HAARLEM heeft 2 miljoen tekort Gemeente-inkomsten zijn voor 80 pet uitkeringen van het Rijk Onbedekt tekort Nieuwe sociëteit voor r.-k. bejaarden in Haarlem Zijn Boulevard-plannen te Zandvoort kansloos? Sommige raadsleden hebben er niet veel hoop op, maar de burgemeester blijft optimist Achter tweede functie voor Ir. Dammers Brand in de Leliestraat Het centrum in feestgloed GEMEENTEBEGROTING 1956 Gisterenmiddag geopend in kathedrale parochie aan Westergracht en STREEK 'Wil?" ft WOENSDAG 16 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 Suppletoir Reiskosten Subsidies Onvoorzien Honing- en slagroom- DIARRHEE, BEDORVEN MAAG, „KATER". Raad van Veisen: DOOR KOGEL GETROFFEN Metselaar stak zijn hoofd toevallig boven de ladder uit commissie Algemene be schouwingen Antwoord B. en W. JHR. MR. J. W. RÖELL Nieuwe commies-griffier der Eersite Kamer Eten bezoek van1 Sint Nicolaas bij u thuis Mej. P. Roozen- 25 jaar bij boekhandel Coebergh BLOEMENDAAL Opbrengst KlaprooscoMecte Beurs van Amsterdam Beurs van New York WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar De Haarlemse gemeentebegroting voor het dienstjaar 1956 sluit op de Gewone Dienst met een tekort van f 1.960.000. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, in afwachting van een mogelijke hogere uitkering uit het Gemeentefonds, dit tekort voorlopig te dekken uit de re serves, die belegd zijn in het Lenings fonds. Het totaal aan uitgezuiverde uit gaven wordt dit jaar geraamd op f29.575.658, dat is 9,7% meer dan ver leden jaar werd geraamd. De inkomsten van de gemeente, geraamd op f 27.205.060. bestaan voor meer dan 80% uit door het Rijk of de Provincie uitgekeerde gel den. De inkomsten stegen in vergelij king met verleden jaar met 10,2%. On danks het ernstige begrotingstekort en ondanks het feit, dat het Rijk niet van zins is de uitkering uit het Gemeente fonds nogmaals te verhogen, hebben B. en W. van Haarlem het plan het ver- zorgingspeil van de gemeente niet te verlagen, maar juist nog verder te doen stijgen. Dit weerspiegelt zich in de meerdere subsidies voor culturele en sociale doeleinden, die op de nieuwe begroting zijn geraamd. De stijging van de uitgaven is goed deels het gevolg van de dit en vorig jaar doorgevoerde salarisverhogingen, die geraamd worden op een verhoging van f 1.195.000. Het Rijk vergoedt hier van slechts f 864.225. Van een vergoe ding voor de indirecte gevolgen van de loonsverhoging, is dus al helemaal geen sprake. Hieronder vallen de gemeente lijke vergoedingen voor bijzondere scholen voor lager en nijverheidsonder wijs, de kosten van zieken- en krank zinnigenverpleging en die van ouden van dagen, de kosten van door particu lieren geleverde werken, de verhoging van subsidies, etc. Wel is de toezegging gekregen op grond van de moeilijker wordende financiële omstandigheden in Haarlem, dat het basisbedrag voor de algemene uitkering uit het Gemeente fonds van f 44,04 dit jaar verhoogd zal worden tot f51,75 per inwoner. De stij ging van het inwonertal heeft eveneens een geringe verhoging van de inkom sten veroorzaakt. De recentelijk goedgekeurde verho ging van de gastarieven is nog niet in De Haarlemse gemeente- begroting sluit op de Gewone Dienst met een tekort van bijna 2 miljoen. B. en W. n zich daardoor niet laten af- s nrikken. zij hebben de subsidies op ae oude voet voortgezet, zelfs in som mige gevallen nog uitgebreid. Ook werden er enkele nieuwe subsidies op de begroting geplaatst, zoals de zeer belangrijke voor balletopvoerin gen en amateurtoneel. Dit besluit van B en W valt niet genoeg te prijzen, want er spreekt een zelfverzekerd heid uit, die wij lange tijd node gemist hebben. Materieel hebben B. en W. besloten het verzorgingspeil van de gemeente te handhaven en zelfs te verhogen, ondanks het dreigement van de minister van Binnenlandse Zaken om geen gelden meer ter be schikking te stellen uit het Gemeen tefonds. De uitkeringen zijn vastge steld, aldus de minister, en daarvan kan niet dan in uiterst dringende ge- Vallen worden afgeweken. Maar Haarlem is een dringend ge- Val, evenals alle andere Nederlandse gemeenten dringende gevallen zijn. Want de gemeenten hebben het recht om de stijging van de welvaart tot uitdrukking te brengen in hun beleid en derhalve in hun begroting. Overi gens kan de minister er zich van ver zekerd houden, dat de uitgaven van de gemeenten zullen blijven stijgen in de komende jaren. Daarvoor heer sen er te veel spanningen in ons eco nomisch leven. Een fixeren van het Uitkeringspercentage uit het Gemeen tefonds zal daaraan niets veranderen. £>e subsidies zullen doorgaan, zullen Verhoogd moeten worden, omdat de kosten van de subsidiati blijven stij gen. Juist tengevolge van de span ningen in het economisch leven. De wanverhouding inzake de finan ciën tussen Rijk en gemeente is door 9it alles weer eens duidelijk in het Echt getreden. 80% van de inkomsten Van de gemeenten zijn afkomstig van Eet Rijk. De gemeente heeft daar na- Senoeg geen enkele invloed op. Bij Eeze verhouding is de autonomie van y*6 gemeente nog slechts een fictie, Erachter zich de toenemende cen- *raüsatiezucht van het overheidsappa- ïaat manifesteert. Alleen een radicale tjerziening van de basis van deze ver houding zal in staat zijn de gemeente il.aar zelfstandigheid terug te geven, «■alve maatregelen helpen daartoe Epwiet Rijk heeft de zoete vruchten Van van een belastingverlaging ziin ?e?r dan vÜf miljoen. Daardoor fonds6 inkomsten van het Gemeente- meentpanzienl'jk verminderd. De ge- de r«!n zijn de dupe geworden van wn,-a y=enngsP°litiek. Hun inkomsten ten rn VOor 80 gefixeerd. Zij moe- te rilu?ar z*®n 9e meerdere uitgaven •ten a- uif eigen middelen, te we- dus dp Vari de bedrijven. Zij krijgen te halen °wartaCrihpt langs at*ter terug gegeven heeft HP?ge"?g u3ngS Va°* de Staten-Generaal *5 te h°pen' betere inzichten Lenzen**™* over twee jaar de ding tussen Rijk en gemeente op- nieuw aan de orde komt. B. en W. zijn zo verstandig geweest het verzorgingspeil niet te verlagen. Dat kan altijd nog, wanneer er een meuwe regeling is getroffen, aldus heeft men terecht geredeneerd. Het e hopen, dat dit moedige beleid an B. en W. in de raad zoveel weer- ank vindt, dat het College volgend jaar met nog meer en nog gedurfder subsidievoorstellen uit de bus komt. N.H.C. de begroting verwerkt. Het geraamde verlies van ongeveer f 335.000 zal daar door worden omgezet in een winst van ongeveer f 145.000. Dit voordeel zal in een suppletoire begroting worden on dergebracht, waardoor het begrotings tekort wordt teruggebracht tot f 155.000. Wanneer het wetsontwerp op het kleu teronderwijs door de Staten-Generaal zal zijn aanvaard, zal ook de gemeente waarschijnlijk moeten bijdragen in de kosten van dit onderwijs. De regeling is nog niet bekend en hierover is dus niets in de begroting vermeld, al zal men rekening moeten houden met een nieu we belasting van het uitgavenpeil De nieuwe regeling van de ver goeding der politiekosten door het Rijk is beter dan de vroegere, maar de materiële kosten moeten nog steeds door de gemeente gedragen worden. De minister heeft inmiddels uitbreiding van het Haarlemse politie corps van 337 tot 352 man goedge keurd. Het geraamde bedrag aan uit gaven ten behoeve van de Bescher ming Burgerbevolking, groot f 418.378, wordt voor slechts ongeveer 45% (f 187.433) door het Rijk vergoed. In 1955 was dat percentage nog bijna 75. De uitgaven van de gemeentesecreta rie, waaronder ook de jaarwedden van B. en W., de secretaris en de gemeente ontvanger vallen, worden geraamd op f2.181.855, waartegenover aan inkomsten een bedrag van f 308.470 staat. Verleden jaar werd hier een uitgaventotaal ge raamd van f 1.626.655. De salarisstijging doet zich hier uiteraard vooral gelden. De post „Kosten ten behoeve van ont wikkeling en ontspanning van secreta rie-ambtenaren" is met f 100 verhoogd tot f350. Het bedrag voor reis- en verblijfkosten voor leden van het gemeentebestuur is van f 3000 op f 3500 gebracht, terwijl voor Representatie en Receptie f 10.000 is uitgetrokken tegen f 5500 verleden jaar. De Wijkcomité's krijgen dit jaar samen f 100 meer. Op de begroting wordt dit jaar voor het eerst voor de uitrusting van een mobiele brigade bij de politie f 3900 uit getrokken. Voor de huur van paarden voor de politie wordt het bedrag van f 2500 in 1955 voor dit jaar verhoogd tot f 5600. De reservepolitie kost dit jaar f1600 tegen f6200 verleden jaar. Dit houdt verband met de uitbreiding van het personeel en de salarisverhoging. De volledige kosten worden in dit ge val wel door het Rijk vergoed. De begrotingen van Volksgezondheid en Onderwijs vertonen uitgavenstijgin gen van resp. 28% en 17%. Gedeeltelijk wordt dit veroorzaakt door de salaris verhogingen, maar vooral door het stij gend aantal en de uitbreiding van de subsidies. Hierover vindt men elders op deze pagina uitvoeriger informatie De begroting voor Maatschappelijke Steun en Voorzorg vertoont in verge lijking met die van verleden jaar een uitgavenstijging van slechts 6% en blijft daarmee onder het algemeen gemiddelde van de uitgavenstijging van 9.7%. Hier in weerspiegelt zich goeddeels de gun stige conjunctuur op de arbeidsmarkt, alsook de stijgende welvaart. De post onvoorziene uitgaven beloopt dit jaar een bedrag van f 566.408 tegen f 554.467 in 195£>. Daarvan is f 65.000 be stemd voor subsidies die dit jaar nog toegekend moeten worden, maar wel ker behandeling nog op afwikkeling wacht. Dit bedrag zal waarschijnlijk in de loop van het jaar nog verhoogd moe ten worden. Voor werkelijk onvoorziene tekorten op andere posten van de Ge wone Dienst is f 251.408 uitgetrokken, terwijl de resterende f 250.000 bestemd zijn als afschrijving voor mogelijke ka pitaalsuitgaven, waarvoor dit jaar kre diet kan worden verleend. Aangezien uitgegaan wordt van een afschrijvings termijn van 20 jaar gemiddeld, kan voor uit te voeren kapitaalswerken dus een bedrag van f 5.000.000 worden geraamd. Op de kapitaaldienst wordt voor 1956 een bedrag van f 25.843.000 aan inves teringen geraamd. Evenals in 1955 is daarvan f 5.500.000 bestemd voor de woningbouw, terwijl zoals boven werd toegelicht f 5.000.000 gereserveerd wordt voor nog uit te voeren kapitaalsuitga ven. In het elektriciteitsbedrijf wordt f4.238.000 geïnvesteerd, in het gasbedrijf f 1.206.000. Daarvan heeft de raad echter al voor een bedrag van f2.300.000 kre dieten verleend. De werken zijn echter door omstandigheden nog niet uitge voerd. (Voor een nadere toelichting en ge raamde subsidies zie men elders in dit nummer) Met veel genoegen hebben bejaarden en gepensioneerden gistermiddag hun sociëteit aan de Westergracht in gebruik genomen. Voor de liefhebbers bleek de sociëteit in de kathedrale parochie een ontspannende trekpleister. Bij de ope ning was natuurlijk ook plebaan H. W. Agterof present, die met verschillende sociëteitsleden een praatje maakte. Ge heel links de voorzitter van de Haar lemse katholieke bejaardenbond, de heer C. J. Selhorst. Vanwege de r.-k. Bond voor bejaar den en gepensioneerden, afdeling Haar lem, is gisterenmiddag een sociëteit ge opend aan de Westergracht, min of meer in de schaduw van de kathedrale basiliek. Men mag gerust van een aan winst voor de Haarlemse afdeling spre ken, wier bestuur steeds weer de nodi ge activiteit betracht om de katholieke bejaarden en gepen-ioneerden van Haarlem zoveel mogelijk ten dienste en ten nutte te zijn. Natuurlijk was de belangstelling gis termiddag groot en plebaan H. W. Agterof gaf evenzeer acte de presence om de sociëteit in zijn parochie offi cieel te openen. De voorzitter van de Haarlemse af deling, de heer C. J. Selhorst, sprak een kort woord ter begroeting en daar in zette hij duidelijk de doelstelling en het streven van de bond uiteen. Hij wees er op, hoe de bond het saamhorigheids gevoel onder de bejaarden en het el kander begrijpen kan bevorderen. De vrije tijd wordt nuttig besteed, prach tige werkstukken worden er soms ge maakt en door de Bond blijven vele leden inderdaad actief. Natuurlijk worden door de Bond ook de geestelijke belangen behartigd, maar niet exclusief zoals door de neutrale organisaties maar al te graag wordt gesteld. Veel aandacht heeft de katholieke organisatie ook voor de culturele ontspanning en voor de sociale belangen van haar leden. In dat verband herinnerde spreker aan de ontwerp-wet voor de ouder domsvoorziening. die ook bij het bestuur in studie is. Plebaan Agterof vond het een grote eer de sociëteit in zijn parochie te mo gen opnemen. Ook hij wees oo de nood zaak van een stevige onderlinge band bij de bejaarden en gepensioneerden. De plebaan wilde nog met nadruk stel len, dat de bejaarden niet uitgeran geerd zijn, maar er nog zeker „bij ho ren". Zij zullen zich echter moeten aan passen aan de nieuwe tijd, of er althans begrip voor moeten hebben. De tijden veranderen steeds. Vroegere genera ties zagen de dingen nu eenmaal an ders, zoals de huidige bejaarden ook in hun jeugd hebben ondervonden. De liederen in de kerk zijn b.v. anders ge worden, de liturie heeft een moderne sfeer gekregen, en zo zijn er zovele an dere zaken, waaraan de bejaarden zul len wennen, willen zjj zich zelf niet uit schakelen. De plebaan achtte de sociëteit een grote aanwinst en hij hoopte derhalve, dat zjj steeds de grote aandacht zou hebben van zijn bejaarde parochianen, die in staat zjjn haar te bezoeken. De heer Selhorst bedankte de plebaan voor zijn woorden en hij sloot zich bij diens wensen aan. Tot nu toe zijn er slechts 68 bejaarden uit de kathedrale parochie lid van de r.-k. bejaardenbond, maar wellicht zou de sociëteitssfeer er voor zorgen, dat dit getal heel gauw hoger wordt. De aanwezigen dronken daarna een kop ,,met wat er bij" en voor velen bleek het uur van scheiden al te gauw gekomen te zijn. De gemeenteraad van Zandvoort is dinsdagavond begonnen met de behan deling van de begroting voor 1956. Een groot deel der besprekingen is gewijd aan de zgn. Boulevard-plannen. Verscheidene raadsleden zijn van mening, dat er niets van terecht komt, doch de burgemeester blijft optimistisch. Verder was er enige kritiek in de raad op de Woningcommissie, die vol gens een lid de bijnaam „Honing- en slagroomcommissie gekregen heeft. De heer Siegers (K.V.P.) heeft waar- Advertenue FILMS: CINEMA PALACE: „Geen moment zonder student", 18 jaar. Tijden: 2. 4.15. 7 en 9.15. FRANS HALS: „Chantage" 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „Vadertje Langbeen", a. 1. Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. MINERVA: „Anna", volw., 8.15. REMBRANDT: „Ciske cfe rat" 14 laar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY„Long John Silver" (De eed aan de bloedvlag), 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Plotseling zeven dochters", volw. Tijden: 2, 7 en 9.15. LUXOR: „French Can Can" afgekeurd. Woensdag 16 november Frans Halsmuseum: H. P. Baard: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden, 8 uur. Stadsschouwburg: Cabaret „De kat van huis", 8 uur. KrelagehuisPolitie-taf eltenniskampioen- schappen. Van 1018 uur. Donderdag 17 november Stadsschouwburg: Toneelver. „De Reü nie" met „Wat doet mijn vrouw van twee tot vijf" (dil.), 8 uur. Concertgebouw: Koor Katholiek Haar lem. Uitvoering. So.: Leny Schindeler, so praan, Han Lefèvre, tenor en Hans Wil- rink, bas. Begeleiding N. Ph. O., 8 u. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. K. Schuitema: „Spreken in het openbaar", 8 uur. De gemeenteraad van Velsen heeft zich dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met de benoeming tot directeur van het grond bedrijf der gemeente Velsen van de heer ir. D. N. Dammers, die reeds directeur van Openbare Werken in Vel sen is. De enige spreker over dit agen dapunt was de heer Lips (A.R.) die het bijzonder op prijs stelde, dat hier mede een middel gevonden was om een verdienstelijk hoofdambtenaar voor de gemeente Velsen te behouden. Aan de stichting voor r.-k. avond onderwijs te Haarlem werd voor het kalenderjaar 1955 een subsidie toegekend van 560.als aandeel in het exploi tatietekort voor de in Velsen woonach tige leerlingen. Op een door de V.V.D. gestelde vraag deelde wethouder De Boer mede, dat het streven er op ge richt is om al het avondonderwijs in Velsen te brengen in één stichting, waarin de levensbeschouwelijke groe pen elkaar vinden, en het dan zo uit te bouwen, dat men ook voor het avond-onderwijs niet naar buiten de gemeentegrenzen behoeft te trekken Vanuit een perceel aan de Brouwers straat te Haarlem werd zaterdagmiddag een kogeltje uit een windbuks afge vuurd, die met kracht in het hoofd van een 53-jarige metselaar drong, maar geen ernstige gevolgen had. Eerst gis teren bleek dat het kleine projektiel door een 23-jarige bankwerker is afge vuurd, die de bedoeling had een zink- stuk te raken. Aan de achterzijde van het perceel aan de Jan Nieuwenhuyzenstraat was de metselaar 's middags om één uur werkzaam, toen hij plotseling iets hards tegen zijn hoofd voelde aankomen. Zijn huisarts behandelde hem aan het bloe dende wondje onder het linker oor, maar daar het nog pijn deed ging de man naar een specialist, die door ope ratief ingrijpen een loden kogeltje ver wijderde. Het politionele onderzoek leidde naar een pand in de Brouwersstraat en een jeugdige bankwerker bleek de schutter te zijn. Hij verklaarde, dat zijn wind buks op die zaterdagmiddag inderdaad in aktie was geweest, maar de bedoe ling was een zinkstuk te raken. En juist toen het schot afging stak de metselaar zijn hoofd boven de ladder uit, dat dus werd getroffen. De bankwerker be weerde echter zich niet bewust te zijn geweest de man te hebben getroffen. Het schietwerktuig is in beslag geno men en tegen de schutter is proces-ver baal opgemaakt. Om half tien gistermorgen ontstond er brand in een perceel aan de Lelie straat te Haarlem, die ternauwernood kon worden bedwongen door een buur man en een onbekend gebleven per soon. De schade bedroeg f250. De vrouw des huizes was bezig met de was, toen zij haar baby van acht maanden plots ongewoon hard hoorde huilen. Door oververhitmg van de haardkachel in de huiskamer had een gordijn en de ombouw van het opklap- bed vlam gevat, waaraan spoedig ook andere spullen ten prooi vielen. Geluk kig was de moeder op tijd aanwezig om het kind uit zijn bedje te halen en naar de buren te brengen. Voordat de brandweer arriveerde was rnen er in geslaagd het vuur te doven. Dekens en lakens van het kinderbedje waren ver brand of verschroeid, terwijl verder o.a. het schoorsteenkleed beschadigd werd. Er liep een verzekering op deze goede- Vóór de begroting behandeld werd, moesten nog 18 agendapunten worden afgewerkt. Over herbouw van het Zui- derbad werd enige discussie gevoerd omdat B. en W. voorstelden het besluit om een herbouwplan uit te voeren dat rond 500.000 zou kosten, in te trek ken, daar de rijksbijdrage aanmerkelijk lager was dan men meende te mogen verwachten. Weth. Kerkman (P.v.d.A.) deelde mede, dat men met de exploi tanten van het huidige Bad-Zuid in over leg was getreden omtrent realisering van een bouwplan van bescheidener om vang. Het voorstel tot aankoop van grond, aan de Kruisweg, werd aangenomen. De heer Siegers (K.V.P.) achtte het voorstel tot verhoging van het water tarief voor bouw-werken in strijd met de algemene tendenz om de kosten van de woningbouw zoveel mogelijk te be perken. Nadat weth. Kerkman (P.v.d.A.) een uiteenzetting had gegeven omtrent de berekening van de kostprijs, werd het voorstel aangenomen. Ook de andere agendapunten werden vlot afgehan deld zodat men al spoedig met de be handeling van de begroting kon begin nen. De algemene beschouwingen werden geopend door mevr. Mol (P.v.d.A.). Zij Behandelde de bejaardenzorg en be treurde het dat het gemeentelijk ver zorgingshuis idoordai de verpleegden niet naar ,het Huis in de Duinen" wil len gaan) niet zal worden opgeheven. Ir. Van Kuijk (P.v.d.A.) trok de politiek in zijn beschouwing en wees er op dat de P.v.d.A. zulks in tegenstelling tot een partij die zegt noch conser vatief noch progressief te zijn (spr. doelde op de K.V.P.) er open voor uitkomt progressief te zijn. Hij hekelde de U öb-actie en verdedigde de doorbraak-gedachte. De heer Weber (A.Z.B.) vroeg wan neer de tram Amsterdam-Zandvoort zal worden opgeheven en drong aan op spoed met het maken van het nieuw autobus-station. Spreker be klom ook zijn stokpaardje: oe stichting van openbare toiletten en klaagde over hondenvuil op de Boulevards. Spr. be- critiseerde de verkeerssituatie te Bent veld, waar de Duindoornlaan niet be hoorlijk aansluit op oe Bentveldsweg. „Ik ben blij dat ik lid ben van de A.rt.- partij en niet van een belangengroep,,1 zo begon de heer Gosen zyn betoog, „want daar ik tot een beginselpartij be hoor, behoef ik mij niet te werpen op onderwerpen als urinoirs en de last welke loslopende hondjes veroorzaken." Spr. hield vervolgens een uitvoerige fi nanciële beschouwing en had verschil lende punten van critiek, o.a. de finan ciële paragraaf van de komende wet op het kleuteronderwijs. Het Boulevard plan ontlokte spr. een woord van hulde aan de voorzitter, maar spr. was be ducht dat de combinatie-Derks 31 de cember a.s. als de optietermijn af loopt nog maar met vage medede lingen zal kunnen komen. De heer Tates (V.V.D.) sprak de hoop uit, dat de raad binnenkort concrete voorstellen van deze combinatie zal ontvangen. Spr. constateerde, dat de politieke tegenstellingen in de raad niet zo scherp meer zijn. De heer Hageveld (Pl.B.) haalde een uitlating aan van een hoge ambte naar van het departement van We deropbouw over de grote Boulevard plannen: voorhands kansloos! Spr. had daaruit de overtuiging geput dat de grote plannen voor Zandvoort niet tot uitvoering zouden komen. Spr. had de Indruk dat de gemeente 31 december a.s. van de commissie- Derks af zal zijn, daar men nu het pier-plan en het hotelplan al heeft laten varen. Laat men daarom spoedig met an dere plannen komen welke tot be bouwing van de grote vlakte aan de Noordboulevard zullen leiden. Dinsdagavond heeft de feestverlichting in het centrum van Haarlem proef gebrand. De illuminatie in de verschillende straten is geslaagder dan ooit; die in de Barteljorisstraat, waarvan de foto is gemaakt, kan zelfs vorstelijk genoemd worden, terwijl ook de Grote Houtstraat bijzonder aardig voor de dag is gekomen. Jammer, dat het Houtplein vanmiddag, wanneer de burge meester de verlichting zal hebben ontstoken, in het duister blijft gehuld. Een der schijven, die in beweging moesten worden gezet om de vereiste goedkeu ring te verkrijgen voor de verlichting aldaar, is blijven steken, met het betreurenswaardige gevolg, dat niet vanavond, maar hopelijk morgenavond het ornament, waarover wij vorige week schreven, gaat branden. De goed keuring is inmiddels verkregen en vanmiddag zijn onder toezicht van een ambtenaar van de dienst hout en plantsoenen drie tegels op de rotonde opt ebroken, om het ornament te plaatsen. En aangezien dat niet eerder kon gebeuren, blijft het Houtplein vanavond donker. dering voor het werk van het college, hoewel spr.'s fractie bij de wethouders verkiezing was uitgesloten. Men kan verzekerd zijn van een objectief oordeel. Spr. had ais geestelijk vader van de scnoonheidsconmnissie veel verdriet over de gedragingen van dit geesteskind, dat de bouwactiviteit door overdreven bemoeiingen ernstig belemmert en soms invloed uitoefent op de architec tenkeuze. Men bemoeit zich met de kleur van het verfwerk aan gebouwen; zelfs heeft de gemeente een bepaald huis op kosten van de eigenaar laten over schilderen omdat men het niet eens was met de gekozen kleur! Er zijn legio klachten maar men durft zich met te uiten uit vrees voor rancune. Spr. drong aan op uitbreiding van de commissie met enkele mensen uit het bouwbedrijf. De baldadigheid van de Zandvoortse jeugd besprekende, vroeg spr. intensief politietoezicht en beïn vloeding van de jeugd door de onderwij zers. Aangaande de boulevard-plannen had spr. nog enige hoop optimistisch te kun nen blijven met betrekking tot de ar beid van de combinatie-Derks. De heer Lindeman (K.V.P.) betoogde dat door het beleid der regering inzake de gemeentefinanciën, de gemeentelij ke autonomie de nek wordt omgedraaid. Spr. had kritiek op de door B. en W. op aandrang van de minister „slui tend" gemaakte begroting, door essenti ële posten drastisch te verlagen. Spr. becijferde dat de regering de gemeen ten ernstig te kort doet bij de aanpas sing van het aandeel van het gemeen tefonds in de opbrengst van de rijks belastingen ten gevolge van de belas tingverlaging. De gemeenten hebben geen uitwijkmogelijkheid in het eigen belastinggebied behalve door het ver zwaren van de lasten van de huiseige naren. Als de Tweede Kamer de gemeenten niet te hulp komt, zal er van de ge vraagde verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds weinig terecht ko men. De aanneming van de motie-Lu- cas in de Tweede Kamer was voor spr. een reden voor pessimisme. Spr. vroeg hoe het stond met de voorbereiding van de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstalla tie en het opruimen aan de vuilnisbelt waardoor terrein voor de woningbouw moet vrij komen. Over het Boulevard-centrum spreken de, vroeg spr. spoedige opening van za ken over de werkzaamheden van de stichting Recreatie-oord Zandvoort. (de combinatie-Derks) Tenslotte pareerde de heer Lindeman de aanval van de heer Van Kuijk op de K.V.P. Spr. betoogde dat de K.V.P. geen discussie meer wenst over de vraag progressief-conservatief, want de ze heeft geen zin. De K.V.P. is geba seerd op de katholieke beginselen en zij is conservatief, waar zjj haar program baseert op de Goddelijke Openbaring en leer der Kerk omtrent levensbe schouwelijke vraagstukken als huwelijk, gezinspolitiek e.d. Maar de K.V.P. is progressief in haar praktische politiek. Spr. verwon derde er zich over ,dat de P.v.d.A. daar geregeld over spreekt. Want die partij heeft na de oorlog toch nauw met de K.V.P. samengewerkt, terwijl minis ter-president Drees kort geleden nog aandrong op bestendiging van die sa menwerking. Als een levensbeschouwing zó los staat van de politiek, wat doet de P. v.d.A, dan met haar Katholieke Werkgemeenschap De heer Koning (A.Z.B.) critiseerde het beleid van de woningcommissie. Een woning werd toegewezen aan de dochter van een lid dier commissie hoewel zjj van oordeel was, dat die nog ongetrouwde dochter nog niet voor een woning in aanmerking zou komen. Men stemde hiermee in ter- wille van de goede verstandhouding en dit lid bevestigde dit later nog eens door een attentie aan de leden, waar door die commissie nu „honing en slagroom - commissie wordt ge noemd. De heer Breure (V.V.D.) vroeg de mening van B. en W. over het bou wen van een pier, wat spr. beschreef als het sm\jten van een enorm aantal ste nen in de zee, terwijl er nog zo grote woningnood heerst. Dit zou z.i. in het land grote weerstand oproepen. De Voorzitter beantwoordde de op merkingen, aanvangende met de consta teren, dat in het afgelopen jaar op pret tige wijze is samengewerkt ook al viel er wel eens een hard woord. „Wil 711 a toch wel een gezellig clubje bij elkaar zei de burgemeester! Aangaande de vervanging van de tram door een busdienst wees spr. op de gecompliceerdheid van de daarme de verband houdende vraagstukken. „Publieke Werken" bereidt de aanleg van hef busstation te Zandvoort loo^. Daar zullen ook ondergrondse toiletten komen. Sprekende over de Boulevard-plannen gaf spr. uiting aan zijn verwachting, dat de combinatie-Derks spoedig aan de raad concrete mededelingen zal doen. Dat de plannen kansloos zouden zijn, zoals de heer Slagveld suggereerde kon spr. niet toegeven. Spr. staat met de ze plannen op en gaat er mee naar bed! Hii heeft practisch de schepen achter zich verbrand. Hij had bezwaar tegen uitdrukkingen als fantastische plan- nen" en „miljoenenplan". Sprekers persoonlijk oordeel is even wel, dat realisering aan kans zou win nen als men op internationaal niveau zou gaan werken. Spr. heeft niet de in druk dat de combinatie-Derks het ge hele 'plan-Wiideveld zal gaan realiseren. Mocht het pian der combinatie niet ver wezenlijkt worden, dan komt er een an der plan. Spr. moet voorzichtig zijn met zijn uitdrukkingen omdat hij niet recht streeks bij de voorbereiding is betrok ken. Het is spr. echter bij verschillende gelegenheden gebleken, dat er voor de plannen in het buitenland levendige be langstelling bestaat. „Men noemt hon derd miljoen voor het Boulevard-plan fantastisch" zo vervolgde de burge meester „maar persoonlijk vind ik de bouw van een nieuw vlaggeschip voor de Holland-Amerika lijn (ook voor 100 miljoen) in veel sterkere mate fan tastisch." Wat de pier betreft, de combinatie- Derks zal zich daaromtrent binnenkort uitspreken. „Het kost mij moeite om In de Van Rechterenstraat te Haar lem liep gistermiddag om kwart over één de achtjarige Elly van Veen bij het knikkeren plotseling de rijbaan over. Een juist passerende wielrijder schepte haar. waardoor zij een gebroken rech- ter-onderbeen kreeg en naar de Maria- stichting moest worden overgebracht. De Haarlemse recherche heeft een schilder aangehouden die de vorige week zijn kostbaas zou hebben opge licht en tevens een fiets hebben ver duisterd van een mede-kostganger. Het rijwiel is in Amsterdam achterhaald; de schilder is ingesloten. Werkgevers en werknemers uit de metaalindustrie gaan zondag 20 novem ber gezamenlijk het feest van St. Eloy \ieren. De dag wordt begonnen met een H.Mis in 'de Paterskerk aan de Groenmarkt en daarna is er een ge zamenlijk ontbijt in gebouw St. Bavo. De dag wordt besloten met een feest avond. Dit programma wordt maandag avond herhaald. Jhr. mr. J. W. Röell, die is benoemd tot commies-griffier der Eerste Kamer, is 23 juni 1915 geboren. Hij heeft te Leiden gestudeerd, waar hij in 1951 doctoraal examen in de rechtsweten schappen heeft gedaan. Na adjunct-se cretaris van een vakgroep en adjunct secretaris van een bedrijfsgroep te zijn geweest, werd hij in 1946 benoemd tot commies van staat. Sinds augustus 1948 is hij chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland. Evenals vorige, jaren heeft de goede Sint zich wegens het zeer grote aantal bezoeken, dat hij ook dit jaar weer heeft af te leggen, genoodzaakt gezien de regeling van deze bezoeken op te dragen aan de Missieclub van het Trini- teitslyceum, de Apostolaatsgemeenschap, per adres Zijlweg 199, Haarlem (Post O verveen). Indien u dus prijs stelt op een bezoek van Sint-Nicolaas, kunt u Zich opgeven aan bovengenoemd adres. Een van de medewerkers van Sint-Nicolaas komt dan bij u thuis om een nadere afspraak te maken omtrent datum en uur van het bezoek. Bij de boekhandel H. Coebergh aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem is een jubileum op komst. Een heel bijzonder jubileum zelfs. Zondag zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. P. Roozen uit Overveen als verkoopster bij de fir ma Coebergh in dienst trad. Zij is van al het personeel het langst de zaak trouw gebleven. Tot voor kort was zij nog geregeld als verkoopster in de winkel werkzaam, maar thans houdt zij zich o.a. bezig met de verzorging van de catalogi en de administratie van binnenkomende en uitgaande boe ken. De Klaprooscollecte te Bloemendaal heeft opgebracht f 744,59. Een resultaat waarvoor het comité allen, die hieraan hebben meegewerkt, hartelijk dank zegt. De opbrengst was ongeveer honderd gul den hoger dan verleden jaar. (Niet officiële Roereen) Vorig Opening slot 16/11 3Neö 11)53 101% 3(5 Neö 1953 lOOti 3V« NeO 1948 98Vr 3(5 pCt Ned 1980 97H 3('« Ned 1954 97« li/. Ned 195» 98ó 3-3(4 Ned 1947 99r. 3 Ned 62-64 Del fee 99it Inschr GrtbR 1946 3 pCt 97% Ned Handel Mil cert 234 AJtU. 347'.» Van BerKel't Patent 183 Calve-Delft cert 311 Van Gelder 320(4 Kon Hoogoven* eert 383'. Unilever Cert 463% Ned Kabel 3UW- pbtlipa 383^ Nieuwe Philips 352 ,4 Kon Petroleum 615/8 .Amsterdam" Rubber I™'8 HoU Amerika 14JD 210% Kon Ned Stoomb Mil 200% Ned Scheepv Unit 186 r HVA 1®™ i>Hl Mt1 Cert 160% Stemming: vast. 98 98% 347 464 360 360 622 142 210 199 185% 155% 161% Anaconda Coppei Betbleltem Steel Cbryslei Corp General Blectrtc General Motors Kennecott Coppet Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal DutcD Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: nauw. priishoudend. 14/11 15/11 72 7244 155% 158% 94% 9844 49% 4974 54 5274a 120% 125 100(4 10674 46% 46 V, 51% 5074 797, 81 61% 6274 59% 5974 105 104(4 31 31 57% 57(4 Advertentie amstkroamsevaakt20 Tt'.l. 110?3 binnen 4 dagen retour binnen mijn tent te blijven, maar ik heb goede hoop," zo besloot de burgemees ter zijn uiteenzetting over deze branden de Zandvoortse kwestie. De schoonheidscommissie noemde spr niet lastig, hoogstens kan men zeg gen dat deze commissie haar taak erg serieus opvat. Het college volgt niet al tijd de adviezen der commissie. Wat de kritiek op de huisvestings commissie aangaat, vestigde spr. de aandacht op de onbillijke wijze waarop men het werk van die commissie beoor deelt al kan zij wel eens falen Het door de heer Koning bedoelde lid heeft aan de bewuste woningtoewijzing niet me degewerkt. Wethouder v. d. Werft (C.H.) deelde mede dat het plan voor de rioolwater zuiveringsinstallatie binnenkort zal wor den ingediend. Wethouder Kerkman (PvdA) wees de door de heer Slagveld gedane sugges tie van systeem-bouw toe te passen van de hand. Zandvoort is voor dergelijke methoden geen geschikte gemeente. In 10 jaren zullen in Zandvoort 1000 wonin gen moeten worden gebouwd wil men van de woningnood afkomen. Spr. besprak nog het pier-plan. Het college van B. en W'. stelt zich op het standpunt, dat de bouw kan doorgaan als zowel de Rijkswaterstaat vergun ning geeft, de daarvoor benodigd® grond wordt beschikbaar gesteld en het bouwvolume wordt verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3