Grote onder armoede bejaarden Jï KONINGIN EN PRINS WONEN IN PARAMARIBO CULTURELE AVOND BIJ Bauxiet en Indianen Z.H. de Paus over de ideale film Haar inhoud en haar invloed op de gemeenschap Samenwerking uit vrije wil en in hechte verbondenheid föïc&te Y Tussen neus en lippen Het kinderboek 1954 Een diploma vi Studiecentrum STUDIECENTRUM Katholieke federatie te Utrecht bijeen Proclamatie bij aankomst in Suriname 1^—i fff het opent Vi ele deuren! Ook Spierpijn Koningin in Surinaamse Staten 0 MAN GEDOOD ONDER VALLEND GESTEENTE Mevr. A. Rutgers van der LoeffBasenau ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 PAGINA 5 Vraag 'n gratis prospectus (240 bladzijden) van het Studiecentrum te CulemboVg Haarlemse huwelijkscasus Geen sprake van een tweede huwelijk Geestelijke ambtenaar van burgerlijke stand? SURINAME J ALTIJD WELKOM! dessert melk mokka bitter-zoet J .De bejaarden willen zoveel moge- "Jk zelf hun belangen behartigen met einddoel een onbezorgde levens avond. Onder de bejaarden wordt gro- le armoede geleden en het is ge wenst, dat zij zo nu en dan in krin- Ssn bij elkaar komen om hun moei lijkheden te bespreken. j,Dit zei de heer Th. Steinmetz uit Preda, voorzitter der Federatie van Katholieke diocesane bonden van be- al rden en gepensioneerden, in de "'gemene vergadering, die vrjjdagmid- te Utrecht werd gehouden, en Mens welke hij een inleiding hield ver het sociaal economisch aspect van "e bejaardenzorg. Er leven thans in ons land 800.000 rsonen boven de 65 jaar, van wie ®en derde of ongeveer 270.000 katho- 'lek. De katholieke organisatie telt nog ®!®chts 23.000 leden. Vele katholieken 'Un ten onrechte bij de neutrale bond aangesloten. Besloten werd, dat de lan- p'Oke organisatie voortaan zal heten Pnie van katholieke diocesane bonden ïah bejaarden en gepensioneerden. om verwarring met andere te voorkomen en met het oog op de in Mzicht gestelde subsidie van het de partement voor Maatschappelijk Werk vpoi^ het culturele en ontspannings- Over de tijdsbesteding der bejaarden ,sPrak de secretaris, de heer W. J. Hese- 'aars uit Amsterdam, die meedeelde, fat de diocesane bonden 166 afdelingen :ejlen met 220 sociëteiten, 600 socië- kftsmiddagtn rnet een gemiddelde van ?P bezoekers, zodat alleen bij de katho- 'Ieken per week 30.000 personen van de jpHspanningsgelegenheden gebruik ma- r,.De geestelijk adviseur, pater Van 'eren O.P. uit Rotterdam, bezag de ?°dsdienstig zedelijke kant van het be- Jaardenvraagstuk. Hij deed de sugges- ""IIIIIIIHII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIilllllllllllll tie, gelden bij elkaar te brengen voor een bedevaart naar Lourdes in 1958, waar dan het eeuwfeest van de ver schijningen wordt gevierd. Advertentie 'ie pjjni g met en rheumatische pijnen wrjjft U weg met Bij haar aankomst in Suriname heeft Koningin Juliana deze proclamatie uit gegeven: „Ingezetenen van Suriname, op deze dag van aankomst in Suriname gaan de gedachten van mijn echtgenoot en mij terug naar het tijdstip van ons eerste bezoek, onderscheidenlijk in 1942 en 1943. Sindsdien hebben zich niet al leen de staatkundige verhoudingen ge wijzigd, doch ook op ander gebied is veel veranderd. Nadat de oorlog was geëindigd, zijn belangrijke stappen ge zet in de richting naar een betere eco nomische en sociale situatie. Het Wel vaartfonds legde de grondslagen voor een snelle onwikkeling, welke in het kader van het tienjarenplan zal worden voortgezet. Wij hopen tijdens ons ver blijf gelegenheid te vinden de velerlei uitingen van de voortschrijdende ont wikkeling op ieder gebied van nabij gade te slaan en getuige te zijn van hetgeen samenwerking, gebaseerd op wederzijds vertrouwen en respect in rijksverband, vermag tot stand te brengen." Koningin Juliana en Prins Be .- hard hebben vrijdagavond in Para maribo in het gebouw Thalia een culturele avond bijgewoond. Het programma bestond uit ballet onder I ing van Titia van Teeseling Les petits riens van W. A. Mozart met muziek van het jeugdorkest onder leiding van H. Haakman, Suri naamse liederen, gezongen door het Surinaamse mannenkoor, en de op voering van enkele scènes uit het stuk .Green Pastures", dat inder tijd met zeer veel succes in Surina me is opgevoerd. De opgevoerde scè nes oogstten ditmaal grote bijval onder het talrijke publiek. Het was een mooi typisch Surinaam se voorstelling, waaraan Koningin en Prins kennelijk veel genoegen beleef den. In de middag hebben Koningin en Prins ieder een eigen programma gevolgd. De Koningin ging allereerst naar het jeugdcentrum der Evangeli sche Broedergemeente en vervolgens naar het longpaviljoen. Zij liet zich hier uitvoerig voorlichten. Ook het Hmdoestaanse weeshuis van de Mata-Mahadeistichting werd be zocht en daarna was het de beurt aan de r.-k. Leprozerie St.-Gerardus Ma- jella. De apostolisch vicaris, mgr. St. Kuypers CSSR, was hier o.a. ter be groeting aanwezig. Bovendien waren er ook patiënten uit de beide andere Le prozerieën Groot Chatillon (gouverne ment) en Nieuw Bethesda (protestant) bij deze ontvangst. De Majella-stich- ting vierde 16 oktober haar zestigjarig bestaan, zodat het bezoek van de Ko ningin voor leze instelling van bijzon dere betekenis was. Prins Bernhard heeft een bezoek ge bracht aan de Surinaamse brouwerij. Deze brouwerij is een typisch voor beeld van de beginnende industrialisa tie in Suriname. Na het produktiepreces door het om draaien van een handle in gang te heb ben gebracht en een rondgang bezocht de Prins de surocto. Dit is een be drijf waar oliehoudende pitten, die in de oerwouden van Suriname worden verzameld, worden ontbolsterd. De ochtend was begonnen met het leggen van een krans aan de voet van het monument van de gevallenen. Een rijtoer, die door duizenden vro lijke Suriname werd gadegeslagen, voerde het Koninklijk Paar naar het gebouw van de volksvertegenwoordi ging, waar de Koningin een rede uit sprak, Er volgde een rondrit door Paramaribo, die het volk van Para maribo door zijn enthousiasme tot een ware triomftocht maakte. Later op de ochten dbezocht het Koninklijk Paar de jaarbeurs. Advertentie Het instituut voor Katholiek Schriftelijk Onderwijs I NEDERLANDS SCHRIFTELIJK De H. Vader heeft vrijdag in de sala benedictina van het Vaticaanse paleis een groep van 1500 personen ontvangen, behorend tot het congres van bioscoop directeuren uit vele landen o.a. uit Nederland en Pilgië. Ook de filmver huurkantoren waren vertegenwoordigd. Tijdens de audiëntie heeft de H. Vader het woord gevoerd over de ideale film vooral in verband met de invloed, die zij uitoefent op de toeschouwer. De rede was een voortzetting van de toe spraak welke de H. Vader in juni van dit jaar over de ideale film heeft ge houden. De H. Vader heeft aan twee punten aandacht geschonken: aan de inhoud van de film en aan de gemeenschap waarop de film haar invloed uitoefent. Hü is er van overtuigd, dat de film een middel kan zijn tot verheffing van de mens en daarom doet hij een be roep op alle filmproducenten om alles te doen wat in hun macht ligt, ten einde de film niet alleen te behoeden voor artistiek verval, maar pok tegen samengaan met het kwaad. Sprekend over de inhoud van de film, zeide de H. Vader, dat men een film ideaal zou mogen noemen, wanneer zij zich op volmaakte en harmonische manier aanpast bij de oorspronkelijke en wezenlijke eisen van de mens, n.l. waarheid, goedheid en schoonheid. Hij is er van overtuigd, dat de film uit stekend geschikt is om <_an deze drie idealen uitdrukking te geven. Wel gaf .(?e Paus toe, dat tengevolge van moeilijkheden van praktische aard een volledige bevrediging op dit gebied uitermate zwaar te verwezenlijken is. Ondanks de beperkingen, waaraan de film onderhevig is, blijft echter de keu ze van onderwerpen, waarvoor deze belemmeringen niet of nauwelijk. gel den, ruim aanwezig. Op de eerste plaats is daar de instruerende film, die haar aantrek kelijkheid nl. ontleent aan haar waarachtigheid. Films met een zui- yeïinstructief karakter zijn betrek kelijk zeldzaam en dikwijls wordt dan nog het te behandelen onderwerp maar oppervlakkig aangeraakt zonder er diep op in te gaan. Maar juist onder dit soort films zijn er toch enkele, die het predicaat ideaal zou den verdienen, zowel op het gebied van de natuurfilms, als op dat van de wetenschappelijke en de culture le films. Voor een speelfilm is het echter veel moeilijker om deze perfectie te berei ken. Deze immers, die het leven van de mens, zijn hartstochten, ambities en worstelingen in beeld trachten te brengen of er een verklaring van zoe ken te geven, bereiken zelden de graad van ideaal. Het aantal filmsterren vormt er meestal de hoofdschotel van, omdat dat meer i: overeenstemming is met de- smaak van het publiek. De moeilijkheden begin - n reeds bij de keuze van onderwerp. Niet ieder onder werp is bruikbaar voor hem, die een ideale film wil vervaardigen. Z.H. de Paus zag geen reden waar om een godsdienstig gegeven niet ver filmd zou mogen worden, temeer daar in dit opzicht reeds goede resultaten bereikt zijn. De H. Vader wil echter zelfs nog verder gaan. Ook al is een onderwerp van een film niet godsdien stig, toch behoort een ideale film nooit te verzuimen het godsdienstig element to* gelding te brengen. Er zijn zelfs films waarop uit moreel oogpunt wel iswaar niets valt aan te merken, maar die toch een schadelijke invloed heb-, ben, omdat zij de toeschouwer een wereld vertonen, waarin de mensen leven alsof er geen God bestaat. An derzijds moet ook worden gerekend dat niet ieder religieus gegeven ge schikt is voor verfilming, hetzij om dat het onmogelijk is het in beeld te brengen, hetzij omdat het in strijd is met de verschuldigde eerbied. Boven dien stelt een godsdienstig motief bij zonder hoge eisen aangezien het maar al te gemakkelijk in de gemaaktheid kan vallen en volkomen het tegenover gestelde van een godsdienstige indruk kan maken. Een ander punt is, of in een ideale speelfilm verschillende godsdiensten als het ware vergelijkend naast elkaar geplaatst kunnen worden. Waar dit ge- beurt, dient steeds de voornaamste zorg te zijn, alles te vermijden, wat kwetsend zou kunnen zijn of als een profana tie zou worden verfoeid van hetgeen mensen heilig is, zelfs al dwalen zij op dat gebied. Sprekend over het kwaad in de film, zeide de H. Vader, dat het uiter aard ontoelaatbaar is dit op zichzelf- staand gegeven tot onderwerp van een film te maken, of, wanneer dit feitelijk niet zou worden goedgekeurd, dit toch t- brengen op een opwinden de manier of voor te schotelen aan wie niet in staat is. hiertegen weer stand te bieden. Is dit echter niet het geval, dan is da worsteling met het kwaad of de overwinning er op zelfs een middel om beter begrip te kwe ken van het leven en van de wijze waarop geleefd moet worden, of het oordeel te verhelderen. Dan is er ook niets op tegen, dat het als onderdeel van het geheel in een film plaats vindt. Dit geldt evenzeer voor een toneelstuk of een roman. Vervolgens besprak de H. Vader de verhouding tussen de gemeenschap en de film. Hjj wees er op, dat de ideale film veel goeds kan stichten voor het gezin. De hedendaagse, verwarring en de herhaaldelijk voorkomende schanda len hebben er toe geleid, dat velen geen oog meer hebben voor de weldaden van het gezin. En dit te prijzen lokt zelfs vaak een sceptisch glimlachen uit. Veel te veel films huldigen diezelfde houding en verergeren die dingen door de spot te drijven met de waardigheid van huwelijk en ouderschap. Wat goeds zou er echter voor de mens op aarde overblijven, als het gezin ten gronde werd gericht en de door de Schepper gewilde banden wer den verscheurd. Het is dus een taak er toe bij te dragen, de mensen eerbied voor het gezin en het vertrouwen daarin terug te geven. Deze taak nu kan de film met vrucht op zich nemen. Veel kan met eenvoudige middelen worden bereikt en op onopvallende wij ze kan hier veel goeds worden aan'ge- richt. Iets dergelijks geldt voor de staat. Ook de staat is een door God gewilde in stelling en dus waard geëerbiedigd te worden. Maar ook hier doet zich de verwarring der geesten gevoelen. De film zou zich bijzonder verdienstelijk kunnen maken door deze mentaliteit tegen te gaan, door de aandacht te ves tigen op het goede, dat wordt vergeten, of door de waarde aan te tonen van hetgeen wordt miskend. Dit zou helder heid kunnen scheppen en het saamho righeidsbewustzijn kunnen versterken. Tenslotte de Kerk. In tegenstelling tot gezin en staat, aldus de H. Vader, is de Kerk niet van natuurlijke oor sprong, maa. een positieve stichting Over het bekende geval van de Haar lemse priester die het huwelijk van een, naar burgerlijk recht reeds gehuwde, man en een ongehuwde vrouw heeft in gezegend worden in het voorlopig ver slag over de begroting van Justitie een aantal opmerkingen gemaakt. Vele leden merken naar aanleiding hiervan op, dat men eigenlijk niet van een tweede huwelijk kan spreken. Of men erkent het canonieke reecht en dan is er slechts sprake van één, het kerke lijk huwelijk, óf men stelt zich op het standpunt van het burgerlijke recht, maar ook dan is er slechts één huwe lijk: het burgerlijke. Deze leden willen overigens uitdrukkelijk verklaren, dat zij de handelwijze van de bewuste pries ter geenszins willen goedpraten. Hij heeft een strafbaar feit gepleegd en dat had hij ook naar hun mening niet moe ten doen. Een eventuele gewijzigde re geling van de verhouding Kerk en Staat, zoals enige leden voorstellen, is echter wel uitermate gecompliceerd. In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over dé begroting van Justi tie achten verscheidene leden, in ver band met het bekende Haarlemse hu- welijksgeval, het in beginsel een moei lijk te beanwoorden vraag, of men de mensen vrij moet laten om hun huwe lijk uitsluitend kerkelijk en niet burger lijk te doen voltrekken. Zij zouden geen principieel bezwaar hebben tegen een regeling, waarbij geestelijken zouden kunnen optreden ais ambtenaren van de burgerlijke stand, indien zou blijken, dat daarmee aan een ernstige wens van grote groepen der bevolking zou kun nen worden voldaan en indien daarvoor een praktisch bruikbare regeling zou kunnen worden gevonden. Maar het spreekt wel vanzelf, dat de geestelijke ook dan een huwelijk slechts zou mo gen voltrekken, indien het aan de eisen van het burgerlijk '•echt voldoet. van de Verlosser, Die haar Zijn waar heid en genade in bew .ring heeft ge geven, opdat zij het mensdom licht en sterkte zou geven. Deze verheven rea liteit is allerminst geschikt .oor artis tieke uitbeelding, da^r zij de mogelijk heden van het menselijke uitdrukkings vermogen te boven gaat. Doch in ge beurtenissen waarbij de Kerk een grote rol speelt, dient dit in de film met gro te kennis van zaken en waarachtigheid te geschieden en vooral met religieuze tact, op een eenvoudige en passende wijze. Als een speelfilm getrouw wil zijn aan het ideaal, moet zij, waar het de Kerk van Jezus Christus betreft, niet alleen volmaakt, maar ook in kunstzinnige vorm zijn en bij de toe schouwers ook begrip en eerbied weten op te wekken. Bij de om redenen van historie of rea lisme noodzakelke uitbeelding van ge breken van geestelijke personen, hetzij in hun karakter hetzij in het uitoefenen van hun ambt, moet op een voor de toeschouwers niet mis te verstane wijze het verschil tussen persoon en instel ling, persoon en ambt, duidelijk wor den gemaakt. Advertentie s°r?en woont het Koninklijk Paar in Paramaribo een kerkdienst bij in de Grote naskerk. In de avonduren gaan Koningin en Prins aan boord van een motor- entp voor een 5e20efc aan het Marrowijnedistrict. Maandagochtend worden in lih ^orp Moen9° de installaties van de Surinaamse Bauxiet Maatschappij be- J^tigd. De bovenste foto toont een deel van deze onderneming. Op deze tocht fallen ook enkele Indianenstammen zich aan de Koningin voorstellen. Op de foto peronder een Indiaans meisje, dat met gevulde waterkruiken naar haar woning ei"Ugkeert. Op de achtergrond cassave-koeken, die alvorens te worden gebakken op het dak van een Indianenverblijf worden gedroogd. Vliegveld Bauxiet Boud Spoorlijn 'mnr>r> Grens van het oervyoud km ioo ATLANTISCHE oceaan N.Nicwne Marienou PARAMARIBO Onverwacht' •Alkmaar,. ^Moengq ^BAUXIET* Zanderij SARAMACCA 'Kabe NICKERIE Brokopo -* Kaai mans t 68%v.h. land is m oerwoud bedekt CACAO FRANS-GUYANA Goddo MAROW'JNE GUYANA NICKERIE &l280m Nicker Paramaribo A/brna MAROWJNE BOS-f ND/AN EN BRAZILIË NEDERLAND OP GEL'JKE type van een Surinaamse xt bpsneoer Het verheugt Suriname voor het forum der volken het Nederlandse standpunt inzake de rapportering aan de Verenigde Naties te kunnen steu nen. Niet omdat wij daartoe uit hoofde van dit artikel verplicht zijn, maar op recht en van ganser harte, omdat Suri name de automonie als volledig voelt en slechts het Nederlandse standpunt het onze is, in overeenstemming met ons gevoel van eigenwaarde. Dat het secessierecht niet in het statuut is vastgelegd, maakt voor Suri name de auonomie in de praktijk niet onvolkomen. Integendeel, de banden met de andere rijksdelen zijn ons dier baar. Aldus richtte zich vrijdag de voor zitter van de Staten van Suriname, dr. H. C. van Ommeren, in een buitenge wone vergadering tot de Koningin. De voorzitter vervolgde: Was de tot standkoming van het statuut voor Suri name een gebeurtenis van de grootste staatkundige betekenis, naast dit feit zal het bezoek, dat Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden aan het rijksdeel Suriname brengen, als historische ge beurtenis tot in lengte van dagen in de hoofden van alle Surinamers onver flauwd blijven leven. Dat het verblijf in Suriname van Uwe Majesteit en de Prins aan al uw ver wachtingen moge beantwoorden, is het verlangen van het gehele Surinaamse volk. Wij spreken hier namens de be volking de hoop uit, binnen niet al te lange tijd ook de overige leden van het koninklijk gezin in ons land te mogen begroeten. Grote waardering geniet allerwege het feit, dat het bezoek van Uwe Majesteit zich ook tot de bosland-negers zal uit strekken. Zij immers zijn, naast de autochtone bevolking, de Indianen, wellicht het meest karakteristieke volks deel van Suriname, van diepe genegen heid voor Uwe Majesteit en het Konink lijk Huis vervuld. Suriname hoopt in de toekomst te kun nen tonen de verbondenheid als een wer kelijkheid op te vatten. Alzo de wereld tonende, dat ondanks uiterlijke verschil len tussen de drie rijksdelen, het stre ven niet slechts op naleving van de let ter van het statuut is gericht, maar ook op de geest daarvan. Koningin Juliana heeft in antwoord hierop o.a. het volgende gezegd: Deze vergadering te mogen meemaken, betekent voor mijn echtgenoot en mij een groot voorrecht, omdat ze de zelf standigheid van Suriname betekent. Zij beduidt, dat de tijd van samenwerking en gelijkwaardigheid tussen de delen van het koninkrijk der Nederlanden is aangebroken en dat dit geschied is uit vrije wil en in hechte verbondenheid. Hoe deze onderlinge samenwerking tot rijk leven te wekken hebben wij zelf in de hand en groot zijn onze ver wachtingen. Is aller besef er van even hoog als de geest van het statuut voor onderstelt, dan zal ze zeer vruchtbaar blijken en een voorbeeld zijn voor de wereld. Gij kunt uw zelfstandigheid bewij zen door nu, in volle autonomie, uw eigen staatkundig leven te doen op groeien met al de kracht en de levenswil van al wat jong is en een ideaal waar maken wiL Tevens zijt gij deel van het konink rijk der Nederlanden dat zich zijn leven in drie zelfstandige, gelijkwaardige, verbonden delen voortaan wél bewust moet zijn. Op ontroerende wijze hebt gij uw saamhorigheidsgevoel getoond door zo ruimschoots aan Nederland, in oorlog en watersnood, te hulp te ko men. Het koninkrijk is van oudsher geënt op de Nederlandse maatschappij en het Europees-Nederlandse element staat nog steeds ten volle tot uw be schikking, zo lang gij er behoefte aan zult hebben. Eveneens is de wil tot verlening van materiële Hulp bij de ontwikkeling van uw land in Neder land duidelijk gebleken. Belangrjjk en zwaar van verant woordelijkheid is de uitdaging, die heden en toekomst u doen. Ik vertrouw, dat Suriname die zal aanvaarden, want het ontplooien van zelfstandigheid door uw land komt voort uit de mondigheid van wie zich voor zichzelf verantwoord weet, als één onder de velen", aldus be sloot de Koningin. Bij het winnen van wit zand in een zandgroeve te Kelmond gem. Beek zijn vrijdag twee personen onder neerval lend gesteente bedolven. De 60-jarige S. H. Notten, gepensioneerd mijnwer ker uit Beek, slaagde erin levend onder het neergestorte gesteente (een mas sa van 5 a 6 kubieke m) vandaan te komen. Zijn zoon, de 32-jarige mijnwer- werk P. H. Notten, eveneens uit Beek, lukte dit helaas niet. Met de grootste moeite konden toegesnelde helpers het slachtoffer na meer dan een uur zwoe gen onder het gesteente vandaan halen. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. Met terugwerkende kracht De Parijse ingenieur Pierre Salomon zal bin nenkort voor de politie rechter moeten verschij nen wegens mishande ling"van zijn hospita. Het goede mens kreeg name lijk een pot begonia's op het hoofd, toen zij het huis uitliep om boodschappen te doen. De pot was met voorbedachten rade door de ingenieur van vierhoog naar beneden gemikt. Oorzaak van het drama: de hospita had het ver drietig gevonden, dat zij op haar verjaardig geen presentje van de ingenieur had ontvangen, weshalve zij nogal zure opmerkin gen aan het adres, van voornoemde ingenieur had gemaakt, benevens zijn motorfiets in de regen had gezet. De ingenieur had haar toen dus op zijn eigen wijze alsnog met een bloemetje verrast Berouw Een achttienjarig meisje in een stadje in Frankrijk had het snode plan opge- eigenlijk aan de hand was. Engels Toen een sjieke dame poederde en antwoordde: „Het blijft mij hetzelfde: Mijn man drinkt alleen maar bier en mijn hond kan niet lezen Schots De directie van de Dienst voor Radioluister- vergunningen in Edin burgh kreeg dezer dagen een briefje van een Schot, waarin deze de directeur beleefd vroeg, maar de helft van de luisterbijdra ge te hoeven betalen, om dat hij aan een kant doof is.... Excuus Een zeeman, die in kennelijke staat door de straten van Hannover zig zagde, werd door een agent aangehouden en naar het bureau overge bracht. Toen de adjudant van dienst hem vroeg, waarom hij zoveel had ge dronken, antwoordde de zeeman na een hik: Het was helemaal mijn bedoe ling niet om de fles hele maal leeg te drinken, maar ik was de kurk verlo- Vooruitgang In New York is men be- een sjieke dame ren vat om samen met haar in de binnenstad van Lon twee jaar jongere broer de den een winkel voor hon- plaatselijke pandjesbaas denartikelen was binnen- te bestelen. Toen de avond gestapt en daar aan de was gevallen braken zij in verkoper om een drink- gonnen met een monster zijn winkeltje in, maar bak voor haar poedel gebouw, dat het „Paleis kregen op hetzelfde ogen- vroeg, antwoordde de laat- der Vooruitgang" zal wor- blik dusdanig berouw van ste beleefd, dat hij twee den genoemd. Het gebouw, hun daad, dat zij schreiend soorten drinkbakken had, dat 800 miljoen gulden in de armen van het namelijk een zónder en gaat kosten, wordt 165 me- mannetje werden gevo'n- een mét het opschrift ter hoog en zal een inhoud den, toen een diender „Voor de hond". Waarop krijgen van 450.000 kubie- kwam informeren, wat er de sjieke dame haar neus ke meter. Wanneer een Nederlander o] een Nederlandse door de Ame rikaanse ambassadeur wordt uit genodigd eens een kijkje te ko men nemen aan de overkant van de Atlantische Oceaan, wordt hem of haar van tevoren gevraagd, naar welk onderwerp de belangstelling uitgaat. Het ligt voor de hand, dat een mu zikant aan het Amerikaanse muziekleven wil deelnemen, dat een ingenieur zich in proble men van technische aard ver diept en dat een bioloog de Amerikaanse appelsnuitkever onder de loupe gaat nemen. Mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Basenau maakte het de organisatoren van haar trip dan ook wel heel moeilijk door te zeggen, dat zij „mensen wilde zien". Na enige aarzeling werd er voor haar dan toch een pro gramma opgesteld, en mevrouw Van der Loeff is al weer meer dan twee maanden op reis door de Verenigde Staten. Zij heeft inmiddels Washington, Bruns wick, Great Falls, Salt Lake City en andere steden bezocht en, zoals zij kreeften heeft ge vist in Maine, zal haar hand op andere plaatsen andere bezighe den gevonden hebben. De schrijfster van het boek „Lawines razen", dat ter gele genheid van de opening van de eerste Kinderboekenweek is ge kozen tot „Het kinderboek 1954", is op het ogenblik dus in Amerika. Het is uiteraard heel moeilijk om een interview te hebben met iemand, hie er niet is. Toch geloven wij, dat het ook zim aantrekkelijke kanten heeft. Was de schrijfster zelf aanwezig geweest, dan waren wij niet te weten gekomen, dat zij, behalve van schrijven, ook nog houdt van tuinieren, naaien, lezingen houden, huizen opschilderen (dat wil zeggen afkrabben, puimen, plamuren, puimen, gronden, puimen, enz.) en wan delen met de neus in de wind. Haar huisgenoten, en wij ook, vinden het véél voor een moeder van vier kinderren, die bovendien een respectabel aantal vertalingen op haar naam heeft staan. Haar echtgenoot, dr M. Rutgers van der Loeff die tevens de functie van particulier-secretaris vervult, haalt de plakboeken te voorschijn, waarin een bonte serie stofomslagen en krantenknipsels een indruk géven van de schrijversarbeid, die ongeveer twintig jaar geleden is begonnen. Samen met haar moeder, mevrouw N. Basenau-Goemans, schreef mevrouw Van der Loeff „Het oude huis en wij", en „Het doel bereikt" Daarna verschenen van haar hand o a „Zweden, droom en werkelijkheid", „Mens en wolf", „Kinderkaravaan" „Rossy, dat krantenkind" en „Lawines razen". Het laatste boek is dus bekroond, en afgelopen woensdag is in het Amsterdamse De la Mar theater aan de twee dochters van de schrijfster de lan die bekronino verbonden prijs uitgereikt. Daarbij hoorde ook een grote bos rozen bijna in knop nog, die nu in de huiskamer volop staan te bloeien On een landkaart van Amerika wordt consciëntieus bijgehouden, uit welke stad de laatste brief verzonden is. Zo'n stad krijgt dan een vlaggetje Op 1 december zal mevrouw Van der Loeff weer thuis zijn. Niet geheel overeenkomstig het plan van de gastvrije Amerikanen, die haar rilttnvi?'hadden gehouden, en die vergeten waren, dat in Ne- 5- d,ec,emb,er valt- Hoe dan ook, Sinterklaas viert de schrijfster m de huiselijke kring, waartoe ook Piet die een echte herder tot vader en een echte kees tot moeder had. en die dus niet anders dan een echte rashond kan zijn - dient te worden gerekend Vo.or„ de /amilie Van der Loeff komt de goede Sint dit jaar dus niet uit Spanje, maar uit Amerika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5