SPORTIEF PLAKBOEK D Van Dam en Dame m mmm O H B 17 n met melk meer mans Wie schaakt moet mat verwachten Zwarte Piet is er a 6 r 't Zit vast vaster met VELPAFIH Belangrijke strijd voor Haarlem tegen Baronie c De familie P. van Uzzel De onbekende hardloper van 1737 - Bobet gaat voortaan vliegen - Wedstrijd gestaakt bij gebrek aan bal - Finse sportwereld in op schudding - Wielrenner daagt collega voor de rechter en li ill Vitesse naar Wijk aan Zee J Vliegende wielrenner V. Geen bal meer Fatale grap Merkwaardig proces ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 PAGINA 13 vb 'M. WA.'WA «r. „va,"» t GERRIT VOORTIN' IN RIJWIELZAAK Kampioensrit KNMV STRAFPUNTEN. REGEN IN ENORM ZWARE RIT NEEM PER MAN DRIEKWART KAN 37 G Sportagenda J. H. DONNER Koster heeft geen succes in Parijs Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Profclub „Alkmaar" blijft in Alkmaar e wereld der atleten zal onge twijfeld geschokt worden door hetgeen wij U deze week willen vertellen. Op het kerkhof van het stok oude dorpje Llanwonno heeft men de bevestiging gevonden van een even oude legende die nog voortdurend wordt verteld in de Rhondda-vallei in Wales. Het gaat hier om een op zevenendertig- jarige leeftijd overleden Welshman, die in 1700 is geboren. Het verhaal mag U, geloven wij, beslist niet onthouden worden. De naam van de hoofdpersoon is Grif fith Morgan, die in zijn streek beter be kend was als Guto Nythbran, zo ge noemd naar de Nythbran Farm van zijn vader in Llanwonno. Alle avonden ver zamelde Guto in zijn eentje de scha pen van de boerderij en dreef ze naar het nachtverblijf. Daarna trok hij de ber gen in om er met de honden rond te V hollen. Op een avond bleef onze scha- penhoeder langer weg dan gewoonlijk Hij vertelde dat hij zo'n moeite had ge had met de lichtbruine. De vader wist maar al te goed dat hij geen lichtbruin schaap had, ging naar de stal en vond er een.... haas. Bij een andere gele genheid stuurde zijn moeder hem naar een plaatsje, dat bijna vijf kilometer verder lag. Guto was zo vlug terug, dat zijn moeder niet eerder geloofde dat hij werkelijk de boodschap had ge daan voor hij het gevraagde liet zien. Ge begrijpt dat de faam van Guto's snelheid spoedig een wijdere vermaard heid kreeg. Ook al dank zij de verha len die zijn vurigste bewonderaarster Jane geheten, over hem deed. Dat al les leidde er toe, dat hij op zekere dag werd uitgedaagd door een man, die Prince heette. Het zou een race worden over 12 mijl, dat is dus bijna 19 <4 kilo nieter. Er zou gelopen worden van Newport in Monmouthshire naar Bed- w-as Church,, vlak bij Caerphilly. De legende zegt, dat Jane haar hele bezit heeft verwed bij deze krachtmeting. Guto heeft de race glansrijk gewon nen. Op het laatste stuk is hij zijn te genstander met groot gemak voorbij gestreefd om in de verbazingwekkend goede tijd van 53 minuten te winnen. Het einde van alles was echter bijzonder tragisch. Jane was zo opgewonden over de goede uitslag, dat ze Guto een fik se klap op de rug gaf. De hardloper viel als een blok op de grond en was dood. Tot zover de legende. Rest ons aan dit. alles nog toe te voegen, dat men op het kerkhof van Llanwonno kort geleden een grafsteen heeft ontdekt, waarop staat: „Ter gedachtenis aan Griffith Morgan, die is gestorven in het jaar 1737. Hij was toen 37 jaar. Hij was een befaamd hardloper, die eens een zekere Prince uit Bedwas Parish heeft verslagen in een race van 12 mijl. Hij liep de afstand in zeven minuten min der dan een uur." Wij moeten hieraan onmiddellijk toevoegen, dat het wereld record één uur hardlopen op naam staat van Zatopek met 12 mijl en 809 yards, dat is 20,052 meter. Guto is dus sneller geweest dan Zatopek in zijn beste ja ren. Louison Bobet is in de loop der jaren, voornamelijk dank ■zij zijn drie achtervolgende overwinnin gen in de Tour de France en het beha len van het wereldkampioenschap op de weg in 1954, drievoudig miljonair geworden. Louison nu, vindt dat hij na een dergelijk succes en zekere standing heeft op te houden. Vandaar ook dat hij enkele grootscheepse plannen voor de komende wintervakantie heeft. De vrije tijd begint op 30 oktober, morgen dus. Hij houdt in Parijs een groots familie feest om op deze wijze al zijn bloed verwanten te laten delen in de vreug de om de in de loop van dit jaar be haalde successen. Het eerste deel van zijn vakantie besteedt hij vervolgens met bezoeken aan de Jura, de Canari- sche eilanden en Bretagne, zijn ge boortestreek, Daar begint het grote avontuur. Douison Bobet gaat vliegles- Probleem no. 78 van C. W. Sheppard. Wit geeft in 2 zetten mat. door Pc3. De varianten zijn: Pdb5 2. Te6 Pdc4 2. Tf5: Pce6 2. Tf5: Pce6 2. Tf5: Pcd5 2. Tf5: met mat. De heer W. W. te Roermond meent een nevenoplossing te hebben gevon den voor probleem no. 70 van U. Schirdewan, n.l. 1. Pb6f. Er volgt dan echter Kc5: 2. d7+ hetgeen weer legd wordt door Td6! Bij een even tuele keuze tussen twee sleutelzetten zou de sleutelzet die geen schaak geeft de voorkeur genieten boven de schaakgevende sleutelzet. hoewel deze uiteraard ook geoorloofd is. Probleem no. 79 van Rev. H. J. Roemelé Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publicatie Wit: Kgl Da2 Ta3 Tg8 Lc8 Lh6 Pel Pf6. Zwart: Kg3 Tg4 Tg5 Lh3 Lh4 pi onnen e3 f3 g2 h5. Oplossing probleem no. 75 van L. C. Willemsens: 1. d5! dreigt Ld4 mat. De varianten zijn: Dc5 2. Tg4: Pe5 2. Tg6: Pf6 2. Te5 met mat. Een mooi probleem. De zware witte batterij wordt driemaal door zwart gecontro leerd; de sleutelzet dwingt zwart twee controles op te heffen en wit neemt de derde controle voor zijn rekening. Mooi is ook nog Df6 ge volgd door e4 mat. Oplossing probleem no. 76 van O. Wurzburg: 1. Lh3! met de dreiging Dg4 gevolgd door Dc8 mat. Op a5 volgt Da6t! Ka6: 3. Lc8! mat. Neemt de koning niet in deze laatste vari ant, dan volgt Dc8 mat. Oplossing probleem no. 77 van G. Hume: Kb3:! dreigt aftrekschaak X Probleem vpor geoefende oplossers. No. 2142 van A. v. d. Elzen te Ros malen. Wit: Kf2 Dc3 Lal Pc7 Pe8 pion nen b5 e3 g2 g4 h5. Zwart: Kè4 Ta4 Tf7 Lg6 Pa7 Pb7 pionnen a2 c6 d3 f4 f6 g5 h6 h7. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor beginners. No. 382 van A. Verwijst te Nistelrode. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 no vember a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van no. 2135 van J. Scheyen te Kerk- rade. Wit speelt naar: 31, 34, 37, 40, 28, 18, z27. 35, z31, 4, 32 en wint. De is wat rommelig doch de ont- is zeer fraai en moeilijk te 0nt1ekken. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 381 en 382 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van no. 378 van D. Vuurboom te Glanerbrug. 47-42, 37x39, 29-23. 28x19, 40-34. 39x30, 35x2, 9-14, de beste (op 32-38 volgt 2-16 met winst) 2-16, 32-37, 16x 10, 37x46, 10-5 en wint. Een heel aar dige bewerking van het lange-lijn- motief. Zoals steeds: een probleempje met een staart welke de moeilijkheid inhoudt. ge?'h °Hiciële wedstrijden is het voor ts Toeven dat men een zeker aan moet h6 n binnen een bepaalde tijd ken Va°en;.heeft men bij het verstrij- reikt da di? tijd het aantal niet be- verlorenB '1 de Partij reglementair wonnen 'staan 31 Z0U men totaal ge" dikwijl vog0ei™atiK sPel komt het heeft om zijn t!Lmen veel tiid nodi* dan wordt naar i te berekenen en vergeten totdat te vaak de kl°k wordt, maar danmfn gewaarschuwd het bord zó precair ri«et meestal op eennstukipW0^en ®eie<len gaven we St.-Bav^ wa - de wedstrijd C.D.A.- 'er een winrf-f1"?1 door de zwartspe- We «ebr nde slagzet gemist werd. ter d l er toen bÜ dat hü la- slot ri i1J nog verlo°r. Hier is het tere jant <?6Ze partij dat zeer in teressant is, vooral als men weet dat beide spelers nog 5 minuten hadden voor 15 zetten. De stand was zwart 8 st. op 13, 17, 18, 19, 23, 24, 25, 29; wit 8 st. op 16, 32, 33, 34, 35, 38, 39, 40. Wit aan zet had hier de keuze tussen 33-28 en 32-27. Wit koos de laatste, dus 32-27, zwart 17-21 (of?) 27-22, 18x27, 16-11, 21-26, 11-7, 26-31; hoewel het moeilijk te zien is, kost dit wit de partij. 27-31 was veel beter geweest. 7-1, 13-18, 35-30! 24x44, 33x22, 44x42, 1x47, 27x18, 47-41 en wint. Nemen we nog eens de stand en zien we eens naar de andere begin- zet van wit, nl., 33-28; zwart heeft dan maar één antwoord: 18-22, 39-33. nu volgt op 13-18, 16-11, 17x6, 28x17 en zwart verliest. De enigste variant die nog remisekans biedt is: (na 39- 33) 24-30, 35x24, 19x39, 28x8. 39x37 (8-3 mag nu niet wegens 29x34, 3x30. 25x45) dus 38-32, 37x28, 8-3, 17-21. 16x18, 28-32 met remise. sen nemen in de hoop spoedig het bre vet te kunnen halen. Lukt dat, dan zal Frankrijks eerste wielrenner nog voor het komende voorjaar een sportvlieg- tuig. een Jodel D-120 kopen, zodat hij voortaan van de ene stad naar de an dere kan vliegen om er vervolgens aan wielerwedstrijden deel te nemen. p het eiland Tristan da Cunha, zestienhonderd kilometer ten zuiden van de Afrikaanse west kust, zou een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen de bewoners van het eiland en een elftal van de Engelse ma rine. Het is er niet van gekomen. De strijd was goed en wel ontbrand of de enige op het eiland voorradige voetbal sprong uit elkaar. Wat verder te doen. Na heel wat gedelibereer besloot men te langen leste om te beginnen met een partijtje cricket. Deze keer kwam er geen spelbreker opdagen. Volledigheids halve vermelden wij nog dat Hare Ma- jesteits marinemannen met twee runs hebben gewonnen. eel de Finse sportwereld was in rep en roer. In de laatste nieuws uitzending van de dag berichtte de radio, dat de hoogste Finse sport- instantie alle betrekkingen met Zwe den de aartsrivaal, had verbroken. Men vermeldde het bericht zonder enige toe- lichting omtrent de redenen van dit heruit Nog gecompliceerder werd de zaak toen desgevraagd allerlei Finse sportautoriteiten verklaarden- dat zij van niets wisten. Wat was er gebeurd? Een minuut voor de laatste nieuwsuitzending begon werd de bureauchef van de nieuwsdienst op gebeld Iemand zei: „Wacht even, hier komt een belangrijk bericht." De onbe kende heeft daarna het „nieuws' van het verbreken van de sportieve betrek kingen met Zweden verteld. Enkel mi nuten later ging het bericht de ether in Achteraf bleek, dat iemand grappig wilde zijn. edriegen de voortekenen niet dan beleeft men binnenkort een uniek verschijnsel in de wielersport. Het ziet er naar uit, dat in Parijs een ge rechtelijk proces wordt gehouden, waar- bii een wielrenner een collega gaat be schuldigen van het veroorzaken van een valpartij. Dit alles is een nasleep van de jongste Tour de France. Op de derde vrijdag in deze wedstrijd is de Fransman Lauredi in een ravijn getuimeld, nadat hij een duwtje van de Belg Brankart heeft gekregen De valpartij en de gevolgen ervan hebben Lauredi menige lieve cent gekost. Hu wil nu proberen op de een of apdaie wijze schadeloos gesteld te worden. Vandaar de klacht bij de rechtbank. Gerrit Voorting, de bekende Tour-de- France-renner, zal over enige weken in Roosendaal een reeds bestaande rijwiel zaak overnemen. Om die reden heeft hij geen contracten getekend voor zesdaag sen of baanwedstrijden in het winter seizoen. Voorting, die weer geheel hersteld is van zijn verwonding opgelopen in de Ronde van Frankrijk, wil het volgend jaar weer aan de Tour meedoen. Zijn training wordt geheel op de grote wed strijd afgestemd. De verwachting, dat het eerste dag traject in Zuid-Limburg zeer zwaar zou zijn, is bewaarheid geworden. Niet al leen, dat na vrijdag geen der deelnemers strafpuntloos is kunnen blijven, maar bovendien was er een bijzonder groot aantal uitvallers (69). Onder die uitval lers of gediskwalificeerden wegens het missen van te veel controles, of door niet in Valkenburg te eindigen zijn cracks als Hak, E. Bos, Groeneveld, Pel- likaan, Van Ewijk, Van Rijssel, Van der Sluis en Baudoin. De junior P. W. J. van Kessel uit Am sterdam reed in de buurt van Slenaken tegen een boom en moest naar het St.- Annadal ziekenhuis te Maastricht wor den vervoerd. In- totaal zijn er nog 41 rijders in de strijd. Hierbij zijn er 10 van de politie en 4 junioren, die een iets gemakkelij ker parcours hadden dan de senioren. In de seniorenklasse tot en met 150 cc leidt Muller uit Holten met 48 strafpun- en voor B. Jansema uit Hengelo met 51 strafpunten. In de klasse van 150 tot en met 200 cc staat de Amsterdammer Markus met 1 strafpunt ver bovenaan. In de seniorklasse van 200 tot en met 250 cc leidt Witberg uit Monster met 32 strafpunten voor Flip Haaker uit Bad hoevedorp met 33 strafpunten. In de klasse van 250 tot en met 500 cc is Priem Roosenberg uit Maastricht met 30 straf punten eerste voor Henny Rietman uit Doetinchem met 8" strafpunten. Van de twee overgebleven deelnemers in de zij- spanklasse leidt Emmelkamp uit De Bilt met 1 strafpunt voor Van der Noll uit Overschie, die 4 strafpunten heeft. Onder de politiemannen, die nog in de strijd zijn, bevindt zich de voorzitter van de KNAU, ir. A. Paulen, die voor de Staatspolitie rijdt. Advertentie Publïeotl® Nederlond» Zulvalburtau, Gravenhage Naast de praktische beoefening en de theoretische openingen- en eindspelstur die heeft het schaakspel nog een ge heel ander aspect, dat zich eveneens in een grote belangstelling mag verheu gen, n.l. de schaakopgave. Wij bedoelen hiermede alles wat er in de loop der tijden is ontstaan aan problemen, eind spelstudies en wat dies meer zij. Aan vankelijk is het waarschijnlijk eenvou dig zo geweest, dat men merkwaardige situaties uit een gespeelde partij wat bijwerkte en die aan een schaakvriend liet zien met een: „Wat zou jij nou doen?" Reeds uit de tijd, waarin het schaakspel nog volgens de oude Ara bische regels gespeeld werd, zijn der- Wij hebben hem al gezien, Zwarte Piet. Hij had voor jullie allemaal wat meegebracht, zei hij. Ik heb nog ge vraagd wat. Maar dat wilde hij rnjj niet zeggen. Wacht dus maar rustig af en ga intussen maar puzzelen. De oplossing van de prjjsvraag in ons blad van zaterdag 22 oktober was zó: Horizontaal: 5 sloep, 6 twee, 7 op telling, 11 glas, 12 degen. Verticaal1 sloop, 2 regie, 3 gewei, 4 steeg, 7 orgel, 8 traan, 9 lakei, 10 ne gen. De prjjzen vielen dit keer zó: 1. 'Prijs (spel) Nico Zoet, Leidsevaart 10, Lisse. 2. Prijs (briefpapier), Norma van Beert, Rustenburgerlaan 52, Haarlem. 3. Prjjs (jongensboek) John van Eijndhoven, Bloemveldlaan 21, Over- veen. Nieuwe oplossingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. In linkerbovenhoek schrijven: Kinder prijsvraag. Naam van je krant ver melden. Vergeet je leeftijd niet op te geven. Advertentie vlekvrije koudlijm van CETA BEVER Het gaat goed met de Haarlemse semi-profclubs. We hebben enige weken geleden een minder optimistisch geluid moeten laten horen, maar naarmate de strijd vordert, beginnen de clubs uit Haarlem en omgeving toch wel een woordje mee te spreken in de strijd om een plaatsje in de toekomstige ere divisie. Jammer genoeg moeten we EDO daarbij uitschakelen, maar zowel de prestaties van Haarlem en RCH als die van VSV en Stormvogels geven reden tot een gematigd optimisme. In dit verband is vooral de wedstrijd Haarlem Baronie morgen uitermate belangrijk, omdat de Roodbroeken in deze ontmoeting de kans krijgen zich volledig als candidaat voor de bovenste plaats aan te melden. RCH en VSV gaan samen waarschijnlijk de strijd uitvechten, al zullen beide nog veel wat hinderpalen uit de weg moeten ruimen, terwijl we Stormvogels wel in staat achten één van de acht begeerde plaatsen in de huidige hoofdklasse te bezetten, welke uiteindelijk promotie zal betekenen naar de top-klasse van het Nederlandse voetbal. Wie weet! Bij de amateurs doen de clubs uit Haarlem en Beverwijk het heel goed en ook hier zien we voor morgen een belangrijke wedstrijd vastgesteld, n.l. HBC—DEM in het Sportpark te Heemstede, terwijl bij de R.K. ploegen in de derde en vierde klasse eveneens „big-matches" de volle aandacht vragen, o.a. Wijk aan ZeeVitesse, alsmede de wedstrijden van NAS, SJC en Lisse. Na het aarzelende en weinig hoop gevende begin is Haarlem dan toch eindeljjk op het goede pad gekomen en de laatste stevige overwinningen zullen de roodbroeken ongetwijfeld het zo nodige zelfvertrouwen hebben geschonken, aarom zien we de strijd tegen de leiders van de afdeling. Ba ronie uit Breda, met enig optimisme tegemoet. Indien De Voogd en zijn mannen inderdaad weten te winnen dan zijn de roodbroeken inderdaad candidaat voor de eretitel. Een be langrijke inzet Haarlem, waarvoor het waard is alles op alles te zetten. V.S.V. telt in de strijd om het kam pioenschap van de - andere eerste klas afdeling geducht mee. Zouden cfe Vel- senaren e inderdaad in slagen ditmaal thuis van D.W.S. te winnen dan blijven zij volop in de running hetgeen van R.C.H. eveneens gezegd kan worden, indien de Racing in Groningen van Ve- locitas weet te winnen. En daar twijfe len we bijna niet aan. Van onze hoofdklassers, die beide uit spelen, heeft Stormvogels de moeilijkste taak, want de IJmuidenaren moeten bij het roemruchte Fortuna op bezoek en zullen o.m. hun oude aanvalsleider Angenent terdege in de gaten moeten houden. Komen Snoeks en zijn mannen met een gelijkspel bij Fortuna vandaan dan zijn wjj best tevreden. En zou zulks onmogelijk zijn? Wij menen van niet omdat Fortuna al eens meer een steekje heeft laten vallen. E.D.O.'s taak bij Volewijckers lijkt minder moeilijk, maar naar onze mening toch te zwaar om enig succes voor de teleurstellende Haarlemmers te verwachten. De strijd in de tweede klas amateurs is bijzonder spannend en voorlopig zal het hier op de ranglijst wel stuivertje wisselen blijven. In Heemstede trekt H.B.C. ten strijde tegen D.E.M., een katholieke „derby" welke heel wat be langstelling zal trekken. Een gelijkspel Hjkt ons niet uitgesloten en eenzelfde resultaat ligt eveneens in 't verschiet bjj ZandvoortmeeuwenBeverwijk. HF.C. zou daarvan kunnen profiteren indien het in Den Helder wint, hetgeen in de lijn der verwachtingen ligt. .Ken- nemersSchoten kan door de thuisclub gewonnen worden. BU de r.-k. clubs blijft de aandacht voorlopig gevestigd op de verdere ver richtingen van Wijk aan Zee, Vel son en Vitesse, in verband waarmee de ont moeting Wijk aan Zee- -Vitesse wel zeer belangrijk is te noemen. Een uitslag voorspellen is ai zeer morilijk en o.i. zal het resultaat niet ver van een gelijk spel af liggen. T.Y.B.B. moet thuis tegen R.V.C. in het strijdperk, een der koplopers van de afdeling. Dat wordt een moeilijke opgave voor de Haarlemse club welke toch wel iets teleurstelt. Misschien komt er morgen een kentering aan de Schalkwijkerweg? In het kamp der vierde klassers kan N.A.S. zich herstellen van de mis stap op de vorige zondag nu het zwakke S.E.M.O. op bezoek komt. Onze Ge zellen heeft een gerede kans op de volle buit tegen E.T.O., terwijl U.S.V.U., nu het de smaak te pakken heeft, niet kansloos is tegen A.S.V. Bij de clubs in West II blijft S.J.C. voorlopig nog de grootste aandacht vra gen. We rekenen op een blijvend herstel nu D.O.S.R. in Noordwijk op bezoek komt, maar houden tevens rekening met de mogelijkheid dat ook Lisse nog van zich zal laten spreken. In elk geval kunnen de Lissenaren thuis van Tone- gido winnen en daarmee een vrij ern stig concurrent voorlopig terugwijzen. Haarlem: HaarlemBaronie, On ze Gezellen—ETO, WH—Half weg, TYBB—RVC. Heemstede: HBC—DEM. Halfweg: NAS—SEMO. Lisse: LisseTonegido. Noordwjjk: SJCDOSR. Zandvoort: ZandvoortmeeuwenBe verwijk. Bloemendaal: Bloemendaal—DIO. Santpoort: TerrasvogelsHSV. Velsen: VSV—DWS, Waterloo— THB. Beverwijk: KennemersSchoten. Wijk aan Zee: Wijk aan Zee Vitesse. Castricum: CSVAlk. Boys. Uitgeest: USVU—ASV. gelijke problemen bekend. Geleidelijk aan heeft zich dit ontwikkeld tot een geheel eigen sport, die met het eigen lijke schaakspel nog slechts de regels gemeen heeft, maar in zijn bedoeling toch verschillend is. Behalve de eindspelstudies, die een zeer grote praktische betekenis hebben, zullen al deze twee-, drie- of vierzet- tige problemen de schaakmeester wei- door nig interesseren. De helpmatten, zelf- matten en andere fantasieproblemen hebben zelfs de laatste losse band met het praktische spel verbroken en voe ren nieuwe regels in. Enige tijd geleden liet iemand mij een aparte vorm van schaakopgave zien. Misschien is het voor de echte problemist niets bijzonders, ik vond het zeer verbluffend. In de volgende stelling: Wit: Ka8, Da4, Dc4, a3, b2, c3, d2, e3 Zwart: Kb6, Lhl, g4, g5, h6, h7. stelde hij de vraag: „Wat was Zwarts laatste zet?" Wanneer men de hoogst ongewone stand enigszins verwerkt heeft en ziet, dat de witte koning een merkwaardige schaak toegediend heeft gekregen, komt men al spoedig op de idee, dat Zwarts laatste zet was h2hlLt Dan moet er dus een pion op h2 gestaan hebben. Zwart moet dus een heleboel keren vijandelijke stukken en pionnen geslagen hebben, om de tripelpion op de h- en de dubbelpion op de g-lijn tot stand te hebben kunnen brengen. Men gaat tellen: h6 komt van g7 lx slaan g5 komt van de f-lijn 1 x slaan g4 komt van de e-lijn 2 x slaan a7 komt van de d-ljjn 4 x slaan Tezamen moet Zwart dus acht stuk ken en pionnen geslagen hebben. Dit schijnt precies te kloppen, aangezien er nog acht witte figuren over zijn. Echter, de loper, die op cl stond, hoe is die geslagen? Hij heeft zijn oor spronkelijk veld nooit kunnen verla ten en is daar ook gesneuveld. Hij kan slechts geslagen zijn door een zwart Stuk! De hele bewijsvoering voor zwarts h2-hlLt valt dus in duigen. Aangezien g2xhlLt op precies hetzelfde neerkomt, moet men dus naar iets anders zoeken. De enige andere mogelijkheid is een aftrekschaak. Het enige aftrekschaak is Kc6b6t Maar als de koning op c6 stond, wat was dan Wits laatste zet? De zwarte koning zou op c6 in een dubbelschaak van twee dames gestaan hebben en iedereen kan inzien, dat een dubbelschaak van twee gelijksoor tige figuren onmogelijk is. Stelt u zich een koning voor, die van twee paarden of twee lopers of twee torens tegelijk schaak krijgt. Ik moet zeggen, dat ik er hier het bijltje bjj neerlegde en van verdere pogingen afzag. De oplossing is fantastisch! Zwarts zet was Kc6xb6t De zwarte koning stond dus wel degelijk in dubbelschaak. Er stond namelijk een zwarte pion op b7 en een witte op c5 en de laatste zetten waren geweest: 1. D—h5t, b7— b5; 2. c5xb6 e.p. tt Kc6b6t Zoals gezegd, een "doorgewinterde probleemrot zal er de schouders over ophalen; mij was het onbekend, dat een dubbelschaak van twee dames mo gelijk was. Het internationale concours hippique in het sportpaleis te Parijs is donder dagavond voortgezet met twee nummers die voor de prijs van de Champs-Élysées telden. Winnaar werd kapitein Lefrant (Fr.) met „Etendard" in 49.3 sec., voor Du Brueil (Fr.) met „Heiiade" 52.3 sec. en mevr. Pat Smythe (G.B.) met „Fi- nesta" 54.9 sec. Onze landgenoot Koster wierp met „Tahahumara" vier hinder nissen om. Zijn tijd werd 1 min. 3.4 sec. Pa gaat, nu het herfst is, weer be ginnen met het cul turele gedeelte van zijn leven, 's Zomers ligt hij lui in het 1 zand of toert met Ma in drie weken twaalf landen door, maar 's winters gaat hij de geest weer opfrissen. Dan gaat hij boeken lezen, musea bezoeken, etc. Pa vindt, dat U ook weer eens wat moet opsteken en daarom heeft hij in de puzzle van deze 1 week drie namen van mannen uit de oudheid verwerkt I en aan U de eer deze namen te vin den. De omschrijvin gen zijn duidelijk genoeg. Pa praat dus niet langer, maar laat U vlijtig aan de slag gaan. Inzenden is natuur lijk verplicht, vooral nu die mannetjes erin staan. Horizontaal: 1. spreekorgaan; 4. uit roep van een schildwacht; 17. overblijf sel van uitgebakken vet; 18. bediende; 29. werkster; 30. sluier; 41. struik in Peru; 42. verkoop; 53. netjes; 54. gewicht zonder de verpakking. Verticaal: 2. Italiaans schilder; 4. Va der des Vaderlands; 6. Griekse held; 9. binnen; 11. water in Friesland; 12. uit roep van afkeer; 15. voorzetsel; 21. meisjesnaam; 23. laatstleden (afk.); 24. voedsel; 27. lengtemaat; 33. dierenge luid; 35. dat is (afk.); 36. bijvoorbeeld (afk.); 39. Frans wederkerend voor naamwoord; 45. dochter van Inachus; 47. voorzetsel; 48. noot; 51. heilige; 57. oneven (afk.); 59. militaire rang. In de bogen: 114 soort robijn; 83 slot; 516 het niet vervalst zijn; 107 munt; 17—26 plaats aan het meer van Genesareth (Bijb.)2013 planeet; 1928 de pel van een vrucht afhalen; 2216 beroemde Maatschappij voor zee verzekering; 2938 bekend maken; 3225 berg in Franse Alpen; 3140 ko ning van Ithaca; 3428 zijn mening zeg gen; 4150 moeder van Andromeda; 4437 innerlijke aanschouwing; 4352 baas (meervoud); 4640 kaartenmap; 5360 zuivering; 5649 deel van een trein; 5561 zelfzuchtig mens (meer voud); 5852 heldendicht van Homerus. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 31 oktober aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met ver melding: ouder of jonger dan 18 jaar. Oplossing 15 oktober: A. Onverstand; B. Nageslacht; C. Ge zondheid; D. Ezelshoofd; E. Reken kamer; F. IJzerblende; G. Moorddadig; H. Drenkeling; I. Elimineren; J. Rap- plement; K. IJsvacantie; L. Morgenland; M. Emailleren; N. Negotiëren. Titel van het boekje: ONGERIJMDE RIJMEN. Gedichtje: De agent in allerijl gezonden naar zelfmoordpoging in 't kanaal verdronk in zijn proces-verbaal en liet de drenkling ongeschonden. 58 59 De prijswinnaars zijn; M. Staal—De Stuers, Frans Halsplein 7, HAARLEM; L. Leuven, Binnenweg 122, HEEMSTE DE; Mej. M. Smit, Begijnhof 27 huis, AMSTERDAM. HORIZONTAAL: 1. wie, 3. eer, 5. kasteel, 10. moe, 12. ado. 13. ier, 14. dm, 16. bleu, 18. rek. 19. urk, 21. ale, 23. twee, 25. kepi, 26. staren, 28. gnoe, 30. tam, 32. made, 34. klei, 36. radio, 39. alle. 41. leek, 43. sela. 45. erts, 47. rosa, 49. arme. 51. etage, 54. trog, 56. eden. 58. bar, 60. rete, 62. stroef. 65. gong, 66. ares, 68. ems, 69. aap. 70. air, 71. lens, 73. po, 75. era, 77. wak, 78. ato, 80. ge ringe, 81. ent. 82. pok. VERTICAAL: 1. wed, 2. em. 3. eel, 4. rauw, 5. koren, 6. sikkel, 7. te, 8. erup tie, 9. lak, 11. ober, 15. mat, 17. etna, 20. ria, 22. land. 24. egel, 26. sar, 27. emoe, 29. oker, 31. mok, 33. daar, 35. eist, 37. ako, 38. isar, 40. leed, 42. erg, 44. lage, 46. tent, 47. rob. 48. stroper,' 50. meer, 52. alom. 53. elf, 55. orgaan, 57. esse, 59. aga. 61. tarwe. 63. rest, 64. esp. 67. elke, 69. arg, 72. nat, 74. ork, 76. r.i., 79. op. In antwoord op een interpellatie van het. raadslid M. Coerts (P.v.d.A.) naar aanleiding van een krantenbericht, als zou de profclub „Alkmaar" voornemens zijn haar tenten in een naburige ge meente op te slaan, antwoordde de wet houder van sportzaken in de Alkmaarse raad, de heer C. Venneker (K.V.P.), donderdagavond, dat uit onderhande lingen met het bestuur van de N.V. profclub Alkmaar het college was ge bleken, dat de profclub er niet aan denkt Alkmaar te verlaten. Wel heeft de profclub de gehele beschikking over het terrein gevraagd, dat ook nog door de derde kiasser Alkmaarse Boys be speeld wordt. B. en W. staan hier af wijzend tegenover.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 13