(met NYGENkarkas' abr.meijer Gevangen en weer ontsnapt SPORTNIEUWS Haarlem-Alkmaar: 2-1 Uit Kennemerlamd Zes jubilarissen bij Beij nes te Bever wij k Dickmann en Lamers nog ongeslagen Perpetaam-Ebner TRAVIATA' SABA l j.JRAVIATA"* Visserijgolf Nell Herbert Vreugde in het Aartsbisdom Nerts-tentoonstelling in Vleeshal Regensburger Dom- chor in Haarlem ee Deze maand overleg met Indonesië? Nobelprijs voor de vrede 1954 Gelukwensen voor de aartsbisschop Sublieme koorzang in de oude Sint-Baaf Nu het kouder wordt... RENAULT „4" Garage Den Hout Het Heemsteedse hert: Enthousiast voetbal EERSTE EXPORT- VEILING van Kimmenaede EEN GOED PORTRET foto-atelier VRIJDAG 4 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 - GENERAL TIRE •alt tiÓMévaae WINNAARS SPORT. PRIJSVRAAG GROTE HOUTSTRAAT 16 «JAPONNEN DEUX PIÈCES JONGENSPETJES in diverse uitvoeringen en prijzen Wagenweg 166-168 T.Y.B.B.E.H.S. Basketball WHITE STARS WINT VOLLEYBAL Om de „Svenska Kanvan' St.-Adelbertvereniging Dr. J. J. Dellepoort spreekt over priesterroepingen „De Snelvlieger" bestaat 80 jaar KIEST WIST U 'N BEWIJS Radio- en Gramofoonhandel 99 99 Kleine Houtstraat 25 RADIO en TELEVISIE^ met afstandbediening |I KLEINE HOUTSTRAAT 25' Waarschuwing STILLER IN VELSEN Maar drukker in Zaandam V oedselvergif tiging te Apeldoorn? HOEDEN ALS 'T TE KOUD WORDT TWEEDJAS f 68.- maken, heefi TIJD nodig. 5 dec. komt reeds in zicht L. Veerstraat 13 - Tel. 11178 Toegekend aan bureau van mr. Van Heuven Goedhart RADIO TELEVISIE A. v. d. BOGAARD Floresstr. 15 - Haarlem"'*' Advertentie Alleen General biedt Nygen In vracht- en personenwagen banden I In de Grote Kerk concerteerde woens dagavond het koor der Regensbur ger Domspatzen onder leiding van de domkapelmeester prof. dr. Schrem. Ofschoon de temperatuur in de kerk verre van aagnenaam was, bracht de sublieme koorzang een hart verwarmende sfeer. Helaas is het mu- ziekminnend Haarlemse publiek in ge breke gebleven de unieke koorzangavond naar de juiste waarde te schatten, ge tuige de spaarzame opkomst. Hier viel wat te leren en veel schoons te genie ten. Zou men uit het feit dat zo weinig katholieke kerkmuziekminnenden dit concert bezochten, moeten concluderen, dat ook de volmaakte uitvoering der klassieke polyfonie, naast het Gregori aans, hen eigenlijk niet interesseert? Is het dus uiteindelijk toch alleen maar een zaak voor de vakmusici in onze kerken? Het Regensburger Domkoor heeft steeds een actieve rol vervuld in de wedergeboorte der klassieke polyfonie, door zich voor het grootste deel in dienst te stellen van de klassieke a capella- stijl en de daaruit ontstane modernere stijl. Als Paus Pius X in zijn Motu Proprio zegt dat Hij de beoefening hier van aanbeveelt bij koren, die daartoe over de nodige middelen beschikken, zal een ensemble als het Regensburger Domkoor hier zeker voor in aanmerking komen. De leider, prof. dr. Schrems, is een volbloed muzikant. Dit blijkt uit de manier waarop hij zijn koor laat zingen. De klank van het jongenskoor is in één woord prachtig, en vooral kristalzuiver. De mannen zingen licht en in volmaakte éénheid van klankvor ming. Dit bleek reeds direct bjj het „Venite exultemus" van Sweelinck en in het 4-stemrmge „Vox in Rama" van Clemens non Papa. Van een ontroeren de schoonheid was het „Ave Maria" van Josquin des Prés, uitblinkend door gaafheid en lichte toonvorming. Het zou te veel zijn het gehele programma op te sommen. Na werken van Pales- trina, Aliegri en Lassus, viel het onver gelijkelijk schoon gezongen en 4-stemmi- ge „Adoramus te" van Aichinger op, dat door het jongenskoor alleen gezon gen werd. Ook de na de pauze uitge voerde werken van Brahms, Reger, Flor Peeters, Hessenberg en Kaminsky voldeden in hoge mate. Wij zijn prof. dr. Schrems dankbaar dat hij in Haar lem zo'n demonstratie gegeven heeft van voortreffelijke koorkuituur. Een uit voering als deze behoort in de muziek- praktijk beslist tot de zeldzaamheden. JAN LAARVELD (Zondag, 30 oktober) le prijs f 10.W. Willemse, Spie ringweg S93, Vijfhuizen, 6 punten. 2e prijs f 7,50: G. de Vries, Lindenstraat 17, Haarlem, 6 punten 3e prijs f 2.50: L. Wijngaarden, Meer- dorpstraat 47, Hillegom, 6 punten. 4e prijs f 2,50: B. Langedaan, Vreewijk 19, Lisse, 6 punten. 5e prijs f 2,50: G. v. d. Heyden, Plan- ciusstraat 32, IJmuiden, 5 punten. 23 inzenders het 5 punten zijn uit geloot. Advertentie en De Haarlemse Vleeshal herbergt tot en met zondag ongeveer hbnderd fel schreeuwende diertjes, die in hun kooien vreemde ca priolen uithalen. Het zijn nertsen, die. daar onder auspi ciën van de afdeling Noord- en Zuidhol land van de Neder landse Vereniging van Fokkers van Zilvervossen en an dere Pelsdieren worden geëxpo seerd. Gisteravond heeft wethouder D. J. A. Geluk in zijn kwali teit van voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei' de expositie met enige toepasselijke woorden geopend. Hoewel de heer Ge luk bekende van het bestaan van de nerts hoegenaamd niets te weten, heeft hij zijn toehoorders gisteravond toch en kele aardige bijzon derheden verteld. De nerts behoort tot de familie der mar- terachtigen en is afkomstig uit Cana da. Hij wordt voor namelijk gefokt om zijn waardevolle pels, die in kleur kan variëren van sneeuwwit tot zwart en waarvan man tels, korte jasjes, capes en stola's wor den gemaakt. Een groot deel van de pelzen is bestemd voor de export, voor namelijk naar Denemarken en Enge land. De heer Geluk noemde het een goe de gedachte van de afdeling om een expositie in te richten, die het publiek en vooral het vrouwelijk deel daarvan in aanraking brengt met de producen ten van de vaak zo fel begeerde bontjas. Nadat de heer Geluk de expositie, waarvoor ook van de zijde van de Ne derlandse Televisie Stichting belang stelling schijnt te bestaan, had geopend, toonden drie mannequins uit Amster dam op charmante wijze verschillende bontjassen en -jasjes van de firma Weill en Zoon uit Haarlem. De japon nen waren van Lancel Couture, even eens uit Haarlem, de hoedjes van Co Hoving uit Amsterdam. De coiffure werd verzorgd door Léonard uit Haar lem. Vanwege de vereniging „Weldadig heid naar Vermogen" te Haarlem wordt in de stadsschouwburg zaterdag 5 no vember een gala-voorstelling gegeven. Het Rotterdams Toneel zal opvoeren „Bekentens" van Ronald Miller. Advertentie Advertentie 1. VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoftank. 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf 4190,—. 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Benzine 1 op 17. Lage prijs onderdelen. Geringe afschrijving door hoge inruil- waarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 jaar in produktie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5. LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE KOPPELING tegen geringe meerprijs. Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: Tel. 12138 en 15056 DAMES- EN HERENMODES KRUISWEG 77 HAARLEM Donderdag was het aan mevr. Baro nesse van Tuyll van Serooskerken te Velsen bijna gelukt het zwervende Heemsteedse hert te vangen, 's Mid dags tegen 4 uur merkte zij het dier op tussen de bomen van Waterland. Met voer bleek het hert te lokken te zijn en zo gelukte het haar het dier binnen een omheinde ruimte te bren gen. Zij sloot het hek af en alarmeer de de politie alsmede de bewakers van de Heemsteedse hertenkamp. Maar toen zij terugkeerde naar de plaats, waar zij het hert gevangen had, kwam zij juist op tyd o m te zien, hoe het dier met een sieriyke sprong zyn vrü- heid heroverde en yiings de benen nam. Er is die middag ijverig in de om geving gezocht, maar zonder resul taat. 's Avonds kwart voor 9 bereikte de politie een nieuwe melding. Weer was het dier gezien op de Rijksweg, maar ook nu was het verdwenen, toen de politie arriveerde. De overtuiging, dat het in Velsen dolende hert inderdaad afkomstig is uit Heemstede wint steeds meer veld. Het is dan ook verklaarbaar, dat het dier zich juist in deze gemeente op houdt. Het is nog niet zo lang geleden uit Enkhuizen naar Heemstede ver huisd en alles wijst er op, dat het hert terug wil naar zijn vorige baas. Dat zou ongetwijfeld ook gebeuren als er niet de scheidingslijn van het Noord zeekanaal was. Men heeft het hert ook al een keer gezien bij de afsluitbomen van de ponthavens, met de kop leunend op de rood-witte boom. <Maar zodra mensen in zijn buurt komen, gaat het dier er spoorslags van door. Gisteravond was het hert in Velser- beek te vinden, vanmorgen om half zes werd het dier weer in Waterland ge zien. Het beest is vrij tam en laat zich b.v. rusti.g uit de hand voeren. Zo dra echter ook de andere hand uitge stoken wordt, gaat het dier er schich tig van door. Tot nu toe is het niet mogelijk gebleken het park Velserbeek en het landgoed Waterland zo volledig af te sluiten, dat ontsnappen onmogelijk wordt. Het dier vindt telkens weer een ander plekje om te verdwijnen. Van daag wil men proberen of met vang netten iets te bereiken is. Woensdagavond verloor 'n motorrijder op het ogenblik, dat hij in de Gierstraat een personenauto wilde inhalen, de macht over zijn stuur. Hij viel op de grond, doch liep geen verwondingen op. De motor kwakte tegen een spiegel ruit van perceel 31, die werd vernield. Ongeveer 7000 toeschouwers hebben gisteravond op het Haarlem-terrein twee Nederlandse semi-beroepselftallen een alleszins acceptabele partij voet bal zien spelen. En dit betreft dan vooral het enthousiasme in het vertoon de spel. De nogal gewijzigde Haarlem voorhoede was in de eerste helft gevaar lijker dan die van Alkmaar. De Alk- maarse linkshalf Steyger was op het middenveld weer de grote figuur en met zuivere passes zett e hij keer op keer zijn voorhoede aan het werk. Rechtsbuiten v.d. Sluis voelde zich op de vleugel kennelijk niet op zijn gemak tegenover de stug verdedigende Haar lem-defensie. Na 25 minuten scoorde Brussee met een strak schot in de benedenhoek het eerste doelpunt voor de roodbroeken: 10. Haarlem probeerde na dit doelpunt door te drukken, maar doelman Kra mer was in uitstekende vorm. Paal en lat boden Alkmaar de helpende hand bij diverse goed gerichte schoten van Groeneveld c.s. Een snelle tegenactie van de Alkmaarse stormlinie leidde 8 minuten voor rust tot een heftige doel- worsteling, waaraan Pitters met een gelukkig schot een definitief einde maakte11. Na een weinig interessant begin van de 2e helft kreeg Haarlem geleidelijk aan meer overwicht, waardoor Pegge- man eenmaal op de doellijn redding moest brengen. Een vlotte combinatie tussen Brussee en Jacob sneed 16 mi nuten voor tijd door het Alkmaarse de- fensieblok en eerstgenoemde scoorde: 2—1. Alkmaar kon verder geen enthousias me meer opbrengen, zodat Haarlem zon der moeite zijn kleine voorsprong wist te handhaven. Aanstaande zondag speelt T.Y.B.B. op eigen terrein een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen plaatsgenoot E.H.S. De wedstrijd begint om half drie. De belangrijke basketball-ontmoeting in de Overgangsklasse tussen de heren teams van White Stars en het nog ongeslagen leidende Harlem Tigers is teleurstellend jrlopen. Beide ploegen speelden dikwijls veel te hard en mede door h„zwakke optreden van beide scheidsrechters werd het aan het einde bepaald onvriendelijk. Het begin van deze ontmoeting was voor de Stars, die door Rip het eerst de basket doorboorden, waarna een ge- lïjkopgaande strijd volgde. Het einde van de eerste helft kwam met een 23-14 voorsprong van White Stars. Direkt na de hervatting scoorde Soo- mer voor de Tigers, doch ook nu had den de Stars een antwoord klaar en zonder dat de overwinning in gevaar kwam, eindigde deze slechte wedstrijd na een onprettig slot in 48-38 voor White Stars. De uitslagen waren: DAMES: Antilopen 2 - S. C. Haarlem 2 269; Antilopen - Typhoons 289; Aurora Typhoons 3 12—27. HEREN: Rapiditas - Schoten Giants 33—14; Aurora 2 - I. H. J. 3 13—32; White Stars Harlem Tigers 4838; Typhoons 3 - Tramvogels 456. De stedenontmoeting tussen de volley balteams van Haarlem en Leiden kon door het drukke competitieprogramma van de Sleutelstad-inwoners geen door gang vinden, zodat hiervoor een nuttige oefenwedstrijd werd vastgesteld tussen Haarlemse A- en B-teams (dames en heren). Beide wedstrijden stonden tech nisch op een uitstekend peil, doch er ontbrak, wellicht door het gemis aan spanning, de nodige sfeer. De dameswedstrijd 'gaf twee vrijwel gelijkwaardige teams in het veld; de einduitslag was een puntenverdeling. De tegenstand van de B-ploeg was in de heren wedstrijd bijzonder groot. Het team speelde zonder zwakke plekken, met gevarieerde aanvallen, terwijl het bovendien verdedigend bijzonder sterk was. Met sterke smashes doorbrak de Ve- lox-man De Koning steeds weer de ver dediging van het A-team, terwijl boven dien de tacticus Keur (die Raeckse) weer een groot aandeel in de 30- overwinning had. De tussenstanden waren 12—15; 10—15 en 1115. Ook de competitie ging op deze avond nog gedeeltelijk door en de dames van Onze Gezellen slaagden er in de derby tegen Velox 2 beslag te leggen op bei de punten (31), terwijl H.B.C. 4 zo waar kans zag het sterke Hillegomse Sizo een puntje te ontfutselen (2—2). Bij de heren noteerde H.B.C. weer een gelijk spel, doch tegen Cios 2 is dit ze ker geen slecht resultaat. P.S.V.H. ver loor van H.V.S. 2 (3—1), hetgeen de verrassing van de avond was. De uitslagen waren: Dames: Haarlem AHaarlem B 22 OVRAdie Raeckse 4 40 OSSRapiditas 2 40 OG—Velox 2 3—1 Sizo—HBC 4 2—2 Sizo 2—SSO 2 0—4 AWHaarlem 2 40 die Raeckse AWIK A (jeugd) 40 Heren: Haarlem AHaarlem B 03 PSVHHVS 2 1—3 HBC—Cios 2 2—2 PSVH 2—OVRA 0—3 HVS 3—die Raeckse 4 2—2 SantpoortBlinkert 31 Rapiditas 2die Raeckse 3 31 die Raeckse 2Velox 2 31 Bij de Beijnes-fabrieken te Beverwijk werd gisteren met enige plechtigheid de vlag gehesen ten teken dat er feest ge vierd werd. Dit feest werd georgani seerd rond een zestal jubilarissen die 25 jaar of langer aan het bedrijf ver bonden zijn. In de feestelijk versierde cantine van het hoofdgebouw heeft ir. G. O. J. van Ditzhuysen in de eerste plaats het waarom van deze feestelijke viering uiteengezet. Hij herinnerde aan de crisisjaren van voor de oorlog toen soms noodgedwongen ontslagen moesten worden gegeven wegens gebrek aan werk. Uit de commissie van overleg is toen het verzoek gekomen om na te gaan of voor dit onderbroken dienst verband geen aanleiding gevonden zou kunnen worden alsnog tot viering van het 25-jarig dienstverband over te gaan. Spr. noemde dit werk van de commissie vruchtdragend. Nu was dan de dag aangebroken dat de huldiging kon plaats vinden. De heer C. F. v. Duffelen is reeds 35 jaar bij de fa briek werkzaam. Hij is als schaver be gonnen maar heeft zijn hart verpand aan de zandstralerij. J. Verkaaik met 35 jaar is de onvervangbare knipper. Terwijl N. Koopman 28 jaar zijn krach ten geeft aan de calculatie-afdeling. Zonder J. F. N. v. Raaphorst, 26 jaar bij de Vennootschap werkzaam, zouden de rijtuigen nooit op de rails komen als hij zijn taak van truckbouwer niet zou hebben verstaan. R. Jansen is 25 jaar als all round vakman in dienst en last but not least H. Band zorgt als electrisch lasser dat het rijtuig als een geheel de fabriek verlaat. 25 jaar is zijn aandeel in het werk bij de ven nootschap. De heer v. Ditzhuysen ver geleek de jubilarissen met de hoekste nen van een gebouw. Hij kon tot zijn vreugde mededelen dat de maatschappij voor nijverheid en handel gemeend heeft hen de draapenning in zilver met het daaraan verbonden getuigschrift te moeten doen toekomen. Samen met drs. W. L. Beijnes heeft hij de jubila rissen deze onderscheiding op de borst gespeld. Mede namens zijn mededirec teuren heeft tenslotte de heer v. Ditz huysen de jubilarissen een stoffelijk blijk van waardering overhandigd. Ook de echtgenotes werden in het werk betrok ken. De heer Okx, hoofdwerkmeester van de metaalhal, waaronder alle jubi larissen ressorteren, ging dieper in op het werk dat zij voor de vennootschap verrichten. De voorzitter van het ju bileum- en ontspanningsfonds schetste in een humoristische rede enkele per soonlijke trekken. Hierna overhandigde de heer V. Woerden de geschenken van het jubileum- en ontspanningsfonds aan de jubilarissen. De huldiging werd af gewisseld door zang van mej. J. Wijn die met begeleiding van de heer J. Hui- ting o.m. het chanson de l'adieu van Tosti zong en een aria uit de Trouba dour van Verdi. Tenslotte heeft de heer N. Koopman, mede namens zijn vijf jubilerende collega's, dank gebracht aan directie en andere sprekers voor het feit dat zij deze dag voor hen on vergetelijk hebben gemaakt. In het bij zonder richtte hij een dankwoord aan de heer Grootveld, de ceremoniemees ter. Donderdagmiddag is de eerste ex port-veiling van schorseneren, winter peen en sjalotten gehouden. Zoals al tijd waren er ook nu meer belangstel lenden dan inbrengers. Er was onge veer 6500 kg schorseneren, alsmede wat peren en uien. Van koperszijde toonde men op de eerste veiling al een vrij grote belangstelling voor de Kennemer- produkten. De prijzen waren dan ook niet slecht te noemen. 'Dit geldt dan alleen voor de schorseneren. De eerste kwaliteit ging tot 60 cent per kg. Voor de tweede kwa liteit werd van 26 tot 37 cent per kg be taald. Winterpeen was nog maar mondjes maat te verkopen. Boven de 10 cent Eer kg ging er nog maar weinig weg. jalotten varieerden van 25 tot 35 cent per kg, voor zover het de eerste kwa liteit betreft, terwijl voor de tweede kwaliteit 20 cent per kg betaald werd. Na drie avonden biljarten om de „Svens ka Kannan" in café-restaurant Bolwerk te Haarlem staan de Haarlemmer P. Dickmann en de Beverwijker j. Lamers aan de kop van de ranglijst. Zij wisten gisteren weer tot een winstpartij te komen, waarbij voor al de prestatie van Dickmann, een moyenne van 30, als hoopvol mag worden aangemerkt voor het verdere verloop van dit toernooi. Immers, men kan nu nog een spannende strijd verwachten om de bovenste plaats. De overige deelnemers zijn praktisch reeds uitgeschakeld voor de eerste prijs. De uitslagen waren: Hellingman 225 225. 22 40 10.22 2 Stèffers 325 273 22 47 12.40 0 Willemse 250 Ï63 29 46 5.62 0 Lamers 400 400 29 89 13.79 2 Willemse 250 200 10 41 20.00 0 Dickmann 300 300 10 70 30.00 2 Doves 300 268 18 57 14.88 0 Steffers 325 325 18 108 18.05 2 De stand luidt: 1 Dickmann 1200 1200 69 71 17.25 8 (4) 2 Lamers 1600 1600 77 122 20.78 8 (4) 3 Steffers 1300 1208 73 108 16.55 4 (4) 4 Agema 1300 1098 81 100 13.54 4 (4) 5 Dollé 825 789 62 74 12.73 2 (3) 6 Doves 1200 915 79 64 11.58 2 (4) 7 Hellingman 900 711 75 43 9.48 2 (4) 8 Willemse 1250 976 112 51 8.71 2 (5) Vanavond worden de wedstrijden voortge zet om half acht. Morgenmiddag en -avond zijn de laatste partijen, waarna omstreeks 22 uur de prijsuitreiking volgt. Hoe staat het met de priesterroepin gen uit de leidende groep. Waarom daalt juist in die kring het aantal roe pingen vor de seculaire geestelijk heid? Hoe moet men dit zien in histo risch perspectief en welke zijn daarvan de vermoedelijke oorzaken. Op deze vragen zal dr. J. J. Delle poort de leden van de Haarlemse St.- Adelbertvereniging een antwoord geven op de bijeenkomst, die dinsdagavond 29 november zal worden gehouden. 19 december zal mevrouw dr. C. A. M. Michels-Veraart spreken over de rech ten der ouders met betrekking tot het onderwijs van hun kinderen. De Haarlemse Postduivenvereniging „De Snelvlieger" bestaat 12 november 80 jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal het bestuur van de vereniging 's middags in restaurant Brinkmann re cipiëren. De heer E. J. Lodewijks, gemeente lijk insperteur bij het lager onderwijs, is verhinderd op 7 november zijn spreek uur te houden. voor FEILLOZE weergave van alle soorten gramofoonplaten. dat PLATENSPELERS' en - WISSELAARS van 1 dit merk door de meest voor- J aanstaande fabrikanten van luxe Radiogramofoons worden J i ingebouwd in hun apparaten? f i temeer van de bijzondere i kwaliteit. i Hoofdagent voor Haarlem en omstr.: F. P. J. SPEE ■J Telefoon 14828 ■J Een complete P.E.-PLATENSPELER ■J leveren wij U reeds vanaf78.50 'Lv-VlVAW-----VW--dW^WnW. Advertentie het SUCCES van de FIRATO thans weer uit voorraad te leveren bü alleenvertegenwoordiger ij j! voor Haarlem en omgeving: j, Telefoon 14828 Om het onderling contact tussen het Bouwfonds en de donateurs te verste vigen, heeft het Bouwfondscomité, dat ijvert voor de bouw van een parochie huis in de parochie van O.L. Vrouw van .Zeven Smarten, de toneelclub van de K.A.J, in die parochie bereid ge vonden in feestzaal „Noord" een uit voering te verzorgen van „De familie dictator", een geestig blijspel in drie bedrijven, door Pieter van der Valk. Dat geschiedt op drie avonden, na melijk op 8, 10 en 13 november. Op het onlangs in Parijs gehouden examen voor het getuigschrift hoogste vakbekwaamheid is het diploma Des Sections d'Art de la Coiffure de Paris toegekend aan onze stadgenoot P. Schultheis en zijn dochter Thea, Gier straat 12 te Haarlem. Zaterdag 5 november, 's middags 4 uur, worden hij de Haarlemse Dieren bescherming, Ridderstraat 7, diploma's uitgereikt aan degenen, die met goed gevolg de cursus E.H.B.O. voor dieren gevolgd hebben. De politie waarschuwt tegen een tweetal Duits sprekende mannen, dat hier te lande niet-inwisselbare Oost- duitse vijftig-markbiljetten in betaling geeft. Het signalement van deze personen luid: 1. ongeveer 35 a 40 jaar, lengte pl.m. 1.75 meter, donker uiterlijk, klein dun zwart snorretje, gele gelaatskleur. Kle ding: donker costuum, geen hoofddek sel, geen overkleding. 2. middelmatige lengte, oud pl.m. 40 jaar, eveneens donker uiterlijk, geen snor. Kleding: grijsgespikkelde tweed jas (overjas), donkere broek, wijnrode shawl met een werkje er in, grijze hoed. Beide personen maakten een nette indruk. De onder 1 bedoelde schijnt ook goed Nederlands te verstaan. Zij maakten gebruik van een grijze personenauto ter grootte van en waar schijnlijk van het merk Volkswagen, kenteken onbekend. De drukte bij de pontveren in Velsen is beduidend minder en loopt zelfs met tienduizenden auto's per maand terug! De bruggen over de sluizen nemen heel wat vervoer voor hun rekening. Werden in Velsen in 1954 in de maand oktober nog 139.432 auto's Overgezet, in de afgelopen maand liep dit aantal terug tot onder de honderd duizend, namelijk 97.029. In Zaandam daarentegen steeg het vervoer weer met 15.000, namelijk van 148.360 in oktober 1954 tot 161.765 in oktober van dit jaar. Buren van het echtpaar De la Bre- toniëre aan de Gaaiweg te Apeldoorn waarschuwden de politie omdat zij reeds gedurende een etmaal geen enkel teken van leven meer hadden gehoord. De politie verschafte zich toegang tot de woning en trof het echtpaar be wusteloos op bed aan. In ernstige toe stand werden de heer en mevrouw De la B. naar het Julianaziekenhuis over gebracht. Men vermoed met een geval van voedselvergiftiging te doen te heb ben. Etensresten zijn ter onderzoek opge zonden naar Utrecht. Eén trawler, Medan IJM 57, drie log gers en negen en dertig kotters zorg den er donderdag voor, dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 3.350 kisten verse vis, 130 stijve kabeljauwen en 14.000 kilo tongen. Er waren 915 kisten verse haring, 380 kisten gestripte schelvis, 220 kisten dichte schelvis, 200 kisten makreel, 55 kisten gul, kabeljauw, 20 kisten koolvis en 85 kisten wijting. De voornaamste gebeurtenis van de donderdagmarkt was wel de plotselinge verandering in de koers van de schelvis- prijzen. Deze gingen snel hogerop, zodat het dieptepunt van de twee voorgaan de dagen weer tot het verleden behoor de. Al dient hierbij onmiddellijk opge merkt te worden, dat het markten van de trawler Eveline IJM 116 in Enge land voor de Medan IJM 57 ruim baan maakte. Grote schelvis deed 38.tot 30.groot middel 26.tot 28. klein middel 32.tot 19.pennen 28.— tot 20.—, braad 27.— tot 19.en radio 17.tot 16.per kist van 50 kilo. Wijting was met 20. tot 17.ook weer duurder. Haring deed 17.— tot 15.en makreel zelfs 32.tot 22.grote regels kabel jauw deden 138.tot 124.en kleine regels 67.tot 58. De kisten grote kabeljauw werden verkocht voor 140.— tot 136.— per 125 kilo. Grote leng deed 70.grote zwarte koolvis 75.tot 70.grote witte koolvis 88.en de gulsoorten 55.tot 30.Grote schol noteerde 59.tot 56.groot middel 55. tot 54.klein middel 60.tot 55.schol I 51.tot 48.schol II 39.— tot 30.en schol III 18. tot 13.per kist van 50 kilo. Tong werd goedkoper. Grote tong deed 5. tot 4,50, groot middel 3,70 tot 3,40, klein middel 2,80, tong I 2,80 en tong II 1,50 per kilo. Voor de vrijdagmarkt liepen twee trawlers van de rederij Vrolijk te IJ muiden binnen. De SCH 117 met 800 kisten verse vis en de SCH 153 met 700 kisten verse vis. Voor de zaterdag- markt wordt de trawler Soerabaja IJM 79 va,n de rederij Medan-Batavia ver wacht met verse vis uit de Noord. De rederij VEM gaat waarschijnlijk experimenteren met de visserij op haring in het Skagerrak. Het is een onderdeel van het plan, om de haring visserij het hele jaar voort te kunnen zetten. Uit Breskens komen gunstige berich ten over de haringvisserij van de span- vissers in het Kanaalgebied. Men ver wacht dit seizoen grote vangsten. De spanvissers maakten dit gisteren reeds waar, door in één dag 20 tot 40 ton haring te vangen. De trawlers Dirkje RO 53 en Gelria IJM 21 en de Belgi sche „Prince de Liege" vissen nu weer in de omtrek van de Noordhinder aan de onderkant van de Sandettie- bank. De visserij in de Ierse Zee le verde voor deze trawlers geen haring op. Op de „visserijband" komt lang zamerhand rust. Nadat de haringloggers en de viskotters het voorbeeld hadden gegeven om op een bepaald uur aan één schip alle vangsten op te geven, teneinde een voortdurend gebruik van de aethergolven te voorkomen, hebben nu ook de visloggersschippers besloten om op een bepaald uur hun vangsten van de dag en de nacht door te geven. Nu de trawlers nog, dan is de zaak compleet. Om de Noord vissen de trawlers thans op drie banken: Leng-, Viking en Ko raalbank. De visserij was niet slecht, maar het slechte weer vormde wel een belemmering voor de normale uitoefe ning. De trawlers gaven dagvangsten door van 150 tot 300 manden hoops, waarvan veel schelvis, makreel en ook wat haring. Langs de kust maakten de loggers en de kotters in de nachtelijke uren gemid deld 100 tot 80 kilo tong en 10 manden andere vis buit: overdag werd gemid deld per schip 20 tot 50 kilo tong ge vangen. De Urkerkotters staken nu langzamerhand de Noordzeevisserij en gaan over op de haringspanvisserij in het Kanaalgebied. Advertentie WOLVILT o.a.: Hollywood vanaf 10.90 tot 19.50 HAARVILT o.a.: Brummel vanaf f 25.90 tot 35. Uw Kleding-adviseur Gen. Cronjóstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Advertentie voor een regenjas, dan een ruime keuze, vanaf GEN. CRONJESTR. 40-44 - TEL. 15438 Haarlem-Noord Utojo Ramlan, hoofd van de econo mische afdeling van het Indonesisch® ministerie van Buitenlandse Zaken, v®r* trekt binnen enkele dagen naar Neder land om de basis te leggen voor lnd°" nesisch-Nederlandse informele bespre kingen over westelijk Nieuw-Guinea en andere problemen. Ramlan is benoemd tot leider van de speciale Indonesisch® missie die plannen voor de besprekin gen zal maken met Nederlandse dip10* maten. In Djakarta verwacht men dat de besprekingen eind deze maand of ln december in een neutraal land zul1®11 beginnen, (UP) Advertentie De Nobel-commissie van het Noors® parlement heeft gisteren de Nofoelprii® voor de vrede 1954 toegekend aan h®' bureau van de hoge commissaris voo vluchtelingenvraagstukken der V.N. P® Nobelprijs 1955 werd gereserveerd voof volgend jaar. De Nobelcommissie van hc' Noorse Storting is het dus voor het twe®' de achtereenvolgende jaar niet eens kun nen worden over een van de candida ten, onder wie Sir Winston Church111' Harry S. Truman, Pierre Mendès-Frah' ce, Sir Antnony Eden cn jawahirla Nehru. De Nobelprijs 1954, die dus naar d® instantie gaat welke door de Nederlan der mr. Van Heuven Goedhart gel«a wordt, bedraagt 181.646 Zweedse kro nen. Dit bureau kreeg de prijs wegen» de gepresteerde arbeid bij de uitvoe ring van het vierjarenplan voor vlucn telingen, dat onlangs door de Verenig* de Naties is aangenomen. Mr. van Heuven Goedhart gaf een verklaring uit, waarin o.m. stond: „Het is een grote eer en tegelijkertijd de grootst mogelijke stimulans voor o actie ten bate van de vluchtelingen' met wier tragisch lot wij ons nederj» maar intensief bezig houden. Er zil nog honderdduizenden vluchteling®1 die internationale bescherming node hebben en bijstand bij het vinden van een permanente oplossing voor hun moeilijkheden". De prijs bedraagt 133.000 gulden de hoge commissaris en zijn staf van gevoelen, dat het geld besteeg dient te worden aan een speciüe vluchtelingenproj eet. De benoeming van mgr. dr. B. J. Al- frink tot aartsbisschop van Utrecht, de 67ste bisschop van Utrecht sinds St.- Willibrord en de zevende aartsbisschop sinds het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie, heeft in het Aartsbisdom (Van onze Utrechtse correspondent) Donderdagmiddag reeds kwamen op het aartsbisschoppelijk paleis aan de Utrechtse Maliebaan de eerste telegra fische gelukwensen binnen, o.a. van de vijf Nederlandse bisschoppen. Ook de r.-k. Universiteit te Nijmegen zond de nieuwe aartsbisschop, die voorzitter is van de St.-Radboudstichting, een feli citatie. In de loop van donderdag kwamen reeds enige kanunniken van het Metro- politaan Kapittel hun opwachting ma ken. Hedenmorgen bracht de post een groot aantal schriftelijke gelukwensen binnen. Verder was er aan de Malie baan niets bijzonders te bespeuren. In het aartsbisschoppelijk paleis ging het werk normaal door, zoals te verwach ten viel, daar er in feite niets veran derd is. Nader vernemen wij nog, dat in tegenstelling tot eerdere berichten mgr. Alfrink door de nuntiatuur in Den Haag donderdagmiddag telefo nisch 'P de hoogte werd gesteld van z._.± benoeming tot aartsbisschop; het bericht kwam dus niet rechtstreeks van het Vaticaan. De apostolisch in ternuntius, mgr. Paolo Giobbe, ver toefde gisteren reeds weer in Den Haag, hoewel hij pas verleden week voor zijn jaarlijkse vakantie naar Ro me was vertrokken, welk verblijf ge woonlijk verscheidene weken duurt. De mogelijkheid bestaat, dat mgr. de zer dagen opnieuw naar Rome reist. Intussen is nu het wachten op de officiële bulle uit Rome. In Utrecht houdt men rekening met de mogelijk heid. dat deze misschien nog enkele weken op zich zal laten wachten, het geen ook het geval was bij de benoe ming van mgr. De Jong tot aartsbis schop. begrijpelijkerwijze grote voldoening verwekt. In de kringen van de geestelijkheid' ook van de hogere geestelijken, is he1 bericht met grote vreugde ontvangen- Te meer omdat men mgr. Alfrink reed» vier jaar kent als bestuurder van he* Aartsbisdom. In deze kringen was d° keuze van mgr. Alfrink dan ook gee® grote verrassing, vooral niet, omdat hU op de dag van het overlijden van Zijn® Eminentie Johannes kardinaal de Jon» onmiddellijk tot administrator aposto' I iicus werd benoemd. K Zoals bekend, werd mgr. Alfrm* in 1951 benoemd zonder recht van op' volging tot coadjutor sedidatus, ct.W> verbonden aan de troon, niet aan persoon van de toenmalige aartsbisschop Wanneer het echter niet in de bedoelin® had gelegen mgr. Alfrink te benoem®' tot aartsbisschop, had Rome na b® overlijden van de Kardinaal de coadjo tor in zijn functie kunnen laten en andere administrator apostolicus ku» nen benoemen. Toen dit niet gebeurde, was het v0°e, ingewijden reeds duidelijk, dat de D noeming van mgr. Alfrink tot aartsbi»* schop zeer waarschijnlijk was. Na ontvangst van de officiële bf" noemingsbrief uit Rome moet nieuwe aartsbisschop net Metropo taan Kapittel bijeenroepen en brief tonen. Daarna, vermoedelijk onmiddellU hierop aansluitende, zal de nietijg» aartsbisschop bezit nemen van de bi schopstroon. Deze plechtigheid z plaats vinden in de kathedrale k.frb.jl£ Utrecht. Het is hierbij gebruikeUJ 'g dat de oudste kanunniken de m®a bisschop binnenleiden. Na een kort g bed zal het kapittel de nieuwe aar bisschop zijn onderdanigheid be gen en zal de secretaris van het Kat te! de benoemingsbrief voorlezen. Advertentie DIVERSE MERKEN TEL. 16548

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2