Uit de Bolleestreek Overeenkomst met Haarlem moet worden beëindigd „Touring Zandvoort" wil|DIT IS NU ONS ALLER HERT van Zandvoort geen Duitse badplaats maken Opvoering van produktiviteit in de volkswoningbouw B De maandagse beurs in Krelagehuis N Visserijen Uit de Rijnstreek Propaganda richt zich naar alle landen van Europa Foreholte voor zware opgave tegen Rijp wetering Goede winst kans voor Altior Traditionele standaardw naast systeembouw is noodzaak Concreet voorstel Deskundigen gehoord Het voorstel getoetst DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 HILLEGOM Tentoonstelling in St.-Martinusparochie Kaartleesrit „Bloem bollenstreek" BENNEBROEK Th. Willemse, voorzitter Van r.-k. toneelvereniging „Bennebroek" Volgend jaar herdenking 10-jarig bestaan K.V.P. TER AAR Veiling ROELOFA RENDS VEEN Veiling ALPHEN a. d. RIJN KA.B. DE KWAKEL He Taveniu_K D O 2—1 Burgerlijke Stand Vergadering R.K. E.HJB.O. DE ZILK Wielrijdster aangereden WARMOND Tafeltennis Raadsvergadering VIJFHUIZEN Benoeming De Colomibier S.P.M. 196 in IJmuiden HA A RLEMMERLIEDE Regeling siekenvervoer Zandvoort ligt dicht bij Duitsland PROGRAMMA LEIDSiE VOETBALBOND Burgerlijke Sitand Haarlem B ad gast en kaarten voor 1956 Goede demonstratie Ee-ka-ju Zomaar, zonder veel spektakel, hield de groep van katholieke verkenners in de St.-Martinusparochie een tentoonstel ling van^ietgeen er tijdens de vrije uren Wordt getimmerd, gemetseld en geschil derd. Deze groep jongeren, verkenners en voortrekkers hebben hun hoofdkwartier zodanig ingericht en opgesierd, dat het er prettig was te verblijven. Bij de af deling verkenners werd uitdrukking ge geven van hetgeen de verkenners het toeest eigen is, namelijk alles wat er in en om het kamp gebeurt. Zij had den alles zelf gemaakt en zelf opge steld. Een prachtig kampaltaar, een af beelding van een echt kamp en wat er bij hoort was in hun kwartier te vinden. Daarbij werd door het getoonde werk en vooral door de mooie foto's en af beeldingen een antwoord gegeven op de san hen gestelde vraag: „Hoe zie je de Priester?" Bij de voortrekkers stond het vertoon de misschien nog op een hoger plan. Het door deze groep gekozen devies luidde: .Dienen". „Vooral God dienen in en door je werk". Zo waren hier al le ambachten vertegenwoordigd: hout bewerking, leerbewerking, typografie, toetaalbewerking, het schildersvak, enz. De voortrekkers zochten ook contact toet verschillende Hillegomse missiona rissen met de bedoeling hun werk in dienst te stellen van de missionaris. Zij zijn er vast van overtuigd dat het Van groot belang is voor de gemeen schap dat er mensen zijn die door hun goede voorbeeld iets kunnen bijdragen tot herkerstening van de wereld. Het was de gehele zondagmiddag een overstelpende belangstelling in 't hoofd kwartier en dat hadden de jonge man hen dan ook ten volle verdiend. De aal- tooezenier, kapelaan Dürr, was deze toiddag eveneens aanwezig. Zondag 27 november zal de motor club „Bloembollenstreek" te Hillegom een kaartleesrit organiseren voor auto's en motoren. De rit is 70 km. lang en er Wordt gestart vanaf het clubhuis „Tur kenburg", Stationsweg 232, om één uur. Maandagavond kwam de r.-k. Toneel vereniging „Bennebroek" in het r.-k. Verenigingsgebouw in vergadering bij een ter behandeling van een zeer be langrijke agenda. Na de gebruikelijke in café „Het lage land" te Oud Ade ^arvergaderir^;'n^ KVP v5;,LBach8 beeft aan de hand van net wei «program 1956 de principiële lijn van de KVP-poijtiek behandeld. De vergadering heeft een twaalftal kandidaten voorgedragen voor het lid maatschap der Tweede Kamer. Bestuiir en leden beleefden een zeer geanimeerde avond. TER aar, 21 nov. Tomaten Export A 0.68—1.17, idem B 0.75—0.92, idem C 0.47— 0.61, tomaten A 0.200.59, idem B 0.20 9-54, idem C 0.200.43, idem CC 0.200.21, idem bonken 0.20—0.23, andijvie 0.170.22, idem B 0.06—0.12, spruiten B 0.16—0.21, wit te kool 0.03, groene kool 0.07—0.10, rocfe kool Q-05, sav. kool 0.07, waspeen 0.080.10, spi nazie 0.25—0.27, witlof 1 0.58—0.65, idem 2 0.380.45, idem stek 0.22, aardappelen 0.07, kroten 0.07, uien 0.190.21, alles per kg. bloemkool 0.15 per stuk, boerenkool 0.60 °-70 per kist, bospeen 0.13—0.14, radijs 0.02 ®Ues per bos. Bloemen: Freesia's I 2.30-3.75, idem II "60-2.65; cyclamen-bloemen 0.75-1.45, southdown pink 0.42-0.56, mdianapolis "47-0.52, trosrayonanten 0.27-0.64, gol den seal 0.34-0.56, chocod 0.41-0.62, al- Hetton 0.32-0.56, millersdale 0.25-0.51, Perfection 32-57, champion 31-61. cyclo pia 19-36, Kaufmann 32-54, francasse 57. "3, sultane 29-54, little America 29-56, cranfordai 37-63, Exmouth pink 80-84, bijlandel 62-65 per bos; southdown Pink 12-16, indianapolis 13-21, Long Is land 15-18. Mary Mayford 17-21, Am. aanwinst 17-18, nerine crispa 11-20, Am. hpjers 20-34 p. stuk. - Groente: aardbeien I 70-1,60, idem II ,1 ct. per 2 ons-doosje, tomaten A 82- H", idem B 71-94, idem C 61-89, idem2 20-22, idem bonken 24-39, idem af- ijkend 20-49, andijvie 6-19, kropsla 3- •60, glassla I 7.40-9.20, glassla II 3.80 ^6.70, uien 12-17, spruiten 29 per 100 I Het winterprogramma van de K.AB.. zondagavond ingezet met de eerste „ari twee toneelavonden, welke ver- ^!gd worden door de toneelvereniging '.Kunst na arbeid", een onderafdeling J? de pi. K.A.B. opgevoerd werd het toneelstuk „In- vlanenbioed" van Bill Conmalty, een spei ui 7 taferelen. zitt6 avor|d werd ingeleid door de voor een de heer A- F- Buyssenaars met Wat P,roPagandistisch woord voor alles Een Ce K.A.B. en haar onderafdelin- lanE etreft. Hij belichtte ook het be- Eeziri Ian de Parochiële instelling van toidim? pen en Kezinszorg en de op 's van meisjes daartoe. taak opBeflfta^ krees zondag de zware atdelinp i d om de koploper in deze te gaan bét TAVENU op eigen bodem hun best jamPen- Hoe onze jongens ook slaagd hp eden' ZÜ zijn er niet in ge baar huis ?ozeer begeerde puntjes mee eerste wLlf nemen, waardoor zij hun ren vP„ rl)d van dit seizoen verlo- de 'leidj° rust nam TAVENU met 1-0 tweede rif„i6n na r.ust volgde nog een verkleinde r?UIr^' Vi'if minuten voor tijd bleef Kaal tot 2-1, waarbij het wi^met s6?1?1 trok naar b°K III en speeldon H ^innen* De A junioren De B h,? gelljk tegen RKAVIC. toet 3 Q verloren uit van TOB opening door de waarnemende voorzit ter, de heer A. v. d. Meij werd aller eerst overgegaan tot de benoeming van een nieuwe voorzitter als opvolger van de heer J. v. Egmond die vele jaren de voorzittershamer heeft gehanteerd doch in verband met zijn leeftijd heeft gemeend, het hanteren van dit instru ment aan een jongere kracht te moeten toevertrouwen. Met een zeer grote meer derheid werd de kandidaat voor deze functie, de heer Th. Willemse als voor zitter gekozen. De gekozene bracht hulde aan het uitstekende werk door zijn voorganger verricht en beloofde dat hij alles zou doen om de vereniging tot grote bloei te brengen. Daartoe deed hij een beroep op alle leden, met hem mee te werken en hem vooral terwille te zijn. omdat in de eerste tijd zijn taak zou bestaan uit te kijken en luisteren ten einde een inzicht te krijgen in wat er gebeuren moet om de belangen van de vereniging zoveel mogelijk te dienen. Grote aandacht werd daarna geschon ken aan de viering van het tienjarig be staan, waartoe verschillende plannen op tafel kwamen. Een voorstel om een zus tervereniging uit te nodigen, deze avond te komen opluisteren, kon niet voldoen de steun krijgen in verband met de on vermijdelijke hoge kosten, daaraan ver bonden. Daarom zal de vereniging zelf met een zeer bijzonder toneelspel voor de dag komen, teneinde alle trouwe bezoekers van de uitvoeringen in de feestvreugde te laten delen. Deze uit voering zal op de tweede zondag na pasen 1956 worden gegeven. Daarnaast kwamen nog verschillende plannen ter tafel waarover nog wei een en ander in de loop van deze periode geschreven zal worden. Na afloop van de vergadering bleef men nog een poosje gezellig en in de beste stemming bijeen. OVERLEDEN: M. C. Zipp-Ingenhoest. 69 j.; A. M. Bakker, m. 67 j. De afdeling Vogelenzang van de r.-k. E.H.B.O. „St. Camillus kwam maandag avond onder voorzitterschap van de heer C. v. Saase in het r.-k. Verenigings gebouw in een buitengewone vergade ring bijeen. Er was voor deze bijeenkomst een grote belangstelling want zeker twee derde van het aantal leden toonde door hun aanwezigheid hoezeer het wel en wee van de vereniging hen ter harte gaat. Zij konden zich dan ook met de uiteenzetting over de gang van zaken zoals die door de heer Van Saase werd gegeven, volkomen verenigen. Besloten werd, omstreeks half janua ri 1956 de uitreiking van de diploma's op feestelijke wijze te doen geschieden, waartoe verschillende dames en heren hun medewerking zullen verlenen. Enige ronden kien horen er natuurlijk ook bij en zo belooft deze feestavond weer heel wat. Vastgesteld werd. dat op maandag 28 november des avonds te 8 uur in het r.-k. Verenigingsgebouw de oefenavon den wederom zullen beginnen. Het be stuur rekent er op, dat een zo groot mo gelijk aantal leden deze avonden zal bijwonen. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur heeft in De Zilk een aanrijding tussen een auto en een wielrijder plaats gehad, die gelukkig nogal goed is afgelopen. De 22-jarige mej. v. d. St. kwam per fiets uit de richting Haarlem langs de Zilker- duinweg, juist op het moment dat een bus van de N.Z.H. uit de richting Noord- wijk naderde en haar een luxe auto ach terop kwam. De drie voertuigen, bus, fiets en auto passeerden elkaar op het zelfde moment, doch dit had tot gevolg dat de achteropkomende auto de wiel- rijdster aanreed. Hierdoor werd niet al leen schade toegebracht aan het rijwiel, doch mej. v. d. St. liep ook verwondin gen op aan benen en armen. Dit liet zich in het begin niet zo ernstig aanzien, doch later verergerde de pijn, zodat dok tershulp moest worden ingeroepen. De aanrijdende auto, die kennelijk de schuld van het ongeval droeg, reed door zonder zich verder om het slachtoffer te be kommeren. De politie is in de zaak ge moeid, doch daar het nummer van de auto niet kon worden genoteerd, zal het moeilijk zijn de schuldige op te sporen. Wei kon nog worden geconstateerd dat het een kleine, „aftandse" D.K.W. was. Mej. v. d. St. moet op doktersadvies enige tijd het bed houden. De R.-K. Tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit" boekte de navolgende uitslagen: Het 2e damesteam zette zijn ongesla gen zegetocht voort met een verdiende 10T"° zese op de dames van TOV. Ook het le herenteam behaalde een overwinning op de heren van DWL 1 uit Den Haag. Het 3e herenteam moest de punten afstaan aan Dolfijn 4: 19. De belangrijke wedstrijd Steeds Vooruit" 2 Dolfijn 2 is niet de' strijd geworden, welke verwacht werd Ook Dolfijn 2 was de meerdere van Steeds Vooruit". Uitslag 2—8. De junioren speelden hun eerste com petitiewedstrijden in dit seizoen en wel tegen Docos en „Pit" '54. Docos won met 10—0 en Pit '54 met 4—6. Op 29 november zal er wederom een vergadering van de raad der ge meente Warmond worden gehouden. In deze vergadering zal ter bespreking worden gebracht de verbouwing van het gemeentehuis. Onze vroegere plaatsgenoot drs. J. J. A. Schrijen leraar in de klassieke taal en letterkunde aan het Triniteitslyceum te Haarlem en het St.-Janscollege te 's-Gravenhage, is met ingang van 1 ja nuari 1956 in gelijke betrekking be noemd aan het R.-K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem. De voor rekening van de heer D. Gouda bij de firma Boot in Alphen aan den Rijn gebouwde trawler, die inmid dels reeds verkocht is aan het Franse gouvernement, is maandagmiddag half vier in IJmuiden binnen gelopen. De Colombier S.P.M. 196 kwam onder Hol landse vlag de Vissershaven binnen, onder commando van schipper Cor Bal, die al meer dergelijke maidentrips ver zorgd heeft. Het schip zou eigenlijk de vorige week reeds in IJmuiden binnengelopen zijn, doch op de Nieuwe Waterweg kreeg het een aanvaring. On de werf De Jong in Vlaardmgen zijn enige huidplaten vernieuwd. Het is nog niet bekend, wan neer de overdracht en de overtocht zul len plaats vinden. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen voor om ingaande 1 januari 1956 de voorlopige overeen komst met (1e gemeente Haarlem inzake het vervoer van zieken uit de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude en van slachtoffers van verkeersongeval len naar ziekenhuizen te beëindigen. De raad besloot op 2 juli 1954 in prin cipe deze overeenkomst aan te gaan. In afwachting van een definitieve rege ling werd het gemeentebestuur van Haarlem verzocht het vervoer van zie ken en gewonden te doen verzorgen te gen de geldende tariefprijs. Eind 1954 bleek, dat de totstandkoming van deze definitieve regeling voorlopig niet kon worden verwacht omdat er een groot verschil bestond tussen de tarieven van Haarlem en de tarieven die het Centraal Ziekenfonds voor Haarlemmerliede met diverse particuliere vervoerders heeft overeengekomen. Dit ziekenfonds ver brak in februari 1955 de betrekkingen met de vervoersdienst van de gemeen te Haarlem. Enkele plaatselijke doktoren hebben niet aan het verzoek voldaan om het vervoer van zieken en gewonden te melden aan particuliere vervoerders, aangesloten bij het Centraal Ziekenfonds Haarlemmermeer. Ook na maart is nog in enkele gevallen de G.G. en G.D. van Haarlem op getreden. Uit een intus sen ontvangen deklaratie van de ge meente Haarlem wegens kosten van ver voer gedurende 1954 is gebleken dat het Centraal Ziekenfonds aan de gemeente Haarlem de door Haarlem berekende tariefprijs voor particulier vervoer heeft betaald minus 10 procent. Dit be drag ligt aanmerkelijk hoger dan het tarief van het Centraal Ziekenfonds. Het fonds is voorlopig niet bereid ook het tarief over 1955 voor zijn rekening te nemen, zodat de daardoor hogere onge dekte kosten aan de gemeente in re kening zullen worden gebracht. Op de ze wijze kan niet worden doorgegaan. B. en W. zijn van mening dat geen ga rantie kan worden aanvaard voor het hogere ongedekte deel van de nettokos- ten, veroorzaakt door het uittreden van het Centraal Ziekenfonds uit het Me disch Centraal Bureau te Haarlem. Bo vendien blijken de kosten van vervoer van verzekerden en van voor eigen re kening vervoerde personen zoveel ho ger te zijn dan werd verwacht dat de vraag rijst of het wel verantwoord is de niet gedekte kosten van gemeentewege te garanderen. Wanneer de voorlopige overeenkomst met Haarlem beëindigd wordt kan het vervoer van ziekenfondsverzekerden worden verzorgd door de vervoersdienst waarmee het Centraal Ziekenfonds een regeling heeft getroffen. Ook het vervoer van patiënten voor eigen rekening zal dan wederom door de particuliere dienst worden behartigd. Bij ernstige ongeval len, waarbij een groter aantal slacht offers betrokken is kan steeds een be roep worden gedaan op de aangrenzen de gemeenten. De propaganda van de stichting land gericht houdt. Van Zandvoort wii „Touring Zandvoort" heeft bjj de be- men dan ook geen Duitse badplaats, handeling van de begroting in de Zand- j maar een internationale badplaats ma- voortse raad in het middelpunt der be langstelling gestaan. „Touring Zand voort" heeft nogal wat critiek te incas seren gekregen over haar buitenlandse Ëropaganda, die men te eenzijdig op luitsland georiënteerd achtte. De reis van het „Touring"-bestuur naar de Duitse kuurbadplaatsen was aan deze critiek niet vreemd. Men vreesde dat men van Zandvoort een copie zou wil len maken van de Duitse badplaatsen, waardoor het karakteristieke van Zand voort verloren zou gaan. Wij zijn hierover eens met de direc- \J mciuvei trens met tie „net- Oöl„p„ teur van „Touring Zandvoort" gaan j%an ae zseigen. ken. Inderdaad wordt het bezoek van de Duitsers aan Zandvoort steeds druk- ker niet alleen voor de hotels en i pensions maar ook voor de kamerver huurders vormen zij een factor van be- tekenis omdat Zandvoort nu een- I maal voor grote delen van Duitsland dichter bij ligt dan de Duitse zee-bad plaatsen. Bovendien speelt hier het gun stige prijsverschil een rol en de attrac tie welke er in gelegen is om te kunnen zeggen zijn vakantie in het „buiten land" te hebben doorgebracht. De laat ste factoren stimuleren ook het bezoek praten. Deze stelde voorop, dat Duits land van oudsher een goede klant van Zandvoort is "eweest. Toen in de derti ger jaren het voor de Duitsers door de viezen-maatregelen practisch onmoge lijk werd om hun vacantie in het bui tenland door te brengen, ging Zand voort een moeilijke tijd tegemoet. Nu vormen de Duitsers weer een belang rijk contingent van de zomergasten en hun aanwezigheid in de badplaats is dan ook van groot economisch belang. „Touring Zandvoort" moet daar van zelfsprekend rekening mee houden. Maar het is niet zó, dat het prac tisch allemaal „Duitsland" is wat de Touring-propaganda-klok slaat. De heer Hugenhotz wees er op, dat de stichting, in 1949 opgericht, aanvan kelijk haar propaganda-folders alleen in het Nederlands, Frans en Engels uitgaf. Eerst in 1952 werden Duitse teksten in de folders opgenomen. De grote belangstelling welke zich toen van de zijde van ae Duitse toeristen voor Zandvoort ging openbaren, noop te het bestuur toen zijn enigszins pas sieve houding ten aanzien van de propaganda in Duitsland te laten va ren en dat land ook in het schema voor de verspreiding op te nemen. Momenteel gaat een vierde deel van het propaganda-materiaal ngar België, terwijl ook Noord-Frankrijk intensief wordt bewerkt Aile spoorwegmaat schappijen, organisaties voor het toeris me en reisbureaux e.d. in de Skandina- vische landen en Engeland worden ook regelmatig van folders e.d. voorzien. De buitenlandse kantoren van het A.N.V.V. worden vanzelfsprekend in de propaganda betrokken. De heer Hugen- holtz was er zeer verheugd over, dat de K.L.M. 200 zeemeermin-affiches heeft opgehangen in haar kantoren en passa ge-bureaux in Europa en Amerika. De propaganda-film wordt evenveel in Bel gië als in Duitsland vertoond. Het is dus niet waar, dat „Touring Zandvoort" het oog eenzijdig op Duits- Voor a.s. zondag heeft de wedstrijd leider van de afdeling Leiden van de KNVB een zeer interessant programma vastgesteld. Vooral voor de eerste klas staan enkele belangrijke ontmoetingen op stapel. Foreholte ontvangt op zijn nieuwe terrein een zeer lastige tegenstander, nl. Rijpwetering. Deze ploeg heeft zeer reëele kansen voor de bezetting van de bovenste plaats en zal zeker al het mogelijke in het werk te stellen om zijn tegenstanders de baas te blijven. Fore holte beschikt echter eveneens over een behoorlijke ploeg en zal zeker geïnspi reerd worden door Rijpwetering. Wij verwachten dan ook een uitermate spannende wedstrijd, en onze verwach tingen zijn, hoe vreemd het wellicht moge klinken, ten opzichte van de thuisclub hoog gestemd. Voor Altior staan de zaken echter wel enigszins anders, want wij ver wachten niet dat Alphense Boys het tegen de club uit Langeraar zal kun nen bolwerken. In deze afdeling zijn wij verder zeer benieuwd naar het resultaat van de ontmoeting tussen SVLV en VTL. In 1A komt als enige r.-k. ploeg SJC 3 in het veld en wel tegen ASC 3. We verwachten dat de Noord wij kers het niet zuilen kunnen bolwerken tegen ASC 3. SJC 3 heeft echter de punten hard nodig en vooral laaggeplaatste clubs zorgen nogal eens voor verras singen. De tweede klassers: Weteringse Boys gaat een zeker schijnende overwinning tegemoet op VVOA, terwijl Alphense Boys 2 een kansje heeft tegen Alphia 3. VVSB 3 kan tegen LPC 4 tot een gelijk spel komen en Warmunda 2 behoudt GEBOREN: P. J. de Graaff-Moerker- ken, z.; M. Elzinga-Donkervliet, z.; C. W. Bijster-Lucas, z; C. H. Bon-den Elzen, z.C. A Gooyer-de Ruyter, d. A. M Koopman-Engwerda, d..; M C. H. Tillemans-van Lieshout, z.; W. A. van den Braak-Reyerse, z; A. C. Hoek stra-van Heerde^ z.; Th. K. Nota-Huls man, z.; C. M. Janssen-Moolenaar, z.; A. M. Bakker-Böhm, z.; H. Kiaassen- van Dijk, z.; B. E. Lagerwey-Sijts- ma, z.; A. C M. Kol-van Leeuwen, z.; A. M. Bernard-Vrijburg, d; J. A. Ton- Meyer, d.; J. M. Mes-Delissen, d.; E. A. Th Weber-Holla, d.; J. M Gom- mans-van Diemen, d.; C. M F. Fibbe- Neuteiings, d.C. Schoon-Roos, d. GETROUWD: G. Rozendaal en G. Thijssen; G. H. Verwers en C. Rit meester; H. H. F. Twickler en C. A M. Zethof. ONDERTROUWD: W. Abspoel en A. Paulusse; B. D. de Vries en M. J. M. Nooy; F. J. A van Eldijk en C. W. der Kinderen OVERLEDEN: A. C. Janse-Snijders, 72 j„ Leidsevaart; L. G. Smits, 57 j., Wilhelminapark; W. J. van der Meer, 60 j„ Zuidpolderstraat; C. Verhoog, 79 j„ Kamperlaan; M. H. J. Simons-God- dijn, 72 j., Gedempte Oude Gracht; J. M. van Zelst-van Rijn, 80 j„ Westerhout straat; G. van de Aar-Bouma, 37 j„ Jephtastraat; J. Duindam, 82 j„ Kam perlaan; H. Th. Drommel-Roest, 43 j„ Hazepaterslaan; A. C. Smakman-van der Fluit, 56 j., Ampzingstraat; P. J. In 't Veld, 70 j., Gasthuisvest. zijn goede positie door te winnen van Roodenburg 4. Het programma luidt: I Alph. B. 1—Altior 1, Foreholte 1— Rijpweter. 1, SVLV1-VTLL LDWS1- VNA 1 St.-Bern. 1Or. Groen 1; IA: Alphen 3-UVS 5, Lugdun 4-Alpiai 2, SJC 3—ASC 3; II: Stompw BI—SJZ 1, VNL 1MMO 1. Unitas L. 1—Morskw. 1, Weter 3 lVVOA 1; 2A: Alpie 3— Ainh B. 2, VVSB 3LFC 4, Or. Groen 2 —Roodenb. 3: 2B: LFC 5-LDWS 2; Roodenb. 4—Warmunda 2, Rouwkoop 2— Meerburg 2; 3A: ASC 4—Lugdun. 5, Rijp weter. 2—Lisse 4, Teyling 3Alphen 4, VN A 2Roodenb. 5; 3B: Roodenb. 6 SJC 4, SVLV 3DOCOS 3, Lugd. 6 Warmunda 3; 3C: VTL 2—SJC 5, SJZ 2— VVSB 4, UVS7—Or. Groen 3; 3D; St.- Bern. 3—Rouwkoop 3: 4A: VNL 2 UVS 8, Foreholte 3—Rijpweter. 3, Mors. kw. 2—VVSB 5; 4B: Leidse B. 3VTL 3 LFC 6—Roodenb. 7. Lisse 6—VVOA 2' 4C: ASC 6DOCOS 5, Leidse B 4 Rouwkoop 4. Teyling 5—VNL 3- 4D' DOCOS 6—SJZ 3, Rouwkoop 5—Rooden burg 8; 4E: Stompw. B. 3—ZLC 2 VNA4 Unitas L. 2. De gasten uit de Skandinavische lan den vormen ook een belangrijk contin gent van de bezoekers; opvallend is hierbij, dat het aantal touring-cars uit die landen zo toeneemt. Op ons bureau hebben wij ook de Zweedse aanduiding „informationer" aangebracht, zo zei ons de heer Hugenholtz. De zee-geneeskunde is geen Duitse vinding, maar is in Engeland ontstaan. Dr. Russel heeft daarvan de grondsla gen gelegd in Brighton. Alle Engelse badplaatsen van betekenis hebben hun „Health-resorts". In België geniet Spa bekendheid als kuur-oord en in Frank rijk heeft men Vichy, Aix-les-Bains, e.a. In Nederland kent men deze moge lijkheden nog niet en daarom is het be grijpelijk dat het Touring-bestuur wilde nagaan of hier ook perspectieven voor Zandvoort liggen. Onze zegsman dacht hierbij vooral aan de sportieve kant van de zaak, namelijk behandelingen om „fit" te blijven; (sauna's, massage e.d.) en een overdekt zeewater-golfslag- bad dat ook 's winters geopend zou zijn. De oprichting van een dergelijke onder neming ligt uiteraard niet op de weg van „Touring Zandvoort". De stichting wil echter op een particulier initiatief stimulerend werken door het verstrek ken van voorlichting. Maar nogmaals zo verzekerde onze zegsman Zandvoort zal zijn eigen karakter bewaren en zijn propaganda gelijkelijk richten op alle nabuurlan den. Bovendien zal het bestuur degelijk rekening houden met de door de raads leden geuite suggesties. Intussen zit men op het „Touring"- bureau niet stil: men is al druk doende met de propaganda voor het seizoen 1956. Een fraaie plattegrond-folder is in de maak, de zeemeermin-affiche ligt al gereed voor verspreiding en men ver strekt al informaties aan buitenlanders die in 1956 naar Zandvoort willen ko men. Opvallend is het d£»t verschillen de Duitsers, Fransen en Engelsen thans een weekend in Zandvoort doorbrengen en dan tevens logies voor het seizoen 1956 bespreken. De Nederlanders zijn over het algemeen wat bedachtzamer en wachten het voorjaar af. De heer Hugenholtz vertelde ons bij het afscheid nog, dat hij een idee uit werkt om de gasten in 1956 een „badgastenkaart" uit te reiken, welke hun reductie geeft bij aankopen bij Zandvoortse winkeliers alsmede ver schillende faciliteiten voor attracties en amusementsbedrijven. Het Zand voortse bedrijfsleven geeft daarvoor alle medewerking. Zondag gaven de leden van de eerste katholieke judovereniging Ee-ka-ju een demonstratie bij gelegenheid van haar twee-jarig bestaan. De heer Hoogakker heette, namens de Nederlandse Judo-bond, de vele aanwe zigen hartelijk welkom en vervolgens gaf de heer Leder met zijn pupillen een bloemlezing van diverse worpen, waar uit al dadelijk bleek, dat judoka's geen jongens zijn om zonder handschoenen aan te pakken. Een heldere door het pu bliek zeer gewaardeerde uitleg ging aan deze uitvoering gepaard. Na de pauze maten de judoka's van het Alkmaarse Hajime hun krachten met Ee-ka-ju, hetgeen na een spannen de barage-partij voor de thuisclub een 4-3 overwinning opleverde. De voor de ze wedstrijd uitgeloofde beker bleef dus in Haarlemse handen. Dit is nu het Heemsteedse hert, dat bijna drie weken lang de gemoederen in Ken- nemerland heeft beziggehouden. Nadat het uit het hertenkamp in „Groenendaal" was losgebroken, werd het dier na vele omzwervingen op het landgoed „De Har- tenkamp" met een vangnet gevangen. Alvorens het hert maandag in het herten kamp werd losgelaten, mocht het voor onze fotograaf poseren. a enkele weken van rust zjjn er dan eindelijk weer bloemen op de kering verschenen, zij het dan nog in geringe hoeveelheid maar wel reeds in de verscheidenheid van een FILMS: FRANS HALS: „Detective Cailaghan griint in" volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om acht uur LIDO: „Meisjes voor Tanger" str volw Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „French can can", afgek, CINEMA PALACE: „De mooiste vrouw ter wereld" 14 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 u. REMBRANDT: „Ciske de Rat" 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Op weg naar Singapore". 18 iaar Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „De Pickwickclub" a. 1., alleen in de avondvoorstellingen dag.' 7 en 9.15. Om 2.15 „Warenhuis op stelten", a. 1. Dinsdag 22 november Stadsschouwburg: Haarlemse Toneelclub met „Zesde etage" (dil.), 8 uur. Concertgebouw: Symphonieorkest „Haer- lem". Sol.: Margot Pinter, piano, 8 uur. Frans Halsmuseum: Mr. J. A. Meyer: voor V.U. „Het probleem van hét ouder worden", 8 uur. Brinkmann: Drs. van Oorde spreekt voor studiever. voor Psychical Research: „Para psychologische gevallen bij Herodotes", 8 u. Minerva (Heemstede)Derde avond we reldreizigersserie. Jhr. dr. J. C. Mollerus: „Mijn reis naar Amerika", 8.15 u. De Leeuwerik (Kruisstraat): Achtjarig bestaan broederschap van goochelaars. Goo- chel-show, 8 uur. Woensdag 23 november Stadsschouwburg: Haarlemse Toneelclub met „Zesde etage" (di).) 8 uur. Concertgebouw: Feestavond van de Alg. Ned. Bouwbedr. Bond, 8 u. Frans Halsmuseum: Derde voordracht H. P. Baard: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden" (V. U.) 8 uur. Minerva: Centrum St. Nicolaasfeest, 1.30 en 4 uur. Jeugdgebouw Camelingh Onnesstraat: „Dr. J. C. Mollerus spreekt over zijn reis naar Amerika voor „Haarlem-Zuid-West", 8 u. drietal rassen. Er waren hyacinthen, narcissen en irissen, de laatste in on verbeterlijke kwaliteit. De fa. Van Bragt en Zoon had een tweetal kistjes met de lichtblauwe Ear ly Queen opgesteld, een sport van Queen of the Blues, 1 en 2-jarig ven ge sneden De bollen waren gerooid 15 ju ni van dit jaar, hadden op het proef station voor de Bloembollencultuur te Lisse een behandeling ondergaan met temperaturen aflopend van 30 gr. C tot 13 gr C; waren 20 september gekuild en stónden 16 november in bloei. Er stonden prima bloemen op de kleine bollen, de koppen waren echter wat haVan Warnaar Co., Sassenheim stond er een vaasje nare. poetaz Crag- ford Gelevens omtrent behandeling e d waren er niet bij genoteerd. 'Een openbaring waren wederom de irissen van het laboratorium, onverbe terlijk op kleur en in prima conditie. De bollen waren van oogst 1954, dus z v geremd. De blauwe holi. iris prof. Blaauw was bewaard in een tempera tuur van 25,5 gr. C. en 1 maand 1 gr. C 15 juli 1955 geplant in een kas zon der glasbedekking, welke er op 21.9 werd opgebracht. Vanaf 1 november ziin ze lichtelijk verwarmd en stonden 10 november in bloei. Holi. iris White Excelsior, eveneens geremde bollen van oogst 1954, waren behandeld op een temperatuur van 25,5 gr. C. en 1 maand 9 gr C Geplant in kas zonder bedek king'1 augustus, glas opgebracht 21 september en licht bijgestookt vanaf 1 november, overeenkomstig dus als prof. Blaauw, doch kwamen 7 dagen later in bloei dan deze en wel op 17 november. De najaarshandel in gladiolen ver loopt bevredigend, ondanks vrij sterke aanvoeren kon alles tegen goede, ge deeltelijk zelfs oplopende prijzen wor den geruimd. De ontwikkeling van deze handel is echter nog wat onzeker .De grote stroom wordt eerst mits het niet sterk en vroeg gaat winteren, over en kele weken verwacht en afgewacht dient te worden of de handel dan sta biel blijft. Gezien de huidige kooplust schijnt de afzet in het buitenland zeer bevredigend te zijn geweest. ij iedere bezinning op het probleem van de woningbouw wordt terecht het klemmende en kernachtige woord „noodzaak" gebezigd. Men ver sta dit in tweeërlei zin. Noodzaak omdat de woningnood een nationale zaak van de eerste orde is geworden, een nood die het welzijn van ons volk, en speciaal van de jonge gezin nen, bedreigt en ondermijnt. En nood zaak, omdat een sneller, doeltreffender en daadkrachtiger lenigen van die nood een zaak is, welke onze regering, en ons volk in al zijn geledingen, met spoed zal moeten aanvatten, om zich niet het brevet van tragische onmacht te geven. Wij geven hierbij ter overweging een concreet voorstel, dat wij zien als een werkzaam middel tot opvoering van de produktiviteit in de volkswoningbouw. Ons voorstel laat zich in de volgende acht punten samenvatten: 1. De minister voege twee of meer volledig uitgewerkte plannen voor standaardwoningen in traditionel bouw toe aan de goedgekeurde bouwsystemen op gelijke voet. 2. Voor standaardwoningen wordt een verhoogde rijksbijdrage vastgesteld. 3. Het benodigde bouw-contingent worde voor slechts deel in rekening gebracht, evenals bij systeemwoningen. 4 De standaardwoning bevatte zoveel mogelijk industrieel te produceren bouwelementen, welke in grote series, dus goedkoop, kunnen worden aange maakt. 5 De uitvoering worde niet beperkt tot een klein aantal grote aannemers. 6 In het werkschema worde gerekend met een aantal half geschoolde werk lieden op de bouwplaats. 7. Men passé alleen beproefde con structies toe. 8. De standaardwoning worde een modelwoning, met toekomstwaarde. Opvoering van de produktiviteit in de volkswoningbouw blijft in het middelpunt der belangstelling staan als een klemmend probleem. Naast hetgeen daarover reeds in ons blad. werd geschreven treft u hiernaast de visie aan van ir. E. A. Bierdra ger, directeur van Openbare "Wer ken te Heemstede. Wij verlenen aan de heer Bierdrager gaarne gastvrij heid voor de ontvouwing van zijn plan nochtans zonder dat uit deze geste de conclusie mag worden ge trokken, dat wij ons zonder meer met zijn mening zouden verenigen. In de vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, op 9 dezer, hebben drie ter zake zeer deskundige leden hun inzicht in het probleem van de produktiviteitsverhoging in de wo ningbouw uiteengezet. Ingenieur H. Af. Buskens, direc teur-generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, zocht de oplossing hoofdzakelijk in serieproduktie van wo ningen en in industrialisatie van de bouwnijverheid, als arbeidbesparende factoren. Terecht achtte hij het beperkt beschikbare arbeidsreservoir thans het criterium voor de opvoering van de woningproduktie. Uitbreiding van het aantal bouwvak arbeiders is voorlopig echter niet mo gelijk. Grote series van één type woning bevorderen o.m. de fabriekmatige pro- duktie van bouwelementen en een doel treffende organisatie van het werk op de bouwplaats. Beide methoden zijn niet alleen af zonderlijk reeds arbeidbesparende, maar tezamen toegepast betekenen zij bovendien een gunstige verschuiving van het werk in-weer-en-wind naar de beschutte fabrieken. Ir. Buskens conclu deerde dat ingrijpen in de bestaande bouwmethoden nodig is. Ingenieur A. Twijnstra, van het ef ficiency-bureau Berenschot, begon met te wijzen op het grote verlies aan kost bare man-uren, veelal een gevolg van het ontbreken van een nauwkeurig en uitvoerig werkschema, en van wekelijk se taakomschrijvingen voor de arbei ders. De bij uitvoerders vaak zo gelief de improvisatie van het werk is het om gekeerde van organisatie, en als regel uit den boze, constateerde hij. Het rou tine-effect van een goede organisatie kan na een serie van 200 woningen reeds 5 a 10 pet. arbeidsbesparing op leveren. Dus voor een volgende serie van hetzelfde type brengt het 10 tot 20 woningen extra op, met dezelfde ploeg arbeiders. Maar afbreken van de serie doet het routine-effect goeddeels te niet. Prof. dr. ir. J. P. Mazura toonde zich nog steeds een voorvechter van de bekende bouwsystemen. Een 40-tal daarvan is gedurende de af gelopen jaren van regeringswege sterk begunstigd door financiële toeslagen en voorts door slechts een derde deel van het benodigd bouwcontingent aan ge meenten in rekening te brengen. Des ondanks liep de systeembouw sterk te rug, van rond 11.000 woningen in 1951, via 9000 tot 8000 stuks in 1952 en 1953, tot 5000 stuks in 1954. Prof, Mazure heeft nu zijn hoop gevestigd op een drietal systemen, die naar verhouding minder sterk zijn teruggelopen. Deze zouden kunnen helpen, het woningbouwvraag- stuk op te lossen. Traditionele standaardwoningen, vol gens bovenstaand in 8-punten samen gevat voorstel, van Rijkswege ingevoerd en met kracht en beleid bevorderd, le nen zich bij uitstek om in grote aantal len te worden uitgevoerd. Voor een standaardplan is het nodig en verant woord om instanties als Ratiobouw, de Nationale Woningraad, een efficiency- bureau e.a. met de architect te doen samenwerken. Zo is het maximum aan fabriekmatig te produceren bouwele menten te bereiken, gecombineerd met arbeidsanalyse van het werk op de bouwplaats, teneinde ook daar tot een gedetailleerd werkschema te komen. Volledige materiaalstaten kunnen het begrotingswerk van aannemers zeer ver eenvoudigen en beperken. De grote se rie kan worden opgebouwd uit grot* en kleine bouwplannen. Ook de middel grote en kleine gemeenten kunnen dan van het routine-effect profiteren, omdat dit effect in een uitvoerig werkschema kan worden vastgelegd. De technische diensten van de gemeenten worden door een pan-klaar project belangrijk ont last. Een arbeidsbesparing te meer. Zulk een standaardproject vormt ten slotte een uitstekende vergelijkingsbasis voor de prijs- en loonvorming. De concurrentiepositie wordt er op natuurlijke wijze door bevorderd, via de commerciële mentaliteit van de bouwondernemers. Een rechtvaardige loonstandaard voor vaklieden kan al leen aan de hand van vergelijkbare prestaties worden opgesteld. Jammer genoeg hebben de bouwsyste men tot nog toe niet geleid tot een merkbare toename van de produktivi teit van de arbeid als schaarse factor in de woningbouw. Als voortzetting van de poging daartoe blijft verdere ontwik keling van systeembouw zeker gewenst. Gezien de talrijke goede prospecten van traditionele standaardwoningen is daar naast het onverwijld aanpakken van de ze methode echter een dringende nood zaak. IR. E. A. BIERDRAGER. De trawlers Haarlem IJM 9, Gelria IJM 21 en Eli Chenevière IJM 32, vijf loggers voorzagen de maandagmarkt in de eerste losbeurt van 5.885 kisten verse vis. Hierbij waren 1.275 kisten schelvis, 270 kisten kabeljauw en gul, 190 kisten koolvis, 390 kisten, 3.000 kis ten haring, 630 kisten wijting en de rest diversen. Bovendien waren er 650 stuks stijve kabeljauwen. In de tweede beurt losten 19 loggers en even zoveel kotters met een totaal van 2.500 kisten. Ondanks het feit, dat voor de dins- dagmarkt de Postboy IJM 35 reeds bin- nenlag met van zijn 1.400 kisten 1.000 kisten schelvis, hielden de schelvisprij- zen zich maandag goed, vooral voor de pennen en de braatschelvis. De grote schelvis deed 43,- tot 29,-, pennen 18,- tot 28,- en braat 17,- tot 26,- de laatste twee bij oplopende markt. De gestripte wijting varieerde van 23,- tot 15,- per kist, de dichte van 16,- tot 9,30. Door een groot kwaliteitsverschil liep de haringprijs van ƒ17,- tot ƒ12.50 per kist. De makreel was duur met 31,- tot 27,50 per kist. Voor de ka beljauw bestond goede belangstelling. De regels grote stijve kabeljauwen de den 126,- tot 124,- en de kleine 57,- en 56,- de tien. Voor de kisten grote kabeljauw werd 142,- tot 112,- per kist betaald, voor sdhol I 40,-. Grote tong deed 5.20 tot 5,- gr. middel 3,90, kl. middel 3,30, tong I 2,80 en tong II 1,85 tot 1,75 per kilo. Tar bot met 3,- tot 2,50 en heilbot met 2,60 tot 2,40 per kilo waren vrij stabiel. De grote kotters waren ook niet on fortuinlijk met dagvangsten va n 150 tot 200 manden hoops. De Wiron II deed trekken van 30 tot 20 manden hoops, de Pietertje HD 87 had er van 40 man den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3