OPZIENBAREND PROCES TEGEN OUD-MINISTER VAN JUSTITIE I V m Schematisch portret van de uitgever Een kwart van de aarde is verdord ■Dr. N. van den Heuvel over het middenstandsbeleid U Grote waardering voor werk kracht van minister Donker SCHAT-EILAND D Onthullingen in Djakarta Inleiding tot tal van corruptie-zaken ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 PAGINA 11 ERNSTIG ONGELUK Jacob Vink overleden Snelbrommer aan banden Grote voldoening in verkeerskringen Theoretisch verkeersexamen blijft echter gewenst 111 Nederlandse kunst khittgart 75 JAAR NEDERLANDSCHE UITGEVERS-BOND Vicrrassende smaak van „pocket -lezers Wachtmeester in hoger beroep Minister Algera over de veilig verkeersactie Beroep op aller goede wil MEER RECHTBANKEN GEWENST Commissaris der Koningin heeft aanrijding B.B. blijft noodzakelijk Wilt Gij ONDERWIJZER worden? HILVERSUM (Bekende schrllielijke cursus) door ROBERT L. STEVENSON Vrijdag is de motorrijder P. W. J. van Kessei uit Amsterdam, een der deel nemers aan de kampioensrit van de K.N.M.V., tussen Reymerstok en Mar graten in volle vaart tegen een boom gereden, waarbij hij een schedelbasis- fractuur en andere ernstige verwondin gen opliep. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan oververmoeidheid. Het slachtoffer, dat in levensgevaar ver keert, is overgebracht naar het zieken huis St. Annadal te Maastricht. Op 72-jarige leeftijd is donderdag onverwacht te Alkmaar overleden de heer Jacob Vink, directeur van Vink's uitgeversmij. N.V. aldaar. De overle dene was een pionier op het gebied van het amateurtoneel en stichter van het toneelfonds waarvan honderden amateurtoneelverenigingen jaarlijks ge bruik van maakten. 'jr- Djody Gondokusumo, de van corruptie öeschuldigde j-foegere Indonesische minister van Justitie, wordt onder 0^waking van een lid van de militaire politie het hoogge rechtshof te Djakarta binnengeleid. (Van onze correspondent in Indonesië) oor het hooggerechtshof in Djakarta staat thans terecht mr. Djody Gondokusumo, oud-minister van justitie en voorzitter van de Partai Rakjat Na- sional, een partij die in het voorlopige parlement rede lijk vertegenwoordigd was, maar die bij de recente verkiezingen practisch geen stem heeft gekregen. Mr. Djody staat terecht op beschuldiging van corruptie. Hij zou een bedrag van Rp. 40.000 aangenomen hebben voor de verstrekking van een visum aan een Chinees Daarnaast, zo fluistert men, zullen echter nog verschil lende andere zaken tegen hem aanhangig gemaakt worden: dit is nog maar de eerste. Getuigen ter terechts- zitting verklaarden, dat de Rp. 40.000 niet voor de ver kiezingspropaganda van zijn partij, de P.R.N., besteed zijn. En zo is dan een begin gemaakt met het ontrafe len van schandalen, waarover vele kranten maanden lang geschreven hebben. Wat mr. Djody Gondokusumo betreft: reeds toen hij nog minister was, werden er beschuldigingen geuit, dat hij corrupt zou zijn. Een van degenen die dit beweerde was het parlementslid mr. Tan Po Goan, die daarop prompt door mr. Djody wegens belediging werd aan geklaagd. Onder de vorige regering werd met het onder zoek in deze zaak begonnen, doch thans hoort men er niets meer van. Mr. Tan Po Goan daarentegen heeft inmiddels nieuwe beschuldigingen tegen mr. Djody geuit. ÈÈËÊÈÈËÊSm - De mededeling van minister Algera ?at de „snelbrommer" binnen afzien- jjar tijd gehouden zal zijn aan een li- T*tiet van 40 kilometer per uur, heeft 'O verkeerskringen grote voldoening ge bekt. heer A. G. M. Boost, directeur 1/ g*n en verkeer van de A.N.W.B. ej]-e« bijzonder content over de snelle o\/èr#£aj|ag£le samenwerking tussen BeianaruO befri)isleven op dit punt. stellen van ri» dat h" he* vast stellen van de keuringsnormen ook hieer aandacht kan worden besteed aan de geluidshinder. De knetterende gie rende, hoog opgevoerde snelbrommer- tjes verdoven het gehoor van de berij der, die het andere verkeer niet kan horen en ook geen signalen, waardoor diens eigen veili~heid in ernstig gevaar wordt gebracht, naast de veiligheid an anderen. De heer Boost heeft alle reden om an te nemen, dat de geluidsbeperking U de keuring van de bromfiets bin- e"kort een rol zal gaan spelen. Waar daarmee, aldus de heer Boost, 2ijn blÜft we er nog lang niet. De A.N.W.B. o geporteerd voor een verplicht the- retisch verkeersexamen voc fomfietsers. alle De grote rel tegen mr. Djody Gon dokusumo ontstond ongeveer een half jaar geleden toen hij twee anti-com munistische Chinezen, Tjong Hoen Nji en Chu Chang Tung, die vele de cennia in Indonesië gewoond hadden, uitwees. Mr. Tan Po Goan beschuldig de hem toen dit gedaan te hebben, omdat hij ervoor betaald was door communistisch China. Omgekeerd zou mr. Djody aan communistische Chi nezen verblijfsvergunningen voor In donesië, verstrekt hebben, terwijl zij er helemaal geen recht op hadden, uiteraard ook weer tegen betaling. In deze rel werd destijds ook be trokken de chef van de centrale re cherche, Sosrodanukusumo, die aan mr. Tan Po Goan materiaal verschaft zou hebben dat de verdenkingen tegen mr. Djody wettigde. Mr. Djody onthief hem van zijn functie, daarbij aanvoe rende dat een ondergeschikte geen ver denking mag koesteren jegens zijn meerder® en zéker niet tegên de minis ter van justitie. Een pikante bijzonderheid hierbij is hennl™ .opvol§er va» Sosrodanukusumo ov r« l.WOrd mi> Seno Adji, die thans overal de corruptiebestrijding met veel kracht aanpakt, daarbij onder meer ter ziide gestaan door majoor Prajogo, het hoofd van de militaire politie in Indonesië. Niet voor niets zijn het oude vrienden deze twee: toen zij jaren te rug nog respectievelijk officier van jus titie in Semarang en hoofd van de mili taire poiitie in Midden-Java waren los ten zij door knap recherchewerk ook de grote overval bij de Javasche Bank in Surabaja op. Thans kunnen ze weer samenwerken: nu op hoger niveau. Ook de procureur-generaal, Suprapto, en de advocaat-generaal, Abdul Mathalib Moro, die zich onder de vorige rege ring op de achtergrond moesten hou den, zijn thans zeer actief bij de cor ruptiebestrijding. (Van onze correspondent) o Als inzet van Het winterseizoen zijn leden van de katholieke midden- ^ahdsvereniging te Vught in vergade- - 8 bijeen geweest. Tijdens deze bij- t akomst werden tal van agendapun- Un aan de orde gesteM, welke betrek- t QnS hadden op het gemeentebeleid i-jijT be middenstand, waarbij de tal- d6re aanwezigen hun kritiek niet on- j stoelen of banken staken. sD het tweede deel der vergadering T-,Vp ,dr- N. van den Heuvel, lid van de bat Kamer. In een boeiend betoog. hrach161 grote aandacht werd gevolgd, sit;e 1 spreker naar voren de vele po- statwu elementen, welke het midden- baHp d in de acbter ons liggende haiJphentaire periode vertoonde. Hij baa he *n bit verband o.m. het optre- helasvan een Staatssecretaris, speciaal ben «tet middenstandsaangelegenhe- a're w het verschijnen en de parlemen- n°ta j®handeling van de Middenstands- taten, 5t. Ook bij de positieve resul- belan' ^elke beze regeringsnota in net ?eleverrtVan de middenstand heeft op- levefpjb en ongetwijfeld nog zal op- 2°nder atond hij stil. Meer in het bij- van behandelde spr. de integratie CverhpjJbbenstand en het algemeen hsbeleid. Aan ri beeldgj. hand van concrete voor- minimuC2oals de opheffing van de decemh„Prijsregeling voor brood in (je *iuer lasa „„„„„v,;;., ges ]g5iJ2en beschik king Handelsmar- hiiddenct e'a" toonde hij aan, dat het het alppndsheleib tot op heden in niet diemerle overheidsbeleid nog Plaats heeft verkregen, 1954, het verschijnen van ber vanUtdtaitNederTa°nriS(^g in het ka" twee tentoonstellingen se week waarop de middenstandsonderne- ming gezien in het kader van het algemeen welzijn recht heeft. Daarnaast schonk dr. Van den Heu vel ruime aandacht aan de inhoud van de sociaal-economische paragrafen van het ontwerp-Werkprogram 1956 van de K.V.P. Grote belangstelling toonde de vergadering met name voor het progiammapunt in de Middenstandspa ragraaf van dit program, dat het so- ciaal-economisch beleid mede gericht dient te zijn op een zo breed mogelijke ontwikkeling van economisch gezonde middengroot- en kleinbedrijven in de tailhandel, ambacht, vervoer, Horeca bedrijven, middenstandsnij verheid en dienstverlening Het hooggerechtshof heeft inmiddels besloten de vervolging tegen Sosroda nukusumo, het vroegere hoofd van de recherchedienst dat nu parlerrjentslid is voor de Masjumi, te deponeren daar de bewijzen voor de tegen hem mge- brachte beschuldiging onvoldoende worden geacht. Hij was er van beschul digd van de uitgewezen Chinees Tjong Hoen Nji een bedrag van Rp. 250.000.— ontvangen te hebben om de regering van mr. Ali Sastroamidjojo ten val te brengen. Sosrodanukusumo zelf vertelde hier over, dat de aanleiding tot deze aan klacht tegen hem is geweest een brief die mr. Djody Gondokusumo vervalste en vervolgens aan president Soekarno en anderen liet zien. Deze brief was er ook oorzaak van dat president Soekar- •no in een redevoering zei dat een be paald land (hij bedoelde nationalis tisch China) trachtte de Indonesische regering ten val te brengen en dat In donesiërs in verband hiermede steek penningen hadden aangenomen. Sosrodanukusomo vertelde voorts ook, dat mr. Djody, toen hij nog minister van Justitie was, steeds trachtte hem te be wegen bepaalde gelden niet normaal in de staatskas te storten, doch daarvan "geheime fondsen" aan te leggen. Sosro danukusumo. zo zegt hij zelf, weigerde dit steeds en dan volgden ruzies. Ook uit net getuigenverhoor tegen mr. Djody ter terechtzitting blijkt, dat deze zich omi ingd had met een net van „infor manten die vooral het oog hadden te houden op subversieve anti-communis tische acties in Indonesië. Indien men deze informanten mag geloven, dan dienden zij echter tevens voör het „re gelen" van visa en het in ontvangst ne men van de steekpenningen daarvoor. En zo wordt er onthulling na onthul ling gedaan. Het ene verhaal klinkt soms nog fantastischer dan het andere. Het hoofdparket, de centrale recherche en de militaire politie werken samen, om al deze complotten te ontwarren. Mr. Djody is de eerste, die op beschuldiging van corruptie voor de rechter komt, doch zijn zaak is stellig een van de meest ingewikkelde. Vele anderen zijn reeds gearresteerd en wachten op berechting. Stellig zullen daarbij nog heel wat in teressante bijzonderheden bekend wor den. Monseigneur Tato en monseigneur Nóvoa, twee Argentijnse bisschoppen, die in de laatste twee maanden van het regiem van Perón door diens regering uit het land werden gebannen, zijn in Argentinië teruggekeerd, nadat hiervoor door president Lonardi, een overtuigd katholiek, toestemming was verleend. De foto laat zien, hoe mgr. Tato op het Ezeia-vliegveld van Buenos-Aires, waar hij met mgr. Novoa uit New York arriveerde, door een officier van het Argentijnse leger wordt omhelsd. Duizenden Argentijnen waren ter verwelkoming van de beide geestelijken op het vliegveld aanwezig. itgeven moet een uitermate boei ende bezigheid wezen maar ook een uitzonderlijk moeilijk vak, waarvoor niet zo maar iedereen, hoe kundig hij ook mag wezen, geschikt is „Een uitgever moet een zekere ge spletenheid bezitten", lezen wij zelfs in de jubileumuitgave van de Neder- landsche Uitgeversbond 1) Het zou als een belediging kunnen klinken, wan neer op die uitlating van F. B. Ba- kels, zelf uitgever, niet de volgende uitleg volgde: „Het intellectueel-artistie- ke immers is in wezen met het com merciële even onverenigbaar als olie met water. Een speciaal soort tweezij dig denken is nodig om nochtans een emulsie tot stand te brengenver- °nachtzaamt de uitgever het commer ciële aspect, dan gaat hij failliet; ver waarloost hij het intellectuele-artistie- ke dan had hij beter en met meer kans op groter winst fabrikant van rijwielen of chocolade kunnen wor den (als hij daartoe bekwaam is). Dat neemt niet weg, dat de uitge ver, naar het oordeel van Max Dender- monde in dezelfde uitgave, op de eerste plaats „de liefdevolle verzorger is van het werk van anderen, óók wan neer hij de inspirator van dat werk is". Overigens zegt ook hij, dat het de moeilijke taakvan de uitgever is „de muzen en de moneten met elkaar te verzoenen". Nog op een andere ma nier is hij trouwens een tweeslachtig wezen, want „uitgeven in Nederland is een jachtig bedrijf en het produceren van een boek is juist een werkzaam heid die volmaakte rust eist", beweert Jaap Romijn. Of de uitgever van zijn beroep houdt, lijkt een overbodige vraag. Maar houdt hij ook van lezen? „Als een uitgever een manuscript gretig leest, is dat in de regel niet uit ideële of artistieke, maar uit zakelijke oorzaken", schrijft D. van der Stoep, en hij vertelt: „Ik heb eenmaal een m.i. voortreffelijk en adembenemend boek aan een col lega-uitgever uitgeleend, en toen hij het teruggaf, zei hij: „Dank je wel, ik koop het zelf". Ik gaf verheugd te kennen, dat ik dat verstandig vond. „Ja", antwoordde hij peinzend, „ik be grijp het niet goed". „Wat begrijp je niet goed?", vroeg ik. „De prijs", zei hij, „die wil ik eens nauwkeurig nacalculeren". Intussen is de bloemlezing hierboven enigszins eenzijdig t.a.v. de inhoiid van het boek, waaraan zij ontleend is, want daar komen tal van andere zaken in ter sprake, alle uiteraard nauw verwant met het uitgeversbedrijf. De geschie denis van de jubilerende bond is, ge loven wij, op de eerste plaats inter essant voor de insiders. Een van de uitgevers, G. J. van der Woude, ziet het ontstaan van vakbonden ook als een verschijnsel van de hedendaagse massificatie: tegenwoordig zijn het steeds minder de individuele vakge noten, die hun zaken regelen, doch hun bonden. Die massificatie, meent hij, doet zich overigens ook bij de boekproduktie gelden. Massa-boek Men is geneigd, daarbij vooral aan het ,,pQcket"-boek te denken, dat voor al de laatste jaren opgang lijkt te ma ken. D. de Lange (van „Het spectrum", dus van de Prisma-reeks) toont even wel aan, dat het verschijnsel van het goedkope boek non-naai tot de tradi tie van h'et' Vak behoort. „Het karak ter is daarbij in elke periode bepaald door de technische mogelijkheden en de maatschappelijke behoefte" zegt hy. Voor de huidige tijd is de gespe cialiseerde reeks uit den boze- „de reeks dient een element van verras sende afwisseling en voortdurende, spanning te hebben dat de lezer altijd op het vinkentouw houdt". Hij heeft ontdekt „dat het zoge naamde oppervlakkige publiek veel meer verstouwen kan dan a priori voor mogelijk werd gehouden" en zijn „ervaring in Nederland geeft in sterke mate de indruk, dat de boe ken, die actief lezen vergen, favoriet zijn. Dit geldt voor verschillende ter reinen: om te beginnen voor het béte noire van de Nederlandse uitgeverij, de poëzie; de verschillende bundels en bloemlezingen hebben een merk waardige weerklank gevonden en een verspreiding welke zonder meer verrassend was. Het zelfde geldt voor essayistische teksten, voor his torische en populair-v/etenschappe- lijke werken. En zelfs bij de ver beeldingsliteratuur is een voorkeur waar te nemen voor de titels welke geestelijke lenigheid creatief lezen vergenDe steeds groter worden de menigte, welke de rekken met pocketboeken afspeurt naar iets nieuws of onbekends, zoekt dus niet ip 'de eerste plaats verstrooiing of passief ondergane spanning, maar geestelijke bezigheid." 1) Bont-Boek over Bond en Boek; een '.evarieerde verzameling opstellen over het uitgeven, produceren en distribueren van boeken, onder redactie van J. Ro mijn en L. Sötemann. De wachtmeester der rijkspolitie die door de Utrechtse rechtbank tot een gevangenisstraf van een maand is ver oordeeld, heeft hoger beroep aangete kend. H. die veroordeeld werd wegens het toebrengen van een slag met een gum miknuppel op het hoofd van de 22-ja- rige K. van der V. te Vinkeveen, waar aan deze later overleed, zal later voor het gerechtshof te Amsterdam terecht staan. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft vrijdagavond voor de radio een toespraak gehouden tot sluiting van de nationale veilig ver keersactie voor de gezinnen. De minis- ter betuigde het Verbond voor Veilig Verkeer zijn hartelijke dank voor het initiatief, deze grootscheepse actie op touw te zetten en voor de uitstekende wijze, waarop het Verbond die heeft voorbereid en uitgevoerd. In deze dank betrok de minister ook de plaatselijke verenigingen. Daarnaast, deed de mi nister nogmaals een beroep op aller goe de wil. In de boodschap, waarmede deze ac tie is ingeleid, heeft Prinses Wilheimi- na een bewogen beroep gedaan op ons gehele volk zijn taak en roeping in de zen te verstaan. Laat het Nederlandse volk nu tonen, aldus de minister, dat deze oproep weerklank heeft gevonden. Gedraagt u. tot welke categorie weg gebruikers gij ook behoort, naar de re gels die daarvoor zijn gesteld. Legt u- zelf zelfbeheersing op, ook wat uw snel heid betreft en vooral: ontziet door op lettendheid uw medemens, zoals gij zelf ontzien wenst te worden. Wanneer het uw ernstig voornemen is met deze ge zindheid toegerust voortaan aan het verkeer deel te nemen, dan zal onge twijfeld de kans groter worden dat het ongevallencijfer daalt en veel rouw en leed onze samenleving wordt bespaard. (Van onze Haagse redactie) Een wijziging in de rechterlijke inde ling, wegens overbelasting van een aan tal rechtbanken en kantongerechten, komt een aantal leden der Tweede Ka mer gewenst voor. Als plaatsen waar een rechtbank gevestigd zou kunnen worden, noemt men o.a. Eindhoven, Til burg en Nijmegen. Ook Hilversum en Leiden zouden hiervoor in aanmerking kunnen komen. De Commissaris der Koningin in Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lyn- den van Sandenburg, is vrijdagmiddag te Rotterdam met zijn auto tegen een tramwagen van lijn 10 gebotst. Bij de botsing werd de auto aan de linkerzijde dermate beschadigd, dat hij per takel wagen moest worden weggesleept. Noch de inzittenden van de auto, noch be stuurder of passagiers van de tram lie pen enig letsel op. (Van onze parlementaire redacteur) ,,Voor een regering die verantwoor delijkheidsbesef heeft, is er onder de hui dige omstandigheden slechts aanleiding om positieve maatregelen te nemen op het gebied van de bescherming der be volking", aldus minister Beel tot de communist Gortzak, die hem in de Tweede Kamer wilde suggereren, dat alle B.B.-oefeningen zinloos zijn gewor den, nu zich van alle kanten vredes duiven in de wereld vertonen. Minister Beel zei, dat hij vol belangstelling was voor de vlucht van die duiven, maar dat de B.B. aan de kant zetten niet in hem opkwam, integendeel. De Kamer heeft zich z.h.s. verenigd met een voorstel van de Minister waar bij het Rijk tegemoet zal komen aan ge meenten in tie kosten die de B.B. met zich meebrengt. Het wordt geen alge hele kostenvergoeding, want dan zou den de gemeenten ook niet vrij zijn zelf projecten uit te werken. Nu zijn zij dat wel, hetgeen mede op instigatie van de Rijkscommissie voor Advies door de re gering zo geregeld is. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Justitie wordt grote waardering uit gesproken over de werkkracht van minister Donker. Tal van leden ver klaren zelfs, dat de bewindsman in de afgelopen drie jaar belangrijk meer heeft gepresteerd dan de mees ten van zijn voorgangers. Daar staat echter tegenover, dat hij door zijn Advertentie Vraag dan zo spoedig mogelijk de 15e druk van ons prospectus aan. Soestdljlcerstraalweg 83 Telefoon 5432 Sinds meer dan 10 jaar heelt onze „Schriftelijke Kweekschool" ongeëvenaarde successen, teder jaar slagen tientallen cursisten v. h. Staatse*, v. Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. En om leraar te worden: Ned., Fr., D. en Eng. M.O.. Wiskunde M.O. K' en KV vasthoudendheid het gemeen overleg met de Kamer wel moeilijk maakt. Men stelt het zeer op prijs dat de minister grotere bedragen beschikbaar wil stellen voor het rijkstucht- en opvoe dingswezen en het gevangeniswezen, die men de achtergebleven gebieden" op het terrein van Justitie zou kunnen noemen. Men is va noordeel dat aan de vernieuwing thans op energieke en systematische wijze wordt gewerkt. De aandacht wordt gevraagd voor de wens van de directeur van een jeugd gevangenis, om aan de gr oep van 25-35- jarigen even gespecialiseerde zorg te besteden als aan jeugdigen. De resocia lisatie van deze groep is ook voor de maatschappij zo belangrijk, dat een aparte behandeling mogelijk gemaakt dient te worden. Tenslotte wordt de aandacht gevraagd voor de bouwkundige voorzieningen in verband met de wijzigingen in het ge vangenisstelsel. Men houdt een plei dooi voor de afschaffing van penitentiai re centra en de zgn. „hokjes-kerken" voorzover nog aanwezig. Sovief-UrMP Canada Europa VprShat ATLANTISCHE OCEAAN STILLEl OCEAAN Zuid- Amprika Afrika —STILLE OCEAAN INDISCHE OCEAAN usfralie verdord gebied hunst geopend. De ene. „Rembrandt on omvat 100 tekenin» Z1J? aterdamse museum Ult het Am' ^an Hendrick rolt? r en toont werk Avercamp tot NinJo S en Hendrick 2lJn er 82 etson dS Berchem. Voorts De tentoon^ m" Rei»brandt te zien. ö®ndaagse kimlf Jng "Nede''landse he- Schilders praf? toont 200 werken van *Aut;rs, grafici pn kaddho tngen van Nederlandse jS%?,ra!ici en beeldhouwers; Ónder ley To" lytn\Piet Mondriaan, Char- gers ph= 7- Kruijder, Jan Wie- Tit Benno U- Eyck- Piet Ohborg, Ger- tGr Jan oiov T uAppel' Gerard Latas- uan Stekelenburcr Stekelenburg en anderen. (Verfaald door Yge Foppema) 29 Een tweede stem gaf antwoord; toen begon de eerste weer, waarin ik nu de stem van Silver her kende, en sprak lange tijd achtereen, slechts af en toe door de andere onderbroken. Naar het geluid te oordelen hadden ze een ernstig en zelfs bijna heftig gesprek, maar wat ze zeiden kon ik niet verstaan. Ten slotte schei.-n ze te blijven staan; het leek er zelfs op dat ze waren gaan zitten, want niet alleen kwamen de geluiden niet dichter bij, maar ook de vogels kwamen tot rust en be gonnen weer neer te strijken in het moeras. Maar nu begon ik te beseffen dat ik mijn taak verwaarloosde, want nu ik eenmaal het waagstuk had bestaan met deze bandieten aan wal te gaan, was het minste wat ik kon doen hun beraadslagingen afluisteren. Het was dus duidelijk wat me te doen stond: onder de beschutting van het laag groeiende gewas de mannen zo dicht mogelijk zien te naderen. De richting waarin ze zaten kon ik tamelijk nauwkeurig bepalen, niet alleen aan het geluid van hun stemmen, maar rok aan de gedragingen van een paar vogels die nog altijd boven de hoofden van de indringers zweefden. Op handen en voeten kroop ik voort en naderde gestadig, tot ik tèn slotte door een kleine opening in het gebladerte èen duidelijk overzicht had over een groen valleitje aan de rand van het moeras, geheel door bomen ingesloten, waar Lange Jan Sil- ver en een ander lid van de bemanning tegenover elkaar in gesprek stonden. Ze stonden in de volle zon. Silver had zijn hoed naast ^ich op dé grond laten vallen en zijn breed glad, blond gelaat, glimmend van de hitte, was op de ander gericht, alsof hij bij hem ergens op aan drong. „Maat," zei hij, ,,'t is dat ik je een kerel van goud vind van goud, daar kun je donder op zeggen. Als ik niet zo'n hart voor je had, dacht ,JeTda dan hier zou staan en je waarschuwen, t is alle maal in kruiken en kannen, je kunt er niks meer aan af of toe doen. Ik vertel het je, omdat ik je leven wil redden, en als een van die wildemannen d'r wat van wist, wat zou er dan van mu terecht komen, Tom dat moet je me nou es vertellen: „Silver," zei de andere man en ik merkte op dat hij niet alleen een hoogrode kleur_ had, maar ook zo schor als een kraai was en dat zijn stem trilde als een strak gespannen touw „Silver,' zei hp, „je bent niet jong meer en je bent een fatsoenlij ke kerel, of je hebt ten minste een fatsoenlijke naam, en je hebt ook centen, en da's meer dan de meeste zeelui van zichzelf kunnen zeggen, en je bent niet bang uitgevallen, of ik moet me al heel erg vergis sen. En wou jij me vertellen, dat jij je had laten verleiden om met zulk tuig mee te doen? Dat geloof ik niet. Zo waarachtig as God me ziet, ik laat me eerder de hand afkappen. Eer dat ik wat doe dat tegen God en zijn gebod ingaat Een geluid onderbrak hem. Ik had een van de betrouwbare matrozen gevonden welnu, hier, op hetzelfde ogenblik, hoorde ik van een tweede. Er gens ver weg in het moeras klonk iets dat leek op een kreet van woede, onmiddellijk daarop nog een, en toen één afgrijslijke, lang aanhoudende gil. De rotsen van het Kijkglas weerkaatsten die gil wel twintig maal, alle moerasvogels stegen weer op en verduisterden de hemel met hun gonzende zwerm en lang daarna, toen de stilte weer heerste en slechts het ruisen van weer neerstrijkende vogels de loomheid van de tropische middag verstoorde, klonk die gil nog in mij na. Tom was bij dat geluid opgesprongen als een paard dat de sporen krijgt, maar Silver had geen spier van zijn gezicht vertrokken. Hij bleef staan waar hij stond, steunde licht op zijn kruk en keek zijn makker aan ais een slang die gereed ligt om toe te schieten. „Jan!" zei de matroos en strekte zijn hand uit. „Handen thuis!" schreeuwde Silver en sprong achteruit met de snelheid en behendigheid van een geoefende gymnast. „Ik zal m'n handen thuishouden als je dat liever hebt, Jan Silver," zei de ander. „Dat je bang voor me bent, komt alleen van je slechte geweten. Maar zeg me in godsnaam: wat was dat?" „Dat?" zei Silver, een en al glimlach, maar meer op zijn hoede dan ooit. Zjjn ogen stonden als spelde- knoppen in zijn ronde gezicht, maar glinsterden ais glazen kruien. „Dat? Dat zal Alan wel zijn, denk ik." Toen hij dat hoorde, stoof Tom op als een held. „Alan!" riep hij. „Dan mag God zijn ziel genadig zyn hij was een goed zeeman. En wat jou betreft, Jan Silver, we zijn lang goeie maats geweest, maar nu ben je mijn maat niet meer. Als ik dood moet, dan zal ik in elk geval een eerlijke dood vinden. Je hebt Alan laten vermoorden, hè? Vermoord mij dan ook maar als je kunt. Maar je hebt me nog niet!" En met deze woorden draaide de dappere kerel de kok de rug toe en sloeg de weg naar het strand in. Maar hij zou niet ver komen. Met een kreet greep Jan zich vast aan een boomtak, riikte de kruk onder zijn arm uit en slingerde dat logge werptuig tuimelend door de lucht. Het trof de ongelukkige Tom met de punt middenin de rug, tussen de schou ders. De klap kwam hard aan; hij stak de handen omhoog, zuchtte en viel. of hij zwaar gewond was of niet, zouden we nooit te weten komen. Naar de klap te oordelen, had zijn ruggegraat wel gebroken kunnen zijn. Maar hij kreeg geen tijd om zich te herstellen. Lenig als een aap, hoewel hij maar één been had en geen kruk, sprong Silver het vol gende ogenblik bovenop hem en stak zijn mes tot tweemaal toe in het weerloze lichaam. Van mijn schuilplaats uit kon ik horen, hoe hij zwaar hijgde telkens als hij toestak. Ik weet niet precies wat er met je gebeurt als je flauwvalt, maar ik weet wel dat het volgende ogen blik de hele wereld draaide in een wervelende mist; Silver en de vogels en de hoge top van het Kijk glas tolden voor mijn ogen rond en om en in mijn oren luidden veel klokken en galmden verre stem men. (Wordt vervólgd) e mens is koning op aarde, maar lang niet de gehele we reld valt onder het domein van de mens. Uitgestrekt zijn de streken waar uit sluitend de natuur de al leenheerseres is en zo groot zijn deze gebieden dat zij het domein van de mens verre overtreffen in uit gestrektheid. Een kwari van onze aarde is name lijk verdord gebied in een mate dat er ieder re gelmatig menselijk lever onmogelijk is. Zeer spaarzaam be groeid, dor en onvrucht baar zijn er voor de we reld gebieden verloren die vele malen groter zijn dan Europa. Nemen wij de totale landopper vlakte van de aarde en zien we dan de omvang van het door de mens in cul tuur gebrachte deel, dan blijkt het dat de verdor de gebieden van onze aarde liefst 2,5 maal zo groot zijn als de gebie den die de mens in cul tuur heeft gebracht. Voor het grootste deel is onze aarde dus nog steeds een woestenij en kan de mens uitsluitend leven in de gebieden die door de woestijnen zijn vrijgelatei Voor een deel zijn de dorre en onvruchtbare de len der aarde zelfs nog in de opmars, de Sahara schuift b.v. ieder jaar wat verder in zuidelijke richting en men kan daar dan ook onder het zand complete dorpen vinden die enige tientallen jaren geleden nog leven de nederzettingen waren De verdorde gebieden in Noord-China grijpen ook steeds verder om zich heen en vragen dringend om een grondige bestrij ding. Zo heeft het water van de Gele Zee een be paalde kleur die wordt veroorzaakt door de vele duizenden ha vruchtbare grond die door de wind en de rivieren me de wordt gevoerd naar de Gele Zee. De kleur van deze zee is dus niets anders dan de vrucht baarheid van de akkers die verloren is gegaan. Ook in Indië wordt de is dit gebied reeds eei, betrekkelijk bloeiende streek geworden met wel iswaar nog vele proble men, maar toch weer een levende streek tegen de eertijds verdorde grond. De mogelijkheden in de vruchtbare aarde van de strijd zijn dan ook nog lang niet uitgeput. Zo heeft men voor Zuid- Amerika de schatting dat men daar een gebied van om en nabij Frankrijk kan redden van de ver roestende werking der verdorring en uitdroging. Onder de Sahara ligt een ondergrondse zee en van dit water wil men gebruik- •naken, en maakt dit reeds voor een deel, om in be haalde gebieden nieuw even te scheppen. Ook in Sgypte kent men onder- lardse wateren en met behulp daarvan hoopt men de vruchtbare strook langs de Nijl te vergro ten. In Pakistan heeft men tegen de verdorring een wapen in de strijd gebracht dat in zijn uit voering nog grootser ge noemd kan worden dan de befaamde Tennessee- werken in de Ver. Staten. Met behulp van enorme stuwdammen en reser voirs zal men er vrucht bare gebieden aan de ver- lorring ontrukken. velden weggeblazen en grote delen van het land worden door de dorheid bedreigd. Zo zelfs, dat men er een speciale mi nister voor heeft benoemd, die zich uitsluitend bezig heeft te houden met de problemen van de ver dorring en uitdroging. De problemen van de verdor ring zijn dus wel bijzon der groot. Denken wij al leen maar aan de inder tijd zeer beruchte stof stormen in de Ver. Staten, waardoor grote gebieden onvruchtbaar werden ge maakt. Voor een deel zul len de problemen van de verdorring der aarde wel onoplosbaar blijven, want de mens kan wel veel maar toch niet alles. Binnen de menselijke mo gelijkheden echter wordt er een intensieve strijd gevoerd tegen de verdor ring. In het gebied van het midden-Oosten b.v.. de Indus-rivier in Indië en de Nijl werkt men aan projecten, die een einde moeten en zullen maken aan de steeds voortschrij dende verdorring. Irriga tie en stuwdammen zijn de voornaamste wapens in de strijd tegen de ver dorde gronden. Toch is het niet altijd het gebrek aan water dat de oor zaak is van de verdor ring. In Australië b.v. heeft men een gebied dat hoewel het vol- ioende regen ontvangt totaal was verdord. Het oleek dat de grond gebrek rad aan bepaalde stoffen Vten heeft toen deze stof fen in de woestijn op een bepaalde manier in de grond gebracht en thans Zoals op onze kaart duidelijk is te zien strek ken de dorre gebieden zich voor een deel langs de zeekusten uit. Het zijn leze gebieden die meer directe mogelijkheden bieden voor een „ontgin ning" dan de streken in het binnenland. De Ver. Naties maken momenteel een speciale studie van deze „kust-woestijnen", omdat zij met hun totale lengte van ca. 275.000 km een zeer belangrijk aan- ieel zouden kunnen leve ren in de oplossing van het voedsel- en bevol kingsprobleem van grote delen van de wereld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11