„Sint ChristoffeF' afd. Haarlem hield belangrijke vergadering Provincie wordt financieel steeds meer afhankelijk van het rijk Kapelaan W. Berger gaat vertrekken uit Overveen Gent en Haarlems B. en W. zijn enthousiast Geen herbouw Zuiderbad volgens plan-Zwiers In 5 jaar vermeerderden provinciale subsidies met 68 procent Uit STAD 1 JANTJE MET HET MANDJE GAAT JUBILEREN Bekende Haarlemmer, die 35 jaar met begonia's, cyclamen en andere potvent Benoemd tot zielzorger aan psychiatrische kliniek te Utrecht Subsidies en STREEK FEDERMANN BEGROTING 1956 NOORD-HOLLAND SHERRY HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Nederlandse Comedie met „Mariana Pineda" DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Inhuldiging nieuwe bisschop van Rotterdam Commissie ad-hoc opgericht EEN BRIL NODIG? Burgerlijke Stand Haarlem K^hrdA MmPrins en M' G' van der Dat leuke, vlotte kapseltje MOLENDIJK voor U Kapelaan B. van Zijl door bus aangereden Nieuwe postkantoor half januari gereed Paikketipost verhuist reeds begin volgende week G. TH. VERMEULEN f BLOEMENDAAL 40-jarig jubileum bij de P.T.T. Hartelijke huldiging in het jeugdhuis Bobadilla Sherry wordt geleverd in verschil lende types en smaken, alle oude, belegen Sherrywijnen. Gegeven te mager voor een toneelstuk Haarlemse Raad voor de Jeugd' benoemd Haarlems landjuweel Concept-programma gereed ST-CHRISTOFORUS- GROEP IN HET ZILVER Aan Haarlems feest verlichting wordt gewerkt ZANDVOORT Eerste H. Mis in „Het Huis in de Duinen" te Zandvoort HEEMSTEDE GOUDEN BRUIDSPAAR Onder voorzitterschap van de heer Samson vergaderde de afdeling Haar lem van „Sint Christoffel" in Royal te Haarlem. Na behandeling van de ge bruikelijke agendapunten werden er Mededelingen gedaan betreffende de viering van het vastenavondfeest op de laatste Zondag voor de Vasten. Tevens Werd een en ander verteld over de voor bereiding van het gouden jubileum, dat de afdeling over enkele jaren gaat vie ren. De algemeen secretaris van „Sint Christoffel", de heer Wester, hield ver volgens een inleiding over het onder werp „Verzekerd succes bij de verkoop". Spreker wees op de belangrijke taak van de handelsreiziger en hij betreurde bet, dat vle handelsreizigers zonder ar beidsovereenkomst moeten werken. Maar al te vaak is gebleken, dat een reiziger beter kan werken met een min der gunstige overeenkomst dan volgens de mooiste mondelinge afspraken. „Sint Christoffel" beschikt nu over een concept-arbeidsovereenkomst die de leden, die dat wensen, toegestuurd kun nen krijgen. Hij attendeerde er echter op, dat het beter is een overeenkomst door te sturen naar het hoofdbestuur, alvorens die te teke..en, opdat de ju ridische afdeling d? overeenkomst eerst op de korrel kan nemen. De heer Wester besprak vervolgens de rayon-indeling en de provisie-rege ling en hij drukte de leden op het hart, dat zij een rayon-wijziging, die tevens een inkomstenvermindering betekent, niet behoeven te nemen, tenzij de werk gever kan aantonen, dat door een hoge re bezoekfrequentie dezelfde omzet als Vroeger bereikt kan worden. Spreker wees er verder op, dat een handelsreiziger recht heeft op provisie van alle orders uit zijn rayon, al of niet door zijn tussenkomst gesloten. Deze punten geven vaak moeilijkheden, die bij een goede arbeidsovereenkomst op gelost kunnen worden. Ook de vacanties leveren nogal eens problemen op. De heer Wester voerde echter aan, dat de vergoeding diende te bestaan in het weekloon, plus de ge middelde provisie, berekend over een De diocesane raad van overleg in het bisdom Haarlem heeft het initiatief ge nomen tot de oprichting van een com- missie-ad-hoc in verband met de te ver wachten benoeming van de nieuwe bis schop voor het bisdom Rotterdam. Deze commissie zal in overweging ne men op welke wijze de sociale organisa ties in het nieuwe diocees op een pas sende wijze de nieuwe bisschop kunnen huldigen en een waardig geschenk aan bieden. Naast hetgeen het stedelijk comité Rot terdam doet voor de ontvangst van de nieuwe bisschop blijkt er behoefte te bestaan aan een dergelijk initiatief op het nieuwe diocesane niveau. De be trokken organisaties zullen op de hoog te worden gesteld. Vanwege het Sportfondsenbad is er Zaterdagavond 12 november een gecos- kinderzwemfeest, dat een at- programma biedt. Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B CINEMA PALACE: „Madame Butterfly", 18 jaar. Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. FRANS HALS: „De man uit Laramie", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: „Simba", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tij- den: 2, 7 en 9.15. MINERVA: Di. 8.15: „Bastogne", 14 jaar. Wo. en do. 8.15: „Europa 1951", 18 j. REMBRANDT: „Ciske de rat". 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „Les fruits de l'été". afgek. ROXY: „Barrikade", 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15. Dinsdag 8 november Stadsschouwburg: De Nederl. Cömedie met „De man, de vrouw, de moord", 8 u. Frans Halsmuseum: Voordracht P. Chr. Van Westerling over „Muziekcursus" 8 u. Woensdag 9 november Stadsschouwburg: Toneelver. „Alb. Thijm" met „De gelukkigste dagen van je leven", 8 u. Concertgebouw: Leerlingenuntvoering van het kinderkoor „De Nachtegalen", 19.30 u. Frans Halsmuseum: Voordracht van de heer H. P. Baard: Vijf eeuwen schilder kunst in de Nederlanden, 8 uur. Café-Rest. Kennemerland (Rijksstraat- Weg): Voordracht E. de Kat: „Vincent van Gogh", 8 uur. Brinkmann: B.K. Middenstand. Lezing Mr. H. Velu: „Vader en kinderen in het tniddenstandsbedrijf", 8 uur. Ondertrouwd: F. M. Fijen en W. F. Levering; C. van Zeeland en A. M. M. Van Duyn. Geboren: G. J. van Leeuwen-ter Bruggen, z.; W. J. van der Meer-Schell, zJ. Hendrikse-Schrijver, z.; A. C. de Graaf-Kroon, z.; J. G. M. Swinkels- Louman, z.; B. Wittkamper-Teitsma, z.; B- F. Reijnders-Meihuizen, z.; J. M. grand-Hooning, z.; M. M. Meinders- jT°st, 2 zoons; J. M. E. van der Weij- j*eu-Bank, z.; H. M. Schreurs-Kleijn, ,J. E. Kwakkel-Kouffeld, z.; J. de pWjter-van Krimpen, z.; A. C. Nieu- c, ®nhuijs-Brörens, d.; H. C. van der ^w-Hoefnagel. d.; A. G. E. J. Hamers- G belaar> j.; P. A. Maas-Verbeek, d.; LanJ- E. van Geffen-Visje, d.; M. C. E. Meiwaan-Visser, d.; A. A. A. van Duin- Jan d-: A- Assendelft-Kreeft, d.; H. var,Sseh-Wesseling, d.; P. van den Brink- Hp, den Kommer, d.; A. J. Poell-van Si, en> dJ M. M. van den Dikkenberg- Ö1W. d-; G. Kok-Schaap, uverleden; W. Th. J. Wetter, 82 j„ stram-S1?gel; J. van Tol, 71 j„ Klooster straat' o bijlhouwer, 83 j„ Tetterode straat' t' rJan Schie, 59 j„ Spaansevaart- p tJ Eve: Ond^rt-i"' Vrouwehekstraat. C. A. M H. H. F. Twickler en en D Miim p- A- E- Sillevis Smitt van Leeuwen1/ J' H' Heerens en G. S. Quelle. G' Dooijen en A. E. ^Geboren; M. G. van Putten-Tuijn, z.; Hoorn 7amst®ek"Peper, z.; G. van den OvL. |venbergen, d. Anna v^u T' Klerk-Stolp, 28 j„ 83 j S breiman; J. J. Th. Swaalf, Pers' fis i k1' C' A- Verbeek-Kuij- mann-LnKv, Hooftstraat; A. Diek- A- M R ®rs> 3 Van Zeggelenplein; minastraat. nS Chr°er' 90 wuhel" geheel jaar. Het streven van „Sint Chris toffel" en ander organisaties is: vijf tien dagen aaneengesloten vacantie met behoud van vol loon, gemiddelde pro visie plus 2 pet. van het jaarinkomen. Ook de wan-betaling kwam ter sprake en de heer Wester betoogde, dat de ver tegenwoordiger alleen verantwoord is voor zijn provisie, niet voor de onbetaal de rekeningen. Getracht zal voorts wor den het minimum-inkomen te laten stel len op 3000- per jaar. Sprekend over het ontslagrecht ver klaarde spreker, dat het van groot be lang is, dat men direct schriftelijk tegen een eventueel ontslag protesteert en ver der ter beschikking van de firma blijft. Doet men dat niet, dan bestaat er kans, dat de bedrijfsvereniging de werkloos heid als vrijwillig beschouwt en de W. W.-uitkering weigert. De heer Wester betreurde het, dat vele bedrijfsvereni gingen trachten op ambtelijke wijze zo veel mogelijk uitkeringen te weigeren. Een betere sociale inslag van deze in stellingen mag men toch wel verwach ten. Nog verschillende andere kwesties werden ter sprake gebracht en uiteraard maakten vele aanwezigen van de gele genheid gebruik om vragen te stellen. ?5 In een huisje aan de Papentorenvest, dichtbij hat Spaarne, ieeft een bijna 50 jaar oude man, die bekend staat als „Jantje met het mandje". Iedere dag trekt hij met 30 kilo aan plantjes op zijn vereelte arm door Haarlem, Heem stede en Bloemendaal, waar zijn rappe tong begonia's, cyclames en andere „potjes" aanprijst. Het is een leven van sober werken, dat iemand als „Jantje" van Ekeren tot een uitzonder lijk man maakt in deze wereld van mo toren en mechanisaties. Want de onge trouwde, nijvere koopman beloopt al zijn klanten, hij sjouwt gemiddeld ze ven uur per dag met de korf langs de wegen en wandelt 's avonds om in conditie te blijven nog een straatjer om. Fietsen heeft hij nooit gedaan en de autobus kent hij alleen van de buiten kant. Over 16 dagen nu, op 24 novem ber, zal „Jantje" 35 jaar in de geonde tredmolen hebben gelopen. J. J. van Ekeren, zoals de burgerlijke stand vermeldt, heeft vanaf zijn vijf tiende jaar met het mandje ge vent. Om een uur of negen in de morgen stapt hij naar een kweektuin, haalt ongeveer 30 plantjes en begint dan aan zijn elke keer verschillende route. Iedereen kent hem en hij kent iedereen. De verkoop levert niet veel op, maar „Ome Jan" verdient er de kost mee „en wat wil je nog meer". Hij woont in bij zijn krasse tante van 73, die een trouwe partner is bij het dominospel. Voordat de schijven ech ter op tafel komen 's avonds bij het lamplicht, is de bloemenman, die prin cipieel geen bloemen aan de man (lees vrouw) brengt, hard in touw geweest. Zijn onmisbaar bennetje voor een gewoon mens zou het met die tiental tallen plantjes al gauw 100 kilo gaan wegen vergezelt hem op de reis, dikwijls door sneeuw en wind of een ijzige koude. Het interesseert Jan niet. Zijn 30 begonia's, chrysanten of hoe ze ook mogen heten, moeten weg, al wordt het nachtwerk. Een wankele li chamelijke gesteldheid verhindert hem een bakfiets of handkar voort te du wen of bijvoorbeeld handarbeid te ver richten en daarom loopt hij maar, tot de klanten zo vriendelijk zijn tegen twee kwartjes, de standaardprijs, een bloem potje af te nemen. „Ze mogen me wel graag", vertelt de aanstaande jubilaris zonder pedan terie. „En aan de Luilak doe ik het volgend jaar ook weer mee, want dat hoort er eigenlijk bij. Vroeger stond ik altijd met een kraampje tegen de schouwburg, waar geen mens me met die duisternis zag, maar nu zal het beter worden". Er zijn wel eens vaste klanten, die Jantje, als hij nog een heel eind verder moet, naar huis willen brengen met de auto. Edoch, het vriendelijke man netje geeft de voorkeur aan zijn eigen benen en slaat de invitatie beslist af. Overigens bestaat zijn leven niet lou ter uit het ronddragen van planten en het spelen van domino. Op de eer ste plaats geniet hij op de tijden, die daarvoor geschikt zijn, van een lange nachtrust en verder geeft de „St.- Franciscus" vereniging hem naar zijn zin voldoende amusement. Zondag en ook wel op een weekse avond tracht de kleine venter de drie biljartballen in het juiste spoor te krijgen of doet hij mee aan een partijtje kaart. „Al dertig jaar ben ik aan het Patronaat, meneer, als jongen kwam ik er vaak, maar nu is de aardigheid er een beetje af. Alle oude vrienden zijn getrouwd en je ziet ze dan niet meer, u weet hoe dat gaat." Ome Jan nu zal bij gelegenheid van zijn 35-jarig „dienst" jubileum door het S.F.L. worden gefeteerd op zondag 27 november, drie dagen na het eigenlijke Advertentie maakt SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 19706 Bus 3 en 4 Kapelaan B. van Zijl van de St.- Liduinaparochie is gisteravond aange reden door een bus van de N.Z.H.V.M. Aanvankelijk scheen hij geen nadelige gevolgen van het ongeval ondervonden te hebben, maar later is hij toch voor een kort onderzoek naar het zieken huis St. Joannes de Deo overgebracht, waarna hii weer naar de pastorie is ver voerd. De kapelaan kwam omstreeks 7 uur de pastorie uit aan de Rijksstraatweg. Hij wilde op zijn fiets stappen vlak voor de stilstaande bus, die bij de halte stond te wachten. Op het ogenblik ech ter, dat hij zijn rijwiel besteeg, begon de bus op te trekken, waardoor de ka pelaan aan de linkerzijde werd aan gereden en hij van zijn fiets viel. Het bleek allemaal wel mee te vallen en de buschauffeur reed door. Even later begon de kapelaan echter flinke pijnen te voelen en hij werd voor onderzoek getransporteerd naar de Deo. Korte tijd later kon hij weer naar huis worden vervoerd. Hij bleek enige inwendige kneuzingen te hebben opgelopen. feest, waarop teverfs zijn 51ste levens jaar begint. Men is van plan een in tieme huldiging te brengen aan deze man, die zich inspant om de tijd, die hem op de aardbol rest, zo eerlijk mo gelijk door te brengen. Het nieuwe postkantoor aan de Bal juwslaan heeft nu aan de buitenkant zo ongeveer zijn definitief aspect ge kregen, op het zaagtandperron na, dat nog aan de kant van het station moet worden gemaakt. Naar wij vernemen zal reeds de volgende week maandag of dinsdag de afdeling pakketpost, die nu nog is ondergebracht in de rijwiel stalling, verhuizen naar het nieuwe ge bouw, mede in verband met de St. Nico- laas- en Kerstdrukte, die het onmoge lijk maakt nog in de oude ruimte te werken. De pakketpost zal voorlopig worden ondergebracht op de eerste ver dieping, waarna deze afdeling, wanneer de interne werkzaamheden voldoende zijn gevorderd, naar de kelder ver huist. Men verwacht, dat het nieuwe gebouw omstreeks half Januari in zijn geheel in gebruik genomen kan worden. De weersomstandigheden hebben op het verloop van de verdere werkzaamheden in het gebouw geen invloed, omdat zich bijna alles nu binnenshuis afspeelt. Zo kennen velen uit Haarlem en om geving de heer J. J. van Ekeren als „Jantje met het mandje". Te Beverwijk is maandag te zijnen huize overleden de heer G. Th. Vermeulen, directeur van de Bisschop pelijke Kweekschool aldaar. De heer Vermeulen, die sedert 1918 als wiskun deleraar aan de kweekschool verbonden was, volgde in 1923 de heer L. T. Mid dendorp als directeur op. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. Te Beverwijk heeft hij ook lange jaren al president van de conferentie van de St. Vincen- tiusvereniging leiding gegeven aan dit werk. Gisteren vierde de heer H. Vader te Bloemendaal het feit, dat hij veertig jaar in dienst is van de P.T.T. Hij is thans als besteller eerste klas werkzaam op het bijkantoor in Bloemendaal. 's Morgens werd in de parochiekerk van de Allerheiligste Dneëenheid in Bloemendaal een H Mis opgedragen, waarna een gezamenlijk ontbijt volgde met familieleden. Om elf uur recipieer de de jubilaris in het jeugdhuis aan de Donkerelaan. Onder de vele bezoekers bevonden zich de directeur van de P.T.T. in Haarlem, de heer J- W. van Schaik, die vooral de plichtsbetrachting van de heer Vader memoreerde en hem een oorkonde van de P.T.T. overhandig de voor veertig jaar trouwe dienst, als mede een enveloppe met inhoud. Voorts sprak de heer J. Wezenaar, chef van het Bloemendaalse bijkantoor, die de jubilaris dankte voor de prettige geest, die mede dank zij hem op het kantoor heerste. Namens het personeel bood hij hem een zilveren horloge aan, terwijl mevrouw Vader-Palm een boeket bloe men kreeg. Advertentie Bo&acUtta Voor de handel j JACOBUS BOELEN AMSTERDAM Kapelaan drs. W. J. Berger gaat de zielzorg in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen ver laten. In overleg met de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, hem met ingang van 15 november belast met de geestelijke ver zorging van de dr. H. van der Hoeven- kliniek in de Agnietenstraat te Utrecht. In deze kliniek houdt men zich bezig met de verzorging van personen met een gebrekkige of gestoorde psychische ontwikkeling. Het directoraat wordt ge voerd door professor dr. mr. J. P. H. Baan, hoogleraar in de forensische psy chiatrie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Kapelaan Berger was sedert 28 no vember 1953 werkzaam als assistent in Overveen en men mag wel zeggen, dat hij zich die korte tijd in de Overveense parochiegemeenschap bijzonder bemind heeft gemaakt. Met vreugde zal men terugdenken aan zijn gedegen, bijna al tijd op de actualiteit afgestemde predi katies, waaruit onbewimpeld zijn hel der inzicht in de menselijke psyche sprak. Vooral de jeugd nam hij voor zich in door zijn vooruitstrevende idee- en, die overigens getuigden van begrip voor specifiek hedendaagse problemen. Kapelaan Berger werd in Utrecht ge boren op 1 september 1919 en priester gewijd op 3 juni 1944. Na als kapelaan werkzaam geweest te zijn in Koog aan de Zaan en Lisse zette hij zijn studies in de faculteit van de letteren en wijsbe geerte voort aan de universiteit van Nijmegen. Ook tijdens zijn assistent schap in Overveen bleef hij nog enige tijd studeren. Op 6 juli 1954 haalde hij zijn doctoraal in de psychologie. In de dr. Van der Hoevenkliniek wor den personen opgenomen, die door de justitie ter beschikking gesteld zijn van de regering. Er wordt getracht hen daar weer te maken tot bruikbare men sen in de maatschappij. Professor Baan wenst daarbij alle mogelijke benade ringswijzen toe te passen en ook de ziel zorgelijke bemoeienis zo nauw mogelijk te doen aansluiten bij de medisch-psy- chologische. Kapelaan Berger comple teert dus in feite de staf van de kliniek, want een dominee is reeds aanwezig. De parochianen van Overveen worden maandagavond 14 november om kwart over acht in gebouw „Domi" in de ge legenheid gesteld om van kapelaan Ber ger, die zijn benoeming in Utrecht be schouwt als een hoge eer, afscheid te nemen. De vandaag verschenen begroting voor 1956 van de provincie Noordhol land beloopt een totaal bedrag van 22.744.580 op de gewone dienst. De begroting is sluitend en dit wordt voor een goeu aeei mogeiijK geacht door een uitkering uit het Provinciefonds van 5.190.483. De begroting maakt duide lijk, dat ook de provincie in financieel opzicht steeds meer afhankelijk wordt van het Rijk. In 1952 konden de uitgas ven van de provincie nog voor 61 pet. worden gedeat uit de eigen heffingen. Thans in 1956 is dat percentage terug gelopen tot 55,7. Rekent men daarbij met het feit, dat dit jaar in de opbrengst van de opcenten personele belasting ruim 1.244.000 begrepen is aan com pensatie-uitkering van het Rijk, dan moet het percentage van eigen dekking zelfs op 45 worden gesteld. Vergeleken met de begroting 1955 is het totale beloop van de gewone dienst gestegen met 2.565.174 of ruim 12 pet. Een belangrijk deel van het stijgen der uitgaven heeft betrekking op de kosten van verpleging van geesteszieken. 1.591.550). Hiertegenover staat even wel, dat ook de bijdragen van de ge meenten in de verpleegkosten van gees teszieken aanmerkelijk zijn gestegen 1.200.570). Ook de verschillende pro vinciale subsidies zijn weer gestegen, waartegenover geen directe dekking staat. De verhoging van de uitgaven wordt voor een ander belangrijk deel bepaald door de verhoging van lonen en sala rissen. Hiertegenover staat dat in ver gelijking met de begroting 1955 de post onvoorzien aanmerkelijk kon worden verlaagd, aangezien onder dat hoofd verleden jaar de gevolgen van de al gemene loonsverhoging waren onderge bracht, welke nu normaal op de sala- risposten zelf drukken. Een gelukkig verschijnsel in zekere zin is, dat even als vorig jaar geen aanleiding gevonden werd om gelden te reserveren voor de werkverruiming. Het provinciale werk verruimingsfonds telt een bedrag van 525.000, waarvan 64.000 zijn toege zegd voor werken die nog niet voltooid zijn. De werkgelegenheid wordt dus ruim genoeg geacht dan dat men bijzon dere maatregelen zou moeten nemen om eventuele wijzigingen in deze toestand te kunnen opvangen. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem üelef. 15220 De bedoelingen van regisseur Pe ter Scharoff zullen niet geheel duidelijk geworden zijn voor het publiek, dat gisteravond was komen luisteren naar „Mariana Pineda" van Federico Garcia Lorca, gespeeld door de Nederlandse Comedie. De voorstel ling schommelde tussen stemmingsvolle ingetogenheid, overtuigende eenvoud en een onmiddellijk ingezette, vrij over spannen toon, waardoor de eenheid dus dikwijls zoek was en het wel zeer moei lijk werd de sfeer te scheppen, welke Scharoff anders zo sterk weet te weven wanneer hij Russisch toneel, vooral van Tsjechov, regisseert De geschiede nis van Mariana, die een vaandel voor de opstandelingen borduurt, door haar liefde aan haar lot wordt overgelaten en op het schavot sterft, ofschoon ver raad haar een man en het leven had kunnen schenken is te mager voor een toneelstuk in drie bedrijven. Lorca weeft sierlijke, poëtisch bekoorlijke franje aan het kleed, maar het blijft toch franje. Wij krijgen de indruk dat, sinds Lorca enkele jaren geleden door het Nederlandse toneel werd ontdekt, men ons geen enkel stuk van hem wil onthouden, in de verwachting, dat wij in al zijn werken de onbeheerste volkse kracht en donkere dramatiek zullen zien van bijvoorbeeld zijn „Yerma". De leden van de Nederlandse Comedie ken nen natuurlijk het ambacht te goed om het stuk als een ongenietbare draak op te dienen, doch zij konden toch ook niet verhelen, dat er drakerige elemen ten in steken. Pedrosa bijvoorbeeld, de gewetenloze machthebber, is een onver valste marqué, de volbloedige schurk achtige figuur van een halve eeuw en langer geleden; er is weinig nodig om zo een figuur voor het moderne toneel totaal onmogelijk te maken. De Spaan se sfeer tenslotte werd nergens voel baar, of het moest zijn in de scène met Amparo en Lucia, die door Rita Maréchal en vooral door Sigrid Koetse levendig en pittig gespeeld werd. Teleurstellend was de indruk, dat Ank v.d. Moer niet in haar rol van Mariana geloofde, zodat voor ons dit geloof onmogelijk werd gemaakt. Zij het dat zij zelf of de regie verant woordelijk was voor haar opvatting en spel, het was te veel techniek in mi miek en gebaar, te druk, te veel suggestie van niet bestaande spannin gen; wel geroutineerd vakwerk natuur lijk, maar te gauw fortissimo dat een climax wel heel moeilijk maakte; te veel uiterlijke nervositeit, geen diepte van werkelijk verdriet en angst. Daar naast stonden een ingetogen, met waar dige eenvoud gespeelde moeder-overste van Jacq. Royaards-Sandberg, een ontstuimig opgezette Fernando van Ramses Shaffy, die zijn tekst goed gebruikte, maar uiteraard te jong is om intense dramatische bewogenheid uit te drukken, en een volop roman tische Pedro van Joh. Schmitz, die ten minste een beetje Spaanse gepassio neerdheid demonstreerde. De mooie kos tuums en decors van Noni Lichtveld konden de voorstelling niet redden. En toch beleefde het warme toneel- hart weer de vreugde, welke het in de comedie nooit geheel behoeft te missen. Want die gevaarlijke marqué-rol van Pedrosa was gegeven aan Ko v. Dijk, die in brede stijl en in een prachtige beheerste, strakke toon, ondanks zijn Mephisto-grime, alle melodramatische gevaren overtuigend overwon. .Hk. A. In de vergadering van 20 juli besloot de gemeenteraad van Haarlem tot het instellen van een Haarlemse Raad voor de Jeugd. Burgemeester en Wethouders hebben thans besloten tot leden van deze raad te benoemen: de heer W. van Liemt jr. (voorzitter), de heer ds. G. H. van der Woord (vice-voorzitter)mevrouw M. van der Wall-Duyvendak en de heren F. W. Knape, mr. J. N. Meysing, W. F. H, Regenboog, ds. D. Ringnalda, D. Rookhuiszen en W. Veenstra. Als ambtelijke leden zijn aan het be stuur van de Raad voor de Jeugl toe gevoegd de heren drs. W. Hazevoet en S. Heyers. Laatstgenoemde is tevens belast met het secretaris-penningmeesterschap van de raad. In de periode van 1952 tot 1956 zijn de provinciale subsidies voor culture le en maatschappelijke verenigingen en instellingen met 68 pet. vermeer derd, n.l. van ruim 3.000.000 tot ruim f 5.000.000. Nieuwe subsidies worden dit jaar verleend aan de Nederlandse Stichting voor het Dove Kind 5.000) Toneel 11.000), Nederlands Kamer koor 1.500) en de culturele Raad Noordholland 12.000). Tal van sub- sidieposten werden in belangrijke mate verhoogd en met nieuwe subsidies uit gebreid. De post recreatie is met 89.200 verhoogd. Het peil der netto-uitgaven blijkt zich mede door bovengenoemde oorzaken in stijgende richting te bewegen. In 1952 bedroegen de netto-uitgaven blijkens de rekening nog 8.419.710. In 1956 worden zij begroot op 12.235.206. Hieruit blijkt, dat de provinciale activiteit zich nog al tijd uitbreidt. Behalve de uitgaven stijgen echter ook de inkomsten. Hierop kan de pro vincie zelf echter betrekkelijk weinig invloed uitoefenen. Men kan de opcen ten op de hoofdsom der grondbelasting verhogen, maar het College van G.S. acht dit vooralsnog inopportuun. Voor stellen tot verlaging van de belastingen zijn niet te verwachten. Men verwacht wel een betere regeling van de finan ciële verhouding tussen Rijk en Pro vincie op grond van het advies, dat de commissie-Oud heeft uitgebracht bij de regering. Worden deze voorstellen over genomen, dan zal de zware druk op de provinciale begroting door de kosten van onderhoud, afschrijving en rente der wegen en die van de verpleging van geesteszieken, aanmerkelijk wor den verlicht. De regering heeft echter dienaangaande bij de Tweede Kamer nog geen wetsontwerp aanhangig ge maakt. Zolang deze zware lasten blijven druk ken, moet men dus voorzichtig zijn met het voteren van uitgaven. Dit zal ook na een eventuele nieuwe regeling zo moeten blijven, omdat vele uitgaven een permanent karakter dreigen aan te nemen en zelfs de neiging hebben zich steeds meer uit te breiden. Ook moet men rekening houden met nieu we investeringen die in de toekomst nodig zullen zijn, voornamelijk op het gebied van de waterstaat. De dekkings middelen voor 1956 zijn op rond 8.00.000.meer geschat dan het voor gaande jaar. Het percentage van een aantal Rijksbelastingen, dat gestort wordt in het provinciefonds, is in 1948 vastgesteld op 0,7. Na een verlaging in de jaren 19511954, werd het on langs vastgesteld op 0,76 en zal het in 1957 0,75 worden. Belangrijk hoger is ook de opbrengst van de provinciale leges geraamd door de verwachte toe vloed van aanvragen om een nieüw paspoort en omdat in 1956 de nieuwe vijfjarige periode ingaat voor de rijbe wijzen. De saldi-reserve zal aan het eind van het dienstjaar 1955 vermoedelijk zijn uitgegroeid tot 3.500.000.—. Eind 1954 bedroeg zij bijna 7 miljoen, maar ge durende dit jaar is bijna 4 miljoen afgeboekt voor extra-afschrijvingen op de boekwaarde van ongedekte kapi taalsuitgaven, het betalen van een af koopsom aan het P.W.N. en voor het vormen van een bijzondere reserve voor het griffiegebouw. De kans, dat het Haarlems landju weel niet alleen zal doorgaan, maar dat het ook volkomen zal slagen is de laat ste dagen bijzonder groot geworden. Behalve dat de organisatoren de volle dige medewerking krijgen van de NA- TU en het WKA is men in Gent enthou siast over de Haarlemse plannen. Die plannen zijn in het Haarlemse college van B. en W. met sympathie begroet èn om het landjuweel zelf èn om de band die met Gent nauwer wordt aan gehaald. Een commissie van zes personen is reeds enige tijd druk bezig om de voor bereidingen van de festiviteiten te treffen en zij was vorige week na lange vergaderingen klaar gekomen met een concept-programma, dat de concrete uitvoering zal vergemakkelijken. Dat concept bleek een goede handleiding tijdens een bespreking, die wethouder D. J. A. Geluk zaterdag had met dr. J. J. Mak uit Leiden, die voor Neder land de vertegenwoordiger is van de Souvereine Hoofdkamer van Rhetorica „De Fonteine" uit Gent. Bij die be spreking waren tevens aanwezig de heren Zeevalking, secretaris van de NATU, W. van Willige, directeur van de stich ting „Haarlejns Bloei" en J. Kraak man. Naar de heer Mak kon mededelen zijn de Haarlemse plannen om de Ka mer naar Haarlem te doen komen met groot enthousiasme begroet. Het ziet er dus naar uit, dat de gedachten zoals die voor het landjuweel op papier zijn gezet inderdaad gerealiseerd kunnen worden. Zondag j.l. heeft de St.-Christoforus- groep in de parochie van Sint-Jan haar zilveren jubileum gevierd, op eenvou dige en sobere wijze. 's Morgens werd er in de kapel van de Broeders aan het Nagtzaamplein een H. Mis opgedragen door de aalmoezenier, kapelaan M. van der Zwaan, waarna op het speel plein de vlaggenparade volgde. 's Middags werd er een wandeling gemaakt naar en door de duinen, en de dag werd 's avonds besloten met een kampvuur, waarbij de ouders tegen woordig waren. Morgenavond - woensdag 9 novem ber - spreekt mej. A. Franse, direc trice van de huishoudelijke- en gezins voorlichting voor de leden van het Haarlemse Vrouwengilde over het ma ken van Sinterklaasgeschenken. De bij eenkomst wordt gehouden in het Stoof- ke en begint om acht uur. Vanavond om 8.15 houdt de r.-k. Re classering te Haarlem een bijeenkomst bij Brinkmann. Mr. P. H. G. M. Brug man, directeur van het centraal bureau spreekt over „Reclasseringsproblemen in deze tijd" en pater A. Krouwels voert het woord naar aanleiding van de tekst „Ben ik mijn broeders hoeder? Voor de komende feestdagen zijn reeds verschillende delen van Haar lem in een lichtkleed gestoken. De Bar- teljorisstraat heeft zich met de licht- diademen min of meer een vorstelijke allure aangemeten, terwijl de Grote Houtstraat naar het zich laat aanzien het stermotief voor haar verlichting heeft gekozen. De Anegang heeft het dit keer in lichtfontijnen gezocht, die bovenop de neonluchters zullen worden gemon teerd. Op elke luchter zullen ongeveer acht sproeiers komen, die naar alle kanten licht zullen uitwerpen. Nog deze week wordt met de montering ervan begonnen. Twee jaar geleden stelde de Zand- voortse gemeenteraad een bedrag van 443.233.beschikbaar voor de her bouw van het Zuiderbad. Tot op heden heeft het krediet nog niet de sanctie gekregen van Gedeputeerde Staten. Bij Koninklijk Besluit is namelijk ge handhaafd een beslissing van de minis ter, waarbij voor de herbouw van het Zuiderbad een vergoeding van ƒ257.595,91 werd toegekend. De ge meente Zandvoort meende echter te mo gen rekenen op een vergoeding van 369.365.—. B. en W. beraden zich nu over de te volgen gedragslijn, waarbij de gedach ten uitgaan naar een veel vereenvou digde uitvoering van de herbouw. Intussen is aan de kredietverstrek king de zin ontvallen, en de raad wordt derhalve voorgesteld zijn besluit van destijds in te trekken. Een en ander houdt derhalve in, dat herbouw van het Zuiderbad volgens het plan-Zwiers wel van de baan zal zijn, en dat er vermoedelijk een kleiner ge bouw zal komen. Zondagmorgen droeg pastoor van Diepen een H. Mis op in de aula van het kort geleden geopende pensionte huis voor bejaarden „Het Huis in de duinen" te Zandvoort. Voor gezamenlij ke rekening van het r.-k. kerkbestuur en het bestuur van de stichting, is in de aula een nis gemaakt waarin een houten altaar is opgesteld; hier zal des zondags een H. Mis worden opgedra gen voor de katholieke pensiongasten en bewoners van de bij het tehuis be horende zelfstandige woningen voor be jaarden. Zondagmorgen waren bij de H. Mis aanwezig het katholieke lid van het stichtingsbestuur de heer J. L. C. Lindeman en echtgenote, terwijl ook het kerkbestuur vertegenwoordigd was. Na voorlezing van het H. Evangelie deed de pastoor enkele huishoudelijke me dedelingen o.a. dat uit deze kleine katholieke gemeenschap reeds een col lectant was opgestaan! en hij hield vervolgens een korte predicatie in ver band met de missie welke thans in de parochie Zandvoort wordt gehouden. De inrichting van de aula en de ver zorging van het altaar is zodanig dat men zich tijdens het Misoffer in een in tiem kapelletje waant. Naar wij vernemen zijn nog een aan tal kamers voor echtparen en alleen wonende personen in het tehuis beschik baar. De toelating geschiedt na me disch onderzoek en beoordeling van de maatschappelijke omstandigheden van de gegadigden. Dit laatste wil niet zeggen, dat men persé in staat moet zijn om de volle pensionprijs uit eigen middelen te be talen. Tijdens de openingsplechtigheid is namelijk medegedeeld dat het be stuur plm. 20 pet. der kamers heeft ge reserveerd voor personen, die een sup pletie behoeven van de diensten van sociale zaken. Met de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort heeft men daartoe overeen komsten gesloten. De „maatschappelijke" beoordeling richt zich dan ook hoofdzakelijk naar de vraag of de gegadigden in de ge meenschap van het pensiontehuis zul len passen en daarin gemakkelijk zul len kunnen worden opgenomen. Op 8 november 1905 beloofden de heer A. v. Bakel en mej. W. v. d. Bunt te Heemstede elkaar voor eeuwig trouw en vandaag zal er dus van die eeuwig heid 50 jaar achter de rug zijn. Toen wij zondagmiddag het gouden paar wil den opzoeken, vulden juist de mannen van de r.-k. harmonie ,,St.-Michael" de beslotenheid van het dr. Droogplein om de feestelingen een vervroegde serena de te brengen. De vrolijke mars van „St.-Michaël" vielen best in de smaak, vooral bij de bruidegom, die mede-oprichter en oud lid van deze harmonie is. De heer van Bakel, die nu 75 jaar is, was van zijn 12e jaar af bloemistknecht. Na 15 jaar gaf hij dit harde en slecht betaalde beroep op en ging werken in de boterfabriek die eertijds aan de Leid- sevaartweg in Haarlem stond. Toen de fabriek werd opgeheven, b^gon hij een aardappelhandel, die hij tot 1947 heeft gedreven. Vanaf dat jaar is hij het rus- tiger gaan doen. De belangstelling voor het dagelijkse leven heeft hü echter niet verloren. Wekelijks trekt hjj naar het voetbalveld om zijn H.B.C. te zien spe len en ook de krant de Nieuwe Haar lemse Courant in al die jaren leest hl) nog elke dag trouw. Ook de bruid heeft de ouderdom gelukkig nog niet met gebreken zien komen. Het liefst breit ze voor haar kleinkinderen en luistert naar hoorspelen. De hartewens van de bruidegom? Nog vijf jaar voor zqn vrouw en zichzelf en dan een 55- larige bruiloft. Vrqdagavond zal in de foyer van het Mmerva-theater de heer Henk du Mée spreken over „Corsica" aan de hand van het gelijknamige boek van Anthony van Kampen. Het gesprokene zal worden toegelicht met een fraaie serie kleurenfoto-opnamen. De avond begint om 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3