Met zachte hand Zuid-Afrika trekt zijn delegatie bij de YN terug Nachtkaars? Nieuwe DRIE STAKEN GESPREK OVER DUITSLAND Dulles„Vertrouwen in Genève is grotendeels Hartaanval van Sonderman mogelijk de oorzaak van verongelukken van de S-14 Staatsgreep °P komst? 'WESTELIJKE Sombere gezichten verlaat Marokko Parijse hoofdcommissaris van politie volgt hem op teniet gedaan Boyer de Latour Het weer Koken op radar Rapport van onderzoek Regen en wind Zaterdag de eerste Westduitse müitairen in dienst Fos wint luchtge vechtmet adelaar wèM FALCON GABARDINE JASSEN Onbestendig ^NDERDAC 10 NOVEMBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26445 Spanming in Argentinië SONDERMAN IN JUNI NOG GOEDGEKEURD Perón„Ik geef Lonardi niet meer dan anderhalf jaar." Arbeiders in Roergebied willen staken Bank van Monaco wordt heropend SCHOLIER DOOR TREIN GEGREPEN Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Toenemende bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk har de zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Zon; 7.53-16.58. Maan: 4.37-15.17. 8UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eUfoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jjtant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Pirectie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNIlfclAKlfch 40 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Zuid-Afrika heeft gisteren besloten "in gehele afvaardiging naar de Ver- 'tigde Naties terug te trekken. Dit "*sluit werd genomen nadat de speciale Politieke commissie met 37 tegen 7 'temmen, bij dertien onthoudingen, had beslist, dat het rassenvraagstuk in ^üid-Afrika nog een jaar op de agenda kl blijven staan. Zuid-Afrika acht dit *en inbreuk op het Handvest, waarin 'kat dat de Verenigde Naties zich niet '"ogen inlaten met de binnenlandse Ongelegenheden van de leden-staten. ..Onder de voorstemmers in de poli- "eke commissie bevonden zich gisteren J," communistische staten en Indie. "toot-Brittannië, Nederland en Belgie |kmden tegen, terwijl de Verenigde 'kten zich onthielden. Toen de he.er Lucas in de Tweede Kamer opkwam voor het denk beeld van een buitenparlementaire Controle op de staatsuitgaven, althans een controle door een orgaan dat het Parlement in zijn controlerende taak zou kunnen bijstaan, hadden wij bijna gejuicht. Het denkbeeld was welis waar niet nieuw: het was in de Kamer door de heer Weiter verdedigd en het "ad in de pers gecirculeerd. Er scheen echter reden te zijn tot juichen, toen de KV.p,-fractie het denkbeeld tot het "are maakte. Wij zijn blij de adem nog even te "ebben ingehouden. De al te voorzich tige instemming, die het denkbeeld in c Kamer gevonden heeft niet kwaad, {'''j tonen begrip, maar is het uitvoer baar en staatsrechtelijk passend? doet Repaald de hoop niet opvlammen. De "eer Lucas, die zijn voorstel zag wur gen in de zijden halsdoek van „begrip ket bedenkingen", zag de aandacht ?Poedig verplaatst naar een motie, die jï'i als tweede pijl op zijn boog had. In deze motie wordt de regering tot niets {"eer verplicht dan tot hetgeen zij reeds "elijdt te doen, n.l. zuinigheid te be dachten met investeringen. Minister van de Kieft leverde een 'Piegelgevecht. ongetwijfeld een leven- big en behendig spiegelgevecht, naar *'jn aard. maar nauwelijks ter zake die- bende. Hij heeft gemakkelijk spel, als "ij de Kamers verwijt elk wetsontwerp k te willen amenderen, dat het meer feld gaat kosten. Inderdaad komt de "ezorgdheid van de Kamers over het "iveau van de staatsuitgaven vrijwel b.Üeen tot uitdrukking bij de behande- :'Pg van de begroting van de minister /?n Financiën en worden dan verma- biPgen gericht aan een adres, waar zul- vermaningen het minst nodig zijn, {yant persoonlijk is deze minister wel ?°ordrongen van de waarheden, die bem worden voorgehouden. Zulke be jagen hebben evenveel effect als predi katies over het misverzuim voor een pehoor van trouwe kerkgangers. De Poosdoeners zitten elders, en ten dele ?P de Kamer zelf. De minister van Fi- banciën krijgt nu al enige jaren de ge- i, gcnheid daar ten koste van zijn aan vallers grapjes over te makën, zonder 3 de zaak zelf, de verlaging van het ri'Veau der staatsuitgaven ook van lopende uitgaven er zichtbaar o°r wordt bevorderd. Men zal nog scbwen kunnen doorgaan elkaar de CrbPld te geven. Tenzij men eindelijk "ludeert, dat de kibbelende partijen, dn P'jnister enerzijds en de Kamers an- heid'Ms, op dit punt aan machteloos- 2ijn üjden. Het schijnt niet mogelijk te Zij ,van de Kamers te verwachten dat „de et aantal doelstellingen, waaruit staatstaak" is samengesteld, ver- Son en- Het is van het ambtelijke nVoPbraat zelf, dat al deze doelstellingen Wacht Wtvoeren, blijkbaar niet te ver- Wzi t' clat het zich in zijn methoden eens b Maar iedereen is het er over gaven het niveau van de staatsuit- lopenn z°wel van investeringen als van ding )e.uitgaven, te hoog is in verhou- lijkheden "ationale bestedingsmoge- junctuur een omslag van de con- molenstec^Jn de staatsuitgaven een het te dikwiUsY°tnze bals' Wij hebben over uit tQ petoogd om er uitvoerig blijkbaar meeIedereen is het er de Kamer Wii Zle de discussies in tuigen Hij, j saan niet zo ver als som- huichélachti eb «ia Kamerleden rondweg ten, maar fond 0p dit punt verwij" Willen ir,=i,« j wel de opmerking ligc hniuli b3' aHeen een daadkrach- hopen begrijpelijk is. Daarom heer T het denkbeeld, door de tijdens ZO duidelijk toegelicht, niet trum spiegelgevechten uit het cen- aldns 3" e aandacht zal geraken en Verdwtw! een^ heel jaar geruisloos zal dat do ziet er' op het ogenblik «en bloi6 regelen. worden geschreven, «en beetje naar uit. Morgenavond, na de plechtige her denking van de wapenstilstand in 1918, zal generaal Boyer de Latour Marokko verlaten. Hij wordt als resident-gene raal opgevolgd door de 52-jarige An dre Dubois, hoofdcommissaris van de Paryse politie. Wie zijn opvolger als bevelhebber van de strijdkrachten in Marokko zal worden, is nog niet he kend. Dubois, die te Böne in Algiers is geboren, heeft actief aan de verzets beweging deelgenomen. In Parijs heeft hij tal van verkeershervormingen in gevoerd. Zijn campagnes tegen het la waai en tegen de rook trokken ook buiten Parijs de aandacht. De oudste zoon van de pasja van Marrakesj heeft zich naar het voorbeeld van zijn vader, Ei Glaoui, als teken van onderdanigheid aan de voeten ge worpen van sultan Sidi Mohammed ben Joessef in diens tijdelijke residentie te ,Saint-Germain-en-Laye. De sultan ont ving tevens een delegatie van de na tionalistische Istiqlal-partij, die haar trouw aan Ben Joessef kwam betuigen. (Van onze luchtvaartredacteur) De raad van gezondheid van de Ame rikaanse staat Maryland heeft aan de hand van een microscopisch onderzoek vastgesteld dat het hart van Gerben Sonderman, de chef-invlieger van Fok ker. die 20 oktober bij een demonstra tievlucht in de V. S. met het Neder landse straal-lesvliegtuig de S-14 om het leven kwam, tekenen van „gema tigd ernstige slagaderverkalking" ver toonde, een afwijking die „een hart ziekte van matig karakter" genoemd wordt. Dit is een van de weinige positieve verklaringen die vervat zijn in een twee- en dertig pagina's tellend rapport van de Amerikaanse „Civil Aeronautics Ad ministration", een organisatie die ver geleken kan worden met onze Rijks luchtvaartdienst. „Hoewel er geen be wijs is dat zich een hartverlamming heeft voorgedaan, of een andere om standigheid, die verlies van bewustzijn tot gevolg kon hebben en daaruit voort vloeiend verlies van controle over het vliegtuig," zo vervolgt een medische verklaring in het rapport, „kan de mo gelijkheid van hartverlamming door storing in de bloedsomloop niet uitge sloten worden." De S-14 bevond zich op het moment van het ongeluk in luchtwaardige toe stand. Dit wordt gezegd in een verkla ring van de heer G. C. Wansbeek van de rijksluchtvaartdienst, een van de drie Nederlandse luchtvaartdeskundi gen, die vorige maand in Hagerstown. de plaats van het ongeluk, een onder zoek hebben ingesteld. In de vliegtechnische verklaring van de heer Wansbeek, die deel uitmaakt van het officiële Amerikaanse rapport, wordt gezegd dat „generlei breuk of andere beschadiging gevonden is welke niet volledig verklaard zou kunnen wor den door de botsing op de grond. Naar mjjn beste weten verklaar ik het vliegtuig zich op het moment van de botsing in luchtwaardige toestand be vond." Een vertegenwoordiger van Rolls Royce heeft hieraan toegevoegd dat er evenmin aanwijzingen gevonden zijn van een motorstoring. iiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii In afwachting van het volledige Ame rikaanse rapport over het verongeluk ken van Gerben Sonderman met de S- 14 onthoudt men zich bij Fokker van commentaar. In luchtvaartkringen is men evenwel niet verbaasd over de con clusie van de Amerikaanse onderzoe kingscommissie: vermoedelijk hartver lamming. Ondanks de nauwgezette jaarlijkse keuring blijft een dergelijke ernstige fysieke inzinking altijd moge lijk. Men herinnert zich in dit verband het geval van een Nederlandse piloot, die daags na zijn keuring, die hij met goed gevolg had doorstaan, tijdens een rit te paard aan hartverlamming over leed. Sonderman, die naast zijn taak als chef-invlieger van Fokker ook geregeld belast werd met het vervoer door de lucht van het Koninklijk gezin, was in juni, vier maanden voor het ongeluk, nog op het Nationaal Luchtvaart Ge neeskundig Centrum op Soesterberg goedgekeurd. Voor piloten boven de 40 legt men daar altijd extra strenge maatstaven aan, maar desondanks is toen geen enkele aanwijzing van een hartkwaal geconstateerd, anders zou Sonderman zpn gekeurd, zo heeft men ons van de zijde van de vlieg-medische keuring met beslistheid verzekerd. Naar United Press in Washington verneemt zouden de keuringsartsen van de Civil Aeronautics Administration verzocht hebben hun het volledige rap port van Sondermans medische keuring te doen toekomen. Pakistan heeft de regering van Af ghanistan met „maatregelen" gedreigd, als deze geen eind maakt aan de anti- Pakistaanse propaganda, die door offi ciële instanties wordt gevoerd. De Argentijnse minister voor het le ger, brigade-generaal Leon Bengoa, is afgetreden. Hij wordt opgevolgd door de gepensioneerde kolonel Arturo Oso- rio Arena, die wordt beschouwd als een aanhanger van de radicale partij. Na dat het bericht van Bengoa's aftreden voor het eerst de ronde had gedaan, werd het van officiële zijde tegenge sproken. Een groep van 200 jonge offi cieren, bewapend met lichte machine geweren, trok vervolgens naar de bin nenplaats van het regeringsgebouw in Buenos Aires, het z.g. Casa Rosada. Kort daarna werd het aftreden van Bengoa door het bureau van de minis ter-president bevestigd. Concentraties van krachtige gemotoriseerde eenheden in het centrum van Buenos Aires en de aankomst van luchtmachteenheden uit het binnenland hebben de geruchten versterkt, dat er een nieuwe staats greep op komst is. Ex-president Perón heeft te Colon in Panama gezegd, dat hy de regering- Lonardi niet meer dan anderhalf jaar geeft. Hij hoopte dan als ambteloos bur ger naar Argentinië te kunnen terugke ren. Hij werkt op het ogenblik aan een boek, dat de voorlopige titel draagt: „Kracht is het recht der dieren". Generaal Bengoa stond op slechte voet met verscheidene andere minis ters. Hij heeft krachtig geprotesteerd tegen een onderzoek naar het politieke verleden van officieren van het leger. Bij de vloot en de luchtmacht zou men over het algemeen voorstander van een dergelijk onderzoek zijn. Generaal Bengoa werd er speciaal door de jonge officieren van beschul digd, dat hij een zuivering in het le ger vertraagt. Zij wijzen op berichten, dat officieren, die tijdens het bewind van Perón hoge functies hebben be kleed, thans weer op vooraanstaande plaatsen in de provincie Buenos Aires zijn benoemd. De Argentijnse politie heeft gisteren in de loop van de dag verscheidene in vallen gedaan in perónistische bureaus en vergaderingen. Enkele honderden personen zijn gearresteerd. De drukke rij en de kantoren van het Argentijnse dagblad „El Intransigeante" zijn aan de vroegere eigenaar, de bekende radi cale leider David Michel Torino, terug gegeven. PRESIDENT LONARDI „Anderhalf jaar" De arbeiders in de ijzer- en staal industrie in het Roergebied hebben gisteren met zeer grote meerderheid van stemmen besloten in staking te gaan, indien de door hen gestelde looneisen, waarover thans onderhandelingen gaande zijn, worden afgewezen. (Reu ter) Gisteravond en vannacht is de trog van een over Engeland naar het noor den bewegende depressie over ons land getrokken. Dit ging gepaard met buien en veel wind. De wind draaide na de trogpassage naar het zuidwesten, uit welke richting drogere lucht werd aangevoerd. Daar om kwamen vandaag flinke opklaringen voor. De temperaturen bleven aan de hoge kant. Intussen is op de oceaan ten noorden van de Azoren een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, deze koerst in de richting van Ierland. Het ermee samenhangende front zal de wind uit het zuiden doen aanwakkeren en de regen kansen morgen doen toenemen. Het ta melijk zachte weer blijft aanhouden. s- Jm Het twaalfhonderd ton metende Griekse schip „Titika" ligt op het ogenblik vrijwel volkomen opzij gekanteld op de rotsen in de haven van Keplavik aan de Zuidwestkust van IJsland. Het vaartuig, dat voer onder Costaricaanse vlag, liep op de rotsen, toen het naar Italië zou vertrekken met een lading vis en de machines weigerden, nadat de ankers reeds waren gelicht. Men slaagde er wel in, de bemanning van twintig koppen met een lijn van boord te halen, maar het schip werd zo ernstig beschadigd, dat men berging onmo gelijk en niet lonend acht. De besprekingen over Duitsland op de conferentie te Genève zijn op een dood spoor geraakt. De ont stemming daarover is te lezen op de gezichten van de westelijke mi nisters, van links naar rechts: An- toine Pinay (Frankrijk), John Fos. ter Dulles (V.S.) en Harold Macmillan (Engeland) De Westduitse minister van defensie, Theodor Blank, zal zaterdag op een plechtigheid in Bonn de eerste honderd vrijwilligers van het nieuwe Westduitse leger in dienst nemen. Onder deze hon derd officieren bevinden zich de voor malige generaals Adolf Heusinger en Hans Speidel, twee medewerkers van de minister, en talrijke andere functio narissen van het ministerie van defen sie. De vrijwilligers zullen nog niet de eed kunnen afleggen, omdat het parlement de wetgeving waarin deze eed wordt vastgelegd, nog niet heeft goedgekeurd. Zij zullen daarom voorlopig volstaan met de schriftelijke verklaring, dat zij de grondwet zullen eerbiedigen en hun dienst naar eer en geweten zullen ver vullen. (AFP). De bank van Monaco, die begin juli failliet is gegaan, zal maandag a.s. wor den heropend, zo is thans bekend ge maakt. Een Franse financier, M. Pussot, heeft 97 pet. van de aandelen gekocht. Een vos heeft in een duel in de lucht boven de Italiaanse Alpen een adelaar gedood, aldus een verhaal van herders uit dat gebied. Zij hadden bij de Oostenrijks-Italiaanse grens een vos zich wanhopig zien verdedigen tegen een grote adelaar, die er tenslotte in slaagde weg te vliegen met de vos in zijn klauwen. Plotseling verloor de adelaar echter hoogte en stortte neer op een nabu rige berghelling. Toen de herders deze plaats bereikten, vonden zij de ade laar, doodgebloed aan een grote wond. De vos was verdwenen. (Rtr) De nieuwe burgemeester van Londen, Alderman Cuthbert L. Ackroyd, rijdt hier door de straten van Londen in de burgemeestersoptocht. Daar hij wol koopman is, heeft hij de wol gekozen als het thema van de optocht en de praalwagens, die in de stoet meerijden, verbeelden de geschiedenis van de wol. Door de federale commisise voor de communicatiemiddelen is aan de Ame rikaanse huisvrouwen, die op „radar"- fornuizen willen gaan koken, de band breedte van 2.400 megacycle, toegewe zen. Door een paar restaurants in het land wordt gekookt op micro-golven, maar dit systeem heeft tot dusver nog geen burgerrecht verworven. Een fabri kant heeft echter onlangs een electro- nisch apparaat op de markt gebracht, dat in elk fornuis kan worden inge bouwd. Met een dergelijke installatie kan men een ei in 22 seconden koken en een stuk vlees van vijf pond in een half uur braden. (Usis) De drie westelijke ministers van bui tenlandse zaken hebben gisteren op de conferentie van Genève hun Sovjet-col lega Molotov de schuld gegeven van de impasse, waarin de bespreking van de Duitse eenmaking en de Europese vei ligheid is geraakt. Zij hebben gewezen op de schade, die de Russische delega tie door haar weigering om in te stem men met het houden van vrije verkie zingen in geheel Duitsland heeft toege bracht aan de zo vaak geroemde „geest van Genève". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, verklaarde zelfs, dat Molotovs verklaring van dinsdag, waarin hij het westelijke plan voor een hereniging van Duitsland ais „niet ophouwend, onprak tisch en onrealistisch" verwierp, het vertrouwen, dat in de wereld was ge wekt door de topconferentie in juli, „gro tendeels teniet heeft gedaan". De Rus sische houding zal de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en andere staten, in de eerste plaats de Verenigde Staten, nadelig beïnvloeden. Maar Dulles zei ook, dat de Verenigde Staten deson danks geen terugkeer wensen van de toestanden van vóór de Geneefse top conferentie in juli. „Wij blijven met al le macht streven naar een rechtvaar dige en duurzame vrede. Als er zulke belangrijke kwesties behandeld worden als op deze conferentie, dan zijn wij niet spoedig ontmoedigd", aldus de Ameri kaanse minister. De westelijke minis ters hebben betoogd, dat de besprekin gen over het eerste punt „vruchteloos" zijn gebleken. Minister Molotov ging er mee akkoord, dat vandaag een begin zal worden gemaakt met het tweede punt van de agenda: dat van de ontwapening. De Russische delegatieleider heeft nog wel een voorstel ingediend om een niet- aanvalsverdrag te sluiten tussen NATO en Westeuropese Unie enerzijds en de communistische landen van hef ver drag vair Warschau anderzijds en ook hebben de ministers afge sproken eind volgende week nog eens op het eerste punt van de agenda terug te komen. Maar volgens westelijke woordvoerders is het nu wel duidelijk, dat oost en west ten aanzien van de Duitse kwestie thans verder van elkaar staan dan twee jaar geleden, toen de kwestie in Berlijn besproken werd. De westelijke ministers hebben nog uit drukkelijk verklaard, dat de impasse over het eerste punt niet na zal laten de sfeer te benadelen, waarin over de andere punten van de agenda zal worden gesproken. De Britse minister Macmil lan zei: „Het feit bestaat, dat de enige garantie, die de Sovjet-regering voor de hereniging van Duitsland wenst te ac cepteren, de bolsjewisering van het ge hele land is." Waarnemers in Genève geloven, dat tenzij Molotov met onverwachte en op zienbare nieuwe voorstellen komt bü de behandeling van de resterende agenda punten ontwapening en uitbreiding van contacten tussen oost en west de huidige impasse voor de gehele confe rentie gelden zal. De westelijke mogend heden hebben, naar verluidt, weinig nieuws bij te dragen aan de ontwape ningsbesprekingen in Genève. Hum Dit is een opwekkend beeld. Straks komt E het zo ver, dat vrouwlief niet alleen te il gen manlief zal zeggen, dat zijn baard E prikt, maar dat zy daar onmiddellijk E aan zal toevoegen: „Ik haal het mes, ik E zal je scheren". De damesbedienden, die men tegenwordig in de „Herren"-sa- Ion in verscheidene plaatsen van Duits- land vindt, beweren tenminste, dat sche- E ren „een interessante en genoeglijke be. zigheid is". Op een onbewaakte overweg tussen Heerlen en Terwinselen is de 16-jarige scholier H. Jonge uit Schaasberg door een kolentrein gegrepen en 15 meter meegesleurd. De jongen kreeg ernstig letsel. In zorgwekkende toestand is hij opgenomen in een ziekenhuis in Heer len. Boyer De Latour

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1