Hartelijke ontvangst van de Sint bij het stadhuis Aller belangstelling in Zandvoortse raad voor „Touring Zand voort' Hecmsteedse zuiveringsinstallatie in gebruik gesteld Visserijen Feestelijk bezoek aan Haarlem- Noord en Oost Amsterdams studentendispuut B.E.E.T.S. biedt Haarlems burgemeester petitie aan L. Bouwman K.Y.P.-voorzi iter in Heemstede Rijksstraatweg verstopt gl«A-"n,&rB£SrUa,"*?i M' Feest op Teylerplein Men moet van Zandvoort geen Duitse hadplaats maken luidde de kritiek van de raadsleden Bewoners rondom de Haven kunnen nu ruimer ademhalen Voorlopig Hildebrand-monument onthuld op Grote Alarkt Binnenkort oprichtingsvergadering voor tweede afdeling DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem E. Mkeppl«n&„L.*n?i Politie-tafeltennis- kampioenschappen in Haarlem Waterstanden De begroting is goedgekeurd Woningaffaire Surprise-actie in deel van Zijlstraat Koopman uit' Heemstede in Zweden verongelukt Touring Zandvoort Geen Duitse badplaats Beurs van New York Een luid gejuich steeg op de Grote Markt op toen Sint-Nicolaas van uit de Barteljorisstraat bij het stadhuis arriveerde en op de meest hoof se en zelfs onderdanige wijze werd hij door Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en diens echtgenote be groet. De burgemeester sprak een har telijk woord van welkom, waarin hij Sint-Nicolaas zeer dankbaar zeide te zijn, dat hij eerst in Haarlem kwam al vorens naar Amsterdam te gaan. Hij verzekerde zijn gast, dat de Haarlemse kinderen zoet zijn en de jeugd liet zich ook niet onbetuigd toen de burgemeester haar vroeg of ze inderdaad zoet was. Een massale kreet ,,jaaaaaa" was het afdoende antwoord. Of de volwassenen zoet waren geweest wilde de burge meester feitelijk in het midden laten, maar hjj meende ook hier een ja te mogen spreken. Weliswaar klaagt de minister van financiën, dat Haarlem hog steeds twee miljoen tekort komt, maar och, er zijn ook zovele wensen in Haarlem: een nieuw politiebureau, heel veel huizen, en zeker minder ongeluk ken. Die wensen werden de Sint meteen maar voorgelegd, evenals he. grote ide aal om spoedig in Haarlem de politie te paard te hebben. Of ooit 't Hildebrand- monument in de Haarlemmerhout zal komen, zal voorlopig nog wel een on vervulde wens blijven. Na dit welkomstwoord zongen alle kinderen met enthousiasme het befaam de ,,Zie ginds komt de stoomboot" en daarna sprak de Sint zijn dankbaarheid uit over de prachtige ontvangst in een welvarende stad als Haarlem. Hij drukte de kinderen daarom op het hart te zor gen, dat er later geen slechte tijden ko men en ,,dat kan", zo zeide hij, „wan neer jullie altijd gehoorzamen, eerlijk, en vriendelijk voor elkaar bent". De burgemeester verklaarde hij, dat ver schillende wensen misschien vervuld zullen worden en dat in ieder geval de Prinsenbrug in 1956 een feit zal zijn. De jeugc. zor ie sic; e ckele liedjes en met een „lang-leve de goede Sint" nam zij afscheid van haar grote vriend. Sint-Nicolaas trok zich daarop enige tijd terug in de Ridderzaal van het stadhuis, waar hij van de eerste ver moeienissen kon bekomen. Omstreeks half vier arriveerde de hoge gast in Haarlem-Noord. De Generaal Cronjéstraat en het Ju- lianapark hadden hem een passende ontvangst in elkaar gezet, die nog meer bekoring kreeg door de duizenden ont- zaglijk geestdriftige ouders en kinderen, waartegen het strakke politie-cordon het bij het vertrek bijna moest afleg gen. De Sint, nog steeds gesecondeerd door de lustig musicerende St.-Joris- band, maakte de tocht door de Cronje- films ^..PalacE „Geen moment zonder 9 15 3aar' Tijden: 2- 415« 7 en FRANS HALS: „Chantage" 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „Vadertje Langbeen", a. 1. Tijden: 1 45 4.15, 6.45 en 9.15. MINERVA: „Anna", volw., 8.15. REMBRANDT: „Ciske de rat 14 laar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Long John Süver (De eed aan de bloedvlag), 14 jaar. Tijden. 2.30. 7 en 9.15. STUDIO: „Plotseling zeven dochters volw. Tijden: 2, 7 en 9.15. LUXOR: „French Can Can afgekeurd. Donderdag 17 november Stadsschouwburg: Toneelver. „De Reü nie" met „Wat doet mijn vrouw van twee tot vijf" (dil.), 8 uur. Concertgebouw: Koor Katholiek Haar lem. Uitvoering. So.: Leny Schindeler, so praan, Han Lefèvre, tenor en Hans Wü- rink, bas. Begeleiding N. Ph. A., 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. K. Schuitema: „Spreken in het openbaar", uur. Vrijdag 18 november Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" biet „De wilde vogel", 8 uur. Concertgebouw: Jeugdconcerten o. 1. v. Marinus Adam, 16 en 19.30 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. Van 11.30—12.30 uur. Jeugdgebouw Zoetestraat: Pater Meuwese •preekt voor „De Vrije Tijd", 8 uur. Huis Van Looy: Opening tentoonstelling Van werken van F. H. Abbing door de •childer Kees Verwey, 20.30 uur. Jeugdhuis Donkere Laan (B.'daal): Prof. C. P. M. Romme spreekt over „Katholie ke politiek in de praktijk" voor K. V. P. Ploemendaal, 8 uur. Brinkmann: Filmavond voor Haarlemse Voetbalscheidsrechtersvereniging, 8 u. GEBOREN: B. Roest-Stoete, z.; M. G. van den Brink-van der Heide, z. E. I. Albers-van Zonneveld, z.; G. Kla- fanbeek-Breijer, z.; M. Chr. van Nieu- ^enhujjze-Galiaard, z.; J. W. Geerlings- *os, z.; J. H. M. ten Hacken-Chabot, h-: H. J. Laan-Mertens, d.; Baronnes- Re M. R. Smidt van Gelder-van Zujjlen y&n Njjevelt, d.; D. F. Groenewegen- Yolkers, d.; A. A. M. Rikkers-Bartels, M. Buter-van Tiel, d.; M. Chr. Ouós- Joorn-Kapteijn, d.; A. J. Koekkoek-in Veld. d. ONDERTROUWD: H. M. de Wolf en G. Winkel; Th. C. Zonneveld en \fi H. Snjjder; W. M. Timmer en ju- van Loojj; C. J. Hekelaar en F. V. van der Aar; L. Reitsma en Stolp; O. E. van Spanje en A. Even t's: H. Sminia en A. J. M. Hoefsmit; j N. p Breuring en R. J. Tazelaar; O. Dekker en S. M. Nouris; C. Zijl- ma5 en A. M. van der Pol; A. Broek- Da£, en N. A. C. Rovers; A. J. van Blani,en Th- J- Wigchert: H. Chr. van Chr £n en H. Leis; G. D. Gelaudie en en Tjp den Eijnde; K. A. Musolf en a. M- Ruiter; J. Onverzaagt C. H.' Va A. Janssen; H. Rathman en Mansv&i^Euuren; A. Keppel en T. E. M. C. ^H^VDA. M. van Boxtel en en M. BepvPS: J- W. L. van de Linde A. M. j 7%: J. B. P. van Zeist en en E. M Cl' Var> der Lans; L. Stam ker en J. Aar; W. A. de Bak en J. M Vi. Jo°sten; J. Posthuma M-, H. van rierr:r-P' J- Schippers en wjjk en P t Erf; chr. J. Zuider- Babeliowskv I A Eeinstra; F. N. C. G. A. HoogenhnE' A- van Meer J- A. A M=tWS 6n E' H' Kuvener C F. siaaJc r?h w- J. M. Bakker; an E- Ramaer" r' Ki'eeft; w- Souwer Hirs; H a r> Schildmeijer en F. j. Th. j' VerhliPgrok en G. Meijer; G. J. van der VfM? C' A- Stokman; heem; J. van der li® Th' M- Ver" sen 7P4^nCVrn,?: Y A' Klaus-van der der-Davids 8Y p raat! U. M. Mul- d. siso, Is j'.'wf,SSffiÏÏ: HWw' straat op zijn onvermoeibare schimmel; zijn eerste luitenanten liepen vlak langs de stoepen, waardoor zij tenminste de gelegenheid hadden om hier en daar een kleine peuter jnet een. vrolijk woord gerust te stellen. Terwijl de r.-k. harmonie „De Spaarne- bazuin" uit Haarlem-Oost met weemoe dige klank het „Zie, ginds komt de stoomboot" over het Julianapark en de inmiddels door de geweldige drukte „verstopte" Rijksstraatweg speelde, steeg de goedheilige waardig en be scheiden het trapje van de nieuwe mu ziektent op. Onmiddellijk verdubbelden zich de dikke rijen rond dit „onaan tastbare", uitverkoren plekje. Vriende lijk wuivend en glimlachend koos de grijsaard zich een zetel, hetgeen het muziekkorps in staat stelde nog een „Hoor, wie klopt daar" te laten galmen. De menigte stond tot bij het kerkhof aan de Rijksstraatweg, toen de heer A. J. L. van den Borg, voorzitter van de winkelstraatvereniging, het hoge be zoek van harte welkom heette. „Ik weet dat gij een groot kindervriend zijt die altijd een paar ogenblikken vrij heeft kunnen maken voor het steeds groeiende Haarlem-Noord." Verschillende luidsprekers zouden ver volgens de woorden van de Sint, die wij konstateerden het weer de nederlandse taal nog perfect beheerst weergeven, maar evenals bij de be groeting ging een groot deel van het gesprokene verloren aangezien talloze kinderkelen om Piet en Sinterklaas rie pen. „Kinderen", zei de Sint, „natuur- lijk ben ik erg blij dat ook Haarlem- Noord mij graag ziet, want ik heb gehoord dat de verkeersveiligheid hier zo dikwijls wordt aangetast en dat vele jonge mensen het leven hebben verloren door een aanrijding. Ik weet heus wel dat wanneer er zo'n massa auto's langs de wegen rijdt, ongelukken niet te voor komen zijn, maar weest jullie dan in elk geval voorzichtig, steek goed over en vergeet vooral niet de raadgevingen van je onderwijzers." Tenslotte beloofde de Spaanse weldoe ner deze keer de etalages van de prach tige winkels eens terdege te bekijken en zijn geschenken voor 5 december al vroeg uit te kiezen, zodat de kinderen spoedig aan hun verlanglijstje moeten beginnen. Onder soms oorverdovend gejuich wuifden Sinterklaas en zijn vier directe metgezellen na dit officiële welkom naar de reikhalzende, stellig nog niet timide schare. Een verdrietige peuter, die zijn moeder kwijt was geraakt, mocht aan de hand van een hoofdinspec teur van politie de muziektent in, waar degrijsaard hem troostte met snoep en een opbeurend praatje. Intussen kweet ook de Spaarnebazuin zichuit stekend van haar taak. Eerst na gerui me tijd blies de stoet de aftocht. Dat verliep allemaal niet zo eenvoudig. Het paard was naar de stallen gegaan en een auto is toch eigenlijk maar een schamel vervoermiddel voor een heili ge. Maar hoe het zij, de Sint had geen keus en stapte in nadat een legertje politiemannen met de grootste moeite de vurig enthousiaste Haarlemmertjes op een kleine afstand had weten te houden. In oost was het al niet veel anders. Tegen half vijf gistermiddag had den duizenden kinderen zich verza meld op het Teylerplein, waar de po litie voor een keurig afgezet carré had gezorgd. Eilaas, toen het enthousiasme ten top was gestegen, doken de klein tjes rustig onder de voor grote mensen bestemde afsluithekken door. En er was gelukkig geen politie-agent, die dat enthousiasme tegenhield. Even na half vijf verscheen de Sint, hoog te paard en omzworven van talrij ke zwarte pieten. De voorzitter van het wijkcomité Haarlem-Oost, dat in sa menwerking met Haarlems Bloei de feestelijkheden had georganiseerd, de heer H. J. Loppersum, heette de goed heiligman welkom in de zich steeds uitbreidende stadswijk. En Sinterklaas, die de vriendelijke woorden beantwoord de, herinnerde aan de gestadige groei van Haarlem-Oost, waardoor hij dit jaar weer zoveel nieuwe kindergezichtjes zag en waardoor er volgend jaar weer meer nieuwe snuitjes zouden bijkomen. Natuurlijk vermaande hij jeugdig Haar lem-Oost oppassend en braaf te zijn, maar gezien de gulheid van de Zwarte Pieten, bleek Sinterklaas wat dat be treft vol vertrouwen te zijn. Na afloop van de plechtigheid werd de Sint ontvangen in de broederschool, waarna hij met zijn gezelschap per auto weer verder trok om ook elders kinde ren gelukkig te maken. In het Krelagehuis te Haarlem von den gisteren de tafeltenniswedstrijden plaats om het nationale politie-kampi- oenschap. 132 deelnemers streden de ge hele dag op 20 tafels om uit te maken wie in het enkel- en dubbelspel het „wisselschild" zou veroveren. Het voor de vierde maal gehouden kampioen schap werd georganiseerd door de poli- tiesportvereniging Haarlem, die voor een uitstekend verloop der partijen heeft zorg gedragen. De voorzitter van de PSVH, inspecteur L. Davidson, open de om tien uur het toernooi, terwijl de heer J. Nieuwold, voorzitter van de Va derlandse Politiesportbond, de prijzen uitreikte. De Amsterdammer Sikking behaalde een dubbele triomf door het enkel en dubbel (het laatste in samenwerking met v. 't Veen) de eerste prijs in de wacht te slepen. Van de Haarlemmers kwam geen der drie deelnemers in de finale, maar als excuus geldt wel, dat zij al onmiddellijk tegen sterke spe lers moesten uitkomen. Een bijzonder woord van lof verdient wel de heer P. Remans, die als secretaris van de afd tafeltennis van PSVH de gehele voor bereiding van dit kampioenschap heeft verzorgd. De eindstanden waren: Klasse A, en kelspel: 1. Sikking (Amsterdam): 2. Rikken (Den Haag); 3. Verbrugge (Amsterdam)'! 4. Zwart (Amsterdam); B: 1. Westbroek (Leiden); 2. Kattenberg (Amersfoort; 3. Aardema (Groningen); 4. v. Vliet (Amsterdam). Dubbelspel: 1. Sikking en v. 't Veen (Amsterdam); 2. Westbroek en Habraken (Leiden). Hoog water: 5.12 u. en 17.23 u. Laag water: 0.53 u. en 13.04 u. Vrijdag 18 november Hoog water: 5.45 u. en 17.56 u. Laag water: 1.26 u. en 13.37 u. Woensdaa is het stoffelijk overschot van mevrouw Coty, de echtgenote van de Franse president, ter aarde besteld. In de Madeleine in Parijs werd voor de overledene een Requiemmis gecelebreerd, waarna het stoffelijk overschot naar Etrait in Normandië is gebracht, om bijgezet te worden in het familiegraf. Men ziet hier de kist met het stoffelijk over schot bij het verlaten van de Madeleine. (Telefoto) Met het omhalen van de hoofdschakelaar en het indrukken van enkele knoppen heeft de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. van Rappard, vanmorgen de rioolwaterzuiveringsinstallatie officieel in gebruik gesteld. Tal van genodigden waren van deze daad getuige, die het einde betekent van een lange periode van ongemak voor de bewoners in de omgeving van de Heemsteedse Haven. Lange tijd toch werden deze bewoners geplaagd door de onaangename reuk, die het lozen van het rioolwater in de haven vcroorzEEktc* Alvorens het zover was, voerden de burgemeester, de wethouder van Open bare Werken, de heer E. J. van Lent, en de directeur van deze dienst, ir. E. A. Bierdrager, het woord. Burgemeester Van Rappard heette in zijn openings woord welkom mej. mr. E. A. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, een grote deputatie van het hoogheemraadschap Rijn land, vertegenwoordigers van de provinciale en Rijkswaterstaat, van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater, van de dienst van publieke werken te Amsterdam, aannemers en onderaannemers en mevrouw Spijksma, weduwe van ir. R. Spijksma, de vroegere directeur van Openbare Werken te Heemstede. De gloednieuwe garage van Openbare i warming, die, zoals bekend, wordt ge- Werken was feestelijk ingericht voor I stookt met het gas, dat in de slibgis- air. Ac o». tingstank gewonnen wordt. De aanwe zigen bezichtigden de gehele installa- i: :i -i*-» rlo deze bijzondere gebeurtenis in de ge meente Heemstede. Burgemeester van Rappard gaf in zijn rede allereerst een overzicht van de tostandkoming van dit grootse project. Het is een zeer lan ge en vaak moeilijke weg geweest, wel ke gekenmerkt wordt door tal van mijl palen en monumenten. Hij memoreerde het verdienstelijk werk van wijlen dr. E A M Droog, die als medicus de noodzakelijkheid van een rioolwater zuiveringsinstallatie had ingezien en voor de totstandkoming er van bijzon der heeft geijverd. In 1932 begon men daadwerkelijk met de uitvoering van de plannen, waartoe als eerste de gemeen te Haarlem haar toestemming verleende, gevolgd door de Ged. Staten in 1933. Het Hoogheemraadschap Rijnland gaf zijn fiat echter niet zo vlot en eiste een plan van zuivering van het geloosde water, hegeen goedgekeurd was door de R.I.Z.A. Het hoogheemraadschap bleek onvermurwbaar voor de smeek bede van het gemeentebestuur om hem deze hoge kosten te sparen en zo kwam men tot het ontwerpen van het nu uit gevoerde plan. Hierna herdacht de bur gemeester het zeer bijzondere werk van ir. R. Spijksma, die reeds in 1934 een voorlopige begroting samenstelde, welke met een totaal kostenbedrag van f 356.000.- sloot. Het nu voltooide pro ject mag men gerust beschouwen als het levenswerk van ir. Spijksma; de ge meente kan hem hiervoor niet dankbaar genoeg zijn. In de jaren 1934-'39 werd het stamriool doorgetrokken en toen men in 1939 dan eindelijk zover was om het werk aan te besteden kwam de oorlog tussen beide en hadden degenen, die zo veel moeite hadden gedaan om dit te bereiken, de teleurstellende ervaring, dat ai hun werken voor onbepaalde tijd nutteloos bleek. Eerst in 1946 werden nieuwe plannen gemaakt en de adviezen ingewonnen van het RIZA, het Ing. Bureau Dorr-Oliver NV. e.a. November 1952 voteerde de raad een krediet van f 742.000.— voor de voltooiing, dat later verhoogd moest worden met ruim drie en een halve ton voor het doortrekken van het stamriool. Nieuwe moeilijkheden staken de kop op in de vorm van bouwstop en in- vesteringsbezwaren, maar tenslotte kon in maart 1954 aan de firma J. P. A. Nelissen N.V. de opdracht worden gege ven met de bouw te beginnen. In totaal hebben 5 hoofd- en 13 onder-aannemers aan dit project medegewerkt. Aan allen bracht de burgemeester de hartelijke dank over van het gemeentebestuur en alle gemeenteleden. Tenslotte memoreerde hij nog het wetsontwerp tegen de waterverontreini ging, dat op stapel staat. Dit ontwerp heeft reeds veel stof doen opwaaien en velen menen dit punt te moeten afschui ven op de dienst van de Rijkswaterstaat. Het blijft echter onjuist, aldus de bur gemeester, dat de ene gemeente zich grote offers getroost om dit probleem op te lossen, terwijl andere en vaak gro tere gemeenten zich beperken tot ein deloos praten. Deze zaak kan geen uit stel gedogen, beklemtoonde burgemees ter Van Rappard. Na de burgemeester voerde de wet houder van Openbare Werken, de heer E. J. van Lent, en de directeur van deze dienst, ir. E. A. Bierdrager, het woord. De eerste liet zijn gelukwensen aan de eerste burger van de gemeente vergezeld gaan van een foto-album, die de wording van de installatie in beeld bracht, terwijl de heer Bierdrager na mens Openbare Werken aan de wedu we van ir. Spijksma een boeket in de Heemsteedse kleuren overhandigde. Bij zondere dank werd door beiden ge bracht aan de heer H- G. Peterse, de huidige adj.-directeu.r van Openbare Werken, die zich bijzonder heeft in gespannen om het samenspel tussen de verschillende instanties vlot te doen verlopen. Voorafgegaan door dr. Bierdrager begaven de talrijke aanwezigen zich hierna naar het pompgebouw, waar door het omhalen van de hoofdschake laar en het indrukken van een aantal knoppen door de burgemeester het ge hele mechanisme in bedrijf werd ge steld. Wethouder Van Lent belastte zich nog met het aansteken van de ver- tie, waarna zij nog een verfrissing in de nieuwe garage gebruikten. Drie trawlers en één logger zorgden er woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van ruim 4000 kisten verse vis. Er waren 1015 kisten schelvis, 450 kisten makreel, 1355 kisten haring, 205 kisten wijting, 220 kisten koolvis, 170 kisten diversen, 165 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten hake en 220 stijve kabeljauwen. De prijzen waren woensdag goed en schelvis werd ook wat duurder. Grote schelvis noteerde nu zelfs 69,- tot 45,-, groot middel 64,- tot 43,-, klein middel 30,- tot 26,-, pennen 28,- tot 20,- en braad 22,- tot 18,- per kist van 50 kilo. Wijting deed 20,- tot 12,-. Grote tong was duur met 5,20 tot 5,-, groot middel deed 4,20 tot 3,90, klein middel 4,- tot 3,60, tong I 3,70 tot 3,25 en tong II 1,98 tot 1,84 per kilo. Tarbot deed 3,20 tot 2,80 en heilbot 3,20 tot 2,20 per kilo. Er werd echter heel weinig f{jnvis aangevoerd, zodat de tongenprijzen niet maatgevend waren voor de belangstelling voor deze vis soort. Grote kabeljauw was ook al duur met 132,- tot 124,-, grote zwarte kool- vis noteerde 69,- tot 66,-, grote wit te koolvis 88,-. Er was wat hake, die 254,- voor de grote soorten op bracht, 284,- voor groot middel per 125 kilo, klein middel hake deed 88,- en hake I en II 61,- tot 55,-. Klein middel schol noteerde 53,- per kist van 50 kilo. Vanmorgen is op de Haarlemse Grote Markt het voorlopige Hildebrand- monument onthuld door de praeses van het literatische dispuutgezelschap BEETS van het Amsterdamse studen- dentcorps. de heer W. E. Haak. De le den van het dispuutgezelschap hadden zich opgesteld rondom de zwarte con sole, waarop de kop van Nicolaas Beets prijkte, geboetseerd door de jonge beeldhouwer De Mol van Otterloo. Nadat de heer Haak het „Vieu bleu feu"-doek had weggetrokken en aldus de samengestroomde Haarlemmers had geconfronteerd met de beeltenis van hun grote stadgenoot, richtte hij zich tot de burgerij. Laurenz Coster heeft de A in zijn hand, aldus de praeses van BEETS, maar Hildebrand, Nicolaas Beets, heeft het volledige alfabet ge hanteerd in zijn Camera Ob'scura. Hij riep de burgers op, het stadhuis te be stormen, waar de „nurksen" nog altijd zetelden, die blijkbaar nog niet zijn uit gestorven. In de burgemeesterskamer ten stad huizen werden de leden van het dis puutgezelschap ontvangen door burge meester Cremers, die zelf avunculus, afgestudeerd lid, is van de BEETS. Ook de leden van het Hildebrand-comité waren bij deze ontvangst aanwezig. Praeses Haak overhandigde de burge meester een petitionnement, waarin hem als hoofd van de gemeente ver zocht wordt zo spoedig mogelijk het bekende Hildebrand-monument van prof Bronner in Haarlem te plaatsen. Burgemeester Cremers antwoordde zeer diplomatiek, dat niet hij maar de gemeenteraad het hoofd van de gemeente is; dat hij alles in het werk zal stellen om het monument in Haarlem te doen plaatsen, maar dat de raad moet beslissen waar dit zou moeten geschieden. Nadat het dispuutlied gezongen was en de sherry was geserveerd, herhaalde de burgemeester aan de voet van het voorlopige monument op de Grote Markt zijn toezegging. Als avunculus van het dispuutgezelschap legde hij een krans tegen de console. -Godfried Bo- mans dankte tenslotte als voorzitter van hef Hildebrand-comité de studenten voor hun geste en morele steun. In Haarlem, aldus de heer Bomans, is nog wel geen Hildebrand-monument, maar wel een ander, namelijk dat van de koppigheid en vasthoudendheid van prof. Bronner, die al sinds 1913 bezig is met zijn gedenkteken. Het Hilde brand-comité, waarvan ook Bomans' grootvader en vader reeds lid waren, had reeds alle moed opgegeven, maar de jeugdige steun van de studenten zal het helpen zijn taak tot een goed einde te brengen. Godfried Bomans sprak tenslotte de Aan de raad van Beverwijk wordt door B. en W. voorgesteld voor 1956 het be drag aan kasgeldleningen te bepalen op maximum zeven miljoen gulden, v. j. vijf miljoen. De credieten in rekening- courant willen B. en W. graag vastge-zijn* macht is, om dit jaar te doen sla- legd zien op een maximum van totaal gen en alle plannen te realiseren. In 700.000, v. j. 600.000. Ide eerste plaats was het echter de pië- hoop uit dat Haarlem de schande be spaard zou blijven het monument geen waardige plaats te kunnen bieden. Na afloop van de plechtigheid verenigden de leden van het dispuutgezelschap BEETS zich met de leden van het Hil debrand-comité in de sociëteit Teister- bant. De gemeenteraad van Zandvoort heeft woensdag de behandeling van de begroting voor 1956 voortgezet en be ëindigd. Over hoofdstuk „Openbare or de" is geen woord gerept. Des te meer is gesproken over de internationale propaganda van „Touring Zandvoort". Met die propaganda was men het niet eens; er moet van Zandvoort vooral geen Duitse badplaats gemaakt worden, oordeelde men. De burgemeester zal de ze mening van de raad aan Touring Zandvoort" duidelijk maken. In besloten vergadering is men nog wat gaan praten over de woningkwes tie; Bü het hoofdstuk „Volkshuisvesting" stelde heer SLAGVELD (Pl.B.) voor, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van toepassing van sys teembouw. De VOORZITTER zegde toe, dat B. en W. hieraan zullen vol doen. Het beleid van de woonruimte-com missie werd door de heer KONING (A.Z.B.) gekritiseerd, vooral omdat die commissie had geadviseerd een woning toe te wijzen aan een dochter van een der leden. De VOORZITTER wees er op dat de commissie slechts advies commissie is; B. en W. nemen de be slissingen. In het onderhavige geval was door de huiseigenaar een bereid verklaring gegeven ten behoeve van iemand die op de lijst van woningzoe kenden stond ingeschreven. Het door de heer Koning bedoelde commissielid heeft aan het bewust advies niet mee gewerkt. De heer TATES (V.V.D.) was het met dit antwoord niet eens; het vertrouwen van de raad in de commis sie is geschokt. Wethouder KERKMAN (PvdA) was volkomen met de gang van zaken op de hoogte; spr.'s vertrouwen in de commissie was niet geschokt. De heer LINDEMAN (K.V.P.) wilde desnoods in besloten zitting de nadere inlichtingen van de wethouder vernemen. De VOOR ZITTER deelde mede dat de commis sie in haar advies had gewezen op de familierelatie met een der leden. Het college van B. en W. heeft na ampele overweging dit advies gevolgd. De heer LINDEMAN (K.V.P.) kon bij deze zaak het beleid van de advies commissie die een preferentie zou hebben verleend niet buiten beschou wing laten. De verdere behandeling van. deze affaire werd aangehouden tot de belsoten zitting. Een voorstel van de heer DIEMEN (P.v.d.A.) om de post voor bijdragen in de studiekosten voor on- en min vermogende leerlingen van 1.000. tot 2.000.— te verhogen werd ge steund door de heer LINDEMAN (K.VP.) en aangenomen. Bij de post voor de schoonheidscom missie gaf de heer SLEGERS (K.V.P.) In het gedeelte van de Zijlstraat tus sen de brug en de Nassaulaan wordt in de St.-Nicolaastijd een aardige surprise actie gehouden, waaraan alle winke liers in dit deel meedoen. Verschillen de artikelen in de etalages worden na melijk genummerd en op de avonden van 29 en 30 november, 1, 2 en 3 de cember zullen tussen half acht en half negen 's avonds enveloppes op straat gestrooid worden waarop eveneens nummers zijn aangebracht. Nu gaat het er maar om het nummer dat op de en veloppe straat te zoeken op de artike len in de etalages. Dit artikel kan men dan maandag 5 december gratis mee- menen als surprise. Er is voor ongeveer duizend gulden aan cadeaus beschik baar gesteld. Vele moeilijkheden uit het recente verleden schijnen voor de Dee m steed se K.V.P. opgelost te zun. Dit bleek onder meer uit de mededeling van de heer Wolff, die als oud KNP-er en nieuw KVP-Iid namens zijn politieke vrienden mededeelde, dat zij de- zelfde liefde en het zelfde enthousias me waarmee zij voorheen de KNP ge steund hadden, nu zouden bedragen tot de bloei van de Katholieke Volkspartij, een mededeling die met een warm ap plaus door de vrij talrijke aanwezigen werd begroet. Na opening en voorlezing van de notulen herdacht de vice-voorzitter, de heer Th. Verhoeven de onlangs over leden voorzitter van de afdeling, ir. A. IJsselmuiden. Staande aanhoorde de vergadering deze korte herdenkingsre de waarin de heer Verhoeven onder andere het volgende zei: „Met de heer IJsselmuiden is een integere katholieke figuur voor ons verloren gegaan. Zeer actief op elk gebied, bijzonder waar het de katholieke zaak betrof, is hij in het harnas gestorven. Laten wij hem en zijn nabestaanden in ons gebed her denken." Hierna nodigde hij de aanwe zigen uit om tezamen een Onze Vader en een Wees Gegroet voor zijn zielerust te bidden. Na deze droeve taak ruste op de schouders van de vice-voorzitter de prettiger taak om de vele nieuwe le den, die als gevolg van de bliksem actie waren toegetreden, te verwelko men. Bij enkele candidaatstelling werd de heer L. J. P. N. A. Bouw man als opvolger van ir. IJsselmui den tot voorzitter van de afdeling gekozen. Na te hebben bedankt voor' 'het in hem gestelde vertrouwen motiveerde de heer Bouwman het aanvaarden van deze functie met het feit dat 1956 voor de katholieke zaak was ongelofelijk be lang zal zijn, waardoor een ieder wel verplicht is om alles te doen wat in teit voor de overleden voorzitter, die hem er toe gebracht had diens werk voort te zetten. De candidaatstelling voor de groslijst resulteerde in het plaatsen van prof. mr. Romme, mr. Lucas, de heren Wet ter, Andriessen, Hooy, Groen, V. d. Ploeg. Peeters en Kortenhorst en mej. M. Klompé, zijnde voorgesteld door het bestuur en goedgekeurd door de ver gadering en de dames A. Nolte en mr. Vink en de heren Weyters en drs. J. Delfgaauw, voorgedragen door de ver gadering. De heer Bekker deed nog enkele me dedelingen betreffende de op te richten tweede afdeling van de K.V.P. in Heemstede. O.a. zal zeer binnenkort worden overgegaan tot het houden van een oprichtingsvergadering. Als voorzit ter van het voorlopig bestuur treedt op de heer van Grinsven. Men hoopt met het oprichten van deze tweede afdeling meer belangstelling te winnen in het „Valkenburgse". Het ledental en de belangstelling blijken hier namelijk aan zienlijk minder te zijn dan in het ge deelte van Heemstede dat onder de pa rochie St.-Bavo resulteert. De beide af delingen zuilen echter ten nauwste met elkaar samenwerken. Na de rondvraag werd de zeer vlot verlopen vergadering om ongeveer half tien door voorzitter Bouwman gesloten. In een ziekenhuis te Stockholm is overleden een Nederlandse koopman, de heer K. H. K. Serné uit Heemstede, die dinsdagavond bij een verkeersongeluk in Svaerta in de buurt van Nykoebing (Midden-Zweden) ernstig werd ge wond. Hij was met een Zweedse auto in botsing gekomen en werd uit zijn wagen geslingerd. Zijn achtjarig doch tertje kreeg een shock en is in een ziekenhuis opgenomen. De heer Serné, die gehuwd was met een Zweeds vrouw, was op weg naar Stockholm om zijn schoonouders per auto naar Nederland te brengen. nogmaals uiting aan zijn bezwaren tegen het beleid dier commissie. Spr. was teleurgesteld door de afwijzing door B. en W. van spr.'s suggestie om de commissie met twee mensen uit het bouwbedrijf. De heer TATES (V.V.D.) drong aan op soepelheid bij de beoor deling van bouwplannen; men moet zijn persoonlijke smaak niet laten prae- valeren. Spr. was tegenstander van het beoordelen van het buitenverfwerk. De heren GOSEN (A.R.), KONING (A.Z.B.) en SLAGVELD (Pl.B.) vielen de heer Siegers ook bij. Tenslotte werd B. en W. preadvies gevraagd over uitbrei ding der commissie en de beoordeling van het schilderwerk. De heer Siegers ging daarmede akkoord. De stichting „Touring Zandvoort" werd door de heer LINDEMAN (K.VP.) ter sprake gebracht. Hij meende dat men de inkomsten wegens donaties te laag had geraamd.Spr. was ook geval len over het feit, dat het bestuur voor reis- en verblijfkosten ongeveer een derde deel uitgeeft van hetgeen voor bekostiging van evenementen wordt ge raamd. De financiële commissie had voor- festeld de subsidie der gemeente met 1.000.te verlagen, omdat zij zich met het beleid van de stichting niet in alle opzichten kon verenigen. De Stichting heeft zich er over be klaagd, dat de financiële commissie onhoffelijk zou zijn geweest. Spr. ont kende dat. Men had met name be zwaar tegen de reis van het bestuur naar de Duitse kuurbadplaatsen. Als het zo door gaat, zou men volgens spr. wel een paar wereldreizigers in het bestuur van „Touring" kunnen benoemen, want er is overal wel wat te zien in badplaatsen. Wat de „kuur"-gedachte betreft, had men zich eerst bij de medici om in lichtingen moeten vervoegen. Omtrent andere bezwaren der commissie, de helicopter-verbinding en de propagan da-film, had het antwoord van „Touring- Zandvoort" spr. bevredigd. De heer TATES (V.V.D) had twee jaar geleden voorgesteld de subsidie van j 7.000.tot 10.000.— te verhogen en dat is geschied. Spr. had bezwaar tegen de tendenz om van Zandvoort een specifiek Duitse badplaats te maken. De Duitsers mogen wel komen (ze zijn trouwens niet tegen te houden!) maar spr. had bezwaar tegen de al ts zeer op Duitsland gerichte propagan da. Spr. had ook bezwaar tegen de helicopter-verbinding welke een mis lukking is geworden en ook de propa gandafilm achtte spr. onvoldoende. Vermindering van de subsidie met 1.000.— zou het Touring-bestuur tot een ander beleid nopen. De heer PAAP (P.v.d.A.) was het daarmede eens. De VOORZITTER las het advies der financiële commissie voor. Hij sprak van ernstige beleidsfouten. Men had zich volgens de burgemeester van an dere woorden kunnen bedienen. Het bestuur van .Touring Zandvoort" was daardoor pijnlijk getroffen. De reis naar Duitsland werd gemaakt om juist door leken te laten onderzoeken of er moge lijkheden bestaan, te Zandvoort te komen tot de stichting van een inrich ting voor medische behandeling van patiënten. In Duitsland heeft men na gegaan of de behoefte aan „kuren" een gril is of een reële behoefte. De reis heeft men ook benut om andere be langrijke gegevens te verzamelen. Regelmatig komen informaties binnen over de mogelijkheid om te Zandvoort te „kuren". Bij de reis was het medisch aspect niet overheersend, maar het economische. Een plaatselijk arts had de delegatie gebrek aan respect voor de Nederlandse medische stand verwe ten. Dat is volgens de burgemeester absurd. Duitse medici zijn bereid de Nederlandse artsen voor te lichten om trent de medische aspecten van de kuur-methoden, maar „Touring Zand voort" houdt zich daar buiten. Als het onderzoek economische as pecten naar voren zou brengen, dan zal „Touring Zandvoort" daarmede mede doorgaan, ook al zou de sub sidie tot nul gereduceerd worden. Men wil van Zandvoort geen Duitse bad plaats maken, maar het is nu een- maal een feit, dat Zandvoort voor de Duitsers gunstig gelegen is en bü hen ook zeer in trek. Met de propa ganda moet men daarmede rekening houden, al worden andere landen eveneens bewerkt. Niemand kan beoordelen welke uit werking propaganda ook die van de film heeft gehad, maar over het algemeen kan men zeggen, dat de ac tiviteit van „Touring Zandvoort" zeker heeft geleid tot het jaarlijks toenemend bezoek aan Zandvoort. Zandvoort moet een internationale badplaats worden, maar het oude dorp moet zijn eigen karakter behouden. Als men nu bij wijze van reprimande dé subsidie met 1.000.gaat verlagen vermindert men het begrotingstekort der gemeente en komt dat bedrag dus aan het Rijk ten goede en niet de gemeente. De heer LINDEMAN had geen repri mande bedoeld al kan spr. het „kuur- beleid" niet goedkeuren. Spr. wilde de subsidie met ƒ1.— verlagen. De discussie werd nog enige tod voortge zet, maar de heer SLEGERS (K.V.P.) sprak toen wat kalmerende woorden. De VOORZITTER zegde daarop toe dat hij in het bestuur van „Touring" de opmerkingen van de raad omtrent de internationale propaganda zou bespre ken. De heer LINDEMA Nzou genoe gen nemen met de toezegging, dat de voorzitter het „Touring"-bestuur duide lijk zou maken, dat de raad niet wenst een activiteit, welke van Zandvoort zou maken een overheersend Duitse bad plaats. Deze toezegging werd gedaan en daarna was de „Touring"-subsidie buiten gevaar. De andere volgnummers gingen snel onder de hamer door. Te half zes ging de raad nog ruim een uur in besloten zitting ter bespreking van de woning kwestie. 15/11 16/11 Anaconda Uoppei 724 a 72% Bethlehem Stee) 158!* 158 Chryslei Corp 984* 99% General Electric 497 a 49% Genera) Motors 524»e 51% Kennecott Copper 125 123% Montgomery Ward 106% 104 Radio Corp 46 V, 46"* Republic Steel 504r 4944 Royal Dutch 81 81 Shell Unloo Oil 624i 61% Southern Pacific 594* 59% Southern Railway 104% 104 Tidewater 31 31% U.S. Steel 57% 86% Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3