Hoofdcommissaris J. Fontijne hartelijk gehuldigd van „Natura" Uitslaande brand in Heemstede Avond met Surinaamse kunst in Zandvoorts „Monopole" Aantal processen verbaal tegen verkeers- overtreders in Haarlem toegenomen Heer in het verkeerblijkt al te vaak een illusie „Ever Swift" 10 jaar 18000 Door politiepersoneel en talrijke vrienden en belangstellenden Negro-spirituals en Otto Sterman met neger-voordrachtkunst en STREEK Leden Transport- kolonne onderscheiden Kamermuziek in Frans Halsmuseum Radio-reparatie H. J. Maertens N.V. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Bij gelegenheid van 40-jarig dienst jubileum Carla van Doornik zette als duizendste haar naam Tinholtihuis één zondag middag per maand open JAN LAARVELD. Feestavond ten behoeve van stille armen [Burgerlijke Stand Haarlem KERSTMIS Een GRATIS Kermtrolm por opoor? HOBOCA-winkel» zorgen er voor I HAARLEMS POLITIECORPS TELT TWINTIG VACANTE PLAATSEN Groot toernooi voor de juniores De sigarettenautomaat fin Haarlem P. J. Schoen in cassatie frmit's kindertoneel in Minerva-Theater Voorzitter „St.-Michaël" afgetreden Tegen stilstaande vrachtwagen opgereden Lantaarnpaal omver getrokken Interessante primeur voor K.W.F. Vertoning van kleuren dia's over Koninklijk bezoek aan de West Betrouwbare De vluchteling wacht op uw sleutel ERNSTIG ONGELUK TE BENNEBROEK Haarlemmer gewond 25 JAAR BIJ P.E.N. AANRIJDING IN KENAUPARK Vo ge lenz an g s e weg afgesloten Zoals de persoon van de hoofdcom- •ttissaris zelf, zo was ook de receptie die het Haarlemse gemeentebestuur gistermiddag ten stadhuize te zijner ere heeft gegeven: informeel en ge- rnoedelijk. Oude bekenden herkenden h ,jjr> schudden elkaar de hand en aai(jen OU(je herinneringen op. En dat onder het warme licht van de -htors en in de sfeervolle ridderzaal. .de ochtenduren was hoofdcommis- l'a^ls J. Fontijne al door zijn mannen, 'et Haarlemse politiekorps, gehuldigd. *e®Uig jaren van trouwe plichtsver vulling zijn de revue gepasseerd. Café- restaurant „Dreefzicht" was bijkans v® klein om al die hartelijkheid en al ÖIe genegenheid te verwerken. In de ochtenduren was het politie korps present om zijn hoofdcommisa- kis te huldigen. Commissaris W. J. Gor ter herinnerde daar aan het vele dat ln de jaren van het korpsleiderschap V'an de H. C. verbeterd was en hoopte, dat de heer Fontijne nog in functie zal ZlJn, wanneer het nieuwe hoofdbureau van politie in gebruik kan worden ge nomen. Namens de politiesportvereni- £ing, de politiekapel, de politie-perso- neelsvereniging „Contact* 'en de leden van het korps, overhandigde de com missaris zijn jubilerende chef een radio toestel. Adjudant A. Luiten overhandigde een fraai bloemstuk namens de Centrale Politie Organisatie, evenals hoofdin specteur L, Davidzon. Adjudant Van Zijl bood zijn hoogste chef namens het reserve-personeel onder een grappige toespraak een gramofoon met platen aan, de voorzitter van de reserve-poli- tiesportvereniging, de heer Van der Wolk, voegde daar nog een vulpotlood aan toe. In de hulde en de gelukwensen van de verschillende politie-functiona- rissen werd uiteraard ook de echtge note van de jubilaris, mevrouw Fon tijne, betrokken, die „een echte politie vrouw" werd genoemd. De hoofdcommissaris zelf noemde de huldiging overweldigend en onverwacht. Hij zeide er stil van geworden te zijn en prees zichzelf gelukkig chef te zijn van een politie-team met zulk een voor treffelijke geest. Evenals later op de middag, maakten velen in de ochtend uren van de gelegenheid gebruik om de jubilaris geluk te wensen met zijn Veertigjarig dienstjubileum. 's Middags waren om ongeveer half vijf enige honderden genodigden verzameld in de ridderzaal van het stadhuis .Talloze anderen stonden nog in de trappenhal te wachten om te worden binnengelaten. Even na half vijf arriveerde het college van B. en W. onder voorzitterschap van de bur gemeester, mr. O. F. P. M. Cremers. Deze noemde de feestvierende hoofd commissaris „een man van de ge meente". De heer Fontijne, zo vond de burgemeester, is een echte bur ger-hoofdcommissaris. Hij heeft niets van een militair; hij is mild en staat begrijpend tegenover datgene wat leeft onder de burgerij. Mr. Cre mers stond een ogenblik stil bij de drie wensen van de hoofdcommissa- ris die zijn persoon typeren; een bri- bureai?°litieruiters' een nieuw hoofd- ligheiri v? "°s grotere verkeersvei- dat on bYrsemeester zegde toe, een beslissing6 termijn de raad nr> richten viTJF nemen inzake het ?ers On w ee" bl;igade politierui ters. Op het politiebureau zal wel langer gewacht moeten worden. Namens de hoofden van de takken van gemeentediensten sprak ir. H. Hol laar, die in de heer Fontijne een heel ander mens zag dan de man die men gewoonlijk ziet wanneer men denkt aan een politiechef. Geen snorrebaard en geen donderende stem, maar een vriendelijk man, die weet wat dienen is. Even hartelijke woorden van hulde werden gesproken namens de ex-gijze- laars uit Sint Michielsgestel, namens de Protestants-Christelijke reclasse- ringsvereniging, namens de Noord- Zuidhollandse Vervoermaatschappij. Geschenken in de vorm van boeken werden daarbij aan de jubilaris ter hand gesteld. De heer David Koning voerde namens de Haarlemse journa listen het woord, memoreerde de hand tekening van de hoofdcommissaris op de perskaart van de journalisten en herinnerde aan het prettige contact met de politie via het politie-rapport iedere ochtend. Dat rapport geeft de Haar lemse H. C. zeker een voldoende, al dus de heer Koning. Hij overhandigde de heer Fontijne ter leringe ende ver- maeck een band met drie detective romans. Vele vrienden, kennissen en collega's van de heer Fontijne voerden daarna nog het woord en overhandigden hem een geschenk, mevrouw Fontijne een bouquet bloemen. Aan het slot van de lange rij sprekers nam de hoofdcom missaris van politie zelf het woord om ieder der sprekers en ieder der aan wezigen te danken voor de feestelijke dag die men hem onverwacht bereid had. Ook in deze korte dankrede toon de de hoofdcommissaris zich zoals hij werkelijk is, een eenvoudig, hartelijk en godvruchtig mens die de sympa thie van anderen weet te waarderen. De talrijke gasten bleven nog lange tijd in een genoeglijk samenzijn in de rid derzaal bijeen. Het was gistermiddag ongeveer vijf uur toen de duizendste bezoeker de herfsttentoonstelling bezocht, die ge organiseerd door de r.-k. Zwerversbe weging, afdeling Haarlem „Natura" gehouden werd in de St.-Jeroenschooi in Haarlem-Noord. Deze duizendste was een zestienjarig meisje, Carla van Doornik. Totaal onkundig van de ge spannen verwachting, waarin de aan wezige leden verkeerden, zette zij rus tig haar handtekening in het daartoe bestemde schrift. De voorzitter van de afdeling, Bavo Beijk, feliciteerde haar en bood haar aan te kiezen tussen een gratis donateurschap van de beweging of een gratis lidmaatschap, gedurende een jaar. Het laatste werd gekozen, een geste die zeer op prijs werd ge steld. Carla gaf blijk van een levendi ge belangstelling en vond de tentoon stelling, zoals ze later vertelde, goed geslaagd. Ze was dan ook blij met haar lidmaatschap, vooral, omdat ze nu aan de excursies en bijeenkomsten kon deelnemen. Ze houdt van de natuur, deelde ze mee. Ook de aalmoezenier, Rector de Wit, liet zich niet onbetuigd en feliciteerde haar hartelijk. Het aan tal bezoekers, over de duizend, is het hoogste, dat bereikt werd op de ten toonstelling van Natura. De belangstel ling was goed en dit mag dan ook wel de grootste beloning zijn voor de jon gens en meisjes, die zich heel wat moeiten hebben moeten getroosten, voor zij bereikten, wat er nu geboden is. Het bekende museum het Tinholthuis aan de Vrijburglaan te Overveen zal voortaan ook één zondagmiddag in de maand geopend zijn. B. en W. van Bloemendaal hebben op een desbetref fend verzoek gunstig gereageerd. Te beginnen op 6 november zal het Tin holthuis elke eerste zondag v^n de maand van drie tot vijf uur 's middags geopend zijn. Het programma waarmede de zan geres Henny Laméris de clave- ciniste Gertrude Marlaine en de fluitist Kees van der Star dinsdagavond in het Frans Halsmuseum optraden, be stond uitsluitend uit muziek tot en met de achttiende eeuw. Bij de beoordeling dient rekening gehouden te worden met het te betreuren feit, dat er buiten de 18e eeuw, voor de zo voortreffelijk klinkende combinatie fluit-clavecimbel slechts weinig muziek is geschreven met een waarlijk belangrijke inhoud. Een fluitsonate van D. Purcell en een sonate van Handel kwamen door een van smaak en muzikaal inzicht getui gende reproduktie door Gertrude Mac- laine en Kees van der Star zeer goed tot klank. De claveciniste liet zich voor de pauze afzonderlijk horen in een chaconne van Pachelbel, een werk van William Croft (waarin het luitregis- ter werd aangewend) en in twee met élan gespeelde sonates van Scarlatti. De prestaties van de zangeres Henny Laméris lieten naast enkele goede din- gen, toch nog vele wensen onvervuld, 'e stem is technisch gesproken nog niet rÜP, en zit nog te veel opgesloten. De laagte mist draagkracht en stabiliteit. Haar muzikale uitbeeldingskracht is in principe wel aanwezig. Maar gezien net feit dat ze niet los van de materie staat, schiet ook die te kort. Bovendien is haar intonatie niet altijd zuiver. Bij zonder hinderlijk was dit vooral in de drie oud-franse liederen. Het meest bekoorde Henny Laméris ons in een fraai stuk van Purcell, uit diens „The fairy Queen", de aria „Oh let me for ever weep". Door een goede aanwen ding van het „mezzo voce" werd deze rijke muziek door haar aanvaardbaar verklankt. De fraaie fluit-obligaat door Kees v. der Star hierin verdient bij zondere vermelding. De zangeres besloot met een toegift uit Paisiello's „Barbiere di Seviglia". Om half zes gisteravond lekten de eer ste vlammen langs het rieten dak van de kennel „Keesjeshoeve", in de Adr. Pauwlaan te Heemstede. De onmiddel lijk gewaarschuwde brandweer en poli tie waren ongeveer tien minuten later ter plaatse. De brand liet zich in het begin ernstig aanzien. Het riet rond de schoorsteen vormde een gemakkelijke prooi voor het vuur en het blussen werd zeer bemoeilijkt doordat men slechts van binnen uit het vuur kon bestrijden. Na vijf minuten kon de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt het vuur met drie stralen bestrijden. De vele belangstellenden zagen plotseling 'n krachtige waterstraal van binnen uit door het dak omhoog spuiten. Binnen een kwartier was men het vuur mees ter, en nadat de brandweerlui eerst nog met behulp van de magyrusladder en bij het licht van twee schijnwerpers de laatste smeulende plekken onder het stro hadden weggetrokken werden even voor half zeven de slangen alweer opge rold. Het dak is behoorlijk beschadigd maar behoudens deze schade en die, veroorzaakt door het bluswater, valt al les toch nog mee. De oorzaak van de brand is nog niet met zekerheid be kend. Men vermoedt dat een en ander is ontstaan door vonken uit de schoorsteen- pijp- Zaterdag 12 november zal in sport park-restaurant te Heemstede met me dewerking van de Heemsteedse Fanfare „Excelsior" en de R.K. Toneelvereni- FILMS: CINEMA PALACE: schuldig", 14 jaar.' Tij dl: 1^15. Ten FRANS HALS: „Korporaal Wanhoon" i Tijden: 2,30, 7 en 9.15. p a' Di.avond één voorstelling om 8 uur LIDO en STUDIO: „Napoleon", 14 jaar. Tij den: 2 en 7.30. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tij den: 2. 7 en 9.15. MINERVA: di. 8.15: „Anna", volw. Wo. en do. 8.15 uur: „The Miniver story", 14 jaar. REMBRANDT: „East of Eden", 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Mabak, de wilde olifant" 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9,15 u. Dinsdag 1 november Stadsschouwburg: „Het nieuwe Comedia" met „Vals beschuldigd", 8 uur. Frans Halsmuseum: Concertbureau Alfe- *aar. Concert m. m. v. Henny Lamerus, Sopraan, Kees v. d. Star, fluit en Gertrude Maclaine, clavecimbel, 8 uur. Woensdag 2 november Stadsschouwburg: Toneelgroep „Het nieu we Comedia" met „Humpie heeft een bok geschoten", 8 uur (2 uur: voor Ver. van huisvrouwen). Grote Kerk: Concert door het Regensbur ger Domchor, 8 uur. Frans Halsmuseum: V. U. Clara Lennart over eigen werken, 8 uur. GETROUWD: M. W. Lürsen en M. M. Van Giessen; D. Fennema en T. Braak- sma; J. G. Engelchor en J. C. Broerse; P. C. van Dansik en L. Sala; H. G. Trap en A. B. J. Stevan; W. Groen en H. G. van der Hoven. GEBOREN: P. J. Spaargaren-Wesse- lius, z.; E. M. Veldman-Peters, z.; A. J. de Lang-Janszen, z.; G. G. Bos- van de Riet, z.; J. J. van Gijtenbeek- Klein, z.; J. Winkelman-van Zoelen, d.; G. Groen-Meijer, d.; M. W. Bijlhouwer- Götte, d; M. Staats-Marchand, d; E. W. Schneiders-Mensink, d.; B. Ab- bink-Kooij, d.; A. Boersma-Joustra, z.; E. Moison-Groskamp, z.; S. G. Broers- Smits, z.P. P. Akkerman-Moeke, z.; D. H. Mes-Mooren, d.; A. Heesemans- Ravenhorst,» d.A. M. van Vliet-Gaus, z-," G. M. Vermeulen-van Heerden, z.; M. C. van der' Putte-Braak, z.; C. van Dijk-Schippers, z.; A. M. Langenberg- van Altena, z.J. G. M. Lammerse- Kriek, z.; A. A. Hahn-de Vogel, z.; J. I. Wolff-Bontekoe, d.; G. Gerritsen- Kreikamp, d.; M. Spanjaard-Koek, d. OVERLEDEN: C. Gardenier, 69 j„ lordensstraat; C. van El-Tijdgaat, 82 JC, Juhanalaan; A. J. Diel, 67 jr., Vol last raat; C. van der Oord, 86 jr., Ge dempte Raamgr,, R. J. Scheller, 88 j„ H. J. Koenenstraat; Th. J. van den Berg, 14 'F'* F^ePhterslaan: D. Heiliegers, KleFk' Fotterstraat; H. Piller, 62 jr., 60 ir straat; M. Timmermans, 59 ir 'a„ v?kstraat; J. C. van Rijssel, 54 Fr" 7fl,Ipstraat: H- E- Pronk-Odink, rich "fig 'WegLJ- F' Drepper-Homme- Schéffer 79' en„ Viljoenstraat; J. M. de Vrf„' li F-' Zaanenstraat; P. M. SnJ" 'j Ir-. Soendaplein; A. Cam- panjaard, 76 jr., Pijnboomstraat; H. wóZ T Veen-van Lente, 89 jr., Zijl- -g, J. M. Siegerist, 9 d„ Vondelweg; wè<J ^euwen, 69 jr., Rjjksstraat- gL V, van Opijnen-van Noort, 76 KiArTt™8» raat; c- Hoogeboom 53 jr., huisvest aat' D" Draijer' 59 É- Gastl ve?HNDE'RJR?UWD: D- G. S. Groene- M- M- J- Asselberghs; A. J. Umbers en C. Koelemejjer; W. Sou- er en E. Ramaer; F. M. Kemps en G. van der Veen; H. J. P. Schutter en M Meulenberg; W. Zwertbroek en j yan Wijngaarden; H. J. J. van den Hoff en M. E. Steffers. Het optreden van het uit Suriname afkomstige Maranatha Vocaal Neger- kwartet in theater „Monopole" te Zandvoort is een groot cultureel succes geworden. De negro-spirituals werden met verfjjnde muzikaliteit gezongen. IU dit verband dienen vermeld te worden „Ride on Jesus", „Soon I'll he done with the trouble of the world" en „Well, when I get to heaven". Het lichtere genre was o.a. vertegen woordigd door „Down bij the river side" en het geestige „The animals are coming". Het dankbare applaus dwong het kwartet tot een toegift; „This is the end of our performance". Een belangrijk aandeel in het succes van deze avond had de voordrachts kunstenaar Otto Sterman. Op zeer sug gestieve wijze vertolkte hij gedichten en proza van negers. De meeste in druk maakte hij met „Noach's Ark", opgetekend door James Weldon John son, een preek doof een neger-predikant De hoofdcommissarissen en hoofdinspec teurs uit den lande waren gistermiddag in de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis aanwezig, om hun collega Fon tijne te feliciteren. De foto geeft het ogenblik, waarop oud-commissaris E. H. Tenckinck zijn opvolger de hand drukt. Rechts van hem hoofdcommissaris Kaas jager uit Amsterdam en daarnaast de heer Gualtheri van Wezel, hoofdcom missaris te 's-Gravenhage. Advertentie Alle Hoboca-bonnen geldig tot 1 Jan. 1958 Het aantal processen-verbaal, opgemaakt tegen verkeersovertreders, is in Haarlem het laatste jaar belangrijk toegenomen. In 1953 bedroeg dit 10.656, in 1954 9.555 en de eerste negen maanden van dit jaar ver schenen er op de tafel van de hoofdinspecteur van de Haarlemse verkeers politie, de heer I. B. Brauckmann, niet minder dan 10.741 processen-verbaal. Deze belangrijke toename is het gevolg van een verscherpte controle van de zijde van de Haarlemse politie, welke alleen maar verbetering der ver keersveiligheid ten doel heeft. „Wij zouden ook wel anders willen", zegt de heer Brauckmann, „maar heel vaak noopt het gedrag van de weggebruikers ons tot het uitschrijven van een bonnetje." Door de steeds grotere toename van het verkeer is het noodzakelijk ge bleken, dat de controle werd uitgebreid. Vooral op de spitsuren. Het per soneel, dat anders op straat surveilleerde, heeft sinds enige tijd opdracht een oogje in het zeil te houden op verschillende belangrijke kruispunten en in te grijpen, waar nodig. Punten, waar dit o.a. regelmatig gebeurt (of gebeur de) zijn: WagenwegJordensstraat, de oversteekplaats voor voetgangers nabij café „Het Bolwerk", de halte van de N.Z.H.V.M. op de Amsterdamse Vaart en op de Leidsevaart nabij de Schouwtjesbrug. Tijdens een vraaggesprek met de heer Brauckmann hebben wij verschil lende verkeersvraagstukken aange roerd. Een ervan was het gedrag van de weggebruikers. Over het optreden van het publiek was de heer Brauck mann niet zo bijzonder best te spreken. „Dat zou beter kunnen". Ofschoon ac ties voor verkeersveiligheid natuurlijk te prijzen zijn, valt het toch moeilijk uit te maken in hoeverre het publiek er voordeel bij heeft gehad. Uiteraard is de heer Brauckmann voorstander ,van verplicht verkeersonderwijs op de scholen; een kwestie, die de laatste tijd herhaaldelijk aan de orde is ge steld. Het is een uitgemaakte zaak, dat er uit de huidige jeugd dan een gene ratie zal groeien, die volkomen op de hoogte van de verkeersregels is. Wellicht is het dan niet meer nodig, dat de politie in burger surveilleert. Uit ervaring weet men, dat het publiek een bepaalde aversie heeft tegen agen- ten-m-burger. Al gauw neemt men het woord „sportiviteit" in de mond, maar diezelfde ervaring heeft geleerd, dat ook het publiek niet sportief is. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een weg gebruiker door het rode licht rijdt of een andere verkeersovertreding begaat, die slechts achterhaald kunnen worden door een agent-in-burger. „Ik ben er- wordt gereden, wanneer er een agent- in-uniform in de buurt is". Het behoeft geen nader betoog, dat deze mentaliteit van het publiek vol komen verkeerd is. Men moet geen fou ten maken, omdat er een agent staat, neen, de verkeersveiligheid eist van iedere weggebruiker, dat hij geen over tredingen begaat en zeker niet moed willig begaat. Doch zolang het publiek van deze goede instelling geen blijk heeft gegeven, zolang ook zal de poli tie zich wel genoodzaakt zien zich in het burgerpak te hullen. „Wij zijn er heus niet dol op", aldus de hoofdin specteur. Van de andere kant wordt deze „on sportieve" houding van de politie ge rechtvaardigd door de wens van som mige weggebruikers, die voorstanders zijn van een nog strenger optreden van de politie tegen overtreders, met wie geen goed garen valt te spinnen. Voor al nu de situatie in sommige delen van de stad beslist zeer gevaarlijk is. Een ander punt, dat tijdens het ge sprek aan de orde kwam, was of het aanbeveling verdient de verkeerspolitie en de surveillerende agenten de be voegdheid te geven een overtreder ter plaatse met een geldboete te straffen. De heer Brauckmann was van oordeel, dat een dergelijke maatregel zeker het van overtuigd", zegt de heer Brauck-1 nodige effect zal opleveren. Een moei- dat er met door het rode licht I lijkheid is echter, dat aan de beoorde ling van de betrokken agent wordt over gelaten hoe zwaar de boete zal zijn, waarbij dan moeilijk verzachtende om standigheden aangevoerd kunnen wor den, zoals bij behandeling voor de rechter, die nogal eens rekening houdt met de financiële positie, waarin de verdachte verkeert. Dit probleem is al eens eerder ter sprake gebracht en gebleken is toen, dat men van de zijde van de Justitie bepaalde bezwaren heeft en een ervan is ongetwijfeld, dat het rechtsgebied van de Justitie wordt ingeperkt. Zou in de toekomst echter de politie met derge lijke volmachten worden bekleed dan zal zij deze alleen mogen hanteren in ge vallen, waarin sprake is van kleine verkeersovertredingen. Volgens de heer Brauckmann zou het goed zijn, wanneer de maximum-snel heid in bepaalde gedeelten van de bin nenstad weer werd ingevoerd. Het is natuurlijk moeilijk uit te maken in hoe verre het loslaten van de maximum- snelheidsbepaling van invloed is ge weest op het aantal verkeersongeval len. Waar is, dat het aantal ongeval len stijgt, maar dat is meer een gevolg van de grote en snelle toename van het verkeer. Die maximum-snelheid op de grote wegen moet volgens het oordeel van de heer Brauckmann niet te klein zijn: 55 a 60 km. Daarnaast zou het wense lijk zijn op deze wegen, bijvoorbeeld op de Rijksstraatweg, verschillende snel heden toe te laten. Speed-zoning", zo als dit streven in verkeersdeskundige kringen wordt genoemd. Deze speed- zoning zal zeker nodig zijn, wanneer te gelegener tijd de oversteekplaatsen voor voetgangers van overheidswege beschermd zullen worden. Wat die oversteekplaatsen betreft: de voetganger zal zich moeten realise ren, dat het er voor hem niet eenvou diger op wordt, wel veiliger. Allereerst zullen er zeker niet zoveel beschermde oversteekplaatsen komen als nu onbe schermde, omdat de doorstroming van het verkeer in de toekomst nog sneller zal moeten geschieden dan nu reeds het geval is. Te veel oversteekplaatsen vormen voor die doorstroming een ernstige belemmering. Een en ander betekent, dat de voetganger vaak grote re afstanden zal moeten afleggen om een beschermde oversteekplaats te be reiken, waar hij veilig de rijbaan kan oversteken. Wanneer wjj de heer Brauckmann vragen hoe hij denkt over het inscha kelen van vrijwillige verkeersbrigades staat zijn antwoord op zijn gezicht te lezen: neen, voorlopig niet. Deze vraag werd ons ingegeven naar aanleiding van het feit, dat men in bijna alle Nederlandse steden te kampen heeft gehouden, waarin zowel de zondeval van Adam en Eva als de zondvloed op soms aandoenlijke naïeve wijze wer den verhaald. Na de pauze had Sterman het vrolij ker genre gekozen en hij oogstte veel bijval met vermakelijke negersprookjes en legenden. Het was een avond waarop de culturele kring ,,'t Helm" met vol doening kan terugzien. Tot slot van de jubileumviering van de R-K. Hockeyclub „Ever Swift" werd dinsdag een groot hockeytoernooi ge houden tien verenigingen waren te gast op het veld aan de Kleverlaan, waarop voor deze gelegenheid drie vel den waren uitgezet. Begunstigd door fraai najaarsweer konden tussen 10 en 4 uur precies dertig wedstrijden worden gespeeld, die, dank zij een prima orga nisatie, op tijd verliepen. Voordat op het veld werd aangetre den. waren alle juniorleden van Ever Swift en vele seniorleden aanwezig bij de H. Mis, opgedragen door de geeste lijk adviseur, pater Uiterwaal, waarna een gezamenlijk ontbijt plaatsvond. Bij zonder aardig was, dat bij het generaal appèl nagenoeg alle elftallen bloemen aan de jubilerende vereniging aanbo den. Dank zij de vlotte medewerking van de begeleiders der elftallen kon precies op tijd het schema van dit hockeyfestijn afgewerkt worden en was de „rekenka mer" direct in staat de prijswinnaars aan te wijzen, toen het laatste fluitsig naal van dit toernooi weerklonk. Voor zitter H. Serné sprak bij de uitreiking der prijzen de dank uit voor de sympa thieke medewerking, gaf ieder het hem toekomende en bewaarde onder grote spanning tot het laatst de clou: een extra prijs voor dat elftal met begelei der, dat gedurende deze dag de beste indruk maakte op en om het veld. Het zo zeer begeerde vaantje kon uiteinde lijk door de „Terriërs" naar Alkmaar worden meegenomen, nadat aan Rood- Wit, HBS en Strawberrier een extra compliment voor hun optreden was ge bracht. De junioren van Ever Swift kregen nog een filmavond, waarmede aan de viering van het 25-jarig jubileum van deze hockeyvereniging een einde was gekomen. De resultaten van het jubileumtoer- nooi zijn: Poule A, jongens a: HBS 7 punten, Zandvoort 5 punten, Alliance 5 punten, Terriërs 3 punten. Ever Swift 0 punten. Poule B. meisjes a: Rood-Wit 8 pun ten, HBC 6 punten. Ever Swift 3 punten, BDHC 3 punten, Kraaien 0 punten. Poule C, meisjes b: Dem 8 punten, Eechtrop 6 punten, Ever Swift b 4 pun ten, Strawberrier b 1 punt, Ever Swift c l'punt. Alles uit 4 wedstrijden. De Haarlemse winkelier P. J. Schoen uit de Spaarnwouderstraat wil de kwes tie van de sigarettenautomaten tot in hoogste instantie beslist zien. Hij heeft tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank cassatie aangetekend bij de Hoge Raad. De rechtbank sloot zich donderdag j.l. aan bij het vonnis van de kantonrechter, die de gemeentever ordening, die behelst dat sigaretten automaten in Haarlem niet mogen wor den geplaatst, bindend verklaarde en een geldboete oplegde. De uitspraak van de rechtbank luidde: een dag hechtenis of een gulden boete. ging „Heemsteeds Amateur Toneel" een avond worden gegeven ten behoeve van de Stille Armen. Op deze traditionele jaarlijkse feestavond zal H.A.T. de klucht in 2 bedrijven „Oh, die man nen" van G. Mielke opvoeren. Hierna is het bal onder leiding van de heer Th. Donkerlo. Aan de avond, welke om 8 uur begint, zijn nog verschillende at tracties verbonden. Een uitgelaten kinderschare bezette gistermiddag het Minerva-Theater tot de laatste plaats toen het doek opging voor het programma van Smits' Kindertoneel „Hallo, wij gaan vliegen". De jeugd amuseerde zich uitstekend met dit ge varieerde programma en vooral het goochelen en een wedstrijd met ballen vielen in de smaak. Wegens de grote belangstelling voor dit kinderfeest werd vanmiddag een tweede opvoering gege ven. De heer W. Luiten, voorzitter van de R.-K. Muziekvereniging Harmonie „St. Michaël" heeft zich genoozaakt ge zien om in verband met zijn gezond heidstoestand en drukke werkzaamhe den het voorzitterschap neer te leggen. Naar aanleiding van de hierdoor ontsta ne vacature is voor vanavond een al gemene ledenvergadering uitgeschre ven die om 8.15 uur in het r.-k. Vere nigingsgebouw aan de Herenweg zal worden gehouden. Komende vanaf de Van Merlenlaan reed de heer J.A.V. gisteravond om on geveer 19.30 uur de Camplaan op. Blijk baar is de heer V. verblind door de kop lampen van een tegenligger, waardoor hij niet de zware truck met oplegger zag die aan de zuidkant van de Camp laan geparkeerd stond. Van de vracht wagen brandde de achterlichten niet, omdat deze dicht bij een brandende lan taarnpaal stond. De personenwagen reed, gelukkig met de matige snelheid van 30 km per uur, tegen de achter kant van de oplegger op. Door de klap sloeg de bestuurder met het hoofd te gen een spiegeltje boven het voorruit en raakte aan het hoofd gewond. Na een voorlopige behandeling door dokter Layendecker is de heer V. naar de Mariastichting gebracht, waar de wond werd gehecht. De personenwagen werd betrekkelijk ernstig beschadigd; de vrachtwagen liep lichte schade op. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt. In verband met werkzaamheden aan de Glipperweg heeft men een stroom kabel over de weg gespannen. Deze kabel heeft kennelijk iets te laag ge hangen want zondagavond omstreeks 22.00 uur is er een tot nu toe onbekend gebleven vrachtwagen tegenop gereden. De kabel was aan een kant bevestigd aan een lantaarnpaal. Deze is door de ruk aan de kabef op ongeveer een meter hoogte afgebroken. De vrachtwagen, die hiervan misschien niets heeft gemerkt, is doorgereden. Het bestuur van het Koningin Wilhel- minafonds afd. Heemstede is er in ge slaagd als eerste beslag te leggen op een aantal kleurendia's over het bezoek van H.M. de Koningin aan Curacao. Deze actuele opnamen, die recht streeks vanuit de West in het Minerva- theater zijn terecht gekomen, worden vanavond voor het laatst getoond op de tentoonstelling „Mooi en Oud Heem stede" in de foyer van het Minerva- Theater. Deze aardige primeur zal er zeker toe bijdragen, dat de sluitings avond van de tot nu toe druk bezochte tentoonstelling reeds 1500 mensen kwamen naar de expositie een re cord-aantal belangstellenden zal trek ken. Advertentie Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 met gebrek aan politiepersoneel. In Haarlem telt het politiecorps twintig vacante plaatsen, die bijna niet bezet kunnen worden, de vele advertenties ten spijt. In feite is het gebrek veel groter: hoofdcommissaris J. Fontijne meent eerst dan goed uit de voeten te kunnen, wanneer zijn corps nog met ongeveer dertig tot veertig man wordt uitgebreid. „Maar je krijgt ze niet", was sijs commentaar. Door de U.V.V. werd ons verzocht het volgende op te nemen. Meer dan 2000 schoolkinderen zijn de vorige week op stap geweest om sleu tels op te halen voor de vluchtelingen hulp. Aan bijna alle lagere scholen in Haarlem liggen nu kleine en grotere voorraden bijeen. Het Rode kruis zal over enkele dagen de voorraden ver zamelen en voorlopig opslaan in zijn magazijn aan de Paviljoenslaan 3. Indien u niet thuis was toen de kinde ren bij u aan de deur zijn geweest of u hebt nadat u sleutels hebt afgege ven nog meer sleutels gevonden die u kwijt wilt, dan kunt u ze nu nog af geven bij het Rode Kruis. Natuurlijk wilt u ook meedoen aan de prijsvraag! Prijsvraagbriefkaarten kunt u ver krijgen bij de U.V.V. Proveniershuis, Grote Houtstraat 142. Kosten 0,50 per kaart. Ook kunt u prijsvraagkaarten kopen bij de Nederlandse federatie voor vluch telingenhulp, 's Gravenhage. Per kaart 0,50 storten op girorekening nr. 5100 ten name van: Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp, 's Gravenhage. Wilt u het u misschien gemakkelijker maken? Dan kunt u een gewone brief kaart nemen. U beplakt deze met 0,50 port extra en vult hierop in, behalve uw naam en adres, het aantal kg sleu tels dat naar uw mening in het land wordt opgehaald. Welke de prijzen zijn? Ie prijs: 3 jaar gratis wonen en een gratis reis langs de vluchtelingenkam pen in Oostenrijk; 2e prijs; 2 jaar gratis wonen; 3e prijs; 1 jaar gratis wonen en nog talrijke andere ^prijzen. Bij het oversteken van de rijksstraat weg te Bennebroek is maandag de heer V. uit Haarlem aangereden en ernstig verwond. Hij wilde met een fiets aan de hand naar de overkant van de weg gaan en werd gegrepen door een auto. Het slachtoffer werd met zware hoofd wonden naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd. Dinsdagavond was zijn. toestand nog zorgwekkend. De gemeente Zandvoort heeft aanbe steed het verrichten van grondwerken en het aanleggen van parkeerstroken met rijwiel- en wandelpaden langs de Noord-Boulevard. Ingekomen waren 11 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma B. Smallegange te Aerdenhout voor 205.480, de hoogste de firma P. C. Zonen te Heemstede voor 388.700. Het werk was begroot op 208.300. De gunning is aangehouden. Vanwege de groothandel Gelre uit Ede wordt donderdagavond 3 november in een van de lokalen van de school aan de Raaks een tentoonstelling gehouden van materiaal en meubilair voor de mo dern ingerichte kleuterschool. De handelmaatschappij Shamrock N.V. uit IJmuiden opent vandaag, 2 novem ber een afdeling Trading olie-service in het pand Gierstraat 36. Donderdag 3 november voert de r.-k. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm des avonds in de tuinzaal van het Con certgebouw het toneelstuk „Bonaventu- ra" op voor de r.-k. commissie „De vrije tijd". Vanwege diezelfde commissie wordt vrijdagavond 18 november een contactavond gehouden in het gebouw van de Sint-Vincentiusvereniging aan de Zoetestraat. Dan zal pater Meuwese vertellen van zijn avonturen in Neder lands Nieuw Guinea. Voor Buurtbelang „Aerdenhout Bent veld" houdt de heer J. J. Delfos uit Heemstede vrijdag 4 november in Boe kenrode in Heemstede een causerie met lichtbeelden over „Mexico, Cuba enz." Gistermiddag ongeveer 6 uur viel de vijfjarige A. v. d. W. door een ruit, dat zich in het dak van een huis aan de Regulierstraat te Haarlem bevindt. Het kind kwam drie meter lager in een werkplaats terecht, en liep een snij- wond aan de rechterpols op. Het klaag de voorts over pijn in het rechterbeen. De tweejarige Ronald M. geraakte gistermiddag om een uur of vijf in een zeer benarde positie toen hij zijn hoofd door de zitting van een stoel stak. Hij kon niet meer terug en zat beknéld tussen het hout en de voering. Gelukkig wist een ijlings gearriveerde buurman met behulp van een beitel het kind te bevrijden, dat er met de schrik af kwam. Verscheidene winkeliers in Oud-Scho ten hebben gevolg gegeven aan de op roep van het comité voor een grote St.-Nicolaas en Kerstactie, en aange trokken door de goede resultaten met „Wij doen mee" tijdens de bollenweek, wordt thans op 19 november gestart on der het motto „Wij doen weer mee." In de zaal van dansschool Schroder aan de Raamsingel kwam maandag avond een honderdtal leden van de transportkolonne van de afdeling Haar lem van het Nederlandsche Roode Kruis bijeen om getuige te zijn van de uit reiking van de diploma's aan hen die tien of een veelvoud daarvan jaren in dienst van deze organisatie zijn. De voorzitter van de afdeling, de heer J. J. Jurissen, bracht dank aan hen, die zich in al die jaren in dienst heb ben gesteld van de lijdende mensheid. Hij deelde mee dat het hoofdbestuur in Den Haag op advies van de afdeling de volgende onderscheidingen had toe gekend; voor tien jaar trouwe dienst een bronzen medaille met het cijfer tien aan een rood lint; voor elke volgende tien jaar een gesp met nogmaals het cijfer tien of een veelvoud daarvan. Voor deze onderscheidingen kwamen vijf le den van de kolonne in aanmerking. De groepskommandant, de heer H. Antho- nisse, kreeg de onderscheiding voor der tig jaar trouwe dienst; de heren J. H. Gotjé en G. Kracht ontvingen wegens twintig jaar dienst in de rang van re- serve-groepskommandant een onder scheiding, terwijl de heren J. C. Hoff man en L. A. Ophuyzen het korps tien jaar lang gediend hadden. De heer Jurissen deelde de heer Ophuyzen mee, dat hij van sergeant-administrateur was bevorderd tot sergeant-majoor. Acht helpers, te weten de dames J. S. Goedhart; S. A. Nijenhuis; P. Tj. Offringa; C. Mantel; G. L. T. Knook' L. E. Hup; M A. Hollman-Kuk; en A. C. van Dijke-de Ruyter ontvingen een bewijs van geoefendheid. Bovendien werden tien vrouwelijke en vier mannelijke leden van het Rode Kruis korps in het bezit gesteld van het E.H.B.O.-eenheidsdiploma. Het wa ren de dames J. van den Berg-Korts* J. M. Faber; O. Louwerse; J. G. Mar tens; W. G. Neeven-Vermeulen; B van Ossenbruggen; L. Smit; A. M. van Unen Middag; A. M J. Volbehr-Schutter en M. van der Wale en de heren J. H. Engels; A. J. G. Grobbe; J. Neeven en C. M J. Warmelink. Na de uitrei king van de onderscheidingen werd het woord gevoerd door dokter W. C. Kors kommandant van de kolonne en de heer het\od?KVFFkor™senS 06 VM Hierna volgden de aanwezigen een zeer interessante lezing van de heer J. r J. Baesjou, hoofd van de Medische dienst van het Roode Kruis in Den Haag. Spreker behandelde het onder werp der hoornvliestransplanta- F®®' waarmee het mogelijk is blinden weer ziende te maken. In 1950 werden in ons land ruim 200 operaties op dit terrein verricht, een recordaantal. Er moest toen echter een zeer grote ach terstand worden ingehaald. De heer Baesjou meende dat men in ons land in de toekomst met ongeveer honderd operaties kan volstaan. Dinsdag was de heer J. F. K Mor- lang, wonende in Velsen-Noord, machi- nist C, 25 jaar bij de PEN-eentrale te Velsen. Hij werd 's morgens toegespro ken door de directeur, de heer J. den ■Boesterd, en door hoofdingenieur A. Ludwig^ die een gereedschapskist aan bood. Des middag vond de feestviering plaats ten huize van de jubilaris, waar de heer Morlang o.a. van het jubileum fonds een geschenk in ontvangst nam. °m. twee uur gistermiddag week de 40-jarige onderwijzer J. G. in het Ke naupark te Haarlem met zjjn bromfiets te veel uit naar links, waardoordoor hü op het linker wegdek terecht kwam. Een uit de andere richting komende personenauto wist hem niet meer te ontwijken en er ontstond een aanrij ding. De heer G. werd met verschillen de hoofdwonden naar het Grote Gast huis overgebracht. Morgen is de Vogelenzangseweg te Aerdenhout voor het verkeer afgesloten in verband met de aanleg van een grote leiding, die het rivierwater zal trans porteren naar de duinen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3