Een atoomcentrum groeit in de Kempen RIJKDOM EN VERBITTERING X Geen fiscale tegemoet koming voor het particuliere sparen IS ROKEN ALLEEN NADELIG? r SCHAT-EILAND r 104 jaar I ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 PAGINA 11 Staatssecretaris Van den Berge in Kamer 1955 recordjaar voor Amerikaans bedrijfs leven Nederlands nummer van The Ensign Jan Bleumers concert meester bij Opera Minder gevaar voor verslaving en geen kwade gevolgen als men zó rookt, dat het roken een GENOTMIDDEL blijft. Staten vals laten invullen Tegen onderaannemer drie jaar geëist B J door ROBERT L. STEVENSON (Vertaald door Yge Foppema) BELGIË, URANIUM EN KERNENERGIE TTTet is ongetwijfeld interessant om iets te vertellen #~f over de plaats, welke onze partner in de Benelux, ■f- België, inneemt op het terrein van de toepassing der kernenergie voor vreedzame doeleinden. De situatie is namelijk voor België een gans andere dan die, waar hier in ons land mee gerekend moet wor den. Twee fundamentele verschillen springen onmiddellijk haar voren. Op de eerste plaats behoort België tot de grootste uraniumproducenten op de wereld. Niet in eigen bodem wordt het echter gevonden, doch in de Belgische Kongo. Het verschil is duidelijk, want in Nederland towel hier te lande, als in de andere delen van ons koninkrijk zijn geen vindplaatsen van dit zo be langrijke erts bekend. Een tweede verschil is gelegen in het feit, dat Êelgië een groot steenkoolland is, terwijl bij ons de exploi tabele lagen van deze energie-leverende delfstof slechts beperkt zijn. Hoezeer echter oök dit onderscheid van betekenis is, toch kan het voorkomen, dat België zoals in het begin van dit jaar de afgevaardigde baron Kronacker in de Belgische Kamer verklaarde zijn produktie door dure kolen geremd ziet. En het zou eveneens onjuist zijn te beweren, dat België van zijn uraniumbezit alle voordelen geplukt heeft, die denkbaar zijn. Integendeel. Het bezit van het Kongolese uranium, van hoe grote betekenis overigens het °ok moge zijn, is voor België in de jaren ha de oorlog de laatste vooral e&n bron van teleurstelling, zo niet van Verbittering geweest. Het uranium van de Belgische Kongo Wordt gevonden bij Shinkolobwe, in de Provincie Katanga en gewonnen in open hiijngroeven. Het werd er ontdekt in het jaar 1913. Kort daarop echter brak de eerste wereldoorlog uit en vóór degen jaren verstreken waren dus vóór 1922 kwam er van ontginning dezer ertslagen niets. In dat jaar even- Wel begon de „Union Minière du Haut- Katanga" met de exploitatie, Deze maatschappij bezat namelijk een con cessie voor een gebied van 15.000 vier kante km. Van kernenergie had de wereld in die dagen nog nooit gehoord en als reactor,.brandstof" speelde het ura nium dus nog geen rol. Maar het ura niumerts pekblende geheten was Verre van een waardeloos materiaal. Want het echtpaar Curie had de we reld geleerd, dat er een ongewoon kost bare stof uit af te scheiden was dij het dan in zeer geringe hoeveel heden het radium namelijk. Het ver- Werken van het erts geschiedde niet in de Kongo. Het werd verscheept, via Antwerpen, naar het in de Antwerpse Kempen, bij Herenthals, gelegen plaats je Ooien. Daar was door de Société Générale Métallurgique de Hoboken, een dochtermaatschappij van de Union Minière, een bedrijf ingericht, waar het radium uit het erts werd afgescheiden. In augustus 1922 had de eerste afleve ring van radium plaats. Sindsdien pro duceerde België jaarlijks zowat 60 gram radium. De hoeveelheid moge gering lijken, dat het desondanks toch wel in teressant was, blijkt uit de prijs van het radium od de wereldmarkt, die 70.000 dollars per gram bedroeg. Op 19 juli van het jaar 1940 ter wijl het vasteland van Europa door Hitier onder de voet gelopen was werd aan de Belgische minister van koloniën mandaat verleend om in Lon den de ganse productie van de Kon go, die van nut kon zijn voor de oor logsinspanning, ter beschikking van vècM?t'itta"«'ë te stellen. De hoe- niumeriL ln Katanga gewonnen ura- snel w„^as met gering en zij steeg 1 083 tor, Shinkolobwe in 1940 hooi TGPekbl^e met een zeer „oir Umgehalte tot wel 60 pet. zelfs voortgebracht, in 1942 bedroeg de productie 2.094 ton. in 1943 zelfs 9.444 ton, terwijl er in 1944 niet minder dan 11.302 ton uit de groeven gewonnen werd. In dat jaar 1944 werd een nieuw ak koord afgesloten, nu met de Verenig de Staten en Groot-Brittannië te zamen Volgens dat akkoord verbond de Bel gische regering zich de handelscontrac ten, die gesloten waren tussen de Union Minière en de Combined Development Agency, de Engels-Amerikaanse atoom- samenwerking, te eerbiedigen. Het akkoord had een looptijd van twaalf jaar. Na de oorlog bleven de aangeknoop te banden gehandhaafd. De Kongolese Produktie lien echter terug tot 9769 ton in 1945. En. terwijl de uranium- Prijs tot meer dan het zevenvoudige steeg, daalde de uitvoer in 1946 nog meer, nl. tot 6.253 ton. „Billijke deelneming" In de dagen van 1944 was men al feeds niet meer onbekend met het feit, dat uranium mogelijk een rol zou gaan spelen bij de energieopwekking en zo Werd aan België een „billijke deelne ming aan het industriële gebruik van de ertsen" gewaarborgd. Voor wat de cijfers van produktie *n leverprijs betreft, deze waren, Evenals de akkoorden, geheim. Doch, anders dan de Belgen, hebben de En gelsen en de Amerikanen er wel eens ®en woordje over losgelaten. De clausule van de „billijke deelne ming" is triest genoeg voor de Bel gen vrijwel een dode letter geble- ven, zolang het akkoord van kracht ^as. De oorzaak? De Amerikanen had den met de wet-McMahon in 1946 het „atoomgeheim" geschapen: splijt bare stoffen werden niet verstrekt, *6lfs niet aan België, dat het materiaal Sfvoor leverde, en technische inlich- ''bgen werden tot geheimen gepromo veerd en noch België, noch Engeland, V'elks geleerden n.b. medegewerkt had den aan de ontwikkeling van het atoom- ffogram, mochten er in delen! "Tegen 1956 liep het akkoord af en jjP 15 juni van dit jaar werd te Wash- J'j? een nieuw „verdrag tot samen- en a ng tussen de Belgische regering va de commissie voor atoomenergie Wet Verenigde Staten" getekend. De Was ?Mahon in de Verenigde Staten struiIiLtnfiSen gewijzigd. Zij was het grote van Rei .ok geweest bij de pogingen WerkinJSisclle Kantin 1951, om mede- voor hVan de Ver. Staten te krijgen struikelhM atoomplannen. En nu dit kwamen 2 de weg geschoven was, trek. Heigen wat beter aan hun ste deGehM Verdrag gaf hun tenmin- UraniumertTenheid iets van hun eigen gaf Ene-ela handen te houden. Het tie op qn en Amerika een koop-op- jaren iqï;ePct' van deze ertsen, in de wonnen Ti~en 1957 in de Kongo ge- sehikkintA !lrocent blijft dus ter be- 1958 tot iqfinG flglë- En voor de jaren resp. 75 vu bedragen die cijfers zelfs 1 'o en 25 procent. Belgil^apf1 Mlen de Ver. Staten de onuMb- mhehtmgen, nodig voor atoom!! van het Belgisch stpPoT la' ter beschikking alsden, voorzover die tenminste niet remvm jlre geheimen „geclassifi- Bellis' z' geheim, zijn. Ook zal naaf G Pe,r®oneel kunnen uitzenden de V.S. om daar in de bouw en e hantering van reactors ingewijd te worden. Niet van alle reactors echter, maar slechts van heterogene reactors, met thermische d.w.z. niet snelle neutronen werkend en met gewoon of zwaar water als moderator. Atoomprogram Wat omvat nu het Belgische atoom plan? De kern ervan wordt gevormd door het in uitvoering zijnde plan voor de oprichting van een atoomcentrum in het Kempische plaatsje Mol. De offi ciële naam er van gaat verscholen ach ter een zevental letters: C.E.A.N.- (goedkope uranium) het Amerikaanse geschenk aan België (o.m. Mol) waard is?" Syndicaten In 1951 was er in België een samen werking tot stand gekomen tussen de vier universiteiten, de hogeschool van Bergen en de Koninklijke Militaire School. Met het doel om tot een werk verdeling te komen verenigden zij zich tot een „Interuniversitair Instituut voor Kernwetenschappen". Het doel betrof evenwel zuiver wetenschappelijke stu die en onderzoek. In 1952 werd het Midden tussen de bossen verrijst het Belgische atoomcentrum bij Mol in de Kempen. S.T.K., wat wil zeggen: Centre d'Etu- de d'Application Nucléaire Studiecen trum voor Toegepaste Kernenergie. Het zal bestaan uit een vijftal grote gebouwencomplexen, waarin een kern reactor en laboratoria metallur gische, chemische, natuurkundige en elektronische zullen worden onderge bracht. omringd door kantoren, wonin gen en scholen. De kernreactor is een wetenschappe lijke proefreactor, van het Oak Ridge type X-10, met een vermogen van 3000- 4000 kw. Hij zal uiteraard niet dienen voor het opwekken van energie, doch voor materiaalbeproeving en voor de opleiding van specialisten-personeel. Door wie wordt dit centrum, waar van men verwacht, dat het in 1957 zal zijn voltooid, daar opgericht? Dat is een ietwat wonderlijke aangelegen heid. In september van dit jaar nog schreef de „Gazet van Antwerpen": „Maar niemand weet met juistheid te zeggen aan wie de atoomonderneming te Mol behoort, noch de juiste juridi sche vorm van de maatschappij." En „Alles wat van dicht of van ver in verband staat met uranium en atomen, is een zwaar geheim. In België is het alleszins een zó zwaar geheim dat zelfs veel onbehaaglijkheid wordt gewekt." En het blad veronderstelt, dat de Amerikanen en de Engelsen aan de stichting te Mol zo goed als zeker niet vreemd zijn. Het haalt enkele uit latingen aan van de heer Rijckmans, de Belgische commissaris voor de kern energie, die daarop zouden wijzen. En het stelt zelfs de vraag of „het Bel gische geschenk aan de Amerikanen „Studiecentrum voor toegepaste Kern energie" opgericht, dat het atoomcen trum te Mol ging bouwen. Ook bank- groepen, particuliere industrieën en de electriciteitsbedrijven hebben, telkens samen met de Union Minière, „studie syndicaten" gevormd. Intussen bestonden er bij het syndi caat van de Belgische Electro-holdings in de Belgische metaalbedrijven die be lang hebben bij de kernenergie, plannen om te komen tot de bouw van een gro te kernreactor. Deze kernreactor zou een vermogen krijgen van 100.000 kilo watt. Maar onder invloed van het gehoorde op de atoomconferentie te Genève is dit plan voorlopig op een dood spoor ge zet. Men geeft er de voorkeur aan, nog even. te wachten. Vanwaar deze vertraging? Men wil de kat eerst eens uit de boom zien. Ge nève heeft de indruk gewekt, dat er op het terrein van de reactortypen moge lijk nog wel enkele noviteiten te ver wachten zijn. En men wil zich daarom niet te vroeg vastleggen. Dit is een houding, al vóór Genève ook door de heer Rijckmans aangenomen. Ook hij oordeelde het beter voor België, zich niet al te zeer te haasten met de bouw van reactors voor industrieel gebruik, omdat men over de verschillende soor ten nog geen ervaring kan laten spre ken. In elk geval zal België toch niet ge heel en al zonder atoomelektriciteit blij ven. Want men stelt zich voor die aan te wenden voor de verlichting en de krachtvoorziening van de in 1958 te hou den wereldtentoonstelling te Brussel. Daarvoor zal speciaal een reactor ge bouwd worden. MR. H. C. M. EDELMAN Zo spoedig mogelijk zullen afzonder lijke stukken van ons belastingstelsel in wetsontwerpen ter herziening bij de Ka mer worden ingediend. Een „fiscale in tegratie" behoort nog niet tot de prak tische mogelijkheden. Wij zijn wel over tuigd, dat een volledige gemeenschappe lijke markt daar niet buiten kan, maar de moeilijkheden zijn tè groot. De er varingen met de Benelux hebben dat reeds aangietoond. Nog altijd is het met mogelijk tot het in werking stellen van de unificatie der accijnzen in Benelux te komen, aldus de staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, in zijn antwoord aan de Tweede-Kamer bij de behandeling van de begroting van Finan ciën. De staatssecretaris zei, dat afschaffing van de personele belasting eerst aan de orde kon komen bij de a.s. huurverho ging. Hij zag echter vele bezwaren: het zou weer een maatregel zijn die tegen de politiek van de regering in zou drui sen, omdat het de bestedingen gemakke lijker zou maken. Bovendien zouden de gemeentelijke financiën nadeel onder vinden. De politiek van beperken van beste dingen kwam nog eenmaal ter sprake, toen dr. Van den Berge een verzoek van de heer Janssen (KVP) moest af wijzen, om herkapitalisaties alsnog mo gelijk te maken. De heer Janssen vond dat geen argument, want op lange ter mijn moeten bestedingen juist worden bevorderd. Door belastingmaatregelen het sparen van particulieren in eigen beheer moge lijk maken, vond dr. Van den Berge een opgave, die boven zijn vermogen ligt. „Als wij het samen eerst maar eens zouden zijn over de wenselijkheid, dan zou u best een middel daartoe vinden", meende de heer Van Leeuwen (WD), die deze begunstiging van de bezitsvor ming had bepleit. Meervoudige aftrek voor kinderen die buitenshuis studeren beneden zestien jaar werd afgewezen. Minister Van de Kieft verdedigde het Rijksinkoopbureau een instelling, die zéér efficiënt werkt, zowel intern door een goed georganiseerde dienst als naar buiten door besparing op uitgaven, die het algemeen belang ten goede komen. Het bureau heeft een omzet van f 133 miljoen geboekt in 1954 en is dus een grote zaak. De heer Peschar (PvdA) vond dat allemaal best, maar hij steun de een middenstandsdeskundige Van Eysden, die betoogd had, dat het bureau in zijn prijzen de algemene kosten in ieder geval moet incalculeren. Overwogen zal worden om via extra bijdragen te komen tot verhoging van de oorlogsschade uitkeringen voor ver nieuwing van opstallen van de tuin bouw, zoals de heer Van Koeverden (KVP) had gevraagd. De Amerikaanse minister van Handel, Sinclair Weeks, heeft verklaard, dat 1955 het beste jaar zal zijn, dat het Ame rikaanse bedrijfsleven ooit heeft gekend. In de eerste helft van het volgende jaar zal de gang van zaken waarschijnlijk nog beter zijn, zo voegde hij hieraan toe. De oudste inwoner van Delft, de heer W. H. Kostering, wordt dinsdag a.s. 104 jaar. Het Canadese weekblad The Ensign heeft haar editie van 12 november ge heel gewijd aan Nederland. Het goed opgemaakte van niet Nederlandse advertenties voorziene blad bevat vele lezenswaardige artikelen o.a. van de minister-president van Nederland, dr. W. Drees en de premier van Canada, St. Laurent. Over de emigratie schrij ven mgr. J. M. Hanssen en de com missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Hoveman, over de economische pro blemen en de Benelux jhr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State en voorzitter van het Nederlands Beneluxcomité. Er zpn voorts bijdragen van de Nederlandse ambassadeur in Canada, A. H. J. Lo- vink, van prof dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, J. H. Aler, president-directeur van de K.L.M. en van jhr. W. Boreel over de toeristische aspecten van ons land. De hoofdredacteur van The Tablet, Douglas Woodruff schrijft over, wat hu noemt, de Nederlandse „nieuwe orde Hij wijst er o.m. op, dat tot 1939 er slechts drie katholieken in de diploma tieke dienst werkten, thans is een van hen mede-minister van Buitenlandse Zaken, een figuur symbolisch voor het aanvaarden van de katholieken in de buitenlandse politiek en van de vruchten van de gemeenschappelijke strijd tegen nazi-Duitsland. Woodruff schrijft verder, dat, hoewel de katholieken meer dan veertig pro cent van de Nederlandse bevolking uit maken, zij nog steeds slechts ongeveer een vierde deel vormen van het aan tal studenten op de universiteiten en het professorenkorps. Hun kracht ligt in het oostelijke deel van ons land, te gen België en het Rijnland aan. De lange tijd waarin wij onder de Calvi nistische heerschappij leefde heeft hen gemaakt tot een gedisciplineerde, een goed saamgebonden groep, met een po litieke partij, die kan rekenen op een derde van de zetels in de Tweede Ka mer, de sterkste katholieke pers in Eu ropa met ongeveer veertig katholieke dagbladen, en een gelijkberechtiging op het stu-k van -opvoeding. De heer Jan Bleumers, concertmees ter en solo-violist bij de AVRO, is per 1 januari 1956 als eerste concertmeester geëngageerd door de Nederlandse Ope ra. Jan Bleumers, die op uitnodiging van het Concertgebouworkest o.a. de Amerikaanse tournee van dit orkest heeft meegemaakt, is primarius van het Bleumers strijkkwartet en maakt ver der deel uit van het Hilversums pia notrio. (Van onze medische medewerker) n onze serie praat jes over het voor komen van ziekten zullen wij een paar kroniekjes wijden aan het minder ingewik kelde vraagstuk van het roken. Hoewel wij het voornamelijk zul len hebben over de in vloed op de lichame lijke gezondheid, zul len wij de geestelij ke aspecten er van niet geheel buiten beschouwing laten. Zij zijn interessant en zeer de moeite waard. Enig inzicht in dat op zicht kan van betekenis zijn voor hen die worstelen met de voortdurende verleiding van sigaar, sigaret of pijp. Als maatschappelijk probleem is het roken de laatste jaren in het cen trum van de belangstelling geko men. Het houdt, ook in medische kringen, de gemoederen sterk bezig, sinds de aandacht is gericht op het verband tussen roken en longkanker. Maar ook geheel afgezien van deze laatste kwestie is het de moeite waard eens na te gaan wat de mens met het roken en wat het roken de méns doet. Vooruitlopende op onze conclusies willen wij de lezers, die misschien al bij voorbaat bang of boos worden of geïrriteerd raken als iemand aan hun rokertje komt, gerust stellen. Het is niet de bedoeling een soort banvloek over het roken te gaan uitspreken. In tegendeel, aangezien het niet waar schijnlijk is dat een gezonde volwasse ne zijn gezondheid noemenswaard zal benadelen door een redelijk rook genot, is hiervoor ook geen reden. Het roken wordt wel eens vergele ken met rituele handelingen van pri mitieve volkeren. Het woord primitief moet u hier niet verkeerd verstaan. Bij veel mensen wekt het ten onrech te weerstand; het is nu eenmaal zo dat de gevoelens van de „beschaafde" mens van deze tijd wortelen in de zelfde menselijke natuur als die van zjjn „primitieve" collega van een an der werelddeel of uit vroeger tijd Rituele handelingen zijn ook in onze beschaafde samenleving niet zo moei lijk terug te vinden. Zij voldoen aan een behoefte van de mens. Het roken was vroeger en is ook nu nog wel hier en daar voor de oosterling een plechtigheid waar onze voorouders wisten in elk geval wel dat tijd en rust voorwaarden zijn om te kunnen genieten. Om bij ons onderwerp van van daag te blijven; van het ritueel van het roken kan een weldadige rust uit gaan als u er voor gaat zitten. Haas tig roken bevredigt niet en werkt in de hand, dat u des te eerder uw volgende sigaar of sigaret zult opste ken. hij de tijd voor nam. In het plecht statige ceremonieel van de Indiaan- vredespijp kan men zonder moeite iets proeven van de magische betekenis, die aan dit gebeuren werd toegekend. Het jachtige bestaan van de moderne, zakelijke westerling laat voor dat al les weinig plaats en dat is erg jam mer, want hiermede vervalt het grote voordeel van het roken, namelijk de gelegenheid tot oponthoud en rust, die van het hele ceremonieel kan uitgaan. De nadelen komen in de tijd waarin wij leven duidelijker naar voren. Het roken is bij veel mensen aan het verworden tot een ner veuze gewoonte, een symptoom van de onrust van de 20ste eeuw. De moderne mens krijgt een afkeer van de stilte, hij wordt bang voor de een zaamheid en hoewel hij steeds meer uit is op gemak en genietingen, schijnt hij toch de kunst van het genieten van de vreugden des levens steeds meer te verliezen. In de goede oude tijd was alles lang niet zo goed als men wel eens wil suggereren, maar Ook de sfeer die uitgaat van het zorgvuldig stoppen, aansteken en nog eens aandrukken van de smeulende ta bak in de pijp kan rustgevend zijn. Van het inhaleren niets dan kwaads. Het brengt een veelvoudige hoeveel heid nicotine en andere schadelijke stoffen in de longen en aldus voor een deel in het bloed. Hierdoor wordt het verslavingsproces bevorderd. Op een sigaretje meer of minder ziet men niet, de merkbare prikkeling ervan is trouwens gauw voorbij en ook dit werkt in de hand dat u met steeds korter tussenpozen naar het pakje zult grij pen. Proeven kunt u trouwens al reeds met uw mond en wat de geur betreft met de neus inhaleren is wat dit be treft dus volstrekt overbodig. Het enig effect is dat een grotere hoeveelheid nicotine naar de longen gaat. Er is minder gevaar van verslaving waardoor het genotmiddel tot een slechte gewoonte wordt en er hoeft ook geen vrees te bestaan voor kwade gevolgen van het roken, als men zó rookt, dat het roken een genotmiddel blijft. st. Voor ruim 28.000 gld., is de stichting Sociaal fonds voor Bouwnijverheid op gelicht door een 30-jarige onderaanne mer uit Beverwijk. Voor de rechtbank te Haarlem had hij indertijd hardnek kig ontkend. Toch veroordeelde de rechtbank hem tot drie jaar. Plotseling ging hij echter overstag en voor het Amsterdams gerechtshof gaf hij alles volmondig toe. Dit nam toch niet weg, dat de procureur-generaal geen lagere straf requireerde, want de eis luidde opnieuw drie jaar gevangenisstraf ech ter nu wel met aftrek van het voorar rest. Het wonderlijke in deze geschiede nis is het feit dat de onderaannemer, die reeds geruime tijd failliet is, toch door de stichting Sociaal fonds voor Bouwnij verheid vorstverletdeelaratie- staten kreeg toegestuurd, en zelfs nu als gedetineerde heeft de man nog een zending ontvangen. In tegenstelling tot andere gevallen heeft de onderaanne mer de staten niet zelf, maar door eni ge kennissen vals laten invullen. Zij hebben hiervoor een ruime beloning gekregen, maar veel plezier hebben ze hier toch niet van gehad, want de rechtbank te Haarlem heeft hen tot resp. 18 en 15 maanden gevangenis straf veroordeeld. „Ik zat in moeilijkhe den en een kat in nood maakt rare sprongen", aldus verdachte. De procu reur-generaal vond het uitlokken van valsheid in geschrifte zeer onbehoorlijk en was dan ook van mening dat de straf van verdachte veel hoger moet zijn dan die van zijn twee handlangers. Uitspraak 2 december. Advertentie - H iii i-i mtTÊr faonKaai HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 nieuws, 9.45 geestelijke liederen. IKOR10.00 prot. pr., 11.45 rep. NCRV: 12.00 kerkmuz. KRO: 12.15 gram., 12.20 apologie, 12.40 lichte muz„ 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.10 gram., 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 jeugd, 14.30 viool. 14.55 Brabants halfuur, 15.25 Petrouchka. burleske, 16.15 sport, 16.30 Vespers NCRV17.00 prot. pr., 18.30 gram., 19.00 boek, 19.10 samenzang, 19.30 caus. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 de springplank, 20.20 act., 20.35 de gewone man, 20.40 roulette. 21.05 hoorspel, 21.55 kamerork. en solist, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 platteland, 8.30 gevar. progr 9.45 caus., 10.00 componistenportret, 10.40 met en zonder omslag. 11.10 gevar. progr AVRO: 12.00 mil. ork., 12.20 sport, 12.35 Even afrekenen. Heren!, 12.45 gevar. muz., 13.00 nieuws, 13.10 gram.. 13.15 jeugd. 13.25 gevar. progr., 14.00 boek. 14.20 kamerork. en soliste, 15.05 gedach- tenwisseling. 15.30 gram., 16.00 dansork., 16.30 sport. VARA: 17.00 strijk-ens.. 17.30 ieugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 kinderen. 19.30 contact met Nieuw-Zeeland, 19.35 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 zang, 20.45 voordr., 20.55 lichte muz., 21.45 hersen- gym., 22.05 kamermuz., 22.20 act., 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service, 330 m: 14.30 operamuz., 16.00 ork.conc., 19.30 lichte muz., 22.45 operamuz. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 15,15 dansmuz., 17.00 ork.conc., 18.30 dans- muz., 21.15 pianospel, 21.30 samenzang, 22.00 lichte muz., 23.30 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 gevar. muz., 13.10 bariton en piano, 15.00 klass. muz., 16-30 kamerork. en orgel, 18.00 symf.ork. en solist, 20.00 symf.ork., koor en sol., 22.15 gevar. conc., 23.30 kamerork. en soliste, 0-15 symf.ork., 1-15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.00 ork.conc, 15.30 Der Graf von Lu xemburg, operette, 20.00 lichte muz., 22.45 moderne muz. BRUSSEL, 324 m: 12.15 lichte muz., 14.00 operamuz., 18.05 kamermuz., 19.30 gevar. muz. 484 m: 12.15 lichte muz., 14.30 gevar. muz., 15.00 symf.conc., 20.00 Le Petit Due, operette, 23.00 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 8.00-8.15 Engelse les v. beginnelingen, lessen 16 en 17, deel 1. (Op 464 en 76 m). 17.45-18.15 Nws. Feiten v. d. dag Vragen die de Engelsen bezighouden. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 12.00-12.30 Intern, borreluurtje. 20.00 Do dendans. 20.55 Documentaire. 21.03 Week- journ. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: T.V. Juniorsclub. 15.20 Reisroutes. 15.50 De week in beeld. 19.00 Testbeeld. 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld. 19.31 T.V.-nieuws. 19.50 Hebt ge ze alle vijf? 20.25 Oorlog in de lucht. 20.55 Vragen- beantw. 21.25 Tophits. 21.55 T.V.-nieuws en sportact. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 16.15 Testbeeld. 15.30-17.30 Sport. 18.45 Testbeeld. 19.00 Filmprogr. 19.30 De week in beeld. 20.00 Act. 20.15 Nieuws. 20.40 T.V.-roman. 21.10 Rep. tenniskampioen- ZONDAG schappen. 22.30 Filmprogr. 23.00 Journ. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nws., 7.10 muz., 7.30 gram., 7.45 prot.pr., 8.00 nws., 8-15 sport, 8.25 gram., 9.00 zieken 9.30 vrouw, 9.40 mastklimmen. 10.10 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram.. 11.20 gevar. progr., 12.25 boer en tuinder. 12.33 Negro-spirituals, 12.53 gram., 13.00 nws., 13.15 amus.muz., 13.45 gram., 14.05 school radio, 14.30 gram., 14 45 vrouw, 15.15 gram., 15.35 viool en piano, 16.00 prot. pr., 16.30 kamermuz., 17.00 kjeuters, 17.15 jeugd. 17.30 gram., 17.40 koersen, 17.45 regeringsuitz.. 18.00 gemengd koor, 18.20 sport, 18.30 gram., 18.40 Eng. les. 10.00 nieuws, 19.10 orgel, 19.30 caus., 19.45 sopr. en gitaar, 20.00 radiokrant, 20.20 lichte muz., 20.40 hoorspel, 21.25 gram., 21.35 Das hölzerne Herz, spel met muz.. 22.40 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.40 prot. pr. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gym., 8.25 gram., 8.00 nieuws, 8.18 quatre mains. 8.30 strijkork., 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 piano. VPRO 10.00 caus.. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 lichte muz.. 11.00 gram., 12.00 lichte muz., 12.33 platteland, 12.38 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 13.20 piano, 13.45 vrouw, 14.00 hoorspel. 14.55 gram., 15.30 licht progr., 16.30 gram.. 17.00 lichte muz., 17.25 Roemeens ork., 17.50 mil. comm., 18.00 nieuws, 18.20 act., 18.25 clarinet-ens., 18.40 pari. overz., 18-55 v. d jeugd, 19.05 jeugdeonc., 19.45 regerings uitz., 20.00 nieuws, 20.05 de familie Door snee, 20.35 het hangt aan de muur en het tikt, 21.00 dansmuz., 21.35 caus., 21.50 Ra dio Philharm. Ork., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.35 Hammondorgel. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 13.00 lichte muz., 16.40 gevar. muz., 17.00 ork.conc., 20.30 pianorecital. BBC. light progr., 1500 en 247 m: 12.30 dansmuz., 13.15 mil. ork., 13.45 ork. conc., 16.00 lichte muz., 16.45 lichte muz., 17.30 hango's. 18.30 dansmuz., 19.00 liede ren, 21.00 ork.conc. en koorzang, 23.15 gevar. muz., 0.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 ork.conc., 16.00 symf.ork. en sol., 19.30 symf.conc., 23.30 kamermuz., 0.25 dansmuz., 1.15 ge var. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.00 ork.conc., 16.50 solistenconc., 20.00 Nationaal ork., 23.00 viool en piano BRUSSEL, 324 m: 12.15 pianorecital, 12.42 pianorecital, 13.15 omr.ork., 15.20 kamerork. en solist, 17.10 lichte muziek. 18.00 Franse les. 18.15 vioolrecital, 20.00 kamerork. en solist, 22.15 ork.conc. 484 m: 12.00 lichte muz., 14.15 kamer muz., 10.05 lichte muz., 17.30 instr. muz 20.00 kamerork. en sol. ENGELAND, BBC. European Service. Uitz. voor Nederland. 8.00-8.15 Engelse les v. beginnelingen, lessen 16 en 17, deel 1. (Op 224 en 76 m). 17.45-18.15 Nieuws Feiten v. d. dag en Engelse les v. begin nelingen. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Weekjoum. 17.25- 17.35 Opsp.dienst en progr.overz. 19.00- 19.30 Sportoverz. 20.00 Journ en weer- ber. 20.20 Film. 21.50-22.00 Caus. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 18.45 Testbeeld. 19.00 Sport. 19.30 Kook- praatje. 20.00 Act. 20.15 Nieuws. 20.40 Trente-Six Chandelles. 23.30 Journ. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii1 46 Ik liet me in het hol zakken, lichtte een slip van de tent op, en daar lag de boot van Ben Gunn. Als ooit iets zelf gemaakt was, dan was het wel dit: een ruw scheef geraamte van taai hout, en daar overheen een bekleding van geitevellen met het haar naar de binnenkant. Het was maar een heel klein bootje, zelfs 'oor mij, en ik kan me niet voorstellen, dat het ooit een volwassen man zou hebben kunnen dragen. Er was één doft, die zo laag mogelijk was geplaatst, een soort van spoorstok in de boeg en een dubbele pagaai voor de voortbeweging. Ik had toen nog nooit een boot van beestenvellen gezien zoals de oude Britten die maakten, maar sindsdien heb ik er een gezien en ik kan u geen beter denkbeeld geven van de boot van Ben Gunn dan door te zeggen, dat hij leek op de eerste en miserabelste boot van beestevellen die ooit dooi mensenhanden was gemaakt. Maar hij had hei voordeel van al dergelijke bootjes: hij was buiten gewoon licht en makkelijk draagbaar. Nu had ik dus de boot gevonden en men zou al licht denken dat ik voor deze keer genoeg gespijbeld had, maar intussen was er een ander plan bij me opgekomen, en dat leek me zo prachtig, dat ik ge loof dat ik het ten uitvoer zou hebben gebracht, zelfs al was kapitein Smollett er zelf bij geweest. Mijn idee was onder de bescherming van de duis ternis de baai in te roeien, de Hispaniola los te snijden en het schip te laten stranden waar rct toevallig terecht kwam. Ik was er van overtuigd ge raakt dat de muiters, na hun tegenslag van die mor gen, niets liever zouden doen dan het anker hij sen en zee kiezen; het zou prachtig zijn als ik dat kon verhinderen, dacht ik, en nu ik had gezien dat ze hun wachtslui zonder boot hadden achtergelaten, kwam het me voor dat dit zonder veel risico te doen Z°IkZging er bij zitten en wachtte tot het helemaal donker werd, en at onderhand een stevig maal scheepsbeschuit. Het was een nacht uit duizenden voor de uitvoering van mijn plan. De mist was nu zo dicht, dat er van de hemel niets meer te zien was. Toen de laatste stralen van het daglicht waren weggestorven, was het op het Schat-eiland pikzwarte nacht. En toen ik tenslotte het bootje op de schou ders nam en, struikelend, op de tast mijn weg zocht uit het hol waar ik had zitten eten, waren er op de hele ankerplaats nog maar twee punten te zien. Het ene was een groot vuur aan de kust, in hel moeras, waarbij de verslagen zeeschuimers lagen te drinken. Het andere, niet meer dan een wazige licht plek in de duisternis, gaf de positie van het voor anker liggende schip aan. De eb had het op zijn ankers doen gieren, de boeg was nu naar mij toege keerd, de enige lichten aan boord waren die in de kajuit en wat ik zag was niet meer dan de weer spiegeling tegen de mist van de heldere stralen die uit het kajuitsraam scnenen. Het tij was al een poosje aan het afebben en ik moest door een brede strook vochtig zand waden, waar ik soms tof over mijn en kels in wegzakte, voor ik het water bereikte. Ik waad de er een eindje in en slaagde er met wat inspan ning en handigheid in het bootje met de kiel naai onderen op het water te zetten. HOOFDSTUK XXIII. Aflopend tij. Het bootje zoals ik ruimschoots te weten zou komen voor ik er weer uit kon stappen was een heel veilig vaartuig voor iemand van mijn grootte en gewicht, het dreef goed en lag vast op het water bij hoge zee, maar het was onhandelbaar scheef en dwarsdraads. Je kon doen wat je wou, maar het ding dreef altijd meer af dan het voor uitkwam en het vertoonde een hardnekkige voorkeu i steeds maar in de rondte te draaien. Later gaf zelfs Ben Gunn toe, dat het „een beetje lastig te De sturen was zo lang je het niet kende." En ik kende het bootje niet. Het draaide alle kanten uit behalve die waar ik heen moest; mees tentijds lagen we dwars op de stroom en ik ben er van overtuigd dat ik het schip nooit gehaald zou hebben, als het getij niet had meegewerkt. Het ge luk wilde dat, hoe ik ook pagaaide, de ebbestroom me meevoerde, en daar de Hispaniola precies in de goede richting lag, kon ik niet missen. Eerst doemde het schip voor me op als een vlek die nog zwarter was dan de duisternis, toen begon nen de vormen van rondhouten en romp zich af te tekenen en een ogenblik later zo scheen het ten minste, want hoe verder ik kwam, hoe sterker de ebstroom werd had ik me aan de ankertros vastgegrepen. De tros stond zo strak als een snaar; de stroom was zo sterk, dat het schip reed op zijn anker. In de duisternis hoorde ik het water aan alle kanten langs de romp stromen, ruisend en kab belend als een bergbeek. Eén snee met mijn matro zenmes en de Hispanolia zou met een vaartje op drift gaan. Dat was allemaal goed en wel, maar toen ik zo ver was, bedacht ik, dat een gespannen tros die in eens wordt doorgesneden even gevaarlijk is als een steigerend paard. Als ik zo dwaas was de Hispaniola van zijn anker af te snijden, zou ik tien tegen een met bootje en al uit het water worden geslagen. Bij deze gedachte hield ik in, en als het geluk niet wederom op bijzondere wijze met me was geweest, had ik mijn plan moeten laten varer.. Maar het koeltje dat uit het Zuiden en Zuidoosten was beginnen te waaien, was na het invallen van de nacht naar het Zuidwesten omgelopen. Juist terwijl ik zo zat te peinzen, kwam er een zuchtje, pakte de Hispaniola en dreef i.et schip tegen de stroom in, en tot mijn grote vreugde voelde ik de tros in mijn hand slapper worden, zodat de hand waarmee ik hem vasthield een ogenblik onder water werd getrokken. Meteen nam ik een besluit, haalde mijn mes te voorschijn, opende het met de tanden en sn~cd de ene streng na de andere door, tot het schip nog maar door twee strengen werd vastgehouden. Daarop lag ik stil en wachtte tot een volgend zuchtje wind op nieuw de spanning op de tros zou verminderen. Intussen had ik aldoor luide stemmen in de kajuit gehoord, maar eerlijk gezegd waren mijn gedachten zozeer vervuld geweest van andere dingen, dat ik daar nauwelijks op gelet had. Nu echter, nu ik voor het ogenblik niets anders te doen had, begon ik er meer aandacht aan te schenken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11