Tussen ambtenarij en efficiency (III) Het ontbreekt de goedwillende Nederlandse ambtenaar niet aan de nodige zelfspot Controle van buitenaf de oplossing Politiemannen slepen 18 prijzen in de wacht Onder de bevolking bestaat grote opschudding „Aan luchtbescherming wordt hard gewerkt" Nat. Reserve wordt niet geliquideerd VERKOUDHEID SCHAT-EILAND Bestrijdt met Aspirin") Het kastje van het jubileumhorloge mocht v/el een beetje dikker zijn... glvca Taak van de Marine Nationale reserve Hebt u vandaag uw DavitamonIO al gehad? KERSENBONBONS IRRITEX 7f?en LANOLINE CREME DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PAGINA 7 trV1^ d WWm Een 10 voor gezondheid! Mevrouw Coty in Le Havre bijgezet onovertroffen D/N Aardappeltelwedstrijd te Yeendam door ROBERT L. STEVENSON VIJFDIE BOEK Mijn avontuur op zee Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirinhebt. fusHé ah nuiS. Conflict Vaticaan met Oostenrijkse regering Geen regeringsdeelname aan bedevaart naar Rome? DiE STAKING IN ARGENTINIË Olympische winterspelen RUSSEN DOEN MEE Kleine Belgische groep naar Melbourne Ook de hockey-ploeg DUITSLAND— NOORWEGEN 2—0 CAMPBELL NOG SNELLER H.Y.G.D.E.G. 12—4 Weiniig deelnemers voor libre-toernooi Courses Duindigt Goedie tijd voor Theo Hoogveld IJshockeyploeg Tsjecho- slowakije naar Den Haag Overheidsapparaat is niet meer te overzien (Van onze Haagse redacteur) Op verschillende departementen in Den Haag wor den de minuten nog steeds geduldig met de hand geschreven; dicteren en stenograferen komt daar aan een brief niet te pas. Men vraagt zich af: waarom schrijft de ambtenaar het origineel van zijn brief, terwijl in het gehele bedrijfsleven sinds jaar en dag wordt gedicteerd? Het antwoord ons door een kenner van zaken gegeven luidt, dat van een over heidsstuk vaak meer afhangt dan van een zakenbrief en dat bovendien de ambtenaar door z'n vrij stati sche instelling zeker geen tijd zou winnen en mis schien zelfs zou verliezen als hij zich in de dynamiek van het dicteren begaf. De motivering bevredigt maar ten dele; een zakenbrief kan ook belangrijk zijn en wat het statische karakter van de overheidsdienaar aangaat: er is,- zeker sinds de oorlog, toch wel het een en ander aan dynamiek binnen de ambtenaren wereld gevaren. Wat hiervan zij, aan menig bureau schrijft men nog steeds de minuten en We vermelden dit niet omdat, als er vanaf morgen gedicteerd zou worden, de kosten van het overheidsapparaat stante pede zouden dalen, maar omdat het illustreert hoe moeilijk het is een bestaande situatie te doorbreken. Die bestaande situatie levert van de ene kant het beeld, dat de enkele gevallen van aperte geldverspilling, door de Rekenkamer op gezette tijden gesigna leerd, vrijwel in het niet zinken tegen over de gevallen, waarin men wel dege lijk op de penningen let, maar van de andere kant ook het beeld, dat men de zuinigheid betrachtend nog aller minst doelmatig werkt. Treffend is wel het verhaal van het dasje, het gele dasje, dat een cineast kocht voor een film, die hij in opdracht van de over heid maakte. Eigenlijk had hij drie das jes nodig, maar de drie jongens, die ze moesten dragen, behoefden toch niet gelijktijdig op te treden en dus volstond de cineast met een exemplaar. Over dit dasje ontstond achteraf echter een hele drukte: in die aankoop ad 2,70 had eerst de Rijksvoorlichtingsdienst gekend moeten worden, het ministerie XftS O-K- en W., een of andere finan- RUi?sin2^tr<ye"instantie en °ok nog het had o m °Pilurea": volgens de regels in de sta/ „ambtenaar van het R.I.B. kijke^^r-^t^e^n-IInTa^ wezen zaak op een bestelbon gekocht had mogen worden. Men heeft uitgere kend, dat aan tijd en papier voor deze aankoop van ƒ2.70 misschien wel meer dan honderd gulden besteed zou zijn. Hier zit men bij de kern van de zaak: de ambtenaar pleegt vaak, om dat hij nu eenmaal aan een bepaalde historisch gegroeide constellatie gebon den is, ambtenarij zonder het zelf weten en zij, die zich wel bewust zijn van de feilen, lopen toch maar mee in het gareel: ze hebben al te vaak het hoofd gestoten; er zijn weinig dingen, die een ambtenaar meer tegenwerken in zijn carrière dan voor een lastig man ge houden te worden, die de lopende gang van zaken met critische opmerkingen en nieuwe ideeën komt verstoren Te veel verschillende ambtenaren hebben ons deze situatie precies eender gete kend dan dat we zouden kunnen ge loven in een werkelijk grondig door breken van deze constellatie door wel op efficiency ingestelde mensen aan de top, die er in sommige takken van de overheidsdienst zeker wel zyn. In de zeer grote onderneming ziet mén even goed ambtenarij als in de overheids dienst, maar er is één sterke prikkel, die bij het bedrijfsleven wel aanwezig' is en in het overheidsapparaat ont breekt: de prikkel om in een zo kort mogelijke tijd een zo goed mogelijk pro duct af te leveren tegen een zo laag mogelijke prijs. Er dient dus niet al leen boven, maai ook naast de ver schillende niveaux in het overheidsappa raat een speciale stimulans tot een ef ficiency te zijn, een controle op de doel matigheid. Deze gedachte is allerminst nieuw; m feite wordt er naast de van oudsher bestaande financiële controle op ver schillende punten in de overheidsdienst de laatste jaren ook vrij druk aan ef ficiency gewerkt. De moeilijkheid is ®chter, dat centraal geleide operaties ®P dit gebied, zoals bijvoorbeeld die vanuit het ministerie van Financiën, klechts aan de oppervlakte kunnen bltj- ®n, terwijl als men het grondig per actor zou willen doen, er zo geweldig ®e] te onderzoeken is, dat er nog eens extra ambtenarij, die van de effi- j'eócy, zal ontstaan. Men bedenke al- al eens wat er voor nodig is om de rbeid van de 24.700 man burgerperso- p?f*b die onder „Oorlog" vallen op zijn -EAlCienCy t.n*»t.SPnf Rnvon^ion ie nr hpV^*CI'vy te toetsen! Bovendien is er fici bezwaar. dat deze gesepareerde ef- ie«cy-bureaus op de duur vergroei- - departementen, die ze con- Wenn' Ze staan er dan niet fris meer Vee] ?Ver en dan is er in feite niet zo- laatstVeranderd. Met het oog op het fetjiJ. aspect ligt het voor de hand de ir> oovi pnntrnlo f)nni. f®11 in.? te zoeken in appa?tle> die zelf een controle door buiten het ambte- t>ij de staat en zo komt men dan controif? achte aan een onafhankelijk Kamer h/?,aan> zo Pas in de Tweede ePleit door dr. Lucas. IT10ciUikh!ï'i/Pn we echter op dezelfde bet bij de controle binnen aten zijn c «apparaat zelf: de dien- te overzip? ®ï2?t geworden om ze nog moeilijk om !st>chien is het niet zo werkelijk norl; .te maken of het nu schappelijk WeriAS' dat er bij „Maat- men en dat knw twee directeuren ko- rerende" departei/!?®roP het ..concur- met drie directen/1 -.Sociale Zaken" Maar hoe wil men voor de dag komt. als dat van minisWV|I een ministerie fundeerd oordeT'vel!^ PRn *e- Kamer is er n* De Tweede stateerde, dat het hSOnnen: men con" dit depakemen?^de Us£e/£ersr?el °P meer dan er.. st£rkte had van Windsman heeft tr^ r.divisie' De be" meer dan ti* geantwoord, dat niet ambtenarenbond1 ?ent- Vau deze burKer" ken en dr ministerie zelf wer- gevoel U d daarbuiten. Naar ons daarmee .Urf ess/nt'e van de klacht hiervan ontzenuwd, maar wat «ervan ztj: hoe moet de Kamer nu ver- *aa« onderzoeken wat de 900 cor- veeërs, de 900 stokers, electricieng en tuinlieden enz., 800 man in administra tieve functies enz. by de Koninklijke Landmacht nu eigenlijk doen? Als de bewindsman zegt, dat de Defensiecom missie van de Kamer voldoende geoutil leerd is om zich er aan de hand van verschillende rapporten van te verge wissen of de door het parlement toe gewezen gelden op de juiste wijze be steed worden, dan lijkt dit wel lichtelijk overdreven. Ook met de rapporten van de Rekenkamer redt men het niet, want dit, overigens voortreffelijke, in stituut komt met zijn critiek als het kwaad reeds goeddeels of helemaal is geschied. In feite betekent de Begrotingsbehan deling met name van de technische Staatsbedrijven vaak niet meer dan een slag in de lucht. De technici zijn hier oppermachtig. Men krijgt bepaald niet de indruk, dat zij van hun macht mis bruik maken, maar of zij er altijd een goed en doelmatig gebruik van maken zou best eens onderzocht mo gen worden. Hier en daar gaan reeds stemmen op, die de politiek van tiet „domme potlood" maar weer bepleiten. Het is een onzali ge politiek, want zij betekent, dat men zonder de zaken op hun mérites te be oordelen, maar laconiek alle overheids uitgaven met zoveel percent vermin dert. Tussen bezuiniging tout court en een streven naar groter efficiency is nog wel enig verschil. Wil men niet in deze richting belanden, dan zal men, als het eens komt tot de oprichting van de zo pas door dr. Lucas in de Kamer be pleite onafhankelijke controle-instantie, wel het best doen aan te knopen bij de gedachten ontwikkeld door dr. Drees Jr., die meent, dat men om de zoveel jaar een bepaalde overheidsdienst gron dig moet doorlichten. Bij de invoering van arbeidsanalyses ziet men soms, zo zei ons een ambtenaar, die uit ervaring spraü, dat men, eenmaal er mee begon nen, er niet meer mee weet op te hou den. Dit werk irriteert. Wat hier voor het individu gesteld wordt, geldt ook in groter verband. Een permanente controle op efficien cy, die trouwens toch niet te verwerke lijken zou zijn, is vrijwel zekerinef ficiënt; met scherpe steekproeven, die als een soort shock-therapie kunnen Advertentie werken, kan waarschijnlijk meer resul taat bereikt worden. Er doet in ambtelijk Den Haag nog wel eens het verhaal de ronde over de ambtenaren, die belast waren met de bestelling van gouden horloges voor bijzondere jubilea. De eerste ambte naar kwam bij een bepaald jubileum tot de conclusie, dat de kast van het horloge ditmaal wel wat dikker mocht worden uitgevoerd, hetgeen hij bij zijn bestelling ongetwijfeld geschreven in minuut aan de horloger deed we ten. Zijn opvolger greep bij het vol gende jubileum, zoals te doen gebrui kelijk, terug op het vorige geval; hij herschreef nauwgezet de minuut en er kwam dus in de bestelling wederom te staan, dat de kast wel wat dik ker mocht zijn. Hef verhaal is nog lang; het kwam eerst tot een einde, toen de horloger liet weten, dat de kast nu toch werkelijk niet dikker meer gemaakt kon worden. Ongetwij feld is deze hele geschiedenis niet ge beurd, maar, zo zeggen de ambtena ren, wie het niet aan zelfspot ont breekt, het zou gebeurd kunnen zijn. Om in de vele gevallen, die niét ima ginair zijn, de sleur te doorbreken, om uitwassen te besnoeien en het uitzicht te openen op een niet alleen aan de top ge propageerde, doch ook ver naar bene den doorgevoerde efficiency in het on overzichtelijk geworden ambtenaarlijk bestel met zijn meer dan honderddui zend departements-ambtenaren zal sec- torsgewyze en dus eens in de zoveel jaar een onderzoek van buitenaf, waar bij diep wordt gegraven, onontbeerlijk zijn. In allerlei lokaliteiten worden weke lijks dergelijke dansavonden gehouden. Dit blijkt uit in beslag genomen strooi biljetten, die bij het uitgaan der scho len aan de leerlingen worden uitgereikt. Deze bijeenkomsten kenmerken zich door gebrek aan beschaving en ontoe laatbaar gebruik van alcoholische dran ken. Eén enkele dragée DAVITAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DAViTAMON-10 per persoon. Vit**.*!* Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS Het stoffelijk overschot van mevr. Coty is gisteren van Parijs waar in de ochtend de pauselijke nuntius, mgr. Paolo Marella in de Madeleine een een plechtige H.Mis van Requiem had opgedragen, naar Le Havre, de geboor testad van de overledene, overgebracht. Daar werd het stoffelijk overschot bij gezet in een kapel van het kerkhof Sainte Marie, dat op een heuvel boven de stad ligt. Nadat president Coty de overledene een laatste groet had ge bracht, kregen de bewoners van de stad gelegenheid van mevrouw Coty afscheid te nemen. (AFP-UP) Advertentie (Èh WnmiHlIJJ CHOCOLADE Wê Advertentie Geneest puistjes, jeuk en irritaties. Als Dag- en Nachtcrème te gebruiken. HELPT DIRECT! Tube f2.2) Geneest een droge huid Pot f 1.30 Tube VERZORGT UW HUID MET DR SWAAB'S SPÉCIALITÉS De uitslag van een te Veendam ter gelegenheid van een winkelweek door de gezamenlijke winkeliers uitgeschre ven telwedstryd, waarvoor als hoofd prijs een auto was uitgeloofd, heeft in wijde omgeving opschudding gewekt. Niet alleen de drie hoofdprijzen, maar bovendien nog vijftien van de 48 be schikbaar gestelde prijzen werden n.l. in de wacht gesleept door leden van het Veendammer gemeente-politiecorps. Men had voor deze gelegenheid in het centrum van de plaats een grote hoe veelheid aardappelen opgestapeld. Tij dens de winkelweek werden bonnen verstrekt, die recht gaven op deelne ming. De opgave luidde: het juiste aan tal aardappelen, vast te stellen. Dit was mogelijk, daar men de aardappelen in een enkele laag had gelegd op een van te voren geconstrueerde pyramide, die bekroond werd met de als hoofd prijs uitgeloofde auto. Er ontstond al dadelijk wrevel, doordat tal van ama teur- en vakfotografen de oplossing trachtten te vinden door foto's te maken, waarvan aan de hand van vergro tingen de aardappelen thuis konden worden geteld. Ook het Veendammer politiecorps bediende zich van deze methode. Men heeft daarbij echter gebruik gemaakt van een middel, dat het organisatie comité van tevoren niet heeft voorzien. De bepaling was n.l. gemaakt, dat aan één persoon slechts één keer een prijs zou worden toegekend. De Veendammer politie-ambtenaren nu leverden een groot aantal deelnemerskaarten in, die, naar achteraf bleek, alle hetzelfde cij fer bleken te vertonen, de kaarten wa ren echter gesteld ten name van vrij wel alle leden van het corps. Bij de telling bleek het juiste 6432 te bedra gen. Dit cijfer kwam ook voor op alle kaarten, die door de politiemannen in geleverd waren. Daarnaast waren er nog 29 andere goede oplossers. Bij de trekking bleek bovendien vrou we Fortuna de politie uitermate gun stig gezind. De hoofdprijs, de auto dus, viel aan een politieman ten deel. De tweede prijs, een televisie-toestel, even eens. Ook de derde prijs, de brom fiets, kwam bi) een politieman terecht, evenals de zesde prys. Verder vielen nog veertien pryzen ten deel aan po litie-ambtenaren, bij wie de inspec teur van het corps. Het politiecorps heeft woensdagmid dag vergaderd over de vraag, of zijn leden het recht op de prijzen zou kun- n ze ter bes. lycezanvpecteurpieitpoliyn nen worden betwist. Op voorstel van de inspecteur van politie zijn de prijzen daarop geaccepteerd. De winnaars zul len ze ter beschikking ^stellen van lief dadige instellingen. Binnenkort wordt bekend gemaakt welke instellingen dit zullen zijn. (Vervolg van pag. 1) De moderne oorlog eist sterke para te eenheden, om als scherm bij de for ward strategy te dienen en tevens door braken te forceren. Ook wordt in de moderne atoomoorlog een geheel ande re waarde aan de luchtmacht toege kend. Onze luchtmacht geeft een be langrijke steun aan de NATO. Zij werkt hard, maar een staatssecretaris heeft zij niet nodig, meende ir. Staf. De kosten voor een afzonderlijke luchtmacht-aca demie berekende hij op 500 miljoen. Aan de luchtbescherming wordt hard gewerkt. Staatssecretaris Kranenburg heeft de Kamer medegedeeld, dat het radarscherm en het systeem van snel doorgeven van berichten die op dat scherm worden opgenomen, reeds ge moderniseerd is. Nederland heeft voorts sneller dan andere landen all weather jagers gekregen. Wij beschikken thans over zestien Sabres. Het aantal dode lijke ongelukken bij vliegrampen neemt geleidelijk af. In 1954 was het percen tage 2,6, in de eerste negen maanden van 1955 1,4. Staatssecretaris Moorman heeft de taak van de marine verdedigd als on misbaar voor het openhouden van ver bindingen en het beschermen van con- vooien. Hy zei, dat de geoefendheid van onze vloot internationaal gunstig wordt beoordeeld. Het personeel is ook hier, zoals bij de legerorganisatie, het knel punt. Om die reden, meer dan om de hoge kosten, is een tweede vliegkamp schip niet gewenst. De marine zou 2800 man meer nodig hebben. Relatief het zwakst bezet is het korps mariniers, dat met 700 man zou moeten worden uitgebreid. Ongetwijfeld zullen ook Pa poea's in Nieuw-Guinea bij de marine dienst gaan doen. De opmerking die de heer Weiter had gemaakt, dat de opbouw van Den Helder als marinebasis achterhaald zou zijn door het atoomwapen, pareerde de heer Moorman door erop te wijzen dat Den Helder nooit anders is gezien dan als een marinebasis in vredestyd In oorlog zal de vloot verspreid worden. De Nationale Reserve zal in geen geval worden geliquideerd. Des noods kan zij worden aangewend voor de B.B. De minister vond het plan van de heer Fens om de krijgs tucht meer toe te gaan passen bij verzuim van oefeningen voor dit on derdeel niet bruikbaar. Het gaat met deze vrijwilligers inderdaad niet naar wens, gaf de heer Staf toe. Voorts werd nog bekend gemaakt dat er deze week nog een wetsontwerp wordt ingediend tot regeling van de sta tus van de Artillerieinrichtingen en dat de wet óp de krijgstucht een gedeelte lijke wijziging zal ondergaan. De krijgs tucht zal dan meer een vredeskarakter krijgen en vereenvoudigd worden door het opnemen van strafbare feiten on der een algemene noemer. Minister Staf heeft de heer Van Vliet een concessie gegund. Voortaan zal nog wat meer rekening worden gehou den met de positie van grote gezinnen van weduwen. De oudste zoon kan, ook als hij geen hoofdkostwinnaar is en het gezin vijf kinderen telt, vrijstelling van dienst krijgen indien hij in verband met de opvoeding van de kinderen niet (Vertaald door Yge Foppema) iiiiiiiiiuiiiiuiiiiuiuiHuniiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiuiiu Gray, die vlak achter me aan kwam, had de lange bootsman neergeslagen voor kij tijd had ge had om zich te herstellen van zyn vergeefse slag naar mij. Een tweede was neergeschoten, terwijl hy door een schietgat heen naar binnen schoot en lag met het rokende pistool nog in de hand te stuiptreK- ken. Een derde was door de dokter onschadelijk gemaakt dat had ik gezien. Van de vier die over de palissade waren geklommen, was er nog maar één over, en die was zijn kortelas kwytgeraakt en klom in doodsangst weer naar buiten. „Schieten schieten uit het huis! t riep de dokter. „Terug mannen, dekking zoeken!" Maar niemand sloeg acht op zijn woorden, er viel geen schot en de laatste aanvaller kwam veilig aan de overkant en verdween met de anderen in het bos. In drie seconden waren al onze vijanden verdwenen, op de vijf na die waren gevallen, vier binnen en één buiten de palissade. De dokter en Gray en ik render zo hard als we konden naar het beschuttende blokhuis. De overlevenden zouden gauw genoeg terug zijn bij de plek waar ze hun musketten hadden laten liggen en konden dus elk ogenblik het vuur weer openen. Binnenshuis was inmiddels de rook wat opge trokken, en we zagen in een oogopslag wat de overwinning ons had gekost. Hunter lag bewusteloos bij zijn schietgat; Joyce lag bij het zijne met een schot door het hoofd en zou nooit weer opstaan, en midden in het vertrek stond de jonker en onder steunde de kapitein. Ze zagen beiden even bleek. „De kapitein is gewond," zei de jonker. „Zijn ze d'r vandoor?" vroeg de kapitein.^ „Voor zover ze konden en of, antwoordde de dokter, „maar d'r zijn er vijf, die er nooit meer vandoor zullen gaan," „Vijf!" riep de kapitein uit. „Mooi, dat knapt op. Zij vijf en wij drie, dan staat het nog vier tegen negen. Da's beter dan toen we begonnen, f oen stonden we zeven tegen negentien, of dat dachten we tenminste, en dat is even erg." 1) HOOFDSTUK XXII. Hoe mijn avontuur op zee begon. De zeerovers kwamen niet terug £een schot werd er meer uit de bossen gelost. Ze hadden hun bekomst voor die dag en wij hadden het terrein aan onszelf en konden op ons gemak de gewonden verbinden en zien dat we wat te eten kregen. De jonker en ik kookten buitenshuis, ondanks het ge vaar, en zelfs daar wisten we ons nog byna geen raad, zo angstig klonk het luide kermen van de patiënten, die door de dokter werden verzorgd. Van de acht man die de strijd hadden moeten staken, leefden er nog maar drie de zeerover die bij het schietgat onschadelijk was gemaakt, Hunter en de kapitein, en van deze drie waren de eerste twee zo goed als dood. De muiter bezweek onder de operatie die de dokter op hem toepaste, en Hunter kwam ondanks al onze zorgen niet meer bij in deze wereld. Hij lag nog de hele dag en ademde luidruchtig, net als de oude boekanier bij ons thuis toen hij een beroerte had gekregen, maar de klap die hij had opgelopen had zijn borstbeen verbrijzeld 1) Weldra zouden er maar acht muiters over zijn, want de man, die door de jonker aan boord van de schoener was geraakt, stierf diezelfde avond aan zijn verwonding. Maar dat kwamen wij natuurlijk pas achteraf te weten. en zijn val had hem nog een schedelbreuk bezorgd, en in de loop van de volgende nacht keerde hy terug tot zijn Schepper zonder dat hij nog een woord gezegd of een gebaar gemaakt had. Wat de kapitein betreft, zijn wonden waren wel ernstig, maar niet gevaarlijk. In geen enkel orgaan was hij dodelijk getroffen. De kogel van Anderson want Job was de eerste geweest die hem had geraakt had zijn schouderblad gebroken en de long gekwetst, maar niet ernstig; de tweede had al leen maar een paar spieren in de kuit verscheurd en verrekt. Hij zou ongetwijfeld herstellen, zei de dokter, maar intussen zou hij weken lang niet kunnen lopen of zijn arm bewegen, ja hij mocht zelfs niet spreken, als het niet erg nodig was. De snee over de hand, die ik by ongeluk had op gelopen was niet meer dan een vlooiepik. De dokter deed er een pleister op en trok me nog aan de oren ook. Na het eten zaten de jonker en de dokter een hele poos bij de kapitein te overleggen, en toen ze uitgepraat waren, het was een beetje over twaalf, nam de dokter zijn hoed en zijn pistolen, gespte een kortelas om, stak de kaart in zijn zak en klom met een musket over zijn schouder, over de palissade aan de noordkant, waar hij met gezwinde pas tussen de bomen verdween. Gray en ik zaten met ons beiden aan het andere eind van het blokhuis om het gehoor van de scheeps raad van onze officieren te zijn, en Gray nam zijn pijp uit de mond en vergat hem er weer in te steken, zo verbluft was hij door wat er nu ge beurde. „Maar ...alle haaien en bruinvissen, zei hy, „is dokter Livesey nou helemaal gek geworden?" „Geen kwestie van," zei ik, „Ik geloof, dat hy van ons allemaal wel de laatste is, die daar aanleg voor heeft." „Nou," zei Gray, „hij mag dan met gek zyn, maal ais hij het niet is, dan ben ik het, wat ik je brom. Ik denk dat de dokter drommels goed weet wat hij'doet," zei ik, „en als ik het goed heb, dan is hij er nu op uit om Benn Gun te zoeken." (Wordt vervolgd) gemist kan worden. Onder bepaalde omstandigheden kan er ook uitstel wor den gegeven. De dienstplichtwet kan echter niet worden gewijzigd om an dere grote gezinnen nog verder ver lichting te geven. De minister is niet voornemens om meer dan de 900 onderwijzers, die hij in 1954 heeft aangewezen, vrijstelling te geven. Deze 900 zullen echter, zolang zij op de in aanmerking komende scholen werkzaam blijven, niet op be hoeven te komen. Hij zal niet vasthouden aan de eis dat bouwvakarbeiders een diploma moe. ten overleggen voor vrijstelling van dienst. Ir. Staf is van plan om aan 1200 arbeiders vrijstelling te geven om de woningbouw in plaats van het leger te diénen. De groetplicht in het leger is volgens de minister moeilijk anders te regelen dan door de adviezen te volgen die de chefs van staven hebben gegeven. Dit betekent dat afzonderlijke instructies blijven gelden voor ieder onderdeel. De Kamer zou vandaag repliceren. Advertentie gedeponeerd handelsmerk Het is twijfelachtig of leden van de Oostenrijkse regering deel zullen ne men aan de nationale Oostenrijkse bede vaart, welke 8 december naar Rome vertrekt, als dank voor de herwonnen vrijheid. En zijn n.l. ernstige redenen om te vrezen, dat hun deelname een audiëntie bij de H. Vader zou verhin deren. De Oostenrijkse regering heeft tot op heden nog steeds geweigerd het concordaat na te leven, dat in 1934 werd gesloten. Het is bekend, dat in het Va ticaan daaromtrent ernstige ontevre denheid bestaat. Vandaar, dat men in Wenen meent te weten, dat de H. Vader niet bereid zou zijn leden van de Oos tenrijkse regering en van het parlement te ontvangen. In verband hiermede is de organisator van de bedevaart, pater Beda O.S.B., uit Mariazell naar Rome vertrokken, teneinde te trachten de problemen op te lossen. De bedevaart gaat in ieder geval door. (K.N.P.) Op de tweede dag van de staking, die door het pro-perónistische Alge meen Vakverbond in Argentinië is uitgeroepen, is het tot gevechten ge komen tussen stakers en werkwilli gen by de conservenfabrieken in Buenos Aires. Een trein en een auto bus zyn beschoten. Troepen rukten de industriegebieden van de stad bin nen om de orde te herstellen en ma riniers bezetten het hoofdkwartier van het vakverbond. De minister van arbeid, Migone, heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij de algemene sta king wordt verboden. Ongeveer 80 procent van de arbei ders in de glas-, metaal-, textiel- en schoenenindustrie staakt. In Buenos Aires begon gisteren het vlees schaars te worden. De minister van Buiten landse Zaken tijdens het bewind van Perón, Remorino, heeft zijn eigen wo ning, waar hij onder huisarrest stond, verlaten en zijn toevlucht gezocht op de Columbiaanse ambassade. De H. Vader heeft benoemd tot aartsbisschop van La Plata, mgr. An tonio Plaza, tot dusver bisschop van Azul. (Reuter-U.P.). Uit officiële Russische kringen wordt vernomen dat Russische sportlieden zul len deelnemen aan de Olympische Win terspelen, die van 20 januari tot 5 fe bruari 1956 te Cortina d'Ampezzo wor den gehouden. De Russen zullen zowel schaatsenrijders, skiërs als ijshockeyërs afvaardigen naar Italië. Het Belgische contingent naar de Olympische Spelen die het volgende jaar te Melbourne zullen worden ge houden, zal niet meer dan 60 personen, officials inbegrepen, omvatten, zo is te Brussel medegedeeld. Naar de Spelen in Helsinki in 1952 zond België ruim 250 mensen, maar het Belgische Olympische Comité is ge dwongen de vertegenwoordiging te be perken met het oog op de hoge kosten van de reis naar Australië. De verschillende takken van sport zullen als volgt vertegenwoordigd zijn: athletiek 6 plus 1 official: roeien 4 plus 1 official; boksen 1; kano 1; wiel rennen 9 plus 1 official; schermen 2; hockey 15 plus 1 official; worstelen 4; zwemmen 6 plus 1 official; schieten 2; zeilen 1. Een keuze van de uit te zenden sport lieden is nog niet gemaakt. Het is nog mogelijk dat er tenslotte minder men sen zullen vertrekken dan nu de bedoe ling is. Duitsland heeft de landen-voetbalwed- strijd tegen Noorwegen met 2-0 gewon nen. Deze stand was reeds bij rust be reikt. Ondanks de twee doelpunten, welke binnen twee minuten in de eerste helft werden gescoord door Fritz Walter en Röhrig, speelde de Duitse ploeg toch niet overtuigend. Zowel in de verdedi ging als in de aanval waren vele zwak ke plekken en slechts een man, de beste speler van deze wedstrijd, voldeed ge heel aan de verwachtingen: rechtsbui ten Horst Eckel, de man die de stoot gaf tot de meeste aanvallen. Het Noorse elftal gaf fris en onge kunsteld spel te zien, waardoor snelle en gevaarlijke situaties ontstonden. Vol gens de Duitse coach, Sepp Herberger, speelden de Noren beter dan zij tegen Nederland hadden gedaan. Donald Campbell is erin geslaagd het wereldsnelheidsrecord voor motorboten te verbeteren. Met zijn „Blue Bird" be haalde hij een snelheid van 346 km per uur. Het oude record had de Engelsman reeds op zijn naam staan met de snel heid van 323 km per uur, een prestatie welke hij leverde op het Ullswater Meer. in Engeland in juli van dit jaar. Camp bell ging een maand geleden naar Amerika, daar hij bij Boulder City nog hogere snelheden hoopte te bereiken. Verschillende pogingen mislukten, waar bij zijn Blue Bird zelfs eenmaal zonk. Maar de 34-jarige Engelsman behield zijn vertrouwen en liet de boot weer geheel repareren. Met 346 km/uur is het hem tenslotte gelukt het record ruim te verbeteren. Toch is Donald Campbell nog niet tevreden. Want een van de taken, welke hij zich heeft gesteld voordat hij naar Amerika vertrok, was een onderzoek in te stellen naar de „waterbarrière", welke volgens zijn mening doorbroken moet worden bij een snelheid tussen de 320 en de 400 km per uur. In de ijshockeywedstrijd, die HYC op de HOKY te Den Haag tegen DEG heeft gespeeld, is gebleken, dat de ploeg, die de Hagenaars momenteel op de been kunnen brengen, aanmerkelijk sterker is dan het team van het vorige seizoen. Weliswaar was de ontmoeting met DEG het aankijken waard, doch dit kwam eerder door de sensationele toneeltjes, dan door goed spel. Het was een ont moeting, waarin vast kwam te staan, dat er sterkere ploegen naar Den Haag zullen moeten komen, indien men ten minste het publiek spannende wedstrij den wil voorzetten. Reeds in de eerste periode toonden de gastheren een hech ter ploegverband, een grotere snelheid, een gavere sticktechniek en een beter uithoudingsvermogen. Na enkele minu ten leidden de Hagenaars al met 4—0 en uiteindelijk werd het 12—4. Voor het kampioenschap van Neder land hoofdklasse groot biljart libre hebben slechts zes deelnemres inge schreven. Daarom zal deze titelstrijd over drie dagen worden gehouden n.l. van 16 t/m 18 december a.s. in Kras- napolsky te Amsterdam. De deelnemers zijn P. Beekman (A'dam) A. Jacobs (A'dam), H. Metz (Den Haag), C. van Oosterhout (R'dam), C. de Ruyter (Waalwijk) en titelhouder H. Scholte (Eindhoven) De uitslagen van de te Duindigt ge houden draverijen en rennen luiden: Odilia O prijs: 1 Tortelduif S km tijd I.32, 2 Titan Hanover, 3 Royal Star, tot. w. f2.60, pl. f 1.40, f2.30, gek. f2.80, cov. f5.10. Oehoeprijs: 1 Thundera 1.30.3, 2 Sonja Zora, 3 Rolandus, tot. w. f 5.-, pl. f 1 60 f 1-60, f2.-, gek. f5.80, cov. f4.50. Old Dutch prijs: 1 Rita du Maire 1.26.3, 2 Paul B, 3 Roi d'Or, tot. w.. f 3.30 2.30, f2.90, gek. 13.10, cov. f4.70. White Wings-over-pr.: 1 Just for Joy t. 2.02.6. 2 Alluvio, 3 Rose des vents tot. w. f5.70, pl. f 1.80, f3.-,f 1.30, gek. f8.30, cov. f 10.70; 2de deel 1 Margriet tijd 2.04.8, 2 Hidalgo, 3 Carla, tot. w. f2.10 pl. f 1.80 f3.30, f4.70, gek. 5.20, cov. f 11.70. Multicolore prijs: 1 Brenn tijd 2.24.6, 2 Silver Slipper, 3 Kaliban, tot. w. f2.10 pl. f 1.30, f2.20, gek. f6.60, cov. f3.60, totale omzet ƒ42.265.-. Tijdens de clubkampioenschappen van „Neptunus" in Amersfoort heeft Theo Hoogveld de 100 meter vlinderslag ge zwommen in de uitstekende tijd van 1 min. 9,6 sec., een tijd die tot nu toe slechts door Daan Buyze is gemaakt, op 5 juni van het vorig jaar, waarmee laatstgenoemde het Nederlands record op zijn naam bracht. Het nationale ijshockeyteam van Tsjechoslowakije, dat aan de Olympi sche Winterspelen te Cortina d'Ampez zo deelneemt, zal dinsdag 22 november a.s. op de HOKY te Den Haag een wed strijd spelen tegen een ploeg, samen gesteld uit Canadezen, die in Europa woonachtig zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7