üi Eerste lustrum Haarlemse Koren- bond in purperen glans herdacht Agenda voor Haarlem en omgeving Het hart - Mgr.]. P. Huibersen dr. P.J: deBruyn bepleiten bevordering van de volkszang Walter Kous, Jan de Man en Annette de la Bije met Spaanse avonc r Fraaie prestatie van W infried; Oranje Zwart blijft winnen „FEEST OP EEN ECHTE HUIBERSDAG" Kroon beslist: Orionweg wordt doorgetrokken naar Bloemendaal Gemotoriseerde skie «fc «jSIJI (Ijf® -TT*'- 3 1 2 Tunnelbouwcrs zoeken oplossing voor grondwaterprobleem in de J. J. Hamelinkstraat VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 »Schit)hol-qf faire" TWEE HAARLEMMERS VEROORDEELD Onder invloed achter het stuur DRIE WEKEN DE OEL IN „Die Nachtegalen" Muzikaal programma Uitbreidingsplan van GS. goedgekeurd Haarl. Kunst Gemeenschap 'KjAJB. kring west Zondag Willibrordus- feest INSTALLATIE HUUR- COMMISSIE Werelds.paarweek een succes Uitvoering oratorium „Jcpihta" te Haarlem Die Raeckse het Artistry Quartet Bioscopen Stadsschouwburg Concertgebouw Grote of Sint Bavokerk Wiener Grinzing HANS FEITH Diversen Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Haarlem ne- feHlIlillPSi W ÏV U* TAFELTENNIS IN K ENNE MERLALXID DE ORIGINELE JAN VAN DER PIGGE Grondwaterpeil ter plaatse hoger door lichaam van de Schipholweg Waterstanden Wiener Grinzing MAX CORELLY en zijn ensemble Dierenbescherming I Dierenbescherming II De sigarettenautomaat Met oprechte Roomse blijdschap is donderdag in de gemeente lijke concertzaal het eerste lus trum gevierd van de Haarlemse Koren- bond. Aan die viering werd purperen luister bijgezet door de aanwezigheid Van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, wie met het zicht op diens tachtigste verjaardag dankbare hulde werd gebracht, reeds opklinkend uit het monumentale „Sacerdos et Ponti fex", dat de honderden aanwezigen hem enthousiast toezongen. Uitbundigheid en enthousiasme waren trouwens de kenmerken van de gehele avond, waarop verschillende kerkkoren uit Haarlem en omgeving een uitvoerig programma verzorgden. Niet zonder reden meende de voor zitter van de Haarlemse Korenbond, secretaris B. Stammeyer, in zijn woord ter opening dankbaar te mogen Zijn. Dankbaar voor de grote opkomst van belangstellenden, onder wie Deken W. N. Zijlstra en enkele pastoors en kapelaans, dankbaar vooral voor de presentie van de bisschop, wie de kerkmuziek zozeer ter harte gaat. „Het is vandaag feest van Sint Hubertus, en dus een echte Huibers- dag", aldus spreker. „Wij mogen de bisschop de eerste onder de kerkzan gers noemen, die als solist bij pontifi cale plechtigheden graag een toon hoger zingt dan de organist hem uit voorzichtigheid voorspeelt. De vreug de van de bisschop in de liturgische zang komt steeds weer tot uiting bij zijn deelname aan de volkszang in zijn geliefde parochiekerk aan de Jansstraat." Die volkszang werd in de loop van de avond nog eens gedegen behandeld en bewierookt door dr. P. J, de Bruyn, die al zijn oratorische talenten aan wendde om zijn gehoor te overtuigen van de zingende noodzaak in de kerk. Met de hem eigen vurigheid en gloed, in stromende volzinnen en met rijke en rake beelden betoogde hij, dat de mensen de genaden in hun leven ook Waar moeten maken op de meest glan zende manier: de zang, die men in de liturgie als een apostolische zelfwerk zaamheid moet beschouwen. „Wij zijn op de goede weg", zo ver klaarde dr. De Bruyn, „maar wij zijn er nog lang niet. Bevorder de volks zang, en wees niet bang, dat u (i.e. het kerkkoor) concurrentie wordt aange daan". De bisschop verheugde zich er evenzeer op, dat de wensen en ge- dachten van paus Pius X in Haar lem niet alleen met woorden maar ook met daden vervuld werden. Waar zingen een vorm van bidden is, is het jammer, dat er nog zoveel ont breekt aan de deelname van het volk De off. van justitie bij de Haarlemse rechtban, mr. R. W. H. Pitlo, heeft tijdens een zitting van de politierechter in een „Schiphol-affaire" nogmaals een ver wijt gericht tegen de beheerders van het vliegveld, die zich volgens hem een grenzenloze nonchalance menen te kun nen veroorloven ten aanzien van hun bezittingen. De rechter-commissaris, al dus de officier, gaat zich in al deze za ken afvragen, of er nog wel sprake is Van diefstal en verduistering, omdat de eigenlijke benadeelde feitelijk geen moeite doet een degelijke controle in te stellen. Er stonden twee Haarlemmers te recht, die het vorige en dit jaar als err.ployé's werkzaam waren bij een slo per van vuilnisbelten. De mannen moes ten het vuil, dat zich in de hokken op Schiphol bevond, opruimen en waarde volle voorwerpen, zoals lepels en mes sen. bij hun baas inleveren. De ene ver dachte. de 25-jarige P. B., vond echter dat hij dat bestek, waarin de letters KLM waren gegraveerd, best zelf kon houden en hij bracht het naar een col lega, „aangezien zijn familieleden «iet erg te vertrouwen waren". Zo zag de 43-jarige P. N. zich 178 theelepels cadeau gedaan en 100 messen en vorken. N. stond terecht wegens he ling en de officier van justitie meende dat opzet-heling bewezen was. „Er zijn echter dergelijke hoeveelheden servies goed ontvreemd door zoveel personen, dat ik geen zware straffen wil eisen." Tegen beide verdachten requireerde hij f 75 boet# of 30 dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter, mr. J. P. Petersen, veroor deelde N. conform en bracht de boete Voor B. terug tot f 60. ®en 50-jarige Castricumse los werk en is door de Haarlemse politierech- er veroordeeld tot drie weken gevan genisstraf omdat hij onder de invloed sterke drank achter het stuur heeft k mten. Hij reed 3 oktober in Heems- ov:k en politiemensen zagen zijn auto de weg slingeren. De bestuurder tekfeer(l* aanvankelijk niet op het stop- tot .maar men wist hem ten slotte dat i5!ilstand te brengen. Daarbij bleek ten haar sterke drank rook. Met hor- Ziin a*1 stoten vertelde hij de agenten dat hii j clltertje jarig was geweest en dat had «rom een Paar glaasjes geledigd haar iet kind was echter niet jarig en 1,7 Na had een alcoholgehalte van fdh'oudm-St^e Castricummer zat een ca- hti danti,' Ie de politiemannen zei, dat maand eev=„ van Justitie eiste een zegging van vfnisstra* en een iaar ont" rechter verhef rijbewijs. De politie- twee jaar. °§de de ontzegging tot lemTpnovember geven de Haar- emse Nachtegalen voor de 21ste maal de 3aarhJkse Uitvoering, ten bate van t u, erculose-bestrijding in het con certgebouw. ^Ook dn i„r h(^ft ingestudeerd ,,De Menen portefeuille", in drie bedrij- en, geschreven door de leidster Cis iiampmejjer. in de kerkzang. Men zal zich steeds meer op die deelname moeten toe leggen. Zoals gezegd, verzorgde een groot aantal kerkkoren uit Haarlem en om geving een uitvoerig muzikaal program ma. Vanwege de Korenbond zijn wij er op geattendeerd, dat het doel van de avond o.a. gelegen was in een onder linge waardering van elkanders eerlijk pogen. Een muzikaal-kritische beschou wing zou in dit verband waar de capaciteiten der deelnemende koren te ver uiteen zouden lopen de bedoeling van de avond onvoldoende honoreren. Hoewel zeker aan de zang van een De Kroon heeft liet urtbrfcldingsplan „Omgevtag station Bloemendaal" goed gekeurd <en daarmede bepaald, dat de Orionweg van Haarlem naar Bloemen- daals grondgebied zal worden doorge trokken. Met deze decisie is een einde gekomen aan een langdurige kwestie waarbij het er om ging, of de Orionweg al of niet doorgetrokken zou worden naar Bloemendaal. Het uitbreidingsplan is vastgesteld door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, maar de ge meente Bloemendaal had daartegen be zwaren ingediend die onlangs voor de Raad van State Den Haag zijn be handeld. Gedeputeerde Staten waren van me ning, dat er voor voetgangers, fietsers en personenwagens behoefte bestaat aan een verbinding tussen Haarlem en Bloe mendaal halverwege de overweg in de Kleverlaan en de overweg bij het sta tion Santpoort, terwijl Bloemendaal daarentegen ernstige schade aan het na tuurschoon vreest en aantasting van het landelijk karakter rondom het station Bloemendaal en het daarachter gelegen gebied. De Kroon heeft de suggestie van G. S. om de tunnel op beperkte capaciteit te maken, overgenomen, zo dat zwaar vrachtverkeer geen toegang zal hebben via de nieuwe weg. In het plan van G. S. voert de Orion weg om het Mendelcollege heen naar de spoorbaan, aan de overzijde waar van zij aansluit op de Laan van Bo red. De boerderij Veen en Duin blijft gespaard. Het wegdek wordt zes meter breed, terwijl het fietspad een breedte van 2.5 en het voetpad een van 3 meter krijgt. De voordrachtskunstenaar Walter Kous heeft de leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap voor zich gewon nen. Hij is een begaafd artist, die in ruime mate over plastische capacitei ten beschikt. In de twee vertellingen „De voorspelling" van Pedro de Alar- gon en „Het Geluk" van Joaquin So- telo wist hij door gebaren, mimiek en stemnuances een hele scala van ge moedsbewegingen te doorlopen. Hij sprak soms bijzonder vlug, een om standigheid, die bij deze verhalen zich niet als hinderlijk deed gevoelen, om dat zij eenvoudig te begrijpen waren. Het waren volksverhalen van 'n luchtig gen re, die een snel tempo in de voordracht goed kunnen verdragen. Walter Kous bereikte vooral in de uitbeeldingen van radeloosheid een haast dramatische diepte. Zijn verteltrant past zich volko men aan bij de te vertolken karakters, waardoor een hevige spanning wordt bereikt bij de toehoorders. Zij luisteren en ondergaan al de gevoelens, die de voordrachtskunstenaar bij zijn uit te beelden personen suggereert. Voor de Spaanse sfeer zorgden voorts nog de pianist Jan de Man en de so praan Annette de la Bije. Jan de Man speelde voor de pauze een aantal Spaan se dansen van De Falla, Albeniz en Granados, die hij heel genuanceerd en gevoelig verklankte. Annette de la Bije bekoorde niet zo zeer door haar stem als door haar bewogen voordracht, waarin zij een jeugdig vuur wist te leg gen. Zondag 6 november viert de kring West van de K.A.B. te Haarlem het Sint Willibrordusfeest. Die dag wordt om half acht m»n H. Mis opgedragen in de Kathedrale Basiliek, waarna de le den zich zullen verenigen aan een ge meenschappelijk ontbijt. In verband met dit feest wordt op zondag 13 november een toneelavond verzorgd door de r.-k. Rederijkerska mer „Alberdingk Thjjm", die het blij spel „De gelukkigste dagen van je le ven" zal uitbrengen. Op vrijdagavond 11 november bestaat van 8 tot 9 uur gelegenheid om plaatsen te bespreken voor deze voorstelling, in het clubhuis aan de Westergracht. Om half acht wordt begonnen met het uitreiken van de volgnummers. Vrijdag 18 november k-nt—O—*)tt„r de heer jQh ■- apiejien in de zaal aan de Raamsingel 16. Op 4 december tenslot te wordt het Sinterklaasfeest gevierd voor kinderen van 6 tot 9 jaar. Toe- Wïl&onple'e 1 2^n verkrÜSbaar aan het kerkkoor de eisen nooit hoog genoeg gesteld kunnen worden, zien wij nu af van een individuele beoordeling. Die zou trouwens toch moeilijk met sterke nuances te geven zijn, de prestaties ontliepen elkaar niet zoveel en wij heb ben de grootste gemene delen gepre senteerd gekregen van de kerkzang in Haarlem en omgeving. In een algemene beoordeling voelen wij ons verplicht met nadruk te wijzen op het eerlijk pogen van onze kerk zangers, op hun serieuze studie, op hun liefde voor de kerkzang en op de of fers, die zij zich getroosten, om hun liturgisch ambt op de schoonst moge lijke wijze te vervullen. Van dat alles werd gisteravond zonder enige preten tie getuigenis afgelegd, zowel door de kleinste groep als door het koor, dat over een imposant aantal leden kan be schikken. Maar evenzeer werd getuigd van een zangcultuur, die niet in alle opzichten kan bevredigen, die gehoord het stemmenmateriaal op een hoger en verhevener peil gebracht kan worden. En daartoe zullen de Korenbond vol gens zijn opzet en een gedegen vak kundige leiding veel bijdragen. Onze koren hebben gelukkig afstand gedaan van een verburgerlijkte traditie en vele zoeken in hun overgang naar een frisse en meer liturgische stijl nog naar een gezond evenwicht. Die stijl namelijk vertoonde gisteravond wel enige nuan ce: tegenover de moed om moderne koorwerken ten gehore te brengen stond soms de verzekerde voorzichtigheid van gegarandeerde succesnummers. Mogen wij ais totaal-indruk dus weer geven het eerlijk en serieus pogen der deelnemende koren, onze spijt moeten wij betuigen over het feit, dat er juist deze avond geen volkszang gepleegd, is. Het zou inderdaad een onderne ming met enig risico geweest zijn, maar och, ook hier zou een eerlijk pogen op zijn plaats geweest zijn. Wij zouden het bovendien toegejuicht hebben, als er voor het Gregoriaans de wisselende gezangen meer plaats was ingeruimd. Er werd een ad- ventsoffertorium met te weinig span ning gezongen; en daar bleef het bij. Wat zijn er toch prachtige Gregoriaan se melodieën, die in dit programma een voortreffelijke en schone afwisse ling geweest zouden zijn. Maar wjj ge ven toe: de kerkmuziek bij uitstek is niet eenvoudig goed te zingen, en wie van het standpunt uitgaat „beter niet dan slecht", kunnen wij geen on gelijk geven. Niettemin hebben wij node de schoon heid van het Gregoriaans gemist. W. H. Maandag 7 november zal 's morgens om 11 uur teil stadhuize de onlangs in gestelde Huurcommissie worden geïn stalleerd door de wethouder van Open bare Werken, W. F. Happé. De com missie zal de taak hebben de klachten te behandelen van huurders, die niet bereid zijn de recente huurverhoging van 5 pet. te betalen omdat hun huiseige naren naar hun mening in gebreke zijn gebleven de nodige onderhoudswerk zaamheden te verrichten. Het aantal klachten dat tot nu toe is binnengekomen, bedraagt 25. Verhou dingsgewijs slaat Haarlem in dit op zicht dus geen slecht figuur. De meeste klachten schijnen afkomstig te zijn uit de oude buurten van de binnenstad. Gedurende de wereldspaarweek (van 24 tot 30 oktober) is bij de Nutsspaar- bank te Haarlem ingelegd een bedrag van 653.761,-, terwijl het spaarover schot in deze week niet minder dan 281.660,- bedroeg. Er werden in dezelfde periode 362 nieuwe boekjes uitgereikt, terwijl niet minder dan 887 spaarbusjes ter lediging werden aangeboden. De inleggingen overtroffen nog die van de overeenkomstige week in het vorige jaar toen in totaal 544.105,- werd ingelegd. In de maand oktober bedroegen de inleggingen 1.944.110,- en de terugbe talingen 1.431.490,-, zodat 512.620,- meer werd ingelegd dan terugbetaald. In totaal werden 574 nieuwe spaarders ingeschreven. Het totale inleggerstegoed bij de Nuts- spaarbank bedroeg per ultimo oktober 40.291.590,- verdeeld over 76.453 spaar ders. Op dezelfde datum waren 10.291 spaarbusjes in omloop. De Christelijke Oratorium Vereniging te Haarlem en de Heemsteedse Christe lijke Oratorium Vereniging zullen op donderdag 10 november in het Ge meentelijk Concertgebouw uitvoeren het oratoriuum „Jephtha" van George Fned- rich Handel. Medewerkenden zijn: Leni Hoogland, sopraan; Wilhelmina Matthès, a't; Maartje Kliffen, alt-mezzo; Frans Vroons, tenor; Hermann Schey, bas; een meisjeskoor; Hans Brants clavecimbel en het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Het geheel staat on der leiding van George Robert. Advertentie Zaterdags- en zondagsavonds speelt in het CAFÉ CINEMA PALACE: „Madame Butterfly". 18 iaar. Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. FRANS HALS: „De man uit Laramie' 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di -avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: „Simba", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.Vnorgen 11 u.: „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", a. 1. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tij den: 2, 7 en 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: Vr. t/m zo. in de av. voorst.: ..De gravin gaat barrevoets", 18 jaar. Za. en zo. in de matin.: „De poppetjes aan het dansen", a. 1. Tijden: Vr. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.30, zo. 2, 4.15, 7 en 9.30. Ma. en di. 8.15: „Bastogne", 14 jaar. Wo. en do. 8.15: „Europa 1951". 18 j. REMBRANDT: „Ciske de rat", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Van vr. t/m zo.: „Barricade", 14 jaar. Ma. t/m do.: „Om 50.000 dollar', 14 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „Les fruits de l'été", afgek. Zo.morgen: „Russisch ballet", a. 1., 11 u. Vrijdag 4 november: Het Nederlands bal let. (Voor de ver. „Geloof en Weten schap"), 8 uur. Zaterdag 5 november: „Bekentenis door het Rotterdams Toneel. Een boeiend to neelspel waarin cfe nadruk valt op de be langwekkende ontleding van een vrou wenkarakter en de driehoeksverhouding van ondergeschikt belang is. Knappe rol len van Caro van Eyck, Nell Koppen, Jan Teulings en Eric van Ingen, 8 uur. (Voor stelling voor „Weldadigheid naar vermo gen"). Zondag 6 november: Het Rotterdams To nele met „Bekentenis", 8 uur. Maandag 7 november: De Nederlandse Comedie met „Mariane PinecTa", een naar het melodrama neigend stuk van Garcia Lorca, met Ank van de Moer en Ko van Dijk, 8 uur. Dinsdag 8 november: De Nederlandse Comedie met „De man, de vrouw, de moord", een luchthartig geval, dat te ken nelijk met Franse gezelligheid naar het gekscherende plan is getrokken om er strenge bezwaren tegen te maken. Toch niet voor de jeugd. Met Mien Duymaer van Twist en Mary Dresselhuys; opmer kelijke rollen van Ko van Dijk en Henk van Ulsen, 8 uur. Woensdag 9 en donderdag 10 nov.: To neelver. ..Alberd. Thijm" met „De geluk kigste dagen van je leven" dil.)8 u. Vrijdag 11 november: Lezing voor de ver. „Geloof en Wetenschap", 8 uur. Vrijdag 4 november: N. Ph. O. 2e con cert. serie V. Dir. Marinus Adam. Sol.: Herman Schey, bas, 8 uur; 2 uur: Lozing voor de Ver. van Huisvrouwen. Zondag 6 november: Haarlems klavar- skribo Accordeon Club. Concours. Van 9 —18 uur; 8 uur; Kon. Ned. Zangverbond gewest Noordholland. Zangersfeest met medew. van zeven mannenkoren. Woensdag 9 november: Leerlingenuitvoe- ring van het kinderkoor „De Nachtega len", 19.30 uur. Donderdag 10 november: Chr. Orato riumver. Uitvoering „Jefta"-Handel. Dir. George Robert. Sol. Maartje Kliffen, alt mezzo. 8 u. Maandag 7 november: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 1-5.30—16.30 uur. Vrijdag 11 no\Tember: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30—12.30 uur. FRANS HALSMUSEUM Vrijdag 4 november: Tweede en laatste voordracht van Ad Pieters: „Vrije ex pressie". 8 uur. (Volksuniversiteit). Maandag 7 november: Derde en laatste voordracht van mej. dr. Rita Vuyk over ,.De betekenis en invloed van het kin- der- en jeugdboek" (Volksuniversiteit), 8 uur. Dinsdag 8 november: Tweede voordracht Advertentie Weense sfeer met van P. Chr. van Westerling: Muziekcur- sus. (Vier voordrachten voor V. U.), 8 u. Woensdag 9 november: Eerste voor dracht van de heer H. P. Baard: .'Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden (vier voordr.), 8 uur. Café-restaurant „Kennemerland" (Rijks straatweg 433): Woensdag 9 november: Volksuniversiteit. Eerste voordracht E. de Kat: „Vincent van Gogh" (2 voordr.), 8u. Minerva (Heemstede): Donderdag 10 no vember: U. V., A. A. Tadema: „Sahara", 8 uur. Frans Halsmuseum: Vrijdag 11 novem ber: Lezing voor de Kon. Natuurhist. ver., afdeling Haarlem, 8 uur. BTinkmann: Woensdag 9 november: R.K. Middenstand. Lezing door mr. H. Velu: Vader en kinderen m het middenstands- bedrijf", 8 uur. Restaurant Boekenrode. Vrijdag 4 no vember: Lezing voor B. A. B. door de heer J. J. Delfos, 8 uur. TinholthuisVrijburglaan 17, Overveen Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Schilderijen XlXe en XXe eeuw. Tekeningen Hollandse. Ita liaanse en Franse School, o.a. Rembrandt, Michel-Angelo en Claude Lorrai. Fossie len en mineralen, historische natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve ma. van 11—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met Inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 10—15 uur; zo. van 13—19 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 10—17 uur; zo van 13—16 u. Leffelaar (Wagenweg 102)Circus-teke ningen door prof. G. V. A. Röling. In de bovenzaal: „Grafiek uit Parijs", werken van o.a. Corneille. Als gast Hans Wiesman te Bentveld. Huis met de kogel (Spekstraat 12); Schil derijen van Ad van der Kop, „Hollandse en Franse landschappen" (t/m 5 nov.). Vleeshal: Tentoonstelling van pelsdieren en show van de produkten der vereniging van pelsdierenfokkers. Geopend van 10— 22 30 Vr. en za. 8.15 en 9.15: modeshows, Expositie t/m zo. 6 november. Vanaf 8 nov.: Nat. Welpenhandenarbeidstentoon- stelling geopend di. van 20—22 uur, van wo. t/m za. van 10—22 uur. De Hoofdwacht (Grote Markt): tentoon stelling oud-Nederlandse tegels. Van za terdag 5—t/m zondag 13 november. On der auspiciën van de Ver. „Haerlem". Geopend van 25 uur. Ondertrouwd: F. N. C. Babeliowsky en E. A. van der Meer; F. Wiedenhoff en A. Koorn; H. F. Heidweiller en W. Misset. Geboren: E. A. Hallberg-Hansen, z; P. Dekker-van der Schooi-, z; J. C. Bag german-Bons, z; J. Pots-van Leeuwen, A. Luijben-van Roode, J. M. Buur Stokman, H. C. J. LodderHaartman, H. KorsmanGeelen, J. E. Smith— Glerum, d; A. C. G. van Gool-Stol, d. Overleden: J. Klaver-Boomstra, 51 Duinroosplantsoen; C. S. D. van He- mert, 59 j., Pieter Kiesstraat; M. P. Bikkel-van Oort, 61 j., Gasthuisvest. I. Gerritsen, ld., Koppestokstraat; N. J. Sondorp, 66 j., Zuider Buiten Spaar- Ondertrouwd: A. J. Tervoert en M. E. W. Frensen. Getrouwd: W. Slebe en D.A.D. van der Putten; W. van de Pieterman en M. J. van der Pol; D. Baas en H. C. A. van Kipshagen; H. W. G. Smulders en M. L. Meihuizen; P. J. Zwiersen en J. A. C. Ammerlaan; C. J. P?rr en T. Nouwen; P. G. van der Weijden en E. G. C. Schleiffert. Geboren: A. H. Brummer-Geesink, z; J. Th. Snijders-Minnegal, z; M. Prms- Hulsebosch, z; Q. M. ten Bosch-van Dijk; C. M. Slikker-Baarslag, d. Overleden: W. Vreeling, 99 jr., Abeel- straat; A. W. H. van den Hoven, 64 1. Ben Viljoenstraat; C. N. Doornink- Bus, 49 j.. Cornells van Noordestraat; K. van Setten-Voster, 76 j., Kleverlaan; C. de Haan, 73 j., Heussenstraat; F. Lablans, 80 jr., Schotersingel; M. Wen- nips-Buur, 75 j., Wichersstraat. Advertentie 'fhïïïlmlioltiufW Een nieuwe uiting op het gebied van de watersport is deze set waterskies, voortbewogen door een buitenboordmotor. De snelheid kan worden geregeld via de „versnelling" in de handvaten. In de Haarlemse eerste klasse van de tafeltenniscompetitie heeft Winfried vorige week een. uitstekende prestatie geboekt door HBC 2 met 8-2 te ver slaan. Hiermede klommen de gastheren naar een zeer eervolle derde plaats. Oranje-Zwart verdedigde zijn eerste plaats met succes tegen Prowano en ze gevierde met 7-3. Schoof c.s. handhaaf den hiermede hun fraai ongeslagen re cord, waarbij er echter op moet wor den gelet dat de O.Z.-ers tot dusvei-re slechts matige tegenstanders hebben ontmoet. GTTC 2 stelde teleur door met 7-3 van het zwakke Heemstede 2 te verliezen. De groenwitten hebben hiermede een van hun spaarzame kans jes op winst laten schieten en zijn ern- Advertentie Engelse en Franse Tabakspijpen die door de ware pijprokers zo bijzonder worden gewaardeerd, vindt U in grote verscheidenheid in de speciale afdeling rookartikelen bij TABAK-SIGAREN- en PIJPENHANDEL GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Personeel van de Siea-afdeling van het aannemingsbedrijf Christiani Niel sen uit Den Haag en Rotterdam is op het ogenblik bezig een blijvende oplos sing te zoeken voor het vraagstuk van de waterlast in de kelders van de nieu we woningen aan de J. J. Hamelink straat. Deze firma, die als een der grootste specialisten in ons land geldt op dit gebied, is destijds ook belast geweest met de tunnelbouw in Rotter dam. Over het binnendringen van grond water in deze kelders zijn enige weken geleden vragen aan B. en W. gesteld door het communistische raadslid H. C. Hennevelt. Hoewel B. en W. hierop nog geen antwoord hebben gegeven, is de zaak reeds door de architect van de woonblokken onderzocht en in handen gesteld van de aannemingsfirma Chris tian Nielsen. Bouw- en Woningtoe zicht heeft zich op het standpunt ge steld dat de verbetering afdoende moet zijn 'en dat daarom allereerst gelet dient te worden op de erkende deskun digheid van de aannemer en pas daar na op de kosten. Men is hst er wel over eens, dat men destijds te veel op de bouwkosten van deze woningen heeft beknibbeld. De kosten zullen nu aanzien lijk hoger komen te liggen dan aan vankelijk was voorgesteld. De moeilijkheid is, dat men door allerlei onvoorziene omstandigheden geen rekening heeft gehouden met het feit dat het grondwaterpeil in de Ha melinkstraat ongeveer 40 cm hoger staat dan aan de overzijde van de Schipholweg in de Schalkwijkse polders. Door het aanleggen van de Schiphol weg is een vast weglichaam in de grond gelegd, dat het normale afvloeien van het grondwater ernstig bemoeilijkt. Dit is vooral het geval na ernstige regen val. Bouw- en Woningtoezicht heeft het grondwaterpeil in de Hamelinkstraat opgegeven, zonder met deze omstandig heid rekening te houden. De architect heeft op deze gegevens zijn berekeningen gemaakt. Het is de vraag of Bouw- en Woningtoezicht de juiste stand had kunnen opgeven, aan gezien in de tijd van de bouwplannen de Schipholweg nog niet voltooid was. De uitwerking van dit weglichaam is trouwens nooit precies te berekenen. Voor de in aanbouw zijnde woningen aan de Schipholweg zullen deze moei lijkheden zich waarschijnlijk niet voor doen, aangezien de keldervloeren daar juist 40 cm hoger liggen, zodat zij pre cies boven het hoogste grondwaterpeil liggen. stig in gevaar geraakt. Ook Rapidity kwam niet tot winst, al lag dit tegen Togido 2 wel in de lijn der verwach tingen. De 7-3 nederlaag was niet on eervol. De ranglijst is; Oranje-Zwart 3 3 Togido 2 3 2 1 Winfried 3 2 1 Hotac 3 2 1 Prowano 3 111 HBC 2 3 12 Rapidity 3 1 2 H'stede 2 3 12 GTTC 2 3 3 TOG 2 3 3 6 27-3 5 22-8 21-9 19-11 15-15 15-15 14-16 7-23 6-24 5-25 De strijd in de tweede klasse A wordt van week tot week interessanter. Er deden zich weer belangrijke wijzigin gen voor en het ziet er naar uit, dat dit nog wel even zal aanhouden. Zo zorgde GTTC 4 voor een mooie uitslag tegen CSV (6-4), en onttroonde HBC 3 voorlopig eveneens een van de leidende teams door Togido 3 met de fraaie cij fers 7-3 te verslaan. Rapidity 2 bleef op de rechte weg middels winst over DIOS 2, terwijl Winfried 2 zich met een goede 7-3 zege op Heemstede 3 herstelde. Ra pidity 2 gaat thans aan de kop met drie overwinningen, gevolgd door TYBB, CSV en Winfried 2 elk met vier pun ten en HBC 3, Togido 3 en GTTC 4 als volgenden met elk 2 punten. In groep B komen de r.-k.-teams er niet aan te pas. Johez en DIOS delen hier de la kens uit, met Oranje-Zwart als een van de nummers drie. Dit weekend versloe gen de reserves GTTC 3 met 6-4. Ook TYBB 2 kwam in de strijd maar moest met 7-3 zijn meerdere erkennen in Ho tac. In de dames 3e klasse A een eerste overwinning voor Oranje-Zwart, en wel met 8-2 op TYBB. Winfried met 2 man kon van CSV niet winnen terwijl GTTC kansloos was tegen DIOS. In B was er de grote strijd tussen teZaanen en Ra pidity die in een gelijk spel eindigde. Hierdoor kon Johez door een 7-3 zege op GTTC. de eerste plaats innemen. HBC kwam tegen TOG 2 tot winst (9-1). Uitslagen van 23 tot 29 oktober 1955: HEREN le kl.s H'stede 2-GTTC 2 7-3; Rapidity-Togióo 2 3-7: TOG 2-Hotac 2-8; Winfried-HBC 2 8-2; Oranje-Zwart- Prowano 7-3. 2e kl. A: Togido 3-HBC 3 3-7; H'stede 3-Winfried 2 3-7: GTTC 4-CSV 6-4; DIOS 2-Rapidity 2 3-7. 2e kl. B: DIOS-VGZ 6-4; TYBB 2-Hotac 2 3-7; Oranje-Zw. 2-GTTC 3 6-4; PSVH-TOG 3 6-4; Johez-teZaanen 8-2. 3e kl. A; Pro wano 2-Oranje-Zw. 3 7-3; DIOS 3- H'stedë 4 3-7: Winfried 3-GTTC 5 7-3; teZaanen 2-Johez 3 10-0; TOG 4-Togido 5 2-8. 3e kl. B: Prowano 3-PSVH 2 5-5; Velsen-HBC 5 2-8; TYBB 3-Plaatw. 2-8; Prak-Rapidity 3 4-6; Oranje-Zw.- 4-te- Zaanen 4 10-0. 3e kl. C: Rapidity 4- GTTC 6 7-3; HBC 4-VTC 4-6: Togido 4 -VGZ 2 10-0; teZaanen 3-Hotac 3 2-8; Oranje-Zw. 5-Johez 2 1-9. 4e kl. A: Ra pidity 5-Doko 4-6; VTC 6-CTTC 0-10; H'kerk 2-VGZ 3 2-8. 4e kl. B: VTC 5- TOG 5 2-8; TZB 2-TYBB 4 0-10; Spin- new. 2-DSB 2 4-6; H'stede 5-Columbia 2 9-1; Ready 2-Togido 8 0-10. 4e kl. C: Prowano 4-DSB 2-8: Togido 7-VTC 4 9-1; Togido 10-Johez 4 4-6; DIOS 5-Spinnew. 4 10-0, Rytelbi-Boru 5-5. 4e kl. D: VTC 3- teZaanen 5 10-0, DSB 3-DIOS 4 1-9; Spin- new. 3-Doko 2 2-8; Ready-DSB 5 10-0: Togido 9-Columbia 3 9-1. 4e kl. E: CTTC 2-H'kerk 2-8; Plaatw. 2-Hotac 4 5-5; CSV 3-Rapidity 6 8-2. 4e kl. F: Spinnew. -Togido 6 1-9; Corodex-Boru 2 5-5; Win fried 4-Rytelbi 2 8-2; Johez 5-TZB 0-10; DSB 4-Rampl. kw. 2-8. DAMES 3e kl. A: GTTC 2-DIOS 0-10; Oranj e-Zw.-TYBB 8-2; CSV-Winfried 6-4; TOG-Togido 7-3. 3e kl. B: HBC-TOG 2 9-1; H'stede-Prowano 2-8; GTTC-Johez 3-7. teZaanen-Rapidity 5-5. 4e kl. A: Ho- tac-Togido 2 10-0; Johez 5-Spinnew. 0- 10. 4e kl. B: DSB-HBC 2 1-9; VGZ- Spinnew. 2 7-3; Rapidity 2-Oranje-Zw. 3 10-0; Johez 3-teZaanen 3 7-3. 4e kl. C: teZaanen 2-TYBB 2 10-0; Winfried 2- DIOS 2 2-8: TOG 3-TZB 0-10; Johez 4- Prowano 2 2-8. Het noodfonds „Weduwenzorg" van de Algemene Militaire Pensioenbond, afde ling Haarlem, geeft zaterdag 19 Novem ber in het H.J.M.V.-gebouw aan de Lan ge Margarethastraat een feestavond, waarvan de baten ten goede komen aan genoemd noodfonds. 1JMUIDEN Zaterdag 5 november Hoog water: 6.59 u. en 19.21 u. Laag water: 2.25 u. en 14.58 u. zondagsmiddags 5-7 uur in het restaurant (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie Anoniem in gezonden briepen tporden terzijde geief/d.) In uw zeer gedetailleerd verslag over de op last van de president van dé recht bank gehouden vergadering van de Haarlemse Dierenbescherming is een abuisje geslopen, hetwelk ik gaarne zag rechtgezet, immers ik behoor niet tot de enige oppositiegroep noch tot de groep vredestichters en het door mij in gediende voorstel van orde was dus niet afkomstig van de zijde der „Vredestich ters", zoals uw verslaggever meent. Deze misvatting kan ik mij indenken en zou wellicht zijn voorkomen, indien de voorzitter van de vereniging mijn uitdrukkelijk gedaan verzoek om mijn voorstel van orde te behandelen voor het enige punt van de agenda de rondvraag had ingewilligd. Aug. D. Honing. Hiermede betuig ik u mijn instemming en tevredenheid met uw verslag van de dierenbeschermingsvergadering van 28 oktober jl. (Uw blad van 29-10). Het geeft een juiste en objectieve weerga ve, van wat er die avond zo al gespro ken werd....op één punt na. Uw ver slaggever kan zulks niet verweten wor den, want hij is geen ingewijde in dit geschil, doch ten gerieve van uw lezers lijkt mij een juiste voorstelling wel ge wenst. Ondergetekende had het name lijk over de verplichte, dure injecties ad 7.50 voor iedere hond of kat, die in het asyl komt. En uw verslaggever schrijft danDeze woorden bleken overi gens niet geheel op waarheid te berus ten. De huidige asylbewaarder de heer Weiland, deelde mede. dat men voor een ingespoten hond slechts 2.50 be hoeft neer te leggen." Het is uw verslaggever blijkbaar ont gaan, dat ik een zin citeerde uit het verslag, dat het bestuur voor de ver gadering van 26 mei aan alle leden heeft gezonden en die zin luidde als volgt: „Op advies van dr. Heek besloot het bestuur, ondanks de sterke tegenkan ting van mevr. Rechsteiner, dat alle jongere honden zouden worden ingeënt tegen de hondenziekte met een serum van gemiddeld 3.- per injectie, maar sinds gebleken is, dat de virusstammen resistent tegen dat serum geworden zijn, worden de honden ingeënt met een vac cin, dat de vereniging belangrijk meer, te weten 7.50 per injectie kost". Hierop antwoordde de asylbewaarder mij, dat ik niet op de hoogte was. Men kreeg de injecties namelijk gratis van de firma Philips-Roxane, bracht dan de liefhebber die met of om een hondje kwam 7.50 in rekening, waarvan dan na 2 visites aan de polikliniek 2 x 2.50 terugvergoed werd. Zulks om het resultaat van de injecties aan de fa. Ph. R. te kunnen melden. Hieruit blijkt dus, dat de injectie de vereniging geen 7.50 kost. doch dat zü er zelfs nog 2.50 aan verdient. Naschrift: Wij hebben de vrijheid ge nomen, beide ingezonden brieven ver kort weer te geven. Gehandhaafd zijn slechts die opmerkingen welke in recht streeks of onrechtstreeks verband staan met ons verslag over de jongste verga dering der Haarlemse Dierenbescher ming. Rechtstreekse opmerkingen en kel en alleen gericht tot het bestuur der vereniging achten wij in deze rubriek niet thuis te horen. Aangaande het tweede schrijven zij nog opgemerkt, dat de vereniging, naar de heer Weiland, beheerder van het asyl ons mededeelt, grote kosten heeft aan het behandelen der dieren. De laat ste opmerking van de briefschrijver, als zou er aan de honden nog 2.50 worden verdiend, is volgens de heer Weiland uit de lucht gegrepen, want naast het onderhoud der dieren moeten onkosten worden gemaakt voor de con sulten der artsen. Bovendien dient in aanmerking te worden genomen, dat het door de firma Philips-Roxane verstrek te serum na' een half jaar niet meer gra tis zal worden geleverd, waarop dan ook het bestuur in zijn schrijven aan de le den daterend van vóór 26 mei waar schijnlijk heeft willen duiden. (Redac tie). De drie samenwerkende bonden van sigarenwinkeliers verklaren, dat - be houdens een enkeling - géén van de ruim 150 bij hen georganiseerde siga renwinkeliers voorstander is van ver koop via sigarettenautomaten". Deze verklaring is ter plaatsing, de redactie toegestuurd namens de drie Haarlemse bonden, de christelijke, algemene en katholieke, door de respectieve secre tarissen, de heren M. Blom. C. Deute- kom en B. van Odijk. Daarbij schrijven genoemde secretarissen: „In uw ver slag over de koopavond-enquête, schrijft u onder „waarom tegen?" met vette letters: „Voor de tabakshandel brengt a vond ver koop geen oplossing; die 4s alleen te bereiken met automa ten-verkoop". Hierdoor wordt de indruk gevestigd, als zouden alle sigarenwinkeliers voor standers zijn van automaten-verkoop". Naschrift redactie. De r.-k. Middenstand heeft de resul taten van de enquête vastgelegd in een uitvoerig rapport, dat o.a. de Haar lemse couranten is toegestuurd. Op de vraag, waarom de geënquêteerde even tueel tegen een koopavond in Haarlem was, werden zeer vele argumenten naar voren gebracht. Talrijke argumenten kwamen op hetzelfde neer en de samen stellers van het rapport hebben al die antwoorden tot negentien punten her leid, die zonder uitzondering in het bewuste koopavond-artikel zijn ver werkt. Of het antwoord betreffende de automaat slechts van één winkelier af komstig was, stond niet in het rapport vermeld. De indruk als zouden alle sigaren winkeliers voorstanders zijn van auto maten, moeten wij als ten onrechte beschouwen evenals de opmerking, dat het slechts een enkeling zou betreffen. Een steekproef, die wij gisteren van onze kant hebben laten doen, maar waarbij helaas niet alle sigarenwinke liers konden worden betrokken, had tot resultaat, dat ongeveer twintig sigaren winkeliers in Haarlem graag een auto maat zouden willen hebben. Van die twintig waren er elf georganiseerd in een der drie bonden. Men kan dus moeilijk van een enkeling als voorstan der blijven spreken. Intussen hebben wjj tevens de erva ring opgedaan, dat verschillende siga renwinkeliers geen standpunt voor of tegen hadden. Het zou hun hetzelfde blijven, of er nu wel of geen auto maten kwamen; kwamen ze er wel, dan zouden z\j er toch geen gebruik van maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3