Volendammer priester doet zijn intrede als herder in de parochie der H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem Feestelijke intocht pastoor S. Mol Nieuwe uitgaven van bedrijfschap voor visserijprodukten Tweede visplaat en boekje voor de schooljeugd 18 mille in trein gevonden NIEUWE FILMS IN HAARLEM Chanta i Even plechtige als feestelijke intocht in kerk aan de Paul Krugerstraat Deken W. N. Zijlstra verricht de officiële installatie Van 10 meter hoge school gevallen DRS. P. A. VAN HOOFSTADT TOT DIRECTEUR BENOEMD Perceel Koninginneweg 41 aangekocht als bureau van het I.P.C. Uitmuntende voorlichting Mexico City binnen 30 jaar verzonken Vadertje Langbeen Geen moment zonder student Koning der melodieën Ciske de Rat ge Long John Silver Plotseling 7 dochters TEMPO Roxy PAGINA 2 Pastoor S. Mol geïnstalleerd o 12-jarige jongen ernstig gewond H a a rierrnse Kunstgenreen- schap RRANiSLËGGING IN BLOEMENDAAL GAAT U VERHUIZEN? n Interparochieel Sociaal Charitatief Gentrum Apotheken en dokters diensten Overveen SANTPOORT Zondagsdienst I Burgerlijke Stand Haarlem HEEMST E Oh Tentoons telling in Vleeshal om vijf uur gevloten Charlotte Kohier in iMinerva-Theater CocUbare en r.-k. Iee,szaal BLOEMENDAAL 20 verzoeken om vermin dering hondenbelasting Raadsvergadering Verzoeken van scholen Winkels tot negen uur open? „Stille propaganda" Geen middel onge bruikt Vier miljoen imwoners moeten stad verlaten Weer een blanke in Amerika verdacht van moord op neger Lido ïmm Palace Minerva Frans Hak. Rembrandt Studio Onder het avondlijk gebeier der klokken en de martiale muziek van de verkennersband heelt de nieuwe herder van de parochie der H.H. Elisabeth en Barbara in Haarlem-noord, pastoor S. Mol, zijn intocht gehouden binnen het gebied, dat aan zijn pasto rale zorg is toevertrouwd. Het moet de pastoor wel overrompeld hebben, dat de belangstelling vooor zijn installa tie zo massaal was, en even moet hij reeds de sleer geproefd hebben van zijn nieuwe parochie: spontaan, eerlijk en hartelijk. Pastoor Mol en zijn familie werden gis terenavond door de drie parochiekape laans en het kerkbestuur afgehaald, en intussen formeerde zich in de Paul Krugerstraat, vanaf de kerk tot de Schoterweg, een erehaag van leden der parochiële jeugdbeweging. Om half acht arriveerden de pastoor en het gehele gezelschap bij de Paul Krugerstraat en in verschillende auto's reed men lang zaam naar de kerk, voorafgegaan door de band, die de trommen roffelen en de trompetten schetteren liet, en de pastoor een vorstelijke serenade bracht. De grote belangstelling buiten de kerk verplaatste zich spoedig naar binnen, waar vrijwel geen plaats onbezet bleef, toen de nieuwe herder, nu ook verge zeld door Haarlems Deken W. N. Zijl stra, naar het altaar schreed. Hem ging een blanke stoet van bruidjes vooraf, evenals een groep rood-getoogde mis dienaars, gesierd met rode sjerp. Wij weten niet, of de parochianen op dat moment meer belangstelling hadden voor hun pastoor dan wel voor de markante en fraaie Volendamse kle dij, waarin enkele zijner familieleden gestoken waren. Dat doet er overigens weinig toe; het Volendams accent vormde in ieder geval een welkome variatie in de gebruikelijke liturgische kleuren. Nadat pastoor Mol was aangeko men op het priesterkoor, waar behalve de parochiekapelaans ook mgr. C. G. van Trigt, officiaal van het bisdom Haarlem en verschillende pas toors en andere confraters hadden plaats genomen, hield de oudste kapelaan, L. J. Beugelsdijk, vanaf de preekstoel een toe spraak, waarin hij namens de parochie de pastoor een welgemeend welkom toe riep. Hij herinnerde daarbij aan de af komst vail de pastoor uit het oer-ka- tholieke Volendam, dat met zoveel gods dienstzin het erfdeel, het geloof der vaderen heeft weten te handhaven. Hij hoopte derhalve, dat pastoor Mol ook in Haarlem als een echte Volendam mer het geloof zou handhaven. Kapelaan Beugelsdijk vond het ver heugend, dat de pastoor Haarlem reeds kent en hij memoreerde, hoe de paro chie nog recent heeft kunnen profite ren van de gaven van een priester, die vroeger ook en onder de be scherming van Maria van Haarlem als kapelaan in de St. Josephparochie aan de Jansstraat heeft gewerkt. Hij wenste de pastoor nog vele goede jaren toe, waarin hij zijn parochie in gezond heid zou mogen besturen. Ter inleiding van de feitelijke instal latie las de Deken de bisschoppelijke benoemingsbrief voor en alle aanwezi gen zongen gezamenlijk het „Veni Cre ator". Nadat pastoor Mol de ambtseed had afgelegd, werd hij ,,in het zakelijk en werkelijk bezit van zijn parochie ge steld, bevestigd en geïnstalleerd". De Deken overhandigde hem de sleutels der kerk, reikte hem het missaal, de 'kelk en de gewaden over, en leidde hem tenslotte naar de preekstoel, de biechtstoel, het doopvont en de sacris tie. Met aandacht volgden de parochia nen de zinrijke plechtigheid, aan het einde waarvan de Deken zowel de pas toor en henzelf toesprak. Herdenking pastoor Lühn De Deken achtte het echter een plicht van dankbaarheid en eer bied om allereerst een pieus woord te wijden aan de nagedachtenis van pastoor A. W. Lühn, die zijn beste krachten aan de parochie heeft gege ven, onrustig in zijn ijveren voor de zie len. Hij herinnerde aan de offerzin van pastoor Lühn, wiens pastoraal leven in het teken stond van een kinderlijk eenvoudig gebed en die God zo tref fend benaderde door Maria. Voor zijn zielerust stortten de paro chianen gisteravond een kort gebed. Zich richtend tot pastoor Mol feli citeerde de Deken deze niet alleen per soonlijk maar op de eerste plaats namens de bisschop met zijn installa tie tot pastoor in de volkrijke en gods dienstige parochie van de H.H. Elisa beth en Barbara. De Deken wees er op, dat de verdienste van een pastoraat niet ligt op de eerste dag, maar pas vastgesteld kan worden op de dag der schone voleinding. Hij sprak de verwach ting uit, dat tussen die twee dagen vele vruchtbare jaren zouden liggen. De Deken ging vervolgens uitvoerig in op de taak van de pastoor, die op zo verschillende wijzen deel mag heb ben aan de drievoudige macht van de Kerk: besturen, leren en heiligen. Een priester dient zijn werk in liefde en waarheid te verrichten, naar het voor beeld van Christus, ook in gebed en of fer, de twee wezenskenmerken van het apostolaat. Tot de parochianen zeide de Deken, dat hun massale opkomst de goede ka tholieke geest van de parochie tekende. Hij legde er de nadruk op, dat pries ter en volk één moeten zijn, waarbij men moet bedenken, dat de waarde van de priester, die toch mens blijft, niet schuilt in persoonlijke eigenschappen, Advertentie maar in de eeuwige waarde van het priesterschap. „Prijst of critiseert uw priesters niet", aldus de Deken, „maar weest God dank baar, vooral in deze moderne tijd, waar in priesters en leken zo intens moeten samenwerken." Aan het einde van zijn toespraak wees de Deken de parochianen nog op hun plicht om de nieuwe pastoor ook mate rieel hun steun te geven. De plechtigheid werd besloten met een Lof, waarbij pastoor Mol agens was, geassisteerd door kapelaan R. A. Ren- ckens (diaken) en kapelaan Th. J. Steenland (subdiaken)ceremoniarius was kapelaan Beugelsdijk. De gezangen werden verzorgd door het parochieel koor onder leiding van de heer A. Koster met aan het orgel de heer J. Berghuis. De 12-jarige Jan Zoer uit de Carolin- genstraat is gisteravond omstreeks half zeven van de Mr. van Tielschool in deze straat gevallen en zeer ernstig gewond. Hij werd in het Grote Gasthuis opgeno men. Vanmorgen was het levensgevaar geweken. Voorbijgangers vonden hem liggen op de binnenplaats van de school, bloedend uit zijn mond en in bewusteloze toestand. Men vermoedt dat de jongen op het dak van de 10 meter hoge school is geklom men en er toen van af is gegleden. Hij maakte een zeer ongelukkige val, waar door hij een gebroken arm en een bek kenbreuk opliep, alsmede vermoedelijk een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen. De eerste hulp werd de jongen verleend door de Ongevallen- dienst. Donderdag 17 november zal 's avonds om kwart over negen in Cinema Palace een filmvoorstelling worden gegeven voor de leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap. De film „De dertien lan- ciers" zal de hoofdschotel vormen, ter wijl daarna de poppenfilms „Lullaby" en „Duivelsmolen" zullen worden ge draaid. In Bloemendaal worden jaarlijks door de plaatselijke afdeling van het Neder lands Oorlogsgravencomité op 12 no vember bloemen gelegd op de graven van geallieerde militairen die in deze gemeente begraven liggen. Op het graf van de Canadese militair op het r.-k. Kerkhof aan de Dennenweg gebeurde dat vanmorgen door de heer Van Loon, kolonel buiten dienst, burgemeester D. H. Peereboom Voller van Bloemendaal en mevr. P. H. L. BarbetBesselink. Tevoren waren op de Algem. Begraaf plaats aan de Bergweg bloemen gelegd op de graven van een Nederlander, een Schot en een onbekend gebleven vlieger. De Klaproos-collecte in de gemeente Bloemendaal wordt ook dit jaar weer gehouden door de scholieren van de middelbare scholen. Van de rectoren der beide lycea evenals van het hoofd van de Hartelustschool werd ook dit jaar bij zonder veel medewerking ontvangen. Met veel luister is gisteravond pastoor S. Mol een hartelijk welkom bereid in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Honderden parochianen waren getuige van een feestelijke intocht in de kerk aan de Paul Krugerstraat, waar de fraaie Volendammer kledij de bijzondere aandacht had. Op de foto achter de bruidjes: kapelaan Th. J. Steenland, kapelaan R. A. Renckens, deken W. N. Zijlstra en pastoor S. Mol. Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. ff ROZENSTRAAT 13, HAARLEM Tel. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. FILMS CINEMA PALACE: „Geen moment zonder student", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FKANS HALS: „Chantage" 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om acht uur. LIDO: „Vadertje Langbeen", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-morgen 11 uur: „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", a. 1. MINERVA: tot en met zo.: „Verdi, koning der melodieën, a. 1. Tijden: za. 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Wo. en do. 8.15: „Anna", volw. REMBRANDT: „Ciske de rat". 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY„Long John Silver" (De eed aan de bloedvlag), 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15, zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „Plotseling zeven dochters", volw. Tijden: 2, 7 en 9.15, zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-morgen 11 uur: „Russisch ballet" a. 1. LUXOR: „French Can Can" afgekeurd. Zaterdag 12 november Stadsschouwburg: Première van Wim Kan's nieuwe cabaretprogramma „De kat van huis", 8 uur. Concertgebouw: Kennemer Kunstkring. Feestavond, 8 uur. Sportfondsenbad: Gekostumeerd zwem feest, 19.45 uur. Zondag 13 november Gebouw St. Bavo (Smedestraat)Kring West der K.A.B. De Toneelver. „Alb. Thijm" speelt „De gelukkigste dagen van je leven", 8 uur. Stadsschouwburg: Cabaret Wim Kan. „De kat van huis", 8 uur. Concertgebouw: Het nationaal volks toneel met „De witte non", 8 uur. Maandag 14 november Stadsschouwburg: Cabaret Wim Kan. „De kat van huis", 8 uur. Concertgebouw: Ned. Stichting „Het ge brekkige kind". Bonte avond, 19.45 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 16.30 uur. Frans Halsmuseum: Dr. H. A. Enno van Gelder, mr. J. J. Bosson, prof. dr. J. de Graaf en prof. mr. I. Kisch: „Leven en denken in het tegenwoordige Rusland", 8 uur. (V. U.). Minerva, (Heemstede): Tournee-avond V.P.R.O., 8.15 uur. Haarlem De zondags-, avond en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door Fa, C. G. Loomeyer en Zn., Bar tel) orisstraat 11, telefoon 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13; Apotheek 't Gil- dehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038; Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. ZIEKENVERVOER G G.D., Telef 14141: Margriet Turfmarkt 10 rd„ Tel. 21400. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. De zondagsdienst voor artsen zal worden waargenomen door dokter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, tel, 24480. Bloemendaal De zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mend'aalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergen- laan 42 Santpoort Dorp, tel. K 2560—8264. De doktersdienst wordt waargenomen door dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel, 22261. Heemstede De dokterscïiensten worden waargeno men door d'okter G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dokter P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 39903. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 2560—8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—3284, en Bloemendaalse Apotheek, Bloemen daal se weg 85, Bloemendaal, telefoon K 2500—22181. het zilver van de zee GEBOREN: C. Chr. Moller-Kimman, z.; C. J. Hak-Stokman, z.; J. M, Wii- lemse-Telleman, z.; M. A. Jansen-Van Lieshout, z.; J. A. Brouwer-Flipsen, z.; G. H. Krak-Bouman, z.; A. N. Land- wier-Weers, d.; P. S. C. Stuurman-van der Veldt, d.; N. M. Braakman-Gouw, d. ONDERTROUWD: Th. Giling en C. M. Steenvoorden; A. Bouquet en M. E. Hetem. GETROUWD: Sj. Feenstra en W. M. Nieman. OVERLEDEN: H. C. Priesman-Kop- pen 82 j„ Gasthuislaan; D. de Boer- van' Westen, 81 j„ Generaal Joubert- straat; P. J. de Wi' Loopwijt, 93 j., Florastraat; G. H. A. Schreuder, 54 3., Westerhoutstraat. 30 maart van dit jaar kwam het In terparochieel Sociaal Charitatief Cen trum te Haarlem officieel tot stand, toen het bestuur van dit centrum ge formeerd werd. In het dagelijks be stuur namen zitting de heren W. van Liemt (voorzitter), H. van Os (secre taris), R. Schlatmann (penningmees ter), J. Stalpers en P. Borghouts. Het algemeen bestuur van het cen trum heeft thans na langdurig beraad tot directeur van het I.P.C. benoemd drs. P. A. van Hoofstadt uit Heerlen, die per 1 december a.s. in dienst zal treden. De nieuwe directeur is 3 oktober 1925 te Middelburg geboren. In de stad zij ner geboorte doorliep hij de H.B.S. waarna hij van 1945 tot 1952 aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg studeerde. In juni van laatst genoemd jaar deed hij doctoraal exa men, economisch-soeiologische richting met als hoofdvakken algemene leer en geschiedenis der economie, wijsgerige sociologie positieve» en beschrijvende sociologie, arbeidsrecht, sociale wetge ving en sociale politiek. Van juli tot november 1952 was drs. Van Hoofstadt werkzaam bij het economisch-technolo- gisch instituut van Zeeland, waar hij een „Ontwikkelingsrapport inzake het eiland Tholen" samenstelde. Van no vember ,1952 tot oktober 1954 vervulde hij zijn militaire dienstplicht, en daar na was hij werkzaam bij de staatsmij nen in Limburg, in de sociale sector. Het algemeen bestuur van het I.P.C. is er voorts toe overgegaan om het per ceel Koninginneweg 41 aan te kopen per 1 januari 1956. In het perceel zal het bureau van het I.P.C. worden onder gebracht. Verder is er woonruimte voor de directeur en zijn gezin, terwijl de overige lokaliteiten worden verhuurd aan enige sociaalcharitatieve instellin gen, die daar haar bureaus zullen ves tigen. De tentoonstelling van Welpenhanden- arbeid in de Vleeshal zal vanmiddag om technische redenen reeds om vijt uur gesloten worden in plaats van 10 uur. Woensdag 30 november zal in het Minerva-theater het toneelstuk „Fras- quita" worden opgevoerd, waarin Char lotte Kohier de hoofdrol zal vertolken. Goede wijn behoeft geen krans en de naam van Charlotte Kohier zal onge twijfeld- een goede trekpleister blijke te zijn voor het toneelminnend publiek. De avond daarvoor, dus dinsdag 29 no vember, wordt onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring door de To neelvereniging „De Kroongetuige" op gevoerd. 22 november tenslotte wordt de derde avond gegeven in de serie der Wereldreizigers. Dan zal Jhr. Mol- lerus vertellen over het land van Uncle Sam en speciaal over New York 1955. Kleurenfilms en kleurendia's van de zeereis en het bezoek aan de Verenig de Staten zullendoor de Haarlemse voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken én wereldreiziger Mol- ierus vertoond worden. Ontwikkelingslectuur: Aalders: Mar tin Buber; Van Caspel: Experimenten op Experimenten; F. Kahn: Dc wereld van het atoom; R. P. van de Kasteele: Het kunststoffengebied; F. van der Meer: Augustinus de Zielzorger; Dr. A. Mclchior: Amazonas; Cora Nicolaï- Chaiilet: Woon prettig en practisch; Tichelman: Blanken op Borneo. Romans: Agatha Christie: Moord op de Nijl; Martin Mous: Koffie verkeerd; W. B. v. Rooijcn: De Zweedse Bruid; Verharen: Deinung om Doms; M. Wert- heim: Vorst van de ballingschap. Bij de gemeente Bloemendaal zijn twintig verzoeken binnengekomen om vermindering van de hondenbelasting over het jaar 1955. De in totaal op grond van deze verzoeken te verlenen vermindering bedraagt 102,50. B. en W. van Bloemendaal stellen voor de gevraagde vermindering, op één geval na, te verlenen. De raad der gemeente Bloemendaal zal donderdag 17 november 's middags om kwart over twee in openbare ver gadering bijeenkomen. Het is gebleken, dat de Bloemen daalse Schoolvereniging aanspraak kan maken op vergoeding door de gemeente Bloemendaal van de wedde van een leerkracht. B. en W. stellen voor de vergoeding ad ƒ5.127,07 te verlenen. Het bestuur van het Tyo van Eeghen- instituut in Aerdenhout heeft de ge meente verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van nieuwe leesboekjes. B. en W. willen de ge vraagde medewerking verlenen, waar mee een bedrag gemoeid is van onge veer 700. De christelijke school voor u.l.o. m Bloemendaal heeft beh0®?f- ,1" stofzuiger, een leerlingenbiMmfeek.^^ zes springmatten voor, zaal. B. en W. stellen voor het g®vraaf de bedrag ad ƒ3437 beschikbaar te stellen. B. en W. van Bloemendaal hebben er zich over beraden of het wenselijk is dat aan de winkeliers ontheffing van de verordening op de winkelsluiting wordt verleend tussen 26 november en 4 de cember. Als gevolg van dat beraad stel len zij de raad voor de winkeliers toe stemming te verlenen, hun zaken tot ne gen uur 's avonds open te houden. Verzorgd door het voorlichtingsbu reau van de voedingsraad, afdeling vis, te IJmuiden, heeft het bedrijfschap voor visserijprodukten twee nieuwe uit gaven het licht doen zien. Een tweede visplaat, een wandplaat, waarop in een voortreffelijke druk van Rotogra vure, Leiden, de voornaamste trek- en zoetwatervissen in kleurendruk zijn af gebeeld, en een boekje „Om het zilver van de zee", dat de oudere leerlingen der scholen ongetwijfeld zal interesse ren, maar dat evenzeer dienst kan doen als informatiebron voor de on derwijzer als dat menige volwassene het zal willen bezitten. Beide uitgaven zijn zo juist van de pers gekomen; de verzending is nog maar nauwelijks be gonnen. Enige jaren geleden werd een grote wandplaat uitgegeven met afbeeldin gen van de voornaamste in. ons land aangevoerde zeevissen. Die plaat is er, zo verzekerde oris hét hoofd van het voorlichtingsbureau van de voedingsraad afdeling vis, de heer J. G. Kolkman ons, als de spreekwoordelijke koek in gegaan, vooral op de scholen. Spoedig bleek er behoefte te bestaan aan een tegenhanger. En nu is er dus de plaat „Trek- en zoetwatervissen van de Ne derlandse wateren". Ook voor deze plaat heeft de heer J. de Vries de 19 vissoorten met een bewonderenswaar dige perfectie geschilderd, ook nu ver zorgde de IJmuidense reclame-ontwer per Hans Bolleman op artistieke wij ze de lay-out en ook nu was het druk werk bij Rotogravure in Leiden in goe de handen. Deze plaat kost slechts ƒ4.- franco huis een. prijs, die alleen mogelijk is omdat het voorlichtings bureau geen winst maakt. Daarnaast is dan, als onderdeel van wat genoemd wordt de „stille propa ganda", verschenen het boekje „Om het zilver van de zee". Geen gewoon boekje, maar een prettig kijkboekje met zeer veel foto's, met tekeningen, en dan ook nog wat tekst. De samen steller van deze tekst, de heer J. G. Kolkman, is er daarbij in geslaagd zeer veel in weinig woorden te zeggen en desondanks ook nog veel van de sfeer van het visserijbedrijf, verdeeld in trawlvisserij en drijfnetvisserij, te laten proeven. Plaatjes en prentjes, suggestieve tekeningetjes en haarscher pe foto's, met daar tussen door een puntige tekst. Heel veel over de visserij in kort bestek bijeen. De Haarlemse illustrator Frans Lammers maakte de pakkende teke- ning voor de omslag- het steeds weer boeiende beeld van de vissers die, ook als de zee niet als een spiegeitje is, gehard in weer en wind, met groot vakmanschap de trawl aan boord trekken. Dit beeld zal in een oplage van ruim tienduizend exem plaren naar alle onderwijs-inrich- tingen gezonden worden met de be doeling, dat het boekje een plaats zal krijgen in de schoolbibliotheken. En men mag wensen, dat het er zeer vele malen uitgehaald zal worden. In het streven de consumenten bij de vis te houden en/of te brengen, laat het voorlichtingsbureau van de voedings raad, afdeling vis, te IJmuiden, voor zover dat mogelijk is, vrijwel geen middel ongebruikt. Een kooklerares reist stad en land af om op huishoud scholen en voor huisvrouwenvereni gingen vis-demonstraties te geven. Dit jaar gaf zij er tot nu toe 334. Tussen de 75 en 100 voorstellingen worden per winter in het gehele land gegeven van de visserijfilms. Een zeer aantrekke lijke aanwinst bij dat programma is het onlangs gereed gekomen berei dingsfilmpje in kleuren „Geniet van wat de zee u biedt", dat het prima doet. Met de radio wordt een zeer inten sief contakt onderhouden. Zeker drie keer per week gaan bijzonderheden over aanvoer en prijzen van vis de aether in. Van tijd tot tijd worden spe ciale vis-persberichten voor de dames rubrieken in de bladen verzonden. De demonstratie-stand van het bureau is voorts op de voornaamste tentoonstel lingen te vinden. In het kader van speciale acties voor maatjesharing (Vlaggetjesdag) verse en verwerkte haring, vis bij feesten, wordt aan de detaillisten steunende raamstroken geboden, terwijl de cam pagnes verder gesteund worden met advertenties en een intensieve vouw blad-verspreiding. Het volgend jaar krijgen de detailhandelaren zelfs raam stroken in voorraad, zodat zij, als er b.v. veel schelvis aan de markt is, di rect de betreffende stroken voor de etalageruit of aan hun rijdende winkel kunnen hangen. De hotels en pensions in de vakantie centra werden met een viertal origi nele stuntbrieven bedacht en boven dien ontvingen zij dit jaar ook een aan tal servetjes, met daarop voor de con sument de uitnodiging „Pak ook een Hollandse Nieuwe". Wie het visserijbedrijf kent, wordt er door geboeid. Wie het visserijbedrijf niet kent, zal er door geboeid worden als hij kennis neemt van de publicaties, die het voorlichtingsbureau verzorgd. De heer v. Tetering, een metselaar te Hilversum, heeft in de trein van Hilversum naar Utrecht vrijdagavond een schoudertas gevonden, waarin zich bleek te bevinden een gouden klokje en een bedrag aan geld ter grootte van f 18.642.43. De eerlijke vinder be gaf zich nog dezelfde avond per mo torrijwiel naar het adres, dat hij 10 de tas had gevonden. Later bleek da de eigenares op reis was naar haar zoon in Arnhem, 's Avonds nog is <Je dame telefonisch van de vondst op da hoogte gesteld. Zij was juist thuisge komen, toen zü de mededeling ontving- Bouwkundige ingenieurs hebben de sombere waarschuwing geuit, dat Me*1* co City een stad van vier milj°e0 inwoners binnen de komende 20 tot 30 jaar verzonken zal zijn. Zij hebben de bevolking erop voorbereid, dat de oude hoofdstad der Azteken zulle0 moeten verlaten. Op het eerste Mexicaanse congres voof de bouwindustrie hebben gedelegeerden meegedeeld, dat Mexico City sinds het begin van deze eeuw niet minder dan 16.8 m. gezonken is. De toestand is echter pas de laatste tien jaar acuut geworden toen het tempo van de verzakking der reuzenstad begon toe te nemen tot *5 cm. per jaar. De verzakking is voornamelijk te wij* ten aan het onttrekken van water U" de grond, waarop de stad gebouwd is- door middel van niet minder dan onge* veer 6.000 bronnen. Hierdoor is het pe° van het ondergrondse meer, waarop da stad gebouwd is, gedaald, wat weef verzakking van de grond tengevolge heeft. Ir. Alfonso Luna de la Barreda, de voorzitter van het bouwkundige con gres, heeft meegedeeld, dat volgens de berekeningen de stad binnen twee drie decennia gezonken zal zijn tot e®° peil dat beneden het grote rioleringska naal ligt en overstroomd zal worden doof haar eigen rioolwater (U.P-i- Een speciale „Grand Jury" te Heaths- ville in de Amerikaanse staat Virgin!» heeft een blanke winkelier gisteren i° staat van beschuldiging gesteid ter zak# moord op een neger-arbeider. De wi°* keiier, een zekere Ira D. Hinton Jf« wordt ervan beschuldigd de 23-jarig® neger Howard Bromley te hebben dood geschoten tijdens een twist welke voor viel in Hintons winkel J.l. zaterdag avond. s Hinton werd gearresteerd, doch lat®' op een borgtocht van 10.000 dollar 9* vrije voeten gesteld. Hij verliet zU woonplaats, waar de gemoederen de* negers sterk in beroering waren ëf' bracht door het gebeurde. Kort na moord verzamelden zich een honder negers voor Hintons winkelen schreeuw den bedreigingen aan het adres vaa winkelier. Hinton zal op 20 december terecht moeten staan. (U.P-) V ^an'^sn^achUienjarlg^weeJmeisje V dat zich door een onbekende wel doener plotseling ziet overgeplaatst in een opwindende were d van luxe en vro- liikheid Later verschijnt deze weldoe ner onder een andere naam „ten to nele" en schenkt haar de liefde waar zij als jong meisje van droomde. Lesli Caron bekend uit „Lilly", en de onver woestbare Fred Astaire dansen van het begin tot het einde. Voor boven de veertien jaar in Lido. Geen moment ...zonder student, is een luchtig filmpje over twee plas tische danseressen die uit angst voor een moordlustige heer met een kaal hoofd hun heul zoeken in een Ame rikaans „college". Helemaal veilig zijn ze in deze school ook niet; noch voor de heer met het kale hoofd, nog voor de studenten uiteraard. Maar alles komt op zijn Amerikaans op de pootjes te recht, nadat enkele grappige scènes zich hebben afgewisseld met vrij lang dradige dialogen en enkele onkiese ver toningen. In Palace, 18 jaar. De film Koning der Melodieën" die elders in het land zulk een enorm succes heeft geboekt, draait nu in Minerva. „Koning der Melodieën" verhaalt het leven van de Italiaanse operacomponist Guiseppe Verdi (1813- 1901) naast Richard Wagner de grootste muziekdramaticus van de vorige eeuw. Het spreekt voor zich dat de regisseur Matarazzo alle aandacht heeft besteed aan het geluidselement van de film. Iedereen kan dan ook volop genieten van de prachtige zang van Mario del Monaco, de grote Italiaanse tenor en van tal van operasterren, die aria's zingen uit „Oberto", Ernani", uit Rigoletto", „Trovatore" .Traviate", „Aïda" en „Otel- lo. Woensdag en Donderdag „Anna". De film „Ciske de Rat" is deze week in Rembrandt geprolongeerd 14 jaar. Een dame heeft een auto-ongeluk- Vóór zij overlijdt weet zij een ver pleegster nog te zeggen, dat brief in haar tas verbrand moet worden- Het is een dreigbrief van een chanteur- De verpleegster gaat er mee naar d politie. En dan ontrolt zich een beklem mend verhaal over chantage in Franse hoofdstad. Aanvankelijk heen men met slechts één geval te doen, maar langzaamaan blijkt, dat er een grote bende aan het werk is, waarvan de leden compromitterende scènes ui** lokken om hun walgelijk bedrijf te kun nen uitoefenen. Een der leden van bende, die liefde opvat voor een docht®* van een der slachtoffers, wil „de zaak de rug toekeren, doch bij een poging he1 meisje voor de bende te beschermer*' valt iiij als slachtoffer. Intussen kan he* meisje de veroorzakers van veel men selijk leed bij de politie aangeven. Guy Lefranc heeft een en ander ac ceptabel verfilmd, doch treft nergens door een persoonlijke vormgeving. Voor boven de achttien in Frans Hals- Regisseur Byron Haskin weet w®^ echt zeeroversverhaal is. Dat kan men in Roxy zien, waar ruig®; stoppelbaardige boeven een bre®<* Cinemascoop-doek vol gekleurd wel vechten, moorden en roven. U® „held" van het verhaal heeft één been- verscheidene trawanten missen een oog- er is ook een bijdehand jongetje, da* dapper meedoet. Zoals men al begte' pen zal hebben, gaat het om een scha van goud en juwelen. Er is niets v°® zuimd om „Long John Silver" zo derig, avontuurlijk en spannend mog lijk te maken. 14 jaar. In „Studio" kunnen de liefb®^rfc® van de liedjeskunst van Mau1 Chevalier deze week aan hun „J ken komen. Niet dat de krasse gr*0 ,eet zo bijzonder veel zingt, maar 1u® e{ van vrijwel al zijn liedjes vindt m sq[I1j zeker in terug; een beetje triviaVakooP' charmant, maar meestal vrij g°® een Chevalier als graaf zus en zo n* t„ nogal „lustig" verleden, ziet z ,lans®' seling geconfronteerd met zeve!J.ters te ressen, die beweren zijn doen zijn. Letterlijk en figuurlijk he tar weinig om het lijf. va' lier bloeit in die sfeer op- n'® j er wat te lachen, maar me.?„en De sfeer maakt de film al* geschikt voor volwassenen. 1719®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2