B. en W. van Haarlem over de grondwater last in de Hamelinkstraat Grondwater last Binnenkort beslissing over in Haarlem Beiaardenwoningcn aan de „Blinkert" Het parkeerverbod op de Heemsteed^ Dreef Ernstig ongeval in De Zilk Eerste Veiligheidsheurs te Amsterdam geopend Een vijfde der woningen in Zandvoort wordt dubbel bewoond r Mogelijk gezamenlijke eis tot schade vergoeding door de bewoners Gastdirigenten bij N, Ph. Orkest 400.000 slachtoffers bedrijfs ongevallen in ons land per jaar n „de Stationshal-Noord IG Woningwetwoningen Dit jaar vestigde zich 95 gezinnen uit Amsterdam en 35 uit Haarlem in de nieuwbouw van de vrije sector Tegemoetkoming in studiekosten Uk STAD en Verkoop tabaks artikelen Gezin hulpeloos achtergelaten „DE STATIONSHAL" WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Burgemeester gaat zijn licht opsteken in A msterdam Oudste taxichauffeur neemt afscheid Burgerlijke §itari£i Van viervoeter via vier wieler naar tweevoeter PASTOOR S. MOL Installatie vrijdag 11 november Schrijven aan Ben W om spoedige bestrating Zaterdag klaproosdag Collectanten en collectrices gevraagd Vandaag dertig borden geplaatst In december MARlGOT P I NTE R Medewerking aan concert door „Haerlem" Wielrenner gewond aan nekwervel SIGARENMAGAZIJN TE HAARLEM opent donderdagmiddag 10 november a.s. om 3 een filiaal (Station N.S., Kennemerplein CHR. SCHAVELING^ uur ONDERHOUD MET DE HEER J. F. ERDTSIECK Verbeterde regeling voor het gemeente- personeel Biljarten in Haarlem Kampioenschap „Het Noord Westen" vijfde klasse Concert N. Ph. O. Beurs van New York Nu ook in stationshal aan Kennemerplein 'A.B.C.-cabaret naar Haarlem Lts. H Noppen overleden Hoofd van de „Marvo" 4 weken geëist Belangenvereniging Slechts twaalf betaalde voetballers bezoeken vergadering >y B. en W. van Haarlem hebben in ant woord op schriftelijke vragen van het taadslid H. C. Hennevelt (C.P.N.) mee gedeeld, dat de oorzaak van de lekkages in de sousterrains van de onlangs ge reedgekomen woningen in de J. J. Ha- toelinkstraat gezocht moet worden in de abnormale regenval en de goedkopere constructie van de sousterrains. Dit laatste is het gevolg van bezuinigingen die op last van de overheid moesten Worden aangebracht in de oorspron kelijke plannen van de architect, ten einde tot de door het Rijk voorgeschre ven curveprijs te komen. Deze construc tie blijkt thans niet in staat te zijn om «n tiiden van abnormale regenval het onvoldoende snel wegzakkende water te keren. B. en W. wijzen erop. dat de archi tect reeds opdracht heeft gegeven tot het treffen van de nodige voorzieningen, Zodat het euvel spoedig uit de weg geruimd zal zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag van de heer Hen- hevelt delen B. en W. voorts mee, dat B. en W. van Haarlem heb- ^1^ ben geantwoord op de vra- gen van een raadslid betref- fende de grondwaterlast in de souterrains van de nieuwe huizen in de J. J. Hamelinkstraat. De con structie van de souterrains is niet deugelijk genoeg gebleken. Zij kon dat niet zijn omdat teveel beknibbeld was op de oorspronkelijke en solidere plannen van de architect. Maar bo vendien blijkt de architect niet over een juiste opgave van de grondwater stand te hebben beschikt. Anders zou een zichzelf respecterend architect nooit een dergelijke constructie heb ben ontworpen. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat de architect hier tegen beter weten in gehandeld heeft. Wanneer hij een juiste opgave van de grondwater stand had gekregen, zou de construc tie anders zijn geworden, al zou mis schien dan op andere onderdelen bezuinigd zijn; maar dan zou de grondwaterlast zich niet hebben voor gedaan. De grondwaterstand is opgegeven door de dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht. Zij is kennelijk verkeer delijk opgegeven. In hun antwoord hebben B. en W. zich niet uitgelaten over de vraag waarom de grondwater stand verkeerdelijk is opgegeven, evenmin trouwens als er verklaard wordt, dat de grondwaterstand ver keerd is opgegeven. Het is mogelijk, dat de plannen voor de nieuwe wo ningen in de Hamelinkstraat gereed gekomen, vóórdat de Schiphol- P K was aangelegd. In dat geval kon Bouw, en Woningtoezicht dus niet weten, <jat het weglichaam het grond water verhinderen zou snel af te stro men. Maar toen de Schipholweg er eenmaal was, waren de huizen in de Hamelinkstraat er nog niet. Men had kunnen weten, dat vaste weglichamen een remmende invloed uitoefenen op het afstromende grondwater. Men had dus op dat moment een nieuwe peiling kunnen verrichten en de re sultaten daarvan aan de architect ter kennis kunnen brengen. Het is mogelijk, dat Bouw- en Wo ningtoezicht een andere, meer ge gronde reden kan aanvoeren voor zijn in gebreke blijven. Formeel heb ben B. en W. de vragen van het raadslid beantwoord. Maar bij de be volking van Haarlem in het algemeen en bij de bewoners van de Hamelink straat in het bijzonder blijft de vraag onbeantwoord, hoe een dergelijke misrekening mogelijk is geweest, die, hoe dan ook en voor wie dan ook, een bijzonder kostbare misrekening blijkt te zijn. Een antwoord op deze vraag lijkt ons passend in verband met het vertrouwen dat de burgerij dient te hebben in de u u p Woningbouw hier ter stede. H.ll.w. hoewel bij de bouw van woningcom plexen met sousterrains, de bovenkant van de vloeren steeds boven de normale grondwaterstand wordt geprojecteerd, ii? bijzondere omstandigheden toch last kan worden ondervonden van onvol doende snel wegzakkend regenwater. In de toekomst, aldus B. en W., zullen bij de bouw reeds maatregelen worden ondernomen om dergelijke bezwaren te voorkomen. In ons blad van vrijdag 4 november zijn wij reeds uitvoerig ingegaan op de moeilijkheden die zich in de sousterrains van de Hamelinkstraat hebben voorge daan. Het weglichaam van de Schiphol weg schijnt het snelle afstromen van het regenwater naar de Schalwiiker- polders tegen te houden en daarmee heeft men bij het vaststellen van de grondwaterstand ten tijde van de voor bereiding van de bouw niet of onvol doende rekening gehouden. De archi tect had aanvankelijk een waterdichte betonvloer met opstanden geprojec teerd, maar er moest bezuinigd worden teneinde onder de voorgeschreven Rijkscurve te blijven. Het resultaat van de bezuiniging is geweest, dat de be woners reeds enkele dagen na het be trekken van hun -woning overlast van het grondwater ondervonden, zodat vernieuwingen uitgevoerd moeten wor den, die aanzienlijk meer zullen kosten dan de oorspronkelijke plannen van de architect. De Sica-afdeling van de firma Chris- tiani en Nielsen uit Rotterdam heeft thans twee kelders hersteld, zodat over last daar verdwenen is De firma kan echter geen garantie geven, dat de op lossing van blijvende aard Is. Naar wij vernemen kan een der gelijke garantie vrijwel nooit worden gegeven. Intussen is gebleken, dat niet slechts het laatste blok woningen overlast van het grondwater onder vindt, zoals aanvankelijk werd veron dersteld, maar alle vier de blokken. In sommige kelders, waaronder die waarin het betaalkantoor van de woningbouwvereniging „De Voor zorg" gevestigd is, staat het water zo hoog, dat men er niet meer in kan. Het betaalkantoor, dat aanvankelijk gevestigd was in het sousterrain on der nr. 46, is thans overgeplaatst naar dat van nr. 26. Naar wij verne men is er overleg gaande tussen de bewoners van de nieuwe woningen over de mogelijkheid van een geza menlijke eis tot schadevergoeding voor de door het grondwater geleden waardevermindering der in de sous terrains opgeslagen eigendommen. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Haarlem binnenkort een beslissing nemen over de vraag of zij de raad zullen voorstellen gelden te voteren voor het in het leven roepen van een korps politieruiters. Het College schijnt enigszins terug te schrikken voor do hoge kosten, die gepaard gaan met een dergelijk besluit. Teneinde zich volledig te kunnen oriënteren inzake de praktische bruik baarheid van een dergelijk korps, zal de burgemeester, mr. O.P.F.M. Cre- mers, als hoofd van de Haarlemse politie, op zaterdag 19 november in Am sterdam de intocht van Sint Nicolaas bijwonen. Hij zal daarbij vergezeld worden door de_hoofdcommissaris van de Haar lemse politie, de heer J. Fontijne en inspecteur G. J. Endlich, die een gro te rol heeft gespeeld bij het voorbe reiden van de plannen tot vorming van een korps politieruiters. Het Haarlemse gezelschap zal de gast zijn van de Am sterdamse hoofdcommissaris van po litie, de heer Kaasjager. ONDERTROUWD: j B M Th van en L- A. C van Turnhout. is GETROUWD: J W. A. Vermeulen en 4. B. Schoen; "-ïoes en H. W. Ver- dam. GEBOREN: 7- v- W' c- Kerkman-We- fcer; z. v. G. var\ -.fikken; d. v. L A. Ruys-Jetses a. v- J. E. van Wave- reh-Snijder; d. v. G. Mulder-van der Helde- d. v H. Vermeulen-Hogenbirk; d- v. 'c. G. Clemens-van Ruiten OVERLEDEN: N. H. Ebmeijer, 85]., Bakenessergracht; Chr. Gaartman-van der Genugten, 57 j-, Pontianakstraat; J- Woudenberg, 82 j„ Kanaupark D. Peereboom, 86 j., Gasthuisvest, G. Rothert-de Regt, 73 j., Hazepaterslaan; M. Wiegman-Kempe, 72 j„ Teding van Berkhoutstraat; C. L. van der Aar, 4i j., 2e Zuidpolderstraat; H. Th. van Koe- Verden, 54 j.. Kamperlaan; J. Schuurs- *na, 73 j., Gasthuisvest; F. J. Silvis- ter Haar, 63j., Kennemerstraat. De oudste taxi-chauffeur van Haar lem, de heer H, de Boer. zal morgen fscheid nemen en het taxibedrijf vaar wel zeggen. Hij is nu 72 jaar en niet inder dan 32 jaar heeft hij bij wijze vai. spreken achter het autostuur door gebracht. Hij mag zich beroemen op een irachtige staat van dienst, waarin geen enkel ongeluk op zijn naam ge noteerd staat. De heer De Boer begon destijds als koetsier op een verhuiswagen en daar na stapte,hij in de taxi over, ruim der tig jaar geleden nog een zgn. mand ie", waar n de taxichauffeur in de open lucht .at. In zijn hart is de heer De Boer hn paard echter trouw ge bleven en de viervoeter zegt hem meer dan de vier vieler. Nu hij zoveel en zolang gereden heeft, wil de scheidende chauffeur ook wel eens gaan wandelen, en wij hebben zo het idee, dat hij het Haarlemse stations plein, waar zo'n stuk van zijn leven ligt, in die wandeling dikwijls zal be trekken. De nieuwe herder van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara, pastoor S. Mol, zal a.s. Vrijdagavond worden geïnstalleerd. Om half 8 wordt de pastoor plech tig ingehaald in de kerk aan de Paul Krugerstraat. Deken W. N. Zijlstra zal de installatie-plechtigheid verrichten en tot slot is er een kort Lof. Voor de narochianen en andere be langstellenden bestaat zondag, 13 no vember, na de H. Mis van 11 uur tot 1 uur gelegenheid ter pastorie kennis te maken met pastoor Mol. Enige tijd geleden konden wij reeds berichten, dat de bouw van de bejaar- denwoningen aan de ..Blinkert" reeds goede voortgang maakt. Men hoopte zelfs, dat nog in november de eerste woninkjes betrokken zouden worden. Heel vermoedelijk zal dat ook wel het geval zijn, maar in ieder geval zal er zorg voor worden gedragen, dat nog dit jaar de vier en veertig vrije wo ningen in gebruik genomen kunnen worden, zodat de eerste bejaarde be woners van het complex het kerstfeest in hun nieuwe huisjes kunnen vieren. De enige kink, die er nog in de ka bel kan komen, is de slechte bestrating, of liever gezegd: de afwezigheid van bestrating. De toestapd is er thans ho peloos en het bestuur van de Coöpera tieve Woningbouwvereniging voor Ge- meentepersoneel, die het beheeer over de „Blinkert" krijgt, heeft gisteren aan het college van B. en W. van Haarlem een schrijven gericht, waarin er op gewezen wordt, dat het niet verantwoord is de bejaarden in de huisjes te laten trekken, zolang de bestrating nog niet in orde is. Het bestuur heeft dei-halve gevraagd om dit jaar nog de hoognodige be strating gereed te maken, of anders, wanneer er geen klinkers voorhanden zijn, degrond tenminste te verharden. P/iocht zulks nog niet kunnen geschie den, dan zal het bestuur van de wo ningbouwvereniging genoodzaakt zijn men, vooralsnog niet op te leveren, de woningen, die dit jaaar gereed ko- Een afschrijving van de brief aan B. en W. is verzonden naar de direc teur van Openbaare werken. Zaterdag 12 november is het Klap roosdag, de dag, waarop Nederland denkt aan hen, die voor de vrijheid vielen. Het Nederlands Oorlogsgraven- comité houdt dan een collecte voor het onderhoud van de 30.000 geallieerde oorlogsgraven, die Nederland telt. Er zijn nog vele collectanten en collectrices nodig om gelden voor dit nobele doel in te zamelen. Zij kunnen zich opgeven aan het bureau van de U.V.V. in het Proveniershuis, Grote Houtstraat, waar zij vrijdag een "bus kunnen afhalen. Het Britse Legioen toont zijn,erkentelijkheid voor het inzamelingswerk door bij loting 22 collectanten en collectrices aan te wijzen, die het volgend jaar een gratis vierdaags bezoek aan Engeland mogen brengen. Sinds vandaag is er voor de Heem steedse Dreef vaaf de Blamvebrug tot aan het Wipperplein een parkeerver bod ingesteld. Openbare Werken van Heemstede heeft heden in samenwer king met de Heemsteedse politie op de hoeken van de straten die op de Dreef uitmonden ongeveer dertig borden neergezet. Het verbod geldt voor beide zijden van de Heemsteedse Dreef. Enkele dagen geleden reeds bericht ten wij dat het in het voornemen van B. en W. van Heemstede lag voor de Heemsteedse Dreef een parkeerver bod in te stellen. Dit besluit hadden zij genomen nadat de Heemsteedse politie een daartoe strekkend voorstel aan het college had gezonden. Het was niet de eerste keer dat de politie van Heem stede het gemeentebestuur adviseerde voor de Dreef een parkeerverbod in te stellen. Circulaires, die herhaaldelijk aan de autobezitters van de Heemsteedse Dreef waren gezonden en waarin hen gevraagd werd hun auto op het erf dan wel in een der zijstraten te parkeren, hadden tot nog toe nagenoeg geen en kel resultaat. Het gemeentebestuur is thans uit eindelijk tot de conclusie gekomen dat het uit een oogpunt van verkeersveilig heid niet langer verantwoord is om de bestaande toestand, welke vaak tot verwarring aanleiding geelt, te hand haven. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling dat het parkeerverbod een voorlopig karakter zal dragen. Wel is het waarschijnlijk dat deze maatregel van het Heemsteedse gemeentebestuur later op details nog zal worden her zien. De concerten van de vrijdagserie op 16 december en van de dinsdagserie op 20 december zullen onder leiding staan van Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest. Het extra concert, dat traditiegetrouw op 30 december wordt gegeven, zal on der leiding staan van Willem van Otter- loo, dirigent van het Residentieorkest. Het symphonie-orkest „Haarlem" zal dinsdag 22 november een concert geven in het Haarlems concertgebouw. Aan het concert zal de beroemde Amerikaanse pianiste Margot Pinter medewerking verlenen. Zij zal het pia noconcert in a kleine terts opus 54 van Robert Schumann vertolken. Het programma wordt geopend met de Jubel-ouverture van Karl Maria von Weber, terwijl na de pauze voor het eerst in Haarlem de simfonie in C dur opus 30 van Woldemar Bargiel zal wor den uitgevoerd. Het concert staat on der leiding van de dirigent Marinus Adam. Maandag heeft zich in De Zilk een ernstig ongeval voorgedaan. De 19-jarige wielrenner Van der Lans uit Voorhout kwam met grote snelheid de Zilkerbin- nenweg af, toen een fietser vanuit een zijweg naderde. Deze kon de wielren ner, die over zijn stuur gebogen zat, niet zien, doordat het uitzicht door een hoge haag werd belemmerd. Het gevolg was een botsing, waardoor de heer Van der Lans tegen het wegdek sloeg. Het slachtoffer bleek ernstig gewond aan nek- en ruggewervels, zodat voor zijn leven wordt gevreesd. Ter plaatse werd eerste hulp verleend door dokter A. van der Lugt, terwijl pastoor J. Groen het H. Oliesel toediende. De fietser kwam er met enige ontvellingen vanaf. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. r WËÊËÊ Op de Veiligheidsbeurs in Amsterdam, waar een aantal firma's demonstreer den met werktuigen, kleding en toebehoren, welke de gevaren van sommige arbeid opheffen of sterk verminderen, is een „verse lucht kap" te zien, welke een afdoende bescherming biedt aan de giftspuiters op land- en tuin bouwbedrijven, In tegenstelling tot de oude maskers, die het gelaat slechts ten dele bedekken en daardoor het gif op andere plaatsen gelegenheid qeeft in te werken zit de drager van deze kap in een plastic „cockpit", die over het gehele hoofd sluit, zonder hem echter in zijn bewegingen te belemmeren. In het Veiligheidsinstituut te Amster dam is gistermorgen de eerste lande lijke veiligheidsbeurs geopend, die tot en met vrijdag a.s. duurt. In 31 stands worden de meest uiteenlopende bevei ligingsapparaten en kleding getoond, die arbeiders en arbeidsters van top tot teen tegen bedrijfsongevallen kunnen behoeden. In ons land worden jaarlijks 400.000 personen het slachtoffer van bedrijfs ongevallen, waardoor per jaar 200 mil joen gulden verloren gaan. Gemiddeld worden elk jaar 10.400 oog-óngevallen geregistreerd, waarmede 145 ogen ver loren gaan. „Houdt de gedachte bij uw 'werk en de veiligheid in uw gedachte", zo luidt een der slagzinnen op de beurs. De tweede voorzitter van het stich tingsbestuur van het Veiligheidsinstituut, ir. H. J. Rijks, legde er in zijn openings woord de nadruk op, dat deze beurs een experiment is. Er kan een stimulans van uitgaan voor de propaganda van de veiligheidsgedachte. Officieus is ook de nieuwe ontvangruimte in het instituut in gebruik genomen, die een geschenk is Advertentie Dezer dagen door Zandvoort rij dend, werden wij getroffen door de grote bouwactiviteit in Zuid en Noord. Wij dachten zo: „hier zal de woningnood wel spoedig tot bet verleden behoren" en wij stapten eens binnen bü onze oude vriend, de heer J. F. Erötsieck, eertijds een bekend ingezetene van Haarlem, die thans het Zandvoortse huisvestingbureau leidt. Op onze vraag, wanneer zijn bureau wegens gebrek aan werk zou kunnen worden opgeheven, greep de heer Erdtsieck met beide handen naar het hoofd, toonde ons een formidabele stapel stukken welke 's avonds in de adviescomm'ssie moesten worden behan deld en vertelde ons van de ervarin gen tijdens zijn spreekuur, waar me nigmaal heftige scènes zich afspelen, veroorzaakt door mensen die door de woningnood bijkans tot wanhoop ge raken. Om kort te gaan: in Zandvoort is de woningnood minstens even groot als in andere gemeenten in de om geving. Omtrent de vordering en verdeling van woonruimte wordt geadviseerd door de daartoe benoemde commissie. Deze heeft de lijst van woningzoe kenden kort geleden nog eens nauw keurig bezien, maar het resultaat was dat ruim 300 personen op de lijst gehandhaafd moesten blijven. De heer Erdtsieck sprak vol lof over deze commissie waarvan vooral de voor zitter, de heer Slagveld, zich veel moeite getroost want de leden stel len in vele gevallen ter plaatse een onderzoek in en door hun bekendheid met locale omstandigheden zijn de adviezen welke deze commissie uit brengt van grote waarde. Dat de woningperikelen in Zand voort niet gering zijn illustreerde de heer Erdtsieck met een verbluf fend cijfer: in Zandvoort wordt on geveer een vijfde der woningen dub bel bewoond! Dit noopt het gemeen tebestuur herhaaldelijk om van het vorderingsrecht gebruik te maken; in dit jaar werden tot dusver 30 woningvorderingen uitgevaardigd. Maar zo vroegen wij onze gast heer wie betrekken dan die nieuw gebouwde woningen? Het antwoord was, dat deze grotendeels voor eigen bewoning worden gebouwd. De bouw- kas der Nederlandse Gemeenten heeft tientallen bouwspaarders aan een eigen woning geholpen, anderen bou wen ter vervulling van een herbouw- plicht en in de „vrije" sector is er in Zandvoort ook tamelijk veel ge bouwd. De nieuwe bewoners komen hoofdzakelijk uit andere gemeenten. In dit jaar kwamen tot dusver 95 gezinnen uit Amsterdam een nieuw gebouwde woning te Zandvoort be trekken en uit Haarlem kwamen er 35. De zorgen van die gemeenten wor den door de bouw-activiteit in Zand voort dus verlicht en Gedeputeerde Staten houden daarmede ook rekening door aan Zandvoort zo nu en dan zogenaamd migratie-bouwvolume te verstrekken. Deze van elders komen de inwoners brengen dan ook als het ware hun huis mee! De bouw van woningwet-woningen vindt in Zandvoort ook gestadig voort gang. Deze is in handen van de wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt macht". Deze vereniging (1400 leden!) heeft sinds de bevrijding pl.m. 350 woningen (waaronder 62 duplex-wo- ningen) gesticht en dus ruim 400 ge zinnen aan een woning geholpen. De toewijzing van deze woningen ge schiedt niet via het huisvestingsbu reau, maar door de vereniging zelf en wei naar het rangnummer van de leden. Momenteel heeft die vereniging 140 woningen in aanbouw. Vindt u het dan niet spijtig, dat een zo groot aantal woningen prak tisch uw neus voorbij gaat? Allerminst zei onze zegsman want u moet bedenken dat talrijke woningzoekenden zich niet bij mijn bureau laten inschrijven, omdat zij wachten op een woning van hun vereniging. Die wachttijd is pl.m. zes jaren en over het algemeen komen de ingeschrevenen bij het huisves tingsbureau eerder aan de beurt. Van bevoorrechting kan dan ook niet wor den gesproken. Bovendien: als een woningcomplex der vereniging gereed is gekomen vinden talrijke verhui zingen in het dorp plaats en dan is het huisvestingsbureau in de gelegen heid om menig andene woningzoe kende aan een woning, of een gedeel te daarvan, te helpen. Het huisves tingsbureau ziet dan ook verlangend uit naar het moment waarop de 140 woningen van „E. M. M." gereed zul len zijn. Hiermede zal nog wel een jaartje gemoeid zijn, maar dan kun nen ook talrijke namen van de lijst van woningzoekenden worden ge schrapt. Deze lijst zal dan inmiddels weer gegroeid zijn, want in Zandvoort wor den jaarlijks pl.m. 80 huwelijken ge sloten en vele jonge echtparen stellen zich, wat hun woonruimte aangaat, onder de zorg van onze oudere, maar niettemin altijd actieve en behulpza me vriend Erdtsieck, soms wel eens de meest geplaagde man van Zand voort genoemd. van de werkgeversorganisaties. Een me talen wandversiering in deze ruimte werd aangeboden door de drie vakbon den. Op de voorlaatste dag van de tentoon stelling wordt de eerste der zes veilig- heidsdagen gehouden, waarop de ver schillende facetten van de veiligheid in bedrijf en beroep worden behandeld. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de nu drie jaar be staande verordening te wijzigen betref fende de toekenning van een tegemoet koming in studiekosten aan ambtenaren der gemeente Haarlem. Door die wijzi ging vervalt nu het onderscheid tussen ambtenaren en arbeidscontractanten en de limiet van 35 jaar als leeftijdsgrens. Voorts worden de uitgaven, waarin de bijdragen worden verleend, namelijk lesgeld en reiskosten, uitgebreid tot les- pf collegegeld, studiemateriaal, examen- kosten en reiskosten, terwijl de ver zendkosten voor schriftelijk werk. ge maakt door hen, die een schriftelijke opleiding volgen, eveneens voor ver goeding in aanmerking komen. De on derscheiding tussen kostwinners en niet-kostwinners komt te vervallen en de bijdrage voor iedere groep wordt op 75% gesteld. Vervallen zijn daarbij ook het maximum en het minimum, t.w. ƒ15 c.q. 10 en ƒ12. B. en W. hebben verder gemeend een ruimere mogelijkheid te moeten scheppen om de termijn, gedurende welke de bij drage wordt verleend, te verlengen. Vervallen is tenslotte ook de terug betalingsplicht bij ontslag op eigen verzoek tijdens de studie of binnen drie jaren, nadat de studie met goed gevolg is beëindigd. In een algemene toelichting merken B. en W. op, dat in de voorbije drie jaar zeer veel gebruik is gemaakt van de geboden mogelijkheden, waardoor duidelijk bleek, boe welkom de rege ling voor het personeel was. Bovendien hebben zij de indruk, dat de regeling in sommige gevallen als een stimulans gewerkt heeft op de studiezin. In de praktijk is echter evenzeer gebleken, dat de 'werkingssfeer der bestaande verordening te beperkt was. In som mige opzichten hanteert het rijk rui mere normen. Daarom meenden B. en YV., dat een herziening van de verorde ning thans gerechtvaardigd is. Om het kampioenschap van het ge west ,,Het Noord Westen", 5e klasse klein biljart librfe wordt op 18, 19 en 20 november gespeeld in café-rest. ,,Hof van Holland" aan de Grote Markt te Haarlem. Deelnemers zijn: L. v.d. Aakster (Alkmaar), L. Boekhout ('t Gooi), J. H. Boom (Amsterdam), J. Bouma (West-Friesland), A. la Croi- see (Utrecht), H. Exalto (Zaanstreek), J. van Kessel (Haarlem), J. Kossen (Schagen), J. Spaans (Den Helder). Dinsdag 15 november vindt het derde concert van de Serie D plaats onder leiding van Marinus Adam met solis tische medewerking van de pianiste Marie Thérèse Fourneau. Het programma bevat de volgende werken: Divertimento voor klein strijk orkest Bartók; Ballade Fauré: Variations Symphoniques Franck; Rhapsodie Espagnole Ravel. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway eyewater U.S. Steel Stemming: goed prijshoudend 4/11 7/11 68% 68' 2 1503; 151% 95% 94 49% 139 139 113% 115 93% 96% 44% 44% 4834 48% 79% 80 60% 62% 57% 58% 94 96 30% 31% 55% 55% Het Haagse Volkstoneel zal zondag avond in het Haarlems Concertgebouw een voorstelling, geven van „De Witte Non", het bekende toneelstuk van F. Marion Crawford. De regie wordt ge voerd door Theo van Duyn en de hoofd rol wordt vertolkt door Charmy Reynen. Het verhaal is opnieuw bewerkt en wordt gespeeld in nieuwe decors en cos- tuums. „Vitex" is de naam van een nieuwe zaak in de Zijlstraat, de enige zaak in Haarlem, die gespecialiseerd is in breimachines. De winkel maakt een prettige indruk en men kan ongetwijfeld spreken van een aanwinst voor dit deel van de Zijlstraat. Nu maar afwachten, in hoeverre de Haarlemse vrouwen hun breinaalden willen afstaan in ruil voor de machi nes. De eigenaar van „Vitex" meen, dat de machines het op de duur wel winnen. De afdeling Haarlem van de K.A.B.O. heeft zondag 13 november haar jaar lijkse feestochtend. In de St. Francis- cuskapel wordt een H. Mis opgedragen, waarna het ontbijt volgt in gebouw Sint Bavo. Het woord zal worden ge voerd door kapelaan W. Dekleermae- ker. De K.V.P.-afdelingen in de parochies van O.L.Vr. Rozenkrans en Sint Jan houden donderdag 10 november in het parochiehuis aan het Teylerplein een algemene ledenvergadering. Aan de orde komt de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. De heer Chr. Schaveling, die de befaamde tabakswinkel in de hal van het station (zuidzijde) exploiteert, opent morgenmiddag om drie uur een filiaal in de hal van het station aan het Ken nemerplein. Daarmede komen er nu twee gelegenheden in Haarlem, waar men o.a. op de zgn. gesloten dinsdag middag tabaksartikelen kan verkrijgen. Het A.B.C.-cabaret, onder leiding van Corry Vonk en Wim Kan. zal van za terdag 12 t/m woensdag 16 november in de Stadsschouwburg te Haarlem enke le voorstellingen geven van Wim Kan's nieuwste succes: „De kat van huis!" De medewerkenden zijn o.a. Corry Vonk, Wim Kan. Joop Vischer, Jaap Maarleveld, Sieto Hoving, Mimi Kok, Marijke Hoving en Maya Bouma. De teksten werden geschreven door Wim Kan. Ru van Veen, die samen met Cor Lemaire de muziek componeerde, zit aan de vleugel. De choreografie werd verzorgd door Albert Mol; Technische leiding: Ber Engelen. In het marine-hospitaal te Over- veen, is op 49-jarige leeftijd overleden luitenant ter zee voor speciale diensten eerste klasse H. J. Noppen, hoofd van de marine voorlichtingsdienst. Ltz. Noppen werd in 1906 geboren en kwam op 2 september 1942 in het toenmalige Ned. Indië in dienst bij de Kon. Marine reserve. Kort na de Japanse invasie werd hij krijgsgevangene en verbleef tot het einde der oorlog in gevangen kampen in het Verre Oosten. Na zijn repatriëring werd hij op 5 ja nuari 1948 te werk gesteld op de Mar vo; op 1 november van dat jaar werd het hoofd van deze dienst. (Van een verslaggever) „Dat wordt te gek als de gemeenschap d~ vrouw moet onderhouden, omdat de man bezwaren tegen haar heeft", riep de officier van justitie mr. Nubé gister morgen uit voor de Amsterdamse Recht bank. Deze behandelde de zaak tegen een 43-jarige pannenlegger uit Amers foort, die ziin vrouw en twee kinderen te Hilversum in hulpeloze toestand bracht, door hen onverzorgd en zonder onderhoud in hulpeloze toestand achter te laten. Reeds meerdere keren heeft de man met een zeer duister verleden het nodig geacht zijn gezin te verlaten. Steeds is hij echter terug gekeerd. Op de 17de juli pakte hij weer eens zijn koffers. „Mijn vrouw heeft mij altijd zo getard er getreiterd dat ze geen cent meer van mij krijgt." „Ik wil wel voor mijn twee kinderen zorgen", sprak de pannenleg ger. Gedurende 's mans afwezigheid moest sociale zaken te Hilversum ech ter voor het onderhoud van het gezin opdraaien en het is dan ook deze ge meentelijke instantie geweest die de zaak voor het gerecht heeft gebracht. Dergelijke gevallen komen helaas te veel voor vond de officier en hij eiste 4 we ken gevangenisstraf. Uitspraak 22 no vember. Twaalf voetballers hebben gehoor ge geven aan de oproep van het voorlo pig bestuur van de in oprichting zijn de Belangenvereniging van Betaalde Voetballers om in Krasnapolsky te Amsterdam bijeen te komen, terwijl er 244 uitnodigingen aan spelers in geheel Noord-Holland waren verstuurd Aanwezig waren Plaizier (EDO), Ramakers, Kabel, Kuiper en Los (al len Alkmaar), Barends (Haarlem), Bij- ker en Van Dijk (beiden Ajax), Van Houten (Amsterdam) en Kuypers, Van der Mast en Van dar Oord (allen De Volewijckers). De vergadering werd ge leid door de voorzitter van het voor lopige bestuur, de heer E. L. Mus- quetier. Hij zei, dat reeds 65 voetbal lers zich hebben aangesloten, waaron der alle betaalde voetballers van Elink- v/ijk, SVV en Scheveningen-Holland Sport. Ook van de aanwezige 12 spe lers gaven enkelen zich voor de ver eniging op. Binnenkort zullen aanmel dingsformulieren aan alle betaalde voetballers in Nederland gestuurd wor den. Het entreegeld ral 2.50 bedra gen, de contributie waarschijnlijk f 0,20 per week. Binnen afzienbare tijd zullen dergelij ke vergaderingen ook worden gehouden in Noord-Brabant, Limburg, het oosten en het noorden van het land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3