Rood-China wil dat Amerika steun aan Formosa opzegt Gric de Noorman, )i Haagse politie doet inval De auto-verkoper ruikt wie een wagen nodig heeft en welke W Het raadsel vanTuaim Mor r~é^i Wang Ping Nan biedt in ruil verklaring van vredelievendheid Openbare weg is geen racebaan Veilig verkeer in Bonn I D Ernstige tegenslag voor Eaure Bonn roept ambas sadeur terug uit Buenos Aires KRUISWOORDRAADSEL DODELIJK ONGELUK VEROORZAAKT MR. FR. PAUWELS 40 JAAR ADVOCAAT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 PAGINA u Advoca a t-fi sc a al) Tegen een kapitein 500 boete geëist El Glaoui versoent zich met sultan Een Joessef Bromfietser voor de rechtbank Goede vooruitzichten! voor Philips in Brazilië Accountant veroordeeld tot één jaar en zes maanden Wegens verduistering van vijf en zes mille A.N.W.B. waarschuwt de bromfietsers 1 januari nieuwe remvoorschriften o Feestjes van „scholieren verenigingen" Vele kinderen onder invloed van drank Parochie-financiën op nieuwe basis Veel bereidheid onder parochianen van St.-Catharijne te Utrecht Vier bekroningen in toneelprijsvraag Moeilijkheden voor Rijnscheepvaart HONDERD RUSSEN NAAR WINTERSPELEN In 50 procent der gevallen koopt mevrouw de auto en betaalt meneer Afwijkend besluit van Senaat over de verkiezingen Felle boerderijbrand te Ubachsberg Man ernstig gewond! Commerciële T.V. door Radioraad gehoord Dr. G. Spiekman S.S.S. ridder Nederl. Leeuw Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Wetsontwerp ouderdoms verzekering Behoorlijke oude dag voor iedereen Vier generaties raadslid Wielrijdlster verongelukt „Waarvandaan moet de verkeersvei ligheid komen, als er dergelijke automo bilisten op de weg rijden?" vroeg de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof in zijn requisitoir tegen een 39-jarige kapitein uit 's-Gravenhage. „Deze man heeft op schandelijke en onverantwoordelijke wijze met een vaart van honderd kilometer over de Laan van Nieuw Oost Indië te 's Gra- venhage gereden. Dergelijke mensen moeten voor langere tijd uit het verkeer worden verwijderd, dan is het voor die tijd tenminste veilig op de weg. Ik re- quireer daarom dat uw Hof de kapitein voor de tijd van één jaar de rijbevoegd heid ontzegt en voorts een geldboete van f 500, subs, één maand hechtenis." De kapitein had in de zomer van dit jaar deelgenomen met een sportwagen aan de rally Scheveningen-Luxemburg Op de laan van Nieuw Oost-Indië zou hij volgens zijn passagier, met een vaart van honderd kilometer per uur hebben gereden. Daardoor had hij een aanrij ding veroorzaakt. „U hebt toch wel onverantwoordelijk hard gereden, ook al had u voorrang" merkte de president op. „Ik meende dat de politie de zijwe gen had afgesloten." „Dat geeft u toch nog geen vrijbrief om te gaan racen." „Maar het tijdsstip van het begin van de rally was zó gekozen, dat er weinig verkeer op de weg was. Ik heb zeer snel geremd. Bij de botsing stond ik na genoeg stil. De -andere auto is alleen maar door mijn wagen geschampt." De advocaat-fiscaal zei nog, dat de rally's in discrediet worden gebracht door automobilisten als genoemde kapi tein. Sultan Mohammed ben Joessef van Marokko en de 84-jarige pasja van Marrakesj, El Glaoui, hebben zich gis teren verzoend. De bejaarde pasja werd gistermorgen door de sultan te Parijs ont vangen. Hij wierp zich voor de voe ten van Ben Joessef en vroeg hem het verleden geheel te vergeten. Ben Joessef verzocht de pasja tever geefs op te staan. Hij zei hem daarop: „Ik wil niet over voorbijgegane zaken spreken. Wij zijn kinderen van de toe komst. Ik ben de sultan van alle Ma rokkanen en gij zijt een van hen. Laat ons het verleden vergeten." Daarmee verleende Ben Joessef El Glaoui zijn vorstelijk pardon. Slechts enkele weken geleden nog dreigde de Berber-leider El Glaoui opnieuw tegen Ben Joessef in opstand te komen, als deze naar Rabat zou terugkeren. Het was op verzoek van El Glaoui dat de Fransen twee jaar geleden sultan Ben Joessef hebben afgezet en verbannen. Zaterdag heeft de Franse regering hem in zijn waardigheid hersteld. Dinsdagmiddag heeft een 67-jarige bromfietser voor de Amsterdamse recht bank terecht gestaan omdat hij op 10 juli j.l. door roekeloos rijden met een bromfiets op de weg tussen Bussum en Weesp een botsing had veroorzaakt, uan de gevolgen waarvan een berijder van een tandem was overleden. De Of ficier van Justitie eiste twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Tevens .zijn ontzeg ging voor drie jaar van de bevoegdheid een rijwiel te berijden. -Ter zitting bleek dat de bromfietser twee voor hem rijdende wielrijdsters had willen inhalen. Hij had daarbij niet gemerkt dat uit de tegenovergestelde richting een tandem naderde. Er volgde een botsing. De berijder van de tandem klaagde over pijn in de borst. Een uur na het ongeval overleed hij. De sectie wees uit dat de plotselinge dood ver oorzaakt was door hartbeschadiging. Een over verdachte uitgebracht rap port noemde zijn handelingsbekwaam heid beneden de maat. als gevolg van zijn gevorderde leeftijd. De verdedigster sloot zich aan bij de eis van de Officier van Justitie, met dien verstande dat zij de rechtbank vroeg de mogelijkheid in overweging te nemen verdachte voorgoed de bevoegd heid te ontnemen een rijwiel te berij den. De heer F. J. Philips, president-direc teur van de Nederlandse Philipsfabrie- ken, die op het ogenblik een bezoek brengt aan plaatselijke Philips-ondeme- mingen in Brazilië, heeft gezegd, dat de snelle ontwikkeling van plaatselijke in dustrieën een soliede basis vormt voor de oprichting van een grote Philips- fabriek in Brazilië. Hij zeide, dat „Philips do Brazil", een zelfstandige branche van het Neder landse moederbedrijf, van plan is gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de technische en financiële mogelijk heden in Brazilië. De heer Philips legde er de nadruk op, dat thans een grote verscheidenheid van el^tr0"?s.cll® ®n elektrische apparaten in Brazilië gepi:o- duceerd kunnen worden, waaib j dan vrijwel uitsluitend gebruik gemaakt kan worden van materialen en Mbeldfkrach- ten, die in Brazilië zelf gevonden worden. Over de stand van de besprekingen tussen de ambassadeurs van de Ver. Staten en van communistisch China te Genève is officieel nog steeds niets meegedeeld. Maar in kringen van poli tieke waarnemers is men het er wel over eens, dat de Chinese vertegen woordiger, Wang Ping Nan, zijn ge sprekspartner, ambassadeur Johnson, heeft voorgesteld een verklaring op te stellen, waarin beide partijen er van afzien geweld te gebruiken. Hjj ver langt daarvoor evenwel twee conces sies van Amerika, namelijk dat dit land zijn steun aan de nationalistische strijdkrachten van Tsjang Kal Sjek op Formosa volledig intrekt en dat het embargo op de levering van strategi sche goederen aan communistisch Chi na -wordt opgeheven. Volgens Ameri kaanse functionarissen in Washington wensen de Verenigde Staten, dat com munistisch China in deze gemeenschap pelijke verklaring uitdrukkelijk melding zal maken van Formosa als object, waartegen het geen geweld zal gebrui ken. Tot dusver wil China als zodanig alleen melding maken van de Britse kolonie Hongkong en van de Portugese kolonie Macao. In gezaghebbende kringen wordt ge zegd, dat berichten volgens welke de Chinese communisten terugtrekking van de Amerikaanse Zevende Vloot uit de Straat van Formosa hebben geëist onjuist zijn. Men wijst er op, dat de Chinese com munisten de „bevrijding" van Formosa als een binnenlandse aangelegenheid beschouwen, welke niet het onderwerp kan zijn van internationale onderhan delingen of beloften. Men neemt te Washington aan, dat de V. S. onder geen omstandigheden accoord zullen gaan met beëindiging van hun aanzienlijke economische en militaire hulp aan Formosa en dat overweging van opheffing van het em bargo op strategische goederen pas mo gelijk is na een verklaring, dat de Chinezen afzien van het gebruik van geweld tegen Formosa. (A.F.P.-Reuter-U.P.) (Van onze correspondent) Tot eén gevangenisstraf van een jaar en zes maanden heeft de Utrechtse rechtbank een 38-jarige accountant uit Utrecht, beschuldigd van oplichting en verduistering, veroordeeld. Verdachte had van een Utrechtse boek houdster en van een banketbakker be dragen van resp. zes en vijf mille weten los te krijgen onder voorspiegeling, dat hij hun spaargelden tegen hoge rente wist te beleggen. Met het aldus verkre gen geld betaalde hij een deel van zijn oude schulden en opende een bankre kening. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij als gevolmachtigde voor een chemisch bedrijf ie Utrecht, meer malen gelden van de bankrekening van het bedrijf op eigen rekening had laten overschrijven, zonder machtiging daar toe van de eigenaar. Op deze wijze ver dween er een bedrag van circa twee mi"e. Ter zitting had de accountant het hem ten laste gelegde hardnekkig ontkend. Hij verklaarde het geld te hebben ge bruikt om er een machinepark mee aan te kopen. Gezien verdachte's verre van straffeloos verleden en zijn ontkenning had de officier twee jaar en zes maan den gevangenisstraf geëist zonder aftrek van voorarrest. Reeds van 1 augustus 1953 af dienen bromfietsen van twee remmen te zijn voorzien, één op elk wiel. Bandremmen, die overigens nimmer toepassing von den op bromfietsen, waren sinds die da tum officieel verboden. De A.N.W.B. wijst er thans nog eens op, dat met in gang van 1 januari 1956 tenminste één van de twee verplichte remmen een trommel- of schijfrem zal moeten zijn. Onder trommelremmen dienen te wor den verstaan de trommelremmen van het normale type en remnaven, wer kende volgens het zgn. mantel-principe; onder schijfremmen de bekende terug traprem en voorwielremnaven werkende volgens het lamellensysteem. Zij, die een bromfiets berijden, die nog niet in overeenstemming met dit voorschrift is dat zullen voorname lijk de bromfietsen van ouder type zijn, uitgerust met twee velgremmen die nen dus vóór deze datum tenminste één van de remmen door een trommel- of schijfrem te laten voorzien. (Van onze Haagse redactie) De Haagse kinderpolitie heeft de voorbije drie weken drie maal moeten ingrijpen tegen minderjarigen, die on der het mom een schoolfeestje te hou den, zich in dancings en soortgelijke openbare gelegenheden, in kleine zaal tjes en obscure optrekjes, te buiten gin gen aan bepaalde onfrisse genoegens. Het euvel van de zogenaamde school feestjes, waar kinderen van vijftien, zestien en zeventien jaar zich overge ven aan het gebruik van sterke drank en aan de minder edele vormen van de dan, neemt de laatste tijd schrikbarend toe. Reeds hebben hoofden van scholen in de verschillende grote plaatsen van ons land geconstateerd, dat minderjarige leerlingen onderling flesjes sterke drank uitwisselen en door een losbandige le venswijze in de avonduren, in volko men apathie de lessen volgen. De kin derpolitie is in die plaatsen een stren ger toezicht gaan houden op dancings en kleinere feestzalen. Geconstateerd werd, dat deze regelmatig door min derjarigen, voor een groot deel scho lieren, worden bezocht. De ouders van deze kinderen blijken dikwijls volkomen onkundig te zijn van hetgeen hun kroost uitvoert. Zij zijn hoogst verbaasd, wan neer hun schoolgaande kinderen 's nachts buitengewoon luidruchtig thuiskomen. In dergelijke gevallen hebben die kin deren dan zo'n schoolfeestje bezocht, waar hun school echter part noch deel aan heeft. Die feestjes worden georga niseerd door „scholierenverenigingen", die niet door de scholen zijn opgericht, maar waarin dikwijls lieden de leiding hebben, die in het scholiermilieu hele maal niet thuis horen. Deze „scholierenverenigingen" wor den door de scholieren zélf opgericht met het doel, het contact tussen leer lingen van middelbare scholen te be vorderen. Tegen deze formulering heb ben de meeste ouders geen bezwaar. De praktijk blijkt echter gans anders te zijn. De leiders van deze verenigin gen beijveren zich in het beleggen van „gezellige" avondjes. Zij huren daarvoor obscure zaaltjes en dancings af, schaffen zich drank aan en laten hun „leden" tegen betaling van entree binnen. Na enkele uren ontaardt de bij eenkomst in een soort kinderlijk ba- chanaal, waar de jongelieden onder de invloed raken van de drank, als gek ken aan hét swingen slaan, met alle gevolgen van dien. De Haagse politie heeft nu een in val gedaan in een zaaltje, dat was in gericht op een zolder-étage boven een kolenopslagplaats waar ongeveer zes tig jongens en meisjes aanwezig ble ken te zijn, van wie een groot deel on der invloed van drank was. Het zaal tje was als een complete bar vmin der allooi ingericht, compleet met pin- up-girls aan de wand en rossige licht jes. Het was er volgens de leden van de kinderpolitie, die er waren „een vies zoodje". Toen de aanwezige kinde ren bemerkten, dat ze door de politie waren betrapt, wisten enkele slimme riken het schakelbord stuk te slaan, waardoor het op de zolder aardeduis- ter werd. Toen na veel dreigen èn schreeuwen orde enigszins was hersteld, kon de poli tie de omgeving wat nader opnemen. Bo ven de bar bleek een wel zeer duistere verdieping e zijn, waar in een drietal kamertjes enkele jongens en meisjes werden aangetroffen. Het merendeel van die meis jes bleek niet ouder dan zestien jaar; van de 38 jongens, die er waren, bleken er slechts vier meerderjarig te zijn. Na duchtig aan de tand te zijn ge voeld, zijn de kinderen naar huis ge zonden en zijn de ouders van hun ge dragingen op de hoogte gesteld. Het is aan de ouders om dergelijke excessen in de toekomst te voorkomen. Mochten zij daartoe niet in staat blijken te zijn, dan kan de kinderpolitie de zaak voor leggen aan de kinderrechter of aan de voogdijraad. Nu de jongelui van de vijf bekende „scholierenverenigingen" die Den Haag rjjk is, lucht hebben gekregen van de bemoeienissen van de kinderpolitie, trachten zü hun avondjes illegaal voort te zetten, Het is bekend dat zij in ver schillende wijken huis aan huis langs de deuren gaan, om te vragen, of zü er geen zolder of kelder kunnen huren. Zij verklaren daarbij, dat zü zéér rustig zijn en dat men hen rustig hun gang kan laten gaan. De Haagse politie ver zoekt eenieder, aan wie een dergelijk verzoek wordt gedaan, daar niet op in te gaan en zonodig de kinderpolitie te waarschuwen. 63: Eric twijfelt er geen ogenblik aan of Monoch is vermoord. Wie dit echter ook gedaan hebben, zij bevinden zich niet meer in de nabijheid, want dan had Wolf hen snel bespeurd. Behoedzaam treedt hij de grote zaal binnen. Recht tegenover de ingang, spookachtig beschenen door het flakke rende licht van de toortsen en vetpotten, ontwaart hij een kolossaal beeld. Aan de voet van dit beeld staat een grote schrijn opgesteld zonder twijfel de laatste rustplaats van degene, die hier eeuwen geleden begraven werd, tezamen met zijn aardse schatten. Peinzend glijden Erics ogen over de kostbaarheden, welke hier voor het grijpen liggen. Het zou hem niet ver wonderen, als de moordenaars van Monoch grafrovers waren. Eensklaps valt zijn oog op een aantal voorwerpen, welke in de kostbare omgeving nog' al uit de toon vallen. „Stukken gedroogde klei", mompelt hij verwonderd. Beschreven met vreemde tekens. „Iemand heeft een der kleiplaten, waarvan er nog verscheidene opgestapeld in een hoek staan, kennelijk in grote haast laten vallen, want vlak bij een kleine zijingang liggen scherven. Dan gromt Wolf voor de tweede maal. Ook de Noorman heeft het gehoord. Uit het duistere van de zijgang klinkt het schuifelende geluid van snel wegster vende voetstappen. Zoals wij enkele weken geleden reeds meldden, is met toestemming van de aartsbisschop van Utrecht in de Catha- rijneparochie te Utrecht, waarvan de kathedraal parochiekerk is, een voor enquête gehouden om de mening onder de parochianen te polsen over een nieu we methode van parochiële financiering. Een zeer groot aantal parochianen heeft zich in principe voorstander verklaard van verandering in het collectewezen en alles wat hiermee samenhangt, zon der zich echter reeds uit te spreken over een nieuw systeem. A.s. maandag en dinsdag zullen twee parochieavon den gehouden worden, tijdens welke dit onderwerp nader uiteengezet wordt. Daarna volgt een gedetailleerde en quête. Het irr eerste instantie voorge legde plan voorziet in één collecte per H. Mis en voorts in een op vrijwillig heid berustende bijdrage in een paro chiefonds in de vorm van een percen tage van het inkomen, waarbij vol gens bepaalde normen rekening gehou den wordt met gezinsomstandigheden. In april 1955 heeft de toneeluitgeve rij „Maestro" te Amsterdam een prijs vraag uitgeschreven voor oorspronkelijke avondvullende toneelwerken. Er zijn 121 inzendingen op binnengekomen, waar van een niet onbelangrijk aantal af komstig uit het buitenland, hoofdzake lijk uit België. Er was een bedrag van f 3.000,- aan geldprijzen uitgeloofd. De jury, bestaan de uit J. W. F. Werumeus Buning, Bernard Verhoeven en H. P. van den Aardweg, heeft besloten vier inzendin gen met eenzelfde geldprijs, namelijk f 750,- te bekronen, n.l. „Jé weet, hoe je vader is..." (van Jan van der Aa); „De heksen van Malta" (van Wim Bi- schot); „Mijn hart is niet hier" (van Jan Naaykens); „Drijfzand" (adres in zender onbekend). Behalve de bekroonde werken zul len enige andere inzendingen worden uitgegeven; enkele werken zullen cir culeren bij het beroepstoneel en ter be oordeling worden gezonden naar de hoorspel- en televisieafdelingen der ra dio-omroepverenigingen in Nederland en België. De bekroonde werken verschijnen nog dit jaar in druk. De rechtbank in Bonn heeft de wachtmeester van politie Wilhelm Hascnecker veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en wel omdat hij in vijf jaar tijds meer dan 1600 pro cessen-verbaal heeft doen verdwij nen. Van zijn superieuren had Ha- senecker opdracht gekregen ervoor te zorgen, dat het „ongelukkenrap- port er goed uit zag". Samen met twee collega's toog Hasenecker aan het werk. Automobilisten, die dron ken achter het stuur zaten of die waren doorgereden 'na een dodelijk ongeluk te hebben veroorzaakt, toon den, zodra ze waren gesnapt, uiter aard veel begrip voor het streven van Hasenecker en consorten; zo veel begrip, dat Hasenecker zijn straf ook te danken heeft aan het aan nemen van steekpenningen. Bonn heeft jarenlang gegolden als een stra lend voorbeeld van verkeersveilig heid. Door het werk van een rege ringscommissie, die de politie-archie- ven van de stad heeft gecontroleef-d, is aan die reputatie thans een eind gekomen. (U.P.) Er zijn in de komende dagen nieuwe inkrimpingen van het Rijnscheepvaart- verkeer te verwachten, daar de water stand van de Rijn blijft dalen. Dinsdag wees de peilschaal te Bonn nog slechts 74 cm aan, terwijl de normale stand 2 tot 2% meter is. Grote Rijnschepen van ongeveer 1500 ton worden op het ogenblik in het geheel niet meer ge bruikt en zo zij al gebruikt worden, dan wordt de laadruimte slechts voor de helft gebruikt. Doordat de scheepvaart op de mid den-Rijn door mist belemmerd wordt, vorderen de schepen daar op het ogen blik nog slechts 10 km per dag, tegen ongeveer 60 km onder normale omstan digheden, Rusland zal ongeveer honderd deel nemers uitzenden naar de Olympische winterspelen, die op 26 januari in Cor tina d'Ampezzo in Italië beginnen. Zij zullen op alle nummers, behalve bij het bobsleeën uitkomen. anneer u het nog niet wist: de volmaakte automobiel bestaat niet. Evenmin als de man, die zich in n'importe welke wagen thuisvoelt. Het is aan deze lacune dat het gilde der autoverkopers let wel: de verkopers van nieuwe auto's zijn bestaansgrond dankt. Tot voor kort heb ben wij min of meer onbe wust in de waan geleefd, dat wie zich een nieuwe wagen wilde aanschaffen de show room van een dealer binnen stapte om zich de laatste mo dellen te laten zien. Maar sinds wij een ochtend met een autoverkoper op pad zijn geweest, zijn we op onze dwaling teruggekomen. Het blijkt, dat maar twintig pro cent van de wagens, die over de Nederlandse wegen zoe men, gekocht zijn op de ma nier zoals wij die in ons hoofd hadden. De overige tachtig procent wordt aan de man ge bracht, of beter nog: naar de man gebracht door het feno meen, dat zich autoverkoper noemt. Lieden, die, wanneer ze uit het goede hout gesne den zijn, ruiken, wanneer u of ik een wagen nodig hebben Een enkele ochtend met zo'n man langs de weg vervol maakt niet alleen uw kennis omtrent alles wat zich op vier wielen voortbeweegt, het ver rijkt ook uw psychologisch» kijk op de mens achter het stuur. Iedere garage, die een eigen merk voert, heeft een of meerdere verkopers in dienst, die dag en nacht met hun wagens op de weg zitten in- stede van met een uitnodigen de glimlach in de showroom op klanten te zitten wachten. Zij houden zich in leven met vele kleintjes koffie per dag, die zij in de meest uiteenlo pende etablissementen tot zich nemen. Waarbij dient opge merkt, dat zij de koffie nog maar amper proeven, maar hun ogen en oren wijd open houden. Want tips en relaties zijn de onontbeerlijke basis voor een ieder, die succes in het vak wil hebben. Dat er een moordende concurrentie in het vak is spreekt wel haast vanzelf, maar dat des ondanks de bona fide verko pers met? elkaar op goede voet staan en zelfs onderling tips uitwisselen, is niet zo vreemd als het op het eerste gezicht wel lijkt. Laten wij daarom vertellen wat wij in een ochtendcollege hebben opgestoken. eder volk, dat auto's op de markt brengt, legt iets van zijn volksaard, van zijn karakter en zijn land in die wagen. De Engelse wagen is direct herkenbaar aan een achterop. Zo heeft iedere wa gen zijn speciale karakter, net als de mens. En, zo leert de ervaring, op de duur vindt iedere automobilist zijn eigen wagen, die het best bij zijn type en aanleg past. Onze zegsman doet nu toevallig in een Frans merk, snel, soepel te besturen en vast op de weg. De man, die behaaglijk ach terover geleund met een dik ke sigaar in de mond voorbij rijdt, wordt door hem niet lastig gevallen. Hij past pre- zekere distinctie: leren zittin gen, notenhouten dashboard en wat dies meer zij. Die fraaie afwerking wil nog wel eens een zekere technische achterstand verbloemen. De Fransen vormen een volk van soms roekeloze sportievelingen. Om uiterlijk vertoon geven ze niet veel, maar ze eisen een wagen, die snel is, soepel naar het stuur luistert, die door de bochten scheurt en toch vast op de weg ligt. Die eigenschappen komen in de Franse wagens sterk naar voren. Wat dat betreft zijn ze nauw verwant aan de Italianen. Ge boren coureurs in een land met veel bergen en bochten. Dus: een sterke carrosserie, snelheid en betrouwbaarheid en wat de motor betreft: iede re Italiaan vindt het een feest om er zelf wat aan te prutsen. De Amerikanen zoeken het in uiterlijke zaken. Veel nik kel en chroom, grote, dure en representatieve sleeën, waar mee je in Hollywood voor de dag kunt komen. Zo mogelijk ieder jaar een nieuw model met nog wat meer luxe. Dat kost flink geld en waar de Europese automobielindustrie niet zo kapitaalkrachtig is, houdt men liever een paar jaar aan een model vast. Met name in Frankrijk, waar Citroën nu al twintig jaar lang en met succes het zelfde model blijft brengen. cies in de Engelse of Ameri kaanse wagen, waarvan hij het stuur zo behaaglijk vast houdt. Maar gindse automo bilist in die Engelse wagen, die zo sportief achter het stuur zit en door de bocht scheurt, dat is zijn man. Hij drukt het gaspedaal wat in om het nummer van de wa gen te noteren. Voor een ge routineerd verkoper is het maar een koud kunstje om er achter te komen, wie de eige naar van die wagen is. Mor gen staat hij er al op de stoep om te vertellen, dat meneer met die Engelse wagen van hem toch heus niet zulke roekeloze kunstjeh uit kan halen. En hij zal hem in de Franse wagen zien te praten. Zo zal de gro.te directeur, die van conferentie naar con ferentie rijdt, in een repre sentatieve Amerikaanse slee voor komen rijden. De verte genwoordiger, die de eindjes aan elkaar moet knopen, stapt in een Volkswagen. De beza digde huisdokter, die nog nooit harder dan zestig heeft gereden, komt tot zijn recht in een Engelse wagen, terwijl zijn jongere, sportieve collega in een Franse wagen rond dartelt. Zo komt tenslotte iedereen in de wagen, waarin hij past. e autoverkoper is een psycholoog en een speurhond. Dagelijks zit Wie in zoiets rijdt raakt, hij op de weg en ziet het ver mand ontgaat hem. Wie is die man, die in dat oude vehikel zulke bravourstukjes wil uit halen? Van wie is de inge deukte wagen voor gindse garage? Links en rechts heelt hij zijn tipgevers en relaties, die hem vertellen, dat meneer X over een nieuwe wagen denkt, of dat meer Z Wach ten over de zijne heeft. Voor hij een uur later op de stoep staat, weet hij of meneer X van mosselen houdt, of dat meheer Z zo dol op muziek isHij ruikt waar een wa gen nodig is en weet als bij instinct, wanneer u aan een auto begint te denken. Natuurlijk weet hij alles van auto's af en er is geen schroefje of moertje of hij weet er een plezierig lof lied op te zingen. Hij zal u aankijken en weten of hij een serieuze kans maakt. Als u er bezadigd uitziet, zal hij uw naam waarschijnlijk doorge ven aan een collega, die een Engels merkt verkoopt. Want iedereen heeft zo zijn eigen verkoopargumenten. De een verkoopt snelheid, een tweede veiligheid, een derde dege lijkheid, een vierde zuinig heid, een vijfde 'uxe. En de rij is nog veel langer. Iedere wagen heeft zijn specifieke verkoopargumenten, waarvan uiteraard ook de prijs een zeer voorname is. Wanneer tenslotte alles ln kannen en kruiken lijkt te zijn, komt veelal toch nog een kink in de kabel. Door me vrouw. Want de dames spelen een zeer belangrijke rol ach ter de schermen. Meestal, zeker in vijftig procent der gevallen, betaalt meneer en koopt mevrouw. Snelheid, be sturing, kilometerprijs of wat voor technische voordelen ook, Interesseren de dames hoegenaamd niet. Zij letten hoofdzakelijk op kleur en lijn en menig hardrijder met een zwak voor het vrouwelijk ar gument, is uit de bocht ge vlogen, alleen omdat hij ter- wille van kleur, lijn en „dat handige spiegeltje" zich in een wagen had laten praten, die hem niet lag. Omdat hij verkeerd gekozen had tussen veiligheid, snelheid, luxe, ren dabiliteit. Want het blijft kie zen: de ideale wagen, die alle eigenschappen in zich ver- wat model betreft, niet gauw keer langs gaan. Niets en nie- enigt, bestaat niet. De Franse Senaat heeft zich vandaag met 227 tegen 60 stemmen uitgesproken voor het houden van algemene verkie zingen in december, maar volgens het districtenstelsel en in twee stemronden. De Senaat bekrachtigde daarmee het voorstel van de commissie voor al gemeen kiesrecht. Zoals bekend, is de Nationale Vergadering voor handha ving van het huidige stelsel van even redige vertegenwoordiging met één stemronde en verbinding van lüsten. De uitspraak van de Senaat is een ernstige slag voor premier Edgar Faure, wiens wetsontwerp tot vervroeg de verkiezingen met handhaving van het tegenwoordige kiesstelsel dezer da gen door de Nationale Vergadering werd aangenomen. Hij had aan die stemming de vertrouwenskwestie ver bonden. Tengevolge van het besluit van de Senaat gaat het wetsontwerp nu terug naar de Nationale Vergade ring. Een afwijkend besluit van de Senaat kan een wetsontwerp honderd dagen op houden. Dan wordt een door de Natio nale Vergadering aanvaard ontwerp volgens de bepalingen van de grond wet automatisch wet. Wanneer dat in dit geval gebeurt, kunnen er vóór fe bruari geen verkiezingen worden ge houden. Waarnemers in de wandelgan gen van de Senaat geloven echter, dat tijdig geen compromis kan worden ge vonden. De regering wil de verkiezin gen al op 11 december houden. De Westduitse ambassadeur In Bue nos Aires, Hermann Terdenge, is te ruggeroepen. Hij heeft van zijn rege ring de mededeling ontvangen, dat zijn werkzaamheden in Argentinië geein digd zijn. De Westduitse pers heeft her haaldelqk kritiek geleverd op Terden ge, die ervan beschuldigd werd bepaal de Duitse firma's in Buenos Aires ten koste van andere bevoordeeld te heb ben. Ook werd hem verweten, dat hij te nauwe betrekkingen onderhield met ex- president Perón en diens financiële ad viseur Jorge-Antonio, die op het ogen blik in voorarrest verblijft hangende een onderzoek naar zijn activiteiten onder het regiem van Perón. De familieleden van Eva Perón, de overleden echtgenote van ex-president Perón, die na de val van het regiem van Perón hun toevlucht hadden ge zocht op de ambassade van Ecuaao in Buenos Aires, hebben een vrlJge^ de gekregen en zijn gisteren nog pn vliegtuig uit Buenos Aires naar Qu to vertrokken. AFP-Reuter) In de schuren van de boerderij van de kinderen Kerckhoffs te Ubachsberg heeft dinsdagavond een felle brand ge woed. De oorzaak is nog niet bekend. Schuren en stallen met alle daarin op geslagen veldvruchten gingen verloren. ttu Z11 brandweren van Heerlen en Ubachsberg bleef het woonhuis ge spaard. Ook het vee kon worden gered. Een der eigenaars, de heer J. Kerck hoffs, slaagde erin ook de tractor in vei ligheid te brengen. Hierbij vatten even wel zijn kleren vlam. Het gevolg was dat hij met ernstige brandwonden naar het St. Jozef Ziekenhuis te Heerlen moest worden overgebracht. De radioraad, die zich bezig houdt met radio- en televisiezaken en die de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in die zaken van advies dient, heeft de „Onafhankelijke Natio nale Televisie" (ONTV) te Den Haag uitgenodigd in een zitting van de raad de belangen van deze organisatie, die de invoering van commerciële televisie voorstaat, uiteen te zetten, aldus deelt de O.N.T.V. mede. Een delegatie van le O.N.T.V. heeft in deze zitting de algemene aspecten van commerciële televisie in Neder land uiteengezet en daarbij tevens de ethische en culturele richtlijnen van de O.N.T.V. toegelicht. H. M. de Koningin heeft de hoogeerw. pater dr. G. Spiekman, generaal-over- ste van de congregatie der paters van Allerheiligst Sacrament, ter gelegen heid van ziin zilveren priesterjubileum benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen, behorende bij deze orde zijn te Rome door de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, jhr. mr. Mark van Weede. aan hem uitgereikt. Rv" V ■gf": Horizontaal: 1. roofdier, 3. fris, 5. langzaam, 7. familielid, 9. iedere, 12, water bij Denemarken, 15. bijwoord van tijd, 16. behoefte aan drinken, 17. en an deren (afk.), 18. getal, 20. geneesheer, 22. vruchtennat, 24. deel van de hand, 25. berggeel, 26. boom. Verticaal: I. ongedierte, 2. groente, 4. zwaardvis, 6. Omroepvereniging, 8. uitgestotene, 9. takje, 10. zacht, 11. pi rn Gelderland, 12. bevel, 13. visgerei, 14. stapel, 19. bijb. naam, 21. zoogdier, 22. sportartikel, 23. speelgoed. Horizontaal: 1. schrobben, 2. lee, - rea list, 3. Ameland, - Epe, 4. eland, - smal, 5. enk, - jekkers, 6. etude, - Hun, 7. nr-, - handel, 8. bed, - zakkam, 9. ice, - aai, - lef, 10. E.H., - rag, - li, 11. dolik, - flits. Verticaal: 1. sla, - eerbied, 2. cement, - echo, 3. heelkunde, 4. la, - dr., - R.I„ 5. oranje, - zaak, 6. bende, - haag, bad, - khaki, 8. el, - skunk, - ijl, 9. nie mendal, 10. spar, - emelt, 11. stelsel, - fis. Het aantal vliegtuigen, dat op de „Karei Doorman" is gestationeerd, zal ook na de verbouwing niet kunnen worden vergroot. Wel wordt de moge lijkheid geopend ook straalvliegtuigen mee te nemen. De aanschaffing van een tweede vliegkampschip ligt buiten ons financiële bereik. Dit zegt minister Staf in zijn memorie van antwoord op de Marinebegroting. Op een bijeenkomst van de katho lieke bond van bejaarden en gepen sioneerden in het bisdom Haarlem, die in gebouw „Sint Bavo" te Haarlem gehouden, heeft de heer W. Peters, di recteur van het vormingscentrum van de K.V.P. te Baarn, een uiteenzetting gegeven over het wetsontwerp alge mene ouderdoms verzekering. Hij zei, dat het bij nieuwe ™et om een. volksbelang bepaalde groepen worden dus niet bevoordeeld» Er wordt een taak voor de gemeen schap weggelegd, in het bijzonder voor de wetgever. Het resultaat zal zijn, dat voor een ieder een behoorlijke oude dag gega" randeerd zal zijn. Spr. gaf dan een over zicht van de ouderdomsvoorziening f de afgelopen halve eeuw en besprak d® totstandkoming van de noodwet-ouder domsvoorziening, die op 1 oktober 194' Hl wefking is getreden. De regering stelt zich voor de definitieve wet me' ingang van 1 Januari 1957 in werking te stellen. De KVP hoopt, dat dit eer der zal geschieden. De heer Peters gaf vervolgens een uiteenzetting van een aantal punten uit het ontwerp, o.a. van artikel 60, waarin gesproken wordt over korting op het pensioen. De regering wil blijk* baar de verantwoordelijkheid leggen op het bedrijfsleven en wil haar niet zei' aanvaarden. Insiders zijn van mening, dat zij, die thans lid zijn van een pen sioenfonds, niet in aanmerking dienen té komen voor een korting; iets ander* achten zij het voor hen, die zich nog moeten aansluiten. Van de gelegenheid tot het stelle0 van vragen werd gebruik gemaakt. De Amsterdmase strafpleiter en au teur van een aantal romans mr. Fran cois Désiré Pauwels herdenkt vrijd^r. 11 november a.s. de dag waarop hU veertig jaar geleden te Amsterdam be ëdigd werd als advocaat en procureur- Het is de wens van de jubilaris dat de? ze dag in alle stilte zal passeren. HU zal derhalve vrüdag afwezig zijn. En kele collega-advocaten zullen mr. Fi0' wels later in intieme kring huldlffe" tijdens een hem aangeboden diner. Mr. Pauwels, die op 25 oktober l&tö te Amsterdam werd geboren, studeerde, na zijn gymnasiale opleiding, aan de uni versiteiten van Utrecht en Amsterdam rechtswetenschappen. In 1915 vestig0 hij zich als advocaat en procureur i Amsterdam, waar hij zich ook op i®1: terkundig gebied bewoog. Van zijn na» verschenen een aantal dichtwerKe. (o.m. Het kristallen masker, Fantorn®^ Dag van Leugen en de oorlogssoneti „Klinkende boeien", alsmede een yu tiental romans, o.a. Boeven en Burg® Rechter Thomas, dat ook verfilmd we en „Tijgers". Te Delft is, in een vacature °n*sttet door het vertrek uit de stad van KVP-raadslid de heer A. C. M. Sip benoemd verklaard tot lid van d meenteraad de 26-jarige mej. J' vónde van Koppen. Met haar doet een bezaai, naam weer zijn intrede in de ra (je want de vader, de grootvader Koppen overgrootvader \'an mej. Van ge- zijn ook lid van de gemeentera weest. Op de Mauritskade in dinsdag de 16-jarige wielnjdstei ett uit Den Haag door een auto bui» en enkele uren later in het z aan haar verwondingen overr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2