In TV-pro gramma's alleen films voor alle leeftijden Minder netten voor de draadomroep? L 4711. Jhr. Loudon ten grave gedragen Nieuwe televisiestudio's in Bussum officieel in gebruik genomen Technische mogelij kheden aanzienlijk uitgebreid Ziekenvader van de K.R.O." met dank overladen Het koninklijk bezoek aan de West in kleurenfilm WESTELIJKE GROTE DRIE VERWIJTEN RUSLAND DE MISLUKKING DER GENEEFSE CONFERENTIE Terug naar de koude oorlog? WÉ Eerste deel: de Ned. Antillen Poelier door stroom gedood D.D.D. 85 ■JÊL Snuif en wrijf DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PAGINA Indien exploitatie niet lonend is Chauffeur neemt ontslag en dreigt met sabotage Eén week voorwaardelijk en ƒ30 boete FONDS VOOR 21.000 BENADEELD Aannemer krijgt anderhalf jaar gevangenisstraf Reorganisatie katholieke bloemistenvakbond Nieuw bestuur gekozen Geneeskunst onbevoegd uitgeoefend f2.25-f 12.50 «38» f 1.15 4211 "TROIKA" EAU DE COLOGNE tintelend en verkwik kend als een herfst morgen, met daf vleugje „kruidigheid" van de vrije natuur f 1.60 f22.75 4211 "TOS CA" EAU DE COLOGNE EAU DE COLOGNE de parelende frisheid van 4711 in betoverende combinatie met het romantische Tosca Parfum. 4211 >KOLNISCH< EAU DE COLOGNE voor persoonlijke verfrissing of verstoven met de vapo, vormt het klassieke kenmerk van distinctie en ware beschaving. "V.ig „Groot Nederlander heengegaan" Atoompool niet voor de wapenindustrie Zilveren jubileum Alex van JP ayenburg Onveilig Sumatra BENDE OVERVALT EEN TREIN Textielfabriek te Brunssum uitgebrand Revanche van K.M.A. op Veritas Mascotte teruggehaald Het ligt in de bedoeling van de re- Oering dat de Nederlandse televisie Mleen maar films mag uitzenden wel- ke door de Rijksfilmkeuring toelaat baar worden geacht voor alle leeftij den. Vooruitlopend op de Memorie van Antwoord op de begroting die a.s. za terdag pas wordt gepubliceerd, heeft Tweede-Kamerlid J. Peters dit woens- j.aP j-l. op het congres van de katho- beke bioscoop- en filmexploitanten te Roermond medegedeeld. Hoewel ver heugd over deze maatregel van de over heid waren de congressisten van oor deel dat diezelfde overheid toch nog yerder moet gaan. Zij drukten dit uit een telegram aan de Katholieke ~u>eede-Kamerfractie. Hierin dringen de katholieke bio scoop- en filmexploitanten er bij de H-V.P.-Kamerfractie op aan dat de re uring de nodige maatregelen moet tref- waardoor verhinderd wordt dat door de officiële keuringsinstanties JJiet toelaatbaar geachte films, die door buitenlandse televisiestations worden Uitgezonden, in Nederlandse Horeca-be- urijven worden vertoond. De huidige S'tuatie achten de bioscoopexploitanten 'U strijd met de gezonde verhoudingen. Met betrekking tot de televisie ste.lde ®c heer Peters voorop dat de negatieve Mweer, voortkomende uit een mentali- t van een geestelijke aderverkalking, gewenst is. Het is niet reëel de tele visie tegen te willen houden. Reëel is ®Üeen een soms gefundeerde angst voor de gevolgen, daar het prachtig instru ment dat de televisie ongetwijfeld is in handen van de mensen verkeerd kan borden aangewend. Met betrekking tot de film, waarop de regering niet zoals bij de TV repres sieve controle kan uitoefenen, maar baarbij alleen een preventieve keuring bestaat, merkte de heer Peters op dat bet aanbeveling verdient dat de rege ring toch in zekere zin 'n positieve daad stelt ten opzichte van de film, namelijk door de jeugd op filmgebied beter te Vormen. Waarom, zo vroeg spreker rich af, geen filmlessen op onze mid delbare scholen en waarom niet méér de film als machtig instructiemiddel op onze scholen aangewend? Tenslotte Vond spreker het ook een groot raad sel waarom er geen katholieke filmpro- duktie bestaat. Internationaal moet dit, Vooral nu er wel een katholieke film- markt aanwezig is, toch mogelijk zijn. De heer V. Vermin, voorzitter van bet katholiek bezinningscentrum voor Advertentie In bussen voor ten minste koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood «tiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste Ho koppenf 9.45 Coffeïne-vrij f 10.95 sijjju'ster Algera acht het niet uitge- dat de verzorging: van een aantal **&t^Vvan de draadomroep moet worden Jp indien er geen uitzicht bestaat °it enigszins economische exploitatie, de minister in zijn memorie van bü de begroting der P.T.T. t 0^ Scaip;-. inzien van de uitzending van hierjj, ufoonmuziek °P de vierde lijn de - de minister op, dat dit reeds vóór uere °g door de toenmalige particu- V°ort u^Ploitanten geschiedde. Hij acht groeit ;lnS van deze historisch ge- 18 en 2o stand wenselijk, omdat tussen ?Ver het *iUr buitenlandse programma's luisteraaralsemeen voor de Nederlandse d'hgen biej'einig aantrekkelijke uitzen- v?nmuziek W' Uitzending van grammo- •.klantenbiprt -v°rmt een element van vend kan Werjf dat kostenverminde- Inzake het '1- P.T.T. verkla nstbetoon van de voorshands g^? de minister, dat regelen in ove" beperkende maat- bet euvel van^®1"8 zUn' indien «een ernstiger v«f' P6rsoneeltck(>rt rv„„„. renen aanneemt. Paktaan '"t wrdere*v®bed°eling over ?akketposttarieven rJ glng van de dekkep bij benader,?! ?leuwp tarieven tóch tot verho Jnr6 Oprijs. In- orden overgegaan h zou moeten d.^rschijniijk op d'e ?ou daarvoor drukwerktarief in eerste plaats het oeh ook dit wordt komen' *eht om prijsstiisinc wenselijk ge- ^6lmf°flijk te vermyrdenet PUbUek bet strevln tot £n verrtlen geven aan king van Ho v-v ij- samenwer- schillend" Postdiensten in de vlr- bioscoop- en filmexploitanten, zag deze wens niet spoedig in vervulling gaan. Maar ook hij vroeg zich af waarom de christelijke wereld op het punt van de katholieke filmproduktie heeft gefaald. Spreker troostte zich evenwel met de gedachte: „Wat niet is kan nog komen". De geschiedenis van de oprichting van het katholiek bezinningscentrum toont dit duidelijk aan. In 1946 kon dit cen trum niet worden opgericht omdat de sfeer daarvoor toen niet ideaal was tengevolge van het tijdperk waarin de film steeds als het zwarte schaap werd aangemerkt. Gelukkig is sindsdien vee' ten goede veranderd. Ook de filmexploi tant ziet zijn belangrijke taak als ka tholiek beter dan ooit. Het centrum, sinds 1953 opgericht, zal deze gezonde evolutie nog helpen bevorderen. Tot dit bevorderen behoort ook, aldus de voor zitter, de vorming van de filmbezoe kers. Wanneer deze de slechte film niet langer aanvaarden, beïnvloeden de ka tholieken daardoor in niet geringe mate de filmproduktie. In dezelfde geest sprak ook mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, die de voortschrijdende be- roepskerstening bij de bioscoopexploi tant ten zeerste toejuichte en de nood zaak daarvan nog eens benadrukte. De materiële kant van het bioscoop exploitant-zijn belichtte tenslotte nog mr. W. C. A. Francissen, burgemeester van St.-Michielsgestel. Het gaat toch niet aan, aldus mr. Fran cissen, dat de ene gemeente thans 20 procent belasting heft voor films en de andere gemeente 35 procent. Zijn toespraak resulteerde ten slotte in een besluit van de verga dering, die met grote instemming het voorstel steunde om een telegram aan de gemeentebesturen te zenden, waarin met klem wordt aangedrongen op ver laging van de bioscoopbelasting op 20 procent. Hiermee, aldus het congres, komt een eind aan de ongerechtvaar digde discriminatie van de film. (Van onze correspondent) Tegen een taxichauffeur uit Steen- wijkerwold heeft de officier van justi tie bij de economische politierechter te Zutfen drie weken gevangenisstraf ge- eist omdat de man zonder toestemming van' het Gewestelijk Arbeidsbureau uit ziin betrekking was weggebleven en later schriftelijk aan zijn werkgever te kennen had gegeven, dat hij de zaak zou saboteren wanneer men hem zou dwingen bij het bedrijf terug te keren. Er worden tegenwoordig vrij behoor lijke straffen uitgedeeld in gevallen van onrechtmatig ontslag, omdat de geval len zeer talrijk zijn. In deze kwestie meende de officier van justitie drie weken gevangenisstraf te moeten eisen, omdat hij de dreiging met sabotage zeer ernstig achtte. De politierechter vonniste met één week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, alsmede een boete van f 30 subs, vijftien dagen hech tenis. Een 42-jarige gedetineerde aannemer laatstelijk woonachtig in Goes, is door de Amsterdamse rechtbank wegens het indienen van valse declaration sten voor vorstverlet bü de stichting Sociaal Fonds bouwnüverheid veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. In totaal was het fonds voor een bedrag van 21.000,- benadeeld. De aannemer, die bü het fonds was aangesloten, doch de afgelopen lente helemaal geen werkobjecten onder han den noch arbeiders in dienst had, had de malversaties samen met zijn twee broers en een zwager op touw gezet. Op de declaratielüsten werden gefin geerde namen van arbeiders, handteke ningen en werkobjecten geplaatst. De uitgekeerde gelden hebben ze samen gedeeld. De aannemer had zelf 5500,- gehouden. Er was twee en een half jaar tegen hem geeist. De 34-jarige broer van de aannemer, een forceur uit Amsterdam, die een bedrag van circa 3500,- had ontvan gen, werd wegens heling conform de eis veroordeeld tot zeven maanden. De katholieke bloemistenvakbond is woensdag te Utrecht in vergadering bijeen geweest ter verkiezing van een nieuw bestuur, dat thans als volgt is samengesteld: J. Elders, voorzitter; ir. P Plantenberg, secretaris, en voorts dé leden Th. H. G. Helsloot, P. J. Enthoven, P. J. M. Roeper, H.- C. Car- dinaal, C. Th. H. Balk, H. E^van der Brule, L. Pijnenborg en drs. H. Noten boom. Het grote belang van een eigen katholieke organisatie is uitvoerig uit eengezet door de heer Elders, die er op wees, dat ook bij de behartiging van de vakbelangen de katholieke be- ginselen richtsnoer moeten zijn. Wat betreft de moeilijkheden met de Nederlandse Bloemisterij, deelde de heer Elders mede, dat deze eist, dat men lid moet zijn om zich te kunnen aansluiten by de Bloemen Express. In dien deze toestand blijft voortduren, aldus de heer Elders, zal de katholieke bond overwegen een eigen instelling tot stand te brengen. Besloten werd tot drie zelfstandige groepen binnen de bloemistenvakbond: voor bloemenkwekers, hoveniers en bloemenwinkeliers, die in de morgen uren afzonderlijk vergaderd hebben om hun statuten en reglementen vast te stellen. De Rotterdamse recherche heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 59- jarige mevrouw A. A.—van W., ver dacht van kwakzalverij. Reeds vyfmaal is zy bekeurd, omdat ze de geneeskunst onbevoegd zou hebben uitgeoefend. Toen de politie kwam, stonden twintig pa tiënten te wachten om bij haar binnen gelaten te worden. Zij placht de men sen te behandelen door in trance te gaan. Zij rekende 2.50 voor een visite, exclusief de kruiden, die ze voorschreef. Een grote hoeveelheid kruiden en tinc turen werd in beslag genomen. Advertentie EAU DE COLOGNE f26.- tot KOLNISCH tauli Cologne Parfumerie Fobrik 'BLQCKENBflSSE N°47ll' >Vv COlOBMEo. RHINE Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen te Den Haag is woensdag het stoff- lyk overschot van jhr. dr. J. Loudon, oud-minister van Buitenlandse Zaken en oud-gezant van Nederland te Parys, ten grave gedragen. De Koningin en de Prins hadden zich laten vertegen woordigen door de kamerheer der Ko ningin W. graaf van Limburg Stirum; de Nederlandse regering was vertegen woordigd door de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beyen; de Franse regering door de zaakgelastigde van de Franse ambassade, graaf Charles de Bartillat. In de aula heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, namens de regering een toespraak ge houden, Zeer vele kransen en bloemen dekten de baar. Daar was een krans van de Koningin en de Prins, van witte anjers met witte linten. Voorts een krans van de minister van Buitenlandse Zaken en van de minister zonder portefeuille, met linten in de Nederlandse kleuren, van de Franse zaakgelastigde en van de leden van de Nederlandse kolonie in Parijs. Minister Staf heeft de Tweede Ka mer de verzekering gegeven, dat de atoompool, waarvoor de zes landen van Klein Europa van plan zijn zich te ver enigen in een supra-nationaal statuut, niet voor de wapenindustrie zal wor den aangewend. Deze foto geeft een goed beeld van het interieur van de verbouwde studio Vitus". Men is hier bezig met de uitvoering van een tafereel uit „Oedipus". Polygoon-Profilti maakt van de reis van het Koninklijk paar naar de West een reportage in kleuren. Het eerste deel, het filmverslag van het bezoek aan de Nederlandse Antillen, is klaar. Het duurt ruim een half uur. Het twee de deel, Suriname, komt over enkele weken gereed. Deze filmpjes zullen aanvankelijk afzonderlijk in verschei dene grote steden gaan lopen; later worden zij gecombineerd en vormen zij een hoofdfilm van ruim een uur. Het eerste deel, dat van de Antillen, draait van vrijdag af in een aantal nieuws- theaters in een vijftal grote steden. Deze film, uitgebreid verslag en do cumentaire tegelijk, geeft, zoals van de knappe filmers van Polygoon-Profilti verwacht kan worden, een boeiend beeld van het eerste deel van de reis. Men ziet alle belangrijke feiten nog maals zijn oog voorbijgaan en daarnaast is er ruim aandacht besteed aan de be woners der Antillen, aan hun enthou siasme, aan het prachtige landschap ook, en aan folkloristische gewoonten en gebruiken. Van wezenlijk belang is de kleur. Zy is niet hinderlijk op of de voorgrond tredend, maar van een vloeiend gamma en zij verleent aan het afwisselende en boeiende landschap der zes eilanden in de Caraïbische Zee een bekoring apart. Als men dit land, tintelend onder de felle zon en soms somber onder een tropische regenbui voor een feestelijke reportage als de onderhavige had ge filmd in zwart-wit, zou men van de mo gelijkheden een onvoldoende gebruik gemaakt hebben. Het is intussen wel duidelijk, dat het louter gaat om opnamen met een kleurtje. Van een kunstzinnig gebruik kan in een dergelijk verslag moeilijk sprake zijn. Hoewel, van het vertrek van Schiphol in de donkere regen avond, heeft men een goed stuk kleu renfilm gemaakt, evenals van de ver lichting van Willemstad in de avond. Polygoon-Profilti legt veel eer in met deze reportage. Aan de chef d'équipe en chef-cameraman Piet Buis een com pliment voor zijn werk. Gr. Zondagavond is een trein tussen Be- sitang en Pangkalansusu in Oost-Suma- tra aangevallen door een uit 150 man bestaande bende. De bende leverde met de politie, die in de trein meereed, een gevecht van anderhalf uur. De trein moest terugrijden. De verbindingen wa ren moeilijk geworden, doordat de ben de telefoondraden had doorgeknipt. Twee politie-agenten sneuvelden en meerdere reizigers werden gewond. De Indonesische minister van Binnen landse zaken, Sunarjo, heeft aan P.I.A. meegedeeld, dat gouverneur Amin van Noord-Sumatra ontslag als zodanig heeft gevraagd. Sunarjo voegde hieraan toe, dat Amin als reden opgeeft, dat de handhaving van de veiligheid in Noord- Sumatra voor hem een te zware taak is. Het verzoek wordt in overweging geno- Woensdag is de 24-jarige poelier E. van T„ wonende in de buurtschap 't Loo onder de gemeente Oldebroek, in aan raking gekomen met elektrische stroom en op slag gedood. Hij wilde een elek trische aansluiting tot stand brengen in de poelierswerkplaats van het bedrijf, waar hij werkzaam was, om naar de voetbalwedstrijd SaarlandNederland te kunnen luisteren. De man was hier mede alleen bezig, zodat men de juiste toedracht van het ongeval nog niet heeft kunnen vaststellen. De getroffene laat een vrouw en een kind van twee maanden na. De viering van het zilveren radio-ju bileum van Alex van Wayenburg vond gistermiddag een waardige bekroning in een styivoiie receptie die gehouden werd in de cantine van de K.R.O.-stu- dio in Hilversum. Velen drukten de jubilaris, die met zijn gezin achter een inet bloemen versierde tafel had plaats genomen, de hand en prezen, van hoog tot laag, in hem de man, die met een onverwoestbaar idealisme en grote werkkracht duizenden met zyn uitzen dingen voor de zieken aan zich heeft verplicht; ,,de ziekenvader van de K.R.O." aldus prof. Kors, ,,de man, die met zijn zegenryke arbeid grote in vloed heeft gekregen in alle lagen van ons volk", naar de getuigenis van ka pelaan H. A. J. Roosen, moderator van het ziekenapostolaat in Bloemendaal. Prof. J. B. Kors O.P., voorzitter van de K.R.O.prees in het werk van Alex van Wayenburg de waarachtige chris telijke geest die er van uitstraalt. Een werk, dat altijd met intense liefde voor de naaste is ondernomen en waarin de jubilaris met zijn gehele hart opgaat. Met recht, aldus prof. Kors, mogen we spreken van een stuk arbeid dat ver bui ten de katholieke gemeenschap reikt. Prof. Kors betrok ook mevrouw van Wayenburg in zijn hulde, die hij bracht namens de gehele K.R.O.-gemeenschap. Een enveloppe met inhoud vormde het stoffelijk blijk van waardering. Toon Rammelt, programmaleider, ge waagde van het idealisme van Lex zoals de collega's hem noemen en hield de persoon van de jubilaris aan de jongeren als voorbeeld voor. Ook de heer Rammelt liet het niet bij woorden alleen en bood het boekwerk „Eén ding is noodzakelijk" van dr. P. Naaykens aan, vergezeld van een polshorloge. O.... Jn alle huiskamers van Nederland heeft wel eens de stem weerklonken van 4lex van Wayenburg, die vooral door zijn radioprogramma voor de zieken bekendheid heeft verworven. Woensdagmiddag heeft de heer Van Wayenburg zijn 25-jarig radiojubilum gevierd in de K.R.O.-studio in Hilversum en zeer vele vrienden hebben hem op deze dag rijkelijk herdacht. Hier biedt de secre taris van het huldigingscomité, de heer De Clercq, de jubilaris een televisie ontvanger aan namens zijn vele vrienden. Advertentie Krabben en peuteren maakt Hllln- d® kwaal steeds erger. De JTilM.*** helder vloeibare D. D. D. UitSlaa dringtdiepin de poriën door, 3 zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Tengevolge van het omvallen van een oi.ekachel is brand ontstaan in de tex tielfabriek van de heer W. aan de Kasteelstraat te Brunssum. De vrijwil lige brandweer was spoedig ter plaat se en slaagde er na drie kwartier in, de brand meester te worden. Zowel het gebouw als de machinerieën en de voorraden gingen verloren. De fabriek bood werk aan circa 25 personen. In Oost-Berlijn is een ijshockey- wedstrijd gespeeld tussen de teams van Oost- en West-Duitsland. Het westen won de ontmoeting met 73. De tussen standen waren 0—1, 22, 50. In de afgelopen nacht hebben vier cadetten van de KMA, die momenteel een hygiëne-cursus volgen te Neerijnen (gelegen tussen Geldermalsen en Zalt- bommel) hun mascotte op de Utrecht se studentenvereniging Veritas her overd. Om ongeveer negen uur woensdag avond kwamen de cadetten te Utrecht aan; zij verkenden tot half elf de om geving van het sociëteitsgebouw aan de Kromme Nieuwe Gracht. Zij stelden een plan de campagne op en wachtten tot half drie. Toen de omgeving veilig was, sneden zij een ruit uit de achterdeur waardoor een van de cadetten de deur kon ontgrendelen. Een kwartier zoch ten de vier naar hun mascotte, zij von den bovendien op hun weg door het gebouw twee vlaggen, die zij ontdeden van de stokken en meenamen. Op weg naar het station bevestigden zy een vlag aan de top van de gedenkzuil op de rotonde bij Catharijnebrug, de ande re aan de middelste van de vijf vlag- gestokken van het gebouw van de Le- vensverzekeringmaatschappy Utrecht. Kapelaan H. A. J. Roosen betitelde de vrucht van het aandeel, dat Alex van Wayenburg bij de omroep tot stand heeft gebracht als „een enorm geestelijk goed". Frans de Klerk overhandigde een tele visietoestel. Tallozen hadden hiervoor een steentje bijgedragen, zoals hij op merkte. Een album met handtekenin gen en een actentas met nog enkele ge schenken voor mevrouw Van Wayen burg vulden langzamerhand de tafel. Daarna werd het woord gevoerd na mens de technische dienst door de heer J. Keesom, door de vertegen woordiger van de stichting „De Zonne bloem", wegens afwezigheid van de voorzitter burgemeester O. P. Cremers van Haarlem, door mevrouw Nieuwen- huizen-v. d. Rijst, als de leidster van het 'vooroorlogse kinderuurtje en door de heer Gallee uit het St.-Anthoniuszie- kenhuis in IJmuiden, die de dank over bracht van de vele zieken. „Het groot ste geschenk voor U zal zonder twijfel zijn, dat een patiënte die zwaar ziek is, haar lot weet te dragen omdat u haar in uw uitzendingen zoveel moed hebt ingesproken en steun hebt gege ven". Een enveloppe met een feestge schenk ondersteunde de felicitaties. Leo Pagano stak ee ngeestig speech- je af. als de representant van de Fe deratie van Nederlandse journalisten. De journalist, aldus Leo Pagano, dient twee eigenschappen te bezitten, een scherpe opmerkingsgave en een goede uitdrukkingsvorm. De jubilaris heeft beide. En daarmede is hij voor de jon geren een voorbeeld. Onder de velen die Alex van Wayen burg de hand drukten merkten wij op de oud-voorzitter van de K.R.O., pater lector J. Dito O.P., H. baron van Lamsweerde, oud-lid van het hoofdbe stuur, de heer J. v. d. Broek, directeur van de Wereldomroep en tal van voor aanstaande figuren uit de radiowereld, vrienden en kennissen. De gehele pa rochiegeestelijkheid van de St.-Cle- mensparochie, waar de jubilaris woont, met pastoor J. A. Nieuwenhuijs aan het hoofd maakte haar opwachting, 's Morgens om acht uur had prof. Kors in de St.-Annakapel een H. Mis van dankbaarheid gelezen voor de jubilaris en zijn gezin. Gisteravond werd de hul diging in meer intieme kring voortge zet. Namens de minister van O., K. en W. feliciteer ik de N.T.S. met deze in ge- bruikstelling van de studio Vitus en de. na de brand gerestaureerde en her nieuwde studio Irene. Met deze woorden opende gistermid dag mr. H. J. Reinink, directeur-gene raal van de Kunsten en Buitenlandse Betrekkingen namens minister Cals of ficieel de beide studio's in Bussum. Zijn korte openingstoespraak, waarin hij de uitermate belangrijke plaats be lichtte die de televisie ook in ons land gaat innemen, werd door vele autori teiten aanhoord. „De naam St.-Vitusstudio is goed gekozen," zei mr. Reinink verder. „St.-Vitus is namelijk een van de veertien Noodheiligen, die men kan aanroepen in moeilyke omstandighe den om in vrede (vandaar de naam van de andere studio Irene) verder te leven." Voordat de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de „televisiewerplaatsen" in gebruik stelde, had de voorzitter van het bestuur der N.T.S., prol. dr. J. B. Kors O.P. alle functionarissen verwel komd en een beeld gegeven van de werk zaamheden die tot dit resultaat geleid hebben. Hij bracht dank aan allen die hebben medegewerkt de studio Irene na de brand van 6 april j.l. zo be wonderenswaardig te helpen herstellen. Met voldoening kon ook prof. Kors con stateren dat de Nederlandse televisie zich, vergeleken met die in andere lan den, op een behoorlijk peil heeft weten te plaatsen. „De toewijzing van ruimer financiële middelen is de factor die op het ogenblik de vlucht van de Neder landse televisie zal kunnen bepalen en wij hopen, dat de zuinigheid de wijsheid niet zal bedriegen. Er is een wisselwer king tussen het gebodene en de groei van het aantal afnemers. Dit zal ten slotte de televisie selfsupporting moeten maken," aldus prof. Kors. Door verschillende technische veran deringen hebben studio en nevenruim ten een aanmerkelijk groter inhoud en dus groter bruikbaarheid gekregen. In beide studio's is het thans mogelijk twee complete avondprogramma's per week te geven. Daar tevens binnen enke le maanden een tweede reportagewa gen beschikbaar zal zyn is er voor wat de technische faciliteiten betreft geen moeilijkheid, tot een eventuele uitbrei ding van zendtijd over te gaan. Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst Gisteravond, om 18.35 uur, is de con ferentie van de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Rusland, Engeland en Frankryk in het Palais des Nations te Genève geëindigd. Te voren was men het eens geworden over een slotcommuniqué van twee pa ragrafen. Er wordt in meegedeeld, dat de ministers op instructie van hun regeringsleiders bijeen zijn geweest om te spreken over de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid, de ontwapening en de verbetering van de betrekkingen tussen oost en west. De ministers onthullen verder, dat zy over het resultaat van hun besprekin gen verslag zullen uitbrengen bij hun onderscheiden regeringsleiders en dat over de toekomstige loop van hun be sprekingen langs diplomatieke weg zal worden beslist. Datum of plaats voor een nieuwe bijeenkomst worden in het slotcommuniqué niet genoemd. De drie westelijke ministers hebben een afzon derlijke verklaring afgelegd, waarin zij de Sovjet-Unie de schuld geven voor het mislukken van de conferentie. Zij herinneren eraan, dat premier Boelga- nin op de conferentie van regerings leider in juli akkoord is gegaan met het principe, dat Duitsland door vrye verkiezingen moet wor den herenigd. Minister Molotov kwam echter met tegenvoorstellen, die Duitsland verdeeld laten en de vei ligheid van het westen ondermijnen. De drie ministers spreken de hoop uit, dat de Sovjet-Unie eens zal inzien, dat haar eigen belang gediend zal zijn door „het beëindigen van de onrechtvaardig heid van een verdeeld Duitsland". Zij geven tot slot de plechtige verzekering, dat zy zullen blijven trachten de hereni ging van Duitsland tot stand te brengen. Pinay was de eerste, die Genève ver liet. Hy steeg op van het vliegveld Coin- trin in een Frans militair vliegtuig. Minister Dulles vertrok als tweede. Hij deelde mee, dat hij van plan is hedenmorgen op Bermuda te ontbijten en een beetje te zwemmen. Later op de dag vliegt hij door, eerst naar Wash ington en dan naar Gettysburg om verslag uit te brengen aan president Eisenhower. Vanavond of morgenavond verschünt de Amerikaanse minister voor de televisie om zijn landgenoten het verhaal van Genève te vertellen. Minister Macmillan zei in Genève: „Ik vrees, dat we nu zullen terugkeren naar die vreemde nachtmerrie, waarin mensen dezelfde woorden gebruiken om verschillende dingen aan te duiden". Volgens Reuters correspondent in Washington is men daar van mening, dat een terugkeer naar de „koude oor log" van vóór juli haast onvermüdelük is. Minister Dulles heeft zich in zün laatste rede te Genève minder concreet uitgelaten. Hü bepaalde zich ertoe op te merken, dat Molotovs houding „scha de" zou toebrengen aan „de ontwikke ling van het wederzijds vertrouwen." Men acht het in Washington moge lijk, dat Dulles en Eisenhower vandaag en morgen zullen spreken over een koersverandering in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Men is in Wash ington juist bezig met de opstelling van de begroting voor 1956-1957 en het is zeker niet onmogelijk, dat de mis lukking van de Geneefse conferentie tot uitdrukking wordt gebracht in de bedragen, die uitgetrokken zullen wor den voor de Amerikaanse strydkrach- ten en voor de hulpverlening aan het buitenland, in het bijzonder om de Rus sische penetratie in het midden-oosten en Oost-Azië tegen te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5