Wijkcentrum in Haarlem-Noord Instructief rapport aan B. en W. van Haarlem HILDEBRAND-MONUMENT moet komen in „doorkijk van de Kleine Hout Commissie bracht bezoek aan Engeland en kwam met rijke ervaringen terug Ongewenste bezoekers in lunchroom Vlaggen uit! St.-Nikolaas komt! Zware nederlaag voor Oranje Zwart; TYBB op eerste plaats Vele wensen en verlangens eo Kans op plaatsing in Haarlem zou anders verkeken kunnen zijn Het gaat er niet om jaren aan het leven maar leven aan de jaren van de bejaarde toe te voegen Bouw en inrichting Friendly-visitor Faciliteiten Laatste berichten en route Van de stoet DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Accomodatie Gemeentediensten Huur niet te hoog Niet allemaal Opdracht aan 55 Comité schrijft aan gemeenteraad BEJAARDENZORG IN NOORD-HOLLAND architect Beroep op besluit 1933 van PoFitie-tafeltennis* kampioenschappen in Krelagehuis Poging om geldlade te lichten Jubilarissen bij P.E.N. f29.25 VOOR DE BABy Winterfeest voor 2000 bejaarden Op 4 januari in Haar lems Concertgebouw be,™ K.V.P.-APDElLIXGiS- VERGADER I MG TAFELTENNIS TN KEiNN'EMERLAND - - - - - - - - - - TEGEN B ALD ADIG H E ID Haarlemse justitie gaat streng optreden Motorrijder geslipt Burgerlijke Stand Haarlem Geruime tijd is reeds een commissie, bestaande uit mevrouw G. C. Groene- veld-Oosterhuis en de heren J. Masten broek (voorzitter), A. C. Polvliet (se cretaris), W. de Vos (penningmeester), S. Balm en W. Mensink bezig met het onderzoek naar de noodzaak van een wijkgebouw in Haarlem ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Van haar be vindingen heeft de commissie nu een uitvoerig rapport opgesteld, waarin al lereerst verklaard wordt, dat de stich ting van een wijkgebouw urgent is. Het onderzoek had tot doel te peilen naar de behoefte in Haarlem-Noord aan za len voor culturele arbeid, jeugdwerk, ontspanning en verschillende soorten van vrije-tüdsbesteding. De commissie hield een enquête onder de besturen van ongeveer 115 verenigingen, organi saties, instellingen, instituten en dien sten, waarvan verondersteld mocht worden, dat zij van het te stichten ge bouw gebruik zouden willen maken. He laas kreeg de commissie slechts 40 ant woorden. Niettemin kon zij zich daaruit een beeld vormen van de bestaande be hoefte aan zalen in Noord en van de wensen ten aanzien van het komende wijkcentrum. Dat de bouw van een wijkcentrum inderdaad urgent is, is de commissie duidelijk gebleken. Door ge brek aan zalen zijn verschillende ver enigingen genoodzaakt om geen nieu we leden meer aan te nemen. Indien het centrum er komt, zou het gebouw moeten omvatten: a. een schouwburg, tevens bioscoopzaal, met een capaciteit van tenminste 500 a 600 personen, b, een kleinere toneelzaal voor 200 a 300 personen, waarin ook films vertoond kunnen worden, c. twee kleine zaaltjes voor 50 a 60 personen (met ruimte voor tafeltjes tussen de stoelen), d. een voldoend aantal lokaal tjes, die geschikt zijn voor het geven van cursussen, bestuursvergaderingen, spreekuren, catechisatie enz. e. ruim ten, die tegemoet komen aan speciale behoeften zoals een leeszaal en uitleen bibliotheek, het voor de wedvluchten inpakken" van postduiven, een socië teit voor bejaarden enz. De geënquêteerden gaan alle accoord met de plaats van het wijkcentrum, namelijk in de door het Marsmanplein, Generaal Spoorlaan, Jan Prinslaan en MartinuS Nijhofflaan gevormde hoek in ,,Delftwijk". Ten aanzien van de acco modatie zijn er vele wensen. Men wil namelijk niet vergaderen in een café sfeer of in de nabijheid van een café. Met de grootste nadruk is gewaar schuwd voor de geluiden, die het ge bouw vanaf de drukke Rijksstraatweg binnen kunnen dringen, als niet voor zien wordt in een goede geluidsisolatie. Men wenst die isolatie ook voor de za len onderling. Van de andere wensen noemen wij: goede rookafvoer en toe- ïno» verse lucht; filmcabines en kleedkamers:6piano org"* een lift (voor bejaarden), als dé schouwburgzaal op de bovenverdieping komt; kerkzaal, waarvoor de grote zaal De afdeling Bloemendaal en omstre ken van Tuinbouw en Plantkunde houdt dinsdag 22 november 's avonds in hotel Rusthoek te Bloemendaal haar leden vergadering. Vanwege de „Vrije Tijd" is er vrijdag in het gebouw aan de Zoetestraat een cont=ctavond, waarop zoals bekend pa ter Meuwse zal spreken over de avon turen op Nederlands Nieuw Guinea. De schilder Kees Verwey zal vrijdag 18 november 's avond om half negen in het museum „Het Huis van Looy" een tentoonstelling openen van nagela ten werken van de schilder F. H. Ab- bing. Voor de Studievereniging voor Phy sical Research afdeling Haarlem zal drs. S. van Oorde te Leiden dinsdag 22 no vember 's avonds in Brinkmann sore- ken over „Parapsychologische gevallen bij Herodotos". Vanavond komt de kring Oost van de K-A.V. in de St.-Jozefschool bijeen, Waarop over de wervingsactie van de K-V.P. gesproken zal worden. Voorts gorden films gedraaid, o.a. „Charley en Jijn jochie" en to slot „De gestolen ef fecten". In verband met de te houden K.A.B.- 'jfond van kring centrum op woensdag J' november gaat de K.A.V.-avond niet jjoor en wordt uitgesteld tot nader aankondiging. (j.ïlet bureel van de Hoofdingenieur- it!„ teur van de Rijkswaterstaat ïs met j «mg van 19 november verplaatst van hsstraat 46a naar Wagenweg 66 te wrlem' °P Jansstraat 46a blijven ge nie, de burelen van de hoofdinee- NonJ A in de arondissementen Het v-'atoJ2;eekanaal. en Haarlem en van de klas*\aatkundig-hoofdambtenaar le m de dienstkring Haarlem. De lernse ^e,e,de voorstelling van de Haar- Drerner» .bevende vereniging „J. J. n°vetnbe vi.ndt Plaats op donderdag 24 gevoerq u ln de stadsschouwburg. Op- Van Emiyr,0,^ „Spel met het noodlot" ■yn Wiiiiams. Maandag «che Cornedli november zal De Haag een voorstellin ln de Stadsschouwburg „Harlekinade" e rleven van de één-acters curiaal", Mieh'ei ^,erence Rattigan; „Es- ede of de schooi Gh.elderode, en „Cé- Anouilh; de geheio°or vaders" van Jean 'n Harlekinade" av°nd onder de titel Paul Steenbergen r>- puc Lutz zijn de Dikkers en een-acters, die verta=ei5lss.eurs van deze Pleiter en Hans Ann Z1in door Alfred Aan deze avia dreus- £an Da'sum. MyraWwkelï mede: Albert Eergen, Marie Paul steen" Nieuwenhuyzen Luc Lutz, Annet van der Werff fH s-,Baay- Kathenka Stek, Maria dé horstman, Do van P'eter Lutz, Gera^' ***1 Van der Plas- Batenburg en Wim de wGrO0t> Bas ten De décors öe Haas. door Jenny Daknl™1? Zi'n ontw'orpen Van Jurriaan Andriessen. mU2iek is is te gebruiken, stoelen moeten gemak kelijk uit de grote zaal verwijderd kun nen worden (bij tentoonstellingen, volks dansavonden enz.). Het blijkt, dat verschillende gemeen tediensten en instellingen van andere aard van het wijkcentrum gebruik wil len maken. De stadsbibliotheek denkt aan de stichting van een filiaal: het G.E.B. houdt rekening met de moge lijkheid er een transformatorhuisje in te kunnen bouwen; de gemeentesecre tarie wil wel een „informatie-centrum" inrichten; de B.B. denkt aan propa- ganda-avonden in het gebouw, aan be sprekingen ook en cursussen; „Sociale Zaken" voelt wel iets voor het spreek uur van de sociaal werkster in het ge bouw; de incassodienst heeft nog onbe paalde wensen en de „Stichting voor huishoudelijke -en gezinsvoorlichting" zou graag enige ruimte voor haar ge reserveerd zien. Vele geënquêteerden uitten de wens, dat de zaalhuur te betalen zou zijn. De huurtarieven moeten dus binnen het be reik van een gewone, niet te grote en op de gebruikelijke wijze met financiële tekorten worstelende vereniging liggen. In dit verband meent de commissie, dat de exploitatie van het gebouw er allereerst op gericht dient te zijn, dat de huren van de zalen een redelijk niveau niet te boven gaan. Als een slui tende exploitatie van dit ongetwijfeld kostbare gebouw consequent wordt na gestreefd, vreest de commissie, dat de kosten van het gebruik der zalen voor de meeste verenigingen te hoog zullen komen, althans voor een regelmatig gebruik. De commissie wijst er vervolgens op, dat niet alle in Haarlem-Noord werken de verenigingen enz. in het te stichten wijkcentrum ruimte kunnen en hoeven te vinden. Sommigen beschikken al over een zaaltje en zijn er tevreden mee; verschillende activiteiten zijn aan een bepaalde buurt gebonden; buurthuizen mogen bovendien niet door het wijk centrum overbodig gemaakt worden en tenslotte zullen verschillende levensbe schouwelijke richtingen haar activitei ten liever in eigen huis houden om slechts bij een grootse onderneming naar buiten te treden in het wijkgebouw. Uit een en ander blijkt wel, dat de commissie aan het gebouw geen on beperkte functie wil geven. Het bouw werk zou dan ook veel te kostbaar worden. Het wijkgebouw moet het hart zijn van het culturele leven, van de ontspanning, van de centrale vrije tijdsbesteding in een stadswijk, althans voorzover die zich naar buiten ma nifesteren. Het wijkgebouw zo zegt de commissie moet de voedings bodem zijn, waarop gemeenschapszin Wortel kan schieten en dat kan om dat in het wpkgebouw de verenigin gen elkaar ontmoeten, er gelegenheid is tot gezamenlijk optreden en men ruimte vindt o mmet cn naast elkaar te werken. Op de Parijse show voor mechanische verpakking en vervoer staat deze „krui wagen", die zeer praktisch heet om kleine hoeveelheden koopwaar te vervoe ren. Met zijn 2 pk-motor kan hij met het grootste gemak meer dan 600 kilo vervoeren. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben onlangs aan het „Co mité tot oprichting van het Hildebrand-monument" (het „Hildebrand-comi- té") medegedeeld, dat zij, na voorlichting door de commissies voor beeldende kunst, Hout en Plantsoenen en Openbare Werken, geen voorstel wensen te doen tot aanvaarding van prof. Bronners Hildebrand-monument, indien het monument geplaatst zou moeten worden in de zogenaamde „doorkijk" van de Kleine Hout (dat is dus tegenover het paviljoen). Naar aanleiding hiervan richt het Hildebrand-comité zich nu met een schrijven tot de gemeenteraad, in welk schrijven wordt verzocht het monu ment te aanvaarden op de plaats, die on 24 mei 1933 bij raadsbesluit is vast gesteld, daar anders de mogelijkheid, dat het monument in Haarlem komt, is verkeken en het comité zich zou moeten beraden over wat er verder met het monument moet gebeuren. Het schrijven is ondertekend door J. W. J. Hoog (voorzitter), J. D. Voskuil (secretaris) en A. Beets (penningmeester). raad van de gemeente Haarlem ver zocht, de door de beeldhouwer uitge zochte plaats voor het te stichten mo nument beschikbaar te stellen. De raad der gemeente Haarlem heeft hierop bij besluit van 24 mei 1933 de plaats in de „doorkijk" van de Kleine Hout voor het monument beschikbaar gesteld. Een door de burgemeester tegen dit be sluit ingesteld beroep bij de Kroon werd verworpen. Advertentie Het comité schrijft onder meer: „Te uwer oriëntering moge het comi té u in herinnering brengen dat het monument oorspronkelijk geprojecteerd was vóór het gebouw waarin destijds het hotel den Hout gevestigd was. Toen om verkeerstechnische redenen deze plaats voor het monument niet meer beschikbaar bleek, heeft de ontwerper professor J. Bronner een andere plaats gezocht en deze gevonden in de zgn. „doorkijk" van de Kleine Hout. Met deze plaats voor ogen heeft prof. Bronner zijn monument gemaakt. Ten einde niet na de voltooiing van het mo nument voor onaangename verrassin gen te komen staan, heeft het comité in overleg met prof. Bronner aan de De commissie is van mening, dat thans het ogenblik is aangebroken om aan een of meer architecten opdrach ten te verstrekken tot het maken van een schetsplan voor het wijkgebouw. Bovendien moet er dan een begroting gemaakt worden. Dan pas kan er een onderzoek ingesteld worden naar de fi nanciële mogelijkheden. Van de overige opmerkingen van de commissie noteren wij, dat het niet gunstig is de grote schouwburgzaal voor filmvoorstellingen te verzorgen door een bioscoopexploitant op zaterdag en zondag af te staan, omdat juist die dagen door de verenigingen in Haar lem-noord gekozen worden voor grote uitvoeringen. Tenzij men de kleinere toneelzaal voor bioscoop wi] gebruiken, moet het wijkgebouw geheel ter be schikking van de verenigingen blijven. De commissie, wijst op de mogelijk heid om onder het wijkgebouw een schuilkelder te projecteren. Dat zal van wege de financiële bijdrage van het ken de bouwkosten ongetwijfeld druk- Wat de exploitatievorm betreft .is de commissie unaniem van oordeel, dat een particuliere exploitatie moet wor den nagestreefd, uiteraard onder een goed toezicht liefst door een stich tingsbestuur, waarin vertegenwoordi gers van alle gezindten zitting hebben zodat er waarborgen zijn ten aanzien van de culturele taak en de vervuiling daarvan. De commissie die het rapport op uit stekende en goed gedocumenteerde wijze heeft samengesteld, legt aan het slot van haar conclusies het gemeente bestuur het verzoek voor de verdere uitwerking in handen te geven van de kundigen (architecten) en zij geeft daarbij haar mandaat terug. Niet ech ter dan na met klem gewezen te heb ben od de noodzaak om de bouw van het wijkgebouw noet langer dan hoogst noodzakelijk uit te stellen. In Haarlem-Noord zegt de com missie tenslotte liggen prachtige kan sen voor velerlei constructieve, de bur gerzin en het peil van de ontwikkeling der inwoners verhogende activiteiten, die de gemeenschap en het individu ten goede kunnen komen. Maar het is ook met deze kansen zo, dat men ze moet aangrijpen om er het volle pro fijt van te hebben. En aangrijpen be tekent hier: Het wijkgebouw spoedig bouwen. Morgen van 10 tot 6 uur worden in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem de wedstrijden gespeeld om het nationaal politie-tafeltenniskam- pioenschap. Dit toernooi, dat georgani seerd wordt door de Politie Sportver eniging Haarlem is voor iedereen gra tis toegankelijk. Gistermorgen om half tien belde een lunehroomhouder in Haarlem-Oost de recherche op dat er twee oplichters bij hem binnen waren geweest die nu aan de Amsterdamse Vaart stonden. Zjj hadden getracht de geldlade van de muziekkast te lichten, maar door de waakzame houding van de eigenaar ging dit niet door. De beide mannen konden door -wee agenten worden aan gehouden en z(jn opgesloten. Om kwart over negen stapten een Am sterdamse instrumentenmaker en een Haarlemse loswerkman de lunchroom binnen terwijl een vrouwelijke buffet- bediende en de beheerder aanwezig waren. „We kunnen hier wel een kansje wagen" hoorde men de bezoekers zeg gen en terwijl de buffetbediende naar achteren ging om een paar kopjes kof fie klaar te maken verdween de „baas" achter het gordijn, waar hij het gesprek van zijn twee gasten duidelijk kon af luisteren. De „bespieder" zag hoe de Haarlemmer naar de muziekkast liep en aan het slot peuterde, maar blijk baar geen geluk had. Daarna zetten de mannen een plan de campagne op, waarin ook de buffetbediende een rol zou spelen. Zij zou worden uitgenodigd door een van de bezoekers voor een gezellig dansje, zodat de dan toch niets om handen hebbende metgezel zich met het slot van de muziekkast zou bezig houden. En zo mogelijk zou ten slotte de geldla van het buffet een beurt krij gen. Dit hoorde de lunchroombezitter allemaal en hij was blij toen er plots een nieuwe bezoeker binnen kwam, waardoor hij tenminste onopvallend achter het gordijn vandaan kon komen. Hij sommeerde vervolgens de twee nog op koffie wachtenden maar weg te gaan omdat zij eenvoudig niet gewenst waren. Hieraan werd gehoor gegeven, maar daar zij niet onmiddellijk uit de voeten gingen en aan de Amsterdamse Vaart bleven staan, belde de lunchroomhou der de politie op, die even later arri veerde. Twee agenten slaagden er in de auto van beide mannen aan te houden, hetgeen echter niet zo gemak kelijk verliep. Er moest namelijk een fiets van een der wetshandhavers aan te pas komen die ten einde raad voor de auto gegooid de bestuur der verhinderde zonder brokken te maken verder te rijden. In het bureau aan de Smedestraat werd een verhoor afgenomen, waarbij de lunchroomeigenaar het hierboven vertelde gedetailleerd uiteen zette. Nochtans, de gearresteerden ontkenden alles pertinent. Bij informatie bleek dat zjj al eerder met de politie in aanraking zijn geweest en dat een van hen een rijwiel in huurkoop heeft verduisterd. Beiden hebben zich schuldig gemaakt aan rijwieldiefstal. Zij zijn ondanks hun ontkenningen ingesloten. Donderdag a.s. zal de heer J. v. Bragt, hoofdcommies C op het hoofdkantoor te Bloemendaal, 25 jaar werkzaam zijn bij het Provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland; donderdag 24 november is de heer A. Dekker, machinist B, even eens 25 jaar bij dat bedrijf werkzaam. Bovendien heeft een opstelling bij wijze van proef op de plek in de doorkijk op 11 november 1949 plaats gevonden, waarbij de toen in functie zijnde Schoonheidscommissie deze plaats aanvaardbaar achtte. Hierbij stond voor het comité vast dat het monument op de door de schepper daarvan en het comité ge wenste plaats zou komen. Door het besluit van B. en W„ neer gelegd in de brief van 26 October 1955, komt dit College naar de mening van het comité niet alleen in conflict met de mening van prof. Bronner en het co mité, doch handelt het tevens in strijd met het besluit van de raad van 24 mei 1933". Het comité schaart zich achter prof. Bronner wat de plaats voor het monu ment betreft en wijst erop, dat prof. Bronner om esthetische redenen niet kan afwijken van de plaats in Haarlem, waarvoor hij het monument schiep. Aan het eind van zijn brief schrijft het comité zich nauwelijks te kunnen voorstellen, dat de raad de kans om een in Nederland uniek beeldhouwwerk binnen de grenzen van de gemeente te krijgen, zou opofferen^ aan blijkbaar wisselende esthetische inzichten ten op zicht van de geprojecteerde door de raad in andere samenstelling aan vaarde plaats. Burgemeester Boot van Hilversum, voorzitter van de Stichting Noordholland voor maatschappelijk werk, de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting, en mevrouw H. Straalman-Kremer, hebben een reis naar Engeland gemaakt om de bejaardenzorg te bestuderen. De com missie heeft een verslag over dat bezoek en haar bevindingen samengesteld en daarin merkt zij allereerst op, dat ook in Engeland slechts een gering per centage van het aantal bejaarden in speciale tehuizen en inrichtingen voor bejaarden is ondergebracht. Dat is niet te wijten aan de onmogelijkheid meer dere gebouwen te stichten, maar een gevolg van de bewuste poltiek de be jaarden zo lang mogelijk in eigen om geving te laten en daarbij de zorg en verzorging te verleggen naar de be jaarden in eigen huis en in eigen om geving. De zorg is dus beslist niet ge richt op vergroting van het aantal te huizen. De Engelsen zeggen namelijk: Het gaat er in de eerste plaats niet om jaren aan het leven toe te voegen, maar leven, d.i. levensvreugde, levens geluk, aan de laatste jaren van de oudere mens toe te voegen. En dat wordt naar de in Engeland heersende mening het best bereikt door de be jaarden in eigen omgeving, sfeer en huis te laten. Wat de bouw en inrichting van te huizen voor bejaarden betreft, komt de commissie tot de conclusie, dat Neder land niet achter staat bij Engeland. Men komt zelfs in de verleiding de bij zondere vriendelijke en enthousiaste En gelse gastheren uit te nodigen voor een trip lang de vele en goede, modern op gezette rusthuizen in Nederland. Men kan een gevoel van verbazing niet on derdrukken, wanneer men constateert, dat nog steeds wordt doorgegaan oude villa's enz. in te richten tot rusthuizen met zaalverpleging en met al de on vermijdelijke nadelen, die verbouwde huizen nu eenmaal houden. Bepaalde nuttige voorzieningen zou den in de in Nederland bestaande te huizen ook meer toepassing kunnen vin den, zoals vloeren, waarop men niet kan uitglijden; handige leuningen aan trappen; een goot voor afvoer van de was naar de centrale wasserij; een klein winkeltje of kleine cantine en vooral een handenarbeidlokaal, dat niet weg gestopt moet worden in een uithoek van het gebouw. Overigens was het bijzonder opvallend, dat de bewoners der tehuizen nogal passief waren. In alle kamers en in alle gemeenschappelijke conversatie zalen waren bijzonder gemakkelijke stoelen, waarop de bewoners schijnbaar „vastge plakt" zaten. Het geheel maakte wel erg de indruk van een grote passi viteit. Dat is merkwaardig, omdat de bejaardenzorg in Engeland in het alge meen juist gericht is op het activeren van de bejaarden zelf. voor bejaarden in openbare bibliotheken enzovoorts. Verder zijn de adviesbureaux voor be jaarden vaak uit bejaarden samenge steld. Een rustend advocaat, een ge pensioneerd ambtenaar van sociale zaken, een gepensioneerd ambtenaar van een arbeidsbureau, een rustend hoofd ener school, een huisvrouw op leeftijd met organisatorische ervaring met daar naast enkele andere wijze lieden geven samen de gevraagde adviezen. Het is duidelijk, hoe waardevol deze opzet kan zijn en hoe de uitwerking er van velen een eigen verantwoordelijke taak geeft. Een toch nieuwe figuur ontdekte de chique Franse modellen diverse tinten prijzen vanaf ANEGAN'G 46 - Haarlem - Tel. 14651 GROTE HOUTSTR. 116 - Tel. 13339 Maandagavond hield het bestuur van de stichting Adoptiecommissie Bejaar den een vergadering o.l.v. de voorzitter, de heer J. W. Th. Fibbe sr. Deze verga dering was belegd met het oog op het bouw te Haarlem. Ook nu weer zullen wegens het grote aantal bejaarden een informeerde bewqners aan ouden van dagen; bezoekers' die van het gevoel uitgaan dat ouden van dagen het bij zonder op prijs stellen en nodig hebben zo nu en dan een hartelijke opgewekte bezoeker te ontvangen, die met begrip voor hun omstandigheden kan luisteren en hen bovendien deskundige raad kan geven bij eventuele moeilijkheden. Vit de opvatting „laat de ouden van dagen zo lang mogelijk in eigen omge ving" ontsproot het systeem om dit door middel van hulpen voor bejaarden ook inderdaad mogelijk te maken. Door een huishoudelijke hulpdienst kunnen de bejaarden hulp krijgen bij het schoon houden van kamers, bij de was, bij het nemen van een bad enzovoort. Een der gelijke hulpdienst kon in Nederland niet tot ontwikkeling komen, omdat gezins verzorging, anders dan op medische in dicatie, voor een langere periode dan zes weken, niet subsidiabel is en er voor bejaarden geen uitzonderingen worden gemaakt. Nu de figuur van gezinshulp officieel erkend is door de rijksoverheid, behoort aldus de commissie de mogelijk heid onderzocht te worden, of door het inschakelen van gezinshulpen aan de bejaarden niet zodanig hulp kan wor den geboden, dat zij zo lang mogelijk een eigen huishouding kunnen voeren. Die gezinshulpen behoeven geen kost bare opleiding te ontvangen. De commissie wijst tenslotte op ver schillende andere utilitieten waar van de bejaarden in Engeland kun nen profiteren, met name een speciale voetverzorging, waardoor velen „weer op de been gebracht werden", de op de bejaarden afgestemde maaltijden en de gereatrie, dat is de toegepaste gezond heidsleer voor bejaarden, welke in En geland verder ontwikkeld is dan in Nederland. Met het systeem van „dag hospitaal voor bejaarden" heeft men merkwaardige resultaten bereikt. Het is duidelijk, zo zegt de commissie tenslotte, dat wij ons in bovenstaande aantekeningen hebben beperkt tot die concrete zaken, waarin de Engelse si tuatie bepaald gunstig afwijkt van die van de Nederlandse. middag- en avondvoorstelling worden gegeven. De feestleider, de heer F. Vink .heeft voor een goed programma gezorgd. Henriëtte Davids en andere bekende artisten zullen de bejaarden een genoeglijke avond bezorgen. Het Ro de Kruis, geholpen door vele dames en heren die zich met hun auto's beschik baar stellen, zal ervoor zorgen dat ongeveer 250 invaliden de middag- of avondvoorstelling kunnen bijwonen. On danks het feit dat zich steeds meer be jaarden aanmelden ziet het bestuur met behulp van vele goede gevers steeds kans het benodigde geld bijeen te bren gen. Het bestuur blijft vasthouden aan de van het begin af gevolgde stelregel dat de bejaarden zelf niets behoeven bij te dragen. Morgenavond 8 uur komt de KVP-af- deling Zuid bijeen in café Van Aken, Baan 1, om kandidaten te stellen voor de komende Kamerverkiezingen. Tij dens de vergadering spreekt het Twee de Kamerlid de heer Th. S. J. Hooij. Donderdagavond 8 uur spreekt de heer Hooij tijdens een vergadering van de afd. O.L.Vr. van Zeven Smarten en Petrus en Paulus van de KVP. De bij eenkomst, tijdens welke eveneens kan didaten gesteld zullen worden voor de Kamerverkiezingen, wordt gehouden in café Kenemerland, Rijksstraatweg 433. Vrijdagavond 8 uur worden kandida ten gesteld in de afd. H. Hart. Die bij eenkomst wordt gehouden in het paro chiehuis Velsenstraat, waar de voor zitter van de raadsfractie van de KVP, de heer J. Schippers, spreekt. Vrijdag avond 8 uur ook komt de afd. Liduina bijeen in café Du Nord, Rijksstraatweg 56, waar het Kamerlid de heer C. J. v. d. Ploeg zal spreken. Ook tijdens deze bijeenkomst zullen kandidaten worden gesteld voor de Tweede Kamer. Het trof de commissie voorts, dat men toch bij het oprichten van tehuizen en trouwens bij de bejaardenzorg in het algemeen de gehele gemeenschap in de betrokken wijk en plaats activeerde. Alvorens een huis op te richten, trachtte men de bevolking tot meeleven te bren gen. Niet alleen de overheid, ook ker kelijke groeperingen, zakenkringen, luiurtbevolking en dergelijke, werden ge activeerd. Dat bleek ook bij de vrije tijdsbesteding, waarbij men de gehele gemeenschap wil interesseren voor het bejaardenprobleem: oprichting en mede- Morgenmiddag zal een statig wit jacht, gepavoiseerd met vrolijk wappe rende vlaggetjes uit zuidelijke richting het Spaarne op komen varen. Aan boord zal zich een oud grijs, maar nog vitaal, man bevinden, gekleed in rode werking aan clubs voor bejaarden; in- I tabbaard met mijter en staf: Sint NikO' schakeling van de bejaarden door de ,5""' J bevolking bij wedstrijden; faciliteiten Oranje Zwart is er niet in geslaagd in de eerste klasse der tafeltenniscom- petitie de zware wedstrijd tegen To- gido 2 tot een goed einde te brengen, 'integendeel, het is feitebjk een debacle geworden (0—10). De aanmaningen tot voorzichtigheid over de prestaties der debutanten zijn dus niet ongerecht vaardigd gebleken, al is deze uitslag wel bijzonder teleurstellend. De grotere routine der Togido-spelers is hierbij echter doorslaggevend geweest. In de tweede partij reeds viel de beslissing, toen Schoof van Wolters verloor, wat volkomen in strijd met de berekeningen moet zijn geweest. De Oranje Zwart-ers zullen na deze tegenslag hopelijk de moed niet laten zakken en zich snel herstellen. Gelukkig zorgde Winfried voor beter nieuws door TOG met de fraaie cijfers 9—1 te kloppen, en herstelde HBC 2 zich weer door van Prowano met 73 te winnen. Frans Smit en Hageman verloren van Swart, terwijl Hageman ook nog van Veling verloor. GTTC 2 ging met dezelfde cijfers tegen Rapi dity ten onder, waarbij Piet Blom en het dubbel voor de tegenpunten zorg den. Hotac nestelde zich op de vierde plaats door Heemstede 2 geen schijn van kans te geven. De lijst: Togido 2 Winfried Oranje Zwart Hotac HBC 2 Rapidity Prowano Heemstede 2 GTTC 2 TOG 2 In 2 A verkreeg TYBB deze week alleen de leiding door met 8—2 To gido 3 te verslaan en door het gelijke spel, dat Rapidity 2 boekte tegen CSV, dat zijn eerste verliespunt boek te. De papieren van TYBB zijn dus weer belangrijk verbeterd. GTTC 4 boekte eveneens winst en bezet thans een veilige vijfde plaats. In 2 B helaas noteerde wij niets dan nederlagen voor de r.-k. teams. TYBB 2 verloor met 7—3 van VGZ. GTTC 3 was kansloos tegen Johez en Oranje Zwart 2 kwam tegen Hotac 2 juist iets te kort: 4—6. 5 4 1 9 42—8 5 4 1 9 37—13 5 4 1 8 36—14 5 3 2 8 33—17 5 2 1 2 5 27—23 4 2 2 4 21—19 4 1 1 2 3 18—22 5 1 4 2 11—39 5 5 0 9—41 5 5 0 7—43 In 3 A dames) verloren de drie r.-k. teams, die in de strijd kwamen. In 3 B verraste GTTC prachtig door Te Zaanen een gelijk spel af te dwingen, en deelde Rapidity gelijk op met Jo- h_HBC heeft de goede weg thans gevonden en klopte Heemstede (73). De uitslagen luiden: Heren le kl.: HBC 2Prowano 73, Rapidity—GTTC 2 7—3. H'stede 2— Hotac 1—9, Winfried—TOG 2 9—1, Oranje Zwart—Togido 2 010. 2e kl. A: GTTC 4—H'stede 3 9—1, Togido 3— TYBB 2—8, DIOS 2—HBC 3 4—6, CSV— Rapidity 2 55. 2e kl. B: TYBB 2VGZ 3—7, TOG 3—Te Zaanen 6—4, PSVH— DIOS 82, Oranje Zw. 2Hotac 2 46, Johez—GTTC 3 9—1. 3e kl. A: GTTC 5— Johez 3 73, Prowano 2DIOS 3 91, ZPSV—Winfried 3 3—7, TOG 4—H'stede 4 2—8, Te Zaanen 2Togido 5 46. 3e kl. B: Rapidity 3—HBC 5 4—6, GTTC 7Prak 28, Prowano 3Oranje Zwart 4 4—6, TYBB 3—Te Zaanen 4 8—2, Vel- senPlaatwellerij 82. 3e kl. C: VTC P'ipidity 4 46, GTTC 6Johez 2 19, VGZ 2Te Zaanen 3 64, Hotac 3Co lumbia 3 100, Oranje Zw. 5Togido 4 0—10. 4e kl. A: Doko—CSV 2 5—5, GTTCRapidity 5 55. 4e kl. B: DSB 2—Columbia 2 7—3, VTC 5—Togido 8 010, 't Spinneweb 2TZB 2 100, H'stede 5—TOG 5 7—3. 4e kl. C: Boru— Johez 4 64, Prowano 4—'t Spinnew. 4 10—0, Togido 10—DSB 3—7, DIOS 5VTC 4 2—8, RytelbiTogido 7 010. 4e kl. D: VTC 3Togido 9 4—6, 't Spinnew. 3—DSB 3 1—9, Doko 2— DSB 5 9—1, Ready—Te Zaanen 5 10—0, CTTC 2—CSV 3 3—7, H'kerk—VTC 2 DIOS 4—Columbia 3 5—5. 4e kl. E 2—8, Hotac 4—RKTVU 3 10—0. 4e kl. F: Rampl.kw.Corodex 64, DSB 4— 't Spinnew. 1—9, Togido 6—Rytelbi 2 10—0, Boru 2—TZB 3—7, Johez 5—Win fried 4 3—7. Dames: 3e kl. A: GTTC 2—Togido 2—8, TYBB—DIOS 1—9, TOG—Johez 2 9—1, Oranje Zw.—CSV 3—7, 3e kl. B: HBC—H'stede 7—3, GTTC—Te Zaanen 55, TOG 2Prowano 4-6, Johez Rapidity 55. 4e kl. A: 't Spinnew. Togido 2 100, Oranje Zw. 2-Johez 5 9—1, TYBB 3—Hotac 0—10, CSV 2— VTC 5—5. 4e kl. B: DSB—'t Spinnew. 2 46, Rapidity 2Te Zaanen 4 46, HBC 2—VGZ 0—10. 4e kl. C: DIOS 2— Johez 4 8—2. TYBB 2—Winfried 2 6—4, TZB 2—Te Zaanen 2 0—10. laas. Voor de tweede maal in de ge schiedenis van onze stad heeft het de oude bisschop behaagd Haarlem een of ficieel bezoek te brengen. Volgens het protocol zal het jacht te gen kwart voor 2 meren in het Spaarne bij de Turfmarkt. Hier zal Sint onder luid gejuich en muziek voet aan wal zetten. De directeur van de stichting „Haarlems Bloei" zal als eerste -deze geliefde Toerist verwelkomen. Feeste lijke muziek zal geblazen en gespeeld worden door de Sint Jorisband en de Haarlemse Postfanfare. Ter begroeting zijn verder aanwezig: 6 Spaanse edel lieden uit het gevolg van de Sint, reeds eerder te Haarlem aangekomen in ver band met besprekingen met het ge meentebestuur, 30 olijke zwarte snaken, die de Sint zijn haar grijzer en grijzer doen worden, met wagens vol speel goed: de landelijke rij vereniging uit Hoofddorp; 6 herauten te paard en de schimmel Guitar, de liefst bereden volbloed hengst uit de Spaanse stallen, zwaar benijd door de overige paarden uit het gezelschap. Wanneer Sint te paard gestegen is zal de stoet zich in beweging zetten en over de Oude Gracht via Nassaulaan, Kenaupark, Kruisweg, Kruisstraat en Barteljoris- straat de Grote Markt bereiken. Intus sen zal de beiaardier mr. Romke de Naar aanleiding van de brutale hou ding, die enige jongens donderdag j.l. aan den dag legden tegenover een agent in burger, deelt de Haarlem se justitie mede, dat zij voornemens is tegen deze feiten strenge maatregelen te zullen nemen. De 15- en 16-jarige jongens, die donderdag geen gehoor hadden gegeven om een motorrijwiel in de Amsterdamstraat ongemoeid te laten en er niet tegen te schoppen, zijn ingesloten en zullen vo de officier van justitie worden geleid. In de Anthoniestraat te Haarlem is maandagavond een motorrijder door de gladheid van de rails geslipt. Zijn duopassagiere, de 22-jarige Haarlemse C. van B., kreeg het voertuig op het lichaam en moest met een vermoede lijke bekkenfraktuur naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Een 19-jarige Haarlemse winkeljuf frouw reed gisteravond om kwart over acht met haar fiets in een kuiltje op de Lange Herenvest. Zij verloor de macht over het stuur en kwam terecht in het water van de Herensingel Om standers wisten haar op het droge te brengen. De onfortuinlijke wielrijdster werd overgebracht naar het Grote Gasthuis, aangezien zij water naar binnen had gekregen. Waard, muzikale moppen vanuit de Ba- votoren over de Grote Markt strooien. Op het bordes van ons oude stadhuis, bijna net zo oud ais de Sint zelf, zal de begroeting plaats vinden tussen Haar lems burgemeester en de goedheilig man. Door middel van microfoons zal het gesprokene overal verstaanbaar zijn. Na dit officiële gedeelte zal er in het stadhuis een korte rustpoze zijn voor de ongetwijfeld zeer vermoeide kindervriend. Hiermede is dan ook een einde gekomen aan het feest voor het centrum. Om half 4 echter zal de intocht in Haarlem Noord beginnen en zal de stoet via de Generaal Cronjéstraat naar het Julianapark trekken. Na deze ont vangst staat nog een begroeting in Haarlem Oost op het programma, waar op het Teylerplein om half 5 een recep tie wordt gehouden. Verzocht wordt op de route, welke Sint Nikolaas zal rijden, de vlaggen uit te steken om de stad een feestelijk aanzien te geven en de Sint zodoende tegenover onze fouten mild te stem men. FILMS: CINEMA PALACE: „Geen moment zonder 9 15 18 '*aar' Tüden: 2, 4.15, 7 en FA^S-HALS: ..Chantage" 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Db-avond één voorstelling om acht uur. LJDO: „Vadertje Langbeen", a. 1. Tijden- 1-45, 4.15, 6.45 en 9.15. MINERVA: wo. en do. 8.15: „Anna", volw REMBRANDT: „Ciske de rat" 14 laar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Long John Silver" (De eed aan de bloedvlag), 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en STUDIO: „Plotseling zeven dochters" volw. Tijden: 2. 7 en 9.15. LUXOR: „French Can Can" afgekeurd. Woensdag 16 novrmber Frans Halsmuseum: H. P. Baard- Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden Stadsschouwburg: Cabaret „De kat van huis". 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door mr. Romke de Waard. Sint-Nicolaas-programma. Van 15.30—16.30 uur. Krelagehuis: Politie-tafeltenniskampioen- schappen. Van 10—18 uur. ONDERTROUWD: 14 nov. A. I. Wesselingh a" i ÏJ- Peeters- F. A. van de Poel en t 8 tri an. G. L». P. van Niekerk en J. M. Loerakker. GEBORENL. van Meeteren-van Wijlen, rA. M. van den Nouwland-Roelen, T. Meinsma-Stoffelsma, J. C'. Bootsma-War- naar, E. Veen-Laman, J. Th. Nielen- Schoen, M. Povel-Kerkhoff, J. M. Snoeks- Koster, W. Th. M. Brasser-Bakker, J. E. van Looij-Vink, H. A. Lindeman-Kan, A. M. C. C. J. Kensen-Beset, M. A. Harkmans- Kaart, G. B. van Ooi-van Rooijen. OVERLEDEN: J. P. van Geffen 61 j. Jan Haringstraat, F. J. M. Delfgauw 4 j. van Oldenbarneveldtlaan, A. G Lubbers, 61 j. Riouwstraat W. van Duijn 70 j. Gasthuis- vest. H. A. Cornelissens 55 j. Pol, P. A. v. d. Linde 60 j. Pegasusstraat, G. Strijder- Braaf 77 j. Tuchthuisstraat. A. van Zuij- len 30 j. Papen toren vest, G. Brouwer 79 j. Schotersingel, A. Verzijlbergh-Ides 64 j. Velserstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3