LAREN op de eerste plaats I fi GELIJK SPEL IN DE DERBY Dames-hockeyteam sterker in Berlijn veel Blankenaar B heeft leiding de D.C.G. EN WESTRA STELT ZEGE VEILIG Zwemweekeinde met goede tijden Drie persoonlijke en één clubrecord verbeterd Fel duel op de vlinderslag J Amsterdam wint van TOGO Goed herstel van Zutphen Zege van 2—0 Circuit van LeMans wordt verbeterd Damcompetitie DCG salet af Eerste ronde eindigt gelijk (4H-4H) Ég HOCKEY COMPETITIE WEST OOST 7,i ii n |g»| H5 MAANDAG 31 OKTOBER 1955 PAGINA 9 T Eerste na-oorlogse interland Profclub „Alkmaar" blijft in Alkmaar Spaanse hockey-ploeg verslaat België Militair hockey-elftal Winnaar candidatentoernooi Olga Rubstsova mag wereldkampioene uitdagen Fenny Heemskerk negende ZATOFEK LAAT VAN ZICH HOREN Twee nieuwe wereld' records GERRIT VOORTING IN RIJWIELZAAK Damontmoeting Rotterdam—Amsterdam Greetje Kraan weer 0.4 sec. sneller K osttr buiten de prijzen op concours hippique Parijs Rusland en Rood-China naar Olympische winter spelen 1956 OostenrijkNederland schaken -'r: i' Doelman Havelaar van HHYC heeft het gisteren niet gemakkelijk gehad. Tot twee keer toe is hij „officieel" verslagen. De derde „officieuze" keer is hier afgebeeld, maar nu was er sprake van buitenspel. (Van onze hockey-medewerker) "",m TOGO, dat de vorige week zo Van zich deed spreken door HHYC de eerste nederlaag toe te brengen, heeft thans met dezelfde cijfers van Amsterdam verloren. De belangrijkste ontmoeting in het westen was echter Laren HHYC, welke zoals te verwachten viel, in het voordeel van de thuisclub eindigde (20). En daarmede hebben de mannen van Loggere de eerste plaats op de ranglijst bereikt, die zij niet gauw meer zullen prijsgeven. Voor Venlo wordt het weer een eentonige competitie. De Limburgers ver sloegen ditmaal Zwart Wit en staan door het gelijke spel van HTCC tegen EMHC al vier punten voor. LarenHHYC was een ontmoeting waarbij veel op het spel stond, doch waarvan de uitslag vrijwel zeker was, temeer daar het zware veld aan man nen als Kruize en Bromberg hogere eisen stelt dan aan de talrijke jonge spelers van Laren. De verwachtingen zjjn volledig bewaarheid. HHYC had met de moeilijke omstandigheden meer moeite dan Laren. Het tempo lag bij de thuisclub hoger dan bij de Hagenaars, die de eerste helft nog wel, doch na de pauze hun tegenstanders vrijwel niet meer konden bijhouden. Hardnekkig verdedigen heeft de HHYC echter voor een grote nederlaag behoed. Beide La- rense doelpunten konden slechts tot stand komen, via een lange corner. Voor de pauze werd een daarvan benut door Loggere en daarna was het van Erven Dorens die hard inschoot, doch was het Snepvanger, die de laatste hand legde. Bromberg wist in de tweede speelhelft nog enige gevaarlijke situaties voor het Larense doel te bewerkstelligen doch re sultaten wiemen zlln nnHnren niet af. (2—0' -unsterctam heen nel ook uitstekend gedaan. De hoofdstedelingen beschik ken over een jonge, snelle en enthou siaste ploeg, die heel wat mans is. Ook van TOGO had men eigenlijk deze indruk, doch ditmaal vielen de Hagenaars toch wel erg tegen. In de eerste speelhelft wogen de krachten vrywel gelijk op. De Amsterdamse aanvallen hielden alleen iets meer se- vaar in. Dit kwam middels een straf» corner vlak voor de pauze tot uitdruk king, toen Pannekoek keihard inschoot. Na de rust verliep het spel geheel an ders. De Amsterdammers sneden een voudig door de Haagse verdediging heen en na eèn kwartier spelen was de stand reeds 40 door goede doel punten van Plantinga en Jansen Schoonhoven. De zaken werden daarna door de thuisclub iets kalmer aange pakt, iets te gemakkelijk wellicht, waardoor een tegenpunt van TOGO mogelijk werd gemaakt. De toestand voor het Amsterdamse doel was der mate verwarrend, dat de maker van het doelpunt onbekend bleef (41). In Hilversum was de middenmoot aan het woord. Dit sloeg ook op de kwali teit van het vertoonde spel van Hilver sum en BMHC. Het was wel spannend doch niet fraai, wat beide ploegen te zien gaven. De spanning kwam er na 10 minuten al direct in toen aan Hil versum een strafbully werd toegewezen, die Hans Wagener miste. Hij zou echter nog gelegenheid krijgen zijn fout goed te maken. En daarvan heeft hij gepro fiteerd, want tot tweemaal toe bezorgde hij Hilversum de gelijkmaker. Boon had n.l. onmiddellijk na deze strafbully de stand op 01 gebracht en na de gelijk maker van Wagener was het weer Mar kus, die de stand op 12 ten gunste van de Bloemendalers bracht. In de tweede speelhelft wist Wagener echter opnieuw de stand op gelijke voet te bren gen, waar het tenslotte bij bleef (22). De stand luidt: Laren HHYC Amsterdam TOGO 6 10 6 8 6 7 6 6 SCHC Hilversum BMHC Groen Geel 6 6 6 5 6 4 6 2 Slechts één ont moeting stond in deze afdeling op het programma. Nijmegen kwam op bezoek bij Zutphen, hetgeen een interessante ontmoeting beloofde te worden. Beide ploegen zijn immers zwak gestart, maar werken hard aan het her stel. De thuisclub heeft tenslotte aan het langste eind getrokken, terwijl het in het begin heel anders leek uit te pak ken. De Nijmegenaren openden n.l. de score via Prinsen en toen Rowaan voor Zutphen gelijk maakte, was het Willink, die de stand weer op 12 wist te bren gen. Rowaan was echter wederom de spelbreker en maakte er 22 van. Dit was de bezoekers te veel van het goede. Zutphen profiteerde van de lichte Nij meegse inzinking en scoorden via Hyl- kema en nogmaals Rowaan, zodat de eindstand 42 werd. De stand luidt: DKS Union Zwolle PW 6 11 5 9 5 5 5 5 Zutphen Arnhem Nijmegen Deventer Het wordt langza merhand een eento nige geschiedenis in het Zuiden, speciaal voor Venlo. In feite is er niet één ploeg, die de Limburgers ook maar enigszins benadert, hetgeen de spanning aan de kop al onmiddellijk voor het gehele seizoen wegneemt. Er zal aan deze toestand echter weinig te veranderen zijn. Het is aan de overige ploegen in deze afdeling hierin verbete ring te brengen. Hoe het ook zij, ditmaal kwam Zwart Wit in Venlo op bezoek en alleen door fanatiek verdedigen hebben de bezoekers uit Breda de eindstand in kleine cijfers kunnen houden. Het grootste deel van de wedstrijd stonden er wel acht man te verdedigen en op deze wijze is het niet eenvoudig voor de aanvallende ploeg een gaatje in het doel van de tegenstanders te vinden. Middels een strafbully lukte het Janssen echter de eerste keer en ook Coehorst slaagde er nog eenmaal in voor de rust. Toen Vos sen er na de pauze ook nog eenmaal de kans toe zag, was het met het animo der Limburgers gedaan en zag Zwart Wit zelfs nog kans een fout van de doel man van Venlo af te straffen, waardoor het einde met 81 kwam. In Eindhoven trok de plaatselijke Het Nederlandse dames-hockeyteam heeft in de eerste na-oorlogse officiële landenwedstrijd tegen Duitsland een uitstekende indruk achtergelaten. Met 2-0 is in Berlijn gewonnen. Op tech- uisch gebied was de Nederlandse ploeg sterker dan de gastvrouwen, terwijl on ze landgenoten stuk voor stuk sneller en in betere conditie waren dan haar tegenstandsters. De overwinning «ag dan ook zeker verdiend genoemd wor den, enhad de Duitse linksback Helmi Latte niet i- tweede helft al de bal van de doellijn weg- kewerkt, dan nog zou de uitslag niet Geflatteerd geweest zijn. Trix Nillessen (EMHC) wist vanaf de linksbuitenplaats de beide doel punten te maken. Zij speelde op de Laar bekende snelle en verrassende t^ijze, zodat de Duitse keepster, die talloze malen haar doel op uitstekende Mjze verdedigd had, tot tweemaal toe de schoten van onze jonge linksbui ten is gepasseerd. Een uitstekende partij is voorts gespeeld door Elly B1eekemolen en Bea Terlingen, beiden ^an Be Fair. Mej. Bleekemolen vol- v goed als rechtsbuiten, zodat zij v®le malen tot de gevaarlijkste leden 11 onze voorhoede behoorde, terwijl e,a Terlingen a! spil de Duitse aan- r?,s'wie weinig kans gaf tot in de üiV,- donr te dringen. In de verde- de h8 was Sonja de Treve ditmaal een 5!' terwijl Jo Jurrissen ondanks derlanrf e3rde spier toch het Ne- dedigd d°ei on feilloze wiize ver doel op feilloze wijze ver, ie°enlriiJ161 Nederlandse team toch de kiL2Watte plekken vertoonde echtchoi», debutanten Thea Glasz (rechtsbinnen6)" Hans van Vroonhoven zelfde peil ai- ï"™/08 n.iet °R !?,et riet de ouderen, terwijl Ma- Hogest^vn n" ,(linksbinnen) en Jeanne le snf>i r? nlcsback) niet hun norma* Dloep fnfifmonstreerden vormde de duidflUk 8°ed geheel' Het bleek de geregelde traming en ri« oü ?5k^en onder leiding van Nor- riamt ls Berger van de nationale v esPlr een eenheid gemaakt heb- welke de laatste jaren niet veel ?er ls voorgekomen. ♦in eerste minuten van de ontmoe- arTi8 waren de gastvrouwen in de aan val. Een schot van de Duitse midden voor Margot Beyer ging tegen de bui tenkant van de paal en verscheidene malen moest Jo Jurrissen ingrijpen om «en achterstand te voorkomen. Zelfs moest Sonja de Greve eens de bal vlak voor het doel wegwerken. Daarna begon het verband in onze ploeg te komen. De voorhoede herstelde zich, waarbij de beide buitenspeelsters hun snelheid en scherpe schoten in het spel brachten. De Duitse verdediging maakte vele benauwde ogenblikken door, maar het duurde tot een halve mi nuut voor de rust voordat de eerste treffer gescoord zou worden. Tien minu ten voor de rust miste Nannie van Nie- rop een prachtige kans,, toen zij de Duitse keepster reeds gepasseerd had, doch de bal te ver naar voren gespeeld had. Even voordat het fluitsignaal weer klonk dat het einde van de eerste he) ft aankondigde, sloeg Trix Nillessen de bal van dichtbij in het net (1-0). Het Nederlandse overwicht was in de tweede helft nog duidelijker. De Duitse dames konden het tempo niet meer volhouden en voortdurend bele gerden onze meisjes het Duitse doel. Tot tweemaal toe greep de back Helmi Latte op de doellijn in, tot Trix Nil lessen in de 47e minuut voor de twee de maal met een hard schot de bal in het doel joeg (2-0). Ook daarna werd de Duitse voorhoe de geen kans gelaten tot een tegenaan val over te gaan. In antwoord op een interpellatie van het raadslid M. Coerts (P.v.d.A.) naar aanleiding van een krantenbericht, als zou de profclub „Alkmaar" voornemens zijn haar tenten in een naburige ge meente op te slaan, antwoordde de wet houder van sportzaken in de Aikmaarse raad, de heer C. Venneker (K..V.1- donderdagavond, dat uit onderhande lingen met het bestuur van de N.V. profclub Alkmaar het college wa. ge bleken, dat de profclub er niet aan denkt Alkmaar te verlaten. Wel heeft de profclub de gehele beschikking over het terrein gevraagd, dat ook nog door de derde klasser Aikmaarse Boys be speeld wordt. B. en W. staan hier af wijzend tegenóver. De Joegoslavische en Oostenrijkse B- elftallen hebben in Zagreb met 1-1 ge lijk gespeeld. De Challenge van Leeuwen, een wis- selprijs, verbonden aar. een equipe wedstrijd schermen, is in het bezit van het Amsterdamse DOS gekomen. ontmoeting EMHCHTCC weer veel belangstelling. Gaat het hier niet al leen om de punten en al spelen ook factoren van plaatselijke aard een woordje mee, thans moet het harde zwoegen van EMHC toch ook worden toegeschreven aan het feit, dat deze ploeg de laatste plaats bezet en geen puntje meer te verspelen heeft. De wedstrijd was door EMHC goed voorbereid. De gevaarlijkste spelers van HTCC als A. van Grimbergen, Van den Wildenberg en J. Brouwers, werden streng bewaakt en geen moment uit het oog verloren. Het spreekt welhaast van zelf, dat deze spelers dus weinig konden beginnen. Alles bij elkaar mag men aan nemen, dat dit systeem de mannen van Drijver wel enig succes heeft opgeleverd, want een gelijk spel tegen het op papier veel sterkere HTCC is niet onverdien stelijk. Toch konden de EMHC'ers niet voorkomen, dat het thans andere spelers waren, die het scoringswerk van de bo- vengenoemden overnamen. Kerssemakers opende de score voor EMHC. doch het was nu P. van Grim bergen, die het al gauw voor zijn broer opnam en de gelijkmaker liet aanteke nen. Drijver zorgde middels een straf- corner voor een nieuwe voorsprong voor de rode lantaarndragers, maar links buiten Penson zag in de tweede helft kans voor HTCC opnieuw gelijk te ma ken. Hiermede kwam aan deze felle en soms wel iets te harde wedstrijd een einde (22). De stand is thans: Venlo HTCC Tilburg Breda 6 11 6 7 6 6 6 6 Push Zwart Wit Rapidity EMHC 6 6 6 5 6 4 6 3 Het Spaanse nationale hockeyteam heeft in Lyon tijdens een internationaal toernooi het Belgische team in de fi nale met 2-0 verslagen. Het Nederlandse militaire hockey- elftal, dat vrijdag 11 november te Brus sel tegen het Belgische militaire elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Visman (HDM); achter: Tolhoek (A'dam) en Rahuzen (BMHC); midden: Wagener (Hilversum), Snoeck (Delftse Studenten) en Korpershoek (Hilver sum); voor: Berkman (BMHC), Hille- nius Kruithof (TOGO), Zwier (SCHC), Kristen (DKS) en Jansen Schoonhoven (A'dam). De Russische Olga Rubtsova heeft het internationaal candidaten-schaak- toernooi voor dames te Moskou gewon nen met een totaal van 15 punten. In de negentiende en laatste ronde van het toernooi won zii van de Bulgaarse A. Ivanova. Olga Rubtsova zal nu mogen uitko men om de wereldtitel tegen haar land genoten Elizaveta Bykova (wereldkam pioene) en Ludmilla Rudenko (oud-kam pioene), welke partijen in 1956 worden gespeeld. Fenny Heemskerk is in het sterk be zette toernooi als negentiende geëin digd met 10 punten. Er kan nog een kleine wijziging in de stand komen, aangezien nog enkele afgebroken par tijen moeten worden uitgespeeld. -.* V -J* De organisatoren van de beroemde 24-uursrit van Le Mans hebben van de regionale autoriteiten verlof ge kregen 250 miljoen francs te lenen voor verbetering van het circuit, waar op in juni een tragisch ongeluk voor viel, dat 82 personen het leven kostte. De overheid heeft voorgeschreven, dat de baan bij de pits verbreed moet worden. Men hoopt de baan in juni 195P gereed te hebben. (U.P.) Gerrit Voorting, de bekende Tour de France-renner, zal over enige weken in Roosendaal een reeds bestaande rijwiel zaak overnemen. Om die reden heeft hij geen contracten getekend voor zesdaag sen of baanwedstrijden in het winter- seizoen. Voorting. die weer geheel hersteld is van zijn verwonding opgelopen in de Ronde van Frankrijk, wil het volgend jaar weer aan de Tour meedoen. Zijn training wordt geheel op de grote wed strijd afgestemd. Zondagavond laat hadden Roth-Bucher (Zwits.) de leiding in de zesdaagse te Dortmund met 89 pnt., voor Van Vliet- Derksen (Ned.) (87 pnt.). Nu het protest van CDA versus het bestuur van de Provinciale Noord hollandse Dambond blijkbaar nog steeds niet tot klaarheid is gekomen, kwamen de resultaten van Jozeph Blankenaar B, dat volgens het bestuur van GDA ten onrechte in de hoofdklasse uitkomt in het middelpunt vn de belangstelling te staan. Juist die prikkelende belangstel ling heeft de Blankenaren blijkbaar ge stimuleerd tot grootse daden. Tot nu toe deden Riebeek en zijn makkers dingen, die niemand van hen had ver wacht. Door het niet spelen van de geheide kampioensgegadigde in die groep, het Amsterdamse „Gezellig Sa menzijn", presteerden de reserves van Blankenaar het zelfs om tijdelijk de leiding te nemen. Duidelijker bewijs, dat zij terecht in de hoofdklasse uit komen, konden ze toch beslist niet leveren. Minder succesvol dan aanvankelijk werd verwacht waren de resultaten van het gepromoveerde St.-Bavo. Nu trof fen Stevens en zijn mannen het ook ZATOPEK Emil Zatopek heeft zaterdag weer twee wereldrecords verbeterd. HU liep de 15 mijl in 1 uur 14 min. 1 sec. en de 25 km in 1 uur 16 min. 36,4 sec. Het oude record op de 15 mijl stond sedert 26 oktober 1952 met 1 uur 16 min. 26,4 sec., op zijn naam, terwijl het oude record op de 25 km sedert 27 septem ber van dit jaar op naam stond van de Rus Albert Iwanov met 1 uur 17 min. 24 sec. Omdat Zatopek de recordpoging ge heim had weten te houden, waren slechts 3.000 toeschouwers en een handjevol verslaggevers 'in het stadion te Praag aanwezig. (Van onze dammedewerker) Dat „invaller" Piet Westra, de virtuoze kampioen van DCG, de krappe Amster damse zege in de wedstrijd tegen Rot terdam veilig kon stellen, was voor DCG én Westra zelf een mooi succes. Ondanks het optreden van roemrijke spelers bij dat herstel van een dam- traditie, verloor Rotterdam slechts met 119, hetgeen bewees, dat men in de Maasstad eveneens zijn steentje weet bij te dragen. De Noordhollandse kampioen van Heerde mocht het spits afbijten tegen Bom. Hij deed dat voortreffelijk en de Rotterdammer beleefde weinig plezier van zijn klim naar veld 22. De in vorm spelende van Heerde schiep zich uit stekende tegenspel, dat hij in tijdnood echter verknoeide. Niettemin wist hij de moeilijkheden te boven te komen, waardoor de partij in een correcte re mise eindigde. Onze nationale kampioen zag zich al dra belaagd met veel afruilspel. Dat stelde de beslissing wel geruime tijd uit, maar toen Keiler kon doorstoten naar ruit 35, was dat voldoende voor winst. De hoofdstedelijke kampioen, van der Sluis, had minder succes. Na een af klemming van de vijandelijke lange vleugel kwam hij in tijdnood. Een min der juiste voortzetting bracht de stel lingen weer in evenwicht. In een vier om vier stand slipte de Kluyver door het enige gat, dat zijn partner had ver geten af te sluiten. Daarna vermocht van der Sluis de remise niet meer te bewerkstelligen. Ham en Beeke deden wel erg hun best, maar kwamen uiet door elkanders verdedigingen. Het einde kwam dus niet onverwacht met een puntenverde ling. De oudere Beeke was beslist niet in grootse vorm. HU bleef op klassieke paden wandelen toen de tempoverhou dingen reeds ongunstig voor hem waren geworden. In plaats van te retireren naar een slechte flankpartü liep hij ge moedelijk verder in de fuik. En daarin werd hU eenvoudig gesmoord. Gelukkig bleek de enthousiaste den Doop in uit stekende vorm te zijn. Tegen de listig combinerende probleemredacteur van Prooyen koos hij de veilige weg. Een massale aanval on het centrum eraf hem zoveel kracht, dat hU rustig door de vijandelijke linies heen kon komen. HU won dan ook in superbe stijl. De oud-Rotterdammer Ansems was bijzonder op dreef. Hij nam na een fraaie combinatie een materiële '.-oor sprong. De resterende stelling bleek echter door allerlei tussendreigingen voor Kusters nog houdbaar. Ondanks hardnekkig zwoegen moest Ansems een puntendeling toestaan. Reus Stahlberg had met de kleine Kinnegen aanvankelijk niet veel mede lijden. Hij bouwde een overtuigende en zelfs overheersende stelling op. Juist toen hij de vruchten wilde plukken van zijn duidelijke winststand, wikkelde hij verkeerd af, waardoor de kleine Rot terdammer er als een haas met het re- misepunt vandoor ging. Natuurlijk speelde Piet Westra na de openingsverwikkelingen op aller lei grapjes. Hij wist zijn tegenstan der daarmede zo van de wijs te bren gen, dat deze een aardige finesse over zag. Dat bracht de kampioen van DCG een surplusschijf, die steeds meer waarde ging krijgen. Aan het laatste bord kon van Dijk het onregelmatige spel van zijn tegen stander maar nauwelijks de baas. De Rotterdammer drong voortdurend op, zodat van Dijk het steeds benauwder kreeg. Getraind als hij is in dit soort minderheidsspelen zocht en vond hij tenslotte de weg naar remise. Met deze resultaten kwamen de hoofdstedelijke dammers in het bezit van de wissel beker, die zij volgend jaar weer zullen moeten verdedigen. De volledige uitslag van deze in Rot terdam gespeelde stedenwedstrijd was tenslotte als volgt: RotterdamAmsterdam: 1. J. M. BomP. van Heerde 11 2. J. de VriesR. C. Keiler 02 3. J. H. de Kluyver W. F. van der Sluis 20 4. Ph. J. Ham—J. H. Beeke 1— 1 5. D. van der VeenW. C. Beeke 20 6. Th. van ProoyenA. den Doop 0— 2 7. G. KustersJ. H. Ansems 8. P. Kinnegen M: R. C. Stahlberg 9. A. GorreeP. J. L. Westra 10. P. BakhuizenO. van Dijk 1— 1 1— 1 0— 2 1— 1 Totaal 911 De internationale zwemwedstrijden, zondag in het bad aan de Kapelweg te Hilversum door „De Robben" georgani seerd, verdiende het predicaat „inter nationaal" nauwelijks. Slechts drie zwemsters en één zwemmer uit België verschenen aan de start. De Franse rug- slagzwemster Marie-Hélène André moest wegens ziekte verstek laten gaan. On danks het feit, dat het nu meer een nationale aangelegenheid werd, zijn de wedstrijden zeker niet minder belang rijk geweest. De geleverde prestaties waren zelfs zeer bevredigend. Drie persoonlijke records sneuvel den en één clubrecord werd verbeterd. TUdens de nationale zwemwedstrUden van zaterdag in het Sportfondsenbad- oost te Amsterdam en ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van APGS, georganiseerd door de jubilaresse en de zwemvereniging de Meeuwen, heeft vooral de 100 meter vlinderslag heren een grootse indruk achter gelaten. Dik- staal vocht een spannend duel uit met Hans Muller. In een prachtige eindsprint won de sterk en snel gestarte Dikstaal op het nippertje. Dit was, zoals gezegd, het beste num mer van de avond. De met zo veel spanning tegemoet geziene strijd op het zelfde nummer voor dames viel tegen, daar slechts Atie Voorbij en Lenie de Nijs aanwezig waren. Jopie van Alphen, Lenie Eysvogel, Corrie Plak en Ada de Haan waren niet gekomen. Atie Voorbij was duidelijk de sterkste. Jam mer was het dat Herman Willemse niet uitkwam tegen de uitstekend zwem mende Wim de Vreng. Boxem gaf de Vreng echter handen vol werk en smaak te het genoegen om dicht achter hem als tweede aan te tikken. De 100 meter rugslag heren was voor Peter Swijghuyzen. Hij zag kans op de eerste 50 meter een verrassende voor sprong te nemen op Gerrit Korteweg. Swijghuysen won in 1,07.4 waarmee hij zijn beste persoonlijke prestatie met 0,5 sec. verbeterde en met slechts 0,3 sec. boven het Nederlands rekord bleef. Greetje Kraan won gemakkelijk de 100 meter vrije slag dames in 1,06,8, voor Mary Kok en de Schiedamse Coc- kie Gastelaars. Voor Greetje Kraan be tekende de gemaakte tijd een verbete ring van het persoonlijk rekord met 0.4 seconde. Het internationaal concours hippique te Parijs is besloten met de derde en laatste ronde van een internationaal springnummer, geldend voor de prijs van de Champs Elysees. Deze laatste ronde werd gewonnen door de Britse amazone Pat Smythe met „Prince Hal". In het eindklassement bezette de Spaanse rui ter Francisco Goyoaga de eerste plaats met 57 punten, gevolgd door de Frans man kapitein Lefrant (53) en diens landgenoot kapt. De Fombelle (48 pnt.). Onze landgenoot M. M. Koster met „Tarahumara" maakte in de derde ronde 19 fouten in 56.5 sec., hierdoor viel hij buiten de prijzen. De Franse ruiter George Caiman heeft de beide interna tionale springnummers tijdens de gala avond van het internationaal concours hippique te Parijs gewonnen. Rusland en Rood-China hebben zich geschaard onder de 37 naties die heb- hen toegezegd te zullen deelnemen aan de Olympische winterspelen van 1956, aldus deelde het organiserende comité gisteren mede. (U.P.). Rita Kroon knabbelde 0,1 sec. van haar beste tijd af door de 200 meter school slag voor zich op te eisen in 2 min. 58,5 sec. Doortje de Leeuwe tikte met 3,4 verschil als tweede aan. De dames van R.D.Z. uit Rotterdam wonnen na een zeer spannend en fel duel met de „Rob ben I" de 4 x 100 meter wisselslag es tafette in 5 min. 4,4 sec., hetgeen een nieuw clubrecord betekende. De strijd was uiterst enerverend ge weest. Joke de Korte, die als eerste zwom voor de RDZ had haar team een kleine voorsprong bezorgd, welke Rita Kroon, die Lenie de Nijs had afgewis seld, gedeeltelijk wist in te lopen op Doortje de Leeuw. De strijd tussen Atie Voorbij voor „De Robben" en Jopie van Alphen voor de „RDZ" op de vlinder slag bracht het publiek tot groot en thousiasme. Atie had de achterstand in een kleine voorsprong weten om te zet ten. De beslissing moest vallen in het duel Greetje Kraan - Lottie Heniger. Het werd een verbeten strijd. Lottie Heniger had de Robbenzwemster na 50 meter ingehaald en na een felle eind sprint wist zij voor haar rivale aan te tikken en bezorgde daarmee ee verdiende overwinning. Met 0,5 sec. verschil eindigde de ploeg van De Rob ben als tweede. Op de 100 meter vrije - slag bleef Greetje Kraan haar tegenstandster Lottie Heniger echter de baas In 1 min 7 0 werd zij eerste. Lottie Heni ger 'liet 1.09.1 voor zich noteren, waar mee zij haar beste persoonlijke presta tie met 0,8 sec. verbeterde. Mary Kok, die voor de derde maal in het water lag zat haar vlak op de hielen. Met slechts 0,1 sec. achterstand eindigde zij als derde. De tijden op de 100 meter vrije slag heren mogen er ook zijn. Verbeten werd gevochten tussen Hoogveld, Boxem, de kampioen van Nederland Willemse en de Belg van Pottelberghe. Het tempo van de zwemmers lag hoog. Hoogveld won in 58,4 sec., waarmee hij slechts 0,2 sec. boven zijn beste tijd bleef. Boxem bleef maar 0,1 sec. boven zijn beste persoonlijke prestatie (58,9). Wil lemse eindigde als derde in 59,9 en de Belg noteerde 1 min. 0,1 sec. De 100 meter rugslag werd een over winning voor de Nederlandse kampioen Gerrit Korteweg in 1.08,6. Schuyer tik te met bijna 2 sec. verschil achter Kor teweg als tweede aan. Spannend was ook het gevecht tussen de beide Robben-zwemsters Mary Kok en Atie Voorbij op de 100 meter vlin derslag. Beiden gaven elkaar niets toe. JOPIE VAN ALPHEN Na de felle sprint van Mary haalde Atie met haar soepele slag haar rivale in. Enkele meters voor de finish zette de krachtige Mary een formidabele eind spurt in, die de wereldrecordhoudster niet kon volgen, zodat zij haar clubge note de eer moest laten (1.14,4). Op de 100 meter rugslag werd de Nederlandse kampioene Joke de Korte met 0,9 sec. verschil verslagen door haar teamgenoot Jopie van Alphen (1.13,6). niet bijster met het wedstrijdpro gramma. Het laatste treffen ging tegen Jozeph Blankenaar B, dat resoluut naar een voorsprong stevende. Zelfs bij het afscheid in Heemstede hadden de be zoekers weinig consideratie, want ook de drie afgebroken partijen beloofden nog een rijke oogst. De Haarlemse Damclub had een goede week. Eerstens werden de hangpartijen tegen Wormerveer tot een goed einde gevoerd, waardoor twee wedstrijdpun- ten veilig konden worden gesteld. Maar nog belangrijker was het succes in de uitwedstrijd tegen CDA. De mannen van Sluiter namen door kloek spel in de aanval beide punten mee naar de Spaarnestad. Dat betekende voor CDA een terugval naar het tweede plan. De zwakste club in de A-groep moest het al evenmin groots spelende Weesp bekampen. Na zenuwslopend spel kwam ODV voor het eerst dicht bij een wed- strijdpunt. Bij een stand van 99 moest de slag worden onderbroken. Het einde kon wel eens betekenen dat ODV een punt rijker wordt. De volledige resultaten in groep A van de hoofdklasse-damcompetities wa ren als volgt: Hoofdklasse groep A: Haarlemse Damclub—Wormerveer 119. St.-BavoJozeph Blankenaar 68 (ver moedelijke eindstand 713); CDA Haarlemse Damclub 810 (vermoede lijke eindstand 812); ODVWeesp 99 (vermoedelijke eindstand 1010). Volgorde van de verenigingen nu: 1. Joz. Blank. B 4 3 1 0 7 47—33 2. Gez. Sam. A 3 3 0 0 6 42—18 3. Haarlem 4 2 2 0 6 43—37 4. CDA 4 2 0 2 4 42—38 5. Wormerveer 3 1 0 2 2 2832 6. Weesp 4 0 2 2 2 37—43 7. St.-Bavo 4 1 0 3 2 3545 8. ODA 4 0 1 3 1 26—54 De club, die in de B-groep van de hoofdklasse-damcompetities voor sensa ties zorgde, is DCG. Na de sensationele strijd tegen clubkampioen IJmuiden. die met 119 verloren ging, deden de aanhangers van Plet Westra geen bijs- tere dingen meer. De moeilUke strijd tegen DSTO was zelfs zeer teleurstel lend, want zonder noemenswaardige tegenstand gingen de gecomblneerden kansloos ten onder. Dat kostte DCG de fraaie plaats op de ranglUst, die nu door DSTO werd overgenomen. „Jozeph Blankenaar", dat de ver moeiende tocht naar Alkmaar maakte om de Helderse Damclub aldaar te be kampen, maakte zich niet erg moe. Titelhouder IJmuiden spande zich al even weinig in tegen de reserves van „Gezellig Samenzijn". Het liep in deze strijd vanzelf naar een zege voor de kampioenen. De mooiste strijd werd in Oostzaan geleverd door de gelijknamige damclub tegen Zaandam. De bezoekers liepen uit tot 60 en een grote zege lag in het verschiet. De koppig verdedigende Oostzaners gaven zich echter allerminst gewonnen en bereikten zelfs een stand van 99. Onder immense spanning werd het resultaat van de laatste partij daar na afgewacht. Eindeloos geduld deed Oostzaan toen nog zegevieren. Een prachtige overwinning dus! De complete uitslagen in deze groep van de hoofdklasse-damcompetities wa ren aldus: Hoofdklasse groep B: Helderse Dam clubZaandam 1010; DSTODCG 126 (vermoedelijke eindstand 128); Jozeph BlankenaarHelderse Damclub 146; OostzaanZaandam 119; Ge zellig SamenzijnIJmuiden 713. Stand van de deelnemende clubs daardoor: 1. Joz. Blank. A 4 2. IJmuiden 4 3. DSTO 4 4. DCG 5. Oostzaan 6. Gez. Sam. B 7. Zaandam 8. Den Helder 58—22 52—28 42—38 45—35 36—44 28—52 34—46 25—55 In de overige klassen van de dam- competities waren de uitslagen als hier onder; Tweede klasse: Jozeph Blanke naarDCG 155. Derde klasse groep A: DiemenDSTO 119; Gezellig Samen zijnAminco 146. Derde klasse groep B: APGSGezellig Samenzijn 119. De eerste ronde van de schaakweo strijd Oostenrijk-Nederland te Wenen is in gelijke stand, 4K-4K. geëindigd. In het Nederlandse schaakteam voor de wedstrijden om de Europa cup was nog juist voor het vertrek uit Nederland een verandering aangebracht. Donner liet zich wegens studieredenen vervan gen door dr. Euwe. Gedetailleerde uitslag (Oostenrijkers het eerst genoemd): Lokwenz-dr. Euwe y.-V,-. Beni-Prins 0-1; Kinzel-Bouw- meester K-K» Busek-Kramer afgebr.; Auer-mr. Spanjaard 0-1; Pramshuber- Orbaan K-K; dr. Hein-Barendregt K-K» Platt-dr. Stumpers 1-0; dr. Wini- warter-dr. Visser 1-0; Fischer-Bergsma K-K- Op de Montlhérybaan te Parijs heb ben de Engelse motorrijders Fergus An. derson en Bill Lomas met een 350 cc Guzzi zes wereldrecords voor de zij span verbeterd. Moens, een speler van Goes, heeft in de competitiewedstrijd Rood Wit-Goes een knieschijf gebroken. r 1 V SHS' vierde doelpunt tegen GVAV. Doelman Roffel krijgt geen schijn van kans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9