Zoveel levens gestrand en verwoest sLras s narr Raadsleden in Tilburg en Bergen verlaten raadzaal DE VUILNISBOERTJES VAN MADRID HEBBEN EEN BOND GESTICHT 'J B0- MELK Altijd zullen er achterblijven m SCHEVE TOREN VAN PISA brengt de gemoederen opnieuw in beroering Vragen over het bezoek van Prinses Irene in Tilburg de aanleiding I4AAS ZATERDAG 29 OKTOBER 1955 PAGINA 9 Zoals wij van onze Griekse vluchtelingenreportage, het vorig jaar, het beeld met ons meenamen van de verbitterde, ondanks zijn zeventig jaar nog volop vitale, recalcitrante opticien, die in het naakte kamp Lavrian tussen het weinige, dat hij bij zijn vlucht uit China had kunnen redden, daar hokte zonder hoop of Uitzicht in een stinkend benauwde tent, zo is het van onze recente reis door Oostenrijk, dat wij ons een eenzame, afzijdige figuur zullen herinneren, in de verte voor een venster van het tehuis voor bejaarde vluchtelingen in Salzburg. Onwaarschijnlijk voor deze omgeving, bijna zwierig als heer gekleed en zo op het oog een goed gesitueerde Kurgast in Bad-Gastein. Hij bemoeide zich met niets en niemand: een querulant, zei men ons, en maar niet op letten. Maar juist naar hem moesten w« aldoor kijken, met plotseling weer heel sterk dat ge- Voel van schaamte en schuld, het bewustzijn van geheel ten onrechte door het leven te zijn ontzien. Wij kwamen aan de weet, dat deze oudere vluchteling een Hongaars architect was: een onredelijk, ver bitterd man, niets mee te beginnen, vertelde men, maar wij hadden daar onze eigen gedachten over en de laatste blik, voor wij in de auto stapten, die ons terug zou brengen naar de wereld, het normale leven en comfort, was naar boven, naar het venster, waarachter hij nog altijd stond. Een blik, die wij snel weer hebben afgewend, maar waar wij uren en dagen lang en eigenlijk nog altijd niet van los zijn gekomen. tnsM0> HET HOOFD VAN DE FARAO Fossielen van dinosaurus in Zuid-Afrika STRADIVARIUS- VERNIS Samenstelling ontdekt in oude viool Stakingsverbod in meer vitale bedrijven? Professor wil het te bouwen- wankele gevaarte op een plechtige verga- afbreken en steen Fhlnfe^beklnd'maaktl6 voor steen weer opbouwen Graaf van Mayalde moest het onderspit delven Langer vakantie en meer vakantiegeld Voor het eerst in het vakantieseizoen 1956 Zes gezinnen dakloos door brand Hagenaar verdacht van ontvoering van meisje DE AFZIJDSE MAN VOOR HET YENSTER Het optimistisch geluid, dat w;j de vo rige week hebben laten horen, het feit, dat her en der iets van licht kiert in een tot dusver donker perspectief, mag vooral niet de werkelijkheid doeze len van nog altijd het troosteloos lot Van zoveel duizenden: in miserabele, uitgewoonde barakken, in vervallen, holle, stinkende kasten van oude kazer negebouwen. Ook dat bejaai'dentehuis te Salzburg is zo'n triest geval, ofschoon men het naar best vermogen een beetje bewoonbaar heeft gemaakt. Zoals wij reeds hebben bericht zullen nu met Ne derlands geld nog enkele hoognodige voorzieningen worden aangebracht, die er het verblijf iets zullen veraangena men. Toch blijft zo'n huis een tragische opvangplaats van gestrande levens: de eenzame, zwijgende man daar hoog voor het venster, die zijn leed en zijn dépit maar staat te verbijten, volkomen dé- placé in zijn hu' lige milieu, weer een ander aspect dan de hoffelijke gelaten heid der Wrangel- en Denikin-vetera- nen, al sinds de eerste wereldoorlog ontheemd en opgejaagd, die nog altijd een geheimzinnig geloof hebben in de terugkeer van het verleden. Een, als het niet zo diep verdrietig was, operet- te-achtig stuk Bronbeek: generaals, ko lonels, soldaten, martiale jeugdfoto's als tsaristisch militair boven hun scha mel bed, met de ikonen en het portret van de Czaar. En een totaal verdroom- ,.e' schilderachtige Pope, die hun de mul i ?er kerk geeft in het met zoete- kleurenprentj' overvulde Ortho doxe kapelletje. Voor de oudere mensen, belast met duizeld herinneringen, weegt het vluchtelingenleed het zwaarst. Zij hebben van de toekomst niets an ders meer te verhopen dan een bed om menswaardig in te sterven, tot het laatst toe geplaagd door een heimwee dat erger is dan de pest. Waarbij, sinds het Staatsverdrag is afgesloten en in het bijzonder de Amerikaanse bezettingstroepen zijn afgereisd, weer de angst is gekomen, de angst voor meer dan ooit de onmiddellijke nabij heid van het ijzerc gordijn. Wij heb ben nog in de omgeving van Salzburg een ontmoeting gehad met de Ortho doxe, uiteraard los van Moskou staan de Aartsbisschop, onder wie de Rus sische vluchtelingen in Oostenrijk res sorteren. Het gesprek liep via een tolk, maar welke vraag wij ook aan hem richtten, zijn antwoord kwam steeds terug op een wanhopig beroep op het Nederlandse volk om hen toch, allen met elkaar, tot zich te nemen, in yeiligheid. Stuur een schip, één schip, herhaalde hi, telkens weer, en haal ons weg. Nederland neemt 250 gezinnen op en ook Noorwegen, Zweden, Denemarken, België bieden gastvrijheid, een mens lievende gastvrijheid, die anders dan bij emigratie overzee, ook open staat voor bejaarden en zieken in een fami lie. Maar een selectie is het altijd en wat achterblijft zijn steeds meer de moeilijke, de hopeloze gevallen, het be zinksel der grote misère, mensen, die geleidelijk aan a-sociaal zijn geworden of met de strafrechter in aanraking ge komen. Zo'n oord van jammer en ellen de, van ziekte en morele verwording is bijvoorbeeld de Wohnsiedlung 106, te Enns in Opper-Oostenrijk, ook weer een afgedankte kazerne, waar 376 vluchte lingen huizen, voor een groot deel men taal verwoeste mensen, murw van het vergeefse './achten op wat zij allen heb ben verhoopt: emigratie. Er zijn 21 ac tieve T.B.C.-gevallen, .meest kinderen, en een groot aantal negatieve. Twee kinderen zijn in een sanatorium opgeno men, de rest loopt rond in het grote tochtige huis, onvoldoende gekleed en gevoed. Een probleem op zich vormen de alleenstaande vrouwen, met soms drie, vier kinderen van verschillende vaders, niet minder dan 95 gevallen te genover 68 families. Voor deze trieste, verlepte schepsels en hun haveloos, on derkomen kroost is nergens hoop: zelfs de meest hulpvaardige landen laten hen zeker niet toe. De leiding van dit huis bleek pes simistisch. Zij zag geen kans het voortgaande verval yan deze gemeen schap te stuiten, het lot der mensen te verbeteren. Het liefst zou zij de kinderen, de opgroeiende jeugd willen Vluchteling al sinds de eerste wereldoorlog, maar altijd nog Levend w het verleden, de laatste dagen van het czaristische Rusland. De farao Osorkon II, die omstreeks 847 v. Chr. zijn hoofd verloor, heeft twee weken geleden een nieuw ge kregen. Dit dankt hij voornamelijk aan <3e heer Bernard V. Bothmer, archaeo- loog, die in het museum te Philadelphia een strikt eenzaam Egyptisch konings hoofd tegenkwam. De halslijn toonde fian, dat het hoofd had toebehoord aan een knielende farao. Bernard Bothmer, die terstond op zoek ging naar de ont brekende romp. zag er een afgebeeld lrj een publikatie van het Oudheidkun dig Museum in Cairo. Zodra de archaeo- Jdog daar kans toe zag, dook hij de kei- pers van het genoemd museum in, en kWam met Osorkon de Tweede weer te v°°rschijn. Een plastic model van de «ais bleek voortreffelijk op de romp 'e Passen. Dit was voor mr. Bothmen Sanleiding, uit Philadelphia een gips afgietsel van de granieten kop te laten komen. Ternauwernood wist hij de douane te Alexandrië, die het pakket in ®en opslagplaats stalde, te bewegen, de nvoerrechten te laten vervallen. Een ri weken geleden echter kon de ont- aan a" g'Psen hoofd overhandigen hot Sf' bbas. Bayoumi. directeur van daartoe^hoT 5 j Cairo, die het op de Al moet W APlaats liet vastlijmen, met een ei™1"8 0®orkon dus voorlopig gaan wiigw tlSChedel door het leven er uit ^eefT gezien" tGnminste' hoe Dr. Frangois Ellenberger, een eeo 1°°?,v,?,n de Pa"jse Sorbonne, heeft in Zuid-West-Basoetoland de fossiele LhatünT ?75 een,dinosaurus, die naar schatting 175 miljoen jaar geleden 65 hit' |evonden- HÜ heeft tot nog toe 55 beenderen ontdekt, waarvan de mees te goed bewaard bleken te zijn. Dr. El lenbergers broer, de zendeling Paul El- lenberger, ontdekte de vorige maand in oord-West-Basoetoland de versteende poot-afdrukken van een dinosaurus. Het dier nad aan elk van zijn vier poten vijf tenen en was de eerste, welke van deze •oort in Zuid-Afrika is ontdekt. Men Wist reeds van het bestaan van een soort Biet drie tenen. V oor de bejaarde vluchteling, met dui zend herinneringen belast, is er geen andere toekomst meer dan tenminste een bed, om menswaardig in te sterven. redden door hen weg te nemen uit dit verloren milieu, de zieken om weer gezond te worden en de anderen om moreel niet onder te gaan. Geluk kig is juist in dit huis, dat om on verklaarbare reden tot dusver ook verstoken bleef van elke vorm van zielzorg, sinds korte tijd een Neder landse sociale werkster actief, mej. F. Hamilton, en deze heeft hier een dankbaar arbeidsveld gevonden. Zij acht de ontreddering van velen nog niet hopeloos: de mensen hebben zo veel goeds, zegt zij, als men hen maar op de juiste -vijze tegemoet komt en helpt. Zo heeft ze in korte tjjd reeds een dertiental gezinnen we ten op te beuren en van hier weg te krijgen, niet in de laatste plaats door met eindeloos geduld en grote volharding hun belangen te beharti gen bij de verschillende instanties^ en voor hen het web van formaliteiten te ontwarren, zodat zij toch nog kon den emigrerei. en enkelen van hen bij voorbeeld nu naar Nederland mogen. Maar het zullen altijd weinige uitver korenen zijn op een massa, die achter blijft, en waarvoor ter plaatse een op lossing moet worden gevonden. Wij Ne derlanders hebben reeds een groot of fer gebracht, een voorbeeld gesteld van daadwerkelijke naastenliefde. Wij mogen gerust zeggen, dat het Nederlandse geld, de bijdragen van u en ons en wij allemaal, zoals de Stichting Vluchtelin genhulp 1954 reeds ter beschikking kon stellen in Oostenrijk en Griekenland, de eerste stoot heeft gegeven tot een blij vende oplossing van het vluchtelingen probleem. Dank zij ons gebeurt er nu iets, maar het is nog slechts een be gin. Thans wordt nogmaals een offer van ons gevraagd: de „Sleutel-actie", die op het ogenblik in volle gang is. In haast alle gemeenten van Neder land worden oude sleutels opgehaald en straks verkocht ten bate der vluch telingenhulp, een inzameling, waaraan zoals bekend ook een prijsvraag is ver bonden: men mag raden hoeveel oud metaal hierbij zal worden opgehaald Tenslotte zij nogmaals vermeld, dat het gironummer van Vluchtelingenhulp Den Haag luidt: 5100. Een luitmaker uit het plaatsje Pegli heeft bekend gemaakt dat hij de ver loren gewaande formule van het au thentieke „Stradivarius-vernis" heeft gevonden. Hoewel men met het vernis uiter aard een inferieure viool die met een harde laklaag een minder vol geluid zou geven, niet tot een klasse instrument maakt, mag deze vondst toch van belang worden genoemd, al dus U. P. Maestro Eraclio Raineri zei, dat hij de formule voor het vernis dat Stra divarius voor zijn vermaarde violen gebruikte, in een „Stradivarius" had ontdekt. Het instrument, dat zijn oom bij een antiquair had gekocht, droeg het jaartal 1737 het jaar waarin Stradivarius stierf. Raineri verklaarde dat hij het ver nis reeds op vijf violen had beproefd en dat deze alle de volle klank had den gekregen van de beroemde vio len van Stradivarius. Twee van de ingrediënten die wer den opgegeven waren gom en gutta percha, die beide ook in het normale vernis voor violen worden verwerkt. Het derde was een produkt van een bijzondere Indische plant. Op het verborgen document stonden echter niet de te nemen hoeveelhe den van de ingrediënten aangegeven, maar Raineri zei, dat hij zo lang had geëxperimenteerd, tot hij een goed re sultaat had verkregen. De luitmaker biedt iedere Italiaanse vioolmaker van naam aan het vernis te beproeven. Bij de behandeling van de vraag, of het nog wel gewenst is, het overheids personeel het stakingsrecht te ontzeg gen, zoals die in het voorlopig verslag over de begroting van Justitie ter spra ke wordt gebracht, is een aantal leden der Tweede Kamer van oordeel, dat in het algemeen belang de huidige rege ling moet blijven gehandhaafd. Zij ach ten het echter niet juist, dat het ver bod tot staken dan alleen voor over- heids- en spoorwegpersoneel geldt, doch zij doen de suggestie dit verbod uit te breiden tot een aantal andere bedrijven van vitaal belang, als b.v. waterleiding, gas en elektriciceitsbedrijven, onafhan kelijk of het hier overheids of particu liere bedrijven betreft. Het moet dan echter wel vast staan dat een behoor lijke rechtspositie van het personeel gewaarborgd is. Een thema, dat reeds herhaalde malen de ge moederen van de Italia nen in beroering heeft gebracht, dreigt opnieuw de hartstochten hoog te doen oplaaien. Bij een volk met een zo licht ontvlambaar tempera ment als het Italiaanse geeft de toren van Pisa voldoende stof voor dis cussies. Zoals men weet heeft de bouwer van het wan kele gevaarte, Bonamo Pisano, zich in 1174 iet wat in zijn berekeningen vergist. De funderingen in de teemachtige bodem zijn niet diep genoeg gegraven en evenmin sterk genoeg, om het bouwwerk loodrecht te blijven dragen. Destijds heeft men om die reden de bouw stopgezet, maar in de dertiende eeuw to gen een aantal metse laars onder leiding van een zekere Giovanni di Simone opnieuw aan het werk. En sindsdien ko men ieder jaar enkele tienduizenden toeristen zich ervan overtuigen, liaanse vereniging voor dat men dit uit bouw- topografie, vindt, dat er kundig oogpunt gezien nu toch maar iets gedaan tenminste toch beter moet worden. Hij heeft niet had kunnen doen. in alle ernst voorgesteld De directeur van de de scheve toren steen plaatselijke V. V. V. hul- voor steen af te breken iiiiiiiiinniiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiii en vervolgens veer op Toen aij dit voorstel IMMMIIlMMIIIIIIMMIlMIIIIMIIIIIIIIIIIIIt digt echter een heel an der standpunt. De afwij king van de toren be weiden zijn mededelin gen met een bijna on- italiaanse, beleefde koel heid ontvangen. Maar in Italië is prompt een storm van verontwaardi ging opgegaan. Er is al eerder een profes- draagt thans 4.78 meter eens eerder een en hoewel er in het af- so^ geweest die iets der gelopen jaar alleen reeds gelijks voorstelde en zijn niet naar uit, dat hij het daJ me" tbre" d®.n nog eens mee zal maken, ?et z° f°?d dat de toren omver rolt. ka zou kunnen verko- de toren het misschien Pen- nog wel vierhonderd De Italianen zien hun jaar kan uithouden. toeristische trekpleistei Maar professor Boago, liever in volle glorie voorzitter van d<e Ita- sneuvelen, „zoals God Deskundigen menen, dat het heeft gewild' Aan het slot van de vrijdagavond gehouden vergadering van de Til- burgse gemeenteraad zijn twee door de heer Baggerman (PvdA) inge diende vragen behandeld, betrekking hebbend op het officieel bezoek van Prinses Irene. Ten eerste werd gevraagd waarom de raadsleden niet geïnviteerd waren en ten tweede bleek de keuze der leeftijdsgenoten van Hare Koninklijke Hoogheid ook tot ontstemming te heb ben geleid. De discussies spitsten zich na het volgens de raadsleden onbe vredigende antwoord van de burgemees ter dermate toe, dat ze op een zeer klein aantal na ostentatief de zaal ver lieten, toen de voorzitter in tweede in stantie wilde antwoorden. Voor wat de eerste vraag betreft bleken de fractieleider van de KVP, P. Vriens, en die van de KNP, Van Liempt, geen invitatie te hebben ont vangen, reden waarom zij hun mening dienaangaande op een scherpe wijze tot uiting brachten. Hierin werden zu gesteund door diverse leden van alle partijen. De burgemeester meende, dat, daar slechts 10 van de 39 raadsleden ge reageerd hadden op de uitnodiging van de koninklijke vereniging „Ons Leger bij de onthulling van het monument der Prinses Irenebrigade tegenwoordig te zijn, daarvoor geen belangstelling onder de raadsleden bestond. Tevens was de burgemeester van mening ge weest, omdat er zo veel uitnodigingen waren verzonden, dat er geen ruimte overbleef om de gehele raad te invi teren. Dit laatste werd vooral door de heer Vriens fel bestreden. Een inter ruptie van ^ieze fractieleider was oor" zaak, dat de burgemeester aan het hameren ging, wat tot gevolg had dat Advertentie In ons leven van iedere dag, zeker zoals kei verloopi op hei snelle riime van onze iech- nische cultuur, is een feestdag aliijd een verademing, een verpozing. De eersie november biedi U de welkome ge legenheid U aan de hand van de november aflevering van hei Benedictijns Tijdschrift ioi Uw eigen geestelijke verrijking ieologisch en historisch ie bezinnen op de betekenis van dit feest en de veelvormige, bijzondere vaderlandse verering der Heiligen. Het Benedictijns Tijdschrift verschijnt 6 X per jaar. Abonnementsprijs 3.— per jaar. Wie zich thans abonneert op de jaargang 1956 ontvangt het nummer van 1 november gratis. Voor abonnementen: Regale Abdij van Egmond - Giro 275563 - of bij de boekhandel. (Van onze correspondent in Spanje) Lieden, voor wie thans de toekomst er rooskleu rig uitziet, zijn de vuil nismannen van Madrid, de befaamde „traperos", 'n klei ne duizend in getal, met hun gezinnen rond drieduizend personen. Zij hebben de ver gadering achter de rug, waar in zij, onder aanwezigheid van de bij hen passende auto riteiten, zichzelve hebben ge constitueerd tot de „coopera- tiva sindical de recogida domiciliaria de residuos", van staats- en gemeentewege wet telijk erkend. In het Neder lands vertaald zou de weid se titulatuur moeten luiden: „coöperatieve bond voor het afhalen aan huis van over blijfsels", korter en prozaï scher, coöperatieve vuilnis ophaaldienst. Hiermede heeft een maatschappelijk drama, dat maandenlang de Madri leense gemoederen in beroe ring heeft gehouden, zijn voor alle betrokkenen „hap py ending" gekregen. De ge schiedenis ervan is deze. In maart j.l. besloot de burge meester van Madrid, de graaf van Mayalde, dat het ar chaïsch, onhygiënisch en on fris systeem, volgens het welk de Madrileense gezin nen sinds mensenheugenis bevrijd werden van hun huishoudelijke afval, moest plaats maken voor een mo dern, aan de eisen van de tijd aangepast systeem, aan gepast ook aan de waardig heid van de „Capital del Reino", die in de afgelopen twintig jaar reeds op zo ve lerlei gebied haar aanzien had verfraaid en haar ge meentelijk leven verbeterd. Het besluit betekende, dat de rond 1000 particuliere vuilnisboertjes, die. in de ochtenduren vanuit de naaste omgeving met hun open ezelkarretjes de stad binnen trokken, er het vuil oplaad den en vervolgens terug keerden naar hun resp. ba ses vuilnisbelten om er hun inzameling te sorte ren, tot verdwijnen waren gedoemd. Zij zouden worden krachtig bij; de stadskroniek- schrijvers der bladen namen het. warm voor de bedreig den op. Madrid was A.D. 1955 met zijn traperos te vreden, zo schreven zij; het sociaal aspect van de aan gelegenheid was door het gemeentebestuur jammerlijk uit het oog verloren, en het stemde treurig, dat weer „particulier initiatief" voor „collectivisatie" moest wij ken. Aldus geruggesteund opgevolgd door een op mo derne leest geschoeid parti culier bedrijf, dat de vuilnis- dienst, inclusief een modern recuperatie-industrie, vgn d gemeente in pacht zou krij gen. De „traperos kwamen in verzet. Hun argumentei ging het aan, dat, zo maar, zonder meer, 1000 verdien stelijke Madrileense mjve- ren, met hun gezinnen, brodeloos werden gemaakt. Hadden de traperos niet sinds generaties tot ieders tevredenheid een functie verricht, waarvoor al die tijd het gemeentebestuur geen belangstelling had ge toond? En, zo er gemoder niseerd behoorde te worden, wat zij geenszins ontkenden, waren zij dan niet de eerst rechthebbenden om in de ge legenheid te worden gesteld zelf de modernisatie ter hand te nemen? De openbare me ning viel de „traperos" verstoutten de „traperos' zich om een afvaardiging naar aller Madrilenen vader, de graaf van Mayalde, te zenden.Maar de graaf weigerde hen te ontvangen. Wel was het „excellentissimo ayuntamiento" bereid in overweging te nemen, of van een aantal der „traperos" niet goede beambten van de op te richten nieuwe vuilnis- dienst waren te maken. Ondertussen begon in één van Madrids wijken de nieuwe concessionaire onder neming proef te rijden. Maar de „traperos" berust ten niet in de nederlaag, aangemoedigd nog steeds door de openbare mening. Uit de proefwijk kwam een overvloed van huisvrouwe- lijke klachten: de nieuwe moderne vuilnisdienst ver scheen hoogst ongeregeld, vaak pas in de namiddag en het toppunt! de huis vrouwen zagen zich gedwon gen zelf de vuilnisrecipiën ten naar de wagen te dra gen. De goede, oude „trape ros" daarentegen hadderf 'er nWt tegenop gezien om desnoods op drie of vier hoog het vuil in ontvangst te komen nemen. En tenslotte is de graaf voor zoveel aandrang ge zwicht; hij wilde niet de reputatie verwerven van broodrover der armen. De gevonden oplossing is voor alle partijen eervol. Tc „tra peros" hebben zich gesyn- dikeerd, zij krijgen de ver gunning om zelf het Madri- leens vuilnisbedrijf, op door de gemeente gestelde tech nische voorwaarden, modern te reorganiseren: de ezel karren zullen geleidelijk aan vervangen worden door ge motoriseerde vehikels, en zij zullen zichzelf in uni form steken. Bovendien heb ben zij de plannen gereed voor het recuperatiebedrijf en zelfs voor eigen nieuwe, frisse woonwijken ware tuinsteden aan de rand van de stad, die in de plaats zullen komen van de kwalijk riekende, gammele kampe menten, waar zij momenteel „sorteren", wonen en met een deel van de afval var kens, kippen en eenden fok ken en alles bij elkaar de toegangen tot de hoofdstad kwalijk „ontsieren". Menslievende architecten en ingenieurs hebben hen bij dit alles geholpen. Het fi nancieel probleem? Volgens de vuilnisboertjes vertegen woordigt het afval, bij des kundige bewerking, een waarde van 400 miljoen pesetas. op een zeer klein aantal na de raads leden de zaal verlieten. Wat betreft het gesprek, dat Til- burgse leeftijdgenoten met Prinses Ire ne hebben mogen voeren, bleek bij een aantal leden de mening te bestaan dat bij de organisatie daarvan te veel de voorkeur was gegeven aan leerlingen van het middelbaar onderwijs. De Bergense tram Ook in de vrijdagavond gehouden raadsvergadering van Bergen (N.-H.) is het tot enkele incidenten gekomen. Vijf van de dertien raadsleden verlieten onder protest tegen de leiding de ver gaderzaal. Dit was naar aanleiding van de ingekomen brief van het tram comité, waarin was aangeboden alsnog plannen voor een tramverbinding uit te werken. De heer E. J. v. Rees Vellinga (WD) vroeg hierop schorsing van da verga dering. Hoewel hier niet over ge stemd had behoeven te worden, werd dit verzoek met zeven tegen zes stem men verworpen. De heer Van Rees Vellinga vroeg daarna het woord naar aanleiding van een verklaring van de heer Broersma (Gemeentebelang), die hij namens de meerderheid had afgelegd. Dit werd hem door de voorzitter, burgemeester dr. W. Huygens, geweigerd. Hierop verlieten dr. J. Hemelrijk van de PvdA, zijn fractiegenoten N. de Graan en M. de Beurs, alsmede de twee leden van de VVD-fractie, mevr. J. Broekman- Vriesman én de heer Van Rees Vel linga de vergaderzaal. (Van onze Haagse redactie) In verband met de toegestane ver ruiming van de secundaire arbeidsvoor waarden heeft het College van Rijksbe middelaars de volgende beslissing ge nomen. Van de mogelijkheid tot ver lening van de vakantieduur met hoog stens drie dagen en de verhoging van het vakantiegeld tot maximaal 4 pet. mag voor de eerste, maal gebruik ge maakt worden ter gelegenheid van het vakantieseizoen in 1956. Indien men gebruik wil maken van de mogelijkheid tot het verstrekken van een gratifica tie (tot maximaal 3 pet. van het loon bedrag) dan mag deze niet voor 1 maart 1956 uitbetaald worden. Op deze wijze wil men een zekere coördinatie behouden tussen de bedrijfstakken, die de vakantierechten verruimen en die welke een gratificatie verstrekken. Strikt genomen zouden deze verrui mingen eerst toegepast mogen worden wanneer de CAO in de betreffende be drijfstak afgelopen is. Wij vernemen echter dat de regeling „met beleid" zal worden toegepast. Zoals bekend had de Stichting van de Arbeid de regering geadviseerd, ten gerieve van de CAO's met langere loop tijd op dit punt tussentijdse wijzigin gen mogelijk te maken. In de beslis sing van het College van Rijksbemid- deiaars, welke in overleg met de Stich ting van de Arbeid werd genomen, komt een dergelijk voornemen niet tot uiting. Men mag echter aannemen dat de overeenstemming tussen de stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars van zodanige aard is dat de looptijd van een CAO voor de verruiming der secundaire arbeids voorwaarden geen noemenswaardige hindernis meer zal vormen, zodat een vergunning daarvoor in 1956 aan iedere bedrijfstak, die er gebruik van wil ma ken, zonder veel moeite zal worden toe gestaan. Een andere vraag is of de verruiming ook met terugwerkende kracht mag worden toegepast. Dit geval speelt na melijk bij de grafische bedrijven, die de vakantierechten reeds voor het jaar 1955 hadden willen verruimen, doch die daar voor toen geen toestemming kregen. Men dringt nu bij het College van Rijks bemiddelaars aan op een toestemming tot wijziging van de onlangs tot stand gekomen C.A.O.. doch tot r.u toe zon der resultaat. Het college heeft deze kwestie nog in onderzoek. (Van onze correspondent) Een felle en hardnekkige brand, die vrijdagavond in een duplexwoning aan de Rossinilaan nr. 12 in Apeldoorn-zuid werd ontdekt, heeft zes gezinnen dak loos gemaakt. Het vuur ontstond in de bovenverdieping van dit perceel, welke bewoond werd door de weduwe A. J. Janssen met twee kinderen, die geen van drieën thuis waren. De benedenbe- woners, de fam. J. v. Huffelen, hoor de plotseling een knetterend geluid. De vlammen sloegen toen reeds uit het dak. Het vuur deelde zich via de zolde ringen mede aan de belendende per celen de nrs. 10 en 14. Ook hier werd aanzienlijke brand- en waterschade aangericht. (NADRUK VERBODEN) De Eindhovense politie heeft de hand gelegd op de 29-jarige S. uit Den Haag, die eertijds in Eindhoven woon de. Hij moet nog enkele veroordelin gen uitzitten. Aanleiding tot de arres tatie was de vermissing van een vijf jarig meisje in Stratum. Hiervoor ge alarmeerd zocht de politie met diverse auto's de omgeving af en doorkruisten agenten ook de nabij gelegen Leender- hei. Het kind werd tenslotte langs de autoweg naar Leende aan de rand van de stad aangetrofffen. Het was door een man met een grijze bromfiets mee de hei in genomen. Later arresteerde de politie S., toen hij met zijn defecte bromfiets langs de weg stond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9