Voor de woningbouw in Bloemendaal is 1955 het jaar van de doorbraak Metselaar bij Houtbrug: Onbezoldigd verkeersagent E Plaats. Hildebrandt-monument in Oosterpark te Amsterdam TAXI 18000 Provincie vindt evenwicht tussen te aan huizen en behoud van natuurschoon behoeftt E D FRANS PIELAGE 70 jaar 1 DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W Aanbesteding woningen in De Glip H „Een wilde vogel" van Anouilh in de Stadsschouwburg I Zeer verdienstelijk kerkmusicus CENTRALE VERWARMING rtóy Hommage aan Bronner SLEUTEL WEG DE HAAT VAN DE ARME ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 ,rt£ all" „DE TIJD" DOET STOUTMOEDIG VOORSTEL Oplossing nadert voor onhoudbare gevallen* Nagelaten werk van Fik Abbing Kees Verwey opent expositie met pieus woord ter herdenking Nog deze maand ondershands EE-KA-JU 2 JAAR (1ROEN ék Co. BLOEMENDAAL TEL. 22143 „DE SLEUTELSPECIALIST" .Bronner onwaardig H e» e# .,S«' 3^' 1 llllll PU ven na vijf uur gistermiddag ontstond er een bijna feestelijke ver keersopstopping rond het kruispunt Grote Houtstraat—Raamvest. Weliswaar stond er een jeugdig agent opgesteld met een verkeers bord, maar toen een motorrijder een overtreding beging, verliet de agent zijn post, om de motorrijder in de Grote Houtstraat langs het trottoir een berisping te geven. Gelukkig had hij voor hij weg ging zijn ver keersbord aan alle zijden op rood gezet. Degenen, die wachten moesten, hadden aanvankelijk nog wel wat belangstelling voor de twistende agent en de motorrijder, maar aangezien beiden van geen ophouden schenen te weten, duurde het wachten wat al te lang. Op een gegeven ogenblik begonnen de autobestuurders op hun claxon te drukken en de fietsers begonnen te bellen, teneinde de agent aan zijn feitelijke taak te herinneren. Het mocht evenwel niet baten, want de agent en de motorrijder bleven bakkeleien. Op zulke ogenblikken komt de praktische aard van de Hollander boven. Een bouwvakarbeider, die juist van zijn werk terug kwam, stapte resoluut op het verkeersbord toe en gooide de kant van de Grote Houtstraat op groen. Juichend zette de file zich in beweging. Mocht men gedacht hebben, dat dit de agent naar zijn verkeersbord zou hebben teruggeroepen, dan. was men bedrogen uitgekomen. De metselaar bleef dus het verkeer regelen. Alles ging goed, tot er een andere agent langs kwam, die tot zijn stomme verbazing een burger aan het verkeersbord zag staan. Hij sprong dus tussen het verkeer en nam het verkeersbord over. Het klinkt sarcas tisch, maar het is nu eenmaal waar, dat vrijwel onmiddellijk daarop een auto' een meisje op de fiets aanreed. Gelukkig was de schade niet ern stig. Er werden inderhaast een paar krijtstrepen op het asfalt getrokken en het verkeer reed weer verder. Intussen was eindelijk de eigenlijke verkeersagent ook weer klaar met zijn akkefietje, zodat hij op zijn beurt het verkeersbord weer kon overnemen. Op dat ogenblik waren er reeds vier agenten ter plaatse, om het verkeer te regelen. Na enkele ogenblikken was alles weer normaal. Op de brug speelde de accordeonist nog altijd „Kiss me, Oh kiss me....' Het Amsterdamse dagblad „De Tijd" doet in haar editie van he den het stoutmoedige voorstel, het Hildebrand-monument, nu Haarlem zo lang treuzelt met de aanvaar ding ervan, dan maar te plaatsen in Amsterdam bijvoorbeeld in het Öosterpark. Het blad meent dat daarin de gerechte straf zou zijn gelegen voor de kortzichtigheid der Haarlemmers en dat aldus eer zou worden gebracht aan prof. Bron ner, de schepper van het monument „dat eerder de naam verdient van Bronner-monument dan van Hilde brand-monument". Wij laten hierna enkele uitvoe rige aanhalingen volgen uit het ar tikel van „De Tijd". Wij twijfelen niet aan de goede be doelingen van de heren studenten, leden van het dispuut „B.E.E.T.S.", die deze week naar Haarlem getogen zijn om de burgemeester toe te spreken, Advertentie Wanneer Bloemendaal er in slaagt voor het einde van 1956 het extra bouwvolume van 100 woningen, waarover wij deze week schreven, geheel te verbruiken, zullen bijna alle zeer urgente gevallen van Woningnood in deze gemeente zijn verholpen. Weliswaar staan er daarna, voorzover men zich tot op heden heeft laten inschrijven, nog 200 gegadigden op de wachtlijst, maar hun huisvesting is op het ogenblik niet uitgesproken onhoudbaar. Het vergeleken met andere Nederlandse gemeenten vrij gun stige aspect van de huisvesting in Bloemendaal is ten dele toe te schrijven aan de betrekkelijke geslotenheid van deze gemeente ten opzichte van woningzoekenden uit andere plaatsen, voortkomend uit het feit, dat Bloe mendaal een woongemeente is en geen industrieën heeft, ten dele ook aan de royalere houding, die de Provinciale Planologische Dienst de laatste tijd aan de dag legt, waar het de goedkeuring van bouwterrein betreft. Deze instantie heeft kennelijk een evenwicht gevonden tussen de behoefte aan woningen in Bloemendaal en de wenselijkheid om het unieke natuurschoon j den geleidelijk door de regering aan van deze gemeente zoveel mogelijk te ontzien, waardoor beide factoren tot woningen geholpen. Maar in 1947 be- l<un recht kunnen komen. Het gebrek aan geschikte bouwterreinen was en I droeg het woningtekort nog altijd 800 ciate0!La]tijd een #root struikelblok, maar de medewerking van de provin- I Auks' Tussen 1945 en 1955 werden in muleeTdTU? heeft dit 'aar tot het van de doorbraak gemaakt, for- lBloemendaal In het seheel oneeveer mr. J c C wÏÏ.endaa,se wethouder van sociale zaken en volkshuisvesting naar het' f.Vaa^S^Vvu^n.6" denkbeeldie knipoogje De volgende week zal het eerste van de drie flatgebouwen aan de Domp- vloedslaan in Overveen worden opge leverd. Elk gebouw telt 12 woningen, die gemiddeld een huurprijs moeten opbrengen van 80.per maand. plaats, waar nu de rij arbeiderswonin gen staat aan de Domvloedslaan. Deze woningen zullen te zijner tijd worden afgebroken. Urgentie-programma ven gunstig als nu het beeld is van de woningbouw in Bloemen daal, zo hachelijk leek de toe stand nog in 1947. Bloemendaal ver toonde na de oorlog een belangrijke bevolkingstoename, waardoor een ge weldig tekort aan woningen was ont staan. 22 huizen werden in de oorlogs jaren onbewoonbaar, terwijl de bevol king met 3400 zielen was toegenomen tot boven de 20.000. Nadien zijn tal van gedurende de oorlog geëvacueerden naar hun eigen woonplaats terugge keerd en de vele gerepatrieerden wer- Er zijn dit jaar veel huizen in Bloe mendaal klaargekomen en vele komen n°: oor -nir.rt gereed. Zo werden in de loop van 1955 37 arbeiderswoningen bet.okx^p ,2 etagewoningen (flat gebouw Hartenlust), terwijl de volgende week het eerste van de drie flatgebou wen aan de Dompvloedslaan wordt op geleverd. Deze drie gbouwen tellen tesamen 36 woningen, waarvoor onge veer 50 gegadigden zijn. De huurprijs bec!raag'ge- rr> 80 per maand, tn de vrije sector wordt voorts gewerkt aan kleine complexen, o.a. aan de Ernst Casimiilaan en een reeks grote re woningen op de hoek Jilianalaan- Learalaan, van welke laatste reeks dinsdag het hoogste punt werd bereikt De gr-; een te Blo- endaal heeft daar naast tot einde 1956 de beschikking Over een bouwvolume van 100 wonin gen. Omdat er geen restant mag wor den overgeheveld naar een volgende Periode wordt alles op alles gezet om deze 100 woningen een plaats te ge ven. Er zijn aanvragen ingediend om aan de westzijde van de Bovenweg 63 woningen te bouwen, terwijl er daarna nog een terrein resteert voor ongeveer 30 huizen. Omdat nog niet vaststaat, of en hoe de nieuwe verbinding tussen Haarlem en Zandvoort tot stand komt, is voorlopig ongeveer de helft van de daarachter gelegen grond geblokkeerd door de provincie. Het ligt in de bedoeling om buiten deze 63 woningen nog de bouw van een flatgebouw voor werkende vrouwen te bevorderen. De N.V. Bouwkas Ne derlandse Gemeenten wil 41 woningen bouwen i I'S van f 15.000 a f 220.000 en 21 duurdere) en de woningbouwvereni ging „Aerdenhout" vroeger één ge heel vormend met de woningbouwver eniging „Bloemendaal" heeft ver- tocht om grond voor 20 woningen in Ufpacht te verkrijgen, welke verzoe ken de raad donderdag heeft goedge keurd. Vervolgens zullen woningen verrijzen de Noordlaan en omgeving te Bloe- jhendaal-noord. Donderdag ging de aad akkoord met de gedachte om het ^schikbaar gekomen terrein uit te ge- ®n ten behoeve van de bouw van 23 o oningen. Wethouder Hijszeler deelde des ni.ede, dat de onderhandelingen met ,3e stichting „De goede Herder" over de xLankoop van een stuk terrein aan de dn°0rdlaan en Duinlustparkweg voor Zen h W van n°ëmaals ongeveer 20 hui deze t vredigend verlopen, zodat ook ben ansactie wel doorgang zal kun- vinden. Kwetsbaar Op, het gebied van de woningbouw kw 'oemendaa! een bijzonder alleen m e are gemeente. Immers niet van een °i?,:en aan de huizen omwille de omgevin rmon'sche verhouding met den, ook mo ?peciale eisen gesteld wor- tigheid terre ™et de grootste omzich- °P woninaenni uitgezocht worden, waar breuk te Jr. Kunnen staan, zonder af- karakter en d" 3an het landschappelijk woningzoekenden en hebben de redelii- ke zekerheid, dat voor het einde van het volgend jaar 90 urgente gevallen kunnen worden geholpen. In 1956 reste ren dan nog 200 minder urgente aan vragen. Op dit ogenblik bedraagt het totaal nog 350, waaronder 142 jonge ge zinnen zijn begrepen. Reserve e mogelijkheden om na einde 1956 de woningnood verder op te hef fen zijn voorzover het bouwter rein betreft zeer gunstig. Wij schreven reeds, dat aan de Bovenweg, naast de 63 woningen, waarvoor aanvragen zijn ingediend, nog 130 woningen kunnen ge bouwd worden. Ten zuiden van de r.-k. kerk in Vogelenzang liggen nog ettelij ke hectaren grond, die door de gemeen te zijn aangekocht voor woningbouw. Er zal al naar behoefte van worden ge bruik gemaakt. In Vogelenzang kan nauwelijks nog van woningnood gespro ken worden. Enkele huizen wachten slechts op afbraak. In Aerdenhout ligt bij de Klaphek laan nog een terrein, dat geschikt is voor ongeveer 15 woningen. Tenslotte biedt de grond aan de Noordlaan bij Santpoort plaats voor totaal 45 huizen. De mogelijkheden geven derhalve geen reden tot ongerustheid. Het enige plan, dat op het ogenblik tde vr'J sector op stapel staat, is een flatgebouw van drie woonlagen met te zamen ongeveer 20 woningen aan de Kleverlaan tegenover de melkinrichting van de firma Houtgraaf. De provincie heeft verboden huizen te bouwen op de ongeveer 300 woningen gebouwd, waardoor de toestand snel verbeterde. Toen de situa tie wat overzichtelijker werd, besloot het gemeentebestuur een urgentiepro gramma op te stellen voor de bouw van 170 woningen. Dat gebeurde in ja nuari 1953. Einde 1956 zal dit program ma hopelijk verwezenlijkt zijn. Van de 170 woningen zijn er op het ogenblik 88 gereed. Nog altijd worden er in Bloemendaal vrij veel huizen verkocht. Het vorig jaar verwisselden 95 leegkomende woonhuizen van eigenaar, die een ge middelde prijs van 36.000 opbrach ten. 50 pet. der kopers was afkomstig uit de eigen gemeente, de overigen kon den doorgaans met aanbieding van een woning elders als ruilobject, een woon vergunning krijgen. Uit de bovenstaande gegevens bljjkt wel, dat Bloemendaal op hef gebied van de woningbouw allerminst achterop raakt. Alle mogelijkhede nworden be nut, moeilijkheden stuk voor stuk uit de weg geruimd en de enige wens, die men nog kan uiten, is, dat de ver schillende woningbouwverenigingen in Bloemendaal zo rechtvaardig mogelijk delen in het nog te bouwen woningcon tingent. In een gevoelige toespraak, recht uit het hart en gebaseerd op de persoonlij ke omgang, herdacht Kees Verwey gis teravond de in dit jaar overleden schil der F. H. Abbing, zulks als inleiding op de tentoonstelling van nagelaten wer ken van deze schilder in het Huis Van Looy. De vriendschap onder kunstenaars, aldus Verwey, waarover ik de laatste tijd veel heb nagedacht is zeer ingrij pend en daardoor ook zeer moeilijk om dat iedere kunstenaar een muur, een wering om zich heeft opgetrokken, die bjj ieder contact voelbaar is en waarop ieder initiatief eerst stuit. In het ver band van de Hollandse Aquarellisten- kring, waar ik Abbing heb leren kennen is deze moeilijkheid meermalen naar voren gekomen. Eens heeft hij mij op een onverwacht moment gezegd: Ik kom jou opzoeken en hij heeft woord gehouden. Het merk waardige in zijn houding is, dat hij als een lenige jonge hond uit zijn eigen ves ting wist te springen. Abbing had de vriiheid zeer lief en wilde al'- s wat hem knelde verbreken. Ook in zijn werk is dit duidelijk waarneembaar. In de in richting van de expositie hebben wij de verspringingen van monumentale en vrije kunst bewust gedemonstreerd. Het is niet toevallig dat hij juist in de aquarel zijn vrijheid heeft uitgevierd. Zijn laatste, onvoltooid gebleven, werk is wel de apotheose van zijn geaardheid, de synthese van vrijheid en gebonden heid. Het is het mozaïek-ontwerp voor de Amsterdamse Bank waaraan ik hem in zijn ziekte met opmerkelijke kracht en frisheid heb zien werken. Het heeft de atmosferische openheid van zijn landschappen, we hebben Jan Groenen- stein bereid gevonden het ontwerp uit te voeren. We mogen Fik Abbing de kroon die hem toekomt niet onthouden. Hij be hoorde tot de elite der Nederlandse schilders. „Mevrouw Abbing, het was ons een voorrecht deze expositie te mogen inrichten zoals het ons een voor recht was met Fik te hebben mogen verkeren. Aldus besloot Verwey zijn spontane toespraak, waarbij naast de weduwe en de kinderen van Abbing een grote schare vrienden en de Haar lemse kunstenaars en kunstvrienden een aandachtig gehoor vormden. Tevoren had de schilder Sjoilema de gemeente Haarlem bedankt voor de ge boden gelegenheid. Frans Pielage, algemeen bekend en geacht kerkmusicus, wordt 21 no vember a.s. 70 jaar. Niemand uit de kerkmuziekwereld zal het bevreem den, dat het kerkkoor „Benedicamus Domino" van de Sint Antonius-kerk, waaraan hij tot 1 september j.l. was verbonden, te samen met een groep zangers, die bij rouw- en trouwdiensten op zijn verzoek haar medewerking ver leende, en met collega's-leden van de r.-k. Organisten en Directeuren Vereni ging deze gelegenheid aangrijpen om Frans Pielage met zijn 70-ste verjaar dag geluk te wensen en hem alsnog te huldigen voor zijn langdurige en nauw gezette werkzaamheid als kerkmusicus. De jubilaris heeft namelijk geduren de 50 jaren zijn krachten gegeven aan het koor van de „Paterskerk". Eerst als „waarnemer" tijdens het organist schap van Philip Loots, na het overlij den van deze eminente en begaafde organist-componist als assistent-orga nist en kort na het aftreden van de heer P. van Kessel als directeur-organist. Na het bereiken van de 65-jarige, of wel pensioengerechtigde, leeftijd bleef Frans Pielage op verzoek de gezongen diensten inclusief de rouw- en trouw diensten op de werkdagen verzorgen. Een werkzaamheid, die wat de bezet ting van het koor betreft, bijzondere eisen stelt. Vijftig jaren als kerkmusicus werk zaam te zijn geweest, wil zeggen: de beide, de z.g. oude en nieuwe richting in de kerkmuziek met de daar tussen gelegen overgang en de later ontsta ne, onderling verschillende stromin gen te hebben medegemaakt en met tact de gerezen moeilijkheden te heb ben omzeild. Frans Pielage, die in zijn jeugd nog enige tijd muziekles van Philip Loots had genoten, heeft in die Loots-tijd veel ondervinding opgedaan. Dit bleek dui delijk na die tijd uit zijn orgelspelen en na het aanvaarden van het directeur schap uit zijn leiding. Hij verzorgde de Gregoriaanse zang en de meerstemmi ge muziek op voortreffelijke, echt-ker- kelijke, wijze. Meermalen werd een mis van Loots, o.a. de grootse St. Francis- cus-mis door de K.R.O. uitgezonden. Daarnevens schonk Pielage aandacht aan werken van componisten uit de jon gere generatie. Hij plaatste, om slechts enkele werken te noemen, Jan Nie- land's Missa Festiva, Missa Solemnis en Te Deum laudamus op het repertoi re. De uitvoeringen van deze werken, menigmaal met de componist aan het orgel, werden algemeen hoog geprezen. Stelde Pielage zich altijd disponibel om bij ziekte en andere eventualiteiten voor collega's in te vallen, daarenboven neemt hij thans op verzoek al enige tijd, bij gebrek aan voldoende jonge, er varen krachten, de voornaamste dien sten in de H. Martinus-kerk te Hillegom waar. Men ziet, van rust nemen is geen sprake. De ingewijden zullen zich hier over niet verbazen, gezien Pielage's grote vitaliteit en werklust, bovenal zijn liefde voor de kerkmuziek. Wij hebben ons bepaald tot Piela ge's werk op kerkmuzikaal terrein. Wellicht zouden andere personen de loftrompet willen steken over zijn werkzaamheid op dat van de politiek. Weer anderen zouden wellicht willen spreken over zijn optreden in een ge waad, gelijkend op dat van een bis schop vooral op dat van de bis schop van Mira. Op dinsdag a.s. op de feestdag van de H. Cecilia, patrones van kerkmusici en koorzangers, zal te 9.30 uur in de St. Antoniuskerk tot intentie van de jubila ris een plechtige H. Mis worden opgedra gen. Na de Mis wordt in de pastorie ge legenheid gegeven de jubilaris te com plimenteren. Zoals u zult bemerken heeft deze plechtigheid plaats één dag na de verjaardag. Frans Pielage is name lijk op 21 november afwezig! O. K. in Blopmoüj schat aan natuurschoon maakte hT t? Deze laatste factor Dienst biiznna r0vin(Liale plan°logische goedkeurt r ®chr.lel waar het de houw het„!n.f terreinen voor woning net veranHo Zoal® gezegd is dit nu aan directeur- 5' wethouder en de Vestineshuran 1 Bloeme"daalse Huis zien hein uda heer N. Kraetzer, tischo toekor"st vol optimis- kenen erTrTw^" teSemoet. Zij re- Rfsluiten w 'iaar 55 te kunnen en met een totaal aantal van 320 Wanneer de raad van Heemstede met het voorstel van B. en W. akkoord kan saan zal binnenkort tot onderhandse aanbesteding van de 114 woningen ten oosten van de Glipperweg in het zo genaamde uitbreidingsplan De Glip worden overgegaan. Zoals wp reeds eerder bericht hebben ziet de wethou der van Openbare Werken en Volks huisvesting slechts in een onderhand se aanbesteding de mogelijkheid om op korte termijn met de bouw van de be trokken woningen te beginnen. Het is namelijk de bedoeling, dat in begin 1957 de eerste woningen betrokken kun nen worden. De r.-k. Judo vereniging Ee-ka-ju (eerste katholieke judovereniging) viert op 20 november haar twee-jarig bestaan met een demonstratie-middag. Deze uit voering, die wordt gehouden voor de ouders van de meer dan 50 leden der vereniging, vindt plaats in de gymnas tiekzaal van de St. Petrus Canisius- school, Timorstraat 17 te Haarlem. Advertentie oensdag was het groot feest ter redactie. Niet vanwege de komst van Sint Nico- laas alleen, maar evenzeer vanwe ge de Haarlemse gemeentebegro ting, die met twee lijvige-in oranje omslagen gehulde boekdelen 'ons werd bezorgd. Ik kan moeilijk ver band leggen tussen de .begroting en Sinterklaas, tenzij dat van het gebruikelijk tekort, dat beide ver gezeld. Maar daar blijft het ook bij want de pepernoten van de Sint kunnen toch moeilijk vergeleken worden met de gepeperde noten, die maar al te vaak uit de begro ting vallen. Nu ben ik een gelukkig man; ik heb vrijwel niets te maken met de indrukwekkende cijfers, die keu rig in slagorde staan opgesteld in ie grote boeken. Ak kijk hoogstens even na, of die bepaalde referen daris nog steeds op hetzelfde sa laris staatof de een of andere directeur van een gemeentelijke dienst al aan zijn maximum is. Voor het overige gun ik graag onze expert de begrotingskluif en wacht ik rustig het resultaat af van zijn smaak, die in de kranten kolommen geïllustreerd wordt. Dat is woensdag dan gebeurd en met vette, van drukinkt druipende koppen heeft hij u en mij duidelijk gemaakt, dat wij in Haarlem bij na een tekort hebben van twee mil joen gulden. Ik weet niet, hoe het u vergaan is, maar ik ben door dat kapitale tekort helemaal niet geschokt ge worden; ik heb heel rustig gesla pen en d£ andere dag ben ik zon der stoornissen aan het werk ge gaan. Niemand schijnt zich ongerust te maken, zelfs de ethouder van financiën niet, die deze week na al dat gecijfer maar eens vrij-af heeft genomen. En er is ook nie mand, die met het voorstel komt: „Laten we in Haarlem per ziel nu twaalf gulden schokken, dan zijn we uit de narigheid". Waarom doen we het (gelukkig) niet? Omdat niemand enige na righeid in dat tekort ziet. Wij leven in een welvarende stad de Sint heeft dat woensdag nog getuigd - en wie wel vaart bij een tekort is een gelukkig mens. Daar houden wij het op en van de twaalf gulden, die wij ieder, door niet bij tepassen, nu verdiend hebben, kan wellicht een deel voor de stille ar men afgezonderd worden. Want die mensen moeten van een eeuwig durend tekort leven. En geloof me dat is bepaald begrotelijk. ildebrand is mij deze weel meer dan eens tot gezel schap geweest. De zwoegen de banketbakkers achter (of voor) hun wens deden mij aan het kos telijke Verguld-partijtje denken en een wandeling in Den Hout heeft mij Robertus Nurks in her innering gebracht. Ik was blij hem niet te ontmoeten en ik heb geno ten van het prachtige najaar, dat voor mij nergens mooier dan in Den Hout zich ontplooit. Een dro merige zon kleurt het leven tot een gelukkige mystiek en de mu- ziek van een herfstwind heeft ver rassende akkoorden. Ik heb er rustig gewandeld, ik heb dien onvergankelijke sfeer ge proefd, waarin Hildebrand, zelfs in het bijzijn van zijn nurkse neef, de natuurlijke vreugde vindt van zijn wondere stad en lange tijd heb ik staan kijken in de doorkijk naar de Kleine Hout, waar ooit het monument van de Camera-fi guren zou moeten worden opge richt. Ooit is daartoe ook beslist, toen er alleen maar Haarlemmers in Haarlem woonden; in het begin 'er dertiger jaren, toen de stad niet welvarend heette. Intussen is het monument een plaag geworden, die wij 'och met plezier over ons afbidden. Maar dat gebed wordt zelfs niet verhoord. Als ik het ngzamerhand goed ga begrijpen, komt het monument nimmer in Den Hout, nu B. en W. de reeds lang gekozen plek hebben afgewezen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat Hildebrand de algemene opi nie tegen zich gaat krijgen en dat Haarlem een kleine Argentinië zal worden, waarin Hildebrand en zijn Camera-paladijnen de rug wordt toegekeerd met het gevolg, dat - evenals die Italiaanse beeldhouwer met zijn Eva Perón-monument - orof. Bronner met zijn monument blijft zitten. Misschien ben ik toch nog te wei nig Haarlemmer om die jarenlan ge marteling te begrijpen. Ik vind het in ieder geval een .trieste af faire, die niet te lang meer mag duren. Kom, gemeenteraad van Haar lem, leg die honderdduizend gul den voor de plaatsing van het mo nument nu maar op tafel en houd u bij uw woord van 1933. Is één ton nu wer kelijk zo monumen taal voor een wel varende stad? Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 hem te verzoeken het monument van prof. Jan Bronner, het z.g. „Hilde brandt-monument" alstoch op de be stemde plaats in de Haarlemmerhout te doen plaatsen, om daarna een mop klei, waarin enkele misvormingen wa ren aangebracht, op een piëdestal te onthullen, als symbool van de toekom stige onthulling van het levenswerk van de oud-hoogleraar in de beeld houwkunst. Burgervader Cremers mo ge dan een reünist zijn van genoemd dis puut, maar dat neemt niet weg, dat de zaak wel al te bar wordt. Wanneer men flauwe grappen moet gaan uitha len om een met de grootste zorg en nauwgezetheid uitgevoerd beeldhouw werk in de belangstelling te brengen, dan blijkt dat het gehele college van hooggeachte bestuurderen van de stad Haarlem, dit monument niet waardig is. Wij doen daarom het volgende voor stel aan gemeenteraad en college van B. en W. te Amsterdam: Offreer het Oosterpark in de hoofdstad voor plaat sing van het monument aan het eer biedwaardige Hi'ldebrandt-comité en verander de naam van het park In Ni- colaas Beets-park. Hildebrandt moge geen Amsterdamse figuur zijn en Nicolaas Beets moge voor zover ons bekend is rooit in Amsterdam gewoond hebben, maar prof. Jan Bron ner heeft dat zeker. De plaatsing in het Oosterpark zou dan ook op de eerste plaats een hommage aan Bronner zijn, een eerbetoon aan de man, die dertig jaar de leider was van de beeldhouw- afdeling der Rijksakademie en grote betekenis heeft gehad in de recente ontwikkeling der beeldhouwkunst in Nederland. Uit het artikel nemen wij nog het volgende over: De huidige toestand is de beeld houwkunst, maar vooral Bronner onwaardig. Zelden heeft een monu ment zo het uitgesproken karakter van een beeldhouwer tot expressie gebracht als juist dit. Men kan daar om meer spreken van het Bronner- monument, dan van het Hildebrandt- monument. Bij de laatste expositie op Sonsbeek, waar het gehele monument stond opgesteld, verzuchtte Bronner nog: „Het staat hier mooi, ze moesten het er maar laten, dan waren we eindelijk van alle geharrewar af". Betreedt men het Oosterpark vanaf de Linnaeusstraat, dan ziet men achter de grote vijver, waar zwanen statig ronddrijven en meeuwen klapwiekend opvliegen, een groot grasgazon liggen, dat een weinig glooiend oploopt. Het is omzoomd door wilgen en hoge beu ken. Welnu een mooiere plek voor een monument als dit is bijna niet denk baar. De sfeer van deze plaats is uniek en voor beschadigingen van de beelden groep behoeft men er niet te vrezen. Waar men in Haarlem schoorvoetend, saboterend en zwartkijkerig de schone Hout voor Bronners werk tracht te vrijwaren, zou hier het beeldhouwwerk juichend worden binnengehaald. Wij hopen, dat de magistraten van Amsterdam in bovenstaande regelen aanleiding vinden, om in onderhan deling met het, Hildebrandt-comité te treden. Of moet de beeldhouw er 3ronner eerst gestorven zijn vóór men hem eer wenst te bewijzen? Of moet hij nog ernstiger belachelijk ge maakt worden door studenten in zwarte frakken en moppen klei, of moeten de leerlingen van Bronner (er zijn vele respectabele beeldhou wers van middelbare leeftijd onder) met spandoeken gaan optrekken? „De Tijd" eindigt het artikel met een beschouwing over „Nurks", de meest onaangename Amsterdammer en „Een onaangenaam mens in de Haarlemmer Hout" en besluit: Zo zullen dan hopelijk de Haarlem mers in de toekomst met de eerste trein naar Amsterdam kunnen komen op zondag en met de laatste terug gaan, om te wandelen in het Nicolaas Beets- park, om het monument te bezien, dat door eigen kortzichtigheid ontging aan de Hout. Zij zullen niet zijn met slik natte fijngekrulde bakkebaarden, maar zij zullen een krans kunnen leggen bij Nurks, die volmaakt onaangename Amï sterdammer. M. n „Een wilde vogel", gisterenavond door de Toneelgroep „Theater" in de Stadsschouwburg te Haarlem gespeeld, tekent Jean Anouilh schril en onbarmhartig de haat, welke de armoe de aan de mens meegeeft. Niet zozeer de haat tegen het zorgloze en strijdloze leventje van de rijke, maar de haat vooral tegen de modder, de gemeen heid en de weerzinwekkende vuiligheid, waarin de mens door de armoede ge bracht kan worden. Bij gevoelige na turen, die niet kunnen vergeten dat de armoede het lichaam onder de luizen brengt en de ziel tot ontstellend mo reel verval, verscherpt de haat tot voor het leven en het geluk aan de zijde van iemand, die de verstikkende in vloed van de armoede niet heeft ge kend. Thérèse, de wilde vogel, wil en durft dan ook niet de liefde accepteren van de rijke jongeman, die nooit strijd heeft gekend en het geluk altijd zonder banale bijsmaak heeft geproefd en het tekent de prestatie van de jonge Mia Goossen, dat zij ons haar houding tegenover de jongeman, de motieven van haar vlucht heeft duidelijk ge maakt. De kwellende herinneringen aan haar jeugd, haar walging tegen haar omgeving, zelfs tegen het gedrag van haar ouders, kon zij niet in alle schrijnende hevigheid op ons over brengen; haar spel, gekenmerkt door studieuze toewijding, met bewogen soms felle accenten, gaf ons echter een indruk van Anouilh's leidende gedachte en dat is voor de jeugdige toneelspeel ster een opmerkelijk resultaat. Er waren verschillende, in details zuiver afgewerkte rollen, die een pak kende schakering gaven aan de ontstel lende miskenning van menselijke eigen waarde, waartoe de armoede en de maatschappelijke mislukking voeren kan. Geen verheffende karakters, in hun bereidheid om alles te offeren aan de kans op een goed leventje in scherpe banaliteit getekend door Fientje Berg- hegge, Diny Sprock, Ad. Noyons als de geslagen, mislukte pianist en vooral door Hans Tiemeyer als de vader, tege lijk verfoeilijk en belachelijk, die pre cies alle gevoel van eigenwaarde heeft verloren. Frans v. d. Lingen was voor al de superieure figuur, de rijke gast heer, maar in het tweede bedrijf voor al boeide hij door zijn hulpeloos gebrek aan begrip, waarom zijn rijkdom tus sen he^ geluk van hem en Thérèse moest staan, In het eerste bedrijf waarin de regie van Elise Hoomans goed de sfeer had getroffen, liep Jan Verhoeven vakkundig als kellner heen en weer; Hetty Beck aanvaardde men natuurlijk weer zonder meer door de trefzekere gemakkelijkheid van op. den; Jacq. Snoek maakte iets zee goeds en treffends van de moeilijke ro van Hartman, de begrijpende geest, die- even een suggestie geeft van zijn eigen hunkering naar geluk. Jean Anouilh, cynisch en onbarmhar tig duidelijk als steeds, heeft in „Een wdde vogel" meer gepraat nodig ge had dan in zijn ander werk, vooral in het tweede bedrijf, waar hij de goed kope tegenstellingen te lang uitspint. Maar ook gelijk steeds voelt men in het stuk de deernis over verbijsterend ver val over de onmacht van de mens om mislukking, jeugd en omstandigheden te overwinnen en zich dankbaar open te stellen voor waarachtig, simpel ge luk. In zijn meedogenloze scherpte is het moreel en maatschappelijk verval toch deerniswekkend; 't bovenstaande maakt echter duidelijk genoeg, dat er onder scheidingsvermogen nodig is om de grond voor deze deernis te ontdekken. Een onderscheidingsvermogen, dat dé jeugd mist. Advertentie De nieuwe PASTOE meubelcatalogus is uit! Na overschrijving van f 2.- op giro 51638 en bij vermelding van letter x op het girostrookje, sturen wij U gaarne deze geheel nieuwe Pastoe catalogus, welke o.m. een volledige beschrijving geeft van de volkomen nieuwe samenvoegbare meubelen. U.M.S. Rotsoord 1 Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3