WELKE IS DE BETEKENIS van de ontdekking van het anti-proton? Het probleem der ketterij lèksht llitM Sn sÉl Kan men ziekten voorkomen? Mogelijk een nieuw en veelbelovend startpunt UITDAGING TOT SPECULATIES OVER DE ANTI-MATERIE -en moedgevend woord Een moderne vorm van een oud verschijnsel I VOOR DE CARNEGIESTICHTING Compromis tussen werkgevers en werknemers in België V-VtH' H 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 PAGINA 7 waarschuwen tegen Loonsverhoging voor landarbeiders? COASTER IBIS IN NOOD Wens van de Tweede Kamer Verhoginig strafmaat voor verkeersdelicten VIJFDAAGSE WERKWEEK Stakingen zijn thans afgelast De pen wordt U door de fiscus letterlijk in de hand geduwd: noteer op Uw aangiftebiljet voor Inkomstenbelasting NU een aanmerkelijk hoger bedrag aan aftrek voor premiën gezins- en oudedagsverzorging U mag n u gaan tot een bedrag van f 3.600.- Maliebaan 50, Utrecht Hoe houdf men de lichaamsweerstand op een redelijk peil? Door goede, maar matige voeding en door het harden van het lichaam tegen temperatuursverschillen Wordt het „houtrijk huis" een bouwsysteem? Grote besparing aan arbeidskracht Benoeming r.-k. Universiteit A r till er ie - inrich tinge n Ambtenarenpensioen voor het personeel Liturgische weekkalender In het midden van de vorige week werd bekendge maakt, dat in de Verenigde Staten, in het atoom laboratorium van de universiteit van Californië, te Berkeley, het eerste „anti-proton" of „negatieve proton" is ontdekt. Als om de betekenis van deze ontdekking te accen tueren, had de Amerikaanse Commissie voor de Atoom energie in verband daarmee gesproken over een „zeer r'.ike ontdekking, welke het begin zou betekenen van een nieuw tijdperk in het kernonderzoek". Het gaat hier dus om een ontdekking, die om de Woorden van de Nobelprijswinnaar dr. Ernest O'Law- ïence te gebruiken „onvermijdelijk de vraag doet opkomen, of de ontdekking van het anti-proton een mijlpaal zal zijn op de weg naar een geheel nieuwe reeks ontdekkingen." Intussen kunnen onze lezers zich herinneren, dat wij in de zomer van het jaar 1954 een artikel gewijd heb ben aan een tweetal berichten, waarin gesproken werd over het „invangen" van een anti-proton. Twee geleer den, dr. Bruno Rossi, van de technische hogeschool te Massachusetts in de Verenigde Staten, en later dr. Marcel Schein, van het fysisch instituut van de univer siteit van Chicago, hadden gemeend op aan kosmische hoogtestraling blootgestelde fotografische platen het spoor van zulk een mysterieus deeltje aan te treffen. Dit doet de vraag rijzen naar de samenhang tussen deze feiten en tevens naar de betekenis van de term, „het eerste anti-proton". Elke middelbare scholier weet tegen woordig, dat de natuurkunde een atoom beschouwt als bestaande uit een kern, opgebouwd uit positief geladen proto nen kernen van het atoom van het ekynent waterstof en neutronen, zon der elektrische lading, alsmede uit een i,schil" van kleine, negatieve elektro nen. Maar daar is nog niet alles mee gezegd. Fr blijken namelijk ook nog oen aantal andere deeltjes een rol op het kleine atoomtoneel te spelen en Wel deeltjes van de kern. De kernfysica gaat van het principe uit, dat massa en energie onderling el- kaars plaats kunnen innemen. Wanneer een atoomkern uiteenvalt, moet daarom de massa van zijn brokstukken plus het massa-equivalent van de vrijgekomen energie gelijk zij aan de massa van de oorspronkelijke atoomkern. Dikwijls echter is dat niet het geval, een geringe hoeveelheid massa blijkt spoorloos verdwenen, als een sneeuw vlok in het water van de zee. Om nu hun vergelijkingen, waarmee zij het ge beuren trachten te beschrijven, klop pend te maken, hebben de kernfysici zich somtijds trachten te redden, door bet bestaan van een of ander nog onbe kend deeltje aan te nemen. Zij „voor spelden" dan het bestaan van zo'n nog nooit waargenomen fundamenteel bouw steentje van de atoomkern. En voor de onderzoekers was dat dan een prikkel om de ogen wagenwijd open te zetten en te zien, of zij dat ,,spook"-deeltje ook werkelijk op heterdaad konden be trappen. Zo voorspelde in 1930 de Britse na tuurkundige Paul Dirac op theoretische Aavertentte Alg u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu Oen manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vastuurvooruwstoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le- vernilletles. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden tn staat weer op eigeD kracht t» Werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes cm u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver- «topping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le- •erpilletjes. I MO per flacon. W (Vervolg van pagina 1) Wij zijn er inmiddels van overtuigd, dat deze beslissingen door de diocesane Raden van Overleg met pijn zijn geno men. Het wil immers zeggen, dat zowel kwantitatief als kwalitatief belangrijke groepen uitgesloten blijven, dan wel zichzelf uitsluiten van het als centraal en algemeen bedoelde overleg tussen alle katholieken van ons vaderland, over vraagstukken, waarbij juist deze groepen in vaak zo belangrijke mate 2ijn betrokken. De moeilijkheid is vaak biet alleen, dat men de noodzaak van standsorganisaties niet erkent, maar nog vaker, dat men niet weet tot welke *'ch te richten. We zijn van oordeel, dat hier de standsorganisaties zelf mede ®ohuldig staan. Hoe onprettig, hoe min meer kleinzielig het moge klinken, *r zal reglementering moeten komen voor het lidmaatschap, d.w.z. dat men ■amelijk nauwkeurig moet aangeven, krachtens opleiding en maatschap- P6lijke functie en andere punten van ^oordeling voor het lidmaatschap van A11 bepaalde standsorganisatie in aan- ei'king komen. Het blijft onze stellige ^®rtuiging, dat de organisatie van onze tp^knemende middenstanders een ar- Wlerig geval zal blijven en naar bo- VQa als het ware hermetisch afgesloten Zp Werkelijk mediale werkers, zolang elke r beneden van oordeel blijft, dat zjjn machinebankwerker, die baas in die da^af..lid moet zijn van de W. M., om- 0r n'j dient over te gaan naar een vak- lidm1Satie> die het zogenaamde keuze- We aat.scbaP v°°r K.A.B. of W.M. kent. situar n uit vele gesprekken, dat deze cf n-we mogen haar juist vinden ondprT- vele officieren, journalisten, W m. houdt' leraren' enz' buiten de rie^aihiLevfnwel een andere catego- maar ntettemir uiterst '-lein in aantal, functie, die nn„Ze.er belangrijk om haar leg blijft staan buiten het over- tholieke hoogleraren ®.n 0nze ka" lende universiteiten S ,de verschil- Wel vindt men ze in T hogescholen, katholieke leest geschoefdo llende op Pelijke diensten maar in ,maatschap- organisatorische overleg zoekT186"1^6 tevergeefs Wat is „f! ?°ekt men ze Van de redenen? We kunnen hef0 ,daar" gissen. We weten sWht het slechts ontbreken van een tL S Zeker' dat het van een voortdorfnTg8ld contact en Alma Mater van tv overleg met de geschool van TUbimcT6®™ en de ho~ dukfeVk Ven barte T h0pen' dat het mgr Alfrink bem°edigend woord van de van ri» °,VeL de wezenlijke waar- Uit dn de .standsorganisaties mensen ®an het denk bl«vende groeperingen daad zetten en.... tot de «aad zal voeren. di"e fueling wordt, en elke postbode, m-,., kantoorknecht wordt, nu voortaan gronden als boven aangegeven het bestaan van anti-elektronen, die te genhangers van de bekende negatie ve elektronen zouden moeten zijn. Dus deeltjes met een massa, even groot als die van de elektronen, maar met een tegengestelde, dus ditmaal po sitieve, elektrische lading. De kernfysica behoefde niet zo heel lang te wachten, want in 1933 kwam dat anti-elektron dat positief elektron al voor de dag. De Amerikaan Ander son ontdekte het. Hij kreeg het wel niet te zien, maar het liet een spoor na in de emulsie van een fotografische plaat. Een spoor, waaruit viel af te leiden, dat het alleen maar van zo'n positief elektron afkomstig kon zijn. Waaro.-i we het nooit eerder ontdekt? Wel, het bleek, dat die po sitronen, zoals ze genoemd werden, geen lang leven beschoren was. Botste het op een elektron, dan ge beurde er iets -rampzaligs voor bei de. Alle twee verdwenen zij spoor loos, terwijl slechts een hoeveelheid energie met het karakter van elek tromagnetische straling als getuige van de ramp achterbleef. Er zijn méér van die „spookdeel tjes voorspeld en gevonden. Zo ver blijdde de Japanse atoomgeleerde Hide- ki Yukawa de wereld met de voorspel ling van het meson. En drie jaar later, in 1938, kwam het zich inderdaad ook melden. De verschillende ontdekkingen had den de kernfysici vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat Je deeltjes paars gewijze positieve en negatieve voorkwamen, en soms zelfs in triplet ten positieve, negatieve en neutrale. In 1928 al had Paul Dirac over een spiegelbeeld van het proton een anti proton of" negatief proton gespro ken. Maar in een kwart eeuw tijds had het zich nimmer op aarde laten zien. Totdat in het voorjaa. 1954 het zich als een bode uit het heelal meldde. Het de monstreerde zich op een fotografische plaat, die op grote hoogte aan de pri maire kosmische straling was blootge steld! Dat maakte de zaak nog interessan ter. Zou het ooit hier op aarde bij een keruproces worden aangetroffen? Dan zou daarmee een merkwaardig triplet zijn voltooiing hebben gevonden: het drietal (positief) proton, (even groot, maar neutraal) neutron en tenslotte het (negatieve) anti-proton of negatron. Het recente bericht is het antwoord op deze vraag, een bevestigend ant woord. Het anti-proton gevonden. Men dankt het anti-proton aan een machtig apparaat, een deeltjesversnel- lingsmachine, de Bevatron te Berke ley. Het is op het ogenblik de grootste versnellingsmachine ter wereld, en een van de .redenen, waarom zij gebouwd werd, was juist de opsporing van het anti-proton. De kernfysici Interesseren zich in ho ge mate voor dergelijke gigantische ver snellingsmachines, en terecht. Want het anti-proton manifesteert zich slechts bij zeer hoge energieën een andere uitdrukking voor zeer hoge snelheden van de deeltjes, energieën van de orde van 5 5 6 „bev's". De naam „bev" is gevormd uit de beginletters van de woorden „billion electron volts" en het is een eenheid van energie, gelijk aan een miljard (in het Amerikaans billion) elektron volt. Tot op het ogenblik van het in gebruik stellen van de Bevatron was er geen enkele andere deeltjesversneller ter we reld, die zulke hoge energieën aan de deeltjes kon meegeven. Dat kon het klassieke cyclotron niet, maar ook het '.ekende cosmotron te Brookhaven (V.S.), van 2.300 miljoen elektron volt niet en de Engelse machi ne van 4.000 miljoen elektronvolt al evenmin. Maar in de toekomst zullen ook het te Genève ten behoeve van het Europese kernfysisch onderzoek te bou wen machtige proton-synchrotron van 6000 miljoen elektron volts en de door de Russische geleerde Vladimir I. Vek- sler op de atoomconferentie aangekon digde geweldige Russische machine van 10 miljard elektron volt, die bijna ge reed is, het kunnen. Hoe heeft het team van geleerden, Owen Chamberlain, Emilio Segre, Clyde Wiegand, Thomas Ypsilantis, Herbert Steiner en Edward Lofgren, dat te Berkeley onder leiding van dr Ernest Q. Lawrence gewerkt heeft," het anti-proton eindelijk ontdekt? Met behulp van de Bevatron heeft men protonen waterstofkernen een ontzaglijke race door de machine laten maken, tot hun energie een waarde van 6,2 miljard elektron volt berei. had, de hoogste energie, ooit door de mens aan een elementair deeltje medege deeld. Daarna heeft nen ze in de Be vatron op atoomkernen van koper laten botsen. Die atoomkernen bevatt zelf negen en twintig protonen en vier en dertig tot zes en dertig neutronen. Wan neer nu een zo energierijk proton, dat kwam aanstormen met een ontzaglijk grote snelheid, tegen een neutron uit de kern van eer. koperatoom aanbotste, verdween er ongeveer twee miljard elektron volt energie en kwamen er materiële deeltjes te voorschh'n. Behalve de oorspronkelijke deeltjes proton en neutron werden er een groep volkomen nieuwe zware partikel tjes waargenomen, alsmede een proton en een anti-protv Het anti-proton bleek stabiel te zijn in een vacuum, het valt niet spontaan uiteen. Maar wanneer het op een proton botst, dan ontstaat uit beide mesonen, die een uiterst korte levensduur bezitten, en dan in het niet verdwijnen. Waarin is nu de grote betekenis van de ontdekking van het anti proton gelegen? Deze is tweeledig. Op de eerste plaats is zij een uit daging voor de geleerden om zich bezig te houden met een speculatieve, maar zeer intrigerende gedachte-conceptie: die van de inverse materie of anti-ma terie. Lees nog eens na, wat boven over het atoom het „aardse" atoom zoals wij dat kennen gezegd is. Dan is er een geheel i ndere atoomsoort denkbaar, precies het tegengestelde van de be staande. Een atoom, waarvan de kern is opgebouwd uit anti-protonen nega tieve protonen dus en neutronen, met een „schil" van positronen positieve elektronen. Alle elementen daarvan be staan dus. Dit soort materie is ons op aarde onbekend. Het is er ook, zo zon der meer, onbestaanbaar, aangezien protonen en anti-protonen, en elektro nen en positronen verdwjjner als zjj op elkaar stoten. Maar gezien het feit, da' de aanwezigheid van het anti-pro- ton in de kosmische straling geconsta teerd is, achten sommige geleerden de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er ver weg in het heelal werelden uit deze inverse materie zouden kunnen zijn op gebouwd. Zelfs dan echter oehoeft dit voor onze wereld nog geen gevaar te betekenen. Maar hoe dan ook, ongetwijfeld zal de ontdekking van het proton grote mogelijkheden bieden tot uit breiding en verdieping van ons in zicht in de bouw der materie. Daar is evenwel nog niet alles mee ge zegd. Want onze tijd vraagt nu een- maal graag naar practisch nut, naar practische toepassingen? Zijn die er? Valt er met het anti proton iets aan te vangen? Zij zijn er nog niet. Er valt nog niets mee aan te vangen. Maar toch toch hebben de kernfysici ook in dit op zicht gesproken van een hoogst be langrijke ontdekking en van een nieuwe aera. Wat voorbarig? Neen, want het is goed zich aan het verleden te spiege len. In 1932 had een ontdekking plaats, die wij in dit verband met de jongste ontdekking zouden kunnen vergelijken. Het was die van het neutron. Ook in 1932 wist men toen voorlopig niet veel meer te doen, dan over te gaan tot de orde van de dag. Van de betekenis en de grote waarde \an het neutron in de praktijk had men in die tijd niet het flauwste vermoeden. Maar vandaag de dag weten wjj allen, welk een grote rol de neutronen spelen bij de practische toepassing van het vrijmaken van kern energie. De ontdekking van het anti-proton is mogelijk ook zulk een nieuw en veel belovend startpunt. En wij zullen moe ten afwachten, wat het de mens, die er op uit is om de krachten der natuur te beheersen en er profijt van te trekken, zal opleveren. Mr. H. C. M. EDELMAN. (Van onze Haagse redactie) Als het college vei. rijksbemidde laars daarvoor toestemming verleent, zullen in het seizoen 195556 alle landarbeiders een tussentijdse loons verhoging genieten. Dat wil dus zeggen een loonsverhoging, die bui ten een algemene loonronde of een andere algemene wijziging van de loonrichtlijnen valt. Een commissie van het Landbouw schap had namelijk reeds geconstateerd, dat de landbouwlonen in vergelijking met de andere lonen een achterstand vertonen van 4—4V4 cent per uur. Onderhandelingen hebben er toe ge leid. dat er een voorstel is ingediend, om de lonen van de losse arbeiders m 314 cent en die van de vaste ar- beiderse met 5 cent per uur te verho gen. Men heeft aan deze toezeggingen nog het voorbehoud verbonden, dat zij niet verwezenlijkt zul.en worden, alvo rens de minister van Landbouw er in toegestemd heeft, dat deze hogere loon kosten ook in de garantieprijzen van b.v. suiker en melk mogen worden doorberekend. Men zal zich herinneren, dat een dergelijke doorberekening ook na de welvaartsloonronde van oktober 1954 toegestaan is. De minister heeft meermalen toegezegd, dat dit ook m de toekomst voor goedgekeurde lonen het geval zal zijn. Hiermee is echter nog niet gezegd, dat een dergelijke doorberekening ook a priori vaststaat wanneer de loonsver hogingen de goedkeuring van het col lege van rijksbemiddelaars gekregen hebben. Het Landbouwschap schijnt het zekere voor het onzekere te willen ne men. Mede in verband met de nood zaak tot beperking van de overheids uitgaven staat het landbouwbeleid mo- i .enteel in het middelpunt van de be langstelling. De Nederlandse coaster Ibis, een vaar tuig van 175 brt., donderdag uit Vlissin- gen .„vertrokken, is vrijdagmiddag in moeilijkheden komen te verkeren op 20 mijl ten westen van Den Helder. Om 10 NL.T611 over half 4 werden de eerste lichtkogels, die van het schip, dat geen radio-telegrafisch contact kon leggen, vermoedelijk omdat de zender defect was, opgemerkt. Van Valkenburg steeg een vliegtuig op, terwijl uit IJmuiden de sleepboot Hector en uit Den Helder de reddingsboot Prins Hendrik uitvoeren. De sleepboot Holland van de rederij Doek sen op Terschelling probeerde ra- aio-telegrafisch contact te krijgen, doch had daarbij geen succes. De Duitse kustvaarder Alice, die op weg was naar Hamburg, kwam het eerste bij de Ibis aan en nam het schip op sleeptouw om het naar Delfzijl te brengen. Daar de Alice geen speciale sleeptrossen aan boord heeft, bleef de sleepboot Hector in de buurt om direct te hulp te kunnen komen, als dat nodig mocht blijken. De Ibis is eigendom van een Arnhemse rederij, die het in beheer heeft gegeven bij de firma Holscher te Rotterdam. (Van onze Haagse redactie) In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting van Justi tie spreken veie leden het als hun me ning uit, dat verhoging van de straf maat voor verkeersdelicten een belang rijke bijdrage kan leveren in het stre ven naar verkeersveiligheid. Andere leden daarentegen wijzen er op, dat de maximumstraffen voor ver- keersmisdrijven reeds hoger zijn dan die op overeenkomstige delicten. Bij een verdere verhoging vrezen zij voor het ontstaan nan een wanverhouding. Ook een betere regeling ter bestrij ding van het drankmisbruik komt vele leden gewenst voor. Men zou bijv. gaar ne zien, dat de minister de mogelijkheid onderzocht tot uitsluiting van de ver plichting van de verzekeraar tot vergoe ding van eigen schade aan hen, die on der invloed van alcohol brokken maken. Overigens helper alle strafbepalingen slechts in beperkte mate, indien een scherp politietoezicht ontbreekt. Daar op dringen tal var leden aan. n zijn prachtige boek: „Christendom en Kerk in onze tijd" behandelt prof. dr. K. Rahner S.J. een thema, dat om zijn actualiteit onze volle aan dacht verdient, te meer daar het te vens het wezen der Kerk raakt, dat momenteel gezien wordt als het voor naamste onderwerp van het godsdienst gesprek. Wij bedoelen de z.g. „crypto- ketterijen", d.w.z. bedekte, verborgen ketterijen, die zich dus niet als zodanig voordoen, maar toch wel degelijk in strijd zijn met de leer van de Kerk. Om zijn onderwerp in te leiden begint Rahner met de uitspraak van Sint Pau- lus, dat er afscheidingen ketterijen moeten voorkomen. En daaronder wordt dan verstaan de verandering van het door de Kerk verkondigde Woord van God in een menselijke dwaling door een Christen, die zijn eigen smaak en eigen inzicht tot maatstaf maakt van het Woord Gods, die het woord van In hei Vredespaleis te Den Haag werd vrijdagmiddag door de ambassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, namens haar regering een schilderij aangeboden aan de Carnegie Stichting. Tijdens de overdracht, v. I. n. r.: Mr. J M. A. Luns, Begum Liaquat Ali Khan en de voorzitter van de Carnegie Stichting, mr. S. J. R. de Monchy (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Premier Van Acker is er in geslaagd na moeizame onderhandelingen een compromis tot stand te brengen tussen de werkgevers en de vakbonden over de vermindering van de arbeidsduur. Advertentie Tt»lt Laat daarbij de V.V.M, U voorrekenen hoc U, in Uw speciale geval, het meest van de U geboden verruiming kunt profiteren. De fiscus heeft het belastingtarief verlaagd. U hebt het in Uw hand, reeds dit jaar een verdergaande verlaging tot stand te brengen. Vraag ons geheel vrijblijvend uitvoerige inlichtingen of toezending van een speciale folder. W'j bezoeken U slechts of> Uw uitnodiging. (Van onze medische medewerker) Behalve de ziekten die de mens als individu niet kan vermijden, die hem treffen zonder dat hij er hoegenaamd enige invloed op uit kan oe fenen, zijn er ook ziek ten, die een mens zich zelf of anderen! min of meer bewust kan aandoen. Van de eerste categorie bij voorbeeld: de meeste vormen van kan ker en hartgebreken, sommige ontste kingen (blindedarmontsteking) ver schillende bloedziekten enz. Het aan tal ziekten en doodsoorzaken van de tweede categorie is veel groter dan u mis: .hien wel zoudt denken en al ligt voor een groot aantal ziekten de waarheid in het midden, dit wil zeg gen dat de mens de omstandigheden slechts voor een deel in de hand heeft, past hier voor velen onzer toch enige bezinning. Er zijn voorbeelden te over. Wij doen een willekeurige greep: koolmonoxydevergiftiging, verschil lende andere soorten van vergiftiging (ook door het ongecontroleerd en veel vuldig gebruik van geneesmiddelen), alcoholisme, overvoeding (met alle ge volgen van dien), kouvatten (door te weinig of te veel kleding), longkan ker, (verkeers)ongelukken en tenslotte de belangrijke groep van geestelijke afwijkingen. Op geestelijk gebied geldt nog veel sterker dat voorkomen veelal heel wat eenvoudiger is dan ge nezen. De geestelijke gezondheidszorg vraagt ons aller aandacht. Over koolmonoxydevergiftiging en overvoeding hebv-m wij het nog on langs gehad. Vandaag iets over de mogelijkheden om kouvatten te voor komen. Verkoudheid is een onschuldige aandoening, die echter jaarlijks dui zenden mensen een paar vervelende dagen bezorgt en niet zelden wordt gevolgd door ernstiger complicaties o.a. keel- en oorontstekingen, bronchi tis en longontsteking. Er zijn veel meer mensen verkou den en vaker verkouden dan no dig is. De waarschuwing wees op uw hoede voor tocht en andere oorzaken waardoor grote en snelle afkoeling kan optreden, is bekend genoeg. Waar schijnlijk even bekend, maar minder geliefd is het advies het lichaam te harden. De ervaring leert, dat de be woners van huizen met centrale ver weest, dat wij in de laatste oorlog veel minder door verkoudheid zijn geplaagd De geleerden geven hiervoor twee ver klaringen: 1. de geringere hoeveel heden voedsel en 2. het gebrek aan brandstof en kleding, waardoor de mensen meer gehard werden. Het mo ge op het eerste gezicht erg wonder lijk lijken maar de feiten zijn niet an ders. warming veel vaker verkouden zijn dan mensen, die maar één verwarmde kamer in hun huis hebben. Elke keer bü het verlaten van de warme kamer krijgt het lichaam een schokje en moet de huid zich even inspannen om aan het dreigende warmteverlies het hoofd te bieden. Op den duur krijgt de huid hierin als het ware routine en handig heid. In een huis waar alle kamers, de keuken en de gang ongeveer éven warm zijn (en bovendien vaak iets te warm) zal deze belangrijke functie van de huid ge.eidelijk aan achteruit gaan met als gevolg een minder goede aan passing van de huid aan tempera tuurswisselingen. Hierdoor ontstaat weer een verhoogde vatbaarheid, want als het lichaam nu onverhoeds in een koudere omgeving komt, kan de huid niet meer zo snel reageren, het li chaam koelt Iets af en het verkoud- heidsvirus of een van zijn kwaadaar dige collega's krijgt grotere kans om het nu kwetsbare lichaam aan te grij pen. Merkwaardig en zeer leerzaam is in dit verband de waarneming ge- et zal u nu niet moeilijk meer vallen om te bedenken op wel ke wjjze men de lichaamsweer stand op een redelijk peil kan houden of brengen. Essentieel is blijkbaar: goede, maar matige voeding en het lichaam harden tegen temperatuurs verschillen. Dit bereikt men door doeltreffende kleding natuurlijk niet te weinig maar ook niet te veel; als u zichzelf in oktober al verwent met dikke woften truien, dassen en zware w'nterjasscn zult u in december eeu gemakkelijk slachtoffer zijn van "ver koudheid en griep. Zwemmen is ook een uitstekende methode om het li chaam te harden en wie niet in de gelegenheid is om deze voortreffelijke sport zomer en winter te beoefe nen, kan heel goed volstaan met zich 's morgens en liefst ook 's avonds uit gebreid te wassen met koud water. U zult een'- zien hoe gei kkelijk u hier aan went en hoe goed het u zal be vallen. Laat vooral ook uw kinderen hiermee beginnen, want jong geleerd is oud gedaan. St. Het zaterdag in de vroege ochtenduren bekend gemaakte protocol stipuleert, dat beide partijen in principe akkoord gaan over het invoeren van een werk week van 45 uren, verdeeld over vijf dagen. De verwerkelijking van dit principe wordt echter afhankelijk ge steld van de moeilijkheden, die het in de verschillende industrieën kan ople veren. Als er in de paritaire commis sies geen overeenstemming bereikt wordt, zal een comité van deskundigen het probleem bestuderen en hun be sluiten aan de centrale paritaire com missie voorleggen. Over de datum, waarop men in de steenkoolmijnen met d vijfdagenweek wil beginnen, werd nog geen definitie ve beslissing getroffen. Voor de staal- nijverheid is deze datum vastgesteld op 1 februari 1956. In de stikstofnijver heid, waar de arbeiders sedert zes we ken in staking zijn, wordt de werkweek onmiddellijk tot 46V4 uur verkort en zil men met ingang van 1 februari de vijfdagenweek invoeren. Voor de in- t .strie der nonferro-metalen is deze datum 1 december 1955. In de banksec tor zal men vanaf volgende maandag beginnen met de studie van de toepas singsmodaliteiten. De regering heeft er zich toe ver bonden het probleem voor te leggen aan de internationale instanties, die hier voor in aanmerking komen, opdat ter zake eventueel passende gemeenschap pelijke maatregelen zouden worden ge troffen. De vakbonden hebben toege zegd de stakingen, die op 2 november moesten beginnen, af te gelasten. Eind mei van het volgend jaar zal de rege ring een nieuwe conferentie van pa troons en vakbonden bijeenroepen, om de situatie te onderzoeken. Het Houtvoorlichtingsinstituut hoopt te bereiken, dat, als de proefbouw van het type houtrijke huis hiertoe aanlei ding geeft, deze bouwwijze als een bouwsysteem zal worden afgekondigd. Als daarbij blijkt, dat voldoende be zuiniging aan arbeidskrachten op de bouwplaats zal worden verkregen, hoopt men, dat dienovereenkomstig facilitei ten zullen worden verkregen, die een ruime toepassing mogelijk zullen ma ken, aldus een mededeling, welke vrij dagmiddag tijdens de „Houtdag 1955 in het Rotterdamse Bouwcentrum ge geven, werd gedaan. Minister Witte had 's morgens in zijn rede reeds gezegd, dat hij het ontwerp voor het houtrijke huis met vreugde begroette, niet, om dat dit ontwerp „het" plan voor de oplossing van het woningprobleem is, maar omdat dit één van de mogelijk heden is, uit de moeilijkheden te ge raken Wellicht, aldus de minister, kun nen uit het eerste project verdere typen en varianten worden afgeleid. In de middagvergadering werd voorts over dit nieuwe type huis nog mede gedeeld, dat de bouw hiervan een ar beidsbesparing op de bouwplaats zelf van 40 a 50 pet. oplevert. Als de houtrijke huizen in serie worden ge bouwd, bü een normaal bouwtempo, zal de bouwtijd hiervan ongeveer enkele weken vergen. In het nieuwe type wordt 16 5 17 kubieke meter hout per woning verwerkt tegen 7 a 8 kubieke meter in een normaal bakstenen huis. Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft prof. A. W. Mulock Houwer te Bussum voor de duur van het studie jaar 1955-1956 belast met het onderwijs in de oogheelkunde aan de faculteit dér geneeskunde van de r.-k. Universiteit te Nijmegen. God aanpast aan zichzelf in plaats van omgëkeerd en die aldus zijn eigen Christendom stelt tegenover dat van de Kerk. Het „moeten" voorkomen van dergelüke ketterijen, zoals Sint Paulus ze bedoelt, hangt zowel samen met de zondige vrijheid van de mens als met de algemene situatie, waarin de wereld sinds de zondeval verkeert tengevolge waarvan „schuld, nood en vertwijfe ling het leven van de mens en de ge schiedenis van het Rijk Gods zullen be geleiden tot aan het einde der tijden". Rahner voegt daaraan toe dat er dus ketterijen „moeten" zijn, omdat ze meer zijn dan alleen maar het gevolg van een willekeurige vrüheid, omdat ze tot die duistere zaken behoren die moeten zijn, opdat geen mens en dus ook geen men selijke waarheid zich voor God zou kun nen beroemen. Dit alles hangt natuur lijk samen met het mysterie van het leven, waarin het kwaad een voor ons verstand, onbegrijpelijke rol speelt, zodat, óók van dit gezichtspunt uit gezien, het geloof en het vertrouwen op Gods liefde en wijsheid de enig-juiste houding van de mens bepaalt. De vraag is nu. waar wij in de mo derne tijd bedoelde ketterijen vinden. Enerzijds kunnen wij zeggen, dat de we reld in onze dagen boordevol is van 1 dwalingen, die in strijd zijn met de j waarheid van God, pers, radio, film, het hele openbare leven, de hele atmosfeer, j waarin wii leven, verkondigt opvattin- I gen en theorieën, die lijnrecht tegen de wet van God en de leer van de Kerk j ingaan. Dat is een door ieder gemak- i kelijk te controleren feit. Maar dan I moet er ook direct aan worden toege- j voegd, dat deze dwalingen zich hele maal niet aanbieden als de christelijke waarheid, als de verklaring van Gods Openbaring. Zulke dwalingen worden hier echter niet bedoeld. Die opvattingen en me ningen staan buiten het Christen dom en de Kerk. Wat Rahner in zijn uiteenzetting op het oog heeft zijn de „kette rijen" binnen de Kerk. Het gaat erom vast te stellen of die be staan en in welke vorm. Dus of er nu nog meningen worden verkondigd en hoe, die in strijd zijn met de openbaring. Voorop dient dan te worden gezegd, dat de Christen feitelijk nog nooit zo volkomen duidelijk heeft kunnen uit maken, waar de boodschap van Chris tus en van diens Kerk wordt gepredikt dan in de moderne tijd, waarin de Kerk, vooral en definitief in het Vati caans Concilie, op scherpe en defini tieve wijze uitsluitsel heeft gegeven over op dit leergezag en de wijze waar op dit leergezag functioneert. Met an dere woorden: de Stoel van Rome is de beslissende instantie, die uitmaakt, wat de juiste verklaring van Gods open baring is én wat niet. Bovendien is het Kerkelijk leergezag uiterst waakzaam, zodat een eventuele, verkeerde opvat ting onmiddellijk wordt gesignaleerd en veroordeeld. Wjj mogen daarbij verder niet ver geten, dat de onfeilbaarheid van het Kerkelijk leergezag zelf ook tot het ge loof behoort, zodat iemand, die een me ning voorstaat, afwijkend van de offi ciële leer, zich niet alleen door die dwa lende opvatting, maar ook door het feit, dat hij dit gezag zelf naast zich neer legt, buiten de Kerk plaatst. Het is dus onmogelijk in deze tijd een dwa ling aan te hangen en tegelü'k te den ken, dat men dit veilig kan doen bin nen de Kerk, omdat, zoals gezegd, het leergezag hit het Woord van de Paus spreekt en als zodanig een geloofspunt vormt. Men kan derhalve in zekere zin zeg gen, dat er nu eigenlijk geen kettterijen in de Kerk meer zijn. De Kerk brand merkt dergelijke opvattingen immers di rect als strijdig met de Openbaring en te vens behoren het geloof en de onder werping aan het Kerkelijk leergezag zelf tot een zuiver en volkomen lid-zijn van de Kerk, zodat overal, waar de ware Kerk is, geen „ketterijen" tege lijkertijd aanwezig kunnen zijn. En toch moet men zeggen, dat er ook binnen de Kerk ketterijen zün. Al leen al omdat Sint Paulus' woord nog steeds van kracht is, dat zij er „moe ten" zijn. Als dat dan zo is, blijft er niets anders over dan te concluderen, dat de hedendaagse ketterijen voorko men in een andere gedaante. Een open lijke ketterij kan, zoals reeds aange duid, tegenwoordig niet bestaan zonder dat ze aanstonds door het leergezag wordt veroordeeld met alle gevolgen van dien. Wie dan toch nog zo een ver keerde opvatting blijft aanhangen plaatst zichzelf én zijn mening buiten de Kerk. De Kerk zelf is zodoende steeds vrij van dezelfde ketterij. Wan neer er nu toch ketterijen in de Kerk voorkomen, dan kan het niet anders of deze moeten niet duidelijk aan de dag treden en slechts bestaan in een bedek te en verholen vorm. Er kan dus alleen sprake zün van de z.g. „Crypto-kette- rijen". Wij komen hierop nog nader te rug. (Van onze parlementaire redacteur) Vooruitlopend op een wet, die nog dit kalenderjaar moet worden ingediend, om het personeel van de „Artillerie Inrichtingen" de status van overheids personeel terug te geven, die het voor de oorlog had, heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp aangenomen, waarin directie en personeel reeds voor de pen sioenwet als ambtenaren worden be schouwd. Van alle kanten werd erop aange drongen om het hier niet bij te laten en het personeel eindelijk in rechten te herstellen. Reeds ruim veertien jaar is deze kwestie slepende. De heer Koer sen sprak hierover namens de K.V.P. en diende een amendement in, dat door minister Beel werd overgenomen. Het gaat de regering nu toch blijkbaar ernst worden met deze kwestie. ZONDAG 30 oktober: Feest van Christus Koning; eigen mis; 2 geb. van de zon dag; Credo: pret. van Christus' Koning- laatste evang. van de zondag; wit. MAANDAG: Vigilie van Allerheiligen' eigen mis; 2 geb. H. Geest; 3 geb. voor Kerk of Paus; paars. DINSDAG: Allerheiligen; eigen mis; Cre do; wit. WOENSDAG: Allerzielen; eigen missen; pref. van de Overledenen; zwart. DONDERDAG: Mis van Allerheiligen; 2 geb. van de zondag; Credo: wit. Of wel: Mis van de 22e zondag na Pinkste ren; 2 geb. octaaf van Allerheiligen; geen Credo; gewone pref.; groen. Den Bosch, Breda en Roermond: H. Huber- tus, bisschop-belijder: mis Statuit; 2 geb. octaaf; Credo; wit. VRIJDAG: H. Carolus Borromaeus, bis schop-belijder; mis Statuit; 2 geb. oc taaf; 3 geb. H. Vitalis (R.: 3 geb. H. Perpetuus; 4 geb. H. Vitalis); Credo; wit. Ofwel: Votiefmis van het H. Hart; Credo; pref. van H. Hart; wit. ZATERDAG: Mis van Allerheiligen; 2 geb. H. Geest: 3 geb. voor Kerk of Paus; Credo: wit. Den Bosch: H. Odrada, maagd; mis Dilexisti; 2 geb. oct.; Cre do: wit. Breda en Roermond: H.H. Relieken; 2 geb. oct.; Credo; rood. ZONDAG 6 november; 23e zondag n» Pinksteren; eigen mis; 2 geb. oct.; Cre do; pref. van de H. Drieëenheid; groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7