in Essen opgericht Pietervan der Meer de Walcheren in Brussel gehuldigd u s „Ludamus" speelt „De kunst om te leven" Ziek terug in Nederland Credo Pugno-werk in bisdom Haarlem gereorganiseerd Het rahdsel vanTuaim Mor— Laatste poging tot federatieve samen werking met de D.G.B. Voorstelling meer onderhoudend dan het stuk Bestuursvorm en arbeidsmethode grondig gewijzigd lp? FEDËRMANN Het Nederlands Ballet in Haarlem MAANDAG 31 OKTOBER 1955 PAGINA Irak biedt defensieve verdragen met Syrië en Libanon aan Generaal Burns doet beroep op Egypte en Israël Belgisch Episcopaat roept op tot steun aan r.-k. onderwijs Voorsprong van P.N.I. op Masjumi toegenomen Winst voor Sjakrir op Kleine Sunda-eilanden Egypte gaat Nijldam bouwen bij Assoean In juni: Tweede Afro-Aziatische conferentie in Cairo Besprekingen met Franco en Artajo Middel tegen nacht blindheid? j GEMEENTE HAARLEM KOOPT EN VERKOOPT Tegel te n toorts te ll i ng in De Hoofdwacht BLOEMENDAAL Nieuwe spelling voor ambtenaren Geen spreekuur HEEMSTEDE Burgerlijke Standi «Hh lill - EEN BRIL NODIG? In de Vleeshal: BONTSHOW EN NERTS-DIERTJES K.A.J. Oud-S'choten heeft nieuwe vlag Aanwinsten r.-k. leeszaal BASKETBALL Black Piraten te sterk voor Antilopen Badminton DIUINWIJGK WINT Tekort aan volleybal arbiters Sdheidisrechterscursus „Jan Passfcoors" Gisteren is in Essen de „Christlichc Gewerkschaltsöewegung Deutschland' (C.G.D.) opgericht tüdens een verga dering, waaraan door 250 werknemers- afgevaardigden werd deelgenomen. Daarmee is de principiële afscheiding van katholieke en protestantse arbei ders van de algemene vakbond, die na de oorlog door christelijke en socialis tische vakverenigingsmensen is opge richt, de „Deutsche Gewerkschafts- bund", een feit geworden. Tot voorzit ter van de C.G.D. is de katholieke bondsaf ge vaardigde Johannes Even ge kozen. Even, die in 1903 te Essen is geboren, was in zijn jonge jaren al werkzaam in kringen van de katholie ke vakbeweging in Duitsland. HU maakt sinds 1949 deel uit van de De Iraakse minister van buitenland- Be zaken, Basjasjan, heeft meegedeeld, dat zijn land bereid is defensieve ver dragen aan te gaan met Syrië en Liba non. De betrokken regeringen hebben dit Iraakse aanbod onmiddeliyk in stu die genomen. Irak is reeds door mili taire verdragen verbonden met Turkye, Pakistan, Engeland en Perzië. Vandaag wordt in Cairo een „verdrag van vriendschap en goede betrekkingen" ondertekend tussen het koninkrijk Je men en de Sovjet-Unie. De Canadese generaal Burns, voorzit ter van de wapenstilstandscommissie der V.N. in Palestina, heeft de regerin gen van Egypte en Israël mede namens de secretaris-generaal van dt wereld organisatie verzocht alle „agressieve acties en represailles" achterwege te laten. Het was hem gebleken, dat 1 "'de partijen versterkingen hebben gezonden naar het gebied van El Audja. Generaal Burns bevindt zich in het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties in New York om daar verslag uit te brengen. Volgens een Israëlische woordvoerder heeft zijn regering van de wapenstil standscommissie te Jeruzalem medede ling ontvangen, dat een verzoek van El Audja, ten zuiden van Gaza. terug te trekken, onbeantwoord is gebleven. (AFP-Reuter-UP). Het Belgisch episcopaat heeft in een herderlijk schrijven, dat gisteren in alle kerken is voorgelezen, alle gelovigen opgeroepen een uur loon per maand te storten in een fonds ter ondersteu ning van het bijzondere onderwijs. In de oproep wordt erop gewezen, dat het aantal leerlingen bij het Belgische :,;ms katholieke onderwijs dit jaar .950.000 bedraagt, hetgeen 200.000 leerlingen meer is dan het aantal bij het open bare onderwijs. Dit succes werd bereikt, zo heet het verder, ondanks de aan- zienlijke voordelen die door een n- rechtvaardige wet aan het staatsonder wijs werden toegekend. Het feit dat de staat de subsidies aan het katholieke onderwijs met 300 miljoen francs heeft verminderd, heeft echter onvermijdelijk tot gevolg gehad dat dit onderwijs zich thans voor grote financiële moeilijkheden ziet gesteld Om deze problemen te overwinnen is thans een nationaal comité opgericht dat zich met de inzameling van giften zal belasten en dat zal zorgdragen voor een juiste verdeling. (ANP) Volgens het voorlopige stemmencijfer van de Indonesische verkiezingsuitsla gen is de P.N.I. (nationalisten) thans boven de acht miljoen stemmen geko men. Daarmee heeft deze partij we derom haar voorsprong op de Masjumi, zoals die er volgens de thans beschik bare cijfers voorstaat, vergroot. De lan delijke stand is thans in miljoenen stem men: P.N.I. 8.06, Masjumi 7.7, Nahda- tul Ulama 6.4 en de P.K.I. (communis ten) 6.05. Dit resultaat is bekend geworden na de nadere uitslagen van de westelijke Kleine aunda-eilanden, waar de P.N.I. haar stemmental meer dan verdubbeld zag en ook de P.S.I. (Partai Socialis Indonesia) van Sutan Sjahrir winst boekte. De voorlopige stand op de wes telijke Kleine Sunda-eilanden is thans: P.N.I. 462.745, Masjumi 264.402, Nahda- tul Ulama 103.740, P.K.I. 69.068 en de P.S.I. 232.307. (P.I.A.) De Engelse firma Alexander Gibb zal aan Egypte ingenieursadviezen ver strekken voor de bouw van een dam in de Njjl by Assoean en bij de oprich ting van een waterkrachtstation aldaar. Voor de financiering van dit project is liulp aangeboden door de Sovjet-Unie. Jlongarije en Oost-Duitsland hebben fich bereid verklaard ingenieurs, ma- Zhies en elektrotechnische materieel Voor het project te verschaffen in ruil Voor Egyptische katoen, ryst en-andere (producten. Egypte heeft de wereldbank om hulp gevraagd voor de financiering van het project. Het land heeft er in toege stemd, dat een consortium van Engelse. Franse en Westduitse banken maximaal 45 miljoen pond sterling bijdraagt in de totale kosten, die 209 miljioen Egypti sche ponden zullen bedragen. Volgens het blad van de Egyptische regering „Al Goumhouriya" zal in juni van het volgende jaar te Cairo een tweede Afrikaans-Aziatische conferentie worden gehouden. De eerste conferen tie van deze aard werd dit jaar te Ban dung gehouden. Er is een commissie ingesteld onder leiding van de chef van het kabinet van de eerste minister, de majoor bij .de luchtmacht Ali Sabry, om de bijeen komst voor te bereiden. (AFP) C.D.U.-fractie in de Westduitse bonds dag. De voornaamste functies in de C.G.D. zijn gelijkelijk verdeeld tussen katholieken en protestanten. Het bestuur heeft van de oprichtings vergadering opdracht gekregen om met de ledenwerving te wachten tot 6 november, teneinde de D.G.B. een laatste mogelijkheid te verschaffen tot federatieve samenwerking. Vooral moet het bestuur contact opnemen met de vakverenigingen buiten de D.G.B. en met het Internationaal Verbond van Christelijke Vakverenigingen. In een uitvoerige bekendmaking richt de vergadering zich tot de katholieke en protestantse arbeiders en zet de reden van de afscheiding uiteen. Zij wijst hierin op het feit, dat tege lijk met het economisch herstel van West-Duitsland in de D.G.B. krachten naar voren kwamen, die van „partij politieke neutraliteit of van godsdiensti ge verdraagzaamheid niets wilden we ten". Hierin zagen grote groepen van ar beiders een reden om te bedanken voor de D.G.B. Tegelijkertijd werd de eis tot een eigen vakorganisatie zo dringend gesteld, dat hieraan niet meer voorbij mocht worden gegaan. De oproep bevat voorts mededelin gen over de voorlopige organisatie vorm. De hoogste instantie van de C.G.D. is het bondscongres, dat over drie weken voor de eerste maal zal bijeenkomen en daarna iedere drie jaar. De C.G.D. beschouwt zich als de opvolgster van de vroegere „Chris- liche Gewerkschaftsbewegung." Haar statuten zijn gebaseerd op het Chris tendom, dat verwezenlijkt moet worden in de economie, in het staatsleven en in de samenleving, aldus de oproep, die tevens een beginselverklaring is. Zij wijst voorts iedere binding met de werkgevers, met het staatsbestuur, met de politieke partijen en dergelijke af. Als voornaamste taken heeft de C.G.D. zich gesteld de verkrijging van gunstige loon- en arbeidsvoorwaarden, een rechtvaardig gezinsinkomen, ver der de bescherming van de jeugd en van de vrouw op het terrein van de arbeid en de bevordering van de bezitsvor ming. (KNP-Reuter) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, zal morgen op uitnodiging van de Spaanse regering een bezoek brengen aan Ma drid. Hij zal daar besprekingen voeren met het staatshoofd, generaal Franco, de minister van buitenlandse zaken, Al berto Martino Artajo, en andere func tionarissen van de Spaanse regering. De aanwezigheid van minister Dulles in Genève is morgen niet vereist, om dat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier hebben besloten op Allerheiligen niet te vergaderen. Zowel van Amerikaanse als van Spaanse zijde wijst men er op, dat er thans tussen beide landen geen speci fieke problemen bestaan. Het bezoek van Dulles, zo gelooft men in diplomatieke kringen, zal door generaal Franco worden gebruikt om o.a. te spreken over het Amerikaans- Spaanse defensieverdrag en over de Spaanse pogingen om tot de Verenig de Naties te worden toegelaten. Minister Dulles, die morgenavond naar Genève terugkeert, zal op zijn reis naar Madrid waarschijnlijk worden ver gezeld door zijn onderminister voor Eu ropese zaken, Livingstone Merchant, en door Douglas MacArthur jr., die advi seur van het State Department is. Zon dag a.s. brengt minister Dulles een be zoek aan het Joegoslavische staatshoofd maarschalk Tito. (A.F.P.-Reuter-U.P.) (Van onze Haagse redacteur) Volgens een mededeling van de „österreichische Aussenhandelsstelle" in Den Haag is een groep Oostenrijkse chemici er in geslaagd uit een bepaal de anjelierensoort een kleurstof te be reiden, welke, toegediend als medicijn, het gezichtsvermogen in het donker verhoogt. Men meent, dat dit genees middel een bijdrage zou kunnen leve ren tot verhoging van de verkeersvei ligheid: 18 tot 20 pet. van de mensen schijnt, ook bij een goede voeding, aan een zekere graad van nachtblindheid te lijden, vaak zonder dat men het zelf weet. Er worden thans proeven genomen bij militairen, politie- en douaneperso neel en bi) chauffeurs van transport ondernemingen om de tot dusverre ver kregen resultaten aan de praktijk te kunnen toetsen. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, zondagavond Zondagmiddag had in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel een hulde plaats aan de eerw. pater Pieter van der Meer de Walcheren naar aanlei ding van diens vijfenzeventigste ver jaardag. De voorzitter van de Vereni ging van Kempische Schrijvers, Emiel van Hemeldonck, die het inleidend woord sprak namens het inrichtend comité, herinnerde eraan dat de tal rijke Vlaamse vrienden van Pieter van der Meer vyf jaar geleden reeds hulde hadden gebracht aan het apostolaats- werk dat deze Nederlandse katholieke bekeerling in Vlaanderen verrichtte in de vele jaren dat hij door woord en geschrift tot in de kleinste dorpen de goede boodschap bracht. De hulde van zondag diende te wor den beschot wd als een nieuwe uiting van dankbaarheid jegens een man die voor velen in Vlaanderen een veilige gids is geveest en die zich thans als bekroning van een leven in dienst van God en Kerk voorbereidt op het ont vangen van de priesterwijding. Kardi naal v. Roey, die erevoorzitter was van het huidecomité, kon de zitting niet bijwonen, maar had een schrijven ge stuurd waarin hjj de rijke gaven van geest en hart van de gevierde huldigde Drie sprekers verwoordden hun diepe verering voor Pieter van der Meer. Pater Walgrave O.P. had het over de apostolaatsgeest van de schrijver. In de eerste plaats ziet hij in Van der Meer de vertolker van het zielsleven van de vele mensen met wie hij in vluchtige en wisselvallige ontmoetingen contact kreeg. Het leven van deze man werd beheerst door het hunkeren naar de aanwezigheid van God en van de mensen. Lang voor zyn bekering vindt men in zijn dagboek de anonieme aan wezigheid van God. Met eenzelfde hun keren zoekt hij in de mens het ver borgen wezen, de ziel. Pieter van der Meer de Walcheren was een zeer eenzame. Zijn eenzaam heid was niet de gesloten eenzaam heid van de geestelijke hoogmoed maar een open e' izaamheid van de mens die aansluiting zoekt bij de De hengst Alexander, die naar de West was verscheept, om daar de crème calèche te trekken, doch daar ziek geworden is, arriveerde zaterdagmiddag met een toestel van de K. L. M. in Nederland. Op de foto verlaat het onfortuinlijke dier na zijn korte transatlantische reis achteruitlopend de ma chine. medemens. Lang heeft de „zielloze aanblik" van de anderen hem wan hopig gemaakt en hem doen twijfe len, maar uit wanhoop en vertwijfe ling is tenslotte zijn nieuwe geloof geboren en de zekerheid waaraan hij de anderen poogde deelachtig te ma ken. Het medelijden overwon bij hem meteen de verachting die hij zolang koesterde voor het zielloze gedoe rondom hem heen. Pater Walgrave definieerde de geest van Van der Mcar's apostolaat als een „zich ge ven van ziel tot ziel, in de ontmoe ting en het gesprek". Kanunnik Heuschen, die handelde over „de be genadigde van God", nam eveneens het thema van de eenzaamheid als vertrekpunt. HU schetste de tegenstelling tussen Van der Meer's natuur van zwervende zoeker en het kleinburgerlijk karakter van d vele mensen die hy op zUn tochten ontmoette. HU belichtte vooral de rol die de vrouw van de schrijver, Anne Marie, heeft vervuld in het leven van twee mensen die het huwelUk za gen als „een weg om met tweeën beter te worden", en die samen zochten naar de veilige ster die hun als baken kon dienen. Zinspelend op de nakende pries terwijding van Pieter van der Meer besloot spreker: „Wij wensen dit Pries terschap. Zolang reeds was u een leids man voor zo velen onder ons. Met blijd schap zullen wij u als vader begroeten. Schenk ons een plaats in uw nieuw van God gekregen vaderhart." Dr. Grijpdonck, cultureel adviseur vaa het provinciaal bestuur van Oost- Vlaanderen, die als laatste spreker het woord voerde over Pieter van der Meer als mens, zeide o.m. dat hU lang het beeld van wijlen mevrouw Van der Meer, zoals dit in het dagboek van de schrU'ver naar voren treedt, als een dichterlijk loflied heeft beschouwd. Tot op het ogenblik dat hy aan de werke lijkheid ervaren heeft hoe ver dit lof lied beneden de waarheid bleef. Dr. Grijpdonck bedankte tenslotte Pieter van der Meer omdat deze, na krachtig verzet, zUn instemming had betuigd met deze hulde, die zijn Vlaamse vrien den in de gelegenheid stelde nogmaals hun diepe erkentelijkheid jegens zUn levenswerk te demonstreren. De zitting werd door een talrijk pu bliek, waaronder de vicarissen-generaal van de bisdommen Luik en Brugge, de abten van Affligem en Tongerlo, de gouverneur van Limburg, Roppe en door oud-minister Moyersoen, byge- woond. 3 9 56. Met een onrustig gevoel slaat Eric de ogen op; hij is alleen in een klexne vierkante ruimte, schaars verlicht door een venster hoog in de muur. Is het verbeelding, of blaft daar in de verte zijn hond misschien? Zijn rech terarm is geheel in verband gewikkeld; hij hoort stemmen, die uit het naast liggende vertrek schijnen te komen. Als hij roept, treedt de hoge gestalte van Moloch binnen. „Ah ge zijt langer buiten bewustzijn geweest dan ik verwachtte, vreemdeling" klinkt zijn stem, droog en zonder uitdrukking. „Het was geen dodelijke dosis, die men u gegeven heeft". „Hoe lang ben ik reeds hier?" stamelt Eric, die zich nu alles weer herinnert. „Negen dagen", is het antwoord. En Moloch vervolgt: „Was het Saran, die u vergiftigde? Gij noemde herhaaldelijk zijn naam". Eric knikt en Moloch doet met flikkerende ogen een stap naderbij. Nu eerst kan Eric zijn gezicht wat beter opnemen een sluw, hardvochtig gelaat, met kille, lichte ogen, dat in de omlijsting van de sneeuwwitte, vierkante baard geel lijkt als perkament. „Hebt ge de ingang aan Saran verraden?" snauwt de Druïde opgewonden. „Neen", snauwt Eric terug, „en ik zal het u ook niet zeggen, vóór ge mij verteld hebt, waar mijn vrouw is!" Hij begint een afkeer van de Opper-Druide te krij gen, die hem weliswaar het leven redde, maar met een bepaald oogmerk! Moloch grijnslacht kort en onaangenaam. „Ge zijt zeker nog niet goed bij uw zinnen", meesmuilt hij. „Ge vergeet, dat ge u in de macht der Druïden bevindt en dat ik over de middelen beschik, om u alles te laten vertellen wat ik weten wil! Zelfs de sterkste man is niet bestand tegen een eh lichte behandeling door mijn knechten". Voor het aanschaffen van meubilair, vloerbedekking en gordUnen voor de kamer van de onlangs benoemde ad junct-directeur van de G.G.D. vragen B. en W. de raad om een bedrag van 2500,-. De gemeente Haarlem wil voor de prijs van 2.034 een strook gronds ko pen ter grootte van 113 m2, die gele gen is aan de Brederodestraat. Het eigendom van deze strook is noodza kelijk ter verkrijging van een toegangs weg tot de achter de Brederodestraat te bouwen school voor voorbereidend la ger onderwijs. In verband met de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie en het saneren van het aangrenzende gebied, wit de gemeente voor 20.000 de percelen Boeresteeg la t/m lg met aangrenzende steeg kopen. De huurop brengst van deze goed onderhouden huizen bedraagt 1.820 per jaar. Eveneens in verbahd met de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie, wil de gemeente ook het perceel Dros- testraat 1 zwart en rood aankopen. De prijs bedraagt 2300 en de huurop brengst is 197.60 's jaars. De moge lijkheden van bebouwing van de aan de gemeente toebehorende terreinen in de omgeving van de Jansweg worden vergroot, wanneer de gemeente ook de beschikking heeft over de percelen Jansweg 49 zwart en rood en 49A zwart en rood. De totale oppervlakte bedraagt 330 ca en de prijs is 3.500. Aan huur is er jaarlijks een bedrag te verwach ten van 3.172.20. De gemeente Haarlem wil een stuk gronds van 865 m2, deel uitmakend van de weg langs de Haarlemmertrek- vaart, voor 1 in eigendom overdoen aan Noordwijk. De gemeente Noordwijk heeft daarom verzocht. De grond is thans eigendom van de gemeenten Lei den en Haarlem en Leiden heeft hem in beheer en onderhoud. De gemeente Leiden heeft reeds een dergelijk be sluit genomen. In gebouw „De Hoofdwacht" zal on der auspiciën van de vereniging „Haar lem" van zaterdag 5 tot en met zondag 13 november een tentoonstelling gehou den worden van oud-Nederlandse tegels uit de verzameling van de heer Dinge- man Korf, tekenleraar aan het Coorn- hertlyceum. De expositie zal iedere mid dag van 2 tot 5 uur geopend zijn. Nu de nieuwe spelling ook door de overheid moet worden gebruikt heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal de heer J. B. Klein Poelhuis, hoofd van de Bornwaterschool in deze gemeente, be reid gevonden de administratieve amb tenaren bij de gemeente met deze nieu we spelling op de hoogte te brengen. De wethouder van onderwijs, mej. dr. M. E. Nolte, is verhinderd dinsdagmid dag 1 november haar wekelijks spreek uur te houden. Geboren: H. S. Keur en G. A. van Putten, z.; A. Dijkshoorn en C. N. de Jong, z.; J. M van de Belt en M. J A. H. Coelen, d. Ondertrouwd: J. M. Verver en Y. E Abendanon. ,r ,t. Getrouwd: E. van der Veen en W. M. Collet. Overleden: D. C. de Wit, 85 jr., Drie- herenlaan 39; M. Mooij - Wijnalda,_77 jr., Wipperplein 14; C. J. Boort, 80 jr., Res Novaplein 29; P. H. Overmeijer, 71 jr., Raadhuisstraat 47; C. Compag- ne, 24 jr., Achterweg 5. c""* m i 1B1I" 'V f Vvv "v ''•w 4. Voor een erkentelijk en genoeglijk gestemde Stadsschouwburg speel de de r.-k. toneelgroep „Luda mus" Vrijdagavond voor de donateurs „De kunst om te leven". De erkente lijkheid gold de vrolijke situaties op het toneel en de sfeer, welke Ludamus over het algemeen verdienstelijk, soms zeer goed had getroffen. Het blijspel van Maltby en Wynne biedt niet veel actie, het succes van „De kunst om te leven" wordt vooral bepaald door de kunst om te pratende specifiek Engelse kunst om onderhoudend, gezellig en be schaafd een vooral niet diepgaande conversatie te voeren, waaraan ieder een kan deelnemen. De dictie eist dan zoveel mogelijk onopzettelijke schake ring en nuancering, en daarin slaagde Ludamus over het algemeen goed, voor al in het eerste bedrijf. Later daalde het peil een weinig, vooral doordat enkelen zich onzeker voelden wat hun tekst betreft, waar door het tempo verslapte. Door nadruk kelijkheid, welke het stuk zou vermoor den, werden wy zelden gehinderd. In een veelal ongedwongen groepering en natuurlijke dialoog gaven verschillende taferelen genoeglijke ontspanning, hetgeen dan te danken was aan Mary (Ida Rooyers), Dennis (Wim de Ree), Daphe (Annie Meeusen), James (Joop Seignette), mev, Merrick (Dora v. d. Linden) en Oma (Els Klyn). De laatste bewoog zich met de voor de figuur on ontbeerlijke levenslustige charme, aan vaardde bevallig de attenties van allé heren en toonde wel zoveel begrip voor wat toneelspelen is, dat wij haar op één onderdeel willen wijzen; op het feit na melijk, dat zij bij het los en gemakkelijk bewegen de kleurwaarde van haar tekst niet mag verwaarlozen. Dat gebeurde nu wel eens. Ida Rooyers was bijdehand en klein tjes al naar de auteurs het voorschre ven, Wim de Ree had de goede houding voor zijn figuur gevonden, was in het begin iets te kinderlijk-pruilerig; de butler leek ons te weinig in de plooi en Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B „-Ai De afdeling Noord- en Zuid-Holland van de Ned. Vereniging van fokkers van zilvervossen en andere pelsdieren orga niseert donderdag 3, vrijdag 4, zater dag 5 en zondag 6 november in de Haarlemse Vleeshal een tentoonstelling van ongeveer honderd nertsdiertjes. Tevens zal iedere avond, behalve zon dag, een bontshow worden gehouden. De expositie wordt geopend door de wethouder van 0„ K. en W„ de heer D. J, A. Geluk. Aangezien nertsen zeer felle, heet gebakerde dieren zijn, wordt de bezoe ker van de tentoonstelling aangeraden zich niet te dicht bij de kooien te be geven en geen vingers door de tralies te steken. De K.A.J. in Oud-Schoten is op het feest van Christus Koning in het bezit gekomen van een nieuwe vlag ter ver vanging van de oude, welke op een ge geven moment verdween. De aalmoeze nier, kapelaan Chr. Vriesekoop, heeft de vlag die avond gewijd. De korte plechtigheid vond plaats in het bijzijn van zeer velen, die de dans avond in het K.A.J.-gebouw als een welkome ontspanning bezochten. De vlag toont op een brede witte achter grond het embleem van de ,Kaj otters en in de kleuren van deze jeugdorgani satie aan de stokzijde de letters K.A.J. De zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort zorgden naaldvaardig voor een fraaie afwerking van de vlag, zodat straks bij een of andere manifestatie de Kaj otters zich vol trots weer achter de eigen banier kunnen scharen. L. Bouyer; Newman. J. A. Lutz: Kar dinaal John Henry Newman. J. H. New man: Meditaties en godvruchtige oefe ningen. S. O'Faolain: Newmans's way. J. H. Walgrave; Newman's verantwoor ding van het geloof in de kerk. M. Ward: Young Mr. Newman. Au seuil du chris- tianisme. Ezechiël. D. de Lange: De mar telaren van Gorcum. M. Pfliegler: Pries terlijke existentie La Table ronde. D. Vansina: Pascal. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad vast te stellen, dat sedert 10 no vember 1954 de situatie rond het aan vankelijk tracé van de Bloys van Treslonglaan nog overanderd is en dat voor die omgeving een uitbreidings plan in voorbereiding is. Een soortge lijk besluit vraagt het College voor wat betreft de herziening van de uitbrei dingsplannen „Zuid-West", „Noord'' en „Omgeving Kleverlaan". deed te openlijk mee aan de verering voor Oma, en Bob Merrick, die zich overigens goed bewoog, was te jong voor zijn vrouw en iets te Hollands voor het Engelse milieu. Laszló Bube- nik, die als regisseur de meeste lof voor de sfeer van de voorstelling verdient, speelde zeer onderhoudend de zware rol van Basil en vond in optreden en afwisselende zegging het best de toon voor het karakter van het blijspel. Tegenover deze lof staat het feit, dat de kwaliteiten van de voorstelling niet besteed waren aan het stuk. De ge schiedenis van Oma, die naar de zeven tig loopt en er uitziet als veertig (en natuurlijk niet de oma blijkt te zyn) is te onwaarschijnlijk en te onbelangrijk. De schrijvers hebben het gebrek aan actie niet overal zo goed kunnen ver bergen als in het eerste bedrijf. Vooral in II, dat op een grappig maar goed koop schema is geschreven, komt de verveling gevaarlijk dicht in de buurt. De verveling zou onvermijdelijk zijn bij een minder soepele, minder onge dwongen vertolking. De technische staf van de Stads schouwburg, die voor een ruim, aan trekkelijk decor had gezorgd, kreeg al dadelijk terecht een open doekje. Een verdiend complimentje voor de pres taties, die daar dag aan dag achter het gordijn worden geleverd. AD, INT. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell gaf zaterdagmiddag (voor de schooljeugd) en zaterdag avond een voorstelling, welke werd be- feleid door het Noord-Hollands Phil- armonisch orkest onder leiding van Peter Nester. Zoals te verwachten was, gaf de or- chestrale begeleiding aan de uitvoering een goede sfeer, hoewel het niet valt te ontkennen, dat er in de technische uit voering enkele fouten schuilden. Zo b.v. zweefden de schaduwen van de diri gent door ongelukkige belichting op de wanden van de zaal, hetgeen erg hin derlijk was. De tempi waren niet altijd in overeenstemming met die van de dansers. Behalve deze kleinigheden, die in een zo korte samenwerking tussen or kest en balletgroep onvermijdelijk zijn, kan gezegd worden, dat de uitvoering als geheel buitengewoon geslaagd ge noemd kan worden. In het byzonaer moet worden vermeld de Pas de deux uit de derde acte van „Lac de uygnes op muziek van P. I- Tschaikowsky, choreografie van Ivanov Petipa, waar in Linda Mauer en Jdap^ Flier weder om toonden tot de beste van onze dan sers te behoren. Verder werden uitge voerd „Les Sylphides „La Somnam- bule" en het Ballet van de Lezer". Samenvattend kan gezegd worden, dat de uitvoering, ondanks kleine tekort komingen, daadwerkelijk bijgedra gen heeft, het prestige van het Neder lands Ballet te schragen en dat onder de huidige leiding de toekomst van het Nederlands Ballet in deskundige han- den 1S- Ad Int. De belangrijke plaatselijke ontmoeting in de gewestelijke eerste klasse van de basketballbond tussen Antilopen Black Pirates is met 5335 door d« Haarlemse kampioen, Black Pirates, ge wonnen. Hoewel de verwachting was dat Anti lopen tegen de Pirates wel aan het lang ste eind zou trekken, kwam de ploeg van Jonker er reeds in de eerste minu ten niet aan te pas en dank zij Kaart en Jole kregen de kampioenen reeds spoedig een 90 voorsprong. Een geheel verkeerde tactiek vat* Antilopen deed de Pirates echter na 4233 verder uitlopen, zodat het einde kwam met een grote overwinning van de gasten. Bij de dames verloor het Velsens® Exercitia van Schoten Giants. De uitslagen waren: Dames: HOC 3White Stars 3 9—lj{ ExercitiaSchoten Giants 2232, SC Haarlem 2IHJ 1315. Heren: ExercitiaAntilopen 2 2325, Typhoons 3Aurora 1440, Antilopen —Black Pirates 35—53, ZBVS—Black Pirates 2 5026. Junioren (meisjes): AntilopenHOC B 327, AuroraWhite Stars B 24-2. ZBVSAntilopen B 1014. Jongens: White Stars BS.C. Haar lem 28—0, IHJ—HOC 37—29, -Typhoon» AAntilopen A 2849. Het Duinwyck-team is de competitie in de Nederlandse Badminton Bond be gonnen met een overtuigende 6-2 zege op Breda. Voor deze week is geen competitie wedstrijd vastgesteld voor Duinwtjck. aangezien de heren Loo en Verhoef zondag 6 november in Kopenhagen (De nemarken) in een groot internationaal toernooi zullen deelnemen, terwijl ho~ vendien enkele jeugdleden in internatio nale wedstrijden uitkomen. Aangezien de volleybalbond met een groot tekort aan scheidsrechters te kampen heeft, is besloten dat er per spelend team een scheidsrechter moet zijn, waartoe een speciale seheidsrech- terscursus zal worden georganiseerd. Deze cursus wordt gehouden op net CIOS te Overveen op de dinsdagen 15 en 22 november, waarna z°wel een practisch als theoretisch examen wordt afgenomen. De cursus zal onder leiding staan van de heren F. Boukes en C. Neuteboom. Geïnteresseerden kunnen zich opgeV® bij het secretariaat van de scheidsrech- terscommissie. mej. T. de Vries, Zyl" weg 137 te Haarlem. Evenals het vorige seizoen zal de scheidsrechterscommissie van de N.B-B' district Haarlem, een scheidsrechters- cursus organiseren. Het ligt in de be doeling twee cursusavonden te houden, namelijk op de woensdagen 9 en 23 no vember in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat. Op de jaarvergadering van de Haar lemse wandelsportvereniging „Jan Pas- stoors" is door de leden besloten zich per 1 januari 1956 aan te sluiten bij de N.B.V.L.O. Verder zal In de tweede helft van april weer de jaarlijkse- bloembollentocht worden georganiseerd nu voor de 24e keer. Bij de bestuurs- verziezing werd de heer W. den Oudsten benoemd tot commissielid. (Van onze verslaggever) In Krasnapolsky te Amsterdam werd zaterdagmiddag de algemene vergade ring gehouden van de Haarlemse dio cesane „Credo-Pugno"-club, het vor- mings- en propaganda-instituut van de Katholieke Arbeidersbeweging. Tijdens deze bijeenkomst zijn er belangrijke be sluiten genomen, die de bestuursvorm en de werkmethode grondig wijzigen, een en ander in verband met geheel nieuwe plannen voor de naaste en meer verwijderde toekomst. Pater Dr. Alfred O.F.M. Cap., die verleden jaar door mgr. J. P. Hui- bers werd aangesteld tot diocesaan di recteur van het Credo-Pugno-werk in ons bisdom, is de geestelijke vader van de gewijzigde koers, die dit lekenapos- tolaat gaat varen. Voordat de voorstel len aangenomen werden, gaf hij een duidelijke uiteenzetting van de nieuwe plannen. Het is in de afgelopen jaren geble ken dat het instituut in de praktijk aan merkelijk efficiënter kan werken en dat er inwendig veel voor verbetering in aanmerking komt, iets waarop mgr. Huibers tijdens de studiedagen te Voor hout in de afgelopen zomer ook reeds heeft gewezen. Het bestuur dient daar om te worden uitgebreid met een z.g. Credo-Pugno-Raad, bestaande uit twee personen namens de vakbonden en zes namens de ongeveer negentig C.P.- clubs in het bisdom. Bovendien zal e£ een nauwer contact komen met alle et' delingen. De nieuwe leden krijgen een diploma, dat eerst na een jaar praktij^ wordt verstrekt. De voorzitters van C.P.-clubs zullen deel kunnen nenae' aan speciale weekends en bovendien is er een jaarprogramma opgesteld b» zeer actuele programmapunten voo» iedere maand. Moderne vraagstukke zoals migrantenmoeilijkheden, de een zame mens in de massa, de wijk- e buurtgedachte, het verschijnsel der ot kerkelijkheid en de ontkerstening va het bedrijfsleven zullen de volle a»* dacht van de C.P.-ers vragen, wui zij als lekenapostelen iets te beteken hebben in de huidige tijd. Na een levendige discussie de voorstellen in stemming. Alle P ten werden aanvaard en de Credo-•r"». no-Raad ziet er thans als volgt Pater dr. Alfred O.F.M. Cap., saan directeur; Joh. Kortink en ^'ta„ d. Veldt, resp. voorzitter en ®e y;nk, ris van de diocesane K.A.B., j vafl voorzitter van de katholieke bona be. werknemers(sters) in de industrie* j. drijven; A. Pannebakker, tweede t j, zitter van de Nederl. Kathüek® arbeidersbond „St. Deusdedit p.- zes vertegenwoordigers uit de_tedeH clubs, te weten: drie uit de grot® - eh Amsterdam, Rotterdam en Den ti bovendien uit elke provincie een Helder, Naaldwijk en Goes).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2