met melk meer mans Invalide zich kinderen in vakantieoord voelen door hun gebrek verbonden Berenvlees E Vooral geen opdringerigheid in onze omgang met andersdenkenden A Juliana Regina beelden uit het leven van het Koninklijk Gezin 'V< a zes weken: meer zelfvertrouwen Verhouding katholiekniet-katholiek II Misvattingen vaak door eigen schuld Verkeerstoezicht op buitenwegen door marechaussee 9 7 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 PAGINA 5 De kinderkopjes op de kinderzegels, die van nu af weer in groten getale onze brieven gaan sieren, zijn van échte kindertjes. Kinderen, wier uiterlijk en expressie een paar honderd jaar gleden door de portretschilder zijn vastgelegd. Zij zijn nu de pas sieve medehelpertjes, om de geringe centenbedragen, de „plusjes" "Oven het vaste zegelbedrag, die duizenden en duizenden malen aan eet postkantoor neergeteld worden door ons allen, tot een miljoenen bedrag te maken, waarvan ongekende groepen kinderen in het hele tand profiteren. Inderdaad, in hun veelzijdige nood vrijwel ongekend door de buitenwereld. De kinderbescherming, die zich het lot aantrekt van kinderen, die bedreigd zijn, hoe dan ook, door gebrekkigheid, 'taor ziekte, door verwaarlozing, door geestelijk onvermogen, door |emis, werkt grotendeels achter de coulissen van het openbare leven. Soals alles wat met leed en pijn te maken heeft zich liefst terugtrekt. Verzet tegen bouw van keukens in Ambonezen- woonoord Negen gezinnen verplaatst Dader van aanranding te Lopik aangehouden Monument voor Dante Ziekenfondspremie Minister Suurhof vraagt S.'E.R. advies Begrijpelijke ergernis Meer kunnen we niet!" Voorstel van de K.N.A.C. y-'- Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Automobiel Club heeft, naar aanleiding van het feit dat ook de re gering met toenemende bezorgdheid de ontwikkeling van het verkeer volgt en in het bijzonder haar aandacht schenkt aan de stijging der ongevallen welke daarmede gepaard gaat, er in een adres aan de raad van ministers op gewezen, dat het verkeerstoezicht niet intensief genoeg kan worden uitgeoefend. Het is algemeen bekend, aldus de K.N.A.C., dat in het bijzonder het ge brek aan voldoende geschoold perso neel en de onmogelijkheid dit op korte termijn aan te trekken, een snelle op lossing in de weg staan. Men zou wel licht hierin zeer spoedig verbetering kunnen brengen door desnoods tijde lijk op de buitenwegen gebruik te ma ken van de diensten van de Koninklij ken Marechaussee en wel in het bijzon der van die groepen, welke nu reeds in het bijzonder belast zijn met het toe zicht op het militaire motorisch verkeer. Dit apparaat surveilleert reeds geregeld NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederland» Zuivelbureou, 's Grovenhage leidster neemt de guitaar en de aandacht van de jongens spant zich, ook van die in zijn invalidenwagentje. outillage is daarop ook ingesteld. De K.N.A.C. heeft met aandrang aan de raad van ministers verzocht in de door haar aangegeven zin te besluiten. DE PASSIEVE PLUSJES Negen Ambonese gezinnen zijn van ochtend uit het Ambonezen-woonoord Vlissingen (Havendorp) overgebracht naar het woonoord Burghsluis op Schou wen. Van het commissariaat voor Am- bonezenzorg vernemen wij over deze op de buitenwegen; de noodzakelijke overplaatsing het volgendeTerwijl de bouw van gezinskeukens, die in de Am- bonezenwoonoorden moeten worden ge bouwd om het voor de Ambonezen mo gelijk te maken voor zichzelf te zorgen, overal elders zonder moeilijkheden en in enkele woonoorden zelfs met de daadwerkelijke medewerking van de bewoners verloopt, stuitte deze in het woonoord Vlissingen (Havendorp) op verzet. Dit verzet gaat uit van een klei ne minderheid van de bewoners, die lid zijn van de Partai Nasional Ma luku Selatan. Het bleek niet mogelijk deze minderheid tot andere gedachten te brengen. Toen dit verzet, dat zich aanvankelijk alleen in woord en hou ding openbaarde, zich ging uitstrekken tot het ongedaan maken van voorbe reidende werkzaamheden voor de bouw van de keuken en tot oedreiging van de arbeiders, moesten maatregelen worden genomen. Het moest onaanvaardbaar worden geacht door voortzetting van de bestaande politiebescherming de bouw mogelijk te maken. Daarom werd besloten deze groep bij wijze van correc tie over te brengen naar het woonoord Burghsluis op Schouwen. Hiermede werd tevens tegemoet gekomen aan een verzoek, dat reeds eerder door de goed willende bewoners was gedaan om krachtiger stelling te nemen tegen een groep, die voortdurend een gevaar vormt voor de orde en de rust in het woonoord. De overbrenging is vandaag geschied. Zij is zonder incidenten verlopen. is er te weinig algemene ders maar er°°T de leidsters - en lei- Oers, rnaar er zijn uiteraard veel meer vrouwelijke krachten in dit zorgende Werk die tussen deze kinderen leven ®n hen bemoederen met een toewijding en een opgewektheid, die respect af dwingen. Want de kinderbeschermings tehuizen en inrichtingen, die in Neder land voor 95 pet. in particuliere handen *ijn, die stuk voor stuk moeten woeke- ren met de subsidies, die ze ontvangen ®h jaarlijks juichen als het „postzegel- Seld" binnenkomt, willen hun leidsters J761 zo veel mogelijk bieden, maar dat ekbare begrip is aangepast aan de ma- jeriële omstandigheden. En zoals in al- i® onmisbare, nederige diensten is ook 5ler het salaris niet aan de hoge kant. «ovendien liggen veel tehuizen en in- f'chtingen ver van de grote stad en het vertier. 2o bijvoorbeeld de vakantiekolonies, ten der meest populaire onderdelen van ?e kinderbescherming. Iedereen weet !Jat dat is, en de „bleekneusjes" uit de v-ad die een 'paar weken aan zee of in r® bossen „gezondheid opdoen" spreken Makkelijk tot de verbeelding. Met iedereen weet echter, dat er ?"Uls kort ook een speciaal koloniehuis voor gebrekkige jongens en meisjes, [J1® met de anderen niet mee kunnen ®°en, maar die zo'n „uitje" juist daar in nog veel harder nodig hebben. *"®t is eigenlijk ontstaan door een tra- fjsch toeval. De heer Berkhoff, direc- ?hr van het „Centraal Genootschap", Jat een twaalftal koloniehuizen voor k'akke kinderen heeft, zag op een dag an het strand tussen de blij rondsprin gende jongens en meisjes van het te- Jbs aan zee een jongetje, dat in beu- |j®ls liep. Op een gegeven moment kon stakkerd niet mee toen de anderen ®gdraafden en het radeloze verdriet, aarvan deze volwassene toen getuige deed de gedachte bij hem opko- s7.®n, om een apart vakantiehuis te r'chten, heel alleen voor in hun bewe- j hgen gehandicapte jongens en meis im- Uit die ingeving is te Epe op de ®'Uwe, in een prachtige, rustige na tuur, het huis „De Bijsterbosch" ont staan, waar sinds enige tyd het experi ment in volle gang is, en waar wij op een zonnige herfstochtend met de kin deren mee genoten hebben van het brok levensvreugde, zuivere lucht en bevrij ding uit hun min of meer gekooid be staan, dat ze hier vinden. Ze kunnen geen van allen alles wat een ander kind kan, dus ze voelen zich hier allemaal gelijk, van één clan, wat een vanzelfsprekende verbondenheid geeft. Ze accepteren eikaars gebreken met een volstrekt zuivere realiteitszin en het jongetje, dat niet lopen kan, al leen maar kruipen, vindt er niets deni- grerends in, dat de anderen, in beugels, op krukken of in een wagentje hem „konijn" noemen. Er is hier geen riva liteit tussen hen die al zo vroeg weten l Üf lUt hoe wreed het leven je achteruit kan gi. zetten en de anderen, die gaaf zijn van HLo lijf en leden. Ze hoeven hier voor nie- j x mand hun gebrek te verbergen en er «s, i zich niet minderwaardig om te voelen. Ze durven hier dan ook meer dan an- IlisSlllMHafe? ders. Ze zien wat hun makkertje, óók Cl s gehandicapt, er van maakt en dat prik- xs ragg|Sj kelt ze om zich méér in te spannen en -IfPIlaMliyaIS*A. I. de eigen, vermeende grens te over- schrijden. Ze oefenen hier, onder gelij- WÊÊÊÊÊÊÊ ken, voor wie ze niet onder willen doen, jfcf' "f: W s» hun geestelijke wilskracht meer dan dat thuis gebeurt, waar ze het zorgen- Dit meisje, dat zich nauwelijks bewegen kan en zo zelden „uit" is, geniet van kind zijn, in zijn stoel beziggehouden met handenarbeid en boeken. Het ont breekt hun thuis begrijpelijk, zeker wanneer ze in stad wonen -aan li chaamsbeweging, aan een zich vrij ui ten met alle beweeglijkheid, die ze kun nen opbrengen. Daarom zijn de zes weken in „De Bijsterbosch" in een kleine groep bijeen tussen veel verzorgsters, die volop tijd en aandacht hebben om ze aan de hand mee te nemen, mee te dragen of in een wagentje te duwen, een weldaad. Op het grote grasveld, ingesloten door bos, grenzend aan het landhuis je, dat als koloniehuis is ingericht, spelen de kinderen zoals hun hart het hun ingeeft op deze zonnige, stille herfstochtend. Hinkend dartelt er een met de honden, een paar meisjes en jongens zitten met de leidster op het gras rond een tafeltje en zijn druk be zig met knippen en plakken. Een ver zorgster is met wat jongens bezig om plaggen te steken van mos en dophei, al het nieuwe, dat ze hier vindt. border,"™ f'j op postinrichtingen in Nederland een begin gemaakt tioee verko°P van de kinderzegels 1955. De zegels ziin uitgevoerd in tijn 2 len, koyerdiepdruk. De waarden, voorstellingen en hoofdkleuren (1610;fioT, ct' wiliem van Loon, geschilderd door Dirck Dirckz. Santvoort toon 3,rZVl' L+ 3 ct jongensportret, geschilderd door Jacob Adriaans- Si i' (1608-1651): rood. 7 5 ct. meisjesportret van een onbekende Adrimee$lfIL b™ln\ 10 5 ct- Philips Huygens, geschilderd door an Hanneman (16011671): blauw. 25 8 ct. Constantijn Huygens, geschil derd door Adriaan Hanneman (1601—1671): paars. waarmee ze in een grote zandbak een tuintje aanleggen. Een der jongens doet met zijn volle belangstelling mee, liggend op de deken, waarop hij zo juist is neergelegd, twee anderen volgen de bedrijvigheid vanuit hun in validenwagentje. Een der leidsters neemt een brok groeisel, dat ze heeft uitgestoken, mee naar een spastische jongen, die vanuit zijn wagen toekijkt en wijst hem op het fijne bekertjes mos. Hij zegt niet veel, hij is er alleen maar. Maar het is te voelen, hoe in tensief hij meedoet in al zijn lichame lijke passiviteit met dit heerlijke on gekende en vrije, dat hij opslorpt. Dan neemt een van de leidsters een guitaar. De kinderen vormen een groep, een paar worden er naar toe gedragen, de wagentjes er naar toe gereden. Het gaat allemaal zo rustig en makkelijk alsof het de gewoonste zaak van de we reld is, dat deze engelbewaarders er zijn en geruisloos, precies op het mo ment dat het eigen vermogen tekort schiet, steun geven. Ze zingen, eerst wat schuchter, maar al gauw losser, naarmate ze elkaar meenemen. Het is oefenen, want de groep, die er al vijf weken is, zal spoedig vertrekken en te voren wordt er een afscheidsmiddag gegeven met gezamenlijk optreden voor genodigden. Om het zelfvertrouwen te stimuleren, het leren durven, waarmee hier, naar is gebleken, zo'n uiterst waardevol begin is gemaakt. „Ik kan iets", dat is de enorme psychische winst, waarmee ze na zes weken in dit heerlijke vrije bestaan naar huis terug keren. Om in de huiselijke kring weer opnieuw ontvangen te worden, door een moeder, die ook is uitgerust nu ze de voortdurende zorg voor haar groot wa genkind eens uit handen heeft kunnen geven, wat ook zijn goede kanten heeft. Hoe vindt men in het hele land deze jeugdige gehandicapten, die niet altijd de school kunnen bezoeken omdat ze aan hun stoel gekluisterd zijn? Tenzij dan in Amsterdam de Mytyl school. In Rotterdam is het mevrouw Boers, die er zich zomaar voor in heeft gezet om ze op te sporen. Overal elders is het de taak van de 600 plaatselijke vere nigingen van het Centraal Genootschap. A. Bgl. De Rijkspolitie te Lopik is er in ge slaagd de dader aan te houden die daar ongeveer veertien dagen gele den een wielrijdster heeft aangerand. Het is de 18-jarige P. van der A. uit Schoonhoven, die een bekentenis heeft afgelegd en vanochtend ter beschik king van de officier van justitie te Utrecht is gesteld. De Italiaanse premier Segni heeft blijk gegeven van volledige instem- ming met een plan van de 74-jarige Italiaanse schrijver Giovanni Papini voor oprichting van een monument in Rome voor Dante Alighieri, aldus blijkt uit een ingezonden stuk in de Giornale d'Italia, die de laatste tijd krachtig propaganda maakt voor het denkbeeld van Papini. en paar dagen geleden moest de dierentuin in het stadje Randers op Jutland wegens economische moeilijkheden sluiten, en een slager uit Aarhus, ook een stad op Jutland, kocht de beren en wilde varkens voor een zacht prijsje op. Gisteren adverteerde hij sappig be renvlees in de kranten. Maar de slager had „vergeten" het vlees te laten keuren en toen bijna alles uitverkocht was, ver scheen de keuringsdienst ten tonele en controleerde het restje. Het bleek toen, dat zowel het beren- als het varkensvlees met trichine geïnfec teerd was, iets wat in Denemarken in geen 26 jaar gebeurd was. De slager was in staat de namen te geven van enige van zijn klanten, die het gevaarlijke vlees gekocht hadden. Het vlees werd door de po litie bij de zemensen weggehaald. Maar sommige kopers waren aan de slager onbekend en via de radio is aan hen een waarschuwing uitge gaan het vlees, dat zeer gevaarlijk voor de gezondheid is en typhus- koorts kan veroorzaken, niet te con sumeren. In ons vorig artikel (men zie ons blad van gisteren) zijn wij begon nen met de beantwoording van de De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de S.E.R. ad vies gevraagd over de vaststelling van de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1956. De Sociale Verzekeringsraad heeft de minister voorgesteld de premie te bepalen op 4,2 pet. De S.E.R. besloot vrijdag aan een commissie onder leiding van ir. H. Vos te verzoeken het advies voor te be reiden. Deze commissie heeft ook vo rige jaren dit onderwerp behandeld en is gemachtigd bij eenstemmigheid recht streeks namens de raad het advies uit te brengen. vraag, wat de juiste apostolische hou ding is jegens onze niet-katholieke landgenoten. Wjj hebben dit gedaan aan de hand van de ontleding van de geloofsdaad in drie elementen. Bij de behandeling van het eerste element, het inzicht van het verstand met annex daaraan de redelijke geloofsverantwoor- ding, kwamen wij te spreken over de waarheidselementen welke wij in de overtuiging van andersdenkenden aan treffen en welke daar soms gaver be waard worden dan bij ons. Die waar heidselementen zijn vaak gerede aan knopingspunten voor het gesprek. Hoe belangrijk in verband hiermee de beklemtoning van sommige ge loofspunten is moge aan de hand van twee voorbeelden worden toegelicht. Uit reactie op het protestantisme hebben we sommige geloofspunten een klemtoon gegeven die ze niet in die mate bezitten. Neem bijvoorbeeld ons kerkbegrip. Door de protestantse leer van de onzichtbare kerk hebben we ons laten verleiden alsmaar de zichtbare Kerk op de voorgrond te plaatsen, min of meer met verwaarlozing van het onzichtbare element in de Kerk (het mystieke lichaam van Christus). Wan neer we nu het onzichtbare beklem tonen (zonder natuurlijk het zichtbare te verdoezelen), dan hebben we een aanknopingspunt met de onzichtbare kerk van de protestant. Een ander voor beeld: de protestant benadrukt de sou- vereiniteit van God en Christus. Hij meent dat dit punt in de katholieke leer niet voldoende tot zijn recht komt en dat met name o.a. de verdienste lijke werken van een katholiek te kort doen aan Christus. Door erop te wijzen, dat onze goede, verdienstelijke werken een loutere gave zijn van God, dat wij ze slechts kunnen stellen uit kracht van Gods genade en dat ze alleen maar waarde hebber, in eenheid met Christus' kruisdood, ga? wij de protes tant als het ware tegemoet. Hij gaat inzien, dat hij tot nog toe op dit punt een verkeerd idee had van het katho licisme en de brug is gelegd voor een welwillende kennismaking met het katho licisme in zijn geheel. We moeten dus niet alleen een neen spreken, maar een ja en een neen. Een neen aan de ketterij. Een ja aan het waarheids-ele ment in de ketterij. Uit reactie is vroeger vaak eenzijdig een louter „neen" gesproken. In het bewustzijn de volle waarheid te bezitten, hebben we het standpunt van de andersdenkende (en met name bedoel ik hier de protestant) dikwijls onderschat en te weinig rekening ge houden met het positieve geestelijke bezit van een protestant. ls tweede element kunnen we in de geloofsdaad onderscheiden de vrije toestemming van de wil. Het is niet alleen het verstand, het inzicht, dat iemand tot het geloof brengt. Het geloof eist de vol komen overgave van de gehele mens. En de mens is meer dan ver stand. Ook de vrije wil en gevoelsfac- toren spelen, een grote rol. God respec teert in alles de vrije wil, zelfs als de mens deze wil misbruikt ten kwa de. Daarom ook hebben wij, ménsen, deze vrije wil te respecteren. Dwang en opdringerigheid in de geloofsverkon diging en in onze omgang met niet- katholieken zijn dus uit den boze. Ons geloof en ons leven als gelovige moeten hier voor zich spreken. Het gedrag van een katholiek zal dik- wijls beslissend zijn voor sympathie of afkeer van de niet-katholiek ten opzich te van de Kerk. Sommigen beginnen het katholieke geloof te onderzoeken uit oprechte hoogachting voor de princi piële houding van een katholiek, van wege de sfeer in een katholiek gezin. Anderen daarentegen worden afgesto ten door de oppervlakkigheid, kleinbur gerlijkheid, het slordig bidden en de oneerbiedigheid van zovele katholieken. Ook veel bekeerlingen blijven zich hier aan ergeren. Vooral het bidden van een katholiek stoot de niet-katholiek dikwijls af. Er wordt een beweging gemaakt die enigs zins lijkt op een kruisteken, dan wor den de gebeden afgeraffeld. Het rozen kransgebed lijkt dikwijls meer op het ratelen van een mitrailleur dan op bid den. „Je krijgt het gevoel", zegt Ge rard Brom, „dat je bij 't bidden van de rozenkrans in een stoet loopt, die achter geraakt is en waar je gere geld op de hielen wordt getrapt". Het bidden van een Weesgegroet lijkt dik wijls op een versleten dubbeltje, of een verfrommelde zakdoek. „Hoe ls het toch mogelijk, pater, dat men aan deze uit het hoofd geleerde gebeden enige waarde hecht. Men lepelt ze me chanisch op, zonder te denken by het geen men eigenlijk bidt.... Als men de gewone mens vraagt of ze wel weten wat ze bidden, is het negen van de tien keer zó, dat ze het zelf niet weten. Ik heb zelf helemaal alleen bij de dood kist voor Vader gebeden, een onsamen hangend gebed, maar uit de grond van mijn hart en ik ben er van over tuigd dat dit véél en véél meer waarde heeft dan het massaal opdreunen van gelegenheidsgebedjes" (Uit een brief van een niet-katholiek). Het Katholicisme wordt door vele niet-katholieken gezien als een verou derd iets. Rooms betekent naïef, kin derlijk. Bjj rooms denken vele anders denkenden nog direct aan lelijke heili genbeeldjes met wat bloemen en een brandend kaarsje of een electrisch lampje. En men glimlacht hierover. In een boek (Pelgrims naar de Una Sancta) waar een 70-tal mensen hun bekering tot de katholieke Kerk be schrijven, komt dit herhaaldelijk naar voren. „Wij waren verbaasd, wanneer wij hoorden, dat wetenschappelijke man nen katholiek waren" p. 399, „Ik was het volkomen eens met haar, die zeide niet te kunnen begrijpen, dat een ont wikkeld mens katholiek kon worden „Hoe is 't mogelijk dat zo iemand (een katholiek) nog dat voor mij versle ten geloof aanhangt, wat een achter lijke sukkel, wat een zielepoot eigen lijk; hoe kan nu een ontwikkeld mens zich daarbij nog thuis voelen? p. 399. j—v e buitenwereld leeft graag mee J J met het koninklijk gezin en de talloze opnamen, die gemaakt worden in Paleis Soestdijk en daai bui ten, geven daartoe ruimschoots ae ge legenheid. Maar het leven gaat snel en de prinsesjes worden groot, de ene ge beurtenis verdringt de andere. Dat er vaart men wanneer men het laatst ver schenen fotoboek „Juliana Regina" doorbladert, het zevende deeltje van de Oranjekroniek, gewijd aan alle ac tuele gebeurtenissen rondom het ko ninklijk gezin. In deze aflevering vindt men bijzonder aardige foto's van o.e Koningin bij haar officiële verplichtin gen en werkbezoeken, o.a. in het Twents Juliana-ziekenhuis, aan de E. 55 en bij de officiële ontvangst van Keizer Haiie Selassie. De Prins ziet men tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika en de prinses jes zijn vereeuwigd bij de paarden sport, bij hun eerste officiële verrich tingen en temidden van hun klasge nootjes. Ook is de eerste officiële foto van de kroonprinses in avondtoilet op genomen. Deze thans 7-delige kroniek in woord en beeld, samengesteld door D. Wijnbeek en uitgegeven door Hol- landia, Baarn, waarmee in september 1948 een begin werd gemaakt, is ui*- gegroeid tot een bijzonder levenaig herinneringsboek, dat de hartelijke verbondenheid tussen vorstenhuis en volk vanuit het bedrijvige daagse leven op sprekende wijze weerspiegelt. Dit is ook de voornaamste oorzaak dat kinderen van niet-katholieke ouders, die van jongs af vrij worden gelaten wat betreft de godsdienst, van alles mogen worden al was het mohammedaan, maar niet katholiek. De katholieken zijn door hun klein burgerlijkheid, hun onpersoonlijkheid, hun geisoleerd-zijn, hun gebrek aan cultuur en beschaving dikwijls zelf de oorzaak van deze misvatting. Natuurlijk, de andersdenkende heeft ook schuld. Hij spreekt heel dikwijls een oordeel uit over het katholicisme, terwijl hij het niet kent. Zelfs de ont wikkelde niet-katholiek kent het katholi cisme dikwijls niet. „De katholieke godsdienst hielden wij, niet-katholieken, voor verouderd en onhoudbaar, zonder er iets van af te weten" zegt een be keerling. (p. 403). Een groot deel van de schuld ligt echter bij ons. Richtinggevend mogen hier zijn Jezus' woorden: „Zo moet ook uw licht voor de mensen schijnen, opdat zjj uw goe de daden zien en uw .vader in de hemel prijzen" (Matth. 5, 17). e belangrükste factor in de ge loofsact is nog niet genoemd. Al bezat iemand het verstand van een Aristoteles en de wils kracht van een Stoïcijn, zonder Gods genade kan iij niet tot het geloof komen. God moet de geest ver lichten en de wil versterken. Hij alleen maakt de waarheden aantrekkelijk en voert de mens over zijn eigenzinnig heid, zijn tegenzin heen naar de vol ledige overgave. In een moderne roman las ik het volgende „Elisabeth jij, die gelooft, jij die het weet zeg me in Godsnaam: wat is geloof?" Ze knikte. Toen zei ze langzaam: „Dat is, jarenlang opklauteren tegen een oneindig hoge ladder en dan, wan neer je afgemat helemaal aan de boven rand bent aangekomen en je vast grijpt om je op te trekken, een stem te horen, die zegt: „Laat los. Laat je vallen!" Je weet, hoe je je uit alle macht vastklampt, als een ladder dreigt om te slaan. Maar geloven dat ls, haar in je duizeligheid achterover laten vallen je in de afgrond laten slingeren en ervan overtuigd zijn, dat daar beneden een sterke hand je opvangt "Ja> zei hp. Ik wil geloven Maar ik kan het nietIk wou, dat ik de wil had om te kunnen gelo venMeer kan ik niet!". Ze kwam naar hem toe. „Dat is voldoende, zei Ze. Meer is van niemand ooit verlangd. Meer kun nen we toch ook niet!" (Uit Sven Stol- pe in „Spel tussen de coulissen" p. 270.) Inderdaad, meer kan de mens niet. Alleen Gods genade kan de mens ver der brengen. Daarom behoren wy katholieken te bidden om die genade. Wjj moeten bid den dat onze niet-katholieke broeders en zusters mogen „zien". Heer, wees Koning over hen die door dwalingen misleid of door scheuring van ons gescheiden zijn, breng hen te rug tot de haven der waarheid en een heid van geloof, opdat het weldra wor de één kudde en één Herder. P. BARTH. SLUIJS O.F.M. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5