Bestuur Haarlemse Dierenbescherming krijgt vertrouwen van 68 pet. der leden Het verhoogde gastarief Dr. Joan Kat feestelijk gehuldigd TEN OOSTEN VAN EDEN, subtiel verfilmd drama NAPOLEON, biografie van keizer-veldheer in vogelvlucht leffelaar „Hoe meer ik de mens leer kennenhoe meer ik van mijn hond ga houden Door Triniteits- schoolgemeenschap Hert uit „Groenen- daaF5 ontsnapt Gouden jubileum van J. B. Hemelsoet Zij allen waren schuldig Pechvogel en Co. Deze week in Lido en Studio Korporaal Wanhoop Wij willen George Blanke slavinnen VERGADERING OP LAST VAN RECHTBANK U MAG JAN VAN DER PIGGE Palace. Roxfj tentoonstelling SLEUTEL WEG? Luxor ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 PAGINA 2 Asyl in1 het geding Bijval en boeh... „Verpleegstertjes" GOEDERENVERVOER VAN 200 kg TOT 1400 kg GARAGEDEN HOUT de kerkuil zweedse boekenrekken Haarlemse Jazzclub PETER SiCHILiPER'OORT ONDERSCHEIDEN AANRIJDING HEEMSTEDE RADIO >1 O O II S H.H. MISSEN OP ZON- DAG A ANIBIUDI NGlSlD' AG Sijors en Sjimmie in het Concertgebouw WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar Basketball circustekeningen prof. röling grafiek uit parijs Onderscheiding voor prof. Van Slogteren .1 SLEU <61. SPECIALIST" Frans Hals Minerva Apotheken en dokters- diensten SANT r QO^ Zondagsdienst Een paar honderd leden van de Haarlemse dierenbescherming hebben gisteravond opgewonden en soms vijandig tegenover elkaar een vergadering gehouden, die op last van de president der Rechtbank was uitgeschreven. Na vier uur hartstochtelijke discussies, die afwisselend voor en tegen het be stuur der vereniging waren, nam men tenslotte een motie aan met 150 ~2 stemmen, welke het bestuur opdraagt zo spoedig mogelijk de orde en rust In de Haarlemse dierenbeschermingswereld te verzekeren, opdat het dier niet de dupe worde van de meningsverschillen zijner beschermers. Deze motie houdt de ruime mogelijkheid in, dat zo nodig een commissie wordt benoemd, die, volkomen onpartijdig en met een reële kijk op de verschil lende moeilijkheden in de vereniging, beide partijen, de zgn. „Oppositie" en de andere leden, tot samenwerking en overeenstemming kan weten te brengen. De "groep van tien leden, de „Opposanten" of zich noemende „Vredes- stichters", heeft dus feitelijk 'n nederlaag geleden. Zij had, na de tussenkomst van de rechter, de vergadering van gisteravond willen aangrijpen om het huidige bestuur te doen aftreden, teneinde een nieuw, „neutraal" bestuur te kiezen, dat misschien de situatie, zoals die zich op het ogenblik helaas voor doet, beter aan zou kunnen. Van de dikwijls typerende, rijkelijk vanachter het spreekgestoelte gelan ceerde opmerkingen, die de meer dan tien woordvoerders deze avond lieten horen, was die van mr. B. W. Stomps bijzonder treffend in verband met de talloze twisten, die binnen het Haarlemse dierenbeschermingsleven onver mijdelijk schijnen. „Hoe meer ik de mens leer kennen, hoe meer ik van mijn hond ga houden", bekende spreker aan zijn gehoor. De onvriendelijkheid, waarmee ver schillende leden der vereniging tegen het mishandelen van dieren elkaar tij dens de langdurige bijeenkomst beje genden. duidt al is dan met een flin ke meerderheid van stemmen het ver trouwen in het bestuur, onder voorzitter schap van mr. W. Boers uitgesproken op weinig goeds. De toespraken van een aantal leden werden regelmatig onderbro ken door geestdriftig applaus en/of ge juich of uitroepen van een allesbehalve waardige strekking. Evenals bij de vo- Advertentie nog zoveel noten op Uw zang hebben, (en dat mag bij ons) er is één man in wie U althans wat het kopen van siga ren of rookartikelen betreft, Uw meer dere zult erkennen. Dat is Jan van der Pigge. Onze inkoop is immers de basis van onze verkoop en de garantie voor de meest verwende roker. Daarom im mers kunt U ,,heel wat noten op Uw zang" hebben bij GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Sigarenspecialist *De gastarieven in Haarlem en enkele omringende ge meenten gaan omhoog, zoals wij gisteren hebben mede gedeeld. Gezien tegen de achtergrond van de -financiële resultaten van het gas bedrijf, is de verhoging betrekke lijk gering, want een verhoopte winst van f 137.000is in feite geen winst voor een dergelijk groot bedrijf. Zeker niet, wanneer men bedenkt dat met deze raming geen rekening is gehouden met de nood zakelijke reserveringen en de zeer wel mogelijke stijging van de ko- lenprijzen. Afgezien nog van de gerede mogelijkheid van nieuwe loonsverhogingen voor het gemeen telijk personeel en het feit, dat de begroting gebaseerd is op afschrij- vings- en niet op vervangingswaar den. De raming voor 1956 voor het ge meentelijk gasbedrijf is in feite een niet-reële, omdat zij geen rekening houdt met allerlei factoren, die zich vrijwel zeker zullen voordoen. Zon der tariefsverhoging zal er geen winst zijn maar wéér verlies. De tariefs verhoging die het verlies in winst moet omzetten een merkwaardige figuur in de financiële politiek geldt echter slechts voor één jaar. In die tijd wordt een bedrijfsecono misch onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van kostprijsverlaging in het gasproduktiebedrijf. Er zijn aanwijzingen, dat deze kostprijs be langrijk hoger ligt dan in andere ge meenten. De tariefsverhoging draagt dus slechts een voorlopig karakter. Men moet echter ook rekening houden met een ander feit, nl. de mogelijkheid, dat Haarlem metter tijd zal gaan delen in de centrale gasvoorziening voor Nederland, waar door het eigen produktiebedrijf zal moeten verdwijnen. Een modernise ring van het bedrijf zou op dit ogenblik dan ook niet verantwoord zijn, afgezien van het feit dat het financieel onmogelijk is, gezien de maatregelen van de landelijke over heid. Het valt te prijzen in het College van B. en W„ dat het ondanks het feit dat het financieel feitelijk niet verantwoord is, een geringe tariefs verhoging heeft aanbevolen teneinde de burgerij niet overmatig te belas ten. Men heeft op het ogenblik geen to'taal overzicht van de kosten, men heeft geen totaal inzicht in de mo gelijkheden van ontwikkeling. Men zou met één slag uit de narig heid geweest zijn, wanneer men nu een fikse tariefsverhoging zou heb ben aanbevolen. Maar men heeft willen wachten tot men precies weet waar men met het gasbedrijf aan toe is. Daar is moed voor no dig, maar dat is tevens nuttig, want men geeft een eventuele oppositie de volle gelegenheid beschuldigin gen van ondeskundig beheer en onverantwoordelijke financiële poli tiek te uiten. Maar het College heeft de belangen van de burgerij in het oog gehouden en een geringe tariefs verlaging aanbevolen tot men de kwestie definitief kan regelen. Wellicht, dat deze kwestie bij de behandeling van de begroting 1956 opnieuw aan de orde zal komen. Daarbij zal blijken, dat Haarlem geen verlies op zijn energiebedrijf kan lijden. Men houde echter ook in het oog, dat het maken van grote winsten in een bedrijf dat als ge heel onder de loupe moet worden genomen en zal worden genomen, eveneens uit den boze u u p is. H.H. li. rige vergadering op 26 mei j.l., toen men wegens de onbeheerste houding van sommige aanwezigen ontijdig tot schorsing moest overgaan, kregen ook nu beide „fronten" allerlei krenkende gezegden te slikken en het pleit daarbij voor het inzicht van de vereniging in het algemeen, dat uiteindelijk een be slissing werd verkregen, die hoewel misschien niet geheel bevredigend tot heil van het dier, waarom in deze ideële vereniging alles draait, althans behoort te draaien, en tot bevordering van een gezonde leiding zal kunnen wer ken. Het asyl in de Ridderstraat heeft een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt. In tegenstelling tot ande re vergaderingen beseften de aanwe zigen nu eens, dat al dat praten over nieuwe besturen en eventueel gemaak te fouten wel noodzakelijk is, maar niet het voornaamste. Het gaat ten slotte om de dieren en hun belangen. Het asyl is meestal voor hen een laatste toevlucht en het is de verant woordelijke taak van de dierenbe scherming zorg te dragen voor een goede kennel. De heer Van Brou wershaven, die terloops memoreerde dat het geld aan processen, zaalhuur voor overbodige vergaderingen en ac countantsrapporten beter besteed had kunnen worden, beschuldigde het be stuur ervan belangrijke zaken voor de leden weg te hebben gehouden. „Bo vendien heeft u op minderwaardige wijze een der leden, mevrouw Rech- steiner, in een zeer kwaad daglicht gesteld." Nadat mr. Boersma gedreigd had spr. het woord te ontnemen, waarop deze rea geerde met: ,,U bent erg handig in het hameren", spuwde de heer Van Brou wershaven enig gal uit over het door hem geconstateerde wanbeleid in het asyl. „Wie een hondje wenst te hebben, moet tenminste 7.50 betalen, omdat de dieren een kostbare injectie krijgen. Het is weggegooid geld, want de injec ties zijn veelal onnodig. Het bestuur had al lang moeten ingrijpen, want ar me mensen, die nu een hondje willen hebben, kunnen het niet betalen, en dat is eigenlijk een aanfluiting voor een ver eniging als de onze, die een kapitaal van anderhalve ton bezit." Deze woorden bleken overigens niet geheel op waarheid te berusten. De hui dige asylbewaarder, de heer Weiland, deelde mede, dat men voor een inge spoten hond slechts f 2.50 behoeft neer te leggen en dat meermalen beesten voor niets worden afgestaan. Een ander obstinaat lid beweerde dat het bestuur diende te verdwijnen met de meeste spoed, aangezien het „vivi sectie" of tenminste proefnemingen op de dieren zou hebben toegestaan. Deze aantijgingen werden weggehamerd en het steeds weer aanzwellende rumoer bedwongen. De meeste sprekers begonnen met te zeggen, dat zij met het oog op de goede naam der vereniging rust en bezadigd heid alleszins prefereerden en ook van de overige aanwezigen verwachtten. Mr. J. W. Rutgers, de raadsman der „neu tralen", de groep van tien, spoorde al len aan zich te bezinnen op de toekomst, wijl er iets nieuws zou moeten komen. „Wij wensen een volstrekt neutraal be stuur en geloven, dat de meesten met ons zo denken" (bijval en afkeurend „boehDe heer B. C. H. J. van Oosterhout, van deze zelfde groep, meen de dat het bestuur grove nalatigheid en opzettelijke verdraaiing van feiten moest worden verweten. Gehamer van de voorzitter en gejuich van het audi torium. „De methoden", aldus de „Op posant", „die u toegepast hebt ten aan zien van bijvoorbeeld mevrouw Rech- steiner, behoren thuis in een politiestaat en niet in een democratische, let wel ideële vereniging. Het is een schande". Spreker vertelde voorts dat de voorzit ter in gebreke was gebleven op ver schillende punten, hetgeen gejoel en ,pak maar in" (dit bestemd voor de heer Van Oosterhout) van ontstemde toehoorders ontlokte. Mevrouw Strebe las namens de „par tij van tien" een verklaring voor, die haar handelwijze als voormalig be stuurslid uiteen zette. „Ik had kritiek op het asylbeleid en viel toen in onge nade bij de rest van het bestuur. Zij wilden geen kwaad van die asylbe waarder horen. Ook omdat twee meis jes, ware „verpleegstertjes" op het asyl als het ware weggewerkt werden, heb ik mij bij de neutrale oppositie aange sloten." Mevrouw Rechsteiner kreeg ook de gelegenheid om zich te uiten tegenover de hele zaal en zoals men mocht ver wachten, sprak zij haar diepe ergernis uit over de onware beschuldigingen, die in het aan de leden verzonden geschrift zouden zijn opgenomen. „Het is één aanklacht tegen mij persoonlijk, mijn naam wordt 50 keer genoemd, mevrouw Rechsteiner is de aanstichtster van zus en van zo". Tekenend voor de zekere „rivaliteit", die in de vereniging van dierenbeschermers alom aanwezig schijnt te zijn, reageerde men met iro nische en nijdige opmerkingen. In ieder geval hebben wij niet te kla gen over een saai verenigingsleven, concludeerde een lid „in het vuur van de strijd". De motie van de heer Rauwerda werd dus geaccepteerd, als zijnde de meest vérstrekkende. Een motie van de heer A. Honing, van de zijde der „Vredes- stichters", kreeg daardoor geen kans. Zij omvatte de benoeming van een neu trale commissie, die zou moeten be staan uit twee door het bestuur en twee door de andere partij te benoemen le den en eén onpartijdige voorzitter, of uit vijf door de vergadering aan te wij zen leden. Advertentie Een der grootste expeditiefirma's van Haarlem en geheel Nederland bestelde dezer dagen bij ons haar zesde 1400 kg RENAULT bestelauto in 1955, terwijl haar gehele wagenpark reeds enkele tientallen RENAULTS bevat. Immers: RENAULT is goedkoop in aanschaf, heeft weinig reparatie, lage onderdelen- prijzen en zeer gering brandstofverbruik. Enkele prijzen: 1400 kg bestelauto, compleet 6900.— 1000 kg bestelauto, compléét 6700.— 300 kg bestelauto, compleet 4190.— (brandstofverbruik 1 op 15) 200 kg bestelauto, compleet f 3995.— (brandstofverbruik 1 op 17) VERTEGENWOORDIGING VOOR HAARLEM EN OMGEVING: WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056. Vanmorgen is in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem op feeste lijke wijze het 25-jarig jubileum ge vierd van dr. Joan Kat door de school gemeenschap van het Triniteitslyeeum. Tevoren was om kwart over negen in de St.-Jozefkerk de plechtige H, Mis van dankbaarheid opgedragen door de rector van het lyceum, pater dr. Modes- tus van Straaten O.E.S.A. De paters Vandalon en v. Distel O.E.S.A. fun geerden resp. als diaken en subdiaken. De gezangen werden uitgevoerd door de koorschool o.I.v. dr. L. Kat, de broer van de jubilaris. In de tuinzaal van het Concertgebouw sprak rector van Straaten de jubilaris toe. In hem herkende hij de klassieke ideaal. Enerzijds, aldus spreker, voelt dr Kat zich met zijn Apollinische geest aangetrokken tot de Jezuïetenorde, maar zijn Dionysisch karakter ander zijds heeft het hem mogelijk gemaakt het vijfentwintig jaar bij de Augustij nen uit te houden. Namens het school bestuur overhandigde hij dr. Kat de „Geschiedenis van het Katholicisme in Noord-Nederland in de zestiende en zeventiende eeuw" van prof. Rogier. Drs. N. Andriessen, die daarna namens de leraren het woord nam, schonk de jubilaris namens de collega's eveneens enige boekwerken. Onder leiding van Louk Nelissen voerde het schoolkoor enige liedjes uit, o.m. van Daan Zonderland, en de gym nasiast Han de Vries voerde een Sonate van Scarlatti uit. De leerlingen lieten overigens nog meer van zich horen. Hans Vreyling uit zes gym voerde na- Advertentie Nw' GRACHT23. TEL 17065 Peter Schilperoort, de oud-bandlei der van de Dutch Swing College Band, is gisteravond onderscheiden op een bij eenkomst van de Haarlemse Jazzclub. Hij kreeg het erelidmaatschap en een oorkonde aangeboden. Op deze avond speelden o.m. „The Wanderers" en „The Down Town Jazzband", die de Engel se bluezangeres Beryl Bryden bege leidde. Er werden twee Jam-Sessions uitgevoerd. Een Haarlemse aannemer vertelde gisteren een politieagent op de Hout markt, dat zijn auo met een andere auto in aanraking was gekomen in de Spaarnwouderstraat en dat de tegen partij, waarvan de be.stuurder volgens hem te veel had gedronken, was weg gereden. De politie hield daarop de koopman J. F. uit Haarlem aan, wiens auto in bewaring werd genomen. Hij onderwierp zich verder aan een bloed proef. Advertentie HAARLEM hofleverancier Sinds woensdagmiddag is een hert van het dierenpark „Groenendaal" voortvluchtig. Twee herten, afkomstig van het dierenpark in Enkhuizen, die geruild wareii tegen, twee herten uit „Groenendaal", kwamen woensdag in Heemstede aan. Bij het afladen ont snapte een van de dieren en rende de bossen in. Een legertje van mensen, werkzaam bij Openbare Werken, politie-agenten en vele anderen zijn sindsdien in touw om het hert te vangen. Tweemaal was men daar bijna in geslaagd, maar beide ke ren brak het krachtige dier uit het net en verdween. Gisteravond werd het dier gesigna leerd in de omgeving van de Glipper- weg, op de Prinseniaan en de Heren weg, waar het bijna aangereden werd. Nu het hert de betrekkelijke veiligheid van het bos Groenendaal heeft verla ten, is het gevaar dat het letsel oploopt aanzienlijk vergroot. Van de zijde van het dierenpark wordt iedereen, die in lichtingen kan verstrekken over de ver blijfplaats van het dier, verzocht zich direct met de politie van Heemstede, telefoon K 2500 - 388850, in verbinding te stellen. Het dier is zeer sterk, zodat het zelf proberen te vangen niet zonder gevaar kan zijn. mens de leerlingen van het lyceum het woord en bood de jubilaris zijn harte lijke gelukwensen. Aan het slot van de feestochtend, waarbij de jubilaris vele aangename woorden en mooie ge schenken in ontvangst mocht nemen, sprak dr. Kat zelf op zijn bekende ver zorgde wijze een woord van oprechte dank. De heer J. B. Hemelsoet, eigenaar van de bekende drukkerij en boekhan del aan de Bloemendaalseweg 78 te Bloemendaal, heeft donderdag in alle stilte en in intieme kring een gouden jubileum gevierd. De heer Hemelsoet was vijftig jaar typograaf; het was een halve eeuw geleden, dat hij als jonge man de drukkerij binnenstapte van de uitgeverij „De Zoom" te Bergen op Zoom. Daar verdiende de gouden jubi laris toen een salaris van een halve cent per uur! De werkweek omvatte zesenzestig uur en het was geen uit zondering, dat men op zaterdagavond niet eerder dan negen uur des avonds naar huis kon. Om in de drukkerij aangenomen te worden, moest de heer Hemelsoet als „examen" vlot een brief kunnen lezen. Kon men dat niet, dan was men niet intelligent om een beroep in de druk kerswereld te kunnen aanvaarden. De eigenaar van „De Zoom" was wijlen de heer H. Verlinden, die later een grote rol heeft gespeeld en een der motoren was het organisatieleven op gang te brengen. Sociale voorzieningen waren er in die tijd nog helemaal niet. De heer Hemelsoet bleef bij dit uit geversbedrijf maar vier jaar; hij was daarna op nog verschillende drukke rijen werkzaam. Ruim vierentwintig jaar geleden kwam de gouden typo graaf naar Bloemendaal, waar hij zijn tegenwoordige zaak opende. Ook deze zaak gaat binnen niet al te lange tijd jubileren. In augustus 1956 zal het namelijk een kwart eeuw geleden zijn, dat deze zaak werd geopend. Bij de intieme viering van het jubi leum van de heer Hemelsoet was zijn zoon, de heer B. J. Hemelsoet, niet aanwezig. Deze werd zoals onze lezers zich ongetwijfeld nog wel kunnen herinneren enige maanden geleden tot priester gewijd. Daarna kreeg hü toestemming om in Rome verdere stu dies in de Bijbel te gaan maken. De ze studies zon enige weken geleden begonnen; op 1 oktober vertrok hij naar Rome. FILMJOURNAAL Advertentie Van oud bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. n. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 10.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 'uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, 8, 9 (Hoogmis). 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur, H Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur H. Antonius van Padua Aerdenhout)7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Morgen (30 oktober) is het de jaarlijkse aanbiddingsdag van de Kath. Sociale Jeugd zorg in de Franciscus-kapel Zoetestraat 11 van half 10 tot na het Lof om 7 uur. Alle vrienden en weldoeners wordt ge vraagd om die dag een ogenblik dij het Allerheiligste te komen bidden voor het werk in Haarlem. De gezamenlijke aanbid ding is om 3 uur (tot 10 jaar), 4 uur (10 tot 14 jaar en om 5 uur (14 jaar en ouder). Zondagmiddag heeft in het Concert gebouw te Haarlem de nieuwe kinder voorstelling plaats met Sjors en Sjim- mie van de Rebellenclub. Ditmaal gaan de vriendjes naar 't Wilde Westen.... het land van de befaamde cowboys. Tij dens de voorstelling worden drie cow boy-costumes verloot. Advertentie amsteuuamsevaartZO t»:i.. 11053 binnen 4 dagen retour In de overgangsklasse van de bas ketball-competitie is het Haagse Deco er in geslaagd met 35-29 te winnen van HOC. Gedurende de gehele wedstrijd ging de strijd vrijwel gelijk op en slechts in de laatste drie minuten wisten de Ha genaars de overwinning veilig te stel len. In de dames eerste klasse won The Typhoons verdienstelijk van Sportclub Haarlem (23-17). De uitslagen waren: Dames: RCH-Tramvogels 12-11; ZBVS-White Stars 2 14-21; The Typhoons-SC Haar lem 23-17. Heren: Schoten Giants-White Stars 2 19-23; White Stars 3-HOC 3 27-21: HOC-Deco (Den Haag) 29-35; SC Haarlem 2-Anti- lopen 3 31-18. Elia Kazan, een van Amerika's beste regisseurs, die het boek van John Steinbeck „East of Eden" heeft verfilmd, heeft de romanschrij ver alle eer aangedaan en tegelijk zijn persoonlijk stempel op de film gedrukt. Het verhaal van de jongen, die in zijn leven zowel vader- als moederlief de mist, daardoor een vreemde figuur wordt die hunkert naar genegenheid en wiens toenaderingspogingen bruusk worden opzijgeschoven, is dramatisch en navrant. Er ligt een beklemmende sfeer in het verhaal, fatalistisch en somber. Het hoogtepunt wordt bereikt als de jongeman na een handige en gelukkig verlopen speculatie rond het uitbreken van de eerste wereldoorlog zijn vader, die een proefneming zag mis lukken en daardoor financieel min of meer aan de grond is komen te zitten, de winst aanbiedt van zijn onderne ming. De vader, een rechtlijnige, recht schapen figuur, moet deze „oorlogs winst" van de hand wijzen. Hij bezorgt de jongen, die zich van de aanbieding van het geschenk zo veel had voorge steld, een dusdanige morele klap, dat de zoon, mede door het steeds voor trekken van zijn broer, deze laatste brengt naar de plaats waar zijn moeder woont een door de vader aan de jongens verzwegen figuur, kort na de geboorte van haar tweeling van huis weggelopen, die een bestaan leidt aan de zelfkant van het leven. De gruwe lijke en plotselinge ervaring maakt dat de tweede zoon het hoofd verliest; de vader krijgt een beroerte. Het einde van de film is mild en hoopvol: de zoon zit aan het ziekbed van zijn vader en zal aan diens verzoek, om niet weg te gaan maar voor hem te zorgen, vol doen. Kazan heeft de sfeer goed getroffen. HU laat het pijnlük gemis van de jon geman aan ouderliefde in de beelden leven. De ontdekking van het bestaan van de moeder is subtiel weergegeven.. Men moet Kazan een compliment ma ken voor zijn hoofdpersoon en de lei ding die hij hun gegeven heeft. Hij registreert de gesprekken vooral in de open lucht «P indringende wijze. Vele goede eigenschappen van On the waterfront komt mén ook hier tegen. Een achteloos gesprek, als het ware terloops opgevangen, wordt een dra matisch onderdeel van het geheel. Een geringe toenadernig tussen moeder en zoon, het even doorbreken van weder zijdse genegenheid, weet hij vol van betekenis te verfilmen. Al is de rol van de moeder met weinig trekjes aangeduid, de regisseur heeft de roman, zo getrouw mogelijk willen volgen. Daardoor ontstaan er fragmentarische gedeelten, die wel be grijpelijk zijn, maar die het verhaal hier en daar enigszins in korte episo des doen veranderen. Maar overigens voor de milieuteke ning, het botsen van de harde, en toch ook gevoelige karakters, het fijnzinnig registreren van de gesteltenis van de hoofdpersoon, alle lof. Kazan heeft de film in cinemascope en in kleuren ge maakt. Deze verlenen haar geen enke le kwaliteit méér. In zwart wit en in De jonge hoofdpersoon uit „Ten Oosten van Eden" met een vriend van zijn vader. het meer beperkte kader van het gewo ne filmdoek was het drama wellicht nog krachtiger weergegeven. In Rembrandt voor boven de veer tien. Een exprestrein stopt bij het be^h van de film aan het schamele station netje van een woestijnstad ergens 1 het Westen van de Verenigde Staten om een eenzame reiziger te laten uit stappen. Dat op zich is al een schokken® de gebeurtenis voor het handjevol in woners, maar als vierentwintig uj» later alweer een trein stopt en dezen- de vreemdeling het stadje en het J>u* bliek in de zaal de rug toekeert, zu» de spanningen en de sesaties vrijwel niet van het doek geweest. „Zij all?!l waren schuldig" van regisseur J°an Sturges is een Western, die zich n) vergelijking met tal van soortgenoten gunstig onderscheidt en die 14-jarige» en ouderen ongetwijfeld zal boeien. Martin en Lewis zit het in Rox? deze week niet mee. Norma®1 krijgen ze ook wel steeds deu ren tegen het hoofd, die per ongeluk worden dichtgegooid en moeten ze ten- minste één keer een stortbad ondef* gaan, maar in „Pechvogel en Co wordt het uiterste van hun geduld i*" vergd. Het verhaaltje heeft, zoals 2®" bruikelijk bij films met komieke hoofd rolspelers, weinig om het lijf, hetgeen niet wil zeggen dat men niet naar Ro« behoeft te gaan, want twee uur opred» plezier en meebeleven van éen ,,l®a: maar-waaien" optimisme, is ook waard. Alle leeftijden. Advertentie w.o. corneille, nono reinhold en hans wiesman (ols gast) kunsthandel wagenweg 102, haarlem tot 26 nov. op werkdagen v. 10-5 u. In Hotel Shoreham in de regerings- zetei van de V.S., Washington, heeft de directeur van het laboratorium voor bloemboUenonderzoek, prof. dr. E. van Slogteren, gisteren een hoge Ame rikaanse onderscheiding ontvangen: het citationcertificate van de Amerikaanse Horticultural Council. Het is de hoogste onderscheiding die deze overkoepelende organisatie van practische tuinbouwinstellingen toekent aan personen die zich op dit gebied bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. De onderscheiding werd uitge reikt door de voorzitter van de Coun cil Carl F. Wedell, en in aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Royen. Advertentie LANGE V EERSTRAAT 10 TEL. 11493 Napoleon", is een gekleurde film (iets anders dus dan een kleuren film), die het leven van Napo leon in beeld brengt op een wijze, die men oppervlakkig en operette-achtig mag noemen. Drie uur lang zitten we te kijken naar een biografie in vogel vlucht, waarin weliswaar Napoleon de held is, maar Sacha Guitry de hoofdrol speelt. Dit geschied niet op de wijze,, waar op ieder ordentelijk regisseur alle rol len voor zijn rekening neemt, maar op de wufte wijze van de man, die zichzelf gaarne hoort praten. Guitry is hier niemand minder dan Talley rand, die na de dood van Bonaparte aan een klein gezelschap het leven van de grote man vertelt. Hij komt dus wel aan bod en wü geven toe, dat de geschiedenis als verhaal de toeschouwer* wel bezig, houdt, en dat Guitrey nu en - dan handig manoeu vreert., Maar een film in de ware zin van het woord heeft hij niet gemaakt, en dat moet men betreuren om de eenvoudige reden, dat een prachtige documentaire over Napoleon moge lijk en dus gewenst is. Guitrey verstaat de kunst die een handigheid is de toneelmatige ta ferelen te larderen met cynische gees tigheden, die het altijd wel doen en dat redt de situatie meer dan eens, en zeker meer dan in zijn „Versailles". Waar hij echter gelegenheid krijgt om werkelij ke filmdynamiek voor de dag te tove ren, met name in de vele veldslagen, laat hij verstek gaan, door een verza meling houterige gevechten te laten le veren, en overigens ook door Napolêo'1 in de teksten als een genie voor f® stellen, maar in de beelden een sym pathieke zwerver op te roepen, dul prend son bien, oü il ie trouve. Nee, film is Guitry's jongste werk stuk geenszins, maar Lido en Studio be hoeven zich vermoedelijk geen zorge® te maken over de cassa, want velen zullen Napoleon willen zien als een held- die geschiedkundig we] een beetje door elkaar wordt gerommeld, maar die toch een beroep doet op de fantasie van me" nig argeloos mens. 14 jaar. Wie zou denken, dat GeorgtiFWnn" by in de film ..Korporaal Wan hoop" zijn banjo voor een a®er in de mottenballen heeft k®" droeen uit De bp velen ..getapte ko miek die nu al als marineman, ver slaggever, „stunt"-vlieger enz. de dol ste kolder acceptabel w>st te maken is deze keer korporaal. Hp meldt zich bij de vrijwilligers en wordt dan afwisse lend bevorderd en gedegradeerd vanwe ge respektievelpk heldendaden en mis lukkingen. De geschiedenis speelt in Engeland, waar de burgerij der verschillende dorpjes elkaar op het punt van paraat heid de loef tracht af te steken. George doet natuurlijk hard mee en construeert zelfs een fantastische, op een voorwe reldlijk dier gelijkende pantserwagen, wat hem tenslotte de sergeantstrepen oplevert. Tussen de bedrijven door geeft „Korporaal Wanhoop" een nummertje banjospel weg, dat het goed doet te mid den van soldaten en oorlogsspullen. Een vrolijke film, die niet zonder humor Is. In Frans Hals voor iedereen. j FILMS: CINEMA PALACE: „Zij allen ware* schuldig", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 ö-15- Zo.ochtend 10.30 uur; „.Moïflen hét leven", 18 Jaar. FRANS HALS: „korporaal Wanhoop", a. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Di.avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: „Napoleon", 14 jaar. Tijden: 2 7.30. Zo. 1, 4.30 en 8 uur. Zo.-morgen 11 uur: „Vijf maanden in Braziliaanse wildernis", a. 1. LUXOR: „Blanke slavinnen' volw. Eu den: 2, 7 en 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: tot en met zo.: .dw:U wu len George", a. 1. Tijden: za. 7 en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. t Wo. "enÖido8158.15A uuar':- T.The Minniver REMBRANDT fa „East of Eden", 14 jaar. Tiiripn 2 415 7 9.10. ROXY: tot en' met zondag: „Pechvoge* vnanC ma. atot[ eni met do.: „Mabak, de Wilde olifant 14 jaar. Tijden: 2.30. 1 on 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 29 oktober Stadsschouwburg: Het Nederlands BS^e 8 uur. Zondag 30 oktober Stadsschouwburg: Toneelgezelschap han Kaart" met „Potasch en Perlemoer vakantie", 8 uur. Concertgebouw: „Kindermatinee „Sjorl en Sjimmie" 14 en 16.15 uur. #tf St. Bavogebouw (Smèdestraat)lO-jarj® bestaan St. Jorisband. Uitvoeringen om 2.15 en 8.15 uur. Maandag 31 oktober Stadsschouwburg: De Haagse Comedi* met „Een poppenhuis", 8 uur. Concertgebouw: Doopsgezind zangkoo*' Concert o. 1. v. Hans de Jong, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30-* 16.30 uur. Ffans Halsmuseum: V. U. Tweede voor dracht mej. dr. Rita Vuyk: „De betekem en invloed van het kindre- en jeugdboe*' 8 uur. Haarlem George Formby met zijn onafschei delijke ukelele treedt met al zijn grollen en fratsen op in „Wp wil len George", de film die tot en met zondag in Minerva draait. Als gewoon gemeentes-mbtennartje krijgt hij opdracht een enquête onder de bevolking van een stadje naar hun le- vensomstadnigheden in te stellen. Door de uitslag van dit onderzoek wordt duidelijk de ontevredenheid van de bevolking aan het licht gebracht. Een corrupte gemeenteraad poogt dit voor de regering te verbloemen, maar Georges weet dit te voorkomen. Daar door weet hij de sympathie van de kie zers te verwerven, en wordt gemeente raadslid. Een wilde autorit, dwaze uitvindingen eq vele andere merkwaardigheden vul len dit hoofdthema aan tot een soms wel komische, maar over het algemeen toch te trage en langdradige film. Alle leeftijden. Maandag en dinsdag wordt „Anna" nog eens vertoond. Volw. De zondags-, avond en nachtdienst v»a de Haarlemse Apotheken wordt waargen" men door de Fa. Duym en Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Begema"'* en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar nix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 2352»' Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 1794»' ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet. Turfmark' 10 rd„ Tel. 21400. Voor de doktersdiensten in Haarled* belle men nummer 11990. Overveen De zondags-, avond- en nachtdienst id Overveen wordt waargenomen door heer W. D. van Oldenborgh. Bloemei daalseweg 223, Overveen. tel. 22884. Bloemendaal De film Blanke slavinnen" is deze week in Luxor geprolongeerd. Volwas senen. De zondags-, avond- en nachtdienst de Bloemendaalse, Overveense en poortse apotheken wordt waargeno door de Bloemendaalse Apotheek, mendaalseweg 85, Bloemendaal, 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbei g laan 42 Santpoort Dorp, tel. K 25f®meh De doktersdienst wordt waargen door de heer H. D. G. A, Immink, mendaalseweg 253, tel. 34606. Heemstede De doktersdiensten worden y?®lgpie» men door dokter A. L. C. van Li ter Aertszlaan 6, tel. 39875 en do L. Kout, Herenweg 197, tel. 26UA. Artsen: D. R. Mansholt, Vlnkebaa" Santpoort, tel. K 25608320. Apotbe*j? Apotheken (ook nachtdienst) cantp0". De Wilde, Broekbergenlaan 42. theeK. tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse «E jefoO» Bloemendaalseweg 85, Bloemendaa K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2