strop ij leven met de om de hals" Gric de TVoormart. ftS Westduitse bisschoppen vragen begrip voor de christelijke vakbond Kruiswoordraadsel Veehouders in vergadering: Ui Vakbonden in West-Duitsland eisen verhoging der lonen Zij wensen niet aan de te lopen Drie jaar geëist wegens doodslag Regeringen niet competent t.a.v. private Rijnconventies CD. U-politici vrezen radicalisering van het eenheidsvakverbond Minister Erhard weet onmiddellijke staking in Roergebied te voorkomen Vliegende Noors—Nederlands akkoord voor atoomsamenwerking verlengd Met nieuwe reactor-projecten zal aanvang gemaakt worden een tijgerslang Stoelen voor de beste stuurlui DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 PAGINA Offer van de boer Verdeel en heers Besluit Snipverkouden Straks hebt U griep I 02^ Mr. K. P. van der Mandele: 'Garant'ïnriïs Soekarno installeert chef-staf l\asution Indonesisch leger heeft een nieuwe leider Culturele dag iNoord-Holland-1955 Fruitteeilfcbond van de K.N.B.TJB. in oprichting Drie reizigers tussen trein en perron Ongelukken lopen goed af Prof. dr. N. H. Swellen- grebel treedt af 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 In metaalindustrie en mijnen: Onderscheiding voor Australische zee-officier Ambtsaanvaarding prof. dr. A. J. F. Kobben Administrateur in Indonesië beroofd Katholieke Illustratie Harde woorden zijn er gisteren ge vallen op de vergadering van de vak groep-veehouders van de L.T.B., welke te Haarlem werd gehouden. Er heerste ter vergadering bepaald een verbitterde stemming, omdat de veehouders, zoals zij dat uitdrukten, dagelijks leven met de strop om'de hals, zodat het ieder uur tnet hen gedaan kan zijn. De strop was natuurlijk bijna traditiegetrouw de melkprijs, die opgezet zal worden volgens de berekeningen van het Land bouw Economisch Instituut (L.E.I.). Met krachttermen bijna maakten de af gevaardigden het iedereen wel duide lijk. dat het zo niet langer kon gaan en het feit, dat er niet minder dan vier en twintig voorstellen betreffende de melkprijs op de agenda prijkten, be wees wel, dat de kwestie de L.T.B.'ers hoog zit. Nogmaals werd vastgesteld, dat het L.E.t. bij zijn kostprijsberekening voor de -elk van een verkeerd standpunt uitgaat. Het bestuur liet als zijn mening horen, dat in die berekening de werke lijk betaalde lonen moeten worden ver werkt; dat de eigenaarslasten ten volle tot uitdrukking moeten komen en dat de vergoeding voor de boer als be drijfsleider hoger gewaardeerd dient te worden. Zoals gezegd werd de discussie op bittere toon gevoerd. Er werd op ge wezen, dat het L.E.I. uitgaat van de pachtprijzen en de eigenaars met de lasten laat zitten. Vele afgevaardigden kwamen met dreigementen, propageer den een langzaam-aan-actie, wilden de melkproductie beperken of zelfs de le vering van melk, behalve aan instel lingen enz., gedurende een week stop zetten. Aan de hand van cijfers en an dere argumenten v/erd aangetoond, dat de arbeider, die bij wijze van spreken vijf dagen in de week werkt tegen de boer acht, veel beter af is dan de boer. De heer Roeleveld, een der bestuurde- ren van de vakgroep, die de berekening van het L.E.I. van dichtbij meemaakt, deed de zaak eens goed uit de doeken. Hij liet zelfs iedereen papier en potlood bij de hand nemen om de hogere melk- wiskunde van het L.E.I. niet helemaal onbegrijpelijk te maken. Hij herinnerde er aan, hoe na de oorlog de Nederlandse boer een groot offer heeft moeten bren gen tot herstel van de vaderlandse eco nomie en dat de producten 200 miljoen gulden in prijs beneden de wereld markt lagen om ons land er bovenop te helpen. Nu heeft de boer toch wel recht op de volledige waardering van zijn werk. Het ziet er echter naar uit, dat dit het komende jaar weer niet zal ge beuren. Volgens de L.E.T.-berekeningen zullen er opnieuw drie melkprijzen ko men naar het systeem van het vorig jaar, toen er een garantieprijs van 22 et. per liter werd gesteld met een toeslag voor bepaalde gebieden, waardoor er bovend:'en prijzen kwamen van 22,85 ct. en 23,70 ct. per liter. systeem gehandhaafd zal blijven. Dat scheelt de regering namelijk 50 miljoen. „Intussen zijn de veeboeren de dupe van dat gelilliputter", zo verzekerde hij, „zij verkeren in nood. Maar willen wij iets bereiken, dan zullen wij gezamen lijk een actie moeten ondernemen." Vele afgevaardigden spraken nog een hartig woordje, dat niet verkeerd ver staan kon worden. Voorzitter Van der Weijden sloot zich volkomen bij de woorden aan en merkte nog op, dat de regering volgens het systeem „verdeel en heers" de boeren listig tegenover elkaar heeft gezet. Hij vreesde, dat er met name uit het zuiden en het oosten geen steun -te verwachten was en dat het derhalve heel moeilijk zou zijn de boeren eensgezind bij el kaar te krijgen. Tenslotte werd met algemene stemmen besloten, dat het standpunt van de L.T.B.-veehouders aan alle betrokken instanties ter kennis zou worden ge bracht. In feite komt dat dus hierop neer, dat de veehouders in het westen des lands niet meer aan de L.E.I.-band wensen te lopen. De overige punten van de agenda konden betrekkelijk vlot worden afge werkt. In het vakgroepbestuur kwam geen wijziging. De heer B. G. Bles, hoofdambtenaar bij de L.T.B., werd gehuldigd vanwege zijn zilveren-jubileum en voorzitter Van der Weijden overhandigde hem onder woorden van grote lof het ere-diploma van de organisatie. Advertentie Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank eiste maandag drie jaar gevangenisstraf met aftrek tegen een 38-jarige Heérlenaar die terecht stond wegens doodslag. 10 November van verleden jaar kreeg de man na afloop van een danspartij een woordenwisseling met zijn vrouw. De ruzie liep tenslotte zó hoog,- dat hij een zakmes greep, waarmee hij zijn vrouw verwondingen toebracht. Later stak hij haar met een broodmes. De vrouw overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. De achtergrond van de doodslag werd zowel door de officier van justitie mr. W. Moors, als ook door de verdediger nader uiteengezet. Verdachte, aldus de officier, was door zijn ontrouwe vrouw getergd tot het uiterste. Daar kwam nog bij, dat hij tengevolge van een ver blijf in het concentratiekamp ziek was en geruime tijd in een sanatorium moest worden verpleegd. Een psychia trisch rapport van prof. dr. Baan uit Utrecht noemde verdachte niet of nau welijks toerekeningsvatbaar. De officier van justitie waagde dit te betwijfelen. Volgens 'hem was verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar. Rekening houdend met dit feit vroeg de officier tenslotte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte clementie. Volgens hem was verdachte niet toere keningsvatbaar. Op grond daarvan vroeg hij ontslag van rechtsvervolging met ter beschikkingstelling van de re gering. Tevens legde de verdediger een petitie van 46 buren van verdachte over, waarin dezen ook aandrongen op clementie. Uitspraak 21 november. 62. Als aan de grond genageld luistert Eric naar de wegstervende echo's van de sinistere kreet. Monoch was er dus niet alleen, is zijn eerste gedachte, maar wie is dan die anderezijn er nog meer? De duisternis verwensende, schar relt hij tastend voorbij, waarbij Wolf hem als gids dient. Gaandeweg wordt het lichter om hem heen. Klaarblijkelijk brandt er ergens vóór hem verlich ting. Om zijn aanwezigheid niet te verraden, beveelt hij Wolf achter hem te blijven en zet geruisloos zijn weg voort. Hoewel hij op zijn hoede is voor een mogelijke onverwachte ontmoeting, hetzij met Monoch hetzij met anderen, kijkt hij toch zijn ogen uit aan zijn omgeving. Het is ongetwijfeld de merkwaar digste grafheuvel, welke hij ooit zag. Het lijkt meer een onderaardse burcht met prachtige zalen en kolossale beeldhouwwerken en pilaren, maar wat hem het meest met ontzag vervuld is de zachte flonkering van goud en kostbaar ge steente in het halfduister. Waarschijnlijk zijn deze schatten de redenen waar om Saran zowel als Monoch zoveel belang stelt in Tuaim Mor. Voorzichtig gluurt hij om een hoek. Aan het einde van de galerij bevindt zich de ruimte waar de geheimzinnig flakkerende verlichting vandaan kwamen dan ziet hij de stille gedaante, welke nabij de ingang van de zaal ligt uitgespreid. Even weifelt hij, dan treedt hij met grote geruisloze passen naderbij. De roerloze ge stalte is Monoch. De Opperdruïde is dood. De heer Roeleveld betoogde, dat men moet komen tot een gemiddelde garan tieprijs voor het gehele land met een hogere prijs voor de eerste 18.000 liter. Spreker vreesde echter, dat men daar toe niet zal overgaan en dat het oude President Soekarno heeft maandag de 37-jarige kolonel Abdul H. Nasution de zilveren sterren, die de rang van gene- raal-majoor aangeven, opgespeld, als mede het kenteken van chef-sta) van het leger. De plechtigheid werd door aue hoogste legerofficieren bijgewoond als een demonstratie van hun vertrouwen in de nieuwe legerleider. De nieuwe chef-staf is de afgelopen drie jaar geschorst geweest wegens zijn aandeel in een mislukte coup van iet leger in oktober 1952, toen het Soekarno trachtte te dwingen het parlement te ontbinden. De huidige generaal-majoor Nasution werd toen op non-actief ge steld. In een korte rede zei Soekarno gisteren te hopen, dat het leger zich zou aansluiten achter chef-staf Na sution. Het ziet er wel naar uit, dat net leger zich met de keus zal kun nen verenigen. Maandag 14 dezer zal in Bergen de eerste culturele dag Noord-Holland worden gehouden, georganiseerd door de Culturele Raad Noord-Holland. De commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen, zal deze dag bijwonen. Er staat een onderlinge gedachtenwisseling op het programma, voorafgegaan door een zes tal korte inleidingen over verschillende aspecten van het culturele leven. Mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alk maar, houdt een korte inleiding over het culturele leven in een provincie stad; mevr. N. VisLeguit over het culturele leven op het Westfriese plat teland; drs. A. Kaan over het culturele leven van de gewone man in de hoofd stad; mevr. J. BruinemanKaarsgaren over het culturele leven, gezien door een forensenbril, en J. van Os van den Abeelen over het culturele leven in een nieuwe industriestad (Velsen). Tot slot van de dag zal het Noord hollands Philharmonisch Orkest o 1 v Marinus Adam en met solistische mede werking van de violist Willem Noske een concert geven. Dezer dagen is de oprichting te ver wachten van een fruitteeltbond van de katholieke Nederlandse boeren- en tuin- dersbond, de K.N.B.T.B. Het besluit tot oprichting is reeds door de algemene vergadering bekrachtigd. Deze oprichting houdt mede een reor ganisatie van de tuinbouwvakbond van de K.N.B.T.B. in. De nieuwe bond zal tot taak hebben, de specifieke vakbe langen van de tuinders op landelijk ni veau te behartigen. De oprichting van de tuinbouwbond houdt niet in, dat in de diocesane boerenbonden de oprich ting van deze bond eveneens zou moeten worden doorgevoerd. Onder de huidige conjuncturele ver houdingen en gezien de korte tijd, welke sedert het afsluiten van de pool- overeenkomsten ten aanzien van het Rijnverkeer is verstreken, valt het moeilijk thans de betekenis daarvan op lange termijn voor direct en indirect betrokkenen te overzien, aldus de voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr. K. P. van der Mandele, op een vergadering van deze kamer. De kamer is er echter van overtuigd, dat nu en in de toekomst aan deze overeenkomsten geen andere betekenis mag worden gegeven, dan zij in wer kelijkheid en steunend op het voor de Rijnvaart geldende recht hebben, nl. in vrijheid gesloten overeenkomsten tussen vrije en zelfstandige ondernemers. Uit dien hoofde kan er dan ook geen sprake van zijn, zo ging mr. Van der Mandele verder, dat de pools en con venties op de Rijn officieel een rol gaan spelen bij, c.q. een onderdeel gaan vor men van het streven van de regeringen der K.S.G.-landen, om tot een harmo nisatie van de vrachten op de Euro pese binnenwateren te komen. Verklaringen van de Europese confe rentie van ministers van Verkeer, dat deze pools en conventies aan de ver plichtingen der leden-staten tegenover de K.S.G. kunnen voldoen en dat de leden-staten zullen waken tegen aan tasting van de beginselen van het K.S.G.- verdrag door deze pools en conventies, wekken de schijn alsof de competentie der regeringen zich tot deze private afspraken zou uitstrekken. Vooralsnog geeft het voor de Rijn geldende rechi van de Akte van Mannheim de rege ringen deze competentie echter niet. Er is nog iets, aldus mr. Van der Mandele, wat onze kamer in dit ver band met zorg vervult. In samenhang met de afspraken op de Rijn heeft de Duitse regering een wijziging aange bracht in de regeling van de deelne ming van buitenlandse vlaggen aan het interne Duitse Rijnvervoer. Vergunnin gen tot deelneming aan dit vervoer zul len voortaan worden afgegeven zonder onderzoek naar de economische nood zakelijkheid, maar zij kunnen o.a. wor den herroepen, als voor grensoverschrij dende reizen op de Rijn lagere vrach ten worden overeengekomen of betaald, dan die welke voor het Duitse binnen landse traject zijn vastgesteld. Er dient toch op gewezen te worden, vervolgde mr. Van der Mandele, dat van een toe nadering van de Duitse en Nederlandse rechtsopvattingen over de Akte van Mannheim in verband met deze Duitse maatregel volstrekt niet kan worden ge sproken. Er moet dus naar het oordeel van de kamer nog zeer veel geschieden, al vorens kan worden gesproken van een hechte grondslag voor samenwerking tussen Duitsland en Nederland op ver voersgebied. De Westduitse bisschoppen hebben in een gemeenschappelijke verklaring de wens uitgesproken, dat de nieuwe Chris telijke vakbond, de Chrt. Gewerkschafs- bewegung Deutschlands „vooral in de kerkelijke sfeer" begrip zal ontmoeten. Wanneer eenmaal „uit echte innerlijke kwelling" het besluit tot stichting van de C.G.D. is genomen, aldus de bisschop pen, dan verdient deze beslissing te wor den gerespecteerd. Naar de correspon dent van het A.N.P. meldt, hadden de officiële kerkbladen in de bisdommen Aken en Berlijn ernstig bezwaar ge maakt tegen de stichting van de C.G.D, Ook de sociale commissies van de Christen-Democratische Unie hadden zich gekeerd tegen een scheuring in het een heidsvakverbond, de D.G.B. De minis- ster-president van Noordrijn-Westfalen, dr. Karl Arnold, en de bondsministers Kaiser en Storch hebben de stichting van de C.G.D. veroordeeld. Deze politici uit de C.D.U. zijn van mening, dat een afsplitsing van le Chris- v.- Het is zondag voor in de trein stap pende reizigers geen gelukkige dag ge weest. In Helmond, Utrecht en Nijme gen i zijn 's avonds reizigers bij het instappen tussen perron en de trein te rechtgekomen. In alle drie gevallen lie pen de ongelukken vrij goed af. In Helmond zou een dame in een ln- validewagen in de bagagewagen worden gereden. Zij gleed daarbij van de voet steunen en kwam tussen de trein en het perron terecht. Hoewel licht gewond kon zij met de volgende trein de reis voortzetten. In Utrecht sprong een 64-jarige dame op de trein, die naar Leiden vertrok. Zij viel tussen de trein en het perron. Een direct aan de noodrem -trekkende passagier voorkwam daarmee een ern stig ongeluk. De slechts licht gewonde onvoorzichtige reizigster is naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis ge bracht. In Nijmegen stapte een reiziger bij het betreden van de nog stilstaande trein mis; hij kwam tussen het perron en de trein terecht. Hij werd niet ge wond en kon zijn reis voortzetten. Prof. dr. N. H. Swellengrebel zal we gens het bereiken van de 70-jarige leef tijd aftreden als buitengewoon hoogle raar in de parasitologie en als bijzon der hoogleraar in de geographische pa rasitologie van de mens aan de uni versiteit van Amsterdam. Zijn afscheidscollege hoopt prof. Swel lengrebel te geven op zaterdag 19 no vember a.s. Bij die gelegenheid zal hem zijn geschilderd portret worden aangeboden- In Palisade, in de Amerikaanse staat New York, hebben de „beste stuurlui", die l olgens het aloude spreekwoord nog altijd aan de wal staan, dan eindelijk een zitplaats gevonden, om van de vermoeienissen van al die eeuwen staan te bekomen. Tevens hebben zij dan, comfortabel gezeten, een goed gezicht op het leggen van een 24-duims gasouis over de bodem van de daar stromende Hud- sonrivier. De maatschappij, welke het werk uitvoert, heeft deze „ere-tribune" werkelijk laten bouwen voor voorbijgangers, die willen zien, hoe het werk vordert, hetgeen een knappe reclame-stunt mag worden genoemd. We mogen wel verklappen, dat. de maatschappij tevoren al twee dergelijke leidingen door de Hudson had gelegd, alvorens zo aan de weg te gaan timmeren. telijke arbeiders van de D.G.B. de ra dicale invloeden in de eenheidsorganisa tie aanzienlijk zou kunnen versterken, zonder dat de C.G.D. in staat is een voldoende tegenwicht te scheppen. Op een bijeenkomst van de sociale commis sies van de C.D.U. is meegedeeld, dat de voorzitter van de D.G.B., Freitag, heeft aangeboden een commissie voor principiële zaken in te stellen, waarin de Christelijke voormannen hun bezwa ren tegen een te socialistische koers van het verbond kunnen uiten. Zulk een commissie heeft .ook vroeger, onder het regiem van de stichter van de D.G.B., dr. Böckler, bestaan. Het zou thans de bedoeling zijn een permanente commissie van zodanig karakter op te richten. De leiding van de D.G.B. heeft minister Kaiser uitgenodigd daarover met Christelijke politici en leiders van Christelijke standsorganisaties te spre ken. De beide leiders van de nieuwe vak bond, Even en Winkelheide, allebei af gevaardigden in de bondsdag, zijn giste ren met hun campagne om leden te werven begonnen. De Duitse K.A.B., waarvan Even eveneens voorzitter is, heeft op een bijeenkomst in Düsseldorf besloten zijn leden op te wekken tot de C.G.D. toe te treden. Burgemeester Gockeln wees er tijdens die bijeenkomst op, dat het Duitse voorbeeld van een eenheidsvakbond vaak is uitgespeeld in de strijd tegen de Christelijke vak bonden in Nederland, België en Frank rijk. Intussen heeft de organisatie van Christelijke functionarissen van de D.G.B. op een bijeenkomst in Oberwe- sel besloten trouw te blijven aan de eenheidsbond en geen steun te verlenen aan de pogingen van Even en Winkel- heide om de C.G.D. te voorzien van een deugdelijk apparaat. (ANP) Horizontaal: 1. boenen 2. watering - persoon met een nuchtere opvatting 3. Fries eiland - Geld. plaats 4. hert - nauw rn 5. bouwland - kledingstuk (mv) -j- 6. muziekoefening - man van oud Aziatisch no- 1/1 madenvolk 7. nummer (afk.) - nering 8. legerstede - klein toiletar- tikel 9. ijs (Eng.) - streling ao - durf 10. Eerw. Heer (afk.) O" - spinneweb- 'draad o maat 11. onkruid - bliksemschicht Verticaal; 1. groente - achting 2. metselspecie - weergalm 3. chirurgie 4. bergTuimte - academ. graad - Romanum Im perium (afk.) 5. roodgeel - bedrijf 6. troep - heg 7. onderdompe ling - uniformstof 8. lengtemaat - Amerik. bun zing - dun 9. helemaal niets 10. naaldboom - larf van lang' pootmug 11. systeem - verhoogde f De Nederlands-Noorse commissie voor kernenergetisch onderzoek is in vergade ring bijeen geweest te Amsterdam, de veertiende vergadering, sinds de samen werking tussen de kern-energetische organisaties in de beide landen in April 1951 vorm kreeg. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van het Noorse instituut voor atoomenergie (IFA) en het onlangs gestichte Nederlandse reac tor-centrum (RCN). De laatste organi satie heeft het kernenergetisch onder zoek in Nederland overgenomen van de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie (FOM). De organisatie op het gebied van de atoomenergie in de beide landen heb ben in aansluiting aan het reeds bestaan de gemeenschappelijk project in Kjeller besloten met nieuwe reactorprojecten een aanvang te maken. De commissie be sprak thans de mogelijkheden om deze verdergaande werkzaamheden van de beide organisaties te coördineren. Het re sultaat van de discussie is geweest, dat over een nieuwe overeenkomst tussen het Noorse instituut voor atoomenergie en het Reactor Centrum Nederland overeenstemming werd bereikt. Het contract houdt regelingen in voor een uitwisseling van gegevens, zomede een volledige samenwerking op het ge bied van de patenten. Door de overeen komst zullen de beide organisaties toe gang hebben tot eikaars researchwerk en beschikking krijgen over verkregen ervaring. De beide organisaties zullen hun onderzoekingswerk in het „Jener" dat gemeenschappelijk wordt beheerd, voortzetten en uitbreiden. Dr. Gunnar Randers, de directeur van het gezamenlijk Nederland s-Noorse etablissement vnor het kernonderzoek in Kjeller,- nabij Oslo, heeft gisteren gezegd dat „Jener" in Kjeller in de toe komst ook zowel door Noorse als Ne derlandse onderzoekers zal worden ge bruikt, ofschoon de bedrijfsleiding in Noorse handen zal blijven. Voorts zal Nederland toegang hebben tot de Noorse ervaringen met de geprojecteerde atoomreactor in Halden. De Noren zul len inlichtingen krijgen over de atoom- reactor die Nederland voornemens is te bouwen. Dr. Randers deelde mee dat de plaats voor de reactor in Nederland nog niet was uitgezocht. (U.P.) De Nederlandse ambassadeur in Enge land, mr. D. U. Stikker, heeft de Austra lische kapitein-ter-zee Alan Mcnicoll de versierselen overhandigd van officier in de orde van Oranje Nassau. De Au stralische marine-officier is hiertoe be noemd wegens zijn optreden in mei 1954, toen hij een landingsvaartuig van de Nederlandse marine in de Koraalzee hulp verleende. Het Nederlandse vaar tuig had motorstoring gekregen tijdens een storm en is toen door de kruiser „Australia" op sleeptouw genomen en veilig binnengebracht. „De vergelijkende functionele metho de in de volkenkunde" was de titel van de rede, waarmee dr. A. J. F. Kobben uit Haarlem in de aula der universiteit van Amsterdam zijn ambt heeft aanvaard als gewoon hoogleraar in de volkenkunde aan de gemeente universiteit. j—i en geweldige giftige tijger- hi slang uit Queensland heeft -*—/ vandaag meege„lift" met een vliegtuig dat van Brisbane naar Sydney vloog een af stand van 1000 kilometer door zich om het landingsgestel van de convair te kronkelen. Toen bemanningsleden bij de landing de vreemde „versteke ling" opmerkten, gaven zij de 28 passagiers opdracht aan boord te blijven en werd het reptiel omzichtig omsingeld. Een kruier maakte het beest, dat behoort tot de dodelijkste slangensoort van Australië, tenslotte met een ijze ren staaf af. De grootste verbazingwekken de prestatie van de slang is ge weest dat zij zich ondanks de „slipstream" bij vertrek en lan den aan haar oncomfortabele plaatsje is kunnen blijven vast klemmen. Prof. L. Erhard, minister van Eco nomische Zaken van de Duitse Bonds republiek, is er gisteren in geslaagd de werkgevers en de werknemers van de ijzer- en staalindustrie in het Roerge bied te bewegen tot hervatting van hun onderhandelingen over een eis tol loonsverhoging. Hierdoor is de vrees voor een onmiddellijke staking in deze industrie weggenomen. nnn De vakbond van de ongeveer zou.v arbeid rs van de ijzer- en staalindustrie van Noordrijn-Westfalen eist e® verhoging van 20 pfennig per De onderhandelingen hierover werden de vorige week dinsdag afgebroken, nadat de vakbond een aanbod van de werkgevers, om de staalpnjzen te ver lagen in plaats van de lonen te verho gen, had afgewezen. De arbeiders zullen vandaag stemmen over het toekennen van de bevoegdheid aan het vakbonds- bestuur, om zo nodig een staking af te kondigen. De 600.000 arbeiders van de metaal verwerkende industrie in Noordrijn- Westfalen, die eveneens een loonsver hoging van 20 pfennig per uur eisen, hebben een aanbod van de werkgevers, om de lonen met 12 pfennig te verho gen, van de hand gewezen. De werkge- De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles (rechts), en president Tito van Joego slavië ziet men op deze foto in gesprek in de residentie van het echtpaar Tito in Brioni, waar Dulles de president een bezoek bracht. Dulles, die uit Wenen, waar hij de heropening van de Staatsopera bijwoon de naar Joegoslavië vloog, sprak met Tito o.m. over het Balkan-pact en de Oosteuropese vazalstaten van Rusland. vers hebben een beroep gedaan op een scheidsgerecht, dat over j dagen ui snrssk Z3.1l dosn. Naar de vakbond der mijnwerkers be kend heeft gemaakt, onderhandelt men reeds enige tijd over een verhoging va" de ionen der mijnwerkers in de West duitse kolenindustrie. Oorzaak daarvan is voornamelijk het voortdurend toene mende verloop van mijnwerkers naaf andere goed betalende beroepen, waar door vele Duitse mijnen niet langer staat zijn hun capaciteit op normale wijze te benutten. Men wil trachten hieraan een einde te maken door de lonen der mijnwer kers te verhogen. Volgens de vakbond kan men reeds over enkele weken een zeer grote verhoging van de lonen der mijnwerkers verwachten. Voor de ko- lenhouwers zal het loon waarschijnlijk van 18 tot 24 D.M. per ploegdienst worden verhoogd. Slechts door een dergelijke maatregel acht men het mogelijk een einde te maken aan de daling der kolenproductie. Aangenomen -wordt, dat een loonsver hoging tot hogere kolenprijzen zal lei den. (ANP-Rrt) De administrateur van een onderne ming der Besoekische tabaksmaat schappij te Sukosari in Indonesië, de heer Bouman, is door drie gewapende lieden van zijn geld en sieraden, tefl bedrage van rp. 72.000, beroofd. De heet Bouman bleef ongedeerd. (P.I.A.). Onder de titel „Dus u wilde zo graag bij de televisie7" schrijft J. Hofwijk in het nummer van deze week een uitvoerige en boeiende reportage van een repetitie voor een K.R.O.-tele visie-uitzending en van de uitzending zelve. Wie het leest krijgt respect voor het inspannende werk, dat van alle medewerkers daarbij vereist wordt, van de regisseur tot de laatste technicus- Pater Rosier vertelt verder over zijn arbeid in Franse mijnen en de vriend schappelijke omgang met zijn mede arbeiders. Zij waren bijna allen van de Kerk vervreemd, maar geenszins ongelovig. Het vijfentwintigjarig be staan van het Nederlandse Priestercol lege te Rome wordt herdacht met o.a- enige oude foto's uit de tijd van zij» oprichting. Ruim vijf pagina's zijn weer gewijd aan de reis van het Ko ninklijk Echtpaar door de West, teks en foto's van J. W. Hofwijk. De zee lezenswaardige impressies van a Britse journaliste Rebecca West, be trekking hebbende op het nu tien jas achter ons liggende Proces van Neure berg, worden in dit nummer beslote Fred Thomas schrijft bij een aa"" recente foto's over de lijdensweg Zuid-Tirol, dat systematisch wordt v italiaanst. Ook is er een artikel waardering voor het werk van de derlandse Hulpactie voor Honga kinderen, vooral van haar voorzitter, heer G. H. Olsthoorn, en zijn ,ecj[^en note, die, nu er geen plefegkind meer uit Hongarije kunnen komen, actie heeft verlegd naar de in de Oostenrijkse en Duitse .Vj^aal daardoor de indertijd aan kar nd- Mindszenty gegeven belofte nako Jan Cottaar stelt de vraag: ""tg?" met de noodlijdende voetbalclub"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2