K.A.J. speelt „De familiedictator" in Oud-Schoten Ruilen ingeslagen op politiebureau Oud-Hollandse tegels geëxposeerd in de Haarlemse Hoofdwacht Geslaagd zangersfeest in Haarlems concertzaal Manifestatie van goede zangcultuur I Haarlemmer „verkocht" kousen voor f 1.-per paar Feestavonden in twee parochies Mr. Jack treedt op ten bate van nieuwe parochiekerk in Noord Cabaret voor P.P.P. Arrestant wederrechtelijk ingesloten Haarlemse K.A.B. herdenkt haar overledenen Willibrordusvieringin oost en west Auto-snoepritjes blijken in trek te komen Haarlemse politierechter veroor deelt joyriders Interessante verzameling Van de heer Korf uit Heemstede Kring Oost Elf dierenhelpers kregen diploma Kring West Rotterdams Toneel met „Bekentenis" en Boete van f2500 wegens overtreding van Loterijwet geëist „Soli" onder nieuwe directie MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 [Brand in kelder verdieping Blik mei benzine viel op de vloer Waterstanden NYLONKOUSEN OP DE BON Nieuwe begroting in februari in de raad Aanwinsten r.-k. openlbare leeszaal' Jaarvergadering T oeristenkampeerders BUDROOMMISISIIE GEÏNSTALLEERD „De Kennemer Kunst kring" bestaat tien jaar Feestavond in Concert gebouw SANTPOORT Jonge dirigent v. K. Voor wie de toneelclub van de K.A.J.-IV in Oud-Schoten het vorige seizoen „Het portret van Aloys" heelt zien uitbeelden, behoeft het geen ver rassing te zijn, dat deze afgelopen zon dagavond een nog groter succes kon worden gehoekt met „De familiedicta tor" een blijspel in drie bedrijven van Pieter v.d. Valk in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg, welke tot de laatste plaats bezet bleek met leden en donateurs van de K.A.J. We hebben ervaren, dat o.l.v. regis seur J. P. Handgraaf een gaaf samen spel is gegeven van de zowel talrijke kluchtige momenten als die, waarin ook het serieuze even doorbrak, welke ons in zo goed als alle opzichten heeft voldaan. Al blijft het altijd mogelijk, om meer waardering te hebben voor de spelkwa- liteiten var, de een boven de ander, dit werd ons hier toch wel erg moei lijk gemaakt. Want gezegd moet wor den, dat allen uit hun rol hebben ge haald. \.at daar in zat. J. Bosma bracht de industrieel v. Voorst voortreffelijk voor het voetlicht, maar dit deed ook J. Kwakman in niet mindere mate met de zijne, die van de familiedictator. Uitstekend was de manier, waarop hij 'n stranden in deze functie aannemelijk maakte. Heel goed werd hij hierbij gesecon deerd door mej. The Mathot, als Ger- da, de oudste dochter van v. Voorst. W. de Kwant, a Paul de zoon van de industrieel, gaf buitengewoon goed tegenspel in het verzet van de huisge noten tegen de plaatsvervanger van papa, daarbij heel goed gesteund door zijn vriend Tom Deenink, van A. v. Kilsdonk. Echter ook de overigen had den zich goed in hun rol ingeleefd. Zo bracht C. v.d. Stoop jr. een heel goede creatie van een huisknecht, zoals in dit stuk bedoeld en mej. M. v. Riel een dito huishoudster, terwijl de dames W. Kwakman en B. Mathot hun daarin niets toegaven als d° rings te dochter Elly en Mia Deenink. Er is hartelijk gelachen om de vele kluchtige momenten, die dit stuk telt en we kunnen niet beter doen dan de woorden van de aalmoezenier, kapelaan Chr. Vriesekoop hier even te memoreren, die de toneelclub ge lukwenste met dit succes en hun een zelfde volle zaal toewenste voor de avonden, die nog volgen a.s. dinsdag, donderdag en zondag, als de dona teurs van het Bouwfonds de gelegen- Gisteravond om half twaalf werd de Haarlemse brandweer gewaarschuwd voor een brand, die was uitgebroken in de kelderverdieping van perceel 9 aan de Schotersingel. De bewoner van het huis wilde de kachel van de cen- verwarming wat opstoken en Tor„.;n ,riaai'toe gebruik van benzine. hij de brandbare vloeistof in de kachel goot, ontstond er plotseling een steekvlam, die het blik benzine in brand deed geraken. Geschrokken liet de bewoner het blik op de grond val len, waardoor de brandende benzine zich over de vloer verspreidde. Met de hulp van een bezoeker gelukte het hem het vuur met schuimblusapparaten te bedwingen, zodat de brandweer niet meer behoefde op te treden. Er werd weinig schade aangericht. heid wordt geboden dan hun lachspie ren eens geducht te oefenen. Volledigheidshalve moeten we hier nog aan toevoegen, dat ook het decor keurig was verzorgd. P. J. S. De eerste parochie contactavond, ge organiseerd door de Petrus-Paulus-Pen- ning van de nieuwe parochie in Noord is een overweldigend succes geworden. Nadat de voorzitter, de heer Th. K. Witte de aanwezigen in het bijzonder pastoor A. S. v. Rijn en kapelaan J. Willems welkom had toegeroepen tra den de „String Breakers" op, die er een juiste stemming wisten te brengen met hun spel en zang. Mr. Jack, die op het internationaal goochelcongres de prijs wist te veroveren in het origineel goochelen heeft met zijn kunst de aan wezigen van de ene verbazing in de anderen laten vallen. Mr. Jack heeft voor de parochianen zijn befaamde kun sten met de papegaai vertoond. Met kienspel waar zeer mooie en waardevolle prijzen belangeloos waren afgestaan heeft er eveneens veel bij gedragen tot het succes van deze avond. Na de pauze traden de String Brea kers met de Sketch „de twee broertjes met de spierballen" op. Een dankbaar applaus deed hen uitgeleide, waarna het weer de beurt was aan mr. Jack voor zijn tweede optreden. Dat deze avond als zeer geslaagd genoemd mag worden is voor een groot deel te danken aan het optreden van de medewerkers. De parochianen van de Petrus Pauius parochie hebben be wezen, dat zij door hun komst de ernst en de noodzaak van hun te bouwen kerk inzien en zijn dan ook royaal geweest voor wat betreft het financi ële gedeelte van de avond. Gezien de stemminjg die er heerste had men ge rust dooi" kunnen gaan. Hetgeen een bewijs is dat de parochianen meeleven met hun patroon en hun kerk. Wegens vernieling stond een rige hoofdwerkmeester voor de 53-ja- Haar- lem van de K.A.B. haar jaarlijkse do denherdenking gehouden. Helaas moet geconstateerd worden, dat een groot aantal leden verstek hebben laten gaan. De voetbalwedstrijd Nederland-Nöorwe- gen zal daaraan wel debet zijn geweest. In de parochiekerk van de H.H. Eli sabeth en Barbara werden de zielen vespers gezongen, gecelebreerd door lemse politierechter terecht, die, na de geestelijk adviseur, kapelaan A. Renckens, met assistentie van pater Gistermiddag heeft de afdeling Haar-1 stelling voor het werk van de H. Fa- i,i„_ I mnje en wijdde enige propagandawoor- opgesloten te zijn in de wachtkamer van het politiebureau, de ruiten in sloeg, omdat hij zich onrechtmatig van zijn vrijheid beroofd achtte. De man werd 's nachts van zijn bed gelicht, om op het politiebureau Sme- destraat verhoord te worden inzake een verkeersdelict, waaraan hij zich zou hebben schuldig gemaakt. De po litiemensen verhoorden de Haarlemmer en deden toen de deur van de wacht kamer op slot. Dat beviel de arrestant helemaal niet en hij bonsde op de deur. „Ik wil er uit", riep hij, en aangezien de mannen der wet niet reageerden en de ingeslotene nogal driftig van aard is, pakte deze een bank en ram melde haar door de ruiten. De verdediger, mr. A. van Löben Seis, wees er op, dat de politie dik wijls mensen vasthoudt zonder dat zij daartoe het recht heeft. Zo ook in dit geval, waar de hoofdwerkmeester we derrechtelijk van zijn vrijheid beroofd %vas. De verhoren waren afgelopen en men had de deur van de wachtkamer niet mogen afsluiten, als ware het een cel. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde over dit punt niet twisten, maar stelde vast, dat het niet aangaat om bezwaren te gen maatregelen van de politie op een dergelijke wildemansmanier te mani festeren. De eis luidde f 50 of 15 da gen hechtenis. Tenslotte maakte de po litierechter er f 30 of 15 dagen van. De verdediger vroeg welke tijd hem restte, om in hoger beroep te gaan. „Veertien dagen", antwoordde de po litierechter. Dinsdag 8 november. Hoog water: 10.21 u. en 23.00 u. Laag water: 5.34 u. en 18.06 u. De officier van justitie bjj de Haar lemse Rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft vanmor-en sterk geageerd tegen het ergerlijke misbruik ■van auto's dat joyriding heet en als verdacht waarvan drie jongemannen te recht moesten staan voor de politie rechter, mr. J. P. Petersen. „Het is een kwaad, dat hoe langer hoe meer om zich heengrijpt en daarom is het belangrijk dat gevoelige repressies ter afschrik king worden uitgedeeld." Twee ver dachten werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van een maand onvoor waardelijk, de derde kreeg een maand voorwaardelijk. Zij hadden gehandeld op initiatief van een knaap van beneden de achttien jaar, die de sleutel had van de autobox ach ter een kerk in Heemstede. Hij stelde een 27-jarige metselaar een 20-jarige grondwerker en een andere Haarlem mer voor, een eindje te gaan rijden met de auto van zijn baas en de metse- De oud-Hollandse tegel is een niet zo zeldzame snuisterij, die een ieder uit zijn eigen omgeving wel kent. Men neemt haar niet hele maal serieus; men bezit de tegel met een zekere mate van achteloosheid, maar vindt de snuisterij toch te aardig om haar weg te gooien. Ze vindt haar bestemming als onderzetter voor een hete theepot of als bodem voor een asbak. Zeker zal men haar niet met die eerbied behandelen die een wille keurig stuk „antiek" te beurt valt dat te pronk gezet wordt. Toch is die witte tegel met het blauwe hoekmotiefje en het soms wel aardige, soms wat onbeholpen en boers, dan weer haastig en routineus geschilderde voorstellinkje in het midden enige eeu wen geleden gemaakt door de tijdgeno ten van Frans Hals, Vondel, Hooft en Langendjjk in een tegelbakkerij waar niets dan tegels, de blanke witte en de gedecoreerde, werden vervaardigd. Als bouwmateriaal kende men vaste modellen waarop nabesteld kon worden en die bij reparatie onopgemerkt ver engen moesten kunnen worden. Ver- Schillende tegelbakkers voerden het zelfde type maar niet zonder dat kleine erschillen in de decoratie optraden. Alle handelstegels hadden ook dezelfde maat, vijf duimen, en alleen in speciale opdracht werden de maten afwijkend ®emaakt. Zie hier een vroeg voorbeeld CINEMA PALACE: „Madame Butterfly", ÏR.'?». Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. ANS HALS: „De man uit Laramie", Di-aavr" TÜden: 2.30, 7 en 9.15. L1DÓ- o*? edn voorstelling om 8 uur. 7 eA ë,„mba", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, LUXOp. U den- z'B'anke slavinnen", volw, Tij- Zo. 2 4 ,.en 9.15. Minerva- 7 en 9-15' Wo en j?la- en di. 8.15: „Bastogne", 14 j. REMBRANnT 8"15: "Europa 1951", 18 j. BOXY- r„ „Ciske cTe rat". 14 laan. en g 15' arricade", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 STUDIO-' r „Le» fruits de l'été", afgek. Start j, MaandaS 7 november die me't" ouu;hurgDe Nederlandse Come- Grote AIa"ane Pineda". 8 uur. Peters v?n n Belaardbespeling door Arie ATS, van 15.30—16.30 uur Frans u, ib.su uur. dr. RitJsi'smuseum: Volksuniversiteit: mej. Van het 1. j ,,De betekenis en invloed Kinder- en jeugdboek", 8 uur. Dinsdag 8 november „De n-,Sanh jUwburg: De Nederl. Cömedie met Frde vrouw, de moord", 8 u. terlinJ? Halsmuseum: V.U., P. Chr. v. Wes- nng. Muziek cursus, 8 uur. van normalisatie welke ook bij bouw stenen en dakpannen toegepast werd. De tegel is een product van onze oude vaderlandse industrie dat een traditie gevormd had en waarvan de ontwikke ling wel is na te gaan. Maar dan moet men-meer dan één tegel hebben! De heer D. Korf uit Heemstede is een enthousiast verzamelaar gewor den van deze antieke tegels en zijn collectie bewijst dat de grotere en kleinere verschillen in de tegelver siering de lijn van de ontwikkeling uitstippelen. Tevens blijkt welk een grote verscheidenheid van keus en mogelijkheden de tegelbakkers aan hun cliënten boden. Een deel van de verzameling Korf is deze week in de Hoofdwacht, het gebouw aan de Gro te Markt, dat de vereniging „Haar lem" bezet houdt, tentoongesteld en de verzamelaar zelf is daar soms aanwezig om met de overige lief hebbers ervaringen uit te wisselen ofwel de geïnteresseerde bezoeker in te leiden in deze interessante mate rie. Uit Italië en Spanje is de versierde tegel naar Vlaanderen gekomen. De eerste tegeis die daar werden vervaar digd vertonen heel sterk tekenen van hun afkomst: de Moorse vlechtwerken of de Italiaanse renaissance-ornamen- ten, waar later de Chinese motieven nog bij komen als het porcelein uit het verre Oosten hier wordt geïmporteerd. Tussen de Vlamingen, die tijdens de 80-jarige oorlog naar Noord-Nederland uitweken, bevonden zich ook tegelbak kers die hun bedrijf o.a. in Middelburg, Rotterdam en Haarlem hebben voort gezet. In het verloop der jaren ver waterde de band met de landen van herkomst: de medaillons werden over genomen van gravures van onze eigen Hollandse schilders en de bloemvor men werden ontleend aan de kruidboe ken; naast de decoratieve bloemrozet- ten werd de tulp als een actueel zelf standig hoofdmotief ingevoerd. Veel van de geëxposeerde tegels zijn fraai buiten iedere historische bijzonderheid om. Het prachtige witte tinglazuur, soms met een toevallig, zacht tintverloop, het handschrift in de penseeltekening, de harmonieuze kleurmenging in de ge kleurde tegels, het gedrag van het ma teriaal in de brandoven, dit alles geeft charme en bekoring welke de bezoekers van de expositie tegenover dat enkele tegeltje dat zij thuis hebben, toch min der achteloos zullen stemmen. Tot en met zondag 13 dezer is de verzameling Korf dagelijks van 2 tot 5 uur te bezichtigen. L. T. laar, die geen rijbewijs had, kroop ach ter het stuur. De wagen bleek niet van de baas te zijn, hetgeen de jongeman nen, ofschoon zij het - later te weten kwamen, er niet van weerhield naar Utrecht te rijden. Het gezelschap bleef toevalligerwijze gespaard voor ver keersongelukken. De officier van justitie vond het bij zonder vreemd, dat mannen, die bijna dertig jaar zijn, doodnuchter in een auto gaan zitten en een snoepritje maken. Hij eiste tegen de niet aanwezige v. d. H. en de metselaar v. K. zes weken ge vangenisstraf en tegen de grondwer ker Z. drie weken. De politierechter veroordeelde de laatste tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 40. De beide anderen zullen een maand moeten uitzitten. Een tweede geval van joyriding werd eveneens vanmorgen berecht. Nu waren het twee Haarlemmers geweest, die op 29 oktober van dit jaar de auto van de eigenaar van het café Die Raeckse hadden willen meenemen, maar door omstandigheden daar niet in waren ge slaagd. De sinds een week in het Huis van Bewaring gedetineerden hadden in die nacht al flink wat gedronken, eerst in een bar in Amsterdam, later in een bar aan de Koningstraat. De portier van Die Raeckse liet hen echter niet meer toe en toen gingen ze aan gepar keerde auto's prutsen. Zij forceerden de accu en maakten draden los van het contactslot, maar de motor ging niet draaien en daarom werd een volgen de wagen geprobeerd. De 25-jarige B. had daarbij wel de hoofdrol gesDeeld. Ook in deze zaak meende de officier van justitie dat een zware straf op zijn plaats zou zijn, omdat men moet besef fen tot welk excessen drankmisbruik, gevolgd door het besturen van auto's, kan leiden. Hij achtte de poging tot dief stal van benzine bewezen en requireer- de tegen B. een gevangenisstraf van drie maanden en tegen V. zes weken met voor beiden een bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. De politierechter was het met de laatste eis wel eens. maar verminderde de straffen met resn. drie weken en tien dagen met aftrek. Van Schie O.F.M. land. en kapelaan Steen- Tijdens de plechtigheid hield pater Van Schie een predikatie over het on derwerp: Na het feest van Allerheili gen, het feest van Allerzielen. Hij deed een beroep op zijn toehoorders de do den steeds in onze herinnering te hou den en voor hen te bidden. Na een ge meenschappelijk gebed, werden de na men afgelezen van de leden der Haar lemse afdeling van de K.A.B., die dit jaar zijn overleden. Gezamenlijk wandelden de aanwezi gen daarop naar het kerkhof, vooraf gegaan door priesters die het kruis beeld droegen. Zegenend trokken zij langs de graven, terwijl de aanwezi gen het rozenkransgebed baden en tel kens het gebed herhaalden: Heer, geef hun zielen de eeuwige rust... In de kapel werd tenslotte nog vijfmaal het Onze Vader gebeden. De kring Oost van de Haarlemse K.A.B.-afdeling heeft gisteren behalve het Willibrordusfeest, ook zijn tienjarig bestaan herdacht. In de beide paro chiekerken die in Oost gelegen zijn, werd 's ochtends een H. Mis van dank baarheid opgedragen, tevens tot intentie van de levende en overleden leden van die kring. In het parochiehuis aan het Teylerpiein wachtte de feestenden een ontbijt.' Veel leden namen met hun da mes aan deze gezamenlijke maaltijd deel. Na het openingswoord van de voor zitter, sprak de geestelijk adviseur van de kring, kapelaan H. v. d. Plas, over de vraag: Heeft kring Oost bestaans mogelijkheden? De adviseur wees op het vele werk, dat het bestuur heeft verricht en bracht hulde aan de twee oudste bestuursleden voor de vele vrije tijd die zij ter beschikking hadden ge steld. Voorts ging hij in op de gods dienstige en culturele taak van de K.A.B. en spoorde de jongeren aan veel vuldig deel te nemen aan het Credo Pugnowerk. De voorzitter onderstreepte de woor den van de geestelijk adviseur en wijd de enige aandacht aan het feest van St.-Willibrord. Hij spoorde de leden aan tot diepere religieuze beleving, belang- In het gebouw aan de Ridderstraat zijn zaterdag dieren-E.'I.B.O.-diploma's uitgereikt aan elf dames en heren, die met goed gevolg een cursus van de Haarlemse dierenarts dokter J. Heek hadden doorlopen en als bewys daar van op zaterdagmiddag 15 oktober een examen hadden afgelegd. De resulta ten waren beoordeeld door prof. dr. G. H. B. Tennissen en dr. S. G. Zwart. De voorzitter van de Haarlemse af deling van de vereniging voor dieren bescherming, mr. W. Boers, reikte de diploma's aan de geslaagden uit. Dit geschiedde echter na het houden van een inleidend woord en een korte toe spraak door de heer C. M. Rasch, se cretaris-penningmeester van het dieren- rampenfonds, dat de „blauwe cirkel" financiert, waarvan de heer Rasch voor zitter is. De heer Rasch drong er bij de geslaagden op aan door oefening paraat te blijven. Voorlopig krijgen de geslaagden een band )m de arm; later zullen de leden van de colonne „de blauwe cirkel" zo mogelijk geünifor meerd worden. De heer C. Schouten maakte zich tolk van de geslaagden. Zij zullen, aldus de heer Schouten, in Haarlem trachten een organisatie op te bouwen, die een voor beeld voor het gehele land kan worden. De namen van de geslaagden zijn de dames: M. C. J. Assies-Willemse te Heemstede; M. Putinga, D. van Daa- len, F. Muschter, J. Schouten-van Dijk en V. E. Piek, allen te Vlaardingen. Ver der zijn geslaagd mevrouw W. A. Vossel- man-de Witte en mej. K. F. A de Graaff, beiden uit Zandvoort, alsmede de heren C. Schouten, E. Muschter en J. J. G. van Deenen, allen te Haar lem. Van de veertien candidaten moes ten er drie worden afgewezen. Aan elk der geslaagden werd een die- ren-EHBO-trommeltje uitgereikt waar van de inhoud door dokter Heck was samengesteld. Onder auspiciën van het Konink lijk Nederlands Zangersverbond traden gisteravond in het Haar lems concertgebouw zes mannenkoren op die op ondubbelzinnige wijze heen aangetoond dat hun zangcultuur op een zeer hoog artistiek peil staat. Onder die zangcultuur verstaan we op de eerste plaats de keuze der werken en vervolgens de interpretatie daarvan. Wil de interpretatie aan de hoogste eisen voldoen, zoals dit gisteravond overwe gend het geval was, dan houdt dit dus tevens in dat er aan stemtechniek, uit spraak en zuiverheid de grootste zorg is esteed. Deze factoren die we samen gevat de zangcultuur, beter nog de koorzangcultuur noemden, waarborgden een. geïnteresseerd luisteren en genie ten. Dit wil wat zeggen wanneer men van 8 tot half 11 mannenkoren a capel- la beluistert die hun beste beentje voor zetten. Voor de pauze traden op: Mannenkoor „Krommenie" uit Krommenie. Dirigent Jan Laarveld. „Cantus Candidi" uit Am sterdam, dir. Lex Karsemeyer met een tweetal volskliederen en een negro-spi- ritual. Koninklijk Mannenkoor „Kunst na Ar beid" eveneens uit Amsterdam. Dir. Willem Wiesehahn. Dit koor kwam met werken van Viadana, Kodaly en Gota- vac, welk laatste werk een uiterst gave verklanking kreeg. Het Larens Mannenkoor dat eveneens zou optreden moest wegens ziekte van enkele leden verstek laten gaan. Zaandams Mannenkoor o.l.v. Kees Kef bracht o.a. als eerste uitvoering een compositie van de dirigent ,,De Schalmei" op tekst van Slauerhof. Een interessant maar zeer moeilijk stuk dat volmaakt werd uitgevoerd. Zandvoorts Mannenkoor gedirigeerd door B. J. Beylevelt, had bij de inzet ten van „O Sacrum" van Diadana en „Tibor" van Diepenbrock even met de zuiverheid te kwaad, maar viel op door klaarheid in de samenklank. Tenslotte de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jack P. Looij dat een Engels adventslied in de be werking van de dirigent benevens wer ken van Badings en Strawinsky ten ge hore bracht. Van de laatste componist waren het „drie Toverspreuken" die Looij ons als het ware voortoverde. Kor te stukken die een grote originaliteit in zich dragen en Strawinsky weer eens doen kennen als een der groten. Het maken van vergelijkingen bij het optreden van een zestal koren kan na tuurlijk niet uitblijven. Daarom draagt dit concert, aangekondigd als zangers festival, toch ook min of meer het ka rakter van een zangwedstrijd. Welnu, over de uitslag die we voor ons zelf maakten en daarbij zeker niet alleen staan kunnen we kort zijn. De grootste lof hebben we voor het mannenkoor Krommenie onder leiding van Jan Laarveld. Laarveld bereikte met dit koor een volmaakte klankkleur; hij weet wat hij wèl en wat hij niet met mannenstemmen kan doen. Dank zij een evenwichtige muzikale en dynami sche souplesse verkregen de werken van Goudimel, Bruckner, Schubert en Debussy, een voornaamheid waar men van zegt; „Ja, dat is 't nou". LOUK NELISSEN den aan de Centrale Volksbank, de Lan- teern en Herwonnen Levenskracht. De aanwezigen zagen zich daarna vergast op koffie en gebak, terwijl „The Sun Beamers" voor een gezellig muziekje zorgden, waarbij Johnny Calvelage de scepter zwaaide. Een woord van dank kreeg de heer Blesgraaf en zijn staf voor de goede zorgen besteed aan het welslagen van dit feestelijk ontbijt. 's Avonds kwam kring Oost bijeen in de grote zaal van St.-Bavo, waar het show-orkest van Ton van der Braak uit Beverwijk een grote caba retavond gaf. De avond werd geopend door voorzitter Reynders, die de prachtige viering in herinnering bracht en de medewerking van alle leden vroeg voor het slagen van het werkprogram. Ook de geestelijk ad viseur, kapelaan van der Plas, ver scheen op het podium om vooral de jongeren toe te spreken en te herin neren aan de woorden van een mis siebisschop over de godsdienstige toe stand in ons land. Wanneer er geen diepere beleving komt van de gods dienst hier te landen, is het droevig gesteld. Na de cabaretavond hadden de leden van kring Oost nog gelegenheid tot een gezellige dans. Het is een buitengewoon geslaagd feest geworden, waarop kring Oost nog lange tijd tevreden kan te rugzien. Na de traditionele H. Mis voor de leden van kring West, tijdens welke de geestelijk adviseur op juiste wijze het verband belichtte tussen St-Wiilibror- dus en de K.A.B., met tevens een feli citatie aan de feestvierende kring, schaarden zich ruim 100 leden en hun dames zich aan het ontbijt in de gezel lig ingerichte zaal van de heer Schroder, waarbij de kajottersband „The Heart Breakers" op voortreffelijke wijze de muziek verzorgde. Voor voorzitter Hetem was het een bijzondere vreugde zoveel getrouwen om zich heen te zien, hij memoreerde te vens dat deze kring steeds een uitste kende beurt heeft gemaakt in verband met Herwonnen Levenskracht en Kan. van Schaikfonds en spoorde de aanwe zigen aan hierin niet te verflauwen en evenmin te verslappen in het bijwonen van de ontwikkelingsavonden. Het sei zoen werd geopend door de districtsbe stuurder A. v. d. Veldt, een van de twee oprichters van ons kring, met het onderwerp „Angst voor de wereld van morgen"?, wat zoals hij het ons ver telde helemaal geen angst behoeft te zijn als we maar begrijpen dat alle techni sche uitvindingen zoals atoom, elektro techniek e.d. juist door de Schepper zijn bedoeld als middelen ten dienste van de mens. Plaatsgebrek verhindert ons dieper op dit sublieme onderwerp in te gaan. Een hartelijk applaus was de dank der aanwezigen voor de spreker. Kapelaan Geraets verzocht de aan wezigen als cadeau van de leden aan het bestuur de komende bijeenkomsten in grote getale te bezoeken. Met een goede sigaar, koffie, gebak en een slotwoord van de voorzitter werd deze geanimeerde ochtendbijeenkomst besloten. n „Bekentenis", dat het Rotterdams Toneel zondagavond in de Stads schouwburg kwam spelen, moeten man en vrouw na -lf jaar huwelijk, dat geen geestelijke harmonie gewor den is, zware strijd voeren om de bit tere consequenties te aanvaarden, in dien zp volkomen eerlijk tegenover zich zelf, tegenover elkaar en tegenover de samenleving staan. De strijd moet ge voerd worden, wanneer de man de eige naar denkt gevonden te pebben van de auto, waarmede iemand is dood gere den. Geleid door zijn gevoel voor recht en orde verlangt hij de schuldige ge straft te zien, maar dit gevoel is niet sterk genoeg, wanneer blijkt dat de schuldige zijn eigen vrouw is, die een verhouding heeft met de eigenaar van de auto. De verhouding zocht zij als geneesmiddel tegen de verveling, tegen de onopzettelijke verwaarlozing door haar man, die leeft volgens streng rechtschapen begrippen en zijn vrouw te vaak alleen laat. De schrijver, Ron. Miller, stelt haar intussen hoger dan de vreselijk rechtschapen man; zij be kent schuld en gaat de gevangenis in, en zij is het ook die inziet, welke af grond tussen haar en haar man door het ongeluk aan het licht is gebracht. Zij, die misschien donker is of blond of wit, maar in elk geval niet kleurloos grjjs kan zijn gelijk haar man, is de sterkste. De flirtende en fuivende vrouw leeft in een leegte, waarin zij meer door haar man gedrongen was dan dat zij er voldoening vond. Wanneer dit niet ver klaard en gemotiveerd wordt, gaat de figuur zweven. Caro v. Eyck verklaarde en motiveerde het wél in de gespannen en nerveuse toon, waarin zij de rol speelde, met zuivere aanduidingen van de sterk wisselende emoties; een be langwekkende figuur, mooi geschakeerd en intens gespeeld, hoewel de schrijver pas later door een vriend in enkele woorden laat verklaren, waarom zij haar houvast had verloren. Jan Teulings had precies het nette, rechte paadje gevon den, dat de echtgenoot in zijn ongecom pliceerde rechtschapenheid wel moest houden, en dat voor zijn vrouw zo uit zichtloos was. zijn spel was even recht lijnig als het vrij steile karakter van de man. De sobere en vaak gespannen sfeer, waarin de regie van Bob de Lange de voorstelling had gehouden, werd vooral gedragen door Caro v. Eyck en Jan Teulings, en krachtens de wet der te genstelling versterkt door de fieltige luchthartigheid van Eric v. Ingen als de gedistingeerde onbeschaamdeling, die het ongeluk even onbelangrijk vond als zijn verhouding met de vrouw van zijn vriend. Het was wat vreemd, dat de schrijver hem plotseling heel nobel de schuld op zich liet nemen. De voorstelling viel gelukkig niet uit een in enkele knappe hoofdrollen, en slecht verzorgde figuren op het tweede plan. Nell Koppen, eenvoudig en roe rend in haar verslagenheid en verdriet, was de weduwe van het slachtoffer; Ah Abspoel speelde pakkend de vol hardende agent van politie, en Jan Le- maire sr. was een gemoedelijke briga dier. Leo de Hartogh, gemakkelijk en natuurlijk spelend als steeds, had een mooi afgewerkte rol in de begrijpende, sympathieke dr. Frewen. De belangwekkende voorstelling van het psychologisch niet geheel voldragen stuk kreeg geboeid gehoor en langdurig erkentelijk applaus van de vrij goed gevulde schouwburg. Hk. A. De ambtenaar van het O. M. bij het gehele geval op zwendel zou uitdraaien. Haarlemse Kantongerecht, mr. H. La- geerwaard, heeft vanmorgen tegen de Haarlemmer J. v. d. M. wegens over treding van de Loterijwet een geldboete van f 2500.geëist, subs, drie maanden. Sinds twee jaar ongeveer laat v. d. M. telkens opnieuw een „nylonwonder" ge schieden, dat veroorzaakt wordt door een kaart, die voorzien is van vier bonnen van f 1 per stuk. Wanneer nu een wille keurige koper van zo'n bon deze naar de organisatie van v. d. M. opstuurt, krijgt hij na verloop van tijd een paar nylonkousen en een kaart met vier bon nen toegestuurd. Voor die kaart moet hij f 4 betalen, zodat hij dus in feite voor de kousen f 5 heeft betaald, f 4 kan hij echter terugverdienen door die vier bonnen door te verkopen. Slaagt hij daar in dan is hij dus eigenaar van een paar kousen voor het luttele bedrag van f 1. Tegen dit systeem had de kantonrech ter, mr. Th. F. Raadt, ernstige bezwaren. Hij was ervan overtuiigd dat de ver dachte op de lagere instneten van de mensen speculeerde. Bovendien, zo meende de kantonrechter, zou de ver dachte op den duur nooit aan zijn ver plichtingen kunnen voldoen. Tot nog toe had de verdachte, naar hij zelf verklaarde, steeds zijn verplichtin gen kunnen honoreren. Ofschoon de ver dachte de president probeerde te over tuigen van zijn goede bedoelingen, was deze van mening dat op den duur het De begroting 1956 van de gemeente Haarlem zal op 7 december in de af delingen van de raad worden bespro ken. De besprekingen beginnen dan om 2 uur. De openbare behandeling van de begroting in de raad vindt plaats de tweede en derde week au februari van het volgend jaar, telkens op woensdag, donderdag en vrijdag. Op woensdag 8 februari wordt 's mid dags en 's avonds vergaderd, donder dag 9 februari alleen 's middags en vrijdag 10 februari weer 's middags en 's avonds. De debatten worden dan voortgezet op woensdag 15 februari 's middags en 's avonds, op donderdag 16 februari 's middags en op vrijdag 17 februari 's middags en zonodig 's avonds. H. E. Bates: De purperen vlakte; G. Beaumont; Bij het vallen van de nacht; R. Boorsma: De jongste bediende; W. Corsari: Moorden en marionetten; W. H van Eemlandt: Code Duizendpoot; w'. H. van Eemlandt: Duister duel; E. Goudge: De vogel in de boom; Havank: Spaanse pepers; L. P. Hartley: Postil lon d'amour; H. James: In de greep; A Maltz: Vuur in de nacht; T, Gray Patton: Goedemorgen juffrouw Duif; W. B. van Rooyen: De Zweedse bruid; N. Shute: Land in de verte. „Het eindresultaat van Uw systeem is dat er iemand met de strop blijft zitten. Nu overheersen de prijzen, maar er komt een tijd dat het niet zal regenen", aldus profeteerde mr. Raedt. Volgens verdach te kan zijn systeemd niet als loterij worded aangemerkt. In zijn requisitor legde mr. Lager waard vooral de nadruk op het feit, dat op de gang van zaken geen overwegen de invloed kan worden uitgeoefend. Er is dus sprake van een soort loterij, die op de goklust van de mensen speculeert. In zijn pleidooi kwam mr. Groen, de verdediger van v. d. M„ tot de con clusie, dat er wel degelijk invloed kan worden uitgeoefend. Voordat men im mers besluit de bewuste kaart te ko pen, kan men vier mensen zoeken die een bonnetjes willen hebben. Hij cono cludeerde dan ook tot vrijspraak. Over veertien dagen zal de kanton rechter schriftelijk vonnis wijzen. (Ongecorrigeerd) De Haarlemse politie verdenkt een 26-jarige Haarlemmer van verduiste ring van een fiets, die hij in huurkoop gekocht had voor 200,-. Hij vroeg daarna aan een vriend, of deze de fiets door wilde verkopen aan een andere rij wielhandelaar. Door de bijzonder lage prijs, waarvoor de vriend het rijwiel te koop aanbood, argwaan vattend, waar schuwde de handelaar de politie, die de genoemde Haarlemmer terdege aan de tand voelde. In de nacht van zaterdag op zondag is een inbraak gepleegd in de cantine van de Haarlemse Lawntennisvereni- ging aan de Spanjaardslaan. De toe gang verschafte men zich door het in slaan van een glasruitje. Er bleek niets anders voorradig dan wat flesjes coca cola, waaraan men zich toen maar te goed deed. De Haarlemse politie ver moedt met jongenswerk te doen te heb ben. Dat het besluit van het Bloemendaal- se gemeentebestuur om het Tinholthuis ook één zondag per maand open te stellen door velen met instemming is begroet, bleek gisteren wel, toen het museum aan de Vrijburglaan zich mocht verheugen in een opvallend grote be langstelling. Met veel aandacht werden de fossielen, vogels, vlinders, kevers en diorama's bekeken. Het Tinholthuis is gratis toegankelijk op werkdagen van 10-12 en van 14-16 uur. Voortaan is het museum ook iedere eerste zondag van de maand geopend van 15-17 uur. De afdeling Kennemerland van de Nederlandse Toeristen Kampeerclub hield zaterdagavond in hotel Van Aken haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring, waarop het programma voor het volgende jaar werd ontvouwd. Het sei zoen zal 19 november geopend worden met een lezing door de heer G. van Wengen over Balinese danskunst. An dere programmapunten zijn o.m. lezin gen van de heer H. Boomsma over Joe goslavië en Dick Boer over fotogra fie. Voorts komt de heer De Kreuk spreken over de grote jaarlijkse kam- peerrallye, die dit jaar in Spanje zal worden gehouden. De voorzitter, de heer Joh. Hensen, deelde mede, dat de N.T.K.C. om ziet naar een terrein in het westen van het land om aan te kopen als kampeergelegenheid, alvorens elke mogelijkheid, tot recreatie verloren gaat door de voortschrijdende woning bouw. De N.T.K.C. denkt dit terrein te vinden tussen Haarlem en Noord- wijkerhout. Men beschikt op het ogenblik reeds over terreinen in Hui zen en Zeist. De heer J. A. Martin werd gekozen tot penningmeester. Candidaten voor een bestuursfunctie zijn nog de heren J. H. van Zandbergen en J. Schaap. Wethouder W. F. Happé heeft vanmor gen op het Haarlemse stadhuis de huur- commissie geïnstalleerd, die tot taak zal hebben klachten van huurders te behan delen tegen het in gebreke blijven van huiseigenaren om de nodige onderhouds werken te verrichten. Hij bracht de le den onder het oog dat het niet zozeer ging om het verlenen van zoveel mo gelijk vrijstellingen van de huurverho ging dan wel om te bevorderen dat de verhuurders ertoe gebracht worden de gewenste voorzieningen in de woningen aan te brengen. De commissie is gesplitst in een groep leden die het zuidelijk deel van Haarlem en een die het noordelijk deel zal behartigen. Eerst zullen de 25 klachten, die tot nu toe zijn binnenge komen, worden behandeld. De Haarlemse toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" maakt zich op om met veel feestvreugde het tienja rig bestaan te gaan vieren. De jubi leumavond zal zaterdagavond 12 novem ber gehouden worden in het concert gebouw, waar de Tirolerkapel „De Al penroos" en de humorist Ko van der Wel voor de pret zullen zorgen. Een an der programmaonderdeel is slechts aan geduid met vraagtekens, die de leden nog even in spanning houden. Na afloop van het programma is er bal met mu ziek door het orkest „The Ballroom Players." De avond krijgt een bijzonder karak ter door de prijsuitreiking aan degenen, die het grootste aantal lepeltjes ver kocht hebben ten bate van het kleuter huis „Margriet". Dit zal gebeuren door de voorzitter van de actie, de heer H. M. Hartman, tevens voorzitter van „De Kennemer Kunstkring". De bescherm heer der vereniging de heer T. van Duivenboden zal een feestrede uitspre ken. De r.-k. harmonie „Soli Deo Gloria" heeft zich zondagavond in Zomerlust te Santpoort voor het eerst sedert 46 jaar onder een nieuwe directie gepresen teerd. De heer C. Oudendijk heeft de dirigeerstok aan de wilgen gehangen, maar hij is de muziek niet ontrouw ge worden. In plaats van voor het corps zat hij er nu midden tussen is. Hij is tot zijn oude instrument teruggekeerd en blaast bas. De dirigeerstaf is overge gaan in de handen van de jeugdige Joop Heeremans. Met een concert van drie kwartier na de pauze bracht de toneelgroep van ,Soli" een vrolijk spel „Het kan er van af" en daarna moest er nog gedanst worden bij muziek van de Viebra Hagoos band heeft „Soli" zich onder de nieu we leiding laten horen. Dirigent Heere mans had het zich niet gemakkelijk ge maakt met een ouverture Alceste van Chr. W. von Gluck. Het was ritmisch nogal wat onevenwichtig, vooral door een onnauwkeurig reageren bij de bari tons. Een aarzelende klarinet klonk bo vendien storend onzuiver. Daarentegen waren de marsen Florida en Appèl aux trompettes vlotte melodieën, die een glansrijke vertolking kregen. Judex uit het oratorium „Mors et vita" van Gou nod werd fraai sonoor ingezet en was in zijn totaliteit vol stemming. En de selectie uit „lm Reiche des Indra's" was eveneens een genoegen om te be luisteren. Bij de opening van de avond werd nog even het afscheid van de heer Ou dendijk als dirigent, maar zijn aanblij ven als muzikant gememoreerd. Voorts deelde de voorzitter mede, dat m.n in 1959 het 50-jarig bestaan hoopt te vieren in uniformen. Daarvoor wordt nu reeds hard gewerkt en in enige maanden tijds heeft men met het ophalen van oude ma terialen reeds een bedrag van meer dan 1.000.- bijeengebracht. Joop Heeremans, die thans de leiding van „Soli" heeft, is pas 19 jaar. Sant poorter van geboorte is de vereniging hem niet vreemd. Zijn vader en twee broers blazen er in mee en verder zijn er nog diverde andere leden van de grote Heeremans-familie, die hun par tijtje meeblazen. Met groot enthousias me eef hij zich over de handicap van zijn betrekkelijk jeugdige leeftijd weten heen te zetten. Hij studeert thans aan de mu ziekschool van de maatschappij ter be vordering van de toonkunst te Haarlem, waar hij thans 2e jaars is. Daarnaast is hij hulp-organist in Santpoort en ont vangt hij les van Olivier Koop te Haar lem. In Haarlem had hij reeds eerder de leiding van „St. Caecilia", doch dit heeft niet lang geduurd, omdat de vereniging een fusie aanging met „Euphonia", welks dirigent oudere rechten had. Wanneer men zijn eerste optreden in Santpoort beziet, dan valt zijn pre- tige en duidelijke manier van dirigeren op; zonder overdaad, maar met attentie voor elke nuancering. Het zal echter in een zaal als Zomerlust, die ondanks al le goede bedoelingen voor een derge lijk concert niet geschikt is, moeilijk zijn om b.v. de niet melodie voerende par tijen voldoende te temperen, zodat een afgewogen en muzikaal verantwoord ge heel onstaat. Het eerste optreden van deze jonge dirigent was veelbelovend. De heer C. Oudendijk begon destijds op vrijwel dezelfde leeftijd. Joop Heere mans heeft dus alle tijd om „Soli Deo Gloria" met zij opvattingen vertrouwd te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3