Het zware offer Een dode en 2 gewonden MQLOTOV borduurt voort Superkapsel op voor het plan een bufferzone ï1AURE stelt opnieuw de vertrouwenskwestie KEIZER HAILE SELASSIE 25 IAAR OP DE TROON Nachtvorst „Ik ben geheel alleen tot dit besluit gekomen" Prinses trouwt Peter Een Margaret niet met Townsend christelijk huwelijk onverbreekbaar Let op het hert! Het THE ■■TIMES IS Bandschoenen gev. m. Iamsvacht weer PRINCESS DECIDES 4NO Haar trouw geprezen Al 1.1 1 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26438 mm te Aanhoudend droog edgar faure Uit rijidlemde trein gevallen m DAILY HEEALDÖ i «m HOt mmrr P*#** f *mm Hm témmm Hin mihi mé tk-mtmn*4 imnp ('ftptohi i --aIouc* T-*I o BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERT EN 11 fc I ARIEh 28 cents per milflmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per wee^i f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5JQ uur 's avonds tel 21544. De feiten zijn eindelijk duidel Prinses Margaret, derde in d4 lijn van opvolging voor da troon van Groot-Brittannië en het Gemenebest, en uit de aard van haar hoge positie beperkt in de keu» ze van een echtgenoot, ontmoette aan het Hof zelf de man die zij liet kreeg. De man, Peter Townsend, evenwel was gescheiden van zijn eer ste vrouw die nog in leven is. De meerderheid van het Engels publiek was van mening dat de Prinses de- zelfde rechten behoorde te hebben als ieder Brits staatsburger die, vol gens de wetten van het land, het recht heeft te huwen met een geschei- dene. Maar de Prinses, van wie al te vaak in de populaire pers de meer wereldlijke interesses werden be licht, stond eveneens bekend als een godvruchtig lid van de Engelse Staatskerk waarvan haar zuster, de Koningin, het wereldlijk hoofd is. In een storm van weerzinwekkende pu bliciteit heeft de Frinses moeten be sluiten of zij in het huwelijk zou treden met de man die zij volgens de burgerlijke wet van het land ge rechtigd was te huwen, dan wel of zij haar geweten zou volgen en te gelijkertijd de positie zou eerbiedi gen van haar koninklijke zuster als hoofd van de Staatskerk. De Prinses heeft haar besluit genomen. Zij heeft haar harde plicht verkozen boven haar geluk en zich groter en held haftiger getoond dan haar oom, de Hertog van Windsor. ,,Ik was er mij van bewust", aldus heet het in haar nimmer te vergeten persoonlijke ver klaring, „dat het misschien mogelijk geweest zou zijn een burgerlijk hu welijk aan te gaan, mits ik afstand deed van mijn rechten ten aanzien van de opvolging voor de troon. Doch, indachtig de leer van de Kerk volgens welke een christelijk huwe lijk onverbreekbaar is, en mij be wust van mijn plicht tfen aanzien van het Gemenebest, heb ik besloten dat deze laatstgenoemde overwegingen voorrang behoren te hebben." Met deze simpele en vol komen ondubbelzinnige woorden heeft Prinses Margaret een situatie aanvaard die niet minder is dan een tragedie, welke zij gemakkelijk had kunnen ontlopen, zij het ook ten kos te van verdeeldheid in het land, en bovenal ten koste van haar integri teit en haar geweten. Ongetwijfeld zullen er stemmen opgaan, zijn er al stemmen opgeg-an, dat zij ge handeld heeft onder de ondraaglijke druk van een hofkliek en van een groep bestofte bisschoppen van de Staatskerk. Ongetwijfeld zullen vele Engelsen, vol goede bedoelingen en sentimentaliteit, deze quasi-geheime machten aanvallen om wat -zij een zo beminde en populaire Prinses hebben aangedaan. Maar er kan nauwelijks twijfel aan bestaan dat de Prinses, ofschoon slechts vijf en twintig jaar oud, geheel alleen heeft besloten dat haar godsdienstige plichten en haar plichten tegenover de Souverein, haar zuster in die volgorde voorrang behoren te hebben boven haar rechtmatig verlangen naar een geluk dat vanzelfsprekend wordt ge acht voor de geringen. En zij heeft een offer gebracht waarvan men slechts mag hopen dat haar eigen land zal beseffen hoe groot en he roïsch het is. Prinses Margaret, zo dikwijls het voorwerp van goedkope artikelen in de populaire pers in ver band met haar wereldlijke vormen van ontspanning, heeft, geplaatst voor de zwaarste keuze, het zwaarste offer gebracht. Men kan slechts ho pen dat het nu een weinig stil zal worden rond haar, stil van ontzag voor deze zelfverloochening, stil van dankbaarheid voor de zegen die deze vijf en twintigjarige Prinses heeft gebracht over haar land. Vanochtend vroeg is op het station te Vriezenveen een ernstig ongeluk ge beurd. De heer J. Snippe uit Vriezen veen, gehuwd en vader van één kind, fabrieksarbeider te Hengelo, is daarbij om het leven gekomen. Mevrouw Th. Korenromp, 25 jaar oud, werd zwaar gewond in het r.-k. ziekenhuis te Alme lo opgenomen. Mej. J. Smelt werd met lichtere verwondingen in het zieken- huis opgenomen. Haar toestand is be- vredigend. Het was tot nu toe gebruikelijk dat de trein het station Vriezenveen op het tweede spoor binnenkwam. Door de nachtvorst echter was een wissel bevro ren, die men niet tijdig in de stand voor het tweede spoor kon instellen. De wissel stond n.l. nog gericht op het eerste spoor, waarop de trein ook is binnengekomen. Op dat moment stak een aantal reizigers het eerste spoor over met het gevolg dat twee reizigsters gewond werden. De heer J. S. werd een eind vóór het perron reeds door de ze trein gegrepen en op slag gedood. Onderzocht wordt of de waarschuwing, die volgens de spoorwegen is gegeven, wel voldoende tot het publiek is door gedrongen. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond opgemaakt te 11.15 uur). Droog weer met weinig bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist. Overwegend ma tige wind tussen oost en zuid. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 7.38-17.12. Maan; 19.44-11.38 Tjht abstracte superkapsel werd door een Oostduitse kapper ge drocht tijdens een kapwedstrijd in de Britse sector van Berlijn. Zestig (ninuten, een model met veel en hing haar, plus de nodige smeersel- lies e.d., had de kapper er voor nodig. Vanmiddag om drie uur komen de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Rusland, Engeland en Frank rijk voor de vijfde keer bijeen in het Palais des Nations te Genève. De mi nisters zijn vorige week akkoord ge gaan met een voorstel van minister Pinay om op Allerheiligen niet te ver gaderen, zodat de besprekingen giste ren stil stonden. Vandaag zullen de drie westelijke ministers opnieuw trachten de Russische delegatie ertoe te krijgen haar inzichten omtrent de Duitse her eniging bekend te maken. Dulles, Mac- millan en Pinay hebben tot dusver consequent geweigerd om met Molotov over de Europese veiligheid te spreken, als daarbij niet wordt uitgegaan van de hereniging van Duitsland. Molotov is op de laatste vergadering voor de dag gekomen met een plan voor een „voor lopig" Europees veiligheidsverdrag. Daarin werd Edens denkbeeld van een bufferzone tot op zekere hoogte over genomen. Alleen strek Edens buffer zone zich uit aan beide zijden van de Duitse oostgrens en die van Molotov aan weerskanten van de lijn, die Oost en West-Duitsland verdeeld houdt. Verder heeft Molotov niet, zoals in zijn eerste voorstel, een tijdslimiet ge steld voor de opheffing van de „mili- In Casablanca heeft de bevolking demonstraties gehouden ten gunste van x-sultan Sidi Mohammed Ben Joessef, die dezer dagen uit zijn ballingsoord ^adagascar in Frankrijk is aangekomen. Heel de dag hebben iannen en vrou- en in de straten van de stad uiting gegeven aan hun verlangen Ben Joessef terug op de troon te krijgen. se Nationen. IT1 neSen uur zaI de Fran- hien over !i er8adering opnieuw stem- door premie \Srtrouwenskwestie, thans tvetsontwemr re verbonden aan liet houden van v?" de reKerinS over het December nvroeSde verkiezingen in r?n ontstaan ,"0''iIijkheden ziJn Siste" n"igsverschii t gevolg van een me- ^ationale Veraart®"- de regeri"K en de Va" de kieswft rt'mgucV!P de ,inho."d Kon zal gelden x?,e b,J de verkiezin- te hebben ve- talloze voorstellen dering zich gi^Pe" sprak de verSa" stemmen nif en met 265 teKeu 239 hij per departed systeem' waar" 8feiud, zulks on,? Z°U worden Se" steisel vee onder toepassing van het d'gina i\„ evenredige vertegenwoor- toepaJcin™ reSering meende, dat de Vertegenwnnrrt" - alSehele evenredige kwam a niet mogelijk is, en Plan ter tnf i™? met een geamendeerd tnissip °P advies van de com- de algemeen kiesrecht besloot tionaie Vergadering met 459 tegen 145 stemmen dit voorstel van de rege ring te verwerpen. Faure verklaarde gisteravond, dat hij de kwestie van het tijdstip der verkie zingen en de kieswethervorming als één geheel wenst te behandelen en dat de Nationale Vergadering daarin blijk baar met hem van mening verschilt. Het door de regering ingediende plan voor kieshervorming wilde een einde maken aan het samengaan van ver bonden partijen bij verkiezingen, waar door men op alle zetels van een be paald kiesdistrict beslag kon leggen als men er gezamenlijk in slaagde de helft plus een van de stemmen te krij gen. De regering stelde voor de 90 de partementen tot kiesdistricten te maken, elk met een bepaald aantal zetels in de Nationale Vergadering, afhangend van grootte en aantal in woners. Een politieke partij zou alle i zetels kunnen krijgen als zij de helft I plus één van de uitgebrachte stem men behaalde. Was dat bij geen enke le partij het geval, dan zouden de zetels naar evenredigheid worden toe gewezen. De commissie voor algemeen kies recht besloot echter met 29 tegen 9 stemmen er bij de Nationale Vergade ring op aan te dringen, dit regerings plan niet in overweging te nemen, waarna de Assemblée het, zoals ge zegd, verwierp. De 60-jarige mevr. J. Koster-de Graaf uit Stroobos is dinsdagmiddag te Zwagerbosch onder Zwaagwesteinde uit een rijdende trein gevallen. Zeer ernstig gewond is zijn naar het diaco- nessenhuis te Leeuwarden overgebracht, Vanochtend was haar toestand nog le vensgevaarlijk. taire groeperingen" in Europa. Maar wat het belangrijkste is: opnieuw gaan de Russen uit van het behoud van de Duitse deling. Redenen waarom de westelijke ministers de „gedetailleerde beoordeling" van Molotov's voorstel hebben uitgesteld tot hij zijn plannen voor de hereniging van Duitsland zal hebben ingediend. Zij., suggestie om de regeringsleiders van Oost- en West- Duitsland, Grotewohl en Adenauer, of hun plaatsvervangers, uit te nodigen aan de Geneefse conferentie deel te nemen, is door de westelijke ministers verworpen. Zij hebben gesteld, dat het Oost duitse bewind niet geacht kan worden de bewoners van de oostzone te ver tegenwoordigen en dat zij met dat bewind bovendien geen enkele betrek king onderhouden. Dat is ook de reden, waarom een ..memorandum" van de Oostduitse re gering aan de vier ministers over de hereniging van Duitsland door Dulles, Macmillan en Pinay niet als conferen tie-document is aanvaard. Men ver wacht intussen wel. dat Molotov de zienswijze van het Oostduitse memoran dum vandaag of morge.. officieel tot de zjjne zal maken, zodat de inhoud ervan toch ter tafel komt. Het regiem-Grotewohl spreekt niet over vrqe verkiezingen. Het bestuur van de communistische eenheidspartij in Oost-Duitsland heeft in dit verband verklaard, dat er in Duitsland geen „vrije verkiezingen" gehouden kunnen worden, zolang daar nog buitenlandse troepen verblijven. In het memorandum worden onder handelingen voorgesteld tussen de par lementen van beide zones. Deze onder handelingen moeten dan leiden tot de vorming van een „raadgevende ver gadering voor geheel Duitsland". In deze vergadering behoeft er tussen de Westduitse bondsrepubliek (50 miljoen inwoners) en de oostzone (17 miljoen) geen pariteit te bestaan. De vergade ring heeft tot taak de betrekkingen tus sen beide zones, speciaal op cultureel en economisch gebied te versterken. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de hereniging van Duitsland niet mag gaan ten koste van „hetgeen in de Duitse democratische republiek is be reikt." Het hele proces van de hereni ging moet gekoppeld worden aan een „voorlopig" Europees veiligheidsver drag. De laatste faze is de schepping van een herenigd, militair neutraal Duitsland. In dit verband is nog op te merken, dat Molotov in zijn voorstel voor een „voorlopig" Europees veiligheidsver drag ook spreekt over de neutralise ring van Oost- en West-Duitsland „en van enkele of alle aangrenzende lan den". Veel vooruitgang zullen de mi nisters op dit punt wel niet maken, (vervolg op pagina 7) -v. -■ -vC CXv.- rf. y ^y,v|. ftr.yyafrO, a ..x<<- •-•••• 4 4V SSSS ,.>.vXV» -A'. --- êmmm--s tw Tegen veler verwachtinqen in heeft Prinses Margaret-Rose van Engeland maandag laten bekend maken, dat het niet in haar bedoeling ligt te huwen met group-captain Peter Tov>nsend. Deze telefoto uit Londen laat zien, hoe diverse voor aanstaande Engelse bladen op het nieuws reageerden. PRINSES MARGARET „De leer van de Kerk... Vandaag is het 25 jaar geleden dat Haile Selassie de Eerste, koning der koningen en zegevierende Leeuw van Juda, de troon van Ethiopië besteeg. Het was immers op 2 november 1930 dat Ras (prins) Tafari Makonnen for meel de troon van zijn grote land, waarvan de bevolking op bijna 10 mil joen wordt geschat, besteeg. Hij was tpen in feite al twee jaar heerser sedert 7 november 1928 toen hij zichzelf tot koning proclameerde in een stap om het gezag van de keizerin Zau- ditu aan te vechten, wier neef, Lej Yasu, enige jaren eerder was verstoten. Bij haar dood besteeg prins Tafari for meel de troon. Thans heerst Haile Selassie de Eer ste over een land dat nog op vele ge bieden achtergebleven is, maar dat on der zijn gezag grote schreden vooruit heeft gezet. Zijn gezag is onderbroken geweest in mei 1936, toen Italiaanse strijdkrachten de hoofdstad bezetten, tot mei 1941, toen hij en zijn koningin in triomf uit ballingschap terugkeer den. Vandaag hebben de diplomatieke de legaties de beste wensen van hun re geringen aan de keizer gebracht. De deken van het diplomatieke korps, de Britse ambassadeur Busk, zal morgen in het keizerlijk paleis, waar een recep tie gehouden zal worden, de voornaam ste redevoering uitspreken. Morgen zal de grote dag der viering zijn. De keizer, zijn gezin en hun gevolg zullen een rijtoer door de stad maken in twee rijtuigen die men uit België heeft la ten komen, getrokken door dertig paar den uit Joegoslavië. Onder de duizenden die de route zul len omzomen, zullen zich vele ongelet terde heuvelbewoners bevinden, die er een lange en vaak moeizame reis voor over hebben gehad. Tijdens de rijtoer zal de konink lijke familie eerst een bezoek brengen aan de kerk. De keizer en zijn lands lieden beschouwen zich als vertegen woordigers van een van de oudste takken van het christendom: de Cop- tische Christenen. Vervolgens gaat de stoet naar het parlementsgebouw, waar de keizer tijdens een speciale zitting van het parlement gehuldigd zal wor den. Timmerlieden en schilders zijn a! enige weken overal in de stad aan het werk. Zij hebben de officiële ge bouwen versierd en overal triomfpoor ten opgericht. Er zal een stroom van geschenken zijn voor de gebaarde monarch, waarbij een zwaard met gouden gevest, dat wordt aangeboden door een van de oudste wapenfirma's in Duitsland, de Carl Eickhorn Maatschappij in Solin gen. In de kling is het keizerlijk wapen van Ethiopië gegraveerd. Ten behoeve van de graveurs heeft de keizer een officieel briefje gestuurd dat zijn na men en titels in de juiste volgorde noemt. Het zwaard zal overhandigd worden door de Duitse ambassadeur in Addis Abeba, dr. Hans Bidder. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Op het Europese vasteland staat het weer op het ogenblik onder invloed van een hogedrukgebied met centrum boven west-Rusland, dat voor weinig wind en bewolking zorgt. Dientengevolge kon het kwik vannacht weer onder het vries punt dalen. Woensdrecht meldde zelfs 5 graden vorst. Op de Atlantische Oceaan bevinden zich enkele zeer actieve depressies, waar van er een een orkaan veroorzaakt in de wateren tussen Groenland en IJsland. De regenkansen blijven ook donderdag klein. Er komt iets meer wind, maar de aanvoerweg van de lucht blijft conti nentaal, zodat de kans op vorst in de nacht vooral in het oosten van het land groot blijft. De eerste wedstrijd tussen Milaan en Saarbruecken, welke te Milaan is ge speeld, is door Saarbruecken gewonnen met 4-3. Bij de rust stond Milaan vooi met 3-2. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Maandagavond maakte prinses Mar garet een eind aan alle onzekerheid en alle geruchten door vanuit Clarence House een verklaring to publiceren. De ze luidde als volgt: „Ik stel er prijs op bekend te maken dat ik besloten heb niet in het huwelijk te treden met kolo nel Peter Townsend. Ik was er mij van bewust dat het misschien mogelijk ge weest zou zijn een burgerlijk huwelijk aan te gaan, mits ik afstand deed van mijn rechten ten aanzien van de troons opvolging. Doch, de leer van de kerk in dachtig volgens welke een christelijk hu welijk onverbreekbaar is en mij bewust van mq'n plicht ten aanzien van het Ge menebest, heb ik besloten dat deze laat ste overwegingen voorrang dienen te hebben. Ik ben geheel alleen 'ot dit be sluit gekomen, en heb mij bij het ne men ervan gesterkt gevoeld door de nimmer falende steun en toewijding van kolonel Townsend. Ik gevoel diepe denkbaarheid voor het medeleven van allen die voortdurend hebben gebeden voor mijn geluk." In een hoofdartikel van gisteren ver klaarde de Times, die eerder, doch op een voor velen moeilijk te verteren pompeuze wijze, te verstaan had gege ven welk besluit de prinses behoorde te nemen als zij haar geweten trouw wilde zijn, dat de prinses de natie een dienst had bewezen door de duidelijke en moedige wijze waarop zij de redenen voor haar beslissing bekend had ge maakt. Het blad meent dat de door de prinses gegeven redenen de enige zin die de moeite van het overwegen waard waren op dit grote ogenblik in haar le ven. Het blad prijst de trouw van de prinses aan haar zuste^ en aan haar eigen land en de andere landen van het Gemenebest. Het artikel sloot met uiting te geven aan de wens dat er nu een eind zal komen aan de ongema nierde nieuwsgierigheid. Het liberale dagblad de Manchester Guardian, dat spreekt namens vele niet tot de staatskerk behorende pro testanten, verklaarde in een hoofdarti kel dat men de beslissing van de prin ses slechts kon respecteren. Doch het blad meent dat het besluit genomen is „onder subtiele druk" van de haar om ringende adviseurs (dat wil zeggen hof en staatskerk) en dat het onnodig was dat de prinses dit offer bracht. „Op de lange duur zal deze beslissing", aldus de Guardian, „niet tot eer strekken van hen die met de grootste volharding aan de prinses de vrijheid hebben ontzegd, welke de rest van haar medeburgers genieten. Zelfs de minst cynischen onder ons vinden het moeilijk te begrijpen waarom de onschuldige partner van een echtscheiding (bedoeld is Sir An thony Eden, zelf gescheiden van zijn eerste vrouw, de positie kan ver werven, van waaruit hij aarts bisschoppen en bisschoppen be noemt, terwijl de prinses, die slechts tot taak heeft een sieraad te zijn van de maatschappij, en die slechts een verwijderde kans heeft op troonsop volging. op kerkelijk bevel het recht ontzegd blijft om in het huwelijk te treden met de onschuldige partner van een voltrokken echtscheiding. De ze zonderlinge inconsequentie moge dan typisch Engels zijn, maar zij draagt in niet geringe mate het ka rakter van Engelse huichelarij." Ook het rechtse dagblad de Daily Ex press, (hierin gevolgd door de rest van de Beaverbrook-pers) is van mening dat de prinses haar besluit heeft genomen onder druk van haar omgeving en van leidende figuren van de staatskerk en andere protestantse leiders. Het blad meent, dat de prinses het huwelijk had behoren aan te gaan, dat het huwelijk plaats had kunnen vinden in een kerk en dat het huwelijk zou zijn toegejuicht door de overgrote meerderheid van de Engelse natie. (Vervolg op pag. 5) Vor.ge week brak er uit „Groenendaal" in Heemstede een hert los. Sindsdien zioerft het dier in het zuiden van Heemstede. Dagenlang hebben politie en bur gers jacht op het hert gemaakt, maar tot nog toe zonder het gewenste resul taat. Thans zijn er op last van de burgemeester van Heemstede waarschu wingsborden langs de Herenweg bij de grens HeemstedeBennebroek geplaatst, die de automobilisten attenderen op het gevaar van loslopend wild.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1