MED1NOS Professor Von Röntgen zag een licht 55Ik dacht niet ik onderzocht- en dat bracht de wereld een vondst van ongewoon belang Patroons bestolen Bergingstoren bedrijfsklaar Monument voor Zoete Lieve Gerritje te Den Bosch Vandaag twee jaar De „Friendship" gaat proefdraaien OP 8 NOVEMBER 1895.... Opdracht voor Leo Geurtjes uit Berhcum Perón van plan zich in Panama te vestigen Bedrijfschap Horeca niet leiband van S.E.R. aan Folkje en Tjitske DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 PAGINA G lderecl't, doos de superieure Let op de i met 't I ■ebruikte y Het lastige kuchen Zeven dieven en heler veroordeeld OAiFÉ UITGEBRAND Volgend jaar uitvaren? NA VERKEERS ONGEVAL OVERLEDEN DRIE JAAR WEGENS BEDREIGING De meest bare koffie Trret gebeurde nu precies zestig jaar geleden. En het J~j was iets wat op de dag van heden nog kan ge- beuren: een professor, die in zijn laboratorium Plotseling iets ziet, waar hij geen wijs uit kan, iets wat nil niet thuis kan brengen. Zoiets overkwam op de late avond van de 8ste no- ernber van het jaar 1895 de Duitse professor Wilhelm y-°nrad von Röntgen Hij zag opeens in zijn laboratorium een vreemd lichtverschijnsel. Professor von Röntgen was geen spiritist, want an had hij misschien aan geesten gedacht. Maar hij os een nuchter geleerde. En hij had ook geen reden pi het zo ver te zoeken, want hij had zekerheid ge- 0e9 om aan te nemen, dat het lichtverschijnsel een otuurlijke oorzaak moest hebben. Want hij nam het °ar op een scherm een stuk karton dat hij met en fluorescerende stof bariumplatinacyanuur be- Paken had. Dat scherm begon opeens op te lichten. aar daarom was het nog geen gewone oorzaak. Ze os onbekend. Omtrent die oorzaak tastte hij in het bister. Fluorescerende stoffen vertonen dat lichtver schijnsel, wanneer ze door onzichtbare ultravio lette stralen getroffen worden. Dat wist von Röntgen. Maar die konden het niet zijn. Dat stond vast. Dus moesten het andere, tot dan toe nog onbekende stralen zijn. Eveneens onzichtbaar. Een nieuwe soort stralen dus. En von Röntgen besloot dan ook maar tot het be staan van deze nieuwe, onbekende soort van stralen te besluiten. X-stralen, doopte hij ze voorlopig. Want hij had tenslotte een mathematische opleiding gehad en was niet arrogant genoeg om ze zelf Röntgenstralen te dopen. Von Röntgen trok deze conclusie niet op het ogenblik, dat hij dat verrassende lichtverschijnsel zag. Hij deed het eerst later. Hij trok helemaal geen conclusies, want hij dacht zelfs niet eens. Het is niet oneerbiedig om dit te zeggen. Von Rönt gen zelf heeft het namelijk eens aan een bezoeker ver teld, die hem er naar vroeg. Bezoekers kunnen soms im mers rare vragen stellen. „Wat dacht u", vroeg zijn be zoeker, „toen u dat licht zag?" „Ik dacht niet", zo luid*- de het antwoord van de geleerde, „ik onderzocht". ®.en doorstraalde schol, waarbij de lig- Waar kwamen die geheimzinnige stralen vandaan? Dat was het eerste, wat onderzocht moest worden. Het ant woord was niet moeilijk, al was het een tikje sensationeel. Het was in de dagen, dat de natuur kundige wereld buitengewone belang stelling had voor het verschijnsel van de elektrische ontladingen, die in vrij wel luchtledig gemaakte glazen buizen konden tot stand gebracht worden. De Engelsman Crookes had zulke buizen gemaakt en er in 1879 al een hele serie fraaie proeven mee gedemon streerd voor de British Association te Londen. Er waren allerlei mooie licht verschijnselen te zien. Wat gebeurde er precies in die buizen? Daar was men nog steeds niet achter. Een aantal na tuurkundigen hadden er zich mee be moeid en ook Von Röntgen, professor aan de universiteit te Würzburg in Beie ren, was in die dagen met zulke expe rimenten bezig. In zijn laboratorium had hij de nieuwste toestellen daar voor, geconstrueerd volgens het idee van Lenard, En Von Röntgen had zich afgevraagd, of er soms in de buizen, behalve het zichtbare licht, misschien ook onzichtbare stralen aanwezig wa- der graten uitstekend te zien is. ren- En daarom had hij een stuk karton met het fluorescerende borium platma- cyanuur bestreken. Het was zijn bedoeling, al het zicht bare licht tegen te houden. En daarom had hij de Crookse buis geheel en al in zwart papier ingepakt. Het was laat ge worden, maar „Nog even!", zei hij. Nog even wilde hij zich overtuigen, dat dit gelukt was. En daarom liet hij er even een elektrische ontlading door heen gaan. Er scheen geen licht door heen, maar het scherm, dat in de na bijheid lag begon ineens licht te geven, hoewel ook ultra-violette stralen dat wist Von Röntgen niet door zwart papier heen konden komen. ,,Ik dacht niet, ik onderzocht". Met dat onderzoeken maakte Von Röntgen ernst. Hij begon er meteen aan, vol tjver. De eerste dagen zelfs kwam de professor niet meer thuis. Hij at niet slechts in zijn laboratorium, zo tussen de proeven door, maar liet zelfs zijn bed komen en het werd er opgemaakt! want als hii soms 's nachts plotseling eens een idee kreeg, dan kon hij onmid dellijk aan de slag gaan met een expe riment. Pet skelet en de schubbenconstructie van 2es weken lang bleef hij aan het *en rustende slang, zoals röntgenstraling werk. Toen wist hy voorlopig genoeg en ze laat zien. Advertentie 'egen hoest *N HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL )n concert, kerk, schouwburg, enz., 's zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam en hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybert. hebt allerlei jongelui de weg de misdaad gewezen", aldus de 4;;_lsferdamse politierechter tegen een ^"Jarige Amsterdamse winkelier, die to,eehs heling van diverse artikelen Ver v'Rr maanden gevangenisstraf werd "ordeeld (eis was zes maanden). larn11 24-jarige chauffeur uit Amster- Shpf-jyerd wegens diefstal van kauw- 1e J??1 en blikken wafels, die hij aan «is j?nkelier had verkocht, conform de vanB®roordeeld tot twee maanden ge- j^isstraf. Arnst 4i-jarige wijnkopersknecht uit 'esse_r1am kreeg wegens diefstal van (ook v c°gnac, whiskey, samos en port ken gp®rkocht aan de winkelier) zes we. Vfaar®3 ^genisstraf twee maanden, an één voorwaardelijk). bloes1? 53"iarige bezorger uit Amsterdam 2c-epm.Waardebonnen voor een grote spreirjpS l3laPPij huis aan huis ver- waardpk'„„ nige malen heeft hij deze de winw2unen niet bezorgd, maar aan de hr verkocht. Conform de eis maanden orger veroordeeld tot drie Voorts nëenisstraf. recht weeenP^u11 vier verdachten te- ten nadele v dlefstallen van aardewerk e*n 25-jariPe ?en grossier. Het waren «xpeditiekneeht uffeur' een 25-jarige leur en een pb' -ee? 34-jarige embal- uh Amstei-rio-if uitzetter, allen deeld tot 7pv i i werden elk veroor- gen hen WL t gevangenisstraf. Te- Hn maand vee maanden, waarvan voorwaardelijk, geëist. gekomenenriHOSJ"Duitslan<i ziin overeen- Neisse voort! stad GörIitz aan de In het nn dn geheel Duits Z£>1 zijn. stadsdeel zhnde rechteroever gelegen di« nu elder! Duitsers komen wonen, ders m Polen verblijven. ging hij achter zijn bureau zitten. En op 28 december nog van het jaar 1895 gaf hij bij de Physikalisch-Medizinische Ge- sellschaft te Würzburg een envelop af met een artikel „Ueber eine neue Art von Strahlen". Het werd na Nieuwjaar, voor het artikel in druk verscheen. De envelop bevatte niet alleen een artikel, maar ook foto's. Wonderlijke,, griezelige foto's, zo op het eerste ge zicht. Een foto bijvoorbeeld van een menselijke hand. Maar geen gewone foto. Want men kon de beenderen in die hand duidelijk zien. Toch was het geen foto van een hand-skelet. Want ook het vleselijk omhulsel was vaag te onderscheiden. Het artikel bracht de verklaring van die vreemde „Rönt genfoto's". De geheimzinnige stralen, zo stond er, gingen door alle stoffen heen, al was het niet door alle stof fen even goed. Een luchtlaag van meerdere meters liet ze nog door, pa pier en hout ook. Maar een loden plaat van nog geen 2 millimeter was al ondoorzichtig. Been liet ze minder goed door dan spierweefsel. En op fotografische platen werkten ze in; getuige de verrassende foto's. Een opzienbarend geval. De geheim zinnige onzichtbare stralen ontstonden, wanneer de stralen in de Crookes-buis de glaswand van de buis troffen. Het geval ging als een lopend vuur PROF. WILHELM KONRAD VON RÖNTGEN door de hele natuurkundige wereld. Op 23 januari 1896 hield Röntgen onder groot enthousiasme der aanwezigen te Würzburg een voordracht over zijn stralen en deed er experimenten mee. De wereld was zo zou later blij ken een kostelijk hulpmiddel voor de medische diagnostiek doorlichten, de medische therapie bestralen en het materiaalonderzoek rijker gewor den. Tal van natuurkundigen begonnen de Röntgenstralen te bestuderen. De eer ste tijd bleef hun aard onbekend, het waren nog altijd x-stralen, maar in 1912 toonde Von Laue aan, dat zij uit elektro-magnetische golven bestaan. Von Röntgen had toen al elf jaar gele den de Nobelprijs voor zijn ontdekking ontvangen. Een frappante ontdekking ook, die van Von Laue. De onzichtbare stralen kwamen in wezen overeen met gewone lichtstralen. Hun bijzondere, merkwaar dige eigenschappen dankten zij aan het feit, dat hun golflengte zo buitenge woon kort is. Van het gewone licht heeft de blauwe component de kleinste golflengte. Ongeveer 0,0005 mm, maar die van de Röntgenstralen is zo klein, dat ze gemeten wordt met angström- eenheden. Een angström-eenheid is 0,0000001 millimeter. Hun golflengte komt min of meer overeen met de af metingen van de atomen zelf. Zo bracht een avond van onbelangrijk voorbereidend werk, maar een avond met een sensationeel einde, de mens heid een ontdekking, welke haar van ongewoon groot nut is geweest. Mr. H. C. M. EDELMAN Een felle uitslaande brand heeft maandagmorgen het café B. Kroon te Kolham (Gr.) geheel vernield. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat het pand spoedig in lichter laaie stond. De brandweergroepen van Sloch- teren en Harkstede konden niet ver hinderen dat het gehele gebouw, be staande uit café, woonhuis en zaaltje, voor 300 personen, in vlammen opging. De café-eigenaar kreeg vrij ernstige brandwonden en werd naar een zie kenhuis te Groningen gebracht. „De bergingstoren van de coöperatie ve vereniging „Renate Leonhardt" ligt thans geheel bedrijfsklaar in de haven van IJmuiden gereed", aldus een com muniqué, dat het bestuur van de coö peratieve vereniging na een dezer dagen in Utrecht gehouden vergadering, heeft uitgegeven. „Wanneer het vergevorderd seizoen het uitvaren niet zou beletten kon on middellijk begonnen worden met de daadwerkelijke berging van de goud schat, die aanwezig geacht wordt in het op de Haaksgronden gezonken schip „Renate Leonhardt". Nu zullen de pogingen moeten wachten tot het volgende jaar, wanneer het geschikte seizoen aanbreekt". Uit kringen van de Rijkswaterstaat verneemt het ANP, da'; sinds het staken van de werkzaamheden aan de bergings toren in de haven van IJmuiden, geen werkbootjes meer zijn gesignaleerd bij het gevaarte, dat op het moment nog steeds scheef ligt. Het beslag, dat indertijd een machine fabriek in IJmuiden op de bergingstoren heeft doen leggen, is intussen, niet op geheven. 17 november zal de zaak be treffende dit beslag aan het oordeel van de rechter in Alkmaar worden onder worpen. De nieuwste schepping van Fokker, de F 27 „Friendship", die bedoeld is als opvolger van de Dakota, heeft voor de eerste proefnemingen de montage-hal verlaten. Voordat de eerste proefvlucht kan worden gemaakt, moet het toestel eerst onder supervisie van een grote staf technici aan de grond vele tests door staan. Het mag tijdens deze eerste proe ven zelfs nog niet op eigen kracht over de startbaan taxiën. Met een tractor wordt het uit de montage-hal op het platvorm gesleept. Op een van de foto's ziet men de turbo-prop-motoren op volle toeren draaien. De blokken, waarin de wielen verankerd zijn, voor komen het 'ontijdig wegrijden van het toestel. Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar b|j apotheken, drogisten, kappen es de speelaalbranche (Van onze correspondent) Het monument voor Zoete Lieve Ger ritje dat in Den Bosch wordt opgericht, zal gemaakt worden door de beeldhou wer Leo Geurtjes uit Berlicum. Dit is het resultaat geweest van een twee maal herhaalde opdracht aan twee beeldhou wers tot het maken van een ontwerp. De beide eerste ontwerpen waren reeds be- Al wordt er nog steeds gezongen, dat het met „Zoete Lieve Gerritje" naar Den Bosch toegaat, het brave mgtske is er echt al lang aangekomen. Ze heeft n.l. in de afgelopen weken geposeerd voor de beeldhouwer Leo Geurtjens uit Berli cum, die een model gemaakt heeft (een model, dat inmiddels is bekroond) van het standbeeld, dat hij zal vervaardigen voor de stad Den Bosch en dat eerlang ter ere van de zoete lieve meid een plaatsje in een van de schilderachtige hoek jes van de oude stad zal krijgen. Hier ziet men de levende Gerritje in Den Bosch samen met de beeldhouwer Geurtjens het ontwerp voor het beeld, dat 1.10 m. hoog zal worden, bewonderen. vredigend maar beantwoordden in ver schillende opzichten niet aan de door de entourage gestelde eisen. Beide beeld houwers hebben daarop een nieuw ont werp vervaardigd, waarop dat van Geurtjes bekroond is. De beeldhouwer heeft er niet naar ge streefd de figuur van de Zoete Lieve meid naar de natuur uit te beelden maar de idee te concretiseren die er aan ten grondslag ligt. Die idee is niet zozeer de historisch gegroeide uit het bekende liedje maar wel die van de vreemdeling, en hier met name die uit de Meierij, die naar Den Bosch komt en die aan de stad die mengeling van karakter heeft gegeven die haar juist bij de vreemdeling zo gezien maakt. Als plaats van opstelling heeft men een rustig hoekje in de oude binnenstad, langs de Binnen-Dieze aangewezen. Door deze keus krijgt het beeld een plaats, die aan de pretentie ervan beantwoordt: een stijlvolle attractie voor de vreem deling te zijn, die er graag even een straatje voor zal omlopen om het te zoeken. De entourage zal door de ge meente Den Bosch worden verfraaid en van een beplanting voorzien. Er zijn intussen reeds 116 vrijers, chaperons en brandewijnschenkers van Zoete Lieve Gerritje ingeschreven, doch dit aantal zal nog aanzienlijk moe ten groeien, wil het mogelijk zijn om het monument in augustus 1956 te onthul len. In het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk is maandag de 42-jarige me vrouw L.B., moeder van vijf kinderen, overleden aan de gevolgen van een haar zondag in Lisse overkomen ongeval. Mevr. L.B. zat te Lisse achter op een bromfiets toen plotseling de achterband klapte en de bestuurder de macht over het stuur verloor. De bromfiets sloeg over de kop en mevr. B. viel tegen de trottoirrand, waar zij bloedend bleef lig gen. Bij onderzoek bleek dat zij een schedelbasisfractuur had opgelopen. De afgezette president van Argenti nië, Juan Domingo Perón, is van plan zich als balling in Panama te vesti gen. Dit liet hij daar gisteren door een woordvoerder bekend maken. De ex-president heeft gisteren eveneens meegedeeld, dat hij zijn voorgenomen korte bezoek aan Nicaragua heeft uitgesteld. Hij is van plan later naar dit land te gaan. De jongste wijziging in het reisschema van Perón wordt toegeschreven aan „zakelijke redenen". Perón bracht gisteren een beleefdheids bezoek aan Ricardo Arias, de president van de republiek Panama. (UP) In de bestuursvergadering van het bedrijfschap Horeca it verzet gerezen tegen bezwaren, welke de SER inbracht over de door dit bedrijfschap ingestelde vergoedingen voor bestuursleden. Deze vergoeding bedraagt 15,- per verga dering plus reis- en verblijfkosten met een maximum van 15,-. De SER wenst, dat deze vergoedingen gelijk worden getrokken met die van andere bedrijfs- schappen. „Onze vergoedingen ko men over het algemeen voordeliger", zo merkte de secretaris mr. A. J. Roest Crollius op. Dr. J. F. van Saarloos vond het volmaakt overbodig om op de SER-suggestie in te gaan. Hij heeft groot bezwaar tegen allerlei bemoeienis sen van de SER, welke niet wettelijk zijn voorgeschreven, waardoor de be drijfschappen aan de leiband komen te lopen. „Zij krijgen daardoor steeds min der zeggenschap in eigen zaken", zo meende hij. Dit standpunt vond bij alle bestuurderen weerklank, zodat voorzit ter J. G. Meijer concludeerde, dat het bestuur de eigen, na rijp beraad opge stelde regeling voor bestuursvergoedin- gen zal handhaven. Een dergelijk standpunt werd ook in genomen inzake de verordening over de arbeidsvoorwaarden van de secre tarissen. Horeca wenst geen minimum- salarisgrens te stellen. De SER wenst een basis van elf mille per jaar. Hore ca wil die wens niet vervullen. De rechtbank te Maastricht heeft een inwoner van Schinnen, conform de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. De man had zich schuldig ge maakt aan bedreiging met een mes en een revolver van zijn schoonzuster en broer toen deze telefonisch de politie wilden waarschuwen om tegen hun huis genoot op te treden. Italië Zeshonderd leden van de communistische partij te Reggio in Ca- labrië hebben voor hun lidmaatschap bedankt. Advertentie Tsjechoslowakije Een uit het wes ten afkomstige ballon, die wordt ge bruikt voor het vervoer van vlugschrif ten naar Oosteuropese landen, is Ze Mengusovce (Oost-Slowakije) ontploft, zo meldt het communistische persbureau Ceteka. Acht personen zouden brand wonden hebben opgelopen. In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiket f 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeïne-vrij f 10.95 Vandaag worden ze twee jaar, van daag, dinsdag acht november 1955. Het zijn twee gewone, maar toch twee merkwaardige men senkinderen, hoe wel zij zich nu 'i niets onderscheiden van andere kinde ren. Het zijn Folkje en Tjitske de Vries uit Bergum, die pndanks hun twee jaar nu al bijna net zoveel publici teit hebben gehad als beroemde staats hoofden in hun hele leven en die meer dan deze lie den de ontroering en belangstelling van miljoenen heb ben gehad'. Vorige week reeds kwa men de eerste prentbriefkaarten in de bus by va der en moeder De Vries, kaarten van wildvreemde men sen, die het gezfn De Vries verheu gen. Van twee zor- genkindertjes heb ben Folkje en Tjitske zich in twee jaar ontwikkeld ot twee gezonde, vro lijke meiskes, die de oogappels en trots van hun ouders zijn. Het gezin De Vries heeft sinds twee jaar een stormachtige en zorglijke tijd beleefd sinds de nacht van acht op negen november 1953, toen het gezin werd verrijkt met een tweeling, een Siamese tweeling, twee meiskes, die met de buikjes aan elkaar waren gegroeid en samen me. de moeder naar een ziekenhuis te Leeuwarden werden overgebracht. Vijf kinderen had het gezin reeds, twee meisjes van toen zes en drie jaar oud en drie jongens van zeven, vijf en twee jaar. Plotseling richtte alle aandacht zich op de nieuiue zusjes, die weliswaar een Siamese tweeling vormden, maar zich nochtans gedroegen als twee normale zuigelin en. Folkje en Tjitske, samen toen 6400 gram zwaar, brachten de gehele wereldpers in beroering. Journa listen en fotografen uit alle windstreken kwamen naar Molenend bij Gierkerk in de Friese gemeente Tietjerksteradeel, om stof voor arti kelen en om foto's te maken. Maar vader De Vries was nog niet erg toeschietelijk, en terecht. Hoewel de zusjes Folkje en Tjitske ogenschijn lijk gezond waren en er helemaal geen noodzaak tot een operatieve scheiding bestond, zou die scheiding toch een keer een feit moeten worden, wis*, hij, en dan kon er immers van alles gebeuren. De gehele medische wereld richtte zijn aandacht op Folkje en Tjitske. Een staf van specialisten maakte studie van de vergroeiing en van de Siamese tweeling in het algemeen. In juni van het afgelopen jaar verbaasde diezelfde staf van specia listen de gehele medische wereld echter door de scheiding tot een succes vol einde te brengén. De „brug", die Folkje en Tjitske verbond en een lengte had van acht en een halve centimeter e: eer omtrek van negen tien centimeter, ongeveer onder aan het borstbeen, kon verwijderd worden. Een maand later bijna kwamen Folkje en Tjitske thuis in het gezin bij de eenvoudige wegwerker Sietse de Vries te Molenend. Zij werden onder grote belangstelling ingehaald. Er kwamen vele cadeaus uit alle windstreken. Folkje en Tjitske waren thuis, maar zij lagen dicht bij elkaar in een groot kinderledikant, omdat zij zich anders zichtbaar eenzaam voelden. Sindsdien zijn zij opgegroeid tot twee gewone kleuters, die zich in niets van andere kinderen onderscheiden en vandaag worden ze twee jaar. Ze lopen en kruipen en spelen met beertjes en poppen. Ze praten nog niet veel. Ze zeggen „nee" en „ja" en „heit" en „mem'. Folkje is nog steeds net als na de geboorte de dikste. De meiskes hebben lichtblond springend haar en het zijn vriendelijke kin deren, die de trots zijn van vader De Vries. De familie is zelfs naar Bergum verhuisd, omdat pa dan wat vaker thuis is en zijn kinderen vaker kan zien. Het zal de familie ondanks deze stille adreswijziging van daag niet aan belangstelling ontbreken, dachten wij zo....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5