Groeiende industrie in Suriname ZWITSABUB Louis Armstrong in Amsterdam „Biggie Missie5 Tocht per wankele korjaal over de Surinamerivier Tussen neus en lippen Heilige Schrift voor kinderen Bosnegers dansen voor hun r Vier doden, twee zwaargewonden Carillon als rustverstoorder „Rustige" nachtvoorstelling Marine behaalt overwinning Doodstil oerwoud Afzetting werd verbroken Mislukking van nieuw loonsysteem kan slechte gevolgen hebben WRUF KOU WEG Ongelukken op de weg Ontstemming in Suriname Over verklaring van minister Kernkamp Korporaal door elektrische stroom gedood Nederlands motorschip bij Bonn gezonken Benoemingen in het bisdom Haarlem Nieuwe deken van Den Haag V liegtuigherkenmng Drie prijzen bij kampioen schap Door trein gegrepen en gedood MAANDAG 31 OKTOBER 1955 PAGINA Houdt de winter uit handen en voeten. ter hlïit A6' De rech- uit de loterii ROMANO GUARNIERI OVERLEDEN 'T" In het afgelopen weekeinde zijn vier personen als gevolg van ongelukken op de weg gedood, twee werden zwaar gewond. De 48-jarige J. Streutman uit Oude molen (Dr.), die even een bromfiets wilde proberen, heeft dit met het leven moeten bekopen. Op de weg tussen Oudemolen en Ubbela vloog hü uit de bocht en raakte hij tegen een boom. Het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van zéven minderjarige kinde ren, overleed ter plaatse. Door nog onbekende oorzaak is de motorrijder A. M. uit Bergen op Zoom op de weg van Hoogerheide naar Dutte met zün voertuig tegen een boom ge reden. M. ,,erd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van zeven kinde ren. De duo-passagier, de Bergen op Zoo menaar De Bruijn werd zwaar ge wond. Op de Rijksweg Maarheeze-Weert is de 64-jarige landbouwer F. B. uit Maarheze door een auto overreden en daarbij op slag gedood. Zaterdag is op het Damrak te Am sterdam een ongeval geschied, tenge volge waarvan een 19-jarige Canadese vlieger, die gelegerd was in Baden Baden, is overleden. Op het Damrak werd een autobus, die geen benzine meer had, opgeduwd. Vermoedelijk is de Canadees, die zijn verlof in Amsterdam doorbracht, ge struikeld. Hij kwam met het hoofd onder het linkervoorwiel en was vrij wel op slag dood. Zondagmiddag is de 5-jarige Wilma van Maurik uit Uithoorn, toen zij plot seling de provinciale weg Haarlem- Utrecht overstak, door een personen auto gegrepen en ernstig gewond. Het meisje is met een zware sche- delbasisfractuur naar de St. Maria- stichting te Haarlem overgebracht. De verklaringen die minister Kern kamp dezer dagen in Paramaribo over het Brokopondo-project heeft afgelegd tegenover een redacteur van een Neder lands blad hebben blijkens een bericht in het dagblad „De West" enige ont stemming gewekt omdat de Surinaam se regering niet zou zijn gekend in de maatregelen die de minister in dat in terview noemde. Prof. Kernkamp onthulde dat het Bro- kopondoproject niet langer in de lucht hangt aangezien een Nederlandse in dustriële combinatie zal worden ge vormd die in samenwerking met Ame rikaans kapitaal in Suriname een be drijf voor de produktie van 40.000 ton aluminium per jaar zal oprichten. Van die jaarproduktie zou vermoedelijk de helft naar Europa gaan en de helft naar de Verenigde Staten. De handelwijze van minister Kern kamp is volgens „De West" incorrect omdat er een wijziging is gekomen in de bestuursverhoudingen tussen Neder land en Suriname. Het blad bedoelde kennelijk dat minister Kernkamp onvol doende rekening heeft gehouden met de pas verkregen autonomie. (U.P.) Zondagmiddag is op het stations emplacement te Amersfoort de 23-ja- rige dienstplichtige 1 orporaal J. Middel uit Eindhoven dood aangetroffen op een tank, die per trein uit Duren, in Duits land, naar Nederland werd vervoerd. Het blijkt, dat de jongeman is over leden, doordat hü door elektrische stroom uit de bovenleiding is getroffen, toen hü op de tank was geklommen. Het slachtoffer was ongehuwd. Hü diende bü de vulde batterij zware tanks. (Van onze correspondent) Sedert Bolsward in de afgelopen zomer feest vierde om vijf eeuwen stadsrecht, hangt er in het ranke stadhuistorentje een carillon: de reizende beiaard van Van Astendie nu al wekenlang eerst ernstige maar later vrolijke wijsjes over Bolsward uitstrooide, zulks bij dag en bij nacht, maar die even lang een twistappel is geweest. Wat was na melijk het geval: een deel van Bols- wards burgerij kon 's nachts van het carillongeklingel niet slapen. Er kwamen klachten op het stadhuis en zelfs lijsten met handtekeningen van mensen, die het carillon 's nachts het zwijgen wilden opleg gen. Het stadsbestuur vond dat jam mer en hoopte, dat het allemaal wel wennen zou, maar dat viel tegen. Toen kwam men op de gedachte, om in plaats van vrij zware liede ren het carillon wat vrolijker wijs jes te laten spelen. Zo werd ook het slaapliedje „Slaap zacht m'n kindje" in het repertoire opgenomen en dat was heel toepasselijk. Doch, ook dat hielp niet; het carillon, een feestgeschenk van het Sint Anthony- gasthuis en het Weeshuis, twee res pectabele instellingen in de oude Hanzestad, bleef een twistappel. Thans echter is de knoop doorge hakt. Na de laatste raadsvergade ring heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma bekend gemaakt, dat het carillon in het vervolg zal zwijgen van 's avonds tien tot 's morgen zeven uur. Men hoopt nu, dat de twistappel begraven is, maar wij vragen ons af, hoe het nu moet met degenen, die gewend zijn een mid dagdutje te houden, want dat kan ook nog problemen opleveren, niet waar? Het 450 ton metende motorschip Spes uit Rotterdam is in de Rün bij Bonn gezonken. De bemanning heeft veilig de oever kunnen bereiken. De persoonlijke bezittingen en een deel van het meubilair konden geborgen worden. Men neemt aan, dat verschui ving van de lading de oorzaak van het ongeluk is. Waar eens het Surinaamse oerwoud was, verrijzen nu fabrieken. Mojgen zal het Koninklijk Paar het Commewijne-district bezoeken. Kindertehuizen, plan tages en fabrieken zullen worden bezichtigd. Woensdagochtend wordt een bezoek gebracht aan de Bruynzeelfabriek, waar ongeveer 750 mensen werken. Op de foto hieronder een kijkje in één der grote fabriekshallen. Des avonds vertrekt het Koninklijk Paar aan boord van H. Ms. „Willem van der Zaan" uit Paramaribo voor een bezoek aan het rijstdistrict Nickerie. Advertentie met de genezende warmte van een Zwitsal preparaat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend aan de hoogeerw. heer mgr. W. J. Pompe, als deken van het dekenaat 's-Graven- hagen en als pastoor van de St.-Jacobus- parochie te Den Haag, en benoemd als deken van het dekenaat 's-Gravenhage en tot pastoor van genoemde parochie de zeereerw. heer W. A. E. Bokeloh, die rector was van de Voorzienigheid te Scheveningen. Z. H. Exc. heeft benoemd tot pastoor te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barba ra) de zeereerw. heer S. Mol; tot pas toor te Waarland, N. Buurman, die ka pelaan was te Den Haag (H. Liduina); tot pastoor te Breezand, J. A. van Et- tinger; tot pastoor te De Lijnden, J. B. Schotten, die rector was te Amsterdam (O. L. Vr. Gasthuis). De beroemde negertrompettist Louis Armstrong heeft in Amsterdam en Den Haag concerten gegeven. Men ziet hem hier breed grijnzend met zijn instrument. zangeres kunnen noemen schünt het voornamelük te moeten hebben van het feit, dat zei materiaal genoeg heeft meegekregen om twéé Velma's van te maken. Haar optreden wordt geken merkt door een blümoedige onbe schaamdheid. Het zingen trouwens was niet het sterkste punt in het program ma, hoewel de uitvoerenden daarvan geenszins overtuigd bleken te zün. Arm strong zelf heeft, behalve een schorre stem, het nadeel van onverstaanbaar te zün. Wat de improvisatie betreft leek de pianist de enige, die wel wat verder van huis wilde gaan. De rest van het gezelschap hield zich aan de veilige kant. Armstrong heeft in de laatste jaren die veilige kant bewust geko zen; en dat kan ook haast niet an ders. Na een optreden in Den Haag hebben Louis Armstrong and his All-Stars" in het Amsterdamse Concertgebouw zaterdag een nachtvoorstelling gegeven, en na de gruwelverhalen, die in de bui tenlandse pers de ronde hebben ge daan, mag hier van een rustige by- eenkomst gesproken worden. Welis waar heersten in de zaal bij tijd en wij le een gefluit, getrommel en gedreun, alsof een invitatie, in alle argeloosheid aan de aartsengel Gabriël verzonden, per abuis bij broeder Lucifer bezorgd was, die er met de hem eigen onbe schaamdheid z'n meestbelovende herrie schoppers op af had gestuurd, toch zyn de stoelen heel gebleven, er is niemand van het balcon gesprongen en het zon dagmiddagconcert kon ook nog door gang vinden. Niet dat het publiek, dat door een man als Armstrong met een natte vinger is te lijmen, zich daartoe niet zou lenen, maar de grote Satchmo stelde kennelük geen prüs op demon straties. Hü leidt de goed-opgezette show, geeft zelf aan wanneer er geklapt dient te worden, en weet het applaus op te vü- zelen en te laten afsterven, naar ge lang het hem uitkomt. Het publiek is bereid alles te slikken, en de coneertge- vers maken daar een virtuoos gebruik van. Door de allesoverheersende, kunst matig opgevoerde herrie is er nooit een moment van rustig luisteren. Niemand vermag te horen, wat er nu eigenlijk precies gebeurt. Deze ontdekking heeft ons büzonder huiverig gemaakt. Er wordt ons een kool voorgeschoteld, om niet te zeggen gestoofd, waarvan de ene helft als apekool terzüde kan wor den geschoven. Voor de andere helft staan Louis Armstrong en z'n combo van vüf man, die zonder twüfel stuk voor stuk fenomenale instrumentalisten zün. Dit demonstreren zü büvoorbeeld in de Tin Roof Blues, door trompet, kla rinet en trombone op haast overrüpe wijze, in de uiterste traagheid van tem po geblazen. Arvell Shaw, de bassist, „plukt" met zijn vingers uit zijn in strument een geheel gebonden blues melodie, en Ed Halls klarinet bereikt een diepte en daarin een kwaliteit van toon, die men voor onmogelük zou hou den. De vocaliste Velma Middleton echter die wü met de beste wil geen Dertig, veertig jaar geleden was er met recht sprake van een „nieuw ge luid", waartoe Armstrong ruimschoots zün deel heeft bügedragen. Op het ogenblik is, met betrekking tot de New- Orleans-jazz, van een nieuwe stül geen sprake meer, en een zekere bezadigd heid in Louis' muziek, die altijd een mannelijk karakter blüft behouden, is voor de pure inspiratie in de plaats ge komen. Wie Armstrong zo zuiver moge lijk wil horen spelen, zal er goed aan doen," hem via grammofoonplaat te be luisteren, en de overtollige ballast van een nachtvoorstelling in het Concertge bouw ver uit zün gedachten te bannen. Hlg. (Van een onzer verslaggevers) Toen aan het eind van de vliegtuig- herkenningskampioenschappen, die za terdagmiddag in het Shellgebouw tn Den Haag werden gehouden, de prijs uitreiking al een tijdje aan de gang was, werden de huldigende woorden van de Commandant Luchtvaartopleidingen, commodore Fiedeldij, plotseling door een luid gerinkel onderbroken. Ergens midden in de zaal kon luitenant ter zee tweede klasse H. Moekerdano, zijn eerste prijzen niet langer mannen, zo dat de zilveren bekers over de grond rolden. Opnieuw stond deze marine vlieger toen even in het middelpunt van de belangstelling. Tevoren had hij achtereenvolgens de grote Generaal Aler Bokaal voor het winnende team in ontvangst genomen, vervolgens een model van een KLM Super Constella tion voor de beste individuele presta tie, en tenslotte nog dl Marine Beker voor het beste team van de Koninklijke Marine. En toen bij het vertrek van de hogi militaire autoriteiten de deel nemers gingen staan, klonk opnieuw onder grote hilariteit in het midden van de zaal een luid gerinkel..., Ruim tweehonderd deelnemers van marine, land- en luchtmacht en de bur gerij, die tevoren in onderlinge wed- i strijden waren geselecteerd, hebben I dit jaar opnieuw vijftigmaal naar het j witte doek gekeken, waarop in een flits van twee seconden het silhouet van j een vliegtuig werd geprojecteerd. Ge- i durende acht seconden ging dan het licht in de zaal aan en kreeg men ge- J legenheid nauwkeurig het type en de versie van het vliegtuig in te vullen. Afgezien van de geringe tijd die de deelnemers werd gegund om het vlieg tuig te herkennen was ook de toege meten tijd voor het opschrijven ervan nogal karig; „Stampe en Vertonge SV- 4B" in acht seconden valt bijvoorbeeld niet mee. Daar kwam nog bü dat de wedstrijd veel moeilijker was dan vorige malen. Hoewel het hoogste aantal be haalde punten vorig jaar 116 bedroeg was de prestatie van het winnende marine-team, dat ditmaal 98 van de 150 punten in de wacht sleepte, er dus zeker niet minder om. Van de overige prijzen ging de vlie gerszuil voor het beste vliegersteam van de luchtmacht naar de jachtvlieg- school Twente met 84 punten, de C.L.O.- beker voor het beste luchtmachtteam naar K.L.D.-staf met 93 punten. De L.U.A.-beker werd gewonnen door de L.U.A.-school te Ede met 91 punten, de Milvabeker door L.U.V.A. Apeldoorn met 42 punten, de K.L.D.-plaquette door de luchtmachtgroep 4 te Alkmaar met 83 punten, het model van een Fokker S-14 voor het beste team van de land macht werd gewonnen door de 53e af deling veldartillerie te Oirschot met 47 punten, de K.N.V.V.L.-plaquette voor het beste burgerteam werd gewonnen door groep 1 van de lezerskring „Vlie gende Hollander" met 93 punten, de LUVO-wisselbeker tenslotte voor de beste individuele prestatie van deze lezerskring werd gewonnen door A. J. van Niekerk met 41 punten. (Van onze correspondent) Een droevig ongeval geschiedde za terdagavond op het station ln Vught. Omstreeks 7 uur des ochtends stade de 19-jarige R. van Hooff het eerste per ron over om zich naar het tweede te begeven. De slagbomen waren neerge laten, maar de jongeman ging achter de bomen om, terwijl een losse machi ne uit Boxtel naderde. Ofschoon door het treinpersoneel gewaarschuwd liep R. v. H. door. Hij werd door de machine gegrepen en meegesleurd. Hij liep een wonde aan het hoofd op. Armen en be nen werden verbrijzeld. Hij is kort na het ongeval overleden. Prins een schouwspel gade, zo bont, zo vrolijk en zo vol afwisseling, dat het werkelijk een lust voor het oog was. De talrijke volksgroepen die samen de be volking van Suriname uitmaken, waren in haar verschillende, vaak bijzonder fleurige klederdrachten gekomen en voerden er haar eigen dansen uit, waar bij uiteraard de eigen muziek ten gehore werd gebracht. Het „Oranje Boven" was niet van de lucht. Het enthousiasme steeg tot onge kende hoogte. Koningin Juliana ontving naast tientallen andere geschenken een bruidsmuts, zoals de Kotta-missies deze plegen te dragen en toen H. M. de muts onmiddellijk opzette werd de geestdrift van de duizenden zo groot, dat de af zetting werd verbroken. Tegen negen uur in de avond namen Koningin en Prins voorlopig afscheid van Paramaribo, de Prins om met een klein gezelschap naar het Matapica-gebied te vertrekken om er te jagen. De Koningin scheepte zich in aan boord van de Prospector om het bauxietgebied aan de Cotticarivier te bezoeken. Tussen zeven en tien uur in de mor gen van Maandag, terwijl de „prospec tor" langs de oevers van de Cottica voer, dwars door een gebied, dat slechts hier en daar bewoond wordt door bosnegers, kregen H. M. de Koningin en de leden van haar gevolg een goed beeld van het Surinaamse landschap, zwaar bebost en op enkele nederzettingen na verlaten. Tegen tien uur werd Moengo bereikt, een der twee centra van bedrijvigheid der Surinaamse bauxiet-maatschappij; tegen half elf volgde de ontscheping, warabij een detachement van de Ko ninklijke landmacht, gelegerd in Albina, dat op de grens met Frans Guiana ligt, als erewacht fungeerde. Gedurende ruim anderhalf uur bezichtigde de Koningin het bedrijf.a Daarna begaf men zich naar „Casa Blanca", waar de lunch werd ge bruikt.. Tegen half drie werd de tocht voort gezet naar Albina, het plaatsje op de grens met Frans Guiana, dat thans wei nig bedrijvigheid kent maar in de twintiger jaren berucht was als smok- kelcentrum en bekend als goudvind plaats. Op de weg er heen werd een kort bezoek gebracht aan de hauxiet- mijn Ricanau; later werd gestopt bij het bosnegerdorp Moengotapoe. Albina is het bestuurscentrum van het Marowijne-district en ligt aan de rivier met dezelfde naam. De Koningin bracht een bezoek aan het militaire kampement en dronk thee ten huize van de districts commissaris. De „biggie missie", Koningin Juliana, heeft zaterdag met haar echtgenoot, Prins Bernhard, de karakteristieke pri mitieve dansen van de bosnegers aan- schouwd. Koningin en Prins, die van de Surinamerivier over een pad van keurig uitgespreide lendendoeken mid den in het huttendorp Kadjoe waren ge komen, hebben, temidden van de bos neger-kapiteins (dorpshoofden) onder een indrukwekkende manjaboom geze ten, geboeid de dansen van de djoeka's gevolgd. De andere dorpsbewoners, ge stoken in hun mooiste lendendoeken, stonden er in een dichte haag omheen, druk meeklappend, één en al beweging en ritme. De lioge gasten werden fraaie geschenken, waaronder prachtige staal tjes van primitieve volkskunst, aange boden. Koningin Juliana en Prins Bernhard i^aren zaterdagmorgen al vroeg van Paramaribo vertrokken naar Kabel, v-'aar een bezoek werd gebracht aan het haar de Koningin genoemde zendings hospitaal van de Evangelische Broeder gemeente. De Koningin toonde grote belangstel ling voor de wijze waarop men in het Zendingshospitaal de vele tropische ziek ten bestrijdt die nog steeds zovele slacht offers maken onder de bevolking van het binnenland van Suriname. Het bezoek aan het hospitaal duurde een half uur. Zwaaiend en juichend hamen de leden van de staf en de lopen de patiënten afscheid van de hoge be zoekers die daarna plaats namen in ge reedliggende korjalen,, wankele bootjes, Jjaarmee zij de tocht voortzetten naar Kadjoe. Het moet de Koningin wel even freemd te moede geweest zijn op de Surinamerivier op deze manier vervoerd te worden. De zwarte roeiers zün op deze bootjes thuis als op de vaste grond. "Iet de „koela" (vaarboom) geven zij de boten richting en banen zij zich feil los een weg door de bruisende stroom. staan als standbeelden op de voor- Plecht en dirigeren de boten met grote behendigheid. Waar nederzettingen langs de rivier genaderd worden, heffen zij hen gerekte odio-o-o-o-roep aan, die tot In een plechtige bijzondere zitting van de staten van Suriname heeft H. M. de ver over het water galmt. Koningin dezer dagen een rede uitgesproken. Er moesten op deze rivier, die om zoomd is met een doodstil oerwoud, enkele stroomversnellingen worden ge passeerd, die echter door de hoge ^and van het water vrij rustig waren. De grootste daarvan ging de Koningin Ie voet langs. Deze versnelling was inTS, zonder gevaren, doch de be- nenaige roeiers brachten de korjaal met de Prins, die in het vaartuig was blijven zitten, er veilig door. Daarna stapte de Koningin weer aan boord. In Koffiekamp werd het koninklijk Paar begroet met gezangen, als een be wijs van kerstening. De inwoners waren in Europese kleding. De bosnegers bo- den H. M. een fraai model van een bos- hegerhuis aan. Met een motorkorjaal werd de tocht Voortgezet naar Sara, waar de stuwdam van het Brokopondoplan zal worden ge bouwd. De Koningin bezichtigde de werkzaamheden, die nog in een begin stadium verkeren. Per schip werd ten slotte de terugreis naar Paramaribo aanvaard, waar het koninklijke gezel schap zondag vroeg in de ochtend aan nam na een zeer vermoeiende, maar buitengewoon interessante tocht. k Zondagmorgen hebben Koningin en fTins een kerkdienst in de grote stads- £®rk van de Evangelische Broederge meente. daterend uit het jaar 1778, bij gewoond. Predikant was ds. R. M. Schmidt, een bosbewoner, geboren in °et plaatsje Ganzee. In de namiddag was er de feitelijke bfficiële huidebetoging van de bevolking ;an Suriname tijdens een grote demon- mratie op het uitgestrekte Gouverne- yientsplein. Van de arcade van het gou- ernementshuis sloegen Koningin en „De kracht, die wij nodig hebben om dit nieuwe loonsysteem door te voeren, zullen wü onder meer moeten putten uit de gedachte, dat een mislukking van dit systeem ons zal voeren ófwel naar een geheel vrij systeem, dat in strijd is met ons solidariteitsprincipe, ófwel naar een misschien nog straffer geleid systeem dan wij op dit ogenblik en in het jong ste verleden gekend hebben." Deze woorden werden zaterdag te Utrecht voor de groep kaderpersoneel van de Nederlandse Katholieke bond van ad ministratief, verkopend en verzeke- ringspersoneel „St. Franciscus van As- sisië gesproken door drs. P. Bogaers, economisch adviseur van de K.A.B. Spreker behandelde de actuele pro blemen in de loonpolitiek, waarbü hü op de eerste plaats de bezwaren tegen de heersende loonpolitiek naar voren bracht. Hü legde er de nadruk op, dat de concrete economische omstandig- passing van het subsidiariteitsbeginsel, waarbij hij opmerkte, dat het o.a. voor de toepassing van de loonpolitiek een groot verschil uitmaakt of wü leven in de tüden van grote inflatoire gevaren of van monetair evenwicht. Hü achtte het in de huidige tüdsom- standigheden niet verantwoord een Zeer vreemd Parijs werd dezei -- ramjs weru. uezei ogen een nogal vreemd- °riige dief aangehou- 6 n en in verzekerde netting gesteld. De toA had, gemaskerd en in een bloemeruoin- XnQebroken, verschei- Potten met bloemen b[0e buiten gesleept, de Paktfn zorgvuldig en tie y ^dig in het tuin- overo°n de bloemenman "tee Mant en de potten De ,j.nQar huis genomen. speC('el zei tegen de in- houóL van dienst; „Ik inbr^iet van confectie- voor u3es> ik voel meer ?ceentAaalcjes met fijne niet S' En het is, dat bert 0p 2? bijster gesteld bad ik bloemen, anders les inneem de pot- bloemenH staan en de Meegenomen". Sommige *;leintje thee ben er m, ensen heb- h j uu eenm«„7 bandje van te langdu- oy andere Plakken Mie ze een n erisen, bij mets te j? den „St av°ndje wnr ondervond 7nevrciïïweiH0di9d- Maar Bett« Hansford in Kins- Louisïndeavn%UitSint:ford ^ustraiièj. Zij het al - - Nummer 13 Dat het bijgeloof om nummer 13 tenslotte niets te betekenen heeft, mevrouw t0 jmaakte bar arOermate ae 13cLe straat, woonde een dut mewrou^ Fuller er °P 13 oktober precies «eri aanklacht tegen baar 13 maanden, na besloten dnr®" dadeBjk 131L e-n won - dat mevrouw gulden ineens. woont op nummer 13 in de 13de straat, woonde 50.000 Ba «arris t„i "«-«"u-uio tn«, °L te gortig van ver- loch Statistiek de sta- '"■evrovm rA, v dat tistielc in de Verenigde Beleden h -ns aar staten hebben haarfijn Ruller- mevrouw uitgerekend, dat een ku, maar ken' man in zijn leven precies 427 werkdagen kwijt is aan knippen en scheren. Een welopgevoede vrouw, al leen aan haarverzorging, driemaal zoveel tijd. Psychologie „Hier is geen orkest, geen radiomuziek, geen televisie" dat liet een caféhouder in Wenen op een levensgroot bord aan de gevel van zijn zaak schilderen. Sinds dien is zijn zaakje iede re dag stampvol. 100 miljonairs Uit Oslo komt het be richt, dat de hoofdstad van Noorwegen 440.000 inwoners telt, waarvan er 100 miljonair zijn. Tweehonderd firma's in de stad werken met een bedrijfskapitaal, dat een miljoen of nog méér Kronen bedraagt. loonpolitiek te handhaven waarbü de overheid, in casu het College van Rüks- bemiddelaars, zeer grote bevoegdhe den heeft. Dat een te sterk beklemto nen van de coördinatie-gedachte grote nadelen heeft, wordt in de huidige tüd gedemonstreerd door het ongeloof aan het succes van algemene loonronden, het hand over hand toenemen van zwar- ie i ?en' de onmacht van de Looncon- troledienst en het tegen elkaar opbie den van overheidsbedrijven en particu- liere bedrijven. Coördinatie is een waar devol hulpmiddel, maar geen goed in zich zelf en het moet met name niet geïnterpreteerd worden als gelükheid voor allen, die dezelfde technische pres tatie leveren. In de kinderboekenweek is er een ju weeltje van een Heilige Schrift voor kend en verhaald door Piet Worm, die al menig kinderhart heeft gestolen met zijn „puntig' tekenstift. Bij deze zo pas ver schenen bijbel voor kinderen, heeft hij zich enigszins geïnspireerd op de oude miniaturen met hun bloemrijke omlijs ting, en zijn handgeschreven tekst uit bundig versierd met feestelijk gekleurde illustraties, waarbij het goud niet is ge spaard. De levendigheid, die er op het eerste gezicht van dit hartveroverende, poë tisch verzorgde bijbeldeel (het eerste van een serie van drie) uitgaat door de sterk aansprekende plaatjes, die weelderig open onder en tussen de tekst staan, en door de persoonlijke letter, waarin die tekst geschreven is, vindt men ook in de inhoud van het verhaal. Op heel een voudige wijze, aangepast aan het kinder lijk begrip is de eeuwenoude boeiende geschiedenis verteld; strak van lijn, maar met behoud van alle geladenheid en dramatiek, die vooral het eerste bij belboek kenmerkt. Men proeft er uit, hoe de schrijver de kinderlijke fantasie heeft willen openstellen voor de groots heid, die achter dit alles schuilt en die de jonge lezer, na dit summiere begin steeds verder zal willen ontdekken. Slechts het onverbloemde verhaal, niet zoetelijk gemaakt, maar met al zijn adembenemende realiteit kan voor een kind de juiste introductie zijn om er zich gaandeweg steeds meer in te verliezen. Dit eerste deeltje bevat het boek Ge nesis tot en met de geschiedenis van Jozef. In het tweede deel zal de rest van het Oude Testament worden sa mengevat. Het derde deel zal gewijd zijn aan het Nieuwe Testament. Er zijn twee edities, een voor katholieken en een voor protestanten, omdat de schrijf wijze der eigennamen verschilt. Om in de tekst tot eenheid te komen, voor ieder acceptabel, heeft Piet Worms sa menwerking gezocht met mevrouw Rut gersvan der Loeff-Basenau, die enkele zeer waardevolle suggesties heeft ge geven. A. Bgl. Prof. Romano Guarnieri, voorzitter van het Italiaanse instituut voor Neder landse cultuur en directeur van leer gangen voor buitenlandse studenten aan de universiteit van Perugia (Italië) is zondag overleden Hij was verleden week door een wierijder aangereden en ernstig gewond. Hij was 72 jaar. Guarnieri heeft meer dan veertig jaar aan de universiteiten van Utrecht en Amsterdam gedoceerd, waar hij de me- thode-Guarnieri voor het onderwijs van het Italiaans aan buitenlanders uitwerk te. Bij zijn vertrek uit Nederland naar Perugia werden hem hoge onderschei dingen verleend. Prof. Guarnieri was 20 februari 1883 geboren. In 1907 vestigde hij zich in Nederland. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5