{fsso Winter Grade SCHEEPVAARTBERICHTEN Zwitsaletten De vluchteling heeft volledige vrijheid van handelen P.S.Y. wint (10) in prachtige wedstrijd van Rapid-Wenen Autoraces dienen uitsluitend op speciaal aangelegde parcours te worden gehouden Pogingen tot doodslag berecht r J SCHAT-EILAND Zullen ook communistische landen het beginsel van vrijwilligheid aanvaarden? Verhoging van invoerrecht op motorrijwielen, Scooters en bromfietsen? Fantastische saves van Zeman J Welterusten EXTRA WOLTERING KOU. GRIEP. KOORTS WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 PAGINA 9 Mr. Van Heuven Goedhart: FENNY HEEMS KERK NEGENDE IN MOSKOU Olga Rubtsova Rusland wint toernooi Militair hockey-elftal voor Brussel In Uw carburateur kan het 14 C kouder zijn dan buiten Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden. Snellere start, sneller op temperatuur en geen afslaan van de motor! Zandvoort zal aan zwaardere eisen voldoen Verrassende nederlaag Ned. schaakteam verliest van Oostenrijk Joke de Korte en Jopie van Alphen naar Moskou WOLLEN DEKtNS Wet op televisie-kijkgeld in het Staatsblad NEDERLANDS ELFTAL TEGEN NOORWEGEN JEUGD-ELFTAL VERLIEST VAN CIOS Elftallen voor wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker NEDERL. ELFTAL TEGEN SAARLAND Op 16 november in Saarbrücken door ROBERT L. STEVENSON MA.RKTBERI GHTEN ,.Voor wat betreft de toekomst van ®en vluchteling baseer ik mij en zal ik Wij baseren op de in volledige vrijheid Uitgedrukte wil van die vluchteling. Als jte man niet naar zijn land van her komst wil terugkeren, dan zullen wij ®em nooit daartoe dwingen. Als de man prijs op stelt naar zijn vaderland te- tu8 te gaan, dan zullen wij hem nooit °ok maar een strobreed in de weg leg gen". In deze woorden vatte de Hoge Com missaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, op een persconferentie in Den Haag zijn standpunt samen ten aanzien van de kwestie van de repatriëring van ée vluchtelingen in Europa, die in de algemene vergadering van de Verenigde Naties aan de orde is geweest. Het debat van dit jaar over het werk van de Hoge Commissaris ademde een heel andere geest dan vorige debatten over de vluchtelingen, zo meende mr. Van Heuven Goedhart. Het kenmerken de verschijnsel was het verdwijnen van de strikt negatieve houding van de lan den met een communistisch regime. „Tot dit jaar toe hebben die landen mij Win of meer als onwettig en illegaal genegeerd", aldus de Hoge Commissa ris, „maar nu is het anders". Als be wijs hiervoor veerde hij aan, dat de Sov jet-Unie enige maanden geleden een mis sie naar de kampen in de Britse zone van Oostenrijk heeft gezonden om met vluchtelingen van Russische orgine te spreken over repatriëring. Hjj herinnerde er aan, dat de Sovjet- Unie het eerst een resolutie indiende, waarin de Hoge Commissaris werd ge vraagd, al het mogelijke te doen voor repatriëring van de vluchtelingen. „Een resolutie, die et op neerkwam, dat ik mijn vierjarenplan voor vrijwillige Advertentie Kunt U niet slapen door reumatiek, spit ischias, hoofd en zenuwpijnen neemt dan geregeld Togal 1'ogal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weei rustig de gehele nacht door. Togal baai waai andere middelen falen Togal zuivert gooi de nieren en is onschadelijk vooi hart en maag Bij apo- teek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. t heeft zich tot de minis ters van Financien en van Economische Zaken gewend in verband met geruch ten die de bond hebben bereikt, dat het in het voornemen zou liggen dj invoer rechten op motorrijwielen, scooters, bromfietsen en onderdelen daarvan be langrijk te verhogen. Motief voor deze maatregel zou zijn een poging van Belgische zyde om enige Belgische fabrieken, die de concurrentie tegen het buitenlandse produkt niet kun nen volhouden, in het leven te houden, aldus de A.N.W.B. Krachtens de tussen Nederland en België in het kader van Benelux bestaande overeenkomst zou België de Nederlandse regering ge vraagd hebben gezamenlijk tot deze stap over te gaan. De A.N.W.B. zegt, dat de vervoermid delen waar het hier om gaat, de moto rische voertuigen bij uitstek zijn voor de bevolkingsgroep met de kleine beurs. Nog kort geleden werd de motorrijtui genbelasting voor bromfietsen juist met het oog hierop afgeschaft. Namens de gebruikers van motorrij wielen, scooters en bromfietsen verzoekt de A.N.W.B., indien de geruchten juist zÜn, de ministers met de meeste aan drang aan dit Belgische plan geen mede- Werking te verlenen. Te Moskou zijn de laatste afgebroken hartijen uit het candidatenschaaktour- hooi voor dames uitgespeeld. De resul taten luiden: Nedeljkovic (Z.S.)Sonja GrafSte- Venson (V.S.) 1—0. Lazarevic (Z.-Sl.)Chaude de Silan (Er.) io. Zvorykina (Rusl.)Kertesz (Hong.) 0. Sonja GrafStevenson (V.S.)Chaude Silan (Fr.) .ij ^ay Karff (V.S.)B. Carasco de Bu- Jhoh (Chili) fl, 6 eindstand luidt: 1. Olga Rubtsova .Rusland) 15 punten; 2. Volpert (Rus- ®nd) i4^/ pnt.; 3. Edit' KellerHer won (O.-Did.) 14 pnt.; 4. Zvorykina DmS*') 13% pnt.; 5. Borisenko (Rusl) 13 7 I- 6. Nedeljkovic (Zuidsl.) 12% pnt.; nov32arevic (Zuidsl.) 12 pnt.; 8. A. Iva- kert (Hulg.) 11% pt.; 9. Fenny Heems- Isnm 'Nederland) 10 pnt.; 1013. Olga Son o,eVa (Rusl), Sonja Graf—Steven de o-, S.), G. Gresser (V.S.) en Chaude (Hon? (Fr-). ieder 9% pnt.; 14. Kertesz en w i 7 Pnt-; 15—16. Gurfinkel (Rusl.) Mav Uui (Polen), ieder 6% pnt.; 17. Moschimrff (V-S-) 5% pnt.; 18. B. de (Tsj s?1, *Are-> pnt.; 19. R. Sucl-a dinich Vr-, Pnt-; 20. B. Jarasco de Bu- n 'Chilij 2 pnt. Wilitaire ec/fm'?s,trij(i tegen het Belgische bet- a.s is hm Brussel op 11 novem- hockevlpiftoi Nederlandse militaire Doel- Cant~ volgt samengesteld: hoek lArncto a (HHYC); achter: Tol- Widdeiv ?r m) en Rahusen (BMHC); Snoek 'mQi£orpershoek (Hilversum), (BMHCi tse Stud.) en Wagener lenius Kw?,?1; Berkman (BMHC), Ti- Kristen (BK9t <T°Tg0)' Zwier (SCHC)- (Amsterdam) e" Jansen Schoonhoven achter' Vermeulen (Pelikaan), (EMHCi J? (BTCC); midden: Erkelens aK-> en Houben (Venlo). terugkeer, emigratie en integratie on der de tafel had kunnen schuiven, die inhield dat ik propaganda voor terug keer moest gaan maken, en die dus voor mij ambtelijk en persoonlijk geheel onaanvaardbaar was", aldus mr. Van Heuven Goedhart. Daartegenover kwam de tweede resolutie te staan van negen landen, waaronder Nederland, waarin de Hoge Commissaris werd uitgeno digd, zijn pogingen voort te zetten tot het oplossen van het vluchtelingenpro bleem door middel van vrijwillige repa triëring, emigratie naar andere landen en integratie in het land van verblijf. „De Russische resolutie, die voor mij onaanvaardbaar was, omdat het mijn taak niet is te propageren, doch alléén te registreren wat de man wil, werd verworpen met 29 tegen 14 stemmen. Niettemin werd de tweede resolutie aan genomen met 42 stemmen voor en geen enkel? tegen." Mr. Van Heuven Goedhart ziet hierin een teken, „dat wij een klein beetje minder ver van elkaar zijn komen te staan, dan wij nodeloos stonden". Hij acht het dan ook niet onmogelijk, dat de communistische landen eens het be ginsel van vrijwilligheid bij repatriëring zullen aanvaarden Advertentie met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. (bij alle blauw/witte Esso pompen) De wedstrijd tussen het Eindhovense PSV en Rapid uit Wenen, dinsdag ge speeld voor 10.000 toeschouwers, is door PSV met 1-0 gewonnen, een stand die reeds bü rust was verkregen. Het was een returnwedstrijd in de 8e finales van het toernooi om de Europese voetbal beker voor clubs. Rapid, dat de eerste ontmoeting 21 september j.l. op eigen terrein met 6-1 had gewonnen, plaatste zich door een beter doelgemiddelde in de kwartfinales. De overwinning was voor PSV na tuurlijk erg plezierig, maar belangry- Naar wij vernemen, houdt de sport- commissie van de Fédération Interna tionale de 1'Automobile zich nog bezig met het samenstellen van voorschriften waaraan de autorenbanen moeten vol doen. Deze sportcommissie ontvangt van verschillende zijden adviezen, onder an dere van de Association Internationale des circuits permanents. De directeur van het Zandvoorter circuit, de heer Hugenholtz, is secretaris van laatstge noemde organisatie. Hij vertelde ons, dat de directeur der internationale circuits een aantal voorschriften aan de sport commissie van de F.I.A. heeft aangebo den. Automobielraces wil men uitslui tend laten plaats vinden op daartoe spe ciaal aangelegde circuits en racebanen, daar op de gewone verkeerswegen, die voor wedstrijden worden afgesloten, bijna nimmer voldoende veiligheids maatregelen getroffen kunnen worden De baanbreedte moet tenminste zeven meter bedragen en vóór de pits zal een strook van tenminste vijf meter breedte moeten worden aangelegd, zodat een voor de pits stilstaande wagen door een tweede wagen op weg naar een verder gelegen pit gepasseerd kan worden zon der op de eigenlijke rijbaan te komen. Naast de rijbaan zal aan weerszijden een vrije zone, zonder oneffenheden, met een breedte van tenminste acht meter aanwezig moeten zijn. Op plaatsen waar publiek wordt toegelaten moet de af scherm» tussen toeschouwers en de veiligheidszone bestaan uit een hek van tenrry n1-*» 1.30 M. hoe». De directeur van het Zandvoortse circuit noemde de v0?rsc.'111 j beeft de Franse regering kortgeleden heeft De rechtbank te 's-Gravenhage heeft een negentien-jarige loopknecht TJit •s-Gravenhage conform de eis veroor- deeld tot een gevangenisstraf van acn maanden, met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hl) had, volgens de tenlastelegging, een ze kere W. H. met een mes gestoken, toen er onenigheid in een bioscoop in de bin nenstad van Den Haag was ontstaan. Een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest legde de Utrechtse rechtbank op aan een Poolse draaier, verdacht van poging tot doodslag op een kok te Utrecht. De eis luidde een jaar en zes maanden met aftrek. Oostenrijk heeft te Wenen een sen sationele overwinning behaald op het Nederlandse schaaktiental in het kader van de wedstrijden om de Europa Cup. Nadat de afgebroken partij uit de eer ste ronde aan het vierde oord tuisen de Oostenrijker Busek en Kramer door onze landgenoot was opgeheven, had Oostenrijk de eerste ronde met 5% te gen 4% punt gewonnen. In de tweede ronde werden twee pc tijen 'afgebroken, zodat de voorlopi ge stand 5%—2% voor Oostenrijk werd. Daarmee was de stand na twee ronden reeds 11—7 voor Oostenrijk plus twee afgebroken partijen, waarbij dit land de overwinning niet meer kon ontgaan. Nederland zal nu op 16 en 17 decem ber a.s. te Rotterdam tegen Tsjecho- slowakije spelen en met Kerstmis zul len de Oostenrijkers te Praag met Tsjechoslowakije hun krachten meten. De Oostenrijkers wonnen tenslotte de tweede ronde met 64. De Oostenrijker Lokvenc wist ook in zijn tweede partij tegen dr. Euwe een remise te bereiken, terwijl tp bord 2 Beni zijn tweede nul moest incasseren tegen Prins. Het resultaat van deze ronde .werd daardoor 64 voor Oosten rijk, en de eindstand 11%8% voor de gastheren. De resultaten van cie tweede ronde luiden: 1ste bord: Lokvenc O.)dr. Euwe (N.) afgebroken: 2e bord: Beni (O.)Prins (Ned.) afgebroken; 3e bord: Kinzei— (O.)Bouwmeester (N.) 10; 4c bord: Busek (O.)-Kramer (N.) 01; 5e bord: Auer (O.)Mr. Spanjaard (IT.) 1—0; 6e bord: Prameshuber (O.) Orbaan (N.) 10; 7e bord: Dr. Hein (O.)dr. Barendregt C"N 8ste bord: Dorn (O.)dr. Stumpers (N.) 10; 9e bord: Winiwarter (O.)dr. Visser (N.) 10; lOè bord: Fischer (O.) Bergsma (N.) 01. gegeven voor autowedstrijden in Frank rijk, onvoldoende. De voorstellen van de organisatie van circuits zijn dan ook strenger. Het wachten is nu op de be slissing van de internationale sportcom missie, waarin voor Nederland zitting hebben de heren J. van Heares en P. Nortier. Wij vroegen de heer Hugenholtz nog, welke gevolgen de nieuwe voorschriften voor de Nederlandse circuits zullen kunnen hebben. Het antwoord weid onder enig voorbehoud gegeven de beslissing moet immers nog genomen worden maar de verwachting is, dat het circuit van Zandvoort in het alge meen ook aan de zwaardere eisen, wat veiligheid van publiek en coureurs be treft, zal blijken te voldoen. „Wat denkt U van de toekomst van de auto-races-als zodanig?" Op deze vraag antwoordde de heer Hugenholtz met de uitspraak: „La Course est eter- nelle" van de thans 82 jarige promotor van de autoraces in Frankrijk, Charles Faroux. De me rcedes-f abrieken, zullen .na hun successen in 1955, het vólgend jaar niet aan de races deelnemeil: Daar voor zullen in het seizoen 1956 andere favorieten in de plaats komen: Ferrari, Maserati en de nieuwe Bordini, terwijl de Engelsen met twee meriten zuilen uitkomen: Connaught en de verbeterde B.R.M. De liefhebbers van de auto-ren- sport zullen dus zeker aan hun trek komen. Joke de Korte (RDZ) en Jopie van Alphen (RDZ) zijn door de Koninklijke Nederlandse Zwemband gekozen om ons land te vertegenwoordigen bij de inter nationale wedstrijden, welke op zaterdag 12 en zondag 13 november te Moskou worden gehouden. De beide Rotterdam se meisjes zullen de reis maken onder leiding van mevrouw Braun. Zaterdag l.ad de Koninklijke Neder landse Zwembond, na de eerste invita tie van de Russische zwembond om Ne derlandse deelnemers naar Moskou te zenden te hebben afgeslagen, telegra fisch een tweede uitnodiging van Hus~ sische zijde ontvangen. Deze is dus thans aanvaard. Advertentie en donzen dekens. De grootste collectie en laagste prijzen II Datp - Nieuwendijk - Damrak Amsterdam ker is de wijze waarop deze werd be haald. Het werd een voortreffelijke en sportief gestreden wedstrijd, waarin al le spelers van het begin tot het einde gaven wat zij hadden te geven. En het was PSV dat daarin uitblonk. De over winning is dan ook volkomen verdiend. De zege werd in feite in de eerste helft al behaald. In die periode had PSV uitgesproken het beste van het spel. Rapid speelde het moet gezegd mooier, maar het spel van PSV was pro ductiever en veel gevaarlijker. Dat leidde in de 8e minuut al tot een voor treffelijk doelpunt, waarvan de PSV- linksbinnen Fransen, de beste man uit de Eindhovense voorhoede, de maker was. Bij een snelle aanval ontfutselde hij spil Gizer de bal, lokte Zeman uit zijn doel en schoot raak (1-0). "ÏJaarna is het de wedstrijd van Ze man geworden. Met fantastische saves en onbegrijpelijke reacties heeft hij ge durende de gehele eerste helft een haast ononderbroken vuurwerk doorstaan. Hij gunde PSV geen tweede treffer meer en aan de andere kant kon de goed op dreef zijnde PSV-verdediging met Wier- sma, Wouters en Rensen de veelal erg mooi opgezette, maar toch te doorzich tige Weense aanvallen wel aan. Alleen middenvoor Dienst liet zien, dat er in Oostenrijk ook nog geschoten kan wor den, al zocht hij dan meestal het doel in de verkeerde richting. Als PSV in deze speelhelft twee of drie doelpunten meer had gescoord, zou de stand op dat moment zeker niet ge flatteerd zijn geweest. Na de rust trachtte Rapid al direct, nu in een veel hoger tempo en met vol ledige overgave van elke speler, PSV op de knieën te krijgen. Hanappi, voor rust rechtshalf, had de midvoorplaats van Dienst overgenomen in de hoop de PSV-verdediging tot capitulatie te kun nen dwingen. Het haalde echter weinig uit, want PSV groeide steeds in kracht. Het speelde naar Nederlandse begrippen supervoetbal tegen de Weense groot meesters, die geregeld moesten toezien dat ook in de tweede helft Fransen. Brusselers en Dillen op de Rapid-verde- diging bleven beuken. Maar ook daar hield men de deur potdicht, hoofdza kelijk dank zij Zeman. Overigens kreeg Steiger na de rust heel wat meer werk te verzetten. Een schot van Hehsarosch, een „zoever" van Koerner II, de linksbinnen, en in de laatste minuut een kogel van Hanappi Vonden echter geen genade. Het bleef 1-0. Rapid bracht in zijn geheel een uiterst gave ploeg in het veld, waarvan de spelers stuk voor stuk een voortref felijke lichaamsconditie toonden. Zeman weid de held van de wedstrijd. Bij PSV was na de rust rechtsbuiten Smulders kennelijk voortijdig leeggo- speeld, maar dat werd hem graag ver geven, omdat hij voor de rust bergen werk verzette enhet goed deed Van Elderen, de linksbuiten, was de meest opvallende speler, daar hij zijn opgedragen taak, mee aanvallen en mee verdedigen, voortreffelijk en met succes vervulde. Zwakke plekken waren er In de PSV-ploeg in deze wedstrijd niet te noemen. In de achtste finale van het tournooi om de Europa-beker is gisteren in Mi laan de wedstrijd Milaan-Saarbruecken gespeeld, welke door Saarbruecken met 4—3 werd gewonnen. Om in de kwart finale te komen moet Saarbruecken ech ter uit de return-match, die later in de" ze maand gespeeld wordt, minstens een gelijk spel halen. Het Weense Rapid, dat gisteren in Eindhoven met 0—1 van .PSV verloor, is de zevende club die zich voor de kwart finale heeft geplaatst. Op 21 September verloor PSV in Wenen met 16 van Ra pid en aangezien het doelgemiddelde be slissend is, komt de Weense club in de volgende ronde. Voor de kwartfinale hadden zich reeds geplaatst: het Hongaarse Voros Lobogo, Real uit Madrid, het Franse Reims, Par- tizan uit Belgrado, het Zweedse Djur- garden en het Schotse Hibernian. De loting voor de kwartfinale zal vrij dag a.s. in Antwerpen plaatsvinden. Staatsblad 489 bevat de wet, regelen de het heffen van een bijdrage ten be hoeve van televisie (wet op het kijk geld) De wet zal op een nader te be palen tijdstip in werking treden. Het Nederlands Elftal voor de wed strijd tegen Noorwegen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam op zondag 6 november is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54): ach ter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Schaap (Gooi), aanvoerder, Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV) voor: Bosselaar (Feyenoord), De Bruyc- kere (Willem II), Appel (Fortuna '54), Brusselers (PSV) en Carlier (Fortu na '541. Reserves: Feyt (Willem H), Van Ker- kum (Feyenoord), Brooymans (Willem II) en Clavan (Scheveningen-Holland Sport). Van het elftal dat tegen België speel de is dus de linkervleugel van de voor hoede gewijzigd. Brooymans en Clavan zijn respectievelijk vervangen door Brusselers en Carlier. Het Nederlandse Jeugdelftal dat zater dag 5 november a.s. in Norwich tegen Engeland zal uitkomen, heeft een oefen wedstrijd gespeeld tegen een elftal sa mengesteld uit leerlingen van het CIOS (Centraal Instituut Opleiding Sportlei ders). Het Nederlandse jeugdelftal speel de een matige wedstrijd, waarin de voorhoede het spel kort hield en de vleugelspelers vaak veel naar het mid den afdwaalden. De stootkracht van de Nederlandse voorhoede was bovendien zeer gering, zodat de aanvalslinie, waar in linksbuiten De Kreek (Feyenoord) na rust vervangen werd door Braam (DWS), bepaald beneden de verwachtin gen bleef. De achterhoede van het jeugd- team deed het niet slecht en weerde zich verdienstelijk tegen de physiek ster kere ploeg van het CIOS. Speciaal links back Dingena (MVV) en spil De Haas (UVS) gaven goed partij, maar konden niet voorkomen, dat de ClOS-ploeg een 32 zege behaalde, nadat het jeugdteam 20 had voorgestaan Voor rust scoorde Keulen (MVV) en onmiddellijk na de hervatting Buis (Alk maar) voor het jeugdteam, maar in net verdere verloop wist de ClOS-ploeg met 3 doelpunten de strijd in haar voordeel te beslechten (32). Het Bondselftal voor de wedstrijd „Om de gouden Ooafhankelijkheidsbeker", welke zaterdag 5 november op het Spar- ta-terrein te Rotterdam wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: doel: Roffel (GVAV); achter: Scherpenisse (ADO) en Steegh (VVV); midden; Walhout (NOAD), Van der Hurk (VVV) en Los (Alkmaar); voor: Dillen (PSV), Feyen (Limbur- gia), Koopal (VVV), Voges (Sportclub Enschede) en Reynvis (ADO). De reserves zullen later worden aan gewezen. Het Rotterdams elftal is als volgt sa mengesteld; doel: Van Dijk (Sparta); achter: Visser (Sparta) en Osterholt (Feyenoord); midden: Hartog (Excelsior), Terlouw (Sparta) en Bak (Feyenoord); voor: Van Ede (Sparta), W. van der Gijp (Sparta), Könemann (SVV), Schou ten (Feyenoord) en ivioulijn (Feyen oord). Reserves: Den Hertog (Excelsior), Veldhuizen (Excelsior), Steenbergen (Feyenoord) en Van Pelt (SVV). Het Nederlandse voetbal-elftal zal op woensdag 16 november een officiële lan- denwedstrijd spelen tegen Saarland. De ontmoeting zal in Saarbruecken plaats vinden. DONDERDAG 402 m. KRO: 7.00 HILVERSUM I. nieuws, 7.10 gram7.45 Morgengebed, op®^, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram. NRCV10.00 gram., 10.30 prot. ENGELAND, BBC, home service. 330 m: 14.20 lichte muz., 20.00 Rigoletto, BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.30 ork.conc., 13.15 ork.conc., 14.00 lich- pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 piano, 12.00 te muz., 16.25 fluit en piano, 16.45 lichte Angelus, 12.03 lichte muz. 12.33 wij van het land, 12.55 Kon. bezoek aan Suri name. 13.00 nieuws, 13.20 zang en piano, 13.45 gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork-, 14.45 vrouw, 15.15 amus. muz., 15.45 muz., 17.45 mil. ork., 18.15 ork.conc., 19.00 lichte muz., 23.30 lichte muz., 0.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 1 1 "il VI UU Wli/.ld dlil Uo III LIZ,iü« iV n r i i i- -4- 4- - gram., 16.00 prot. pr., 16.30 gram., 17.00 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 operette- jeugd, 17.30 gram., 17.40 koersen, 17.45 14.15 lichte muz. 16.00 filmmuz gram., 17.53 piano, 18.30 Friese uitz., 16-25 zang en piano, 22.10 ork.conc., 23.15 18.45 gram., 19.00 nieuws. 19.10 gram., moderne muz 0^5 lichte muz. 22.10 19.20 sociaal perspectief. 19.30 gram., ork.conc., 23.15 moderne muz., 0.25 lichte 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 21.45 muz. gram., 22.00 periodiekenparade, 22.10 Or gel, 22.35 gram., 22.45 prot.- pr., 23.00 nieuws. 23.15 sport, 23.20 gram. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 14.05 zangrecital, 16.40 kamermuz., 19.01 ork.conc., 20.00 ork.conc. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 gym. vrouw, 9.15 gram.. BRUSSEL, 324 m: 13.15 orgel en piano, 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 16.02 omr.ork., 21.30 gevar. muz.. 22.15 klass. 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters, muz 11.00 huisvrouw, 11.15 omr.ork., 12.00 or gel en zang, 12.25 In 't spionnetje, 12.35 22.1a balletmuz. piano, 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 theaterork., 13.55 beurs- 484 m: 15.00 ork.conc., 16.05 lichte muz., ENGELAND, BBC, European Service. ber., 14.00 gram., 14.15 hoorspel, 14.45 16.30 dansmuz. 17.00 Caus. 17.20-17.30 piano, 15.15 zieken, 16.00 van vier tot Opsp.dienst en progr .overz. 20.00 Progr. voor Hubertusdag. 20.45 T.V.-spel. 22.00- 22.30 Rep. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: vijf, 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 lichte muz., 18.55 brief uit Londen, 19 00 kleuters, 19,05 lichte muz., 19.25 jazzmuz., 19.50 sport, 20.00 nieuws, 20.05 kamerork., 20.40 voor Nederland. 17.4a-18.15 Nieuw-, discussie, 20.55 piano, 21.20 conf. Grote ^iten v d dag Engelse literatuurge- Vier in Genève, 21.25 lichte muz., 21.40 schiedenis. (Op 224 en 49 m). caus., 21.55 chansons, 22.10 dansmuz., 22.40 act., 22.50 sport, 23.00 nieuws, 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. Kon bezoek aan Suriname en de Ne derl. Antillen. 20.45 Veilig, vlot, voor BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 19.31 T.V.-nieuws. 19.55 Konings tijgers en Jagoears in het land van Waas. ïó'ïb 20.25 T.V.-circus. Na afloop: T.V.-nieuws. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz-: zichtig progr. over wegverkeer. 20.50 17.00 V. d. jeugd. 18.20 V. d. vrouw. 20.00 Filmpr'ogr. 20.55 Idem. 21.15 Het twi *~L "nT gezicht, spel. 21.35 Dagsluiting. Act. 20.15 Journ. 20.40 Film. 22.15 We- reldnieuws. Advertentie zijn snel en afdoend* te bestrijden met: ALBLASSERDIJK p. 1 Azoren n. Antw. ABBEDIJK p. 1 Key West n. New Orl. AMSTELBRUG p. 1 Jacksonv. n. New. Orl. AMSTELSTAD 4 te Aden verw. ALPHARD p. 1 P. Alegre n. B. Aires. ALUDRA p. 1 Guardef. n. Mombassa. ALWAKI p. 1 Kreta n. P. Said. AMOR 31 te Catania. ALCHIBA 1 op 200 mijl o. K. Race naar Newp. News. AAGTEKERK 1 te Adelaide. AAGTEDIJK 31 te Belawan. ANTONIA 1 te Djakarta. ARKELDIJK 4 te Antw. verw. AENEAS 1 te Genua. ALCETAS p. 1 Holtenau n. Kopenhagen. AMYNTAS 31 te Rotterdam. ABBEKERK p. 1 Natoena n. Manilla. AMSTELLAND p. 1 Recife n. Las Paimas. ALBIREO p. 1 Montev. n. Santos. AALSDIJK 1 te Rotterdam. ADONIS p. 1 Str. Yucatan n. Houston. AGAMEMNON 1 te Kingston (J). ARDEAS 1 te Antwerpen. ARIADNE p. 1 Kp. Bon n. Malta. AMSTELPARK 1 op 500 mijl Z.W. Ouess. n. Rotterdam. BACCHUS p. 1 Azoren n. Param. BLIJDENDIJK 1 te New York. BANTAM 1 te Bombay. BENINKUST 31 v. Lagos n. Matadi. CALTEX UTRECHT p. 1 Finist. n. Rdam. CALTEX PERNIS p. 1 Oporto n. Sidon. CALTEX DELFT p. 1 Gibraltar n. R'dam, CALTEX THE HAGUE 1 te Rdam. CALTEX NEDERLAND 1 te Sidon. CALTEX LEIDEN 1 te Rotterdam. CASTOR 1 te Guanta. CISTULA 1 op 900 mijl Z.W. Azoren n. Trin. CELEBES 1 in G. v. Biscaye n. Amst. CINULIA 1 te Stanlow. CLEODORA 31 v. Calcutta n. Bombay. CALLISTO 1 op 450 mijl n.o. K. Race n. Hampton DORESTAD 1 te Rdam. DRACO p. 1 Dungen. n. Amst. DELFLAND 1 te B. Aires. DUIVEN DIJK 31 te Los Angeies. DELFSHAVEN 31 te Rotterdam. EN A 31 v. Curacao n. Rotterdam. ETREMA 1 te Havana. ESSO DEN HAAG p. 1 Kreta n. Antw. ESSO AMSTERDAM p. 1 P. Soudan n. Ras Tanura. E«SO ROTTERDAM p. 1 Cprus n. Antw. 'ERINNA p. 1 Anambas n. Bangkok. FRIESLAND p. 1 Finist. n. Rdam. FLEVO p. 31 Falstar n. Rdam. FALCO p. 1 Toronto n. Montr. GORDIAS 1 te Izmir. GRAVELAND p. 1 Burl. n. Recife. GAROET 2 te Manilla verw. GADILA 1 te Singapore. GROOTEKERK p. 1 Burl. n. Rdam. HATHOR U te Alexandrie. HELDER 1 te P. Arenas. HELENA 1 te Paramaribo. HEELSUM P. 1 Bermuda n. Houston. HAULER WIJK 1 op 300 Mijl N. Finist. n. Hampton R. HECTOR 31 v. Cavalla n. Lissabon. HOUTMAN 2 te Semarang verw. HERA 1 te Cristobal. ITTERSUM p. 1 Finist. n. Antw. JAPARA (K.P.M.) 1 te Nagoya. JUPITER 1 te Rdam. KORENIA 31 v. P. Cardon n. Ceuta. KABYLIA 1 te Lor. Marques. KALYDON p. 1 K. Bon n. Londen. KELLIA p. 1 Trinidad n. B. Aires. KERTOSONO 1 te New York. KREBSIA 1 te Ras Tanura. KOPIONELLA p. 31 Azoren n. Curacao. KATELYSIA p. 1 Billiton n. Geel. KORATIA p. 1 Azoren n. Curagao. KERMIA 31 te B. Aires. LAURENSKERK 1 te Basrah. LEUVEKERK p. 1 Kreta n. Genua. LOENERKERK 1 te Madras. LARENBERG p. 1 Burl. n. Amst. LETO p. 1 Landsend n. Liverp. LAAGKERK 7 te Cochin. LINDEKERK p. 1 K. Spartiv. n. Boulogne. LIBERTY BELL p. 1 Perlm n. Suez. LIMBURG 1 te Abadan. MATAKAM p. 1 Sabang n. Colombo. MOLENKERK 3 te Rangoon verw. MENTOR 2 te Curagao verw. MODJOKERTO p. 1 Glbr. n. Djak. MANOERAN p. 31 Sabang n. Amst. MALEA p. 1 Billiton n. Geelong. MUIDERKERK p. 31 Kreta n. Genua. MIDAS, p. 1 Ouess. n. Genua. NIEUW HOLLAND 1 te P, Swettenham. NESTOR 3 te Demerara verw. MANTO 31 v. Ceuta n. Rdam. OOSTKERK p. 1 Ouess. n. Duinkerken. ORESTES 1 te Cristobal. OBERON 31 van Aruba n. Baltimore. OVULA 2 te Makassar verw. PRINS J. W. Friso 30 v. Allred n. Rdam. PERNA 1 te Sundsvall. PEPERKUST 1 van Dakar n. Bord. (Vertaald door Yge Foppema) iiiiiiitiiiiiiiiiiniiiniiiiiiimuiiiiimuiiiuiiiiiiiiii'iii"1"1 31 „Drie jaar?" riep ik uit. „Heb je dan schipbreuk geleden?" „Nee maat," zei hij „achtergelaten. Ik had daar weieens van gehoord, en ik wist aat het onder zeerovers een gewone straf was: ïemana met een beetje kruit en kogels af te zetten op een ver of onbewoond eiland en hem da„r aan zijn lot over te laten. „Drie jaar geleden hebben ze me hier achterge laten," ging hij *'0ort, „en al die tijd heb ik geleeio van geitevlees, en bessen, en oesters. Vaar een man ook is, zeg ik maar, een man kan altijd wel voor zichzelf zorgen. Maar ik snak toch wel naar een hapje Christelijk eten, maat. Als je bijgeval es een stuk kaas bij je hadNiet? Ik heb al zoveel lange nachten van kaas gedroomd, zie je gebak ken meestal en dan werd ik wakker, en dan was ik weer hier." „Als ik ooit weer aan boord kom," zei ik, „dan zal ik er voor zorgen dat je een hele kaas van twintig pond krijgt." Terwijl hij sprak, had hij aldoor de stof van mijn jas betast, mijn handen gestreeld, naar mijn laarzen gekeken en daar tussendoor een kinderlijk plezier om de aanwezigheid van een medemens aan de dag gelegd. Maar toen ik die laatste woorden sprak, schoot hij omhoog en vroeg, half ontdaan, half listig: „Als je ooit weer aan boord komt, zeg je? Hoezo wie zou je dat beletten?" „JU niet, dat weet ik wel," was mijn antwoord. „Wat je gelijk hebt!" riep hij uit. „Nou moet je 's horen zeg, maat, hoe heet je?" j,Jim," zei ik. „Jim, Jim," herhaalde hij, blijkbaar erg in zijn nopjes. „Wel Jim, kijk, ik heb een ruw leven achter me, zo erg dat je je zou generen als je 't hoorde. Als ik je nou by voorbeeld es vertel dat ik een vrome moeder heb gehad dat zou je niet zeggen, hè, als je me zo ziet." „Nee, niet bepaald," zei ik. „Ja jongen," ging hy voort, „en toch was 't zo büzonder vroom zelfs. En ik was een nette jongen, ik ging 's Zondags twee keer naar de kerk en ik kon m'n catechismus zo vlug opzeggen dat je d'r geen woord meer van kon onderscheiden. En nou moet je es zien wat er van me terecht gekomen is, Jim, en dat is nou allemaal begonnen met kurkjegooien op de grafzerken achter de kerk! Daar is het mee be gonnen, maar van het ene kwam het andere, en m'n moeder heeft het me wel gezegd, ze heeft het me alle maal voorspeld, want ze was een vroom mens. Maar de Voorzienigheid heeft me hier terecht laten komen, hier op dit eenzame eiland heb ik het allemaal uitge- prakkizeerd, en nou ben ik weer net zo vroom als toen ik begon en ik hoop het te blijven. Je zal nooit meer zien dat ik rum drink, behalve dan een vinger hoed vol op de goeie afloop natuurlijk, zodra ik maar de kans krijg. Ik verzeker je dat ik in 't vervolg een degelijk leven zal leiden, ik weet wel hoe. En Jim—" hierby keek hij schuw om zich heen en liet zyn stem dalen tot een gefluister „ik ben rijk." Ik was er nu helemaal van overtuigd, dat de arme drommel hier in zyn eenzaamheid gek was geworden, en ik vermoed dat dit op m|jn gezicht te lezen stond, want hy herhaalde met klem: „Rük! rijk zeg ik je! En ik zal je wat vertellen: ik zal een kerel van je maken, Jim. Ha Jim, je zult je goed gesternte nog zegenen, man, dat jij de eerste bent geweest die me heeft gevonden." Maar plotseling kwam er een schaduw over zijn ge zicht, hij klemde mijn hand stüver vast en hief drei gend zün wysvinger voor me op. „Jim, zeg me eens eerlijk: dat is toch niet het schip van Flint?" vroeg hij. Toen kreeg ik een gelukkige ingeving. Ik begon te geloven dat ik een bondgenoot had gevonden, en ik antwoordde meteen: „'t Is niet het schip van Flint, en Flint zelf is dood, maar ik zal je 't eeriyk zeggen, zoals je me vraagt d'r zün jongens van Flint aan boord, beroerd genoeg voor ons allemaal." „Toch geentoch geen vent met éénbeen. vroeg hy hortend. „Silver?" vroeg ik. „Ja, Silver," zei hij, „zo heette-n-ie." „Dat is de scheepskok, en hy is het hoofd van de bende." Hy hield me nog steeds bij de pols vast, en toen ik dat zei, draaide hij hem bijna om. „Als Lange Jan je gestuurd heeft, zei hy, „dan ben ik om zo te zeggen al ingezouten, daar weet ik alles van. Maar wat zou er dan met jou gebeuren, heb je daar een idee van?" Ik had in een ogenblik myn besluit genomen, en by wyze van antwoord vertelde ik hem het hele ver haal van onze reis en de moeilykheden waarin we nu verkeerden. Hij hoorde me met felle belangstel ling aan, en toen ik uitverteld was, klopte hy me vriendelyk op het hoofd. Je bent een brave jongen, Jim, zei hy, „en jullie zitten met je allen lelyk in de knoei, is 't niet? Mooi 2oreken maar op Ben Gunn. Ben Gunn zal 't zaak je wel voor jullie opknappen. Zeg, zou je denken dat die jonker van jullie een royale man is, als 't op hel pen aankomst nu dat ie zo in de knoei zit, zoals je zegt?" Ik zei hem dat de jonker de royaalste man was die er op de wereld rondliep. „Jawel, zie je," ging Ben Gunn voort, „maar ik bedoel niet dat ie me als portier ergens by een hek zet met een mooie livrei an of zo; daar is het my niet om te doen, Jim. Ik bedoel: zou hy wel een dui zend pond of zo willen afschuiven als je nou be denkt dat ie het geld om zo te zeggen toch al in z'n zak heeft?" „Dat zou hij zeker doen," zei ik. „De bedoeling was trouwens dat alle opvarenden zouden meede len." „En vrije overtocht naar Engeland?" vroeg hij verder en gaf me een listig knipoogje. (Wordt vervolgd) PENDRECHT p. 31 Bruns. n. Sidon. POSEIDON 2 te Curagao verw. PLATO 31 okt. te Gdynia. PRINS WILLEM IV p. 1 Belle Isle n. Mont. PRINS V. Oranje 1 te Havre. RIJNKERK 1 te Hamburg. ROTULA 1 van Tripoli n. Berre. RAKI 1 v. Bahr. n. Damman. ROEPAT p. 1 Ouess. n. Genua. SCHELPWIJK 31 v. Fahah. n. Geelong. STRAAT MOZAMBIQUE 2 te P. Elisabeth verw. SOMMELSDIJK 1 te Bremen. STAD DORDRECHT p. 1 K. Bon n. DordT. SAID JA 1 te Pladjoe. SARANGAN 1 te Singapore. SAMARINDA 1 te Suez. SLAMAT p. 1 K. Armi n. Post Said. SAROENA 3 te Soerabaya verw. STRAAT MAKASSAR 1 te Mauritius SUNETTA 1 v. Kawasaki n. Bunju. STAD ALKMAAR 1 te Newcastle. SALLAND p. 1 Finist. n. St. Vine. BLOEMFONTEIN 31 te Amst. BOSCHFONTEIN p. 1 Kp. Gata n. Mars. BOISSEVAIN 2 te Tristan da Cunha verw. GROOTE BEER p. Malta n. Sydney. JAGERSFONTEIN p. 30 Kp. Paimas n. Kaapst. ORANJE p. 1 Alg. n. Djakarta. ORANJEFONTEIN 31 te P. Elisabeth. NIEUW AMSTERDAM p. 30 Scilly n. N. Y. RIJNDAM 31 te Rotterdam. ZUIDERKRUIS p. 31 Kp. Paimas n. Kaapst. COTTICA 1 op 600 mijl Z.W. Azoren n. Plymouth. FAIRSEA p. 1 Kangar ed. n. Aden. MAASDAM p. 1 Kp. Race n. Southampt. ORANJESTAD 1 te Madeira. WATERMAN p. 1 Azoren n. Cristobal. WILLEM RUYS 1 te Colombo. WILLEMSTAD 1 te Barbados. SIRRAH p. 1 Thursday Island n. Suva. SLIËDRECHT 1 te Rotterdam. STAD VLAARDINGEN p. 1 Trondh. n. Nar vik. STRAAT BANKA p. 1 Kp. Howe n. Melb TAMO p. 1 Rio Jan. n. Ilheos. THEMISTO 2 te Montreal vefw. TEUCER p. 1 Kp. Gata ,n. Pt. Said. TROMPENBERG 1 te Savannah. TARIA p. 1 Fortal. n. Rio Jan. TRAJANUS 31 St. Kitts n. Moengo. TANKHAVEN III 1 te Singapore. TIBIA 2 te Geelong verw. TELAMON p. 1 Mona Pass. n. Curagao. TIBERIUS p. 1 Ouess. n. Rotterdam. UTRECHT p. 1 Minicol n. Aden. VAN CLOON 31 te Kobe. VAN LINSCHOTEN p. 1 Kp. Blanco n. Ams. WILLEM BARENDS 21 v. Curag. n. Kaapst. WONORATO 1 v. Pt. Said n. New York. WAAL 1 te Malta. WATERLAND 1 te Buenos Aires. WONOSOBO 1 te Bahrein. WELTEVREDEN p. 31 Key West n. Houst, WIELDRECHT p. 1 Malta n. pinswarden. IJSSEL p. 1 Finisterre n. Oran. ARGOS 1 te Algiers. BOREAS p. 1 Kreta n. Riposto. ELSENBURGH p. 1 Dungen. n. Casabl. FLEVO p. 1 Holtenau n. Rotterdam, GABONKUST 1 te Winnebah. ILOA 1 te Gothenburg. LUNA 1 te Kiuiuk. LETO 1 te Liverpool. ROGGEVEEN 31 te Dar es Salaam. SALATIGA 5 te Los Angeles verw. SHERATAN p. 1 Kilindini n. Santos. WONOSARI 31 te Portland (O). ZIJPENBERG p. 1 Ouess. n. IJmuiden. VEEMARKT AMSTERDAM 31 okt. 1955 - Aangevoerd 647 runderen, le soort 2 70 2.80, 2e soort f 2.50—2.60, 3e soort f 2 30— 2.40 per kg gesl. gew., handel vlot voor 1« kwal., 197 varkens, le soort 2.102.15 2e soort f 2.002.06 per kg gesl. gew., handel lui, prijzen lager, 34 nuchtere kalveren, f 1.151.35 per kg lev. gew, PURMEREND, 1 november 1955. Eieren: 11000 kippeëieren f 17—18 per 100 stuks 8000 eendeëieren f 10 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 866 stuks, 340 vette koeien f 1.702.70 per kg, handel goed, 361 gelde koeien f 430—735 per st., matig, 80 melk- en kslfkoeien f 570—990 per st., stil, 55 pinken f 400—570 per st., matig, 7 stieren f 580—1525 per stuk, matig, 22 graskalveren f 140—270 per st., goed, 22 vette kalveren f 300425 p. stuk, matig, 111 nuchtere kalv. v. d. slacht f 3560 per St., stug, idem fokkerij f 75125 per st., stug, 219 vette varkens v. d. slacht 1 1-701-60 p. kg, m., ld. zouterij f 1.601.70 p. kg, m., vette zeugen f 1.40—1.56 p. kg, matig, 680 biggen en schrammen f 3060 en f 50—90 per st., stug, 5 fokzeugen f275—350 per stuk, stil, 937 vette schapen 100—120 per stuk, matig, idem fokkerjj en weide 110 —130 per stuk, matig, lamm«ren weide f 90 100, vette f 110135'per st., matig, 82 bok ken en geiten f 1065 per st., vlug, 20 paar den f 450850 per st„ stil, totaal aantal die ren 2941. Pluim veemarkt5500 oude kippen en hanen (witte en rode) f 1.902.— p. kg. 1300 oude kippen en hanen (blauw) f 2.00 —2.10 per kg, 1600 eenden f 1.102.50 p. st.. 700 konijnen f 27.per stuk. 20 ganzen f 8 10 p. st. Vette varkensmarkt Leiden. 1 nov. Aanvoer 139 varkens. Zware f 1.78-1.80, lichte f 1.74-1.78, slagersvarkens f 1.78- 1.80. zeugen geen notering. KAASMARKT BODEGRAVEN, 1 Nov. Aanvoer 52 partijen. Notering: eerste soort f 2.332.37, tweede soort f 2.29— 2.32, extra kwaliteit f 2.45. PAARDENMARKT UTRECHT 31 okt. Aan gevoerd 354 stuks. De prijzen varieerden voor luxe paarden van f 8001100, werk paarden f 8001000. oude paarden f 500700 paarden drie jaar f 600—700. paarden twee jaar f 500—700, veulens f 275425, hitten f 500650. slachtpaarden f 1.602.slacht- veulens f 22.25 per kg slachtgew. Eeiermarkt Apeldoorn, 31 okt. Aan voer 235.000 stuks. Prijzen grote eieren f 18-f 19, henneneieren f 13-f 17 per 100 stuks. Veiling Poeldijk, 1 okt. Tomaten A 9,80-11,30, B 7,00-9,60, C 8,10-9,80, CC 4,70-4,80, per bak van 12.% kg. Druiven: Alicante 1,14-1,29, Fran- kenthaler 1,95-2,25, Gros Maroc ƒ1,12- 1.33, Gros Colman 1,14, Muscaat 1,75- 2,45, (aanvoer druiven 25.000 kg); Ap pelen 22-59 ct. Kasprinsessebonen 1,36- 1,55, Kassniibonen 1,12-1,36, Andijvie 14-19 ct. Rode pepers 15-42 ct. Uien 13 ct. Prei 13-14 ct. Rode kool 4-5 ct. Spi nazie 47 ct. Spruiten A2 26-34 ct Schor seneren A 54-61 ct. B 27-32 ct. Alles per kg. Bloemkool (6) 40 ct. (8) 34-36 ct. (10) 26-29 ct. (12) 12-14 ct. Perziken 26-39 ct. Vijgen 9-17 ct. Knolselderij 16 ct. Paprika 4%-12 ct. Kaskomkommers A 94 ct. B 53 ct. Alles per stuk. Selderij 2,75-3,00, per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9