Tussen ambtenarij en efficiency (I) Er ontbreekt nog te veel duidelijke „planning5' aan Visserijgolf Het boekje van de ambtenaar is vaak een duistere zaak Kort geding in Haarlem over niet nakomen van C.A.O. Stijgende prijs door minder rond vis-aan voer Zilveren jubileum in Sint Liduina-parochie Vlam-onderzoek bij Hoogovens L GEVAREN OP DE WEG Nederlandse zwemsters naar Moskou Hoe de dienaren van de overheid een rat plegen te vangen... Naar Corsica met Henk du Mée Vlaardingse rederij veroordeeld Uitvoer van zeevis iets gestegen Tweede proef oven in gebruik genomen Geen totaalbeeld SLEUTEL WEG? Van kastje naar de muur „We doen maar wat" Lezing met kleuren dia's in Minerva Sri,:™..::" i88= ',85= 88= 8»? - ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 PAGINA 9 „DE SLEUTELSPECIALIST" WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar RADIO MOORS HEEMSTEDE St.-Nicolaas op de daken van de Jan van Goyenstraat Waarschijnlijk reportage over KRO Uitslag van de verkoping van 10 november 1955 SOEKARNO: Sabotage op economisch en politiek gebied U itspraak SIQHOLI NGSA VOlMDEN VOOR jeugdleiders 'Biljarten Meer dan half miljoen bromfietsen ■■EZ2ÏJ22EBS53I Pa p i e r e n santekr aam van geweldige omvang (Van onze Haagse redacteur) /ieen personeelsorgaan van de P. T. T. stond kort geleden een smakelijke persiflage op de ambte- naarlijke gang van zaken in dit Staatsbedrijf. Men beschreef wat er moest gebeuren om de rat te ver delgen, die zich had genesteld in de kabelkelder van een telefooncentrale. Daar kwamen stafbesprekingen aan te pas, er moesten in veelvoud formulieren wor den ingevuld voor het aanschaffen en plaatsen van een bokking in de rattenklem, er werd heen en weer getelefoneerd, in- en uitgeboekt enz. enz. Toen men, gesteld voor de vraag wie de verantwoordelijkheid zou dragen voor de buiten de magazijnvoorraad ver blijvende bokking, tenslotte besloot tot het opmaken in tweevoud van een dool drie bevoegde personen on dertekend verslag, in het archief gedurende vijf ja ren na het tijdstip van handeling te bewaren, bleek de rat tengevolge van het aanschouwen der papier massa aan een beroerte bezweken te zijn. Dit spottende verhaal wordt hier niet alleen naar voren gebracht om de paperassenwinkel bij de over heid, in dit geval een onderdeel van het P.T.T.-appa raat, aan de kaak te stellen. Er steekt in deze mooi verzonnen geschiedenis stellig wel zoveel waarheid, dat men van daar uit kan komen tot een serieuze kritiek op de ingewikkelde werkmethodiek bij over heidsdiensten, waarbij een enorm kwantum energie verspild wordt. Er is echter ook een andere kant aan deze zaak, namelijk, dat men uit de kring van het P.T.T.-bedrijf zélf met deze persiflage voor de dag komt. Het is niet zo, dat alleen de buitenstaander zich aan het ambtenaarlijk bedrijf ergert, terwijl men in de ambtelijke diensten zelf rustig verder dommelt. Men onderkent ook daar de fouten en dwaasheden. Het niveau van de rijksuitgaven en daarbij vooral de kosten van het overheidsapparaat staan de laatste tijd weer bijzonder in de belangstel ling. De Kamer schenkt er speciale aandacht aan, er worden publicaties aan gewijd en uit brieven van lezers is ons gebleken, dat men zich ook in bredere kring met deze ma terie bezig houdt. Een en ander gaf ons aanleiding bij een aantal overheidsinstanties in Den Haag en ook elders in het land, zowel b\j leidende functionarissen als bü het lagere personeel, het oor te luisteren te leggen om na te gaan in hoeverre de feitelijke gang van zaken in het overheidsapparaat ef ficiënt mag heten. Vanzelfsprekend kon er geen sprake zijn van een on derzoek over de gehele lijn; we moesten ons beperken tot enkele sectoren, gekozen vaak door toeval lige omstandigheden. Toch menen we te mogen zeggen, dat de indrukken in die sectoren opgedaan niet veel zullen verschillen van de bevindin gen, waartoe men zou komen bil een verkenning van het gehele overheids- terrein. Binnen het terrein, dat wü wel bestreken, vertoonden namelijk de uitspraken van ambtenaren op zeer verschillende posten in menig opzichteen opmerkelijke overeen stemming. In een drietal artikelen worden de bevindingen, welke dit oriënte rend onderzoek ons opleverde, sa mengevat. Advertentie 5PAARNE 34 hoek Domste HAARLEM TEL.15758 Eén trawler Tzonne IJM 1 twee log gers en achttien kotters zorgden er vrjjdag voor, dat de IJmuidense vis- afslag werd voorzien van een totale aanvoer van ruim 3000 kisten verse vis en 6.500 kilo tongen. Er waren 1.000 kisten verse haring, 900 kisten makreel, 275 kisten schelvis, 60 kisten blanke koolvis, 40 kisten wijting en 20 kisten stokkebit. De prijzen waren vrijdag veel gun stiger dan donderdag. Vooral schelvis profiteerde hier van. Tijdens de tweede afslag gingen de schelvisprijzen, voor al voor de grote soorten, weer dalen. De Tzonne IJM 1 boekte echter een besomming van 33.000.hetgeen een bewijs van een „gunstige markt" kon worden genoemd. Makreel deed 24. tot 18.en haring 16.tot 14. per 50 kilo. Grote schol deed 50. klein middel en groot middel eveneens schol I 55.tot 46.en schol II 42.tot 28.per kist van 50 kilo. Grote witte koolvis deed 88.tot 80.kleine witte koolvis 34.tot 30.en de grote zwarte koolvis 76.per kist van 125 kilo. Grote tong noteerde 4,40 tot 4,30, groot middel f 3.70 tot f 3.40, kleine gul deed f 2.90, tong I deed 2,80 tot 2,60 en tong II 1,74 tot 1,60, heilbot 1,80 en tarbot f 3.tot 2,60 per kilo. Voor de zaterdagmarkt was de Her- ■ftan IJM 2 thuisstomend met 1300 kis- Jen verse vis aan boord, waarvan 600 jisten makreel, 275 kisten schelvis, *00 kisten haring en de rest diversen. Voorts de Antje RO 15, die bijzonder frjinig gelukkig was deze reis, met ff manden verse vis, waarbij 150 man (j®11 schelvis. Het is nog niet zeker of tr Y'kingbank lg3 en de Maria van Kaa tJM 10 naar Engelan zullen hoe Deze schepen hebben een flinke k ®Veelheid makreel aan boord. Vrijdag tal h e?i er overdag weer een groot aan- co üarinSloggers binnen met vaak ver- harmg aan dek. ^°°rd was de visserij gunstig. 800 tot 4nns Saven dagvangsten van waarbb !"?,manilen verse vis door, In het Rana i lameUik veel kleine vis. gunstig dfipK j de visserij eveneens er niet' Hollanders profiteerden heeft echter g Van- De Dirkie RO 53 ten verso v, dagvangst van 500 kis- kust werd rtetnng Seboekt- Langs de Ier er tongenvisserij weer schra- 40 'tot inn gemiddelde vangsten van schol gemeld.0 t0ng en 6 t0t 7 manden Advertentie Een andere vraag is of men die ge breken dan ook vermag weg te werken. Wat dit aangaat worden de illusies bij wie wat dieper op de zaak ingaat en we doelen nu niet speciaal op de P.T.T., maar op het overheidsapparaat in z'n geheel vrij snel getemperd. Wanneer men in de Memorie van Antwoord van minister Staf leest, dat het algemene verschijnsel van de paperassenstroom de „voortdurende aandacht" van deze minister heeft, maar dat hij niet kan ontkennen, dat er veel papier wordt ge bruikt, dan schiet men daar niet zo bijs ter ver mee op. Zeker, de afdeling organisatie en efficency van „Oorlog" besteedt bijzondere aandacht aan ver mindering van het aantal formulieren e.d., maar desondanks houdt men van een papierensantekraam van geweldige omvang. Waar wringt de schoen? Mi nister Van de Kieft verklaart, dat „aan een voortgezette verbetering van de or ganisatie van de overheidsdienst en aan verhoging van de efficiency bij voort during gewerkt wordt". Desondanks ziet men de omvang van het overheids-ap- paraat de laatste jaren sterk groeien en het argument, dat dit komt door de uitbreiding van de overheidsbemoeiingen, overtuigt lang niet altijd. Er wordt aan gewerkt, aldus wederom minister Van de Kieft, dat de chefs van hoog tot laag het besef en de kennis krijgen voor eigen activiteiten op doelmatigheidsgebied. Des ondanks ziet men herhaaldelijk voor beelden de heer Lucas heeft daar de zer dagen weer enkele sprekende staal tjes van genoemd van vrolijk langs elkaar heen werkende afdelingen en diensten. LAflGB VEERSTRAAT 10 ®EU 11493 Waar zit de moeilijkheid? Wie deze vraag tracht te beantwoorden stuit op een heel complex van onvolkomenhe den. Om maar eens een van de meest in het oog vallende te noemen: het schort bij de overheid op tal van pun ten nog zeer bepaald aan een duide lijke „planning". Een bedrijf, dat een reeks van produkten vervaardigt, laat zijn planbureau een duidelijk over zicht maken van de stand van zaken bij elk van die produkten, zodat men vaak met één oogopslag kan zien waar er eventueel iets schort. Toegegeven: een dergelijke „planning" is met di- mogelijk bij een ministerie als bij voorbeeld Buitenlandse Zaken: men kan de buitenlandse politiek niet als een gereed produkt op een bepaalde datum afleveren. Maar er zijn ook de partementen, die wel zoveel met uit voerend werk te maken hebben, dat een plan van werkzaamheden daar wel degelijk zin zou hebben; men zal :n dergelijk plan in menig geval echter tevergeefs zoeken. Ook bij ministeries, die veel met commissies te maken heb ben, zou een duidelijk overzicht van het geheel van veel nut kunnen zijn. Niet zozeer om te kunnen vergelij ken commissie A heeft nu geheel ander werk dan commissie B maar wel om tenminste een totaal beeld te hebben van wat er gebeurt. Nu is het zo, dat men op verschil lende ministeries niet eens weet met hoeveel commissies men werkt, laat staan dus, dat er een overzicht is van de stanc'. der werkzaamheden bij die commissies. Het feit alleen al, dat het als iets zeer bijzonders werd aange merkt, toen minister Donker bij de voorbereiding van het nieuwe Bur gerlijke Wetboek net een werkschema met streefdata e.d. kwam, is veel zeggend. Wat hier voor het geheel wordt ge steld, geldt ook op lager niveau. Een nieuwe ambtenaar wordt vaak maar er gens aan een bureau gezet en krijgt stukken af te doen. Hij doet dan inder daad, zoals een kenner van het ambte naarlijk bestel het eens heeft gezegd, stukken af maar geen zaken. Dat kan de man ook niet, want hij weet niet wat de mensen bo en, onder, achter en tegenover hem doen. Een goede intro ductie in het appraaat ontbreekt; dit is een van de redenen waarom het publiek zo vaak van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Nu behoort verbetering van die introductie met het geven van een duidelijker taakomschrijving, het tot stand brengen vai. een betere com municatie binnen het b Jrjjf, het aan kweken van kostenbesef e.d. juist tot de punten, die de laatst'- tijd bij leidende functionarissen sterk in de belangstel ling staan. Als men echter uit lagere regionen hoort wat er zich zelfs bij diensten, die op di gebied zeer voort varend beogen te zijn we denken bij voorbeeld aan de P.T.T. in dit op zicht nog aan onvolkomenheden voor doet, dan begint men te begrijpen, dat het hier om een proces van zeer lange adem gaat. Daar is bijvoorbeeld de kwestie van de taakomschrijving. „We doen maar wat", is een uitspraak, die we uit de mond van meer dan één ambtenaar optekenden. Als er zich geen moeilijk heden voordoen draait de zaak op deze manier rustig verder; gaat er echter iets mis, dan is de ambtenaar in kwes tie „buiten zijn boekje" gegaan. Dat „boekje" is evenwel dikwijls maar een duister geval. Op een studiedag van het Instituut voor Bestuurswetenschappen werd onlangs van deskundige zijde uit gesproken, dat het bijzonder moeilijk is een chef er toe té krijgen de doelstelling van zijn afdeling te formuleren. Men houdt dit punt liever in het vage uit beduchtheid, dat er aan een bepaalde positie getornd zal worden. Zo krijgt men die merkwaardige situa tie van de schiJh-arbeid. Niet onverma kelijk, maar wat het persoonlijk as pect betreft toch eigenlijk wel triest, is het verhaal, dat we hoorden van een staatsbedrijf, waar een bepaalde ambte naar belast was met het doorgeven van mededelingen over personeelsbijeenkom sten. Een hoger geplaatste viel het op, dat hiervoor steeds brieven geschreven werden aan de afdelingschefs, terwijl de aankondigingen vrijwel op hetzelfde neerkwamen; hij liet daarom een sten cil maken. Na enige tijd bleek echter, dat het stencil ongebruikt bleef en er toch nog steeds brieven werden ge schreven. Toen de ambtenaar in kwestie hierover werd geïnterpelleerd, kwam het hoge woord er uit: zijn rang werd bepaald door het aantal- brieven, dat hij schreef. Als men dit geval voorlegt aan de p soneelschefkrijgt men een stellige ontkenning: daar is geen sprake van. We twijfelen niet aan de juistheid van deze ontkenning, maar inmiddels blijft het feit, dat de bedoelde ambte naar toch inderdaad in de mening ver keerde, dat zijn rang bepaald werd door deze brieven-schrij verij en daarnaar handelde. Eveneens krijgt men bij de mensen aan de top een categorisch ont kennend antwoord op de vraag of het juist is, dat de rang van een chef be paald wordt door het aantal mensen, dat hij onder zich heeft; dit punt vormt slechts een element in de rangbepaling. Daartegenover staat echter een hele reeks uitspraken van lager geplaatsten, die óp grond van hun observaties wel degelijk menen, dat het aantal mensen op een afdeling een beslissend element vormt voor de rang van de chef. Die mening moge dan onjuist zijn, maar dat doet er niet aan af, dat zij het tegen elkaar opbieden in grootte bij verschil lende afdelingen in de hand werkt. In de menigte des volks is 's Konings luis ter, zegt het Boek der Spreuken. Over hetgeen die luister meebrengt in een volgende uiteenzetting. Advertentie binnen 4 dagen retour Advertentie Van oud bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Het initiatief van de fotohandel Germans, Binnenweg en de boekhan del Sas aan de Zandvoortselaan te Heemstede is een doorslaand succes geworden. Deze beide firma's organi seerden samen een avond in de foyer van het Minerva-Theater waarop de heer Henk du Mée, een amateur-fo tograaf die snel naam begint te ma ken, een prachtige serie kleuren-opna- men vertoonde die een bijzonder ka rakter droegen. De heer du Mée heeft namelijk een kleurenfoto-reportage gemaakt over het bekende eiland Corsica. Het bijzondere is echter dat hij deze reportage in het kader bracht van het bekende boek van Antony van Kampen „Incident op Corsica". Deze roman heeft hij trachten te fo tograferen en hij is er in geslaagd daarbij de medewerking te krijgen van de auteur en ook van de hoofd personen in dit verhaal, dat geba seerd is op de werkelijkheid. De bovenzaal was tot de laatste plaats gevuld toen gisteravond het eerste kleurenbeeld op het scherm viel. Tegen een achtergrond van zeer goed gekozen vioolmuziek, afgewisseld met opnamen van Corsicaans gitaarspel en volksliedjes, droeg Will van Geel de belangrijkste episoden uit het verhaal voor. Een Hollands meisje brengt haar vakantie samen met haar verloofde op Corsica door. Deze verwaarloost haar min of meer in verband met zijn geolo gische onderzoekingen. Het meisjfe, Mary Kingma, maakt met Engelse tou- risten een reis over het eiland. Onder weg krijgt de wagen panne en het meis je, dat alleen bij de wagen achterblijft als de anderen hulp gaan halen, raakt op een onderzoekingstocht verdwaald en ontmoet een schaapherder, Mariani. Zjj vat genegenheid op voor deze eenvou dige Corsicaan en zal tenslotte met hem trouwen. Dit gegeven dient dan als leit-motiv voor de opnamenserie die zo wel technisch als esthetisch ver boven het gewone peil uitsteekt. De subtropi sche natuur, de grillige kale rotsen en de blauwe zee vormen natuurlijk prach tige foto-objecten. De manier, waarop Du Mée deze onderwerpen echter be nadert, maakt elke opname tot een kunstwerkje. Na de pauze werden o.a. een reeks foto's van een camping-reis naar Duits land, Zwitserland en Italië vertoond, enkele opnamen van ons eigen land, en enkele charmante privé-opnamen. Tot slot werden nog enkele prijzen uitge reikt aan diegenen die de plaatsnaam Madurodam geraden hadden van een foto die werd geprojecteerd. De originele en sympathieke wijze van re clame maken door de firma's Germans en Sas bleek bij alle aanwezigen zeer in de smaak te zijn gevallen, getuige het langdurige en dankbare applaus aan het slot van de avond. Het actieve bestuur van de winke liersvereniging „Jan van Goyenstraat" in Heemstede heeft besloten de tradi tie, dat Sinterklaas over de daken van de huizen langs deze winkelstraat zal gaan, te handhaven. Dit evenement, dat jaarlijks steeds meer belangstellenden trekt is uiter aard een prachtige reclamestunt maar daarnaast is het, voor zover bekend, uniek in Nederland, waar elk kind toch droomt van een op daken rijdende Sint Nicolaas. Juist omdat deze verwerke lijking van een fantasie enig ig in ons land heeft het bestuur gemeend er goed aan te doen de radio i.e. de K.R.O. hiervan op de hoogte te stellen en te vragen of hierin geen stof zat voor een reportage. In Hilversum zag men er wel iets in, men deelde telefonisch me de dat de Technische Dienst van de K.R.O. in de loop van de volgende week de mogelijkheid van zulk een re portage zal onderzoeken. Dat wordt dan al mag dat niet een extra recla me voor deze actieve winkelstray. PFRCEEL- OPBOD: AFSLAG: TOTAAL: Von™gde4S76 Haariem ««fc «O.- 8700.- Makef^T, Mok qq. Rslmvest 35 'zw en rd„ H'lem f 12300.— 200.— 12500.— K. de Vries qq. Haitema Mulierstr. 37, H'lem I 5400- 100- 1 5500- H G. Cannegieter c.s. g?Ser^%trH?l9e'mH.lem. .I: 41^- -- 't 4100- J. v. kmsbergen Bos en Vaartstr. 15 zw. en rd. f f f Nict Eindenhoutstraat 49," Haarlem 12000- 60- I 12060- Makel. S. L Mok qq. Lange Poellaan 23, H'lem 1 3500.— 1 3500. J. v. Hemsbergen „Ik heb documenten in mijn bezit die aantonen, dat er elementen zijn die gepoogd hebben de algemene verkiezin gen te gebruiken om de Indonesische republiek omver te werpen door middel van sabotage op economisch en politiek gebied", zei Soekaro gisteren In Ban dung, in een redevoering ter herden king van de Indonesische gesneuvelden. Onder zijn gehoor bevonden zich de minister-president van de federatie van Maiakka, Tengkoe Abdoel Rahman en een Egyptische militaire missie, die voor een goodwill-bezoek in Indonesië vertoeven. Soekarno vertelde niet of de sub versieve elementen Indonesiërs dan wel buitenlanders waren. De enige maal dat hij een speciaal land noemde, was, toen hij verklaarde, dat de oproep voor Indonesië om de betrekkingen met Ne derland te handhaven deel uitmaakte van de politieke sabotagepogingen. In Djakarta verklaarde de eerste vice- premier Djanoe Ismadi dat hij niets af wist omtrent het bestaan van documen ten, waarvan Soekarno gewag had ge maakt. Ismadi zei te spreken in zijn ca paciteit van lid van de nationale veilig heidsraad. Hij voegde er aan toe, dat hij een nauwkeurig onderzoek zou instel len naar de dingen waarvan de presi dent had gerept. De RO 15 „Antje", een trawler van klein formaat met een 25 jaar oude motor, moet volgens de Collectieve Ar beidt Overeenkomst tussen de Centrale Bond van Werknemers in het Trans portbedrijf en de N.V. Visserij Maat schappij „Piscator" te Vlaardingen, waartoe „Antje" behoort, met een be manning zijn uitgerust van tenminste 11 man. „Antje" was echter op 31 ok tober uitgevaren met een bemanning van negen kopp m en aangezien deze afwijkende regeling tot stand was ge komen tussen de rederij en de Ver eniging van Reders van Vissersvaartui gen te IJmuiden onderling zonder me deweten van de Centrale Bond, stonden beide partijen gistermiddag voor de pre sident van de Haarlemse Rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken, om in een kort geding uit te maken of hier sprake was geweest van contractbreuk van „Piscator" en van foutief handelen van de Vereniging van Reders. De eisende partij, de Bond, wilde graag een vonnis gewezen zien, waar in de Vlaardingse rederij (die onder Rotterdamse vlag vaart) gedwongen zal worden de C.A.O. te handhaven, zoals die op 23 mei 1950 i overleg met de In de maand september 1955 werd de visserij door goed weer begunstigd. De aanvoer van zeevis, met uitzondering van die van rondvis, lag op een hoger peil dan in augustus. Door de traw lers werd vooral deelgenomen aan de haringtrawlvisserij. De vangsten waren niet groot, maar de kwaliteit van de haring was goed. Het aantal grote vaar tuigen. dat in september aan de trawl- visserij op verse zeevis deelnam, onder ging weinig verandering met augustus. Toch lagen de aanvoeren van rondvis aanzienlijk lager. Er was namelijk 1.897 ton rondvis aan de markt, waarvoor gemiddeld ƒ0,43 per kg. werd betaald. In augustus waren deze cijfers resp. 2.405 ton en ƒ0,31. De scherp dalende lijn, welke de gemiddelde prijs voor rondvis de laatste maanden te zien gaf, kon dus worden doorbroken, zij het bij een teleurstellende aanvoer. Het aan bod van platvis vertoonde daarentegen een opvallende stijging van 1.356 ton met een gemiddelde prijs van 1,10 per kg. tot 1.618 ton met een gemiddelde prijs van 1,03 per kg. Makreel bleef kwantitatief de belang rijkste zeevissoort. In totaal was er 1.660 ton aan de markt, waarvoor ge middeld 0,30 per kg werd betaald. De prijs varieerde van ƒ0,20 tot ƒ0,66 per kg. Slechts een gering kwantum (42 ton) behaalde de minimum aanvoers- prijs niet en werd doorgeleverd aan de vismeelindustrie. Ruim 89 ton verse ma kreel werd uitgevoerd. Vergeleken met augustus vertoonde de aanvoer van schelvis een lichte te ruggang. Deze daalde namelijk van 1.225 tot 1.117 ton. Door het geringere aanbod van andere rondvissoorten kon den voor schelvis betere prijzen worden gemaakt. De gemiddelde prijs liep op van 0,23 tot 0,35 per kg. bij uitersten van 0,16 tot 1,48 per kg. Ruim 47 ton werd doorgeleverd aan de vismeel industrie (augustus 135 ton), terwijl 59 ton kon worden geëxporteerd. De aanvoer van kabeljauw was zeer gering en bedroeg 253 ton. De prijzen varieerden van ƒ0,16 tot ƒ3,20 per kg., terwijl de gemiddelde prijs voor kabel jauw op 0,88-per kg. kwam. Ruim 103 ton kon worden uitgevoerd. België was de belangrijkste afnemer. Het aanbod van schol, dat in de laat ste maanden aanzienlijk minder was, dan in 1954, trok in september iets aan. De aanvoer kwam op 1.066 ton te lig gen. De prijzen varieerden van ƒ0,16 Het zilveren jubileum van de Maria- congregatie voor jongedames en de Mariagarde I—II—III (meisjes) in de Sint-Liduinaparochie wordt vanavond om half acht ingezet in de parochie kerk met een Mariahulde onder leiding van pater F. X. Dirks S.J. van het nationaal secretariaat. Morgen, zondag 13 november, is er 's morgens in de Sint-Liduina-kerk om half acht een H. Mis tot intentie van de leden, waaronder pater Dirks een feestpreek zal houden. Pater Dirks preekt overigens ook onder de andere H. H Missen. Na de H. Mis is er voor de leden een gezellig samenzijn in het clubhuis aan de Raadhuisstraat. tot ƒ1,68 per kg. De uitvoer bereikte het totaal van 169 ton. De aanvoer van tong vertoonde, ver geleken met augustus, slechts een ge ringe stijging en wel van 315 tot 332 ton De gunstige afzetmogelijkheden hadden een prijsstijgende werking. De gemiddelde prijs steeg van ƒ2,50 tot ƒ2 94 per kg. De prijzen varieerden van ƒ1,46 tot ƒ7,50 per kg. De uitvoer van tong bedroeg 290 top. De export van zeevis bereikte in sep tember 1955 volgens afgegeven uit- voermachtigingen het totaal van 837 ton voor een waarde van 1,6 miljoen. In de overeenkomstige maand van 1954 waren deze totalen respectievelijk 807 ton en 1,2 miljoen. Uitvoer vond plaats naar België (336 ton)Groot Brittan- nië (167 ton), Frankrijk (118 ton), Ita- Centrale Bond werd vastgesteld. Dit op straffe van een dwangsom van 1000,- voor iedere dag dat dit vonnis niet zal worden nagekomen. De eis van de Bond tegen de tweede gedaagde, de vereniging, luidde: Bin nen 24 uur na het te wijzen vor.r.is de „Piscator" te verplichten de C.A.O. volledig na te komen, op dwangsom van 250 per dag. Het artikel 19 lid 1 van de over eenkomst tussen de rederij „Piscator" en de Centrale Bond behelst dat de bemanningssterkte der schepen altijd dient te worden gehandhaafd. Maar met „Antje", die al sinds 10 september stil lag, ging dit wel erg moeilijk, want een zichzelf respecterend kapi tein monsterde niet op de schuit. Eén gezagvoerder echter wilde het wel pro beren, maar dan met een kleinere be manning, opdat de baten voor de sche pelingen niet te gering zouden zijn. Het laatste had misschien wel mogelijk ge weest (de Bond was in uitzonderingsge vallen en is dat nog, tamelijk soepel) als niet een onderlinge regeling, een in dividueel contract noemde de verdedi ger van de eisende partij het, was tot stand gekomen tussen rederij en vereni ging, die juridisch niet klopte met de C.A.O. Het hele geval zou dus geen moeilijk heden hebben gegeven, indien tijdig overleg was gepleegd met de Centra le Bond ter verandering van de in 1950 vastgestelde voorwaarden. De beide gedaagden, van wie de heer J. C. S. van de Vereniging van Reders en de directeur van „Piscator" als re- pectievelijke verdedigers optraden, kon den weinig anders aanvoeren, dan dat zjj in deze omstandigheden gedacht had den het contract te kunnen veranderen zonder directe consequenties. „Als je lid bent van een vereniging vaar je op het C.A.O. maar voor ons is het een soort gentleman agreement, welke men zo tactvol en verstandig mogelijk tracht te realiseren. Wanneer er een moge lijkheid is tot overeenstemming begin je niet aan een proces", repliceerden de gedaagden op de aanklacht van de eiser. Gisteravond is „A)ntje" weer in de haven teruggekeerd. Maandag zal zjj waarschijnlijk uitvaren voor de zoveel ste reis. Vanmorgen reeds deed de presi dent uitspraak in dit kort geding. Hij wees beide vorderingen van de Cen trale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf toe. zodat thans de Vissersmij. „Piscator" genoodzaakt is de regelingen van de C.A.O., zoals lië (108 ton)'en Zwitserland (31 ton). J vastgesteld in 1950, na te komen. Heden is in aanwezigheid van de heer Léon Daum, lid van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. te IJmuiden op de ter reinen van de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. (K.N.H.S.) een oven voor het nemen van proeven met poederkool van de Stich ting voor Internationaal Vlamonderzoek in gebruik gesteld. Voortgekomen uit een Initiatief van K.N.H.S. werd in 1948 het vlamonderzoek op internatio nale basis ter hand genomen. Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, de Vere nigde Staten van Noord-Amerika, Zwe den en Nederaind werken thans tezamen aan deze onderzoekingen. De doelstelling van de Stichting is het onderzoek naar de warmte-overdracht van vlammen van gasvormige-, vloei bare en vaste brandstoffen. De Stichting beschikt thans over een oven voor het nemen van proeven met gas en olie; een oven voor proeven met poederkool; een uitgebreide meetkamer; een lucht- voorverwarmer en een poederkoolinstal- latie, waarin kolen van zeer uiteenlo pende herkomst zeer fijn gemalen kun nen worden. Deze installaties zijn ondergebracht in een afzonderlijk gebouw staande naast het centrale laboratorium van K.N.H.S. Voor de onderzoekingen zijn een Fran se en een Engelse deskundige te IJmui den gestationeerd, terwijl verder naar gelang de proeven een groot aantal tech nici in de deelnemende landen bij de proefnemingen wordt ingschakeld. De Hoge Autoriteit het grote belang van deze onderzoekingen onderkennende heeft kortgeleden een financiële steun ten bedrag van 105.000 dollar ter uit breiding van de onderzoekingen toege kend. De plaatsvervangend chef van de af deling Personeelszaken bij het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordhol- laend, de heer T. Stamer, heeft met in gang van 1 januari 1956 een benoeming aanvaard als personeelschef van de dienst Publieke Werken bij de ge meente Utrecht. Op uitnodiging van Rusland venrokkcii t\vintig zou vertrekken, viel echter door Rika Bruin, Joke de Korte, Lottie He- gisteren zes Nederlandse zwemsters naar slechte weersomstandigheden uit, zodat niger en Jopie van Alphen, mevrBraun, Moskou om deel te nemen aan interna- de dames tot gistermiddag 15.30 uur op Cockey Gastelaars, Ada den Haan en de tionale zwemwedstrijden. Het toestel Schiphol moesten wachten om via Hel- heren B. Planjer en J. Armbrust. naar Praagdat gistermorgen om elf uur sinki het einddoel te bereiken. V.ln.r.: De Commissie voor Jeugdvoetbal van de afdeling Haarlem organiseert dit sei zoen weer een aantal scholingsavonden voor jeugdleiders. Op woensdag 16 no vember komt men om acht uur in het bondsbureau aan de Jansweg 38 bijeen, om naar de eerste causerie te luiste ren, die gehouden zal worden door de heer S. van Gelderen, leider van de cursus. Het onderwerp luidt: „Jongens leiders ouders". Op 7 december spreekt de heer Van Gelderen over: „Bestuur leider jongens" en op 4 januari over: „Lei ders lief en leed". In het clublokaal van de B.V. „O.V.S." in de Lange Begijnenstraat werden gis teren de wedstrijden voortgezet om het G. Heinsbergen A. de Bruin B. Doodeman W. v. d. Wolde A. de Bruin M. Wildschut B. Doodeman T. te Beek H. v. d. Wal J. Wunnik Uit de door het C.B.S. op 1 augustus gehouden telling van het motorvoertui- genpark blijkt, dat het gebruik van de bromfiets het half miljoen heeft over schreden: het aantal bedroeg op die da tum namelijk 503,421 stuks. Dit bete kent, dat de groep gemotoriseerde rij wielen thans meer eenheden telt dan de overige categorieën motorvoertuigen te zamen. ;en waren: 60 5 39 1.53 100 20 39 2.56 100 13 43 2.32 98 14 43 2.27 100 11 31 3.22 92 12 31 2.96 92 28 35 2.62 100 23 35 2.85 87 9 39 2.23 100 14 39 2.56 Bij de ingebruikneming werd het woord gevoerd door ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van K.N.H.S., die in zijn welkomstwoord nog eens het grote nut van dergelijke in onderlinge samenwerking plaats vindende onderzoe kingen beklemtoonde; door prof. G. Ri- baud (Parijs), president van de Stich ting voor Internationaal Vlamonderzoek, die een overzicht gaf van de werkzaam heden der Stichting; door Léon Daum, lid van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., die het belang van de E.G.K.S. bij de bevordering van internationale onderzoe kingen belichtte; door prof. dr. D. T. A. Townend (Londen), lid van het direc torium van de Stichting, die een uit eenzetting gaf over de huidige stand van de kennis ten aanzien van de ver- branding van poederkool en de doel stellingen die het onderzoek in de nieu we oven hierbij te vervullen heeft en tenslotte door prof. ir. J. E. de Graaf (IJmuiden), lid van het directorium, die een slotwoord sprak en enkele vra gen beantwoordde. -• KkT'OOOOvOS ÏS6L prjjeMy Ee223EZZ£222 EM iv» py.imm' OOI -CS61 - St/3jriOX3QNI In deze grafiek wordt een beeld gege ven van de ontwikkeling van het aan tal verkeersslachtoffers van de twee „gevaarlijkste" groepen, in verhouding tot het totaal. Uitgaande van de situatie in het derde kwartaal 1953, blijkt dat in de zomermaanden 2e en 3e kwartaal het aantal verkeersslachtoffers belang rijk toeneemt. Opvallend is wel dat juist in de vakantiemaanden het aantal slachtoffers onder de bromfietsers in be langrijk meerdere mate stijgt, terwijl de voetgangers minder risico lopen. Duide lijk zichtbaar is tenslotte dat de ontwik keling van 1955 veel ongunstiger inzet dan in 1954 het geval was. Bü de aparte berekening van het aantal doden onder de slachtoffers blijkt ook weer duidelijk dat de bromfietsers ongunstig afsteken bij de overige weggebruikers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9