Artsen en ziekenfondsen zuilen overeenkomst niet herzien Bestuursregeling IJmond Regering geeft bij bezuiniging niet zelf het voorbeeld Huidige woonpeil behoeft verbetering jwiahmU Een wettelijke regeling van de aanpassing niet noodzakelijk Besparing van f 200.000 4 Een „streng" commandant 4h J5Wie de ruiten hebben ingeworpen moeten de ravage herstellen" ^.oSSfer,rrklne Algemene klacht in Tweede Kamer Topzwaar overheidsapparaat Overbodige rijksdiensten Winsten en lonen Overleg in particuliere sfeer zal meer succes hebben Eerste legerkorps naar Duitsland HM Als Wm hoi'loge wilt kopen Vier middelen die betrouwbaar zijn! V_J WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 PAGINA BOND VAN R-K. ZIEKENFONDSEN Impasse SHEAFFERS voor Vergissing staS -erkl-ng I - V AR A-vlag op raadhuis B. en W. van Hilversum gelasten onderzoek WERKTIJDEN BIJ WATERSTAAT Onderzoek naar gang van zaken Jachtopziener overvallen Vijf daders in arrest llffÉSi! Tl Volkshuisvestingsprogramma van de P.v.dA. <&euew£di40i fvCihik C.S.W.V. over ouderdomsverzekering Ambtelijke ideeën Grote mobilisatie- oefening in 1956 Nederlands-I nd o nesisch overleg niet voor het volgend jaar Gen.-maj. J. H. Couzij Wij zijn van mening, dat de huisart- ten én de ziekenfondsen aan hun over eenkomst moeten vasthouden, en dat degene, die de ruiten hebben ingewor pen de ravage zullen moeten zien te herstellen. Wij nemen aan, dat de economische deskundigen der zieken fondsen, na de ernstige bestudering der stukken die reeds plaats had, volkomen in staat zijn de minister van de juist heid van hun calculatie te overtuigen. Aldus de slotconclusie van een arti kel met de titel: „Het huisartsen-hono rarium" in het september-oktober-num- hier van Ziekenfondsvragen, een uit- gave van de Bond van K.-K. Zieken fondsen in Nederland. Het blad deelt mede, dat (zoals ver dacht kon worden) de. ziekenfondsen bij de onderhandelingen over het honora rium van de huisartsen heus niet voet stoots hebben toegegeven aan de vraag Van de artsen. Het oorspronkelijke uit gangspunt voor de onderhandelingen das immers 11.80 per ziel en per jaar Voor de eerste 2500 zielen en 9.per ziel per jaar voor alle volgende zielen met daarnaast nog een toeslagregeling dunbevolkte gebieden. De deskundigen hebben er derhalve het mes wel inge zet. (De overeenkomst is gebaseerd op 10.20 per ziel en per jaar voor de eerste 2000 zielen en 7.50 per ziel en per jaar voor de overige verzekerden. Red.) Het artikel vervolgt: Na al deze ernstige voorbereidingen en behande lingen kwam er dus volledige overeen stemming tussen partijen en was de overeenkomst dus gereed om aan de Ziekenfondsraad ter goedkeuring te dorden voorgelegd. Om echter tege moet te komen aan de bezwaren van het bedrijfsleven en van de overheid, dat zij eerst in de Ziekenfondsraad het resultaat van de onderhandelingen en dat ter definitieve beoordeling voor gelegd krijgen, werd vooraf nog een tweetal besprekingen (hearings) gehou den, teneinde genoemde groepen zo Volledig mogelijk te informeren. Zijn de goed ingelicht, dan werden er door Advertentie precisie-vulpennen de onomstreden opvolger van vul- peninkt. SKRIP reinigt Uw vulpen en voorkomt re- parat i es. (Vervolg van pagina 1) Als de gemeenteraden hebben ge sproken is het wachten op het geen de minister van Binnenland se Zaken geadviseerd door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland zal gaan doen. Wij zien drie mogelijkheden: a. het voorontwerp wordt nagenoeg onge- dijzigd bij de Staten Generaal aanhan gig gemaakt: b. daarin worden de door de gemeentebesturen gewenste correc ties en wijzigingen aangebracht en c. de minister laat de zaak voorlopig rus ten. Men zal zich wellicht verbazen, dat wij in dit stadium van de zaak de derde mogelijkheid nog opperen. Wij achten echter een kans aanwezig, dat de drie gemeenten alsnog op grond Van de wet op de gemeenschappelijke regelingen tot elkaar komen en zelf een bestuurslichaam met vérstrekkende bevoegdheden voor het gebied van de IJmond in het leven roepen. Zijn wij goed ingelicht, dan is deze gedachte tijdens het recente overleg tussen de gemeentebesturen herhaaldelijk naar Voren gekomen. Men zegge nu niet: daarvoor is het thans te laat! Met de totstandkoming Van een wet voor de bestuursregeling Van de IJmond zal nog geruime tijd heengaan. Als bij de betrokken gemeen ten de wil tot samenwerking aanwezig 's en wij menen dat men in dat op dicht op de goede weg is dan kan £en gemeenschappelijke regeling binnen betrekkelijk korte tijd tot stand komen. T>e verstrekkende bevoegdheden, welke Gedeputeerde Staten in het voor- cntwerp worden toegekend, zouden dan ®btomatisch geëlimineerd zijn, daar een :,eigen" gemeenschapDelijke regeling al- *een het hoger toezicht zou kennen het welk op grondwet en wet is gebaseerd. uit het oogpunt van een gezonde Jjdtwikkeling van de onderlinge verhou- ?lrigen der betrokken gemeenten Hjkt v.et alleszins de moeite waard in deze gb'hting nog een ernstige poging te wa- ^Interessant is nog, dat blijkens het M^rlopig verslag van de begroting van d-hhenlandse Zaken verscheidene leden V* Tweede Kamer zich hebben afge- j» - de vertegenwoordigers van het bedrijfs leven wel een paar objecties gemaakt tegen bepaalde onderdelen van de ho norariumcalculatie, doch zij werden én onvoldoende gefundeerd én waren niet voldoende steekhoudend om in ernst het onaanvaardbaar over de getroffen overeenkomst te kunnen uitspreken. Men kan zich echter schromelijk vergissen, want in de vergadering van de Ziekenfondsraad van 22 september 1955 werd de goedkeuring aan de over eenkomst onthouden, doordat én het bedrijfsleven (minus de K.A.B. want haar vertegenwoordiger was wegens verblijf buitenslands niet aanwezig) én alle ambtenaren tejfen de goedkeuring van de overeenkomst stemden. br®,agd of 'n mogelijk slechts tijdelijk ge. tr, ',F'k aan samenwerking tussen de be- e kken gemeentebesturen op zich zelf tjg? defgeljjk ingrijpend voorstel wet- V).r? als in overweging is gegeven. Zij w S'm of de oplossing niet beter kan °Peei8n gezocht in de richting van een te ®leSde samenwerking of van getrap- do0rük*ezing van een IJmondraad Vr0p de gemeenteraden. Enige leden de v5?n. met name. of de berichten, dat teee„ tuSter uit veIe kringen bezwaren Waavl, voorstel bereikt hebben, hun I? bevatten en gaven uiting aan Wi,ezorgdheid dat met bepaalde be leen tic1? ln bet algemeen met de ge- bhvnjjip' autonomie geen, althans 'doende rekening is gehouden. ind ?°als wij hierboven schreven, en een lend Hi tl ult2esproken mening herha- fnoBpin v? j0ns' dat de meest wenselijke s a m p van 0011 v r ij w i 11 i g e hitsi,'iiti«Meri behoeft niet eens bij sarnenvJ^V denken &an opgelegde haalde Ka^ngl aoals de z°iuist aanSe" is niet ^™er^eden bl«ken te d°em Er ïhpp,-,- niets een ,,wet op de ge- nog steeds open De Friese tweeling in Bergum heeft gisteren zijn tweede verjaardag gevierd en uit schenken gekomen. Men ziet hier Tjitske en Folk je met hun ouders bij een heel het land waren er ge- tafel vol geschenken. B. en W. van Hilversum hebben de commissaris van politie opdracht gegeven een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar hetgeen zich. zoals gemeld, zaterdag heeft afgespeeld met betrekking tot het Hilversumse raadhuis en de Amsterdam se middelbare scholier Hans van Dijk, die op de raadhuistoren de Vara-vlag heeft doen wapperen. Burgemeester Boot persoonlijk blijkt niet bijzonder enthou siast over de „stunt". Hij verkeerde in de mening, dat de Vara zich verheven zou achten boven het uithalen van stu dentengrappen. en dat in dit geval de egards ten opzichte van een overheids gebouw niet in acht zijn genomen, het geen hij niet helemaal behoorlijk kon vinden. Het komt er praktisch op neer, dat de politie van haar bevindingen bij het uit gebreid onderzoek een proces verbaal in tweevoud zal opmaken: één voor de of ficier van justitie in Amsterdam, die zal uitmaken of en tegen wie eventueel een vervolging zal worden ingesteld en een tweede exemplaar voor B. en W. van Hilversum, die zich naar aanleiding daarvan o.a. zullen beraden, of en wel ke maatregelen getroffen kunnen wor de, om herhalig. van dergelijke huza renstukjes in en rondom het Hilver sumse raadhuis te voorkomen. Het bedrijfsleven vindt nu van alle kanten wel, dat men in een impasse is geraakt waar men uit zal moeten komen en dit zal ook wel de op vatting zijn van de overheid (de minis ter?) maar als men de oplossing zoekt in de richting, dat de contracts partijen hun overeenkomst zullen her zien of dat partijen tot overleg bereid moeten zijn omdat het gezonde ver stand en een onmogelijk stuk wetge ving daartoe nopen, dan zoekt men het toch werkelijk in een verkeerde rich ting. Het bedrijfsleven en de overheid hadden bij het nemen van de beslissing het gezonde verstand moeten laten do mineren mede uit beleidsoverwegingen, die in het ongezonde van een perma nente conflictssituatie met de huisart sen (medici in het algemeen) voldoen de grond vinden. De Katholieke Bond van Overheids personeel stelt thans een onderzoek in naar de gang van zaken bij de rijks waterstaat met betrekking tot de door voering van maatregelen, die de dienst tijd verlengen. In deze zaak wordt een nauw contact onderhouden met de chris telijke bond en in gezamenlijk overleg zullen eventuele verdere stappen over wogen worden. Hangende deze bespre kingen heeft de katholieke bond zijn leden geadviseerd om, als de aangezeg de verlenging van de diensttijd doorge voerd mocht worden, geen eigen rech ter te spelen en zich dus voorlopig naar de dienstorders te richten. Volgens een mededeling van de rijks waterstaat zouden de ABVA en de E.M.M. accoord zijn gegaan met de verlenging van de diensttijd tot 53 uur per week, wat bij de katholieke en chris telijke bond grote bevreemding heeft gewekt. De verlenging van de diensttijd is ge baseerd op een reeds jaren geleden sa mengesteld rapport dienst- en rusttijden. Volgens een ingewikkelde berekening wordt in dit rapport bepaald, welk deel van de diensttijd als werktijd en welk deel als rusttijd moet worden beschouwd. Dit is een landelijk rapport. Maar het maakt uiteraard veel verschil of men brugwachter is in een klein plaatsje en b.v. eens in de drie uur zijn nabij de brug gelegen woning moet verlaten om de brug te openen voor een passerend vaartuig, danwel of men op de sluizen te ÏJmuiden werkt, waar met grote regelmaat schepen passeren. Over dit probleem heeft de K.A.B.O. reeds ongeveer een jaar geleden een bespreking met de rijkswaterstaat aan gevraagd, maar hiervan is nog altijd niets gekomen. Zou deze bespreking wel plaats gevonden hebben, dan is men er in de katholieke bond van overtuigd, dat zich thans in het geheel geen moei lijkheden zouden hebben voorgedaan. Kort na middernacht in de nacht van maandag op dinsdag is de jachtopzie ner J. Maassen te IJssel in het afgele gen peeldorpje IJsselsteijn overvallen en mishandeld door vijf mannen, die hem uit bed hadden gelokt door voor zijn woning „volk" te roepen. De jacht opziener, die meende te doen hebben met mensen die de weg kwijt waren ge raakt, ging naar buiten en zag in het licht van zijn zaklamp vijf mannen staan, van wie hij er enkele kende. Hij werd overvallen en tegen de grond geslagen en liep verscheidene wonden aan hoofd en handen op. Na de overval maakten de aanvallers zich ijlings uit de voe ten. Nog in de loop van dezelfde nacht heeft de rijkspolitie van IJsselsteijn en Venray de vijf daders gearresteerd. Het zijn: L. van de W„ A. van S. en G. V. uit IJsselsteijn en M. van de W. en A. van H. uit Deurne. Zij zijn allen op het politiebureau te Venray ingesloten en hebben een bekentenis afgelegd. (Vervolg van pagina 1) Algemeen was de klacht, dat de regering niet zelf het voorbeeld geeft wanneer zij de bestedingen gaat be perken. De heer Van den Heuvel kon een reeks van gebouwen opnoemen, die ten overvloede van overheidswe ge worden opgetrokken. Er zijn zelfs gemeentebesturen, die van het Rijk nieuwe politieburelen krijgen, waar zij niet eens om gevraagd hebben. Dr. Lucas kon met het oog op de laatste cijfers van de betalingsbalans, die over het eerste halfjaar van 1955 nog altijd een overschot van 82 mil joen te zien geeft, niet de noodzaak inzien, dat nu ineens zc eenzijdig aan de kant van het bedrijfsleven moet worden ingegrepen. Men had toch min stens een combinatie kunnen verwach ten van beperking van investeringen zowel bij de overheid als in de par ticuliere sector. En met hetgeen minis- heeft opgemerkt is deze maatregel be ter Zijlstra in de indüstrialisatienota heef opgemerk is deze maaregel be slist in tegenspraak. Daar wordt im mers gezegd, dat nog belangrijke in vesteringen nodig zijn, vooral in de diepte. Tenzij de regering kan duidelijk ma ken, dat in de tweede helft van het lopende jaar een verslechtering van de betalingsbalans te wachten staat, kon dr. Lucas niet inzien, dat het thans reeds nodig zou zijn om de consumptie van de massa te gaan terugdringen. In elk geval zou de regering de maat regelen moeten verbeteren in dje zin, dat investeringen die werkelijk arbeids besparend werken van de beperking worden vrijgesteld. In gelijke zin sprak ook de heer Van de Wetering (C.H.), die meende, dat als de afremming van de investeringen werkelijk urgent is, thans het moment gekomen is tot het vormen van reserves bij het bedrijfs leven zelf. Dr. LUCAS (K.V.P.) gebrek aan efficiency Tijdens het congres van de PvdA over de volkshuisvestingsproblemen, dat zaterdag in Zwolle gehouden wordt zal een volkshuisvestingsprogramma van de PvdA worden aangenomen, waarvan thans een ontwerp is gepu bliceerd. Allereerst wordt hierin gezegd, dat het huidige woonpeil verbetering be hoeft. In het bijzonder moet worden gestreefd naar verhoging van de kwa liteit van de afwerking der wonin gen, naar verbetering van de uitrus ting (douche- of badinstallatie, warm tevoorziening, centrale verwarming, was- en droogmachines), naar meer mogelijkheden voor gezinsleden tot afzondering (tweede woonvertrek, rui mere slaapvertrekken). In het ontwerp staat dan verder, dat de gemeentebesturen de aard van de woningbehoefte zo goed mogelijk moe ten peilen en in overeenstemming daar mee bevorderen, dat bij de opzet der bouwplannen rekening wordt gehouden met de behoeften der onderscheidene bevolkingsgroepen (kleine en grote ge- zinnen, alleen-levenden, bejaarden, ge- no- gadigden naar huurwoningen en gega- Idigden naar eigen woningen). Voor de uitvoering van de woningpro- duktie geeft het ontwerp een aantal middelen aan, die reeds in brede kring bekend zijn. Een der punten verdient vermel ding: betere organisatie van het bouwbedrijf en verdere opvoering van de produktie van bouwmaterialen, waarbij voor wenselijk overheidsin grijpen niet mag worden terugge schrokken en zo nodig de oprichting van een nationaal bedrijf in de vorm van een overheids-, een semi-over- heids- of een gemengde onderneming overwogen moet worden. Op het suk van de huurpolitiek wil het ontwerp, dat gestreefd wordt naar het bereiken van een algemeen huur- peil, waarbij een sociaal verantwoorde woningvoorziening mogelijk is op de grondslag van zelfdekkende exploitatie. De subsidiering van de woningbouw moet op den duur worden beperkt tot gevallen, waarin het gaat om de huis vesting van nauwkeurig omlijnde groe pen (bijvoorbeeld gezinnen uit krotten). Uiteraard zal dit doel slechts etappe- gewijs bereikt kunnen worden. Tenslotte wordt een bestemmingshef fing voor iedere verdere huurverhoging noodzakelijk geacht. Van alle zijden werden aanvallen ge richt op het topzware overheidsappa raat met zijn 107.808 ambtenaren, waarónder 6.608 vacatures, zoals de minister heeft onthuld. Van alle zijden werd gewezen op de publikatie van dr Drees jr. die op een deugdelijk onder zoek heeft aangedrongen. Herinnerd werd aan de beloften die reeds door minister Lieftinck zijn gedaan, om tot meer toezicht op de efficiency te ge raken. Dr. Lucas vroeg thans om een geheel nieuw controlemiddel: een or gaan van de Kamer zelf, dat aan het parlement de nodige informaties zou geven om een goede doelmatigheids- controle mogelijk te maken. De regering zou geheel zelfstandig voorstellen kun nen doen. Dr. Lucas haalde enkele staaltjes van gebrek aan efficiency, aan. De voedselvoorziening hield er een scheids gerecht op na, waarvan de helft van het personeel door de minister op staande voet ontslagen werd nadat de heer Droessen vorig jaar op de over tolligheid ervan had gewezen. Veelzeg gend was het relaas van de samen werking tussen het rijksinkoopbureau en de rijksgebouwendienst, die enige maanden lang bezig zijn geweest om een gebouw in Amsterdam in te richten en elkaar daarbij over en weer te con troleren. Het gonst van berichten over gebrek aan efficiency, meende de heer v.d. Wetering, die vooral op de overvloedi ge bezetting van het ministerie van Oorlog en Marine wees. Worden de be schikbare middelen efficient besteed, al dus dr. Lucas, dan moet een wedu wen- en wezenvoorziening volgens het schema dat de KVP reeds een jaar geleden heeft aangegeven mogelijk zijn. Dr. Lucas rekende erop, dat nog vóór de verkiezingen een wetsontwerp dien aangaande bij de Kamer zal worden ingediend. Dit behoort tot de redelijke wensen die in het volk leven en waar voor de kosten ten volle verantwoord Z1JDe heer Weiter (KNP) mengde zich met vuur in het koor van de aankla gers en constateerde dat thans wel ge bleken is dat de Kamer dit financieel beleid moe is. Het departement van Financiën heeft zich jarenlang buiten zijn eigenlijke terrein begeven. Het is met oncontroleerbare belastingopbreng sten conjunctuurpolitiek gaan voeren. Zijn taak was slechts om de uitgaven van het rijk aan te vragen en de middelen tot dekking aan te wijzen. Wat thans gebeurt is staatsrechtelijk ongeoorloofd. Het parlement heeft geen enkele controle meer, nu eerst jaren na vaststelling van de begroting duidelijk wordt wat er gebeurd is. De minister zou beter doen wanneer hij de Kamer de raad gaf de begrotingscij fers maar met 30 pet. verhoging te lezen. Bezuinigingen op het overheids apparaat acht de heer Weiter zo ur gent, dat hij het ruwe potlood als enig middel zag om hiertoe te geraken De heer Hofstra merkte op, dat de conservatieve methode van de heer Weiter niet past in de moderne con junctuurpolitiek. De internationale con junctuur kan van maatregelen van het kleine Nederland wel geen grote stl mulans ondervinden, maar met een slechte conjunctuurpolitiek zouden wij internationaal veel kunnen bederven. Hij vroeg om een duidelijk vooruitstre vend beleid en wilde een keuze tussen verlaging van winsten of verhoging van lonen in een of andere vorm. De heer Hofstra wilde het SER-ad vies over deze vraag wel afwachten, maar drong aan op een spoedige be slissing en op herstel van de ver houding tussen winsten en lonen. Daar bij sprak hij over de wenselijkheid om tot loonsverhoging te komen, nu in een hoogconjunctuur de sociale spanningen, gaan toenemen. Winsten en dividenden stijgen, de weelde neemt overal toe en tegelijkertijd wordt de speculatiebelasting afgeschaft en be pleit men een vermindering van de progressie van de hogere inkomens, aldus deze spreker. De leningpolitiek van de minister werd het scherpst aangevallen door de heer v.d. Wetering, die sprak van een mislukking van de laatste staatslening, waarop slechts voor 250 miljoen is in getekend inplaats van de 5 a 600 mil joen die beoogd waren. Zowel voor de kaspositie van het rijk als voor de af roming van de koopkracht van de kapitaalmarkt is dit te betreuren. Dr. Lucas was van oordeel dat de misluk king het staatscrediet geen goed zal doen. Hij vroeg om een nieuwe lening tegen iets gunstiger voorwaarden. Minister v.d. Kieft heeft uitstel tot vandaag gevraagd om op de uitvoerige klachtenlijst te kunnen antwoorden. Advertentie Ail] laat U dan de Junghans-collectie tonen. De sierlijke modellen zullen U zeker aanstaan en de naam Junghans op de wijzerplaat garandeert U een solide en betrouwbaar uurwerk, waar U lang plezier van zult hebben. Junghêni heren poIshorlegti v.a. f 36.50 Dimes horloges, doublé. v.a. f47,- Tijdens de middagvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver- bond werden dinsdag vragen over de wettelijke ouderdomsverzekering be handeld door een forum, bestaande uit de heren mr. H. T. Asser, mr. W. van Elden, ir. J. C. Kaars Sijpesteijn, mr. C. E. J. Maitland, drs. G. H. Ögterop en mr. P. Steinz. Het grootste gedeelte van de vragen had betrekking op de netelige aanpas singskwestie, die vervat ligt in art. 60 van het wetsontwerp. Mr. Maitland was van mening dat de aanpassingsregeling geheel aan het par ticulier overleg moet worden overgela ten, omdat men dan veel verder komt dan wanneer iedereen zich er mee in gaat laten. De enige oplossing voor het aanpassingsprobleem is de aanpassing zelf. Men kan nu wel via het parlement een specificering van de vage regeling van artikel 60 gaan opstellen, maar dat kan nooit tot een verbetering leiden. De diversiteit van de 12.000 bestaande pen sioenvoorzieningen is daarvoor te groot, zo groot, dat zij een regeling die gericht is op een algemene oplossing eenvoudig uitsluit. De vraag kwam ter sprake wat er zou moeten gebeuren, wanneer de werk gever met het pensioenfonds niet tot overeenstemming zou kunnen komen on danks de mogelijkheid van aanpassing die hem door artikel 60 verstrekt wordt. De enige mogelijkheid die dan overblijft is, om de lopende pensioenregeling te verbreken en een nieuwe te beginnen op andere voorwaarden. Dit werd te vens als een argument beschouwd voor de mening, dat men artikel 60 wanneer het er werkelijk op aan komt kan mis sen, nog afgezien van de talloze pensi oenregelingen, die de aanpassingsmo gelijkheid reeds in de statuten hebben opgenomen en dus geen enkele moeilijk heid zullen ondervinden. Voor een overgangsregeling, dus een tijdelijke handhaving van de noodwet-Drees voelde men mets. Het algemene gevoelen was, dat de aan- passing in alle redelijkheid tot stand zal komen, wanneer de aanpassings- wil bij het Nederlandse volk aanwezig is, ook zonder overgangstermijn. Vijf ambtelijke ideeën, gedeponeerd in een der ideeënbussen van de de partementen, droegen vrucht. Zij brachten het Rijk een besparing van f 200.000. Dit deelde minister-president dr. W. Drees via een geluidsband mede aan de vergadering van de centrale ideeënbuscommissie met de ideeënbus- commissies van departementen en rijks diensten. Dr. Drees zei, dat in het streven om in constructieve zin voor het rijk werkzaam te zijn ongetwijfeld voor vele ambtenaren een element van per soonlijke bevrediging en van arbeids vreugde ligt. Er is immers aanleiding nog iets anders te doen, dan het ge wone werk. Er is een bijzondere prik kel om zich af te vragen, waar ver betering mogelijk is. Hiervoor kan men belangstelling en waardering vin den. In één jaar tijds heeft de ideeën bus een stimulerende invloed gekre gen. Over de eventuele stijging van het premiebedrag in de loop der jaren moest men in het vage blijven. Men be twijfelde een verdubbeling op vrij korte termijn, zoals wel eens gesteld is, doch men was zich sterk bewust van de in vloed die de vergrijzing van ons volk en de eventuele loonstijgingen op deze pre mie kunnen hebben. De heer Maitland was van mening, dat men, nu het sys teem eenmaal gekozen is, maar moet zien hoe het met de premie gaat lopen. Advertentie vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen ven Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IM ÉÉN TABLET 4 in J doet wonderen J Na de beëindiging van het bezettings regiem in West-Duitsland is een over eenkomst met de Bondsrepubliek ge troffen, waarbij bepaald werd dat de landen, die de „overeenkomst inzake de aanwezigheid van vreemde strijd krachten in de Bondsrepubliek Duits land" ondertekenden en degene die tot die overeenkomst zijn toegetreden waaronder Nederland strijdkrachten naar Duitsland mogen blijven zenden om daar voor ten hoogste 30 dagen te oefenen. Deze oefeningen zullen thans echter belangrijk hogere kosten met zich meebrengen dan voor de totstand koming van de Parijse akkoorden. Voor dien werd slechts een klein deel van deze kosten met de bezettende mogend heden verrekend. Thans zal Nederland deze kosten geheel aan de Bondsrege ring moeten betalen. Minister Staf, die dit mededeelt In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de begroting van Oorlog, zegt daarin verder dat het vol gend jaar wederom het Eerste Neder landse Legerkorps zal deelnemen aan een grote geallieerde oefening. Bij deze oefening zullen ongeveer 60.000 man betrokken zijn. Het ligt in de bedoeling deze gelegenheid tevens aan te grijpen om de derde divisie en ruim 10.000 man legerkorpstroepen in een mobilisatie oefening op te roepen, in de zin zoals dat tijdens de oefening „Drietand" is gebeurd. De oefening van het volgend jaar wordt in zoverre aanzienlijk gro ter omdat hierbij de derde Divisie zich bij de parate vierde divisie in leger- korpsverband zal moeten voegen. Tijdens deze oefening zal een nieuw mobilisatieschema worden beproefd. Het ligt in de bedoeling de mobilisatiecentra dichter bij de oorlogsbestemmingen van 1 LK te leggen, in tegenstelling tot „Drietand", toen deze opkomstcentra zo dicht mogelijk bij de woonplaatsen van de dienstplichtigen waren gelegen. Volledige diplomatieke onderhandelin gen tussen Indonesië en Nederland zui len waarschijnlijk niet voor het volgend jaar beginnen, aldus hebben welinge lichte zegslieden te Djakarta verklaard. Volgens deze bronnen zal de heer Oetoyo Ramelan van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken nog niet dade lijk naar Nederland vertrekken, doch waarschijnlijk wel voor het eind van het jaar. Ramelan is benoemd tot speciaai ambassadeur met de taak de onderhan delingen te organiseren, die o.m. betrek king zulen hebben op de Indonesische aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea. (U.P.). 1 Januari 1956 legt luitenant- generaal A. T. C. Opsomer, die onlangs de pensioengerechtigd* leeftijd heeft bereikt, zijn func tie neer als commandant van het Eerste Nederlandse Leger korps. Op dat moment komt er een elnae aan de succesvolle mi litaire loopbaan van een man, die veel critiek heeft ontmoet, maar desondanks de altijd draaiende spil is geweest in de snelle, soms te snelle opbouw van ons leger. Generaal Opso mer heeft zich een eminent or ganisator getoond en een goed mens. die door zijn spontaneïteit en natuurlijke, ongeveinsde be langstelling aile sympathie van zijn manschappen won. Nu de opbouw van het Eerste Leger korps nagenoeg is voltooid, legt hij zijn functie neer. Hij kan zich thans geheel gaan wijden aan zijn geliefde sport, berg beklimmen. Zijn opvolger wordt generaal-majoor J. H. Couzij, thans commandant van de vierde divisie van 1 L.K. Generaal Couzij is in zekere zin een an tipode van zijn voorganger. Hij is militair iii hart en nieren, ook in zijn uiterlijk. Hij is groot en heeft een gebruinde, geharde kop. Hij is stram en maakt on de mannen, die hem persoon lijk minder goed kennen, de indruk streng en terughoudend te zijn. Dit in volledige tegenstelling tot generaal Opsomer, die klein is en beweeglijk, uiterlijk meer heeft van een gegoede burgerman dan van een generaal en spontaan en vriendelijk is tegen al zijn mannen die hij allemaal bij hun voornaam schijnt te kennen. Generaal Couzij is meer de „echte" generaal, zoals men die kent uit verhalen, toneelstukken en films; de gevreesde tegenstander met de staalharde blik in zijn ogen. Zijn mannen kennen hem om zijn stiptheid. Er gaat geen oefening op regimentsniveau voorbij of generaal Couzij is er te vinden, verdekt opge steld bij een „strategisch" belangrijke boerderij of elders, waar hij de ver richtingen van zijn troep goed kan overzien. Hij eist eenzelfde stiptheid van zijn personeel en is niet karig met complimenten, wanneer er goed en correct werk wordt verricht. Men noemt hem „streng", 'maar uit persoon lijke ervaring weten wij dat die zogenaamde strengheid weinig anders is dan uiterste correctheid in zijn opvattingen over de militaire taak. In inter views was hij minzaam en mededeelzaam en getuigde hij van veel be grip voor de omstandigheden en situaties, waarin hij met zijn mannen was geplaatst. Zo bijvoorbeeld in Duitsland, waar hij gedurende twee jaar ach tereenvolgens de vierde divisie bij de geallieerde herfstmanoeuvres heeft geleid. Het optreden van deze divisie dienstplichtigen maakte overal een zo goede indruk door zijn leiding. Aan zijn onderdeel kan men de com mandant kennen, ts een spreekwoord dat in militaire kringen opgang doet. En de vierde divisie is dan een uitstekend visitekaartje van de nieuwe commandant van het eerste legerkorps. Generaal Couzij is thans 53 jaar en begon als zeventienjarige, kort na de eerste wereldoorlog, zijn militaire loopbaan bij het wapen der artillerie aan de Koninklijke Militaire Acade mie. Wij zien hem voorts gedetacheerd bij de Hogere Krijgsschool, het de partement van defensie en bij de generale staf. Teruggekeerd uit Duitse krijgsgevangenschap werd hij leraar aan de Hogere Krijgsschool, waarvan hij in 1950 met de rang van kolonel directeur werd. Twee jaar later werd hij tot tijdelijk brigade-generaal van de generale staf benoemd. In 1952 bevorderd tot generaal-majoor werd hij in 1953 belast met de vorming van de 4e divisie, de parate divisie van het eerste legerkorps. Generaal-majoor Couzij is officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en drager van het Onderscheidingsteken voor eervolle en langdurige dienst als officier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5