vanTuaim Overheidsuitgaven zijn niet te hoog Een nieuwe verlaging van de belastingen is niet mogelijk 44 doden Nijpend tekort aan seheeps ruimte Binnenscheepvaart tobt met ernstige moeilijkheden Kruiswoordraadsel Haarlemse train moet beslist 1 jan. 1957 weg A'damse raad wenst geen langer uitstel sSkïïLssn Vliegtuigongeluk in Amerika Kamer akkoord met Gezondheidswet PAGINA II JL In Suriname Koningin bezoekt de Bruynzeel-fabrieken Ziekenfondsen-opticiens Indirect ter sprake op K.V.P.-partijraad Jongeman zou iets van Harderwijkse moord weten In bewaring genomen Afbetaling m V Saneringen Mr. R. Koole overleden Directeur Amsterdamsche Bank en Incasso Bank Lage waterstanden Gestegen vrachtprijzen Excessen Belastingverdrag Nederland- 8 9 10 11 Oplossing van woensdag Indonesië Teruggave van te veel betaalde zoveel moge lijk ambtshalve Discussies over een bufferzone President-dir. K.L.M. terug uit Verre Oosten „Overal heeft men meer toestellen nodig" Helderse melkslijters veroordeeld Wegens onwettige vakantie regeling Weer haring naar Israël Wijziging pensioenen zee- Heden-oorlogsslachtoffers Zal minister ontwerp terug nemen? Istiqlal-leider „ER IS NOG MEER STRIJD OP KOMST" MINISTER v. d. KIEFT Bij Plattesville in Colorado (V.S.) is een vliegtuig van de „United Airlines" neergestort. Alle inzittenden, 38 volwas sen passagiers, een kind van een der passagiers en een bemanning van vijf, zijn om het leven gekomen, zo heeft de politie meegedeeld. Het wrak is uitge brand. Het vliegtuig was op weg van Denver naar Portland in Colorado. 6 oktober verongelukte eveneens een toestel van de „United Airlines", op de zelfde route. Toen kwamen alle 66 inzit tenden om het leven. Dit was het ernstig ste ongeluk van de Amerikaanse bur gerluchtvaart. (Rtr.) Woensdag vertoefden Koningin Juliana en Prins Bernhard in Paramaribo om tal van belangrijke instellingen te be zoeken, waarbij de Koningin en de Prins ieder een eigen programma volgden. De koningin bracht allereerst een bezoek aan de Surinaamse fabrieken van Bijuyn- feeel. Daarop "bezocht de koningin een """project van „aided selfhelp". Dit is een complex van woningen, die door dé'be woners zelf werden en, voorzover ze nog niet klaar zijn, worden gebouwd in on derlinge samenwerking, waarbij de over heid steun verleent door het verschaffen van kredieten en bouwmaterialen tegen gereduceerde prijzen, terwijl er tevens door technische ambtenaren bij de bouw toezicht wordt uitgeoefend. Op deze wijze hoopt men het woningvraagstuk, dat ook in Suriname bestaat, te bestrij den en tevens de liefde voor het eigen huis aan te kweken. Prins Bernhard had intussen het Prins Bernhard-kampement en het po litiebureau bezocht. Koningin en Prins verenigden zich in het Surinaams museum van de Stichting wetenschappelijk onderzoek Suriname- Nederlandse Antillen. Zij begaven zich vervolgens naar de officiersclub. De be stuursleden werden aan H.M. en Z.K.H. voorgesteld. Koningin en Prins hebben zich op ongedwongen wijze met de aan wezige leden onderhouden. (Van onze Haagse redactie) De controverse tussen de ziekenfond sen en de opticiens zal zaterdag indirect een rol gaan spelen in de vergadering welke de partijraad van de KVP te Utrecht zal houden ter vaststelling van het verkiezingsprogram 1956. De afde ling Voorburg heeft namelijk °en amen dement ingediend dat ten doel heeft, in het programma de wens op te nemen, dat het op handen zijnde wetsontwerp over de ziekenfondsen de clausule zal inhouden, dat het aan de ziekenfondsen verboden zal zijn, de praktijken uit te oefenen welke tot het beroep van hun medewerkers, dus ook van de opticiens, behoren. Wij vernemen dat er tegen dit amen dement van bepaalde zijde bezwaren zullen worden ingebracht. De kwestie is uiteraard van principieel belang, om dat de indieners voor ogen staat, een waarborg te scheppen tegen de dreiging van een steeds toenemende socialisatie van de gezondheidszorg in Nederland. De koninklijke marechaussee te Har derwijk heeft in voorlopige bewaring genomen de 22-jarige Amsterdammer L. P. Deze jongeman heeft uitlatingen ge daan tegenover de hoofdstedelijke poli tie, nadat hij was geverbaliseerd voor een verkeersovertreding en nadat de po litie vernam dat hij kort geleden met verlof is teruggekeerd uit Harderwijk, waar hij zijn militaire dienstplicht had vervuld. Hij zou hebben doen doorschemeren wel het een en ander te weten over de nog steeds niet opgehelderde moord op de sanatoriumportierster Dieuwerke van de Vlegel, in april te Harderwijk ge pleegd. De Amsterdamse politie betrok daar op de kon. marechaussee te Harderwijk in deze zaak, die thans de jongeman na der aan de tand voelt. Van de zijde der justitie wordt na der meegedeeld, dat geen nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen. De jonge man had verschillende dingen gehoord en gelezen en deze opnieuw hier en daar „versierd" verteld. Hij bracht met zijn verklaringen het onderzoek niet veel verder. In de Memorie van Antwoord op de Rijksbegroting 1956 ontkent minister Van de Kieft, dat zijn ramingen nog te optimistisch geweest zouden zijn, terwij) hjj de absolute hoogte van de uitgaven geenszins te hoog oordeelt. Of dit in de toekomst eveneens het geval zai zijn kan hü niet zeggen, omdat dit afhangt van de ontwikkeling van het nationaal inkomen. Hü waarschuwt echter tegen een ongemotiveerd pessimisme, waar mee sommigen de uitgavensituatie schilderen. Het heeft hem zeer teleur gesteld dat zijn pogingen om de Sta- ten-Generaal een dieper inzicht te ge ven in de betekenis van de begroting worden beantwoord met termen als „fictief" en „misleidend". Bij de beantwoording van de vraag of hij wel voldoende weerstand heeft geboden aan de verhoging van de uit gavenposten, meent de minister te mo gen volstaan met een verwijzing naar de begroting zelf. Daaruit zou men dan tevens af moeten leiden dat zijn be zorgdheid over het uitgavenpeil hem ook tot daden heeft geleid. Indien de financieel-economische toestand en de situatie van de arbeids markt dit noodzakelijk maken, zal de regering maatregelen nemen om over- heidswerken uit te stellen. De minister acht de conjuncturele situatie momen teel niet zo dreigend dat naast de recen te maatregelen op fiscaal terrein tevens een opschorting van de investerings aftrek verantwoord zou zijn. De diagnose die in de Miljoenenno ta gesteld werd vereiste naar de me ning van minister Van de Kieft niet een therapie die in de begroting zelf door middel van systematische bezuini gingen tot uiting had moeten komen. Indien de economische ontwikkeling dit nodig maakt, zal hjj dergelijke be zuinigingen echter zeker bevorderen, waarbjj dan ook de Staten-Generaal matiging moeten betrachten bij het stel len van hun eisen. In verband met een eventuele be perking van de bestedingsdrang merkte de minister op dat de bestaande wette lijke regeling het niet mogelijk maakt om de eerste betaling bij koop op afbe taling te verhogen. Te verwachten is echter dat de recente besprekingen oifier het afbetalingscrediet tussen de president van de Nederlandsche Bank en de particuliere banken de inflatoire tendenzen van de koop op afbetaling zullen voorkomen. Bij het beperken van de bestedin gen zal het accent verder moeten lig gen op globaal werkende maatrege len van financieel-economische aard. Fysieke controle kan slechts in inci dentele gevallen plaats vinden, zoals bijvoorbeeld in de bouwsector. Een nieuwe belastingverlaging is in ver band met de conjuncturele situatie niet mogelijk. T~i en hoofdredacteur van een rf Amerikaans blad heeft eens tegen een aankomende verslag gever gezegd: „Wanneer een hond een man in zijn been bijt, dan zit daar geen nieuws in. Maar wanneer een man een hond in zijn poot bijt, dan heb je een prachtverhaal". Een Noor heeft het dezer dagen nog sterker meegemaakt of liever gezegd aan den lijve ondervonden. Hij was zonder hond op jacht gegaan. Op een gegeven ogenolik schoot hij een haas. Daar hij echter niet zo'n erg beste schutter was, bleek de haas alleen aangeschoten te zijn. Toen ae dappere jagerdaarop zijn buit, wel ke hem dreigde te ontglippen, ach terna rende, keerde de wanhopige in het nauw gedreven haas zich plot seling om en viel de jager aan. Hij gaf deze een stevige beet in zijn hand. Daarop verdween de haas als een haas in het kreupelhout. De zon dagsjager moest bij een dokter zijn hand laten verbinden. 3 ..A-)-;' TH&kft Uit de Memorie van Antwoord blijkt dat de regering een wetsontwerp voor bereidt tot sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Omtrent de gevolgen van de bedoelde sanering voor de begroting kunnen nog geen concrete gegevens verstrekt worden, aangezien die gevolgen afhankelijk zijn van de resultaten van een op te ma ken wetenschappelijke balans en van de nog niet vastgestelde verhoging van de bijdrage der organen. Evenmin kunnen reeds de uitgaven vastgesteld worden, die zullen voort vloeien uit de voorgenomen sanering van de Indonesische pensioenen, om dat de regering zich nog geen denk beeld heeft kunnen vormen van de hoogte van het ter zake benodigde be drag. Tevens mag afgeleid worden dat er een wetsontwerp op stapel staat dat de fiscale vrijstelling van de werk geversbijdragen in de bouwspaarfond- sen regelt. Minister van de Kieft deelt echter nogmaals mede dat tegen de zelfde vrijstellingen ten behoeve van de bezitsvorming in het algemeen be zwaren bestaan. Voor de bouwspaar- fondsen bestaan deze bezwaren even eens, doch zij worden in verband met de bijzondere aspecten daarvan over komelijk geacht. De heer J. I. W. Simmelink, die het feit heeft herdacht, dat hij niet minder dan veertig jaar hoofd van een lagere school is, achtereenvolgens te Babbe- rich, Roermond en Nunhem, is onder scheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. (Van onze parlementaire redactie) Na een schorsing van enkele maan den en een debat over de juistheid van de te volgen procedure is in de Tweede Kamer het ontwerp Gezond heidswet aanvaard. Het heeft ten doel een vernieuwing en verbetering in de organisatie van de gezondheidszorg. Hierin wordt naast de instelling van een gezondheidsraad, die zich alleen op we tenschappelijk terrein beweegt, ook voorzien door het oprichten van een centrale raad voor de volksgezondheid en provinciale raden. Dezen krijgen tot taak het stimuleren en coördineren van de gezondheidszorg in hun gebied, do samenwerking met de andere organen en het uitbrengen van advies inzake de subsidiering van instellingen ten be hoeve van de gezondheidszorg. Over de samenstelling van deze ra den, die zullen bestaan uit vertegen woordigers van de overheid en van het particulier initiatief is in het begin van dit jaar meningsverschil ontstaan tus sen regering en Kamer. Minister Suur hoff wilde n.l. de verdeling van de 35 zetels niet in de wet vastleggen; dr. Mol (KVP) diende daarop een amende ment in, waarin wordt vastgelegd, dat de vertegenwoordigers van het parti culier initiatief tenminste de helft van het aantal zetels moeten bezetten. Bij het oneven totaal aantal zetels kwam dit dus neer op een minderheid van de overheidsvertegenwoordigers. Met de steun van de KVP, AR, CHU, en VVD werd dit amendement door de Kamer aanvaard, waarop de minister verzocht de beraadslagingen te schorsen, opdat de regering zich nader zou kunnen bera den. In de daarop volgende maanden is de minister tot overeenstemming gekomen met de betreffende Kamercommissie om de voorzitters der raden het stemrecht te ontnemen. Het overblijvende ever. aantal zetels zou dan gelijkelijk kun nen worden verdeeld. De beraadslagingen werden hervat, doch door een procedurekwestie was het noodzakelijk eerst het door dr. Mol geamendeerde artikel te verwerpen waarna de regering met een gewijzigd ontwerp kwam. Dit gewijzigde ontwerp werd door de Kamer aanvaard. Alléén de communisten waren tegen. Blijkens het officiële orgaan van de Vereeniging voor den Effectenhandel is op 2 november te Amsterdam overle den mr. R. Koole, oudste directeur van de Amsterdamsche Bank en Incasso Bank. De heer Koole heeft de leeftijd bereikt van 69 jaar. Mr. Koole werd geboren 21 maart 1886 te Zierikzee. Na aanvankelijk wis- en natuurkunde te hebben gestudeerd, deed hij te Leiden zijn doctoraal exa men in de rechtswetenschappen. Na het beëindigen van zijn studie trad de heer Koole in dienst bij de Gemeente lijke Electriciteitswerken te Amster dam. In November 1920 kwam hij bij de Amsterdamsche Bank, waar hij na enkele jaren directeur van de bijbank te Rotterdam werd. In 1927 volgde zijn benoeming tot directeur van de Incas so-Bank te Amsterdam. Na de fusie met de Amsterdamsche Bank, op 1 ja nuari 1948, werd mr. Koole daarnaast directeur van de Amsterdamsche Bank. Mr. Koole heeft een groot aantal com missariaten vervuld. Ook was de over ledene o.a. bestuurslid van de Export Financiering Maatschappij, de Neder landse Bankiersvereniging, de Papete- ries de Belgique, de Société Céramique, voorzitter van het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Papierfabriek en van de Kristal Unie, en lid van de Commissie van Advies van de Herstel- bank. 58. Nu Eric er in toegestemd heeft, de ingang tot het binnenste van de grafheuvel te wijzen, laat Moloch er geen gras over groeien. Tot Eric's verbazing neemt hij slechts één krijger mee, de wagenmenner! Even later hotst en botst de kleine wagen over het stoffige pad in de richting van Tuaim Mor. Eric hoort een schel geblaf en ziet Wolf achter de wagen aan rennen en hen langzaam, maar zeker inhalen. Dit schijnt Moloch maar m,atig te bevallen, hoewel hij er niets van zegt. In het bos, nabij de graf heuvel, laat Moloch halt houden en Eric, die zich zonder zijn wapens niet op zijn gemak voelt, herinnert de Druïde aan zijn belofte, deze terug te geven. Moloch grijnst en wijst naar de krijger, die bij de wagen achter blijft. „Zodra ge hier terug zijt, zal hij u de wapens geven. De wet der Druïden duldt geen wapens of.geweld op geheiligde plaatsen!" De Noorman kan zich slechts in het onvermijdelijke schikken en de beide mannen begeven zich naar de heuvel op de hielen gevolgd door Wolfi hetgeen Moloch blijkbaar in het geheel niet aanstaat. Eric vindt dit merk waardig, daar de Druïde toch niets van de hond te duchten heeft; maar misschien is de oude bang voor honden. Ze zijn de voet van de heuvel dicht genaderd, als Wolf onrustig wordt en dan ineens angstwekkend begint te grommen. Tot Eric's verwondering loopt Moloch nu heel rustig door en dit maakt de Noorman achterdochtig, te meer als hij zich de vreemdeglin stering in Moloch's ogen herinnert, toen hij grif toestemde, hem op de graf heuvel vrij te laten. Eric blijft staan en kijkt nauwlettend in het rond. „Stil eens", grauwt hij, „het is hier niet pluis; mijn hond laat dat duidelijk merken en voor mij is dat voldoende! Wat voor streek tracht ge jegens mij uit te halen?" (Van onze correspondent) De Nederlandse binnenscheepvaart heeft met ernstige moeilijkheden te kampen. Het nijpend tekort aan scheepsruimte heeft een vrachtpro bleem geschapen, dat in de afgelopen maanden schrikbarende afmetingen heeft aangenomen en volgens ramingen van deskundigen overtreft de vraag naar scheepsruimte tien tot vijftien maal het aanbod. Verschillende indus trieën en met name de bouwnijverheid ondervinden stagnatie omdat de regel matige aanvoer van materialen niet langer meer verzekerd is. Het produc tieproces en de export worden belem merd, terwijl de vrachtprijzen nog da gelijks met sprongen stijgen, ondanks de bindende voorschriften van de over heid. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Make laars in Scheepsvrachten is de toe stand op zijn minst onrustbarend. Als diepere oorzaak van dit verschijn sel wordt gewezen op een lacune uit voorgaande jaren toen niet voldoende rekening is gehouden met het stijgen van de kosten van het levensonderhoud, ook voor de schipper. De vrachtprijzen, die door de overheid werden geregeld, waren veelal niet in overeenstemming met de werkelijkheid met als gevolg, dat dè meeste schippers niet in staat waren,, de noodzakelijke reparaties aan hun schepen te laten verrichten. Van de bouw van nieuwe schepen was nog minder sprake, zodat de gehele binnen vloot sterk verouderd is. Intussen blijft de vraag naar scheeps ruimte stijgen. De suikerbietencampag ne is in volle gang en eist veel scheeps ruimte op, terwijl anderzijds de lage waterstand op de grote rivieren het vervoer belemmert. Zelfs in zo sterke mate, dat in Arnhem bijvoorbeeld prak tisch geen schepen meer gelost kunnen worden. Dit moet nu in Nijmegen ge schieden, vanwaar het vervoer verder via de weg plaats vindt. Daarnaast hebben vele schippers ,,de wijk" naar Duitsland genomen waar zij hogere tarieven in rekening kunnen brengen dan in Nederland. Ook schijnt er nogal wat scheepsruimte als „pak huis" in gebruik te zyn in de grote havens. Een en ander heeft er toe geleid, dat het gebrek aan scheepsruimte de laatste maanden met sprongen is ge- door de rijksverkeersinspectie inge stelde tariefnormen zijn niet langer hanteerbaar en men is wel gedwon gen om vergunningen af te geven voor hogere tarieven, opdat er met nog meer stagnatie ontstaat. In som mige gevallen zijn de vrachtprijzen zelfs tot het drievoudige gestegen en van enig plafond is voorlopig nog geen sprake. Een vracht naar Straats burg, die vorig jaar nog voor &.- per ton werd vervoerd, brengt de schipper nu 20,- per ton op. Van de 404 vrachten die in de week van 16 tot 23 oktober in de Rotterdamse haven werden geboekt, ziin er 3)3 tot stand gekomen met speciato ver gunningen om hogere tarieven te kun nen berekenen. Behoort het tot de normale gang van zaken, dat de vrachten op de verschil lende schippersbeurzen in den lande worden geboekt, in de laatste maanden is daarvan practisch geen sprake meer. De schippers verschijnen niet meer op de beurs en honderden beambten men spreekt zelfs van duizenden zitten doelloos hun dag te verdromen boven hun bureau's. Ondertussen lopen de be vrachters stad en land af om nog er gens vrachtruimte te kunnen charte ren en natuurlijk leidt dat in sommige gevallen tot excessen van loven en bie den. Hoewel hierboven enkele ongunstige factoren werden genoemd als de lage waterstand en de suikerbietencampag ne, moet de hoofdoorzaak van al deze narigheden toch gezocht worden in de snelle veroudering en gestagneerde uit breiding van onze binnenvaartvloot tegenover de toenemende vraag naar laadruimte, in verband met de voort schrijdende industrialisatie. In West- Duitsland kampt men met een zelfde probleem. Maar aangezien de tarie ven daar hoger liggen, hebben verschil lende schippers hun activiteiten naar daar verlegd. Hoewel een oplossing op korte ter mijn niet mogelijk schijnt, pleiten velen reeds voor een herziening van de tarie ven. Voorts meent men dat de regering door het geven van subsidies de bouw van nieuwe schepen kan stimuleren, waardoor althans in de toekomst de problemen van industrie en bevrach ters verlicht zouden kunnen worden. HORIZONTAAL: 1. tropische boom huisdier 2. avondpartij aan het hof - grasland 3. akelig - han delen 4. boosmaken 5. hert - vlijt - ratione officii (afk.) 6. wapenmaga zijn 7. mezzo forte (afk.) - polijst steen 8. lood, tin, koper enz. - buiten dijks land 9. opgewektheid - lierzang dent (pop.) - 10. Amérik presi dent (pop.) biddend vragen 11. rund - plan tensap VERTICAAL: 1. werklijst 2. voorzetsel - nalatenschap 3. nachtverblijf - klap 4. wand - onder zoek naar be kwaamheid 5. Ital. stad - anno (afk.) 6. mededinger - shilling (afk.) 7. onder welke (afk.) - groep spelers - grootmoeder 8. Europeaan 9. Franse mode koning - serie in 10. innig mede lijden 11. keizer (Jap.) - 100 gram HORIZONTAAL; 1. vara; 5. atol; 8. la; 9. beker; 12. pi; 13. ets; 14. lap; 16. set; 18. tas; 20. een; 22. p.t.t.; 24. k.l.m.; 25. ree; 26. sla; 28. u.s.a.; 30. rap; 32. now; 34. ee; 36. lasso; 38. Ie; 39. trog; 40. gril. VERTICAAL: 1. vlas; 2. aa; 3. abt; 4. ik; 5. ara! 6. op; 7. lien; 10- est; 11. els; 13. et ter; 15. peluw; li- epe; 19. aal; 2l* ems; 25. riet; 26. spa; 27. ans; 29- adel; 31. alg; 33. oog; 35. er; 37. si; 38. li. De Staatssecretaris van Financiën heeft in een nota aan de Tweede Kamer ï-ta medegedeeld, dat na het in werkina stegen en nog dagelijks toeneemt.De treden van het op 8 juni 1954 tussen Nedeiland en Indonesië gesloten ver drag ter vermijding van dubbele be lasting van inkomsten en van vermo gen aan de belastingdienst opdracht zal worden gegeven tegelijk met het rege len van de eerstvolgende definitieve aanslagen zoveel mogelijk ambtshalve teruggave te verlenen van de belasting, welke in voorafgaande jaren te veel is betaald. De mogelijkheid bestaat echter, dat in bepaalde gevallen aan rechthebbenden op terdggaaf over v.a.g. jaren geen definitie ve aanslagen meer worden opgelegd. Zo danige gevallen kunnen zich b.v. voor doen, indien de belastingplichtige in het jaar, waarop de eerstvolgende definitie ve aanslag betrekking heeft, geen bron nen van inkomen of vermogensbestand delen meer in Indonesië bezit. Aangezien het voor de belastingdienst niet doenlijk is in alle gevallen na te gaan, welke belastingplichtigen nog aan spraak kunnen doen op teruggaaf van belasting, zullen de rechthebbenden er goed aan doen ook zelf hun belangen In het oog te houden en een verzoek om teruggaaf in te dienen, indien zodanige teruggaaf hun geruime tijd na het in werking treden van het verdrag niet ambtshalve is verleend. Teruggaaf van Nederlandse dividend belasting zal uitsluitend kunnen plaats vinden op verzoek van de belangheb benden. „Overal heeft men behoefte aan meer toestellen", aldus zei de president-direc teur der K.L.M., de heer I. A. Aler, woensdagochtend teruggekeerd op Schiphol uit het Verre Oosten, en hij voegde er als conclusie aan toe: „Daar uit blijkt, dat het de burgerluchtvaart goed gaat." Doel van zijn reis was de K.L.M.- organisaties in Japan en Australië in ogenschouw te nemen, die hij tot dus verre nog niet gezien had. In Japan bracht hij een week, in Australië acht dagen door. „Ik heb in totaal zeventien stations op onze routes in het Verre Oosten be zocht en besprekingen gevoerd, niet alleen met onze eigen mensen, maar ook met de directies van de andere luchtvaartmaatschappijen in het Verre Oosten. Alle hebben er gebrek aan ma chines, dat is een goed teken." De tram van de NZHVM op het tra ject Amsterdam-Zandvoort zal langer blijven rijden dan aanvankelijk het plan was. De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag besloten op verzoek van het ministerie van Verkeer en Water staat de gemeentelijke vergunning voor deze tramlijn die aanvankelijk per 1 maart 1956 was ingetrokken omdat de tramlijn dan zou worden vervangen door een busdienst te verlengen tot 1 januari 1957. Het ministerie heext nu. aan zijn toestemming to* A verboif Itaüonaïerdenhoutmhef staken van de tramdienst noodzakelijk zouden maken. Voor de busdienst is n.l. als route ge kozen de weg, die de spoorbaan Haar lem-Leiden kruist. Bezwaren zijn ge maakt tegen het doen exploiteren van deze dienst op bedoeld traject, zolang de spoorbaan bij het station Aerden- hout niet is opgehoogd, waardoor het wegverkeer ongestoord onder het te bouwen spoorwegviaduct zal kunnen doorgaan. Enkele raadsleden betreurden het uitstel en wezen op de verkeersmoei lijkheden met deze tramlijn op de route Admiraal de Ruyterweg-Rozengraeht- Raadhuisstraat-Spuistraat in Amster-1 dam. De toeneming van het verkeer op dit traject maakt net noodzakelijk, dat De economische politierechter te Alk maar, mr. J. Markus, heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen zes en veertig Helderse melkslijters, die beschuldigd waren van het doorvoeren van een vakantieregeling, die niet de goedkeu ring van het bedrijfschap Zuivel kon wegdragen. De drie bestuursleden van de Helderse bond werden veroordeeld tot een boete van f25 of tien dagen (de eis was f30 of vijftien dagen), de drie en veertig overigen een boete van f 10 of vijf dagen. Tegen hen was f 15 of vijf dagen geëist. De afgelopen week heeft de voorzit ter van de Nederlandse Bond van Ha ringhandelaren besprekingen gevoerd met autoriteiten in Jeruzalem. Deze besprekingen hebben geleid tot een contract van ruim 10.000 vaten ge zouten haring, waarvan de levering dient te geschieden in de maanden januari en februari 1956. In 1954 werd omstreeks dezelfde tijd een dergelijk contract afgesloten, zodat nu, nadat de export van dit artikel enige jaren had gestagneerd, voor de tweede maal in successie een bevredigend resultaat werd verkregen. de zware tramtreinen zo spoedig moge- liik verdwijnen- Do wethouder van de bedrijven, mr. F van Wtick, verklaarde dat 1 januari 1957 als onherroepelijke datum geldt voor de vervanging van de tramdienst door een busdienst. De gemeente is bereid de vergunning voor dé, tra#1" dienst nog eens te verlengen. Bij het begin van de besprekingen in de Tweede Kamer over het ^ets- ontwerp tot wijziging van de wet pensioenen zeelieden-oorlogsslachtoffers, heeft de heer Ritmeester (VVD) in een scherp betoog een aanval gedaan op het beleid van de regering en met name van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, die het ontwerp had ingediend. De zeelieden- oorlogsslachtoffers moeten gelijk worden gesteld met de slachtoffers van het ver zet, zo betoogde de heer Ritmeester. Hij deed een beroep op de minister het ontwerp terug te nemen en over te dragen aan de Bijzondere Pensioen raad en aan de minister, binnen wienS ambtsgebied dergelijke bijzondere pen sioenen behoren te vallen. Hiermee werd kennelijk bedoeld de minister van Maatschappelijk werk, mr. F. J* F. M. van Thiel. Si Allal el Fassi, leider van de Ma rokkaanse nationalistische Istiqlal-par- tij, heeft gisteren verklaard, dat, na een herstel van de voormalige sultan Sidi Mohammed ben Joessef op de Ma rokkaanse troon, de bevolking van Marokko zich door haar vreugde niet moet laten afleiden van de „komende strijd". In een verklaring, uitgegeven op het hoofdkwartier van het Marokkaanse be vrijdingscomité te Cairo, zei hij, dat er nog een lange weg moet worden afge legd, voordat de nationale onafhanke lijkheid tot stand is gebracht. „Bepaalde verraders van de nation»" le zaak, die Ben Joessef vijandig zind zijn, zullen proberen de Maro kaanse bevolking in een nieuwe passé te brengen, welke alleen die loniale belangen tot voordeel kan stre ken, die altijd bereid zijn het bloed v het volk te vergieten", aldus El I»5 1 Gisteren is de Marokkaanse troonra afgetreden. Het ontslag werd aan de sultan, die in de omgeving van R® t vertoeft, aangeboden. Het cuu slechts een kwestie van dagen of ,e. te zijn dat Ben Joessef op de troon rugkeert waarschijnlijk voor n 18e november, de 28ste verjaardag^p), zijn troonsbestijging. (Reuter-u

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2