Een moedgevend woord voor IEDER Westelijk voorstel in Geneve Dubbele keten van radar in de bufferzone Groot meningsverschil over Duitse hereniging Israëlische overval op een Egyptisch fort Het weer Ongeregeldheden op Cyprus en in Athene Kolonel Nasution chef-staf van Indonesisch leger m{ Verkiezingen Sovjet-voorstellen Westen sou bereid sijn eerder gegeven garantie te bevestigen Weer regenbuien Suède jasjes in kleuren 110.- Enkele buien Mandaat van Argen tijns vakverbond nietig verklaard Sociaal commentaar ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 79ste JAARGANG No. 26436 ten zachte winter? re moe pc bouwkosten, verhoogde bi/dragen Nieuw ernstig incident in het Midden-Oosten Marokkaanse troonraad gaat naar Frankrijk (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren was het voor eind oktober een zeer koude en buienrijke dag. Be halve van hagel gingen deze buien in Brabant en België ook van sneeuw ver gezeld. De temperatuur daalde soms tot vier gr. C. Vooral in het kustgebied van Noord- en Zuid-Holland viel veel regen, namelijk 11 tot 17 mm. In de af gelopen nacht daalde de temperatuur bij langdurige opklaringen te De Bilt, Twente en Eindhoven tot beneden het vriespunt. De luchtdruk is in de afgelopen nacht flink gaan stijgen onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, waardoor vandaag opklaringen voorkomen. De wind draaide iets meer naar zuidweste lijke richting, dit onder invloed van een nieuwe buienstoring, die vandaag langs Schotland naar de Noordzee beweegt. Deze nieuwe storing zal de komende vier en twintig uur de buienactiviteit op nieuw doen opleven en voor guur en koud weer zorgen. Advertentie BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tijdelijk krachti ge westelijke tot noord-westelijke wind. Over het algemeen minder kou de nacht, morgenmiddag iets kou der dan vandaag. ZONDAG: Zon: 7.33-17.18. Maan: 7.56-17.04 MAANDAG: Zon: 7.31-17.30. Maan: 6.33-16.32. Gisteren herdachten de Grieken het feit, dat zij vijftien jaar geleden, na een ultimatum van Mussolini te hebben ver worpen, deel gingen nemen aan de Tweede Wereldoorlog. De herdenking nam in Athene het karakter aan van een demonstratie voor aansluiting van het eiland Cvprus by Griekenland. Ook op Cyprus zelf, waar de Britse gouver neur,' Sir John Harding, alle betogin gen had verboden, kwam het in vijf steden tot massa-bijeenkomsten en de- monstratieve optochten. Zowel in Athe ne als op Cyprus ontaardden de demon straties in ongeregeldheden, waarby ongeveer vierhonderd personen zijn ge wond. De Atheense politie moest van de gummistok gebruik maken om te ver hinderen. dat groepen studenten de Britse ambassade vernielden. 21 politie mannen en 32 betogers liepen verwon- dingen op. Op Cyprus werden de troe pen van het Britse leger in de steden Nicosia. Morfoe, Famagusta. Limassol 1 en Larnaca door betogers met stenen bekogeld. Politie en militairen wier pen traangasbommen en maakten o.a. in Morfoe gebruik van de vuurwapens om de orde te herstellen. Het aantal ge wonden zou hier 350 bedragen. Het ge rucht gaat. dat Sir John Harding van plan is de noodtoestand af te kondigen. Een 28-jarige ambtenaar, Michael Ka- raolis, is door een gerechtshof te Nico sia ter dood veroordeeld, omdat hij op 28 augustus een politieman om het le ven heeft gebracht.(A.F.P.-Reuter-U.P.) Kolonel Abdul W'aris Nasution is be noemd tot chef-staf van het Indonesi sche leger. De kolonel is op 3 december 1918 in Tapanuli geboren. Hij kreeg een mi litaire opleiding aan de K.M.A. in Ban dung en was in 1941 vaandrig by het K.N.I.L. Hij maakte reeds in 1945 deel uit van het Indonesische leger met de rang van kolonel. Hij werd eerst in Bandung geplaatst als chef-staf van de tweede divisie en werd later in Purwakarta commandant van de eerste divisie met de rang van generaal-majoor. Vervolgens werd hij benoemd tot plaatsvervangend com mandant in Djokja en in 1948 tot chef staf van het algemene legerhoofdkwar tier aldaar. Daarna was Nasution com mandant van het leger op Java met de rang van kolonel. In 1949 werd hij be noemd tot chef-staf van het leger in Djakarta en later tot. chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten. In De cember 1952 werd hy met enkele an dere hoofdofficieren van het leger ont slagen als onderdeel van de oplossing van de 17-oktober-affaire. Sindsdien is hij op non-actief ge weest en treedt hij op als candidaat voor de politieke partij I.P.K.I. (PIA) De Argentijnse regering heeft in ant woord op een dreigement van het alge meen vakverbond, om een algemene staking af te kondigen, een decreet uitgevaardigd, waarin „de nietigheid van de mandaten van het vakverbond wordt vastgesteld". De minister van Arbeid wordt gemachtigd een admi nistrateur voor de eigendommen van de vakbonden aan te wijzen. (Van een bijzondere medewerker) Bij de opening van het nieuwe A.B.T.B.-gebouw te Arnhem heeft mgr. Alfrink, apostolisch administrator van het aartsbisdom, een toespraak gehouden, die om meerdere redenen de aandacht verdient. Wanneer men de redevoeringen van mgr. Alfrink naast elkander legt ont dekt men een vaste lijn, n.l. het ver langen naar een versterking van het katholiek bewustzijn in het Nederlandse volk. Enkele jaren geleden hield hij op een verbondsvergadering van de K.A.B. een betoog over. de gesloten heid en openheid van het katholicisme in de Nederlandse volksgemeenschap. Algemeen werd deze rede beschouwd als een voorloper van het Mandement, voorzover dit beoogde een innerlijke versterking van de eigen kracht der katholieken en een grote bereidheid om met anderen samen te werken. Het is alsof de nieuwe toespraak van mgr. Alfrink een vervolghoofdstuk is uit een boek vol boeiende instructies betreffende de katholieke levenshou ding in deze tijd. De inhoud van zijn toespraak ging ver heen over de gren zen van de organisatie der boeren en richtte zich rechtstreeks tot alle stands organisaties in het land. En ook dat is niet. voor het eerst, dat mgr. Alfrink zo nadrukkelijk de aandacht vestigt op wezen en taak van de zo vaak aangevochten standsorganisa ties. Het lijkt ons niet voor barig hieruit af te leiden, dat, indien te zijner tijd een beslissing van het Episcopaat afkomt op het reeds geruime tijd uitgebrachte rapport van de commissie-Beaufort. deze beslissing minstens een voortbe staan van de standsorgamsaties zal ga- r3Dit Verheugt ons oprecht, omdat het een nieuwe bevestiging is van wat nipt alleen bij vele leidinggevende fi guren leeft. maar wat ook telkens op nieuw de overtuiging blijkt te zijn van het kader onzer goede bestuursleden, maar evenzeer de trouwe bezoekers ran vergaderingen en oprechte medewer kers aan de doelstellingen der onder scheiden organisaties. De argumente ringen, die mgr. Alfrink voor zijn k ik op deze zaak heeft aangevoerd, kun nen we hier gevoegelijk achterwege laten, omdat men de hoofdlijnen van zijn rede dezer dagen in dit blad heeft kunnen lezen. Op 'één punt zouden we evenwel gaarne de aandacht vestigen. Op nieuw heeft de apostolisch-aami- nistrator de aandacht gevestigd op de noodzaak van samenwerking, zowel naar binnen als naar huiten. En juis* de samenwerking naar binnen maakt ons nogal eens ongerust. Vooreerst hebben we nog altijd met het feit te maken, dat we ons in Nederland in veel te veel groepen hebben opge deeld. Er zijn talrijke beroepsgroepe ringen, die de waarde van een stands organisatie zo scherp menen te moe ten stellen, dat ze van hun beroep te vens een stand maken. Afgezien van het feit, dat men zich hiermede in woordkennis blijkt te vergissen, voert deze misvatting tot een onmogelijke situatie. Enkele van onze diocesane Raden van Overleg kregen de laatste tijd de vraag te beantwoorden of een bepaalde beroepsgroepering zich als zodanig bij de Raad konden aanslui ten. Bij elk van onze diocesane Raden werd deze vraag afgewezen. Een in stemming zou immers tot onmiddellij ke consequentie hebben, dat zeker nog zeven a acht andere groeperingen in dit interstands overleg zouden moeten worden opgenomen. En, deze weg een maal opgegaan, betekent het de gang naar een organisatorische chaos, (vervolg op pagina 7) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENflfclAKItl- 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het voorlopig verslag van de Twee de Kamer op de begroting van het ministerie van Oorlog wekt tiet bepaald de indruk dat wij, wat tie defensie en legerorganisatie van ons 'and betreft, de ideale toestand begin man te naderen. Integendeel. En even min krijgen wij de indruk, afgaande op dit verslag, dat in het N.A.V.O.-ver band ons leger erg hoog wordt aange- s'agen, getuige o.a. het feit dat "•H.A.P.E. de Nederlandse divisies zou bobben geklasseerd als tweede echelon divisies. Neen, dit verslag werkt noch bemoedigend voor hen, die deel uit haken van het leger, noch geruststel- 'end voor hen, die tenslotte de enorme bedragen moeten opbrengen, die het 'eger kost: de belastingbetaler. Het is ban ook te hopen, dat minister Staf 'm zijn antwoord vele thans onder de Kamerleden bestaande onzekerheden *al weten weg te nemen of in ieder geval tot opheldering zal weten te brengen. Ongetwijfeld is het verheugend, dat 'b het voorlopig verslag duidelijk tot "hing komt, dat men zich door het 8'imlach-offensief der Russen niet op dwaalspoor laat brengen. Terecht ^ordt opgemerkt, dat zolang de voor naamste vraagstukken, welke Oost en West verdeeld houden, niet zijn opge lost en niets wijst thans nog op enige reële vooruitgang in de oplossing van bijvoorbeeld de Duitse kwestie en be ontwapeningsvraagstukken het aen dwingende zaak voor de K-A.V.O.-landen is hun militaire krach- 'en te handhaven. Het bevreemdt ons dan ook, dat in betzelfde verslag, waarin deze feiten Worden geconstateerd, vele leden erop 8andringen zoveel mogelijk vrijstellin gen van militaire dienstolicht te ver lenen. Tot dusver pleegt men reeds ®an bepaalde groepen van dienstplich- llge landbouwers, mijnwerkers en onderwijzers vrijstelling te verlenen. bTen wil dit nu nog verder gaan uit breiden to* beoaalde categorieën van bouwvakarbeiders met name metse- 'aars, timmerlieden en stucadoors in yerband met het tekort aan mankracht hi de woningbouw. Hoewel wij de goede bedoelingen van de voorstelelrs begrij pen de woningnood is een nationale ramp menen wij toch ernstig te moe- wn waarschuwen tegen een nog verdere Uitbreiding van vrijstellingen van mili taire dienstplicht. Wij zijn trouwens booit bewonderaars geweest van de ^oppelheid waarmee reeds eerder aan *ekere categorieën vrijstelling wlp™ Verleend. Wij hebben hiervoor verschil- 'eiide redenen. Er bestaat in ons land nu eenmaal een algemene dienstplicht. Iedere jongeman, die wordt goed- j?keurd heeft deze plicht te vervullen. 7» Nederlander doet dit over het alge- m zonder enthousiasme wij zijn s. eenmaal geen militaristisch volk hiJ trachten zijn plicht zo goed mogelijk te vervullen. Vrijwel Voor iedere jongeman betekent dit een aanzienlijk offer. Hij wordt zestien maanden tot twee jaar uit zijn betrek king of studie gehaald juist op het moment, dat hij zich hierin begint te ontplooien. Zo gaat hij in dienst. Hij Weet, dat iedereen zich hieraan moet onderwerpen. Het behoeft geen betoog dat het de g e e s t in het leger aller minst ten goede komt, wanneer de re kruut bemerkt dat aan vele andere jongelui om de een of andere reden Vrijstelling is verleend. Waarom wel die anderen en niet ik. zal hij zich af vragen. Daar komt bij dat het voor bepaalde categorieën jonge mensen JUist heilzaam is, met het oog op hun latere burgerlijke functie hun dienst plicht vervuld te hebben. Maar er zijn nog belangrijker redenen °m niet al te licht met vrijstellingen bm te springen. Wij menen, dat dege- ben, die hiervoor wat al te gemakkelijk Se.porteerd zijn, de fout maken de mili- ta'fe dienstplicht te zien in dezelfde °Eeer als de werkzaamheden in het burgerlijk leven. Zo is het niet. De mak van het leger staat op een geheel ander niveau. Wil het zijn taak goed vervullen dan behoort het zoals gene ral Gruenther eens zei, West-Europa beschermen met een schild van pa die strijdkrachten. i Het heeft weinig zin woningen te touwen als men niet tevens streeft baar een zo groot mogelijke zekerheid bat deze woningen er kunnen blijven staan en niet door vijandelijke legers worden weggevaagd. Daarom is er een vpbiid nodig. Zoals men weet stelt de t; A.V.O. grote eisen wat mankracht be- Daar Nederland deze mankracht tjibweiijks kan opbrengen in korte v ®nsttijd, moet de mankracht worden jbgroot door langere diensttijd, wil ®n althans over de noodzakelijke Ann 6 troepen kunnen beschikken. Zr,, 'r2iids bemerkt men een streven, taj ee' mogelijk jonge mensen van mili- Vi>pe dienst vrij te stellen, hetgeen op iw~Waring voor de andere categorie 8bem-°mt- Men ziet tot welke conse- t'tjf.mms een zodanig beleid zou kunnen 's nog een facet aan deze zaak, 'ik °bzes inziens wat al te gemakke- 6®n j°rdt genegeerd. Jaarlijks worden Wiiti^chtigduizend jongemannen aan de Pra(t,.'.be keuring onderworpen. In de T'eduiJK worden er echter slechts zes dat bd ingelijfd, hetgeen betekent, 8ezoilci,tóch reeds twintigduizend om Orp beidsredenen etc. uitvallen. v°orsf a' deze redenen zijn wij geen Vaarrii bders van m'n of meer licht- dien«tr§? vrijstellingen. Een algemene Reen u ht. duldt, wat inlijving betreft, ütgprp.?crirnmatie op grond van een dat - 'uncüe. Wij geloven dan ook, Ran rino.rni5'ster van Oorlog er goed ^buden hleraan streng de hand te 'ing van*professor A° Baur lnVri°wPel" burg met koud worden Bad Hom" die zich specialiseert op 'hit véh' ^SSOr' Weervoorspelling over lanL n Jan beeft gezegd dat g Perioden, bemeni ter zicht ™aTz°m betekent' dat de win- De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Rus land. Engeland en Frankrijk in Genève stond gisteren op de tweede dag, onder voorzitterschap van de Britse minister Harold Macmillan. Hij diende officieel het westelijke memorandum over de gel. itydige creatie van een herenigd Duitsland en een Europee veiligheidsstelsel in. Het memorandum was door politieke waarnemers aange kondigd als een herziening van het plan, dat EJen begin vorig jaar op de mislukte conferentie van Berlijn heeft ontvouwd. Maar minister Dulles om schreef het ai een „historisch voorstel, dat verder gaat dan wij op het gebied van de internationale betrekkingen ooit zijn gegaan". Bepaalde détails in het westelijke voorstel kwamen als een verrassing. Zo willen de westelijke mogendheden reeds volgend jaar vrjje verkiezingen in geheel Duitsland laten houden. Eu langs de grenzen van de neutrale bufferzone, die dwars door centraal Europa zou moeten lopen, wil len zij als waarborg tegen onverhoedse agressie radar-ketens aanleggen: die langs de westelijke grens te beheren door de Sovjet-linie en die langs de oostelijke grens door de westelijke mo- i gendheden. Het Russische plan voor de vorming van een Europees veiligheids stelsel, waarmee Molotov voor de dag kwam, bevatte volgens waarnemers in Genève „absoluut niets nieuws". Het was een getrouwe copie van het voor stel van premier Boelganin, dat in juli door Eisenhower, Eden en Faure is verworpen. De standpunten van Oost en West ten aanzien van het eerste agen da-punt blijken opnieuw zeer ver uit een te liggen en men vraagt zich in Genève af, of de komende onderhande lingen onder die omstandigheden nog tot enig resultaat kunnen leiden. De Westelijke Grote Drie hebben gis teren nog eens duidelijk gemaakt, dat zij de hereniging .an Duitsland be schouwen als een „conditio sine qua non". Molotov daarentegen heeft een Europees veiligheidsstelsel voorge steld. waaraan Oost- en West-Duitsland „in afwachting van de hereniging" als gelijkwaardige leden kunnen deelnemen en hij heeft de westelijke ministers er van e-iChuldigd, dat zij de richtlijnen van de regeringsleiders negéren, als zij de Europese veiligheid niet als het eerste onderwerp van de conferentie behandelen. Minister Pinay kon gistermiddag kort na het begin van de 1 '!,Nenkomst, die drie uur en twintig minuten duurde, zijn plaats aan de conferentietafel inne men. Hij was naar Parijs geweest om de stemming over de vertrouwenskwes tie in de Nationale Vergadering bij te wonen. Van hem was het voorstel aan de andere ministers afkomstig om op Allerheiligen niet te vergaderen. Molotov ging daarmee akkoord op voorwaarde, dat er ook op 7 novem ber niet wordt vergaderd, als de Rus sen het welslagen van de oktober revolutie in 1917 herdenken. Aldus werd besloten. Het westelijke memorandum nu stelt de gelijktijdige schepping voor van een herenigd Duitsland en een Europees veiligheidsstelsel. Het plan voorziet in gelijktijdige stadia maar de stadia als zodanig worden niet genoemd. Wel is het duidelijk, dat het laatste stadium, n.l. het sluiten van een niet-aanvals- verdrag tussen communistische en niet-communistische landen, pas in treedt, wanneer een verenigd Duit and besluit toe te treden tot de NATO en de Westeuropese Unie. Minister Pinay heeft betoogd, dat het Westen het risico aanvaardt, dat een herenigd Duitsland weigert tot het Wes telijke kamp te behoren. Maar Molotov scheen alleen reeds de mogelijkheid, dat Dutsiand wèl toetreedt tot de NATO voldoende reden te achten om het westelijke memorandum onaanvaard baar te noemen. Volgens het westelijke plan zouden verder volgend jaar in geheel Duitsland vrije verkiezingen gehouden moeten worden voor een constituerende verga dering, die een nieuwe grondwet moet uitwerken en goedkeuren en die verder de regering moet samenstellen, die namens heel Duitsland moet onderhan delen over een vredesverdrag. Alle waarborgen uit het plan-Eden, dat de verkiezingen werkelijk vrij zullen zijn, zijn in het memorandum overgenomen, zoal internationaal toezicht door de Grote Vier. al of niet met assistentie van neutrale mogendheden, bewegings vrijheid voor alle Duitsers, onschend baarheid van de candidaten en Vrij heid van vereniging en van menings- r"'ng. Ten aanzien van de Europese veilig heid stelt het Westen de vorming van een bufferzone aan weerszijden van de oostgrens van een herenigd Duitsland voor. Over de bijzonderheden van deze regeling zouden de westelijke ministers met Molotov willen onderhandelen. In de bufferzone, die tussen de bovenge noemde radarketens in zou liggen, worden de strijdkrachten beperkt en heeft gemeenschappelijke inspectie van en uitwisseling van gegevens over de militaire situatie plaats. Verder zouden de betrokken mogend heden de belofte geven, dat zij in overeenstemming met het Handvest dei- Verenigde Naties, hun geschillen op vreedzame wijze zullen regelen en geen economische of militaire steun zullen bieden aan een agressor. Tegen een dreigende aanval zal gezamenlijk wor den opgetreden. Minister Macmillan zei, dat dit voorstel een aanvaardbare basis voor onderhandelingen is, als de Russische bezorgdheid over de hereniging van Duitsland door veiligheidsoverwegin gen wordt ingegeven. Minister Duiles legde er de nadruk op, dat de NATO en de Westeuropese Unie, waartegen Molotov zo fulmineert, defensieve organisaties zijn, hetgeen b.v. blijkt uit de beperkingen, die de leden van de WEU zichzelf hebben opgelegd. Pinay herinnerde er aan, dat Molotov op de conferentie van Berlijn de „poli tieke rijpheid" van het Duitse volk heeft erkern. en dat dus niets hem er van kan weerhouden een einde te maken aan de verdeling van dat land, die een blijvende bron van wrijving en onvei ligheid en een groot onrecht vormt. Molotov's voorstel beoogt het sluiten van een verdrag voor Europese collec tieve veiligheid, met een looptijd van vijftig jaar. Alle Europese landen als- mede de Verenigde Staten kunnen tot dit verdrag toetreden. Bij botsingen in Athene tussen politie en studenten, die betoogden voor aan sluiting van Cyprus bij Griekenland, werden deze week 27 demonstranten en 17 politiemannen gewond. Aan deze demonstratie, in de eerste plaats gericht tegen het Britse bewind over Cyprus, en gehouden op de aanvangsdag van de nieuwe cursus van de universiteit en de middelbare scholen in Athene, namen niet minder dan 30.000 studenten deel. Op deze foto ziet men politiemannen stenen en rot fruit, waarmee zij door de studenten werden bekogeld, terug gooien, terwijl 'andere gezagsdienaren het gelaat met de handen beschermen. Pas in een later stadium wil Molo tov voorstellen voor de hereniging van Duitsland doen, om aan te geven, dat beide problemen gescheiden behoren te blijven. Voorlopig zullen Oost- en West- Duitsland dus afzonderlijk aan het ver drag moeten deelnemen. Na een in terim-periode van twee of drie jaar die nen de militaire groeperingen, zoals de NATO. de WEU en het verdrag van Warschau, te verdwijnen. Volgens Molotov moet er een per manent politiek raadgevend orgaan worden ingesteld en ook een militair raadgevend orgaan worden ingesteld en ook een militair raadgevend or gaan. Communistisch China zou zich in beide organen door „waarnemers" mogen laten vertegenwoordigen. Ook in het Russische plan wordt een vreedzame regeling van geschillen in het vooruitzicht gesteld. Maar als er in Europa het gevaar van agressie dreigt, dan zullen de verdragspartners over leg met elkaar plegen. Zo ver als het westelijke plan. dat in deze eventuali teit gezamenlijk optreden voorschrijft, gaat Molotov dus niet. De Russische perschef, Iljitsjev, deel de gisteravond nog mee, dat de Rus sische delegatie een voorstel van com munistisch China bestudeert om een con ferentie van grote mogendheden over het Verre Oosten te houden. Vanmid dag komen de vier ministers weer bijeen ditmaal onder voorzitterschap van Mo lotov. Door de universiteit van Califomie in Berkeley en de Amerikaanse commissie voor atoom-energie is, zoals bekend, kort geleden het bericht vrijgegeven van de ontdekking van een nieuw atoomdeeltje, het anti-proton, welke ontdekking vermoedelijk de weg naar een volkomen nieuw tijdperk in de geschiedenis van het kern-onderzoek heeft opengelegd. Het anti-proton, ook wel negatief proton genoemd eigenlijk een hersenschim, welke reedseen generatie lang dooi de geleerden is nagejaagd werd verkregen uit energie, opgewekt .in het gigantische cyclotron te Berkeleys het „bevatron", de machtigste installatie voor atoomsplitsing ter wereld. Het ontdekken van het anti-proton is de bekro ning van het belangrijke werk, waarvoor de commissie voor atoom-energie pi/, miljoen dollar uitgaf voor het bouwen van het cyclotron plus de jaarlijks bijkomende gelden voor het onderzoek. Op deze foto bekijken de bij het onder zoek betrokken drs. Emilio Segre, Clyde Wiegand en Owen Chamberlain (v. I. n. reen film met opnamen van een oscilïoscoop, welke de frequentie van het anti-proton registreerde. Momenteel heeft men nog geen praktische toe passing voor het anti-proton gevonden, zodat.- men de uitvinding nog niet volledig op haar waarde kan beoordelen. Israëlische troepen ter sterkte van een compagnie zijn gisternacht de grens met Egypte overgetrokken en hebben daar in 23 minuten tijds het fort "1 Kuntilla vernietigd. Bij deze operatie I zijn tien Egyptische militairen gesneu- 1 veld. De 29 andere leden van de bezet- i ting van het fort zijn door de Israëliërs als gevangenen mee teruggenomen. Van Nu de stroom van Duitse krijgsgevangenen uit Ruslands kampen plotseling heeft opgehouden te vloeien, hoewel, volgens berichten uit West-Duitsland, nog slechts de helft van de 9626 mensen, die zouden terugkeren, in het Westen aan gekomen is, is dé rust even plotseling teruggekeerd in het repatriëringskamp var, Friedland, waar vreugde en intense droefheid enige weken om de overhand hebben gestreden. In het. kamp achtergebleven zijn de honderden aanplakbil jetten, waarop door familieleden wordt geïnformeerd naar het lot van vermiste Duitse soldaten. De foto toont een hoekje van het kamp, bestrooid met deze biljetten. j Israëlische zijde wordt de overval op El Kuntilla omschreven als een repre- saille voor de aanval, die Egyptische i militairen enkele dagen geleden in de i gedemilitariseerde zone van El Audja tegen een Israëlische politiepost hebben ondernomen. Egypte moet leren, dat het ons met rust moet laten, als het zelf met rust gelaten wenst te worden, aldus een Israëlische militaire waarne mer. Aan Egyptische zijde neemt men dit incident zeer ernstig op. I De staf van het Egyptische leger is in spoedzitting bijeengekomen. De rege ring te Cairo heeft onmiddellijk een ernstig protest ingediend bij de gemeng de wapenstilstandscommissie voor Pa lestina. Radio Cairo zei naar aanlei ding van de overval: „Israël speelt met vuur". Het incident zal ook in Genève ongetwijfeld worden besproken, als de Israëlische premier, Mosje Sjaret, van daag wordt ontvangen door de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles. Sjaret zal maandag een bespreking hebben met minister Molotov. Volgens diplomatieke bronnen zou het Westen voorbereidingen treffen om zjjn verplichtingen krachtens de drie- landenverklaring van 1950, waarby de verzekering werd gegeven1 dat Israël beschermd zal worden tegen een aanval, te bevestigen. Amerika en Engeland zouden overeengekomen zjjn het Bag- dad-bondgenootschap te versterken. Dulles en Macmillan zouden een spoedige gelegenheid willen benutten om Molotov te waarschuwen tegen de gevaren van een Russische interventie door middel van een wapenlevering aan Egypte en andere Arabische landen. Het Bagdad-bondgenootschap heeft als kern het Turks-Iraakse verdedigings verdrag, waar Pakistan, Engeland en Iran zich omheen hebben geschaard. Engeland is reed.1/ begonnen zijn wa penleveranties aan Irak uit te breiden. Amerika zou de wapenhulp gaan uit- breiden aan Iran, Turkije en Pakistan. Vooral Engeland is sterk geporteerd voor de alliantie als schild tegen een Russische expansie in het Midden-Oos ten. (U.P.) Gisteren heeft de Marokkaanse troon raad na een bijeenkomst, waarbij aan wezig waren de resident-generaal en de kabinetsformateur, een communique uit gegeven. Daarin wordt aangekondigd, dat de troonraad zich binnenkort naar Frankrijk zal begeven om zijn opwach ting te maken bij sultan Sidi Moham med ben Joessef, die vandaag ergens bij Marseille wordt verwacht, en om zich in verbinding te stellen met de Franse president en de Franse rege ring teneinde hen op de hoogte te stel len van de huidige toestand in Marokko. Volgens berichten uit Rusland is de man, die hier gefotografeerd staat tegen een achtergrond van moderne grondbewerkingsapparaten, de schrikt u niet 147-jarige boer Makhmud Eivazov uit Azerbaijen, die er het moet gezegd met zijn spierwitte baard nog bijzonder kras uit ziet, al is hij dart ook de oudste man in de Sovjet-Unie. 1 - 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1