Discipline in mededinging op arbeidsmarkt noodzakelijk Y ersterking niet luchtmacht de ten koste van landmacht Knutselwerk? Praehtbifts Westduitse grenswacht als eerste divisies in de nieuwe weermacht BOVENAL RECHTSGELDENDE ARBEIDSVOORWAARDEN Tankwagen botst tegen autobus Verruiming van de kostwinners vergoeding Geen wettelijk perfectionisme in pensioenwezen Landmacht Marine -EILAND Links monopolie in Int. Arbeidsbureau Prof. C. G. N. de Vooys overleden Leiders van voetbalpool veroordeeld luisteren naar- V DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 PAGINA 7 Voorzitter C.S.W.V. over arbeidstekort Verwaarloosde Hoest... Doden en gewonden in het verkeer Minister Staf deelt mede: En meer gezinnen komen er voor in aanmerking Hoog investeringspeil blijft geboden mammm m mj ~*<m (lPpP^SP<" Examens door ROBERT L. STEVENSON LIKDOORNS WONDEROLIE Van Istendael; iHockey-elftal voor Brussel Autocoureur verongelukt (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond geeft zich er Voortdurend rekenschap van dat het nijpende tekort op de arbeidsmarkt op velerlei wijzen een geordend loonbeleid verstoort. Het streven van de over heid is er thans op gericht de investeringsactiviteit van het bedrijfsleven enigermate te verminderen, waarvoor van werkgeverszijde, naar onze zuster organisatie het Verbond van Nederlandse Werkgevers mijns inziens terecht heeft doen blijken, begrip bestaat. Het bedrijfsleven rekent er daartegen over van zijn kant op, dat ook de overheidsuitgaven op dit gebied enige vermindering zullen ondergaan. Een lichte ontspanning op de arbeidsmarkt zal hiervan het gevolg kunnen zijn. Niettemin blijft een hoog investeringspeil als doelstelling op lange termijn noodzakelijk, terwijl op korte termijn zoveel mogelijk al die investeringen dienen door te gaan waarvan een arbeids krachtenbesparing' wordt verwacht. Daarnaast blijft matiging geboden op het gebied van de lonen. Aldus stelde mr. F. H. A. de Graaff tijdens de algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, die in het In een tijd, dat opnieuw ernstige schade voor onze volkshuishouding het gevolg kan zijn van stijgende lonen en stijgende prijzen, doe ik op de Neder landse werkgevers een dringend beroep om in hun onderlinge mededinging op de arbeidsmarkt discipline te bewaren, aldus mr. de Graaff. Ik verzoek hun ernstig rekening te willen houden met het feit, dat een personeelstekort er nu eenmaal is, dat ieder daarin zijn deel krijgt en dat aanpassingsmaat regelen hiervoor dienen te worden beraamd. Bovenal dring ik er bij de Nederlandse werkgevers met de meeste nadruk op aan de rechtens geldende arbeidsvoorwaarden na te leven. Advertentie kan oorzaak zijn van allerlei kwalen 1 Geef Uw kind al bij het kleinste kuchje: KIND ER-HONINQ Te Foxhol (Gr.) heeft zich maandag morgen een ernstige en gecompliceerde aanrijding voorgedaan, waarbij grote ravage werd aangericht, en verscheide ne personen verwondingen opliepen en naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen moesten worden gebracht. Toen een tankwagen, bestuurd door W. uit Groningen, een personenauto Wilde passeren, ontstond een botsing met een uit tegenovergestelde richting komende autobus, bestuurd door K. bit Veendam. De tankwagen belandde hi het Winschoterdiep, doordat de fhauffeur de macht over het stuur ver- J°0r..pe chauffeur kon zich zelf redden, maar. liep een shock en een hoofdwon- sfuurio'.'^'"* autobus was door de botsing Dersonen„,f^orden- botste tegen twee personenauto s. bestuurd door de heren a on a en A' u'n Groningen en WGEu 3.3.11 de voorzijde gshGGl ver- nield. In de bus ontstond een paniek, maar de passagiers kwamen er betrek kelijk goed af. Vijf personen kregen lichte verwondingen De chauffeur van de autobus zat evenwel bekneld. Hij werd ernstig aan beide benen gewond. De chauffeurs van de personenauto's kwamen met de schrik vrij, zij het dat één hunner uit de auto moest springen om zich in veiligheid te stellen. Op de Zeeburgerdijk te Amsterdam, is maandagavond een 51-jarige voet ganger door een personenauto aange beden. De man kwam in de naast de Weg gelegen sloot terecht. Nadat hij op het droge was gebracht, vervoerde de GGD het slachtoffer naar het O.L.V.- gasthuis, waar slechts de dood kon Worden geconstateerd. De ongehuwde 24-jarige landbouwer m Speelman uit Musselkanaal, die zon dagavond bij een ongeval met zijn mo tor een schedelbasisfractuur had op gelopen, is in het Diaconessenhuis te Emmen aan zijn verwondingen over- Minister Staf deelt in zijn memorie atl antwoord aan de Tweede Kamer ^ede, dat voor de verruiming van de ostwinnersvergoeding, mits naar een Send jaar verschoven, een bedrag f 10,000.000 beschikbaar zal kunnen W0 'rden gesteld. Sevaeteds meer heeft de overtuiging post Wegjh dat zowel uit billijkheidsover- Schenëen als om redenen van prakti- jA't^sbhaarheid de oplossing van gevon^stwinnersvraagstuk moet worden de dt>n in een algehele verhoging van f lO.Ooo «'hsmaxima. Het bedrag van deze J00_ maakt een verhoging van Waardo Xima met 15 Pct- mogelijk, köshvj,?' het aantal gezinnen dat voor komt, "nei'svergoeding in aanmerking Vpov. Stijgen van 14 net. tnt nntrp. vumt 7ai ;r 6uculllft 111 uaiiiiieiK.1UJ veer 40 pcf^gen van 14 Pct- tot onge Waarin °lleen zal het aantal gevallen, borden kostwinnersvergoeding kan men, doch°e:7e,Cend' belangrijk toene- tfe BezinsviaxLal9Chele verhoging van hebben, dat 20i tevens tot sevolg thans reedVele gevallen> waarin *en hoger bedln^™3 W°rdt toegekend aQ zal worden uitgekeerd. mrbondInhleftathrnaal ChristelÜk Vak- ïer Verenigde ik. secretaris-generaal 'en een event,, i geprotesteerd te ds lid in de v v op"ame van Spanje itaat, naar v, i omdat een totalitaire le vèrpUchtmi °Orde0' van het IC.V., kan naleven Van handvest niet Het groeitempo van onze volkshuis houding zal in de nabije toekomst op grotere weerstanden stuiten. Een zekere afremming van verschillende factoren kan worden verwacht. Hoewel met een spoedige internationale conjuncturele terugslag niet gerekend behoeft te wor den, zijn er toch factoren die tot gere serveerdheid nopen. In de omringende landen daalde het kostprijsniveau, maar bij ons steeg het door een relatief ster ker toename van de loonkosten. Mis schien wordt onze exportpositie getrof fen door de recente maatregelen van minister Van de Kieft en door de anti- inflatiemaatregelen in het buitenland. Tegen deze achtergrond moet men de loon- en prijspolitiek bezien. Voor een wellicht overmatig groot deel is er reeds een wissel getrokken op de gestegen welvaart, aldus ging mr. De Graaff voort. Men hoeft daarvoor maar te kijken naar de twintig deside rata die het Centraal Planbureau re gistreerde. Minister Suurhoff heeft reeds verklaard te zullen trachten maat te houden bij het verwezenlijken van so ciale eisen. Als het nodig is zal men hem aan deze gedragslijn moeten her inneren, terwijl ook het bedrijfsleven moet worden aangespoord om zich daar naar te gedragen. Houdt men de loon kosten en prijzen onvoldoende in de hand, dan kan dit nog jaren een na delige invloed op ons economisch bestel uitoefenen. Spr. herinnerde er in dit verband aan, dat het gemiddelde reële loon ni ons land eerder hoger dan lager is dan in de meeste landen van de E.G.K.S. Het door de S.E.R. uitgebrachte advies over de vrijere loonvorming noemde spr. een verbetering vergeleken bij het advies van 1953. Men was het toen niet eens over de z.g. margepolitiek waarbij de marge een supplement op de richt lijnen zou vormen. Nu zullen de marges niet bij voorbaat worden vastgesteld, maar de nodige bewegingsvrijheid zal aan de contracterende partijen worden over gelaten. Daarbij zal er echter een be grenzing tot stand komen door het toe zichthoudend orgaan. Het slagen van de vrijere loonvorming is dus van het beleid van dit orgaan afhankelijk. Na tuurlijk zal dit beleid bij grotere moge lijkheid tot differentatie veel moeilijker gaan worden, vooral in een tijd van in flatoire dreiging en arbeidsschaarste. Het is daarom volgens spreker ook maar beter om het College van Rijks bemiddelaars niet te vervangen door een Loonraad van de S.E.R. De laatste is immers een kunstmatige constructie die minder doelmatig lijkt. Aan het nieuwe systeem kleeft het bezwaar, dat men er tweeërlei soort loonpolitiek mee kan bedrijven. Men kan namelijk onderhandelen over de richt lijnen op centraal niveau en over de lonen op bedrijfstaksniveau. Toch achtte hij deze geleide loonvorming met een ruimer gedosseerde vrijheid voorlopig wel aanvaardbaar mits het centraal toe zicht bij een beproefd orgaan blijft be rusten. Over de toestemming tot verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden zei mr. De Graaff dat de werkgevers tegen deze wijze van voorschot op het komende S.E.R.-onderzoek geen bezwaar hebben, omdat er zekere spanningen in werknemerskringen heersen. Met betrek king tot de keuze tussen gratificatie of verruiming van vakantierechten wees spr. op enige voordelen die gratificaties meebrengen. Sprekend over de loonpolitieke vooruitzichten gaf hij als zijn mening te kennen, dat men thans matiging moet betrachten bij de tussentijdse wijziging van C.A.O.'s. De berichten uit sommige bedrijfstakken wijzen op te ver gaande eisen. Men zal in leder geval het S.E.R.-onderzoek af moeten wachten. Tussen nu en januari 57 moet immers reeds gerekend worden met een stijging van de loonkosten met zes tot acht procent. De secun daire arbeidsvoorwaarden worden met 3 pct. verruimd, de 25 pct. huurverho ging zal een loonsverhoging geven van 1 a 3 pct. en de premie van de ouder domsvoorziening brengt nog een ver dere verhoging van 2 pct. Verder was het misschien nog wenselijk om over te gaan tot een verdergaande denivel lering van de beloning van vakarbei ders en hoger beambtenpersoneel. Na deze 6 a 8 pct. zal er wel niet veel ruimte meer overblijven voor extra loonsverhogingen. Wanneer de regering nog over zou gaan tot het vrijer maken van de loonvorming, dan zou gezien de arbeidsschaarste niet te voorkomen zijn dat het algemeen loonpeil een verdere stijging gaat vertonen. Hij zei verder nog te hopen dat de regering het verzoek van de Stichting van de Arbeid zal opvolgen en de S.E.R. zal vragen de verkorting van de werk week te bestuderen. Indien dit onder zoek plaats heeft, zoals de Stichting dat graag ziet, dan zal de behandeling yan dit onderwerp in ons land deugdelijk kunnen worden aangevat. Het Nederlandse particuliere pen sioenwezen wordt gekenmerkt door een bonte verscheidenheid. Met de nieuwe wettelijke ouderdomsvoorziening wordt in de geleidelijke groei ervan zeer dras tisch ingegrepen. Op een wijze die de meeste werkgevers niet hebben kunnen voorzien. Zij hebben zich voor deze so ciale zekerheid financiële offers ge troost en hebben zich moeite gegeven om die zekerheid in een rechtvaardige relatie te brengen tot de diensttijd en de kwaliteit van de verrichte arbeid. Als er nu in sommige gevallen wel en in andere gevallen niet aangepast zou worden, dan zou dit voor de eerstko mende jaren tot een zeer ongelijkmati ge pensioenvoorziening leiden, aldus on geveer mr Van Elden, sprekend over de vergadering van het CSWV over „aanpassingsvraagstukken bij particu liere pensioenvoorzieningen". Hij uitte hiermee zijn bezwaren tegen het protest dat van vele zijden geklon ken heeft tegen deze aanpassing, zoals die in art. 60 van het wetsontwerp „Al gemene ouderdomsverzekering" moge lijk gemaakt wordt. Zijn indruk was dat het met deze aanpassing wel los zal lo pen. Het betreft hier immers slechts een kan-voorschrift. Wanneer de betrokken partijen de kwestie in gemeen overleg regelen zoals ook de Stichting van de Arbeid dat aanbevolen heeft, dan kan veel onheil voorkomen worden. Wan neer men naar aanleiding van de ge uite bezwaren zou trachten om een complex van regelen Voor de aanpas sing op te stellen, dan krijgen we de ernstige situatie, dat hetgeen in het ene geval toepasbaar zou zijn in het andere tot onaanvaardbare consequen ties zou leiden. Hij meende daarom te moeten waar schuwen tegen een wettelijk perfectio nisme dat dwars in zou gaan tegen de sfeer van vrijwilligheid en onderling overleg, waarin tot dusver de pensioen voorzieningen in Nederland tot stand gekomen zijn. (Vervolg van pagina 1) Wanneer zeer vele leden als hun mening uitspreken, dat in het geheel van de ontwikkeling der strijdmacht te weinig aandacht is besteed aan de luchtmacht, dan kan de minister wei nig anders doen dan nogmaals wijzen op de nauwkeurige bepaling van onze luchtmachtbijdrage in NATO-ver- band. In ieder geval zal de herbewa pening van West-Duitsland hierop generlei invloed hebben. Immers de opstelling van Duitse divisies opent de mogelijkheid de verdediging zover mo gelijk oostwaarts te voeren. Zouden nu de andere NATO-landen hun bij dragen aan landstrijdkrachten gaan verminderen, dan zou daarmee de NATO geen stap voorwaarts zijn ge komen en zou met name een meer oostelijke verdediging juist voor Nederland van zo groot belan" uit gesloten zijn. Dat de rol van het luchtwapen in be tekenis is toegenomen, ontkent de Mi nister geenszins. Dit betreft echter voor namelijk de strategische luchtmacht en daarnaast de tactische luchtmacht, voor zover deze met atoomwapens is uitge rust, activiteiten, waaraan Nederland, zoals bekend, niet deelneemt. Dit is ook door de NATO nimmer verlangd. Hiernaast staat, aldus de minister, de betekenis van de luchtverdediging. De ze acht hij van het allergrootste belang. Wanneer zij echter een van de zwakste punten in de gezamenlijke verdediging v/ordt genoemd zoals onlangs door de NATO-bevelhebbers is gedaan dan wordt hiermee op de eerste plaats ge doeld op het ontbreken van een goed werkend, geïntegreerd meldings- en ge- vechtsleidingssysteem en op onvoldoen de spreidingsmogelijkheid der aanwezige vliegtuigen. De luchtdoelartillerie blijft, ondanks de opkomst van het geleide projectiel, voor de middelmatige hoog ten het meest doelmatig. Er bestond tot voor kort een ernstige achterstand in moderne vuurleidingstoestellen, doch deze worden thans regelmatig ontvan gen en de achterstand zal. naar ver wacht wordt, in ongeveer een half jaar zijn ingelopen. Voor een eventuele in grijpende wijziging in de organisatie der luc'htdoelartillerie wordt gewacht op de richtlijnen, die begin volgend jaar van SACEUR worden verwacht. Voor wat betreft de organisatie van de Koninklijke Landmacht kan beslist niet worden gezegd, dat een Wijziging binnenkort noodzakelijk zal zijn. In dit verband wijst de minister op recen te oefeningen van het Britse Rijnleger. De daarbij gebruikte, aan de atoom oorlogvoering aangepaste, organisatie, die in grote lijnen overeenkomt met die der Nederlandse divisies, doch die voor Advertentie de Britten geheel nieuw was, voorzover bekend goed voldoen. heeft Een reorganisatie van de Marine, die thans grotendeels in Den Helder is ge concentreerd, zou de aantrekkelijkheid van deze haven als doel voor atoombom bardementen zonder twijfel verminde ren. Een dergelijke verspreiding brengt echter grote consequenties met zich mee, die diepgaande studie vragen, al vorens maatregelen kunnen worden ge. troffen. Een vergelijking van de artillerie van de Nederlandse kruisers met die van de Britse vloot zou waarschijnlijk ten gun ste van de Nederlandse schepen uitval len. Ook in de buitenlandse vakpers worden de Nederlandse kruisers gere kend tot de meest moderne ter wereld. Minister Staf is niet bereid uitvoe rige gegevens te verschaffen over de verdediging van de Rijksdelen overzee. Hij acht dit in strijd met het landsbe lang. Naar aanleiding van klachten over de verzorging der militairen op Nieuw- Guinea wijst hij op de zeer grote moei lijkheden die een goede verzorging met zich meebrengt. Al het mogelijke wordt echter gedaan om tot verbetering te ko men. Op een grijze november-dag, wat de sfeer aangaat volkomen passend bü de voor Engeland plechtige dag van het jaar (zondag 6 nov. J.I.), heeft H.M. koningin Elizabeth van Engeland leiding gegeven aan het eerbetoon van het Engelse volk aan zijn doden van twee wereld oorlogen, op de Engelse nationale herdenkingsdag, bij de Cenotaaf op White-Hall in Londen. Achter de koningin ziet men de hertog van Edinburgh en de hertog van Glou cester. Andere leden van de ko ninklijke familie volgden het ver loop van de plechtige ere-dienst vanuit de ramen van het nabij gelegen ministerie van Binnenlandse Zaken. LEIDEN, 7 nov. Semi-arts ex. F. N. M. Bierens, Den Haag; M. H. Groe newegen, Leiden; W. Schalling, Rotter dam; F. Tan Hoan Giok, Leiden; en Tan Hong Dhiem, Leiden. Artsexamen mevr M. J. A. M. Pop-Smeets, Zoeterwoude; rriej. M. Zwagerman, C. H. C. Boter- mans, Den Haag; H. K. de Groot, Lei den en H. P. Jeremiasse, Den Haag. Doet. Ned. recht mevr. M. Bellingwout-Roo- denburg, Vlaardingen en H. W. van Rees Wassenaar. Doctoraal psychologie J. A. A. M. Jonkergouw, Sittard. Doet. god geleerdheid F. Rosingh, Hengelo. NIJMEGEN, 7 nov. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeer te, op proefschrift getiteld: „Spiritual terminology in the latin translations of the Vita Antonii", pater L. Th. A. Lorie te 's-Gravenhage. GRONINGEN, 7 nov. Cand. rechts geleerdheid: A. G. J. van Abeelen, En schede. Men verwacht dezer dagen een be sluit van de regering te Bonn om, ter bespoediging van de vorming der Westduitse strijdkrachten, reeds be staande grenswacht-eenheden in leger dienst op te nemen. De defensieraad heeft een voorstel van deze strekking bij de bondsregering ingediend. Te Bonn rekent men er op, dat 18 a 20.000 leden van de grenswacht hiertoe bereid zullen zijn. Men zou dan uit deze man schappen twee divisies willen vormen voor legering aan de zonegrenzen. Al dus zou op de snelste wijze aan de Westduitse verplichtingen in het ka der der Parijse accoorden voldaan kun nen worden, zonder aan de zonegren zen lacunes te doen ontstaan. In politieke kringen ziet men in de ze methode om de bewapening sneller op gang te brengen voornamelijk een gebaar naar het westelijke buitenland, een nieuwe demonstratie van het vaste voornemen der bondsregering om de verplichtingen ten aanzien van de N.A.T.O. volledig na te komen. De grenspolitie werd in 1949 opge richt op grond van de in Washington aan de bondsrepubliek gegeven rech ten. Voordien beschikte het federale (Vertaald door Yge Foppema) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 36 Hoe het zij, de boot zonk achteruit weg en verdween zoetjes in drie voet water. De kapitein en ik stonden er rechtop in en keke elkaar aan; de andere drie gingen kopje onder en kwamen druipend en proestend weer boven. Tot zo ver was er nog geen ramp gebeurd. Niemand had het leven er bij ingeschoten en we konden veilig naar de wal waden. Maar onze hele voorraad lag op de bodem van de baai en tot overmaat van ramp waren er van onze vijf geweren nog maar twee bruik baar. Het mijne had op mijn knieën gelegen, maar als bij instinct had ik het gegrepen en boven mijn hoofd gehouden. Wat de kapitein betreft, die had het zijne aan een bandelier gedragen en wel, als een wjs man, met het slot naar boven. De bndere drie waren met de boot naar de diepte gegaan. Onze toestand werd nog bedenkelijker, doordat we in het bos aan de wal reeds stemmen naderbij hoorden komen. Niet alleen verkeerden wij in gevaar om, door weekt en slechts half gewapend als we waren, van de palissade te worden afgesneden, maar bovendien moesten wij vrezen of Hunter en Joyce, zo zij door een half dozijn mannen werden aangevallen, wel zo verstandig en moedig zouden zijn om stand te houden. Op Hunter viel te rekenen, dat wisten we, maar Joyce was een twijfelgeval een aangenaam en beleefd man als bediende en goed om iemands kleren te bor- maar n'et bepaald geschapen om te vechten. Al deze gedachten gingen door ons heen, terwijl we zo snel mogelijk aan land waadden. De verongelukte jol en meer dan de helft van al ons kruit en onze levensmiddelen heten we achter. HOOFDSTUK XVIII. De dokter vervolgt het verhaal: Het einde van de strijd op de eerste dag. We liepen zoals we nog nooit gelopen hadden door het strookje bos, dat ons van de palissade scheidde en bij elke stap hoorden we de stemmen van de zee schuimers dichterbij klinken. Weldra konden wy ook hun voetstappen onder het voortdraven vernemen en het kraken van takken, als zij zich door het struik gewas werkten. Ik begon te begrijpen dat het ernst zou worden en keek of ik nog wel genoeg kruit op de pan had. „Kapitein," zei ik, „Trelawney is onder alle om standigheden zeker van zijn schot. Geef hem uw ge weer." Zij ruilden van geweer en Trelawney, even zwij gend en koelbloedig als hij sedert het begin van de strijd aldoor was geweest, bleef een pas achter om te zien, of alles voor onmiddellijk gebruik ge reed was. Terzelfder tijd gaf ik Gray mijn kortelas, want ik zag dat hij ongewapend was. Het de„d ons hart goed te zien, hoe hij in zijn handen spuwde, zjjn wenkbrauwen samentrok en met de korte sabel een slag in de lucht gaf dat het zoefde. Aan zijn hele houding was duidelijk te merken dat onze nieuwe bondgenoot het zout in de pap waard was. Veertig - chreden verderop kwamen wij aan de rand van het bos en zagen wij de palissade voor ons liggen. Wij bereikten de omheining in het mid den van de Zuidzijde, en bijna op hetzelfde ogenblik verschenen zeven muiters, met Job Anderson aan het hoofd, schreeuwend en tierend aan de Zuidwest hoek. Zij bleven een ogenblik staan, alsof zij be duusd waren en nog voor zij zich hadden kunnen herstellen, hadden niet alleen Trelaw ey en ik, maar ook Joyce en Hunter in het blokhuis tijd gehad om te vuren. De vier schoten vormden een nogal ver spreid salvo, maar zij hadden de beoogde uitwerking: één vijand viel neer en bleef liggen en de anderen wendden zich zonder aarzelen om en verdwenen haastig in het dichte struikgewas. Nadat wij onze geweren opnieuw hadden geladen, begaven wij ons langs de buitenkant van de palissade naar de hoek om te zien, hoe het met de gevallene gesteld was. Hij was morsdood een schot door het hart. Wy begonnen ons al te verheugen over ons succes, .toen eensklaps uit het bos een pistoolschot weerklonk: een kogel floot langs mijn oor en Tom Redruth wankelde en viel languit op de grond. Zowel Tre lawney als ik schoot terug, maar daar wy niets had den om op te mikken, was dat waarschijnlijk alleen maar verspilling van kruit. Vervolgens laadden wy opnieuw en gingen wy aandacht schenken aan de arme Tom. De kapitein en Gray lagen reeds by hem geknield, en ik zag in een oogopslag, dat het met hem gedaan was. Ik vermoed dat de snelheid waarmede wij het schot hadden beantwoord, de muiters opnieuw uiteen had gedreven, want wy konden zonder verder lastig te worden gevallen de oude jachtopziener over de palissade beuren en naar het blokhuis brengen. Hij kreunde en bloedde hevig. De arme drommel had van het begin van onze moeiljkheden af geen woord van verbazing, beklag, vrees of ook maar berusting laten horen vóór dit ogenblik, nu we hem in het blokhuis neerlegden om te sterven. Als een Trojaan had hij by de loopbrug achter zyn matras gelegen, hy had elk bevel zwygend opgevolgd en trouw en goed ten uitvoer gebracht, hij was twintig jaar ouder dan een van ons alles en nu moest hy, stugge, oude trouwe dienaar, sterven. Trelawney knielde bij hem neer, kuste zyn hand en schreide-als een kind. „Is het afgelopen, dokter?" vroeg hy. „Tom, beste kerel," zei ik, „je gaat naar het Vaderhuis." ,,'k Wou dat ik ze eerst nog es had kunnen raken," zei hy. „Tom," zei Trelawney, „zeg dat je 't me ver geeft. ïl je dat wel doen?" „Komt dat eigenlyk wel te pas, van my tegenover u, jonker?" was het antwoord. „Maar hoe dan ook, het zy zo, amen." Na een kort? poos van stilte zei hy: „Ik dacht, misschien kon er wel iemand een gebed lezen. Dat is zo de gewoonte, meneer," voegde hij er veront schuldigend by. En kort daarna stierf hy zonder ver der nog een woord te hebben gezegd. (Wordt vervolgdi gezag in Duitsland over geen enkele politiemacht, daar alle politieorganen onder de bevoegdheden der „Lander" ressorteerden. Hoewel In Washington het maximum der politietroepen op dertigduizend man werd gesteld, is het korps nooit tot deze omvang gegroeid. Het aantal aanmeldingen van vrij willigers voor het Westduitse leger is de laatste tüd weer toegenomen, al dus deelde een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defensie mee. Tot op heden hebben zich 172.126 vrijwilligers gemeld, van wie 8.899 voormalige stafofficieren en 30.252 per sonen, die nog niet gediend hebben. Advertentie m m n* mm. mmmmm. TERWUDERD «ET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemL^de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van t L35 bespaart U veel ellende. (56) „Sedert 1951 zetelt geen afgevaar digde van een christelijke arbeidsbe- weging meer in de beheersraad van het Internationaal Arbeidsbureau. Zodoende staat dit te Genève gevestigde interna tionale instituut van samenwerking op vallend aan socialistische en communis tische zijde; hoewel in het leven ge roepen als een bureau voor objectieve, democratische samenwerking, treedt hel in feite op als promotor van eenheids vakbewegingen." Aldus de heer Van Istendael, secretaris-generaal van het Internationaal Christelijk Vakverbond, aan de vooravond van de besprekingen van de beheersraad, die van 15 tot 18 november te Genève worden gehouden. Het systematisch weren van iedere invloed der christelijke vakbeweging in de internationale samenwerking noem de Van Istendael ongeoorloofd, te meer daar het I.C.V. een wereldorganisatie is met 3,5 a 4 miljoen leden in Europa, Azië en Zuid-Amerika. De heer Van Istendael zal met de overige afgevaar digden Gaston Tessier (voorzitter I.C.V.) en Eggerman, permanent vertegenwoor diger, ijveren voor de erkenning van het Internationaal Christelijk Vakve- bond. Bovendien herhaalt 't I.C.V. zijn in juni gesteld verzoek, dat het Inter nationaal Arbeidsbureau medewerking zal verlenen aan de acties van het In ternationaal Christelijk Vakverbond in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. welk verzoek nog niet is ingewilligd. (K.N.P.) Enige dagen na een vrij ernstige aan rijding is zaterdag in Utrecht op 82-jari- ge leeftijd overleden prof. C. G. N. de Vooys, oud-hoogleraar In de Nederland se taal en letterkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Cornelis Gerrit Nicolaas de Vooys werd 26 mei 1873 in Gouda geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde in 1900 op een dissertatie, getiteld „Middel- Nederlandse legenden en exempelen". Tot 1915 was hij leraar aan het gym nasium te Assen, waarna de benoeming volgde tot hoogleraar, welke functie prof. De Vooys tot 1946 vervuld heeft. De thans overledene was lange tijd hoofdredacteur van De Nieuwe Taal gids. De universiteiten van Gent, Leu ven en Johannesburg verleenden hem ere-doctoraten als blyken van grote waardering voor zijn wetenschappelijke arbeid in het gehele Nederlandse taalge bied. Prof. De Vooys kreeg bovendien grote bekendheid door zijn ijveren voor spellingsvereenvoudiging volgens het beginsel Kollewijn. Voor het kantongerecht te Tilburg diende maandag de zaak tegen een aan tal personen, die de leiding hebben ge had in een voetbalnool of die haar sti muleerden. De Tilburgse politie heeft deze voetbalpool medio 1954 opgerold. Van de zestien verdachten verschenen er zes voor de kantonrechter. Deze zei, dat het hier ging om het organiseren en stimuleren van de Con tinental voetbalpool, hetgeen volgens de wet en latere uitspraken van de Hoge Raad is verboden. De kantonrechter zag de Tilburgenaar H. als de grote fi guur, de organisator van deze pool in Nederland, hetgeen deze bestreed. De drukker der formulieren, S., eveneens uit Tilburg, had zich mede te verant woorden. De overige verdachten had den in meerdere of mindere mate deel genomen aan het verspreiden, resp. in vullen van de poolformulieren. De kantonrechter veroordeelde H. tot 300 of 30 dagen, alsmede 14 dagen voorwaardelyk met een proeftyd van twee jaar, S. tot 200 of 20 dagen, en de overige verdachten tot straffen vari ërend van 200 of 20 dagen tot 25 of 5 dagen. Voor de Hockeywedstrijd BelgiëNe derland militair op 11 november a.s. te Brussel te houden is het Belgische elf tal als volgt samengesteld: doel: Chapel (Ukkel Sport); achter: Rensburg (La Ra sante) en d'Hoop (La Gantoise); mid den: Wilputte (Ukkel Sport), Remy (Oree) en Baquet (Primerose); voor: de Souter (Ukkel Sport), Verreth (Ukkel Sport), Speurs (Ukkel Sport), Tahon (Victory), en Vermeulen (La Rasante), De Amerikaanse autocoureur Jack Mcgrath, winnaar van de Grote Prijs van Indianapolis is tijdens de 100 mij len race, welke op het circuit van Phoe nix in de staat Arizona werd gehouden dodelijk verongelukt. Deze race was de laatste welke onder auspiciën van de Amerikaanse automobielbond, die be sloten had deze wedstrijden tengevolge van de talrijke dodelijke ongelukken niet meer te organiseren, werd gehou den. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz„ 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken. 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.35 hoorspel, 12.20 gram., 12.33 amus.muz., 12.53 gram., 13.00 nieuws. 13.15 Metropole-ork., 13.50 gram., 15.10 omr.ork., 16.00 jeugd, 17.20 gram., 17.40 koersen, 17.45 orgel, 1830 RVU, 19.00 nieuws, 19.10 blaasmuz., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.20 radiokrant, 20.30 Youth for Christ, 21.30 radio filh. ork. en soliste, 22.10 gram., 22.25 amus.muz., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw. 11.00 RVU, 11.30 gevar. progr., 12.33 platteland, 12.38 Hammondorgel, 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstellingsagenda, 13.18 Promenade- ork., 13.50 medische kron., 14.00 instr trio, 14.30 jeugd, 16.00 zieken, 16.30 gram., 17.00 lichte muz.. 17.50 regeringsuitz 18.00 nieuws, 18.20 gram., 18.30 act., 18.40 Hammondtrio, 19.00 jeugd, 19.10 lezing VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20-05 Faust, opera. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 17.00-18.00 V. d. jeugd. NTS: 20.30- 21.10 Nationaal progr.: Filmrep. 21.30- 22.15 Eurovisie: Zwarte kunst, een feest van zang en dans in een Afrikaans Ne gerdorp (relais v. d. Vlaamse Televisie) ENGELAND. BBC, home service, 33(1 m: 17.00 Vespers, 19.30 volksdansen, 21.00 volskliederen. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.30 lichte muz., 13.15 lichte muz., 13.45 ork.conc., 16.00 pianospel, 17.30 ork.conc., 18.30 lichte muz., 19.00 gevar. muz., 19.30 gevar. muz. muz., 23.20 gevar. muz., 0.15 lichte NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 operaconc., 16.00 dansmuz., 17.50 samenzang, 19.15 viool en piano, 22.10 amus.muz., 22.30 dansmuz., 23.00 lichte muz., 23.20 amus. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.00 symf.ork., 20.00 vocaal conc., 23.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m: 16.05 omr.ork., 17.10 viool en piano, 21.15 omr.ork., 22.15 zang en piano. 484 m: 12.00 gevar. muz., 14.15 omr. ork., 15.45 omr.koor, 16.05 lichte muz., 20.00 groot symf.ork. en sol., 21.40 Amerik. muz. ENGELAND, BBC, European Service 17.45-18.15 Nws. Feiten v. d. dag. Eng. les v. beginnelingen, les 79 deel 4. (Op 224 ten 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 16.30 V. d. jeugd. 17.00 V. d. vrouw en progr. overz. 20.00 Joum. 20.15 Kook- praatje. 20.30 Unsere Hachbam heute abend. 21.00 Gesprek over de spreektaal 21.30-22.15 Relais v. België: Folkloristisch progr. over de Congo. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 17.00 V. d. kleuters. 17.20 Filmprogr. 19.31 TV-nws. 20.00 TV- spel. 21.00 TV- rebus. 21.30 Folkloristisch progr. over de Congo. 22.15 TV-nws. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz-: 19.00 Kunstoverz. 19.30 Informations Pro- fessionnelles. 20.00 Act. 20.15 Nws. 20.40 Bezoek aan de Fabriek v. Sèvres. 21.30 Rendez-vous met Marianne Oswald. 21.55 Wetensch. caus. 22.25 Joum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7