Saarlanders sterker dan verwacht De langere werktijd op de sluizen te IJmuiden Kruiswoordraadsel Fords modellen voor 1956 Magere zege (2-1) van het Nederlands elftal Cr/c de 9/oorman. Halve meter naast Motorisch vermogen opgevoerd en meer veiligheid voor inzittenden Zonder fantasie Pantersprong Ramlan zaterdag in ons land Japan onderhandelt met rood-China Israël vraagt V.S. formeel om wapens Scholieren op Cyprus roeren zich DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PAGINA 4/ Kleuteronderwijswet in Eerste Kamer „Wann komimst du?" Duitse demonstratie aan Nederlandse grens 1—e. Soe\karno heeft geloofs brieven getekend Arrest inzake aanspraken van K.N.I.L. aangehouden PLASSENSCHAP LOOSDRECHT Ook Amsterdam doet mee Scheepsbrand im de Amsterdamse haven Oplossing van woensdag V.S. vormen reserve voor hulpverlening aan landen in nood Stcvenson en Eisen howers gezondheid Egypte waarschuwt Twee NederI. militairen in Japan veroordeeld1 Verloofd paar doodgerede^ De Munck, held van de wedstrijd. De periode van nederlagen in uit wedstrijden van het Nederlands elftal is afgesloten. Voor het eerst in zes en een half jaar heeft Nederland weer eens gewonnen, met 21 van Saarland. Maar evenals na de zege van 30 op Noorwegen, slechts tien dagen geleden in Amsterdam, kon men na afloop van dit duel in Saarbriicken niet bijzonder enthousiast zjjn. Want het vertoonde spel bleef wederom beneden de ver wachtingen. Daardoor was ook bij de spelers de vreugde over de triomf nogal getemperd. Van Nederlandse zijde waren er on danks de verre reis toch nog ongeveer 500 supporters komen opdagen. Er wer den geen volksliederen gespeeld, wel werd de bal door een sportvliegtuig uitgeworpen, precies in de midden cirkel. Nederland ging onmiddellijk Tijdens een woensdagavond in het cultureel, centrum te. IJmuiden gehou den vergadering van de ABVA voor het sluispersoneel te IJmuiden heeft de heer Zwaan, hoofdbestuurder van deze bond, er op gewezen dat de organisatie zich tot het uiterste verzet heeft tegen de verlenging van de diensttijd op de sluizen tot 55 uur, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Werkgevers en werk nemers hebben zich toen bij voorbaat neergelegd bij de uitspraak van een arbitragecommissie, en nu deze de diensttijd op 53 uur heeft bepaald, moet men dus sportief blijven. De bond heeft er echter op aangedrongen de maat regel niet uit te voeren op grond van de in de laatste twee jaar sterk gewij zigde omstandigheden. De mededeling van het KABO-be- stuur dat deze bond voor de bespreking van 13 oktober bij de Rijkswaterstaat niet uitgenodigd zou zijn, werd door de heer Zwaan ten stelligste ontkend. De KABO zou juist als bureau van de unie de uitnodiging ontvangen hebben. Voordat 13 oktober de besprekingen met de directie van de Rijkswaterstaat begonnen, heeft men de hoofdbesturen van de katholieke en van de christelijke bond telefonisch nog gevraagd, waarom zij niet ter vergadering waren gekomen, aldus de heer Zwaan. Het antwoord luidde toen, dat zij verhinderd waren en deze houding zei de heer Zwaan niet te kunnen waarderen, omdat ABVA en EMM, die eveneens aanwezig was, nu het spits konden afbijten. (Van onze Haagse redactie) Het voorlopige verslag van de Eer ste Kamer op het ontwerp-kleuteron- derwijswet geeft een beeld te zien, dat vrijwel analoog is aan wat in de Twee de Kamer over deze materie is gezegd. Vrijwel algemeen is men verheugd over de indiening van het ontwerp, dat naar het oordeel van de leden in een drin gende behoefte voorziet. Dat neemt niet v/eg, dat er een aantal bezwaren zijn, die ook door de behandeling in de Tweede Kamer niet zijn weggenomen. Een aantal bezwaren betreffende de bepalingen over het aantal kleuters per leerkracht (40) en het minimum aantal leerlingen voor oprichting van een school in kleine gemeenten (30). Vele leden hadden gaarne gezien, dat de leer- lingenschaal in de wet op een lager ni veau was vastgelegd, terwijl dan om wille van het tekort aan leerkrachten, in de overgangsbepalingen het thans voorgestelde peil zou kunnen worden ge handhaafd. Ook werden weer bezwaren (geopperd tegen de hoge waarborgsom, die voor de stichting van een bijzondere school moet worden opgebracht. Ande re leden daarentegen brachten de be zwaren voor de openbare school naar voren, daarbij o.a. wijzend op het feit, dat de stichting in bepaalde gevallen afhankelijk is van het subjectief inzicht van de gemeentebesturen. Ook werd door vele leden critiek uitgeoefend op de voorgestelde sprei ding van de opleidingsscholen voor leidsters. Ettelijke leden tenslotte merkten nog op, dat zij onderwijs aan kleuters een bedenkelijk streven achtte, wanneer de term onderwijs wordt opgevat in de hier te lande gebruikelijke intellectualis tische zin. Woensdagmiddag verscheen aan de Duitse zijde van de drukke grensover gang Elten-Hütum een colonne van acht auto's en een bestelwagen, voor zien van transparanten met opschrif ten, waarin de vrijlating van de nog in Nederland verblijvende Duitse oor logsmisdadigers werd verzocht. Ook be vonden zich op enkele der wagens grote voorstellingen van een moeder met kind met onderschrift: „Wann kommst du. tot een verbluffende aanval over. Na dat Appel de bal had weggespeeld, kreeg hij hem na een flitsende combi natie via Brusselers en Klaassens terug. Hij stormde op de uitlopende keeper Strempel af, maar verloor het duel met de doelman, die op zijn beurt de bal kwijtraakte aan de naar voren gedron gen Schaap. Een pass van Bosselaar volgde, maar de kleine Rotterdammer was niet zo gelukkig met zijn schot als in de beide vorige intern, wedstrijden. Strempel slaagde er door een snelle reactie in, zijn doel nogmaals onberoerd te laten. Daarmee bleken wij een van de enerverendste episoden uit de eer ste helft te hebben meegemaakt. Althans van de Nederlandse kant. Er was schijnbaar zeer veel energie verbrand. De Saarlanders namen het initiatief over en zetten een zeer gevaarlijke aan val op, waarmee de razendsnelle rechts buiten Follmann begon en die werd afgerond door een machtig schot door de linksbinnen Martin, dat De Munck echter bekwaam onschadelijk maakte. De gasten kwamen echter goed terug, en Van der Hart speelde een paar maal verontrust op De Munck terug. In de zevende minuut moest onze stopper in de strijd om de bal tegen de rechts binnen Altmeyer te veel van zijn lichaamskracht gebruik maken en dat kostte Nederland een vrije trap binnen het strafschopgebied. Altmeyer richtte zijn schot uitstekend, iets voorbij de verste paal vanwaar rechtshalf Siedl inkopte. De Munck sloeg de bal weg maar deze werd geretourneerd door rechtsbuiten Follmann: een voltreffer.... Dit doelpunt deprimeerde de Oranje mannen niet zo zuinig: zij hadden hun tegenstanders bewust niet willen on derschatten, maar de pessimistische voorbeschouwing van de Saarlanders zelf had onze mannen een dergelijke snelle tegenslag toch niet doen verwach ten. Van de vele vrije schoppen, die de Belgische scheidsrechter Van Nuf fel over en weer uitdeelde, kreeg Ne derland er een in de elfde minuut. De kogel van Appel stuitte af op de Saar- landse „muur". Steeds weer moest Ne derland het middenveld prijsgeven en aandacht wijden aan de verdediging. De fel opdringende Saarlanders kwamen tot bepaald beangstigende aanvallen, waarmee vooral de snelle buitenspelers Follmann en Vollmar zich belastten en l waarbij opviel, dat middenvoor Krieger j teruggetrokken speelde om contact met de befaamde Van der Hart te vermij den. Die werd daardoor inderdaad in het onzekere gebracht. Graag zou hij waarschijnlijk zijn directe tegenstan der zijn gevolgd, maar aan de andere kant was hij niet gerust op onze defen sie Nadat een kwartier van dit vrij harde spel was verstreken, kon men zeggen dat de Oranjeploeg, behalve haar eerste bliksemoffensief, nog niets opmerkelijks had laten zien. bijnaam alle eer aandeed, bedwong de doelman van Fortuna even later een formidabel schot van rechtshalf Siedl. Het werd een hoekschop. Geheel Saar land rukte op en legde ons doel onder een spervuur. Slechts door de koel bloedigheid van Frans de Munck en de trefzekerheid van zijn vuist bleef het bij enkele nieuwe hoekschoppen. De Saarlandse middenvoor Krieger, die steeds iets teruggetrokken was blijven spelen en die in de tweede helft voor namelijk (en ook voortreffelijk) door Klaassens werd gedekt, werd ook nu te weinig bij de aanvallen betrokken. Vijf minuten voor het einde miste Saarland de kans van de dag, toen de talentvolle linksbuiten Vollmar onze keeper met een „opwippertje" misleidde en de bal over de lat wipte. Tijdens de laatste minuten stond het Nederlands elftal met de rug tegen de muur, waar bij het zich redde door wel enigszins beschamend afbraakvoetbal. 70. Nadat Halfra enige tijd heeft staan wachten, begrijpt hij, dat het nog wel uren kan duren. En omdat zijn fijngevoeligheid hem verbiedt, zijn vriend en koning in deze ure lastig te vallen, klimt hij in de strijdkar en ment deze al snuivend van ontroering terug naar Tuaim Mor, om de ande- i en deelgenoot te maken van het heuglijke nieuws. De volgende ochtend vroeg is hij terug met Erwin, Axe en de anderen. Groot is de vreugde om het weerzien, maar Halfra weet nog steeds uiterst discreet hen allen mee te tronen naar de plaats bij het Fiatachdorp, waar zij lang geleden hun schip achterlieten. Inmiddels vertelt Winonah aan Eric haar weder waardigheden. Hoe zij te langen leste de hoop had opgegeven haar man ooit weer te zien; hoe zij zich toen door Ragnar de Rode had laten over halen op zijn schip het onveilige Noorwegen te verlaten. Het ruwe gezel schap van de zeerovers stond haar echter al spoedig tegen; zij liet zich daarom met haar naaste verwanten in Ierland aan wal zetten, waar zij zich in een vervallen vissershut vestigde. Op zekere dag ontmoette zij daar Cendrach, die op de vlucht was voor zijn voormalige bewakers. Op dit punt wordt haar verhaal onderbroken door Saran, die met. een klein gevolg gekomen is om Eric te bedanken voor zijn hulp. Als blijk van zijn dank baarheid geeft hij een kist met gouden voorwerpen uit de onnoemelijke schatten van Tuaim Mor. „En nu vertrekt ge zeker spoedig?" vraagt hij hoopvol. Hij kan zich in het gezelschap van de grote Noorman toch blijk baar niet zo erg op zijn gemak voelen. „Zodra ik een boot heb", antwoordt Ene kort. Helaas is dat niet het geval; Halfra en de anderen, die terug gekomen zijn van hun uitstapje, weten te vertellen, dat hun boot door de Fiatachse strandjutters grondig gesloopt is. „Een boot?" roept Saran opgelucht uit. „Als het anders niet is! Ik zal wel zorgen, dat ge een goed zeewaardig schip ter beschikking krijgt". Nu de sluwe koning der Ulaids de toestand in zijn rijk weer geheel meester is, heeft hij liever geen al te krachtige figuren in zijn nabijheid. Debruyckere „lepelde" in de 19de minuut wel handig over de uitlopende doelman Strempel heen, aan wie op het laatste ogenblik toch maar de voorkeur was gegeven boven de on zekere Borcherding, maar de bal ging een halve meter naast. Een half uur lang bleven de Saarlanders in de meer derheid. In de 22ste minuut moest Klaas- sens tweemaal achter elkaar een hoek schop toestaan, die door goed ingrij pen van De Munck werd afgeslagen. Overigens werd Saarland benadeeld door zijn tactiek van de zwervende midvoor, want deze Krieger heeft een gevaarlijk schot, dat nu niet tot zijn recht kwam. Een verre schuiver van Clavan, die door Strempel tot corner werd ver werkt, leidde in de 27ste minuut tot de Nederlandse tegentreffer: Bosselaar nam de hoekschop goed, zodat Brusselers een harde kopbal kon plaatsen, gericht op de uiterste rechterhoek. Rechtsach ter Schussig sloeg met de hand de bal daaruit weg, penalty... Jubelend kwam stopper Van der Hart naar voren en hij gaf doelman Strempel geen schijn van kans (1-1). De weinig op de voor grond tredende Brusselers was het die even later de Saarlandse doelman in moeilijkheden bracht door een listig boogschot, dat Strempel echter achter overvallend uit zijn doel kon werken. Overigens kwam Nederland nauwelijks nog tot constructief spel, laat staan tot enige produktie. Middenvoor Bram Ap pel, die het in de voorhoede te veel alleen moest doen, had bovendien een machtig tegenstrever in stopper Lauck, van h'-'s uit half speler, maar een waar dig vervanger vsun de geblesseerde Momber. Aan de andere kant wisten ook de in snel tempo spelende Saarlanders hun aanvallen niet doeltreffend af te werken, zodat bij de rust de score op 1-1 stond, waarmee de onzen meer dan tevreden konden zijn. Keeper Strempel brengt redding in de nood In de tweede helft begon het Neder lands elftal met combinaties, die van alle fantasie gespeend waren. Een af standsschot van de zwaar geschaduwde Appel benaderde inderdaad het dichtst het doel. Toen de halfspelers zagen, dat de voorhoede machteloos bleek, gin gen zij het zelf maar eens doen. Beur telings drongen Klaassens en Schaap ver naar voren, om het met een schot van grote afstand te proberen, doch daarmede wist de bekwame Saarlandse doelverdediger wel raad. Toch bracht het Nederlandse offensief tenslotte re sultaat. Op hun beurt begingen de Saarlanders in de 10de minuut een overtreding in de defensie, die hun op een vrije schop kwam te staan. De bruyckere werd inderdaad te fel aan gevallen. Clavan, schuin links voor het doel opgesteld, gaf een diagonale voor zet, waarop de toestormende Brusselers met een keiharde kopstoot de bal in het doel deed belanden (12). Wederom een voortreffelijke actie van de verder nogal teleurstellende PSV-er. Nu ze eenmaal een voorsprong had den bereikt, legden de Nederlanders nog meer dan voorheen het accent op de verdediging. Uiteraard kon daarop he. antwoord gemakkelijker komen. En dat was voor hef publiek aanleiding zijn favorieten hartstochtelijk aan te moedigen. Het wérd een verbitterd duel, waarin de Saarlanders al hun krachten inspanden om de gelijkmaker te forceren en waarbij de Nederlandse verdediging meermalen in paniekstem ming geraakte. Corner op corner werd op ons doel afgevuurd, maar doelman De Munck stompte met verbluffend ge voel voor nauwkeurigheid de bal voor zijn doel weg, ook bij vrije trappen, o.a. voor hands van Schaap. Onverwacht deed zich nog een prach tige scoringskans voor de Nederlanders voor, na een half uur. Maar De Bruyc- kdre schoot na een combinatie met Brus selers en Bosselaar van vlakbij naast. Nu in New York de wedloop van de automobielfabrieken om hun modellen voor het komende jaar te presenteren goed en wel achter de rug is, is het begrijpelijk dat ook de Europeaan wacht op de gelegenheid om de nieuwe pronk stukken van de auto-industrie te kun nen zien. Men heeft in de loop van de voorbije weken het een en ander ver nomen over veranderingen en nieuwig heden, men wil dat uiteraard het liefst met eigen ogen zien. Welnu, Ford is de eerste die de nieuwsgierigen aan hun trekken laat komen. In de Apollohal in Amsterdam heeft de Nederlandse Ford-fabriek een uitgebreide expositie ingericht. Ruim zestig modellen van de uitgebreide col lectie zijn er tentoongesteld onder het motto „Ford geeft de toon aan". Om dit nog eens te accentueren vindt men als blikvanger in de expositie-ruimte een opmerkelijk grote foto van het Con certgebouworkest. Men wist al dat Ford het deze keer hoofdzakelijk heeft gezocht in verho ging van het motorisch vermogen en van de beveiliging van de automo bilist. Wat het eerste betreft: men had met de Thunderbird, speciaal wat de motor betreft, bijzonder goede ervaringen opgedaan. Het succes in spireerde Ford. En nu ziet men in de Fairlane-serie dan ook de Thunder bird Y-8-motor. Dat betekent dat de ze wagens een vermogen hebben van 202 pk. voor Fordomatic-transmissie of 200 pk. voor standaard transmissie. Opmerkelijk is voorts te kunnen con stateren dat de „hardtop" het zo goed doet. Allerwegenziet men deze stijl meer en meer ingevoerd. Dat de kleuren van de wagens in onze Europese ogen al te Amerikaans zijn, heeft men bij Ford ook ingezien. De toezegging dat men in de kleurnuanceringen meer Euro pees te werk zal gaan, is reeds gedaan. De beveiliging van de automobilist is het tweede hoofdstuk. De bestuurder zal Met een pantersprong, die De Munck's De nieuwe ambassadeur van Indone sië in Nederland, mr. Utoyo Ramlan, zal vrijdag naar Den Haag vertrekken, aldus verneemt PIA. Vanmorgen heeft president Soekarno hem in afscheids- audiëntie ontvangen. Soekarno heeft maandag de geloofsbrieven van Utoyo Ramlan getekend, zo verneemt PIA voorts. In Haagse kringen heeft men gisteren te verstaan gegeven, dat Soe karno het vertrek van Ramlan heeft opgehouden, door te weigeren zijn handtekening te plaatsen. Zoals be kend is het vertrek van Ramlan her haaldelijk uitgesteld. Wanneer hjj vrij dag inderdaad vertrekt, wordt hij zater dagavond in ons land verwacht. Het arrest in de zaak van leden van het voormalige KNIL, verenigd in de stichting Omink, contra de Staat, is voorlopig aangehouden tot 30 november. Zoals gemeld, zijn in deze zaak, waarin de voormalige KNIL-militairen hun militaire inkomsten opeisen over het tijdvak van de Japanse bezetting van het voormalige Nederlands-Indië, op 21 september j.l. voor het gerechts hof in Den Haag de pleidooien ge houden. in de toekomst wat geruster achter het stuurwiel kunnen zitten, want dank zij een speciale constructie is het schok- opvangend gemaakt., De nieuwste mo dellen zijn voorts uitgerust met een van veiligheidsglas vervaardigde achteruit- kijk-spiegel. Op de deuren heeft men veiligheidssloten aangebracht. Zij voor komen het openspringen ervan bij aan rijdingen en andere „schokkende" ge beurtenissen. Men kan voorts veilig heidsriemen laten aanbrengen en het dashbord met schuimrubber capitonne ren. In de Apollohal ziet men naast de Amerikaanse modellen waarvan de spik splinternieuwe „Continental" ongetwij feld de grote trekpleister is en de nieu we creatie van de Mercury ook een staal van hetgeen er in Europa wordt geproduceerd. Men kent ze wel; de En gelse met de Zephyr Consul, Prefect en Anglia aan het hoofd, de Franse Versail les en de Duitse Taunus. Wat de Taunus betreft, ook hier een nieuwigheid. In de standaardmodellen van de 12 MX en de 15 M vindt men thans ook een inge bouwde radio. Ford en Philips zijn hier tot een akkoord gekomen. Peugeot en Alfe Romeo De firma Nefkens NV, Lijnbaans gracht te Amsterdam is ook aan het ex poseren. In de showroom van deze fir ma staan de modellen van Peugeot en Alfa Romeo voor 1956 tentoongesteld. Van enige verandering in de modellen of van de meer elementaire onderde len is geen sprake. Men heeft het ge zocht in enkele technische verbete ringen, gebaseerd op ervaringen die men in de praktijk heeft opgedaan. Aan de Amsterdamse raad wordt voorgesteld deel te nemen aan het op te richten „Plassenschap Loosdrecht nodig voor de instandhouding van de Loosdrechtsche Plassen. Voor Amster dam is het van bijzonder belang omdat de Loosdrechtsche Plassen als reserve dienen voor de Amsterdamse water leiding. Aan het „plassenschap" ne™" behalve Amsterdam, de gemeenten Breukelen, Hilversum, Kortenhoef, Loenen, Loosdrecht, Utrecht en Vree land alsmede 'de Koninklijke Verbon den Nederlandse watersportvereni gingen. Het wordt geregeerd door een „Plas- senraad", het dagelijks bestuur en de voorzitter, een en ander te vergelijken met de gemeenteraad, B. en W. en de burgemeester. In de Plassenraad heb ben zitting de voorzitter, die benoemd wordt door Ged. Staten van Utrecht, de burgemeesters van Breukelen, Kor tenhoef en Loosdrecht en 28 leden, aan te wijzen door de deelnernende ge meenten, Ged. Staten van Noord-Hol land, Ged. Staten van Utrecht, de regering en de watersportverenigingen. De raad kan verordeningen uitvaardi gen met strafbepaling of politiedwang. Het nadelig saldo van de begroting wordt gedragen door de provincies Noord-Holland en Utrecht (elk 1214%), Amsterdam 11%, Breukelen 10%, Hil versum 22%, Kortenhoef 2%, Loos drecht 15%, Loenen 2%, Utrecht 12% en Vreeland 1%. Er is een werkplan opgesteld voor de eerstvolgende tien jaar, waarvan de kosten zullen bedra gen ƒ2.100.000. Dat komt voor Amster dam op een jaarlijkse uitgave van 8100. De uitgaven zullen worden ge dragen door de watersport (27%), wa terschappen (8%), de beide provincies (16%) en de deelnemende gemeenten (49%). Het herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen communistisch China en Japan is ter sprake gekomen bjj onderhandelingen, die dinsdag j.l. tus sen premier Tsjoe En Lai en de Ja panse oud-premier Katajama zijn ge voerd. Aldus blijkt uit een gezamen lijk communiqué dat gisteren te Pe king werd ondertekend en waarvan de inhoud door radio-Peking werd omgeroepen. In het communiqué wordt de na druk gelegd op het beginsel, dat de twee landen zich niet zullen mengen in eikaars binnenlandse aangelegenheden. Ook wordt de wens geuit, dat de twee volkeren vriendschappelijke betrekkin gen aanknopen, als inleiding op het herstel der diplomatieke betrekkingen. (A.F.F.1 Woensdagavond ongeveer half acht is brand uitgebroken in een ruim van 't ms. „Peperkust", liggende aan de Su- matrakade te Amsterdam. Het schip is geladen met sisalvezels, palmpitten, koffie en heeft bovendien een deklading boomstammen. De „Peperkust" is van de Holland- West-Afrika Lijn en was uit Afrika op weg naar Hamburg. De Amsterdam se brandweer rukte met de drijvende motorspuit „Jason" en twee autospuiten uit. De brand werd door een der wachts- lieden ontdekt, die onmiddellijk de brandweer alarmeerde. Het ruim op het voordek was gelukkig gesloten en ijlings werden de luchtkokers en an dere openingen naar het ruim herme tisch dichtgemaakt. Tezamen met personeel van de maat schappij lieten de brandweerlieden de zg. koolzuurbatterij van het schip, de brandblusinstallatie, in het ruim leeg lopen om de vlammen te verstikken. De rookwolken die door de naden van het luik naar buiten kwamen wer den allengs minder en de drijvende spuit „Jason" voer tegen half tien weg. Vannacht is een bewaking van de brandweer bij het schip gebleven om op alles voorbereid te zijn. De „Peper kust" zou zaterdag a.s. naar Bremen vertrekken. Het zal van de omvang der schade afhangen of deze afvaart ge handhaafd kan blijven. HORIZONTAAL: 1. vrijheidsstrijder Amerik. oorlog 2. voertuig - pers. vnw. - knaagdier 3. plusminus 4. lang rond hout - gekheid maken 5. puin 6. voormiddag e* - adviseren 7. inktvlek - interval van negen tonen 5. vriend (Fr.). - opschrift op enveloppe 9. gemeente in Zeeland - deel van bijbel 10. grootspraak 11. geldstuk (afk.) - geestdrift - vervoermiddel VERTICAAL: 1. afkerig - over 2. uitroep van pijn - mak - nevel <X) 3. voetwarmer - uitroep bij lottospel 4. bepaalde sport - gard 5. puzzle q 6. niet één persoon - bijbelse figuur 7. risico - stad in Duitsland 8. wederkerig vnw. 9. Russische industriestad - schraal - merkteken op maten en ge wichten 10. juistheid! van be rekening contro leren 11. eerbiedwaardig grijsaard Horizontaal: oker; 4. werk; e.d.; 8. la; 9. al; 10. es; 11. eb; 13. er; 14. pro; 15. esp; 17. oordeel; 18. por; 20. dal; 2. b.d.; 25. e.d.; 26. de; 27. te; 28. op; 30. es; 31. rood; 32. room. Verticaal: 1. oder; 2. el; 3. rat; 4. wall 5. el; 6. kers; IJ. boord; 13. eelde; 14. pop; 16. pel; I®- ober; 21. adem, 23. bed; 24. dor; 27. to; 29. po. Amerikaanse ambtenaren voor de hulpverlening aan het buitenland heb ben medegedeeld, dat de regering- Eisenhower een bijzondere reserve zal vormen voor hulpverlening aan het buitenland in noodgevallen, door 10 k 12 procent van de gelden, die dit jaar door het Congres zijn toegewezen voor economische en technische hulpverle ning aan overzeese landen, achter te houden. Dit geld is bestemd om te worden gebruikt in onverwachte noodtoes an den, ontstaan door overstromingen, or kanen en plotselinge economische cri ses, waarbij onmiddellijk regeren door de Verenigde Staten no ïg is. Vol eens de ambtenaren houdt het besluit in het geheel geen Verband met ?f nieuwe - Russische economische of fensieven in het Midden-Oosten en Azië. In de Amerikaanse pers was ge meld, dat deze reserve gebruikt zou worden ter bestrijding van Russische economische penetratie in die gebieden. Volgens de ambtenaren zou een re serve van ongeveer 50 k 60 millioen dollars nauwelijks toereikend zijn voor dit doel. (Reuter). Adlai Stevenson, die in 1952 door Eisenhower bij de verkiezingen voor het presidentschap der V. S. werd ver slagen, heeft op een persconferentie verklaard, dat het „dwaas" zou zijn om aan te nemen dat de mensen niet zouden denken aan de kansen, dat een candidaat voor het presidentschap zijn ambtsperiode niet zou overleven of niet in staat zou blijven zijn functies uit te oefenen. „Ik persoonlijk zal in mijn verkiezingscampagne echter nooit de gezondheidskwestie ter sprake bren gen", zo voegde Stevenson er aan toe. Hij zei, dat zijn besluit, om aan de strijd om de candidatuur deel te ne men in het begin van september was genomen. President Eisenhower had zijn hartaanval 24 september gekregen. Dit besluit had dus geheel niets te maken met de ziekte van de huidige president. (A.F.P.-Reuter). De Israëlische ambassadeur in Wash' ington, Abba Eban, heeft gistermiddag tijdens een onderhoud met de Ameri kaanse onderminister van buitenland8 zaken, Herbert Hoover jr.., een lijst gediend van de wapens, die Israël tege'; contante betaling van de Verenigd8 Staten wil kopen. Abba Eban verklaar de later aan journalisten, dat het Israëli sche verzoek uitgaat van het P"?c,£„ van de „wettige zelfverdediging niet is ingegeven door heA verlangen een bewapeningswedloop aan te gaan. Hij zei, dat de totale waarde van de door Israël verlangde wapens lager is dan de waarde van de wapens, die Egypte uit Tsjechoslowakije betrekt. De Egyptische ambassadeur in Wash ington, Ahmed Hoessein, heeft in eek onderhoud met een andere ondermin!®* ter van buitenlandse zaken, George Al* len, de waarschuwing geuit/ dat Egypt nog meer wapens in het buitenland aankopen, als Amerika wapens lever' aan Israël. Het toestaan door de Verenigde Staten van het Israëlische verzoek zoU door de Arabische landen worden op gevat als een teken, dat Amerika geen prijs meer stelt op vriendschappelijke betrekkingen met hen. Premier Nasser heeft in Cairo een lange verklaring van dezelfde strekking uitgegeven. „Iedere kogel, door Israël ontvangen", zo zei hij, „betekent het ver moorden van een Arabier." Britse troepen hebben in de Cyprioti sche hoofstad Nicosia een duizendtal leerlingen van middelbare scholen om singeld, die met stenen naar de militai ren en naar regeringsgebouwen haddeU geworpen. Leerlingen van middelbar® scholen te Lefka, Morphoe, Evrikoe- Kiamssol, Pedoelas en Lapithos staken uit protest tegen het over de jonge Cy priotische ambtenaar Karoli (die een politie-agent heeft neergeschoten) uit gesproken doodvonnis, en om uiting \e geven aan hun misnoegen over het slui ten van hun scholen. Te Paphos hebben leerlingen van mid delbare scholen een zelf vervaardigde bom naar Britse militairen geworpen- Een tweede werd in de nabijheid van een politiebureau geplaatst. De eerst ontplofte zonder slachtoffers te veroor zaken. De tweede kwam niet tot ont ploffing. De overheidsbijdragen aan de houding van vier middelbare schote te Larnaca, Famagusta, Lefkonico e Pedoelas zijn ingetrokken. Leerlinge van de betrokken scholen hebben genomen- aan recente wanordelijkheden- Twee Nederlandse korporaals ztjn .door een Japanse rechtbank in Tokio 1 or. tot vier jaar gevangenisstraf vei deeld. Zij waren ervan beschuldig november van het vorige jaar, to n, met verlof uit Korea waren gek „ben in Tokio een taxichauffeur te jo0r mishandeld en er met ziin taxi va te zijn gegaan. Zij zouden onder vloed van drank zijn geweest. Bij De Bilt zijn twee voetgang®":®'fde. militair B. van L. en zijn ve v3ri mej. T. de L„ bij het overstek gegre* de Utrechtseweg door een auto pen en kort daarop overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2