Afscheid van Suriname FT TT.^FN T ITT FEESTEND SURINAME Koninklijk Paar §gf 1 op de terugreis Vier doden en drie gewonden in het verkeer Ontsnapte jongelieden beroven „gastheer" Helvoirt spant de kroon in E.H.B.O.-kampioenschap K.V.P. PARTIJRAAD Waarschuwing aan de ziekenfondsen Het kind Vliegramp in Mexico Diner in Lissabon kJStUP llfiMiL Zanghulde T.Y.-uitzendingen van de reis naar de West IRRITEX GLYCA LANCLINE CREME MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 PAGINA GRATIS PROEFBOEKJE EN BROCHURE VRIJBLIJVENDE DEMONSTRATIE anten uit Nieuw- Drie en.m,ea UitgeWezeH JONGEN VAN 10 M HOOGTE GEVALLEN Portugese onderscheiding voor mr. Van KI effens OPVALLENDE GELIJKENIS Prijs van Koningin- Wilhelminafonds D/N verzorgt üw Huid met Benoemingen in het bisdom Haarlem Minister en zoontje in regeringsdakota gedood Eiindhovenaar gewurgd aangetroffen in België Zondagmiddag hebben Koningin Juli- 6na en Prins Bernhard afscheid geno den van Suriname. Hun tocht door Pa ramaribo werd een ware triomftoch.t ~e gehele bevolking scheen uitgelopen 'e zijn om Koningin en Prins, wier aan wezigheid in dit rijksdeel van hoog tot laag en door jong en oud met zoveel Vreugde was begroet, een ware ovatie ten afscheid te brengen. Het was dui delijk, dat de Koningin zeer ontroerd Wks door dit huldebetoon en dat ook rij, evenals Prins Bernhard, slechts no de afscheid nam van haar onderdanen Ui dit Zuidamerikaanse deel van het •"minkrijk. Op het vliegveld Zanderij waren tien tallen autoriteiten, een erewacht en Indianen ten afscheid. Lange tijd onder hielden Koningin en Prins zich met de aanwezigen en toen om vier uur de Il-L.M.-machine „Jan van Riebeek" met de Koninklijke standaard in top naar het einde van de startbaan taxide, was er dan dus een definitief slot gekomen aan deze reis van bijna drie weken door de Amerikaanse delen van het honinkrijk. Vanmorgen is de „Jan van Rie- aeek" op het vliegveld Dakar in Frans West-Afrika geland en drie uur later weer opgestegen. Om half vijf yanmiddag wordt het Koninklijk paar yi Lissabon verwacht, waar het de gast 's van de regering van Portugal. Vanavond biedt president Lopes een diner aan in het Ajuda-paleis in Lissa bon. Het Koninklijk paar zal de nacht doorbrengen in een hotel in Sitra, een plaats op ongeveer dertig kilometer van Lissabon. Dinsdagmorgen tien uur Ned. tijd zal bet Koninklijk paar uit Lissabon ver wekken naar Amsterdam. Verwacht Wordt, dat het vliegtuig des middags bhi half drie op Schiphol aankomt. Zaterdag hebben Koningin en Prins dog een bezoek gebracht aan Lelydorp, experimenteel bedrijf voor landbouw bp minder vruchtbare gronden. Hier Was de gehele Indonesische bevolking Samengestroomd en het leek hier wel het verre Oosten naar het verre Westen was overgeplaatst In de reeds Van hitte trillende lucht weerklonken de zacht tinkelende klanken van de pamelang, terwijl tal van vrouwen, ge leed in sarong en kabaja, met een bosterse rust het grote gezelschap van boge gasten gadesloegen. Op de terug- Adverte vtie °Wroom: 'uy*Ua@lstraat 71 Geopend 8.30-6 uur (ook 's Zaterdags) T«lef. 720208-724208 T ramlijnerv 16-24-3-2-Buj E Talenstudie met en zonder gramofoonplaten Tijdens het weekeinde zijn als ge- Volg van verkeersongelukken vier per- *°nen gedood en drie gewond. „Te Asten werd zaterdagmiddag het jylarig zoontje van het gezin G. bij het bhvoorzichtig oversteken van de rijweg b°or een personenauto aangereden en °P slag gedood. - In Giethoorn heeft zondagavond een verkeersongeluk twee doden geëist. De ^„jarige motorrijder G. Vlot uit Steen- Wijkerwold werd waarschijnlijk verblind Whgevolge waarvan hij een voor hem vendelende vrouw aanreed. De vrouw, ?e 46-jarige mevr. M. H.-A., moeder •an vijf kinderen, werd met een zo 5r°te kracht op het wegdek geworpen, S.at zij vrijwel onmiddellijk overleed. >,,e motorrijder stierf eveneens ter Waatse. -De 29-jarige H. W. v. Veen uit Gla- Jbfbrug, vader van twee kinderen, werd -.myrdagavond als bromfietser op de .6«sweg Hengelo-Enschede aangereden r°r de Oldenzaalse automobilist J. H. en op slag gedood. De autobestuur- .reed na de aanrijding door. De Wn e kon aan de band van autode- V,.b die op de plaats van het ongeval gevonden zijn identiteit vast- bil n- In Oldenzaal bleek G. echter t0 1 meer aanwezig. Wel stond zijn au- Zjj'P de garage maar hij bleek zelf te verdwenen naar Deventer, waar de ben 'v hem zondagmorgen vroeg in "otel arresteerde. G„ die ingeslo- tie .%Ver':i en voor c'e officier van justi- vPom Almelo zal worden geleid, heeft kcfjbdat de aanrijding plaatsvond, blij- 2 onderzoek, alcohol gebruikt. «er\°n^a&avon(I Is nabij Musselkanaal dri,. aanrijding voorgekomen waarbij DePersonen ernstig werden verwond. £Peel ongehuwde 24-jarige landbouwer nu\V(je an uit Musselkanaal zou zijn ge- Peeljv, 2hster, mevrouw C. Anninga- baar 2ab uit Veendam per motor Zooptjp bushalte brengen. Het 5-jarig 3VruSSg®^yan de arbeider M. Eisinga uit anaal stak vlak voor de motor do0r over en werd gegrepen. Hier- de duo amen zowel de motorrijder als bloedenrtarSagiere te vaHen- Zij bleven dat s PP„ ggen- Een arts constateerde, gelopèn ,JTscherlelbasisfractuur had op- Senschu'rldinVrouw A.-S. kreeg een her- Verwondinge^j Het kind Uep ernsti2e Infiltr Gui de Nederlands?*'? hlolukkers, die door Guinea zijn uit™ orIteiten uit Niéuw- naar Indonesië w,5eWezen en per schip toestemming van vervoerd, zijn met pteiten te Mat» Indonesische auto- petreft hier een assar ontscheept. Het in 1952 en 1953 n„a,m-aI Indonesiërs, dat Fakfak was geïnm eiland Gag en bij gen genomen £e?rd en wel"d gevan- gevangenisstraffin en Inmiddels hun volgens de eeiaÜ "'tgezeten en zijn nu, palingen, uitgew?? lnternationale be" herkomst Wezen naar hun land van (P.I.A.) weg werd' nog een Hindoestaans offer feest bijgewoond. In de middag was er in het stadion een zanghulde van 18.000 kinderen, die tevens demonstraties gaven. De kinde ren brachten met hun vlaggetjes zwaaiend, de hoge bezoekers een onge dwongen ovatie. Zondagmorgen werd een kerkdienst in de kerk der Evangelisch Lutherse gemeente bijgewoond. Direct daarna heeft de Koningin, het monument dat Nederland Suriname schonk uit dank voor de hulp in en na de oorlog ont huld. Het is vervaardigd door de beeld houwer Mari Andriessen. De Koningin zowel als de minister-president van Suriname hielden een geïmproviseerde redevoering. Tot slot bracht deze laat ste een driewerf hoera uit op H. M., op de Prins en op de rijksgedachte. Dit werd door de duizenden, die de onthul ling meemaakten, luide overgenomen. De plechtigheid was een diep ontroe rend besluit van het bezoek van het Koninklijk paar aan Suriname, ontroe rend wegens de spontane hartelijkheid, die sprak nit de geïmproviseerde rede voeringen van de Koningin en de pre mier en uit de reacties van het pu bliek. In het inlandse dorp Albina aan de Marowijne-rivier had H. M. Koningin Juliana op een van haar tochten door Suriname een hartelijk onderhoud met de groep Indianen, welke haar opwachting kwam maken. De foto geeft een beeld van deze ongedwongen ontmoeting. Een 24-jarige en een 23-jarige jonge man, hebben dezr dagen kans gezien te ontkomen uit een opvoedingsgesticht te Vledder. Ze gingen liftend naar Gro ningen, waar een hunner woont. Zij wisten van een oude relatie geld los te krijgen en gingen prompt aan de zwier. In een bar ontmoetten ze een Gronin ger. die teveel aan Bacchus had geof ferd. Nadat zij zich enige tijd door de royale gastheer hadden laten onthalen, „beloonden" zij hun gastheer met een fikse beroving. Zij gingen nl. met hem naar buiten waar de man van zijn por- temonnaie met een paar honderd gul den en van zijn nieuwe bromfiets werd beroofd. Het tweetal vertrok op de bromfiets in de richting Leeuwarden om naar Amsterdam te trekken, maar reeds bij Zuidhorn botsten ze tegen een boom. De oudste werd vrii ernstig gewond en ging in het nachtelijk uur op zoek naar een dokter. Dat wekte argwaan. De rijkspolitie ontfermde zich over hem en ontdekte dat ze te doen had met een van de daders van de beroving in Gro ningen. De jongeman werd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hjj was in het bezit van de portemonnaie, het geld was verdwenen. Zijn vriend had intussen op eigen houtje liftend de reis voortgezet. Hjj werd in Amsterdam door de hoofdste delijke recherche in de kraag gepakt en teruggebracht naar Groningen. Het tweetal zal ter beschikking van de of ficier van Justitie worden gesteld. Advertentie Ter gelegenheid van het bezoek van H. M. Koningin Juliana aan de plaats Meerzorg in Suriname, werd hier een nieuwe tempel van de Hindoestani van de Arya Samaj ingewijd. Meisjes brengen H. M. bij deze plechtige gelegenheid naar Hindoestaans gebruik een bloeme.ik.rans. In Paramaribo heeft H. M. Koningin Juliana een vergadering van de raad van ministers van Suriname voorgezeten, waarna zij samen met Z. K. H. Prins Bernhard de z.g. Granmansof „Groot-opperhoofden" van Suriname ontving. De foto toont H. M. in gesprek met een „granman". Gedurende de afgelopen weken heeft de Nederlandse Televisiestichting jour naals uitgezonden van de reis van het Koninklijk Paar naar de West. Dins dagmiddag half drie zal een directe reportage van Schiphol worden gegeven van de terugkeer van Koningin en Prins op Nederlandse bodem. De Nederlandse Televisiestichting is voornemens op woensdag en zaterdag steeds van 7.15 tot 8 uur desavonds een volledige filmreportage uit te zen den van de Koninklijke reis. Zaterdagnacht schoof de 14-jarige B. T. in Den Haag het laag gelegen raam van zijn slaapkamertje op de tweede etage open. De jongen tuimelde daarbij naar beneden en maakte een smak van tien meter. De GGD heeft hom met een linkerenkelfractuur en vermoedelijk een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. De Nederlandse ambassadeur te Lis sabon, mr. E. N. van Kleffens, heeft uit handen van de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Paulo Cunha, de versierselen van Grootkruis van de orde van Christus ontvangen, een on derscheiding, die Van Kleffens onlangs wérd toegekend. Zaterdag zijn te Helmond de nationale wedstrijden gehouden voor de nationale kampioenschappen, uitgeschreven door de katholieke nationale bond voor E.H.B.O. Zeventien ploegen, d.w.z. negen juniorengroepen en acht groepen senioren, uit het gehele land hebben aan deze wedstrijden deelgenomen. De af deling Helvoirt spande daarbij de kroon door beslag te leggen zowel in de ju nioren- als in de seniorenklasse op de wisselbeker en de eerste prijs. Voor de eerste prijzen waren medail les beschikbaar gesteld door de com missaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. De Quay, en door het Oranje Kruis. In de seniorenklasse behaalde Leiden de tweede prijs, Zuylen de derde prijs, Kloosterzande de vierde prijs en Am sterdam de vijfde prijs. De comman- dantsprijs werd gewonnen door mej. Pijnenburg van de afdeling Helvoirt. Deze prijs bestond uit een verbandtrom- mel. beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur Helmond. De prijzen in de juniorenklasse wer den gewonnen door de afdeling Alk- De aandachtige lezer zal hebben op gemerkt, dat in het nummer van zater dag, op pagina 11, onder het kopje „Op vallende gelijkenis" de foto's abusieve lijk zijn verwisseld. Het kerkje van Le Corbusier diende links, het Afrikaanse paleis rechts te staan. maar tweede prijs, derde prijs Alphen a. d. Rijn, vierde prijs afdeling Culem- borg, vijfde prijs Koevorden. De com- mandantsprijs werd gewonnen door M. Sterken uit Helvoirt. Deze prijs was ook een verhandtrommel, beschikbaar gesteld door de actie „Voor God". Prijzen waren o.m. nog beschikbaar gesteld door de souvereine en militaire orde van Malta, het Nederlandsche Roo- de Kruis en de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O. De door H. K. H. prinses Wilhelmina be schikbaar gestelde ereprijs voor de onlangs gehouden radioprijsvraag ten bate van het Koningin Wilhelminafonds is gewonnen door mej. A. C. van Vuure te Rotterdam. De prijs, een porceleinen beeldje, enige vogels op een tak voorstellend, is in een daartoe bijeengeroepen vergadering van het dagelijks bestuur van de Rotterdamse afde ling van het Koningin Wilhelminafonds door de voorzitter, de heer Phs. van Ommeren, na een korte toespraak aan de prijswinnares uitgereikt. Het verheugde de heer Van Om meren te kunnen constateren, dat onder de brede lagen van de bevolking grote be langstelling bestaat voor dit fonds en dat deze belangstelling nog steeds groeiende is, dit mocht o.a. weer blijken uit het grote aantal deelnemers aan de gehouden radio prijsvraag (Vervolg van pagina 1) Een der afgevaardigden bracht de reeds bekende bezwaren van prof. v. d. Grinten tegen een ministerie van P.B.Ö. naar voren. Prof. Romme erkende, dat een dergelijk ministerie de indruk kan wekken, dat de staat meer invloed op het bedrijfsleven wil uitoefenen. Het tegendeel is echter waar. Dit ministe rie kan bepaalde belangrijke zaken juist in handen van het bedrijfsleven leggen. „Het is te zot om los te lopen, dat de loonvorming in handen van Sociale Zake nligt en dat de minister voor de P.B.O. er niet een minstens gelijke in vloed op heeft. Dit geldt met betrek king tot Economische Zaken ook voor het kartelwezen", aldus prof. Romme, die overigens in het streven van de K.V.P. geen aanwijzing wilde zien, dat de P.B.O.-minister beslist een K.V.P.- er zou moeten zijn. De vergadering liep ook warm voor het jeugdsparen. In het ontwerp werd de wenselijkheid uitgedrukt te overwe gen het sparen verplicht te stellen, in dien het algemeen belang dit vordert en de resultaten onvoldoende zijn. De kring Den Haag wilde van geen verplichting weten. „Men moet het individu de vrij heid laten bezitloos te willen blijven", aldus een der afgevaardigden. De heer Koersen verdedigde het ontwerp en ontkende, dat er sprake zou zijn van dwang. Men wilde slechts de mogelijk heid openlaten om te kunnen overwe gen of een eventuele verplichting wen- selyk zou zijn. Voorzichtiger kon het met. Desalniettemin eisten de tegen standers stemming, de enige keer ge durende de hele vergadering. Het amendement Den Haag werd verwor pen. Ziekenfondsbrillen In het ontwerp werd voorgesteld de taak van de ziekenfondsen te beper ken en de fondsen te verbieden het ter rein van het particuliere bedrijf te be treden. Op de achtergrond hiervan speelde kennelijk het besluit van enige Amsterdamse ziekenfondsen, zelf voor opticiën te gaan spelen. Tegen de ver bodsbepaling kwamen enige zieken fondsdeskundigen in het geweer, omdat het hier slechts een zeer klein onder deel betreft van het ziekenfondspro bleem; de fondsen zou aldus niet ver boden worden b.v. eigen ziekenhuizen te bouwen. Prof. Romme wilde echter in geen wijken weten. Alhoewel ondeskundig op dit terrein, waarschuwde hij tegen een „dreigende misstand". Wanneer de zie kenfondsen, waarbij 80 pet. van het Ne derlandse volk wettelijk of feitelijk ver plicht aangesloten is, zich gaat bege ven op het terrein van fabricage en distributie, bestaat het gevaar, dat zij een enorme economische macht in de staat zouden gaan vertegenwoordigen. Daarom vond prof. Romme het nuttig om tijdig een waarschuwende vinger op te steken in de vorm van een verbod, al was hij bereid de beperking „anders dan in bijzondere gevallen" nog iets af te zwakken met „zo nodig". De com missie van gedelegeerden zal zich nog over de juiste formulering bera len. De kring Utrecht had bezwaar tegen de formulering van het ontwerp met betrekking tot de goedkope agrarische j produktie, tenzij eveneens werd uitge- i drukt, dat ook de industrie, de woning- j bouw en de dienstverlening op goedko- pe wijze dient te geschieden. Men nam tenslotte genoegen met een „zo goed koop mogelijke produktie". De kring Overijssel wilde de kinderbijslag „even zeer voor zelfstandigen als voor loon- trekkenden". Prof. Romme had echter bezwaar tegen deze formulering, omdat de kinderbijslag voor zelfstandigen an ders ligt dan voor loontrekkenden. In kringen van de eersten wenst men bij slag van het derde kind af, terwijl voor de loontrekkers de bijslag voor al le kinderen nog wel enige tijd gehand haafd zal blijven. Verscheidene kringen wilden de materiële verzorging van de militairen nader gepreciseerd in het program zien opgenomen. De heer Van Vliet wilde echter niet verder gaan dan een algemene formulering, daarbij de details aan de kamerfracties overla tend. Ook hiermee ging de vergade ring akkoord. Onderwijsvernieuwing De programcommissie kwam met een gewijzigd hoofdstuk voor het onderwijs, waarin enige punten veel kritiek ont moetten, zoals de verlenging van de leerplicht tot 16 jaar en verplicht part time-onderwijs tot 18 jaar. Ten aan zien van de verlenging vreesde men o.m. nog grotere moeilijkheden bij het werven van jeugdige arbeidskrachten in de landbouw. Aan het verplichte part-time-onderwijs wenste men „zon der loonderving" toe te voegen. Prof. Gieien en pater Stokman voerden het ontwerp echter onbeschadigd uit de strijd, waarbij o.m. werd opgemerkt, dat het gebrek aan schoolgebouwen de eerste jaren toch geen uitbreiding van de leerplicht zal toestaan. Van verschei dene zijden werd gepleit voor vermin dering resp. afschaffing van gemeen telijke bereidverklaringen voor het stichten van scholen, met name voor het technisch onderwijs. Het ontwerp komt een eind tegemoet aan deze wen sen. Tenslotte werd het ontwerp-verkie- zingsprogramma goedgekeurd. De can- didaten voor de a.s. verkiezingen zullen het programma in deze vorm moeten onderschrijven. Hef is echter niet be doeld als verkiezingsmanifest. De voor zitter zegde voor massale verspreiding een vereenvoudigde en gepopulariseer de bewerking toe. Geneest puistjes, jeuk en Irritaties. Als Dag- en Nachtcrème te gebruiken. HELPT DIRECT! Tube f 2.25 Alléén GLYCa ruwe, rode en n Senee«* honden. niVfr°2?en Geneest een droge huid! j Pot f 1.50 Tube f J.— DR SWAAB'S SPECIALITY'S Hebt U al eens opgemerkt welk een golf van vertede ring er plotseling door een treincoupé kan slaan als er een baby binnenkomt? Het duurt in zulk geval nooit lang of eenieder zit met een beate glimlach naar het wurm te kijken en als het éven wil slaat het hele aan wezige gezelschap al spoedig aan het kirren en sissen. Babies maken soms alleen door er te zijn van doodernstige mensen een troep volslagen idioten. Gisteren kwam er ook een moeder met een kind op de arm de trein in stappen. Het was een móóie baby, dat moet gezegd. Hij kwam gezellig naast mij zitten. Wij, mijn medepassagiers en ik, waren een en al beminnelijke inschikkelijkheid. Bij Abcoude reeds zat mijn overbuurman „boe" te doen vanachter zijn krant. En het kind ver slikte zich tot ons aller vreugde van het lachen. Om ook wat persoonlijks in het algemeen verwennen van het kind bij te dragen deed ik een goo- cheltrucje met eeh cent. Maar dat be greep het niet. Babies kunnen soms verschrikkelijk kort van begrip zijn. Deze begon na mijn magische toer aanstonds een pruillip te trekken. Om de dreigende volkswoede te smoren trok ik toen maar gauw een gek ge zicht. En dat dééd het dan gelukkig wel. Ik was weer in genade aangeno men. Nu is het zo met babies in treinen dat zij zich op een gegeven moment gaan vervelen en zij geven daar meest al onbewimpeld blijk van ook. De on derhavige baby was ons reeds nabij Utrecht terdege moe. En hij ging dus nu over tot het bekende passagiers pesten. Maar wij allen waren nog lié- ver de trein uitgevallen, dan er aan merking op te maken. Wij bleven, zij het ietwat krampachtiger dan voor heen, glimlachen. Maar plots deed het kind een vin nige uitval naar mij en stak een vin nig vingertje precies in mijn oog. Nu ben ik ten aanzien van babies een en al soepelheid, maar dit ging mij te ver. En ik riep dus spontaan: „Hé, kleine rekel, dat mag niet". Op hetzelfde moment was ik een outcast. Ik ben maar traanogend naar een andere coupé gegaan. Want reeds had een omvangrijke en bijzonder gespier de heer zo in het algemeen laten we ten „dat sommige zogenaamde heren wel heel gauw aangebrand waren". Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: rector van het O. L. Vrouwe-gasthuis te Amsterdam J. C. A. Huibers, die con-rector was aldaar. Tct rector van de Voorzienigheid te Sche- veningen A. N. Duinisveld. die kape laan was te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus) Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduina) B. J. M. van Balgooy, tot ka pelaan te Oegstgeest P. A. M. Hoogen- bosch, tot kapelaan te Wateringen A. Buis, die kapelaan was te Langeraar. De Mexicaanse minister van verbin dingen en openbare werken, Carlos La- zo. is zaterdag op een vlucht met een regeringsdakota nabij Mexico-stad verongelukt. Met hem werden nog twee inzittenden gedood, onder wie zijn tien jarige zoon .Twee andere zoons van de minister, jongens van 9 en 8 jaar, lie pen evenals de overige negen inzitten den verwondingen op. (UP-AFP) Zaterdag is in een beek op 200 meter van de Turnhoutse Baan te Oostmalle het stoffelijk overschot aangetroffen van Jac. v. d. V. uit Eindhoven, die door wurging om het leven is gebracht. „God zegene u", was de heilwens voor H. M. de Koningin bij haar bezoek aan het Surinaamse dorp Alkmaar, waar zij een bezoek bracht aan het Hindoestaans Kindertehuis. De Koningin was in Alkmaar aangekomen met een boot van d* Alcoa-bauxietmij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5