Nieuwe herder in parochie H.H. Elisabeth en Barbara r Geslaagde jubileumviering op veld en in „Brinkmann" het Pastoor S. Mol uit Waarland, oud- kapelaan van de Sint-Joseph-parochie, te Haarlem benoemd a ONTEIGENING gronden in uitbreidingsplan „Schalkwijk Voorstel om bezwaarschriften ongegrond te verklaren SINT-FRANCISCUSHUIS in Oud-Schoten twintig jaar Haarlemse Korenbond gaat zijn eerste lustrum vieren Donderdag 3 november plechtige herdenking in tegenwoordigheid van mgr. J. P. Huibers Haarlemse St.-Jorisband laat het Bavogebouw tot in zijn voegen dreunen Circustekeningen van prof. Röling Ever Swiftin het zilver Garage Den Hout MAANDAG 31 OKTOBER 195i> PAGINA 3 In voorlopig verslag Beleid van Haarlems burgemeester ter sprake T.Y.B.B.De Sipaarnestad Haarlemse politierechter MOTORRIJDER ONDIER INVLOED Tot twee weken ver oordeeld In belang van de woningbouw betrouwbaarheidsrit „Haarlem" Jongensstad viert feest I RENAULT rr Enthousiaste viering van tweede lustrum Ongeval in Wilhelm ina- straat Getuigen verzocht Avondmis in de Sipaarne- kerk SANTPOORT ATTRACTIEF WEEKEND Voor Santpoorts jeugd 4.361 VOOR KERK- PINKEN HEEMSTEDE Hert uit Groenendaal nog steeds in vrijheid Expositie bij Leffelaar 40 jaar bij de N.S. BLOEMENDAAL Mededelingen van de pastoor Parochie krijgt assistentie van witte paters Binnenkort aanbesteding van St.-Jozefschool R.-k. Jeugdbeweging FILMAVOND WORDT OP TOUW GEZET In Duin en Daal" Aanrijding Precies een week na het afsterven van pastoor A. W. J. Lühn heeft Haar lems bisschop, mgr. J. P. Huibers, met ingang van zaterdag 29 oktober be noemd tot pastoor var; de parochie der H. H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat in Haarlem-Noord de zeereerwaarde heer S. Mol van de H. Wulfran-parochie te Waarland (Ha renkarspel). Pastoor Mol is geen onbe kende in Haarlem, want ruim zeven jaar is hij kapelaan geweest in de St.- Joseph-parochie aan de Jansstraat te Haarlem, eerst bij pastoor F. C. van Beukering, later bij deken A. J. Mel- chers. Het merkwaardige toeval is, dat ook de pastoor Lühn kapelaan in die parochie is geweest en oprichter-direc teur van het Sint Francisca Romana- werk in Haarlem, waarover ook pas toor Mol destijds het directoraal ge voerd heeft." De nieuwe pastoor in Haarlem-Noord Is Volendammmer van geboorte; hij werd in het vissersplaatsje geboren 21 april 1903. Na zijn priesterwijding 11 juni 1927 werd hij 13 augustus van het zelfde jaar benoemd tot kapelaan in de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te Den Helder en 9 augustus 1930 werd hij overgeplaatst naar de Sint-Nicolaas-parochie te Rot- In het voorlopig verslag der Twee de Kamer over het hoofdstuk Binnen landse Zaken van de Rijksbegroting 1956 komt het beleid van Haarlems burgemeester ter sprake in de beken de affaire van de Haarlemse agent. Vele Kamerleden vroegen, aldus het verslag, naar het oordeel van de mi nister ten aanzien van het beleid van de burgemeester van Haarlem, die een onder zijn bevelen staande agent van politie disciplinair gestraft heeft we gens een voorval in de gemeente Bloe- mendaal, in verband waarmede betrok kene als getuige tegen een Bloemen- daalse politie-agent was opgetreden: laatstbedoelde Bloemendaalse agent is nadien wegens meineed veroordeeld, doch daarvan is door de tot discipli nair optreden gerechtigde superieu ren van zijn Haarlemse collega geen nota genomen. Indien deze toedracht de juiste zou 2iin, konden de hier aan het woord zijnde leden het ten deze gevoerde ge leid weinig waarderen. Op Allerheiligen zal de traditionele voetbalmatch gespeeld worden tussen TYBB-combinatie en het elftal van rukkerij De Spaarnestad. De wed strijd wordt gespeeld op het TYBB-ter- rem aan de Schalkwjjkerweg en begint om half 3. terdam. Vervolgens werd hij 20 augus tus 1932 benoemd tot kapelaan van de Sint-Odulphus-parochie te Assendelft, waarna hij 18 augustus 1934 naar de Haarlemse Sint-Jospeh-parochie kwam. In de bezettingstijd verliet hij de bisschopsstad, toen hij 6 december 1941 benoemd werd tot rector van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam en ten slotte volgde 16 augustus 1952 zijn benoeming tot pastoor te Waarland. Vele Haarlemmers bewaren nog prettige herinneringen aan hun oud kapelaan, die vooral voor het Sint Francisca-Romana-werk bijzonder veel gedaan heeft. Hij voerde zgn. moederavonden in, belegde bijeen komsten van oud-leden en verbeter de het gebouw van het liefdewerk. Meer dan driehonderd kinderen wa ren in zijn functie aan hem toever trouwd. In 1935 werd kapelaan Mol benoemd tot voorzitter van de r.-k. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem, in welke kwaliteit hij evenzeer veel heeft kunnen doen. Kapelaan Mol vierde in december 1934 op plechtige wijze zijn koperen priesterfeest in Haarlem, bij welke gelegenheid parochianen, vrienden en andere relaties duidelijk lieten uitkomen, hoezeer zij het werk van kapelaan Mol waardeerden. Bij zijn afscheid van Haarlem werd dat nog eens extra onderstreept. Vanmorgen hadden wij nog 'n kort on derhoud met pastoor Mol, die kenne lijk verrast was over zijn benoeming tot pastoor in Haarlem. Hij meende, dat Waarland, waar hij pas een paar jaar werkzaam is, en waar hij o.a. veel voor de restauratie van het kerkje heeft kunnen doen, nog wel enige tijd aan zijn zorgen zou blijven toever trouwd. Niettemin meenden wij uit zijn woorden te mogen opmaken, dat zijn verrassing gelijke tred heeft gehouden met zijn enthousiasme, omdat de Haar lemse sfeer hem vertrouwd is en het hem niet teveel zorgen zal geven om zich in zijn oude nieuwe omgeving in te werken. Twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van het rijbewijs heeft vanmorgen de 40-jarige chauffeur -grondwerker H. H. uit Amsterdam op gelegd gekregen van de Haarlemse politierechter omdat hij met zijn motor rijwiel had gereden terwijl hij onder in vloed van sterkendrank verkeerde. In de nacht van 25 op 26 september reed hij van de Koudenhorn te Haar lem het donkere Spaarne op .Hij ver giste zich echter in de bocht en bot ste tegen een huisje. De man viel op zijn hoofd en liep een paar snijwonden op. Het bleek toen dat hij een alcohol gehalte had van 1.70 pro mille en een arts verklaarde hem licht onder de in vloed. De verdachte verdedigde zich met te zeggen dat hij ter plaatse onbekend was en door het vage licht het ge bouwtje niet had gezien. Hij vertelde wat cola en twee borrels en twee bier te hebben gedronken. Dat vond de of ficier van justitie genoeg om er dron ken van te worden en hij meende dat een gevoelige straf zeker op zijn plaats was. De eis luidde; drie weken gevan genisstraf en twee jaar ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen. Voors stond voor de politierechter een 26-jarige los werkman uit Haarlem terecht, die zich veroordeeld zag tot drie maanden met aftrek, vermits hij van een stadgenoot een koffer met kleren had weggenomen uit het huis, waarin deze woonde. Het gebeurde in de nacht van 8 tot 9 oktober en beiden hadden in een café aan de Raaks te Haarlem zoveel gedronken, dat zij niet best meer wisten hoe het nu eigenlijk op de wereld toeging. De ene Haarlem mer nodigde zijn pas ontdekte „vriend" uit met hem mee naar huis te gaan en daar de nacht door te brengen. Toen de gastheer, thuis gekomen, zijn ogen echter had dicht gedaan koos de ondank bare bezoeker het hazenpad met me deneming van een koffer vol boeken, costumes en andere kostbare zaken. De officier van justitie eiste, lettende op de niet al te beste antecedenten van de verdachte, een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van het voor arrest. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, verdedigster, vond haar cliënt een man van impulsen die in een bui van balorigheid tot dergelijke daden was gekomen. „Hij is simpel van geest, maar heeft geen misdadige aanleg." De veroordeelde moet nog twee voor waardelijke straffen ondergaan. Voor de gemeente Amsterdam is aan besteed de leverantie van 10.270 m2 gra niet voor de ophaalbrug over de Haar lemmervaart voor de Westergasfabriek. Aantal inschrijvingen: 8. Laagste in schrijving: fa. C. van Kasteel te Am sterdam voor f 685 per vierk. meter. 55 FILMS: CINEMA PALACE: „Zij allen waren schuldig", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15. FRANS HALS: „Korporaal Wanhoop", a 1. Tijden: 2.30, 7 en 9 15 Di.avond één voorstelling om 8 uur LIDO en STUDIO: „Napoleon", 14 jaar. Tij den: 2 en 7.30. LUXOH „BianKe slavinnen' volw. l'U- den 2, 7 en 9 15 MINERVA: dl. 8.15: „Anna", volw. Wo. en do. 8.15 uur: „The Mimver story", 14 jaar. REMBRANDT: „East of Eden" 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met do.: „Mabak, de wilde olifant", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 31 oktober Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Een poppenhuis", 8 uur. Concertgebouw: Doopsgezind zangkoor. Concert o. 1. v. Hans de Jong, 8 uur. Frans Halsmuseum: V. U. Tweede voor dracht mej. dr. Rita Vuyk; „De betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek, 8 uur. Dinsdag 1 november Stadsschouwburg: „Het nieuwe Comedia" met „Vals beschuldigd", 8 uur. Frans Halsmuseum: Concertbureau Alte naar. Concert m. m. v. Henny Lamerus, sopraan, Kees v. d. Star, fluit en Gertrude Maclaine, clavecimbel, 8 uur. Minerva (Heemstede): Jeugdmatinee van Smith's theater bureau: „Hallo, wij gaan Vliegen", 2 uur. 18 Mei van dit jaar gaf de Haarlemse raad voorlopig zijn goedkeuring aan het plan tot onteigening van verschillen de onbebouwde en bebouwde percelen en perceelsgedeelten, gelegen ten zui den van de Schipholweg. Die onteige ning bleek noodzakelijk ter uitvoering van het uitbreidingsplan „Schalkwijk", dat op 20 oktober 1954 werd vastge steld. Het plan heeft voor iedereen ter in zage gelegen en thans zijn er twee be zwaarschriften tegen de voorgenomen onteigening binnengekomen, namelijk van G. C. van Bruggen en W. J. van Schie. Zij zullen respectievelijk 2.37.00 zullen waarborgen. Daarom hebben zij het verzoek gedaan het onteigenings plan ter zijde te stellen dan wel dit zo veel mogelijk te beperken. B. en W. van Haarlem merken daar tegenover op, dat zij zich kunnen voor stellen, dat adressanten zich in hun broodwinning bedreigd voelen, doch dat niet zozeer een uitvloeisel van het on derhavige onteigeningsplan als wel van het uitbreidingsplan is, waartegen de bezwaren zich in wezen richten. Tegen het uitbreidingsplan hebben de betrok kenen in 1954 echter geen bezwaar in gediend. Voor het overige worden de rechten van adressanten geregeld door de onteigeningswet en het Pachtbesluit 1941. Blijkens een brief van de rijksconsu- en 12.36.20 ha moeten afstaan. Beide j ient voor grond en pachtzaken voor bezwaarschriften zijn ongeveer gelijk luidend en komen hierop neer, dat be trokkenen zich in hun broodwinning be dreigd zien, terwijl zij er voorts op wij zen, dat naast woningen in de gemeen te ook gronden nodig zijn welke de voedselvoorziening van de bevolking Bij de zondag g"' n betrouwbaar heidsrit van de Haarlem wist dt motorclub Zt. ,/ort de meeste prijzen te behalen. De uitslag was: Auto's: 1. A. Stroyckens (11) MCZ, 2. H. Oddens (11) MCZ, 3. Hartog (12) MCZ, 4. J. Leeuwerke (13) MCZ, 5. J. du Gier (14) MCZ, 6. Th. v. d. Poll (14) MCH. Motoren: 1. J. Turkenburg (12) MCB, 2. C. Turkenburg (14) MCB. 3. KI. Brink (Brink (15) MCH, 4. R. Jansen (41) MCH, 5. H. Agriola (55). Kaartlezers: 1. mevr. Stroijckens, 2. mevr. Oddens, 3. mevr. Hartog, 4. mevr. Leeuwerke, 5. mevr. de Gier. Noord-Holland verzetten zich geen land- bouw-economische overwegingen tegen de onderhavige onteigening. B. en W. stellen de Haarlemse raad voor de bezwaarschriften ongegrond te verklaren en te besluiten tot onteige ning van de verschillende gronden in het uitbreidingsplan „Schalkwijk zulks in het belang der volkshuisves ting. Ruim anderhalf iaar heeft het Haarlemse aannemersbedrijf J. P. A. Nelissen gewerkt aan de bouw van de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Cruquiusweg te Heemstede. Op enkele kleine werkzaamheden na is het dan zover dat deze installatie in bedrijf kan worden gesteld. Zoals wij reeds zaterdag mededeelden zal burgemeester mr. A. G. A. van Rappard donderdaa 17 november de waterzuiveringsinstallatie officieel in gebruik stellen. Voor vele gemeenten vormt het laren vnn rtcnhmter een probleem. In Heemstede waren de nare gevolgen van onvoldoende lozing o.m. de minder prettige aeuren die de bewoners van de Heemsteedse Dreef en de Havenstraat nabij de haven te verduren hadden, de achteruitaava van de visstand in het Heemsteeds kanaal en het Spaarne en de klachten over vuil water van het hoog heemraadschapRiinland Nadat de gemeenteraad in 1950 miljoen voteerde voor de bouw van een zuiveringsinstallatie, werd met hef werk eerst in april 1954 begonnen. Men hoopte, dat het in augustus van dit jaar voleind zou zijn. De lange vorstperiode in de afaeloven winter echter legde de werkzaamheden twee maanden stil. Pas eind september kon men gaan proefdraaien. Bovenstaande foto geeft de lezer een beeld van de machinehal, het centrum van de installatie van waaruit het proces van het zuiveren van rioolwater wordt geregeld. Er is wel eens vaker feest in Jon gensstad aan de Eemstraat in Oud- Schoten, maar de herdenking van het 20-jarig bestaan van het St.-Francis- cushuis, dit weekeindu gevierd, is een feest geworden, dat ondanks het vrij improvisorisehe karakter, toch vele voorgaande in de schaduw stelt. Het hoogtepunt vormde de plechtige gezongen H. Mis uit dankbaarheid, zon dagochtend opgedragen door de direc teur van deze „Sociale Jeugdzorg", pater E. Spruit o.f.m., geass'steerd door pater F. lallenberg O.F.M. en pater H. Kag- r VV.P. als diaken en sub-diaken. Aavertentie i rr VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoltank. 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf t 4190,—. 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Benzine 1 op 17. Lage prijs onderdelen. Geringe afschrijving door hoge inruil- vvaarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 jaar in produktie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5. LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE koppeling tegen geringe meerprijs. Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: Wagenweg 166-168 Tel. 12138 en 15056 P,eehtige wijze zal de Haarlemse kerkbo°nd' waarbÜ dertien parochiële "evensT" uit Haarlem en omgeving be- genis zij zangkoor van de strafgevan- vember z ®ansesloten' donderdag 3 no ren. De nf11 ,e.erste lustrum gaan vie- het tem» wordt gehouden in Haarletn g elijk concertgebouw te tegenwonrtHu avonds om acht uur, in schop Sheid van Haarlems bis- sr- J- P. Huibers. richf (imrd?,leden werd de bond °Pge- kerkkoren uit h sa™enwerking van de Eeesfpiük Haarlem en omgeving het gesloten Wnïï muzikaal peil van de aan- bereiken en, te verhogen. Om dat te gen van afee n geregeld vergaderin- koren ïoh j aarc"§den der aangesloten sussen g^°Uden' tevens worden er cur- zanppv-c£eorRaniseerd, Gregoriusdagen. d?ngn"taVOnden enz- Via d® bond wor- en 7a^„„Z:ari^sre,ra,ten gepropageerd belegd r en bezinningsdagen hem Erograrnma, dai ter gelegen- ven u -«et eerste lustrum is uitgege ven, schrijft deken W. N. Zijlstra: „Ik meen dat op godsdienstig gebied gezien doel en middelen, door de Korenbond eei mooi apostolaat wordt verricht tot meerdere eer van God, tot verdieping van de religieuze inslag der leden, tot verrijking van het liturgische leven en tot geestelijk welzijn dus van de katho lieken van de parochies, wier koren bij de bond zijn aangesloten. Moge het het bestuur van de Korenbond gegeven zijn weldra alle koren uit Haarlem en om geving aangesloten te zien om in onder linge samenwerking en uitwisseling van ideeën in apostolische geest het gods dienstig leven van vele katholieken te verdiepen en moge een waardige en va alle kanten meegeleefde viering van het eerste lustrum daartoe ten zeerste bijdragen." Donderdagavond zullen alle koren die bij de bond aangesloten zijn een deel van het programma verzorgen, dat geopend wordt met het gezamenlijk zingen van het „Sacerdos et Ponttifex" bij de bin- n nkomst van de bisschop. Ter sluiting zingen de koren gezamenlijk het „Chris tus Vincit", Het St. Bavogebouw in de Smede- straat staat er nog, maar het heeft gis teren wel een vuurproef moeten door staan. Felle klaroenstoten en grommen de roffelreeksen, allengs tot crescendo opklimmend, waartussen zich de v)ie klanken van de pijpers mengden, deden het huis tot in zijn voegen dreunen, zo heeft de Haarlemse St. Jorisband, het muziekcorps van de Katholieke Jeugd beweging, zijn tweede lustrum gevierd. Het is een klinkend feest geworden, waarbij de band voor een talrijk publiek eens te meer blijk gai van zijn indruk wekkende kwaliteiten, ten toon gespreid in een gevarieerd programma. Naast de leut was een ruime plaats ingeruimd voor een zuiver muzikale elementt en daarin werden fraaie hoogtepunten be reikt, zoals de Oriënt-express en Ravels Bolero. Het programma van 's middags was nagenoeg gelijk aan dat van 's avonds. Voor het middagprogramma waren de leden van alle jeugdbewegingen uitge nodigd, die in groot enthousiasme aan de festiviteiten deelnamen, terwijl 's avonds genodigden, ouders, leidsters en leiders bijeengekomen waren. Vaandrig H. Janus heette de aanwe zigen hartelijk welkom in een kort ope ningswoord en liet het verder over aan zijn collega de vaandrig W. A. van Maanen, „ie als tamboer-maitre het ensemble met zijn staf tot mooie pres taties wist te brengen. Zo ging o.a. de première van de St. Jorismars, een compositie van instructeur W. van der Peyl. Terwijl achter het gordijn het to neel werd ingericht voor het blijspel „Toontje en zijn artis", verscheen in tussen tot driemaal toe het echtpaar Stevens op het podium, dat met zijn zieke dochtertje voor de nodige lol zorg de. Het komische intermezzo werd ge volgd door een voordracht, uitgesproken door de heer Van Ingen, waarna het doek opging voor een blijspel over een tante, die zo een hekel had aan honden. Het blijspel, dat werd opgevoerd door leden van de Rafaelgroep uit de paro chie van de H.H. Elisabeth en Barbara, had eerder de elementen van een klucht. De ene dwaze scene werd gevolgd door de andere en de leden van Rafaël wis ten de juiste toon 01.1 het publiek te ver maken, wel te vinnen. Het gedeelte na de pauze was geheel gewijd aan e St. Jorisband zelf, die fascinerende uitvoeringen gaf van de Oriënt Express en de Bolero van Ravel. Suggestief werden de trommels bewerkt en bij de Bolero eiste de klarinetist Lubbers de meeste aandacht voor zich op, en terecht. Vier pijpers bliezen een precieus menuetje en tot slot werd een Franse taptoe-finale ten beste gegeven, waaruit duidelijk bleek, dat er in de St. Jorisband een strenge, maar vrucht bare discipline heerst. Aan het einde van de avond werd gesproken door com missaris B. Nooy, die vooral dank be tuigde aan instructeur Van der Peyl en aan de vaandrigs „Manus en Janus" voor hun onvermoeibaar ijveren om de band omhoog te stuv.en. Rector D. de Wit die 's morgens de TL Mis had op gedragen voor de leden van de band in de zusterskapel aan de Koningstraat, voegde daaraan nogmaals zijn geluk wensen toe. Men kan dus vaststellen, dat de St. Jorisband zijn tienjarig be staan vrijwel geheel in eigen stijl heeft gevierd, een w a van feestvieren die meestal het beste slaagt. Er is zaterdagavond omstreeks kwart voor acht een ongeval gebeurd op de Wilhelminastraat nabij de Alexander- straat. De politie werd gewaarschuwd dat er op het wegdek een man lag, die van zijn fiets was gevallen. Hij bleek daar inderdaad te liggen mpt een wond boven zijn rechteroog, ter wijl hij klaagde over pijn in de knie. Hij verklaarde door een auto te zijn aangereden, waardoor hij van zijn fiets was gevallen. De man werd overge bracht naar het Diaconessenhuis. De Haarlemse politie roept van dit onge val getuigen op, die zich gelieven te melden bij het bureau aan de Lange Wijngaardstraat. Het is een indrukwekkende plechtig heid geworden in de intieme kapel. Het altaar droeg een hoogfeestelyk karakter. Het gezamenlijk ontbijt in het Kajottersgebouw werd met smaak genoten en was keurig verzorgd, wat mede te danken was aan de welwil lende medewerking van een aantal leveranciers in Oud-Schoten. Zaterdagavond was het reeds feest, zij het dan buitenkerkelijk. „We hebben zo een klopje op de schouder nodig, waarmee gezegd wordt ga zo door, want het gaat goed." Hiermede typeerde pater B. Selhorst, aalmoezenier van Jongensstad die avond bij het cabaret voor de ouders van J jngensstad de geest, waarin de feest viering was bedoeld. Hij had zo graag gewild, dat pater Smit, de oprichter, in zijn plaats had gestaan. Het werk is zo gegroeid door diens arbeid en die van de paters Laurant, Bertels, van Schie en Huijgens Welke de resultaten precies zijn, daarover kan slechts God oordelen. Men kan ze niet zien, men werkt maar. Wat hier echter gepresteerd is, stemt tot dankbaarheid, ook vanwege het werk van Leidsters en leiders, die zich open stellen voor de jongens en meisjes en ze iets meegeven, waar ze zelf over vol van z\jn. Hij was er van overtuigd, dat ZU achter zich de ouders weten en de steun van vele weldoeners. „Wij helpen u en u helpt ons, dat is deze 20 jaar lang zo geweest Pater Selhorst eindigde met. de Yfens< dat o/jr 5 jaar het zilveren jubileum een feest van heel Haarlem Noord zal z^jn, want Jongensstad is de belang- stelling van heel het stadsdeel waard. „Een van de leidsters heeft het ge presteerd aldus pater Selhorst 15 jaar zichzelf weg te cijferen en tel kens weer door weer en wind vanuit de stad naar ons toe te komen. Deze prestatie is de moeite waard, gememo reerd en gevierd te worden, samen met dit feest van Jongensstad." Deze woorden richtte hij tot mej. C. Berbée, die feestelijk de zaal werd binnengeleid om de hulde in ontvangst te nemen voor het vele werk voor Jon gensstad gedurende 15 jaar. De pater stelde haar apostolaatsgeest tot voor beeld. Altijd staat ze klaar; heeft een familie haar nodig, mej. Berbée gaat er heen. Ze gaat daarbij zo stilletjes haar eigen weg. Met de hoop, dat zij nog vele jaren aan dit werk haar hart zou blijven verpanden, besloot spreker de kleine huldiging. Hierna bood een der organisatoren van de avond, luisterend naar de naam „André", de cadeaux van ouders en jongens aan, een fraai H. Hart beeld en een driearmige sierkandelaar. Ontroerd dankte de jubilerende leid ster voor de verrassing. Ze zei er heel dankbaar voor te zijn, maar achtte het werk van leidsters en leiders niet af, als dit niet werd geste, 1 door de be zielende arbeid van de aalmoezenier. Hiermede waren de eerste program mapunten afgewerkt, en verder was het woord aan André als conferencier en een groep artisten, die van het ver dere gedeelte van de avond in een vlot en vaardig cabaretprogramma een feest vol amusement en jolijt maakten. Daaraan werkten mee het bekende cocktail-trio, dat al vaker amusement bracht in Jongensstad, de mondorgelvirtuozen in de ware zin van het woord, de „Cromo's", de Hollandse zanger van Tol, de geestige „string- brakers", in deze wijk ook geen onbe kenden, naast enige leden van de toneelclub van Jongensstad, die voor een paar aardige sketches hadden ge zorgd, om niet te vergeten de accor deonvirtuoos, die met de overige leden van het gezelschap de gehele zaal in beweging en feeststemming bracht. Een goochelaar nam het sluitstuk voor zijn rekening met enige verrassende staaltjes, die evenals de overige evene menten een warm onthaal kregen. Zondagmiddag werd er gefeest door de kleine jagers en des avonds was er een goed opgezet bal voor de groten. Ook deze beide gelegenheden werden aangegrepen, om mej. Berbée te huldi gen. Óp het bal noodde een goede band tot de dans. Verder waren er nog tal van andere verrassingen, te veel om te noemen, die dit feest bijzonder ge slaagd maakten. Morgenavond om negen uur (Aller heiligen) zal er in de Spaarnekerk een stille H. Mis worden opgedragen. Deze avondmis is natuurlijk vooral bedoeld voor degenen, die door dwingende om standigheden verhinderd zijn overdag een H. Mis bij te wonen. De katholieke jeugd van Santpoort heeft het Christus Koning-feest gevierd. Maar naast de kerkelijke viering, die begon met het zaterdagavond-Lof en die zijn hoogtepunt vond in de H. Mis van 8 uur met algemene H. Communie en daarna gemeenschappelijk ontbijt in het St. Patrickhuis, is ook buitenkerkelijk een grote activiteit ontplooid. Aan het gemeenschappelijk ontbijt werd deelge nomen door rond 40 jongens, leden van de Don Boscogroep, de jong-kajotters en de kajotters. Om half 11 begon een spannende jacht door Santpoort. Verdeeld over drie groe pen trokken de jongens er stuk voor stuk op uit om in het voor hen aangewe zen gebied te zoeken naar een vermomd persoon. Het ging er om achter de zon nebril en de misleidende kleding de per soon te herkennen. En als zij even de tijd hadden gekregen om de man goed te bekijken, kregen zij van hem een opdracht, b.v. het tellen van de bomen in een bepaalde straat. De meeste jon gens hebben het er goed afgebracht en de vermomming van de drie vossen, waarvan er een zich ophield bij het station Santpoort, de tweede bij het ein de van de Hoofdstraat en de derde bij de Overbiltweg, werd merendeels door zien. De jeugd van 13 tot 15 jaar was zon dagmiddag te gast in het Jeugdhuis aan de Dinkgrevelaan, waar hun een feest- telijk programma aangeboden werd. En 's avonds kwamen de ouderen er bijeen, eveneens om de avond gezellig door te brengen en er ook nog iets van mee naar huis te nemen. Dirk Dam, de or ganisator van dit weekend, mag terecht trots zijn op het succes. Zaterdagmorgen heeft de heer J. van Veen, zoals hij dat k al verschillende keren eerder heeft gedaan, de jaarlijk se kerkpinkenveiling in Santpoort ge leid. Zeven kalfvaarzen waren geruime tijd bij parocl .anen „gelogeerd" ge weest en het ging er nu maar om zo veel mogelijke munt hieruit te slaan voor dt parochie. Er bleek een goede belangstelling voor te bestaan, want de zeven vaarzen brachten de totale som op van 4.361.-. Het hoogste bod was 765.-. Nog steeds is de ontsnapte hertebok vrij en blij aan de wandel in de bossen ten zuiden van Heemstede. Het politie bureau wordt met een nauwgezette re gelmaat opgebeld door mensen die het hert hebben gezien. In het weekend bezocht het dier zeer toepasselijk het buiten „Hartenkamp" en liet na een be zoek aan het buiten „Huize Manpad" een beschadigde moestuin achter. Her haaldelijk melden verschrikte automo bilisten dat het dier over de Herenweg loopt en zodoende een gevaar is voor het verkeer. De circusjournalist J. van Dove- ren sprak vrijdagavond in Kunst handel I ffelaar; niet over clownerie in de kunst, maar vanwege een tentoonstelling die zijn oude vriend, prof. G. V. A. Röling daar heeft inge richt met als exclusief onderwerp het circus. Een maand lang heeft deze na melijk in Circus Althof met zijn leerlin gen gewerkt. i De verheugend grote opkomst zou zo wel het circus als de exposant kunnen gelden, aldus spreker. In zijn lange loopbaan bü het circus was het hem opgevallen dat juist in Holland merk waardig veel in het circus getekend en geschilderd wordt. Maar toch waren van de honderden die hij bezig gezien i heeft, schilders zowel als schrijvers, de resultaten verre van goed. Men be trekt er zowel de romantiek als de ero- 1 tiek bij, maar als er in het circus een ding niet is, dan is dat wel de erotiek. j De Touiouse Lautrec zal wel de grot* meester op het gebied der goede cir custekeningen blijven. Hij was dan ook dag en nacht in het circus en heeft het leven leren kennen in zijn luxe en ar moede, cjjn hardheid en zijn charme. Een figuur als Lang, die mappen vol in het circus bijeen heeft getekend, heeft niet meer dan technisch en documen tair werk gemaakt. „Toen ik de tekeningen van prof. Rö ling zag, heb ik de paarden gehoord en geroken. Hij heeft deze moeilijke ma terie op de juiste wijze benaderd en de i sfeer van het circus met het gevoel j van de kunstenaar kunnen treffen", zo besloot de heer Van Doveren zijn toe spraak. Tegelijk met deze expositie in de turn zaal, werd in de bovenzaal een tentoon stelling ter bezichtiging opengesteld van werk van een zevental in Parijs werkende jonge grafici, bi) wie onze streekgenoot Hans Wiesman als gast is opgenomen. Beide tentoonstellingen ho pe-' wij nog nader voor onze lezers te bespreken. Morgen hoopt de heer J. W. de Graaf, Graaf Willemstraat 46, Haarlem, het feit te herdenken, dat hij 40 jaar gele den in dienst trad bij de Nedelandsche Spoorwegen. De heer De Graaf is thans als controleur werkzaam. De pastoor van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemen- daal, dr. A. A. Olierook, deelde zondag morgen onder alle H.H. Missen zijn parochianen mede, dat de zielzorg in Bloemendaal zal worden versterkt door de tijdelijke assistentie van een witte pater uit het Santpoortse Lavigeriecol- lege. Het is pater Martinus Brugmans, die zich vooral zal gaan toeleggen op de zielzorg in het Provinciale Zieken huis te Santpoort, waar men, aldus de pastoor, in dit opzicht wat achterop is geraakt. Dr. Olierook deelde voorts mede, dat er hard gewerkt wordt aan twee nieuwe altaren voor de kerk, en dat het kerk bestuur nog steeds rondkijkt naar een passend Mariabeeld, dat naar vorm en grootte waard is in de Bloemendaalse parochiekerk te worden geplaatst. Een ontwerp voor een St.-Jozefbeeld is al gemaakt. Tenslotte vertrouwde de pas toor zijn parochianen onder geheimhou ding toe, dat zeer binnenkort de aan besteding zal plaats hebben van de St.- Jozefschool. Ten bate van de r.-k. jeugdbeweging in Bloemendaal zal er op 4 November in de zaal van hotel „Duin en Daal" een aantal sportfilms worden gedraaid. On der andere zullen films vertoond wor den over de rallye van Monte Carlo en de Tulpenrallye. Aan de filmavond zul len medewerken Maus Gatsonides, de bekende coureur, enkele andere auto sprinters en de heer H. Luyting, wel ke laatste humoristisch commentaar zal leveren op verschillende automobiel sportevenementen. Zaterdagmiddag zijn twee personen wagens op de IJzeren Brug met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding ont stond doordat een der wagens de andere wilde passeren, terwijl de laatste de Kerklaan wilde inrijden. Door de po litie werd proces-verbaal opgemaakt. Op zeer geanimeerde wijze heeft de r.-k. Haarlemse hockeyvereniging gis teren haar zilveren jubileum gevierd. De feestdag werd begonnen met een H.Mis, waarbij de secretaris van het bisdom, dr. J. de Jong, de predikatie verzorgde. Bij Brinkmann aan de Grote Markt volgde een gezamenlijk ontbijt voor de seniorleden, die werden verwelkomd door voorzitter H. Serné. Deze gaf een kort overzicht van de afgelopen 25 jaar, en wees op de prettige sfeer welke de vereniging steeds gekenmerkt heeft. Als uiting daarvan vermeldde hij o.a. het prettige contact dat t.g.v. dit jubi leum v eer was opgenomen met de oud- leden. Tjjdens dit ontbijt maakte trai ner R. Verhagen het resultaat bekend van de door hem geleide lucifer-actie die een royaal batig saldo heeft op geleverd. Ondanks aanvankelijke afkeuring der velden bleek het toch mogelijk een ge deelte van de middag te besteden aan de sport, waarbij de oud-leden weer eens de stick konden hanteren tot vermaak en in enkele gevallen ook tot lering van de toekijkende leden, ouders en vele andere belangstellenden. Ook een voetbalwedstrijd tussen het le en 2e herenelftal trok grote belangstelling. Later op de middag ontving het be stuur de vele oud-leden op een „tea" bij Brinkmann, van welke gelegenheid de deputatie van ouders der leden ge bruik maakte om het bestuur van „Ever Swift" het bedrag te overhandi gen van een inderhaast opgezet „onder onsje". De junioren bleven niet achter. Bij monde van B. Paugman, boden zij een fraai uitgevoerde prijzenkast aan. Juniorenleiders en oud-leden overhan digden verder verschillende donaties. Voorzitter Serné dankte allen voor hun blijken van medeleven bij dit, strikt in eigen kring gehouden jubi leum en zegde namens het bestuur toe alles in het werk te zullen stellen om „Ever Swift" tot nog grotere bloei te brengen tot heil van de gees telijke en lichamelijke ontwikkeling der jeugd Een geslaagd diner en een dans avond besloten deze feestdag voor de senioren. De junioren-afdeling zal mor gen met een groots toernooi het zil veren feest vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3