GASTARIEVEN in Haarlem en omliggende gemeenten moeten voorlopig omhoog Voortdurend stijgende kosten maken tariefsverhoging noodzakelijk Bejaarde man ernstig gewond Aöeoda voor Haarlem ee omgevmj Tentoonstelling in Minerva-theater te Heemstede geopend Mag automobilist bij stoplicht Gr. Houtstr.-Ged. Oude Gracht rechts van de weg gaan staan? Wethouder D. Geluk ontvangt wissel beker Haarlem de veiligste stad Orgelconcert door George Robert Jubileumcommissie van Hartenlustschool verdedigt zich Centrale gasvoorziening Gas voor Heemstede Fraaie expositie Officier zegt neen en eist f5.- boete Wanneer 't er U om gaat .MOOI EN OUD HEEMSTEDE" VRIJDAG 28 OKTOBER 1955 MOTÜRRIJITER TEGEN ZIEKENWAGEN AANRIJDlIN OP FONTE1NILAAN AANRIJDING OP PLANETENILAAN Geslaagd Bioscopen Stadsschouwburg Concertgebouw Grote ol Sint Bavokerk Diversen Tentoonstellingen Kamermuziek door jonge kunstenaars Burgerlijke Stand Haarlem Kind te water Door arbeider gered Geen inzage in privé- boekhouding Voor de derde maal Na ongeval in de Nobel straat ZIEKENAUTO BEKLEMD BLOEMENDAAL Soberheid betracht bij uitnodigingen BROMFIETSER RIJDT TEGEN STILSTAANDE VRACHTWAGEN Ernstig gewond naar ziekenhuis Aanrijdingen in 'Heemstede Agent A. Boesveld uit Heemstede nat. politie kampioen geweer- schieten Aanrijding Glipperweg Bedrijfsongeval aan het Spaarne Chauffeur gewond Beurs van New York PAui» De gastarieven in Haarlem en enkele omliggende gemeenten moeten nood zakelijk worden verhoogd. Het vast rechttarief wordt van 18.75 verhoogd tot 20.40 per jaar, terwijl het daarbij behorende gastarief van 13 y, cent op 14 y cent per m3 wordt gebracht. De genen die per jaar minder dan 240 m3 gas verbruiken, kunnen gebruik maken van het enkel tarief, dat is vastgesteld op 23 cent per m3. De grote verbruikers zullen voortaan y, cent per m3 meer moeten gaan -betalen. B. en W. van Haarlem, die de raadsleden één des betreffend voorstel hebben doen toeko men, stellen de raad voor deze tariefs verhoging vast te stellen voor de tijd van één jaar. In die periode zal dan een bedrijfstechnische en economische onderzoek worden ingesteld naar de vraag of de kostprijs van de eigen kool- gasproduktie niet te hoog ligt. Over een jaar zullen de gastarieven dan in het licht van de resultaten van dit onder zoek zonodig opnieuw worden bekeken. De oorzaak van de tariefsverhoging ligt vooral in de voortdurende stijging van de kolenprijzen. Op de begroting 1955 werd die nog geschat op 56- per ton, terwijl de prijs nu reeds 66.- be draagt. Het is niet onmogelijk, dat de stijging zich nog verder zal voortzet ten. Wanneer men bedenkt, dat de af deling Gas van het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf jaarlijks ongeveer 36.250 ton nodig heeft, is het licht te begrij pen, dat deze post zwaar drukt op de rekening van lasten en baten. Het ver lies op het gasbedrijf wordt geschat op 342.080.- Door de tariefsverhoging kan dit verlies worden omgezet in een winst van 137.973.-, hetgeen onvoldoende ge acht moet worden om eventuele verde re stijging van de kolenprijzen en plot selinge moeuijkneden met het materi aal op te vangen. B. en W. heoben uiteraard verschil lende mogelijkheden overwogen om de kostprijs van het gas te drukken. Het Haarlemse gas bestaat voor 42 pet. uit hoogovengas en voor 34 pet. uit zelf ge- prouuceerd kooigas. De rest is zelf ge produceerd watergas. Wanneer de eigen kooigasproduktie teveel kost, zou men het percentage noogovengas Kunnen op voeren, maar dat zou een belangrijke stijging van de prijs van dit gas mee brengen. De hoogovens leveren een be- treKaeujK goedkoop gas, nuts de afna me per dag constant is. Komt men bo ven me gemiddelde levering uit, dan worden hoge prijzen berekend. In de „spits-periouen" en gedurende de win ter wanneer het gasverbruik ongeveer tweemaal zo hoog is als 's zomers) wordt er zoveel meer gebruikt, dat op slaan niet mogelijk is. Daarvoor is de capaciteit der bestaande gashouders te gering. Het aanschatien van een spe ciale nogedruk-houder zou economisch niet verantwoord zijn. Watergas is wel goedkoop en de ei gen produktie zou opgevoerd kunnen Vorden, maar het normale georuiksgas tnag niet meer dan ten hoogste 40 pet Watergas bevatten, anders wordt de Omdat gistermorgen om tien minuten voor acht een ziekenauto voor een mi litaire kolonne, die van de Schoterweg linksaf de Kleverlaan opsloeg, moest remmen, botste een motorrijder, die door het gladde wegdek slipte tegen de voor hem rijdende ziekenwagen op en viel hij op het asfaltdek. Hij werd vervoerd naar het ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" waar men een gescheurde rechterknie constateerde. kwaliteit van het gas aanzienlijk min der, terwijl het gifgehalte stijgt. Een wijziging van de samenstelling van het gas kan dus niet worden overwogen. De verhoging van de gastarieven was dus dringend noodzakelijk gewor den. Tegenover het verlies op het gas bedrijf stond slechts een geringe winst uit het elektriciteitsbedrijf. De wins ten uit dit bedrijf zijn de laatste ja ren voortdurend minder geworden en thans wordt op een voordelig saldo gerekend van slechts een half mil joen, hetgeen onvoldoende geacht moet worden voor een dergelijk om vangrijk bedrijf. Na de tariefsverho gingen en de eventuele onderhande lingen met Heemstede over verho ging van de aan deze gemeente gele verde elektriciteit, zal de winst nog niet een miljoen bedragen. Daarbij is dan niet eens rekening gehouden met de mogelijkheid van nieuwe stijgingen van de kolen- en materiaalprijzen en met de meest noodzakelijke reserve ringen. De algemene begrotingsposi tie van Haarlem laat een verlies op het G.E.B. niet toe. De begroting 1956 zal reeds een aanzienlijk tekort aan wijzen. Een totale reorganisatie en moderni sering van de gasproductie kan voor lopig niet overwogen worden in verband met de plannen die men op landelijk niveau heeft met betrekking tot de gas- voorziening. Er wordt overwogen de bestaande grote gasbronnen hoog- Gistermiddag kwart over 4 ontstond op de Fonteinlaan te Haarlem een aan rijding tussen een 80-jarige wielrijder en een bestelauto. De laatste schepte de bejaarde man en deze viel met het hoofd door de voorruit van de auto. Het slachtoffer bekwam een hersenschud ding, een gebroken rib en een schou derfractuur. Hij is per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Op het kruispunt Van Nesstraat-Plane- tenlaan botste gistermiddag om kwart over vier een personenauto tegen een vrachtwagen, die geen voorrang gaf aan de van rechts komende andere wagen. De vrachtauto kwam door de botsing terecht op een naast de Planetenlaan ge legen terrein en raakte twee kinderen van vijf en negen jaar, die gelukkiger wijs slechts enige schaafwondjes oplie pen. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. De bestuurder van de personen auto, de 42-jarige G. J. uit Haarlem, kreeg_ een lichte hersenschudding. Hij kon naar huis worden overgebracht; zijn wagen moest worden weggesleept. Voor het artsexamen aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam is geslaagd mejuffrouw C. N. Th. Blom, te Haarlem. CINEMA PALACE: „Wij allen waren schuldig", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 8.15. Zo.ochtend 10.30 uur: „Morgen begint het leven", 18 jaar. FRANS HALS: „Korporaal wanhoop", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Di.avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: „Napoleon", 14 jaar. Tijden: 2 en 7.30. Zo. 1, 4.30 en 8 uur. Zo.-morgen 11 uur: „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", a. 1. LUXOR: „Blanke slavinnen', volw. Til den: 2, 7 en 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: vr. tot en met zo.: „Wij wil len George" a. 1. Tijden: vr. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma. en di. 8.15: „Anna", volw. Wo. en do. 8.15 uur: „The Minniver story", 14 jaar. REMBRANDT: „East of Eden", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Van vr. tot en met zo.: „Pechvo gel en Co.", a. 1. Van ma. tot en met do.: „Mabak, de Wilde olifant", 14 jaar. Tijden: 2.30. 7 .en 9.15; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO„Napoleon", 14 jaar. Tijden: 2 en 7.30. Zo. 1, 4.30 en 8 uur. Zo.-morgen 11 uur: „Russisch ballet", alle leeft. Vrijdag 28 oktober: „Toneelvereniging Lhydamus'' met „De kunst om te leven" (d}U 8 uur. h~naterdag 29 oktober: Het Nederlands auet, 8 uur. Schoolvoorstelling om 2 u. ^ondag 30 oktober: Toneelgezelschap oh an Kaart met „Potasch en Perlemoer tw -Vakantie". met Kaart en Boskamp. De kant- comPa§nons doen ook in hun va- hii!i #i nog zaken en vergeten evenmin dwaas en kluchtig uitgevochten ru- **es, 8 uur. dipIaandag 31 oktober: De Haagse Come- v ma* ..Een poppenhuis" (Nora), een Ob ri e voorstelling van Ibsen's aanval i ae in alles ondergeschikte positie van 3870 in ket huwelijk, daterend van Pirnnnti? ~oor te 3onge oren- Met Heieen R Cees Laseur en Gijsb. Tersteeg, 8 uur. Dinsdag i rnedia met november: Het Nieuwe Co- in w* i»Vals beschuldigd", waarvan dp-.,,fa er" de landelijke première wordt rirm r*n'u oa- Magda Janssens, Ma tt bau en G"us Hermes, 8 uur Nipi?v?.nsd/^g 2 uovember: Toneelgroep Het bok a* Gomedia met „Humpie heeft een 2 unr? I n (Ver. van huisvrouwen) manJ' «Lyurr: T°neelver. „Herman Heyer- met „in het gouden haantje" (dil.). Verenigfrn?ae a 1nov.ember: Centrale Johez- <dil.) 8 uur." de klok waarschuwt" fur. banptda?r 4 n°vember: Het Nederlands schap", 8°°urur V"' "Gel°°f en Weten" ondag 3o oktober: Ned. Revue- en to neelgezelschap. Kindermatinee „Sjors en Sjimmie" 14 en 16.15 uur. Maandag 31 oktober: Doopsgezind zang koor. Concert o.l.v. Hans de Jong, 8 uur. Donderdag 3 november: Concert door de ver. R.-k. zangers, 8 uur. Donderdag 3 november: R.-k. Comm. „De vrije Tijd". Toneelavond, 8 uur. Maandag 31 oktober: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.3016.30 uur. Woensdag 2 november: Concert door het Regensburger Domchor, 8 uur. Vrijdag 4 november: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30—12.30 uur. FRANS HALSMUSEUM Vrijdag 28 oktober: Volksuniversiteit. Mevr. E. Rechendorff-Thorm.Weven", 8 uur. Maandag 31 oktober: V. U. Tweede voordracht mej. dr. Rita Vuyk: „De be tekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek, 8 uur. Dinsdag 1 november: Concertbureau Alfenaar. Concert m. m. v. Henny Lame- rus, sopraan, Kees van de Star, fluit en Gertrude Maclaine, clavecimbel, 8 uur. Woensdag 2 november: V. U. Clara Len- nart over eigen werken, 8 uur. Vrijdag 4 november: Laatste voordracht Ad Pieters: „Vrije expressie", 8 uur. Brinkmann (Grote Markt): Haarlemse Kunstgemeenschap. Spaanse avond. Walter Kous vertelt Spaanse verhalen, 8.15 u. St. Bavogebouw (Smedtstraat)Zondag 30 oktober: 10-jarig bestaan St. Joris- band. Uitvoeringen om 2.15 en 8.15 u. Minerva Heemstede, dinsdag 1 nor.: Jeugdmatinee van Smith's theaterbureau: „Hallo, wij gaan vliegen", 2 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruqulusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Schilderijen XlXe en XXe eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse School, o.a. Rembrandt, Michel-Angelo en Claude Lorrai. Fossie len en mineralen, historische natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve ma. van 11—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 10—15 uur; zo. van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 10—17 uur: zo van 13—16 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Circus-teke ningen door prof. G. V. A. Röling. In de bovenzaal: „Grafiek uit Parijs" werken van O.a. Corneille. Als gast Hans Wiesman te Bentveld. Vleeshal: Do. 3 nov. 8 uur: Opening tentoonstelling van pelsdieren en show van orodukten. Huis met de kogel (Spekstraat 12): Schil derijen van Ad van der Kop. „Hollandse en Franse landschappen" (t/m 5 nov ovens, mijn- en aardgas etc.) te koppe len, zoals dat reeds met de elektrici teitsnetten gebeurd is. In Noordholland is men al vooruit gelopen op een der gelijke ontwikkeling en heeft men reeds contact gezocht met de beheerders van de verschillende gasbronnen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de Haar lemse gasproduktie op de lange duur geheel zal worden stilgelegd en dat er hier ter stede alleen nog maar een gas- distributiebedryt overblijft. De laatste verhoging van de gasta rieven dateert van 1951. Sindsdien zijn de prijzen van materialen en lonen sterk gestegen, zonder dat dit in de tarieven tot uitdrukking is gekomen. Alleen dit jaar al stegen de lonen met 10 pet. De nieuwe tariefsverhoging zal, behou dens goedkeuring door de raad, ingaan na de eerste meteropneming na 15 no vember. Het verlies van het gemeentelijk gas bedrijf wordt voor een deel veroorzaakt door de gaslevering aan de Haarlem omringende gemeenten, waarop veelal geld moet worden toegelegd. Het ver lies op de gaslevering aan Heemstede bijvoorbeeld beloopt dit jaar waarschijn lijk een bedrag van ruim twee ton. Dit is het gevolg van enige onvoordelige clausules in het contract tussen Haar lem en Heemstede, dat in 1937 werd gesloten, nadat de Heemsteedse gasfa briek aan Haarlem was overgedaan. Dat contract, dat in 1965 afloopt, kent alleen een z.g. kolenclausule, die een verhoging van de gasleveringsprijs toe staat bij verhoging van de kolenprij zen. De stijging van materialen en lo nen is niet in de leveringsprijs ver disconteerd. Voor de overige buitenge meenten geldt dit bezwaar in mindere mate. Het is niet onmogelijk dat in de buitengemeenten ook een tariefsverho ging zal worden doorgevoerd, met name in Haarlemmerliede. Deze tariefsverho ging zal waarschijnlijk geen grote af metingen aannemen. Voor Heemstede is dat, gezien het bestaande contract, echter niet moge lijk. In Heemstede blijft men dus de oude prijs betalen. Het niet meer le veren van gas aan Heemstede zou de vaste lasten slechts weinig verminde ren. Het verlies op de gaslevering aan Heemstede zou slechts 60.000 minder worden, zodat in deze zin geen oplos sing overwogen wordt. Het Haarlems Comité voor Kamer muziek (voorheen: Jonge Toonkunste naars') is een instituut dat hogelijk ge waardeerd moet worden. Het geeft im mers aan jonge uitvoerende musici een eerlijke kans hun kunnen en hun kunst te introduceren. De debutanten die donderdagavond in het Frans Halsmuseum optraden waren de sopraanzangeres Mien Jesse en de pianist "an Krouwels. De sa menstelling van het programma was fijnzinnig: Bach, de prachtige Eliza bethan love songs, Mozart, Schubert, Bartelink, Fauré en Debussy. Tot onze spijt waren we niet in de gelegenheid de vertolking van de drie laatste com ponisten te beluisteren, dus we moeten ons bepalen tot de eerstgenoemden wat de uitvoering betreft. Mien Jesse bezit een bekoorlijke sopraanstem, heeft een goed stijlbegrip en een aardige techniek. Vooral in de Elizabethan love songs heeft ze ons getroffen, in het forte is de vibrato echter iets te sterk. Jan Krou wels heeft bewezen dat hij technisch uitstekend geschoold is doch dat hij nog ,,los" moet komen; zijn spel doet nog wat te koel aan. Wellicht is dit voor een deel toe te schrijven aan het feit, dat hij voor het eerst optrad. We zien met belangstelling zijn verdere ontplooi ing tegemoet. 6 6 TOM DE VRIES Wie no g café „Landzicht" op de hoek van de Binnenweg en de Koediefslaan heeft gekend en zich nog het eindpunt van de stoom tram op het Wilheiminaplein herinnert, zal zeker zeer veel plezier beleven van een bezoek aan de tentoonstelling ,,Oud Heemstede", die gisteravond in de foyer van net Minerva-Theater is ge opend. Niet alleen de geboren en ge togen Heemstedenaren zullen echter een interessante avond doorbrengen bij zulk een bezoek. Een ieder, die belang stelt in het verre en nabije verleden van zijn woonplaats en in het vele schoons, dat daar nu nog te zien is, mag niet verzuimen deze expositie te gaan bezoeken. In aanwezigheid van vele genodig den, onder wie leden van het gemeen tebestuur, hoofdinspecteur A. Berent- sen en de prijswinnaars van de foto wedstrijd „Mooi Heemstede", leidde de Een verkeersdeskundige heeft gister voor de Haarlemse Rechtbank ver klaard, dat de situatie bij het verkeers licht in de Grote Houtstraat, hoek Ver- wuift, een unicum is in Nederland en gemakkelijk tot verwarring aanleiding geeft. Hij legde deze verklaring af als getuige in de zaak tegen de 34-jarige W. G„ eigenaar van een auto-rijschool in Haarlem, die terecht stond omdat hjj de verkeersaanduidingen in de Gro te Houtstraat niet had opgevolgd. Ver mits hij de Gedempte Oude Gracht wil de oprijden, had hij zijn auto in plaats van links van de weg zoals de bor den aangeven rechts voor het stop licht geparkeerd. De Officier van Justi tie, mr. R. w. F. van der Valk Bou- man, zei in zijn requisitor, dat de ver dachte op grond van artikel 29 van de wegenverkeerswet verplicht was de aanwijzingen van de politie op te vol gen. Hij sloot zich aan bij het vonnis van de kantonrechter, die G. op 24 maart schuldig achtte, en eiste 5,- boete of twee dagen hechtenis. De stoplichten in de Grote Houtstraat ter hoogte van V. en D. zijn links voor zien van het bord „snelverkeer links" en rechts van het bord „langzaam ver keer rechts". Op de zitting van 15 september j.l. discussieerde I?e.n reeds uitvoerig of deze borden wel dui delijk te zien zijn en of iemand, die met zijn auto rechtsaf de Gedempte Oude Gracht wil oprijden, zich niet tus sen het langzame verkeer mag voegen. De Officier deelde de mening van de verdachte niet en requireerde 5,- boete. De Rechtbank echter wilde eerst nog eens een deskundige en een hoofd inspecteur horen en verdaagde de zaak, Ook vanmorgen waren beide partijen het niet met elkaar eens. Verdachte aan de ene kant, bijgestaan door zijn raadsman, mr. Eychenraam, wees op de praktische moeilijkheden, die de bor- Advertentie dat Uw hoed 't goed doet, dan is het advies dat elke heer U zal geven: Ga maar eens kijken bij Getrouwd: F. H. Petter en W. F. Smit; R. K. Huijzer en N. H. Romeijn; K. van Laar en M L. Spaargaren; J. de Haas en M A. J van der Valk. Geboren: H. Doevendans - Rabenberg z.; J. Chr. Bakker - Denies, z.; I. Bou- ma - den Dekker, z; W. M. Balkenen de - Hageman, z.; H. L. van Baaien - van Gaaien, z.; W. Schaap-Gerrits z.A. H. Bollebakker - Koning, z.; H. Huijsmans - Koopman, z.; Chr. W Koehorst - van der Meij, d.; H. W Rui tenberg - Koel, d.; G. H. Oostrom- Thomassen, d.; H. C. Eikendal Zee man, d.; I. Misset - Vreem, d.; H. M. Hennekendonk - Hekker, d.; B Dijkhuis - Reurich, d. Overleden: M. H. C. van Emmerik, 84 j„ Hoogstraat; J. V. Glastra-Kamp, 66 j., Engelszstraat; F. J. Tjabbes, 78 j„ Jan Haringstraat; J. E. Veldmeijer, 75 j„ Sterrebosstraat; H van der Wal, 65 j„ Leidsevaart; W. de Mon, 64 j„ Rijksstraatweg; H. Vriend - Meijer. 83 j„ Linnaeuslaan; P. Buis, 76 j„ Roer dompstraat; J. Liedermooij, 90 j. Scho tersingel. den ter plaatse met zich meer brengen en vroeg zich af of deze bindende kracht hebben, ook ten aanzien van de alge mene veiligheid. Een hoofdinspecteur van politie te Haarlem was er van overtuigd, dat het een lastige kwestie is, maar een andere oplossing is er niet. De strepen op de weg. die het langzaam en snelverkeer scheiden, en de blauwe bordjes, geven tezamen een verdeling naar soort, dus voor motorrijtuigen en fietsers, het geen absoluut beter is dan een verde ling naar richting. Wanneer n.l. een autobestuurder, die rechtsaf de Gedemp te Oude Gracht wil oprijden, zich tus sen de fietsers mag begeven zal dit „brokken" veroorzaken. En 90 pet. van de voertuigen rijdt rechtdoor, zodat in ieder geval de doelmatigheid van de situatie aldaar naar verhouding niet zo slecht kan worden genoemd. De president van de Rechtbank, mr. A M. baron van Tuyli van Seroosker- kén, had meer belangstelling voor de rechtsgeldigheid van de zaak. Wegge bruikers zijn op grond van artikel 29 van de Wegenverkeerswet verplicht de aanwijzingen van de politie op te vol gen en dat is ditmaal niet gebeurd Wel meende de president dat de bor den wat meer naar voren zouden kunnen worden geplaatst. De verkeersdeskundige meende dat de situatie bij het Verwulft zonder blauwe borden gunstiger zou zijn dus alleen strepen in het midden van de weg, waaraan het verkeer dat naar links, rechts en rechtdoor wenst te gaan zich zou moeten houden. De Officier van Justitie, liet de doel matigheid, als zijnde niet ter zake, bui ten beschouwing. „De visie van de' des kundige heeft ons niet verder gebracht en ik vraag dan ook de verdachte te veroordelen tot een geldboete van ƒ5- De verdediger, twijfelde aan de binden de kracht van de borden, /aarom ten slotte alles gaat, en verzocht de Recht bank zijn cliënt te ontslaan van rechts vervolging. Uitspraak over veertien dagen. Woensdagmiddag om kwart over twee geraakte een vijfjarig jongetje in het der, M. van der A., wonende in de Delft- Hij kon ternauwernood worden gered door een daar aan het werk zijnde arbei- M. van der A., wonende in de Delft straat. Beiden hadden geen nadelige ge volgen van het koude bad ondervonden. In het verslag over de zaak betref fende de waarnemend hypotheekbe waarder van Haarlem die voor de cen trale raad van beroep te Utrecht is behandeld is een onjuistheid geslopen De waarnemend hypotheekbewaarder had niet, zoals werd gemeld, met en kele klerken een regeling getroffen, waarbij elk van hen tien pet. van zijn netto inkomen werd uitgekeerd. De re geling was hem door de hypotheekbe waarder opgedrongen en hiertegen had de waarnemend hypotheekbc waarder protest aangetekend, omdat hij zich op het standpunt stelde, dat de hypotheek bewaarder, in casu het ministerie van Financiën, niet met zijn particuliere aangelegenheden te maken had. De onlangs uitgebreide archiefruim te van Bouw- en Woningtoezicht krijgt een nieuwe vloerbedekking en een aan tal nieuwe stalen archiefkasten. B. en W. vragen de raad daarom om een bedrag van 3500,-. B. en W. stellen de raad voor de tuin baas van „Nazorg" aan de Schalkwij- kerweg een nieuwe houten woning te geven in de onmiddellijke nabijheid van het Sake van der Wallpaviljoen. De huidige woning van de tuinbaas is zo danig vervallen, dat zij niet meer be woond kan worden. Wanneer dat in verband met de plannen ter plaatse no dig mocht zijn, kan de nieuwe woning worden afgebroken en elders worden opgebouwd. Kosten 15.650,. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. van Rappard, heeft in het Minerva-theater de expositie „Nieuw en Oud Heemstede", die onder auspi ciën van het Koningin Wilhelmina Fonds wordt gehouden, geopend. Hier boven drukken wij een van de be kroonde foto's het Zandvoorterpad af, die ervan getuigt, dat Heem stede zijn landelijk karakter nog niet heeft verloren. voorzitter van het Koningin Wilhelmi na Fonds, de heer N. de Lange, deze openingsavond in. Na de aanwezigen dank te hebben gezegd voor hun komst vertelde de heer De Lange iets over de tot stand koming van deze tentoon stelling. Dit prachtige resultaat, is verwerkelijkt met de zeer gewaardeer de hulp van het gemeentebestuur, gemeentelijke instanties, de stichting „Haarlems Bloei", het bedrijfsleven en vele particulieren. Deze hulp was vol komen belangeloos en het K.W.F. is dan ook oprecht dankbaar voor deze vriendelijke bereidwilligheid. Tot de ere-voorzitter van de K.W.F. en bur gemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard richtte de voorzitter een spe ciaal dankwoord, dat hij vergezeld deed gaan van een boekwerk als persoon lijk geschenkje en de toezegging dat alle foto's van de fotowedstrijd aan de gemeente zullen worden afgestaan. Tot slot sprak voorzitter De Lange de wens uit, dat hij zich gaarne zag ontslagen van zijn functie, maar de tijd nog niet zo ver was dat het leed, dat kanker heet, aller voortdurende aandacht niet meer opeiste. Burgemeester van Rappard voldeed gaarne aan het verzoek van het K.W.F. om deze tentoonstelling te openen. „Om ons heen zien wij foto's en gravures van wat ons lief is, Heemstede. Heem stede zoals het zich ontwikkeld heeft tot het forensendorp van thans. On willekeurig denken wij nu terug aan diegenen, die voor ons als bestuurders over Heemstede hebben gestaan. Be zien wij het Heemstede van nu en vroe ger dan blijkt wel. dat zij durf en een vooruitziende blik hebben gehad. Daar van getuigt o.a. de aanleg van de prach tige Heemsteedse Dreef. Daarnaast moeten wfj echter ook constateren dat veel schoons en pittoresks is verdwe nen", aldus de burgervader. Speciaal bleef de spreker even stil staan bjj de geschiedenis van het „Oude Slot en bij haar huidige staat van verval. Niemand komt meer naar dit „Oude Slot" kijken, alleen de jeugd breekt nog af wat er van over is. Wfj moeten of fers over hebben voor de cultuurhisto rische waarden, die wij van onze voor ouders hebben overgeërfd." Overgaande tot de prijsuitreiking zei de burgemeester, dat hij en zijn mede juryleden een moeilijke avond achter de rug hadden. Het aantal inzendingen was overweldigend en de kwaliteit van de foto's zeer fraai. Als winnares van de eerste prijs werd mevr. A. Loman- Wentholt verzocht naar voren te ko men om een grote zilveren medaille van de gemeente Heemstede en een geld prijs in ontvangst te nemen. Spontaan stond mevr. Loman, die voor het eerst aan een foto-wedstrijd deelnam, 10 pet. van haar geldprijs af aan het K.W.F., welke geste zeer op prijs werd gesteld. De tweede prijs, een kleine zilveren me daille en een geldprijs, werd gewonnen Tijdens de dertiende „Wegenverkeers- dag" van de Kon. Ned. Automobielclub, die vandaag in de Kurzaal te Scheve- ningen wordt gehouden, is Haarlem in de gemeentelijke competitie voor de relatieve verbetering van de verkeers veiligheid voor de derde achtereenvol gende maal uitgeroepen tot de veiligste stad in groep B, de groep van steden inet een inwoneraantal tussen de 100.000 en 200.000. Evenals vorige jaren heeft de beoor deling plaats gehad op grond van het door het Centraal Bureau van de Sta tistiek vervaardigde cijfermateriaal, waarbij niet het aantal ongevallen van de ene gemeente met dat van een ande re werd vergeleken, maar waarbij de vergelijking zich richt op de verkeers veiligheid in diezelfde gemeente in het verleden. Wethouder D. J. A. Geluk ontving uit handen van mr. D. J. van Gilse, voorzitter van het Juridisch - Econo misch Verkeerstechnische College, de wisselbeker. Op de Verkeersdag wa ren uit Haarlem o.m. aanwezig mr. B. v.d. Burg, officier van justitie bij de Haagse rechtbank, de hoofdcom missaris van politie J. Fontijne, de hoofdinspecteurs van politie I. B. Brauckmann en A. F. Suurendonck en de oud-directuer van O.W., ir. M. H. Maas. In december zal de Haarlemse stads- organist George Robert met een officieel concert afscheid nemen van zijn functie als gemeentelijk orga nist van de stad Haarlem. Woensdag middag vond het laatste concert plaats in de reeks van gemeentelijke orgel bespelingen, die George Robert jaren lang verzorgde. Ook dit keer ken merkte het spel van de organist zich door degelijkheid en groot vakman schap. i De Toccata, Adagio en fuga in C grote terts van Bach klonk majestu eus, waarbij de originele, op dit orgel bij Bach niet zo eenvoudig te realise ren registratie, sterk de aandacht trok. De inzet van de fuga deed even door een registratiestoornis wat traag aan, maar al spoedig was dit overigens ver geeflijke euvel verholpen. Van de twee volgende koraal-voorspelen van Bach Liebster Jesu, wir sind hier" en ?Aus der Tiefe rufe ich" muntte voor al het eerste uit door diep overwogen voordracht. Hendrik Andriessen was in dit programma vertegenwoordigd met „Thema en Variaties", dat door Geor ge Robert met veel élan en virtuosi teit werd gerealiseerd. Het uit vier- fragmenten bestaande „In memoriam" van Jos. Jongen maakte op ons geen grote indruk als compositie. Het is naar onze smaak een vrij vervelend werk. Een Requiemstemming behoeft heus niet uitzichtloos te zijn, hetgeen in deze muziek bijna permanent het ge val is. Gelukkig klonk hierna Franck s prachtige derde choral in a mineur. George Robert toonde zich hierin de volbloed organist, door alle facetten dezer muziek op zijn schoonst te ex poseren. Vooral zijn stijlopvatting hier in deed het laat romantische element van Franck alle recht wedervaren. Een hartelijk applaus en bloemen vormde de dank voor dit fraaie orgelspel. JAN LAARVELD. Om half negen gistermorgen had in de Zijlstraat, hoek Nobelstraat, een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een wielrijder, de Haarlemmer J.S. Het ongeval gebeurde, doordat de laat ste voor de auto langs wilde schieten. Hij kwam met rug en hoofd tegen de voorruit terecht en kon even later in een ziekenauto worden gelegd. Daarmee was de zaak echter niet afgelopen, want de ziekenwagen raakte bij het wegrijden beklemd tussen een invali denwagentje en een huismuur in de Nobelstraat. Na 20 minuten oponthoud werd tenslotte met de overbrenging van het slachtoffer van de aanrijding be gonnen, die gelukkig niet zo ernstig gewond was. Hij had vermoedelijk een lichte hersenschudding opgelopen. De jubileumcommissie van de Har tenlustschool in Bioemendaal heeft zich naar aanleiding van de opmerkingen, die in de laatste raadsvergadering van Bioemendaal zijn gemaakt over het ge ring aantal raadsleden, dat uitgenodigd is tot bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan dezer school, een brief geschre ven naar alle leden van de gemeente raad. De commissie zet hierbij uiteen, volgens welke norm zij bij het verzen den van de uitnodigingen gehandeld heeft en zij voelt zich in hoge mate gegriefd door de opmerkingen in de gemeenteraad die gemaakt zijn zonder dat men kennis droeg van de werkelijke gang van zaken. In de brief verklaart de commissie, dat z\j, geleid door de wens van het college van burgemeester en wethou ders, bij het schrijven van uitnodigin gen de grootst mogelijke soberheid heeft betracht. Voor de receptie is het vol tallige college van B. en W. uitgeno digd, terwijl de commissie zich voor de feestavond, die een intiem karakter droeg, heeft beperkt tot drie leden van het college van B. en W., die min of meer geregeld betrokken zijn bij de belangen van de Hartenlustschool, en alle personen, die in het krisisjaar 1950 gestreden hebben voor het voortbestaan van de school, d.w.z. onder anderen de leden van het comité tot behoud van de school. Op de eerste lijst van de te verzen den uitnodigingen waren de namen van alle raadsleden vermeld, doch als ge volg van de verzochte matigheid heeft de commissie besloten deze af te voe ren met uitzondering van hen, die in 1950 tegen de opheffing van de Har tenlustschool hebben gestemd. Nog meer beperkingen doorvoerende heeft de commissie tenslotte slechts uitno digingskaarten verzonden aan mr. H. W. Vliegen (P.v.d.A.) en mevrouw Fahrenfort (V.V.D.), die, zoals thans is gebleken, abusievelijk als tegenstem ster was opgegeven. Daar dit de heer J. van Holten had moeten zijn, heeft de commissie aan de heer Van Holten verontschuldigingen aangeboden voor het gemaakte abuis. De commissie heeft slechts het doel voor ogen ge staan het jubileum van de school op waardige wijze te vieren en vreest, dat nu een verkeerd licht op haar bedoe lingen is geworpen, waardoor de belan gen van-de Hartenlust school worden geschaad. De brief is ondertekend door de he ren J. G. de Vries, W. H. van Paas- schen en T. Stamer. door de heer J. G. Knijnenburg. De derde prijs, bestaande uit een medaille van het blad „Focus" en ook een geld prijs was voor de heer M. Flohil. De vierde, vijfde en zesde prijs waren voor J. de Peer, W. C. Ladiges en C. J. de Groot. Een eervolle vermelding voor de origineelste foto ging naar de heer Ravenberg, terwijl ook mej. A. Ritsma en de heren J. Th. Meijer. J. de Peer, E. P. Bakker, A. H. Marwotz, I. H. Sie, F. v. Buuren en Th. Rabenburg een eervolle vermelding voor hun in zending kregen. Tenslotte dankte bur gemeester van Rappard nog voor het boekwerk en de aangeboden foto's en eindigde met de wens dat de bestrijding van de kanker financieel zeer veel steun mag ondervinden van deze ten- tóonstelling en haar opbrengst. Na de pauze werden een aantal zeer fraaie kleurendia's vertoond, welke op de volgende avonden van de tentoon stelling twee maal per avond zullen worden geprojecteerd. Na afloop wer den de aanwezigen in staat gesteld de tentoongestelde afbeeldingen en voor werpen te bekijken. De zeer fraaie expositie is zo inge richt dat men, de zaal binnenkomen de, links de inzendingen van de foto wedstrijd onder het motto „Mooi Heemstede" aantreft en rechts de his torische afdeling „Oud Heemstede". De wedstrijdinzendingen tonen de vaak ongekend fraaie plekjes, waaronder op namen in „Groenendaal" en foto's van het nog resterende oude Heemstede. Boeiend is het om in de afdeling „Oud Heemstede" vergelijkingen te gaan trekken tussen „hoe het was" en „hoe het nu is". O.a. kan men de plaats waar het Minerva-theater nu staat zien in periodes, die nu resp. 10 en 30 jaar achter ons liggen. Ongetwijfeld zal de ze tentoonstelling, waarop ook nog een groot aantal gebruiksvoorwerpen uit de 14e eeuw en later die in Heemstede zijn opgegraven, te zien zijn, zeer veel belangstelling trekken, waarmee dan het K.W.F. in het belang van de volks gezondheid haar doel zal hebben be reikt. Woensdagavond om ongeveer kwart over tien reed de heer C. M. v. R. met zijn bromfiets over de Meerweg, ko mende vanaf de Javalaan. Het wind scherm op het stuur was door de regen ondoorzichtbaar, waardoor de berijder waarschijnlijk- niet de vrachtwagen heeft gezien die onder een brandende lantaarn geparkeerd stond. In volle vaart reed de bromfietser tegen de achterkant van de wagen aan en bleef zwaar gewond op de grond liggen. Pastoor Drost van de O.L.Vr Hemelvaartkerk heeft het slachtoffer bediend, waarna hij naar het zieken huis St.-Joannes de Deo te Haarlem is overgebracht. De toestand van de heer van R. is zorgwekkend. Vooral aan het hoofd heeft hij zware verwondingen op gelopen en daarnaast heeft hij enkele ribben gebroken. Donderdagmiddag, omstreeks 1 uur zijn op het Wipperplein twee vracht wagens met elkaar in botsing gekomen. De vrachtwagen, komende uit de rich ting Bennebroek, verleende geen voor rang aan de andere wagen, die van de Cruquisweg aan kwam rijden. Bei de wagens liepen schade op. Een personenwagen haalde gisteren middag op de Glipperweg een kleine bestelauto in en na deze te zijn gepas seerd remde de bestuurder van de luxe auto af en stopte. De bestuurder van de bestelwagen kon zijn wagen niet zo gauw tot stilstand brengen met het gevolg, dat hij tegen de achterzijde van de personenauto opreed. De scha de aan beide wagens viel nogal mee. Politie maakte proces-verbaal op. De agent van gemeente-politie te Heemstede, de heer A. Boesveld, is er in geslaagd om op de nationale kam pioenschappen voor politiepersoneel be slag te leggen op het persoonlijk kam pioenschap geweerschieten in het on derdeel personeelsschieten. Daarnaast veroverde agent Boesveld nog de derde dagprijs, een geldprijs voor het schie ten op de vrije baan en een eerste prijs voor het totale hoogste aantal punten. De nationale titel behaalde hij met het hoogste aantal punten, namelijk 50, d. i. 5 maal roos. Dit prachtige resultaat geeft hem het recht op het een-jarig bezit van een fraaie wisselbeker van de C.P.O. en een medaille. Een ieder met kwade bedoelingen zij voor agent Boesveld gewaarschuwd. Omdat hij meende, dat de inzittenden van een vrachtwagen hem uitlachten, stopte de bestuurder van een personen auto gistermiddag om half zes op de Glipperweg. Daardoor ontstond een bot. sing en kreeg de personenwagen scha de aan de achterzijde. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De 53-jarige Haarlemse chauffeur, die bij het Spaarne bezig was met het overladen van eikebalken van 300 kg. kwam op een slecht moment met zijn been tussen het af te laden schip en een balk. Hij werd met een gebarsten kuit been naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" vervoerd, en kon na behan deld te zijn naar huis worden overge bracht. Anaconda Coppei Bethlehem Steel ChrysJei Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Waro Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union (JU Southern Pacific Southern Railway tidewater U.S. Steel 26/10 27/10 65% 65% 154 151% 93% 94 4b7,'a 46% 133% 134% 104% 105% 89% 89% 43% 43% 48% 48% 76% 76% 56% 56% 56% 56(4 89% 89% 31% 31 55% 55 Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3