Haarlem heeft veel te weinig 5- en 6-kamerwoningen Algemeen verlangen naar een tweede woonvertrek Grotere woningen Ve beste ba/fzware shaé PcraJr... van VOLVO topkwaliteit Yaders en kinderen in het middenstandsbedrij f Zandvoort f 10.000 trekt ruim uit voor evenementen Automobilist mag niet rechts staan Twee maanden cel, vijf jaar ontzegging Het hart op de tong 9. tweeUuifseu rayon Haarlem Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 De berekening Tweede woonvertrek Na de woningnood Economische studie voor toekomstige handelaar bepleit Optimale schaal Stijindwandeltocht langs de kust van Nederland overwogen 2 ernstige aanrij- dingen in Haarlem Hoe spelen de R.-k. clubs? RAPPORT WONINGDIFFERENTIATIE Economisch aspect buiten beschouwing GESLAAGDE S.C.O.T.-AVOND IN HAARLEM Geen spreekuur Vanavond Sint-Maarten optochten DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 7 J SHOT, de halfzware shaé van Niemeijer is iets bijzonders. Extra geurig en pittig, maar tóch bijzonder zacht van smaak Probeer SHOT en U proeft 't meteen. OVERVEEN BLOEMENDAAL Maatschappelijika werkister BIJ VERKEERSLICHT GROTE HOUTSTRAAT ONDER INVLOED AGHTER HET STUUR De avondverkoop rond Sinterklaas Burgerlijke Stand Haarlem k" ^aar'em de oorlog veel te weinig vijf- en zeskamerwoningen gebouwd. Men zal moeten komen tot een woningbouw die is aangepast aan de grootte van de gezinnen. Tot nu toe heeft men zich voornamelijk gericht naar de gemiddelde gezinsgrootte. Bovendien zal men de gezinnen in de gelegenheid moeten stellen te beschikken over een tweede woonvertrek, dat «ventueel als werk- of studeerkamer, als logeerkamer, kinderkamer of als salon dienst kan doen. Tot deze concludes komt het Nederlands Economisch instituut in zijn rapport over de wenselijke differentiatie naar grootteklas sen van de woningbouw te Haarlem. Het rapport is door het N.E.I. opgesteld °P verzoek van het College van B. en W. van Haarlem, nadat de gemeente raad, en met name de heer J. M. F. van Velsen (K.V.P.) daarom uitdruk kelijk had verzocht. B. en W. hadden zich nog niet zo heel lang geleden op het standpunt gesteld, dat de helft van de nieuw te bouwen woningwetwoningen u't drie of meer, de andere helft uit twee kamers moest bestaan. Een en ander op grond van een terzake door de directeur van Bouw- en Woning toezicht, ir. R. G. Veenenbos, uitgebracht rapport. Zowel het rapport van 'rVeenenbos als de becijferingen van de heer Van Velsen zijn door B. en W. kennis van het N.E.I. gebracht. In het rapport wordt het vraagstuk Van de verschillen in woninggrootte en kamertal, de woningdifferentiatie, voor- ai sociologisch bekeken. De economi sche aspecten van het vraagstuk wor- Blij kens het rapport in zake de woningdift'erentia- tie zijn Haarlems B. en W. op wetenschappelijke gron den teruggekomen van een woning bouw die zich richtte naar de gemid delde gezinsgrootte. Aan de hand van de cijfers wordt aangetoond, dat er in Haarlem sedert de oorlog te weinig vijf- en zeskamerwoningen gebouwd zijn, juist omdat men zich niet richt te naar de differentiatie in de grootte der gezinnen, maar naar de gemid delde grootte. Voor de toekomst geldt dus als richtlijn, dat er een groter Percentage vijf- en zeskamerwonin gen gebouwd zal moeten worden. Konden de samenstellers van het Woningdifferentiatie-rapport nog afge zien van de economische aspecten van het vraagstuk, B en W„ die op grond van dit rapport een praktisch beleid moeten vaststellen, zullen daarmee Wel terdege rekening moeten houden. Het bouwen van grotere woningen brengt hogere bouwkosten en een verdere belasting van de reeds over belaste arbeidsmarkt mee. Zal men hier vooralsnog voor terugschrikken? Recentelijk heeft wethouder W. F. Happé verklaard, dat men wellicht kan wachten met het bouwen van om«reJwonin®en tot de economische de vprh^8j®den voor deze bouw en eunstiepr 1"gen op de arbeidsmarkt f !'!n Me" zou dan in de nieuwe wijken wel ruimte moeten reserveren om later alsnog grotere woningen te kunnen bouwen. Dit standpunt lijkt ons niet juist. Het zojuist verschenen rapport heeft aangetoond, dat er grote behoefte be staat aan grotere woningen en wan neer dit woningtype niet regelmatig en naar verhouding wordt bijge bouwd, zal die behoefte voortdurend toenemen. Nu men een differentia tierapport heeft, moet men zich ook houden aan de conclusies van dit rapport, welke ook de economische bezwaren zijn. Ten gevolge van de hogere bouwkosten zal de huur van de grotere woningen voor veel grote gezinnen te hoog worden. De kans bestaat dan, dat de grotere wonin gen niet betrokken zullen worden, niet omdat er geen behoefte aan zou bestaan, maar omdat de huur te hoog is. Gezien het grote belang van het toepassen van woningdifferentiatie: gezinnen in woningen met voldoende ruimte om tot volledige ontplooiing te kunnen komen, zal men de oplos sing van het vraagstuk niet moeten zoeken in het voorlopig niet bouwen van grote woningen, maar in het ver lenen van financiële biistand aan ge zinnen die grotere woningen moeten betrekken, b v. in de vorm van een gemeenteliike huurtoeslag. In plaats van het Riikshuurbeleid te doorkruisen, zoals sommigen wel licht zullen menen, loopt de gemeen te daarmee vooruit op een beslissing die het Riik toch binnen niet al te lange tiid zal moeten nemen: het ver lenen van hogere rijksbijdragen bij het bouwen van grotere woningen. Op het ogenblik is het nog zo. dat het rijk relatief meer bijdraagt aan de bouw van een kleinere woning dan aan die van een grotere woning. Anderzijds doet mep goed rekening te houden met het feit. dat het rijk streeft naar een verhoging van de huurprijs, die tot nu toe kunstmatig veel te laag is gehouden. Terwijl vrij wel alle prijzen in vergelijking met 1938 tot 300% zijn gestegen, zijn de huren tot slechts ongeveer 150% ver hoogd. Ook de bewoners van de te bouwen grotere woningen zal men dus moeten wennen aan de hogere huren. Om de overgang echter te ver gemakkelijken zou men een regeling kunnen toepassen zoals die reeds geldt voor b.v. de krotontruiming. Een gemeentelijke huurtoelage, die het verschil tussen de thans betaalde ®n de nieuw te betalen huur compen seert, echter met dien verstande, dat gen aflopende termijn van b.v. vijf laar in acht wordt genomen. Het eerste jaar zou b.v. het volle verschil kunnen worden gecompenseerd; het tweede jaar twee derden etc. Men moet bewondering hebben voor de wijze waarop het Nederlands Economisch Instituut op betrekkelijk korte termijn een zo terdege gefun deerd rapport heeft weten samen te stellen. Men moet bewondering heb ben voor de ruiterlijkheid, waarmee B. en W. het ter discussie hebben aan geboden, daarmee erkennend dat een eerder ingenomen standpunt niet juist blijkt. Het is te hopen, dat men nu °ok de conclusies van dit rapport onmiddellijk en volledig ten grond slag legt aan de nieuwe woning bouw. Ook waar het de bouw van grotere wonin- N.H.C. gen betreft. den buiten beschouwing gelaten, al wordt vermeld dat ook deze van grote invloed zijn. Een grotere woning met meer kamers zal immers grotere finan ciële lasten meebrengen, vooral voor de grotere gezinnen waarvoor die wo ningen bedoeld zijn. Het gemeentebe stuur zal te zijner tijd voor deze zijcle van twee differentiatieschema's die mo ten zoeken. De bedoeling van het ont- werp-rapport is het gemeentebestuur behulpzaam te zijn door het aangeven van twee rifferentiatieschema's die mo gelijk zijn. Een daarvan houdt reke ning met de behoefte van een tweede woonvertrek en met het feit, dat te voren niet kan worden vastgesteld welke gezinnen zullen uitgroeien en welke niet. Het andere schema houdt daarmee geen rekening. In het verleden is de grootte der wo ningen vooral bepaald door de grootte van het gemiddelde gezin. Daarmee werd de uitgroeiende jonge gezinnen en de grote gezinnen onrecht gedaan. In januari 1953 heeft de Centrale Di rectie van de Wederopbouw en de Volks huisvesting in het Tijdschrift voor Volks huisvesting en Stedebouw een studie gepubliceerd over de gewenste woning differentiatie. Voor 18 steden, waar onder Haarlem, is zelfs een uitgewerkt differentiatieschema opgesteld. Door de differentiatie in het kamertal der woningen wordt bereikt, dat de ge zinnen zoveel mogelijk worden onder gebracht in woningen die ruim genoeg zijn om menswaardig te leven. Gezin nen met twee jongens en drie meisjes, zouden op grond van zulk een schema b.v. twee meisjesslaapkamers, één jon gensslaapkamer. een slaapkamer voor de ouders en twee woonvertrekken no dig hebben. Alles bijeen dus een wo ning met 6 kamers. Maar ook worden daardoor de totale bouwkosten lager, aangezien het aantal gezinnen dat een kleine woning nodig heeft, toeneemt sedert het begin van de eeuw. Bij ge lijke bouwsom kan men dan meer wo ningen bouwen, die toch aan het ver eiste woonpeil beantwoorden. De differentiatieschema's kunnen na tuurlijk alleen maar worden opgelegd aan de bouwers van woningwetwonin gen. Aangezien het percentage van dit soort woningen op het totaal der nieu we woningen vrij hoog is Cin Haarlem ligt het boven de 65 en ook nog wel om andere redenen is het verwaarlo zen van andere woningcategorieën niet belangrijk. Via een ingenieuze berekening van minimum- en maximumschalen voor woningdifferentiatie, komt men tot het vaststellen van de zg. optimale schaal. Daarbij gaat men uit van de veronder stelling, dat een gezin gedurende 10 jaren in een woning voldoende ruimte moet vinden eer de noodzaak van ver huizen zich voordoet, en. dat een gezin dat kleiner wordt, vijf jaar de gelegen heid moet hebben, om te zien naar een kleinere woning. Op grond van die veronderstellingen, komt men voor Haarlem dan tot de volgende optimale schaal: Aantal kinderen per gezin 0 1 2 3 4 5 6 e. m. Aantal gez. in van totaal 23 21 24 16 7 4 5 aart 2 slaapkamers. Bij verschillend ge slacht zijn twee afzonderlijke slaap vertrekken nodig. 50 van de gezinnen met 2 kinderen heeft dus behoefte aan 2 kinderslaapkamers, 50 aan 1 kinder slaapkamer; dat gezinnen met 3 of 4 kinderen behoefte hebben aan 2 kin derslaapkamers; dat gezinnen met 5 of meer kinderen behoefte hebben aan 3 kinderslaapkamers. Vooral voor oude re kinderen moeten de slaapkamers ruim van afmeting zijn. Hieruit volgt het volgende schema: Aant. kinderen p. echtp. Aant. 0 2 2 50 3 1 3 50% '4 3 4 4 4 5 e. m. 5 Wensel. diff. vertr. volgens de optimumsch. 23 12 j 23 of 21 33 /0 12 i 16 J 35 9% Het tweede differentieschema, dat wordt voorgesteld, houdt wel rekening met de onmogelijkheid om tevoren te be palen in welk huis een gezin eigenlijk thuishoort, en ook met de behoefte aan een tweede woonvertrek. Het verlangen naar dat laatste gerief blijkt alom zeer groot te zijn, ook bij de kleinere ge zinnen die uit woning dreigen te groei en. De bouw van tweekamerwoningen moet niet geheel gestopt worden in verband met het vrij hoge percentage kinderloze gezinnen en de behoeften van bejaarde echtparen die geen specia le huisvesting verlangen. Daaruit volgt het volgende schema, waarbij tevens de differentiatie wordt aangegeven, zo als die op het ogenblik in feite wordt gevolgd. Aant. kinderen Aant. vertr. Wens. Werk. per gezin incl. 2de diff. diff. woonvertr. 0 2 10% 7% 3 13% 23% 1 4 21%) 3% 5g% 2 50 4 12%/ 50 5 12% I 3 5 16% <35% 8% 4 5 7%J 5 e. m. 6 9% 3% Volgens dit differentiatieschema zou den er dus meer 2-, 5- en 6-kamerwo ningen gebouwd moeten worden. Die achterstand moet men niet inhalen door in de nieuwe wijken vooral deze hui zen te gaan bouwen. Bij de bouw van die nieuwe wijken moet men zoveel mogelijk uitgaan van de differentiatie die voor de gehele stad geldt, omdat anders het stadsbeeld ter plaatse en de samenstelling van de wijk veel te een zijdig zou worden. Het aantal vertrek ken per woning zou bovendien niet sterk stijgen (11 terwijl de volks- Advertentie Shot huisvesting meer zou worden aangepast aan de behoeften der gezinnen. Weliswaar is het door de woning nood op het ogenblik nog niet mo gelijk jonge echtparen een woning toe te wijzen, maar de woningnood is een voorbijgaand verschijnsel. Wan neer deze voorbij is, zullen de nu ge bouwde woonwijken nog dienst moe ten doen. Naarmate het einde van de woningnood nadert is men dus beter in staat zich te richten naar het dif ferentiatieschema, mits men er bij de bouw van nieuwe wijken rekening mee gehouden heeft. In het algemeen zullen jonge gezinnen die zich snel uitbreiden op het ogenblik tevreden moeten zijn met een kleine behui zing. Tweekamerwoningen voor jong gehuwden zijn, aldus het N.E.I.-rap port, onjuist en onnodig. Het diffe- rcntiatieschame laat ruimte genoeg voor een ruimere bewoning. Het differentiatie-rapport voor de grootte der woningen is dus ook gericht op een evenwichtige spreiding der ver schillende gezinstypen over de gehele stad, vooral in de nieuwe wijken. Het geeft tevens richtlijnen aan voor een zodanige woningbouw, dat de gezin nen er wel bij varen, hoe groot zij ook zijn. B. en W. hebben het rapport over de woningdifferentiatie toegezonden aan verschillende organisaties hier te stede, o.m. aan de verschillende vrouwenorga nisaties, woningbouwverenigingen enz. Het College heeft deze organisaties ver zocht commentaar te geven op het rap port. Advertentie 'n tip, rijdt hoofd-agent Wanneer men afziet van de eisen die gesteld worden door het verschillend geslacht der kinderen, zou dit beteke nen, dat 23 van de Haarlemse gezin nen een woning voor 2 personen dient te hebben, 21 een woning voor 3 personen etc. Maar hoe moet men nu tevoren weten, welke gezinnen drie en welke gezinnen vier etc. kinderen zul len krijgen? De gezinnen zijn niet bij voorbaat identificeerbaar. Gedeeltelijk weten de huwenden wel wat hun plan nen zijn in verband met het kindertal, maar wanneer datgene wat zij bij hun huwelijk hoopten, niet blijkt te gebeu ren, dienen zij alsnog te verhuizen naar een woning die overeenkomt met de behoefte van hun gezin. Daarin schuilt dus een mogelijkheid tot correctie. In het differentiatieschema, dat het Nederlands Economisch Instituut voor Haarlem heeft opgesteld, is uitgegaan van de volgende redenering: naarmate de gezinnen langer bestaan, weet men beter hoe groot het huis moet zijn, waar in zij thuis horen. Correcties op even tuele foutieve conclusies blijven moge lijk middels verhuizingen. Het differen tiatieschema moet dan echter aan de ruime kant worden gekozen om een soepele toepassing mogelijk te maken. De optimale schaal moet daartoe als uit gangspunt worden gekozen, al moet niet te streng worden vastgehouden aan de termijnen van tien en vijf jaar, waarna verhuizing zou moeten of kunnen optre den. Omdat men bij jonggehuwden het minst weet in welke woning zij uitein delijk thuishoren, zullen zij vooral in woningen moeten worden toegelaten met ruimte voor twee kinderen. Sta tistisch is immers bewezen, dat de ca tegorie gezinnen met 1 en 2 kinderen het grootst is (26 en 21 Bovendien blijkt statistisch dat de meeste derde kinderen in een gezin na vijf jaar wor den geboren, terwijl dan ook de finan ciële draagkracht vaak voldoende is om te kunnen verhuizen. Het eerste differentiatieschema dat op grond hiervan ontworpen is, houdt geen rekening met de onmogelijkheid om evoren te bepalen in welk een huis een gezin zal behoren te wonen op grond van de latere gezinssterkte, en ook niet met de behoefte aan een twee de woonvertrek. Daarbij wordt dan ver ondersteld, dat een gezin zonder kin deren volstaan kan met 1 slaapkamer; dat een gezin met 1 kind behoefte heeft Zeker 80 procent van de verhoudin gen tussen vader en zoon in het mid- denstandsbedrijf deugt niet, is sociaal volkomen mis, geeft kortsluiting. De jonge en oude generatie botst tegen el kaar op een kritiek moment, waarop de laatste zich geleidelijk dient terug te trekken, teneinde plaats te maken voor de jonge mens op de kritisch-opstandige leeftijd, die zijn rechten opeist. Ouders zjjn er voor de kinderen, kinderen niet voor de ouders. Het leven keert niet om. Een ouderpaar, dat 20 jaar lang zich heeft opgeofferd en krom gelegen heeft voor zijn kind, mag later geen alimen tatie-overwegingen laten gelden en de jongere restringeren in zijn positie-op bouw. Pater Buys, generaal der redemp toristen zei dat wij katholieken vaak onder het mom van ons geloof, in de kern onkatholieke zeden handhaven door onze kinderen geen gelegenheid te schen ken zelfstandig te worden, een zelfvoor ziening te beginnen. Aldus sprak mr. H. Velu gister avond voor de r.-k. mideenstand, afde ling Haarlem. Zjjn gloedvolle, belang wekkend betoog ging diep in op de psychologische, morele- en juridische aspecten van de onderlinge relatie tus sen ouder en kind, speciaal in het mid- denstandsbedrjjf. Het was de eerste avond voor de r.-k. middenstand, afde- sociaal cultureel ontwikkelingscentrum avond van de vereniging. Mr. Velu richtte zich vooral tot de oudere generatie, die helaas belangrijk minder aanwezig was dan haar nako melingen. Het opvoeden van een kind wijzigt zich steeds. Eerst wordt bepaald door een min of meer gdwongen gehoor zaamheid van de zijde van het kind, maar later gaat die over in een soort partnerschap tussen vader en zoon, die zelf gaat denken en wiens groeiende verstandelijkheid een andere opvoeding van de ouders vraagt. Nu ontstaat in 80 procent der gevallen een ernstige kortsluiting, welke een gevolg is van het feit, dat de vader zijn zoon geen ruimte weet te geven, niet kan reti reren. Hjj kent hem met al zijn moei lijkheden en fouten en ziet hem niet, zoals hij op dat ogenblik, op zijn twin tigste jaar, is. De jongen gaat dan veel liever bij een vreemde dan in de eigen zaak werken, want daar is hij veel minder en wordt het loon hem dikwijls als zakgeld uitgekeerd. Mr. Velu meende dat in elk geval de meer derjarige knaap recht heeft op een vol waardig loon in het eigen bedrijf. Hjj moet de waarde van het geld leren kennen, hij moet het zelf kunnen behe ren en daartoe worden opgevoed. Dat hij kostgeld betaalt, is meestal nood zakelijk voor het instandhouden van de economische huishouding, die een gezin in feite is. De jonge middenstander moet een wijs zakenman worden. Aan hem zul len morgen hogere eisen worden ge steld dan nu. Met klem wees mr. Velu er op, dat een zekere economische studie voor de toekomstige handelaar noodzakelijk is. Nederland bestaat voor 38 pet. uit middenstanders en daarom is het zo urgent dat er behoorlijk onder wijs komt. Het theoretische, zwevende gedoe, waarvan op het ogenblik de jon gelui verstandiger moeten worden, ver eist herziening. De cursussen, die op leiden voor het diploma, zijn totaal on voldoende, zij leveren een papiertje op, maar dat is precies alles. Volgens spreker zou een tweejarige school (ge deeltelijk dag- en avond-) met klassi kaal onderwijs en een eenvoudig exa men (opdat niet, zoals thans, 80 pet. zakt) de oplossing -ijn. Het juridische aspect van de ver houding tussen vader en zoon in het middenstandsbedrijf, is wel zo impor tant. Men leeft nog in een soort pa triarchale vertrouwelijke gezinssfeer, waarbij men er niet aan denkt de zaak op zijn eigendom te voorzien. Als de jongen volwassen wordt is het dikwijls verstandig om van éénmansbedrijf naar een vennootschap in de firma over te schakelen en eventueel naar een com manditaire vennootschap. Wanneer de vader meer bejaard is. Menig midden stander zou er goed aan doen een juri dische deskundige te raadplegen over de verzekering van zijn levenswerk, waarvan hij toch eens maar laat het dan niet te laat zijn afscheid heeft te nemen. In de renaissancezaal van het Frans Halsmuseum is vanavond vanwege het Haarlems Comité voor kamermuziek een concert belegd, dat verzorgd wordt door Ans Wiersma-Bruins (alt) en Helene Hubbeling (piano). Mej. J. C. F. van Zonneveld, momen teel werkzaam als adjunct-commies op de afdeling Sociale Zaken te Bloemen- daal, is per 1 januari 1956 benoemd tot maatschappelijk werkster bij de ge meente Baarn. De Bloemendaalse wethouder van Pu blieke Werken, de heer A. van Geluk, is verhinderd vrijdag 11 november zijn wekelijks spreekuur te houden. In de vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Touring Zand voort werd de heer C. Paap geïnstal leerd als lid, vertegenwoordigende de gemeenteraad in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. H. M. Por- renga. De ontwerp-begroting voor 1956 werd opgemaakt. Voor te organiseren evene menten werd een bedrag van 4.000 uitgetrokken, voor folders en propagan damateriaal 6.500. In voorbereiding is een plattegrondfolder in meerkleu rendruk met een oplage van 20.000 exem plaren en een kleinere uitvoering daar van in 40.000 exemplaren. Tot leden van de evenementencom missie werden benoemd de heren J. L. Bas. N. W. Bouwes, J. A. B. van Pagée en D. Vader; voorzitter van deze com missie is de heer J. P. C. Longayroux, lid van het dagelijks bestuur. De voorzitter, burgemeester mr. H. Een automobilist zal, wanneer hij bij het stoplicht Grote Houtstraat-Ged. Oude Gracht te Haarlem rechtsaf wil slaan, zich, zoals de borden aangeven, links moeten opstellen, omdat hij snel verkeer is. Dit besliste vanmorgen de Haarlemse Rechtbank, die de 34-jarige eigenaar van een auto-rijschool, W. G., veroordeelde tot een geldboete van f 1 of 1 dag hechtenis, omdat hij de bor den ter plaatse had genegeerd en aan de rechterkant van de im het midden getrokken witte lijn was gaan staan. Evenals de officier van justitie, die twee weken geleden f 5 boete requi- reerde, was de rechtbank van mening dat de autobmobilist artikel 29 van het wegenverkeersregelement had overtre den. Dit artikel houdt in dat weggebrui kers. verplicht zijn de aanwijzigingen van de politie op te volgen hetgeen in deze niet gebeurd is. De verdediging voerde op de zitting veertien dagen o.a. aan dat de bindende kracht der borden moet worden betwijfeld en dat de doel matigheid van de verkeersregeling al daar voor verbetering vatbaar zou kun nen zijn. Vanavond zullen vier katholieke speel tuinverenigingen ieder een St. Maarten optocht organiseren in Haarlem. Het programma en de routes zijn als volgt: Kindervreugd. Opstelling 7-7.30 uur. Voor Spaarnekerk; vertrek: 7.30 uur, muziek: Harmonie St. Bavo. Route: Spaarne - O.L.Vr. Gracht - Antoniestraat - Herensingel - Amster damstraat - Nagtzaamstraat brug over Kruistochtstraat - van Keulenstraat - B. Ottostraat - Graaf van Wiedstraat - Kruistochtstraat -brug over Zomerka- de - Dr. Schaepmanstraat - Ted. van Berkhoutstraat - 2e Zuidpolderstraat - Amsterdamstraat - A. L. Dyserinck- straat - Teylerplein. Noordervreugd. Opstelling: 6.30-7 uur. Speeltuin Ambachtstraat: vertrek: 7 uur, muziek: Harmonie Soli Deo Gloria. Route: Ambachtstraat - van Wicke- voortstraat - Vosterman van Oyenstraat Rechthuisstraat - Spaarnrijkstraat - Rijksstraatweg - Borskistraat - Timor- straat - Preangerstraat - Indischestraat Minahassastraat - Hudsonstraat - Jan Gijzenkade - brug over links af Jan Gijzenkade - Eemstraat - Lekstraat - Klevoplein - Maasstraat - Rijnstraat Eemstraat - Rijksstraatweg - Ambacht straat - speeltuin. Zaanenoord. Opstellen 6.45 uur bij Schooi Overtonstraat; vertrek: 7 uur, muziek: geluidswagen. Route: Overtonstraat - Perseusstraat Pegasusstraat - Middenweg - Zaanen- laan - Populierstraat - Kastanjestraat Eikenstraat - Marnixstraat - Pijnboom straat - Soendastraat - Atjehstraat - Flo- resstraat - Timorstraat ontbinding bij r.-k. Jongensschool. Elba. Opstellen: 7-7.30 uur op speel tuin Ged. Schalkburgergrachtvertrek: 7.30 uur, muziek: geluidswagen. Route: Ged. Schalkburgergracht - Reitzstraat - Spionkopstraat - Brand straat - Kritsingerstraat - Dr. Leidsstraat Bloemfonteinstraat - Reitzstraat - Gen. de la Reijstraat - Kloosterstraat - Gen. Bothastraat - P. Krugerstraat - Pr. Stejjnstraat - Colensostraat - Ged. Schalkburgergracht - Speeltuin Elba. M. van Fenema, deed nog enkele mede delingen omtrent door het dagelijks be stuur genomen initiatieven. De vraag, of het wenselijk is te ko men tot een objectieve beoordeling en classificatie van de logiesverstrekken- de bedrijven en eventueel ook van de particuliere kamerverhuurders, wil men voorleggen aan een studiecommissie van zeven leden. Aan de vereniging van plaatselijke horecaf-bedrijven ,,Ons Belang" en de vereniging ,,Peruka", afd. Zandvoort zal men vragen elk drie personen voor te dragen ter benoeming in deze commis sie, waarvan de heer M. Weber, lid van het dagelijks bestuur het voorzitter schap zal bekleden. Het ligt in de be doeling, deze commissie te doen voor lichten door een bestuurslid of een an dere functionaris van „Bedrijfshoreca". De directeur van de stichting houdt zich momenteel bezig met de mogelijk heid van de organisatie van een strand- wandeltocht van Hoek van Holland naar Den Helder. In deze route zullen onge veer 14 etappes worden opgenomen. Op het eind van elke etappe kan men zijn deelnemerskaart laten aftekenen bij de plaatselijke V.V.V., die dan desgewenst tevens zorgt voor hotelaccommodatie e.d. Dit is de zogenaamde dr. Greidanus- strandwandeltocht. Het plan wordt bin nenkort besproken in een vergadering van de organisaties van vreemdelingen verkeer der kustbadplaatsen. Breedvoerig werd gesproken over de mogelijkheid om aan de badgasten tegen betaling van een zeker bedrag een kaart te verstrekken, welke recht geeft op reductie of vrijstelling van be taling voor bepaalde attracties, voor stellingen, e.d. De directeur zal daar omtrent contact opnemen met de plaat selijke middenstandsverenigingen, en de daarvoor in aanmerking komende be drijven. Aangaande de propaganda-film over Zandvoort kan nog worden medegedeeld dat deze na verschillende vertoningen in België en Duitsland in het voorjaar werd gedeponeerd bij de persafdeling der Nederlandse ambassade in Brussel. Door de zorg van deze afdeling werd de film tientallen malen ter vertoning in België uitgeleend. Teneinde ook te kunnen vtpldoen aan talrijke aanvragen, die uit Duitsland zijn binnengekomen, zal de film in januari worden verzonden naar het bijkantoor te Keulen van de A.N.V.V. om te wor den uitgeleend voor vertoning voor het Duitse publiek. Een bouwkundig ingenieur uit Haar lem zag zich vanmorgen door de Haar lemse rechtbank opgelegd een gevange nisstraf van twee maanden, en vijf jaar ontzegging van het rijbewijs, conform de eis omdat hij onder zodanige invloed van sterke drank zou hebben verkeerd dat hij zijn auto niet naar behoren kon besturen. Op de hoek Adriaan Pauwlaan-Laan van Rozenburg had de ingenieur 'n aan rijding veroorzaakt door met zjjn auto plotseling op te trekken en weer te stoppen midden op de Herenweg, die een voorrangsweg is. Een motorrijder had een aanrijding niet meer kunnen ontwijken en liep een hersenschudding op. De officier van justitie vond de man een habituele drankliefhebber, die niet vaak achter het stuur mag zitten. In het Grote Gasthuis te Haarlem is in ernstige toestand de 62-jaiige af delingschef van de NZHVM F.W.G. uit Heemstede opgenomen, die op de Leid- sevaart te Haarlem werd aangereden door een personenauto. Het ongeluk gebeurde woensdagmiddag even na vijf uur. De heer G. reed op zijn fiets in de richting Heemstede en wilde ter hoogte van de Edisonbrug linksaf slaan. Op dat moment reed een hem achterop komende auto hem aan. Via het dak van de auto belandde het slachtoffer op straat. Hij liep zware verwondingen op in de borst. In de avonduren van dezelfde dag gebeurde er in de Wilhelminastraat een soortgelijk ongeval. De 48-jarige B. W. de G. uit Haarhui week bij de Prins Hendrikstraat plotseling naar links uit. Ook hij werd van achter door een per sonenauto gegrepen en op het wegdek gesmakt. Met hoofdwonden en vermoe delijk een zware hersenschudding werd de heer de G. naar het Grote Gasthuis overgebracht. Zij, die het eerste ongeval hebben gezien, worden verzocht zich met de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat, in verbinding te stellen. op zondag 13 november Zandvoortmeeuwen-DEM Vitesse-ADO Kinheim-Wijk aan^Zee Velsen-RKAFC ETO-NAS DCO-Onze Gezellen HPSV-TYBB Meerburg-Lisse Teylingen-DOCOS (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant- woordelijkheid der Redactie. Anoniem tn- gezonden brieven worden terzijde gelegd.) De Haarlemse gemeenteraad heeft in zijn vergadering, gehouden op 2 no vember j .1.zeer tot onze verwonde ring met overgrote meerderheid, in af wijking van hetgeen op basis van de winkelsluitingswet mogelijk is, het voorstel aangenomen om de winkeliers in de St. Nicolaastijd gelegenheid te ge ven i.p.v. tot 9.00 uur tot 10.00 uur hun winkels open te stellen. De afdeling Haarlem van de Christe lijke Beambtenbond en die van de R.K. Bond van Administratief, verkopend en verzekeringspersoneel ,St.-Franciscus van Assisië", waarin een groot aantal van de Haariemse winkelbedienden ge organiseerd is, betreuren deze gang van zaken ten zeerste en achten het bovendien onbegrijpelijk, dat de Haar lemse gemeenteraad op deze wijze met de belangen van winkeliers en winkel bedienden omspringt. Nu kan men wel spreken over de dienende taak van een verkoper of ver koopster, alsmede van de winkelier, maar het moet alleszins mogelijk zijn om de St-Nicolaasdrukte op verantwoor de wijze op te vangen, bij gebruikma king van de verkoopgelegenheid tot 9.00 uur 's avonds, zoals die in art. 3 van de winkelsluitingswet geregeld is. Onbegrijpelijk is het, dat zelfs juris ten menen, dat van de speciaal voor de St.-Nicolaas- en Kersttijd vastgestelde gelegenheid tot openstelling, door ge bruikmaking van art. 11 van genoemde wet kan weden afgeweken. Gelukkig dat in dit opzicht in andere gemeenten een juistere gedragslijn wordt gevolgd. Afgezien van de juridische bezwa ren overwegen bij de winkelbedienden organisaties nog andere bedenkingen. Ie De verlenging van de arbeidstijd vindt plaats zonder dat daartegenover (een goede uitzondering daargelaten) een redelijke compensatie door uitbe taling van overuren plaats vindt. Misschien, dat de winkeliers de uit betaling achterwege laten omdat lange re openstelling niet overal vergroting van de omzet tengevolge heeft. Indien dit laatste het geval is, dan blijkt daar uit reeds, dat de langere openstelling slechts een verschuiving van de ver koop betekent. 2e Spraken wij zojuist over de ver schuiving van de verkoop in die zin, dat de aankopen voor een deel naar het late avonduur worden verschoven, daar naast willen wjj wijzen op een ander aspect, n.l. op de verplaatsing van de verkopen, die normaal gesproken in de buitenwijken worden gedaan, naar het centrum van de stad. Hoe graag wij ook de centrum-win keliers en de warenhuizen een verhoog de verkoop gunnen, toch vragen wij ons af of niet door de maatregel van de gemeenteraad een belangrijke groep middenstanders buiten het centrum ge dupeerd wordt. Dit laatste doordat de verlengde openstelling naar ons gevoel een naar verhouding, grotere /trek naar de binnenstad veroorzaakt, waartegen over de openstelling op basis van de wet, tot 9.00 's avonds, de winkeliers in de buitenwijken voordelen kan bie- De conclusie'van dit alles voor de winkelbedienden moet zijn: zich nog hechter aaneen te sluiten in de organi saties om in de toekomst een redelijke compensatie te verwerven. Voor de winkeliers in de buitenwijken moge de conclusie zijn. dat ook zij via hun win keliersverenigingen, dan wel midden standsorganisaties, beperking van de openstelling tot 9.00 uur zullen moeten bepleiten. Namens de afdelingsbesturen van Ned. Christelijke Beambtenbond en H.K.W. Haarlem. W. F. van Straaten FILMS: CINEMA PALACE: „Madame Butterfly", 18 jaar. Tijden: 6.45 en 9.15. FRANS HALS: „De man uit Laramie", 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15. LIDÓ: „Simba", 18 jaar. Tijden: 7 en 9.15. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tij den: 7 en 9.15. MINERVA, 8.15 uur: „Europa 1951", 18 J. REMBRANDT: „Ciske de rat". 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15. STUDIO: „Les fruits de l'été", afgek. ROXY„Barricade", 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15. Donderdag 10 november Stadsschouwburg: Toneelver. „Alb. Thijm" met „De gelukkigste dagen van je leven" (dil.)8 uur. Concertgebouw: Chr. Orator, ver. Uitvoe ring Jefta-Handel. Dir.: George Robert. Sol.: Maartje Kliffen, altmezzo, 8 uur. Minerva: Volksuniv. A. A. Tadema over „Sahara", 8 uur. Vrijdag 11 november Frans Halsmuseum: Lezing voor de Kon. Natuurhistorische vereniging, afdeling Haar lem, 8 uur. Stadsschouwburg: Lezing voor de Ver. „Geloof en Wetenschap", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 12.30 uur. GEBOREN: G. J. M. Barnhoom- Grobbe, z.; E. J. de Vos-Schavemaker, z.; L. Roest-Prestori, z.; G. J. A. Derks-Bongenaar, z.; A. M. Rohder- Oosterop, d.; H. G. van de Velde-Koi- ter, d.; C. G. van Bennekom-Verhoeff, d.; M. M. Hulsman-Miedema, d.; M. A. Los-Klomp, d.; E. Lamboo-van Wees, d. ONDERTROUWD: P. van der Beek en A. Klomp; G. Breems en A. Lasca- ris; C. Handgraaf en M. Medenblik; F. S. Kroon en W. C. Zoet; J. van Drunen en M. de Vries; B. G. C. Sassen en J. M. Volleberg; W. H. M. an der Horst en J. M. Kamoen; A. van Hoek en H. van Norden; J. W. Uiterdijk en M. L. Snij der; H. M. G. Kroes en L. van der Horst; B. Klejj en H. J. Vreeken. GETROUWD: M. G. Lagerweij en G. Maurits; J. G. Smit en G. Schoone; J. W. Wakker en A. C. Segers; W. J. Kluijs- kens en J. G. M. Albracht; H. J. Span- jaart en J. J. van Zeeland; A. M. Spits baard en M. Boedyn; A. P. van der Loos en M. Burger, J. Schaaf en H. M. Boerlage; F. Resting en J. M. van Bre da; F. Buddenberg en C. M. M. van VelzenG. F. Kamphorst en M. Bos; C. Hartendorp en H. M- F. Sieraad; D. Smits en E. van Werven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3