is het meest waardevolle team „NIXON lid van mijn Vurig strijder voor de eenheid van republikeinse partij de Noor der driehoek Glinsterende aan de herfstavondhemel r BOLLEN GAAN BINNENSHUIS WEER BLOEIEN V Het sterrenbeeld Jroonpexj)-n!EMoejz Eisenhower over de vice-president: Zijn redevoeringen doen denken aan advertentie-teksten luisteren naar F*- Spiraalnevel op V/2 miljoen lichtjaren afstand J Jti VRIJDAG 28 OKTOBER 1955 PAGINA 9 w Examens Levensonderhoudkosten in september gedaald Stichter Velasquesfabriek overleden Oordeel Kamerleden B.B. moet tot meer realisme toevlucht nemen Wanneer komt de Kampeerwet? - irir lij li' iui> tbs tL(£> j qz ij j ir Einde October omstreeks 20 uur prijkt hoog aan de zui delijke hemel het bekende vierkant van Pegasus, dat voor vele sterrenvrienden ongetwijfeld reeds een vertrouwde figuur is geworden. Aan dit vierkant rijt zich, te beginnen met de heldere ster Sirrah in het linkerboven- hoekpunt, een prachtig sterren- snoer, dat uitloopt op Algenib, de hoofdster van Perseus, die op het aangegeven uur vrij hoog aan de noordoostelijke hemel staat. De eerste vier sterren van dit schone snoer behoren tot Andromeda, JLIcl m cc. !c r-2-, Jrac oC dochter van de Ethiopische koning Cepheus en zijn gemalin Cassio peia. De gehele figuratie Andro- meda-Pegasusvierkant vertoont veel overeenkomst met een reus achtig slagershakmes. Het „mes" is dan het bedoelde vierkant en de „steel" Andromeda. Om er goed mee om te gaan moet men se een beetje begrijpen N oorderdriehoek Spiraalnevel M33 Afstand MARKTBERIGHTEN Oud-president Harry S. Truman heeft in zijn me moires het vice-presidentschap van de Verenigde Staten betiteld als „de op een na hoogste eer die iemand door het Amerikaanse volk bewezen kan wor den". Maar de eerste vice-president van de V.S., John Adams, dacht er anders over. Adams noemde zijn ambt „het meest onbeduidende dat het menselijk ver nuft ooit uitgevonden heeft". En het is dan ook een feit dat tot 1953 de vice-president van Amerika nooit een bijzonder grote rol gespeeld heeft. In het buiten land placht men vroeger de naam van deze functiona ris nauwelijks te kennen. Wie had bijvoorbeeld buiten de V.S. vóór de dood van Roosevelt, ooit van Truman gehoord, en wie kende hier de naam Barkley, de vice- president gedurende Trumans bewind? Na de verkie zing van Eisenhower is die situatie echter geheel an ders geworden, want Eisenhower heeft de jeugdige Richard Nixon in staat gesteld om als vice-president een vooraanstaande plaats in te nemen. Herhaaldelijk heeft hij Nixon bijeenkomsten van het kabinet en de machtige Nationale Veiligheidsraad laten voorzitten, indien hij zelf verhinderd was. Eisenhower heeft Nixon „een groot leider" en „het" meest waardevolle lid van mijn team" genoemd. Zou Eisenhower zich weer candidaat stellen voor de Re publikeinse partij dan zou hij Nixon ongetwijfeld op nieuw als „running mate", dat wil zeggen als can didaat voor het vice-presidentschap, kiezen. Beiden zouden dan zeker terugkeren. Stelt Eisenhower zich echter niet zelf beschikbaar voor de presidentsverkie zingen van 1956, dan zou Nixon een der voornaamste gegadigden zijn voor de Republikeinse candidatuur. Nixon zou dan waarschijnlijk de wedloop naar het Witte Huis niet halen, maar wat zou hen\ beletten om de strijd in 1960, 1964, 1968 etc. opnieuw te wagen. De kans is niet gering dat hij nog eens ooit de hoog ste post in het land zal bekleden, want hij is momen teel nog pas 42 jaar oud en hij heeft zich reeds een bijzonder talentvol en ambitieus politicus getoond. De vice-president van de Verenigde Staten, Bichard Nixon, en diens echtgenote. Richard Nixon, die in 1913 in èen klein plaatsje dicht bij Los Angeles ge boren werd, heeft ongelofelijk snel car rière gemaakt. Op het einde van de tweede wereldoorlog was hij nog een volkomen onbekende figuur, maar in 1946 kreeg hij de kans om aan de ver kiezingen voor het Huis van Afgevaar digden mee te doen. Volkomen tegen de verwachtingen in wist hij zijn De mocratische rivaal te verslaan, en Ni- xon ging naar Washington. In het Huis van Afgevaardigden trok hij aanvanke lijk weinig aandacht, maar nadat hij jn 1948 met tegenzin zitting geno men had in de Commissie voor On Amerikaanse Activiteiten van het Huis, werd hij spoedig een beroemd man. Door toedoen van Nixon is immers in dertijd de functionaris van het State Uepartement Alger Hiss als een com munistisch agent ontmaskerd. Als het aan de reslp van de commissie gelegen had zou aan de bezwarende getuigenis sen van Whittaker Chambers geen aandacht geschonken zijn. Door Ni- xons volharding werd tenslotte de zaak geheel uit de doeken gedaan. In 1950 stelde Nixon zich candidaat voor de Senaatsverkiezingen, en op nieuw won hij het van zijn Democra tische tegenstander. Het was gedurende de campagne die aan deze verkiezingen voorafging, dat Nixon zich vooral ont popte als een zeer vurig Republikein en een uitgesproken vijand van dere- gering-Truman. Hij beschuldigde het Democratische bewind van corruptie en ondoelmatigheid en in het algemeen was hij niet bepaald kieskeurig in zijn aanvallen op de tegenpartij. Maar toen in de zomer van 1952 op de Republi keinse Conventie te Chicago Eisenho wer een partner moest hebben, achtte hij Nixon de meest geschikte figuur. Enkele maanden later werden Eisen hower en Nixon respectievelijk tot president en vice-president gekozen. Eisenhower heeft sinds zijn inaugura tie in januari 1953 Nixon volslagen in vertrouwen genomen en wel in zo grote mate als nooit te voren een president zijn vice-president in vertrouwen nam. Bij alle belangrijke beraadslagingen werd Nixon betrokken, en op bevel van Eisenhower moest aan Nixon iedei geheim staatsdocument ter inzage ge geven worden. Kortom: de president trachtte zijn eerste medewerker op te leiden tot een volwaardig plaatsvervan ger. Toen Truman in 1944 plotseling Roosevelt opvolgde, moest hij op kor te termijn van verscheidene belangrij ke geheime plannen op de hoogte ge bracht worden. Maar zou Nixon eens klaps de plaats van Eisenhower moe ten innemen, dan zou hij reeds tot in de kleinste details geïnstrueerd zijn. Nixon heeft zich steeds een heel loyaal volgeling van Eisenhower getoond, maar hij is veel meer een typische Partij-man dan Eisenhower zelf. Het helang van de partij komt bij hem op de eerste plaats. Het bewaren van de eenheid onder de Republikeinen is zijn allergrootste zorg. Toen dan ook inder tijd het optreden van McCarthy een scheuring in de partij teweeg dreigde te uren gen, stelde Nixon alles in het V'erk om een verzoening te veroorza- *en. Hij spande zich tot het uiterste in een conflict tussen de president fh de fanatieke senator uit Wisconsin ;e voorkomen, en in de beruchte con troverse tussen McCarthy en de mi nister voor het Leger, Stevens, trok ny aanvankelijk partij voor eerstge noemde. Ook wist hij te bewerken ?atde berisping door de Senaat, die icCarthy tenslotte ten deel viel, niet te hard aankwam. Nixon heeft zich in de buitenland- =e politiek min of meer een „inter nationalist" getoond, hetgeen overigens het (neer zo opmerkelijk is, sinds zelf "VfP'ationisme" de laatste jaren oij de Republikeinen vrijwel aanhangers meer heeft. Op het knoet.? .van de binnenlandse politiek serva^ echter veelal hoogst con- tionai??V?' orn niet te zeggen feac- karett .denkbeelden. Een typische buicze van Nixon is echter zijn zich rarnheid en zijn capaciteit om aan te passen. ij.Inh ®cn zeer kritisch gesteld artikel september-nummer van het i»i„ jaanstaande Amerikaanse maand- ..Harper's Magazine" noemt de RiS j politieke commentator mi a' Rovere Nixon een politi- hot „a werk gaat als een man uit *t,„ vertentie-bedryf. Politiek is voor i«7e»an ee.n Pr°dukt dat verkocht moet ?n* Vandaag het ene artikel, mor- lo? u andere het ligt er maar aan hoe de markt is. Doelend op Ni- Ï??S 4 P°btieke uitlating inzake de recente ontwikkelingen in Azië zegt Ro vere dan: Hij verklaart zich nu eens vóór en dan weer tegen interventie met dezelfde gemoedsrust waarmee een copy-writer yan een advertentie-» bureau in zijn lofprijzingen desgewenst van Camels op Chesterfields overscha kelt. Rovere gaat zelfs zo ver door te be weren dat Nixon zich eigenlijk niet voor een bepaalde politiek interes seert, hetgeen iets anders is dan zich niet voor politiek interesseren. Nixon is namelijk verzot op het politieke spel en op de politieke strategie, waarin hij meester is. Zo nodig kan hij een politiek denkbeeld bijzonder effectief aan de man brengen, en in het bewerken van verzoeningen tussen politieke tegenstan ders, alsmede in het overbruggen van conflicten tussen groeperingen, heeft hij zich bijzonder bedreven getoond. Men heeft hem dan ook wel een „ex traordinary fixer" genoemd. Merk waardigerwijs wordt de naam Nixon in Amerika nooit in verband gebracht met een bepaald controversieel politiek denkbeeld. In de vermaarde recente discussies over „hard money" en „soft money", over „Asia first" en „Asia last", over protectionisme of anti-pro- tectionisme, heeft Nixon zich niet dui delijk aan een bepaalde kant geplaatst. Hij heeft iets van een opportunist. De schrijver in „Harper's" zegt dat Nixons redevoeringen doen denken aan advertentieteksten. Zijn verontwaardi ging klinkt niet erg overtuigend en zijn enthousiasme evenmin, en als een ken merkend staaltje van Nixons manier van uiten citeert Rovere dan een zin uit een van diens toespraken: „And re member folks, Eisenhower is a great man. Folks, he is a great man, and a vote for Eisenhower is a vote for what is good for America." Nixon is in Eisenhowers team van grote zakenmensen de man met de juridische vorming. Hij zou ongetwij feld een groot advocaat zijn gewor den, als hij niet in de politiek was gegaan. Nu is hij een van Amerika's meest belangrijke staatslieden. Een man die vooral sedert Eisenhowers ziekte in het middelpunt van de be langstelling is komen te staan. Misschien oordeelt Richard H. Rove re in zijn artikel in „Harper's" wel wat al te scherp over Nixon. Een man die die ondefinieerbare eigen schap heeft die hem bij talloze Ame rikanen populair heeft gemaakt: Charme. De jeugdige ondernemende, succesvolle en ijverige Nixon is voor vele leden van Amerika's „middle class" de held van hun dromen. In mei heeft Eisenhower op een persconferentie verklaard: „Ik ben per soonlijk van mening dat de vice-presi dent van de Verenigde Staten geen onbetekenende figuur behoort te zijn. Ik vind dat hjj een bijzonder nuttige taak moet vervullen. En de onze ver vult die. Onze vice-president werkt even hard als wie dan ook in de hele regering." Eisenhower is dermate bemind in Amerika als nooit een president vóór hem. Aan Eisenhowers woorden wordt onmetelijk veel betekenis gehecht, en de lof die de alom verafgode president hem heeft toegezwaaid zou de onge twijfeld nog lange carrière van Ri chard Nixon aanzienlijk ten goede kun nen komen. AMSTERDAM, 27 oktober (G.U.). Cand. Russisch: B. J. Meyer (Anna- Paulowna). Cand. rechten: mej. F. M. Verduyn en de heer J, C. de Boer (Amsterdam); doet. pol. en sociale we tenschappen (sectie A) L. M. A. Mas- set (Amsterdam). AMSTERDAM, 26 okt. (G.U.) Be vorderd tot arts mej. A. M. A. Moll, mej. C. M- Th. Blom (Amsterdam), mej. J. J. Hoogervorst (IJmuiden) en de heren Z. S. Stadt (Amsterdam) en J. C. Huizenga (Alkmaar). Artsexamen le gedeelte: mej. T. G. Mosselman, mej. W M. Postma en de heren M. Sanders, J J. Vroom en F. M. Harms (Amster dam). AMSTERDAM, 27 okt. (V.U.) Doc toraal rechten: G. Heida, Katwijk: G. P. Lugtenberg, Leeuwarden; cand. eco^ nomie: G. Nitimihardjo. Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 26 okt. Wiskun de M.O kl: W. de Haan te Hoogeveen. UTRECHT, 25 okt. Cand. wis- en natuurk. (E): H. B. K Boom te Utrecht; (F): mej. J. M. B. van Dam, Utrecht; doet. scheikunde: A. M. van de Ven (cum laude) Utrecht en N. Vertregt Utrecht; doet. rechten: G. Spijkerboer. Zevenaar 's-GRAVENHAGE, 26 okt. De pro motie van de heer C. W. van Santen tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden is cum laude geschied. LEIDEN, 27 okt. Cand. (C) wis- en nat.: R. de Bruyn Ouboter, Leiden; (A): H. van Berne, Leiden; Doctoraal wiskun de: R. A. Wiggenraad, Den Haag; Doc toraal natuurk. A. M. G. Delsing, Lei den; Doet. Ned. recht: Th. J. Vondra- cek te Den Haag. Het CBS heeft thans prijsindexcijfers van het levensonderhoud samengesteld per 15 september 1955 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer daalde ten opzichte van 15 augustus 1955 van 106 naar 105, waarvan de oorzaken zowel bij de groep voeding, als bij de niet- voeding gelegen zijn. Het indexcijfer voor de voeding liep met 1 punt terug. Binnen deze groep daalden de indices voor aardappelen, en, in geringe mate, voor groenten. De indexcijfers voor de subgroepen suiker, koloniale waren, dranken en oliën en vetten daalden beide met 3 punten -.in de invloed van prijsverlagingen van sui ker en chocoladerepen, en van margari ne. De indexcijfers voor fruit en eie ren ondergingen een stijging. Bij de niet-voedingsmiddeien licp^ het indexcijfer voor de groep „woning" op ten gevolge van de huurverhoging per 1 september 1955 en van een prijsver hoging van vaste brandstoffen (winter- prijzen). Deze stijging werd afgezwakt door prijsdalingen van woningtextiel en huishoudelijk linnengoed. Het indexcijfer voor de groep kleding en schoeisel daalde ten gevolge van de opheffing der omzetbelasting op Kle ding. De opheffing der omzetbelasting kwam in het indexcijfer niet volledig tot haar recht, onder meer als gevolg van de overgang van de zomer- naar de winterkleding. Een verhoging van de spoorwegtarie ven deed voorts het indexcijfer voor de sub-groep „verkeer" met 2 punten op lopen. De sterke daling, die het indexcijfer voor de groep verzekeringen en belas tingen onderging, was in overwegende mate het gevolg van de tariefsverlaging der loonbelasting per 1 september 1955. Het interim-prijsindexcij'fcr van het ge- zinsverbruik op basis 1949 100 daalde in dezelfde periode met 2 punten, n.l. van 129 naar 127. Op 81-jarige leeftijd is overleden de heer P. C. J. A. Dassen, stichter en jaren lang directeur van de Velasques siga renfabrieken te Meerveldhoven, Reuzel en 's-Hertogenbosch. De heer Dassen begon in 1905 een eigen fabriekje te Meerveldhoven onder de naam sigaren fabriek „St.-Antonius". In de loop van de jaren groeide dit uit tot een groot, modern bedrijf. Het merk „Velasques' dateert van vlak na de eerste wereld oorlog. De heer Dassen was een noeste wer ker, die zeer gezien was bij zijn perso neel en zijn klanten. In 1946 trok hij zich uit het aktieve zakenleven terug. Het bedrijf staat na de oorlog onder de leiding van de vier zoons van de heer Dassen. Vele vragen hebben de Tweede-Ka merleden tot minister Beel gericht over Bescherming Bevolking. Men acht het hoog tfó, dat oefeningen worden gehou den, waarbij de oorlogsveronderstelling realistisch is opgesteld en rekening moet worden gehouden met A- en H- bomaanvallen. Men wil ook weten wel ke vorderingen zijn gemaakt met de bemanning van rijksmobiele colonnes met dienstplichtig militair personeel van de luchtmacht en zonodig met an dere onderdelen van de krijgsmacht. Voorts wordt geïnformeerd naar de stand van zaken op het gebied van de schuilgelegenheden, naar de voorlich ting van het publiek en de samenwer king met rode kruis en EHBO. Men is er, aldus vele Kamerleden, nog niet in geslaagd, ons volk voldoende te overtuigen van de noodzaak zich aan deze taak te geven. Bij grote oefeningen dient de BB zich vooral op de realiteit te baseren mede uit propagandistisch oogpunt en b.v. geen water in de Maas te Rotterdam te spuiten. De Tweede Kamer wijst er in het voorlopig verslag op de begroting van Binnenlandse Zaken op, dat de indie ning van een Kampeerwet niet langer achterwege kan blijven. De wet zal aan de lagere organen zóveel moeten over laten, dat het zwaartepunt der rege ling daar komt te liggen. ZATERDAG BBC, light progr., 1500 en 247 m: HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 12-30 ork.muz„ 12.45 pianospel, 13.15 ork.- nieuws, 7.10 gram., 7.30 muz., 7.45 Mor- conc'- 1500 Uchte muz- 15-30 ork.conc.. gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram 8.45 16.00 accordeonmuz., 16.25 ork.conc., 19.30 gram., 9.00 huisvrouw, 10.00 kleuters, lichte muz- 32-00 ork.conc., 23.15 gevar. 10.15 gram-, 11.00 zieken, 11.45 grammuz- 24-°° Uchte muz- instr. tctltU12 j"zonnewözer™^00 nwf. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 13.20 Metropole-ork., 14.00 boek 14.10 339 m: 12.00 amus.muz-, 13.15 operette- lichte muz., 14.20 Engelse les 14.40 gevar muz.. l4-0° Iichte muz- 15 00 Duitse volks- muz., 15.15 kron. letteren en kunsten! liederen. 16.00 ork.conc., 17.00 lichte muz., 15.55 gram., 16.00 Gregoriaanse zang, 18-00 amus.muz., 19.25 koorzang, 22.25 16.30 kinderen 17.00 lichte muz. 17.20 irk.conc., 22.50 dansmuz., 0.15 dansmuz. jeugd, 18.00 gram., 18.15 journ. week- 1-00 lichte muz., 2.15 gevar. muz. overz-, 18.25 gram., 18.30 pari. overz., 18.40 gram., 18.45 regeringsuitz., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20.00 Lichtbaken, 20.20 act., 20.35 de gewone man. 20.40 gevar. progr,, 22.35 wij luiden de zondag in, Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Espe ranto, 23-25 dansmuz., 23.50 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8-18 gram., 8.30 orgel, 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven, 11.30 cello en pia no, 12.00 accord.ork. en solist, 12.33 gram. 13-00 nieuws, 13.20 topsongs v. oktober, 13.45 sportpraatje, 14.00 jeugd, 14.35 muz caus., 14.50 boek, 15.05 Metropole-ork., 15.35 caus., 15.50 omr.ork. en solist, 16.35 caus., 16.50 gram., 17.15 journ, 17.45 or- gel, 18.00 nieuws, 18.20 gram., 19.00 artis- tuin. 17.15 Progr.overz. 20-00 Gev. progr. tieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr.. BELG. TELEVISIEPROGR Vlaamse 22.00 soc. comm.. 22.15 Weense muz.. Ujtz.: 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Test- 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 gram beeld. 19.15 Gram. 19.31 Openingsbeeld FRANKRIJK, nat. programma. 347 m: 14.17 ork.conc., 16.55 gevar. muz., 20-00 lichte muz., 22.30 piano en viool. BRUSSEL, 324 m: 13.15 Radio-Alma nak, 15.00 Weens conc., 15.45 accordeon muz., 16.15 accordeonmuz., 16.45 Eng- les, 17.10 koorconc., 18.15 koorconc., 20.00 cabaret, 21.00 omr.ork. en sol. 484 m: 12.15 gevar. muz., 16.00 bel can to, 17.30 jazzmuz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 17.15-18.15 Nieuws, feiten v. d. dag en Op de planken. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 17.00 In de T.V.-dieren- WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. 19.31 Nieuws. 19.45 panorama, de week in beeld. 20.15 Documentaire. 20.45 Gevar AVRO: 20.15 Televizier. 20.30 Intern. Uit- muz_ 21.10 Filmprogr. 21.40 Nieuws, vinders Tentoonstelling. 21.00-22.15 Gevar progr. ENGELAND. BBC, home service, m: 12.00 dansmuz. 15.00 ork.conc., lichte muz., 19.30 gevar. muz. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 18.45 Testbeeld. 19.00 Nieuwe films. 19.30 330 Ber. 20.00 Act. 20.15 Nieuws. 20.40 „Le 17.00 Fantóme", spel. 22.40 Filmprogr. 23.10 Journ. X Anderen zien in deze combinatiefi guur een „dubbelganger" van de Gro te Beer, met dit verschil evenwel dat de staart van de echte Grote Beer naar beneden gebogen is en die van zu'n „dubbelganger" naar boven. Uit een en ander zal de lezer wel begrepen hebben dat de beide sterren beelden Andromeda en Pegasus zeer nauw met elkander zijn verbonden. Hij zal dan ook, uitgaande van het Pega- susvierkant, het schitterende sterren- snoer van Andromeda gemakkelijk kun- Recht onder Alaniak, de laatste ster van het Andromeda-snoer, staat de Noor derdriehoek, kortweg Driehoek genoemd. Deze typische „winkelhaak" prijkt einde oktober omstreeks 20 uur hoog aan de zuidelijke hemel. M 33 spiraal nevel, op een afstand van anderhalf miljoen lichtjaren. J\ 7ergens hebben wij bij benadering kunnen j Y achterhalen, hoeveel duizenden Nederlan- J- ders deze maand bezig zijn met het binnen oppotten van bollen. (Dat is dus een leemte in onze statistiek). Volgens de eeuwige kringloop der natuur krijgt men daar de neiging toe zo ongeveer in de tijd, dat de kastanjes ritselend van de bomen vallen. Buiten gaat alles voor een tijdje dood. Maar we smokkelen het leven van de natuur weer binnen in de hyacinten en nar cissen, de tulpen en crocussen, die we binnens kamers in bloei gaan forceren Wanneer ts men daarmee begonnen? Een in het vak vergrijsde bloemist meent zo ongeveer in de twintiger jaren. Het zal in ieder geval wel geweest zijn, toen de haast in het leven is ge komen. En we geen geduld meer hadden om de natuur op haar eigen bedachtzame wijze de din gen hun gang te laten gaan. De veeleisendheid van ons tijdperk dwingt dat forceren tot steeds sterker prestaties. En zonder twijfel zal de nieuwe atoom-wetenschap onze kinderen nog wel meer verrassende dingen voorzetten wat iet voortijdig doen bloeien van bollen betreft. Het begon met de hyacint op glas. En die is nog altijd populair zowel op een eenvoudige jampot als vertroeteld in de nieuwste „groei- doos" of gesteund door plastic voor het bewaren van z'n evenwicht. Al kan men de hyacint even goed trekken in potten of bakken met aarde Maar dat zien ontstaan van het leven in die vliezige dode bol, het zien uitkomen van de witte worteltjes, die tenslotte als een lange sleep de bol met een bloem een sierlijk evenwicht geven, is altijd weer even fascinerend. Toch is zo'n rechte eenling-bloem altijd maar stijfjes en wat eenzaam. Een bak vol rose en blauwe kruiige hyacinten in bloei is een veel levendiger weelde, en dat de bloemen niet gelijk helemaal uit zijn, verhoogt alleen maar het effect van na tuurlijkheid. Het lukt de dilettant namelijk nooit precies om in een bak, laten we zeggen, vijf of zeven hyacinten van verschillende kleur bijeen te po ten, lekker toegestopt onder een laag even dikke aarde, en die alle vijf of zeven gelijk in bloei te krijgen. Want bollen, en ook geprepareerde bollen zoals de meeste tegenwoordig zijn als ze voor binnenhuiscultuur verkocht worden Lebben hun eigen geheimzinnig leven. En dat niet alleen. De omstandigheden van temperatuur, vocht, licht in de spreekwoorde lijke donkere kast zijn geen enkele maal hele- mmiiiMiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiinnimii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii maal hetzelfde. Daarom is het altijd een ver rassing, hoe het nu weer zal gaan. Het mooist, hebben wij ervaren, worden de bollen, die men met pot en al in de tuin ingraaft en die moe der aarde zelf mag uitbroeden. Maar niet ieder een heeft een tuin. Binnen is er altijd het ge vaar van de droge, te warme lucht. oor de goede omgang met „trekbollen" geldl eigenlijk precies hetzelfde als voor kamer planten. Het geldt trouwens voor alle huis genoten. Men moet van ze houden en ze begrij pen. Anders maakt men altijd weer fouten. Dan verdrogen de knoppen in de narcissen op grint, die toch zo gemakkelijk zijn, en krijgt men een bak vol louter groene sprieten. Of het groen trekt veel te hoog op. De „paperwhites" met hun ver rukkelijke geur zijn wel grotendeels Franse en Italiaanse import, maar het is een verkeerde as sociatie met hun warme land van herkomst als men de bollen op grint en water, na een weekje donkere kast om ze te laten wortelen (vóór ze met dat plotselinge vocht aan hun voet haastje rep je aan het groen beginnen), op een te warme plek te zetten. Bollen houden van kou. Kijk n.aar naar hun herkomst. In de bergen van midden-Europa wor den in het vroege voorjaar sneeuwvelden heel plotseling narcissenvelden. En de vertederende witte en lila crocusjes pluk je er met je voeten in het drassige sneeuwwater-moeras naast een nog nie weggesmolten vuile sneeuwklomp. En de tulpen en hyacinten in de tuin, zegt de bloe mist, die waren dit voorjaar prachtig met die kou en de gure noordenwind. Het is niks met ze als het zo lauw is in de vroege maanden van het jaar. Ze houden van kou. Net als de chrysan ten. Die zijn laat deze herfst. Die gedijen niet in zo'n mooi, zacht najaar. Ze houden van een stoere herfst Men moet tenslotte hunneri meevoelen met een plant en bijvoorbeeld ook begrijpendat een hyacintenboldie binnen in het donker een vin gerlengte groen heeft voortgebracht en die uit zijn duister hol gehaald wordt, het niets prettig vindt, om meteen in het volle licht te komen. U kunt een coQuet hoedje kopen, om hem de eerste dagen daartegen te beschermen. Maar evengoed kan men eerst een schemerig plekje zoeken voor de overgang. Te oordelen naar wat men zo achter de ramen ziet bij de vaderlandse burgerijzijn de narcis en de hyacint ongeveer even populair. De gele narcisjes ziet men niet veel. Ze zijn iets moei lijker dan de witte. Maar het is de moeite waard er eens mee te experimenteren, evenals met tul pen. Binnencrocussen zijn er alleen maar in lila en wit, niet in geel. Maar ze zijn niet zo makke lijk binnen uit hun bol te lokken, evenmin als al m dat andere lieve, kleine grut, scilia's en irissen, die wat verfijnde, verzorgd moeten worden. A. Bgl- nen vinden. Nog: zij opgemerkt dat laat ste ster van Andromeda, gamma, op het einde van de „steel", de eigen naam „ALAMAK" gekregen heeft en de voorlaatste, bèta, die van MIRACH. Recht onder de zoeven genoemde ster Alamak vindt men op een heldere, ma- neschjjnloze avond in de herfst een vrjjwel rechthoekige driehoek, waarvan de langste rechtshoekszijde de helft is van de boogafstand tussen de sterren bèta en gamma van Andromeda. De kortste rechthoekszjjde is ongeveer een derde van de langste, (zie de teke ning) Deze driehoek draagt de naam Noorderdriehoek, ter onderscheiding van de Zuiderdriehoek. Meestal spreekt men zonder meer van de Driehoek. De Latijnse naam van het beeld is Trian gulum borealis, kortweg: Triangulum. De helderste stex van het beeld in het rechthoekspunt gelegen, is bèta, van de 3e grootte. Daarop volgen in helderheid alpha (3.5 magnitude), in de top, en gamma (4 magnituden), in het overgebleven hoekpunt. Met hun drieën markeren zij de scherp geteken de „winkelhaak"., die hoog aan de herfstavondhemel hangt, onder het fonkelende sterrensnoer van Androme- da. Een der kleine attributen van de Grote Bouwmeester, die het ganse heel al heeft gemaakt naar de regelen van Zjjn ondoorgrondelijk meetkundig be ken behoren tot onze allernaaste stek. Dit typische sterrenbeeld, dat door zijn winkelhaakvorm onmiddellijk op valt het schijnt wel alsof het met passer en liniaal op de hemelbol is geconstrueerd was reeds bij de Grie ken bekend. Zij noemden het Deltoton (vgl. Delta is driehoek). De Driehoek, op zichzelf in astrono misch opzicht in het geheel niet merk waardig, is beroemd geworden door de aanwezigheid van een met het blote oog waarneembare spiraalnevel. Deze nevel bevindt zich een weinig rechts van de lijn die alpha van de Driehoek verbindt met Mirach of bèta Andro meda, en wel op ruim een derde van de afstand, van alpha af gerekend. Op een sterheldere avond in de herfst, bij afwezigheid van de maan, ontdekt men hier ter plaatse een zilverwazig lichtvlekje, eenzaam op een donker he melveld. Dit nietige vlekje, waaraan de ouden blijkbaar geen aandacht hebben geschonken, ontpopte zich een goede honderd jaar geleden in de reuzente- lescoop van Lord Rosse (Ierland) als een spiraalvormige sterrengroepering met een lichte, compacte kern. Het onaanzienlijke schijnseltje bleek dus een zelfstandige sterrenwereld te zijn even als ons melkwegstelsel, met miljoenen sterren, alle in reusachtige cirkelba- nen wentelend om een gemeenschappe lijk middelpunt. Deze spiraalnevel is door de Franse „nevelzoeker" Messier in zijn register ingeschreven onder het nummer M33 (M Messier). Op een moderne hemelfoto vertoont de nevel zich als een centrale kern met wijd-uitzwaaiende spiraalvormig gewonden armen; het verloop van de armen is te volgen tot dicht bij de kern. De nevel heeft dus een „open" struc tuur, in tegenstelling met de Andro- medanevel, die vèel meer „gesloten" is. Laatstgenoemde spiraalnevel, ge nummerd M31, staat rechtsboven Mi rach, vlak bij de zwakke ster nu van Andromeda. Ook deze nevel is onder gunstige omstandigheden met het blote oog te zien: een sigaarvormige lichtvlek, groter en scherper begrensd dan de nevel in de Driehoek. Op de hemel- foto's spreekt dit verschil wel heel duidelijk. M33 is namelijk „rond" in de kern, korrelig in de armen, wazig en ietwat chaotisch; M31 daarentegen is zeppelin-vormig, met een langwerpi ge, ellipsvormige, egale kern, door ge sloten armen omgeven. Twee spiraal nevels dus van zeer verschillende struc tuur. Het is hier de plaats niet op de onderlinge verschillen nader in te gaan. Slechts zij nog opgemerkt dat de kern van de nevel in de Driehoek aanmerkelijk kleiner is dan die van de nevel in Andromeda. Het is dan ook niet gewaagd te veronderstellen dat de eerste nevel aanzienlijk minder ster ren bevat dan de laatste. Naast ver schil in structuur dus een verschil In sterrental. In één opzicht intussen stemmen de beide spiraalnevels 'volgens de laatste berekeningen, vrijwel met elkander overeen:ze zijn nagenoeg even ver van ons verwijderd, n.l. anderhalf miljoen lichtjaren. Dit betekent dat het licht van beide spiraalnevels 1.500.000 jaren nodig heeft om de aarde te bereiken. In die tijd heeft het een afstand afge legd van 1.500.000 x 9.46 x miljoen x miljoen km is bijna 142500000 biljoen km bijna 142.5 triljoen km 94.935 mil joen maal de afstandvan de aarde tot de zon. Zulke astronomische getallen zeggen ons al heen weinig, doordat zij ons voorstellingsvermogen ver en ver te boven gaan. en eenvoudige verge lijking moge daarom een en ander ver- aanschou welij ken. Laten wij de aarde en de zon in onze gedachten ineenkrimpen tot twee elec- tron-kleine stofjes op een onderlinge af stand van 1 millimeter, dan moeten wij ons de spiraalnevels M33 en M31 denken op een afstand van 94935 mil joen mm is 94935 km is bijna 95000 km d.i. bijna 2% maal de gemiddelde afstand van de aarde tot de maan. En dan te weten dat beide genoem de spiraalnevels astronomisch gespro- buren VEEMARKT DELFT 27 okt. Aangevoerd 1187 stuks vee. Prijzen: slachtkoeien 1 475 —700, nucht. kalv. f 4048, biggen 30— 45, lopers f 55—100, dracht, zeugen 225 —325, magere varkens per kg lev. gew. 1.65—1.75. KAASMARKT GOUDA 27 okt. Aange voerd 179 partijen, eerste kwal. met rijks- merk f 2.33—2.37, tweede kwal. f 2.28—2 32, extra kwal. f 2.382.53. EIERMARKT BARNEVELD 27 okt. Aan voer 2.000.000 stuks (schatting). Handel vlug. Prijzen: kippeëieren van f 18.75— 19.50, algem. prijs f 19.10 per 100 stuks, kiloprijs f 3.06 (basis 62.5 gram), henr.e- eieren f 13.7517.50, algemene prijs f 16.10 per 100 stuks, kiloprijs f 3.04 (basis 53 gr EIERVEILIN G BARNEVELD-EDE - 27 okt. Weekaanvoer ca. 1.000.000. Handel vlug. Prijzen eieren 45-50 gram 12.7114 53 50-60 gram f 15.05—18.24, 60-68 gr. f 18 53 —20.09. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD 27 okt Aanvoer pl.m. 54.000 stuks. Handel in kip pen vlug, in kuikens redelijk. Prijzen slachtkippen f 2.00—2.10 per kg, witte kip pen f 2.05—2.15 per kg, slachtkuikens alle soorten f 2.40—2.65 per kg, kalkoenen f 3 40 —3.65 per kg, ganzen f 6.00—7.50 p. stuk, hazen f 4.508.00 per stuk. patrijzen f 1.4Ó 3.00, fazanten: hennen 3.50, hanen f4.50 per stuk. VARKENSMARKT BARNEVELD 27 okt Aanvoer: 188 stuks. Handel matig. Prijzen biggen f 43.00—58.00 per stuk. Drachtige zeugen f 260—375 per stuk. Regeringsveiling: buitenlandse tarwe. 27 okt. In de te Rotterdam gehou den 13e regeringsveiling van de reste rende buitenlandse tarwevoorraden van het voedselvoorzieningsimportbureau werden slechts verkocht 300 ton hard winter no. 1 van f 25,85 tot f 25.75- 200 ton rode winter no. 2 voor f 23.25 en 550 ton zachte witte no. 2 voor f 26.00. alles disponibel Rotterdam, 50 ton witte no. 2 voor f 26.00 disponibel Amster dam, alsmede 100 ton voor f 26.00 disponibel Hillegom en 50 ton Mani toba no. 2 voor f 29.00 disponibel Rot terdam. alles per 100 kg boordvrij OLIE EN VETMARKT. R'dam, 26 okt. De olie- en vetmarkt is in de af gelopen veertien dagen uiterst rustig geweest. De prijzen fluctueerden slechts weinig en per saldo is er bij het vorige slot weinig veranderd. De vraag was niet groot, maar dat desondanks de prijzen zich konden handhaven, geeft aanleiding om de markttoestand „gezond" te noemen Noordamerikaanse talken b.v. zijn goed vooruit verkocht en het aanbod uit de tweede hand is ook klein. Reuzel was aanvankelijk zeer vast, met einde lijk enige belangstelling van de zijde der kopers voor dit artikel, maar daar na zakte de prijs weer wat. In Londen werden de noteringen door de „Market Letter Committee" ander maal verhoogd. Men rapporteert van daar voortdurend goede vraag met wei nig aanbod. Voo de plantaardige produkten bleven r prV.z.en ?oms dagenlang geheel op het zelfde niveau. Heden worden liqui- ae oliën, vooral Grondnotenolie, lager aangeboden. Tenslotte dient nog enige omzet in bepaalde soorten vetzuren vermeld te worden, ook al tot vrijwel onverander de prijzen. CACAOTERMIJNMARKT A'DAM 27 okt. stemmingkalm. Omzet: 7 ton. Noterin- ?e":, ?ec- 2,32 2.63 ged. 2.62li (2.6444- )a". 2.63—2.64 2.65(42.6614), mrt. JïT •6S2-69), mei 2.67(i2.69 (2 69 2-70lull 2.68—2.70 (2.70—2.72), sept. (2-U2.75). (Opgave firma Hes- lenfeld). MAÏSTERMIJNMARKT R'DAM 27 okt. - Nov. 24.00 (23.62(4jan. 24.30 23.90). mrt. 24.35 (24.15). mei 24.32'/, (24.10). KOFFIETERMIJNMARKT A'DAM - 27 okt. Stemming: kalm. Omzet: nihil. No teringen: dec. 238239 (238238(4) mrt. 219(4—221(4 (220—221), mei 207'/,—208 (207(4—208), juli 200(4—202 (201—201(4). sept. 196—196(4 (197—198).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7