Huize Bosbeekin Heemstede wordt uitgebreid Reeds volgend jaar wordt met de bouw besonnen I i mm m DONDERDAG 17 NOVEMBER IN CONCERTZAAL Koor Katholiek Haarlem met werken van J. S. Bach en Gabriël Fauré K w- H 18000 DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL w H M Pater dr. Zeno belicht leven en werken van Newman De woonvleugel Overige afdelingen F orum-avond over jeugdproblemen Fraai uitbreidingsplan De ziekenafdeling De kapel Inboedelveiling 22/23 nov. '55 garageden hout Mr Phaff voor de B. O.I. W. over het stadhuis Getuigen opgeroepen Voor leden üan Geloof en Wetenschap Wijkcomité-Oost ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 In een grachtenhuis aan de Amstel, waar het architecten bureau Tholens en Van Steen- hardt Carré zijn domicilie heeft, liggen in vier of vijf tekenin gen de eerste plannen voor de Uitbreiding van „Bosbeek" te Heemstede, het door fraai natuur schoon omgeven landgoed aan de Glipperweg, waarin enkele zus ters van de Voorzienigheid zijn gehuisvest. Ongeveer vijf jaar geleden kochten de zusters van de Lauriersgracht te Amsterdam Bosbeek" met de bedoeling dit huis te gelegener tijd te bestem men tot rustoord voor zusters, die een werkzaam leven achter de rug hebben. Men kan de religieuze koopsters een compliment maken voor de keuze ,want het bijna zes hectare grote landgoed dunkt ons een goed oord, dat zyn bewoonsters ongetwijfeld de zozeer verdiende rust voor hart en geest zal weten te bieden. Naar wij vernemen, is het de bedoeling, dat reeds volgend jaar tot de uitvoering van de plannen wordt overgegaan in verband juist met de miserabele toestand, waarin het huidige rusthuis van de zusters te Scheveningen verkeert. Vooraleer echter met de werk zaamheden kan worden begonnen zal de gemeenteraad van Heem stede eerst een wijziging van het bestaande uitbreidingsplan moeten goedkeuren. i Verkooplokaal NOTARISHUIS ZWAARDERE STRAF IN HOGER BEROEP GOEDERENVERVOER VAN 200 kg TOT 1400 kg Wiegelied van de dood H.H. MISSEN OP ZON- DAG INTERIEUR' WWm anneer men de jongste ontwer pen aan een aandachtige be- TI schouwing onderwerpt reali seert men zich waarschijnlijk voor het eerst de grote ruimte, waarin „Bosbeek" is gelegen, want de vijf gebouwen, die in de toekomst het rusthuis zullen vor men, werken geenszins storend op het omringende landschap. Ongetwijfeld dient men daarvoor de beide architec ten te prijzen, die in hun opzet zozeer de harmonie tussen bouwsel en natuur hebben nagestreefd. In totaal zullen er vijf nieuwe gebou wen verrijzen: een ziekenafdeling, een kapel, een woonvleugel, een keuken ruimte en een retraitantenafdeling. In dit gehele complex zal het thans be staande gebouw, dat in laat achttiende eeuwsc stijl werd opgetrokken, een do minerende rol spelen. Deze opzet Vol doet dan aan de eisen, die de Heem- steedse schoonheidscommissie de archi tecten heeft gesteld. De voorgestelde uitbreiding schept de mogelijkheid om ongeveer tweehonderd zusters onderdak te verschaffen. Ongetwijfeld de meest indrukwekken de afdeling is het ziekenhuis voor in tern gebruik. Het bestaat uit twee lagen: parterre zijn geprojecteerd een afdeling voor positieve tb-patiënten, een kleine ziekenzaal, twee vertrekken voor ern stige zieken, een dagverblijf, zes kamers voor chronische patiënten, een even gToot aantal kamers voor overspannen zieken en tenslotte enkele dienstver trekken. Op de eerste verdieping, die vanaf de parterre met een lift te bereiken is, vindt men allereerst een grote zieken zaal met een capaciteit van 24 bedden. Vóór deze zaal is een vrij hangend bal kon geconstrueerd, waarop de patiënten Van deze afdeling met hun bed of rol stoel gereden kunnen worden. In het balkon zijn uitsparingen aangebracht, die voldoende licht doorlaten voor de zieken, die op de parterre worden verpleegd. Voorts bevinden zich op de ze etage nog een dokterskamer, een be handelkamer, een zonnekamer, vertrek ken voor de verpleegzusters, een labo ratorium en een apotheek, een dagver blijf voor de lopende patiënten en de gewone dienstvertrekken, zoals toilet ten, badkamers enz. Uit deze opsomming is het de lezer in tussen duidelijk geworden, dat hier met recht gesproken mag worden van een volledig modern-geoutilleerd medisch centrum, dat in een gemeenschap van honderden mensen volop zin van be staan heeft. Haaks op de ziekenafdeling staat de woonvleugel, die een lengte krijgt van ongeveer vijftig meter. Deze vleugel bestaat uit drie woonlagen en biedt woongelegenheid aan ongeveer honderd zusters. Op de begane grond is een gro te recreatiezaal geprojecteerd, die ruim twee en een halve meter uit de gevel steekt. Het overige deel van deze af deling is gereserveerd voor achttien zus- terkamers. De eerste en tweede verdieping tellen elk veertig kamers met de nodige dienstvertrekken (toiletten, badkamers enz.). De architecten hebben bij de op zet van dit gedeelte rekening gehou den met de Nederlandse zin Yoor net" heid, want op elke etage bevindt zich een „beddenklopbalkon", waar behalve matrassen geklopt zeker ook stofdoeken Uitgeslagen zullen worden. In de hoek, die gevormd wordt door de verbindingsstukken van ziekenafde ling en woonvleugel en welke hoek pre cies negentig graden is, ligt de kapel. ben van deze traditie niet willen afwij ken en projecteerden de kapel in het hart van het totale complex „Bosbeek". Maar behalve traditie hebben voor een centrale ligging ook utiliteitsoverwegin gen gegolden. Bij de projectie zijn de scheppers ervan uitgegaan, dat de ka pelbezoekers over het algemeen meer bedaagde mensen zullen zijn, wie het lopen niet zo gemakkelijk meer afgaat. Het zal een fraaie kapel worden met een afmeting van achttien meter in het vierkant en een tentdak. Het altaar zal een echte offertafel zijn, dus zonder tabernakel, dat naar alle waarschijn lijkheid althans dat is de bedoeling van de ontwerpers in het centrum van de kapel zal worden geplaatst. De aanwezigen zijn dus rondom het altaar gegroepeerd, behoudens kleine gedeel ten, die vrijgehouden moeten worden voor looppaden, o.a. een naar het sa cramentsaltaar, dat gelegen is achter het hoofdaltaar. Deze wijze van aan wezig-zijn (vooral) bij het heilig mis offer vinden wij persoonlijk zeer mooi: de band tussen de priester als middelaar en zo duidelijker mediator bij het Offer en de gelovigen is wel heel bij zonder verzinnebeeld. Teneinde ook de patiënten die op de eerste etage van de ziekenafdeling wor- In elke kloostergemeenschap neemt de Kapel een zeer bijzondere plaats in: het is een plek, die door religieuzen meer dan eenmaal per dag wordt bezocht, vaak ligt zij dan ook in het centrum van •ru kloostercomplex. De architecten ■iholens en Van Steenhardt Carré heb- A&vertentl» Directeur W. N. WOLTZR1NK Bilderdhkstraat bt) de Zjjlweg Haarlem Tel. (K 2500) U92S Inzendingen van huisraad worden dage- UJka aangenomen. Eigen afhaal dienst. Bovenstaande maquette geeft de lezer een indruk van de voorgestelde uitbrei ding van huize „Bosbeek" aan de Glip perweg te Heemstede, die onder leiding van het Amsterdamse architectenbureau Tholens en Van Steenhardt Carré zal worden uitgevoerd. Het hoge gebouw stelt het huidige „Bosbeek" voor, aan beide zijden, waarvan twee paviljoens zijn geprojecteerd, respectievelijk be stemd tot retraitantenafdeling en keu kenruimten. De twee gebouwen, die met elkaar een hoek van negentig gra den vormen, zijn de ziekenafdeling (het meest linkse gebouw) en de woonvleu gel; in de hoek ligt de kapel. Ö»C den verpleegd in de gelegenheid te stellen de verschillende kerkelijke fees ten mee te vieren heeft men in de ka pel een zogenaamd ziekenbalkon ge construeerd, dat vanuit de ziekenafdeJ ling gemakkelijk te bereiken is: de pa tiënten kunnen direct naar de kapel worden gebracht. Deze kapeletage is door middel van een opengewerkte trap verbonden met de eigenlijke kapel, zodat de priester ook daar de Communie kan uitreiken. De keukenruimte en de retraitanten afdeling de twee kleinste gebouwen liggen elk aan een kant en op ge lijke afstand van het bestaande land goed „Bosbeek". Zij zijn door middel van rechte gangen met het huis ver bonden, terwijl het gebouw, waarin de keukens zijn ondergebracht, eveneens middels een gang met het woonpaviljoen verbonden is. De heren Tholens en Van Steenhardt Carré hebben van de ni veauverschillen in het terrein profijt getrokken, want om de verschillende afdelingen te bereiken behoeven de zus ters slechts gebruik te maken van en kele trapjes, bestaande uit een gering aantal treden. De keukenafde ling bestaat uit twee lagen. Par terre bevinden zich de brood- en dien keuken, de kook- en groentekeuken en de afwaskeuken. Op de eerste ver dieping ligt dan ook over de gehele lengte van het ge bouw een refter en een kleine keu ken met een dienst lift. Ook de retrai tantenafdeling heeft twee verdiepingen, op elk waarvan ongeveer twintig retraitantencellen zijn geprojecteerd. Bovendien is er een flinke ruimte die als conferentiezaal en als bibliotheek voor retraitanten kan worden ge bruikt. Uit het vorenstaande is het de le zers wel duidelijk geworden, dat zowel de opdrachtgeefster als de architecten de verbouwing van „Bosbeek" beter is het wellicht te spreken van aan bouw flink hebben aangepakt. De architecten hebben zich naar ons oor deel bijzonder kundig van hun op dracht gekweten: eerstens hebben zij het natuurschoon zo weinig mogelijk schade willen berokkenen en vervolgens een plan ontworpen, dat allerminst sto rend op het landschappelijk schoon werkt. Het uitzicht, dat men vanuit alle gebouwen op de rijke natuur heeft, is steeds weer anders. Het is nu maar te hopen, dat de in stanties de gemeenteraad van Heem stede en de provinciale planologische dienst, die Gedeputeerde Staten van Noordholland moet adviseren hun oordeel omtrent de voorgestelde wijzi ging spoedig zullen uitspreken, want de zusters van de Voorzienigheid heb ben een modern rusthuis meer dan hard hodig. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een reeds negen keer veroordeelde 31- jarige Haarlemmer terzake van oplich ting van een 15-jarige jongen, conform de eis veroordeeld tot één jaar en drie maanden met aftrek van de voorlopi ge hechtenis (ruim vier maanden). De ze straf is hoger dan die, welke de recht bank in Haarlem had opgelegd: deze was n.l. tien maanden met aftrek. In juni j.l. had de man in de Haar lemmerhout een 45-jarige jongen ont moet die het ouderlijk huis was ont vlucht, omdat zijn moeder hem bestraft had. De jongen had zijn spaarbankboek je bij zich en na overleg met de man werd besloten het geld, 110, van de bank te halen. Het tweetal reisde naar de hoofdstad, waar enkele verteringen werden gebruikt. De man betaalde met het geld van de jongen. Hij stuurde de knaap daarna met slechts enkele gul dens op zak weg en verdween zelf met de rest van het geld, dat hij grotendeels in drank omzette. Bij de 31 oktober gehouden aanbe steding voor de aanleg van parkeer- stroken. rijwiel- en wandelpaden langs de Boulevard de Favauge en de Boule vard Barnaart werd het laagst inge schreven door de aannemer B. Smalle- gange te Aerdenhout, voor een bedrag van ƒ205.480, aan wie het werk door burgemeester en wethouders te Zand- voort werd gegund. Reeds maandag 14 november zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. oor Katholiek Haarlem geeft op donderdag 17 november in de gemeentelijke concertzaal zijn traditioneel najaarsconcert. De dirigent, Albert de Klerk, koos wederom twee belangrijke werken uit de koorliteratuur te weten de kantate 140 „Wachet auf, ruft uns die Stimme" van J. S. Bach, en de Requiemmis van Gabriël Fauré. Getrouwe bezoekers der concerten van het koor zullen zich wellicht herinneren dat op het najaarsconcert in 1946 deze dodenmis eveneens op het programma vermeld stond. Kantate 140 et is te betreuren dat de kerke lijke kantates van Bach, zeker wat ons land betreft, geen ge meengoed van het muziekminnend pu bliek zijn geworden. De rijke verzame ling dezer werken, (Bach schreef er meer dan 200, niet meegeteld het grote aantal dat verloren raakte) vormt een niet te omvatten schat van de verheven- ste en diepst ontroerende kunst. De vruchtbaarheid van Bach op dit ter rein, is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de omstandigheid dat op hem de plicht rustte voor kantates ten dienste van de godsdienstoefeningen Bach's tijd was de volgorde in de pro testantse eredienst op zondagen totaal anders dan nu. De kantate nam in die tijd gedurende de eredienst een zeer belangrijke plaats in. Van de tegenwoor dige luisteraar eisen ze echter een ge heel aparte instelling, wanneer ze in concertzalen, kerken of waar ook, maar in ieder geval los van de eredienst, ge zongen worden. Om ze naar behoren te waarderen, moet men wel ietwat ingevoerd zijn in Bach's kunstvormen, waarbij enig be grip van de opbouw dezer composities onmisbaar is. De tekst van de kerk-kantate werd aan vankelijk gevormd door teksten uit de J. S. BACH bijbel en liederen uit de gezangenbun del. Bach week hiervan ai, door ook in zijn kantates geestelijke liederen, aria's en duetten met beschouwende teksten in te voeren. Bij het beluisteren van Bach's kan tates is het van het allergrootste be lang, die vooral te ervaren als een ka rakteristieke stemming, welke recht streeks uit de tekst voortkomt, met an dere woorden de muzikale motieven te beluisteren geheel in harmonie met de geest die uit de tekst tot de hoorder spreekt. De kantate 140, over het lied van Phi- Advertentie Een der grootste expeditiefirma's van Haarlem en geheel Nederland bestelde dezer dagen bij ons haar zesde 1400 kg RENAULT bestelauto in 1955. terwijl haar gehele wagenpark reeds enkele tientallen RENAULTS bevat. Immers: RENAULT is goedkoop in aanschaf, heeft weinig reparatie, lage onderdelen- prijzen en zeer gering brandstofverbruik. Enkele prijzen; 1400 kg bestelauto, compleet t 6900. 1000 kg bestelauto, compleet f 6700. 300 kg bestelauto, compleet f 4190. (brandstofverbruik 1 op 15) 200 kg bestelauto, compleet f 3995. (brandstofverbruik 1 op 17) VERTEGENWOORDIGING VOOR HAARLEM EN OMGEVING: WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056. „Bosbeek", dat ongeveer vijf jaar ge leden door de congregatie van de „Arme zusters van het Goddelijk Kind", beter bekend als de zusters van de Voorzienigheid, werd gekocht om te gelegener tijd te worden ingericht als rustoord, is gelegen in een prach tige omgeving. Het huis werd in laat- achttiende-eeuwse stijl opgetrokken en getuigt ook nu nog van de voornaam heid van de tijd, waarin het werd ge bouwd. Advertentie Gisteravond heeft de Haarlemse ge meentesecretaris, mr. H. E. Phaff, voor de leden van de B.O.I.W. een lezing ge houden over de uitwendige historie van het stadhuis. Mr. Phaff sprak in de so ciëteit van de B.O.I.W. aan de Bakenes- sergracht voor een uiterst belangstel lend gehoor, aan de hand van een reeks unieke lichtbeelden. Een kort vraag gesprek, waarbij vrij diep werd inge gaan op enkele interessante details, be sloot het officiële gedeelte van de avond. Volgende week zaterdagmiddag om drie uur zal de gemeentesecretaris de leden van de B.O.I.W. tijdens een excursie in het stadhuis iets meer ver telen ever de inwendige geschiedenis. In de Grote Houtstraat ter hoogte van het Proveniershuis werd gisteravond on geveer tien minuten voor half elf een militair door een passerende auto aan gereden, nadat de militair tevoren in aanraking was gekomen met een voor bijrijdende bromfietser en daardoor naar links was geweken. De automobilist ver voerde de militair, die schaafwonden opliep aan het gezicht en klaagde over pijn in zjjn arm, naar de Ripperdaka- zerne. De bromfietser is wel afgestapt, maar weer doorgereden voordat de poli tie hem naar de toedracht kon vragen. Hij wordt daarom verzocht zich voor het geven van inlichtingen te melden bij het bureau van de verkeerspolitie in de Lange Wijngaardstraat, evenals eventuele andere getuigen van het on geval. einige dagen nog maar, en met klaroenstoten zal Sint Nicolaas in zijn vertrouwde bisschopsstad worden ontvangen. Zijn komst drukt nu reeds een merk waardig stempel op het stadsleven, op de mensen en in de winkels. De kinderen komen langzamerhand op temperatuur en de sfeer, waarbin nen wij allen zonder menselijk op zicht zo graag toeven, benadert die der gelukzaligheid. Ieder jaar opnieuw groei ik om streeks deze tijd naar mijn eerste klas in de lagere school terug, naar die mysterievolle dagen, waarin mij verteld werd, dat de grote heilige na even het allerheiligenfeest in de hemel te hebben meegevierd op de boot stapte in Madrid en koers zette naar ons lieve land. Ik moet in dat vertelsel blijven geloven, want het ongeloof zou do delijk zijn voor mijn schoonste illu sies. Al weer enkele dagen geleden heb ik met glanzende ogen (en tan den) geknabbeld aan de eerste spe culaas en evenals vroeger heb ik met verlangen uitgezien naar de eerste sinterklaasfiguur, die nog maar schoorvoetend de adverten tiekolommen was binnengestapt. De dagen worden korter en donkerder, de winkels groter en lichter; de stad steekt zich in een feestkleed, dat flonkert en schittert. Ik wil er nog niet in geloven, dat de handel het kinderfeest heeft ver knoeid; ik zoek nog niet achter ie dere vermoeid-glimlachende winke lier een verkapte Sinterklaas, die zijn baard, mijter en staf misbruikt om er rijker van te worden, een simo- nist dus, die zich behaaglijk achter zijn toonbank heeft genesteld. Sint Nicolaas is namelijk ook in Haar lem de wonderlijke bisschop, in wie men misschien wel weigeren kan te geloven; maar het kan zo vreemd niet lopen of diezelfde „men" zal er aan moeten geloven. Daarom wordt het in het Haar lemse met recht een lichtfeest, waar in het ons niet moeilijk zal vallen weer kind te zijn. De straten worden tJOiRNQ— opgetuigd met kronen en fonteinen, met eenvoudige kermis-lichtjes of met een eindeloze rij triomfbogen. Ik wil niet graag spreken van een sprookje, omdat Sinterklaas voor mij geen sprookje is, maar de nog al tijd levende personificatie van de goedheid die ooit als een nederige tabberd de ziel èn het lichaam van een echte Sint omhuifd heeft. Wij trekken zo langzamerhand nu de stad in om onze inkopen te doen; wij willen zelfs de schoenen bij de centrale verwarming niet leeg laten staan en wij halen de schou ders op voor de simpele zielen, die er dit jaar niets aan willen doen, omdat zij zich met dat kinderspel niet wensen in te laten. Natuurlijk zijn ook die mensen weer present ik heb ze van de week ontmoet en zij beschouwen zich de ver lichte geesten van onze moderne tijd. Maar vindt u het dan niet merk waardig, dat die verlichte geesten dissoneren in een verlichte stad? eemstede heeft intussen ge zorgd overigens tegen wil en dank voor een spannend feuilleton in de kranten, dat zeker geen sprookje is. Op het ogenblik, dat deze regels zwart op wit worden gezet, is het befaamde hert uit Groe- nendaal nog steeds op tournee en het vriendelijke dier, dat in de verte familie van Bambi moet zijn, neemt het er eens goed van. Met een ge liefd germanisme mogen we nu vaststellen, dat er in Kennemerland een ware hertenkamp is ontstaan. De wildste verhalen doen de ronde en het wild in de duinen heeft er maar plezier om. Het schijnt, dat de redeloze duinbewoners niet zo zonder rede zijn. dat zij hun jongste aanwinst, het Groenendaalse hert, er op uit sturen om boodschappen te doen. In Velsen is zes-ender reeds bij een winkel-gesignaleerd en er gens moet een groenteboer nog zitten wachten op het geld, dat het hert aan groenten heeft verorberd, er wordt zelfs gefluisterd, dat het dier geschaterd heeft om al die hardlopers, die meenden hem te kunnen vangen. Wij leven nu in de dagen van de St.-Hubertusjacht, maar enkele da gen geleden is het parool uitgege ven om niet op het dier te jagen. Probeer het hert te lokken en te voeren, is het devies: ik betwijfel echter of het dier aan de bedoelin gen van dat aanlokkelijk devies zal beantwoorden. Ik geloof eerder, dat het de mensen voert, maar dan naar een triest échec. Helaas heeft de ranke zwerver (nog) geen kans gezien het Noord zeekanaal over te steken, want ik gun hem zijn vrijheid, zolang er geen mensen zijn, die hem met ver stand en geduld en zonder gejaagd heid weer in Groenendaal kunnen terugbezorgen. Och ja, ik weet het wel, als Sint Hubertus nog geleefd had, was het geweide hert reeds lang gevangen, want ook hij was immers een ge wijd man? Maar zijn die er nu niet meer?. GABRIËL FAURÉ lippe Nicolai „Wachet auf, ruft uns die Stimme", was bestemd voor de 27ste zondag na het Drievuldigheidsfeest, een zondag die overigens in de bouw van het kerkelijk jaar slechts zelden voor komt. Alleen wanneer pasen heel vroeg valt, zoals tijdens Bachs cantoraat in 1731 en 1742, kómt deze zondag tot een kerkelijke viering. Het Evangeliever haal ging toen blijkbaar over de toen wijze maagden die met hun met olie gevulde lampen de komst van de brui degom verwachten. In verband daarme de behandelt de inhoud van de kantate de „Mystieke bruiloft van de ziel met Christus." Het stuk opent met een groots opge zette koorkoraalbewerking van het eer ste vers uit het lied, „Wachet auf", waarbij de cantus-firmus melodie in de sopraan ligt. In een kunstige bewer king strengelen de andere stemmen en het orkest zich hier om heen. In no. 2 schildert Bach in een recitatief, dat door de tenor-solist wordt voorgedra gen, de stemming van gespannen ver beiding bij de komst van de hemelse bruidegom. In een prachtig duet van sopraan en bas vraagt de sopraan in het derde onderdeel dezer kantate „Wann kommst du mein Heil?", waar op de bas telkens herhaalt „Ich kom- me, dein Heil". No. 4 geeft het tweede vers van het koraal uit het lied, „Wa chet auf," nu echter alleen door de te noren gezongen als melodie tegen een achtergrond van violen en continuo. De intrede van de bruid in de bruiloftszaal wordt in no. 5 door de bas recitativisch verhaald, hetgeen in no. 6 wordt ge volgd door een enigszins feestelijk, geestelijk liefdes-duet, gezongen weder om door sopraan en bas-solist, spreken de over het geluk en de schoonheid die heersen in de hemelse bruiloftzaal. In dat prachtige duet bereikte het compo sitorisch kunnen van Bach een hoog tepunt. Tenslotte wordt het werk besloten met een homophone (d.i. gelijkluidende) ko raalzetting van het derde vers uit het lied, „Wachet auf," dat luidt: „Gloria sei dir gesungen, mit Menschen und englischen Zungen." et opzet hebben wij betrekkelijk uitvoerig geschreven over Bachs werk, omdat wij menen dat dit stuk moeilijker zal aanspreken dan het Requiem van Fauré, waarvan stemming en strekking uiteraard bij het publiek dat de concerten van Koor Katholiek Haarlem bezoekt, meer vertrouwd mag verondersteld worden. Mede omdat het koor dit sublieme werk reeds eerder heeft verklankt, menen we te mogen volstaan met een beknopte beschrijving. Fauré schreef het Requiem naar aan leiding van de dood van zijn moeder. Ofschoon het kwalitatief een zeker zo hoge graad bereikt als de gelijknamige werken van Mozart, Berlioz en Verdi, verschilt het toch hemelsbreed hiervan. De enorme dramatiek van het Dies Irae sprak de fijnbesnaarde kunstenaarsziel van Fauré niet aan. Hij heeft dit on derdeel van de Reqiemmis dan ook niet gecomponeerd. Uit het hele werk spreekt meer de zachte vertroosting, de ernst en de stille smart. We denken slechts aan het verheven en edele „Pie Jesu" door de sopraan-soliste voorge dragen, het schone en gedragen Agnus Dei", en het vertroosting schenkende „In Paradisum deducant te Angeli' Een Franse schrijver heeft dit Requiem een „Berceuse de la mort", genoemd. Hij had het niet mooier kunnen karak teriseren, want het is inderdaad met de onvergelijkelijk schone muziek in dit genre een „wiegelied van de dood." Moge tenslotte hier een opwekking vol gen voor velen, om te gaan luisteren naar twee meesterwerken uit de mu ziekliteratuur. Het koor met de dirigent Albert de Klerk, de solisten Leny Schin- deler sopraan; Han le Fèvre, tenor; Hans Wilbrink, bas; Kees Bornewasser, orgel en het N. Ph. Orkest zal ongetwij feld zijn beste krachten geven, tot het verkrijgen van een zo schoon mogelijk klinkend resultaat. JAN LAARVELD De leden van Geloof en Weten schap te Haarlem is gisteren aan getoond, dat het schijnbaar con trasterende element in de naam hun ner vereniging inderdaad slechts schijnbaar is. Pater dr. Zeno O.Cap., belichtte in een lezing over John Henry Newman speciaal de synthese, die deze moderne kerkvader had gevonden tus sen geloof en wetenschap, een syn these, die vervat is in zijn conclusie, dat het verstand geen overheersende invloed mag uitoefenen op het terrein van het geloof. De verhouding tussen geloof en wetenschap geeft stof tot conflicten. Newman heeft een studie gemaakt van de weg, die tot zekerheid leidt op n'importe welk terrein en tenslotte vastgesteld, dat door de kracht van het logisch sluitend bewijs zelden of nooit iemand tot de waarheid is ge voerd. Die weg wordt de mens aange geven door zijn vermogen, om uit al lerlei willekeurige gegevens, zoals waarschijnlijkheden, ervaringen en ver moedens, absoluut zekere concusies te trekken. Zo ongeveer kan men wel de kern omschrijven van de uiteenzetting, die pater Zeno in de Stadsschouwburg gaf over het leven en werken van kardi naal Newman. De spreker schetste uitvoerig de levensloop van „het groot ste genie, dat de Anglicaanse kerk heeft voortgebracht". Newman heeft zich in zijn jonge priester jaren, toen hij dus nog bedienaar was van de Engelse staatskerk, laten meeslepen door het rationalisme, dat in de jaren 1830 diep wortel schoot in Europa. Het kwam bij hem neer op vrijdenkerij in een milde graad. Een reis, die hij ondernam naar het middellandse zeegebied, was de aanleiding tot de latere Oxfordbewe- ging. Vooral na zijn reis wijdde hij vele jaren van studie aan het pro bleem: geloof en wetenschap, waarvoor hij tenslotte de oplossing vond. Zijn zienswijze is neergelegd in het boek werk „Essay on the development of christian doctrine", waarin hij het sta tische geloof en de dynamische weten schap in een juiste verhouding tot el kaar stelt. Hij komt tot de bevinding, dat beide elementen nooit in tegen spraak met elkaar kunnen zijn. Verdere studiën brengen hem tot de overgang naar het katholicisme. Hij wordt tot priester gewijd en brengt d~ orde der Oratorianen naar Enge land over. Veel miskenning heeft hij daarna, ook van katholieke zijde, nog moeten ondervinden alvorens hem de hoge eer van het kardinaalschap werd vergund. Pater Zeno stelde nog spe ciaal de gehoorzaamheid in het licht, die Newman steeds betracht had aan het kerkelijk gezag, ook wanneer hij er van overtuigd was, dat de kerke lijke overheid in het ongelijk stond. „Het is deze gehoorzaamheid, die ka tholieke intellectuelen nog van hem kunnen leren, onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid aan een hoger gezag, dat vaak wordt uitgeoefend door jongere personen". Newman leert intogenheid en simpele ernst. Pater Zeno beantwoordde nog een drietal vragen, die vanuit het audito rium hem werden gesteld en mocht daarna de dank aanvaarden van de voorzitter, mr. F. Vorstman, die hem in een gevat slotwoord namens de aanwezigen grote erkentelijkheid be tuigde voor de leerzame lezing. Advertentie mcia ctii 6L- H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, a.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozel: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. U. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg). 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur, 18 u. Avondmis. HH. Petrus en PauJus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, fi, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. HAARLEM Donderdagavond 17 november om 8 uur belegt het wijkcomité Haarlem- Oost een openbare vergadering, die gewijd is aan de jeugdproblemen. De bijeenkomst vindt plaats in het paro chiehuis Teylerplein-Amsterdamstraat. Na de pauze zal een forum vragen be antwoorden betreffende de jeugd, de baldadigheid etc. Het forum staat onder leiding van de heer S. Heyers, gemeentelijk inspecteur voor de lichamelijke opvoeding. Voorts hebben zitting het gemeenteraadslid mevr. v. d. Wall-Duyvendak, de heer W. van Liemt, voorzitter van de Haar lemse Jeugdraad, de heer A. Sandtke, lid van de jeugdcommissie van de K.N.V.B., en drs. W. Hazevoet, advi seur van B. en W. inzake de maat schappelijke opbouw in Haarlem. O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3