Gebrek aan SCHOOLRUIMTE brengt Haarlem volgende zomer in een noodsituatie Haarlemse raad weer voor koop avonden in de Sin terk laas week Kinderen gaven de held uit hun boeken plezierig gestalte Winst van Haarlems gasbedrijf wordt veel te gering geacht Raadgevend ingenieursbureau gaat kostprijs van het gas berekenen Zaandammer diende zijn vrouw Parijs groen toe 398- GEMEENTERAAD VAN HAARLEM B. en W. bleken nog niet gevoteerde al besteed te hebben gelden Voorbarig Duel Het belang van het publiek moet gelden boven dat van winkeliers en personeel Algemeen belang RECLAME-BANKSTEL Jeugdfeest in R.K. Leeszaal Uit STAD en STREEK Ingenieursbureau Winst te gering Geen uitstel mogelijk HAARLEMSE RECHTBANK Tien jaar geëist wegens poging tot moord DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem ONS Bestaande uit 3-ZITSBANK 2 FAUTEUILS KRUISSTRAAT 11 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Kath. Vrouwenbeweging Vanavond spreekt ir. Roderkerk over Kennemerduinen OPD RACHTEN A AN COMPONISTEN A. Voorneveld 40 jaar bij de P.T.T. Ontploffing in huis aan Grote Markt Conferentie pater Sluys Geen blijvende gevolgen Idee-fixe Waterstanden AüvertenUt De ritting van de Haarlemse ge meenteraad gistermiddag heeft weer geen aanleiding gegeven tot een boei end debat. Dat neemt niet weg, dat de vroede vaderen toch nog kans ragen vier uur vol te praten over een agenda die nauwelijks stof tot een uitgebreide discussie gaf. Het is bepaald jammer, dat de Haarlemse raadsleden rich over het algemeen niet korter en exacter weten uit te drukken. Een boeiend de bat, dat niet bestaat uit steeds weer kerende herhalingen en waarin ieder meent met eigen woorden de verkla ringen van rijn voorganger te moeten weergeven, zou misschien wat meer be langstelling brengen op de publieke tribune en zou dus ook de afstand tus sen stadsbestuur en bevolking mee hel pen verminderen. Bovendien doet ons dit het ergste vrezen voor wanneer «traks de begrotingsdebatten beginnen. Mr. M. D. PROPER (CPN) begon met een vraag te stellen over de inge komen stukken. Waarom een brief van het hoofdbestuur van de Bond van Ne derlands Overheidspersoneel inzake het verstrekken van kerstgratificatie aan het personeel voor kennisgeving moest worden aangenomen? De VOORZIT TER antwoordde, dat de raad ieder jaar al zo beslist had op een soortgelijk schrijven van deze Bond. De argu mentatie is te gering en het verlenen van de voorgestelde kerstgratificatie zou het hele salarisbeleid op losse schroeven stellen. De heer Proper meende, dat de gemeentelijke overheid die vrijheid wel had. De heer E. F. ALBRECHT (PvdA) herinnerde er aan, dat de raad zich vooral had laten lei den door het feit, dat genoemde Bond niet als bonafide organisatie stond aan geschreven en niet erkend werd. Het stuk werd daarop toch voor kennisge ving aangenomen. Meer stof tot praten leverde het voor stel van B. en W. om de bezwaarschrif ten tegen de onteigening van gronden ten zuiden van de Schipholweg onge grond te verklaren. De raadsleden wa ren het er wel mee eens, maar de heer M. J. GOEDEE (PvdA) en de heer A. v. d. VELDT (KVP) drongen er bij het College op aan de gedupeerden van deze onteigening in alles zoveel mogelijk behulpzaam te zijn, hetzij bij het vinden van andere gronden, hetzij bij het omscholen. Het zijn vooral de kleine pachters die hier gedupeerd worden. De onteigening was noodzake lijk geworden, daarover was men het eens en men had de grootste bewonde ring voor B. en W. die de bezwaar schriften tegen beter weten in aan een nauwkeurig onderzoek hadden onder worpen. Wethouder W. F. HAPPé zegde toe, dat het College de gedu- teerden zoveel mogelijk zal helpen al valt nog te zien hóe. Er zijn bijna geen mogelijkheden om deze mensen in Haarlem vervangende grond aan te bieden. Misschien moet men het toch in omscholing zoeken. Mevrouw M. v. d. WALL-DUYVEN- DAK (PvdA) was geheel akkoord met het voorstel van B. en W. om een per ceel aan de Brederodestraat aan te ko pen om de school die daarachter ligt aan een toegangsweg te helpen, maar zij informeerde hoe het eigenlijk stond met de reeds lang goedgekeurde plan nen tot het bouwen van die school. Mr. J. G. BETTINK (VVD) herinner de eraan, dat al in mei van dit jaar de plannen door G. S. zijn goedgekeurd. Hij vond de bouw van deze school bij zonder urgent. Wethouder D. J. A. GE LUK beaamde een en ander, maar memoreerde, dat B. en W. de plannen lange tijd hebben opgehouden tot men zekerheid had, dat de geprojecteerde Westelijke randweg niet via de Klever- parkweg zou lopen. Toen de toestem ming er eenmaal was, en men inmid dels enige praktische verbeteringen had aangebracht, hield de bouwkundig hoofdinspecteur van het ministerie van O., K. en W. ze weer op. De plannen blijven daar tegenwoordig meer dan een half jaar liggen, terwijl ze nu ook nog door Wederopbouw moeten worden goedgekeurd. Sinds 1 augustus tot min stens 1 januari geeft dat ministerie geen toestemming meer omdat de wo ningbouw voorrang heeft. Haarlem komt volgende zomer onherroepelijk in moeilijkheden bij het onderbrengen van zijn onderwijsinstellingen. B. en W. stellen alles in het werk om hierin verbetering te brengen. Binnenkort zul len de raad daarover meerdere gege vens worden verstrekt. Mr. PROPER (CPN) had bezwa ren tegen het feit, dat B. en W.< 2500.- vroegen voor het inrichten van de werkkamer van de adjunct directeur van de G.G.D. Niet alleen vond hij het bedrag te hoog, maaF hij had er vooral bezwaar tegen dat het gevraagde krediet reeds bleek te zijn besteed. Mevrouw mr. E. A. J. SCHELTEMA-CONRAD (WD) viel hem hierin onmiddellijk bij. Wethou der W. C. BAKKER deelde mede, dat de adjunct-directeur al in oktober in dienst was gekomen en dat zpn kamer toen gereed moest zijn. Er was dus sprake van noodzaak, aldus de wethouder, want het College heeft veel te veel eerbied voor de raad om hem voor voldongen feiten te stellen. Deze opmerking wekte merkwaar dig genoeg nogal wat hilariteit in de vergadering. Wethouder Bakker noemde het bedrag zelf helemaal niet hoog. Hij gaf zo gedetailleerd rekening en verantwoording van de gemaakte kosten, dat iedereen zweeg. De VOORZITTER informeerde of de leden het bedrag nu misschien niet wat aan de lage kant vonden. Eenzelfde bezwaar voerde de heer PROPER (comm.) aan tegen het reeds besteden van nog niet gevoteerde gel den voor het verbeteren van de water-( voorziening aan de jeugdherberg Jan Gijzenvaart. Wethouder W. F. HAPPe deelde in antwoord hierop mee, dat de volksgezondheid een spoedige aanslui ting op de waterleiding noodzakelijk maakte, zodat ook hier sprake was van een noodgeval. Helaas heeft geen van beide wethouders medegedeeld, waar om de desbetreffende voorstellen aan de raad^dan niet eerder zijn gedaan. Het debat in de Haarlemse raads vergadering van gistermiddag over de avondopenstelling voor winkels gedu rende de week vóór Sinterklaas con centreerde zich op twee punten: het uur van sluiting, 9 uur of 10 uur, en het al of niet openstellen zelf geduren de de avonduren. Misschien is con centreren hier een te groot woord. Beter kan men zeggen, dat de discussies zich bewogen rondom deze beide pun ten. Na een uitgebreide bespreking van het voor en tegen besloot de raad ten slotte met 34 tegen 3 stemmen de win keliers van 26 november tot en met zaterdag 3 december toestemming te verlenen hun zaak tot 10 uur open te houden. Drie leden van de K.V.P.- lractie stemden tegen het voorstel. De heer F. W. Knape (K.V.P.) zette uiteen, dat een minderheid in zijn frac- FILMS: CINEMA PALACE: „Zij allen waren schuldig", 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15. FRANS HALS: „Korporaal Wanhoop", a. 1. Tijden: 7 en 9.15, LlDO en STUDIO: „Napoleon", 14 jaar. Tij den: 7.30. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tijden: 7 en 9.15. MINERVA„The Miniver story", 14 jaar, 8.15 uur. REMBRANDT: „East of Eden". 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15. ROXY: „Mabak, de wilde olifant", 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15 u. Donderdag 3 november Stadsschouwburg: Centrale Johez ver eniging: „Als de klok waarschuwt" (dil.), uur. Concertgeb.: R.-k. Comm. „De Vrije Tijd". Toneelavond, 8 uur. Brinkmann: Haarl. Kunstgem. Spaanse avond. Walter Kous vertelt Spaanse ver halen. 8.15 u. Vrijdag 4 november Stadsschouwb.: Het Nederlands ballet, 'voor de ver. Geloof en Wetenschap), 8 u. v Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie peters. Van 11.30—12.30 uur. Frans Halsmuseum: V. U. Laatste voor dacht Ad Pieters: „Vrije expressie", 8 u. Concertgebouw: N. Ph. O., 2e concert, se- ï[e V. Sol.: Herman Schey. bar., 8 uur. w „Boekenrode" (Aerdenhout)Lezing voor B A. B., 8 uur GEBORENK. den Braber-van Ee- z.; Chr. Hooglugt-Overdam, z.; M. van Niel-Akersloot, z.; A. J. M. Hee- a,s-Leef]ang, z.; H. A. Westra-Wan- yL z.; W. M. C. Jonk-Kenter, z.: M. V;-rbroek-Cotillec, d.; J. M. van Dijk- d cr- d.D. Heemskerk-Assendelft, S. van Donselaar-Marotel, d.I D. f-.de Groot-Blom, d. ONDERTROUWD: J. Th. J. Verheem Soh,T.' A' Stokman; J. Roodt en W. van rfrrn?ns: J- P- Baumann en A. W. A Mc. oft* A- G- G- Paauwe en E. Hire-Au'horst: G. Schildmeijer en F. Zeinstra^rkTJ- Zuiderwijk en P. J. A. deren- t o' J- Po1 en M- R- van Gel" j p Stam en E. M. van der Aar; dér t iv.' van Zeist en A. M. J. A. van A. M T T M- Dankelman en G. Hooeènh tger> L- Grasman en M.W. S, ;01"' R- B. Popoema en N. Beekhi'iii'I' L- van de Linde en M. N Matt C" F- Slaats en D. Kreeft: Bóer »n t-n A- H- Flaskamp; J. A. de C W v t van Duin; C. Wpnands en y"' Nottrot. J. v, tVWD: g- B. van der Werf en en u ('Jsselmuijden; P. Hulsebosch en m' Kaasenbrood: H. C. Hartman Timm A- Zorge; G. Beverdam en G. ker^ an; J- C- Doetjes en A. Bak- Prpy?^RRDBNi A. Gaartman, 88 j., Kamperlaanaat: M' Plasmeiier' 70 j" tie tegen het voorstel was op juridische gronden. De wetgever heeft de winkel sluiting in deze periode expresselijk op 9 uur gesteld, aldus spr. en wij kunnen dat niet vrijelijk in 10 uur veranderen. Rotterdam heeft op grond van dezelf de overwegingen de sluitingstijd op 9 uur vastgesteld. Bovendien heeft men tot 9 uur ruimschoots de tijd om bood schappen te doen. Mr. A. WENSING (C.H.U.) was het helemaal niet met de vorige spreker eens. Evenals vorig jaar handelen we volkomen in overeenstemming met de wet. Overigens achtte hij ook voor het personeel openstelling tot 10 uur, maar dan met een rustpauze van 6 tot 8 uur beter dan openstelling tot 9 uur zonder rustpauze. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) sloot zich hierbij aan en noem de het onzin, dat Rotterdam zich op juridische gronden er van heeft laten weerhouden de winkels tot 10 uur open te laten in deze periode. De heer G. MOL (C.P.N.) herinnerde er zijn collega's aan, dat blijkens de stukken niet alleen de werknemersorga nisaties, maar ook een aantal midden standers zich verzet hebben tegen de avondopenstelling. De werknemers zul len het in deze periode nog drukker krijgen dan gewoonlijk, en dat terwijl er toch al zo'n tekort heerst aan win kelpersoneel. Verschillende middenstan ders voelen wel, dat de avondopenstel ling vooral gunstig is voor de bedrijven in het centrum en dat zijn vooral de grote winkelbedrijven. De zakenmen sen in de buitenwijken zullen er geen voordeel van ondervinden. De heer Mol stelde voor, omdat de drukte in die week zich toch beperkte tot de laatste helft van de week avond openstelling slechts toe te staan op don derdag 1, vrijdag 2 en zaterdag 3 de cember. De heer J, W. ADELAAR (K.V.P.) vond de avondopenstelling niet een maatregel alleen maar in het belang van de middenstand. De middenstand als geheel zal er misschien financieel niet eens veel op vooruit gaan. Ook hij zag vooral voordeel voor het groot winkelbedrijf, maar voor het publiek is deze maatregel zeker wel gunstig. Vorig jaar is bewezen, dat het publiek de avondopenstelling waardeert en daarom is hij met de meerderheid der K.V.P.-fractie van oordeel, dat het voor stel moet worden aangenomen. Wethouder W. F. HAPPé legde even eens de nadruk op het algemeen be lang, dat door de avondopenstelling ge diend is. Het mag dan voor de midden stand als geheel misschien geen voor deel opleveren, maar toch zeker ook geen nadeel. Overigens geloofde hij niet zo erg aan een verschuiving van het kopen van de buitenwijken naar de bin nenstad. Dan is bovendien van allerlei andere factoren afhankelijk. De avond openstelling vergroot de koopkracht, want tal van personen, vooral van bui ten de stad, die vroeger elders hun inkopen gingen doen, komen nu naar Haarlem. Bovendien wordt het kopen gespreid door de avondopenstelling, het geen vooral ook voor het personeel van groot belang is. De heer MOL (C.P.N.) vond voor zijn amendement geen gehoor, zodat het voorstel ongewijzigd bleef en in ant woord op zijn vraag of er dan geen mogelijkheid was tot dispensatie, zodat men zijn winkel desgewenst zou kunnen sluiten, antwoordde de voorzitter, dat men voor dispensatie terecht moet bij de bisschop, daarmee vermoedelijk Sin terklaas aanduidende. Het voorstel zelf werd aangenomen met 34 stemmen vóór tegen de stemmen van de heren Knape, Loerakker en Van der Veldt van de K.V.P. De raadsvergadering, die vooral ge wijd was aan de avondopenstelling voor de winkels in de week vóór Sint-Niko- laas en aan de verhogong van de gas- tarieven, werd besloten met een duel tussen mevrouw SCHELTEMA (VVD) en wethouder HAPPé over het beroep schrift van de heer A. Groenendaal tegen het uitschrijven van B. en W. tot het uitvoeren van werkzaamheden aan het perceel Koninginneweg 4. Vol gens mevrouw Scheltema had de man al een maand vóór het schrijven van B. en W. binnenkwam opdracht gege ven tot het verrichten van werkzaam heden. maar stuitte de uitvoering af op het tekort aan arbeidskrachten. De wethouder had formele bezwaren tegen het beroepschrift. Het besluit van B. en W. was juist, want de man was in gebreke gebleven, al was het dan door force majeure. Bovendien wisten B. en W. er niets van, dat hij opdracht had gegeven tot het verrichten van de werkzaamheden. Mevrouw Scheltema voelde zich niet voldaan en waarschuw de het College, dat er binnenkort nog wel meer van deze overmachtsituaties zullen komen opdagen. Zij wenste ge acht te worden te hebben tegenge stemd. Aan het einde van de vergadering werden de afdelingen getrokken, die binnenkort de begroting 1956 gaan on derzoeken. Dit, hoewel art. 42 van het Reglement van Orde van de Raad voor schrijft, dat de afdelingen getrokken moeten worden ,,in de eerste vergade ring der maand september van elk jaar". met geheel verende kussens bekleed met prima Epinglé 10 jaar garantie op binnenvering Vanavond organiseert de Katholie ke Vrouwenbeweging in Overveen de tweede bijeenkomst, wederom in ge bouw ,,Domi" aan het Zandvoorternad. De directeur van de.stichting ,,De Ken nemerduinen", ir. E. C. M. Roderkerk, zal over dit nationale park een lezing houden, geïllustreerd met lichtbeelden. Hij zal vooral de nadruk leggen op het bijzondere natuurschoon, dat de Kenne merduinen in het herfstgetij bieden. Bij voldoende deelname zal er dinsdag 8 november des middags om half drie een excursie worden gehouden naar het Palestinadiorama aan de Schotersing- gel. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een aantal op drachten verleend aan componisten: een werk voor gemengd koor aan S. Dresden te 's-Gravenhage; een werk voor mannenkoor aan G. Frid te Am sterdam; twee werken voor gemengd koor a cappella aan B. van Lier te Am sterdam; een aantal liederen voor een zangstem aan A. de Klerk te Haarlem; een werk voor strijktrio aan S. Bunge, te Heemstede; een aantal liederen voor één zangstem aan mej. Andrée Bon- homme te Heerlen; een werk voor har monie- en/of fanfarekorps aan M. Niël te Maastricht; een werk voor school- orkest en/of koor aan M. Vredenburg te Amsterdam. B. en W. van Haarlemmerliede stel len de gemeenteraad voor te beslui ten, dat ter bestrijding van bepaalde kosten voor de lagere scholen per leer ling uitgetrokken wordt 45.06 geduren de 1956. Voorts wordt voorgesteld tot samenwerking te besluiten met de Stich ting Algemeen Waarborgfonds voor de middenstand met betrekking tot de fi nanciering van de bouw of aankoop door middenstanders van nieuwe winkel- woonpanden. Zelden heeft een jury voor zulke zware en pijnlijke beslissingen gestaan als die welke de prijzen moest toe kennen op het jeugdboekenfeest van 1 november, dat door de R.-K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek werd georganiseerd. Want prijzen hadden ze allemaal verdiend voor fijne, geesti ge en fraai afge werkte costumering: Okki Pepernoot, Wawa de olifant, Prinses Esmeralda, Assepoester en de verdere figuren uit de kinderboeken van alle volken, stammen en talen, die op Allerheili genmiddag waren samengestroomd naar de Nieuwe Gracht. De jeugdbi- bliothecaresse had n.l. bij de opstelling van 'het program van de feestweek met fijne intuïtie de strekking voelen aankomen van wat kapelaan Heems kerk dezer dagen zou betogen: dat de Onuitputtelijk bleek de fantasie, waarmee de jeugd op de verkleedwedstrijd van de jeugdafdeling der R.-K. Leeszaal gestalte wist te geven aan de meest geliefde figu- ren uit de kinderboeken. Hierboven ziet u van links conversatie van het naar rec)its niemand minder dan Eric de Noorman, een Kina niet een neie zekere vrouw Pang-pang, Grietje en Hans plus de heks. heiligendag lang in de hemel kan zijn. Zij trachtte daarom de hemel op aarde te brengen. De uitnodiging was niet aan dove mansoren gericht en de jeugdzaal kon de deelnemers en hun juichkreten nau welijks bevatten. Daar was Ali Baba met zijn gevolg in costumes van waar lijk Oosterse pracht, de ruige Far West in de persoon van Arendsoog, de meis jes die eens lekker ongestraft heks kon den zijn, de held van het boek dat wij moeten we het nog zeggen hele maal niet hebben, en die al een half uur voor de aanvang van het groots spek takel aan de bel trok. (Zijn naam die de pedagogie ons verbiedt te noemen, heeft U overigens in uw erfzondelijke geneigdheid ten kwade wel geraden). De zon scheen bij kostelijke uit zondering op Allerheiligen verrukke lijk op stralende kronen, glinsterende elfenvleugels en baarden van stok oude kabouters, toen er foto's voor het gebouw gemaakt werden. Het autover keer op de Nieuwe Gracht ondervond vertraging, hetgeen bijzonder voor de bibliotheekleiding een machtige aan blik bood. Persoonlijke ongevallen de den zich gelukkig niet voor. En toen naar binnen voor het défilé langs de jury en mededingers, voor de voordrachtjes door sprookjesfiguren wij vermelden het sierlijke dansje op „De Rode Schoentjes" van Andersen, en voor de ondraaglijke spanning, door koek- en suikerwerken eerder op gevoerd dan getemperd bij het naderen van de uitslag. De jury, onder voorzitterschap van de heer G. J. A. M. Roeland, Leeszaal secretaris, was gebonden aan het cri terium: geestige uitbeelding met een voudige middelen. De grappige „Lap jeskat" van Annie Schmidt ging er van door met de eerste prijs, de tweede was voor Vitalis en Remi uit „Alleen op de wereld". Helaas 'kunnen wij niet alle onderscheidingen vermelden. Toen kwa men er nog prijzen, waarvoor allen mochten meeloten, die nog niets had den, en tot slot werd een boekenbon verloot onder de kinderen. Na afloop van het zuurtjesrijk festijn zag de Hoogwaardige Gracht er uit alsof een bedevaart er had huisgehouden. Doch de jury werd de ganse nacht gekweld door smekende kinderogen en de schim men van ongeprijsde danseressen. Maar om aan dit sprookje voor allen een gelukkig slot te maken (en tevens tot herstel van de gemoedsrust der jury leden) heeft Boekhandel Coebergh in zijn goedertierenheid beslist: alle deel nemers, die geen prijs behaalden, krij gen de grote plaat van de Jeugdboeken week 1955, mits ze maar wordt afge haald aan de Jeugdleeszaal Nieuwe Gracht 70. Cl. V. In de feestelijk versierde cantine van het postkantoor is de heer A. Voorne veld, die veertig jaar geleden bij dit be drijf in dienst trad. gehuldigd. De feestelijke bijeenkomst werd geo pend met een welkomstwoord door de heer W. Flooren. Daarna nam de heer J. W. v. Schaik, directeur van het postkantoor Haarlem het woord, die de verdienstelijke arbeid schetste van de jubilaris en hem de oor konde voor 40 jaar trouwe dienst en plichtsbetrachting en de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Hierna nam de heer P Koomen, voor zitter van het jubileumfonds, het woord en overhandigde onder hartelijke woor den namens het fonds een mooie plaid die wel eens nodig kon wezen als het koud was in Zuid-Schalkwijk. Hij bood mevr. Voorneveld bloemen aan. Namens de Christ. Bond van Over heidspersoneel, afd. Haarlem, sprak de heer J. Zandee en overhandigde een prachtige portemonnaié. De heer W. H. Hardenberg, bood de jubilaris namens de post en telegraaf afdeling, een portefeuille aan. Onder de vele aanwezigen waren de heer C. A. L. Trommelen, chef van het Postkantoor Verspronckweg. en de heer B. Heimig, chef afd. expeditie aldaar. In het smalle huisje naast de Vlees hal heeft zich gisteren in de vooravond een kleine ontploffing voorgedaan, waarvan het resultaat was, dat er in het dak van de bijkeuken een gat van ongeveer een halve vierkante meter werd geslagen. Omstreeks kwart voor zeven was de hoofdbewoner van het huis samen met zijn vrouw bezig de kachel in de bijkeuken aan te maken met behulp van brandspiritus en wat houtskool, zulks op aanwijzingen van het instructieboekje, dat bij de kachel, die pas nieuw was, behoorde. Ploseling weerklonk een harde knal en vlak daarop kwamen de kop van de schoor steen en het pijpje door het dak naar beneden. Vermoedelijk hebben zich in het rookkanaal gassen opgehoopt, die door de wind naar beneden zijn gesla gen en door de nabijheid van het vuur tot ontploffing raakten. Het tramverkeer heeft gistermorgen twintig minuten vertraging ondervon den, omdat omstreeks kwart voor 9 een vrachtauto op de Lange Herenvest mid den op de trambaan tot stilstand kwam. De achteras van het linkerachterwiel was namelijk gebroken, waardoor het wiel losschoot en in het water rolde. Het zand. waarmee de vrachtauto ge laden was. werd overgebracht in een andere auto en de auto zelf werd weg gesleept met een takelauto. De heer H. Mudde uit Haarlem is ge slaagd voor het artsexamen. De discussie in de Haarlemse raad gistermiddag rondom de verhoging van de gastarieven schenen eindeloos te zullen worden. Bewonderd hebben wij het geduld en het uithoudingsvermogen van de wethouders ANGENENT en BAKKER, die de vragen moesten be antwoorden, de situatie uiteen moesten zetten en het voorstel moesten verde digen. Zij hebben dit kort, zakelijk en opmerkelijk deskundig gedaan en mo gen daardoor de raadsleden ten voor beeld worden gesteld. Natuurlijk heb ben de raadsleden het recht en zelfs de plicht om waar nodig ophelderingen te vragen, maar men mist over het algemeen de gave om kort en bondig zijn bedenkingen samen te vatten. Men mist ook helaas over het algemeen de moed om zonder meer te verwijzen naar wat voorgaande sprekers reeds hebben betoogd. De meeste raadsleden waren het met B. en W. eens, dat de gastarieven ver hoogd moesten worden omdat een ver lies op het gasbedrijf tot ongewenste consequenties zou leiden. Een winst van 137.000 die men dank zij de tariefs verhoging in 1956 hoopt te verkrijgen, werd over het algemeen zelfs te gering geacht. Men kon daarmee echter vrede hebben, daar B. en W. een onderzoek hebben toegezegd naar de vraag of de kostprijs van het gas hier ter stede niet te hoog ligt. De heren G. K. Janssen (P.v.d.A.), J. A. SCHIPPERS (K.V.P), D. A. J. SPEK (A.R.) en A. WENSING (CH.U) informeerden wie dat onder zoek zou instellen. Zij bepleitten een zo objectief mogelijk onderzoek en vroe gen daarom geen Haarlemse ambtena ren in te schakelen, aangezien die uit eindelijk partij zijn. Deskundigheid dient op de eerste plaats te komen. Een andere vraag betrof het tijdstip van de tariefsverhoging. De heer SCHIP PERS (K.V.P.) was van oordeel, dat men beter eerst het onderzoek bij het gas bedrijf had kunnen afwachten en de heer SPEK (A.R.) herinnerde eraan, dat al jaren geleden een onderzoek was toegezegd. De heer Wensing (C.H.U.) memoreerde, dat al in 1952 om een on derzoek was gevraagd, dat in 1953 op korte termijn de resultaten van dat onderzoek waren toegezegd en dat er sedertdien herhaaldelijk op aangedron gen is geworden. Ir. A. STOFFELS (V.V.D.) was van mening, dat de hui dige tariefsverhoging zo nauw verhand houdt met onze begrotingspositie in 1956, dat men feitelijk had moeten wach ten tot na de begrotingsdebatten. De heer Wensing (C.H.U.) vroeg waarom tijdens de vorige raadsverga dering niet tegelijk met de tariefsverla ging voor elektra de tariefsverhoging voor het gas was voorgesteld. Toen werden gas en elektra als één bedrijf gezien en nu kan het verlies op het gasbedrijf niet gecompenseerd worden door de winst van het elektriciteitsbe drijf. Overigens achtte hij de toelichting van B. en W. op het voorstel volstrekt onvoldoende. Onbedoeld zorgde de heer j. W. Th. FIBBE(V.V.D.) voor de ko mische noot in de discussie door te stellen, dat die instantie die in het verleden de winsten van het gasbedrijf heeft opgesoupeerd, nu ook maar de verliezen moet dekken. De winst, al dus spr. is nooit aan de verbruikers ten goede gekomen in de vorm van ta riefsverlagingen en het verlies wordt onmiddellijk op hen verhaald. De over heid moet maar eens zuiniger worden. Hij wenste voor het forum van de ver gadering ,,aan de bel te trekken" door aan te manen tot groter zuinigheid Als voorbeelden van niet-zuinig beheer noemde hij o.a. het Coornhertlyceum, het moment op het Houtplein, de reis naar Arnhem van verschillende raads leden etc. Wethouder A. J. M. Angenent kon niet anders doen dan nog eens herha len wat hij reeds in de toelichting op het voorstel had gezegd en wat in de dagbladen uitvoerig uit de doeken is gedaan. Het gasbedrijf is een oud be drijf. De technische vooruitgang wordt bijgehouden, maar het is nu eenmaal geen modern bedrijf. Een nieuw bedrijf zou zeer grote investeringen vergen, hetgeen weer zwaar op de tarieven zou drukken. Het onderzoek in het gaspro- duktiebedrijf, zal worden opgedragen aan een raadgevend ingenieursbureau, terwijl verschillende andere deskundi gen eveneens adviezen zullen verstrek ken. Het onderzoek dat jaren geleden is toegezegd, heeft betrekking op de mogelijkheid van elektriciteitslevering aan Haarlem door de P.E.N. Eerst de zer dagen heeft de P.E.N. aanvaardba re voorwaarden aan B. en W. doen toe komen, zodat dienaangaande binnen kort een rapport kan verschijnen. Hij was het met verschillende spre kers eens, dat de tarieven in de buurt dienen te liggen van de kostprijs, maar dan de kostprijs vermeerderd met een Om de belangrijke betekenis der kerstening van de mens duidelijk te doen uitkomen, gaf pater Wijnand Sluys gisteren, 2 november, in zijn leer zame beschouwing een treffende ontle ding van het menselijke, innerlijke le ven, zowel in de gelovige als in de mo derne ongelovige. De serie van vier prachtige conferen ties is nu ten einde. Dinsdag 8 novem- --- - ber te 8 uur begint de grote gods- en de Landmeter tegen te zijn, zodat dienstcursus, Velserstraat 17. Allen zijn I de tariefsverhoging met -9 tegen redelijke winstmarge om het bedrijf voor eventuele onverwachte tegenslagen te kunnen vrijwaren. In dat verband is 137.000 geen winst. De stijging wordt grotendeels veroorzaakt door de zeer sterke stijging van de kolenprijzen en daaraan kan het gemeentebestuur nu eenmaal niets veranderen. Van grote winsten bij het gasbedrijf is de laatste jaren nooit sprake geweest, zeker niet wanneer men zijn begroting baseert op vervangingswaarden. De z.g. winsten zijn niet verdwneen, zoals de heer Fib- be heeft willen suggereren, maar zij zijn besteed aan het opvoeren van het verzorgingspeil van de bevolking. Wethouder W. C. BAKKER haakte daarop in en zette uiteen, dat de z.g. winsten van de bedrijven ten goede zijn gekomen aan de sociale en cultu rele bedrijvigheid hier ter stede. Bo vendien zijn er gelukkig reserves ge maakt, aldus spr. Want de begroting 1956 zal waarschijnlijk een tekort te zien geven van bijkans twee miljoen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aangekondigd, dat de gemeente begrotingen dit jaar zullen moeten sluiten en misschien dat men uit die reserves zal kunnen putten om de be groting sluitend te maken. De winst van 137.000 op het ga.s- bedrijf noemde de wethouder in felte onverantwoord. Wanneer men een *°st" prijsberekening zou maken zoals net hoort op basis van de vervangingswaar de, dan zou het gasbedrijf met groot verlies en het elektriciteitsbedrijf met een geringe winst werken. En wat Ohjit er dan over van een van de belangrijk ste inkomstenbronnen Van de gemeen te? De laatste jaren was de winst op het gasbedrijf ongeveer 2 miljoen. Nu is die bijna één miljoen verminderd, of- wel ongeveer 1/30 deel van de hele begroting en dat telt mee. Het verlies zou veel te groot worden, aldus de heer Bakker, wanneer men ge wacht zou hebben op het rapport van de onderzoekers. Er moest onmiddellijk een voorziening getroffen worden in het verlies. Daarom kon ook niet gewacht worden tot na de behandeling van de nieuwe begroting, al zal over het alge hele begrotingsbeleid ook gesproken moeten worden als achtergrond van de tariefsverhoging. De wethouder ontken de overigens de beweringen van de heer PROPER (C.P.N.), dat de tariefs verhoging het meest drukt op de minst draagkrachtigen. De tarievencommissie heeft bijzonder veel aandacht gehad voor de kleine verbruikers. Zij heeft voor deze categorie een speciale rege ling getroffen: het enkelvoudig tarief. Maar kleinverbruikers zijn niet altijd de minst draagkrachtigen. Waar deze laatsten in het gedrang komen, moet langs andere weg voor hen een oplos sing worden gevonden, b.v. via Sociale Zaken. In de re- en duplieken kwam weinig nieuws naar voren. De raadsleden die niet reeds overtuigd waren van de noodzakelijkheid van een tariefsverho ging op dit ogenblik, werden dat ook nu niet. Toen het voorstel in stemming kwam, bleken behalve de drie commu nisten ook de heren Fibbe, Wensing van harte welkom. I stemmen werd aanvaard. Een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van de tijd, in voorlopige hech tenis doorgebracht, eiste vanochtend de officier van justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, te gen de 49-jarige Zaandamse fabrieks arbeider J. K„ die in juni van dit jaar tot tweemaal toe gepoogd heeft zijn vrouw te vergiftigen. De verdachte ontkende, dat hij de opzet had gehad zfjn vrouw om het leven te brengen; hij wilde haar slechts kwellen. De echt genote, de 42-jarige Geertje K.-P., die geen nadelige gevolgen heeft ondervon den, bleek bereid haar man alles te vergeven, mits kon komen vast te staan, dat hij niet ook zijn eerste vrouw en haar eigen dochtertje, dat 30 juli on verwacht overleed, zou hebben ver moord. Het merkwaardige in deze zaak bleek, dat de tweede vergiftigingspoging plaats vond zaterdag 8 juni, op welke dag het slachtoffer ook een aanklacht indien de, terwijl verdachte eerst 7 juli is ge arresteerd. Al die tijd heeft K. niet geweten, dat zijn vrouw een klacht had ingediend. In die periode ook werd ten huize van verdachte een geanimeerde verjaardag gevierd, waarbij verdachte en het slachtoffer beiden aanwezig wa ren. Nadat de eerste echtgenote van K. was overleden, kwam Geertje P. bij hem als huishoudster in dienst. Zij woon den toen nog in Sleewijk, waar K. een melkhandel dreef. Het bedrijf liep niet zo best en Geertje P. kon het niet erg vinden met de mensen in Sleewijk. Zij werd het echter eens met K. en zij trad met hem in het huwelijk. Haar doch tertje kwam bij hen in huis wonen. Kort na hun huwelijk, dat in januari 1953 werd gesloten, kwam de februari- ramp, die ook de melkhandel van K. trof. Vooral op aandringen van zijn vrouw besloot K. zijn bedrijf te verko pen en in oktober van dat jaar kwam het gezin naar Zaandam, waar de vrouw nog een woning had. K., die uit het boe renbedrijf stamt en zich tot nu toe met de melkhandel had beziggehouden, ging werken op een fabriek in Zaandam. Het wiljle niet erg vlotten in dat hu welijk. K. zag de oorzaak van al zijn moeilijkheden en tegenslagen in zijn tweede vrouw en verweet haar dit meer dan eens. Het dochtertje Anneke bleek ook nog al wat last te geven. Ruzies en scheldpartijen kwamen herhaaldelijk voor. In mei van dit jaar gmg K. bij een apotheek een hoeveelheid Parijs groen kopen, een zwaar vergif, dat hij beweerde nodig te hebben voor het bespuiten van zijn dahlia s. Toen de moeilijkheden voortduurden, heeft K. een hoeveelheid van dit gif in een kop. je thee gedaan, dat hij voor zijn echt genote gereed had gemaakt. De vrouw zag iets wits op de thee drijven en aangezien zij nooit melk gebruikte, informeerde zij, wat hij er in had gedaan. Zij proefde echter niets vreemds en dronk de thee op. In de volgende dagen voelde zij zich in toenemende mate onwel worden en toen zij na een tijdje op bed lag en haar man vroeg een beschuitje te brengen, be smeerde hij dit ook met Parijs groen, waaroverheen hij een laagje boter en suiker aanbracht. Hij liet dit door het dochtertje brengen en toen de vrouw de beschuit aansneed, bemerkte zij, dat er iets groens zat onder de boter. Zij gaf de beschuit terug met de medede ling, dat zij bedorven was en dat haar man hem maar in de vuilnisbak moest gooien. Later bleek haar, dat haar man hem niet in de vuilnisbak maar in het toilet had geworpen. Eerder reeds had zij bij het schoonmaken van de costumes van K. een in krantenpapier gewikkeld poe der aangetroffen, dat zij herkende als hetzelfde, dat op de beschuit was aan gebracht. Zij vatte argwaan op en gaf het poeder aan haar broer, die er mee naar de politie ging. Het vergif werd in het justitieel laboratorium in Den Haag onderzocht en bleek Parijs groen te zijn, dat een groot percentage arsenicum be vatte. In de loop van de zitting van he denmorgen werden verschillende getui gen gehoord. Mej. dr. H. Jansen uit Den Haag verklaarde niet te hebben kunnen con stateren of het vergift in een dode lijke dosis is toegediend. Feit bleek echter, dat de vrouw wel klachten in hart- en buikstreek had naar aanlei ding van het innemen van de vergif tige thee, maar toch geen blijvende gevolgen ondervond. Verdachte had het Parijs groen in een drogisterij ge kocht in Zaandam. De drogist deelde vanochtend voor de rechtbank mee, dat K. tweemaal Parijs groen had ge kocht. De tweede maal „omdat de eer ste keer geen succes had gehad". Ver dachte had het poeder gemengd met een ander poeder, dat reeds in een doosje aanwezig was, en daarvan poe ders samengesteld en in krantenpapier verpakt. Een ogenblik kwam ook nog ter sprake een echtelijke twist over het feit, dat de vrouw een brief had willen openmaken, waarin haar man aan zijn advocaat in Utrecht vroeg hoe een echtscheidingsprocedure aanhangig gemaakt moest worden. De man zou bij die gelegenheid zijn vrouw nogal hardhandig hebben aan gegrepen. De echtgenote van K. wenste gebruik te maken van haar verscho ningsrecht en getuigde niet. Wel werd een eerder door haar afgelegde verkla ring voorgelezen, waarin zij mededeel de, dat haar man zijn gerechte straf dient te ondergaan, maar dat zij be reid is hem nadien terug te nemen mits bewezen kon worden, dat hij niet zijn eerste vrouw en haar eigen dochtertje had vergiftigd. De officier van justitie was van oor deel. dat de opzet om de vrouw door vergiftiging om het leven te brengen aanwezig geweest was bij verdachte en dat hij dit met voorbedachte rade had gedaan. Rekening houdende met het feit, dat men tegenwoordig vaak over gaat tot voorwaardelijke in vrijheid stelling en aangezien hij ook een lang durige vrijheidsstraf noodzakelijk acht te, eiste hij een gevangenisstraf voor de tijd van tien jaar met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. C. P. Beuken kamp uit Gorkum, ontkende, dat er van opzet sprake was. De man heeft willen kwellen, maar over een mogelijke dodelijke afloop heeft hij niet eens willen denken. Het was een idéé fixe voor hem geworden, dat al zijn moeilijkheden veroorzaakt werden door zijn tweede vrouw en door het gedrag van haar dochtertje. Moeder en dochter gingen samen de man te lijf. Tenslotte bleef hij zondags maar in bed. Het gebeuren had de man met een schok tot de realiteit terugge bracht. De vrouw was tot verzoening bereid en wanneer de justitie er niet in gemengd was, zou nu alles reeds in orde zijn. Hij bepleitte de uiterste cle mentie. Uitspraak 17 november. IJMUIDEN Donderdag 3 november Hoog water: 5.22 u. en 17.41 u« Laag water: 1.05 u. en 13.21 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3