Gemeentebestuur is financieel met handen en voeten gebonden aan het Rijk Voetgangersbrug over keersluis in de Leidsevaart 6r/c de TVóormatt XI junahtuU Samenbundeling opdracht gevers kan woningbouw alleen maar bespoedigen Concert door het N. Ph. Orkest KRUISWOORDRAADSEL Watertarieven voor kleine verbruikers en slachthuisrechten op de helling Woningbouw Troonrede Oostelijke randweg Ambachtsschool Wordt U gekweld De heer W. Scheerens voor de Haarlemse Federatie van Woningbouwverenigingen Hoe spelen de R.K. clnbs? Uit STAD en STREEK; MEMORIE VAN TOELICHTING TAL VAN SUBSI- DIES HOGER GERAAMD Nieuwe weg vanaf Herenweg naar keersluis Öpreis en thuis wiatodiwCmul IIINfïHANQ HORLOGES^Herman Mulder WYNAND FOCKINK /~j|\ hééél oude jenever BRIDGE-DRIVE IN HET STOOFKE Winmaars sportprijs- vraag Professor Romme lijst trekker voor verkiezingen! WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 PAGINA J Ondanks begrotingstekort HEEMSTEDE Politievoetbal HEEMSTEDE VERLOOR ZIJN EERSTE WEDSTRIJD Potasch en Perlemoer ZANDPOORT öéw ra Sierlijke modellen, elegante uitvoeringen v.afl. 29.50 Afscheid bij Publieke Werken zoals U die ook drinkt in ons proef lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR (met een sterkte van 40 °IJ - 1 I Winkels open maandag ochtend 5 december Compensatie gevraagd voor personeel Koor Katholiek Haarlem Won i ragcon t in gen ten Wijzigingen in de bouw Prof. Romme spreekt in Bloemendaal' „Katholieke politiek in de praktijk" QpLossting kruiswoordraadsel van dinsdag Geniet nu van rookworst van de slager Elke dag vers uit .eigen' rokerij Hoe 't ook zij: K.V.P. Overveen „Het Witte Paard" De gemeentebegroting 1956 van Haar lem wordt vergezeld van een Memo rie van Toelichting, waarin allereerst een uiteenzetting wordt gegeven over de financiële verhouding tussen inkom sten en uitgaven van de gemeente. Daar in staat enkele behartigenswaardige op merkingen over de financiële verhou ding tussen het R(jk en de gemeente. Gebleken is uit de begroting, dat het gemeentebestuur aan handen en voeten gebonden is aan de uitkeringen vanwege het Rijk, die maar liefst 80 pet. van de totale inkomsten vormen. Onder deze omstandigheden blijft er van de gemeen telijke autonomie weinig over. Het ge meentebestuur mag dan alleen nog naar vrije wil de uitgekeerde gelden besteden, maar het mag de grenzen van de uitkeringssom niet overschrijden De minister van Binnenlandse Zaken heeft dit standpunt in recente circu laires nog eens verscherpt. Over twee jaar komt er een nieuwe wet op de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente. In afwachting daar van zijn B. en W. van Haarlem niet van zins het verzorgingspeil van de gemeente te verminderen. Liever neemt men dan iets uit het leningsfonds, dat een bedrag van 6.313.000 aan batige saldi bevat over de jaren tot en met 1953. B. en W. zijn van oordeel, dat eerst de verhouding tussen de verschil lende gemeenten en het Rijk wordt rechtgetrokken. Op het ogenblik is het zo, dat Haarlem een bedrag van 88.- per inwoner krijgt uitgekeerd, maar Arnhem ƒ108,44. Utrecht krijgt veel meer dan Haarlem. Velsen krijgt 99,71 per inwoner. Deze verschillen worden wel enigszins verantwoord door de snellere groei, de grotere verwoes tingen etc. in bepaalde plaatsen, maar de verschillen hoeven niet zulke afme tingen aan te nemen. De minister van Binnenlandse Zaken wenst de uitkeringen na 1 januari 1956 niet meer te verhogen, tenzij om zeer gewichtige redenen. Maar Haarlem is met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van oordeel, dat de voor de gemeente verplichte kosten ieder jaar zullen blijven stijgen door de onstabili teit van lonen en prijzen en andere oor zaken. Het Rijk dient daar de gemeen ten in tegemoet te komen. Vorige jaren kon men er meestal wel van op aan, dat de geraamde tekorten op de begro ting achteraf zouden worden gedekt door een hogere uitkering van Rijkswe ge. Nu echter is men van oordeel, dat er van een hogere uitkering hoogst waarschijnlijk geen sprake meer zal zijn. De financiële toestand van de ge meente is daardoor werkelijk minder gunstig geworden schappelijk werkster aan te stellen, die in samenwerking met het Sociaal Voor zieningsfonds hulp en steun moet verle nen. Ook wil men overgaan tot het aan stellen van een bedrijfspsycholoog, voor welke functie reeds sollicitanten zijn op geroepen. De stijging van de personeelskosten en van de kapitaalslasten tengevolge van de uitbreiding van de capaciteit van het gemeentelijk waterbedrijf, zijn de oorzaak van het feit, dat de levering van water aan kleine ver bruikers tot verliezen leidt. Daarom hebben B. en W. een wijziging van de watertarieven voor kleine verbruikers in overweging genomen. De winsten die tot nu toe gemaakt werden bij het Openbaar Slachthuis, zijn dit jaar omgeslagen in een verlies. Daarom wordt ook hier een verhoging van de gebruiksrechten overwogen. Het tweede deel van de Memorie van Toelichting is gewijd aan de plannen •- van B. en "W. voor het komende jaar, ëen soort Troonrede dus. Daaruit blijkt n. dat per 7 november van dit jaar een taakanalyst is aangesteld, die een func tiebeschrijving zal opstellen van het technisch personeel. Daardoor hoopt men tot een economischer werkverde ling te komen. Binnenkort denken B. en W. voor het personeel van de gemeen telijke diensten en bedrijven een maat- Het aanzienlijke begrotingstekort en de geringe waarschijnlijkheid, dat het Rijk dit zal compenseren door een ver hoogde uitkering uit het Gemeentefonds, hebben B. en W. van Haarlem er niet van weerhouden het verzorgingspeil van de gemeente te handhaven en zelfs te doen stijgen. Dit weerspiegelt zich o.a. in de geraamde subsidies aan instellin gen en verenigingen. Hieronder geven wij een overzicht van de voornaamste subsidies, waarbij de desbetreffende cij fers voor het lopende begrotingsjaar 1955 tussen haakjes zijn geplaatst. Pro Juventute f 5.000 (f 1.000)Kath. Ver. voor Gezinsvoogdij en Patronage f 1.500 (f 500)Tuberculose-bestrijding f 15.500 (f6.500); Wit-Gele Kruis, afd. Zuigelingenzorg f7.500 (f7.500); Witte en Wit-Gele Kruis, Kleuterzorg f3.000 (f3.000); Verenigingen voor Kinderuit zending f30.000 (f25.000); Diaconessen- wijkarbeid f16.500 (f 12.100); Wit-Gele Kruis, Wijkverpleging f13.500 (f9.900); Witte Kruis, Wijkverpleging f9.000 (f5.500); Witte Kruis, Wijkverpleging Spaarndam f 750 (f 550)Med, Maatseh. Bureau voor bestrijding Drankmisbruik f 1.500 (f1.500); Centraal Comité Drank- bestr. Ver. f 100 (f100); Witte Kruis (badhuizen) f 14.305 (f 9.340)Alg. Ned. Invaliden Bond, medisch zwemmen f4.500 Kunst Kosten Frans Halsmuseum f171.323 (f137.200); Kosten Van Looymuseum f 17.866 (f15.710); Kosten Stadsbiblio theek f330.967 (f282.205); R.K. Openbare Leeszaal f25.000 (f25.000); Volksuniver siteit Haarlem f 4.000 (f 4.000)Inst. voor Arbeidersontw. Haarlem f2.000 (f 1.500); Jong Haarlem Vooruit f17.000 (f17.000); Volkshogeschool Bergen f 1.660 (f 1.660); Stichting Toneelcoördinatie f 39.000 (f36.000); Balletopvoeringen f5.000 Amateurtoneel f 5.000 Noordholl. Philh. Orkest f112.517 (f89.000); Orgel- cultuur f 2.000 Muziekschool f 20.000 (f 10.000)Volksmuziekschool f 10.000 (f3.000); Muziek- en Zangverenigingen f 10.000 (f5.000); Orgel in de St Baaf f20.087 (f14.920); Opleiding kath. Kleu- teronderw. f3.210 (f3.025); Studiebeur zen f21.000 (f16.000); Restauratie Sint Bavo f 1.000 (f 1.000); Bisschoppelijk Museum f 1.000 Aankopen werken Beeldende Kunstenaars f 25.000 (f 25.000) Aesth. vorming Lagere schooljeugd f 9.000 (f 4.000)Aesth. vorming rijpere jeugd f24.700 (f23.200). Sociale zorg Ver. voor Schooltuinen f 16.100 (f14.700); Inst. voor Sociale Jeugdzorg f86.500 (f50.000); Kath. Ver. voor het Gezin f15.840 (f15.840); Speeltuinver- bond f29.700 (f29.700); Kath. Mil. Tehuis f 1.000 (f 1.000); Christ. Mil. Tehuis f1 000 (f 1.000); Haarl. Comité Nation. Feesten f 2.500; KI. Theresiastichting f7 500 (f7.500); Kleuterhuis Margriet f25.500 (f21.250); St.-Marthavereniging f 2 000 (f 2.000)Kraam verpleging f 27.000 (f27.000); Maatseh. Buurtwerk Haarlem f28 000 (f28.000); Gezinshulp f22.000 (f22.000); Kath. Interpar. Char. Cen trum f6.000 (f4.000); Kath. Bond van Bejaarden f 1.000 Kinder vakantie kampen f 12.500 (f8.400); Haarlems Bloei f50 000 (f40.000); Kath. Beroepskeuze Bureau f825 (f825). Het richtcontingent woningen en het extra bouwvolume, dat Haarlem voor de periode 1954-1956 toegewezen heeft gekregen, heeft nu reeds zijn bestem ming gekregen. B. en W. zullen probe ren voor het komende jaar extra bouw volume te krijgen. Bovendien zal men gedeeltelijk overgaan op systeembouw, waardoor men slechts 75 pet. hoeft te rekenen van het werkelijk gebouwde vo lume. De verhouding woningwetbouw - premiebouw blijft evenals vorig jaar gehandhaafd op 60:40. Men zal in 1956 voor het eerst een garantieregeling gaan toepassen ten behoeve van de par ticuliere bouw voor zelfbewoning. De geringe gevolgen van de 5 pet. huurver hoging op de verlaging van de grondbe lasting zijn nog niet In de begroting op genomen. De omstandigheid, dat de woningen tegenwoordig volledig bezet zijn en dat er dus niet zoals voor de oorlog, huizen leeg staan, hebben B. en W. doen be sluiten de renteloze voorschotten voor het aanbrengen van verbeteringen aan woningen op te heffen en te veranderen in rente-gevende voorschotten. B. en W. zün van plan de raad voor te stellen ook de andere renteloze voorschotten om te zetten in rentegevende voorschot ten. In de loop van 1956 zal een begin wor den gemaakt met het uitvoeren van de plannen tot verbetering van de „Ooste lijke Stadsrandweg" tussen de Vondel- weg en de Schalkwijkerweg. De weg dekken van de busroutes zullen verder worden verbeterd. Nog voor het eind van dit jaar hopen B. en W. de raad het uitbreidingsplan „Parkwijk", te kun nen voorleggen. Daardoor kan een be gin worden gemaakt met de afronding van Haarlem-Oost tussen de Amster damsevaart en de Schipholweg. Begon nen zal worden met het ophogen van de desbetreffende gronden. In 1956 zal be gonnen worden aan de Prinsenbrug, het nieuwe onderstation van het G.E.B. in Haarlem-Zuid en aan het laatste ge deelte van het Coornhertlyceum. Het gestadig toenemen van het aan tal leerlingen van lagere scholen plaatst B. en W. voor steeds groeiende moeilijkheden van scholenbouw en per soneelsvoorziening. Door het personeels tekort bij Openbare Werken en de tra ge behandeling van de gerede plannen door het ministerie van O. K. W. en dat van Wederopbouw, is een achter stand in de scholenbouw ontstaan. De noodvoorzieningen brengen extra-kosten mee. Aan de bouw van scholen en gym nastiekzalen zal zoveel mogelijk aan dacht worden geschonken. Het nijverheidsonderwijs zal binnen kort de aandacht opeisen van de raad. Er zijn verzoeken binnengekomen om medewerking bij het stichten van een nieuwe ambachtsschool en aanvragen om aan bestaande scholen nieuwe afde lingen te mogen toevoegen. De stijging van het leerlingental maakt het nodig, dat er een nieuw gebouw komt voor het Lorentzlyceum. Zoals op vele plaatsen in Nederland zal ook in Heemstede een keersluis worden gebouwd in opdracht van het ministerie van Oorlog en Marine. De ze keersluizen moeten dienen om bij eventuele onregelmatigheden de water stand naar behoefte te regelen. De Heemsteedse sluis zal komen te liggen in de Leidsevaart, ongeveer een halve kilometer ten zuiden van de Zandvoortselaan, dat wil dus zeggen, praktisch in het verlengde van de Kerk laan. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft dit plan aangegrepen om gecom bineerd hiermee een brug voor voet gangers over de sluis te bouwen. Hier mee zal dan voor de bewoners van de Geleerdenbuurt en omgeving een meer directe verbinding met het station Heemstede-Aerdenhout tot stand zjjn gekomen. Het moet niet onwaarschijnlijk wor den. geacht, dat er vanaf de Herenweg een weg zal worden aangelegd naar de keersluis. 3 November is dit project door de Provinciale Waterstaat onderhands aanbesteed, waarbjj het Aannemings bedrijf J. A. A. Nelissen N.V. als laag ste inschrijver uit de bus kwam. Daar de levertijd van de voor dit project benodigde stalen damwand 10 tot 12 weken bedraagt, zal het nog wel even duren alvorens met de werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. De bouwtijd is geraamd op circa tien maanden. De sluis zal bestaan uit twee land- hoofden en een middenpijler. De beide doorvaartopeningen moeten 6 meter breed worden. Het brugdek van de voetgangersbrug wordt 4 meter breed. Onder het brugdek is op een der land- hoofden een bergplaats voor schotbal- ken geprojecteerd. De Heemsteedse voetballende politie mannen hebben gisteren hun eerste nederlaag moeten incasseren. De uit wedstrijd tegen Z. P. S. K. in Assen delft werd met 64 verloren. De Heem- steders begonnen met negen man en voor dat de twee laatkomers waren gearriveerd, keken zij al tegen een 20-achterstand op. Juist die twee doelpunten hebben de politiedienaren niet meer kunnen wegwerken. Ondanks deze nederlaag behoudt Heemstede de leiding in afdeling V. Voor de derde maal gingen deze he ren gisteravond in het Minervatheater op vakantie. De zaal was uitverkocht en genoot uitbundig. 69. Even aarzelt Eric. Is het wel verantwoord om nu weg te gaan? „Is het ver?" vraagt hij. „Een paar uur rijden", antwoordt Cendrach, „maar ik verzeker u, dat ge er geen spijt van zult hebben; als ge gezien hebt wat daarginds te zien is, zult ge moeten toegeven, dat het een reis van enkele uren waard was". De vraag brandt Eric op de lippen, wat voor geheimzinnigs de scheepsbouwer in petto heeft, maar hij wil zich nu niet laten kennen en zwijgt. En aangezien er blijkbaar geen andere manier bestaat om er achter te komen, besluit hij dan maar mee te gaan. Even later rijdt het drietal op de nu wel wat overbelaste strijdkar 'weg in de richting van de kust. Het is al laat in de avond, als Cendrach aankondigt, dat zij er nu bijna zijn. Op zijn verzoek brengt Eric de wagen tot stilstand, waarna de man uitstapt. „Wij zijn hier vlak bij de grens van het koninkrijk Oriel", zegt Cendrach geheimzinnig, „wacht hier op mij. Ik moet even onderzoeken of alles nog veilig is. Terwijl ik weg was, kunnen zij mijn schuilplaats wel ontdekt heb ben". De oude man loopt snel vooruit en verdwijnt achter een klip. Eric en Halfra zien elkaar eens aan. Er is in geen velden of wegen iets van onraad te bespeuren. „Waarom doet Cendrach dan zo vreemd?" vragen zij zich af. Juist als Eric besluit, hem achterna te gaan, komt achter de klip een tengere gestalte te voorschijn. Een stem, die hij uit duizenden zou herkennen, roept zacht: „Eric!" Ais aan de grond genageld, blijft de Noorman roerloos staan; het hart klopt hem in dé keel. „Winonah!" brengt hij dan schor uit en snelt haar tegemoet. Halfra blijft achter en draait zich discreet om. ,;Ahetn", snuift hij ontroerd en veegt langs zijn neus. „Een edelman weet natuurlijk, wanneer hij zijn ogen moet gebruiken en wanneer niet", prevelt hij, ter wijl hij met één oog in de richting van Erie tuurt. Advertentie F-2! «*3 ft 't-.-.-fi I fü-i Zo'n Kjndige Jimghans rtiswtkker is niet alleen onmisbaar op reis, maar ook thuis zal hij U steeds goede diensten bewijzen. Uit de vele modellen en leersoorten zult U zeker Uw keuze kunnen ma ken. Let echter op het Junghans merk, als U beslist een betrouwbaar en solide uurwerk wilt kopen. I 1 Baal natuurlijk bij Kampervest 51, tel. 21101 Dinsdagmiddag nam de heer F. Ko per afscheid als opzichter bij de dienst van Publieke Werken. In de tekenka mer van de dienst was het college van burgemeester en het gehele personeel bijeengekomen. Burgemeester van Fe- nema opende de rij van sprekers met de medeling dat de heer Koper door H.M. de Koningin was begiftigd met de zilveren ere-edaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Wethouder van der Werff huldigde de heer Koper en dankte hem voor de toegewijde zorg voor de begraafplaats en de beplan tingen gedurende precies veertig jaren. De directeur van de dienst, de heer M. Deutekom, ging in den brede na hetgeen de scheidende jublirais voor de gemeente heeft gepresteerd. Namens de andere diensten sprak de heer Cense, directeur der gemeente-be drijven, namens de kerkeraad der n.-h. gemeente ds. de Ru en namens de pas opgerichte personeelsvereniging de heer Visser. „Ik mag wel oppassen dat ik niet naast mijn schoenen ga staan." zo begon de heer Koper zijn sympa thiek dankwoord waarin hij te kennen gaf dat hij de loftuitingen aan zijn adres erg overdreven vond en de re sultaten van zijn werk voornamelijk toeschreef aan goede samenwerking hetgeen de scheidende jubilaris voor de met het andere personeel. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen. Advertentie In de Stoofsteeg staat het gezellige gebouw, dat bij velen een geliefd Stoof- ke pleegt te zijn. Om daarvan te getui gen zullen ongetwijfeld vele bridgers deelnemen aan de drive, die zondag 20 november ten bate van het Stoofke in het gebouw zelf zal worden gehouden. Het blijkt, dat er prachtige prijzen be schikbaar zijn gesteld, en van gezellig heid kan men verzekerd zijn. Liefheb bers kunnen zich tot en met 19 novem ber opgeven bij W. Timmers, Kritzin- gerstraat 1, B. van Odeck, Amster damstraat 12, A. van Koningsbruggen, Tetterodestraat 83, B. v. d. Lit, Aerden- houtse Duinweg 7 en C. Teutenberg, Rijksstraatweg 50 (Bennebroek). Morgenavond is er in het Stoofke een klaverjaswedstrijd. Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren, en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoteek en drogist 0.95, 2.40 en 6.88. 1 over 8. De afdeling Haarlem van de Neder landse Katholieke Bond van Admi nistratief, Verkopend en Verzekerings- personeel „Sint Franciscus van Assi- sië" heeft zich tot haar hoofdbestuur te Amsterdam gewend met het verzoek, dat het hoofdbestuur zich tot B. en W. van Haarlem richt ter bewerkstelliging, dat het winkelpersoneel compensatie krijgt voor openstelling der winkels op maandagochtend 5 december. Alvorens dat te doen heeft het hoofdbestuur het standpunt gevraagd van de Haar lemse Middenstandscentrale en uit de reactie van de Centrale blijkt,, dat de leden van de bij de Middenstandscen trale aangesloten organisaties en de grootwinkelbedrijven geadviseerd zijn om compensatie te geven aan het win kelpersoneel in verband met de open stelling der winkels op bedoelde och tend. De uitvoering van het Koor Katho liek Haarlem waarover wij zaterdag reeds uitvoerig schreven begint van avond niet om 8 uur, maar om kwart I hartenswaardige opmerkingen. Zoals de Onder presidium van de heer W. C. van Kampen hield de Federatie van Haarlemse Woningbouwverenigingen gisteravond bü Brinkmann een bijeen komst, waarop de secretaris van de Nationale Woningraad, de heer W. Scheerens, actuele problemen betref fende de volkshuisvesting behandelde. De heer Scheerens hield een boeiend betoog, gedegen en interessant, dat daardoor de bijzondere aandacht had van de vele woningbouw-bestuurders en niet het minst van andere bh de woningbouw betrokkenen, die aanwezig waren, met name de heer_ Th. van Beek, directeur van het Huisvest.ngs- bureau, ir. R. G. Veenebos, directeur van Bouw- en Woningtoezicht ir. D. N. de Lange en ir. A. v. d. bei den van Openbare Werken, de heren M. H. v. d. Hoeven en A. Onkenhout, beiden van de 7e afdeling ten stadhuize en de heer Jacq. van Velsen, raadslid en architect. De heer Scheerens moest met enige verlegenheid beginnen te zeggen, dat naar zijn indruk vooral de laatste maan den er meer gepraat dan gebouwd wordt. Niettemin waagde hij bet er op om ook te gaan praten echter aan het slot van zijn betoog met een revolutio nair idee naar voren te komen, dat de afdoening van dé woningnood zou kun nen bespoedigen. Hij wees m eerste in stantie' op het dreigende misverstand, dat de gedachte doet groeien als zou de arbeider te weinig voor zijn woning (aan huurgeld) over hebben. Spreker meende, dat die gedachte foutief is. Voor „volkshuisvesters is het geen vraag, of de huren de exploitatiekosten van de woningen moeten dekken. Dat is namelijk strikt noodzakelijk en zeker een ideaal, waarnaar ter wille van een goede volkshuisvesting gestreefd moet worden. In 1945 werd de beloning van de arbeider in de top bepaald door wat hij voor zijn huishouding nodig had. In het zgn. model-huishoudboekje werd de huur echter berekend naar het gemid delde van 1940. Men heeft dus van buitenaf de arbeider een te gering be drag aan huur toebedacht. De heer Scheerens vestigde voorts de aandacht op 'de wisselende waar dering voor kwantiteit en kwaliteit in de woningbouw. Helaas is het nog al eens zo geweest, dat waar de een prevaleerde, de ander in de verdruk king kwam. Nu er de laatste tijd weer zo'n nadruk gelegd wordt op de kwantiteit in de woningbouw, moet de kwaliteit niet worden vergeten. An ders is de kans groot, dat er over 20 jaar geen animo meer is voor de huizen die toch zeker 50 jaar zullen moeten meegaan. De econoom zegt, dat de arbeider over 20 jaar zeker f 25 huur per week voor zijn woning zal over hebben, om dat de welstand steeds zal toenemen; de architect wil daarop inhaken en al vast tegemoet komen aan de dan gestel de luxe-eisen. Maar aldus de heer Scheerens kunnen we niet beter gewoon beginnen en voorlopig zorgen, dat in de nieuw bouw de deuren sluiten, de ramen niet tochten en de muren niet scheuren? Met betrekking tot de woningcontin genten maakte spreker ook enkele be- in een gewest wel materieelmogeljjk- heden zijn om te bouwen, maar er kan niets gedaan worden omdat er geen contingent meer is. Daardoor bljjft er veel capaciteit ongebruikt liggen, de aannemers en bouwvakarbeiders gaan elders werken en de woningbouw mist de hoognodige continuïteit. Men zal daarom in het vervolg contingenten moeten verstrekken voor de totale bouw- bedrjjvigheid in een gemeente. In dat verband bracht de heer Schee rens ook de befaamde systeembouw ter sprake, waarvan men in het alge meen geen hooggespannen verwachtingen heeft. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de systeembouwers zich een mono polie-positie verwerven, die de kwali teit ongunstig kan beïnvloeden en de vraag naar voren brengt, of men in die gebondenheid tot een goede finan ciële opzet kan geraken. Samenvattend wees spreker op de zwakke plekken in onze huidige woningbouw; gebrek aan continuïteit, moeilijkheden met arbei dersbezetting (ieder jaar verliezen de bouwvakken, waarin de jongeren mini maal vertegenwoordigd zijn, 8.000 ar beiders) en een traag tempo van bou wen, waardoor er miljoenen Sular" aan rente te veel moeten worden taald. De heer Scheerens was daarom tot de conclusie gekomen, dat er een revolutionaire wijziging in de thans geldende traditionele bouw moest komen. Men zou nu moeten komen tot samenbundeling van opdrachtge vers in eeu gewest en b.v. 5 jaar moe ten bouwen op het type van de stan daardwoningen. Altijd maar opnieuw voor ieder complex een plannetje la ten tekenen, kost tijd en geld. De stu diegroep voor efficiënte woningbouw heeft vele standaard-plattegronden ontworpen, waarin variatie genoeg is om keus te maken. Dat men door standaardisatie eenvormigheid zou krijgen, achtte spreker een sprookje. Die eenvormigheid is er ondanks de vele architecten en aannemers nu ook, omdat allen aan dezelfde bepa lingen gebonden zijn. Een en ander mag echter beslist niet betekenen, dat de architecten uitge schakeld moeten of kunnen worden, zij zullen alleen rekening moeten houden met een bepaalde standaardplattegrond en ,met standaard-onderdelen, omdat een massaal fabrieksproduct ook in de wo ningbouw rationeler is. De aannemer krijgt dan bovendien niet steeds met verschillende technieken van andere ar chitecten te maken. Naar aanleiding van enkele opmer kingen uit de zaal verklaarde de heer Scheerens tenslotte dat die samenbun deling van opdrachtgevers evenmin mag betekenen een verlies aan auto nomie voor de woningbouwverenigin gen. De woningbouwverenigingen kun nen natuurlijk samenwerken, maar dan met behoud van eigen zelfstandigheid. Overigens zou het geen ramp zijn, als een vereniging ter wille van de woningbouw voorlopig een offer bracht. Thans is het toch ook zo, dat de wo ningbouwverenigingen haar huizen niet naar eigen goeddunken kunnen verde len. En op die opmerking moest ieder een hardgrondig „ja" knikken, ook de toestand nu is, komt het voor, dat er directeur van het huisvestingsbureau. Op zondag 20 november. De KennemersDEM EHSVitesse ADOKinheim Wijk aan ZeeHSV NAS—DCO Onze GezellenHalfweg Hillegom—TYBB Rc-uwkoopTeylingen SJCMeerburg LisseDOCOS (Zondag 13 november 1955). Ie prijs f 10.Th. Rosenhart, Boog- straat 34, Haarlem, 7 punten. 2e prijs f 7.50: G. Hemmer, Dorpsstraat 50, Castricum, 7 punten. 3e prijs f 2.50: Mevr. Huybens, Midden Tuindorplaan 10, Overveen, 7 pun ten. 4e prijs f 1,50: P. Schouten, Schermer straat 2 rood, Haarlem, 7 punten, 5e prijs f 2,50: W. de Vlieger, Hoofd weg 1522, Nieuw Vennep, 6 punten. Zestien inzenders met 6 punten zijn uitgeloot. Voor de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Volkspartij zal professor mr. C. P. M. Romme vrijdagavond een lezing houden over „Katholieke politiek in de praktijk". De bijeenkomst wordt gehouden in het jeugdhuis aan de Donkere Laan in Bloemendaal en begint om 8 uur precies. Belang stellenden zijn van harte welkom. Horizontaal: 1. kleurstof, 4. arbeid, 7. en dergelijke (afk.), 8. bergplaats, 9. reeds, 10. ver- laagde toon, 11. getij, 13. bijwoord, 14. voor, 15. boom, 17. mening, 18. duw, 20. vallei, 22. buiten dienst (afk.), 25. en dergelijke (afk.), 26. lidwoord, 27. voorzetsel, 28. voorzetsel, 30- verlaagde toon, 31. kleur, 32. deel van de melk. Verticaal: 1. rivier in Duitsland, 2. maat, knaagdier, 4. oever, 5. maat, 6. vrucht. 12. deel van het overhemd, 13. Ned. vliegveld, 14. speelgoed, 16. schil, 19- keliner, 21. levenslucht, 23. slaapplaat*. 24. onvruchtbaar, 27. meisjesnaam, 29- rivier in Italië. Horizontaal: 1. passerelle; 2. ramp - knuist; 3. alarm - kit; 4. roekeloos; 5. kater - larf; 6. er - tri - kaft; 7. zot - Ino - ara; 8. emi nent - lei; 9. raai - ets - R.L.; 10. reine - pel; 11. naars - ruïne. Verticaal: 1. prakkezeren; 2. aal - aroma: 3. smart - tiara; 4. sproet - nier; 5. merrie - is: 6. r.-k. - innen; 7. enkel - otter; 8. luilak; 9. litoraal pi; 10. es - offre ren; Tl. tas - taille. Advertentie .Vlees hóórt erbij Public*»* bi Haarlui* o„ omi»-4**- Het programma van het dinsdag avond door het N.Ph.O. gegeven concert onder leiding van Mari- nUs Adam bezat wat de keuze betrof bijzonder veel attractiefs: werken van Bartók, Fauré, Franc* en Ravel. Het opend werd met het Divertimento voor klein strijkorkest van Béla Bartók. Het veelzijdige oeuvre van deze componist heeft vooral op het eind van zijn leven nogal wat verandering ondergaan. Het Divertimento ontstond in 1939, dus zes jaar voor zpn dood. Innerlijke verdie ping en versobering der middelen zijn de meest kenmerkende eigenschappen dezer compositie. De aangewende technische middelen wijzen duidelijk op het grote meesterschap van Bartók. Het orkest was deze avond over de hele linie genomen niet zo erg gelukkig. Alles Klonk nog al mat en zelfs hier en daar bepaald kaal van toon. Ook de strijkers bleken in het werk van Bar tók, waarin ze alléén aan het woord zijn, niet de spanning op te kunnen brengen die men graag had willen ho ren. Als wij niet beter zouden weten leek het zpifs op ongeïnteresseerdheid. Gelukkig gaf ae pianiste Marie The- rèse Fourneau prachtig pianospel te genieten in de Ballade voor piano en orkest van Gabriël Fauré. Zij bevestig de volkomen de uitstekende indrukken die zij het vorig seizoen reeds naliet. Haar spel getuigde van een verfijnde, aristocratiscne geest. Nu eens geen demonstratie van uiterlijk pianistisch bravour, maar een sublimatie van in nerlijk doorleefde voordrachtskunst. Dezelfde voornaamheid sprak uit haar opvatting van Francks symfonische variaties, die ze na de pauze vertolkte. Het was een weldaad te luisteren naar haar prachtige toonvorming. Haar suc ces was dus uitermate groot en daarin liet ze Marinus Adam en het orkest spontaan delen. Overigens hadden wij het idee dat ze langzamerhand een zekere stroelheid in de begeleiding van hét orkest moest losmaken om het be geleidend apparaat mee te krijgen. Tenslotte hoorden wij de Rhapsodie Espagnole van Maurice Ravel, éen dei- meest knap geconstrueerde werken van deze componist. Het fantastische ka rakter van dit opus met zijn meester lijke instrumentatie, werd door Mari nus Adam en het orkest goed gereali seerd, ofschoon hartveroverende. ogen blikken uitbleven. Er hing een ver moeiende sfeer over het orekst. Jam mer dat dit juist in zo'n prachtig pro gramma gebeurde. Is het misschien al weer zo ver, dat het orkest teveel moet trekken, om begeleidingen in de provincie te verzorgen? Hopelijk blijft men toch de nadruk leggen op de grote concerten hier en elders in de provin cie. Nog altijd dient het artistieke peil voor te gaan bij het commerciële. Maar misschien hebben wij het mis, en zal deze ietwat ongelukkige avond slechts incidenteel blijken te zijn. JAN LAARVELD. Professor mr. C. P. M. Romme is als lijsttrekker voor de komende verkiezin gen gekozen in de afdeling Overveen van de K.V.P. Het liep op de vergade ring, die gisteravond in „Domi" werd gehóuden, niet bepaald storm: behalve het bestuur waren slechts vijf leden aanwezig. Dat het gebrek aan interes»* in politici algemeen is. werd ook hief* door weer ten duidelijkste gedemon streerd. De voorzitter, de heer F. K. J. Fijen, zegde op een suggestie van een def leden toe, dat hij met het bestuur va» de afdeling Bloemendaal nader contact zou opnemen over de vraag, of het mo gelijk is te komen tot oprichting va» werkgroepen. Veel activiteit kan Over veen echter door zijn gering aantal leden niet ontplooien. Het is de bedoe ling hierin door rondzending van een circulaire verandering te brengen. Oo» de mogelijkheid van een forumavond zal onderzocht worden. Na ampele bespreking werd de kandi datenlijst voor de verkiezingen als volg» (in alphabetische volgorde) samenge steld: mr. G. Boot, dr. W. J. Dijssel' bloem, mr. F. de Graaff, A. Groen. J- Groen, Th. Hooy, mej. M. Klomp®, mevr. B. KortekaasDen Haan, dt- Lucas, E. Mutsaerts, J. M. Peters, mep A. Nolte, C. J. van der Ploeg, jhr. réC- van Rijckevorsel, mej. drs. Stokman. M. J. de Vreeze. Voor de onderlinge competitie waren de uitslagen als volgt: Huyboom-Hoog' land 1—0, Hopman-v. Emmerik O-™ v. Egmond-v. Rijnsoever 1—0, De Lan- ge-Pancras afgebr., Huneker-Hendria 'AY, Komen-v. d. Stoop 10, v. Berg-Kroon 1—0. a Donderdagavond a.s. speelt H.W.v. thuis tegen Rolland. Het clublokaal thans gevestigd in ,,'t Stoofke"-Stoo steeg. Belangstellenden zijn welkom- Het bestuur van het Veteranenlegi0®" afdeling Haarlem is samengesteld volgt: voorzitter B. J. M. Warmerd secretaris A. J. ter Beest; PenninLaris- ter L. J. Hofman Leopold, commissi" sen J. C. Sevenstern en K. .Ben^,trijd Zaterdagavond wordt een kienwed at gehouden bij Wolters in de J®"tav0nd en 3 december wordt een esK j^.B. gegeven in het gebouw van de *ijuria Dan zullen optreden de „Mena Rarna- Minstrels" en de dansgroep naya". i het 5° Donderdag 17 november zal jj, jaar geleden zjjn, dat de hee veStig- de Vries sr. zjjn kruidenierszaa ^ar de aan de Spoorwegstraat 14 lem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2