Wijkcomité „Oud-Schoten" bestaat eind november vijf jaar D Televisie-service Haarlemse Sint Elisabeth Vereniging viert haar honderdjarig bestaan DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W' H I Eerste lustrum geeft een terugblik op een vrucht bare periodewaarin oude wensen vervuld en nieuwe geboren werden Eigen gemeen schap is groeiende Veel activiteit Concert N. Ph. Orkest TAXI 18000 H.W.M.van Os schreef een kostelijk boekje over vrouwelijke charitas D Goede samenwerking H. J. Maertens N. V. Van „Het Wapen van Amsterdam" naar voormalig Vicarishuis garageden hout SLEUTEL WEG? Nieuwe Vestalinnen ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 wMPIi ~r 1 - - Herman Schey zingt Each en Mahler In Haarlems Concertgebouw 12 december algemene vergadering van bollenkwekers Kostbaar legaat voor gemeente Haarlem TIENDAAGSE MISSIE ■IN ZAADVOORT Programma van de oefeningen GOEDERENVERVOER VAN 200 kg TOT 1400 kg „Doet wel en ziet niet om voor één keer ontrouw Charitas in cijfers ,DE SLEUTELSPECIALIST" J. SlCH EVENS OVER VOLKSHUISVESTING Feest bij „Holland" Completen in Sint-Josepln kerk H.H. MISSEN OP ZON- DAG agggMSSi. mimm muni' e« T o4 ze' n e* vet Wanneer het wijkcomité „Oud-Scho ten" vrijdag 25 november zijn vijfde jaarvergadering houdt, be herdenking van het eerste lustrum. Op Vrjjdag 29 nov, 1950 werd het comité officieel door Haarlems burgemeester, tnr. O. P. F. M. Cremers, geïnstal leerd en sindsdien heeft het comité tal van activiteiten kunnen ontplooien, die het stadsdeel ten noorden van de Jan Gjjzenvaart ten goede 7,ijn gekomen. Het eerste lustrum biedt een goede gelegenheid om de vraag te stellen en ook te beantwoorden, of de verwachtin gen, die bij de instelling van het eerste wijkcomité gekoesterd werden, naar omstandigheden redelijk gerealiseerd. Men had namelijk grote verwachtin gen, reeds in 1948, toen in de gemeente raad de suggestie voor een wijkraad Werd gedaan. Men meende, dat er een grote behoefte aan bestond, want steeds duidelijker werd het, dat de bewoners Van een grote stad niet alleen geografis maar ook bestuurlijk van het stadsbe stuur verwjjderd werden. De bewoners zoeken aansluiting in de gemeenschap van hun eigen wijk. waarbinnen zich hun gezinsleven ontplooit. De gemeenteraad van Haarlem liet het destijds niet bij een suggestie; onder voorzitterschap van de burgemeester ging een speciale commissie aan het werk om de mogelijkheden voor de op richting van een wijkraad te onderzoe ken. In totaal werden er 226 vragen lijsten rondgestuurd om op zo breed mogelijke basis d meningen te peilen en uit de binnengekomen antwoorden bleek wel, dat in ieder geval de wen selijkheid aanwezig was, ofschoon slecht Weinigen de bedoeling van een wijkraad henden. Niettemin kon er een gedegen advies-rapport worden opgesteld en de conclusie daarin gaven de gemeenteraad voldoende zekerheid om tot de instelling biet van een wijkraad maar van een wjjkcomité te besluiten, zowel een voor Haarlem-Noord boven de Jan Gijzen- straat als een voor Spaarndam. Haarlem-Noord kreeg intussen de primeur en bij de installatie verklaar de de burgemeester onder meer: „Uw taak staat reglementair omschreven. De uitvoering van die taak zal slagen bjj een goede samenwerking tussen u en het gemeentebestuur en bij een goe de verstandhouding tussen u en de bevolking. Het comité is niet als een politiek maar als een adviserend li chaam bedoeld. Maar welk een kracht kan er van uw advies uitgaan en wat kan de burgerij daarbij gebaat zijn. Alles zal van u afhangen, of deze proef, we'ke vele Haarlemmers met belangstelling zullen volgen, zal sla gen. En later za.1 dan blijken, dat deze 29ste november een historische datum is voor 3e \tad Haarlem. stad Haarlem. Haarlem". Yan gemeentezijde heeft men meer malen laten uitkomen, dat de sa menwerking, waarvan de burge meester gewaagde, uitstekend is en van de andere kant kon de voorzitter van het wjjkcomite, de heer B. A. J. Steentjes, met wie wij een dezer dagen een onder houd hadden, dat bevestigen. En met nadruk voegde hjj er aan toe, dat de verstandhouding tussen de bewoners en het comité gezond is. De heer Steentjes heeft de wijk-ge- dachte wel eens op papier gezet, althans Zijn eigen visie, en daarin stelt hjj, dai het plaatselijk burgerschap, dat in dorpen en kleine steden werkelijk kan Woiden ervaren, in de grote steden niet meer volledig tot zijn recht kan komen, in de raad van een kleine gemeente kunnen de leden gemakkelijker vragen °m het plaatsen van een lantaarn of ccn hek, waar die tot ongerief der be woners ontbreken; zij kunnen attende ren op een slechte plaats in de bestra ting of verzoeken om een extra bank in het stads- of dorpsplantsoen. Kortom, zij kunnen spreken over velerlei klei nigheden, misschien onbelangrijk op zichzelf, maar tesamen kleur gevend kan het leven in een kleine gemeenscha In de grote stad gaat dat allemaal anders. De raad kan zich niet met alle kleinigheden bezig houden en de be langstelling der burgerij voor de ge dachten-wisseling in de raad staat op een geheel ander plan dan in een kleine gemeente. In de grote stad is besturen groten deels het werk der ambtenaren. B. en V/, nemen de principiële beslissingen Imet de raad), geven de grote lijnen aan, doch in duizenden individuele ge tallen moet er beslist worden door het mbtelijk apparaat, niet vanwege ge makzucht der gemeentelijke bestuur ders, maar omdat he.t niet anders kan. i üni deze en andere redenen verze kert de heer Steentjes ons. dat het wijk comité voorzeker in een behoefte heeft oorzien en nog voorziet. Vormde het roeger zelfstandige Schoten met zijn aige honderden bewoners een geheel )<r>sn gemeenschap, na de annexatie in A-8 door Haarlem is er van het oude rp in de loop der jaren niet veel hoi|PI" ovf,rgeblevon. De enorme huizen- WpjV1.' het van het rustieke cachet heel depi11* over- en toch is er in dat stads- W,,,' van meer dan twintigduizend be- gehi Ps een eigen geaarde gemeenschap ^even, althans in de kern. hje. gemeenschap is bij lange na nog düs volgroeid: dat kan ook niet al- "U*5 rt T"««v mgt heer Steentjes want de wo- kom^w gaat gestadig voort, steeds wann2 er meuwe mensen bjj en pas Volt*6/ de w'ik als een afgerond geheel her p ls' zai er langzaam maar ze- komen11 evenwicht in de verhoudingen tiever ™en °?k de wijkgedachte effec- gerealiseerd kunnen worden. ten ln de voorbije vijf jaar veel reik?eiT'eve de' bewoners be- minst te d worden, is niet in het danken aan de goede team- Advertentie Het oude Schoten met zijn boerderijen heeft lang gepoogd zich staande te houden, maar de nieuwbouw dringt steeds onstuimiger op en heeft van het door Haarlem geannexeerde dorpje Oud-Schoten gemaakt, waar nu met veel enthousiasme opnieuw aan een eigen gemeenschap wordt gewerkt. De foto geeft vanuit de Roemer Visscherstrcat op de achtergrond een beeld van een der laatste rustieke plekjes in het hoge Noorden. 4 v-sfi - ggpngHUUuuuwuMw \yi geest binnen het wijkcomité zelf. Dat alle dertien leden, die in 1950 in het comité zitting namen, daarvan nog deel uitmaken en dat er dus nog geen mu taties nodig waren, zegt in dit verband bijzonder veel, vooral als men bedenkt dat het comité aanvankelijk is opgezet al» een experimenteel en dus gevoelig instituut. Wel zijn er nu stemmen opgegaan om het comité uit te breiden, of althans in plaats van één vrouw er minstens twee in dat college op te nemen. Intussen zijn er dank zij de be moeiingen van het comité verschil lende verlangens van de bewoners in vervulling gegaan. Met name herin neren wij aan de vestiging van een postagentschap, de uitstekende ver lichting in de Vogelenbuurt en de wachthuisjes bij bushaltes. Grote lof heeft men voor de directie van de N.Z.H., die graag in kennis wordt gesteld van alle mogelijke verlangens, waaraan dan naar vermogen wordt voldaan. Natuurlijk zjjn er nog vele wensen en daarop is reeds meerma len geattendeerd. De befaamde bad huis-kwestie moet nog haar beslag krijgen en er wordt nog hard gedok terd aan de mogelijke bouw van een wijkcentrum. Lange tijd is een speciale commissie Advertentie Nassaostraat 5 Haarlem lelef. 15220 nylon a p ij I 92 cm breed 14.75 p. m. ^De symfonia tot het oratorium „Sant Elena al Calvario" van Leonardo Leo, waarmede Marinus Adam liet program ma van het vrijdagavond gehouden N. Ph. O.-concert opende, is een wel luidend maar geen sterk persoonlijk en boeiend stuk. Intussen waarderen wij de programma samenstelling van Marinus Adam, door af en toe dergelijke novi teiten in de concertprogramma's te brengen. De bewerking van genoemde symfonie is van Hermann Kretzschner, die Wel weet hoe één en ander behoort te geschieden. De solist van deze avond, de baszanger Herman Schey, behoeft weinig omschrijving wat zijn vocale en kunstzinnige prestaties betreft. Hjj is genoegzaam bekend als zanger van het allerhoogste plan. Ook deze keer heeft hij dit ten overvloede bewezen. De can tate no 82 „Ich habe genug" van J. S. Bach muntte uit door diepe, in nerlijke gevoelswaarde. In Mahlers „Lieder einer fahrenden Gesellen" tekende Schey op fijnzinnige wijze de typische introverse persoonlijkheid van de componist. De hymnische, ja zelfs extatische verovering van het zuiver romantische temperament van Mahler, vond in de zang van Herman Schey een volmaakte weerklank. Hij oogstte terecht zeer veel succes, waarin hij Ma rinus Adam en het orkest gul liet delen. Het instrumentale programmadeel be stond verder uit de prachtige b moil suite van Bach, waarin Marinus Ruy- sink met zijn fluitsoli excelleerde. Het orkest speelde dit meesterwerk op voor treffelijke wjjze, met opvallende zin voor de muzikale details in deze par tituur. Drie fragmenten uit „La damna tion de Faust" van Hector Berlioz, waar onder de eclatante Marche hongroise sloten dit concert op feestelijke zijze. Het was opvallend dat dit vrijdag avondconcert veel minder bezocht was dan doorgaans het geval is. Komt dit doordat er nu eens een zangsolist aan het programma medewerkte, in plaats van de eeuwige serie pianisten? Zo ja, dan dient het publiek zich hierop eerst te bezinnen. JAN LAARVELD aan het werk geweest om die moge lijkheden te onderzoeken en het rapport dat nu is samengesteld, wordt ten ge meentehuize bestudeerd. Of het rapport zal leiden tot de bouw van een wijk centrum, is nog een open vraag. Het centrum is hard nodig al te veel blijft men nog op „de stad" aangewe zen, maar het is te begrijpen, dat de gemeente van het gebouw geen „schip van bijleggen" wil maken. De heer Steentjes is er echter van overtuigd, dat het wijkcentrum op een of andere manier rendabel te maken is, en natuurlijk berijdt hij daarbij een ge liefd stokpaardje: het onderbrengen in het gebouw van een gemeentelijke af deling, waar de noordelingen voor ver schillende zaken terecht kunnen, waar door hun een lange (en soms overbodige) rit naar het stadhuis bespaard wordt. Het is niet de bedoeling in de wijk een hulp-secretarie te krijgen, want het stadhuis zal het centrale punt moeten blijven van de grote Haarlemse ge meenschap, waar getrouwd kan worden, geboorten worden aangegeven enz. Hoe het ook zij, plannen zijn er nog genoeg, evenals vele wensen. En voor zitter Steentjes weet met zekerheid te zeggen, dat het gebied ten noorden van de Jan Gijzenvaart prachtig aange duid met Oud-Schoten in plaats van met dat onpersoonlijke Haarlem-Noord zal uitgroeien tot een sterke gemeen schap, waar het prettig toeven is. Eer het zover is, zal er natuurlijk nog veel moeten gebeuren een levend en hecht winkelcentrum is b.v. onont beerlijk maar de sfeer waar in de wijkgedachte tot volle ontwikkeling kan komen is gezond te noemen. Advertentie Maandag 12 december zal de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur haar jaarlijkse algemene vergadering houden in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem. De verga dering begint 's ochtends om half elf. Op 11 november wordt een vergadering van het hoofdbestuur gehouden ter vaststelling van de beschrijvingsbrief van de algemene vergadering. Op de agenda staat o.m. vermeld, dat ijdens de algemene vergadering de be groting 1956 zal worden behandeld, als mede een voorstel tot wijziging van de statuten, zodat het mogelijk zal worden leden te royeren die handelen in strijd met de verplichtingen der statuten. Mevrouw P. W. A. Halberstadt, over leden te Heemstede op 17 september 1955, heeft bij testament een collectie van zeventien schilderijen en etsen aan de gemeente Haarlem gelegateerd, ter plaatsing in het Frans Halsmuseum. In deze collectie bevinden zich. naast een drietal werken van onbekende meesters, schilderijen van Bastert, Haverman. Karssen. Koster en Voer man en etsen van Chochine, üupont, Nieuwenkamp en Witsen. Burgemeester en wethouders zullen de raad te zijner tijd voorstellen het legaat voor de ge meente te aanvaarden. Zaterdag 5 november 's avonds om 7.30 uur plechtige opening van de H. Missie. Zondag: H.H.Missen als gewoon, 's Middags om 5 uur oefening voor de jongens en meisjes van 14-18 jaar. 's Avonds om 7.30 uur de grote avond-oefening. Maandag: H.H.Missen om 6.30, 7.45 en 9 uur. Na deze H.Mis de preek, 's Avoncjs om 7.30 grotere Missie-oefe ning. Dinsdag: Als maandag. Woensdag: Na de H. Mis van 9 uur de conferentie voor gehuwde man nen en vrouwen, 's Avonds 7 uur conferentie voor de jonge mannen en vrouwen boven de 18 jaar. 's Avonds 8.30 conferentie voor de gehuwde man nen en vrouwen. Donderdag, vrijdag en zaterdag: H.H. Missen als maandag en 's avonds 7.30 Missie-oefening. Zondag 13 november: H. H. Missen als gewoon. Algemene H. Communie voor de gehele parochie, 's Middags 4 uur de Kinderzegen, 's Avonds 7.30 uur Missie-oefening. Maandag: 6.30 uur - 7.45 uur en 9 uur H.Mis en daarna de preek, 's A- vonds 7.30 uur Maria-lof met preek. Dinsdag: H.H.Missen om 6.30 uur - 7.30 uur gezongen requiemmis voor de overledenen van de parochie en om 9 uur H.Mis met preek. 's Avonds om 7.30 uur plechtige sluiting van de Missie. Advertentie Een der grootste expeditiefirma's van Haarlem en geheel Nederland bestelde dezer dagen bij ons haar zesde 1400 kg RENAULT bestelauto in 1955, terwijl haar gehele wagenpark reeds enkele tientallen RENAULTS bevat. Immers: RENAULT is goedkoop in aanschaf, heeft weinig reparatie, lage onderdelen- prijzen en zeer gering brandstofverbruik. Enkele prijzen: 1400 kg bestelauto, compleet 6900. 1000 kg bestelauto, compleet 6700. 300 kg bestelauto, compleet 4190. (brandstofverbruik 1 op 15) 200 kg bestelauto, compleet 1 3995. (brandstofverbruik 1 op 17) VERTEGENWOORDIGING VOOR HAARLEM EN OMGEVING: WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056. Met een summier bericht hebben wij er enkele maanden geleden aan herinnerd, dat op 20 augustus 1855 te Haarlem werd opgericht de Sint Elisabeth-Vereniging. De honderdjarige vond het deze zomer vermoedelijk te warm, of het kwam haar althans ongelegen, om het eerste eeuwgetij officieel te herdenken. Door ongetwijfeld zinvolle motieven ge leid, heeft men de herdenking willen uitstellen tot een dag op of omstreeks het feest van de patroonheilige, Sint Elisabeth, volgens de kerkelijke kalen der op 19 november genoteerd. De keuze is tenslotte gevallen op zondag 20 november, op welke dag er 's morgens in de Sint Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt om half negen een plechtige H. Mis wordt opgedragen en het bestuur 's middags recipieert bij Brinkmann van twee tot drie uur. Ofschoon de vereniging sedert jaar en dag het schone devies voert „Doet wel en ziet niet om", heeft het bestuur gemeend de geschiedenis van honderd jaar in een eenvoudig geschrift te moeten laten vastleggen. Het grasduinen in vergeelde notulenboeken is slechts voor specialisten weggelegd en de dames veronderstelden in de heer H. W. M. van Os een grote dosis ridder lijkheid aanwezig om haar bij te staan. Die veronderstelling is voor de zo veelste keer juist gebleken en met de historische trouw van een oprecht cavallier heeft de heer Van Os zich van zijn taak gekweten. op 20 augustus 1855 opgericht. Op initia tief van de eigenaresse, mejuffrouw J. M. van den Berg. kwamen acht Haar lemse dames daar bijeen, met name I. van den Dussen. Kruisman, H. Rend, twee gezusters Stol en twee gezusters Vastenhoven. Staande de vergadering besloten zij een vereniging op te richten ter onder steuning van en hulpverlening aan ka tholieke behoeftige zieken, onder het motto, „Doet wel en ziet niet om". De oprichting hield wellicht verband met de toen in Haarlem heersende cholera, die in september 1855 maar liefst 31 slachtoffers eiste, ondanks het preven tieve feit ,dat Haarlem sinds 1849 pro fiteerde van de exploitatie der Amster damse Duinwatermaatschappij. Sint Elisabeth van Thüringen werd ais patrones verkoren, een dier vrou welijke heiligen, „die door de Kerke lijke Kunst bij voorkeur als nonnen en zelden als moeders worden voor gesteld, omdag zij door een of andere Orde, waaraan zij verwant waren, stelselmatig naar zich toe werden ge haald." Aanstonds aldus de heer Van Os hebben de Haarlemse Elisabelh- dames in haar patrones liever de ster ke vrouw in de wereld willen zien dan een in een stift getreden weduwe. De dames zijn van stonde af aan on der presidium van mejuffrouw J. van den Berg aan de slag gegaan om de doelstelling van haar vereniging te rea liseren, welke in het reglement aldus werd geformuleerd: Zij (de vereniging) stelt zich ten doel, naar het voorbeeld van de H. Elisabeth, door haar tot patrones gekozen, eigen heiliging te ver krijgen door het oefenen van werken der Christelijke Liefdadigheid, jegens r.-k. arme zieken, ofschoon zij ook andere r.-k. armen, wanneer de middelen dat toelaten, niet uitsluit. Op de hem eigen wijze, dat wil dus zeggen met een vroom gemoed en met een even treffende als aandoenlijke open hartigheid, heeft hij de honderdjarige ten voeten uit getekend, vanaf de dag. dat de vereniging werd opgericht in het „Wapen van Amsterdam" tot op de dag van vandaag, waarop zij haar zetel heeft in het voormalige Vicaris huis, Jansstraat 49. In dat „Wapen van Amsterdam",' het landelijke hotel in Den Hout, waar in 1836 Hildebrand met zijn onaangename neef Robertus Nurks uit Amsterdam ge dineerd moet hebben, is de vereniging -ie zo ongelukkig is een beetje al te stevig door mejuffrouw Griep gekust te worden, heeft in ieder geval het geluk een paar dagen onder de wol en dan een paar dagen bjj de haard te kun nen kruipen. Hij kan eens prachtig op verhaal komen en weer met goe de moed en tot een volgende griep aan de slag gaan. Nu ik zo'n verrukkelijke rustkuur met succes heb doorstaan en weer in de vrome gemeenschap der werklustigen ben opgenomen, valt het mij des te meer op, hoe ge vaarlijk het op de weg is in onze goede stad. Nee, ik doel nu eens niet op de befaamde verkeersonveiligheid (die nog veilig genoeg is om Haarlem met een eerste prijs te belonen en zijn burgers nog een jaar de nooit wisselende beker van ongevallen tot het laatste ongelukje uit te la ten drinken), maar meer op die blaffende, snotterende, hijgende, proestende, niezende en tranende menigte, die zich van 's morgens tot 's avonds langs de weg voortbe weegt en haar bacillerig bedrijf voortzet in winkel, fabriek, atelier, kerk, schouwburg of waar dan ook. „Ja meneer, wij hebben een duur geloof", verzekerde van de week een werkgever. Zijn uitspraak klonk niet bepaald origineel, maar de uit leg was toch verrassend. „Kijk me neer', zei hij, „heel veel van mijn mensen moeten 's zondags naar de kerk om de Mis te zien; horen kun nen zij niet, want er wordt voort durend geblaft, tot onder de preek toe. 's Maandags melden zich de eerste zieken en de hele week druppelt het zo door, letterlijk en figuurlijk. Dat gaat me een aardige cent kosten." Ik kon de man geen ongelijk ge ven. ofschoon ik het wellevendheids probleem in deze kwestie belangrij ker vind. Niet alleen in de kerk, maar evenzeer in schouwburg en concertzaal is het irriterend te (moeten) luisteren naar tientallen (B)laffaards, die de moed niet had den thuis te blijven, omdat ze ver- 'RÖLRIOCl. kouden waren. Zo'n voorstelling ont aardt meestal in een spectacle cou pé: twee beginnen te hoesten, tien roepen haastig ssstt, en twintig be ginnen van de weeromstuit te blaf fen. 'Dan is het een minuut stil en het spectakel begint opnieuw. Misschien is het mogelijk, dat wij heer gaan worden in het griepver- keer en dat wij om zelf veilig te zijn bedacht zijn op andermans veiligheid. Dan overkomt ons niet de tra giek van de heer, die eergisteren de Grote Houtstraat wilde overste ken. Die bestond het om midden op straat een vorstelijke en demon stratieve nies-partij weg te geven, waarbij tien antieke herenparaplu's nog te weinig bescherming konden bieden. Het scheelde maar weinig, of de rücksichtslos niezende heer was door een fietsend jongetje om vergereden. De heer werd kwaad, balde zijn vuist en riep: „Snotneus, daar je bent". En wat riep het jongetje? „Die gooit met z'n eigen naamkaartje". -artje winter moet het echter nog worden en onderwijl wer den u en ik bij voorbaat op gevrolijkt door prille voorjaarsvi sioenen. De mannen in de Bollen streek zitten niet stil en er wordt reeds hard gewerkt aan het bloe mencorso, dat opnieuw een hoogte-- punt moet worden. We leven nu toch in een tijd van hoogconjunc tuur, moeten ze gedacht hebben laten we het nu maar eens in de juwelen gaan zoeken. Het corso zal uit lentejuwelen bestaan en de pa rels van hyacinten zullen niet voor de zwijnen geworpen worden. Het kan niet op. En ik denk aan het juweel van een stad, dat Haarlem heet, met zijn oude Sint Baaf in vorstelijk hermelijn gestoken. Mag die stad in de Lentejuwelen ontbre ken, of beter gezegd: Horen die ju welen juist niet thuis in de stad aan het Spaarne? Haarlem zal het wonderlijkste en kostbaarste schrijn blijken te zijn, waarbinnen de Len tejuwelen getoond kunnen worden. Of het ooit zover zal komen, weet ik niet. De bollenmensen redeneren vermoedelijk: leen nooit juwelen uit, want pronken met andermans veren is een menselijke liefhebberij. Edoch Haarlemmers, niet ge treurd, „Haarlems Bloei" is ook niet mis. De Stichting begrijpt haar taak en gooit er met veel artistieke zin een Landjuweel tegenaan. Zo blijft er voor iedere juwelier werk aan de winkel. Mensenlief, er staat ons het ko mend jaar wat te wachten, en wie in de glans der edelstenen niet wil achterblijven, die heeft nog een lan ge donkere winter voor de boeg. Haarlemmers, benut uw tijd, slijp het edele gesteente van uw gedach ten en komt bij de inkomste van de lente met uw activiteiten: sma ragden, diamanten, robijnen. Niets is te kostbaar om het vitale Haar lem weer jonge glans te geven. Met mijn vrouw heb ik er thuis al over gesproken, wat ons agn- deel zal zijn. Ik wil het u nu reeds verklappen, wat het worden zal: een ju weel van een mantel pakje. eze indrukwekkende volzin heeft de vereniging telkenmale opnieuw geïnspireerd tot hulp op velerlei gebied. Misschien is het interessant en kele cijfers te memoreren. De eerste verstrekkingen aan de zieken bestonden uit eieren, rijst, vlees, brood en onder goed tot een bedrag van 316.72, waar mee 40 a 50 patiënten werden gehol pen. In 1878 werd de rijst vervangen door soep; een uitermate brave ziel nam het soepkoken-belangeloos op zich. Van 1880-1901 werden er ook halve Hes jes wijn verstrekt. Op aandringen van mgr. A. J. uai- lier nam de vereniging ook de zorg op zich voor behoeftige kraamvrou wen Aan die vrouwen werden be halve melk en eieren gedurende vier weken babygoederen, luiers, lakens en slopen verstrekt. In 1935 werd het gelukkige besluit genomen om aan de kraamvrouwen een warme maaltijd te serveren gedurende tien achtereenvol gende dagen; deze werden bij toebeurt verzorgd door verschillende Haarlemse families Toen die welwillendheid in '41 steeds moeilijker te verwezenlijken viel, werd het koken opgedragen aan een diner-exploitant ter plaatse, die even wel na korte tijd zijn aanvankelijk en thousiast uitgevoerde opdracht moest teruggeven. Vanaf 1951 zo wordt verder ver meld dateert het uitlenen van de zgn. kraamkoffer. In de periode van 1914 tot juli 1955 heeft de vereniging aan 3075 kraamvrouwen ondergoed, bed linnen, dekens, babykleren, 1793 uitzet- jes en 178000 luiers uitgedeeld. Sinds de oprichting der vereniging tot juli 1955 werden 24855 gezinnen aan lijfgoe deren enz. geholpen; 23631 zieken en 3075 kraamvrouwen ontvingen 16257 por ties soep, 32313 pond rijst, 2114 pond rookvlees, 20216 pond andersoortig vlees 3817 flesjes wijn 158150 liter melk. 972692 eieren, 4881 pond boter en verder room, eiwit, yoghurt, fruit en kruide nierswaren. Het befaamde „Wapen van Am sterdam" (Hotel Van den Berg), waar in 1855 de Haarlemse Sint Elisabeth Vereniging werd opge richt. De foto geeft een beeld van een prachtig stukje romantiek in Den Hout, dat nu verleden tijd te. Dat het in de romantiek ook met allemaal rozengeur en ma neschijn was, moge blijken uit bijgaand artikel. voud, 102 pet. tertiaris, in wie antieke devoties bloeiden; die heel solemneel in toog en superplie als kruisdrager de processies in de Groenmarktkerk open de, een semi-liturgische functie, die zijn religeuze gemoed kennelijk bevredigde. In dit boekje wordt verteld van de vele verschillend gepluimde vo gels, die het huis in de Jansstraat mede- bevolkten; van de ziekenhuisplannen der Elisabeth-dames, van de financiële ver richtingen der vereniging; van gezellig dansen in een tijd waarin dergelijk ver maak in katholiek Haarlem verboden was; en tenslotte van liefdadigheidspre dikaties, waarin de „grote dame van de wereld" in haar eeuwige bontmantel en de allitererende „dansende deerne" heerlijk schrille tegenstellingen waren van het schamel gekleed oud moedertje die door de brave slovende huisvrouw, die door de Sint-Elisabeth- Vereniging bezocht en gesteund werden. Wie er meer van wil weten, leze het kleine maar hartelijke boekje zelf, de fijnproever zal het smaken als ossetong. De Haarlemse Sint-Elisabeth Vere niging en hiermede citeren wij het slot van het boekje kan thans bogen op een geschiedenis van honderd jaren. Nieuwe paden zijn door haar inmiddels betreden; meerdere zullen nog moeten volgen. Het toetreden tot de Parochiële sociaal charitatieve Centra en tot het In terparochiële sociaal charitatief Cen trum staat hier borg voor. Jeugdige krachten zullen aangetrokken dienen te worden om het werk der ouderen, on vermoeid voort te zetten; zij zullen de Vestalinnen zijn, die het vuur laaiende houden, dat Jacoba van den Berg in 1855 ontstoken heeft." Advertentie LANGE VEERSTRAAT IQ TEU 11493 n zijn kostelijk geschrift laat de heer Van Os het niet bij charitatieve cij fers. Hij vertelt met zwier over het eigen huis der vereniging, bij de wer ving waarvan 'n milddadige rol gespeeld werd door Henricus van der Kolk, beter bekend als Broeder van der Kolk, een merkwaardige man van cherubijnse een- Naar wij vernemen, zal de Amster damse gemeenteraadslid, de heer J. Scherens, secretaris van de Nationale Woningraad, dinsdag 15 november in café-restaurant Brinkmann aan de Gro te Markt voor de federatie van Haar lemse Woningbouwverenigingen komen spreken over „Actuele vraagstukken in verband met de volkshuisvesting". Voor deze causerie zullen de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Hap- pé, en de hoofden van de bjj de volks huisvesting betrokken diensten worden uitgenodigd. Zondagmiddag a.s. organiseert de R.- K.A.V. „Holland" haar jaarlijkse feest middag in de Kroonzaal van Café Rest. Brinkmann. Er wordt gekiend om fraaie prijzen en het orkest „The Harlem Society", o.l.v. Frans Rooyers zorgt voor de dansmuziek. De feestmiddag begint om kwart over twee. Morgen zondag 6 november zul- len 's avonds om 7 uur in de Sint- Josephkerk aan de Jansstraat de Com pleten worden gezongen. 7-30, 9 (Hoog- 8.30. 6.30, 7.30, H. Bavo (Kathedraal): mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6 30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur.' H Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur- 18 uur: Avondmis. 1 o Li'n J*ozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. ,J„°a""eSo £,e „Dopcr (Amsterdamstraat): H B.,i m 30 (Hoogmis). H en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9. 10 30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Krueer- 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30. 8 30 10.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg). 6.30, 7.30. 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. 18 u. Avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog- mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7. 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede). 7. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3