Ir. D. M. Dammers blijft in gemeente Yelsen Nevenfunctie als directeur van het Grondbedrijf I Hert ging uit winkelen Leonidas behoudt leiding de eerste klasse Twee tentoonstellingen bij Leffelaar GRAFIEK UIT PARIJS EN CIRCUSTEKE NINGEN VAN PROF. G. RÖLING D 7afeltennis in Kennemerland TAXI 18000 WYNAND FOCKINK IJl in Ploegen en oogsten Goede prestaties van katholieke teams Hoe spelen de R.-k. clubs? Gemeentebestuur vóór handhaving vermakelijkheids belasting HANDENARBEID IN DE VLEESHAL VOLLEYBAL IN HAARLEM JAC. BOOT ERE- VOORZITTER VAN „GEBL-WIT" WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 PAGINA 6 -i>t i Ook in Spaarndam Wethouder Geluk opent tentoonstelling Politie Heemstede Beverwijk 81 KlOEl AANGEREDEN „POSTZEiGELACTIE" Cios zeven jaar WEDSTRI JDEN EN FEESTAVOND GEEN HUWELIJK, MAAR OPLICHTING Faillissementen Biljarten w. hééél oude jenever B||l zoals U die ook drinkt in ons proef- jj|j|[jjjjj lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR (me, een sterkte van 40%; E.H.B.O. TEGEN MAAG- EN DARMSTÖORNISSEN Een uur alles voor niets Waterstandlen R.-k. reclasseringswerk Ex-delinquenten moeten vertrouwvol ontvangen worden Lezing van mr. P. Brugman en pater A. Kr ouwels HEEMSTEDE Zon da givoor s-te'lli n g „Macht in de Rimiboe" uitverkocht WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar zandvoort GEMEENTERAAD Loop der bevolking1 Kasgeidleni n giert B. en W. van Zandvoort stellen wijziging tarieven badlbedrijf voor HAARLEMMERL1EDE Amateurvoetbal Brandiblusapparaten in de scholen lA mib ten a ren re g I e menit ontmoet bezwaren iN'ieuw raadslid in> Ëi'oemertidaal i- Bü de gemeenteraad van Velsen is een voorstel ingediend tot herziening van de beheersverordening van het Grondbedrijf- Voorgesteld wordt tot directeur van dit bedriji te benoemen de heer ir. D. N. Dammers, die reeds direcetur is van Openbare Werken te Velsen. Een instructie voor de direc teur van het grondbedrijf en een wijzi ging van de salarisverordening zijn de raad eveneens ter vaststelling voorge legd. In de loop van deze zomer werd de heer Dammers door B. en W. van Haarlem voorgedragen voor de functie van directeur van Openbare Werken te Haarlem. Het voorstel moest terug genomen worden, omdat de Haarlemse raad bezwaar maakte tegen een enkel voudige voordracht. Niettemin kwamen Het Heemsteedse hert blijft rustig rondwandelen en trekt zich van' alle pogingen om het te vangen niets aan. Het tart zelfs iedereen, die het te na wil komen. Of is het soms niet vrij moedig, op klaarlichte dag een bezoek te gaan brengen aan het Marktplein te IJmuiden, waar de winkelmeisjes het wel aardig vonden om te midden van het kopend publiek ook eens een an der „gezicht" te zien. Zo was het ook op de Lange Nieuwstraat. Maar toen men het dier, dat helemaal njet ver legen is, te na kwam, nam het ijlings de benen en verdween met gezwinde pas in De Heerenduinen. Enige malen is de zes-ender ook ge signaleerd bij de spoorbaan tussen de haltes Driehuis-Westerveld en Velsen- Zeeweg. De omgeving van het crema torium is in ieder geval rustig genoeg om er even op adem te komen en ge vrijwaard te zijn van achtervolging. De politie, die het helemaal geen onplezierig karwei vindt, zich met het hert bezig te houden, is zo langzamer hand tot de overtuiging gekomen, dat pogingen om het dier te vangen niet veel resultaat zullen hebben. Kennelijk vindt het dier voldoende voedsel in de beboste duinen en landgoederen en er is alles voor te zeggen om het beest rustig zijn weg te laten gaan. Wie weet, is het dan wel gauw gedaan met zijn vrijheid, gauwer dan dat er. telkens weer achteraan wordt gejaagd. En waarom zou Velsen er zich eigenlijk druk over maken? Is het niet veel aar diger om het hert te adopteren als „stads-hert" en het rustig te accepteren als nieuwe inwoner „zonder vaste woonplaats"? De Haarlemse politie heeft de Heem- steedse politie medegedeeld, dat het voortvluchtige hert gesignaleerd is in Spaarndam. Het schijnt zich maan dag te hebben opgehouden in de buurt van het oude fort. Zou het na een ronde om Haarlem dan toch maar weer naar Heemstede terugkeren? Blijkbaar is het Noordzeekanaal een onoverwinbare hindernis op de weg naar Enkhuizen. Wethouder D. J. A. Geluk opende gisteravond in de Vleeshal de tentoon stelling van handenarbeidprodukten, vervaardigd door de Welpen der Ne derlandse Padvinders Vereniging. De tentoonstelling zal tot en met zaterdag avond 10 uur ter bezichtiging blijven opengesteld. De districtscommissaris der N.P.V. in Haarlem, ir J. Pool, sprak een inleidend woordje, waarin hij voor al wees op het gebrek aan leiders en leidsters in de jeugdbeweging. Welpen zijn er voldoende, zo zei hij, maar het gaat er om een goede leiding te krijgen. Wethouder Geluk zei met veel genoe gen de tentoonstelling te willen openen. Tegenwoordig, aldus de wethouder, wordt vaak gesproken over het zoge naamde derde milieu, dat bestaat naast het gezin en de school. De jeugdbewe ging achtte hij het juiste derde milieu, omdat daar ook het gevoelsleven van de kinderen ontwikkeld kan worden waarvoor op de school vaak geen ge legenheid toe bestaat. In dit verband vond hij ook de handenarbeid van gro te betekenis. Daarin kan zich speciaal da fantasie van de jeugd uitleven. De wethouder besloot met de wens, dat de tentoonstelling zich in een groot be zoek zou mogen verheugen. Onder de vele aanwezigen, die de opening bijwoonden, bevond zich ook de commissaris van de katholieke ver kenners in het district Haarlem, de heer B. Nooy. De derde competitie-wedstrijd van het voetbal-elftal der Heemsteedse Po litie leverde ook de derde overwinning op. Heemsteedse dienaren der wet von den acht maal „de kooi"; de Beverwijk- se slechts eenmaal. Met 6 punten uit 3 wedstrijden behoort Heemstede tot da koplopers in afdeling V van de poli- tia-voetbaleompetitie. Ir. D. N. Dammers, trouw aan Velsen B. en W. in de volgende vergadering met dezelfde voordracht terug, maar opnieuw dwong de raad B. en W. tot het terugnemen van hun voorstel. Een nieuwe oproep voor sollicitanten moest geplaatst worden. Ongeveer zes weken later heeft de heer Dammers zijn can- didatuur voor de functie in Haarlem ingetrokken. Van een groep koeien werd gisteren om ongeveer kwart voor zes een pink aangereden door een personenauto in Spaarndam. Het dier liep plotseling naar de zijkant van de rij en kreeg toen de auto boven op zich.. De beide geleiders van de beesten, een melkbe zorger en een tuinder uit Haarlem, had den niet voor voldoende verlichting zorg gedragen. De auto verbrijzelde de voorpoten van de pink, die moest wor den afgemaakt in het slachthuis. De personenwagen werd aan de voorzijde geheel vernield, zodat een kraanwagen er aan te pas diende te komen. „Mevrouw is ingeschreven als lid van de postzegelactie en ik kom cfe contributie op halen. Het bedrag is f 1.20". Met deze woor den presenteert zich in Haarlem en omge ving een man aan de huisdeuren. Wanneer na informatie het meisje komt vertellen dat mevrouw zich hiervoor nooit opgegeven heeft dan krijgt zij te hoen dat men de naam dan wel van de lijst zal schrappen, maar dat in elk geval graag de 20 cent in cassokosten meteen verrekend dienen te worden. Bijna overbodig te vermelden dat bij dieper ingaan op deze postzegelactie, de organisator een goed heenkomen zoekt. Het instituut voor opleiding van sportleiders. „Cios" te Overveen viert het zevenjarig bestaan donderdag 10 november met klassewedstrijden in zevenhandbal en een feestavond in de „Leeuwerik". Tevens zal een voetvol- leywedstrijd worden gespeeld tussen de docenten en het Cios-clubbestuur. Het programma begint om kwart over acht. Ter zake van oplichting is door de re cherche proces-verbaal opgemaakt te gen de 31-jarige A. G„ wonende te Haarlem, die er van wordt verdacht twee jaar lang een fabrieksarbeider i met allerlei valse beloften een hoeveel heid geschenken te hebben afhandig ge maakt. Zij beloofde met hem een hu welijk te zullen aangaan en met die schone toekomst voor ogen deed de man I haar nieuwe kleren en een fiets cadeau, i Achteraf bleek echter dat de vrouw he lemaal geen zin had in de echtverbin tenis en haar aimant maar een beetje op sleeptouw hield. Het rijwiel en een hoeveelheid kleding kon in beslag wor den genomen. De rechtbank te Haarlem heeft dins dag 8 november in staat van faillisse ment verklaard: K. J. Keers, journalist, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Pelikaanstraat 18. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. P. C. R. W. Kok, schilder, eerst ge woond hebbende te Haarlem, Stalkruid- laan 2, thans Karei Doormanlaan 68. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambon net. Curator mr. K. H. C. Arts, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is 8 november geëindigd het faillissement van C. Mes- man-Kraamwinkel, handelende onder firma Corona, wonende te Overveen, gem. Bloemendaal, Julianalaan 8. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. Sachse, advocaat en procu reur te Aerdenhout. Advertentie In het clublokaal van de B.V. „O. VS." werden gisteravond de biljartwedstrij den voortgezet om het kampioenschap van Haarlem, 3e klasse. De uitslagen waren: v. d. Wolde 88 16 36 2.36 T. te Beek 100 21 36 2.77 W. v. d. Wolde 72 14 35 2.05 M. Wildschut 100 10 35 2.85 H. v. d. Wal 100 13 61 1.63 A. de Bruin 95 8 61 1.55 G. Heinsbergen 63 10 32 1.96 ,T .Wunnik 100 10 32 3.12 B. Doodeman 100 9 45 2.22 J. Wunnik 89 12 45 1.97 De meeste volley-belangstelling ging gisteravond ongetwijfeld uit naar de hoofdklasse herenwedstrijd HVS tegen Cios, doch door het zeer onvolledig op komen van de Overveense sportleiders ging de aantrekkelijkheid van deze ont moeting reeds direct verloren. Nu had de op volle toeren draaiende HVS- ploeg in het geheel geen moeite een overtuigende zege te behalen. Vanzelf sprekend werd ook de katholieke der by tussen de herenteams van HBC en Leonidas in de eerste klasse als bij zonder belangrijk beschouwd aange zien de Heemstedenaren de leiding in deze klasse hebben, terwijl ook Leoni das zeker nog aanspraken had voor deze plaats. In de situatie is thans een radicale wijziging gekomen, want de HBC-ploeg heeft zich niet laten verrassen en door een kranige 3-1-overwinning de leiding behouden. Reeds in de eerste game werd het duidelijk dat Leonidas de huid duur zou verkopen en de HBC-ers slaagden er dan ook slechts door een verlenging in deze game op hun naam te brengen (17-15). In de tweede game ging het voor de Heemsteedse ploeg, waarin ook thans weer door aanvoerder Hilterman bergen werk werden verzet, iets vlot ter, waarvan een 15-6-zege het resul taat 'was. Hierna verslapte het spel aan beide kapten, doch toen Leonidas door een misverstand in de HBC-verdedi- ging de derde game bemachtigde (15- In ons bericht over de uitreiking van E.H.B.O.-diploma's aan een aantal die- renhelpers in ons blad van maandag staat abusievelijk vermeld, dat enkelen van hen woonachtig zijn te Vlaardingen. Dit moet zijn: Haarlem. Voorts dient bij de dames niet gelezen te worden F Muschter, maar E. Muschter. Advertentie Een maand terug hebben we in dit blad waarderende woorden gewijd aan het werk dat Leffelaar doet voor het kunstleven in Haarlem. Het élan waarmee hij zijn aan het slot van ons artikel vermelde devies: Dóórgaan! in praktijk brengt werd vorige week vrij dag duidelijk gedemonstreerd bij de ope ning van zijn nieuwe tentoonstellingen. Het korps professoren van de Rijksaca demie was er bijna volledig, en met enkele buitenlandse exposanten, Am- sterdam se en Haarlemse collega's ver mengd tussen het kunstlievens Haar lems publiek. Er werden daar nieuwe contacten gelegd en relaties verstevigd in een gemakkelijke, minzame en be reidwillige sfeer. Het was een voortref felijk encadrement van twee gelijktiidig- lopende exposities: de circustekeningen van prof. Röling en werk van zeven in Parijs werkende jonge grafici. Een dezer, de in Londen geboren Je remy Gentilli toonde zich tegenover ons zeer ingenomen met het arrange ment; hij prees de voortreffelijke gele genheid en uit de toon van zijn woor den beluisterden we meer dan een com plimenteuze frase. Het eerste contact voor deze expositie is tot stand gekomen met Nono Reinhold een Haarlemse die aan de Amsterdam se Kunstnijverheidschool voor binnen- huisarchitecte heeft gestudeerd en als zodanig in Parijs assistente werd bjj een interieurarchitect. Zoals meer architec ten tenslotte het tekenen meer heeft be vredigd, is ook zij afgedwaald naar de grafiek, eerst in het atelier van Hou- plain, later bij „Atelier dixsept" van Hayter. Hier komen en gaan de studen ten uit veler neven landen die kortere of langere tijd in het atelier komen wer ken om nieuwe technieken bij te leren of om hun platen af te werken en af te drukken. Hayter is daarbij een zeer ge waardeerd en sereen leermeester die het grafische vak in zijn veelzijdigheid kent; hij schreef o.a. een handboek, ge naamd „New ways of gravur". Zijn leerlingen instrueert hij louter technisch en hij eerbiedigt hun persoonlijkheid. Tot de regelmatig terugkerende gasten daar behoort ook Jeanne Bieruma Oos- ting. Het instituut van Hayter is geen bij zonderheid in het broeinest van inter nationale kunst dat Parijs heet; er zijn er meerdere voor allerlei kunstvakken, maar Atelier 17" heeft een goede klank in de wereld. Uit degenen die Nono Reinhold in deze werkplaats heeft ontmoet koos zij er een zes-tal uit voor de expositie in Haarlem. Van elk hunner is er vol doende werk te zien om een indruk, te krijgen van hun idealen en capaci teiten. Op Bernard Childs na diens volkomen voorstellingsloze werk is te strikt persoonlijk en te zeer ontdaan van ieder estetisme om aan derden nog iets te zeggen hebben de ex- posants in meerdere of mindere mate figuratieve intenties en zij hebben ook nog gemeen dat zij onderzoeken hoe ver het evenwicht tussen materiaal zelfstandigheid en visueel beeld ge bracht kan worden in de richting van het materiaal. Hier immers liggen de mogelijkheden voor een nieuw aan schijn van de realiteit. Soms ook valt het accent op de verkenningen in het materiaal: technische zijn er ook zeer knappe stalen te zien, zowel in de toonvorming van het zwart als in het gebruik en de menging van kleuren. Nono Reinhold beoefent de verdichting van het vlak op zo zuiver mogelijk gra fische wijze, soms met gebruik van een eenvoudig ornamentaal motief. Haar Jardin fantastique vertelt het verhaaltje dat haar werk toch behoeft voor de overdracht, n.l. als motivering voor begrensde zelfstandigheid. De intussen weer naar Londen terug gekeerde Valery Thonton creëert ex pressieve organismen in insectachtige détaillering met felle diepe kleuren te genover elkaar. Haar stadgenoot Gen tilli behoudt de menselijke figuur als zijn hoofdzakelijk onderwerp en heeft voldoende aan bestaande dierroor'en. Hij weet daar even fraaie als vrije dingen mee te doen; zijn kleur is fijntjes, haast aquarellerend genuanceerd. Het is het werk dat Madeleine Moc- quot, een Parisienne, hier toont niet aan te zien dat zij heeft tentoongesteld in de Salon de mai; een uitzondering misschien is de kleurengrafiek die men in de portefeuille kan vinden. De andere Fransman in het gezel schap, Jean Clerté, bepaalt zich tot de grotere diersoorten: neushoorn, stier, panter, wier kenmerkende en ornamen- tale bijzonderheden hem aanleiding ge- van tot een boeiend grafisch spel. De Hollandse schilder Corneille die in Parijs woont heeft wat etsen en litho's ingezonden waarin een poëtisch gege ven schilderachtig uitgewerkt is. Als gast exposeert Hans Wiesman mee. Een jaar geleden is deze begonnen te etsen. De techniek van het positieve zwart-wit bleek hem goed te liggen. Uit de eerste tijd stammen voortreffelijke platen die met grote zekerheid zijn ingekrast en sindsdien is hij zeer produktief* geble ken. De aantrekkijlekheid van zijn oeu vre ligt daarin dat zijn onderwerpen die van willekeurige aard zijn louter door de wijze waarop hij ze voordraagt boeiend worden. In het gemeleerde ge zelschap is de klank van zqn werk wel luidend, krachtig en harmonieus. e circustekeningen, die Pr°K D. V. A. Röling heeft gemaakt, toen circus Althoff in Amsterdam stond, ademen een totaal andere geest dan het werk van de Parijse gracifi. Tegenover hun actuele zoeken, in ae bovenzaal, de zekerheden en het toe passen van verworvenheden, in de zaal daaronder. Geen vergelijken, maar het constateren van een ander stadium en een ander oogmerk tevens. De capaciteiten van prof. Röling als tekenaar vinden een virtuoos georuik bij het noteren van actie en dyna miek, in dit geval: de paarden en soms ook de mensen, die acteren in de piste. Een dressuufnummer met een zestal paarden, de lijven aaneen, in galop langs de houten wand zonder begin en zonder einde, of, hoog op de achterbenen opgericht boven hun dresseur, de voorbenen gebarend naar balans, wachtend op het teken van de zweep om te mogen dalen. In een nerveuze lijn, strak in de grote bewe gingen en vibrerend zoekend in de kering van het ritme, heeft Röling ze beschreven, aandachtig en zeker, meer de actie dan de vorm aangevend. Het zijn 13) kwam de spanning weer geheel te rug,' hetgeen overigens niet van lange duur -was. De Heemstedenaren speel den direct weer vol vuur en slaagden er via een grote voorsprong (12-2) in ook de laatste game te winnen (15-5). Bij de dames behaalde kampioen „Die Raeckse" ondanks de uitstekende te genstand van Rapiditas toch beide winstpunten (2-1), waardoor eveneens nog onbedreigd de leiding werd be houden. De \4olledige uitslagen waren: DAMES: MHBSAVC 3—1 Die RaeckseRapiditas 31 SSOHaarlem 31 HBC 3—Velox 4 0—3 MHBS 2—Haarlem 3 1—3 Gios 2Blinkert 2 03 SantpoortOG 2 40 Gios 3Die Raeckse 6 31 Haarlem 4OVRA 2 13 HEREN: Gios 2—PSCB 3—1 HBCLeonidas 31 HVS—Cios 3—0 Rapiditas 2Blinkert 0—3 Velox 2—Blinkert 2 3—1 Rapiditas 3Wik 2 22 PWN 2—Spaarnestad 2 4—0 OVRA 3—Ready 2 0—4 Die Raeckse 4Santpoort 1—3 Woensdagavond speelt het herenteam van Velox in de hoofdklasse de belang rijke wedstrijd tegen die Raeckse (21. uur), terwijl de HBC-dames het in de hoofdklasse eveneens moeten opnemen tegen die Raeckse (20.uur). De Velox- heren zullen zeker weer voor een eer vol resultaat kunnen zorgen en wellicht voor een verrassing, doch voor de HBC- dames voorzien wij helaas tegen de kampioenen een nederlaag. Honderden huisvrouwen kwamen maandagavond naar de zelfbedienings zaak „Tast-Toe" te Haarlem in de hoop de gekochte levensmiddelen gra tis te ontvangen. Deze zelfbedienings zaak geeft namelük gedurende deze week één uur per dag alle gekochte artikelen cadeau. De cassabons worden voorzien van een tijdstempel en 's avonds wordt per raambiljet en door advertenties bekend gemaakt welk uur die dag het „winnend uur" is geweest. Staat op de cassabon van de koop ster hetzelfde uur aangegeven, dan krijgt zij het bestede bedrag geheel te rug in de vorm van een waardecheque. cheque. Een en ander staat onder controle van notaris G. F. M. Roozen te Haarlem. Deze voor onze stad nieuwe vorm van reclame trok veel belangstelling. Woensdag 9 november Hoog water: 11.42 u. Laag water: 7.01 u. en 19.26 u. Donderdag 10 november Hoog water 0.15 u. en 12.45 U. Laag water: 8.19 u. en 20.33 u. Mr. P. H. G. M. Brugman, directeur van het Centraal Bureau van de Re- classeringsvereniging in Den Bosch heeft gisteravond onder auspiciën van de Haarlemse afdeling voor de bestu ren van de vakgr. van de r.-k. werkg., r.-k. werkn. en r.-k. maatschappelijke werksters en werkers in een der za len van Brinkmann een causerie ge houden over het werk van de r.-k. reclasseringsvereniging. Pater A. Krou- wels O.F.M. was de tweede spreker, die zijn toehoorders de vraag voorlegde: „ben ik mijn broeders hoeder?". De beide sprekers hebben in hun be toog vooral aangedrongen op een meer liefdevolle instelling van de maatschap pij ten opzichte van de ex-deliquent, die zijn gerechte straf heeft ondergaan. Nog al te vaak gebeurt het, dat een ex-ge- vangene door de samenleving als een paria wordt uitgestoten. Een van de ta ken van de r.-k. reclassering zal dan ook zijn dit onjuiste standpunt uit de wereld te helpen en de heer Brugman wees er in dit verband op, dat alleen vertrouwen in de goedwillende reclas- sent er toe kan bijdragen, dat deze me ning haar gelding verliest. Sprekend over de wijze van reclas- seren zei de heer Brugman, dat de re- elasseerder er zich van bewust dient te zijn, dat hij zijn werk inspireert op de resultaten, waartoe onderzoekingen van jonge en moderne wetenschappen heb ben geleid. Van hen wordt niet ver wacht, dat zij zich volledig op de hoog te stellen van de psychologie, psychia trie of criminologie, maar wel, dat zij zich laten leiden door methoden, die in het maatschappelijk werk gebruikt worden. En waar het gast om heropvoe ding, zal de reclasseerder, de plicht hebben, door te dringen in de per soon van de reclassent. Hij zal hem moeten bezoeken, om te achterhalen welke factoren er toe heb ben geleid dat deze mens van het rech te pad is afgeweken. Het spreekt van zelf, dat goede wil van de zijde van de voor het welslagen van de heropvoe- delinquent van beslissende betekenis is ding. Tenslotte signaleerde de heer Brug man het gebrek aan practische reclas- seerders. Nederland heeft te weinig mensen, die zich bezig houden met de heropvoeding van ex-delinquenten. In enig jaar waren aan de zorgen van de katholieke reclassering meer dan vijf duizend reclassenten toevertrouwd, voor wie slechts 2500 reclasseerders aanwe zig waren. Deze verhouding mag gun stig lijken, maar is onvoldoende voor in tensief reclasseringswerk. Pater Krouwels vroeg zijn toehoorders warme sympathie voor het werk van de katholieke reclassering, dat nog bij te veel mensen in een niet aangenaam dag licht staat. Indien er zoveel gedaan wordt om watersnood, woningnood enz. te lenigen, dan moeten zeker alle krach ten worden ingespannen om de mensen, die naar ziel en geest in nood zijn, te redden. Ieder heeft tegenover de ge meenschap de plicht te helpen, waar het in dit verband nodig is. Het grootste effect wordt echter verkregen door sa menbundeling van krachten, ook in ka tholiek verband. De beide inleiders mochten ieder na hun betoog vele vragen beantwoorden, die gerezen waren naar aanleiding van de problemen, welke zij hadden aange roerd. De avond werd bijgewoond door de zeereerwaarde heer A. Verheggen, hoofdaalmoezenier bij de inrichtingen van de Justitie. Advertentie „Steigerend paard" door pro}. G. V. A. Röling spontane schetsen zonder achevering, achter af, als stenogram men opgetekend en van kwaliteit als een Japanse te kening. Pas als de dieren in rust ge observeerd kunnen worden, wachtend op het optreden of in de stallen, wor den nadere bijzon derheden toege voegd. Bij de rondgang langs de bladen, waarbij vele een steigerend paard als onderwerp heb ben, begrijpt men, hoe een enkelvou dig gegeven als het circus de aandacht van een pur sang tekenaar als prof. Röling zo voortdu rend binden kan. De sierlijke monu mentaliteit van het paard is een niet aflatende uitdaging en het labiele even wicht van het ac terende dier is een vervloeiende ara besk van grote spanning, waarin model en tekenaar één zijn. Wie de ene ten toonstelling bezoekt, mag niet verzui men ook de ande re te gaan zien. Beide duren tot 26 nov. Oranje Zwart en Winfried, tot dus verre de sterkste r.-k. ploegen in de eerste' klasse, hebben het deze week opnieuw prachtig gedaan. Oranje Zwart verpletterde TOG 2 met maar liefst 9—1, terwijl Winfried met veel moeite Heemstede 2 er met 7—3 onder hield. Ook HBC 2 echter kwam weer eens tot winst en ontfutselde Hotac een puntje door gelijk te spelen. Hopelijk betekent dit de start voor verbeterde prestaties van de gecombineerden. GTTC 2 was uiteraard kansloos tegen Togido 2 en verloor met 100. Door dit alles gajjt Oranje Zwart nog steeds fier aan de kop met 8 punten uit vier PUnt®n e" het fraaie gemiddelde van 27 3. Ais tweede volgt Togido 2 met een punt achterstand, waarna Winfried de dei de plaats inneemt eveneens met 7 punten maar met een minder f' In 2 A blijven de r.-k. teams het uit stekend doen en drie er van net"®" thans de bovenste plaatsen in. I x_bb boekte een fraaie overwinning op HBC 3 en ging, dank zij een beter gemid delde het niet spelende Rapidity 2 voor bij. Ook Winfried 2 deed het goed en omzeilde de lastige klip CSV middels een moeizame 6—4 overwinning. De posities zijn als volgt: TYBB 3—6, Rapidity 2 3—6, Winfried 4—6, CSV 44 HBC 3 3—2, Togido 3 3—2, GTTC 4 32, DIOS 2 32, Heemstede 3 4o. In B ging het opnieuw lang niet zo best. TYBB 2 verloor niet oneervol van PSVH met 61, terwijl Oranje Zwart 2 enigszinds verrassend met 73 tegen te Zaanen ten onder ging. Voor GTTC 3 wordt de situatie thans vrij ge vaarlijk, zoals uit het volgende blijkt: Johez 4—7, DIOS 4—7, VGZ 4—6, Ho tac 2 3i, PSVH 46, Oranje Zwart 2 44, Te Zaanen 4—2, TYBB 2 4—2, GTT C3 3—0, TOG 4—0. In de Dames 3e klasse A kraakte Winfried TYBB met 9—1, maar dit be tekende de enige r.-k. winst, daar GTTC 2 met 91 tegen CSV kansloos was. Uitslagen van 24 tot 29 november 1955 HEREN: le kl.: Hotac—HBC 2 5—3, TOG 2Oranje Zwart 19, Winfried Heemstede 2 7—3, Togido 2—GTTC 2 10—0. 2e kl. A: Heemstede 3—DIOS 2 4—6, HBC 3—TYBB 3—7, Winfried 2— CSV 6—4. 2e kl. B: VGZ—TOG 3 9—1, DIOSJohez 5o, te ZaanenOranje Zwart 2 7—3, PSVH—TYBB 2 6—4. 3e kl. A: Heemstede 4—GTTC 5 8—2, Win fried 3tte Zaanen 2 37, Oranje Zwart 3—DIOS 3 7—3, Johez 3—TOG 4 4—6, Togido 5—ZPSV 9—1. 3e kl. B: Plaat- LlOS-Johez 50, te ZaanenOranje Rapidity 3 1—9, HBC 5—TYBB 3 7—3, PSVH 2Oranje Zwart 4 28. 3e kl. C: ColumbiaOranje Zwart 5 64, te Zaanen 3—GTTC 6 5—5, HBC 4—Rapi dity 4 5—5, Johez 2—VGZ 2 6—4, Togi do 4—Hotac 3 64. 4e kl. ARapidity 5—Doko 4—6, VTC 6—CTTC 0—10, Heemskerk 2VGZ 3 28, RKTVUHo tac 5 64. 4e kl. B: TZB 2—Heem stede 5 010, Columbia 2VTC591, 't Spinneweg 2Ready 2 100, TOG 5 Spinneweg 4 100, VTC 4Boru 91, RytelbiDIOS 5 82, Togido 7Togido ,10 100, Johez 4Prowano 4 37. 4e kl D- DSB 3Ready 010, DSB 5 VTC 3 0-10, DIOS 4-'t Spinneweg 3 9—1, te Zaanen 5-^ogido 9 4 Co lumbia 3Doko 2 100. 4e kl. F. TZL Rytelbi 2 7—3, Ramplaankwartier— Winfried 4 46. Tl AMES: 3e kl. A: Togido—Johez 2 ,_7 DIOS—TOG 5 4—6, Winfried—TY BB 9i, CSV—GTTC 2 9—1. 4e kl. B: Johez 3—DSB 10—0, Oranje Zwart 3— Boru 28. 4e kl. C: TZBReady 55, Prowano 2TOG 3 100. In de algemene vergadering van de R.K.S.V. Geel Wit welke dezer dagen werd gehouden, is de heer Jac. Boot tot ere-voorzitter van deze bekende Haarlemse katholieke voetbalclub be noemd. De heer Boot vervulde ongeveer 30 jaar het voorzitterschap van Geel Wit, is sedert de fusie bestuurslid van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. en bekleedt nog diverse andere belangrijke functies in de Haarlemse sportwereld. Twee jaar geleden stelde de heer Boot zijn functie als voorzitter van Geel Wit ter beschikking omdat hij de tijd geko men achtte plaats te maken voor de jongeren. Hij had tot heden nog zitting in het Geel Wit bestuur maar op de laatste vergadering gaf hij de wens te kennen zich geheel uit het actieve le ven van Geel Wit te willen terugtrek ken. Met de benoeming tot ere-voorzitter hebben de Geel Wit leden de heer Boot diens grote verdiensten voor hun club tot waardering willen brengen. In dezelfde vergadering van Geel Wit werden in de plaats van de heren Boot en Helminck de heren W. Heeremans en H. van Lent tot bestuursleden ge kozen. Van de zijde van het bestuur van de KAB-afdeling Heemstede wordt ons me degedeeld, dat voor de opvoering van „Een nacht in de rimboe" door de to neelvereniging van de KAB op zondag avond geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. De zaai is uitverkocht. Om toch iedereen in de gelegenheid te stellen dit stuk te zien, zal op maandag avond een tweede opvoering worden gegeven, eveneens in het r.-k. Vereni gingsgebouw. Kaarten kunnen zondag 13 november a.s. op de bekende adres sen worden afgehaald. op zondag 13 november Zandvoortmeeuwen-DEM Vitesse-ADO Kinheim-Wiik aan Zee Velsen-RKAFC ETO-NAS DCO-Onze Gezellen HPSV-TYBB Meerburg-Lisse Teylingen-DOCOS Advertentie binnen 4 dagen retour De gemeenteraad van Zandvoort komt dinsdag 15 november 's avonds om 8 uur bijeen, o.a. ter behandeling van de begroting. De vergadering wordt woens dag 16 november 's middgs om 2 uur voortgezet. In september en oktober nam het aan tal inwoners van Zandvoort toe door vestiging met 465 en door geboorte met 35 personen. In die periode vertrok ken uit Zandvoort 230 personen terwijl er 14 personen overleden. Per saldo nam het aantal inwoners toe van 12437 tot 12693. B. en W. van Zandvoort vragen de raad machtiging om in 1956 kasgeldle ningen op te nemen, tot een maximaal bedrag van 2 miljoen gulden; voorts zal met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten een overeenkomst worden aan gegaan, waarbij een krediet van f 400.000,- wordt geopend. Op het ogen blik zit de gemeente echter goed bij kas, want op 1 oktober is 1 miljoen ge stort voor geldleningen, gesloten ter ge deeltelijke financiering van de 140 wo ningen aan de Van Lennepweg. Met de ze bouw is men nog niet zo ver gevor derd, dat de aanneemsom al betaald moet worden. De gemeente heeft dus een overschot van kasmiddelen, dat in 1956 tijdelijk moet worden belegd. B. en W. vragen daartoe machtiging aan de raad. Het verlies van het Zandvoortse dou- che-badbedrijf neemt telkenjare toe en wel door het nog steeds afnemend be zoek (baden „thuis"!) en de te lage ta rieven. De directeur is van mening, dat het verlies, aanvankelijk voor 1956 geraamd op ƒ4157 kan worden teruggebracht op ƒ2145 door de tarieven voor „goedkope" baden op woensdag en donderdag 0.15 voor een douchebad en ƒ0.25 voor een kuipbad) te laten vervallen en de tarieven voor alle dagen, waarop het badhuis is geopend, met ingang van 1 januari 1956 vast te stellen als volgt: douchebad 0.25 (geldend tarief: 0.15 en 0.20); kuipbad 0.60 (geldend ta rief: ƒ0.25 en 0.50). De meerdere op brengst wordt door deze tariefswijziging geraamd op ƒ2012. Bij B. en W. van Zandvoort is nog in onderzoek de vraag of het mogelijk is de exploitatie door het nemen van nog andere maatregelen efficiënter te doen zijn. De K.N.V.B. in Haarlem heeft zich gericht tot het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude met het verzoek om de vermakelijkheidsbe lasting op door amateurvoetbalvereni gingen te spelen wedstrijden af te schaffen. De bond wijst er op, dat door de invoering van het semi-prof.-voetbal het betaalde voetbalspel meer bezoe kers tot zich gaat trekken, waardoor de verenigingen, die het spel op ama teuristische grondslag blijven beoefe nen in een moeilijke positie zijn geko men. Als gevolg daarvan komen deze verenigingen in een steeds slechtere financiële positie. Hoewel B. en W. zeggen voldoende begrip te hebben voor de financiële moeilijkheden van deze voetbalvereni gingen. zoals blijkt uit de verschillende subsidieverleningen, achten zij geen ter men aanwezig om daarnaast nog vrij stelling te verlenen van vermakelijk heidsbelasting en op deze wijze de voetbalsport anders te behandelen dal» andere sporten. Zij stellen de raad voor op het verzoek niet in te gaan. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor medewerking te verlenen aan het ver zoek van de besturen van de christe lijke schopl in Halfweg, de r.-k. schooi in Haarlemmerliede, de r.-k. school te Halfweg en de r.-k. school te hout- rakpolder om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van brana- blusapparaten ten behoeven van hun scholen. Het nieuwe ambtenarenreglement van de gemeente haarlemmerliede Spaarnwoude heeft bij Gedeputeerde Staten twee bezwaren ontmoet, een Be treffende de datum van ingang van om slag bij het bereiken van de pennoen gerechtigde leeftijd, en een tegen artikel Sangaande het verlenen van een gratificatie bij het ,vel van de dienst in dat geval. Als gev?'gfie'ze de adviezen, die B. en W. over leze kwestie hebben gekregen van.de narenorganisaties, stellen zu a lflten. voor bet reglement ongewyzigd te De heer P. J. Kapteym die onlan|| is aangezocht om m de Bloem raad de plaats in te nemen van"j ling de Vassy, heeft besloten zijn benoe te aanvaarden. Ir. De VassJ,.Liacrede- ge weken geleden om gezondfiei bgm nen voor het raadslidmaatsch P dankt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6