Woningbouw in Haarlem steekt ongunstig af bij die in andere grote steden Weggelopen jongen werd opgelicht in achterbuurt is TEMPO R.-k. Hockeyvereniging „Ever Swift viert morgen zilveren jubileum Wees zuinig op de natuur De heer J. Fontijne 40 jaar bij de politie echter niet voor jonggehuwden Parkeerverbod op de Heerasteedse Dreef Zware straf tegen Haarlemse betonvlechter geëist Jeugdboekenweek in R.-K. Leeszaal installatie 17 november officieel in gebruik Bloeiende dames-, heren en juniorenafdeling Meer dan acht jaar I in Haarlem The Messiah" door „Door Zang Vriendschap GESTIKTE DEKENS 18000 Achteraan Minder snel Voor verhuizingen Snelle promotie Veldenproblecm S f A 2 ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Woningnood in 1954 vermind Haarlem bouwt vooral 3- en 4-kamerwoninigen Huurwaarde der zvoningen in stijgende lijn Uit oogpunt van verkeersveil iglieid Rozenstr.l3,tel.20020enl2525 25 JAAR SPORT IN HAARLEM l Collectanten gevraagd voor klaprooscollecte Propaganda-avond voor de B.O.I.W. WIJ BRENGEN EEN BEPERKTE PARTIJ KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Haarlemse middelbare scholen in de C.I.S.? Vorm van internationaal contact voor scholen De woningvoorraad in Haarlem is in 1954 met 733 woningen toegenomen. Dat is het grootste aantal in de na-oorlogse jaren, maar het blijft nog aan zienlijk onder het jaargemiddelde van vóór de oorlog, dat 883 bedroeg en toppen had van 1300 en 1400 woningen per jaar. Doordat er dus in 1954 733 woningen gereed kwamen waardoor Haarlem 41.108 woningen heeft is de woningnood enigszins verminderd. Dit goidt echter niet voor de nood onder jonggehuwden, die zelfs nog iets slechter was dan hl 1953. 24% Van de 1.148 in 1954 gevormde echtparen vond in het geheel geen woon ruimte. Vergelijkt men het toenemen van het aantal woningen in Haarlem met dat van andere steden in ons land met meer dan 100.000 inwoners, dan constateert men, dat Haarlem helemaal achteraan komt en een zeer ongun stige indruk maakt. Deze gegevens blijken uit de Statistiek van de Woning voorraad en de Bouwactiviteit in Haarlem over 1954, die is samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam. De woningbouw in Haarlem heeft in 1954 voor wat betreft de na-oorlogse ja ren een record bereikt. De woningnood werd enigszins minder, hetgeen o.m. blijkt uit de daling van het aantal in woners per 100 woningen. In 1954 daalde dit cijfer van 409 tot 404. In de loop van dit jaar is het op 404 gebleven. In 1949, 1950 en 1951 was het gemid deld 420, maar vóór de oorlog stond het op omstreeks 371. Eerder is al eens meegedeeld dat de woningnood pas zal zijn opgeheven, wanneer dit cijfer zal Zijn gedaald tot 367 inwoners per 100 woningen. In 1954 blijkt dus het aantal gereed gekomen huizen groter te zijn geweest, dan de vermeerdering van het aantal woningzoekenden. Er werden in 1954 733 nieuwe woningen gebouwd in Haarlem, De woningbouw blijkt dus met uitzon dering van 1952 regelmatig toe te ne men. Door verbouwing en bestemmings veranderingen werden vier woningen ex tra verkregen, maar er werden ook en kele woningen afgebroken, terwijl 40 huizen onbewoonbaar werden ver klaard. 77 pet. van de in 1954 nieuw ge bouwde woningen werden gebouwd vol gens de woningwet. Slechts 9 woningen werden in de vrije sector zonder steun van het rijk gebouwd. De overige wo ningen waren premie-woningen. Hoewel werd ingelopen op het wo ningtekort, is de huisvesting van jong gehuwden in 1954 weer slechter ge worden. Nog geen 5 pet. van de 1.148 gevormde echtparen verleden jaar, kon een zelfstandige woning betrek ken. 13 pet, beschikte reeds over huisvesting en 58 pet. moest gaan inwonen. In 1953 was dat 60 pet. 24 pet. vond verleden jaar helemaal geen woonruimte. In 1953 19 pet. Hier bij moet men natuurlijk rekening hou den met het feit, dat een aantal ka tholieke echtparen wel voor de wet, maar nog niet voor de Kerk is ge trouwd, zodat die niet onmiddellijk woonruimte behoeven. Behalve dat het aantal jonggehuw den, dat moest gaan inwonen in 1954 groter werd, werd ook het Pe'l der inwoningen slechter. 282 van de 6<1 inwoningen door jonggehuwden, dat is 42 pet. tegen 39 pet. het jaar te voren, kreeg slechts éen vertrek toe gewezen. Hiervan moesten 2o5 het gebruik van keuken en toilet met an deren delen, dat is 38 pet. tegen 36 pet. in 1953. Aan 232 gezinnen werd huisvesting verschaft omdat zij ston den ingeschreven als onhoudbare" gevallen. 4 daarvan stonden al sinds U*48 ingeschreven. 768 gezinnen ston- «en als ..urgent" ingeschreven, waar van er 5 reeds sinds 1947 waren in geschreven. Uit de statistieken blijkt, dat de wo- ningproduktie sedert de oorlog ieder jaar, behalve in 1952, toeneemt. Het aantal jaarlijks gereedkomende wonin gen blijft echter aanzienlijk onder het gemiddelde van vóór de oorlog. Andere Nederlandse steden met meer dan 100.000 inwoners maken echter veel snellere vorderingen. Berekent men het toenemen van de woningvoorraad over de laatste vijf jaar in procenten van de woningvoorraad aan het begin van die periode, dan blijkt in Arnhem de wo ningvoorraad tussen 1 januari 1950 en 31 december 1954 gestegen te zijn met 22,8 pet. Daarna volgen Eindhoven (18,9 pet.), Nijmegen (16,6 pet.), En schede (15 pet.), Tilburg (14,9 pet.). Den Haag (13,9 pet.), Groningen (11.2 pet.), Rotterdam (10,5 pet.), Utrecht (8,1 pet.), Amsterdam (7,6 pet.) en Haarlem (6,7 pet.). Bij een gemiddel de van 13,3 pet. blijft Haarlem dus ver onderaan. Ook in absolute zin blijken er in Haarlem van deze elf Nederlandse steden met meer dan 100.000 inwoners het minste huizen gebouwd, n.l. 2568 in die vijf jaren. Ook voor wat betreft het jaar 1954 zelf blijkt Haarlem relatief en abso luut achteraan te komen wat betreft de woningbouw. Gemiddeld werd de wo ningvoorraad in 1954 in de elf boven genoemde steden met 2,9 pet. uitge breid, in Haarlem slechts met 1,7 pet. Dat de woningvoorraad in Haarlem langzamer toeneemt dan in andere ste den met meer dan 100.000 inwoners, houdt natuurlijk ook verband met het feit, dat de bevolking van Haarlem de laatste jaren zeer langzaam gegroeid is en dat men dus minder hoeft te bouwen om toch evenveel op het woning tekort in te lopen. Het langzame toe hemen van de woningvoorraad is toch Wel verontrustend, wanneer men de Verhouding tussen het aantal inwoners en het aantal woningen vergelijkt met die van andere steden. In andere steden met meer dan 100.000 inwoners daalde die gemiddelde woningbezetting met ge middeld 6,21 pet. gedurende de afgelo pen jaren. In Haarlem met slechts 4,02 Pet., terwijl het nog slechts overtroffen V-'ordt door Amsterdam met 4 pc.t Be kijkt men dit alleen over het jaar 1954, ecn voor Haarlem gunstig bouwjaar, dan blijkt de gemiddelde daling van de ^oningbezetting in 1954, 1.72 pet. te be klagen. terwijl dit cijfer voor Haarlem •2' pet. bedroeg. Hierbij moet men y. pV,l. UCUlVJCg, IUIJ JllUUl J11CU "atuurlijk ook rekening houden met de ®randering jn de gezinsgrootte, al speelt deze verandering slechts een ge- 'nKe rol bij het bestuderen van boven staande gemiddelden, aangezien de pe- ♦!-, ?n waarover zij genomen worden be- ekkelijk klein zijn. samen dat J Iï,vattend zp dus Kecor|stateerd zaïnm? Pevolking van Haarlem lang- derlandgr0eit dan die van andere Ne- 100 oon gemeenten boven de inwoners. Dat Haarlem welis- ln loopt op zijn woningtekort, mwnf„ minder snel dan andere ge er bet r'kk^at vooral komt omdat waar maar rpkonïn """iiem. mei'Dij moet men do houden, dat Haarlem tijdens 3 '°g betrekkelijk weinig geleden beeft en dat het woningtekort in an- ii»t M^meen'ei1 dus groter is, maar otJn f rlanós Economisch Instituut 'rim recbt, dat er weinig aanlei- nmg is om deze invloed tien jaar na of oorlog nog mee te tellen. Op 1 tfrmari 1953 had Haarlem van alle t-foorm.ndse gemeenten met meer dan juo.ooo inwoners op drie na het groot- 8 e woningtekort. Het N.E.I. neemt aan, dat de toestand sedertdien nog verslechterd is. De cijfers van de jaarstatistiek 1954 over de woningbouw in Haarlem steken oppervlakkig gezien, merkwaardig som ber af bij die, welke het recentelijk ge publiceerde kwartaalbericht gaven. Daarin was sprake van de 665 nieuwe woningen, die binnenkort in Delftwijk in aanbouw zullen zijn. Maar men moet daarbij niet vergeten, dat de woning bouw hier ter stede pas dit jaar een nieuwe impuls gekregen schijnt te heb ben en dat de jaarstatistiek handelt over 1954 en voorgaande jaren. De on gunstige indruk wordt bovendien ver sterkt door de vergelijking met andere steden met meer dan 100.000 inwoners. Desalniettemin heeft het er alle schijn van, dat Haarlem thans een nieuwe periode in zijn woningbouw tegemoet gaat. Het gemeentebestuur heeft daar voor grote plannen. Er zijn reeds de nodige woningblokken aanbesteed en de kans is dus groot, dat Haarlem binnen afzienbare tijd zijn achterstand gaat inlopen. IMIIIIMIIIIUIIIIIHI III llllll IIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIII III llllllintlll Uit de jaarstatistiek van de woning bouw en de bouwactiviteit van de ge meente Haarlem over het jaar 1954, welke het Nederlands Economisch In stituut dezer dagen heeft gepubliceerd, blijkt o.m., dat in 1954 van de 733 nieuwe woningen er 253 waren met drie- kamers en 224 met vier kamers. Twee derde deel bestond dus uit drie- en vierkamerwoningen. Het grootste deel van de nieuwe woningen bleek een huurwaarde te hebben van meer dan 400 per jaar. Slechts 52 van de 733 j nieuw gebouwde woningen had 'n huur waarde van tussen de 300 en 400 per jaar. Het aantal duurdere woningen is dus toegenomen. Op 1 januari 1954 bedroeg dit aantal nog 63 pet. van het totaal. De gemiddelde huurwaarde der wonin gen is dus gestegen, al is deze stij ging niet meer dan ongeveer pet. Tachtig nieuwe woningen hadden slechts twee kamers. 557 van de 733 nieuwe woningen had minder dan vijf kamers. 127 woningen hadden vijf, 39 woningen zes en 10 woningen zeven of meer ka mers. Uit deze cijfers blijkt wel, dat in Haarlem voornamelijk de groep van drie- en vierkamerwoningen wordt uit gebreid. De gemiddelde huur van de nieuwe woningen blijkt, voor 69 pet. lager te liggen dan 500 per jaar. De gemid delde huur bedroeg 489 per jaar. De huurwaarde van woningen die door de eigenaar zelf betrokken werden, lag aanzienlijk hoger. 167 woningen werden door de eigenaar zelf betrokken. 92 pet. van deze woningen deed meer dan 600 en de gemiddelde huurwaarde was zelfs 740 per jaar. Bijna de helft van deze woningen had vijf of meer ver trekken. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van B. en \V. van Heem stede binnenkort een parkeerverbod in te stellen voor de Heemsteedse Dreef. Dit parkeerverbod zal voorlo pig een tijdelijk karakter dragen. B. en W. hebben dit besluit genomen, nadat eind vorige week de Heemsteed se politie een daartoe strekkend voor stel aan het college had gezonden. Het is niet de eerste keer, dat de politie van Heemstede het gemeentebestuur heeft geadviseerd om een parkeerver bod voor de Heemsteedse Dreef in te stellen. Tot nog toe was het college een beetje huiverig om een dergelijke maatregel te trefl'en. Bovendien vorm den de kosten voor het plaatsen van verkeersborden een bezwaar. Nu echter gebleken is, dat de auto bezitters, die aan de Heemsteedse Dreef wonen, zich weinig gelegen laten liggen aan de herhaalde verzoeken van gemeente en politie om de auto's op het erf dan wel in een der zijstraten te parkeren, meent het gemeentebe stuur, dat het uit een oogpunt van verkeersveiligheid niet langer verant woord is de bestaande toestand te hand haven. Het parkeerverbod wanneer het van kracht wordt kon ons nog met worden medegedeeld zal voor beide zijden van de Heemsteedse Dreef gel den. Op de hoeken van de straten, die op de Dreef uitmonden, zullen borden (rond met rode rand en paars veld, waarin een rode streep) worden ge plaatst. De leden van het gerechtshof te Am sterdam toonden zich vrijdag zichtbaar en hoorbaar ontstemd over het geval van oplichting, waaraan een Haarlemse betonvlechter zich zou hebben schuldig gemaakt en waarvoor hjj door de recht bank te Haarlem was veroordeeld tot 10 maanden met aftrek van het voor arrest. „Het is een diepdroevig verhaal", zei de president mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, nadat de verdachte had toegegeven, dat htf in juni van dit jaar op een bank in de Haarlemmerhout een 15-jarige knaap had ontmoet, die het ouderlijk huis was ontvlucht, om dat hij bestraft was door zijn moeder. De jongen had een spaarbankboekje op zak en na overleg met de verdachte besloot hij het geld van de bank te ha len Deze honderd tien gulden stak de man bij zich. Tezamen reisden ze naar de hoofdstad, waar in een achterbuurt De bestaansreden van de Jeugdboe kenweek, die thans voor het eerst in ons land wordt gehouden, is, dat zij ons dwingt tot bezinning op de macht van het boek tot geestelijke vorming van het kind, maar ook op de mid delen om de vorming door het goede boek tot zijn recht te laten komen. Wij komen er niet met het goede jeugdboek aan te bieden alleen, wij moeten de kinderen maken tot bewuste lezers. Zo- vele kinderen vervallen tot slechte lec- tuur omdat zij de goede niet leerden gebruiken. Nodig is samenwerking tus sen alle opvoedende instanties. Dit was de strekking van het betoog dat mejuf frouw L. Simons, jeugdbibliothecaresse der R.K. Openbare Leeszaal, hield voor onderwijzeressen en onderwijzers, op een avond gegeven door de Leeszaal in samenwerking met boekhandel Coe- bergh. Zij gaf vervolgens ideëen voor de samenwerking tussen school en lees zaal, de eerste belast met de zorg voor algemene vorming en ontwikkeling, de laatste gespecialiseerd in kennis van jeugdboek en jeugdleespsychologie. School en Leeszaal moeten samen een brug slaan tussen heden en toe komst van het kind door vorming tot zelfstandigheid in keuze en verwerking van lectuur. Zij vertelde wat de Jeugd leeszaal doet voor de vorming van smaak en goed oordeel. Tot slot pleitte zij er voor de opvoeding tot lezen tot onderwerp te maken van ouderavon den, daar de ouders de eerst aangewe zenen zijn voor deze opvoeding. Kapelaan P. H. Heemskerk uit Cas- tricum die er kennelijk van houdt zijn hoorders te intrigeren, begon zijn boeiende causerie over het religieuze kinderboek met als zijn mening te geven dat de meeste onzedelijke kin derboeken te vinden zijn onder de kerkboekjes. Vele daarvan leren het kind liegen (dingen zeggen waar het niets van meent), even lichtvaardig als breken van beloften (die het n.l. niet in staat "is te houden) en huiche larij doordat ze het kind willen doen leven boven zijn geestelijke ontwik keling. Spr. stelde de volgende eisen aan het religieuze kinedrboek: het moet het volle pond geven aan de ontwikke ling der menselijkheid en de natuurlijke deugden bevorderen zoals eerlijkheid en trouw, die door het geloof overstraald tot daden van liefde worden. Een der de criterium is de echtheid der motie ven, die nooit boven de psychologische structuur van het kind mogen uitgaan. Tot slot moet het religieuze kindér- boek vormen tot eigentijdse beleving van het christelijk persoonlijksheidside- aal. Beide inleidingen werden gevolgd door een levendige gedachtenwisseling. Een expositie van de 75 beste jeugd boeken die momenteel voorhanden zijn genoot even intense aandacht. Deze kleine expositie die beter dan een gi gantische tentoonstelling 'n goede keuze kan vergemakkelijken, is voor belang stellende ouders en opvoerders nog te be zichtigen maandag en woensdag a.s. in de Leeszaal, Nieuwe Gracht 70. enkele verteringen werden gebruikt, die de man betaalde met het geld van de knaap. Hjj stuurde daarna de jon gen met slechts enkele guldens op zak naar een der verdachte huizen in deze buurt en nam zelf de benen met het overgebleven geld, dat hjj grotendeels in drank omzette. „Hoe kwam u er bij de knaap naar een dergelijk huis te sturen?" wilde de president weten. „Ik wist niet, dat de jongen pas 15 jaar was; hij was nogal flink uit de klui ten gewassen," mompelde verdachte. „Ik vind het een verschrikkelijk feit, ik kan niet anders zeggen," voegde de president hem toe. (In dit verband loopt er nog een proces-verbaal tegen de man). De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, achtte de straf van de rechtbank te laag en eiste terzake van oplichting één jaar en drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van de ruim vier maanden voor. lopige hechtenis. De raadsman, mr. J. W. Th. Vermeu len uit Amsterdam, was van mening dat drank de oorzaak is van verdach- tes criminaliteit. Het hof zal op 11 november a.s. ar rest wijzen. Naar wij vernemen zal de waterzui veringsinstallatie aan de Cruqiusweg te Heemstede donderdag 17 november of ficieel door de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. van Rappard, in gebruik worden gesteld. Vijf jaar is e* voorbijgegaan sinds de gemeenteraad van Heemstede besloot tot de bouw van een zuiveringsinstallatie. Hij voteerde een bedrag van f 742.000.-. Sedert 1933 heeft het Heemsteedse gemeentebestuur aan een plan voor een zuiveringsinstallatie gewerkt. Tot nog toe was de toestand zo, dat de riole ring in het kanaal nabij de haven loodste. Deze wijze was bepaald on hygiënisch en bezorgde de inwoners in de onmiddellijke omgeving van de ha ven veel last. Al in 1940 waren de plan nen voor een zuiveringsinstallatie ge reed, maar door de oorlog kon daaraan geen uitvoering worden gegeven. Tijdens de behandeling van het voor stel van B. en W. in de raad van no vember 1950 bracht wethouder Van Lent naar voren, dat de bouw een kwes tie was, die ten nauwste samenhing met de volksgezondheid. Hij pleitte dan ook voor een zo snel mogelijke verwezen lijking van de plannen. Men had ge dacht het werk in 1952 gereed te heb ben, maar door allerlei oorzaken werd het werk aan de zuiveringsinstallatie vertraagd. De zuiveringsinstallatie van Heem stede, dia al sinds enige dagen in ge bruik is, is de eerste van .een reeks, die in Kennemerland zal worden ge- bouwd. Advertentie het vertrouwdste en voordeligste adres. Transporten door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Het zal wel hij weinig verenigingen voorgekomen zijn, dat in ruim een jaar tijds het ledental verdubbelde. Juist in het jaar vóór liet zilveren jubileum was dit het geval bij de R.-K. Mixed Hockey club. „Ever Swift", die met ingang van dit jubileumjaar naast de zes senior elftallen voor het eerst in haar ge schiedenis met vijf jeugdteams aan de competitie deelneemt. Een prettig be richt, nu op zondag 30 oktober het 25- jarig bestaan een feit wordt. Niet altijd stonden de zaken er zo rooskleurig voor. Na de oprichting in september 1930 op initiatief van de da mes L. Faase en A. Mersman, had de vereniging welke toen onder de naam .,Hurry-Up" bekend stond, steeds te kampen met een ledentekort. Deson danks was „Hurry-Up" in staat een sterk elftal in de competitie van de toenmalige Kath. Dames Hockey Bond te laten uitkomen, terwijl ook het re serve-team mooie resultaten bereikte. In de 4 jaren die genoemde Bond be stond. behaald „Hurr.v-Up" telkenjare het kampioenschap. De notulen van toenmalige bestuursvergaderingen ver melden steeds weer het grote enthousi asme der leden voor de hockeysport en de vele opofferingen welke zij zich voor de training getroostten. Aanvankelijk had men nog het ter rein aan de Kleverlaan in gebruik, doch kwaliteit van deze grasmat noopte het bestuur tot het uitzien naar andere speelmogelijkheden, die in 1935 gevon den werden in Overveen aan de Zee weg. Daar kende de vereniging jaren van goede sport en hecht verenigingsle ven, alsmede een bloeiperiode voor wat het ledental betreft, want na enkele ups en downs werd in 1945 een zestigtal damesleden geteld. Inmiddels was overgestapt naar „Hurry-Up" de Ned. in 1940 Dames Hockeybnnd. toen bleek dat de katho lieke zusterorganisatie de gebruikelijke kinderziekten ondanks vijf jaren prak tijk, niet teboven kwam. In een record- tempo werd na het toetreden in de Ned. Bond de 2e klasse bereikt onder de nieuwe naam „Ever Swift" en tot 1954 slaagden de dames er in zich op een hoog niveau te handhaven. In 1948 overwoog het toenmalige be stuur om een herenafdeling op te rich ten, daarmede trachtend een hechtere verenigingsbasis te scheppen. Het jaar daarna speeicie inderdaad een heren team aan de Zeeweg, doch erg wilde de toeloop nog niet vlotten. Tenminste niet bij de heren. Wel zag men een gelei delijke groei van het ledental der da mes, zodanig dat nu in het jubileum jaar een record is bereikt. De laatste jaren, mede door het goede resultaat dat de heren in de competitie bereikten, steeg ook het aantal leden in de heren- afdeling. Een belangrijke factor is daarbij, dat het huidige bestuur, onder voor zitterschap van de heer H. Serné, kans zag om in ruim een jaar tijds een junioren-afdeling te formeren waardoor thans vijf elftallen deelne men aan de jeugdcompetitie op za terdagmiddag. Een succes, dat be reikt kon worden, dank zij de grote medewerking van een aantal dames leden dat met veel animo de jeugd leidt, zowel op als buiten het veld. Dank zij ook de steun van de jeugd leiders Ch. Saeys en H. Serné, die deze krachtige uitbreiding hebben we ten op te vangen. Naast deze verheugende zaken bij „Ever Swift" zijn er ook minder pretti ge kanten. De voornaamste zorgen der laatste jaren vormen wel het probleem der velden, dat op korte termijn wel heel moeilijk op te lossen is, en het e rijkdom van de lierfst-natuur t vindt voor de schoolgaande jeugd vaak uitdrukking in de tentoon- stellingendie op de scholen worden ingericht van paddestoelen en vruch tendie de jeugd zelf heeft opgezocht en meegebracht. De kinderen leren op die manier de natuur kennen en lief hebben, vooral wanneer dat gebeurt onder deskundige leiding. Helaas is het maar al te vaak zo. dat de kinderen er op eigen gelegenheid op uit worden ge stuurd en dat zij links en rechts, waar zij paddestoelen en vruchten tegenko men, deze meenemen. Het gevolg daar van is, dat op de schooltentoonstellingen tientallen exemplaren voor komen van een bepaalde soort paddestoel, die over al te vinden is, terwijl de zeldzame soorten vrijwell niet vertegenwoordigd zijn. Een ander gevolg is, dat overal waar de kinderen langs getrokken zijn, kale. lege plekken achterblijven. Zelfs in het „Nationale Park de Kennemer- duinen" is dat al geconstateerd. De directeur van de Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, heeft daarom aangeboden de scholen te voorzien van paddestoelen, bessen en andere vruch ten en tevoren met de kinderen een wandeling te maken door het park om hen te laten zien waar en hoe deze planten groeien. Hij heeft dat reeds met enige scholen gedaan en de jongelui zijn enthousiast. Ir. Roderkerk hoopt nu maar, dat ook de andere scholen terug komen van „de wilde vaart" en gebruik zullen maken van zijn diensten. Op de foto laten wij een van de mooie paddestoelen zien, die in de Kennemer- duinen gevonden worden: de gele knol- amaniet. k heb er vanmorgen in bed over liggen denken, wat of ik u vertellen zou", was het begin van een ge sprek met de hoofdcommissaris J. Fon tijne van de Haarlemse politie, die dins dag 1 november veertig jaar in dienst bij de politie is. Kort tevoren hadden de fotografen een gelegenheidsplaatje, dat bij dit artikel staat afgedrukt, van de jubilaris gemaakt. Toen hij achter zijn bureau moest gaan zitten ontvielen hem de woorden: „ik voel me meer dan op gelaten". Kijk, deze twee simpele voor valletjes typeren de Haarlemse hoofd- commisaris van politie. Hij houdt niet van officieel gedoe, maar wel van de officieuze franje; hij schuwt een plech tige receptie, maar niet de mensen, die hem daar als oude vrienden een stevige handdruk komen geven. In zijn grote werkkamer in het bureau aan het Florapark heeft hoofd-commis- saris veertig jaar politie-werk de revue laten passeren. En wie nu mocht menen het ene sterke verhaal na het andere te zullen vernemen komt bedrogen uit. want het leven van hoofdcommissaris Fontijne bij de politie is niet gekruid met moord en doodslag of andere op- 27 april 1942 vervulde. Toen werd hij tuigd, dat het Haarlemse publiek vereerd zienbare criminele gebeurtenissen. Het door de Duitsers in de strafgevangenis zou zijn, wanneer de politie-te-paard zijn slechts de misdadigertjes van alle te Middelbuig opgesloten Een week la- weer in de straten van de Spaarnestad dae geweest met wie de heer Fontijne ter werd de, heer, Fontijne als gijzelaar zou verschijnen. De stal is er en de te maken heeft gehad, want hl Neder- ?P ^houden' t0t d*eemVer hoofdcommissaris heeft ook al zeven tand wordt niet zo gauw een revolver of N-Iadat hij nog ruim een iaar na de manscbappen .tot ZIJ beschikking, maar PPn mes eetrnkken Het zwarte gilde in 1 .dat „-ij een, Jaar na dH de paarden zijn er nog met. Niet alleen c ïT a g aó/1 w,fri bevrijding in Middelburg had gediend verfraaien ruiters het stadsbeeld, maar commissaris van nolittevan een middel- volgde °P- 18 •J 1946 Zljn benoemin2 bovendien vervangt één ruiter acht tot commissaris van politie van een miaaei tQt commlsSaris van politie te Haarlem tien politieagenten. En dat is, aldus de grote stad bij een of andei jubileum ste- en toen de heer E. H. Tenckinck einde heer Fontijne, een voordeel, dat in deze vige verhalen kan opdissen. De omgang ajs hoofdcommissaris werd gepen- tijd nu het gebrek aan personeel perma- met deze pekelzondaars is er misschien sj0neerd nam de heer Fontijne voorlopig nent is, niet onderschat mag worden. wel de oorzaak van, dat hoofdcommissa- be honneurs waar. Op 1 juli 1947 werd ris Fontijne buiten het bureau geen amb- bij Koninklijk Besulit tot hoofd Tenslotte roerde hij het verkeerspro- tenaar meer is, maar een vriendelijk commissaris van politie te Haarlem be- bleem aan' waarvo0r ook hÜ uiteraard man. die ongedwongen en zijn handen noemd geen directe oplossing wist. „Maar wij losjes in de zakken zijn bezoekers te Hgt 'spreekt weihaast vanzelf dat tij- m°eten beginnen met de jeugd; ver woord staat dens het gesprek het nieuwe politie-bu- keersonderwijs op de scholen kan leiden „Ik heb bij de politie sinds 1 novem- tapijt verscheen Het ge- tot een «'-neratie, die tenminste de ver- miK Hnal rvro+fit* c*pwf»rkt - i aynccn. xatii fct: Mopr aanlpiriinff var ons land is niet zo zwart, dat een hoofd miHriei volgde op 18 juli 1946 zijn benoeming bovendien vervangt één ruiter acht tot miuuct- r,r.tinrn j CC 01-1 c van nnlifio TJ l zlt TT», zT olHnc ber 1915 altijd heel prettig gewerkt' Sinds zijn zesde jaar had de toen onge- bl^k elke^ag^oelbimr ^mdatVe Haar" een vraag over de maximum-snelheid zei twijfeld nog kleine Fontijne zijn zinnen 2poUUe^z^gesepareSd moet wer- de heer Fontijne het juist te vinden, op twee beroepen gezet: inspecteur van h t contact et de verschillende wanneer in de toekomst enkele delen politie of dominé. „Ik ben echter blij kaP-j 0 tact VS van de binnenstad op bepaalde uren voor de dominé geweest zou zijn". De heer vijf jaren duren, voordat de fundamen- Dinsdag viert hoofdcommissaris Fon- Fontijne is begonnen als adjunct-inspec- ten er liggen", zegt hij met spijt in zijn tijne dus feest en zowel des morgens tij- teur van politie in Dordrecht, waar hij stem, want h ijhad gaarne nog eens zijn dens de huldiging door het corps als des ruim twintig jaar zich in verschillende intrek in het nieuwe bureau genomen middags tijdens de officiële receptie ten rangen van het vak heeft bekwaamd. Doch die kans is erg klein, want over stadhuize zullen verschillende fontijnen Op 15 januari 1936 kwam zijn benoe- vijf jaar is de heer Fontijne 65 jaar. van welsprekendheid worden openge- ming tot hoofdcommissaris van politie Een ander stokpaardje is de bereden draaid om de heer Fontijne (verdiende) te Middelburg af, welke functie hij tot politie. De heer Frontijne is ervan over- pluimen op zijn uniformpet te steken. keersregeis kent". Naar aanleiding van 77 77 Handel en Bach. Twee titanen van de barok, maar verschillend van el kaar: Handel een paleis, Bach een ka thedraal; beiden contrapuntisten van het grootste formaat, onsterfelijk door de schoonheid die zij als muzikale erfe nis hebben nagelaten. De muziek van Bach vereist een meer intellectuele instelling dan die van Han del. De stijl van Handel is zowel bril jant als verheven. Groots van allure en aangrijpend is de Messiah, waarin vooral de majestueuze koren een uiterst belangrijke betekenis hebben. Er is in tegenstelling met de Mat- thaus Passion geen figuur die de Christus verbeeldt; ook ontbreken de koralen. Doch nergens mist men de on ontbeerlijke contrastwerking, die ieder groot werk moet bezitten. De Messiah is hoe ongelofelijk het ook klinkt binnen 24 dagen gecompo neerd; de tekst is uit de boeken der Profeten, de Psalmen en de Evange liën. Gelukkig heeft de dirigent. Simon C. Jansen de oorspronkelijke Engelse tekst gehandhaafd en geen Duitse ver sie van het werk gegeven. De fonetiek is bij vocale werken van groot gewicht, de componist is ook daardoor geïnspireerd. De uitvoering (helaas konden wij het eerste deel niet bijwonen) verdient de hoogste lof. Prachtig heeft Simon C. Jansen zijn koor laten zingen, voor treffelijk het N.H. Philharmonisch Or kest laten spelen en met vaste hand het geheel geleid. Het vrouwenkoor is, zoals bij de meeste gemengde koren, aanmerkelijk fraaier dan het mannen koor, vooral de sopranen blonken uit. Het slotkoor hadden we gaarne iets vlugger gehoord. De solisten Dora van Doorn-Lindeman, sopraan, Aafje Heynis, alt, Reinhardt van Randwijk, tenor en David Hollè- stelle, bas, hebben voortreffelijk werk verricht, maar vooral de sopraan en de bas, hoewel de laatste merkbaar ver moeid was in de aria „The trumpet shall sound", waardoor het orkest do mineerde. Hans Philips, clavecimbel, en Piet Kiel, orgel, hebben hun verdien sten gehad voor hun stijlvol en accu raat spel. Bij het Halleluja-koor verzoekt de dirigent door een gebaar de aanwezi gen te gaan staan. Dat heeft een zin rijke betekenis: toen in 1743 (zie Mu zikale Ommegang van Raven- zwaay) The Messiah z'n eerste uit voering beleefde, stond koning George II van zijn zetel op en hoorde staan de deze lofprijzing aan; de toehoor ders volgden dit voorbeeld en men heeft zich hieraan nadien gehouden. Thans gaat men dit (goede) voorbeeld ook in ons land navolgen. TOM DE VRIES financiële probleem, afschoon ..Ever Swift" nog nimmer een nadelig saldo op de financiële overzichten heeft ge had. De grote uitbreiding der laatste jaren vergde echter o.a. belangrijke ma leriaal-investeringen die het bestuur noopten tot ernstig wikken en wegen. Met het oog hierop besloot het be stuur de jubileumviering zeer sober te houden en speciaal in te stellen op de hockeysport. Zondag wordt de dag be gonnen met een H. Mis. opgedragen door de geestelijk adviseur pater Uiter- waal met een feestpredikatie van dr. J. de Jong, secretaris van het bisdom Haarlem. Een gezamenlijk ontbijt bij Brink- mann, hockeywedstrijden op het veld aan de Kleverlaan waarbij ook vele oud-leden in actie zullen komen, een „tea" voor oud-leden eveneens bij Brink- mann staan op het programma, terwijl een diner en dansavond de seniorleden verder nog in feeststemming zullen houden. De junioren vieren op dinsdag het 25-jarig bestaan, wanneer na de H. Mis en gezamenlijk ontbijt al om 10 uur op het veld wordt aangetreden voor een toernooi, waaraan elftallen van tien ver enigingen zullen deelnemen. Bovendien wordt voor hen deze dag besloten met een filmavond. Zo zal uiting worden gegeven aan de voldoening over hetgeen in hockeyend „Ever Swift" werd bereikt. Voldoening over de groei, de prettige sfeer die de vereniging kenmerkt en over de hoc- key-trofeeën, die de laatste jaren o.l.v. trainer R. Verhagen zijn behaald. In het begin van de volgende maand staat de klaprooscollecte weer voor de deur. Landelijk is deze vastgesteld als straatcollecte op zaterdag 12 november en als huis aan huis collecte in de week van 7 tot en met 12 november. Van de ze data kan per gemeente worden af geweken. Bovendien wordt ter inlei ding van de klaprooscollecte de jaar lijkse herdenkingsdienst gehouden in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De oor spronkelijk vastgestelde datum van 12 november is gewijzigd in zaterdagmid dag 5 november. Voor de collecte zijn nog veel collec tanten nodig. Zij kunnen zich opgeven bij het U.V.V. in Haarlem (mevrouw M. D. Eickholz-De Wijs voor Haarlem en mevrouw ridder van Rappard voor Heemstede) en bij de bode van het Raadhuis in Overveen. Dit laatste voor wat de collecte in Bloemendaal betreft. Propaganda voor de medewerking aan deze collecte werd vrijdagavond ge maakt voor de leden van de Bond van oud-illegale werkers in Haarlem op de wekelijkse bijeenkomst in het socië teitsgebouw in de Kokstraat. Daar werd het woord gevoerd door de heer l D. K. Schrek als vertegenwoordiger van j het Nederlandse Oorlogsgraven comité en de heer H. Felderhof, die bekend- heid geniet als verslaggever voor de i Nederlandse radio-omroep. De heer Fel- derhof, die zelf een geallieerd graf heeft geadopteerd, stond uitvoerig stil bij de waarde van zo'n adoptie. Hoewel men bij het opgeven als col lectant dit in de eerste plaats dient te doen uit een gevoel van plicht, kan hieraan worden toegevoegd, dat Enge land jaarlijks tweeëntwintig collectan ten door loting aan te wijzen in de gelegenheid stelt een reis naar Enge land te maken. Het vorig jaar was onder dit gezelschap een meisje uit Haarlem. Advertentie in de maat 120x160 GROEN TERRA GOUD voor slechts f 12.^ Advertentie Gisteravond hebben de vertegenwoor digers van verschillende middelbare scholen in Haarlem met elkaar over legd of zij zich gezamenlijk aan zouden sluiten bij de C.I.S., de Conference of Internationaly-minded Schools. De bij eenkomst die werd gehouden in een der lokalen van het Stedelijk Gymnasium stond onder leiding van wethouder D. J. A. Geluk. Het lidmaatschap van de C.I. S. was voorgesteld door mej. A. Otten, lerares Nederlands aan het Lorentz- lyceum, die deze zomer een leraren- conferentie van de C.I.S. bezocht. Zij lichtte toe, dat deze internationale toe nadering vooral plaats vond in school verband en dus geëigend was voor de middelbare schooljeugd. Bovendien za len er ook voor de ieraren vele moge lijkheden in. Na het meer theoretische pleidooi van mej. Otten, spraken Klaas de Jonge en Willy Tisseron van het Lorentzlyceum en Carla Sauer van de Meisjes-H.B.S., die deze zomer in Denemarken een werkkamp van de C.I.S. hebben mee gemaakt, waar zij o.m. vluchtelingen kinderen uit Oostenrijk hebben verzorgd Uit hun opmerkingen ontspon zich een interessante discussie, waaraan zowel door de aanwezige leraren als leerlin gen werd deelgenomen. Wethouder Ge luk stelde tenslotte voor, dat ieder met zijn directie eens zou praten over de C.I.S. Binnen afzienbare tijd kan dan worden beslist of de Haarlemse Mid delbare Scholen zich al dan niet zullen aansluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3