Figaro hier Perón vestigt zich in Nicaragua Afrikaanse missionaris stuurt buffelhoorns voor Amelander Sundeklazen Folkloristisch feest weer geheel in de oude stijl Militair in zijn tank verdronken Zilveren anjer voor pater Ahlbrinck W. H. van Eemlandt plotseling overleden Prof. Beel: Regering beraadt zich over herziening Hoofdzetel KASKI naar Genève Wrijf Kou en Pijn Paus spreekt tot NATO-officieren Koninklijk paar U-kol. L. van der Minne chef staf insp.-gen. K.L. Zuiver particulier Prins huldigt pater Bijzondere prestatie Koningin bij doofstommen Vrouw slaat man met een biji Elke land een brillant Handen en Li ppen ruw?puRQL EAU DE COLOGNE IROSKA DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 PAGINA 22,75 4311 "TOSCA" EAU DE COLOGNE De frisheid van "4711" met de romantische geur van Tosca-Parfum. 4311 >KOLNISCH< EAU DE COLOGNE met de vapo verstoven of tot per soonlijke verfrissing aangewend, verschaft die atmosfeer die het ken merk van de ware beschaving is. 4311 "TROIKA" EAU DE COLOGNE met de aparte pittige geur van Troika-Parfum Past bij het sportieve type. 2,25 tot 12,50 Verdediging is geen louter militaire zaak weg met B/lMPn „Baanivegers" Weer ouderwets Gift van S.F. 2.772.52 IN NICKERIE Bezoek aan de polder Wageningen zullen slaan Ziekenfondspremie wordt 4,2 pet. Meer leerlingen bij het lager onderwijs Ambtenarensalarissen ,vvvyy 1 KOLNISCH <TZ *J7 Eau de Coloons1 Parfumerie Fabnk GLOCKENGPSSE N'47ir V>\ COLOGNE o« RHINX EAUOECOLOGNE Advertentie Die kapper had het met- Seen door. Terwijl hij mijn haar aan het wegmaaien was en geringschattend op mij neerkeek, zei hij hóóg: „Meneer heeft roos". „Ach kom", zei ik. „Ja", stelde hij, „een olie massage en was is er heel goed voor". Ik zette mij schrap en vroeg arge loos: „Is dat zo?" De Figaro knikte gewichtig. T9en hij klaar was met hooien zei hij im peratief: „En nu wil meneer een oliemassage". „Nee", antwoordde ik beslist, „dat wil meneer niet. Ik wil nu geschoren worden". Zuchtend zette hij zich aan de ar beid. Na enige tijd merkte hij dreigend op: „Meneer scheert zich zeker elec- trisch". Ik bromde instemmend. „Ik heb een bijzonder goede after shave voor meneer", zei hij. „Juist", zei ik sec. Er heerste nu een poos een geladen stilzwijgen. Toen vroeg hij honingzoet: „Gebruikt meneer een beetje crè me?" „Ja, vooruit maar", zei ik zuchtend. Het^volgende ogenblik smeet hij mij met een zekere hartstocht een te war me doek in het niets vermoedende ge laat. „Ho", zei ik. Maar hij begon dratisch over mijn hoofd te aaien. Vinaigre nam ik óók nog. Maar een friction wist ik te voor komen. Ik had de knop van de deur al in mijn hand toen ik hem hoorde zeggen: „Ik heb een bijzonder goedkope en goede haarkam voor meneer". Toen ben ik gillend weggerend. De Argentijnse ex-president Juan Do mingo Perón heeft zijn verblijfplaats te Villarica in Paraguay verlaten en ie per vliegtuig vertrokken naar Nicara gua. Volgens United Press is Perón een persoonlijk vriend van president Anas- tas Somoza van Nicaragua en is hij van plan zich te vestigen in Managua, een stad aan de westkust van Nicaragua. De berichten, dat er in Paraguay ern stige spanningen zouden zijn ontstaan, zijn direct tegengesproken door de pers dienst van de regering, maar ook onaf har elijke correspondenten melden, dat het in het land rustig is. (Van onze correspondent) Op Ameland zullen sommigen misschien binnenkort de verzuchting slaken, dat het ongelijk verdeeld is in de wereld: de intocht van Sint-Nikolaas, van die ene goedheilig man komt niet alleen op de telev.sie, zelfs op de Eurovisie, maar van de tocht, die vier en vijf december een paar honderd Sundeklazen maken door de vier dorpen van Ameland, zullen slechts de Ame landers zelf kunnen genieten. Ameland mag echter met mopperen want te elfder ure is door tussenkomst van missionaris T. de Jong m West-Afnka voorkomen, dat een belangrijk deel van het Amelander Sundeklazentueel verloren gaat. De Amelander Sundeklazen gaan na melijk niet zomaar in hun dagelijkse kledij door de straten en langs de hui zen Zij zijn fraai uitgedost en bij hun uniform hoort een grote, kromme buf felhoorn. Dat is al zo van oudsher, maar buffelhoorns blijken op Ameland steeds dunner gezaaid. Men moest na melijk putten uit de oude voorraad, die waarschijnlijk was gevormd door zee lieden die in vroeger eeuwen op de Frie se vloot voeren en deze hoorns als sou venirs meebrachten. Thans is er een te kort ontstaan omdat de toeristen die in steeds groter getale naar Ameland ko men de hoorns opkopen als soevenir. Vooral Duitse toeristen schijnen een voorliefde voor buffelhoorns te hebben en boze tongen fluisterden, dat zij er gerstenbier uit willen drinken. Hoe dat zij, de Amelander Sunde klazen van dit jaar hebben verlicht adem gehaald, want dezer dagen heb ben de dorpsomroepers van de Ame lander dorpen omgeroepen, dat ieder, die een buffelhoorn wil kopen, zich kan vervoegen bij de burgemeester van het eiland, mr. Huber. Ameland krijgt namelijk in de komende weken distri butie van buffelhoorns. achter hun maskers zouden praten, dan zouden de andere dorpelingen al gauw merken met wie ze te doen hebben, maar de Amelander Sundeklazen loeien op dit merkwaardige feest niet alleen door buffelhoorns, ze praten er ook door. Volledigheidshalve: drinken doen ze door ventielslangetjes, omdat anders hun maskers vies en nat worden. De nieuwe buffelhoorns komen er ech ter niet vanzelf. Het tekort is ook ter sprake gekomen in de boerderij van de Amelander veehouder J. de Jong, die een broer is van wijlen kardinaal De Jong. Diens zoon, een neef dus van de kardinaal en een zoon van Ameland, werkt in West-Afrika. Hij hoorde van het buffelhoorntekort en hij zal nu per schip honderd hoorns zenden. Dat wordt weer een ouderwetse Sundekla- zerij, daar op het eiland Ameland, waar men het mooiste feest van het jaar houdt, als alle badgasten verdwenen zijn. Het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut, dat in 1956 tien jaar bestaat, zal volgend jaar worden uitgebouwd tot het International Catholic Institute for So cial Research. Dit met het oog op zijn steeds meer op de voorgrond tredend internationaal karakter. De consequen tie van deze uitbouw is, dat de hoofd zetel van het instituut wordt verplaatst van Den Haag naar Genève. Het KASKI heeft momenteel negen nevenbureaux, vijf in Nederland en vier in het buiten land. Genève is uitgekozen als nieuwe hoofdzetel, omdat in deze stad talrijke internationale bureaux e.d. zijn geves tigd. Dit deelt de directeur van het KASKI, prof. G. H. L. Zeegers, mede in het novembernummer van „St.-Adel- bert", het te Utrecht verschijnende of ficiële orgaan van de St.-Adelbertvere- niging. De twintigjarige dienstplichtige hu zaar P. J. G. Bastiaens vèn het 43ste eskadron zware tanks is op de Oir- schotse hei met zijn tank in een met modder gevulde kuil gereden. De tank liep vol water. Bastiaens, die er niet in slaagde zich te bevrijden, kwam door verdrinking om het leven. Zijn stoffelijk overschot is later overgebracht naar het r.-k. Binnenziekenhuis te Eindhoven. Bastiaens was afkomstig uit Maas tricht en ongehuwd. Advertentie Steeds meer Sundeklazen maakten in de afgelopen jaren in plaats van buffel hoorns gebruik van papieren of metalen toeters en dat is in strijd met de stijl. Bij het Sundeklazen op Ameland begin nen de mannen al weken van tevoren met de vervaardiging van de meest vreemdsoortige costuums en hoofddek sels. Op de avonden van de vierde en de vijfde december komen zodra de schemering invalt de „baanvegers" te voorschijn. Het zijn in lakens gehulde verschijningen, gewapend met stokken en buffelhoorns. Door die hoorns blazen zjj allerlei geluiden de lucht in, waar mee zjj de vrouwen en meisjes angst willen aanjagen. Het is namelijk ge bruik, uat van zonsondergang af bij het Sundeklazefeest alles wat rok draagt binnenshuis moet zijn. Enkele uren la ter verschijnen dan de Sundeklazen, de mysterieuze figuren, in kleurige gewa den, die ook al loeien door buffelhoorns. In dit oude feest zijn talrijke heidense gebruiken terug te vinden. De Sunde klazen laten vrouwen en meisjes in de huizen over stokken springen en derge lijke. Daarin kan men oude vruchtbaar heidsriten terugvinden en het geloei door de buffelhoorns doet denken aan het midwinterblazen en het verdrijven of weren van boze geesten. Dat echter speelt nu bij dat Amelan der feest helemaal geen rol meer. De hoorns dienen er nu vooral voor om ervoor te zorgen, dat niemand de Sun deklazen herkent. Wanneer zij gewoon Twee Amelander SunderMazen op pad °P haar tocht door het binnenland van Suriname bezocht H. M. Koningin Juliana ook het dorp Kabel waar enige bosneger-kapiteins, in hun merkwaardige kledij, met ambtsketens en staf, hun opwachting maakten. Prins Bernliard F onds in Suriname opgericht Z. K. H. PRINS BERNHARD ....met nnjer.... Advertentie e Vandaag heeft het koninklijk paar in Suriname een bezoek gebracht aan het "■strict Nickerie. Reeds woensdagavond ^aren Koningin en Prins aan boord fegaan van Hr. Ms. „Willem van der Zaan". Vanochtend vroeg werd de Nickerie-rivier opgevaren. De directeur van de Stichting tot ^btwikkeling van de machinale land bouw in Suriname, ir. L. G. Witte, gaf ujdens de tocht naar Wageningen een uiteenzetting van de ontwikkeling van ?e polder. Wageningen, waar Neder- landse boeren rijst verbouwen. Er is op het ogenblik 5.000 ha ont gonnen en hiervan is thans 2.000 ha beplant. Het project is een onderdeel 'an het Tienjarenplan. De polder ligt *e midden van de drassige wildernis an het oerwoud. Het is de bedoeling, S?t er grote boerderijen zullen ver- ■JZen van ieder rond 72 ha, geschikt ?.°r de mechanische landbouw. Naast >iJst zal ook soja worden verbouwd, jjoewel de boerderijen in de eerste 5'aats door Nederlanders zullen wor- eu „bemand", is het de bedoeling, dat Surinamers bier de hand aan de be Wageningen volgde de officiële ®®r°eting en daarna werd overgestapt P de sleepboot „Beatrix", waarmee o tocht door de irrigatiekanalen ta? gemaakt. Verscheidene in exploi- he zUnde boerderijen werden daarbij jpbjht. Bij boer Van der Beek dronk de Koningin een kopje koffie, terwijl j,® Prins de familie Perdaems bezocht, uirn anderhalf uur duurde deze tocht de „Beatrix". Hierna werd in ageningen nog een bezoek gebracht an het gemaal, de rijstpellerij en de j\nmek. Bij hotel „De Wereld" volgde ®(s besluit van dit bezoek een huldi- glng door de bevolking. De aftredende chef van de staf in- Pecteur generaal Kon. Landmacht, ge- 'leraal-majoor C. F. Pahud de Mor- anges, heeft op „Zwaluwenberg" te rPEandsche Rading zijn functie over gedragen aan luitenant-kolonel der ca valerie L. N. van der Minne. Met ingang van 1 november is laatst genoemde bevorderd tot de rang van «oionel. „Het bezoek, dat de Koningin en ik ditmaal brengen is het eerste bezoek aan het zelfstandige rijksdeel Suriname. En een symbool van deze nieuwe sta tus zie ik in de ondertekening van de stichtingsacte van het Prins Bernhard Fonds-Suriname, die zojuist heeft plaats gehad. Dat dit fonds juist nu nu er een nieuw punt van uitgang is ge sticht wordt, is om meer dan één re den verheugend," aldus begon Prins Bernhard woensdagmiddag zijn rede bij zijn bezoek aan het cultureel centrum Suriname, waar hij de oprichting van het Prins Bernhard Fonds met zijn handtekening bekrachtigde. „Ten eerste is het Prins Bernhard Fonds geen onbekend begrip hier in Suriname, zo vervolgde hij. Het fonds, in 1940 gesticht, schonk door de offer vaardigheid van zeer velen in de vrij gebleven rijksdelen een belangrijke bij drage voor ons aandeel in de geallieer de oorlogvoering. Tal van vliegtuigen en andere militaire middelen konden, dank zij het fonds, worden aangeschaft. Na de oorlog kreeg het fonds op initia tief uit Nederlandse verzetskringen zijn nieuwe taak en tevens als wapen de witte anjer, het symbool, waarmede het onderdrukte Nederlandse volk in juni 1940 voor het eerst zijn verzet openlijk manifesteerde. Dit vernieuwde Prins Bernhard Fonds is dus nu naar Surina me teruggekeerd. In elk der drie rijks delen bestaat nu een zelfstandig fonds, al zijn de drie in vrijheid met elkaar verbonden. Verbonden vooral, doordat zij dezelfde taak hebben: de bevorde ring van de cultuur van hun landen en de versterking van de geestelijke weer baarheid van hun bevolking. Ook Suriname weet, hoe nodig deze taak ter hand genomen moet worden. Men staat voor de oplossing van grote problemen; daarvoor zijn nu eenmaal grote middelen, grote organisaties no dig. Het is de kunst, deze te aanvaar den en toch de individuele mens voor vereenzaming te bewaren door de gees telijke krachten te versterken. Te ster ker geldt dit voor een land als Surina me met zijn zó geschakeerde bevolking. Het fonds wil trachten deze taak te vervullen. Wat het karakter van het fonds be treft: Ook in Suriname zal het Prins Bernhard Fonds een zuiver particu liere instelljng zijn, die langs vrijwil lige weg de nodige geldmiddelen moet verkrijgen. Nu betekent dit niet, dat de overheid niets voor het fonds kan doen. Integendeel, de overheid ook in Suriname zal in belangrijke ma te hulp kunnen, en gezien de bittere noodzaak, ook moeten verlenen. Met name kan de overheid door verschil lende directe en indirecte maatrege len mogelijkheden scheppen voor het fonds om middelen te verwerven. De Prins deelde tenslotte mede dat een bedrag, groot S.F. 2.722.52, in Su riname berustend, aan het fonds in Su riname wordt overgedragen. Hierna reikte Z.K.H. aan pater G. Ahlbrinck de zilveren anjer uit voor diens grote wetenschappelijke presta ties op taalkundig en ethnologisch ge bied, betreffende de karaibische In dianen in Suriname, vorm gekregen hebbende in de Encyclopaedic der karaiben" en andere publikaties. Deze arbeid werd verricht ondanks een uiterst zware missietaak op een af gelegen post en ondanks het ontbre ken van een voldoende gespecialiseer de vooropleiding. In zijn toespraak wees de Prins erop, dat de onderscheiding verleend wordt voor culturele arbeid, die iemand on verplicht, dus extra, vervuld heeft. Het zal voor pater Ahlbrinck een zeldzame voldoening zijn geweest, dat in 1931 niet minder dan de Koninklijke Akademie van Wetenschappen zijn werk, de „En- cyclopaedie der karaiben" uitgaf. En ook, dat deze encyclopaedie nu vertaald wordt in het Frans. Eerwaarde pater, zo vervolgde de i Prins, het lot beschikt vaak anders, dan I wjj dit zelf wel wensen. Na uw arbeid! onder de Indianen werd u door uw over heden geplaatst bij het missiewerk on der de Javanen hier te lande. Malaria verhinderde namelijk de voortzetting van uw werk onder de Indianen. Maar... uw bisschop stelde tóch nog geld voor enkele aparte reizen beschikbaar. En de taak van een missie-bisschop ken nende, wil dit toch ook wel iets zeggen. Nog enige keren mocht u een expedi tie medemaken naar de Indianen, de Wama en de Wajarikoele. Opnieuw werd veel materiaal verzameld. Mate riaal, dat nu niet meer te verkrijgen is, omdat deze Indianen praktisch niet meer te bereiken zijn. Het is dan ook te betreuren, dat het verslag van deze laatste expeditie, die van 1938, nog steeds niet is uitgegeven. U hebt ten volle voldaan aan de in de grondslag van de onderscheiding van de zilveren anjer gestelde eis: gij hebt onverplicht een zeer bijzondere cultu rele èn geestelijke prestatie geleverd. Gij hebt dit gedaan ondanks zeer belem merende omstandigheden. Maar juist daardoor zijt gij hls 'H't ware de beli chaming van de zinspreuk van de zil veren anjer, die luidt: „De vrijheid van een volk is het hooghouden van zijn geest". De Koningin heeft woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het r.-k. in stituut voor doofstommen. Zij werd al daar begroet door de apostolisch vica ris, Z.H. Exc. mgr. S. Kuypers C.S.S.R. De patiëntjes voerden een leuk zelfge maakt dansspel op, hetgeen door de landsvrouwe zeer op prijs werd gesteld. Van het instituut begaf de Koningin zich naar de steiger aan het gouverne- mentsplein te Paramaribo om zich in te schepen aan boord van de „Willem van der Zaan", waarmee zij met de Prins nog diezelfde avond overzee naar het westelijk deel van Sux'iname, Nicke rie, vertrok. Op de zolder van zijn woning aan de Slaghekstraat te Rotterdam kreeg de een en dertig-jarige fabrieksarbeider C. E. onenigheid met zijn buurvrouw, de veertig-jarige mevrouw A. H. F.—R., die aan het houtjes hakken was. Zij gaf de man toen een slag met de bijl op het hoofd. Hij moest met een hoofdwond, die gelukkig nogal mee is gevallen, naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. De Ziekenfondsraad heeft de minister van Sociale Zaken geadviseerd de pre mie voor de verplichte ziekenfondsver zekering voor 1956 te verhogen van 4 tot 4.2 pet. Dit betekent, dat met ingang van 1 januari zowel de bijdrage van de werknemers als die van de werkgever van 2 tot 2.1 pet. zal worden verhoogd. Deze premieverhoging is nodig, om de stijgende kosten op te vangen en om het Vereveningsfonds niet te zeer uit te putten. Advertentie „In een zo verdeelde wereld is het helaas nog noodzakelijk, dat de samen werking tussen de volkeren allereerst tot uitdrukking komt op het vlak van de militaire defensie, maar wij zijn er van overtuigd, dat dit geenszins hun ernstig verlangen tempert om de vrede te handhaven", aldus hjeft de H. Va der gisteren in een korte toespraak tot een groep officieren van het „NATO- college" verklaard. De groep maakt een studiereis door de aangesloten lan den. „Het zal u niet ontgaan," zei de Paus verder, „hoeveel andere aspecten, be halve dat van de uitrusting en organi satie van de gewapende macht, het pro bleem van de verdediging omvat. Het wordt met name bepaald door de algemene toestand van een land, zijn sociale en politieke ideaal, zijn gehecht heid aan een wijze van denken en le ven, die menswaardig is en in overeen stemming met de eisen van de mense lijke natuur, door zijn verlangen om zich ernstig bezig te houden met het voortdurend verhogen van het econo mische en culturele peil, in een woord: door zijn innerlijke kracht, zijn wil om te leven, niet alleen op zichzelf in het hoogmoedige bewustzijn van eigen macht, maar in dienst van de inter nationale gemeenschap en in een geest van echte samenwerking". (A.F.P.) Zojuist heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek de stand van het leer lingenaantal bij het gewoon lager onder wijs op 16 september j.l. gepubliceerd. Uit de gegevens blijkt o.a„ dat het aan tal leerlingen sedert 16 januari j.l. is gestegen met 41.300 tot 1.492.600, d.i. met 2,8 pet. De toeneming is veroorzaakt door de hoge na-oorlogse geboortecijfers, d.w.z het aantal leerlingen dat voor het eerst tot de scholen wordt toegelaten over treft nog steeds het aantal leerlingen dat de school definitief verlaat. De toe- latingscijfers lopen overigens wel te rug: in 1953: 257.800 leerlingen, in 1954: 250.000 en in 1953: 232.400 leerlingen. De groei was bij het rooms-katholiek onderwijs met 3,5 pet. het grootst. Bij 't neutraal bijz. onderw. bedroeg zij 2,5 pet. en bij het openbaar en het prot.- christelijk onderwijs 2,4 pet. Dinsdag is te zijnen huize in Baarn plotseling overleden de heer W. H. Haassé, die zich de laatste jaren ais schrijver van speurdersromans onder het pseudoniem W. H. van Eemlandt faam had verworven. De begrafenis zal vrydag in alle stilte geschieden. De heer Haasse is geruime tijd als ambtenaar in het voormalige Nederl. Oost-Indië werkzaam geweest. Na de jongste oorlog heeft hij nog enige tijd dienst gedaan bij de fiscale recherche te Amsterdam. Toen hij gepensioneerd werd is hij in zijn vrije tijd detective verhalen gaan schrijven, die spoedig om hun eigen kwaliteiten de aandacht trokken. Zij weerspiegelden iets van de aard van hun schrijver, die een rustig, nuchter denkend en systematisch wer kend man was mët een goed ontwik kelde smaak. Wat hij schreef was goed- Hollands van sfeer en getuigde van een milde mensenkennis. Zijn fantasie bleef binnen de perken van het reële, zijn compositie wat helder en logisch. Zijn faam als schrijver drong spoedig door tot tijdschriften en kranten, die oorspronkelijke verhalen gaarne als feuilleton plaatsten. Nog maar enkele weken geleden raakte de eerste serie van twaalf romans voltooid, die alle de Amsterdamse commissaris Van Hou- tem, gesecondeerd door de brigadiers Starings en Dijkema, tot hoofdpersoon hebben. „De regering beraadt zich, of ten aan zien van de salarissen van bepaalde groepen hogere en middelbare ambte naren de situatie niet zodanig is, dat zij noopt tot herziening. In beginsel is de regering geneigd, deze vraag bevesti gend te beantwoorden", aldus verklaar de minister Beel gisterenmiddag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp, dat bepaalde her zieningen in de salarissen van het bur gerlijk rijkspersoneel mogelijk moet ma ken. Deze herzieningen betreffen voor namelijk een zekere denivellering en een verhoging van de lonen van de ambtenaren-vaklieden. De bewindsman zegde verder toe, dat de regering de ontwikkeling der secun daire arbeidsvoorwaarden in het vrije bedrijf nauwlettend zal volgen en zo no dig deze voorwaarden voor het over heidspersoneel zal herzien. Tijdens de besprekingen verklaarden alle afgevaardigden gaarne voor het ontwerp te gullen stemmen, al waren zij niet van oordeel, dat hiermee nu alle wensen vervuld zijn. Zjj grepen de ge legenheid aan, om nader hun mening uiteen te zetten over het gehele rege ringsbeleid inzake de ambtenarensala rissen en met name over de gang van zaken in het georganiseerd overleg. In zijn antwoord bestreed minister Beel met kracht, dat de regeringsver tegenwoordigers niet voldoende vrijheid zouden hebben gehad. Hun voorzitter is steeds bij het overleg tussen de betrok ken ministers aanwezig geweest, zo verklaarde hij, doch de regering meen de nu eenmaal, dat zij niet verder kon gaan, wilde zij haar eigen loonbeleid niet doorkruisen. Er moest een grens worden gesteld, de voorstellen der cen trales kwamen daar belangrijk boven. Hij zegde echter toe, het rapport van de commissie van deskundigen, die zich nader verdiepen in het kernpunt van het geschil: verhouding lonen vrije bedrijf overheid, met zorg te zullen bestude ren. Naar hii verwachtte zou dit reeds in december kunnen geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5