Op korte 15.000 termijn woningen bouwen in continu- opclrachten Zwaartepunt van zeggenschap over de loonvorming naar bedrijfsleven? MeMOSmi Herziening van statuut voor de Ziekenfondsraad noodzakelijk ZWITSAUNE Wegenbouw kan 30 pet. meer werk leveren ruwe, rode handen r Ir. Buskes: „Moet mogelijk zijn" Koninklijk Paar kwammg en overwon Wensen: Naast ouderdomsverzekering kinderbijslagregeling voor zelfstandigen en noodvoorziening weduwen- en wezenpensioenen Pro en contra de emigratie Overheid doorkruist verantwoorde lijkheid particuliere organisaties Door goedkoper werken aanzienlijke besparingen voor bedrijfsleven Horeca niet aan leiband van SER Wij luisteren naar SCHATEIIAND °D britse luchtmacht Hebt u vandaag uw DavitamonlO al gehad? TWEEDE KAMER OVER BEGROTING SOCIALE ZAKEN MENING VAN TWEEDE KAMERLEDEN V J u aa oa So ubh '[B}Sq DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 PAGINA 7 Italiaans voetballer in levensgevaar WINT TE ARNHEM Niiet twee, maar zes zwemsters naar Moskou NederlandB elgië in 1956—'57 k r WOLVES WINNEN VAN DYNAMO'S Ronde van heit Europese Continienit „Blue Bird" weer in de vaart Rex Hartwig professional Surinaamse pers over het bezoek Strafvervolging wegens schending van geheim Een 10 voor gezondheid! Peanut butter Je schrikt voor iedere hap eten... Tenzij er Bennies bij de hand zijn! Forum op St.-Willli'brordl- zondag! Studentensanatorium worden gaaf en zacht met Vervoerskosten ABR.VAN DER VIES VERLAAT OPERA Geen hogere vergoedingen gesuggereerd door ROBERT L STEVENSON «Jfatt JUJlU Bdd« 5 p »P 03 A I op pj38} PfiM8 0IH«? oaiu JIJ.WO ®93)9H Ï#I 9» f IUKM fWH U9A oiooa U9P "Ut 9P J istnf nuiui :Ó3ÓX SJüUi «UDA9 Sa jü» aa (BW JA adsuf >d sZ q oa iéiootA. "§}SJU0 |SUI.*V •IBJclS JBBUI J9A0 |ez 's{ %p BU S 9tp 1 U9>t ï'paaos UBA jAnatU UIJSA |qoniA §15{ 9» ft uap pueo* iismo UBA uaiu sa (Van onze Haagse redactie) De hinderpaal voor onze woningbouw 's niet het slecht functionerend over- ""idsapparaat, maar het gebrek aan arbeiders. De oplossing moet gezocht Jorden in nieuwe produktiemethoden, ®'e met hetzelfde aantal arbeiders tot S't hogere produktie leiden. Dit was "et thema van de rede, die ir. H. Bus- "ens woensdag in Den Haag hield voor "et Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Het moet volgens de heer Buskens hogelijk zijn, dat op korte termijn een Wederom wordt een ernstig incident 81 de Italiaanse voetballerij gemeld. Een '9-jarige voetballer uit Besana Brianza J'erkeert in levensgevaar in een zieken huis ter plaatse. Deze jongeman, Gian- c"rlo Lancellotti, zakte zondag tijdens "en wedstrijd, waarin tal van onregel matigheden waren voorgekomen, plotse ling in elkaar en bleef bewusteloos lig- Sen. Hij kwam spoedig weer bij, maar Vaagde over hevige pijnen in de buik. Na een massage scheen hij zich weer "eter te gevoelen en de jongen speelde verder. Enkele minuten later zakte hij Wederom ineen. Hij werd naar een zie kenhuis gebracht, waar een gevaarlij ke operatie noodzakelijk bleek. Zijn toe stand is zorgwekkend. De jongeman "loet een hevige trap in de buik heb ben gehad van een van zijn tegenstan ders. De politie zoekt de dader. De voetbalwedstrijd tussen de elftal len van de Nederlandse en de Britse luchtmacht op het continent, welke Woensdagavond te Arnhem is gespeeld, Is in een overwinning van 2-1 voor de gasten geëindigd. Bij rust was de "tand 2-0. Betere lichaamsbeheersing en grotere snelheid hebben het team van de Britse luchtmacht de overwinning bezorgd. De Nederlandse defensie was biet opgewassen tegen het open aan. Valsspel van de gasten en was doelman ï"eyt niet in zo'n uitstekende vorm ge feest, dan zou de nederlaag groter ge worden zijn. De doelpunten voor de Britse luchtmacht werden gescoord door linksbinnen Dewar en midvoor Wil ton. Midvoor Oonk van Enschede Scoorde voor de Nederlandse ploeg. Naar de KNZB mededeelt, zullen niet twee doch zes Nederlandse zwemsters aan de internationale zwemwedstrijden. Welke zaterdag 12 en zondag 13 novem ber te Moskou worden gehouden, deel nemen Een seinfout in het telegram, dat de KNZB van Rusland ontving is de aanleiding tot deze uitbreiding ge- Worden. In allerijl is het de zwembond ge lukt om zes meisjes voor deze wed strijden naar Rusland te zenden. De Ploeg, die vrijdag a.s. onder leiding van ftievr. Braun naar Moskou zal vertrek ken, bestaat thans uit; Joke de Korte, Jopie van Alphen, Lotte Heniger (allen RDZ), Rika Bruins (GZ en PC), Ada de Haan ('t Gooi) en Kokkie Gaste laars (SZC). Voor het seizoen 1956-'57 zijn de data der landen voetbalwedstrijden tussen Nederland en België als volgt vastge steld: 4 november 1956: België-Neder- land te Antwerpen; 23 april 1957: Ne derland-België te Amsterdam. Op 23 april 1957 zal tevens een wedstrijd tus sen de b-elftallen van beide landen ge speeld worden in een nader te bepalen stad in België. Op de dag, voorafgaande aan de beide derby's, zullen de jeugd- Ploegen van Nederland en van België tegen elkaar uitkomen. In een voetbalwedstrijd, woens dagavond gespeeld, hebben de Wol verhampton Wanderers met 2-1 gewon den van de Dynamo's uit Moskou, de Russische kampioensclub. Bij rust ston den de Wolves met 1-0 voor. Voor de Ronde van het Europese Con tinent, die van 1 t/m 12 juni 1956 ge houden zal worden met deelneming van diaximaal 50 serietoerwagens en 50 Sroottoerismewagens, is het program jn grote lijnen vastgesteld. De totale lengte van het parcours van deze reus achtige betrouwbaarheidsrit is ruim '3.000 kilometer, met start en finish te Hannover. Tijdcontróles zullen worden gevestigd te Amsterdam, Brussel, Bonn, Luxemburg, Parijs, Lissabon, Madrid, Stopte Carlo, Rome, Triëst, Athene, Istanbul, Belgrado en Wenen. Te Monte Carlo en te Athene zal een verplichte *Ust van 12 uur worden gehouden. Donald Campbell heeft weer gevaren jhet zijn „Blue Bird, die onlangs on klaar raakte en zonk. Hij bereikte op "e heenweg van zijn proefvaart een "helheid van 318.650 km/uur en op de terugweg 273.589 km/uur. Na afloop ver klaarde Campbell, die van plan is, zijn wereldrecord van 325.603 km/uur te ver beteren, dat hij de carburateur van de yiotor nog beter zou afstellen. Campbell *al de volgende week nog een proef hemen en aan de hand daarvan defini te! de datum voor zijn recordpoging Vaststellen. T De Amerikaanse tennis-promotor Jack Kramer heeft bekend gemaakt, "at hij de Australische Davis Cup-spe- ler Rex Hattwig heeft gecontracteerd voor een tournee van vijftien maanden. Hartwig, die 26 jaar oud is, won op wimbledon dit jaar samen met Hoad het dubbelspel. aantal van ongeveer 15000 woningen in continu opdrachten wordt geëntameerd, hetzij in systeembouw of in traditionele bouw. Als dit eenvoudig was, zo stelde hij, dan was men er al lang mee begonnen. Het probleem is echter bijzonder inge wikkeld. Op de eerste plaats zou men in serie moeten gaan bouwen, terwijl de bouwerij nog een typisch ambachtelijk iets is, waarbij he ondernemer zich steeds opnieuw weer richt op een af zonderlijk object en niet op een serie. Op de tweede plaats is de bouwonder nemer meestal te onderscheiden van de industriële massafabrikant doordat zijn ondernemen veeleer geïnspireerd is op de handelsgeest. Gunstige aanbesteding, goedkoop inkopen van materiaal, kan sen op bijwerk en mogelijke buitenkans jes, dat zijn de factoren die vaak een grote rol spelen en niet de efficiente herhaling van dezelfde arbeid. Dit is ook al verklaarbaar omdat de omstan digheden waaronder gebouwd wordt nooit uniform zijn. Daar komt nog bij, dat de bouwpatroon, de aannemers de architect en de overheid nooit gecoördi neerd optreden, maar elkaar in hun werkzaamheden steeds opvolgen. Over al splitsing en spreiding. Toch zal men in deze historisch ge groeide bouwpraktijk moeten ingrijpen om het voordeel van lagere kosten, ho gere prestaties en betere produkten. De ze poging moet dan gewaagd worden voor een beperkt aantal series op een beperkt aantal plaatsen, waarbij een grondige samenwerking van alle part ners op de voorgrond moet staan. Van de aannemer eist dit overleg, dat hij rekening houdt met het meest economi sche en niet met het meest winstgeven de, dus een grotere mate van onbaat zuchtigheid. Het nieuwsblad „Suriname" schrijft naar aanleiding van het Koninklijk be zoek, niet te geloven, dat het tegenspraak zal ondervinden, wanneer het schrijft, dat het Koninklijk paar kwam, zag en overwon. De stoutste verwachtingen werden overtroffen. Wie de wensen en beden voor de behouden aankomst uit de volksmond beluisterde, kan daaruit opmaken, hoe goed men het Koninklijk paar gezind is. Voor een niet gering deel heeft de houding van het Koninklijk paar hiertoe bijgedragen. Het Surinaamse blad „De Tijd" schrijft: Suriname heeft ongetwijfeld getracht zich van de beste zijde te laten zien. De bevolking heeft echter en dat is het voornaamste een grote liefde en aanhankelijkheid getoond voor het Oranjehuis. Over het algemeen was de bevolking zeer spontaan en oprecht bij haar betogingen en demonstraties. Naar het ANP van justitiële zijde verneemt, ligt het in de bedoeling een strafvervolging in te stellen wegens schending van geheimen en, eventueel, diefstal tegen iemand die destijds werk zaam was bij het secretariaat van de Sociaal-Economische Raad. Hij wordt er van verdacht een niet voor publicatie vrijgegeven advies van die raad, dat be trekking had op de loonpolitiek, aan een journalist ter hand te hebben ge steld. De journalist, Haags redacteur van een van de landelijke dagbladen, zal wegens uitlokking tot genoemde mis drijven worden vervolgd. Advertentie 1 Eén enkele dragée DAVITAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DAVITAMON-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragée* ORGANON-OSS (Van onze Haagse redactie) Bij zeer vele leden van de Tweede Kamer bestaat grote waardering voor het door de bewindsman van Sociale Zaken en Volksgezondheid, minister Suurhoff, en diens staatssecretaris, mr. dr. A. van Bhijn, gevoerde beleid. Vele dezer leden zouden in het bijzonder vol daan zijn over de bereikte resultaten, indien aan het eind van het komende parlementaire jaar de wet op de alge mene ouderdomsverzekering, een defini tieve kinderbüslagregeling voor zelf standigen en een wettelijke noodvoor ziening van weduwen- en wezenpensioe nen tot stand zouden zijn gebracht. Deze lof gaat vooraf aan een nadere bespreking van een aantal belangrijke kwesties, die in het voorlopig verslag bij de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wor den aangesneden. Over de kwestie, welk beleid de rege ring moet voeren ten aanzien van de emigratie, blijken de meningen ver deeld. Een aantal leden vindt het maar vreemd, dat de regering voortgaat de emigratie met alle middelen te bevor- Advertentie (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van kracht en gezond, beid. De fijnste pindakaas komt van (Van onze Haagse redactie) Bij de bespreking van het hoofdstuk Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken, wordt in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer verre weg de meeste aandacht geschonken aan het ziekenfonds- en ziekenhuis wezen. Zeer vele leden betreuren ket, dat in de memorie van toelichting op de be groting met geen woord wordt gerept van een wettelijke regeling inzake het ziekenfondswezen, hoewel dit reeds een tiental jaren in het verschiet heeft ge legen en bij de begroting voor 1955 werd toegezegd. Velen van hen zien hierin een van de hoofdoorzaken voor de huidige moeilijkheden. Een zieken fondswetgeving welke meer waarbor gen schept voor totstandkoming van nieuwe en handhaving van bestaande regelingen, komt hen zeer noodzakelijk voor. Hoewel vele andere leden zich niet voorstellen dat dan ineens alle span ningen zullen verdwijnen, achten zij toch een herziening van het statuut van de ziekenfondsraad als directe maat regel noodzakelijk. Dit heterogene col lege is beperkt in zijn bevoegdheden, heeft een grote verantwoordelijkheid en moet vele verschillende belangen in het oog houden. Dit alles blijkt ver lammend te werken op de besluitvor ming. Zij vragen of de beslissing in het conflict tussen fondsen en huisartsen de instemming van de minister heeft en of het niet juist is, dat deze situa tie mede is ontstaan door de houding van de bewindsman en de overheids organen. Ligt het niet meer voor de hand, dat de verantwoordelijkheid, welke de particuliere organisaties daar dragen, niet doorkruist wordt door die van de overheid? Zeer vele leden brengen de premie verhoging voor de vrijwillig verzeker den in het zuiden des lands ter sprake. Sommigen van hen informeren in hoe- verrè de minister van oordeel is, dat men hier door geen overleg te piegen met de Ziekenfondsraad in strijd heeft gehandeld met de wettelijke bepalin gen. Vele anderen twijfelen aan de com petentie van de voorzitter van de Zie kenfondsraad in dezen. Zij achten het een juist beleid indien de fondsen stre ven naar een sluitend budget. Een be perking van het premiebedrag zonder meer brengt h.i. de fondsen in een bedenkelijke situatie van afhankelijk heid van de overheid. Terwijl sommigen het initiatief van een aantal ziekenfondsen om tot ver koop van brillen e.d. over te gaan een bedenkelijke ontwikkeling achten, wil den anderen deze handelwijze juist toe juichen. Zij beschouwen de hier door sommige ziekenfondsen ondernomen stappen als een heilzame incidentele waarschuwing aan het adres van de op ticiensstand. Advertentie Altijd weer die laaiende pijn van zuur- brand op de maag. Neem toch Rennies! Een of twee van deze smakelijke pastil les - gewoon laten smelten op de tong en alle leed is geleden - helpen dadelijk! Water of wat ook komt er niet aan te pas en ze zijn nog smakelijk óók. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. deren, terwijl zij daarnaast buitenlandse arbeiders aantrekt om het tekort aan arbeidskrachten te verlichten. In het bij zonder wordt hier gesproken over de bouw- en metaalnijverheid. Zeer vele anderen kunnen echter 's ministers beleid volledig billijken. Er wordt op gewezen, dat sinds minister v. d. Brink dit probleem en de hoofd lijnen van de oplossing formuleerde, er in wezen niets is veranderd. Het door hem gevoerde beleid heeft onverhoopte successen geboekt en incidentele moei lijkheden mogen geen reden vormen dit beleid nu maar te staken. Thans worden de vruchten geplukt. Wanneer in de jaren 1961-1965 grote hoeveelheden ar beidskrachten beschikbaar komen mag de oogst niet zijn uitgeput door het ver zuim van opnieuw inzaaien. En indus trialisatiebeleid en emigratiebeleid ma ken twee uiterst gewichtige factoren uit ter ondersteuning van een gezond ge zinsleven. Loonpolitiek Van verschillende zijden wordt om een duidelijke uiteenzetting gevraagd van het standpunt van de regering over het S.E.R.-advies inzake de vrijere loonvorming. Vele leden, die zich aansluiten bij hetgeen prof. Romme onlangs naar voren heeft ge bracht over de grotere vrijheid van het georganiseerde bedrijfsleven, wil len hun vraag nog verduidelijken door een aantal punten op te noemen, waar over zij gaarne de mening van de regering zullen vernemen. Is de rege ring bereid het zwaartepunt van de zeggenschap over de loonvorming te verplaatsen van de centrale overheid naar het georganiseerde bedrijfsleven? Dr. Marga Klompé, pater dr. C. Pau wels O.P., rector H. L. J. M. Sondaal en prof. dr. L. J- Rogier nemen deel aan een forum, dat op 13 november voor de KRO onder voorzitterschap van Gabriel Smit, vragen van jonge men sen over de e«*oiK."ïi gedachte be antwoordt. Het forum wordt georga niseerd naar aanleiding van St. Willi- brorduszondag. In de afgelopen maanden gevoerde be sprekingen. hebben er toe geleid, dat er een nieuwe basis van samenwerking tus sen bestuur en directie van het Neder landse Studentensanatorium is gevon den. In verband daarmede heeft dr. F. N. Sickenga zijn ontslagaanvrage ingetrok ken, hetgeen door het bestuur is aan vaard. Zullen ook differentiatievormen wor den toegelaten, die een nadere, meer rechtvaardige verdeling van het ar beidsinkomen zullen bewerkstelligen? Hoe en door wie zullen deze differen tiatievormen worden opgesteld? Zij willen verder wijzen op de door de S.E.R. gestelde voorwaarde, dat alle betrokkenen zich over het algemeen naar het beleid zullen moeten vor men. Is deze voorwaarde wel vervuld, zo vragen zij, nu vrij veelvuldig zwarte lonen worden betaald? Van andere zijde wordt in dit verband gevraagd of de in het afgelopen jaar tot stand gekomen nieuwe C.A.O.'s niet in feite zwarte lonen wit hebben gemaakt en of wel altijd de voorwaarde is ge steld, dat de verhogingen geen invloed op het prijspeil mogen uitoefenen. Tegen dit laatste rijst verzet van een aantal leden, die deze weg van h.i. te ver gaand dirigisme niet kunnen volgen. Algemeen is men getroffen door de waarschuwing van de minister, dat men in de hoogconjunctuur ook maat moet weten te houden. Vele leden zien hierin aanleiding, te pleiten voor het opstellen van een urgentieplan, met name voor de uitbouw van de sociale verzekering. Als eerste punt achten zij een defini tieve regeling voor invaliden, wezen en weduwen noodzakelijk. Arbeidsbescherming en sociale verzekering In. het kader der arbeidersbescherming wordt de verhoging der leerplichtige leeftijd voor jongens tot 15 jaar bespro ken. Naar het oordeel van zeer vele leden zou een dergelijke maatregel eerst een zegenrijke uitwerking hebben, in dien voldoende gelegenheid voor voort gezet onderwijs bestaat. Als overgangs maatregel wordt hier de verdere ontwik keling van het part-time onderwijs ge noemd. Invoering van een kinderbijslagver- zekering voor zelfstandigen tegelijk met de algemene ouderdomsverzekering komt vele leden noodzakelijk voor. Zij zien „met gepast ongeduld" de indiening van een dergelijk wetsontwerp tegemoet. Vele anderen kunnen hiermee instem men, mits de ouderdomsverzekering hierdoor niet wordt vertraagd. Over eventuele wijziging van kinderbijslag- regeling voor loontrekkenden, nu ten behoeve van de zelfstandigen de gehele Kinderbijslagwet moet worden herzien, bestaat geen eenstemmigheid. Veie leden pleiten voor voorzieningen van het derde kind af met een overgangsregeling voor loontrekkenden met minder dan drie kinderen. Anderen willen dienaangaande nog geen oordeel uitspreken. De Haagse IJshockey Club heeft gis teren met 7-5 van de Royal Canadian Air Force Flyers gewonnen. Advertentie De wegenbouw kan sneller en goed koper verlopen, indien o.a. de volledige produktiecapaciteit van de gezamenlij ke aannemers wordt benut. Tot deze conclusie kwam ir. Slotboom, directeur van de Koninklijke Maatschappij We genbouw N.V. te Utrecht, tijdens een le zing voor het Ned. Verkeersinstituut in de grafelijke zalen te De Haag. De Nederlandse wegenbouwers zouden best dertig procent meer werk kunnen leveren, indien zij hiertoe in staat wer den gesteld. In hun bedrijven is rond 100 miljoen geïnvesteerd, terwijl jaar lijks nog een investering van 8 tot 10 miljoen gulden nodig is. Men moet ech ter, volgens spreker, zodanig ondoel matig werken, dat, in vergelijking tot de industrie, het machinepark en de mankracht voor een deel van het jaar rondlummelen. Het gevolg van de thans bestaande toestand is, dat het personeel voor 800 tot 1000 doeltreffende werkuren ruim 2400 uur betaald krijgt. Ieder effectief bedrijfsuur vergt 2,5 tot 3 maal normaal loon. Door de geringe bezettingsgraad van mensen en machines in de voorzomer (bij goed weer en geringe vochtigheid van de lucht) wordt de beste tijd voor hoge prestaties verspeeld. De hogere be zetting in zomer en najaar heeft ook nog het nadeel, dat de oogst en de recreatie industrie losse werkkrachten wegzuigen, waardoor de kosten voor dergelijk per soneel aanmerkelijk hoger worden. Men moet de mensen ofwel per autobus op halen ofwel bromfietsen ter beschikking stellen om voldoende te krijgen. Boven dien moeten dan reisuren betaald wor den. Zo kan het voorkomen, dat in de wegenbouw 30 uur per week inclusief reisuren worden betaald plus prestatie- toeslag en buskosten, terwijl in feite 42 uur wordt gewerkt. Op die manier heb ben de arbeidskosten weinig met het of ficiële loon te maken. Zij komen 75 pro cent hoger dan het normale loon. Voor een goede prestatie in tarief wordt dan toch nog 50 procent tj veel betaald. Indien de wegenbouw onder gunstiger omstandigheden zou kunnen werken, dan zou niet alleen meer, maar ook goedkoper werk geleverd kunnen wor den. Dit zou van grote betekenis zijn voor de ontwikkeling van de industrie, die bij goede wegen en daardoor goed koper transport het grootste belang heeft. Er is thans in ons land een in terlokaal transport per vrachtwagen van 1500 miljoen ton/kilometer. Binnen en- Het bestuur van de Nederlandse Ope ra deelt ons mede, dat de heer Abra ham van der Vies, naar aanleiding van een gerezen artistiek conflict tussen hem en het bestuur van de Nederland se Opera, verzocht heeft hem per 15 november a.s. ontheffing uit zijn func tie van directeur te willen verlenen. Het bestuur heeft gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen. kele jaren zal dit wellicht 2 miljard zijn. De wegenbouw kan deze ontwikkeling onder de huidige omstandigheden en omvang der opdrachten niet bijhouden. De 190 miljoen gulden, die thans voor wegenaanleg en onderhoud worden be steed, zouden met 40 tot 50 miljoen jaar lijks moeten worden verhoogd om de primaire, secondaire en tertiaire wegen voldoende te verbreden en te verzwaren ten behoeve van het zware wegvervoer. Daarmee kunnen aanzienlijke besparin gen voor het bedrijfsleven worden be reikt. Naar aanleiding van in dagbladen verschenen verslagen over het stand punt van de SER ten aanzien van de vergoeding aan bestuursleden en de sa. larisverordening van het bedrijfschap Horeca, vernemen wij van bevoegde zijde het navolgende: „Bij de commissie financiën bedrijfs- lichamen van de SER bestond bezwaar tegen de voorgestelde vergoeding aan bestuursleden van het bedrijfschap, omdat deze de gebruikelijke normen overschrijdt. Zowel de leden van de SER zelve als van de besturen van de meeste schappen genieten een vergoe ding, welke varieert met de afstand, waarop de betrokkene woont. Deze be draagt f 20.f 30.of f 40.per ver gadering of per dag bij meer dan één vergadering. In deze vergoeding is al les begrepen, zodat voor reiskosten, verblijfkosten of logies niets meer wordt vergoed. Horeca wenst een vaste ver goeding van 15.vakantiegeld plus de werkelijk gemaakte reiskosten tweede klasse, plus verblijfkosten tot een maximum van f 15.per dag en bovendien eventueel de kosten verbon den aan nachtverblijf. Het is dus wel duidelijk, dat een voorstelling van za ken als zou de SER aan Horeca een duurdere regeling hebben gesugeereerd, oniuist is. De bestaande vergoedingsre geling bij de SER is in de praktijk vol doende gebleken en zii heeft het grote voordeel, dat de administratie wordt vereenvoudigd en controle op indivi duele declaraties achterwege kan blij ven. Derhalve wordt overname van de ze regeling aan de schappen gesugge reerd. Voor de arbeidsvoorwaarden van da secretarissen heeft Horeca een verorde ning voorgesteld, welke vrijwel geen inzicht geeft in de salarispositie van deze functionarissen. On grond van de overweging, dat een bedrijfschap een openbaar lichaam is, dat. evenals rijk en gemeente, publiek inzicht moet ge ven van zijn financiën, heeft de SER ge vraagd door het onnemen in de veror dening van een minimum norm der sa lariëring althans iets over de orde_ van grootte daarvan in de openbaarheid te brengen. Dit is dus wel iets anders dan het geven van voorschriften om aan de leiband te lopen." 19.30 VRIJDAG m: 13.30 ork.conc., 16.30 ork.conc., HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 koor^ang 22.45 en 247 nv nieuws. 7.10 muz., 7.30 gram.. 7.45 prot. hght p g mu2 ,3 pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, lichte muz 16 45 gevar 9.30 vrouw, 9.40 gram., 1030 prot. pr.. =-fl Uj« g™. 11.00 piano, 11.30 gram., 12.00 amus.muz., ^aTe 1900 gevar. muz., 21.00 gevar. muz., 12.33 gram., 13.00 nieuws. 13.15 thuisfront. 22 00' „evar. muz., 23.20 gevar. muz., 0.15 13.20 zigeunerkwmtet, 13.45 gram., 14.05 g®„7 schoolradio, 14.25 kamerork., 15.15 boek, ucnle mu 15.35 kopersextet, 16.00 tutnbouwpraatje NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 16.15 gram., 16-30 Barók-ensemble, 17.00 30g m; J2 Q() arnusrnuz._ 13.15 gevar. muz voordracht, 17.20 gram., 17.40 koersen, j6 oqstrijkkwartet. 19.00 Aïda, opera, 22.40 17.45 gram., 18.00 stemmen van overzee amus.muz., 23.11 gevar. muz., 23.40 carna- 18.15 gram 18.35 cabaret l9.00 nieuws 8™iedere'n, 0 258 dansmuz..' 1.15 gevar. 19.10 regenngsuitz., 19.30 gram., 20.00 ra- diokrant, 20.20 gram., 20.30 hoorspel, 21.00 mu*- radio filh. ork. en solist, 22.05 caus- FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 22.25 vocaal ens., 22.45 prot. pr. 2J.UU 12 30 ork conc 17 28 iichte muz.t 19_i8 pieuws, 23.15 langs wegen van kunst en vioolrecitali 20 00 Thaïs, opera, 22.45 in- schoonheid, 23.40 gram. teraat. solisten. HILVERSUM II, 298 m. VARA:7^0° BRUSSEL> 324 m. 14.00 opera- bei- nieuws. 7.10 gram., 7.15 gym- cantoconc., 17.10 lichte muz., 18.00 ka- 8.00 nieuws, 8.18 eram„ 8.'45 sch0ol- mermuz., 20.15 symf.ork., 21.25 symf.ork.. 9.00 gym. vrouw, 9-10 gram- 9.40 scnooi- dansmuz ra?i°; Vm^:t^i°tersCa?0S'40 Sfgeun zang 484 m: 12.Ó0 gevar. muz.. 13.30 licht llh^^het hangt ^an^cl'e muur en het tikt! ork.. 15.00 ork.conc, 20.00 gevar. muz. u.40 viool e"P;an,2'5<f gfam ISM nws! ENGELAND, BBC, European Service. muz-12.33 sport, 12.50 gram, 1J.UO nws- Uitz VQOr Nederland. 17.45-18.15 Nieuws. ber! ?4 M "piano0. 14 toek! SSe f eiten v. d dag Hoe de weekbladen het muz. VARA: 16.00 muzikale caus., 16.30 Zlen. (Op 224 en 49 m). tricfd18.001861 IS^accor^ DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S Hpnnnrk pn solist 18 45 lezinc 19 00 kin- 16.30 V. d. kind. 17.00 Opsporingsdienst deren, 19 10 m^sjeskoor621 V^Rof 19.30 - Pr^.overz. caus. 19.50 ber., 19.55 streeknieuws, 20.00 mentaire. 21.20 Gevar. progr. 22.30-23.11 nieuws, 20.05 caus., 20.15 literair forum. Camavaiprogr. 20.30 caus. VARA: 21.00 lichte muz., 21.40 hoor en wederhoor, 22.10 buitenl. week- BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse overz., 22.25 lichte muz. VPRO: 22.40 uitz.: 17.00 Moment musical. 17.30 V. d. caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, vrouw. 19.31 T.V.-nieuws. 19.55 België in 23.15 kamerork. de oorlog 191419,18. 20.10 T.V.-spel. 20.40 Nieuwe films. 21.10 Documentaire. 21.40 ENGELAND, BBC, home service, 330 T.V.-nieuws. (Vertaald door Yge Foppama) UIIKIIUllllllllllllllHIIIIIIIIIIliiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiim HOOFDSTUK XIX. Jim Hawkins hervat het verhaal: Het garnizoen in de palissade. Zodra Ben Gunn de vlag zag, bleef hij staan, hield me bij de arm tegen en ging zitten. „Dat zijn jouw vrienden," zei hij, „vast." „Ik denk veel eerder dat het de muiters zijn," antwoordde ik. „Die?" riep hij uit. „Niks d'r van. Op zo'n eiland als hier, waar geen sterveling aanlegt of het moet een boekanier zijn, zou Silver de zeeroversvlag met de doodskop en de geler ui ste botten uitsteken, reken maar. Nee, dat zijn je vrienden. D'r is geknokt, en jullie zijn er goed afgekomen, en nou zitten jullie in de ouwe palissade, die Flint jaren en jaren geleden heeft gebouwd. Ja, die Flint, dat was er een met een kop! Geen mens kon tegen hem op d'r was maar één macht op de wereld die hem baas kon, en dat was de rum. En hij was voor geen mens bang, behalve voor Silver Silver was zo fijn en deftig." „Dat kan allemaal best wezen," zei ik, „en ik ge loof het graag, maar dan is het een reden te meer voor me om zo gauw mogelijk naar mijn vrienden toe te gaan." „Nee maat," zei Ben Gunn, „niks d'r van. Jij bent een beste jongen, of ik moest me al heel sterk vergissen, maar als puntje bij paaltje komt, ben je toch maar een jongen. En Ben Gunn is niet van gisteren. Voor geen rum zou ik daar naar toe gaan, waar jij naar toe gaat voor rum, zeg ik je of ik moet eerst met die jonker van je gepraat heb ben en hij zal me zijn woord van eer geven. En ver geet niet wat ik je gezegd heb: ,,veel en veel meer vertrouwen" en dan geef je hem een kneepje, ZO En voor de derde maal kneep hij me weer in de arm en knipoogde listig. En als ze Ben Gunn nodig hebben, Jim, dan weet je waar ze hem kunnen vinden. Op dezelfde plek waar jij hem vandaag gevonden hebt. Eln als er een ander komt, laat ie dan wat wits in zijn hand houden, en hij moet alléén komen. O ja, en dit moet je ook zeggen: „Ben Gunn," moet je zeggen, „Ben Gunn heeft zo zijn eigen redenen. „H'm", zei ik, „ik geloof wel dat ik het zowat be grijp. Jij hebt een voorstel te doen, en je wilt de jonker of de dokter spreken, en die kunnen je vin den op de plaats waar ik je ontmoet heb. Is dat alles?" „En wanneer? zul je zeggen," ging hij voort. „Wel, van omtrent het middagbestek tot omtrent zes glazen." „Best", zei ik, „en kan ik nu gaan?' „Je vergeet het niet, hè?" vroeg hij bezorgd. „Veel en veel meer, en zijn eigen redenen, moet je zeggen. Zijn eigen redenen, daar komt het op aan, van man tot man gesproken. Nou, toe dan maar" hij hield me nog steeds bu de jjrm „ik denk dat je nou wel kunt gaan, Jim En Jim, als je Silver soms ziet, dan zal je Ben Gunn van je levensdagen nooit verraden heMet gee'1 zes paarden kunnen ze het uit ie trekken, hèNee zeg je. En als die zeerovers aan land gaan kam peren, Jim, zou je dan ook niet denken, dat er morgen een paar weduwen meer op de wereld wa ren, hè, wat jij Ken zware knal onderbrak ons gesprek, een ka nonskogel vloog krakend door de bomen en plof te in het zand geen honderd meter van de plek waar wij stonden. Het volgende ogenblik hadden we beiden de benen genomen, elk een andere kant uit. Het eerstvolgende uur liet schot op schot het ei land daveren en de ene kogel na de andere brak door het geboomte. Ik kroop van schuilplaats tot schuilplaats zo leek het tenminste door die angstaanjagende projectielen. Maar tegen het einde van het bombardement begon ik, hoewel ik mij nog niet in de richting van de palissade durfde wagen, waar de kogels het vaakst neerkwamen, tot op zekere hoogte weer moed te vatten, en na een lange omweg in Oostelijke richting kwam ik aan de kust, waar ik tussen de bomen wegdook. De Hispaniola lag nog altijd waar we het anker hadden laten vallen, maar hij voerde nu inderdaad de zwarte zeeroversvlag in top. Terwijl ik zat te kijken, kwam er weer een rode vlam en een knal die aan alle kanten weerkaatst werd, en ik hoorde nogmaals een kogel door de lucht fluiten. Het was de laatste van de kanonnade. De zon was juist ondergegaa uit zee kwam een bries die met vlagen door de bomen ruiste en het grijze water van de ankerplaats deed rimpelen. De eb was op zijn laagst, een brede strook zand lag bloot. De lucht was koel na de hitte van de dag, ik voelde de kilte door mijn jas heen. Ik bleef een poosje liggen en keek naar de druk te die op de aanval volgde. Mannen waren bezig met bijlen iets stuk ie hakken op het strand bij de palissade; later vernam ik dat het de jol was geweest. In de verte, bij de mond van het riviertje, scheen de gloed van een groot vuur tussen de bomen door, en tussen die plaats en het schip ging een van de boten voortdurend op en neer. Dezelfde man nen die ik zo somber had gezien, lachten en riepen nu onder het roeien als kinderen. Maar er was in hun stem iets dat aan drank deed denken. Ten slotte dacht ik, dat ik wel naar de palissade kon terugkeren. Ik was tamelijk ver doorgedrongen op de lage zandige landtong die de ankerplaats ten Oosten afsluit en bij eb met het Botteneiland ver bonden is, en nu zag ik terwijl ik opstond een eind verder op de landtong een eenzame rots die, om ringd door laag struikgewas, tamelijk hoog oprees en merkwaardig licht van kleur was. Ik bedacht dat dit wel misschien de witte rots was, waar Ben Gunn van had gesproken, en dat we de een of andere dag wel eens een boot nodig konden hebben en dat ik dan wist waar ik hem moest zoeken. Daarop liep ik langs de rand van het bos tot ik aan de achterkant van de palissade kwam, dat wil zeggen de kant die naar de kust toe gelegen was, en weldra werd ik hartelijk verwelkomd door de overgebleven getrouwen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7